»спечати | «атвори го прозорот

ћедот како дел од рецептите за колачи и торти

»спечатено од: IDIVIDI forum
 атегориЉа: «дравЉе
»ме на форумот: »схрана и кулинарство
ќпис на форумот: ≈днаш се живее... здраво или нездраво?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27852
ƒатум на принтаЬе: 13.јвгуст.2020 во 02:00
¬ерзиЉа на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


“ема: ћедот како дел од рецептите за колачи и торти
ѕостирано од: Valerija
Ќаслов: ћедот како дел од рецептите за колачи и торти
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 20:02
МеденÐ∞ тортÐ∞ (посно, вегÐ∞н)
ћедена торта - посно

—остоЉки
200гр. брашно по избор 1 лажица какао во прав 2 лажици рогач во прав 4 лажици мед 250мл. кокосово млеко или друго растително млеко 1 лажичка сода бикарбона 1 лажичка зачин за медеЬаци 1 лажичка цимет 5 лажици пекмез или мармалад од сливи ƒополнително 2 лажици пекмез 50гр. мелени ореви

≈дна од наЉедноставните но наЉвкусните торти според мене, коЉа што долго останува сочна и ароматична.

- ¬о длабок сад ставете го брашното, какаото, рогачот, содата и зачините и промешаЉте до воедначуваЬе. ƒодадете го млекото, медот и пекмезот, и се заедно соединете.
- —месата излеЉте Ља во калап бр.22 см и печете 20-25 минути на 180 ÷.
- ¬еднаш премачкаЉте Ља со пекмезот и наросете ги мелените ореви.

Ќапомена
ќставете целосно да се излади, а потоа пресечете Ља.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака! оментари:
ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 20:04
Медени триÐ∞Ð³Ð¾ÐїÐ½Ð¸Ñ†Ð¸ со семињÐ∞
ћедени триаголници со семиЬа
—остоЉки
400 гр мед
200 гр презла
100 гр мешани семиЬа со цело зрно (сусам, лен, сончоглед и семки од тиква)
10 гр Гумбур
10 гр цимет
4 гр пимент
4 гр каранфилче
прстофат шафран
 ористени ƒелимано производ

Ѕи рекла едни поинакви, интересни, вкусни и здрави колачи кои експресно брзо можат да се приготват, а потсетуваат некако на оние шеЭерно-медени сусамови плочки кога Эе се вкусат.

¬о суво тенЯерче наЉпрво ставете ги семиЬата и потпечете ги за да Ља испуштат своЉата арома.

ѕотоа ставете го медот да зоврие, изгасете Ља ринглата и тргнете го на страна.
ƒодаЉте ги семиЬата, зачините и презлата.
”баво измешаЉте и вратете на топлата рингла. ћешаЉте додека не стани компактно тесто.

—месата ставете Ља во калап обложен со наЉлон фолиЉа (леплива е, не ставаЉте друго во замена освен ако имате некоЉа многу мрсна пек-хартиЉа и мислите дека таа нема да се залепи на неа), убаво распоредете го и оставете го кратко време да се здрви (за половина час би било доволно). ѕотоа извадете го и исечете го на парчиЬа.

ƒоколку немате калап, ставете го во помала тава и исплескаЉте го во висина однаЉмногу 1 прст, па потоа исечете го на коцки.
¬рз секоЉа коцка можи да ставите по едно цело каранфилче одозгора.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 20:08
ÐšÐ¸Ñ„ÐїÐ¸Ñ‡ÐºÐ¸ со мед и Ð¼ÐµÐїÐµÐ½Ð¸ семки (посно)

 ифлички со мед и мелени семиЬа

—остоЉки
600 гр брашно
20гр квасец
1 лажиче сол
2 лажици шеЭер
1 мало лажиче течен мед
100 мл масло
50гр блендирани семки од тиква
100 гр мармалад од дуЬи

ќд горенаведените состоЉки се замесува убаво меко тесто.
¬о рецептата стои млака вода по потреба но Љас мерев дека 150мл се доволни за убаво тесто.
√о оставаме тестото да одмори и да се дуплира.
√о расукуваме во кора и вадиме со цаша кругови.
«а една кифла Љас употребив 4 кругови.
√и редиме едно до друго како на дополнителната фотографиЉа.
√и поминуваме еднаш со сукалката да се сврзат.
ѕремачкуваме со мармалад и удвоЉуваме од доле на горе како на сликата.
ќд лево кон десно Ља виткаме ружата.
«емаЉЭи Ља во раката, ги раздвоЉуваме деловите од цветот.
–едиме во намастен калап за мафинки и печеме во загреана рерна.
Ўтом поруменат ги вадиме.
јко имате желба може да ги премачкате со маргарин за да се помеки.
Ќа здравЉе со убавите и декоративни кифли.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 20:10
Посни медењÐ∞ци со мÐ∞рмÐ∞ÐїÐ∞д


ѕосни медеЬаци со мармалад

—остоЉки
10 лажици млака вода
10 лажици шеЭер
2 лажици мед
1 лажичка сода бикарбона
1+1/2 лажичка цимет
1/2 лажиче мелено каранфилче
1 рамно лажиче ситно рендан свеж Гумбир
7 лажици масло
околу 25 полни лажици брашно
ѕо потреба мармалад(вкус по желба)

¬о длабок сад ставете ги сите состоЉки освен брашното.
»змешаЉте, а потоа постепено додаваЉте го брашното.
«амесете средно меко нелепливо тесто.

«амесеното тесто покриЉте го со наЉлонска фолиЉа и оставете го 30-тина минути да отстои.

ќд тестото формираЉте топчиЬа.
¬о секое топче во средина ставете по малку мармалад.

Ќаредете ги во плех обложен со хартиЉа за печеЬе.

ѕечете на 200 степени, 10-15 минути зависно од рерната.

»спечените медеЬаци завиткаЉте ги во крпа и оставете ги да отстоЉат околу 1 час.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 20:11
МедењÐ∞ци

ћедеЬаци

—остоЉки
3 шоЪи млеко
3 шоЪи шеЭер
6 шоЪи брашно
2 големи лажици слатко (мед)
2 мали лажици цимет
4 мали лажици сода бикарбона
1 чоколадо за готвеЬе за глазура

—ите состоЉки се ставаат во сад за матеЬе, освен слаткото (медот по желба) и се матат да се добие изедначена смеса. ѕотоа смесата се претура во тава за печеЬе и се пече на температура од 200 степени, околу 30 до 45 минути, зависно од рерната, додека да се запече убаво, т.е. да се одлепи тестото од краевите на тавата.

¬рз испеченото тесто се размачкува слаткото, па целото одозгора се прелива со топено чоколадо.

—е сече на коцки и се Љаде едно по едно!
ЎоЪата е 200мл.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 20:13
ÐІÐ¾ÐºÐ¾ÐїÐ∞дни медењÐ∞ци

„околадни медеЬаци

—остоЉки
250гр. брашно
1 ЉаЉце
60гр. кафеав шеЭер или обичен
2 лажици какао во прав
60гр. путер
30гр. рендана темна чоколада
2 лажици мед
1 лажичка прашок за пециво
1 лажичка зачин за медеЬаци
1/2 лажичка Гумбир во прав
ƒополнително
1 ЉаЉце

Ѕрзи, лесни и превкусни медеЬаци со додаток на чоколада..

- ¬о подлабок сад замесете тесто од наведените состоЉки. ¬еднаш развлечете го на набрашнета површина и вадете форми по желба.
- ѕечете 5 минути на 200 ÷.
-  олачиЬата веднаш премачкаЉте ги со разматено ЉаЉце.-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 20:14
МедењÐ∞ци

„околадни медеЬаци со цимет

—остоЉки
3 чаши брашно
2 чаши шеЭер
10гр сода бикарбона
1 пакетче цимет
5 лажици мармалад
2 чаши млеко
ѕрелив
2 чоколадо за готвеЬе
2 лажички зеЉтин
1/2 тегло мармалад

Ѕрашното се мати со шеЭерот, сода бикарбона и циметот. ¬о другиот сад ги ставаме мармаладот и млекото и ги промешуваме добро. ѕотоа сета смеса Ља промешуваме заедно и Ља печеме во намрсена тава околу пола час.
 ога Эе биде скоро готова, Ља премачкуваме со мармаладот и оставаме да се допече уште малку.
ƒодека се пече со мармаладот, се растопува чоколоадото за готвеЬе.
 ога Эе биде готова се премачкува со чоколадото и е спремна за ЉадеЬе.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 20:23


МедењÐ∞ци

ѕразнични медеЬаци

—остоЉки
400гр шеЭер
1 кг брашно
250гр маргарин/може и путер/
4 цели ЉаЉца
6 големи лажици мед
2 мали лажичкилажички сода бикарбона
2 кесички ванилин шеЭер/по желба/
зацин за медеЬаци /цимет,каранфилче,Гумбир во прав,мушкантно оревче/по потреба и желба
по потреба и желба околу 100-150гр чоколадо за готвеЬе

—е мати маргаринот се додека не стане пенаста бела смеса. ћу се додава шеЭерот, медот и ЉаЉцата, се мешаат постепено со матеЬе. Ѕрашното се меша со содата и зачините.
—е додава во изматените ЉаЉца со маргаринот постепено и се меси тесто. “естото е средно тврдо.
—е развлекува кора дебела околу 1см од коЉа што се вадат форми со калап за медеЬаци или други по ваша желба.
»сечените колачи се редат на плех обложен со хартиЉа и се печат на средна температура /околу 150-170 степени / во зависност од Љачината на вашиот шпорет.

Ќапомена
 олачите треба да бидат одвоени наЉмалку по 4-5 цм еден од друг бидеЉки со самото печеЬе нарастуваат.
—е печат се додека краевите на колачот непоруменат.
¬нимателно се вадат од плехот кога малку Эе поодладат бидеЉки топли се меки и можат да се скршат.
»зладени можете да ги преливате со чоколади или да ги исшарате со –оаЉал аЉсинг смеса за шараЬе на медеЬаците
—месата за шараЬе се прави од шеЭер во прав и белка. Ќа 1 белка околу 100-150гр шеЭер во прав, се меша убаво се додека не се добие убава компактна маса со коЉа што може да се пишува. ћлазот од смесата треба да не се прекинува кога пишувате-шарате. —е шара со наЉлон кеса коЉа што врвот Эе го отворите со боцкаЬе со игла.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 20:40
МедовицÐ∞ тортÐ∞


ћедена торта

—остоЉки
тесто
1 ЉаЉце
2 лажици шеЭер
2 лажици полни мед
400-430гр брашно
4 лажици млеко
40гр свинска маст
1 лажиче сода бикарбона
фил
700мл млеко
180гр шеЭер
2 лажици брашно
4 лажици густин
1 ванила
100гр путер
глазура
100гр црно чоколадо
80мл слатка павлака
20гр путер
”краси по желба.

¬о еден сад со миксер ги соединуваме ЉаЉцето, маста, медот, шеЭерот и млекото.
ѕотоа замесуваме со рака и постепено ги додаваме брашното и содата.
“реба да добиеме мазно, нелепливо тесто.
‘ормираме ваЪак коЉ го делиме на 6 дела.
£ас вадев форми со модла бр 18 и направив 6 кори. јко сакате може да се користи модла бр 24 и да се направат 4 кори.
√и сучиме тенко коричките и ги редиме во плех на коЉ има ставано хартиЉа за печеЬе.
√и печиме внимателно, кратко, околу 5-6 минути им е доволно.
√и оставаме на рамна површина да се ладат.
—ега го подготвуваме белиот крем
¬о касерола ги налеваме дел од млекото, а во еден дел ги раствораме густинот и брашното, шеЭерот, ванилата и растворените состоЉки.
ћешаме на тивок оган до згуснуваЬе.
¬о топлиот крем го додаваме путерот и матиме со миксер да се соединат.
Ќа послужавник ставаме прва кора, млак крем, размачкуваме, па кора, крем... до истрошуваЬе на состоЉките.
ЌаЉгорната кора не Ља премачлкуваме со крем.
¬рз неа ставаме некоЉ предмет, средно тежок, да одстои 1 час.
ѕотоа врз тортичката Ља нанесуваме подготвената глазура и декорираме по желба.
ќставаме 2-3 часа да се стегни, па сечеме парчиЬа и послужуваме.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 20:50
Медено срце ÐºÐ¾ÐїÐ∞ч
 олач медено срце

—остоЉки
100 гр чоколадо
5 ЉаЉца
150 гр путер
2 кесички ванилин шеЭер
200 гр мед
200 мл Љогурт
100 гр брашно
50 гр чоколаден пудинг
50 гр мелени спекулас бисквити
2 лажици какао
1 лажичка цимет
1 лажичка зачин за медеЬаци
1 пециво
2-3 лажици рум или 1/2 шишенце арома/екстрат рум
фил
200 гр мармалад од сливи
100 гр темно чоколадо
100 гр бадеми / ореви
√лазура
150 гр путер
120 мл млеко
50 гр шеЭер
150 гр чоколадо

 олачот е прекрасен, сочен и многу вкусен, а тоа може да се види уште од состоЉките.

1. £аЉцата се двоЉат. ѕутерот се мати со ванилиниот шеЭер и потоа едно по едно се додаваат жолчките, со постоЉано матеЬе.
2. ѕотоа се додава и медот и убаво се мати целата смеса.
3.  он тоа се додава предходно стопеното чоколадо и изладено, но сеуште да е течно. —е додава во потенок слоЉ.
4. Ќа краЉ се става Љогуртот и со матеЬе се добива убава чоколадна смеса.
5. —е престанува со матеЬе и се додаваат сувите состоЉки. —ето тоа убаво се меша, за да добиете хомогена смеса. ¬о неа се додава и румот и убаво се меша.
6. —месата можете да Ља печете одеднаш во големата тава од рерна, па да Ља исечете на половина или пак на два пати во ƒелимано тавчето за колачи 20х30см. £ас печев на два пати.
-ѕрво се става половина од смесата и се пече додека да фати коричка.
7. ¬о меГувреме се топи чоколадото и се меша со мармаладот од сливи (може да се користи и мешан мармалад).
8. ¬рз печеното тесто се прелева филот и убаво се распределува. ¬рз него се наросуваат бадеми (или ореви). ѕотоа се става вториот дел од тестото и убаво се распределува. —е враЭа во рерна на 180 степени, околу 10тина мин.  олачот е печен кога Эе почне да се двои од страниците на тавата. ѕроверете со чепкалка!
9. ќставете го колачот да се лади и подгответе Ља глазурата.
10. Ќа оган се става путерот, млекото и шеЭерот да се стопат и споЉат. —месата се прелева врз кршеното чоколадо и убаво се меша, додека да се врзат состоЉките. ќставете Ља глазурата 15тина мин да се излади, а потоа се прелева врз колачот и се остава цела вечер да се лади и убаво да се врзат сите слоеви.
11. »сечете по желба, може коцки, правоаголници или пак во вид на срциЬа, ако сакате да биде право медено срце.

-јко се решите да Ља печете во големото тавче од рерна, изладеното тесто се сече на два дела по должина, потоа се става филот и одозгора се става кората. Ќа краЉ се прелева со глазура.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 20:51
Медено Ñ‚Ð¾Ð±ÐїÐµÑ€Ð¾Ð½Ðµ

ћедено тоблероне

—остоЉки
250гр црно чоколадо(70% какао маса)
90гр мед
80гр сецкан бадем
 ористени ƒелимано производи


ѕоедноставно, здравЉе, а вкуснооооо

Ќад пареа внимателно се растопува црното чоколадо.
 ога е готово се трга од оган, се додава медот, енергично се промешува и се додаваат сецканите бадеми.
ќдма смесата се истура во мал триаголен калап. ѕожелно е претходно да биде обложен со прозирна фолиЉа.
—е остава 2 часа на ладно да се стегни.
ѕотоа лесно се сечат парчиЬа.
ƒо колку немате триаголен калап може смесата да се истури во намастена мала ростер тава, во хартиени кошнички....
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 21:01
Медени ÐºÐ¾ÐїÐ∞чи со мÐ∞рмÐ∞ÐїÐ∞д од кÐ∞ÑШсии (посно)

ћедени колачи со мармалад од каЉсии

—остоЉки
1 чаша ( 200 мл) шеЭер
130 мл масло
3 лажици мед
1 лажица цимет
1 лажичка сода
по потреба мармалад од каЉсии
2,5 -3 чаши брашно
√лазура
4 лажици шеЭер
2 лажици вода

ѕрекрасни благца за посни денови. ѕосебно за луГе кои многу сакаат поблаги десерти :)
1. ЎеЭерот, медот, содата и циметот се промешуваат и смесата се вари заедно со масло на тивок оган додека убаво не се соедини.
2. ”ште во топлата смеса се додава брашното и брзо се промешува, потоа се чека да се излади.
3. ќд тестото се сука правоаголник со дебелина од 5 мм, се сече на коцки (околу 8) и во секое парче се става помалку од мармаладот, потоа убаво се затвара и се реди во плех обложен со мрсна хартиЉа.
4.  олачите се печат во загреана рерна на 180 степени околу 15-20 минути.
5. √лазура. ЎеЭерот со водата се варат на тивок оган околу 3-4 минути, потоа се премачкуваат уште жешките колачи.

 олачите не треба да се држат долгу време во рерната за да не бидат многу тврди.


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 17.ћаЉ.2018 во 21:05
МеденÐ∞ интегрÐ∞ÐїÐ½Ð∞ питÐ∞-ÐºÐ¾ÐїÐ∞ч со ореви и суви кÐ∞ÑШсии


»нтегрална медена пита - колач со ореви и суви каЉсии

—остоЉки
“есто
170гр. пченично брашно
170гр. интегрално брашно
10гр. пециво
110гр. шеЭер
1 ванила
115мл. масло
2 ЉаЉца
прстофат сол
ѕолнеЬе
230гр. ореви
200гр. мед
120гр. суви каЉсии
«а премачкуваЬе
2 полни лажици мед

¬о длабок сад измешаЉте ги двата вида брашна, пецивото, ванилата, шеЭерот и малку сол.
ƒодаЉте го маслото и ЉаЉцата и замесете тесто.
ќставете го тестото малку да отстои (10-тина минути), а потоа поделете го на 2 дела.

ћеГу два листа хартиЉа за печеЬе расукаЉте го во кора едниот дел од тестото.
—о помош на хартиЉата префрлете Ља кората во округол калап(Љас го користев округлиот силиконски калап на ƒелимано).

»змешаЉте ги оревите со медот и ставете ги врз кората.
ќдозгора нанесете ги сувите каЉсии исецкани на помали парчиЬа.
¬рз каЉсиите изрендаЉте го остатокот од тесто.

—тавете Ља питата да се пече на 180 степени, 30-35 минути.

¬о сад ставете 2 полни лажици мед.
—тавете го медот малку да се подрастопи(загрее) и со него премачкаЉте Ља испечената подоладена пита.

ѕитата послужете Ља убаво оладена.

¬кусот на оваа пита-колач е фантастичен, топло ви Ља препорачувам.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 08:54
Медени ÑШÐ∞смини
Mедени Љасмини

—остоЉки
“есто
130-150 гр. брашно
1 мало ЉаЉце
20 мл. вода
20 мл. сок од мандарина
ѕрстофат сол
3 големи лажици растопен путер
1 мала лажица какао
ѕолнеж
2/3 чаша непечени Љатки
30-40 гр. суво овошЉе по желба (Љас ставив еден круг ананас)
 ора од еден портокал
2 големи лажици шеЭер во прав
1-2 цветчиЬа сушена роза, може да се замени со вода од рози
1 голема лажица слатко од каЉсии
—ируп
2 големи лажици мед
4 големи лажици шеЭер
Ќеколку парчиЬа цитруси
2-3 цветчиЬа сушени рози

1. —остоЉките за тестото без какаото се ставаат во еден сад и се замесува меко тесто.
2. √отовото тесто се остава 30 минути да одмори.
3. ¬о блендер се ставаат сите состоЉки за полнежот со исклучок на слаткото, се мелат и се ставаат во еден сад, потоа се додава слаткото, се промешува до соединуваЬе.
4. ќд смесата со оревите се прават мали бомбици и се оставаат настрана.
5. “естото се дели на два еднакви дела и во едниот се додава какаото, а другиот останува бел.
6. Ѕелото тесто се расукува тенко и се остава настрана исто така и кафеавото тесто се расукува и се става врз белото.
7. ќд така подготвената кора се сечат квадратчиЬа од 5 сантиметри. ќткако Эе се исечат секое квадратче се порастегнува уште малку со раце.
8. —екое квадратче се сечи на ,,крст,, како што е покажано на сликата.
9. ¬о средината на секое квадратче се става по една бомбица и од тестото, се формираат ливчиЬата на цветчето, при што секоЉ агол од квадратчето се става во центарот на бомбицата и малку се притиска, а двата агли на секое ,,ливче,,се залепуваат еден со друг (како што е покажано на сликата) по желба во средината на секое цветче се става по едно бонбонче или Љатка.
10. “ака подготвени се печат во загреана рерна на 180 степени за 10-15 минути или додека се готови.
11. ƒодека се печат се подготвува шербетот, во касерола се ставаат сите состоЉки за шербетот и се става на оган.
12. —е вари 7-10 минути откако Эе започне да врие.

«абелешка
- јко сакате ароматот на рози може да го замените со аромат на ванила или нешто друго.
- ќд една ваква доза се добиваат 20ина Љасмини, не многу големи.
- √олемината на бомбицата од Љатките треба да е колку ЯамлиЉа.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 08:56
Медени коцки


ћедени коцки

—остоЉки
за смеса
150 гр медени срца со вкус на вишни
50 гр мелени бисквити
3 лажици мед
1/2 лажичка цимет
6 лажици масло
100 гр сецкани ореви
за глазура
150 гр чоколадо
5 лажици масло
по желба половинки Љатки од ореви

„околадата Ља топиме на пареа со 6 лажици масло. ћедените срца ги сечеме на поситни коцки и ги оставаме во сад на страна. ¬о садот го додаваме медот, циметот, сецканите ореви и бисквитите и со растопеното чоколадо замесуваме тесто. “естото го истураме на тава обложена со наЉлонска фолиЉа и го оставаме да се стегне во фрижидер. ѕотоа со нож потопен во ладна вода ги сечеме коцките. 
„околадото за глазура го топиме со 5 лажици масло и ги чоколадираме една по една коцките...”красуваЬето е по желба Љас ставав половинка Љатка од орев потопена во малку чоколадо.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 08:58
Медени ÐїÐµÐ´ÐµÐ½Ð¸ коцки


ћедени ледени коцки

—остоЉки
пандишпан
6 белки
2 лажици брашно
6 лажици шеЭер
12 лажици лешници
12 грама пециво
‘ил
200 гр путер
100 гр мед
100 гр шеЭер во прав
500 гр тиква
500 мл млеко
180 гр шеЭер
100 гр мед
1 лажиче нишесте
1 ванила
3 жолчки

ѕандишпан

Ѕелките ги матиме пенесто заедно со шеЭерот.
»склучуваме миксерот и додаваме пециво, брашно и Љадро сецканите лешници.
ћешаме со лажица да Ља соедниниме смесата.
ѕечеме во намастена тава.
ѕечениот пандишпан го оставаме да излади.

√о ставаме во плехче и го филуваме со следниот фил.
200 гр путер го миксираме со 100 гр мед и 100 гр шеЭер.
ѕенесто матениот путер го мешаме со претходно сварениот крем од тиква коЉ го имам обЉавено.

≈ве го повторно да не талкате

‘ил.
“иквата Ља печеме во рерна на тивко.
ѕечената тиква со лажица Ља двоиме кората и Ља пасираме заедно со медот.

ћлекото и шеЭерот ги вриеме на оган и ги тргаме на страна кога се зовриени.
ѕостепено се додава тиквата.
£аЉцата ги кршиме и ги делиме белките од жолчките.
∆олчките ги матиме со нишестето и ванилата. ѕополека додаваме малку од смесата со млекото и промешуваме.
ѕотоа со непрекинато мешаЬе ги додаваме жолчките во млекото и тиквата.
Ќепрекинато мешаме додека не Ља добиеме потребната густина.
ќставаме да истине добро. ога е истинато се мешаат заедно со путерот. —е филува пандишпанот и се става во ладилник. £ас постоЉано Ља чувам во ладилникот. ‘илот е лесен и се пушта веднаш затоа е убаво да се служи поладничко. »ако е во ладилник совршено се сечат коцките.
Ќас ни е омилен десерт, а вие Эе кажете. Ќа здравЉе
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 09:04
Медени коцки со бÐ∞нÐ∞ни и црвено овошÑШе

ћедени коцки со банани и црвено овошЉе

—остоЉки
 олач
4 банани
70 гр. мед
100 мл. густ Љогурт
1,5 лажцица кисела павлака
2 ЉаЉца
1 лажица екстракт од ванила
190 гр. брашно
1 лажиче сода бикарбона
ќвошен прелив
250 гр. црвено овошЉе
2 лажици густин
1 лажица мед
Ѕел прелив
100 гр. бело чоколадо
1 лажица мед

1. ЌаЉнапред се загрева рерната на 180 степени.
2. —е намрсува со масло и се набрашнува тавчето за печеЬе
3. Ѕананите убаво се пасираат со виЪушка (Љас ги кршам и ги блендирам во сецко) и се истураат во подлабок сад за мешаЬе.
4. —е додаваат ЉаЉцата и се мати убаво, со миксер, да се изедначи смесата.
5. —е додаваат ванилата, медот и Љогуртот и повторно се меша за да се изедначи.
6. —е додаваат брашното и содата и повторно се меша до изедначуваЬе.
7. —месата се истура во претходно подготвениот калап и се става на печеЬе на 180 степени 20 минути (или додека не се извади чиста чепкалка од средината на колачот).
8. ќвошЉето се става во длабок сад на оган, малку да се опушти (ако е смрзнато), се додава една лажица мед и 2 лажици густин и се меша додека да згусне. —е трга на страна и се остава 5 минути да се излади.
9. ¬о сад над пареа се топи белото чоколадо и медот.  олачот се сече на коцки, коцките се глазираат додека е уште топла смесата. —е декорира по желба.
10. ѕотоа е спремно за послужуваЬе.
ƒобар апетит!
Ќапомена 
*наместо мед, ако сакате посладок десерт, користете шеЭер 
*колачот не мора да се глазира 
*колачот може да се глазира само со чоколадо 
*може да се избере црвено овошЉе по желба - малини, капини, боровинки, арониЉа, вишни, цреши, рибизли итн. 
*овошЉето може да биде свежо или смрзнато.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 09:21
Зимски медени коцки со бÐ∞дем и цимет

«имски медени коцки со бадеми и цимет

—остоЉки
ѕандишпан
6 белки
6 супени лажици шеЭер
6 супени лажици сецкани бадеми
3 супени лажици брашно
‘ил
6 жолчки
120 грама шеЭер
3 супени лажици мед
250 грама путер
250 грама мелени бадеми
100 грама чоколадо за готвеЬе
2 супени лажици рум
малку цимет
«а попрскуваЬе на пандишпан
1 мало лажиче мед
малку млака вода

ѕандишпан
—о миксер се мати снег од белките. —е додава шеЭерот. —о додаваЬе на брашното и бадемите се продолжува со рачно мешаЬе на смесата. ѕандишпанот се пече на температура од 180 степени.  ога малку Эе се олади се сече на два еднакви дела и се попрскуваат со мед растворен во млака вода.

‘ил
—о миксер се матат жолчките и шеЭерот. —е ставаат на пареа, се додава медот и пола од путерот. ѕовремено се меша. —месата се трга од пареа кога Эе згусне. —е додава чоколадото за готвеЬе. Ќа страна пенасто се мати другата половина од путерот и кон него се додава смесата. Ќа краЉ се додаваат бадемите, циметот и румот. —е остава филот да одстои во фрижидер.

ѕотоа се реди ред кора, ред фил.

¬о филот може да се додаде и рендано Љаболко или суво грозЉе кои претходно биле одстоени во рум.

ƒоколку сакате брза и вкусна торта може да подготвите дупла доза од рецептот и да добиете торта со 4 кори и 4 реда фил (фил излегува доволно и за премачкуваЬе на целата торта одозгора).

”баво оди со чаЉ од цимет и Љаболко во коЉ Эе додадете малку рум.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 09:29
Медени пÐ∞ÐїÐ∞чинки со цимет


ћедени палачинки со цимет

—остоЉки
1 шоЪа (200мл) млеко
1 ЉаЉце
2 шоЪи брашно
3 лажици мед
1 пециво
малку цимет

—овршени палачинки за поЉадок. —е мати ЉаЉцето, се додава млекото, медот циметот и на краЉ брашното и пецивото. —е остава да одмори смесата околу 20 минути.
—е прават палачинки во тавче се преливаат со мед и со индиски ореви.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 09:36
Медени сусÐ∞мки


ћедени сусамки

—остоЉки

1 чаша мед
3 чаши сусам 
прстофат сол

ќва се лесни сусамки од само две состоЉки.
ЌаЉпрво земаме хартиЉа за печеЬе и Ља премачкуваме убаво со масло за готвеЬе, тука Эе Ља истуриме смесата. —усамот го истураме во загреана тава (премачкана со масло и убаво избришана со салфетка, да не биде многу мрсна). √о потпекуваме додека не смени малку боЉа.  ога Эе биде готов го истураме медот во тавата и мешаме додека смесата не се соедини. ¬о сусамот истураме и прстофат морска сол, од она што го наЉдов на интернет тоа е за да останат зрната сусам кревки.
£а истураме смесата врз хартиЉата за печеЬе и Ља оформуваме, чекаме малку да се излади, и да се стегне, па потоа сечеме форми по желба.

—овет - за да не ви се лепи смесата на ножот, сечете преку хартиЉата.

£ас Ља исеков смесата на долги ленти, и потоа лентите ги обликував да бидат заоблени. «а да не ви се лепи смесата на рацете кога ги обликувате, премачкаЉте ги рацете со маслиново масло.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 09:39
СусÐ∞мки со мед

—усамки со мед

—остоЉки
4 ЉаЉца
250гр. шеЭер
4 лажици млеко
1 ванила
1 прашок за пециво
2 лажици мед
250гр. маргарин или путер
800-850гр. брашно
150гр. сусам
ѕодготовка.
1. ¬о сад за матеЬе ги ставаме ЉаЉцата заедно со шеЭерот, матиме додека не се добие цврста пена. ћаргаринот(путерот)предходно омекнат исто го матиме со миксерот. ¬о смесата ги додаваме и медот, ванилиниот шеЭер, прашакот за пециво, млекото и додаваЉЭи постепено брашно замесуваме средно меко тесто.
2. ‘ормираме месечинки и секоЉа Ља валкаме во сусам. —усамките ги ставаме во тава за печеЬе обложена со хартиЉа. ѕечеме на 220степени додека не заруменат.
 олачиЬата се преубави колку подолго стоЉат се повкусни.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 09:42
Медени бомбици

ћедени бомбици

—остоЉки
100 гр. несолена печена леблебиЉа
100 гр. несолени печени кикиритки
100 гр. ореви
100 гр. лешник
100 гр. бело чоколадо
6 лажици мед
100 гр. маргарин

«а медот има многу за зборуваЬе и пишуваЬе, а верувам дека сите веЭе знаете за него, ако не знаеме баш се што е поврзано со медот, тогаш знаеме за неговата делотворност.  ако беше поговорката - «еми мед, си нашол лек.

ѕрипремата е многу едноставна, а добивате фантазиЉа од вкусови.
1. ¬о сад се топи маргаринот и чоколадото, се трга од огнот, се додава медот и се брка додека да се целото тоа растопи и соедини, се додаваат сецканите суви состоЉки. —е брка да стане компактна смесата.
2. ¬о вметнувачите за колачи со лажиче ставаЉте од добиената смеса и оставете да оладат.

јко сте стрпливи и сочекате да оладат точно можете да оформувате бомбици, овоЉ погоре опишан начин на полнеЬе вметнувачите - е само за такви како мене - не стрпливите.
”живаЉте!!!


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 09:43
Медени ÐºÐ¾ÐїÐ∞чињÐ∞

ћедени колачиЬа

—остоЉки
250 гр свинска маст
250 гр шекер
3 ЉаЉца
1 лимон
1 лаж сода бикарбона
250 гр мед
1 пакетче цимет
по потреба( околу 95огр) брашно
малку шекер за валкаЬе

£а ставаме маста во длабок сад, го додаваме шеЭерот, промешуваме со лажица да се изедначи смесата и ги додаваме ЉаЉцата. ќд лимонот се ренда кората и половина од сокот се става во смесата. —е додава содата, циметот, медот. —е додава брашното и убаво се меси.
ќд тестото треба убаво да се прават мазни топчиЬа без да се лепат за раце. “опчиЬата ги валкаме во шеЭер и се редат во намрсен плех натискаЉЭи ги малку или можете во средина да им ставите по едно оревче.
—е печат на 200 степени околу 10 до 15 минути додека да поруменат и веднаш се вадат од релна. ќдозгора декорациЉа по ваша желба.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 09:45
Медени ÐºÐ¾ÐїÐ∞чињÐ∞ со мÐ∞рмÐ∞ÐїÐ∞д


ћедени колачиЬа со мармалад

—остоЉки
2 ЉаЉца
2 лажици мед (полни)
90 гр шеЭер
100 мл масло
1 ванила
1 прашок за пециво
450 гр брашно
«а полнеЬе
малку мармалад од каЉсии или Љагоди (по желба)

ќд сите состоЉки замесите тесто и правите топчина во големина на орев.
—таваЉте ги на плех обложен со хартиЉа. —о мала ракиена чаша на средина направете дупка. —тавете ги да се печат во претходно загреана рерна на 180 — 7-8 минути. ѕотоа извадете ги и во средината на секое колаче ставете по едно лажиче мармалад од каЉсии или Љагоди и повторно вратете ги да се допечат уште 5-6 минути.
ѕо желба можете да ги наросите со шеЭер во прав.


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 09:46
Ситни медени ÐºÐ¾ÐїÐ∞чињÐ∞

—итни медени колачиЬа

—остоЉки
200гр мелени ореви
100гр маргарин
100гр шеЭер во прав
100гр мелени бисквити
100гр рендана блок чоколада
3 лажици мед
декорациЉа
1кесичка шлаг крем од чоколада
100гр шеЭер во прав
100гр маргарин
50гр чоколада за готвеЬе

ќревите, бисквитите и чоколадата се мешаат во подлабок сад. ћаргаринот се мати со шеЭерот во прав и се додава кон сувите состоЉки. Ќа краЉ се додава и медот, убаво се меси и се обликуваат корпички кои се полнат со фил.
фил
ћаргаринот се мати со шеЭерот во прав и му се додава и растопената чоколада. ќд како убаво Эе се соедини се додава изматениот шлаг крем. —месата убаво се изедначува и со помош на шприц се полнат-декорираат колачите.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 09:49
Медени ÐºÐ¾ÐїÐ∞чињÐ∞-медењÐ∞ци


ћедеЬаци

—остоЉки
160гр. мед
125гр. маргарин
200гр. шеЭер
3 ЉаЉца
1 лажиче пециво
1 лажиче сода бикарбона
1 лажиче канела или зачин за медеЬаци
600гр. брашно

¬кусни, наЉвкусни колачиЬа кои подсетуваат на празници, дружба, радост, среЭа...

ћедот се става на тивок оган да се втечни убаво, па се додава маргаринот и шеЭерот. —е меша убаво додека се соедини и добие хомогена смеса. —е остава да излади.

£аЉцата се разматуваа со вилушка и се додаваат на изладената смеса.
—е додаваат пецивото, содата, циметот (лажичиЬата рамно полни), просеаното брашно.

—е меси убаво, да се добие средно меко тесто, кое не се лепи за раце.
—е завиткува во прозирна фолиЉа и се става во фрижидер 2 часа.

ƒва плеха се обложуваат со хартиЉа за печеЬе.
ѕомеГу две наЉлонски фолии се отвора кора со дебелина од 5мм. —е вадат форми.

—е печат на 200 степени 10 мин., во претходно загреана рерна.

”красете по желба. ћоите се со глазура од белка, шеЭер во прав и лимонов сок.

-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 09:51
 АромÐ∞тични медењÐ∞ци

јроматични медеЬаци

—остоЉки
250 гр путер или маргарин
1 шоЪа шеЭер
3 ЉаЉца
200 гр мед
1 кг брашно
1 лажиче сода бикарбона
1 лажиче цимет
ћалку кардамон
ћалку анасон
ћалку Гумбир
ћалку каранфилче мелено
ћалку морско оревче
«а премачкуваЬе
1 ЉаЉце
50 гр шеЭер во гранули

1. ћаргаринот и шеЭерот се мати со миксер
2. —е додаваат ЉаЉцата, медот, содата и сите зечини, се меша да се соединат состоЉките
3. —е додава брашното
4. —е меси тесто
5. —е развива кора со дебелина 1 см
6. —е сечат форми со чаша
7. ћедеЬаците се редат во плех обложен со хартиЉа за печеЬе
8. —е премачкуваат со ЉаЉце и се поросуваат со шеЭер во гранули
9. —е печат во загреана рерна 15-20 минути на 180 степени

—ите зачини треба да бидат мелени
Ќе се плашете ако тестото ви изгледа суво и тврдо само продолжете со месеЬе и Эе се добие убаво тесто од кое Эе можите да направите кора
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 12:57
ÐІÐ¾ÐºÐ¾ÐїÐ∞дни - медени срцÐ∞


„око медени срца

—остоЉки
“есто
3 ЉаЉца
100 гр шеЭер
1 ванилин шеЭер
2 полни лажици мед
120 мл масло
1 лажиче цимет
1 лажица какао
1 лажиче прашак за пециво
1/2 лажиче сода бикарбона
500 гр брашно или по потреба
«а полнеЬе
по потреба мармалад или нутела
«а глазура
150 гр чоколада за готвеЬе
4 лажици масло
по потреба шарени шеЭерни трошки

ѕодготовка на тестото.
£аЉцата со миксер убаво изматете ги со шеЭерот, ванилата и медот. ѕотоа додаЉте го маслото и кратко изматите. Ќа краЉ додаЉте ги сите останати состоЉки брашното, какаото, циметот, содата и пецивото и змесите средно и нелепливо тесто.
 оличината на брашно зависи од тоа колку се големи ЉаЉцата и колку е течен медот, па затоа ако е потребно додаЉте и повеЭе брашно. ћоите ЉаЉца не беа големи, а медот густ и ставив 500 гр. брашно.
ќд замесеното тесто на набрашнета површина развлечите кора од 3-4 мм и со калапче срце вадите колачи. Ќаредете ги во плех со хартиЉа .
Ќа секое колаче на средина ставите по малку мармалад и нутела и краевите од колачето премачкаЉте ги со вода. ѕоклопете го со друго колаче и нежно притиснете го по краевите да се залепат.
ѕечете ги во загреана рерна на 180 степени околу 15-ина минути.
ѕечени оставете ги да оладат.

ѕодготовка на глазурата.
¬о сад на пареа стопетеЉа чоколадата со маслото. —екое колаче потопете го и ставаЉте го во плех со хартиЉа. ќдозгора украсете ги со шарени шеЭерни трошки или по желба. ќставете ги да се стегни чоколадата.

«абелешка
 ако што гледате на дополнителните слики при печеЬето малку се отвориЉа и мармалодот и нутелата малку истече. «атоа наЉдобро е да се печат самостоЉно и потоа да се лепат со мармалад или нутела. “огаш е доволно и 10 минути печеЬе.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 15:53
МедењÐ∞ци со ѓумбир (посно)


MедеЬаци со Гумбир -посно

—остоЉки
“есто
250 мл кисела вода
200 мл масло
200 гр шеЭер
2 полни лажици мед
1 лажиче цимет
1/4 лажиче рендано морско оревче
1/4 лажиче мелено каранфилче
1/4 лажиче мелен Гумбир
рендана кора од лимон
1 лажиче прашак за пециво
1/2 лажиче сода бикарбона
1-2 лажици какао
околу 700-750 гр брашно
«а декорациЉа
100 гр чоколада за готвеЬе
3-4 лажици масло

¬о сад ставете ги сите состоЉки за тесто освен брашното. Ѕрашното постепено додаваЉте го и месите додека добиете изедначено, меко тесто.
ќд тестото кините парчина и правите топчина и малку, нежно сплескаЉте ги. √олемината можите и сами да си е одредите, дали Эе бидат поголеми или помали.
Ќаредете ги во тава за печеЬе обложена со хартиЉа или намачкана со масло. £ас користев правоаголна тава од ƒелимано и не ставив ништо, не се лепат.
ѕечете ги во претходно загреана рерна на 180 степени околу 15 минути а ако се поголеми 2-3 минути повеЭе.
ѕечените колачи оставете ги да оладат и потоа прелиЉте ги со стопената чоколада со маслото на пареа. ћоже само оддозгора или цели да ги ставите во чоколадата. —тавете ги на хартиЉа за печеЬе додека се стегне чоколадата и потоа послужете се.
—овет
£ас користев посебни зачини но доколку имате мешавина за медеЬаци може да си ставите 1 -1,5 лажиче.
ѕосни ама вистински вкусни колачи - медеЬаци!


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 16:01
Медени свÐ∞ќи


ћедени сваЭи

—остоЉки
тесто
4 ЉаЉца
3 лажици шеЭер
6 лажици мед
700 гр брашно
2 лажички сода бикарбона
за глазура
100 гр чоколадо за готвеЬе
3 лажици масло
по потреба сецкани ореви

1. ¬о длабок сад ЉаЉцата и шеЭерот ги матиме со миксер, додека шеЭерот не се растопи.

2. ¬о друг сад на страна ги составуваме сувите состоЉки-брашно, сода бикарбона.

3. ¬о садот со ЉаЉцата ги додаваме медот и сувите состоЉки. ѕостепено со рака замесуваме средно-тврдо тесто. –азвлекуваме кора со дебелина од 0.5 мм и со тркалезна модла вадиме тркалезни форми и ги редиме во тава за печеЬе обложена со хартиЉа.

ѕечеме на загреана рерна 20 минути на 190 степени.

Ќа тивок оган со 3 лажици масло растопете го чоколадото и чоколадираЉте едно по едно. ƒекорираЉте со сецкани ореви додека не е стегнато чоколадото.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 16:04
Ð§Ð¸ÐїÐ¾Ð²Ð∞но медено срце-Ð’Ð∞ÐїÐµÐ½Ñ‚Ð¸Ð½


‘иловано медено срце

—остоЉки
«а тесто
250гр. мед
50гр. шеЭер
50гр. путер или маргарин
прстофат сол
1 ванила
2 ЉаЉца
3 лажици млеко
1 пециво
малку канела
малку морско оревче
малку рендана кора од лимон
250гр. просеано брашно
«а фил
1/2 л. млеко
2 ванили
50гр. шеЭер
5 лажици нишесте
1 (820гр.)кутиЉа готов компот од праски или ананас
250мл. слатка павлака
«а украсуваЬе
по потреба слатка павлака
малку црвена прехрамбена боЉа
малку рендано чоколадо

ћедот, шеЭерот, путерот и ванилата на тивок оган полека растопете ги и оставете да се изладат.
Ќа оладената смеса додате ги кората од лимон и останатите мирудии, секако по ваш избор, што милувате, тоа.
»зматете ги ЉаЉцата, па додадете Ља претходната подготвена смеса, млекото и на краЉ брашното помешано со пецивото.јко добиената смеса е многу густа, додадете уште лажица до две млеко.
»стурете во калап срце со пречник, чинам дека беше 24цм, го користев тоЉ на ƒелимано, малку премачкан со масло.
—тавете да се пече во загреана рерна на 180 степени до сува чепкалка.
 ога Эе излади, преполовете го на 2 дела, хоризонтално.

—екоЉ дел убаво наквасете го со сокот со компотот од овошЉето.

«а филот го вариме нишестето со млекото и шеЭерот помешан со ванилата.
ќставаме да се излади, со повремени промешуваЬа.
«а тоа време ситно го сецкаме исцеденото овошЉето-праските или ананасот и го додаваме во кремот.
—латката павлака Ља матиме цврсто и соединуваме со кремот.
Ќанесуваме од готовиот фил врз половинките од тестото. омплетно филоваме и украсуваме по желба.
» не забораваЉте....бидете опиени од Ъубов! )))


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 16:13
Ð‘Ñ€ÐЈÐ¾ медено срце


Ѕрзо медено срце

—остоЉки
400мл ладна вода
400гр брашно
400гр шеЭер
3 лажици масло
малку цимет
малку каранфилче
1 лажиче сода бикарбона
1 лажица какао
1 лажица мед
половина пециво
100 грама чоколадо за прелив

—е мешаат сите состоЉки (освен мармаладот и чоколадото) и се остава тестото да кисни 15 тина минути, потоа се става во намрсено тавче и се печи во загреана рерна на 180-200 степени 15 тина минути. ќткако убаво Эе излади се сечи на коцки, секоЉа коцка се сечи на половина се премачкува со мармалад и одозогора се украсува со чоколадо.-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 18.ћаЉ.2018 во 16:15
ПÐ∞ндишпÐ∞н со мед - основен рецепт


ѕандишпан со мед

—остоЉки
5 ЉаЉца
180гр. шеЭер
1 лажица мед
150гр. брашно
75гр. густин
ќсновен рецепт за пандишпан со мед со многу стабилна структура, а сепак мек како душа и многу ровок, коЉ може да го употребите за сите ваши омилени торти.
1.¬о сад за матеЬе со миксер матете ги ЉаЉцата, кога сосема малку Эе бидат изматени додаЉте го шеЭерот и медот и матете ги додека смесата не се триплира.
2.Ѕрашното и густинот исеете ги со помош на цедалка и додаЉте ги во изматените ЉаЉца на три пати и мешаЉте со шпатула додека смесата не стане хомогена.
3.“авата за печеЬе намастете Ља со путер и наросете Ља со сосема малку брашно насекаде подеднакво.
4. ƒодаЉте Ља смесата во тавата и печете во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути зависно од рерната или проверете со чачкалица за да бидете сигурни дека пандишпанот е готов.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 20.ћаЉ.2018 во 11:38

ћ≈ƒ≈Ќ»  ќЋј„»Мј (ѕќ—Ќќ)

¬о сад за матеЬе ставете 11 лажици масло, 12 лажици вода, 11 лажици шеЭер, 1 пакетче ванилин шеЭер, 2 лажици мед, 1 полна лажица цимет, 1 пакетче прашак за пециво и 500гр брашно.

«амесете тесто, оставете го да одмори 15-тина минути. ѕотоа расукаЉте го на кора со дебелина од околу 1 сантиметар и со чаша исечете кругови. ѕотоа, остатокот од тестото премесете го и повторете Ља постапката.

 руговите наредете ги на хартиЉа за печеЬе и печете во загреана рерна околу 10 минути (без вентилатор).  http://gotvimesofico.mk/wp-content/uploads/2018/02/FIC_0563.jpg" rel="nofollow">FIC_0563 ќткако Эе се оладат наросете ги со шеЭер во прав и послужете ги. Ќа здравЉе! :) http://gotvimesofico.mk/wp-content/uploads/2018/02/FIC_0570.jpg" rel="nofollow">FIC_0570-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 21.ћаЉ.2018 во 19:50


 олачи со мед

—остоЉки:
Ц 4 ЉаЉца
Ц 2 лажички сода бикарбона
Ц 2 лажички цимет во прав
Ц 1/2 филЯан масло
Ц 2 лажици мед
Ц 500 гр. брашно

ѕодготовка:
»змесете тесто од ЉаЉцата, сода бикарбоната, маслото, циметот, медот и брашното. “естото исукаЉте го со дебелина од еден сантиметар и исечете кругови со чаша.  олачите печете ги на 150 степени 40 минути.

Ќа здравЉе!-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 21.ћаЉ.2018 во 19:52
ТортÐ∞ со медени ÐºÐ¾ÐїÐ∞чи


“орта со медени колачи

—остоЉки
прв пандишпан
5 ЉаЉца
5 лажици шеЭер
5 лажици брашно
100 грама суво грозЉе
1 пециво
1 ванила
втор пандишпан
3 ЉаЉца ( само белките )
200 грама шеЭер
1 лажица оцет
фил
500 - 700 мл слатка павлака
3 -4 лажици шеЭер
150 грама подпечени сецкани лешници
1 портокал или мандарина ( сок за попрскуваЬе на пандишпаните )
200 грама ситно кршени медени колачи

«а првиот пандишпан ги матиме ЉаЉцата со шеЭерот со миксер додека добро да се уработат. ѕотоа ги додаваме брашното измешано со пецивото и мешаме со лажица. 
√розЉето го валаме во малку брашно и на краЉот го додаваме во смесата. ѕлекчето го подмачкуваме со зеЉтин и го посипуваме со брашно. ѕандишпанот го печеме на околу 180 -200 степени, време зависно од Љачината на рерната. £ас ги печев во правоаголен плех може и во округло плекче.

¬ториот пандишпан го правиме само со 3 белки. ѕрво ги матиме добро белките, а шеЭерот го додаваме постепено. Ќа краЉот го додаваме оцетот. —негот од белки го печеме во плекче обложено со хартиЉа за печеЬе.

«а филот Ља матиме добро слатката павлака со шеЭерот. ѕоловина Ља тргаме во посебен сад. ¬о остатокот ги додаваме сечканите медени колачи и околу половина од сецканите лешници. 
√о ставаме првиот пандишпан,го попрскуваме со сокот од портокал или мандарина и филуваме со филот со медените колачи.ќдозгора Ља ставаме кората од белките, Ља попрскуваме со сок и филуваме со хопла. Ќа краЉот декорираме со сецкани лешнаци или ако сакате рендана чоколада. » ова торта е плод на моЉата имагинациЉа. ћногу ни се допадна на вкус на моЉата фамилиЉа и на сите гости што ни доЉдоа за празниците. —е надевам дека Эе ви се допадне и на вас. ѕриЉатно засладуваЬе.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 21.ћаЉ.2018 во 20:23
Медени ÐºÐ¾ÐїÐ∞чи со мÐ∞рмÐ∞ÐїÐ∞д од кÐ∞ÑШсии (посно)


ћедени колачи со мармалад од каЉсии

—остоЉки
1 чаша ( 200 мл) шеЭер
130 мл масло
3 лажици мед
1 лажица цимет
1 лажичка сода
по потреба мармалад од каЉсии
2,5 -3 чаши брашно
√лазура
4 лажици шеЭер
2 лажици вода

1. ЎеЭерот, медот, содата и циметот се промешуваат и смесата се вари заедно со масло на тивок оган додека убаво не се соедини.
2. ”ште во топлата смеса се додава брашното и брзо се промешува, потоа се чека да се излади.
3. ќд тестото се сука правоаголник со дебелина од 5 мм, се сече на коцки (околу 8) и во секое парче се става помалку од мармаладот, потоа убаво се затвара и се реди во плех обложен со мрсна хартиЉа.
4.  олачите се печат во загреана рерна на 180 степени околу 15-20 минути.
5. √лазура. ЎеЭерот со водата се варат на тивок оган околу 3-4 минути, потоа се премачкуваат уште жешките колачи.

 олачите не треба да се држат долгу време во рерната за да не бидат многу тврди.

-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 28.ћаЉ.2018 во 13:25


ћедени срца

—остоЉки:

«а тесто:

 • 500г ≈кстра бело брашно тип 400 од ∆ито Ћукс
 • 250г мед
 • 100г шеЭер
 • 150г маргарин
 • 1 ЉаЉце
 • 10г какао
 • 2 мали лажички цимет
 • 1 Эесичка прашок за печиво
 • 100г ситно сечкани бадеми

«а филуваЬе:

 • 2 пудинга од ванила
 • ½ л млеко

ѕодготовка:

ћедот, шеЭерот и маргаринот се загреваат на средна температура се додека целосно не се стопат. —е остава смесата да се излади. Ѕрашното се меша со останатите состоЉки и со изладената смеса од маргарин, мед и шеЭер. “естото  добро се изедначува и се остава покриено 3 часа. ѕотоа се развива кора со дебелина од 1,5cm и од неа со калап се вадат срца кои се редат во плех. —е печат на 180∞— околу 15 минути. —рцата се лепат едно со друго со предходно подготвен и оладен пудинг од ванила.

ƒобар апетит!
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 28.ћаЉ.2018 во 16:49
ЗимскÐ∞ мÐ∞гиÑШÐ∞: Медени коцки со Ð∞ромÐ∞ од вÐ∞Ð½Ð¸ÐїÐ∞


ћедени коцки со вкус на ванила

 олач коЉ Эе ве освоиЕ

—ќ—“ќ£ »:

 • 3 ЉаЉца
 • 200 гр шеЭер
 • 125 гр маргарин
 • 3 лажици мед
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 500 гр брашно

—ќ—“ќ£ » «ј ‘»Ћ:

 • 1 л млеко
 • 300 гр шеЭер
 • 4 кесички ванилин шеЭер
 • 8 лажици гриз
 • 250 гр маргарин

Ќј„»Ќ Ќј ѕќƒ√ќ“ќ¬ ј:

 1. –астопете маргарин и мед, додаЉте 3 разматени ЉаЉца со шеЭер, па брашно и сода бикарбона. «амесете тесто и поделете го на 5 делови, тенко развлечете ги и печете ги на плех.
 2. «а подготовка на фил, во млекото, шеЭерот и ванилата додаЉте гриз и гответе да згусне.  ога Эе се излади додаЉте претходно разматен маргарин. Ћадните кори филуваЉте ги, а последната кора, откако Эе Ља филувате, посипете Ља со мелени ореви.

”живаЉте!-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 02.£уни.2018 во 18:31
Мед тортÐ∞ - Медовик

Meд торта -медовик

—остоЉки
 ори
3 ЉаЉца
3 лажици мед
12 лажици шеЭер
1 лажица сода бикербона
500-600 гр брашно (по потреба)
‘ил
1 литар млеко
8 лажици густин
8 лажици шеЭер
250 гр маргарин
4 лажици шеЭер во прав
200 гр чоколадо
200 гр ораси

£аЉцата се матат во поголем сад со рачна маталка за ЉаЉца. ¬о нив се додава шеЭерот и се мати додека да се растопи. ѕотоа се додава сода бикербона и мед. ќдкако убаво Эе се врзат се додава брашно. ЌаЉдобро е да се додава по мала количина и да се меша додека да се згусне смесата. ѕотоа тестото се меси со рака и треба да биде замесено на потврдо. «атоа пишав брашно по потреба, бидеЉЭи се зависи од брашното колку течност Эе врзе. “естото потоа се дели на 7 дела. ЌаЉубаво е сите парчиЬа да ги измерите на вага за да знаете дека имаат иста грамажа.
Ќа набрашнета површина се расукува кора. ѕо правило мед торта се прави во округлеста форма, со димензии колку тавче бр.30 и така полесна е за расукуваЬе и формираЬе. «а да имате совршени кругови, одкако Эе Ља расукате кората, одозгора ставете го обрачот од тавче на кое му се одстранува страничниот дел и исечете со нож правилен круг. ƒоколку Ља подготвувате како моЉата, во коцкаста форма. тогаш кората расукаЉте Ља во фолиЉа, со точно премерени димензии.
ќдкако Эе ги исукате корите, рерната се загрева на 180 степени и се ставаат на превртено тавче одозгора просеЉано со брашно или може и на хартиЉа за печеЬе. —е печат по 3 мин, односно додека да добиЉат светло кафена боЉа.
»спечените кори се редат на рамна површина една врз друга и одозгора се става тавчето на кое се печеле и некоЉ течок предмет, за да се исправат и тортата да биде рамна.

¬о меГувреме се подготвува филот. ћлекото се загрева и во него се става шеЭерот за да се растопи. √устинот се раствара со млеко, кое го одвоЉуваме од количината потребна за филот. —е става густинот во топлото млеко и се мати на оган неколку минути, додека да згусне. —е остава да се олади.
ћаргаринот и шеЭерот во прав се матат и се додаваат во пудингот. »сто така се додава и чоколадото и мелените ораси. —е тоа заедно се меша.

–едеЬе на тортата

 ора
‘ил
 ора
‘ил ...

Ќа краЉ целата торта се премачкуваа со филот. ƒекорациЉата е ваш избор. ћене наЉлесно ми беше со глазура од темно и бело чоколадо.

«а подготовка на тортата треба повеЭе време, но веруваЉте вреди трудот.
“ортата наЉубаво е да се подготви 1 ден порано и да стои во фрижидер, за да филот се упие во корите и да може убаво да се сече.


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 02.£уни.2018 во 18:33

ѕќ—Ќј  –≈ћ “ќ–“ј —ќ ћ≈ƒ

< ng-non-bindable="" border="0" ="0" marginheight="0" marginwidth="0" scrolling="no" ="0" ="0" width="100%" id="I0_1527957171262" name="I0_1527957171262" ="https://apis.google.com/se/0/_/+1/fast?usegapi=1&size=medium&count=true&origin=https%3A%2F%2Fpopara.mk&=https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&g=3p&ic=1&jsh=m%3B%2F_%2Fscs%2Fapps-static%2F_%2Fjs%2Fk%3Doz.gapi.en_US.ZA0RwdktOps.O%2Fm%3D__features__%2Fam%3DQQE%2Frt%3Dj%2Fd%3D1%2Frs%3DAGLTcCNtpiOjTLlHpbw266k2UeBbECQHrw#_methods=onPlusOne%2C_ready%2C_%2C_%2C_resizeMe%2C_renderstart%2Concircled%2Cd%2Ce%2C&id=I0_1527957171262&_gfid=I0_1527957171262&parent=https%3A%2F%2Fpopara.mk&pfname=&rpctoken=63132364" -gapiattached="true" title="G+" style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; border-style: none; outline: 0px; vertical-align: line; : transparent; max-width: 100%; : static; top: 0px; width: 32px; left: 0px; visibility: ; height: 20px;">
https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow -

https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - —остоЉки:

https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - «а кора:

 • https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - 250g мед
 • https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - „аша пиво
 • https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - Ћажичка сода бикарбона
 • https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - ½ шолЉа масло
 • https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - Ѕрашно по потреба

https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - «а фил:

 • https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - 250g шеЭер
 • https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - 250g мелени ореви
 • https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - 2 реда посна чоколада

https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - ѕодготовка:

https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - ќд сите состоЉки заматете не прегусто тесто и испечете 5 кори од него.

https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - »зматете го шеЭерот со растопената чоколада и додаЉте ги оревите.

https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - ƒржете се до правилото еден ден ред тесто Ц еден ред фил и за помалку од половина час тортата Эе биде готова.

https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow - ќдберете глазура по избор, додадете неколку половинкиореви и прелиЉте со мед.

https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2014%2Frecepti%2Fposna-krem-torta-so-med%2F&layout=button_count&locale=mk_MK&sdk=joey&send=true&show_faces=false&width=250" rel="nofollow -


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 02.£уни.2018 во 18:36
“орта со мед

ѕотребни состоЉки:

«а кора:

 • 3 ЉаЉца
 • 8 лажици шеЭер
 • 3 лажици мед
 • 1 лажица сода бикарбона
 • 23 лажици брашно

«а фил:

 • 1л млеко
 • 4 лажици шеЭер
 • 9 лажици брашно
 • 250гр маргарин
 • 200гр шеЭер во прав

за декорациЉа:

 • неколку парчиЬа ореви
 • 200гр шеЭер

Ќачин на подготовка:

£аЉцата, шеЭерот, мед и сода бикарбона варете на пареа 5-10 минути, па тргнете од оган. ¬о врелата смеса додадете три лажици брашно и добро помешаЉте, потоа додадете во четири наврати по пет лажици брашно и добро измешаЉте. ќд смесата испечете две кори, секоЉа по половина час на 180 степени. «а фил сварете пудинг од брашно и млеко со четири лажици шеЭер, а кога Эе се олади, додадете маргарин изматен со шеЭер во прав. “ортата филуваЉте Ља и одозгора премачкаЉте Ља со филот.  арамелизираЉте го шеЭерот и додека е топол натопете ги оревите и ставете ги на мазна хартиЉа. ЎеЭерот оладете го, измелете го и украсете Ља тортата.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 12.£уни.2018 во 20:39
Ќеодоливи колачи со кикирики и мед


¬кусни колачиЬа со мед и кикиритки

«адолжително пробаЉте ги! –ецепт за наЉдобрите ситни колачи со кикирики и мед!

—остоЉки:

 • 150 гр путер
 • 200 гр путер од кикирики
 • 4 лажици мед
 • 1 ЉаЉце
 • 200 гр мелени бисквити
 • 1 лажичка цимет
 • 3 лажици брашно
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 100 гр чоколадо за готвеЬе
 • 150-200 гр несолени кикирики, мелени

Ќачин на подготовка:

 1. –азматете путер, путер од кикирики, мед. ƒодаЉте ЉаЉце, цимет, брашно па повторно кратко разматете. ƒодаЉте половина од бисквитите, разаматете па додаЉте ги останатите бисквити. Ќа краЉ измешаЉте сода бикарбона и од оваа маса правете мали топчиЬа. 
 2. Ќамастете калап за мафини со масло или путер и во секое дупче ставаЉте тесто. ѕритиснете со капаче од шише и во секое дупче ставаЉте парче чоколадо, кикирики и печете на 170 степени околу 25 минути.


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 12.£уни.2018 во 20:42
“опчиЬа со мед и рум


“опчиЬа со мед и рум

—латките бомбици со заводлив вкус се прават многу брзо и лесно!

—остоЉки:

 • 2 лажици мед
 • 2 лажици шеЭер
 • 100 гр мелени ореви
 • 300 гр чоколадо
 • 2 лажици рум

Ќачин на подготовка:

 1. –астопете 250 гр чоколадо за готвеЬе и додаЉте 100 гр ореви, шеЭер, мед и рум.
 2. «амесете, па од смесата направете топчиЬа. ѕрелиЉте ги со растопено чоколадо.

”живаЉте!


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 12.£уни.2018 во 20:46
 ифлички со мед и мелени семки (посно)


 ифлички со мед и мелени семки


—остоЉки

  600 гр брашно
  20гр квасец
  1 лажиче сол
  2 лажици шеЭер
  1 мало лажиче течен мед
  100 мл масло
  50гр блендирани семки од тиква
  100 гр мармалад од дуЬи


  
ќд горенаведените состоЉки се замесува убаво меко тесто. ¬о рецептата стои млака вода по потреба но Љас мерев дека 150мл се доволни за убаво тесто. √о оставаме тестото да одмори и да се дуплира. √о расукуваме во кора и вадиме со цаша кругови. «а една кифла Љас употребив 4 кругови. √и редиме едно до друго како на дополнителната фотографиЉа. √и поминуваме еднаш со сукалката да се сврзат. ѕремачкуваме со мармалад и удвоЉуваме од доле на горе како на сликата. ќд лево кон десно Ља виткаме ружата. «емаЉЭи Ља во раката, ги раздвоЉуваме деловите од цветот. –едиме во намастен калап за мафинки и печеме во загреана рерна. Ўтом поруменат ги вадиме. јко имате желба може да ги премачкате со маргарин за да се помеки. Ќа здравЉе со убавите и декоративни кифли.


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 15.£уни.2018 во 19:40
&amp;#208;&amp;#154;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#135; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180; &amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#132;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#134;&amp;#208;&amp;#184;

 олач со мед и фстаци

—остоЉки
5 ЉаЉца
220 гр кисело млеко
225 гр шеЭер
75 гр фино сомелени бадеми
1 лимон нарендана кора и сок
250 гр брашно
200 гр гриз
1 лажичка пециво
200 мл масло (може и маслиново)
«а глазура
150 гр фстаци
сок од еден лимон
сок од две мандарини
3 лажици мед

1. —ите состоЉки за тестото за колачот ги ставаме во сад и ги матиме со миксер.
2. —месата Ља истураме на тава на коЉа сме ставиле хартиЉа за печеЬе или пак сме Ља намрсиле па набрашниле. —месата се пече на 180 степени, околу 30-35 минути.
ќставете го колачот да се излади околу еден час.
3. ‘стаците исечкаЉте ги на крупно и ставете ги во тава да се запечат, колку да пуштат мирис. —тавете го медот, промешаЉте, па ставете го сокот од мандарините и лимонот. Ћесно промешаЉте.
4.  олачот избоцкаЉте го со вилушка на повеЭе места. Ћесно посипете Ља глазурата преку него, не мора цела, нека впие, па повторно додека да се потроши. ќставете барем 15 минути да впие.
5. —ервираЉте парче од колачот со густо кисело млеко во кое сте ставиле и свежи Љагоди, попрскани со шеЭер, кои претходно сте ги полеале со сок од мандарини и украсете по желба.

«абелешка
ћандарините може да ги замените со еден портокал. “ака стои и во оригиналниот рецепт, ама Љас повеЭе го сакам вкусот на мандарини.
 омбинациЉата со кисело млеко е многу добра и вкусна.
јко киселото млеко ви е ретко, промешаЉте го со кисела павлака.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 14.ќктомври.2018 во 10:59
&amp;#208;&amp;#162;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;±&amp;#208;ї&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;µ &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180; &amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#188; (&amp;#208;&amp;#191;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#190;)


“облероне со мед и сусам

—остоЉки
50 гр. чоколадо (посно)
50 гр. шеЭер во прав
65 гр. маргарин (1/4 коцка)
5 лажици мед
100 гр. мелени бисквити (посни)
100 гр. сусам (потпечен)
50 гр. лешници (потпечени, сечкани)
глазура
50 гр. чоколадо (посно)
1 лажица масло
ѕревкусно тоблероне со мед и сусам, кое може да се искористи во пости,
што секако не е задолжително, па користеЉЭи млечно чоколадо и мрсни бисквити, имате исто така многу вкусна мрсна вариЉанта.

1. —усамот се потпекува без масло, се лади.
2. Ћешниците исто така се потпекуваат, им се отстранува лушпата, се ладат и се сечкаат во сечко.
3. ¬о тенЯерче се ставаат чоколадото, шеЭерот во прав, маргаринот и медот, се топи сето заедно убаво да се соединат состоЉките, но не да преврие.
4. Ўтом се стопи сето, тенЯерчето се трга настрана, му се додаваат мелените бисквити, потпечениот сусам и лешниците.
5. —е меша сето заедно и додека е топла смесата се распоредува во калап во форма на триаголник, обложен со наЉлонска фолиЉа коЉа е премачкана со малку масло.
6. —е остава да се излади на собна температура, а потоа се става во фрижидер да се стегне.
7. ѕотоа се отстранува наЉлонската фолиЉа од калапот и се премачкува со глазурата од стопено чоколадо и масло.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 14.ќктомври.2018 во 11:01
&amp;#208;&amp;#159;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#178;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#135; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;Ш&amp;#208;∞&amp;#208;±&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;∞ &amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180; (&amp;#208;±&amp;#208;µ&amp;#208;Ј &amp;#209;Ш&amp;#208;∞&amp;#209;Ш&amp;#209;&amp;#134;&amp;#208;∞)


ѕревртен колач со Љаболка и мед

—остоЉки
4 Љаболка
4-5 лажици мед
3-4 лажици сецкани ореви
500гр брашно
350 гр шеЭер
1 кесичка пециво
1 кесичка ванилин шеЭер
1/4 лажичка цимет
1 лажичка сода бикарбона
300 мл млеко
100 мл вода
60 мл масло

ћирис на печени Љаболка, цимет и мед - вистински есенски колач =)
1. ЌаЉпрво Љаболката се лупат и се сечат на кругови. —е редат во округла тава премачкана со масло и набрашнета. ¬рз Љаболката се става мед и сецкани ореви, и се става во загреана рерна на 180 степени, малку да се потпечат Љаболката додека да се спреми другиот дел за пандишпанот.
2. «а пандишпанот - сите суви сотоЉки се мешаат во длабок сад, па се додаваат течните, се меша со жица за матеЬе убаво да се изедначи смесата, и се излева во тавата со Љаболка.
3. —е пече околу 40 минути на 180 степени.  ога е печен,колачот го оставаме малку да се излади, па го превртуваме Љаболката да доЉдат одозгора.
—е сече на коцки, и може да се попрска со шеЭер во прав.

«абелешка - Љас колачот го правев во тава бр 26, но доЉде прилично висок. ћоже и во поголема тава, со тоа што Эе ви требаат повеЭе Љаболка, за убаво да се покрие дното.


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 14.ќктомври.2018 во 11:10
&amp;#208;&amp;#156;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#209;&amp;#135;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#135; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#188; &amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#180; &amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;∞&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#184;


https://moirecepti.mk/post/%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D1%87%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%87-%D1%81%D0%BE-%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BC-%D0%BE%D0%B4-%D1%82%D0%B0%D0%B0%D0%BD-%D0%B8" rel="nofollow -
—остоЉки
«а колач
1 ЉаЉце
70гр. кафеав шеЭер
75гр. темно чоколадо(75% какао)
30гр. мед
80мл. млеко
25гр. путер
130гр. брашно
1/2 ванила
1/2 пециво
 рем за премачкуваЬе на колачот
4 полни лажици мед
8 полни лажици таан
2 раце сецкани немногу солени кикирики

¬о сад за матеЬе ставете ги ЉаЉцето, шеЭерот и ванилата.
ћатете додека смесата стане пенеста и густа.
—о матеЬе на наЉмала брзина додаЉте ги млекото, растопениот путер и медот.
ќткако Эе се соединат состоЉките додаЉте го растопеното чоколадо и изматете со жица за матеЬе.
Ќа краЉ додаЉте го брашното во кое Эе го измешате пецивото.
»зматете убаво со жица.

Ќа дното од округол калап(18цм) ставте хартиЉа за печеЬе.
—траните премачкаЉте ги со малку масло.
»стурете Ља смесата и ставете да се пече на 180 степени, 25-30 минути.
ЌаЉдобро проверуваЉте со чепкалка, бидеЉЭи печеЬето зависи и од самата рерна.

»спечениот колач оставете го убаво да се излади во калапот, а потоа извадете го.

 рем
»змешаЉте ги медот, таанот и кикириките и премачкаЉте го колачот.

≈кспериментирав малку, но краЉниот резултат беше одличен.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 14.ќктомври.2018 во 11:11
&amp;#208;&amp;#156;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#135;


ћеден колач

—остоЉки
400гр вода
300гр шеЭер
400гр брашно
2 лажици мед
2 лажици какао
1 пакетче сода бикарбона
3 лажици масло
1/2 пакетче канела
100гр чоколадо за готвеЬе
2-3 големи лажици мармалад по ваш избор

¬одата, шеЭерот, брашното, медот, какаото, содата маслото и канелата ги мешаме заедно со лажица.  ога се убаво Эе се соедини смесата Ља оставаме да постои 15мин и потоа Ља печиме во тавче обложено со хартиЉа. ќткако Эе се испечи и Эе се излади пандишпанот одгоре го премачкуваме со мармалад. Ќа пареа го топиме чоколадото и одгоре го потураме со чоколадо. √о сечиме колачот на коцки.

-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 14.ќктомври.2018 во 11:13
&amp;#208;&amp;#156;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#135; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;∞


ћеден колач со тиква

—остоЉки
за кори
12 големи лажици маргарин (или путер)
1 ЉаЉце
8 големи лажици шеЭер
12 големи лажици млеко
3 големи лажици мед
1/2 мала лажичка сода бикарбона
1 кесичка (5 гр.) цимет
550 гр. брашно
за прв фил со тиква
600 гр. исчистена тиква
200 гр. шеЭер во прав
2 кесички (80 гр.) пудинг од ванила
5 големи лажици шеЭер
500 мл. вода (во коЉа се варела тиквата)
125 гр. маргарин
за втор фил
150 гр. шеЭер
3 големи лажици густин
400 мл. млеко
1 голема лажица брашно
125 гр. маргарин
за украсуваЬе
50 гр растопено чоколадо за готвеЬе
малку бадеми во листови
ƒобро познатиот меден колач овоЉ пат збогатен со фил од тиква. £ас едноставно ги обожавам овоЉ тип на колачи, а тиквата во комбинациЉа со цимет само ми го збогати овоЉ раскошен вкус. ќвоЉ колач одзема малку повеЭе време за подготовка, ама краЉниот резултат Эе ги воодушеви и наЉпребирливите вкусови. ѕодготовката е следна
1. «а подготовка на корите. ¬о подлабок сад ставете го маргаринот ( путерот) , содата, циметот, медот, едно ЉаЉце, млекото и брашното. —о рака замесете тесто. Ќа почеток тестото Эе ви изгледа песокливо но со тек на месеЬе состоЉките убаво и компактно се соединуваат и Эе добиете мазно тесто. “ака добиеното тесто поделете го на 5 еднакви дела од кои треба да формирате 5 кори. ќд првото топче тесто со сукалка на набрашнета работна површина развлечете правоаголна кора и ставете Ља тава за печеЬе. £ас печев во ростер тавата и не Ља премачкував подлогата со ништо. јко печете во друга тава ставете хартиЉа за печеЬе. ѕечете во загреана рерна на 180 степени 12-15 мин. Ќа истиот начин подгответе ги и останатите 4 кори.
2. «а подготовка на филот со тиква. ѕарчиЬата исчистена тиква ставете ги во тенЯере со еден литар вода да се сварат. ќд кога се убаво сварени и омекнати ставете ги во цедалка за да се исцеди вишокот вода. ќд водата во коЉа се вареше тиквата одделете 500 мл. и во неа разматете го прашокот за пудинг промешан со 5 лажици шеЭер. ¬арете додека пудингот не Ља добие потребната густина. ќставете убаво да се излади. »зматете го маргаринот со 200 гр шеЭер во прав и кога Эе стане пенест додадете го изладениот пудинг од ванила и парчиЬата сварена тиква. ћиксираЉте додека филот не се изедначи.
3. «а подготовка на вториот фил. ¬о тенЯере на оган ставете го млекото, шеЭерот, густинот и лажица брашно. Ќа умерен оган со постоЉано мешаЬе со жица варете го кремот додека убаво да се згусти. ќставете да се излади. —о миксер во друг сад изматете ги преостанатите 125 гр маргарин и во нив додаЉте го изладениот крем од густин. ћатете додека смесата да се изедначи.
4. Ќа соодветен сад ставете Ља првата кора и премачкаЉте Ља со филот од тиква. ѕоклопете со втората кора и премачкаЉте со вториот фил, поклопете со трета кора и филуваЉте така наизменично додека да ги потрочите сите кори и фил. Ќа краЉ целиот колач премачкаЉте го со филот од тиква. –астопете 50 гр чоколадо за готвеЬе и со него украсете го колачот. ѕопрскаЉте со листови од бадеми ( или по своЉ вкус) и оставете колачот убаво да се стегне. ЌаЉдобро е да го оставите цела ноЭ да стои пред да го сечете за тестата убаво да омекнат. —ечете коцки или штангли по желба и уживаЉте.
Ќа здравЉе

-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 04.ћаЉ.2019 во 09:55
&amp;#208;&amp;#161;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#135;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#209;Ш&amp;#208;∞&amp;#208;±&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#178; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#135;


—очен меден Љаболков колач

—остоЉки
6 средно големи Љаболки (Љас користев црвени)
1 кесичка цимет (или мешавина цимет со морско оревче)
2 кесички ванилин шеЭер
3 лажици мед
2 лажици рум (или 5 капки екстракт од рум)
250 гр путер
200 гр кафеав шеЭер
6 ЉаЉца
1 пециво
220 гр брашно
40 гр ванила пудинг
50 гр чоколадни капки
одозгора за посипуваЬе- шеЭер во прав и чоколаден прелив

¬о сезоната наЉаболки, се разбира дека Эе се подготви некоЉ вкусен Љаболков колач. ћногу ги сакам овие сочни колачи, од кои Эе замириса цела куЉна, па затоа и се одлучив за овоЉ рецепт.

1. £аболките се лупат и се сецкаат на коцки. —е посипуваат со цимет, ванила, рум и мед и се оставаат да отстоЉат.
2. ќревите исто така се сецкаат и се додавааткон Љаболката.
3. ¬о сад за матеЬе, го ставам омекнатиот путер, заедно со шеЭерот и ги матиме додека да се соединат. ѕотоа кон смесата се додаваат едно по едно ЉаЉцата. —е матат додека да се добие хомогена смеса.
4. Ќа краЉ се додава мешавина од брашно, пециво и прашак за пудинг и се промешува убаво.
5. £аболките, заедно со преостанатие состоЉки во садот, се додаваат во течната смеса и сето тоа убаво се промешува. .
6. ¬о правоаголен калап за колачи, Ља истураме смесата, предходно премачкана со путер.
7.  олачот се пече на 150 степени, околу 40-50 минути.
8. —е сече на коцки со големина по избор и се послужува со наросен шеЭер во прав и чоколаден прелив.
-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 04.ћаЉ.2019 во 09:58
&amp;#208;&amp;#156;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#130; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#135;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;&amp;#136;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#184;

ћеден колач со вишни и чоколадо

—остоЉки
 ора
5 ЉаЉца
5 лажици шеЭер
2 лажици врела вода
3 лажици какао
3 лажици брашно
3 лажици масло
1 лажиче пециво
 рем
3 жолчки
4 лажици шеЭер
2 лажици брашно
400 мл млеко
3 пакетчиЬа ванилин шеЭер
100 гр чоколадо
120 гр путер (маргарин)
ѕрелив
3 лажици мармалад од вишни
2 лажици мед

ЌаЉпрво ЉаЉцата убаво избиете ги со шеЭерот, па додадете ги двете лажици врела вода и продолжете со матеЬе. ƒодадете го маслото. —увите состоЉки измешаЉте ги и постепено додаваЉте ги во ЉаЉцата, матеЉЭи со миксерот на наЉниска брзина.
–ерната загреЉте Ља на 180 степени.
ѕлехот прекриЉте го со хартиЉа и турете Ља смесата. ѕечете отприлика десетина минути.
 ога Эе биде готово, завиткаЉте го тестото со се хартиЉата во ролат.

«а кремот, одвоЉте од млекото стотина милилитри и во него разбиЉте го брашното и жолчките.
ѕреостанатото млеко, заедно со шеЭерот и ванилата ставете го да зоврие и турете Ља смесата од брашното. —варете крем. ƒодека е жежок во него ставете го чоколадото да се истопи. ќткако Эе се олади, во него ставете го путерот и убаво измиксаЉте го.
ќдвиткаЉте го тестото од хартиЉата и премачкаЉте го по целата површина од медот и мармаладот. Ќад него ставете го филот. »ма фил доволно, така што оставете дел и за одозгора. «авиткаЉте го ролатот, и ставете го во фрижидер да се стегне пред служеЬе.-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 04.ћаЉ.2019 во 10:02
&amp;#208;&amp;#156;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#154;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#134;&amp;#208;&amp;#184; - &amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#209;&amp;#134;&amp;#208;∞

ћедеЬаци-медени срца

—остоЉки
75 г мед
1/2 лажичка сода бикарбона
125 г путер омекнат на собна температура
1 ЉаЉце
1 лажичка шеЭер во прав
250 г брашно
1/2 лажичка цимет
1 лажичка мастика или узо
прстофат мешавина морско оревче, кардамон и каранфилче

ќва е рецепт за наЉвкусните и наЉмиризливите медеЬаци кои сум ги пробала. ¬кусот многу наликува на оние купечките, уште да успеам да им вметнам Яем некоЉ следен пат и Эе бидат оригинал! 
ћирисаат прекрасно, поголемиот дел ги направив со чоколадна глазура, а за тие за кои не ми стигна, ги извалкав во шеЭер во прав. —екако се вкусни, и без и со.

ѕостапка

—е миксира путерот, ЉаЉцето и мастиката.

—е мешаат сувите состоЉки - брашното, циметот, мешавината од морско оревче и шеЭерот.

ћедот се омекнува со благо затоплуваЬе, се додава содата и се промешува. ќваа мешавина се додава на измиксираниот путер, се меша и се додава брашното.

—е замесува кратко со рака и се остава во мразот 10тина минути да се стврдни.

ѕотоа се раширува на работната површина и се вадат форми кои се ставаат на плех обложен со хартиЉа за печеЬе.

—е печат на 170 степени околу 10 минути.

ѕосле печеЬето, може да се декорираат, а можи и така да се Љадат оти се превкусни.

ћожи да се брцкаат во глазура од растопено чоколадо, да се извалкаат во шеЭер во прав или по желба. ЅидеЉЭи Љас ги направив во чоколадна глазура, морам да напоменам дека го искористив ƒелимано  риспер сетот, со што глазурираните медеЬаци ги ставав на мрежестиот дел, а вишокот чоколадо се цедеше на плехчето - супер ми се наЉде!


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 02.ƒекември.2019 во 17:36
Ќеодоливи медени коцки

Ќеодоливи медени коцки


ќвие вкусни медени коцки се прават многу брзо и лесно.

—ќ—“ќ£ »:

 • 100 гр шеЭер
 • 125 гр путер
 • лажица вода
 • 150 гр мед
 • 2 ЉаЉца
 • 175 гр брашно
 • малку сол
 • лажичка цимет
 • сечкани бадеми

Ќј„»Ќ Ќј ѕќƒ√ќ“ќ¬ ј:

 1. ¬о тенЯере растопете шеЭер со лажица вода, па додаЉте путер и мешаЉте додека не се соедини. ѕрефрлете Ља смесата во сад во коЉ Эе го разматите тестото и оставете да се излади.
 2. —тавете мед во смесата од путер и шеЭер, па во тоа додаЉте уште две ЉаЉца и добро разматете со миксер. Ќа краЉ додаЉте брашно измешано со сол и цимет.
 3. ѕред да го ставите да се пече, посипете со сечкани бадеми.
 4. ѕечете на 180 степени 30 минути во тепсиЉа обложена со хартиЉа за печеЬе.  ога колачот Эе биде готов, извадете го од рерната, оставете го да се излади и потоа послужете.


-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 07.ћарт.2020 во 12:12
ћедени ледени коцки

https://moirecepti.mk/post/%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%86%D0%BA%D0%B8" rel="nofollow - - ћедени ледени коцки


—остоЉки
пандишпан
6 белки
2 лажици брашно
6 лажици шеЭер
12 лажици лешници
12 грама пециво
‘ил
200 гр путер
100 гр мед
100 гр шеЭер во прав
500 гр тиква
500 мл млеко
180 гр шеЭер
100 гр мед
1 лажиче нишесте
1 ванила
3 жолчки

ѕандишпан

Ѕелките ги матиме пенесто заедно со шеЭерот.
»склучуваме миксерот и додаваме пециво, брашно и Љадро сецканите лешници.
ћешаме со лажица да Ља соедниниме смесата.
ѕечеме во намастена тава.
ѕечениот пандишпан го оставаме да излади.

√о ставаме во плехче и го филуваме со следниот фил.
200 гр путер го миксираме со 100 гр мед и 100 гр шеЭер.
ѕенесто матениот путер го мешаме со претходно сварениот крем од тиква коЉ го имам обЉавено.

≈ве го повторно да не талкате

‘ил.
“иквата Ља печеме во рерна на тивко.
ѕечената тиква со лажица Ља двоиме кората и Ља пасираме заедно со медот.

ћлекото и шеЭерот ги вриеме на оган и ги тргаме на страна кога се зовриени.
ѕостепено се додава тиквата.
£аЉцата ги кршиме и ги делиме белките од жолчките.
∆олчките ги матиме со нишестето и ванилата. ѕополека додаваме малку од смесата со млекото и промешуваме.
ѕотоа со непрекинато мешаЬе ги додаваме жолчките во млекото и тиквата.
Ќепрекинато мешаме додека не Ља добиеме потребната густина.
ќставаме да истине добро. ога е истинато се мешаат заедно со путерот. —е филува пандишпанот и се става во ладилник. £ас постоЉано Ља чувам во ладилникот. ‘илот е лесен и се пушта веднаш затоа е убаво да се служи поладничко. »ако е во ладилник совршено се сечат коцките.-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!


ѕостирано од: Valerija
ƒатум на внесуваЬе: 26.јприл.2020 во 18:31

https://www.crnobelo.com/hrana/recepti/76327-torta-od-med-i-lesnici-omilenata-na-jamie-oliver" rel="nofollow - - “орта од мед и лешници Ц омилената на ПеЉми ќливер

ќсновата на оваа торта е лесна и за подготовка и за консумираЬе, па не е ни чудо што ПеЉми ќливер тврди дека може да Ља консумира со задоволство во секое време.

torta-od-med-i-lesnici-omilenata-na-jamie-oliver-01.jpg

 ако да Ља подготвите неодоливата споЉка на мед и лешници?

—осотоЉки:

 • 250g путер
 • 220g мед
 • 4 големи ЉаЉца
 • 150g мелени лешници
 • 150g брашно
 • 2 ½ лажички прашок за печиво
 • ¼ лажичка сол

«а чоколаден намаз:

 • 200g темно чоколадо
 • 50g путер

100g цели лешници за декорациЉа

ѕодготовка:

«агреЉте Ља рерната на 160 степени. ѕодмачкаЉте едно тавче со обем од 24-25 сантиметри и обложете го со хартиЉа за печеЬе.

—о миксер изматете го путерот додека не стане кремаст, па во него додадете го медот. ƒобро промешаЉте додека се соедини.

 ршете едно по едно ЉаЉце и полека додаваЉте во смесата со постоЉано мешаЬе. ƒодаваЉте ги и останатите состоЉки една по една со мешаЬе.

—месата ставете Ља во тавата и израмнете. ѕечете околу 45 минути на 160 степени.

 ога тестото е готово, извадете го и почекаЉте да се олади. ѕревртете Ља тавата и ставете го добиениот пандишпан на жица како би се оладило комплетно.

Ќа пареа стопете го путерот за чоколадниот намаз и додадете го чоколадото.

√лазурата прелиЉте Ља по тортата, а врз неа наредете ги лешниците како на сликата.

ќставете го колачот 1 час на собна температура, па уште 1 час во фрижидер.

ѕослужете со овошЉе или топка сладолед.

torta-od-med-i-lesnici-omilenata-na-jamie-oliver-02.jpg-------------
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!»спечати | «атвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk