Испечати | Затвори го прозорот

Трамвај во Скопје

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Градови во Македонија
Опис на форумот: Со се' села... настани, култура-некултура, рекла-кажала...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4675
Датум на принтање: 08.Август.2022 во 04:15
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Трамвај во Скопје
Постирано од: Eva*
Наслов: Трамвај во Скопје
Датум на внесување: 24.Јули.2006 во 15:10

Градските власти наскоро ќе изработат физибилити студија и идеен проект за воведување трамвајски сообраќај во Скопје.

Во Скопје предвидено е да се изградат четири трамвајски траси со вкупна должина од околу 50 километри, од кои во првата фаза треба да се изградат 16 километри.

Првата траса треба да сообраќа од Ѓорче Петров преку булеварот Партизански одреди низ централното подрачје па се до Лисиче, втората се движи од Ѓорче Петров преку Јужен булевар и Кисела Вода до железничка станица, третата преку булеварите Кочо Рацин и Александар Македонски до надвозникот Естекада и четвртата од булеварот Кочо Рацин до Бутел.

 
целиот текст:
http://www.sekojden.com.mk/ShowNews.asp?action=shownews&ID_News=10110 - http://www.sekojden.com.mk/ShowNews.asp?action=shownews&ID_News=10110

Што мислите дали е ова решение за надминување на проблемите во сообраќајот во Скопје? Дали ви се допаѓа идејата трамвај во Скопје?Коментари:
Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 24.Јули.2006 во 15:26
Ideata e odlicna! Sekoja cest! Moja poddrska!
 
So tramvaj ke ni se rastereti soobrakajot epten i ovaa dzungla od soobrakaj ke se namali.
 
 


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Zoki_S
Датум на внесување: 24.Јули.2006 во 15:37
Toa mn. ubava rabota ama nasite ulici prvo treba da se prosirat, pa posle da se razmisluva za tramvaj

-------------

Come on and be my little good luck charm -Постирано од: angelwings
Датум на внесување: 24.Јули.2006 во 16:41
a zosto ne metro mnogu podbro e spred mene ako veke gradat neka gradat metro

-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 31.Јули.2006 во 13:10
колку што мене ми е познато, французите молеле за метро да прават во Скопје, проектот тежел 6 милијарди марки на времето. но некој не сакал да им сврши работа! а „трамвајот наречен желба„ се надевам дека ќе види бел ден!

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 15.Март.2007 во 13:05

do kade ste so idejata za tramvaj??? zapocna li izgradbata ??-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Март.2007 во 16:24
aha,gotovo e,...ushte onoj naocharkono da dojde da ja iseche lentata,..LOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: speed
Датум на внесување: 15.Март.2007 во 19:18
Originally posted by brza brza напиша:

aha,gotovo e,...ushte onoj naocharkono da dojde da ja iseche lentata,..LOLLOL
a me zaboravi mene pred da isece toj treba jas da potpisam.Smile

-------------
speed


Постирано од: speed
Датум на внесување: 15.Март.2007 во 19:22
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

do kade ste so idejata za tramvaj??? zapocna li izgradbata ??

Abe za gradonacalnikot soe toa tranvajski soobrakaj da izgradi ehee toa e sitna rabota,zatoa ke ja preskokne,- on direktno na  METRO ke odi da gradi,bar moze taka da kaze pred izborite...Smile   po so ideata za tranvaj e veke izbledena i slabo mu uspeva agitacijata so taa ideja. ali koga ke spomne METRO pa EVROPSKA UNIJA  PARIS ehe ke se zaleta narodot moze duri i izborite pak da gi dobie...

-------------
speed


Постирано од: talasum
Датум на внесување: 17.Март.2007 во 18:01
конечно трамваj во Скопje. но ако не е во отделно платно фаjда нема.Wink
http://www.skgt-bg.com/History/Tram.htm"> Првиот трамвaj во Софиjа 1901г.     Днес
                                                                                       

за метро- голем трошок. Во Софиjа е много блатисто и не е за метро, али они одлучиха и го праат- али колко пари отиват за укрепjаване- мани.


-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 17.Март.2007 во 18:44
Каков трамвај бе луѓе, какви трици... Па уште и од Трифун

На куково лето


-------------


Постирано од: speed
Датум на внесување: 17.Март.2007 во 19:35
Originally posted by Julija Julija напиша:

Каков тремвај бе луѓе, какви трици... Па уште и од Трифун

На куково лето
pa onaka nete asocira TRIFUN na TRANVAJ?Smile

-------------
speed


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Март.2007 во 10:06
na ovoj grad voopsto ne mu treba tramvaj i soobrakajniot metez ke se sredi samo so rigorozni kazni za onie sto go pravat


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Март.2007 во 10:11
mislish ova e singapur?!,..................tuku,....najdobro bi bilo da se prokopa tunel,za da se premosti centarot,...ama ovie slepci od"experti",ne go ni spomnuvaat toa,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: talasum
Датум на внесување: 26.Март.2007 во 17:17
kato se razmisla tramvaj e mnogo skapa investicija. za da se izplati treba da ima gradot pone 1000000 zhiteli.

-------------


Постирано од: speed
Датум на внесување: 26.Март.2007 во 20:44
a so cirih, i nekoi drugi gradovi so imaat tranvaj da ne imaat slucajno poveke od 1000000 ziteki? zimi k*rov...

-------------
speed


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 27.Март.2007 во 09:32
a koj ke se vozi so tramvaj koga i avtobusite se poluprazni?


Постирано од: talasum
Датум на внесување: 27.Март.2007 во 10:12
to vo Sofija transportot e na zaguba, pa sto ostava za Skpje

-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 27.Март.2007 во 10:28
abe u skopje mislam deka mnogu vi e poln soobrakjajot i uste tramvaj da se pushti vo upotreba i se ke bide haos, duri togas nikoj nema na vreme da stigne na rabota od sto ke ima guzva u soobrakaj.
 
Tramvaj neka pustat barem po malive gradsovi, barem lugjeto na raat ke se vozat


-------------


Постирано од: talasum
Датум на внесување: 27.Март.2007 во 11:06
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

abe u skopje mislam deka mnogu vi e poln soobrakjajot i uste tramvaj da se pushti vo upotreba i se ke bide haos, duri togas nikoj nema na vreme da stigne na rabota od sto ke ima guzva u soobrakaj.
 
Tramvaj neka pustat barem po malive gradsovi, barem lugjeto na raat ke se vozat


каде во малите градове? како ке ги платат релсите??? знаеш ли колко кошта километер линиjа за трамваj- най- малце 300 000 евра. километер метро во Софиjа кошта 20 000 000 евра. нели општината ке плака, не могат да си го дозволат тоа. трамваj е от полза за големите градове- но мора да е во отделно платно- како е на Ботевградско шосе во Софиjа- отделено е от колите и само трамваj минава- за 25- 30 минути стигам от булевард Мадрид до гара Искар.


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 30.Март.2007 во 10:17
bas ne se normalni, koga liniite na gsp se tolku reducirani, oni ke pravat tramvaj. fino nekoj rece, bar neka pravat metro ako veke treba da se trosat pari za dzabe


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Март.2007 во 11:21
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

abe u skopje mislam deka mnogu vi e poln soobrakjajot i uste tramvaj da se pushti vo upotreba i se ke bide haos, duri togas nikoj nema na vreme da stigne na rabota od sto ke ima guzva u soobrakaj.
 
Tramvaj neka pustat barem po malive gradsovi, barem lugjeto na raat ke se vozat


па баш трамвај се пушта за да се ослободи сообраќајот, не зафркавајте бе лујџе....

Нормално дека треба. Т.е. касни трамвајот 100 години во Скопје, ама бар да стигне кога тогаш. Ама од Трифуна тешко...


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 00:57
tunel,be, neznalici ,..samo tunel!  razmislete malku, koj pravi guzva vo centarot,.i,na vas ke ostane drzavata,a?...teshko na nea..kakov tramvaj,...ke ja ostavam kolata za da se kacham na tramvaj,a?LOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 11:22
Originally posted by brza brza напиша:

tunel,be, neznalici ,..samo tunel!  razmislete malku, koj pravi guzva vo centarot,.i,na vas ke ostane drzavata,a?...teshko na nea..kakov tramvaj,...ke ja ostavam kolata za da se kacham na tramvaj,a?LOLLOL


да видиш како ќе се качиш, ако со трамвај стигаш до горче за 10 минути, а со кола 40... Wink


-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 11:52
Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by Julija Julija напиша:

Каков тремвај бе луѓе, какви трици... Па уште и од Трифун

На куково лето
pa onaka nete asocira TRIFUN na TRANVAJ?Smile
 
LOLLOLLOLLOLLOLalal da ti e !!!Thumbs%20Up


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 11:55

туку...идејата е демоде според мене.......ултраскапа и познавајки не нас не сум баш сигурен дека би го растеретила сообракајот ...Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 00:39
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

туку...идејата е демоде според мене.......ултраскапа и познавајки не нас не сум баш сигурен дека би го растеретила сообракајот ...ne e demode... zeleznica ti e sekade najmoderno resavanje na soobrakjaen haos... E sega ekstra bi bilo tramvajot da se digne na stubovi, ali toa u nekoj drug zivot ke go doziveeme...


-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 16:29
dobro lugje, znaci nisto od trammvajot,, kako sto gledam brza ne saka da se  otkaze od kolata LOLLOLLOLLOL

huahahahhaha , lele umrev od smeenje LOLLOLLOL


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Мај.2007 во 01:59
eehhhh,kuklichko,....malku docnish so smeenjeto,....a,za tramvajot?!,....toa bi bila najgolema utka,   pokraj site,....,bi stavil se shto imam na toa!LOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 21.Мај.2007 во 02:09
za tamvaj vo skopje ze nainteresiraa odavno amerite i toa pred 50 tina
godini

duri snimile film za toa

se vikase

Tramvaj narecen zelba


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: tuturutka
Датум на внесување: 22.Мај.2007 во 15:44
Originally posted by anakin anakin напиша:

za tamvaj vo skopje ze nainteresiraa odavno amerite i toa pred 50 tina
godini

duri snimile film za toa

se vikase

Tramvaj narecen zelba
 
A reziser Tufun bil . . . LOL LOL LOL LOL LOL


-------------
STRUGA


Постирано од: Deniz
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 14:13
За трамвај не ни се толку широки улиците. Треба да ги променат нашиве стари и раскантани автобуси.


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 08.Ноември.2008 во 12:53
Одиме накај европа
Ама мислам дека не ни треба трамвај


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 25.Јуни.2010 во 13:29
Originally posted by Deniz Deniz напиша:

За трамвај не ни се толку широки улиците. Треба да ги променат нашиве стари и раскантани автобуси.


ќе биде..само имајте малку трпение..не може тоа така..плукни-залепи..

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Јуни.2010 во 13:37
 abe kakov tramvaj?!изненадување...samo edna linija nema da reshi nishto,...a i koj so kola idelk dosega ,..i ponataka taka ke odi.

znachi , treba edna transverzala od aerodrom nakaj gjorche,..nad ili pod zemja,..za da se premosti centarot,...zatoa shto 80% od soobrakjajot sega samo pominuva niz nego. .......toa mu treba na skopje,..a ne raznorazni gluposti od spomenici i fontani i,...trista  slichnosti.

..,...i vrhunac na gluposta,...plaza na ...posranata reka!газење%20од%20смеење


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 25.Јуни.2010 во 15:00
плажа на река со морски песок....гарант тој ќе чини едно 150000 евра...
уствари,што има да одиме на море и да трошиме девизи,се ќе ни биде тука на дофат...цел свет на 4км2.

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 25.Јуни.2010 во 15:31
na Skopje mu treba uste barem edna forma na javen prevoz, dali ke bide toa tramvaj ili nesto drugo, ne e bitno, treba se poveke da se namaluva protokot na avtomobili niz gradot i lugeto da se naviknuvaat na novi ekoloski i ekonomski prevozni sredstva
tramvajot e i brzo i ekolosko prevozno sredstvo, imame kade da go postavime, zasega e dovolno da go ima na golemite 3x3 bulevari, da odi na sredisnoto zelenilo, no na nekoj mu tekna toj prostor da go ispolni so zardinieri не


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Јуни.2010 во 16:08
...ma kaki !ма%20ајде..i tramvajot  ke bide promashen,...bez nadzemna ili podzemna "ulica"...
..mozebi vo  pochetokot ,...povekje od ljubopitnost,...i ke ima nekoj efekt,..ama , za kratko vreme pak sekoj ke si odi,...k'o shto  si odel i dotogash !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 21:16
Originally posted by brza brza напиша:

...ma kaki !ма%20ајде..i tramvajot  ke bide promashen,...bez nadzemna ili podzemna "ulica"...
..mozebi vo  pochetokot ,...povekje od ljubopitnost,...i ke ima nekoj efekt,..ama , za kratko vreme pak sekoj ke si odi,...k'o shto  si odel i dotogash !
bilo sto, bez razlika dali e najbanalen proekt ili najbitnoto nesto za razvoj, zavisi od vlasta
ako go izvedat eksperti i ne se mesa vlasta vo rabotata ke bide super
ako nekoj resi prugata i vozilata da bidat barokni, od start imas promasena investicija

normalno ne moze da se ocekuva samo tramvaj i edna linija deka ke gi resat problemite, no pridonesuva za bolje da bide, normalno deka se treba da se razviva paralelno


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 10:06
Ма каков Трамвај?!? Во Скопје директ ќе се гради Метро! 

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: tramvaj
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 01:15
А бре луѓе, кога ќе сфатите дека не се работи за онаков „уличен“ старомоден трамвај. Ќе се прави (ако се направи) модерен трамвај, како надземно метро. Нешто како брза железница, ќе се движи со брзина на подземно метро и нема да биде на улица, т.е. нема да се движи заедно со колите. Веројатно ќе биде на столбови. Значи, сметајте дека со овој проект во Скопје ќе се изгради метро што ќе биде над земја, што е уште подобро!

http://media.thestar.topscms.com/images/f8/cb/12a4fc544aeda61946910f3e1f11.jpeg - Еве како би изгледало тоа.

Дај Боже да биде!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 01:42
размислувањеразмислувањеразмислувањеразмислување

За да се изгради тоа надземно метро, треба многу жртви да се направат. Плус ние немаме одвише место за фрлање, особено по булеварите. Каде на Партизанска (на пример) би поминувал тој трамвај? Кога и од лево и од десно има стотици згради. Кренат над земјазбунетост Зошто мислам дека тоа би било најголмото промашување во историјата на Скопје? Некој треба да се качува 6-7 метри во висина по скали за да се качи во трамвајот. Треба да се ископаат улиците во целост за да се постават евентуалните столбови кои што не се 3-40 цм дебели, туку многу многу повеќе. Би требало да се уништат дрворедите и парковите за Скопје да добие еден трамвајизненадување. Нешто што со години сме го правеле, да го уништиме за минута. Добро, ние по тоа и сме познати ама во случајот станува за цел еден град.

Велиш брзина на подземно метрозбунетост За да се постигне таа брзина над земјаизненадувањесмеење...треба многу повеќе од обичен проект. Над земја, не по улица, но во близина на улицата (или пешачка патека или што знам..нели од некаде мора да се стигне до тој трамвај)...Што доколку (не дај Боже) тој *надземен* трамвај излета поради техничка грешказбунетост Колку потенцијални човечки жртви би ималозбунетост
Плус, Скопје е прилично голем град. Што знам..над 20 кимолетри долг(мислам околу 23 ако не се лажам)..За да се покрие целиот град треба не 200 милиони, туку 2 милијарди евра(чиста претпоставка е ова). Такво нешто во МК во догледно време тешко дека ќе се случи. Голема инвестиција. Изградба што би траела 10-15 години. Во секој случај, нешто што е тешко исплатливо.

На Скопје не му треба трамвај. Му требаат прво добри улици, добра патна сигнализација и подобар начин на регулирање на сообраќајот. А не улици по 5-6 метри широки кај што две возила не можат да се разминат како што треба.
Е кога ќе се среди сето ова, ќе можеме да размислуваме за трамвај.да


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 09:26
Постои и висечко метро, нешто како жичара...

Не би се сложила со проширување на улиците, тоа значи и побрзо возење.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 11:49
би било убаво да добие скопје трамвај а уште подобро метро...
само не знам дали ќе дочекаме да се реализира тоатага
кај нас се оди пребавно, има секакви проекти
но реализација нема и не верувам дека во скоро време
ќе се почне со остварување на идејата за трамвај или евентуално метро...


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 12:47
..инаку ќе го запрат проектот Скопје2014, и ќе почнат кртови да ријат низ Скопјево..

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 12:59
tramvaj narecen skopjeголемо%20гушкање

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: zagor
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 13:01
...плус http://media.thestar.topscms.com/images/f8/cb/12a4fc544aeda61946910f3e1f11.jpeg - вака ќе личел.... ...како новите 201 автобуси...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 13:33
501 bre originale

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: zagor
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 13:35
и после ќе пиеме пиво ..на трамвај-буските..

еееее,а како ќе се викаат тие...автобуските сегашни?

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 14:43
Ако автобуска е скратеница од автобуска постојка (така мислам дека се викаше или беше постројказбунетост) тогаш би било трамвајска постојка или трамвајска станица...

Мое мислење е дека трамвајот е лошо решение од безбедносни причини за патниците, како трчање и преминување на улица по трамвај. Од друга страна може да заглави во метеж кога е шпицот.


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 24.Декември.2018 во 01:33

речиси 10 години подоцна уште му држи резонирањето на ultra та за каубојско-индијанскинтабиет ко нашиот тешко дека Трам би вревел брзо особено не во опрва лента по булеварите ...

можеби паметно ет средишен БРТ bus rapid transport што би ги оголило булеварите без средишно зеленило а само со банкини, каде автобусите би имале дупло памлку постојки од сегашните а би оделе автоматски ето булеварски в среде, шинобуси ако сакаат таман и ФАС да го рестартираат потенцијално ко државен спин бар заради сервисирање ...

друга битна работата освен ова би било конечно асфрлање клучки низ Скопје што сега е во најава од Шилегов, а потенцијално враќањето на Жолта Лента би било полн погодок доколку имаме предвид дека по регистарските таблички има rfid чипови а само треба рфид скенири кои по задржување од 10 секунди на автомобил на прва лента ко итни случаи и слично (не претекнување) би му стигнувало на каубоецот казна во сандуче, е тогај и автобускиот превоз по булеварите со се таксистите ќе лета и Јавниот Транспорт ќе бидне песна, дури ако знаеш дека побрзо ем поефтино ќе стигнеш со автобус до другиот крај на градот чхму тогаш да бркаш семафори и паркинг до бескрај, БЕЛКИМ и по десет години ќе биде актуелен постов :)Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk