Испечати | Затвори го прозорот

Љубовни мудрости

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Љубов
Опис на форумот: Верност, другарство, страст, љубомора, мерак... или се’ заедно?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5790
Датум на принтање: 13.Јули.2024 во 10:53
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Љубовни мудрости
Постирано од: soncence
Наслов: Љубовни мудрости
Датум на внесување: 20.Април.2006 во 17:40
Ljubovta e kako pesocen casovnik:koga srceto ke se ispolni,mozokot se prazni.

-------------Коментари:
Постирано од: Клементина
Датум на внесување: 20.Април.2006 во 21:32

љубовта е како шумска јагода, понекогаш ке ја најдеш на необично место-------------
precious..


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 22:48

Љубовта е како автомобил без проблеми.Проблемите единствено се кај возачот,патниците и на патотWinkLOL

 
 
 
 


-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 01.Декември.2006 во 01:54
љубовта е како книга полна со мудрости, земена од библиотека, додека да ја разбереш, веќе мораш да ја вратиш!

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 01.Декември.2006 во 09:00
Кога доага љубовта влегува тивко, полека на папучки, кога си заминува треска со вратата. 

-------------


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 01.Декември.2006 во 10:27

ljubovta e mudrost za ludite,

a ludost za mudrite Wink


-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 01.Декември.2006 во 12:20
Od "Nepristoe predlog":
 
"...Ako nekogo premnogu sakas, pusti go da si odi. Ake ne se vrati , nikogas ne bil tvoj, no ako se vrati zasekogas ke bide tvoj..."


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 01.Декември.2006 во 13:07
Clap Clap Pametno, takvata sloboda e najdobar test.

-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 01.Декември.2006 во 13:12
Љубовта е едноставна, луѓето се комплицирани....

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: DreamGirL
Датум на внесување: 01.Декември.2006 во 18:53
Љубовта е само збор се додека не сретнеш некого што ќе му го дадеш вистинското значење.

-------------
If you love some one, never put their name in a heart, because hearts break.... Put it in a circle instead, because Circles go on forever ...


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 01.Декември.2006 во 21:59
Никогаш не се вљубувај во некоја личност при светло послабо од она кое ти е потребно за себе да одбереш маицаBig%20smile

-------------


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 11:19
ova e moe:
 
nasata ljubov e kako ikona - jas se molam pred nea a ti ne ja poglednuvas
nasata ljubov e kako cveke - jas go miluvam, ti go gazis
lici na bistro izvorce - jas pijam od vodata a ti ja matis...
no najmnogu lici na moeto srce - jas go cuvam za tebe, a ti go krsis...


-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 05.Декември.2006 во 11:00
Ako nesto moze da trgne naopaku,ke trgne.

-------------


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 05.Декември.2006 во 11:01
Ako postoi moznost nesto da rasipes,ke rasipes.

-------------


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 05.Декември.2006 во 11:02
Ljubovta e slepa,no zatoa malerot sovrseno dobro gledaLOL

-------------


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 05.Декември.2006 во 11:03

Вљубувањето во самиот себеси е почеток на една долга љубовна приказнаBig%20smileLOL-------------


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 05.Декември.2006 во 11:05

Љубовта е полово возбудување на младите,навика на возрасните и меѓусебна зависност на старите.-------------


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 05.Декември.2006 во 11:07
Во љубовта е потребно трипати длабоко да се вдише и трипати добро да се промисли,па дури тогаш да се направи глупоста која од почетокот сме имале намера да ја направиме.

-------------


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 08.Декември.2006 во 14:33
I BISEROT E REZULTAT NA BOLKA
VO TELOTO NA BISERNATA SKOLKA


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 08.Декември.2006 во 16:31
Љубовта е факултет што вечно се студира

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: spring
Датум на внесување: 08.Декември.2006 во 20:14

Љубовта е вечна се додека трае.Постирано од: Flix
Датум на внесување: 11.Декември.2006 во 18:49
Vo lavirintot na zivotot ne dozvoluvaj da se izgubis. Pameti, no ne zivej od sekavanjata. Sekogas koga zivotot ke te pregazi ispravi se hrabro gore, prodolzi kon tvojata sreka, nikogas ne gubi nadez i zapomni EDNAS SE ZIVEE!!!Wink

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: laze
Датум на внесување: 11.Декември.2006 во 21:24
Ljubovta e edna bolna vistina!!!!!!!!!!!!

-------------
CUVAJ MOJE SLIKE,SRCE TE MOLE,JER KOPIJA TE GLEDA,A OGIGINAL VOLE!!!!!!!!


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 11.Декември.2006 во 22:37
Љубовта нема години... Таа вечно се раѓа

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Kockar
Датум на внесување: 12.Декември.2006 во 11:49
Koga se ragas Ti places a svetot se raduva ...Lubi i zivej taka da koga umiras... ti da se raduvas a svetot da place Star

-------------
Covek treba postojano da e vluben zatoa ne treba da stapuva vo brak ...O.V.


Постирано од: mara
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 16:33
Ljubovta ne umira neja ja ubivaat lugeto

-------------
Da saks znaci da zivees megu iljadnici luge, a da mislis samo na eden!


Постирано од: mara
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 16:34
Lubovta ostanuva, lugeto se tie koi se menuvaat

-------------
Da saks znaci da zivees megu iljadnici luge, a da mislis samo na eden!


Постирано од: mara
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 16:36
Demonite: ja vikaat pekolno stradanje
Angelite: radost nebesna,a
Lugeto: L U B O V


-------------
Da saks znaci da zivees megu iljadnici luge, a da mislis samo na eden!


Постирано од: mara
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 16:38

Da sakas zanci da zivees megu iljadnici luge a da mislis samo na eden-------------
Da saks znaci da zivees megu iljadnici luge, a da mislis samo na eden!


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 22:51
Љубовта е музика што машките незнаат да ја свират LOLLOLLOL

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 22:52
mudrost :

Mozda covek ponekad izgubi sve sto mu je drago i oseti se napusten. Sam, sasvim sam. Mozda se ponekad razocara u ljude i sve oko sebe (cak i u sebe) i kao ptica bez gnezda trazi utociste pod tudzim krovom. Mozda ponekad, ali jednom sigurno, ispreci ce se neko pred tobom, neko preko koga ne mozes tako preci, pogledati ga preko ramena. Jednom, sigurno shvaticete da nekog duboko volite.


Постирано од: mara
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 04:22
Ljubovta nikogas ne si odi dodeka ne dojdi

-------------
Da saks znaci da zivees megu iljadnici luge, a da mislis samo na eden!


Постирано од: mara
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 04:28

Ako ve prasa za mene

izlazetego deka "UMREV"
na toj den koga se razdelivme
 
Ako vi rece deka toj
seuste me "LUBI" ne
veruvajtemu zosto toj
me "U B I "


-------------
Da saks znaci da zivees megu iljadnici luge, a da mislis samo na eden!


Постирано од: Betty
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 14:16
Ljubovta ne moze dolgo da ja igra ulogata na razumot..

-------------
Vistinskiot prijatel e onoj koj te drzi za raka a ti go dopira srceto


Постирано од: laze
Датум на внесување: 22.Декември.2006 во 15:19
Originally posted by babyblue babyblue напиша:

Љубовта е само збор се додека не сретнеш некого што ќе му го дадеш вистинското значење.
WOW BABYBLUE!!!!!!!!

-------------
CUVAJ MOJE SLIKE,SRCE TE MOLE,JER KOPIJA TE GLEDA,A OGIGINAL VOLE!!!!!!!!


Постирано од: zevzek
Датум на внесување: 22.Декември.2006 во 16:21
ljubovta e nesto neverojatno ubavo,prekrasno......taa e  najubavoto nesto vo zivotot se dodeka ne ti gi iskine zivcite!!! :)( ako postoi voopsto)


Постирано од: Kockar
Датум на внесување: 25.Декември.2006 во 16:57
Malku so zakasnuvanje ..radi obvrski ..a i temava ne e bas za ova ..no pak radi nemanje dovolno vreme ..i.t.n ....da ne dolzam
 
 
SAKAM DA IM GO CESTITAM BOZIK NA SITE PRIPADNICI SO KATOLICKA VEROISPOVED ..DA IM POSAKAM ZDRAVJE ..SREKA ..I NAJVAZNO UBAV DUH ZA VREME NA PRAZNICITE ..KAKO DA IM ISKAZAM BLAGODARNOST ZA PODRSKATA KOJA KATOLICKATA CRKVA NI JA DAVA ZA NASATA PRAVOSLAVNA CRKVA ZA RAZLIKA OD NEKOI PRAVOSLAVNI CRKVI KOI RADI NEKOI NIVNI DNEVNOPOLITICKI INTERESI GO ZABORAVIJA DUHOT NA VERATA I GO ZAMENIJA SO DEMONITE NA KAPITALISTICKATA OLIGARHIJA PRETSATVENA SO BANKARSKI KONTA ...NO DA NE DOLZAM ..
 
 
Star cestit bozik Star


-------------
Covek treba postojano da e vluben zatoa ne treba da stapuva vo brak ...O.V.


Постирано од: mara
Датум на внесување: 26.Декември.2006 во 15:30
Ljubov i bolka se sestri bliznacki

-------------
Da saks znaci da zivees megu iljadnici luge, a da mislis samo na eden!


Постирано од: mara
Датум на внесување: 26.Декември.2006 во 15:34
Veruvaj vo jlubovta i togas koga zadava bol

-------------
Da saks znaci da zivees megu iljadnici luge, a da mislis samo na eden!


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 26.Декември.2006 во 18:43
За љубовта нема лек, треба само повеќе да љубиш

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 27.Декември.2006 во 10:05

Глупавата жена може да му одолее на интелигентниот маж,но е потребно исклучително интелигентна жена за да му одолее на некој идиотSmileLOL-------------


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 04.Јануари.2007 во 14:41
Љубовта е најпотребна тогаш кога најмалку ја заслужуваме

-------------


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 04.Јануари.2007 во 14:44
Covek ima dve vazni raboti"srce i pamet".Zatoa pazi na koj ke go dades SRCETO za da ne go izgubis pametot

-------------


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 04.Јануари.2007 во 14:44
Оние што се сакаат секогаш се заедно, не затоа што заборават на грешките, туку затоа што си простуваат

-------------


Постирано од: slatkicka
Датум на внесување: 04.Јануари.2007 во 17:24
edinstven nacin da se zalubis vo vistinskiot covek e prvo da go odnesis vo disko.otkako ke se ispijane ke ja kazuva samo vistinata pa ke svatis dali toj covek e vistinska lubov za tebeHeart

-------------
lubovta e se


Постирано од: vinona
Датум на внесување: 05.Јануари.2007 во 14:04
Originally posted by zevzek zevzek напиша:

ljubovta e nesto neverojatno ubavo,prekrasno......taa e  najubavoto nesto vo zivotot se dodeka ne ti gi iskine zivcite!!! :)( ako postoi voopsto)

Clap-------------
veni vidi vici


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 06.Јануари.2007 во 20:29

Ljubovta i nadezta postojat za da ti go osvetlat sonot i vo nego da ti go donesat onoj za koj sto utre vredi da se razbudis.-------------


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 06.Јануари.2007 во 20:57
Љубовта е богатсво кое никогаш неможеш да го потрошиш

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 06.Јануари.2007 во 21:12
Љубовта започнува со поглед, продолжува со бакнеж, а завршува со солза

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 06.Јануари.2007 во 21:25
Љубовта е
*Премала за тројца
*Преголема за еден


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Maro
Датум на внесување: 06.Јануари.2007 во 22:51
Gi pishav i vo poraki ama eve gi i vamuBig%20smileBig%20smile

Кога човек има љубов, нема страв

*Lao-Tse
___________________________________

Во љубовта и 11 е парен број

*Виетнамска поговорка

___________________________________

Кога човек љуби, тој сака нешто да учи, на некој да служи, за нешто да се жртвува

*Hemingway
___________________________________

Главна работа во животот е љубов, а да љубиш не можеш ни во минатото ни во иднината. да љубиш можеш само во сегашноста

*Tolstoj
___________________________________


-------------


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 07.Јануари.2007 во 00:44
Tesko e da se kaze sto e toa ljubov. Se znae samo deka vo dusata e strast sto vladee, vo razumot simpatija, a vo teloto tainstven nagon da se ima nekogo da se saka.

-------------


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 13:17
Не љубовта не е слепа;напротив таа гледа многу повеке од окото но љубезно се одлучува да се прави дека не гледа!

-------------


Постирано од: ivana_zi
Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 13:32
Љубовта е болест од која никој не сака да оздрави..

Колку слатко загадочен и неповторлив е трепетот на едно срце во кое за прв пат се буди љубовта!! - В. Иго


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 10.Јануари.2007 во 15:38
ljubovta e vecna dodeka trae


Постирано од: darko daniloski
Датум на внесување: 10.Јануари.2007 во 16:05
eeeeeeeeeeeeeeeeehhhhhhhhhhhhhhhhhh  lubovta e nesto sto nemoze da se iskaze no moze da se dokazeTongueWinkLOL


-------------
darce daniloski


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 24.Јануари.2007 во 01:01
sekoj se raga so dobra dusa,samo prasawe e koj kolku ke uspee da ja socuva


Постирано од: Kockar
Датум на внесување: 24.Јануари.2007 во 10:42
Originally posted by ivin ivin напиша:

sekoj se raga so dobra dusa,samo prasawe e koj kolku ke uspee da ja socuva
 
Odlicno kazano Star


-------------
Covek treba postojano da e vluben zatoa ne treba da stapuva vo brak ...O.V.


Постирано од: sp_dori
Датум на внесување: 24.Октомври.2007 во 14:12
Велат дека кога паѓа дожд, душите на мртвите доаѓаат да ги видат оние кои ги сакаат. Кога мене ќе ме нема, таму кај што си ти, дождот никогаш нема да престане.
 
ВЕЧНА љубов.ангел


-------------
Се што било поминало и се што ќе биде ќе помине !!!


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 12:25
КОЛКУ СИ ПОДАЛЕКУ ОД ОЧИТЕ, ТОЛКУ СИ ПОБЛИСКУ ДО СРЦЕТО

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 15.Септември.2009 во 23:07
ljubovta ne treba da ja neguvas..........oti ke ja izgubis !!!
ostavija ljubovta slobodna..............vecno ke bide tvoja.......
губитник-------------


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 16.Септември.2009 во 12:12
Ljubovta e kako kapka rosa
 koja bleska na trevata..
Samo sto ke izgree sonceto
 kapkata rosa isparuva.........


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 16.Септември.2009 во 19:19
ljubi ..ljubi........ama glavu ne gubi......губитник

-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 16.Септември.2009 во 20:26
Ne izigravaj mudrec dur ljubis

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Септември.2009 во 20:44
Љубовта е како остар нож, ако не ракуваш правилно, остана во крв облеан/анамигнување

-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Септември.2009 во 21:49
Љубовта почнува со зборовите “Сонце мое“ (како тој Битолчанецот од клипотхи,%20хи...) а завршува со “Сонце ли ти твое...“

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 11:51
PRIRODATA NA MAZOT MOZE DA JA IZMENAT SAMO DVE RABOTI:PARI I ZENIсреќа

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 11:56
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

PRIRODATA NA MAZOT MOZE DA JA IZMENAT SAMO DVE RABOTI:PARI I ZENIсреќа

aaaaa i ushte neshto ako e mamin sin ....
definitivno i negovite roditeli......

-------------


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 11:57
toa baska eголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: Dirty cruel bitch
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 23:13
Љубовта е слепа па затоа вљубените се пипкаат


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 12:14
od site vistini najdlaboki i najtrajni se
vistinite na srceto.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 12:15
срце памет не слуша нека%20ти%20е%20срам


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Attraction
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 23:44
Љубовта е како TaeKwonDo ако излеташ како мува без глава ќе изедеш http://www.barrel.net/pics/naeryo.jpg - Нерио во фаца

-------------
Attraction is not a choice


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 19:36
Љубовта е оган: може да те стопли, а може и да те изгори!

   

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 04.Октомври.2009 во 04:12
нема мудрост во љубовта...


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 12.Октомври.2009 во 15:53
Маli misli
1) Vljubeniot go zatupuva centarot za razum.
2) Samo ti bidi glupav toa ne boli.
3) Zezaj se so zivotot samo vnimavaj toj da ne te zezne tebe.
4) Vo ljubovta da se prosti toa znaci vistinski da se saka.
5) Dete si onolku kolku sto cuvstvuvas deka si.
6) Ona sto moze da go donese momentot, ne moze ni celiot zivot.
7) Pijaniot gleda duplo, a vljubeniot ne gleda nisto.
Cool Da bev misla sekogas ke ti doagav na pamet.
9) Najvazno od se e covek da znae da bide zadovolen so sebe i so ona sto go ima
10) Ljubovta e najgolemo zlo, sekogas nekoj place.
11) Zivej go sekoj den kako da ti e posleden.
12) Koga si sreken i sonceto so tebe brza.
13) Nemozes da go dobies najdobriot prijatel, najdobrite prijateli se steknuvaat.
14) Ljubovta znaci da sakas id a bides sakan.
15) Ljubovta nitu se kupuva, nitu se prodava, taa edinstveno se dava i se prima.
16) Uzivaj vo sekoj den.
17) Vremeto minuvaj go so srekni luge.
18) Zapomni deka srceto koe e ispolneto so blagodarnost, skoro sekogas e ispolneto so sreka.
19) Koga odis na spienje spij. Za problemite prodolzi da mislis narednoto utro.
20) Denes e tesko covek prijatel da najde.
21) Utre e Sv. Valentin. Utre nautro ke tropnam na tvojot prozorec i ke bidam tvojata Sv. Valentina. [Sekspir – Hamlet]
22) Samo onoj sto padnal. Moze na drugite da im dade prav primer kako da stanat.
23) Vredi da se boris za ona sto vredi da go imas.
24) Zosto zemjata e trkalezna? –Za da moze sekoj covek na nea da bide centar.
25) Drugarstvoto i ljubovta se dve granki na edno drvo, samo sto na ednata ima poveke cvetovi.
26) Veruvaj i naljubovta i togas koga ke ti zadava bolka ne go zatvoraj srceto.
27) Ljubovta e kako pesna, a ne postoi pesna bez kraj.
28) Nekogo celosno da go imame toa e najdobro, no ako toa ne e mozno najdobro e celosno da go nemame.
29) Ljubovta e luda – preskoknuva potok tamu kade sto ima most.
30) Ako sakas da bides sreken raboti za srekata na drugite.
31) Nisto vo zivotot tolku ne ne razocaruva kako koga strelaat vo nas i nema da ne pogodat.
32) Vistinskata radost vsusnost e bez pricina.
33) Radosta e kerka na bolkata.
34) Onoj koj svojata tajna ja cuva za sebe, toj sekogas ostanuva svoj gospodar.
35) Tajnite se uste ne se cudo.
36) Za sekoe otkrivanje na nekoja tajna vinoven e onoj koj ja doveril.
37) Kao mozeme od nekoj drug da barame da ja cuva nasata tajna koga i nie samite ne mozeme da ja socuvame.
38) Komu da doveris tajna? –Na lazlivec ili na nem covek?
39) Dobrite stari vreminja! –Site vreminja koga ke mu pripadntat na minatoto se dobri.
40) Da se zboruva za starite sramovi sekogas e poucno.
41) Nema poverenpridruznik od naseto grdo minato.
42) Nikoj ne se svrtuva kon ona za koe nema lek. –Ona sto bilo pominalo.
43) Onie koi ne go pomnat minatoto, se osudeni da go povtoruvaat.
44) “Prijatelot” vo dobri vreminja e e kako senka koja isceznuva koga ke nastapi temninata.
45) Prijatelsvoto (ljubovta) e edna nezna tkaenina od cuvstva koja se kini so eden nevnimatelen dopir.
46) Sakaj za da bides sakan.
47) Zivoto e zileno topce neznaes na koja strana ke skokne.
48) Najgolema slabost na razumot se sostoi vo nedoverbata na kon silata na razumot.
49) Dela a ne zborovi [Res non verba]
50) Sega znam deka nisto ne znam.
51) Nikogas ne veli nikogas.
52) Ne e dovolno da imas zdrav razum, treba da znaes id a go upotrebis.
53) Za da se postapuva pravilno, malku e da se ima samo razum
54) Razumot e skaponec kamen koj najubavo sjae vo ramkite na skromnosta.
55) Mislime deka se umni samo samo onie koi razmisluvaat isto kako i nie.
56) Blaze si ti tebe ako razumot sekogas vo srceto ti prestojuva.
57) Koj ne e umen – nemu mu e srceto na jazikot, a koj e umen nemu mu e jazikot vo srceto.
58) Ne soli mu um na onoj koj go nema.
59) Koj nema um ne mu treba sreka.
60) Umna glava – sto race.
61) Veruvaj vo boga no zaklucuvaj si ja kolata.
62) Ne kazuvaj za nekoj nesto koga i ti samiot nemas cista sovest.
63) Parite ne se lek, tie se bolest.
64) Smrtta na site ni se smee v lice. Se sto mozeme da napravime e da ja vozvratime nasmevkata.
65) Pijanstvoto e (ne) resenie.
66) Utehata e najlesnoto resenie.
67) Zemjata ne znae kolku se na nea, ama znae kolku se vo nea.
68) Malo dete place so solzi, a covek so dusata.
69) Nikogas ne sakaj prv, cekaj da bides sakan pa sakaj.
70) Ljubovta e lavirint – pogodi go vistinskiot izlez.
71) Jas sum covek ist kako drugite no sepak razlicen.
72) Zivotot e (ne) uspeh.
73) Ne go sledi zivotot. Naterja go toj d ate sledi tebe.
74) Bakni me. Ne cekaj da ti go zemat redot.
75) Ljubovta e trnliv pat.
76) Zdruzeni prijateli planina pomestuvaat, ama zdruzeni neprijateli celi kontinenti.
77) Mislam znaci postojam.
78) Da se sekavas znaci da zivees.
79) Ako ne mozes da go pobedis neprijatelot, pridruzimu se.
80) Nema uspeh bez neuspeh.
81) Ako kazes nekomu TE SAKAM bidi iskren.
82) Veruvaj vo ljubov na prv pogled.
83) Sakaj dlaboko i strastno (toa moze d ate povredi) no e edinstveniot nacin da zivees ubavo.
84) Ne dozvoluvaj malo nedorazbiranje da unisti golemo prijatelstvo.
85) Pri nedorazbiranje so luge koi ti znacat imaj ja vo predvid samo momentalnata situacija
86) Zboruvaj poleka, no misli brzo.
87) Postojano misli na tri raboti: “RESPECT” (pocit) sprema sebe si, “RESPECT” (pocit) Sprema drugite i “RESPONSIBILITY” (odgovornost) sprema delata koi gi pravis.
88) Znaj deka site golemi ljubovi i golemi postignuvanja se spoeni so golemi rizici.
89) Imaj na um deka tvojot karakter e tvoja sudbina.
90) Dusevnite rani ostavaat luzni.
91) Najtesko vo zivotot e da najdes pobudala od sebe.
92) Ne letaj tolku, prvo nauci se da odis.
93) Ljubovta e slepa.
94) Vo sekoja vrska ima ljuboven trijagolniak \ TI + TOJ + TAA = SIMBOLOT NEVERSTVO
95) Ljubovta i karanjeto odat pod raka.
96) Ljubovniot casovnik sekogas docni.
97) Ljubovta so pari ne se kupuva.
98) Princ nab el konj ne postoi bidejki doaga samo “konjot”.
99) Daleku od ocite moze da znaci daleku od srceto.
100) Vo ljubovta ljubomorata e prirodna pojava
101) Sekoj saka! No ne znaat sto e toa ljubov.
102) “Ednas” se saka, posle toa se drugoto e samo mamka. VERUVAJTE!!!
103) Nikoj ne se rodil ucen, no koga ke pocne da uci krivo mu e sto se rodil.
104) Znaenjeto za razlika od neznaenjeto – ima granici.
105) Lugeto se cesto nerazumni, nelogicni, egocentricni… kako i da e prostete im [Majka Tereza]
106) Ako ste dobar lugeto mozat da ve obvinuvaatza sebicnost… kako i da e BIDETE DOBRI [Majka Tereza]
107) Ako ste uspesni vie ke steknete nekolku nevistinski prijateli i duzina neprijateli no kako i da e USPEVAJTE [Majka Tereza]

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Ивона02
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 00:56
povece za zalenje e onoj koj poradi umot ce ja izgubi ljubovta, otkolku onoj, koj poradi ljubovta ce go zagubi umot


Постирано од: cyanide sweet
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 22:56
Zenata bez ljubov, e kako rozata bez sonceto.

-------------
Master of Diversity & Surprise.


Постирано од: -Goldi
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 21:33
Вистинската љубов е како духовите, секој зборува за нив, а многу малку ги имаат видено.
 
Љубовта е триумф на имагинацијата над интелигенцијата.среќа


-------------
-----G O L D I------


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 15.Мај.2010 во 22:18
Originally posted by Maro Maro напиша:

Gi pishav i vo poraki ama eve gi i vamuBig%20smileBig%20smile

Кога човек има љубов, нема страв

*Lao-Tse
___________________________________

Во љубовта и 11 е парен број

*Виетнамска поговорка

___________________________________

Кога човек љуби, тој сака нешто да учи, на некој да служи, за нешто да се жртвува

*Hemingway
___________________________________

Главна работа во животот е љубов, а да љубиш не можеш ни во минатото ни во иднината. да љубиш можеш само во сегашноста

*Tolstoj
___________________________________


На иста фреквенциjа сме со големите умове.црвенеењеголема%20насмевка


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 21.Мај.2010 во 15:13
Умните луѓе се женат млади,а мудрите никогаш!!!!

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: valentina-pp
Датум на внесување: 21.Мај.2010 во 21:02
srekata so pari ne se kupuva,ljubovta bez merak vek ne vekuva!


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 22.Мај.2010 во 03:56
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

Умните луѓе се женат млади,а мудрите никогаш!!!!
затоа јас не сум сакала

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 27.Мај.2010 во 21:53
Љубовта никогаш не се покажува на возрасен начин, напротив треба да е на детски,е тогаш е вистинска!

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 21:07
Love is name,sex is game,forget the name play the game

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 22:05
play the gamehttp://wwwdelivery.superstock.com/WI/223/1560/PreviewComp/SuperStock_1560R-2057058.jpg

Пази ситуација
јас и ти
во комбинација
ќе сонуваме игра.

 

Пази, притиснав ENTER
јас и ти
на прво ниво
стоиме еден наспротив друг.

 

Пази, во мени одбравме оружје.
Јас одбрав љубов.
Ти зема убавина.
Напаѓајќи те со љубов, ти стануваш се поубава.

 

Пази, одиме на ниво второ.
Ти одбра љубов.
За мене остана страст.
Напаѓајки ме со љубов, јас сум се‘ пострасен.

 

Пази, стигнавме до финалето.
Ти ме одбра мене,
а ти мене ми припадна.
Во ваква игра секогаш е нерешено.

 

END GAME, не вреди да играме.
Ајде,пак вистински да се сакаме.
И на јаве е нерешено,
кога ги користиме нашите оружја.-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: anakin
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 22:06
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

Love is name,sex is game,forget the name play the game


thanx sto me potseti na ovaa stara pesna


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 09.Јуни.2010 во 13:47
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

Love is name,sex is game,forget the name play the game


Мудро ,мудро....голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 15.Јуни.2010 во 01:17
Љубовта е како коцка.Немаш - сакаш...Добиваш- Не цениш...Имаш - Не си свесен...Губиш - Сакаш назад..

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 19:30
Никогаш не љубиш доволно ако не љубиш премногу. (Ди Пешие)


не%20вреден


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 10.Јули.2010 во 19:21
ЉУБОВТА значи давај но не земај !!!

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 10.Јули.2010 во 19:22
Да САКАШ значи да сочувствуваш! Ако уживањето ги соединува телата, страдањето ги соединува душите !!!

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 14.Јули.2010 во 13:22
...  ....среќа
 
 
Еднаш една жена си ја полевала градината,здогледала тројца старци пред дворот.Не ги познавала ,но сеедно им рекла:
-Мислам дека не ве познавам,но ми изгледате гладни.Ве молам влезете внатре и каснете нешто.
Старците ја прашале
-Дали мажот ви е дома ?
-Не,одговорила , не е.
-Тогаш мораме да си одиме, и рекле.
Вечерта кога се вратил мажот ,таа му кажала што се случило.
-Сега можеш да ги викнеш,штом е така, и рекол,и жената отишла да ги покани
старците.
-За жал ,неможеме сите да ја прифатиме таа љубезна понуда ,и рекле .
-Зашто не ? прашала жената
 Еден од старците покажал кон другиот и рекол ,
-Неговото име е БОГАТСТВО!
потоа покажал кон другиот и рекол
-А неговото е УСПЕХ!

-Моето е ЉУБОВ!

Сега појди дома кај мажот и заедно одлучете кого од нас тројца ке поканите.
Жената се вратила дома и се му прераскажала на мажот.
-Супер,покани го БОГАТСТВОТО ...и ќе бидеме богати!
Таа не била задоволно и рекла:
-Подобро да го викнеме УСПЕХОТ !
Разговорот меѓу нив го слушала нивната ќерка и воодушевено рекла:
-Зар не би било подобро да ја викнеме ЉУБОВТА.Па целата куќа ќе ни биде полна со љубов!
 Го послушале советот на ќерката.
Жената излегла и прашала:
-Кој од вас е ЉУБОВ?Молам нека дојде и нека биде наш гостин.
Љубовта седела во инвалидска количка и на поканата,тргнала кон куќата.
Другите двајца старци тргнале по неа.Изненадена жената прашала зашто идат и БОГАТСТВОТО и УСПЕХОТ,кога таа ја повикала само љубовта.
Старците во еден глас и одговориле:
- Да ги пивикаше БОГАТСТВОТО или УСПЕХОТ ,другите двајца би си отишле,но ти ја избра ЉУБОВТА...таму каде што оди ЉУБОВТА ,ние двајца ја следиме!!!
Таму кај што има
ЉУБОВ,таму доаѓаат и УСПЕХОТ и БОГАТСТВОТО!


-------------


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 18:50
-Единствена важна работа, кога ќе заминуваме, ќе бидат трагите на љубовта што сме ги оставиле зад себе.
Алберт Швајцер
 
-Да не се љуби-тоа е вистинско самоубиство.
Борис Пастернак
 
-Законот на љубовта не е заповед, туку повик на среќа.
Херман Хесе

-Во речикот на љубовта зборот "невозможно" не постои.
Роберт Мадер

-Каков прекрасен крај за оној што во љубов умира!
Франческо Петрарка-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 03.Август.2010 во 08:10
....Никогаш не можеш да откриеш..колку можеш високо
да леташ....се додека не ги ...отвориш...целосно ..крилата .....!


-------------


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 03.Август.2010 во 10:10
Во животот нема ништо поубаво од чувството дека си посакуван од некого...."


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: BiBi_G
Датум на внесување: 03.Август.2010 во 10:32

‎" Ја чувствуваме како што ја чувствуваме топлината на крвта, ја дишеме како што го вдишуваме воздухот, ја носиме во себе како што ги носиме нашите мисли... таа е состојба која не може да се искаже, а се пишува со пет букви... "Ги Де Мопасан-------------

NO MATTER WHAT WILL HAPPEN I WILL ALWAYS SMILE!


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 11:33
Кога сиромаштијата ќе влезе на врата...
љубовта излегува низ прозорец.........-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 05.Август.2010 во 11:48
љубов е кога разумот ти е под анестезија


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 24.Август.2010 во 19:02
се надевам не пречи што е на англиски,преводот не е совршен ко оригиналот

If love make me forsworn, how shall I swear to love?

           Шекспир

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри ХепбернИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk