Испечати | Затвори го прозорот

Кампување

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Патувања...
Опис на форумот: Многу ме нервираат типови кои се фалат дека сакаат патувања. Па добро бе, кој не сака?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7978
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 09:37
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Кампување
Постирано од: Mindy
Наслов: Кампување
Датум на внесување: 17.Јуни.2007 во 14:25
Vo posledno vreme u glava mi se mota da idam na kampuvanje, a do sega ne sum bila.
Bi ve zamolila da pisete vasi iskustva/soveti/predlozi/ kampovi koi bi mi gi preporacale...





-------------



Коментари:
Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 17.Јуни.2007 во 14:30
Ама и ти треба да ни кажеш каде сакаш да идеш да кампуваш....езеро,река, планина....

-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 17.Јуни.2007 во 14:31
Sindarela, jas bi sakala da idam na kampuvanje na more, ama ne znam kako se dvizat cenite Confused

-------------


Постирано од: LAV
Датум на внесување: 17.Јуни.2007 во 14:33
E vaka: spored moe mislenje ne mnogu bitno kade bi kaampuvala, bitno e drustvoto oklu tebe sto te opkruzuva, zabavite, prosetkite i t.nBig%20smile ...seto toa ke gi pravi tvoite denovi od ubavi poubavi


Постирано од: tuturutka
Датум на внесување: 17.Јуни.2007 во 14:36
Мона имам големо искуство . . . Со друштвото порано често кампувавме . . . Најчесто во планина . . . Сега последно време не сум толку излезен . . . Wink

-------------
STRUGA


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 17.Јуни.2007 во 14:39
Мислам дека по кампинг местата не се толку високи цените само што таму сигурно ќе има многу фамилијарни луѓе,т.е. семејства!


-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: *DrEaMeR*
Датум на внесување: 17.Јуни.2007 во 14:53
јас лани бев на едукативен камп во Берово организиран од Мировниот Корпус и проектот на Еколошкото друштво "Вила Зора" - Велес и мн. закон си поминав...

особено тоа што беше едукативно и имавме настава секој ден т.е. имавме сесии од различни области и тоа:
- Лидерство и лидерски работи
- Уметност, музика и техника
- Надворешност
- Комуникација и општество
- Здравје и прва помош
- Тимски игри
     * Едукацијата ја остваруваа Американци и на крајот се стекнавме со дипломи;        Tongue

Инаку овој беше Национален Машки Надворешен Лидерски Камп 2006 ;
а и годинава веројатно ќе се организира ваков камп!


-------------
Кога се сака се бара начин ... а кога не се сака се бара изговор!


Постирано од: Lion
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 22:03
 kamp Battis, Grcija, 4km do Kavala, prekreasen kamp, lani prestojuvav nekolku dena. Mislam bas i ce vi odgovara ako odite samo mlada ekipa Smile
 Eve ti link : http://www.batis-sa.gr - www.batis-sa.gr
 
 Ja plativ 23eura, za trojca+kola+sator+struja mislam full
 


-------------
don't smoke and fly, take a bike and ride


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 22:11
kampuvanje preku mladinski kulturen centar niz Balkanot

-------------


Постирано од: lost addict
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 00:38
Originally posted by Lion Lion напиша:

 kamp Battis, Grcija, 4km do Kavala, prekreasen kamp, lani prestojuvav nekolku dena. Mislam bas i ce vi odgovara ako odite samo mlada ekipa Smile
 Eve ti link : http://www.batis-sa.gr - www.batis-sa.gr
 
 Ja plativ 23eura, za trojca+kola+sator+struja mislam full
 
 
epa za malce sme se promasile izgleda Big%20smile
 
jas odam sekoja godina vo kamp.lani bev vo batis cenite gi ima za sator a jas bev so starive so prikolka.kampot bese odlicen.plazata bese dobra.zabava preku den,navecer,diskoteki,bazeni,kafici..se :)
zavisi za vozrasta i so kogo planiras da odis a i kade....sever-jug??


-------------
All we need to survive, is the one person who truly loves us!!


Постирано од: *DrEaMeR*
Датум на внесување: 14.Јули.2007 во 10:08
епа вака
јас утре тргам на едукативен камп во Крушево и ќе си дојдам во сабота!  TongueTongue

инаку, едукацијата ќе ја вршат Американци и наставата ќе биде на англиски јазик!  Smile





-------------
Кога се сака се бара начин ... а кога не се сака се бара изговор!


Постирано од: AlisaMM
Датум на внесување: 23.Јули.2007 во 10:42

Кампување за брачни парови со деца - да, супер е за децата, цело време се на отворено, не мора да одат на плажа, па во апартман, па попладне пак на плажа, во камп се цело надвор, се дружат со други деца од кампот, цените конкретно во Грција во камповите Хераклеа (овој не е многу голем, има солиден санитарен чвор, асфалтирани улички, во последниве години го окупираа струмичани), Посејдон, Орион (помеѓу Платамона и Лептокариа) се 25-30 еур дневно, кампер приколка + кола+2 возрасни, за мали деца се плака поевтино;

 ме интересираат ваши искуства за други кампови во Грција
 
Не е воопшто многу поевтино од сместување во апартмани, но со оглед дека мене дечките ми се мали, ми одговара, инаку забава нема нешто посебно за млади. Нас малечкото ни е 2 год. и затоа се решаваме за овој тип летување, по година -две поинаку ќе се организираме, мене конкретно ми е монотоно веќе да кампувам со години на едно место на кое не се случуваати никакви промени, имаме во план да ја смениме дестинацијата, Хрватска, Црна Гора нудат многу повеќе од Грција на пример, со солидни примања може секаде да се прошета


-------------
Alisa


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 23.Јули.2007 во 22:44
Во Црна Гора има еден голем камп северно од Будва. Мислам дека се викаше Јаз, но не знам ништо за цените.

На Хвар го знам кампот Јурјевац во Стари Град, ама пак не знам ништо за цените.

На крајбрежјето на Хрватска мислам дека има доста кампови... се сеќавам на Купари, зашто една другарка одеше таму на одмор пред дваесетина години    

-------------


Постирано од: snegulka
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 00:45
па не обожавам баш,би кампувала ама на 2-3 дена повеќе не,еднаш сум кампувала и немам некое добро искуство околлу тоа,сакам повеќе комоција,можеби некаде во странство би било подобро но камповите низ Македонија не нудат некои добри услови


-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: Bibi sk
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 09:45

На крајбрежјето на Хрватска мислам дека има доста кампови... се сеќавам на Купари, зашто една другарка одеше таму на одмор пред дваесетина години     [/QUOTE]
 
I jas bev vo Kupari pred dvaesetina godini. Ama kampot nastrada vo vojnata...:( Zapalen i opljackan :(....ama mislam deka potoa go sredija...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 20:38
Nikogas ne kampuvam. Ili odam kako covek na odmor, bilo kakvo patuvanje ili ic ne odam nikade.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 22:55
Jas sum kamper...i nemozam da zamislam poinakov odmor...zalosno e samo sto kaj nas nema dobri kampovi....

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 17:20
Си се мењаат времиња тешко дека сега некој би ме натерал да одам на кампување...Но секако и ќе додадам дека е одлично искуство и вреди да се осети.После десетина години од едно кампување и ден денес има смеење на сите тие моменти што таму се случија.Пет луѓе кои ти се драги, шатор ,оган по цела вечер и секако добри дела од библиотеката на дедо Ееееееееее кад се само сетим ал се некад добро јело

-------------


Постирано од: smole_mk
Датум на внесување: 27.Февруари.2010 во 12:44
КАмпувам од мал со Адрија приколка. Во приватен смештај идам кога морам, а тоа е кога идам со друштво. Имам шатор, најчесто го распалувам за 1 Мај кога идеме негде, не ми смета и по неколку дена да престојувам во него, имам доста опрема.

Има разлика од камп до камп, во тој каде што идев со моите (Castle, Platamona Greece) WC мириса поубаво од кај мене дома, и е да не речам почисто. Али се си има своја цена и свој гушт.


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 04.Мај.2010 во 23:52
kampuvanjeto e edna vrsta na dozivuvanje,imam kampuvano vo livadiste struga i na drugi mesta a po planini sakam mnogu da kampuvam tamu e interesno primer so sator sobrani drustvo gitari piva i ludnici.

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 17.Ноември.2010 во 22:36
Луксузно кампување
 
Кампувањето во природа добива нов, невообичаен изглед, а новите шатори се балони на дување. Балоните за кампување се дизајнирани со цел да го приближат човекот колку е можно повеќе до природата, овозможувајќи му неверојатни глетки од опкружувањето на природните убавини.

Но, ова е далеку од традиционалниот начин на кампување, наспроти полиците и електричните кампинг сијалици, балоните изгледаат како мобилни луксузни хотелски соби.

Во вакви шатори можете да уживате низ убавините на Франција по цена од 400 фунти за ноќевање, или ако сте љубител на природата можете и да го купите за сума од 7.500 фунти.

"Cristal Bubble" е целосно транспарентен и овозможува панорама со поглед од 360 степени.

Откако еднаш ќе го надувате шаторот тој опстојува во постојана форма со помош на пумпа, која константно го надокнадува притисокот за "ѕидовите".

Надворешните звуци се изолирани до минимум, додека внатре ехото ве тера да шепотите.

За дизјанерот Пиер Стефан Думас, ова е начин да создадете смирувачка атмосфера за време на престојот.

   
 
 
А кој не би сакал да кампува во вакви шатори / камповимечтаење


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 17.Ноември.2010 во 23:04
А Шаци , има завеси во ова меурите ? трепкањезбунетост
или , мечките негледаат...збунетостголема%20насмевка


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 17.Ноември.2010 во 23:13
Завеси од дома ќе си понесеме,
а и кој друг освен мечките и волците може да не види на некое место во природа, изолирано далеку од гужватасреќа
само малку ми е чудно, во ова ако кампуваш кај нас во лето, тешко дека некој би преживеалголема%20насмевка


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 09:30
На ваков начин и јас би кампувала,многу привлечно ми изгледа.

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Џо
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 10:26
Абе не е кампување додека нешто не те боде в‘грб дур лежиш , и дур мравки не ти ползат по тањирите...

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: deranger
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 10:28
Originally posted by Schatzii Schatzii напиша:

Луксузно кампување





 

Кампувањето во природа добива нов, невообичаен изглед, а новите шатори се балони на дување. Балоните за кампување се дизајнирани со цел да го приближат човекот колку е можно повеќе до природата, овозможувајќи му неверојатни глетки од опкружувањето на природните убавини.

Но, ова е далеку од традиционалниот начин на кампување, наспроти полиците и електричните кампинг сијалици, балоните изгледаат како мобилни луксузни хотелски соби.


Во вакви шатори можете да уживате низ убавините на Франција по цена од 400 фунти за ноќевање, или ако сте љубител на природата можете и да го купите за сума од 7.500 фунти.


"Cristal Bubble" е целосно транспарентен и овозможува панорама со поглед од 360 степени.


Откако еднаш ќе го надувате шаторот тој опстојува во постојана форма со помош на пумпа, која константно го надокнадува притисокот за "ѕидовите".


Надворешните звуци се изолирани до минимум, додека внатре ехото ве тера да шепотите.


За дизјанерот Пиер Стефан Думас, ова е начин да создадете смирувачка атмосфера за време на престојот.


   

 


 

А кој не би сакал да кампува во вакви шатори / камповимечтаење


Mnogu golema glupost....(kampuvanje) i (luksuz) ne mislam nishto losho za postot.....nego kazhuvam za idejata na dizajnerot   

-------------
Simnat od visokite planini


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 10:35
Не кампувам. Кога одам било каде си се сместувам најчесто во хотел. А за вакво кампување...хммм...па колегава deranger има право....кампување и луксуз не иде баш...иако би размислила два пати..ако нкој ми понуди вакво кампувањетрепкање

....ехх да ни е вакво логорувањето....
црвенеење


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: deranger
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 10:42


-------------
Simnat od visokite planini


Постирано од: deranger
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 10:47




-------------
Simnat od visokite planini


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 11:01
изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеплачењеплачењеплачење не ми крши сонови брееетага...уште кога ќе ми текне на едно тањирче со мармалад и едно парче леб....и сите потрупани во снегот..е ми се плачеплачењеплачење

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 12:39
Шаторот и вреќата не сум ги искористила одааамна..... а колку убаво се спие на земја мечтаење

Треба само добар тоалет да има.....и апсолутно ништо друго трепкање


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 14:28
Originally posted by Kali Kali напиша:

Шаторот и вреќата не сум ги искористила одааамна..... а колку убаво се спие на земја мечтаење

Треба само добар тоалет да има.....и апсолутно ништо друго трепкање
mislish,збунетост,....so shiroki listovi?намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: deranger
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 15:13
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеплачењеплачењеплачење не ми крши сонови брееетага...уште кога ќе ми текне на едно тањирче со мармалад и едно парче леб....и сите потрупани во снегот..е ми се плачеплачењеплачење


pa toa e interesnoto

-------------
Simnat od visokite planini


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 16:15
Ако одам на кампување со колегава над мене....ќе ми ги стопи и тие 4 кг што ми се ...вишок ...интересно ќе ни било Дончев кога ќе не брка по планина

А тоа би изгледало вака некако

Магично кампување во шума




-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: deranger
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 16:43
kolibava e kraj... .....koleshke mene mnogu mi se ide na logoruvanje so dusha chekam da ideme

-------------
Simnat od visokite planini


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 17:15
http://www.destination360.com/north-america/us/north-carolina/images/s/north-carolina-camping.jpg       http://ecostreet.com/blog/wp-content/uploads/2007/05/camping.jpg

-------------


Постирано од: deranger
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 22:35
Originally posted by Kali Kali напиша:

Шаторот и вреќата не сум ги искористила одааамна..... а колку убаво се спие на земја мечтаењеТреба само добар тоалет да има.....и апсолутно ништо друго трепкање




-------------
Simnat od visokite planini


Постирано од: deranger
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 22:39


-------------
Simnat od visokite planini


Постирано од: deranger
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 22:46




-------------
Simnat od visokite planini


Постирано од: mark3r
Датум на внесување: 28.Ноември.2010 во 12:30
nekam kampuvanje zmii ima


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 21:20
За љубителите на кампувањето
 
Ако сте љубител на кампувањето, најдобрите европски кампови нудат вистински одмор по достапни цени. Авторите на книгата "Cool Camping Europa" одбрале 80 најдобри кампови на Стариот континент и покажале дека не сите кампови се врзани со масовен туризам.

Ова се првите 5:

1. La Fresneda, Каталонија

za-ljubitelite-na-kampuvanje-1

Кампот има 28 локации за сместување помеѓу маслинови дрвца и бадеми. Од 2002 година е под раководство на пар од Холандија кој на гостите во локалниот ресторан им нуди шпански специјалитети и вино од локални производители.

2. Il Falcone, Италија

za-ljubitelite-na-kampuvanje-2

Умбрија, регионот во кој се наоѓа кампот, се уште не е локација за масовен туризам. Можностите за сместување се крај брегот од каде имате прекрасен поглед на блиското езеро, а градот Орвието ве кани на дневни излети.

3. Camp Spirit, Холандија

za-ljubitelite-na-kampuvanje-3

Гостите не мора да се грижат за сместување, затоа што домаќините на располагање ставаат разни шатори. Во секој од нив има “кревети“, садови и основни намирници. Интересно хипи место.

4. Areti, Грција

za-ljubitelite-na-kampuvanje-4

Шаторот можете да го поставите веднаш до плажата или нешто подлабоко во шумата со борови и еукалиптуси. Доколку ви здодее кампувањето, може да изнајмите дрвена куќичка, а кампот нуди и низа спортски активности.

5. Les Romarins, Франција

za-ljubitelite-na-kampuvanje-5

Одличен избор за сите кои сакаат да го посетат Монако и Азурното крајбрежје. Кампот се наоѓа во близина на панорамската улица над Монако и по прифатливи цени нуди сместување со прекрасен поглед на море.



-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 22:57
Нема подобро нешто од кампување

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: gnome
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 22:59


3. Camp Spirit, Холандија


za-ljubitelite-na-kampuvanje-3



4. Areti, Грција


za-ljubitelite-na-kampuvanje-4






Постирано од: deranger
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 23:47
Originally posted by gnome gnome напиша:


3. Camp Spirit, Холандија


za-ljubitelite-na-kampuvanje-3



4. Areti, Грција


za-ljubitelite-na-kampuvanje-4






Stvarno ovie dva kampa najdobro izgledaat ona vo francija malku mi urbano

-------------
Simnat od visokite planini


Постирано од: zaratustra
Датум на внесување: 25.Јануари.2011 во 18:22

Pretor,ferijalnoto...

-------------
allemagne dix points! (such is life) - Del Boy


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 27.Јануари.2011 во 20:43
не сакам да кампувам, малку поурбан тип сум, обожавам природа ама воопшто не би можел да живеам во не, па ни на една вечер

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: BALEB
Датум на внесување: 09.Октомври.2011 во 17:31
NAREDNA NEDELA SAKAME DA ODIME NA SOLUNSKA GLAVA 15-16 OKTOMVRI 2 DENA SO SPIENJE PA BIDEKI TRGAME OD BITOLA DALI NEKOJ MOZI DA KAZI KADE TREBA DA SE OBRATIME DALI DOMOT KE E OTVOREN ILI KE IMA LI NEKOJ ZA VIKENDOT I NESTO OKOLU VREMENSKATA PROGNOZA I MOZEBI NEKOJ BIL DENOVIVE PA DA KAZI DALI IMA SNEG I NEKOJA DRUGA KORISNA INFORMACIJA


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 13.Октомври.2011 во 22:31
Originally posted by BALEB BALEB напиша:

NAREDNA NEDELA SAKAME DA ODIME NA SOLUNSKA GLAVA 15-16 OKTOMVRI 2 DENA SO SPIENJE PA BIDEKI TRGAME OD BITOLA DALI NEKOJ MOZI DA KAZI KADE TREBA DA SE OBRATIME DALI DOMOT KE E OTVOREN ILI KE IMA LI NEKOJ ZA VIKENDOT I NESTO OKOLU VREMENSKATA PROGNOZA I MOZEBI NEKOJ BIL DENOVIVE PA DA KAZI DALI IMA SNEG I NEKOJA DRUGA KORISNA INFORMACIJA



Dozd ce ima sigurno, za sneg tesko nekako...Ubav provod...среќа


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk