Испечати | Затвори го прозорот

Екстра Тренинг

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Вежбање
Опис на форумот: Фитнес, билдинг, џогинг, ролање, бицепси, трицепси...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4277
Датум на принтање: 25.Април.2024 во 09:11
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Екстра Тренинг
Постирано од: Mak1
Наслов: Екстра Тренинг
Датум на внесување: 24.Мај.2006 во 21:25
Za zajaknuvanje na kosite,stranicni stomacni muskuli.
Mozebi nemate ni gram povece od idealnata tezina,no imate stomace.
Pricina za toa e slabata muskulatura na muskulite na stomakot.Zatoa ce vi pomognat ekstra vezbi:tie gi  zajaknuvaat i site ostanati muskuli vo predelot na karlicata i so toa stomakot se vovlekuva prema vnatre.Vezbite treba da gi rabotite sekoj dvor den koga ne go rabotite osnovniot program.
Vovlecete stomak.
Ispraveto go teloto,nozete rasiretete gi vo sirina na kolkovite palecot naslonete go na rebro,a pokazalecot i sredniot prst na kolk.Vovlecete stomak,zadrete vozduh 5 sekundi,a potoa izdisite.Povtorete 15 pati.
Meka koza
Ednas nedelno treba da napravite piling na kozata i potoa da nanesete losion za telo.
 
 
 


-------------
no dance,no life!



Коментари:
Постирано од: Mak1
Датум на внесување: 24.Мај.2006 во 21:43
Za ramnite stomacni muskuli
 
Za ovaa vezba vi treba stolica.
Isravete vo grbot i naslonete se na naslonot na stolicata.So dvete race se fatite za naslonot na stolicata,za da bidete stabilni.Ispravete gi i zategnite prstite na nozete i zemete vozduh.Potoa kolenata priblizete gi kaj gradite.a pri toa nikako ne pomeruvajte go gorniot del na teloto.Dodeka ovaa rabotite,poleka izdisete se.Mnogo e vazno vezbata da se raboti poleka,bez golemo napreganje.Mozete da gi napregnuvate samo muskulite na stomakot.Vo tekot na 1 i 2 nedela vezbata pravete ja dva pati dnevno po 10 povtoruvanja,vo tekot na 3 i 4 nedela dva pati dnevno po 15 povtoruvanja.


-------------
no dance,no life!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 26.Мај.2006 во 09:24
Браво Мак1 супер објаснето, може да послужи како пример и совет сега за летниве периоди

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 26.Мај.2006 во 10:57

me isprovocira naslovot vo pozitivna smisla I odluciv da dadam mal pridones kon ,,ekstra trening,,  Sekako deka najgolemiot del od nas se grizi za svoeto telo zatoa sto taa griza denes e veke del od kulturata na ziveenje , sepak grizata  kaj odreden krug na luge e poizrazena vo proletno letniot period . Vo toj kontekst sakam da vi prezentiram eden navistina ekstra tip na trening koj mozebi e malku poveke orientiran kon maskiot pol no iskreno se nadevam na poveke demanti  od devojkite . I da ne dolzam, na prv pogled se raboti za ednostaven po vezbite koi gi sodrzi trening , imeno, se raboti za kombinacija za trcanje , stomacni sklekovi I klasicni sklekovi . Treningot odi vaka , na stadion , dzoging , trim pateka so ne poveke od 500 metri po krug ( etapa ) se trca eden krug ( etapa ) , kaj mene toa e stadion , 400 m krug, vednas po zavrsuvanjeto na krugot VEDNAS se pravat 10 skleka I VEDNAS 10 stomacni so istovremeno sobiranje na nozete vo kolenata .Potoa VEDNAS se pocnuva nov krug ( etapa ), znaci, krug -10 skleka-10 stomacni  , seto toa se raboti so stoperica ( casovnik ,mobitel) za da tempoto bide kolku tolku uednaceno I se raboti so 70- 80 % od svoite moznosti .  Bi trebalo da se dostigne maksimum od znaci 10 kruga – 100 skleka -100 stomacni ….NO !!!!.....poleka !!!....treningot e uzasno naporen , posebno za srceto !!!.....znaci pocnete so 3-4 kruga ….ako nekoj uspee da dojde do 10 veruvajte nisto poveke ne mu e potrebno no ako ima I takvi ne zgolemuvajte broj na krugovi tuku namalete par sekundi po ciklus od stopericata !!! Treningot obedinuva , kardiovaskularen trening, trening za snaga I trening za brzina . Veruvajte deka posle samo 10 ina treninzi ke bidete MNOGU iznenadeni od vasiot odraz vo ogledaloto doma a za formata I cuvstvoto na ispolnetost so energija I da ne zboruvam . Vasiot prijatel dostigna vreme za 10 ciklusa od okolu 27 minuti  ako voopsto nesto znaci . Treningot go pozajmiv pred mnogu godini od prvakot na YU vo ful kontakt I imav sreka licno da mi go pokaze , veruvajte ne se odvojuvam od nego poveke godini . Vo kombinacija so malku rabota na vreka rezultatite sto gi postignuva so vaseto torso so frapantni !!!

PRIJATEN TRENING J!!!



Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 26.Мај.2006 во 13:38
 Abe jas sum epten vo blizok kontakt so poranesen bilder i toa prvakLOL ama ne moze da vliae site ovie godini na mene ni po skali da se kacam a ne vo teretana da odam...a za ekstra trening i da ne zboruvame....ConfusedMoze nema avtoritet?????

-------------


Постирано од: Mak1
Датум на внесување: 26.Мај.2006 во 15:32
Slusaj delfin,toa e super za onie koi vezbaat sekojdnevno i imaat dobra kondicija.Ama ne e preporaclivo za pocetnici,i onie koi imaat slabo srce.Vo red toa,samoto trcanje go opteretuva srceto,a i ako na toa se doadat sklekovi ili drugi vezbi,ke bide uzasno opteretuvanje za srceviot muskul,za nozete i racete.Pa moze da ja namalis tehnikata na polovina ,za prva nedela,a postepeno narednite nedela dena da dodavas i nekoja vezba,posle trcanje,istezanje ili pak sklekovi,za nas zenski za mazi maski sklekovi.Ama samo postepeno.
Blagodaram sto te inspirira mojot teks,inaku toj bese namenet povece za pocetnici.


-------------
no dance,no life!


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 26.Мај.2006 во 15:52
Originally posted by beleg beleg напиша:

 Abe jas sum epten vo blizok kontakt so poranesen bilder i toa prvakLOL ama ne moze da vliae site ovie godini na mene ni po skali da se kacam a ne vo teretana da odam...a za ekstra trening i da ne zboruvame....ConfusedMoze nema avtoritet?????
ne ti treba eksta trenig.....ama malku rekreativno vezbanje  sigurno DA .....samo malku poveke pottik .........ke vidis Smile


Постирано од: Mak1
Датум на внесување: 26.Мај.2006 во 16:54
Eve od mene edna vezba za stanicnite stomacni muskuli.Legnete na zemja,svrteni na edniot kolk,nozete ispraveni vo kolenata.Medju zglobovite na nozete dole stavete topka i crvsto ja drzite so pomos na zglobovite.Digajte gi taka nozete poleka kolku sto mozete,i povtorno poleka spustajte.Povtorete 12 pati po 3 serii od dvete strani.

-------------
no dance,no life!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 26.Мај.2006 во 16:58
Еве една добра и исцрпувачка вежба за стомачните мускули!!!

Значи легнувате на под!!! Нозете СПОЕНИ ги исправате нагоре кон таванот (форма СВЕЌА). Потоа започнувате да ги испишувате броевите од 0 до 10, и наназад!!!
Ова се вежба секој ден по 1 до 2 пати, 2 недели!!!
3 и 4 недела се зоглемува интензитетот или ги зголемувате броевите (од 11 до 20 и наназад).

Ова е многу исрпувачка вежба за стомачните вежби!!!



-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: engie
Датум на внесување: 26.Мај.2006 во 17:01
Ja imam probano taa vezba i znam deka e teska. Znaes li nekoja druga malku polesna?


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 26.Мај.2006 во 17:04
Епа ако не е тешка нема да има ни резултати!!! Полесно и поубаво е "ноќното" вежбање!!! Wink

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Mak1
Датум на внесување: 26.Мај.2006 во 17:31
Aj pojasni ako mozes tehnikata na toa "nocno vezbanje",imas sliki nekoi??



-------------
no dance,no life!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 26.Мај.2006 во 19:46
Originally posted by Mak1 Mak1 напиша:

Aj pojasni ako mozes tehnikata na toa "nocno vezbanje",imas sliki nekoi??



Со задоволство, но заради тоа ќе мора да се префлиме на тема Секс!!! таму ми доаѓа стручноста до израз!!! Wink


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Mak1
Датум на внесување: 26.Мај.2006 во 19:51
Ajde jas vece odamna sum tamo,no tebe ne te gledam!Hug

-------------
no dance,no life!


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 31.Мај.2006 во 22:08


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 31.Мај.2006 во 22:10


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 31.Мај.2006 во 22:11


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 21:14
eve nesto za topenje kalorii i zategnati stomacni;)

* 5min zagrevanje na tocak, elipticna masina, steper (ke gi narekuvam masina podolu)

* 10min na masina: mal intenzitet - konstantno

* 3 serii stomacni za dolniot del

* 10min na masina: 2min mal intenzitet / 1min sreden intenzitet

* 3 serii stomacni za gorniot del

* 10min na masina: 1min mal intenzitet / 1 minute sprint

* 3 serii stomacni za stranicniot del

* 5min ladenje na masina: mal intenzitet

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 16.Јуни.2006 во 08:18
Originally posted by batt's batt's напиша:


    
е мило ова ми е една од основните вежби на пилатес...
само со боси ноџиња без патичиња

-------------


Постирано од: Bella_Tigrica
Датум на внесување: 28.Јуни.2006 во 19:39

 Aj kazete nesto za pocetnici,me interesira kako odi vezbanjeto,bidejki jas po doma si vezbam stomacni,ama bas i ne se razbiram vo toa,koj se nudi taka ...da mi objasni ???LOL



Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 28.Јуни.2006 во 19:52
mislam deka Batts toa odlicno ke go napravi na zaednicko zadovolstvo.Tongue...mislam deka bi mozela slobodno da mu pises na lp...
 
 


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 29.Јуни.2006 во 15:01
Originally posted by Bella_Tigrica Bella_Tigrica напиша:

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif"> Aj kazete nesto za pocetnici,me interesira kako odi vezbanjeto,bidejki jas po doma si vezbam stomacni,ama bas i ne se razbiram vo toa,koj se nudi taka ...da mi objasni ???[IMG]height=17 alt=LOL src="http://forum.idividi.com.mk/smileys/smiley36.gif" width=17 align=absMiddle>





aj kazi sto konkretno te interesira za pocetnici?
vezbi, objasnuvanje, so tegovi, bez tegovi, za koi delovi od teloto.......znaesh pokonkretno...... ;)

    

-------------


Постирано од: Bella_Tigrica
Датум на внесување: 01.Јули.2006 во 22:39
Originally posted by batt's batt's напиша:

Originally posted by Bella_Tigrica Bella_Tigrica напиша:

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif"> Aj kazete nesto za pocetnici,me interesira kako odi vezbanjeto,bidejki jas po doma si vezbam stomacni,ama bas i ne se razbiram vo toa,koj se nudi taka ...da mi objasni ???[IMG]height=17 alt=LOL src="http://forum.idividi.com.mk/smileys/smiley36.gif" width=17 align=absMiddle>





aj kazi sto konkretno te interesira za pocetnici?
vezbi, objasnuvanje, so tegovi, bez tegovi, za koi delovi od teloto.......znaesh pokonkretno...... ;)

    
 
Pa stranicni stomacni, mi trebaat za abdomenot i za butovite....aj te molamLOL


-------------
Mislam....znaci postojam


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 02.Јули.2006 во 16:54
Originally posted by batt's batt's напиша:

 
Jas ovaa ja pravam po doma, bogami bolat muskuli od nea..
A vezbi za zadnik nekoi dobri, aj kazete Tongue


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 03.Јули.2006 во 18:56
Originally posted by Dana Dana напиша:

Originally posted by batt's batt's напиша:



Jas ovaa ja pravam po doma, bogami bolat muskuli od nea..

A vezbi za zadnik nekoi dobri, aj kazete [IMG]height=17 alt=Tongue src="http://forum.idividi.com.mk/smileys/smiley17.gif" width=17 align=absMiddle>

    



eve za zadnikot http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3007&PN=5 - tuka
    

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 03.Јули.2006 во 20:01
Originally posted by Bella_Tigrica Bella_Tigrica напиша:

Originally posted by batt's batt's напиша:

Originally posted by Bella_Tigrica Bella_Tigrica напиша:


<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif"> Aj kazete nesto za pocetnici,me interesira kako odi vezbanjeto,bidejki jas po doma si vezbam stomacni,ama bas i ne se razbiram vo toa,koj se nudi taka ...da mi objasni ???

aj kazi sto konkretno te interesira za pocetnici? vezbi, objasnuvanje, so tegovi, bez tegovi, za koi delovi od teloto.......znaesh pokonkretno...... ;)     


Pa stranicni stomacni, mi trebaat za abdomenot i za butovite....aj te molam

    


eve nesto za butinite;)

Lunge





-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 03.Јули.2006 во 20:22
stranicni stomacni:    







za uste klikni http://www.sixpacknow.com/obliqueexercises.html - TUKA


ili klikni
http://www.netfit.co.uk/abdominals-web-site.htm - TUKA
za opsto


    

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 04.Јули.2006 во 09:11
аааааааааааааааааааааааа ме нервираат многу оние клекни стани не ми иде, од таквите скоро едвај одев, а за страничниве ги праам но тренингот ми е повеке за стомак со комбинирано малку спојлер и сега ми се појачаа а ги немав не сакам спојлериии сакам како што ми беа ич спојлери ич..

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 04.Јули.2006 во 15:00
pa ti koga si udrila proleterski:))))
poleka...po edna serija na pocetok........
tie klekni stani em se za nodze a koga se ispravas ako tezinata ja prefrlis i butkas so petata se extra i za zadnik:)



-------------


Постирано од: Bella_Tigrica
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 22:43
Dajte nesto bez tegovi ....


-------------
Mislam....znaci postojam


Постирано од: Bella_Tigrica
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 22:47
nego sto se toa spojleri ????
Ermm


-------------
Mislam....znaci postojam


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 08.Јули.2006 во 08:30
    Спојлери се деловите кои извираат кај струкот.. замисли рамно стомачи или без разлика облекуваш нешто и кај струкот ти се прелива како гума Тоа е спојлер.. Мене лично кај жените не ми е пријатен за гледање, во ред е кај папокот да има мало меше но вака некако и кога ке се седне и излезе тој дел ми е што знам, ваљда сум така со предрасуди околу тоа воспитана..

Сум приметила и баш и ми напоменаа дека ако форсираш стомачни или е поголем дел од тренингот дека тогаш најмногу се развиваат не до огромен степен, но сепак постојат..

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 08.Јули.2006 во 08:34
Originally posted by batt's batt's напиша:

pa ti koga si udrila proleterski:))))
poleka...po edna serija na pocetok........
tie klekni stani em se za nodze a koga se ispravas ako tezinata ja prefrlis i butkas so petata se extra i za zadnik:)


    абе мило таков ми е тренингот памтиш, не може како мене ми одговара... И башка моја сила употребувам без помош на тегови воопшто.. Работам нозе, стомак претежно.. Едноставно секој пат се вежбите различни исцрпувачки по серија 2Х8 и нема мрдаш..
Да ги видиш вежбите за нозе ке се фатиш за глава..

-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 08.Јули.2006 во 16:54
Originally posted by natalija natalija напиша:

     Спојлери се деловите кои извираат кај струкот.. замисли рамно стомачи или без разлика облекуваш нешто и кај струкот ти се прелива како гума Тоа е спојлер.. Мене лично кај жените не ми е пријатен за гледање, во ред е кај папокот да има мало меше но вака некако и кога ке се седне и излезе тој дел ми е што знам, ваљда сум така со предрасуди околу тоа воспитана..

Сум приметила и баш и ми напоменаа дека ако форсираш стомачни или е поголем дел од тренингот дека тогаш најмногу се развиваат не до огромен степен, но сепак постојат..

    


stranicnite muskuli se razvivaat - sirat samo ako se vezbaat so tegovi. togash strukou se siri i tie muskuli izleguvaat nanadvor:)


-------------


Постирано од: Bella_Tigrica
Датум на внесување: 11.Јули.2006 во 00:34
aj dajte lek i za niv .... Ermm

-------------
Mislam....znaci postojam


Постирано од: ivancic
Датум на внесување: 11.Јули.2006 во 17:52
lek nema samo vezbanje i vodata e lek,vezbaj mesec aktivno i spojleri kraj

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 12.Јули.2006 во 08:42
Потруди се да го намалиш интензитетот на стомачните за да можеш да ги обликуваш страничните.. Или пак преку еден ден вежбај ги страничните прочитај по вежбите на темиве има објаснето како..

-------------


Постирано од: Bella_Tigrica
Датум на внесување: 17.Јули.2006 во 03:46
Ermm.....dankesheee .....LOLLOL....nego da ve prasam sto se ova pocetnik,grupa,senior,moderator....> i na kraj poslednata zvezda sto sleduva * ????? ja ssum senior..znam deka za grupa treba da napravis 50 poraki,za senior 100 poraki,za moderator ne znam ..ama mislam deka ne e vazno dali si  senior,pocetnik....bla bla.....tuku sto se krie zad imeto t.e. nick name ,neli ?

-------------
Mislam....znaci postojam


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 12.Август.2006 во 20:12
na tocak ili orbitrek

5min zagrevanje

1min sprint
1min sporo
i se taka vo traenje od 30min

5-10min ladenje - sporo

-------------


Постирано од: Nenad_Jerry
Датум на внесување: 11.Ноември.2008 во 19:46
Luge neznam kako da vi vnesam da poglednete slika od mojvestomacni

da vidite sto e stomak


Постирано од: hihihi
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 12:42
Originally posted by Nenad_Jerry Nenad_Jerry напиша:

Luge neznam kako da vi vnesam da poglednete slika od mojvestomacni

da vidite sto e stomak

Potrudise ako smetas deka se za gledanje


Постирано од: hihihi
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 12:47
    


stranicnite muskuli se razvivaat - sirat samo ako se vezbaat so tegovi. togash strukou se siri i tie muskuli izleguvaat nanadvor:)
[/QUOTE]
   Llelelelel pa ne e fer trebalo na vreme da mi kazat,jas pravev stomacni sekoj den po 250,i visti na e deka imam spojleri koi strasno gi mrazam,poveke ne pravam ,sega se nisam levo-desno



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk