Испечати | Затвори го прозорот

Рецепти за специјалитети од риба и морски плодови

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Исхрана и кулинарство
Опис на форумот: Еднаш се живее... здраво или нездраво?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26654
Датум на принтање: 25.Јануари.2021 во 09:22
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Рецепти за специјалитети од риба и морски плодови
Постирано од: maja
Наслов: Рецепти за специјалитети од риба и морски плодови
Датум на внесување: 26.Октомври.2006 во 22:12
Riba vo crven sos

Potrebno za 4 lica: 800 gr. golema morska riba
                            3 dl. crveno vino
                            1 strak praz
                            1 limon
                            grancinja majcina dushica i ruzmarin
                            30 gr. puter
                            30 gr kopar
                            sol, crn piper, biber vo zrno

Podgotovka: Iscistete go prazot, otstranetegi nadvoresnite listovi izeleniot del.Izmijte go i isushete go.Nadvoreshnite listovi ostavete gi nastrana.Srcevinata na prazotisecete ja da odgovara na dolzinata na ribata.Izmijte go limonot, isushete go i izrendajte ja korata.
Odstranete gi kozata i centralnata koska na ribata, pa otvorete ja bez da ja secete na fileti.Zacinete ja so sol i crn piper.Na sredinata rasporedete ja korata od limon, srcevinata od prazot i koparot.Zatvorete ja ribata i vrzete ja so konec.
Stavete ja ribata vo tava, dodadete go vinoto, puterot,iseckanite listovi od prazot koi gi ostavivte nastrana, ruzmarinot i majcinata dushica i
Pecete ja ribata 25 minuti na 180 C (jas ja pecam okolu 35 min )a potoa izvadete ja od tavata.Isfiltrirajte go sosot od pecenjeto i stavete go da zgusne na tivok ogan.
Servirajte ja ribava isecena na fileti i preliena so crveniot sos.Shnicli od pecurki

Potrebno: 200 gr shampinjoni
               4 jajca
               2 lazici maslo, malku mleko, sol, biber
               3 parcinja bajat leb
               3 lazici mrvici
              
Podgotovka: Shampinjonite izmijte gi isushete gi i isecete gi na pokrupni parchinja.Vo tendzere zagrejte go masloto i vo nego proprzete gi pecurkite.Vo drugo tavce isprzete kajgana od tri jajca.I pecurkite i kajganata izladete gi, pa izmeshajte gi.Vo megju vreme parcinjata bajat leb potopote gi vo mleko.Natopeniot leb dodadete go vo smesata so pecurkite i kajganata.Potoa dodadete gi izmatenoto jajce, solta, biberot, vegeta.Od smesata pravete shnicli,stavete gi vo mrvicite i przete gi vo vrelo maslo.Sluzete gi topli.


-------------Коментари:
Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Март.2010 во 14:10
Задушен октопод со маслини и кромид
___________________________________________________________
1 кг октопод
2 дафинови листа
 розмарин
1 ч.л. црн пипер на зрна
1 / 2 ч.ч. зејтин
1 кг мали глави кромид
3 скилидки бел лук
1 ч.ч.  маслини
1 ч.ч. бело вино
600 г домати, обелени и насецкани на кубчета
1 врска копар насецкан на ситно
 сол на вкус
____________________________________________________________
 
1.Октоподот се мие добро, чисти се од внатрешносттите, отстрануваат се човката и очите. Покрива се со вода, стават се дафиновите листа, розмаринот и црниот бибер и се става да се вари на тивок оган околу 45 минути

2.През тоа време во загретиот зејтин се ставаат маслиниве и лукот и се пржи 5-6 мин.После тоа   се стават додава доматите и виното. Сосот се вари врз  оганот за 10-15 мин.Става се  се  сол на вкус и белиот лук насецкан.

3.Октоподот се насецква на парчиња и се додава  во соса. Сите се остават да поврат уште 10-15 мин, се меша со копарот и се сервира. 

 

дададада
-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 03.Мај.2010 во 17:42
РИБИНА ТАВА СО ДОМАТ

Потребно: 400 гр. макарони, 200 гр. пире од домати, сол, црн пипер,, мајчина душица, две чешниња лук, 20 филети солена риба од конзерва, 4 свежи домати, 150 гр. сирење, 2 лажици масло, 2 лажици копар и 3 лажици рендан кашкавал

Сварете ги макароните. Измешајте го пирето од домати со маслото и мајчината душица. Излупете го, исечкајте го и изгмечете го лукот и измешајте го со доматите. Сето ова посолете го и додајте црн пипер. Со овој сос зачинете ги сварените и исцедени макарони и сипете ги во тава. Сирењето исечете го на парчиња и наредете ги над макароните. Измиените домати, исто така, исечете ги тенко правилно распоредете ги над сирењето. Добро измиените филети од солената конзервирана риба наредете ги накосо во вид на решетки (види фотос). Потоа ситно исечкајте го копарот и посипете ги доматите. На крај врз сето тоа изрендајте го кашкавалот и потпечете го во добро загреана рерна.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Мај.2010 во 19:09

ЛОСОС ВО ЛИСНАТО ТЕСТО И СОС ОД СПАНАЌ

http%3A%2F%2Fgurman.mk%2Frecepti%2Fza-ubav-ruchek%2Flosos-vo-lisnato-testo-i-sos-od-spanakj%2F&layout=button_count&show_faces=false&width=120&action=like&colorscheme=light">

СОСТОЈКИ
• 800 гр филети лосос
• 500 гр лиснато тесто
• 450 гр спанаќ
• 1 јајце
• 3 дл слатка павлака
• 60 гр путер
• маслиново масло
• сол и бибер

ПОДГОТОВКА
Откако ќе го сварите спанаќот, испасирајте го, пропржете го во тава со малку путер и потоа додадете слатка павлака, сол и бибер. Посолете ги и додадете бибер на филетите од лосос. Пропржете ги и нив, во посебна тава.

Одмрзнете го лиснатото тесто и развлечете го на дебелина од 5 мм и исечакјте го на 4 еднакви квадрати со големина 10 х 10 см. Во секој квадрат ставете по еден филет лосос, замотајте и премачкајте го со јајце. Печете на температура од 175°С, околу 20 минути.

Кремот од спанаќ сервирајте го во чинија и врз него послужете ги филетите од лосос завиткани во лиснато тесто.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 29.Октомври.2010 во 13:26

Пржени морски плодови

Потребно:

* 1 л масло
* 500 г рибји филети
* 200 г исчистени сипи
* 150 г исчистени шкампи
* сол
* бибер
* 4 лажици брашно
* 1 лимон
* ароматични зачински билки

Приготвување: во тенџере загрејте го маслото. Рерната загрејте ја на 100 степени. Морските плодови измијте ги и исечете ги на парчиња, а сипите исечете ги на тркалца. Рибата, сипите и шкампите зачинете ги со сол и бибер и испрпелкајте ги во брашното. Пржете ги во помали количини во врелото масло додека не добијат златно-жолта боја. Извадете ги од маслото и ставете ги врз хартиена кујнска салфета за да се впие вишокот маснотија. Пржените морски плодови држете ги во загреаната рерна до послужување. По вкус, морските плодови украсете ги со лимон и ароматични зачински билки.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 02.Декември.2010 во 07:13

Лигни полнети со сирење

Потребно:

* 800 г лигни
* 50 мл маслиново масло
* 2 лажички зачинал
* 100 мл бело вино
За филот:
* 200 г сирење
* 30 г ореви
* 2 чешниња лук
* 2 лажици трошки
* 1 лажица ситно сечкан магдонос

Приготвување: исчистете ги лигните, а краците ситно исечкајте ги. Добро измешајте ги ренданото сирење, сечканите ореви, истолчениот лук, трошките, краците од лигните и магдоносот. Полнете ги лигните со добиениот фил, а краевите составете ги со чепкалки. Пропржете ги полнетите лигни во загреаното маслиново масло од секоја страна по шест-седум минути. Посипете ги со зачиналот, прелијте ги со виното, па уште малку динстајте ги.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 22:23

Раженчиња од сардини

Потребно:

* 800 г сардини
* 1 лажица зачинал
* 1 лажица сок од лимон
* 1 лажица брашно
* 50 мл маслиново масло
* 2 чешниња лук
* 50 мл бело вино
* 400 мл сос од домати

Приготвување: сардините исчистете ги, филетирајте ги и преполовете ги. Посипете ги со зачиналот, завиткајте ги во ролнички и набоцкајте ги на стапчиња за раженчиња. Испрскајте ги со сокот од лимонот, посипете ги со брашното и печете ги во загреаното маслиново масло. Готовите раженчиња ставете ги на топло место, истурете го вишокот маснотија и во остатокот додадете го истолчениот лук. Во пропржениот лук додадете го сосот од домати и оставете ја течноста да зоврие. На крај додадете го виното и печените сардини. Сето тоа варете го 5 минути и послужете го топло.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 13.Декември.2010 во 16:51

Полнети лигни

Потребно:

* 1 кг лигни со средна големина
* 100 г пршута
* 250 г спанаќ
* 2-3 чешниња лук
* магдонос
* бибер
* 100 мл масло
* 1 лажичка зачинал

Приготвување: лигните исчистете ги, па подгответе ги за полнење: краците и пршутата ситно исечкајте ги, додадете ги спанаќот исечен на тенки, кратки резанки, ситно сечканиот магдонос и истолчениот лук. Сето тоа зачинете го со биберот и зачиналот, па добро измешајте го. Со добиениот фил полнете ги лигните, а отворите затворете ги со чепкалки. Во тавче, во ладното масло наредете ги лигните и полека, поклопени, пржете ги од едната и другата страна околу 15-20 минути. Со пржените лигни послужете зелена салата.
-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 17.Декември.2010 во 06:09

Запечен лосос

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
 • 50 грама Путер
 • 4 лажици Маслиново масло
 • малку   Магдонос
 • 2 чешниња Лук
 • 300 грама Лосос
 • 1 парче Лимон
 • 1 мала лажица Бибер


 •  

ПОДГОТОВКА:

Подлабок плех за печење подмачкајте го со растопен путер.

Лососот исечен на парчиња исто така премачкајте гo со растопен путер од двете страни.

Сокот и ренданата кора од лимонот, биберот, лукот, магдоносот и маслиновото масло ставете ги во блендер, па матете ги додека сè не се иситни и добиете густа смеса како мајонез.

Од оваа смеса со четка премачкајте го лососот од двете страни, па ставете го во премачканиот плех.

Плехот покријте го со фолија и ставете го во загреана рерна на 210 степени.

Печете го околу 20-25 минути.

Внимавајте да не се запече.

Лососот треба да остане сочен.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Декември.2010 во 13:06

Пастрмки во пиво

Потребно:

* 4 пастрмки
* 1 лажица зачинал
* 40 г путер
* 300 мл пиво
* 100 г моркови
* 50 г мали главички кромид
* 1 китка магдонос

Приготвување: исчистените пастрмки добро исушете ги, а потоа посипете ги со зачинал. Кратко пропржете ги во загреаниот путер, од секоја страна по две минути. Пастрмките наредете ги во тавче, прелијте ги со пивото, додадете ги излупените главички кромид и морковите исечени на стапчиња. Рибите печете ги околу 20 минути во рерна загреана на 200 степени. Печените риби посипете ги со ситно сечканиот магдонос и послужете ги со варена палента.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 23.Декември.2010 во 15:14

Печена скуша

Потребно:

* 8 помали скуши
* 1/2 лажичка рузмарин
* 1 лажичка зачинал
* 3 лажици сок од лимон
* сол
* 50 мл маслиново масло
* 3 чешниња лук
* 1 лажица босилек

Приготвување: рибите исчистете ги, измијте ги и исушете ги. Во внатрешноста на секоја риба ставете рузмарин, посипете ги со зачинал и прелијте ги со сокот од лимон. Така подготвените риби ставете ги на скара или во загреана рерна, па печете ги. Лукот истолчете го, па измешајте го со маслиновото масло и со ситно сечканиот босилек. Печената риба посолете ја и прелијте ја со сосот од лукот-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Декември.2010 во 13:40

Пастрмки со печурки

Потребно:

* 4 пастрмки
* 1 лажица зачинал
* 3 лажици сок од лимон
* 150 г шампињони
* 150 г буковка
* 2 гранчиња целер
* 50 мл бело вино
* 1 лажица ситно сечкан магдонос
* масло

Приготвување: исчистените пастрмки испрскајте ги со сокот од лимонот, а потоа истријте ги со зачиналот. Во загреаното масло пржете ги пастрмките од двете страни, по околу 5 минути, а потоа ставете ги на топло место. Во истата маснотија пропржете ги исечените гранчиња целер и печурките, па динстајте ги на тивок оган околу 10 минути. Сето тоа малку посолете го, прелијте го со виното и уште малку динстајте го. Топлите пастрмки послужете ги со печурките и гранчињата целер.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 01.Февруари.2011 во 21:17

Печени лигни со компири

Потребно:

* 500 г лигни
* 1.500 г компири
* 100 мл маслиново масло
* сол
* бибер
* 1 лажица зачинал
* 2 чешниња лук
* магдонос

Приготвување: исчистете ги лигните, измијте ги и исечете ги на 2 см широки резанки, а компирите излупете ги и исечете ги на тенки тркалца. Во огноотпорен сад ставете половина од маслото, потоа ред од половина од компирите, посолете ги, па врз нив лигните. Сето тоа зачинете го со бибер, зачинал, истолчениот лук и ситно сечканиот магдонос. Врз сето тоа распоредете го остатокот од компирите, малку посолете ги и прелијте ги со маслото. Поклопете го садот и печете го 45 минути во рерна загреана на 220 степени.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 03.Февруари.2011 во 14:19

Печена пастрмка

 Подготовка

Исчистете ја пастрмката и посолете ја минимално. Исчисете го лукот и ситно исецкајте го. Измијте го магдоносот и исецкајте го. Лукот и магдоносот измешајте ги и со добиената смеса наполнете го стомакот на пастрмката. Положете ја вака наполнетата пастрмка во помастено тавче. Покријте го тавчето со фолија. Вклучете ја рерната на 200 степени и кога ќе се загрее ставете го тавчето. Печете точно 15 минути. Исклучете ја рерната, извадете ја фолијата и оставете ја пастрмката во рерна уште неколку минути малку да се зарумени. Сервирајте ја цела во голема чинија и украсете ја по желба.

Време на подготовка од: 20
Време на подготовка до: 45
Број на лица: 1
Kомплицираност: 3

Состав

малку Сол
300 грама Пастрмка
1 мала китка Магдонос
3 чешне/ниња Лук-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 08.Февруари.2011 во 15:56

Темата се однесува на рибини специјалитети и начини на подготовка на специјалитети со морски плодови:)

Пржени морски плодови

Потребно:

* 1 л масло
* 500 г рибји филети
* 200 г исчистени сипи
* 150 г исчистени шкампи
* сол
* бибер
* 4 лажици брашно
* 1 лимон
* ароматични зачински билки

Приготвување: во тенџере загрејте го маслото. Рерната загрејте ја на 100 степени. Морските плодови измијте ги и исечете ги на парчиња, а сипите исечете ги на тркалца. Рибата, сипите и шкампите зачинете ги со сол и бибер и испрпелкајте ги во брашното. Пржете ги во помали количини во врелото масло додека не добијат златно-жолта боја. Извадете ги од маслото и ставете ги врз хартиена кујнска салфета за да се впие вишокот маснотија. Пржените морски плодови држете ги во загреаната рерна до послужување. По вкус, морските плодови украсете ги со лимон и ароматични зачински билки.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 14.Март.2011 во 15:24

Полнети сардели

Потребно:

* 800 г сардели
* 2 лажици ситно сечкан магдонос
* 3 чешниња лук
* 1 лажица лебни трошки
* 100 г пршута
* путер
* брашно
* сол
* бибер
* масло за пржење

Приготвување: ситно исечкајте ги лукот и пршутата, па измешајте ги со магдоносот, лебните трошки и путерот. Исчистените сардели полнете ги со подготвениот фил, испрпелкајте ги во брашно и пржете ги во не премногу загреано масло.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2011 во 09:13

Печена риба со домати и маслинки

 

СОСТОЈКИ

Риба
• 1 кг лосос или туна
• сок од еден лимон
• сол

Додаток
• 1 шолја црни маслинки, исечкани на поголеми парчиња
• 150 гр шери домати, исечкани на четвртини
• 3 големи лажици виолетов кромид, ситно исечкан
• 3 големи лажици копар
• 1 голема лажица мајоран, оригано или босилек, ситно исечкан
• 2 големи лажици магданос, ситно исечкан
• 1 голема лажица малсиново масло
• 1 голема лажица оцет
• сол и црвен пипер

ПОДГОТОВКА
Најдобро е филетите риба да се подготват на скара (ако немате услови, може и во шпорет). Филетите премачкајте ги со сокот од лимон и сол од двете страни. Печете сѐ додека месото од рибата не почне да се раздвојува.

Во меѓувреме, можете да го подготвите додатокот од зеленчуци и зачини. Сите состојки се мешаат во еден подлабок сад со средна големина.

При сервирањето, на секоја порција риба (филет) додадете и 1/3 шолја од додатокот со зеленчук и зачини.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 08.Август.2011 во 13:19

Сардини на скара

Потребно:

* 12 сардини
* 12 дафинови листа
* 6 лажици морска сол

Приготвување: наредете шест риби во сад, посипете ги со три лажици сол, па ставете ги и другите шест риби и нив посипете ги со сол. Оставете ги да отстојат еден час. Потоа, истресете ги од солта и ставете ги на скара да се печат. Помеѓу рибите ставете од дафиновите листа. На скара печете ги по четири-пет минути.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 22:42

Печена риба со млади кромитчиња и портокал 


 
Приготвување:

Загрејте ја рерната на 260 степени.

Исечете ги кромитчињата по 5 см од двата краја и оставете ги само средините. Исечете ги на половина по ширина и потоа исечете ги по должина на тенки ленти.

Загрејте го маслиновото масло во голема тава на средна температура. Додајте ги кромитчињата и црвениот пипер. Динстајте ги, повремено мешајќи, додека да свенат и да почнат да поруменуваат.

Зачинете ги рибите од двете страни со сол и со црн пипер. Наредете ги во тавата за печење. Врз секое парче риба ставете по неколку кромитчиња, кората од лимон и парчиња путер.

Истурете го сокот ​​од портокал околу рибите, а потоа покријте ја тавата со алуминиумска фолија.

Печете околу 15 минути. Послужете.

Состојки:

12 млади кромитчиња

1 лажица маслиново масло

прстофат црвен пипер

4 парчиња која било бела риба

сол и црн пипер

1 лажица кора од лимон

1 лажица путер

60 мл сок од портокал
-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Февруари.2013 во 15:51


Печена риба со домати и маслинки


СОСТОЈКИ

Риба
• 1 кг лосос или туна
• сок од еден лимон
• сол

Дода­ток
• 1 шолја црни маслинки, исеч­кани на пого­леми пар­чиња
• 150 гр шери домати, исеч­кани на четвр­тини
• 3 големи лажици вио­ле­тов кро­мид, ситно исеч­кан
• 3 големи лажици копар
• 1 голема лажица мајо­ран, ори­гано или боси­лек, ситно исеч­кан
• 2 големи лажици маг­да­нос, ситно исеч­кан
• 1 голема лажица малси­ново масло
• 1 голема лажица оцет
• сол и црвен пипер

ПОДГОТОВКА
Нај­до­бро е филе­тите риба да се под­го­тват на скара (ако немате услови, може и во шпо­рет). Филе­тите пре­мач­кајте ги со сокот од лимон и сол од двете страни. Печете сѐ додека месото од рибата не почне да се раздвојува.

Во меѓу­време, можете да го под­го­твите дода­то­кот од зелен­чуци и зачини. Сите состојки се мешаат во еден подла­бок сад со средна големина.

При серви­ра­њето, на секоја пор­ција риба (филет) дода­дете и 1/3 шолја од дода­то­кот со зелен­чук и зачини.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 14.Март.2013 во 15:23

Пастрмка со путер и бадемиОвој рецепт, по фран­цу­ски терк, е еден од најпо­пу­лар­ните во јужните делови на САД. Ста­нува збор за пастрмка во ком­би­на­ција со путер и бадеми — вку­сен рецепт кој можат да го сми­слат само фран­цу­зите. Оста­нува ние да го под­го­твиме и да ужи­ваме во храната.

СОСТОЈКИ
• 220 гр путер
• 1 голема лажица вин­ски оцет
• 2 мали лажици сок од лимон
• масло од репа
• 2 шолји млеко
• 2 јајца
• 2 шолји бра­шно
• 200 гр пастрмка
• сол и бибер
• 3 шолји печени бадеми, сеч­кани
• 1 голема лажица маг­да­нос, ситно исеч­кан
• 1 лимон, пре­се­чен на кругчиња

ПОДГОТОВКА
Рас­то­пете го путе­рот на уме­рен оган. Гответе сѐ додека путе­рот не добие кафена боја (околу 20–25 минути). Отстра­нете од оган, дода­дете ги оце­тот и сокот од лимон и оста­вете го настрана садот со сос.

Налејте го маслото од репа во сад за пржење и загрејте го. Во пли­ток сад, изма­тете ги јај­цата и мле­кото, додека бра­шното ста­вете го во друг пли­ток сад. Зачи­нете ја рибата со сол и бибер. Рибата добро поси­пете ја со бра­шно од двете страни и потоа пото­пете ја во сме­сата со млеко и јајца. Потоа, уште еднаш попр­скајте со бра­шно. Пржете околу 5–6 минути, сѐ додека не добие златно-кафена боја. По прже­њето, рибата ста­вете ја на салфетки, за да се впие маснотијата.

При серви­ра­њето попр­скајте со бадеми. Изме­шајте го сосот и налејте го врз рибата. Гар­ни­рајте со маг­да­нос и пар­чиња лимон

-------------


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:12


Рибја чорба


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 1000 грама Бела риба (ослиќ,панга)
 • 1 лажица/ци Брашно
 • 1500 милилитри Вода
 • 25 милилитри Доматно пире
 • 125 грама Кисела павлака
 • 50 грама Кисели краставички
 • 1 лажица/ци Копар
 • 1 главица/и Кромид/а
 • 1   Лимон/и
 • 2 ливче/чиња Ловоров лист
 • 1000 грама Печурки
 • 50 грама Путер
 • малку   Сол
 • малку   Црн бибер


 • Време за подготовка: 15 мин.
 • Време за готвење: 30 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Најголем дел од рибите соджат висока концентрација на протеини, низок процент на заситени масти и се уникатен извор на екстремно корисната состоја наречена омега 3 есенцијална масна киселина.

ПОДГОТОВКА:

 Исчистете ја рибата од коски и глави, исечкајте ја на мали парчиња и добро измијте ја. 
Зовријте вода во тенџере со коските и главите од рибите, додадете сол и зрната бибер и оставете ги да се подварат две минути. Потоа исцедете ја водата низ цедалка и оставете ја на страна. 
Растопете го путерот во тава и запржете го ситно исецканиот кромид, печурките околу 10 минтуи. 
Додајте брашно, доматно пире, чорбата од риба и парчињата рибјо месо и варете ги сите состојки заедно приближно 10 минути. 
Додадете ги ситно сечканата кисела краставичка, копарот и лимонот (без семки). 
На крајот додајте кисела павлака на секоја порција и сервирајте ја чорбата додека е жешка. -------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:14

Лигни полнети со сирење

Потребно:

* 800 г лигни
* 50 мл маслиново масло
* 2 лажички зачинал
* 100 мл бело вино
За филот:
* 200 г сирење
* 30 г ореви
* 2 чешниња лук
* 2 лажици трошки
* 1 лажица ситно сечкан магдонос

Приготвување: исчистете ги лигните, а краците ситно исечкајте ги. Добро измешајте ги ренданото сирење, сечканите ореви, истолчениот лук, трошките, краците од лигните и магдоносот. Полнете ги лигните со добиениот фил, а краевите составете ги со чепкалки. Пропржете ги полнетите лигни во загреаното маслиново масло од секоја страна по шест-седум минути. Посипете ги со зачиналот, прелијте ги со виното, па уште малку динстајте ги.


(Emil)-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:15

Пастрмки во пиво

Потребно:

* 4 пастрмки
* 1 лажица зачинал
* 40 г путер
* 300 мл пиво
* 100 г моркови
* 50 г мали главички кромид
* 1 китка магдонос

Приготвување: исчистените пастрмки добро исушете ги, а потоа посипете ги со зачинал. Кратко пропржете ги во загреаниот путер, од секоја страна по две минути. Пастрмките наредете ги во тавче, прелијте ги со пивото, додадете ги излупените главички кромид и морковите исечени на стапчиња. Рибите печете ги околу 20 минути во рерна загреана на 200 степени. Печените риби посипете ги со ситно сечканиот магдонос и послужете ги со варена палента.

(Emil)
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:19
Похувани филети од пастрмка

Потребно:

1 кг филети од пастрмка
2-3 лажици лимонов сок
1 лажица ситно сечкани зачински билки
масло за пржење
сол
Смеса за панирање:
50 г брашно
2 јајца
50 г рендан ементалер
50 г трошки

Приготвување: филетите измијте ги и исушете ги со хартиена салфета. Испрскајте ги со лимоновиот сок, посипете ги со ситно сечканите зачински билки и со сол, па оставете ги да отстојат околу 20 минути на ладно место. Маринираните филети испрпелкајте ги во брашното, потопете ги во изматените јајца и испрпелкајте ги во трошките измешани со ренданиот ементалер. Пржете ги во загреано поголемо количество масло од секоја страна по околу три минути.

(Emil)


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:22

Печена риба со домати и маслинки


СОСТОЈКИ

Риба
• 1 кг лосос или туна
• сок од еден лимон
• сол

Дода­ток
• 1 шолја црни маслинки, исеч­кани на пого­леми пар­чиња
• 150 гр шери домати, исеч­кани на четвр­тини
• 3 големи лажици вио­ле­тов кро­мид, ситно исеч­кан
• 3 големи лажици копар
• 1 голема лажица мајо­ран, ори­гано или боси­лек, ситно исеч­кан
• 2 големи лажици маг­да­нос, ситно исеч­кан
• 1 голема лажица малси­ново масло
• 1 голема лажица оцет
• сол и црвен пипер

ПОДГОТОВКА
Нај­до­бро е филе­тите риба да се под­го­тват на скара (ако немате услови, може и во шпо­рет). Филе­тите пре­мач­кајте ги со сокот од лимон и сол од двете страни. Печете сѐ додека месото од рибата не почне да се раздвојува.

Во меѓу­време, можете да го под­го­твите дода­то­кот од зелен­чуци и зачини. Сите состојки се мешаат во еден подла­бок сад со средна големина.

При серви­ра­њето, на секоја пор­ција риба (филет) дода­дете и 1/3 шолја од дода­то­кот со зелен­чук и зачини.

(Emil)-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:23

Лосос во сос од мед и соја


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 30 грама Соја
 • 15 милилитри Оцет
 • 2 парче/чиња Младо кромитче
 • 1 лажица/ци Мед
 • 500 грама Лосос
 • 1 мала лажица Ѓумбир во прав
 • малку   Сусам


 • Време за подготовка: 15 мин.
 • Време за готвење: 20 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Лососот е риба која има умерено долго тело, покриено со ситни крлушки. Помеѓу грбната и опашната перка имаат перки или дебел набор на кожата.
Лососот живее во студените води.
Лососот се мрести во студените речни води и езера.

ПОДГОТОВКА:

  Во средно голем сад ставете го сецканото кромидче, соја сосот, оцетот, медот и ѓумбирот и промешајте го убаво се додека не се растопи медот. 
Ставете го лососот во пластична ќеса и додадете му 3 лажици од сосот и оставете да се маринира во фрижидер 15 минути. 
Задржете го остатокот од сосот. 
Загрејте тавче за печење, ставете малку масло да се загрее. Извадете го лососот од марината и исечкајте го лососот на отприлика 10 центиметарски парчиња. Пржете го 6 до 10 минути и потоа извадете го и потурете го со остатокот од сосот и озгора ставете му сусам. 
Послужете го во прилог со ориз или со вариво.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:24

Печен лосос на ароматизирана сол

Печен лосос на ароматизирана сол

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 10 лажица/ци Сол
 • 800 грама Лосос филети
 • малку   Каранфилчиња
 • 1 лажица/ци Бибер
 • малку   Цимет


 • Време за подготовка: 10 мин.
 • Време за готвење: 30 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Печен лосос на ароматизирана сол - одлично посно јадење со интересен вкус. Различен од вообичаено, но сепак прекрасно.

ПОДГОТОВКА:

  
*Овие состојки се доволно за печење на 4 парчиња лосос!
За овој рецепт потребен ви е лосос со кожа.
Во сад за мешање ставете 10 лажици сол. Може да е крупна морска сол или обична сол. Потоа додадете една лажица крупен црн бибер, една лажичка каранфилче и една лажица цимет.
Убаво промешајте се и истурете го колку што можете рамномерно во тава за печење. Врз миксот ставете ги парчињата лосо со кожата надолу. Озгора покријте ги со едно парче хартија за печење колку што зафаќаат рибите и потоа целата тава покријте ја со алуминиумска фолија.
Загрејта ја рерната на 180 степени Целзиусови.
Печете 20тина минути. 
Оставете го малку да се олади и сервирајте го во прилот на зеленчук. 
Додадете зачини по ваша желба и секако, 
уживајте!


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:25

Лосос во сос од јогурт


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • малку   Сол
 • 5 лажица/ци Масло
 • 30 грама Мајонез
 • 800 грама Лосос
 • 2   Лимон/и
 • 1   Китка магдонос
 • 30 грама Брашно
 • 200 милилитри Јогурт
 • малку мала лажица Црн пипер


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 30 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Лосос во сос од јогурт

ПОДГОТОВКА:

Парчињата риба се анакапуваат со сок од еден лимон, се посолуваат и им се додава црн пипер.

Одделно јогуртот се меша со мајонезот и исечканиот магдонос.

Потоа се додава сол и црн пипер.
Парчињата риба се пржат од двете страни по 3-4 минути.

Во секоја чинија се ставаат по 2 парчиња лосос, и по неколку обарени и со путер прелиени компири и се преливаат со сосот од јогурт.

Се украсуваат со магдонос.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:26

Ќофтиња од риба со сусам


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 100 грама Сусам
 • малку   Сол
 • 50 грама Презла
 • 100 милилитри Масло
 • 500 грама Лосос
 • 1   Јајца/це
 • малку мала лажица Црн пипер


 • Време за подготовка: 15 мин.
 • Време за готвење: 30 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Ќофтиња од риба со сусам

ПОДГОТОВКА:

Во блендер го ставаме предходно свареното месо од риба исчистено од коски и го миксаме.

Измиксаното месо од блендерот го претураме во поголем подлабок сад.

Јајцето го кршиме и го додаваме во садот.

Посолуваме, наросуваме мелен црн пипер, додаваме маслиново масло и 2 лажици лебни трошки и мешаме со лажица.

Во садот со преостанатите лебни трошки додаваме половина од сусамот и промешуваме.

Земаме од смесата од длабокиот сад и формираме тркалезни ќофтиња со големина на орев.

Секое ќофте го валкаме во мешавината од лебни трошки и сусам. Ќофтињата ги пржиме во загреано масло.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:27

Тост од ракчиња


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 2   Јајца/це
 • 4   Кришка/ки леб
 • 60 грама Лосос филети
 • 2 лажица/ци Маслиново масло
 • 4 лажица/ци Презла
 • 100 грама Ракчиња
 • 50 грама Сусам
 • 1 мала лажица Црн пипер


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 10 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Тост од ракчиња. Се препорачува да се служи како предјадење.

ПОДГОТОВКА:

 Испржете ги парчињата леб додека поруменат, а потоа секое парче исечете го на четири дела. 
Изматете ги јајцата. Испржете ги ракчињата и филетите додека станат како каша и зачинете ги со сол, мелен црн пипер и со една лажица од изматените јајца. Измешајте ги презлата и сусамот во еден подлабок сад. Намачкајте мошне дебел слој од кашата од ракчињата и рибата на секое парче тост, брзо натопете го во изматените јајца и извалкајте го во презла и сусамот. Ставете ги така подготвените парчиња тост на една чинија, а потоа испржете ги две минути во многу врело масло. Ако не мора веднаш да ги приготвите, можете да ги оставите во фрижидер додека сакате да ги јадете.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:27

Коктел од ракчиња


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 50 милилитри Цеден Лимон
 • малку   Сол
 • 200 грама Ракчиња
 • 100 грама Ориз
 • 1 лажица/ци Маслиново масло
 • 80 грама Маслинки
 • 200 грама Кисела павлака
 • 15 грама Кечап
 • 1   Јаболка
 • 40 милилитри Brandy


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 60 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Коктел од ракчиња.

ПОДГОТОВКА:

Ракчињата се ставаат во вода што врие, малку насолена. Се варат неколку минути, а потоа се цедат. Оризот го вариме во малку насолена вода, потоа се цеди, и потоа се мие под млаз ладна вода, и повторно се цеди, па се става во длабок сад.

Потоа се додаваат ракчињата, исечканите маслинки, сирењето исечено на коцки, маслиново масло и сето тоа се меша. Потоа се подготвува преливот. Во павлаката се додаваат јаболката, коњакот и кечапот. Сетоа тоа прелива со сок од лимон, и на крај се меша.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:29

Ракчиња со грав


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • малку мала лажица Црн пипер
 • 100 грама Спанаќ
 • малку   Сол
 • 500 грама Ракчиња
 • 3 лажица/ци Масло
 • 300 грама Грав
 • малку   Босилок


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Ракчиња со грав

ПОДГОТОВКА:

Спанаќот убаво исчистете го, измијте го и сварете го, истото направете го и со гравот.

Потоа исчистете ги ракчињата, па измијте ги. Варете ги во сад со врела посолена вода 2-3 минути.

Потоа исцедете ги, оставете ги да се оладат, па излупете ги.

На гравот додајте му ги ракчињата и спанаќот.

Посипете ги со листенцата босилок, посолете ги попиперете ги и полијте ги со масло.

Добро измешајте ги и сервирајте.

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:30

Гратинирани ракчиња


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • малку   Сол
 • 50 грама Сирење
 • 50 грама Маргарин
 • 1 лажица/ци Лимонов сок
 • 1 главица/и Кромид/а
 • 125 грама Кисела павлака
 • 2   Жолчка/ки
 • малку   Естрагон
 • 60 грама Брашно
 • малку   Бел бибер
 • 125 милилитри Суво бело вино
 • малку   Црн бибер


 • Време за подготовка: 30 мин.
 • Време за готвење: 30 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Гратинирани ракчиња

ПОДГОТОВКА:

Одмрзнете ги ракчињата.

Исчистете ги шампињоните и исечете ги на по крупни парчиња.

Исецкајте го кромидот и пропржете го на маргаринот околу 3 минути.

Додадете ги шампињоните, наросете ги со црн бибер, пржете ги уште 5 минути.

Додадете го белото вино и варете.

Додека мешате додадете ја киселата павлака откако претходно сте ја измешале со брашното.

Оставете само да зоврие. Додадете ги ракчињата, но престанете со готвење. Измепајте го сирењето со жолчките. По потреба, додека мешате додадете две лажици бело вино или кисела павлака.

Додека се врели ракчињата ставете ги во чинија за послужување. Прелејте ги со кремот од жолчка и сирење.

Препечете на скара додека не добијат златна боја. Сервирајте со бело вино.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 08:31

Свежа туна во сос од леблебија


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 400 грама Конзервирана леблебија
 • малку   Ливчиња ѓумбир
 • малку   Магдонос
 • 1 лажица/ци Масло
 • 3 парче/чиња Младо кромитче
 • 125 милилитри Пилешка супа
 • малку   Сол
 • 40 милилитри Сос од соја
 • 500 грама Туна
 • малку   Црн бибер


 • Време за подготовка: 10 мин.
 • Време за готвење: 20 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Свежа туна во сос од леблебија

ПОДГОТОВКА:

 Исплакнете ја леблебијата темелно со ладна вода и оставете ја да се исцеди во цедалка. 
Во меѓувреме ситно исечкајте ги белите делови на кромитчето и оставете ги настрана. Земете ги зелени ливчиња од кромитчето и сечете ги дијагонално на кратки прачиња и ставете ги одделно од белите делови. 
Загрејте тава на силен оган. Ставете малку масло и ставете ги парчината тука во тавата. Пржете ги по 2-3 минути на секоја страна. Ставете ја туната во чинија и оставете ја на страна на топло место покриена со фолија.
Во тавата додадете ќумбир и белите делови од кромидот. Намалете на средна јачина. Пропржете мешајќи често 2-3 минути. 
Истурете ја пилешката супа, соја сосот и додадете ја леблебијата. Почекајте додека да почне да врие и мешајте брзо и често додека не испари поголемиот дел од течноста. Тргнете ги од оган. 
Додадете ги зелените ливчиња од кромитчето и додадете сол и бибер по вкус. Ако сакате додадете и соја сос.
Сервирате на чинија каде што врз парчето тука преливате со неколку лажици од сосот. 
Декорирајте со магдонос. 


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 10:34

Ослиќ со зеленчук

Ослиќ со зеленчук

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 200 грама Ослиќ
 • 50 грама Моркови
 • 100 грама Грашок


 • Време за подготовка: 5 мин.
 • Време за готвење: 15 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

За бебиња над 8 - миот месец

ПОДГОТОВКА:

 Се вари рибата, грашакот, и морковот.

Рибата се ситни и се чисти од евентуални коски.

Потоа се пасира грашокот и морковите.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Септември.2013 во 10:35

Лосос со мајонез

Лосос со мајонез

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • малку   Сол
 • 150 грама Мајонез
 • 300 грама Лосос филети
 • 1   Лимон/и
 • малку   Црн бибер


 • Време за подготовка: 15 мин.
 • Време за готвење: 15 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Лосос со мајонез

ПОДГОТОВКА:

Филетите зачинете ги со сол и бибер по желба и врз нив истискајте лимунов сок. Намачкајте ја едната страна од филетите со мајонез во тенок слој. Печете на 230 целзиусови степени околу 15 минути додека рибата сосема не омекне.

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Септември.2013 во 08:22

Бакалар во фолија

Потребно:

* 500 г филети од бакалар
* разновиден зеленчук (по вкус)
* ситно сечкан магдонос
* 1 чешне лук
* 1 лажичка соја сос
* маслиново масло

Приготвување: на малку намаснета со маслиново масло фолија ставете го исчистениот зеленчук. Врз него распоредете ги филетите од бакалар, претходно малку посолени и премачкани со маслиновото масло. Врз нив распоредете ги истолчениот лук и соја сосот. Филетите од бакалар завиткајте ги во фолијата, па печете ги во рерна загреана на 200 степени. Печените филети од бакалар посипете ги со ситно сечканиот магдонос и веднаш послужете ги.


(Emil)-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Септември.2013 во 08:23

Лигни полнети со сирење

Потребно:

* 800 г лигни
* 50 мл маслиново масло
* 2 лажички зачинал
* 100 мл бело вино
За филот:
* 200 г сирење
* 30 г ореви
* 2 чешниња лук
* 2 лажици трошки
* 1 лажица ситно сечкан магдонос

Приготвување: исчистете ги лигните, а краците ситно исечкајте ги. Добро измешајте ги ренданото сирење, сечканите ореви, истолчениот лук, трошките, краците од лигните и магдоносот. Полнете ги лигните со добиениот фил, а краевите составете ги со чепкалки. Пропржете ги полнетите лигни во загреаното маслиново масло од секоја страна по шест-седум минути. Посипете ги со зачиналот, прелијте ги со виното, па уште малку динстајте ги.

(Emil)-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Септември.2013 во 08:24

Пржени морски плодови

Потребно:

* 1 л масло
* 500 г рибји филети
* 200 г исчистени сипи
* 150 г исчистени шкампи
* сол
* бибер
* 4 лажици брашно
* 1 лимон
* ароматични зачински билки

Приготвување: во тенџере загрејте го маслото. Рерната загрејте ја на 100 степени. Морските плодови измијте ги и исечете ги на парчиња, а сипите исечете ги на тркалца. Рибата, сипите и шкампите зачинете ги со сол и бибер и испрпелкајте ги во брашното. Пржете ги во помали количини во врелото масло додека не добијат златно-жолта боја. Извадете ги од маслото и ставете ги врз хартиена кујнска салфета за да се впие вишокот маснотија. Пржените морски плодови држете ги во загреаната рерна до послужување. По вкус, морските плодови украсете ги со лимон и ароматични зачински билки.

(Emil)

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Септември.2013 во 08:26

Полнети лигни

Потребно:

* 1 кг лигни со средна големина
* 100 г пршута
* 250 г спанаќ
* 2-3 чешниња лук
* магдонос
* бибер
* 100 мл масло
* 1 лажичка зачинал

Приготвување: лигните исчистете ги, па подгответе ги за полнење: краците и пршутата ситно исечкајте ги, додадете ги спанаќот исечен на тенки, кратки резанки, ситно сечканиот магдонос и истолчениот лук. Сето тоа зачинете го со биберот и зачиналот, па добро измешајте го. Со добиениот фил полнете ги лигните, а отворите затворете ги со чепкалки. Во тавче, во ладното масло наредете ги лигните и полека, поклопени, пржете ги од едната и другата страна околу 15-20 минути. Со пржените лигни послужете зелена салата.

(Emil)-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Септември.2013 во 08:27

Пастрмки со печурки

Потребно:

* 4 пастрмки
* 1 лажица зачинал
* 3 лажици сок од лимон
* 150 г шампињони
* 150 г буковка
* 2 гранчиња целер
* 50 мл бело вино
* 1 лажица ситно сечкан магдонос
* масло

Приготвување: исчистените пастрмки испрскајте ги со сокот од лимонот, а потоа истријте ги со зачиналот. Во загреаното масло пржете ги пастрмките од двете страни, по околу 5 минути, а потоа ставете ги на топло место. Во истата маснотија пропржете ги исечените гранчиња целер и печурките, па динстајте ги на тивок оган околу 10 минути. Сето тоа малку посолете го, прелијте го со виното и уште малку динстајте го. Топлите пастрмки послужете ги со печурките и гранчињата целер.

(Emil)-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Септември.2013 во 08:29

Печени лигни со компири

Потребно:

* 500 г лигни
* 1.500 г компири
* 100 мл маслиново масло
* сол
* бибер
* 1 лажица зачинал
* 2 чешниња лук
* магдонос

Приготвување: исчистете ги лигните, измијте ги и исечете ги на 2 см широки резанки, а компирите излупете ги и исечете ги на тенки тркалца. Во огноотпорен сад ставете половина од маслото, потоа ред од половина од компирите, посолете ги, па врз нив лигните. Сето тоа зачинете го со бибер, зачинал, истолчениот лук и ситно сечканиот магдонос. Врз сето тоа распоредете го остатокот од компирите, малку посолете ги и прелијте ги со маслото. Поклопете го садот и печете го 45 минути во рерна загреана на 220 степени.

(Emil)-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Септември.2013 во 08:43

Пијани ракчиња


Пијани ракчиња

СОСТОЈКИ
• 2 мали шишиња пиво
• 1 шолја вода
• ¼ шолја јабо­лков оцет
• 2 кро­мида, исе­чени на четвр­тини
• 1 чешне лук, издро­бено
• 1 голема лажица сос за скара
• 2 лово­рови листа
• 1 лимон, исе­чен на четвр­тини
• 1 лажица лут сос
• 1 кг рак­чиња, излу­пени и исчи­стени
• пар­чиња лимон за гар­ни­рање
• кок­тел сос за скара за гар­ни­рање
• 3 зрна бибер

ПРИГОТВУВАЊЕ:
Чекор 1: ста­вете ги сите состојки, освен рак­чи­њата, во пого­лем сад за варење. Пуштете го шпо­ре­тот на уме­рен оган и оста­вете сме­сата да се почне да зоврива. Дово­лни се 10-тина минути.

Чекор 2: нама­лете ја темпе­ра­ту­рата. Дода­дете ги рак­чи­њата и варете додека не ста­нат све­тло розови, околу 5 минути. Исце­дете ги рак­чи­њата и ста­вете ги на чинија за серви­рање.

Чекор 3: попр­скајте ги со кок­тел сос за скара. Може да ги кон­су­ми­рате и ладни и топли.

.

Кок­тел сос за скара

СОСТОЈКИ
• ½ шолја сос за скара
• ½ шолја кечап
• сок од 1 лимон
• малку лут сос
• ½ шолја при­го­твен рен

Изме­шајте ги убаво сите состојки во мал сад. Оста­вете да отстои малку во фри­жи­дер. Со овој сос пре­лијте ги пија­ните рак­чиња пред сервирање.


(Emil)-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Септември.2013 во 11:23
Охридска Јагула Печена во Пепел

[IMG]Centre Justify
1 јаrула од 2 кгр.
200 гр. кромид
5-6 лути пиперчиња
200 rp. бело вино

Кожата засечете ја пoд главата, а потоа извлечете ја надоле до oпашката. Распорете ја, исчистете ја, измијте ја во неколку ладни води и посoлете ја. Прелејте ја со виното и oставете ја да стои петнаесетина минути. Земете една кеса погoлема од пергамент хартија и ставете ја внатре како и залепете ја. Кесето со јаryлата ставете го во врел пепел, без жар и пoкријте ја од сите страни со дебел слој врел пепел. Печењето трае 1-2 часа што зависи од топлината на пепелoт. Кoга јагулата ќе се испече, внимателно извадете ја од кесата ставете ја на долгнавеста чинија. Налејте ја само со дел од сокот што го пуштила, бидејќи сoкот е масен. Преку јаryлата ставете ситно сечкан кромид, украсете ја со зелени пиперчиња и служете ја со салата.

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Септември.2013 во 11:30
Панга со Шампињони

3 филети панга
300гр сок од лимон
мелен црн пипер
1 лажичка путер
1 главица кромид
магдонос
400гр шампињони
80гр путер
кечап (2 лажици)
2 чешниња лук
1дл бело вино
лебни трошки

Рибјите филети се попрскуваат со сокот од лимонот, се посолуваат со сол и црн пипер и се оставаат во тепсија подмачкана со путер. Се прекриваат со ситно исечканиот кромид и исечканиот магдонос. Околу рибата се редат шампињони исечени на подебели листови, па сето ова се прелива со мешавината од растопен путер, кечап, лебни трошки, ситно исечкан лук, бело вино и сол.
Тепсијата се става во рерна претходно загреана на 200 C и се пече околу 25 минути.
Се служи со варени компири и парчиња лимон.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Септември.2013 во 22:31

http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%BE%D1%98%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BF/" rel="nofollow - Печен дојрански крап

Состојки

 • 1 кг дојрански крап
 • 700 г кромид
 • 100 г магдонос
 • 120г масло, 2 лажици брашно
 • 1 лажица црвен пипер
 • 2 домати,сол црн пипер

Подготовка

Исчистениот крап се сече на парчиња.Ситно исечениот кромид се пржи на масло да пожолти, потоа се додаваат исечените домати ,исечениот магдонос,црн пипер,сол, и црвен пипер.Јадењето се потура со масло и се пече во рерна 30-50 мин. Јадењето може да се прелие со матени јајца и да се остави уште 5 мин в рерна.

Јадењето се служи со лимон.

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Септември.2013 во 22:37

http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B8%D1%87-%D1%81%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D1%80/" rel="nofollow -
Печен ослич со компир

Состојки

 • 9 компира
 • 1 кгр. риба
 • 250 мл. вода
 • 80 гр. маргарин
 • 8 чешниња лук
 • по 1 лажичка сол и вегата, гумбир и толчена пченкарна сол,
 • по малку црвен пипер и 2-3 листа ловор

Подготовка

1. Исечениот компир се става во плек, се додаваат сите зачини - се промешува и се залива со водата. Се додават парчињата риба и сето заедно пак се промешува, се става по површината на коцки исечен маргаринот. Се затвара плекот со фолија, а доколку има капак, нормално се става капакот.
2. Се става во рерна да се пече околу 60 мин, на 200 степена.

Ова е омиленото јадење на ќерка ми, рецептот е наш домашен, а денешниот ручек го спреми таа самата.

Пријатен ручек!

Дополнителни фотографии

 • http://moirecepti.mk/content/uploads/2012/05/oslic-so-kompir-8602-800x451.jpg" rel="nofollow">
http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B8%D1%87-%D1%81%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D1%80/" rel="nofollow - --------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Септември.2013 во 22:38

http://moirecepti.mk/post/%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B8%D1%87-%D0%B2%D0%BE-%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%81%D0%BE-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%98%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B1%D1%83%D1%82%D0%B5%D1%80/" rel="nofollow -
Ослич во фолија со крајтенбутер

Состојки

 • 4-5 парчинја риба
 • 1 пак. крајтенбутер(види рецепт подолу)
 • малку маслиново масло
 • малку сол
 • 5-6 чесниња лук
 • за додаток компир, блитва, тиквици,кромид...
 • 125 гр путер
 • босилок, рузмарин, власец, магдонос,по желба може да се додадат и други зачински билки
 • 4-5 чесниња лук

Подготовка

1. Рибата добро се чисти и се брише со кујнска хартија да биде сува.
2. Добро се трие со сол.
3. Се сечат квадратни парчиња алу фолија и на секое парче се посипува малку маслиново масло, па се става парчето риба. Рибата внатре се полни со крајтенбутер, се става и по малку одозгора на рибата, се прелива со малку маслиново масло и фолијата добро се затвора.
4. Се пече на 200 ст.Ц околу 40 мин( може и повеке ако парчињата се поголеми)
5. Се сервира со варен компир и блитва, зачинети со маслиново масло и лук. О
дозгора се преливаат со сосот од печената риба.

На овој начин може да се приготвува секаков вид риба.

КРАЈТЕНБУТЕР или путер со зачини
Путерот се микса со зачинските билки, се става во прозирна фолија и се прави како цилиндер. Се става во фриз на неколку саати за да може полесно да се сече.
Парченце путер може да се стави на печен бифтек, да се намачка на печено лебче или да се користи по желба. На јадењето му дава посебен шмек.

Овој рецепт го открив на еден познат блог и сега го правам по трет пат. Вкусот е толку добар, што моите дома, покрај пржена риба, најмногу го сакаат овој начин на приготвување. Од се срце ви го препорачувам.

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Септември.2013 во 22:39

http://moirecepti.mk/post/%D1%81%D0%BA%D1%83%D1%88%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0/" rel="nofollow -
Скуша во фолија

Состојки

 • 2 парчиња риба скуша
 • 1 ловоров лист
 • 200 гр бело вино
 • 1/2 китка магдонос
 • 1 чешне лук
 • 2 лажица мешан зачин
 • 1 лимон
 • 1 лажица рузмарин
 • 100 гр маслиново масло

Подготовка

На почетокот од овој рецепт, ја земаме скушата и добро ја чистиме во внатрешноста, за да не остане ништо што може да горчи. Потоа во тава растегнуваме фолија на која ја редиме добро измиената риба, која претходно сме ја зачиниле.
Во внатрешноста на рибата полниме мешавина од лук, рузмарин и магдонос. Попрскуваме цеден лимонов сок и полеваме бело вино. Заборавив да напоменам дека пред да ја поставам скушата на фолијата попрскав маслиново масло. Со истото ја посипувам рибата .
Сецкаме тенки кругови од лимонот и ги нанесуваме околу скушата. Со филот кој ја наполнивме рибата попрскуваме и над неа. Ја виткаме рибата убаво во фолијата и оставаме да се пече на температура од 200 степени околу 30 минути.
Рибата е готова и спремна за сервирање.
Може да биде убав додаток за варени компирчиња. Тоа го оставам на вашиот вкус. На здравје со прекрасниот мирис на скушата.

Дополнителни фотографии

 • http://moirecepti.mk/content/uploads/2013/02/PICT2704-800x600.jpg" rel="nofollow">Centre Justify
 • http://moirecepti.mk/content/uploads/2013/02/PICT2721-800x600.jpg" rel="nofollow">
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 11.Октомври.2013 во 17:03

Печен крап

Потребни состојки:

 • 1 крап
 • 1 кромид
 • 1 корен од целер
 • 1 домат
 • 4 моркови
 • 1/2 китка магдонос
 • 200мл бело вино
 • 200мл вода
 • маслиново масло

Начин на приготвување:

 1. Кромидот ситно исечкајте го и пропржете го на маслиново масло.
 2. Додајте ги морковите и коренот од целер, претходно исечкани на мали кругови. Откако ќе омекнат, додајте го ситно исечканиот домат.
 3. Зачинете со сол, бибер и додајте други зачини по вкус.
 4. Со оваа смеса наполнете ја внатрешноста на крапот и затворете ја со магдоносот.
 5. Прелијте го крапот со вино, вода и маслиново масло. Се пече на висока температура.

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 11.Октомври.2013 во 17:05

Орада во сол 

Потребни состојки:

 • 1,6кг орада
 • 2,5кг крупна сол
 • 4 белки од јајца

Начин на приготвување:

 1. Изматете ги белките со миксер и додајте ги во солта.
 2. Промешајте ја смесата и еден дел ставете на дното од тава за печење.
 3. Добро исчистете ја орадата и ставете ја врз смесата од сол и белки.
 4. Прекријте ја рибата со останатиот дел од смесата од сол и белки.
 5. Печете околу 25 минути на температура од 200°C.
 6. Пред да ја послужите рибата, скршете ја обвивката од сол, одвојте ги кожата, коските и главата и сервирајте исчистено месо. Како гарнир може да се послужат компири или друг вид зеленчук.


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 11.Октомври.2013 во 17:27

Тиквешки крап во бело вино и крем-сос од тиквички (за 4 лица)

Потребни состојки:

 • 2кг крап од Тиквешко Езеро
 • 200мл суво бело вино од сортата ризлинг
 • 3 чешниња лук
 • 2 тиквички
 • 100мл слатка павлака за готвење
 • Маслиново масло
 • Сол
 • Бибер

Начин на приготвување:

Крап

 1. Исечете го крапот на парчиња, посолете го и ставете го во сад.
 2. Во садот додајте бибер, вино, лук и малку маслиново масло.
 3. Прекријте го садот со фолија и ставете го во фрижидер да отстои 10 часа.
 4. Испржете ги парчињата крап на маслиново масло.

Крем-сос

 1. Тиквичките исечете ги на тенки листови и испржете ги во загреано масло.
 2. Додајте едно чешне лук, а потоа и слатката павлака и оставете ја смесата на оган додека не згусне.
 3. Ставете ја смесата во блендер и на крај сервирајте ја со испржените парчиња крап.-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Декември.2013 во 21:39

Која риба е најдобра да ја јадеме во зима?

Рибата најмногу се јаде инстинктивно во летните месеци, бидејќи топлото време најмногу ни асоцира на јадењето риба, а тоа е така поради одморот, морето, мирисот и сонцето.

Поради тоа во зима многу луѓе подзабораваат на рибата и се насочуваат кон мрсната храна, која ја компензира загубата на енергија. Тука се посните слави кои не потсетуваа на рибата, но потоа доаѓаат новогодишните и божиќните празници каде се јаде претежно мрсна храна.

- Рибата не смееме да ја забораваме. Таа е богата со Омега-3 масните киселини, кои не штитат од срцеви болести и го одржуваат крвниот систем чист. Овие полезни масти ефективно го намалуваат крвниот притисок и ја ограничуваат коагулацијата на крвта, што води до подобра функција на срцето и помал ризик од инфаркт. Омега-3 масните киселини најмногу ги има во морските риби и морските плодови, а во зима најпрепорачливо е да се јаде харингата, чии корисни масни киселини  ги подобруваат виталните функции на организмот, вели Хелен Линквист од Технолошкиот универзитет во Гетеборг.

Харингата има многу корисни својства. Овој вид риба штити од атеросклероза и го штити кардиоваскуларниот систем. Редовното консумирање на харинга помага да се намали "лошиот" холестерол и ги заздравува ѕидовите на крвните садови.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Декември.2013 во 21:54

http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B8%D1%87/" rel="nofollow -
Печена риба со маринада (посно)

Состојки

 • 1/2 кгр. замрзната риба (Ослич)
 • Маринада
 • по1/8 чаша оцет и бело вино (чаша од 200 мл.)
 • 5-6 чешниња лук
 • поголема врзалка магданос
 • на вкус сол, бибер, сув зеленчук
 • 1/2 лимон
 • за потребата зејтин
 • колку што е потребно брашно
 • За залевање
 • 200 мл. бело суво вино

Подготовка

Дојрански е рецептот, ние ја обожаваме... мека, сочна, деликатесна...
 
1. На полуодмрзната риба олупете ја кожата.

Маринада
2. Во садот во кој ке ја ставите рибата да одлежи, ставете ситно исецканиот магданос, лукот, бибер, сол, сув зеленчук, исецкан лимон, додадете ја на парчиња исечена рибата, измешајте ја.
3. Додадете сега по 1/8 чаша од виното и оцетот, додадете зејтин толку колку што е потребно да заедно со останатите состојки ја прекрива рибата. Оставете да одлежи во неа најмалку 4 - 5 часа.
4. Вака одлежаната риба вадете парче по парче заедно со се што се полепило од него, валкајте во брашно и редете во лесно подмачкано тавче со зејтин.
5. Ставете во предходно загреана рерна на 200 степени и печете ја.
6. Кога е е веќе печена, извадете ја , залијте ја со виното и вратете повторно назад во рерната додека испари виното.
- Пригответе си прилог по ваша желба, салатичка и нека ви е слатко.

Напомена
- Јас откако ќе ја излупам рибата веднаш ја ставам и во маринадата, не чекам да се одледува, а целото тоа го спремам одвечер, за наредниот ден само ја вадам од маринадата, валкам во брашното и печам.
- Ја печам во Ростер тавата и истата не ја подмачкувам. За време на печењето рибата пушта доволно зејтин и затоа не е потребно да ја подмачкувам тавата. Доколку ставате во друга тава, тогаш само маааалку сосема малку да е подмачкана тавата.
- Кога ја вадам рибата од маринадата се трудам да што повеќе од магданосот, лимонот и лукот остане по неа, па така ја валкам, дури и кога ќе ја поставам на даската посипана со брашно, земам од истите и додавам врз неа пред да ја посипам со брашното од горната страна.
- Виното со кое на крај ја залевам многу бргу испарува, затоа внимавајте во тој момент. Тавата треба само да остане сува, да нема течност, извадете ја.
- Доколку не сакате да има толку вино во самата риба, тогаш изоставете ја количината која е напишана во маринадата. Од вино користам бела Смедеревка.
За овој ручек спремавме риба ослич.

Дополнителни фотографии

 • http://moirecepti.mk/content/uploads/2013/12/CIMG8754-copy-208f9d-800x605.jpg" rel="nofollow">
 • http://moirecepti.mk/content/uploads/2013/12/CIMG8739-5a98fd-800x600.jpg" rel="nofollow">
 • http://moirecepti.mk/content/uploads/2013/12/CIMG8738-3952d3-800x600.jpg" rel="nofollow">
 • http://moirecepti.mk/content/uploads/2013/12/CIMG8693-fcca6c-800x600.jpg" rel="nofollow">
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Декември.2013 во 21:56

http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BA%D1%83%D1%88%D0%B0/" rel="nofollow -
Печена скуша

Состојки

 • 3 парчиња смрзната скуша
 • 1 китка магдонос
 • 4-5 глави лук
 • 1 лажица благ буковец
 • 1 лажиче лут буковец
 • 1 лажица црвен пипер
 • 5-6 лажици зејтин
 • по вкус сол и вегета
 • 100 мл јаболков оцет
 • 100 мл бело вино
 • 2-3 лимони

Подготовка

Скушата е риба која е подеднакво убава кога е припремена и на скара и испечена во рерна. И во двата случаи може да ја искористите горенаведената смеса за нејзино зачинување.

1. На рибата отстранете и ги главата и перките и излупете и ја кожата.Потоа пресечете ја по должина и убаво исчистете го делот каде што се наоѓаат внатрешните органи. Под нив ќе забележите една темна ципа мезентера, која ги обвивала. Одстранете ја бидејќи знае и да горчи. Исто така има и крвен сад со згрутчена крв, исчистете го и него со помош на остар нож.
Измијте ги половинките под млаз вода и ставете ги во садот во кој ќе ги печите.

2. Исецкајте ги магдоносот со се гранчиња и лукот. Ставете ги во подлабок сад и најпрво додадете им го зејтинот. Промешајте убаво, но не ставајте некоја преголема количина, бидејќи на тој начин рибата станува тешка за јадење. Ова од искуство го знам. Смесата треба да свети од зејтинот и да забележите дека ливчињата магдонос и лукот се слепуваат.
Потоа ставете буковец, црвен пипер, сол, вегета, јаболков оцет и бело вино. Измешајте убаво. Ако немате јаболков оцет можете да го замените со вински или алкохолен 4% оцет. Но,сепак со оцет од јаболка комбинацијата е најубава.

3. Вака подготвената смеса распоредете ја подеднакво врз шестте половинки скуша. Затворете го садот со алуминиумска фолија и печете околу 1 час во претходно загреана рерна на 200 степени.
Може да печете и во незагреана рерна, со што се разбира времето на печење ќе биде пролонгирано. На 10 минути пред крајот доколку сакате тргнете ја фолијата и печете ја рибата отворена, но јас лично скоро и да не ја користам оваа опција.

Сервирајте по две половинки (1 цела риба) со цел лимон. Вака подготвената риба навистина бара киселост, особено ако сте ставиле малку повеќе зејтин.

Добар апетит!

Дополнителни фотографии

 • http://moirecepti.mk/content/uploads/2012/12/%d0%9f%d0%b5%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%ba%d1%83%d1%88%d0%b0-002-600x800.jpg" rel="nofollow">
 • http://moirecepti.mk/content/uploads/2012/12/%d0%9f%d0%b5%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%ba%d1%83%d1%88%d0%b0-008-600x800.jpg" rel="nofollow">
 • http://moirecepti.mk/content/uploads/2012/12/%d0%9f%d0%b5%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%ba%d1%83%d1%88%d0%b0-015-600x800.jpg" rel="nofollow">
 • http://moirecepti.mk/content/uploads/2012/12/%d0%9f%d0%b5%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%ba%d1%83%d1%88%d0%b0-019-800x600.jpg" rel="nofollow">
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Јануари.2014 во 16:04
Полнети лигњи на медитерански начин

После калоричните божиќни оброци, време е да внесете малку омега 3 масни киселини кои ги има во рибата и морските плодови.
Ви предлагаме нов начин на подготовка на лигњи:

Потребно:
1 кг.средни лигњи
2 чешниња лук
50 мл.бело вино
500 г.домати од конзерва
1 кг.компир
маслиново масло
мешан зачин

За фил:
3 лажици презла
2 чешниња лук
1 лажица магдонос
3-4 лажици маслиново масло
одвоени краци од лигњите
малку сол, бибер и мешан зачин


Подготовка:
Исчистете ги лигњите и отстранете ги краците. Краците ставете ги во сад на страна, а лигњите ставете ги во малку маслиново масло во кое ќе додадете две ситно исецкани чешниња лук. Оставете ги лигњите во маринадата најмалку половина час.

За тоа време направете го филот: ситно исецкајте ги краците, додајте ја презлата, ситно исецканиот лук, магдоносот, маслиновото масло, солта, биберот и мешаниот зачин. Со оваа смеса треба да ги наполните лигњите.

Тепсијата за печење намачкајте ја со маслиново масло и во неа сипете ги доматите од конзерва. Компирот излупете го и исечете го, ставете го во тепсијата и зачинете го со мешан зачин. Печете во рерна на 180 степени. Кога компирот ќе биде половина готов, додајте ги лигњите, прелијте со вино и печете заедно уште половина час.

Добар апетит!


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 14:27

Пастрмка со печурки


Постењето не мора да значи гладување. Може да спремите гурмански ручек со посни намирници, на пример згответе пастрмка со печурки. Не знаете како? Еве рецепт:

Состојки: 4 помали пастрмки, 1 лажичка зачин, 3 лажички сок од лимон, 150г шампињони, 150г буковка, 2 целери, 50мл бело вино, 1 лажичка магдонос, 2-3 лажички маслиново масло

Подготовка: Исчистените пастрмки потопете ги во сокот од лимон, а потоа одозгора зачинете. На загреано масло пржете ја рибата од двете страни по околу 5 минути, а потоа ставете ја на топло место.

На истата маснотија испржете ги целерот и печурките, пржете десетина минути, малку посолете,додајте го магдоносот, налејте со виното и пржете уште малку.

Топлата пастрмка послужете ја со подготвените печурки и целер.

Добар апетит!-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 17:14

http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%BE%D1%98%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BF/" rel="nofollow - Печен дојрански крап

Исчистениот крап се сече на парчиња.Ситно исечениот кромид се пржи на масло да пожолти, потоа се додаваат исечените домати ,исечениот магдонос,црн пипер,сол, и црвен пипер.Јадењето се потура со масло и се пече во рерна 30-50 мин. Јадењето може да се прелие со матени јајца и да се остави уште 5 мин в рерна.

Јадењето се служи со лимон.


-------------


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Февруари.2014 во 21:30
                                                                               Риба во сос од зеленчук
Неколку пати во неделата месото заменете го со риба, а ова е наш предлог за подготовка на вкусен рецепт.
Потребно:
400 г.филети од ослич или друга риба
2 лажици маслиново масло
2 моркови
магдонос
кромид
корен целер
2 домати
1-2 феферони
супа од зеленчук
сол и бибер


Подготовка:
На масло запржете го ситно сецканиот кромид. Додајте го исецканиот морков, магдоносот, целерот и доматите, па сипете малку од супата од зеленчук, така што зеленчукот ќе се покрие. Посолете и варете додека зеленчукот да омекне. 

Додајте ги филетите од риба и гответе уште 15-тина минути на умерен оган. При крајот од готвењето, зачинете со бибер.

Ако сосот е премногу густ, додајте уште малку супа. Кога јадењето ќе биде готово, сервирајте и декорирајте со листови магдонос. Послужете со пире од компири или тестенини.

Добар апетит!


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Март.2014 во 08:03

МА­РИ­НИ­РАН ПЕ­ЧЕН ЛО­СОС СО ЃУМБИР И МЕД

Пот­реб­но:
6 фи­ле­ти ло­сос (приб­лиж­но по 125 г за се­ко­го)
За ма­ри­на­да­та
2 ла­жи­ци со­ја-сос
2 ла­жи­ци мас­ло од су­сам
прс­то­фат ме­ле­но чи­ли
1 ла­жич­ка све­жо из­рен­дан ѓум­бир
2 ла­жич­ки мед

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=CD73F4D2534E5D49B702020C389CC817" rel="nofollow">

Под­го­тов­ка:

За ма­ри­на­да­та, доб­ро из­ме­шај­те ги сос­тој­ки­те. До­дај­те ги фи­ле­ти­те ло­сос доб­ро да се пок­ри­јат со ма­ри­на­да­та. Ос­та­ве­те мал­ку да от­сто­јат. Ло­со­сот пе­че­те го три-че­ти­ри ми­ну­ти од се­ко­ја стра­на, на сред­на тем­пе­ра­ту­ра и од­вре­ме-нав­ре­ме пре­мач­ку­вај­те ги со пре­ос­та­на­та­та ма­ри­на­да.

194 ка­ло­рии
19 г про­те­и­ни
5 г мас­ти

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=876B8C77A533F2408BA05F8CF19CE79F" rel="nofollow - -


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Март.2014 во 08:43

Крап со ориз


http://ubavinaizdravje.mk/wp-content/uploads/2013/12/pilav-490x448.jpg" rel="nofollow">pilav-490x448

Состојки:

 • 400 г филети од крап
 • 1 поголем праз
 • 1 главица кромид
 • 2 поголеми моркова
 • 1 поголем домат
 • 150 г ориз
 • 1 лажица сечкан магдонос
 • 2 чешниња лук
 • 50 г маргарин
 • 1,5 л супа од зеленчук
 • мешан зачин
 • црн пипер
 • масло

Приготвување:
1. Празот, кромидот и доматот се сечкаат на коцкички, а морковот се ренда на крупно ренде.
2. Филетите крап се сечат на коцки 2×2 см.
3. На малку масло се пропржуваат кромидот, празот и лукот, па се додава морковот и кратко се пржи.
4. Се додава оризот и се продолжува со динстање со долевање од зеленчуковата супа, по потреба, за делумно да омекне оризот.
5. Потоа, се трга од оган, па се додаваат доматот, коцките крап, магдоносот и зачините по вкус.
6. Во огноотпорен сад се става масло, па во него се става полусварениот ориз. Се долева супата со зеленчук, а одозгора се ставаа коцки маргарин. Се пече во загреана рерна додека набабри и омекне оризот, а вишокот течност испари.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Март.2014 во 08:44

Запечени филети од крап


http://ubavinaizdravje.mk/wp-content/uploads/2013/01/krap1.jpg" rel="nofollow">krap


 

СОСТОЈКИ:

 • 600 г филети крап
 • 600 г компири
 • 1 главица
 • кромид
 • 3 чешниња лук
 • 200 г кашкавал
 • 1 лимон
 • масло по потреба
 • 50 г маргарин
 • 250 г брашно
 • 5 дл млеко
 • 1 јајце
 • мешавина
 • зачини
 • сол

ПРИГОТВУВАЊЕ:

 1. Филетите од крап се сечат на парчиња, се прскаат со лимон и се зачинуваат.
 2. Потоа се валкаат во брашно и се пржат во врело масло.
 3. Компирот се вари во лушпа и се остава да се излади, а потоа се сече на крукчиња.
 4. Кромидот и лукот ситно се сечкаат.
 5. Се приготвува бешамел-сос: во помал сад се растопува маргарин и се додаваат 2 лажици брашно, па се пропржува малку. Постепено се долева млеко, постојано мешајќи да се згусне.
 6. Во сосот се додава мешавина зачини по вкус, а кога малку ќе се излади, се меша со јајце.
 7. Се подмачкува огноотпорен сад, па на дното се распоредува компирот. Се посипува со исечкан кромид и се реди еден ред риба.
 8. Филетите се преливаат со бешамел-сос, па постапката се повторува. Одозгора се ренда кашкавал.
 9. Филетите се печат во рерна на 180 °Ц додека поруменат.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Април.2014 во 20:37

ПЕЧЕНА БЕЛА РИБА СО ЗЕЛЕНЧУК

losos_s_chrestem_big

Компирите излупете ги, исечете ги на тркалца со дебелина од еден сантиметар и ставете ги во зовриена вода. Гответе ги многу кусо (2-3 минути), исцедете ги , а потоа ставете ги во огноотпорен сад и наросете ги со вегета. Додадете ги маслинките,исечканиот лук, доматите, копарот гранчињата рузмарн и маслиновото масло. Се добро измешајте и налејте 150 мл вода. Садот покријте го со алуминиумска фолија и ставете да се пече во загреана рерна на 220 степени околу 25 минути. За тоа време рибата исчистете ја, филетирајте ја, попрскајте ја со сок од лимон и малку посолете ја. Од рерната извадете го садот со зеленчукот, отстранете ја фолијата, лесно измешајте и одозгора ставете ги филетите од риба. Потоа вратете го садот во рерна и продолжете со печење на 200 степени околу 25 минути. Пред крај на печењето додадете го виното. Рибата со компирите наросете ги со сечкан магданос и послужете ги веднаш.
Совет:Ова јадење можете да го збогатите ако му додадете зелен или бел аспарагус.
1 кг компири
150 гр домати
100 гр црни маслинки без семки
20 гр копар
2 чешниња лук
2 гранчиња рузмарин
50-100 мл бело вино
50 мл маслиново масло
1 лажица вегета
800 гр бела риба(ослич, лист..)
Малку сол
2 лажици сок од лимон
1 лажица магдонос
Време на подготовка: 60 минути.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Април.2014 во 17:52

ЛИГЊА НА ЖАР НА ДОМАШЕН НАЧИН

0551007.48

Вкусен и брз ручек или вечера ќе го задоволи сечиј вкус во овие жешки летни денови. Лесно е да се подготви, и се основа на задржување на оригиналениот вкус на лигњата со многу малку додатоци.

Лигњата се чисти, се мие, се суши во сува крпа и се посолува.

Жицата на скарата треба да биде добро загреана, но без пламен и добро треба да се премачка со сончогледово масло. Во една чашка помешајте маслиново и сончогледово масло за да ја премачкате лигњата.

Лигњата ставите ја на топлата жица да се пече 10-15 минути, потоа превртете ја и повторно печите ја 10-15 минути. Додека се пече капнете на неколку пати на неа од маслото.

Печената лигња прелијте ја со маслиново масло во кое ќе додадете истолчен лук и свеж магдонос. Послужете ја во прилог со варен компир и цвекло и салата ако сакате.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Април.2014 во 19:56

ШКОЛКИ СО ПУТЕР И ЛУК ЗА ВИСТИНСКИ АФРОДИЗИЈАК

recept

Велат дека морската храна делува како афродизијак. Пригответе го овој рецепт и испробајте дали е вистина :)

Потребни состојки:

1 кг. Школки

5 чешниња лук

200 гр. моцарела

2 лажици сецкан магданос

200 гр. путер

Припрема:

Исчистете ги школките и добро измијте ги со студена вода. Во тенџере на оган ваарете ги школките 4-6 минути, односно се додека не се отворат.

Извадете ги школките од тенџерето и отворете ги. Во посебен сад ставете го растопениот путер и ситно исецканиот лук. Од смесата нанесете врз секоја школка.

Наредете ги школките во тава за печење. Врз секоја школка изрендајте моцарела сирење. Ставете ги школките во претходно загреана рерна и оставете ги да се печат 10тина минути на температура од 160 степени целзиусови.

Освен како афродизијак за вечера, послужете ги школките и како дел од менито на вашите забави. Сигурно ќе усреќите некого!-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Мај.2014 во 21:38

Риба со компири


Clipboard035

Состојки:

 • 500 гр тенки филети ослиќ
 • 1,5 кг компири
 • 1 поголема главица кромид
 • 1 морков
 • зејтин
 • 100 гр целер
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажиче мелен пипер
 • 1,3 л супа од зеленчук
 • мешавина од зачини

Приготвување:
1. Филетите ослиќ се зачинуваат по желба, а потоа се виткаат во ролни и се прицврстуваат со чепкалки.
2. Компирите се лупат и се сечат на тркалца, а кромидот на коцки. Морковот и целерот се рендаат.
3. Во поголем сад се мешаат компирите, кромидот, морковот и целерот. Се додава брашно, мелен пипер и се зачинува по желба.
4. Огноотпорен сад се мачка со зејтин и во него се става мешаниот зеленчук. Потоа се редат рибите и се заедно се прелива со супата од зеленчук.
5. Се пече во загреана рерна на 200 ºЦ додека компирите и рибата не омекнат, а течноста не изврие.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Мај.2014 во 21:40

Запечени филети од крап

http://ubavinaizdravje.mk/wp-content/uploads/2013/01/krap1.jpg" rel="nofollow">krap

 

СОСТОЈКИ:

 • 600 г филети крап
 • 600 г компири
 • 1 главица
 • кромид
 • 3 чешниња лук
 • 200 г кашкавал
 • 1 лимон
 • масло по потреба
 • 50 г маргарин
 • 250 г брашно
 • 5 дл млеко
 • 1 јајце
 • мешавина
 • зачини
 • сол

ПРИГОТВУВАЊЕ:

 1. Филетите од крап се сечат на парчиња, се прскаат со лимон и се зачинуваат.
 2. Потоа се валкаат во брашно и се пржат во врело масло.
 3. Компирот се вари во лушпа и се остава да се излади, а потоа се сече на крукчиња.
 4. Кромидот и лукот ситно се сечкаат.
 5. Се приготвува бешамел-сос: во помал сад се растопува маргарин и се додаваат 2 лажици брашно, па се пропржува малку. Постепено се долева млеко, постојано мешајќи да се згусне.
 6. Во сосот се додава мешавина зачини по вкус, а кога малку ќе се излади, се меша со јајце.
 7. Се подмачкува огноотпорен сад, па на дното се распоредува компирот. Се посипува со исечкан кромид и се реди еден ред риба.
 8. Филетите се преливаат со бешамел-сос, па постапката се повторува. Одозгора се ренда кашкавал.
 9. Филетите се печат во рерна на 180 °Ц додека поруменат.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Јуни.2014 во 22:23

Лосос со пире од грашок

1


  • 4 филета од лосос, (по 150 грама секое)
  • 1 стебло праз, исецкан
  • Свежо исецкана пиперка
  • 2 лажички исецкани ливчиња од босилек
  • 1 лажичка кора од лимон и ¼ шолја свеж сок од лимон (потребно 2 лимона)
  • ½ лажичка шеќер
  • ½ лажичка сол
  • 1/3 шолја маслиново масло
  • 500 грама лупен градинарски грашок, свеж
  • 1 лажичка ситно сецкани ливчиња од мента

  Чекор 1

  Ставете го лососот во соодветен длабок сад со капак, додадете го празот, сецканата пиперка, 2 лажички сол и прелејте со 4 чаши вода. Оставете да зоврие водата а потоа намалете ја топлината и гответе уште 3 до 5 минути. Исцедете ја водата и покријте со капак да не се губи топлината.

  Чекор 2

  Во блендер ставете ги корите од лимон и босилекот, додадете го шеќерот и сокот од лимон, блендирајте додека да се добиете компактна смеса. додадете масло и посолете по желба, блендирајте и со тие состојки.

  Чекор 3

  Ставете вода во средно по големина тенџере и оставете да зоврие.  Додадете 1 лажичка сол и зрната од грашок. Намалете топлина и постепено мешајте додека зрната не добијат интензивна зелена боја, околу 4 минути. Исцедете ја водата и префлете ги во чинија. Додадете 2 лажички од претходно подготвениот оцет од босилек и испасирајте ги. Посолете по желба и додаете ја ментата.

  Чекор 4

  Поделете го пирето од грашок на 4 еднакви дела во 4 чинии и ставете ги врз тоа парчињата лосос. Прелејте со остатокот од оцетот и уште сецкан босилек.

     -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: evangeline
  Датум на внесување: 25.Јули.2014 во 04:21
  Крап на манастирски начин

  Потребни состојки:

  • Крап
  • Кромид 1 кг.
  • 3 Моркови
  • 1 китка магдонос
  • Вино 2 дл.
  • Домата 2 дл. или 2 домати
  • 1 главица лук
  • Масло
  • Зачин од зеленчук (Зачинал, Дафинка)
  • Сол
  • Црн бибер
  • 3 Ловорови листа

  Начин на подготовка:

  • Крапот најпрвин внимателно се чисти од крлушките па се расекува на стомакот, му се вади внатрешноста и темелно се мие. Потоа се посолува со крупна сол и се остава да одстои 4 до 5 часа. Настрана се сецкаат на парчиња кромидот, морковот и лукот, им се додава убаво измиениот и ситно исецкан магдонос, се додава малку сол, зачин од зеленчук, ловоров лист и црн бибер. Тавата се премачкува со масло и во неа се става половина од смесата, со истата смеса се полни крапот и се реди во тавата, а отстрана му се додава останатата смеса. Најпосле крапот се полева со виното, доматата, останатото масло и малку вода и се става да се пече на 200ᴼC околу 1 час.

  krap1.jpg

  krap2.jpg

  Рецептот е од кујната на Манастирот Св. Јован Бигорски  -------------
  Внимавај кому му веруваш.
  И ѓаволот еднаш беше ангел.


  https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
  is not about how much you have,
  BUT about how much you GIVE


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 13.Август.2014 во 23:53

  РАКЧИЊА ВО АВОКАДО И СУПА ОД АВОКАДО

  рецепт

  Ракчиња во авокадо

  Потребни производи:

  • 1 половина зрело авокадо
  • 1 канче кисело млеко
  • 100гр мајонез
  • 1 чешне лук
  • 200гр коктел ракчиња
  • 1 лажица сенф
  • бибер

  Начин на подготовка:

  Го чистите авокадото и ја полните дупката со сите состојки, однапред измешани.

  Супа од авокадо

  Потребни производи:

  • 1 половина зрело авокадо
  • 1 пилешки бујон
  • 2 чешниња лук
  • 1 павлака за готвење
  • сок од лимон
  • ролни од ракчиња
  • сол

  Начин на подготовка:

  Ја растворате коцката супа во 200 мл топла вода. Го лупите и сечете авокадото. Во блендер го додавате авокадото, растворената супа, лукот, сокот од лимон, сол и бибер. Ги пасирате сите состојки и додавате павлака. Ја сервирате супата, како посеана со исечени ролни од рак наместо фиде.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 24.Август.2014 во 16:29

  http://www.crnobelo.com/hrana/recepti/24902-leten-rucek-riba-vo-pivsko-testo" rel="nofollow - Летен ручек: Риба во пивско тесто


  Кога ќе имате потреба од нешто сласно, крцкаво и здраво, рибата е секогаш добар избор. Плус, ако и посветите малку поголемо внимание за подготовка, на уживањето ќе му нема крај.

  leten-rucek-riba-vo-pivsko-testo-01.jpg

  Пилешките прсти за ручек заменете ги со овие крцкави пилешки филети во пивско тесто – брзо, а вкусно. Со комбинација на омилената салата, за помалку од половина час ќе имате совршен летен ручек.

  Потребни состојки:

  • Масло за пржење
  • 2 лажички сушена пиперка
  • 4 филети риба (ослиќ или панга)
  • 2 лажички сол
  • ½ лажица бибер или друг зачин по желба
  • 200g брашно
  • 1 јајце
  • Светло пиво

  Подготовка:

  Рибата измијте ја, исушете ја и зачинете ја. Загрејте ја фритезата или зејтинот во длабоко тенџере и подгответе покрупна цедалка.

  Помешајте го брашното, сушената пиперка, солта и зачинот. Изматете едно јајце во смесата. Постепено додавајте пиво додека не добиете смеса слична на онаа за палачинки.

  Рибата исечкајте ја на филети и тенките филети обложете ги со пивската смеса. Пржете неколку минути, додека смесата не зарумени.

  Потоа, филетите риби наредете ги на салфетка да се исцедат и послужете со салата.

  На здравје!

  leten-rucek-riba-vo-pivsko-testo-02.jpg  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: evangeline
  Датум на внесување: 15.Септември.2014 во 22:54

  Сом во сос од кисела павлака

  Сом во сос од кисела павлака

   СОСТОЈКИ

   • 1 кг сом 
   • 2 чаши кисела павлака
   • 1 лажичка црвен пипер 
   • 1 лажичка брашно
   • 1 лажичка магданос 
   • 1 лажичка сол 
   • 1 лажичка масло

   ПОДГОТОВКА

   1. http://migusto.mk/som-vo-sos-od-kisela-pavlaka/" rel="nofollow - 1.Исчистениот сом, исечете го на парчиња. Посолете го и увалкајте го во брашно. Испржете го на загреано масло.
   2. http://migusto.mk/som-vo-sos-od-kisela-pavlaka/" rel="nofollow - 2.Во мала чинија измешајте ја киселата павлака, црвен пипер и ситно исецкан магдонос.
   3. http://migusto.mk/som-vo-sos-od-kisela-pavlaka/" rel="nofollow - 3.Испржената риба наредете ја во ватростален сад, прелијте ја со кисела павлака и динстајте околу 10 минути. Послужете со компир салата.


   -------------
   Внимавај кому му веруваш.
   И ѓаволот еднаш беше ангел.


   https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
   is not about how much you have,
   BUT about how much you GIVE


   Постирано од: Valerija
   Датум на внесување: 13.Јануари.2015 во 17:03
   6

   Морска риба на скара

   • 1 лажичка ким
   • 1 лажица суво оригано
   • 1 лажица чили во прав
   • 2 лажички сол
   • 4 лажици(1/4 чаша) ладно-цедено маслиново масло
   • 1/4 чаша ситно сецкан рузмарин
   • 2 килограми филе од шарен гргач или морска риба по избор, со кожа
   • Лимон

   ЧЕКОР 1

   Измешајте ги заедно зачините и солта. Во истиот сад додадете маслиново масло и лимон. Користете оштар нож за да ги засечете филетите на коси линии, и освен во кожата, трљајте ги двете страни од филетите со мешавината од зачини. Зачинетите филети  оставете ги во фрижидер 30 минути до 2 часа.

   ЧЕКОР 2

   Загрејте чиста, лесно подмачкана скара на висока температура. Поставете ја рибата, со месото кон доле, на топла скара. Не ја поместувајте околу 3 до 5 минути, за да не ви се распадне. Ротирајте користејќе два шпатули. Гответе додека рибата не зарумени, околу 5 до 7 минути.

   ЧЕКОР 3

   Префрлете ја рибата во тањирот за служење. Одвојте ги филетите за да се оладат малку. Исецкајте ги филетите во величина на  залак и украсете со гранчињата од рузмарин и лимон. Веднаш, или во период од 1 час послужете на собна температура.   -------------
   Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


   Постирано од: Valerija
   Датум на внесување: 16.Јануари.2015 во 21:33

   Школки со сирење и брокули

   Потребни состојки:

   • 250 грама варена паста во облик на школки
   • 1 китка брокула
   • 1 помал кромид ситно исечкан
   • 400 мл млеко
   • 3 лажици брашно
   • 3 лажици путер
   • 200 гр изрендан чедар кашкавал
   • 100 грама пармезан
   • сол и бибер

   Начин на подготовка:

   Ставете ги путерот и кромидот во сад на оган и пржете додека малку не зарумени. Потоа додадете го брашното и мешајте со маталка додека не добиете паста.

   Следниот чекор е пополека да започнете да го додавате млекото. Откако ќе добиете убав сос, кон ова го додавате ренданиот кашкавал, солта и биберот. Можете да ставите и малку лут сос, но тоа е опционално.

   Обарените брокули и варената паста ја додавате во сосот и целата содржина ја  варите додека не дојде до состојба на вриење.  Откако сте го ставиле јадењето во садови за служење од горе ставате од пармезанот.   -------------
   Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


   Постирано од: Omar
   Датум на внесување: 21.Април.2015 во 10:56
   Ролат со туна

   - 1 обланда
   - 2 конзерви туна
   - 300 гр пченка 
   - 3 поголеми кисели краставички
   - 2 лажици испржен сусам
   - 100 гр маргарин
   - сол и бибер

   Обландата ставете ја помегу две влажни кујнски крпи за да омекне. Туната исцедете ја од мрснотијата. Во сад ставете го маргаринот и со миксер пенесто изматете го. Додадете ја исцедената туна и изматете го миксерот. Потоа додадете ги ситно искечканите кисели краставички, пченката, сусамот, па мешајте со лажица додека не добие хомогена смеса.
   Со добиената смеса намачкајте ја омекнатата обланда, а потоа свиткајте ја во ролат.
   Ролатот ставете го фрижидерот да отстои 2 часа. Исечето го на тенки парчиња и послужете го.


   Постирано од: evangeline
   Датум на внесување: 03.Јули.2015 во 16:44


   Ослич во сос од домати

    INGREDIENTS

    • 1 кг  http://migusto.mk/ingredient/%d0%be%d1%81%d0%bb%d0%b8%d1%87/" rel="nofollow - ослич  (филети)
    • 1 главица  http://migusto.mk/ingredient/%d0%ba%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%b4/" rel="nofollow - кромид
    • http://migusto.mk/ingredient/%d1%86%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8/" rel="nofollow - црвени пиперки
    •   http://migusto.mk/ingredient/%d1%81%d0%b2%d0%b5%d0%b6-%d0%bc%d0%b0%d0%b3%d0%b4%d0%be%d0%bd%d0%be%d1%81/" rel="nofollow - свеж магдонос
    • малку  http://migusto.mk/ingredient/%d0%bf%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%ba%d0%b0%d1%80%d0%bd%d0%be-%d0%b1%d1%80%d0%b0%d1%88%d0%bd%d0%be/" rel="nofollow - пченкарно брашно
    •   http://migusto.mk/ingredient/%d1%81%d0%be%d1%81-%d0%be%d0%b4-%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%82%d0%b8/" rel="nofollow - сос од домати
    •   http://migusto.mk/ingredient/%d1%81%d0%be%d0%bb-%d1%86%d1%80%d0%bd-%d0%bf%d0%b8%d0%bf%d0%b5%d1%80-%d0%b2%d0%b5%d0%b3%d0%b5%d1%82%d0%b0/" rel="nofollow - сол, црн пипер, вегета
    • малку  http://migusto.mk/ingredient/%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80/" rel="nofollow - путер

    INSTRUCTIONS

    1. http://migusto.mk/wp-content/uploads/2012/08/sliki.jpg" rel="nofollow">Состојки и подготовка на ослич во сос 1.Филетите ослич ги сечкаме на парченца. Во сад мешаме 2 лажици пченкарно брашно, вегета, сол, црн пипер и во оваа смеса ги валкаме парченцата риба. Ги запржува на тивок оган се додека не станат крцкави.
    2. http://migusto.mk/wp-content/uploads/2012/08/riba-gotova.jpg" rel="nofollow">Finito! 2.Во друг сад за ги запржуваме кромидот и пиперките (кои претходно сме ги исечкале на ситни парченца), го додаваме сосот од домати и 1 лажица пченкарно брашно. Кога сосот ќе ја добие посакуваната густина (а доколку се згусне премногу слободно додадете вода), ставете ги парченцата риба, малку путер и динстајте 10-15 минути.
    3. http://migusto.mk/oslic-vo-domaten-sos/" rel="nofollow - 3.Пред сервирање наросете свеж магдонос. Ова јадење совршено одговара со ориз или друг варен зеленчук.    -------------
    Внимавај кому му веруваш.
    И ѓаволот еднаш беше ангел.


    https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
    is not about how much you have,
    BUT about how much you GIVE


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 12.Август.2015 во 21:51

    ПОЛНЕТИ ЛИГЊИ

    Подготовка:

    Во тава за пржење ставете маслиново масло и исецкани шампињони, а потоа и црвените конзервирани пиперки со кисели краставички исецкани на парчиња. Во тавата додадете маслиново масло, сол и мелен црн пипер, а потоа и спанаќот. Со вака приготвената смеса може да ги полните лигњите и затворете ги со дрвени стапчиња за ражничи. Скарата на која ќе ги печеме лигњите ја попрскувате со маслиново масло. Потоа на скарата ги ставате полнетите лигњи. Откако ќе се испечат од едната страна лигњите ги превртувате за да бидат подеднакво испечени од сите страни. Испечените лигњи ставете ги на чинија. Добар апетит.

    Состојки:

    • 800гр Лигњи
    • 500гр спанаќ
    • 2 црвени конзервирани пиперки
    • 300гр Сечкани маринирани шампињони
    • 200гр Кисели краставички
    • маслиново масло
    •  сол и црн пипер


    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 12.Август.2015 во 21:56

    ЗАЧИНЕТА ПАСТРМКА СО БАДЕМИ

    DSC02223

    Потребни состојки:

    • 2 пастрмки
    • 100 гр. бадеми исечени по должина
    • 1 јајце
    • 3 лажици брашно
    • ½ лажичка кумин
    • ½ лажичка кориандер
    • ½ мелен црвен пипер
    • ½ сол
    • Мелен црн пипер

    Припрема:

    Во плиток сад измешајте го брашното и зачините, и наросете црн пипер.

    DSC02215

    Измијте и исчистете ја рибата, па оставете ја малку да се исуши. Секоја пастрмка извалкајте ја во смесата од брашно, па во разматеното јајце. Повторно потопете ги пастрмките во смесата со брашно, па во смесата со јајце, и на крај посипете ја целата површина на рибите со сечени бадеми.

    DSC02217

    Во тавче на оган ставете масло да се загрее на средна температура. Пржете ги рибите на едната страна се додека бадемите не потемнат, а потоа свртете ги и пржете ги на другата страна.

    DSC02219

    Испржената пастрмка послужете ја во чинија за сервирање украсена со моркови. Добар апетит.    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 22.Август.2015 во 21:57

    ОКТОПОД СО ПАЛЕНТА

    morska
    Потребни состојки:
    • 8 лажици палента
    • 0,5дл маслиново масло
    • 1 кромид (изрендан и карамелизиран во чипс)
    • 2 лажици изецкани суви домати
    • 4-5 големи варени пипци од октопод
    • 1 лажица кисела павлака
    • 2 главици кромид
    • сол
    • малку чили

     

    Начин на подготовка:

    Сварете ја палентата во солена вода, и кога ќе биде готова прелијте во помали калапи премачкани со масло.

    Додека е топла палентата посипете со карамелизиран кромид. Кромидот ќе го карамелизирарте ако го изрендате, помешате со малку мед и лимунов сок, малку посолете, па внимателно печете на тава на средна топлина, со постојано мешање, да не изгори.

    На веќе оладената палента ставете петходно сварени пипци од октопод, па преку се посипете со саушени домати и ситно сецкан кромид. По желба додадете малку масло,сол и чили.
    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 11.Ноември.2015 во 17:42

    Охридска jагула печена во пепел
    Подготовка

    Кожата засечете ја пoд главата, а потоа извлечете ја надоле до oпашката. Распорете ја, исчистете ја, измијте ја во неколку ладни води и посoлете ја. Прелејте ја со виното и oставете ја да стои петнаесетина минути. Земете една кеса погoлема од пергамент хартија и ставете ја внатре како и залепете ја. Кесето со јаryлата ставете го во врел пепел, без жар и пoкријте ја од сите страни со дебел слој врел пепел. Печењето трае 1-2 часа што зависи од топлината на пепелoт. Кoга јагулата ќе се испече, внимателно извадете ја од кесата ставете ја на долгнавеста чинија. Налејте ја само со дел од сокот што го пуштила, бидејќи сoкот е масен. Преку јаryлата ставете ситно сечкан кромид, украсете ја со зелени пиперчиња и служете ја со салата.    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 11.Ноември.2015 во 17:45

    Морски плодови во сос

    .    Подготовка

    Морските плодови ги варите во солена вода околу 20 мин.Ги тргате на страна.Кромидот го пржите со маслиновиот зејтин околу 5 мин и ја додаваме пиперката,лукот и 1 шоља од водата кај што се вареа морските плодови.Го зачинуваме со сол,бибер и шекер.Го ставаме на тивко да врие околу 10-15 мин.Го додаваме магдоносот,сирењето сечено на коцки и морските плодови и продолжуваме со динстањето уште 5мин и го додавате узото.Јадењето го ставате во тава по можност од теракота,го поливате со виното и го печете на веќе загреана рерна околу 10-15 мин.

    Време на подготовка од: 60
    Време на подготовка до: 120
    Број на лица: 4
    Kомплицираност: 5

    Состав

    Околу 1 кг морски плодови(лигњи,морски стапчиња и ракчиња)
    3-4 лажици пире од патлиџан
    1 кромид
    1-2 чешниња лук
    250 гр бело сирење(фета)
    1/2 китка магдонос
    3/4 шоља маслинов зејтин
    1 пиперка зелена ситно сецкана
    1/2 лажиче шекер
    1 шољичка узо
    1 шоља бела вино
    1 пиперче љуто(кој сака)
    сол и бибер    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 11.Ноември.2015 во 20:54

    Печен лосос


    Најдобро е рибата да стои цела ноќ во маринада, па потоа да се пече. Добар апетит!    Подготовка

    Лососот се става во тавче, магдоносот зоврива во вода и со таа течност се прелива рибата. Потоа Лососот се прелива со маслиново масло, вино и зачините. Така приготвената риба, се пече во загреана рерна 40 минути, на температура од 160 степени.

    Време на подготовка од: 40
    Време на подготовка до: 60
    Број на лица: 4
    Kомплицираност: 3

    Состав

    25 милилитри Цеден Лимон,
    250 милилитри Суво бело вино,
    малку Сол,
    150 милилитри Маслиново масло,
    малку Магдонос,
    900 грама Лосос,
    300 милилитри Вода,
    малку Црн бибер.    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 11.Ноември.2015 во 20:56

    Ослич во бело вино


    За добар вид и здрав живот, еднаш неделно подготвувајте риба    Подготовка

    Половина путер се топи, се додаваат сечканите моркови и кромидот. Кога кромидот ќе биде проѕирен, се посипува со брашно, се загрева уште една мин. и се додава белото вино. Кога ќе проврие, се додава сечканиот магдонос. Се покрива и се остава да се вари околу 20 минути. За тоа време, во огноотпорен сад се редат посолените, посипани со брашно риби. Од вареното вино се отстранува магдоносот, се додава чаша ладна вода и се прелива рибата. Рибата се пече во загреана рерна на 220 степени, покриената со алуминиумска фолија, додека да се зацрвени околу 20 мин. Рерната се исклучува и рибата се остава уште неколку минути. Пред да се пренесе на трпезата, се прелива со стопен путер.

    Време на подготовка од: 50
    Време на подготовка до: 60
    Број на лица: 3
    Kомплицираност: 3

    Состав

    300 милилитри Суво бело вино
    50 грама Путер
    800 грама Ослич
    100 грама Моркови
    малку Магдонос
    1 Кромид/а
    малку Сол
    малку Брашно    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 11.Ноември.2015 во 20:56

    Сардини на скара (Бакалау)


    Поздрав од Португалија!!! Меѓу многубројните јадења со риба тука е и „бакалау“ (сушена риба) која се подготвува и продава на илјада различни начини од кои попознати и покомерцијални се „Калдеирада“ (супа од риба) и „Сардињас асадас“ (сардини на скара).    Подготовка

    За подготвување на ова јадење најпрво потребно е да се зачини свешата сардина со зачините и да се остави малку да отстои. Значи сардината се посипува со мајчина душичка, сол, црн пипер, а исто така добро е во овој момент да се стави и малку лимонов сок заедно со маслиново масло. Откако сардините ќе отстојат некој час стануваат спремни за печење. Ставете ги сардините во загрена скара, рерна но и пред печење повторно ставете неколку гранчиња мајчина душичка како и лимон и масло. Откако ќе се испечат се оставаат да се оладат. Препорака: Сардините послужете ги со тапенаде, сос од маслинки или едноставно само ставете парченца свеж лимон.

    Време на подготовка од: 30
    Време на подготовка до: 60
    Kомплицираност: 3

    Состав

    - Свежи сардини 
    - Мајчина душичка
    - Сол
    - Црн пипер
    - Масло 
    - Лимон    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 22.Февруари.2016 во 18:03

    Теријаки лосос


    losos1

    Состојки:

    - 4 филети лосос

    - 1/2 чаша вода

    - 3 лажици маслиново масло

    - 4 лажици мед

    - 4 лажици соја сос

    - 2 лажици сенф

    - 2 лажици сусам

    - 1 чешне рендан лук

    Подготовка:

    Во еден сад измешајте ги сите состојки освен лососот. Смесата треба да има темно кафена боја.

    Маринирајте го лососот во неа, и ставете го во фрижидер неколку часа.

    Пржете ја рибата околу 10 минути на 200ºC. Послужете ја со лути пиперчиња за уште подобар вкус.

    losos2

    losos3    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 04.Август.2016 во 22:09

    Крокети од риба


    Барате идеја за лесен летен ручек кој заситува? Пригответе за вашите најблиски крокети од риба.

    Крокети од риба

    СОСТОЈКИ

    За крокетите

    4компири
    4филети од риба, без коски (риба по избор, пожелно е да е морска)
    1јајце
    магдонос
    1 лажицакапари
    1 лажицапавлака
    ½ лажичкагустин
    лимон
    презла
    сол
    бибер

    За панирање

    1јајце
    презла

    ПОДГОТОВКА НА КРОКЕТИТЕ

    1. Компирите исечкајте ги на коцки и ставете ги да се варат. Околу 10-15 минути пред крајот, во нив додајте ги филетите риба и продолжете да ги варите заедно. Кога ќе бидат готови, тргнете ги од оган и исцедете ги.
    2. Испасирајте ги компирите и рибата и оставете ги да се ладат. Кога нема да се жешки, во нив додајте ги останатите намирници (јајце, сечкан магдонос, сечкан капари, павлака, сок од лимон или изрендана кора од лимон, густин, презла по потреба). Измешајте. Ако смесата е многу течна, се додава презла, а доколку е сува, можете да додадете јајце. Зачинете по вкус.
    3. Оставете ја смесата во фрижидер околу 1 час (најдобро е да отстои цела ноќ).
    4. Формирајте ги крокетите и тркалајте ги во јајце и презла пред да ги ставите да се пржат во загреано масло. Излегуваат отприлика 20-25 парчиња.
    5. Откако ќе ги извадите од маслото, поставете ги на кујнска хартија за да се впие вишокот масло.

    Крокетите се сервирани со бел сос.

    СОСТОЈКИ ЗА СОСОТ

    3-4кисели краставички
    1варено јајце
    2 лажиципавлака
    1 лажицамајонез
    магдонос
    копар
    сок од лимон
    бибер
    сол

    ПОДГОТОВКА НА СОСОТ

    1. Краставичките и јајцето исечкајте ги на мали коцки.
    2. Додајте ги останатите состојки и добро промешајте. Зачинете по вкус.


    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 05.Август.2017 во 10:32

    Супер брз и лесен рецепт за пржени лигњи

    Многумина од нас кога одат на одмор без проблем ќе потрошат некое евро плус на убава и вкусна морска храна. Лигњите се едни од најчесто нарачуваните јадење во познатите летни одмаралишта и несомнено едни од највкусните. 

    Сепак, кога станува збор за нивното приготвување во домашни услови, повеќето се откажуваат од идејата за готвење, плашејќи се дека ќе биде премногу комплициран процес.

    Доколку имате желба да ги изненадите своите најблиски со овој морски деликатес, ви предлагаме еден мошне брз и лесен рецепт.

    Најпрвин упатете се до најблискиот поголем маркет каде што може да купите свежи лигњи и побарајте од вработениот убаво да ги исчисти. Кога ќе пристигнете дома, проверете дали случајно останале некои цврсти делови. Ако забележите таков дел отстранете го со нож и потоа убаво измијте ги парчињата. 

    Со помош на ножот направете мали засеци по површината, така што ќе добиете ромб шара и исечете ја лигњата на помали парченца.

    На страна ставете брашно (по потреба) и во него додадете сол, бибер, чили во прав, копар, рузмарин и оригано. Потоа ставете ги парчињата лигња во брашното и убаво извалкајте ги од сите страни. Пржете во фритеза или пак во длабок сад со зејтин.    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 05.Мај.2018 во 19:21

    РАКЧИЊА НА СКАРА

    Ракчиња со соја сос


    Време на подготовка:
    10 мин.

    Време на готвење:
    10 мин.

    Вкупно време:
    20 мин.

    Порции

    4 лица

    Состојки

    • 60мл. соја сос
    • 1 лажичка кафеав шеќер
    • 1 лажица оцет
    • 2 лажици сусам
    • 1/2 лажичка сусамово масло
    • 1 лажица маслиново масло
    • 1 кг. ракчиња, излупени

    Подготовка

    Во мал сад измешајте го соја сосот со оцет, шеќер, сусам и сусамово масло. Мешајте додека да се растопи шеќерот.
    Загрејте ја скарата на најсилно. Во длабок сад измешајте ги ракчињата со маслиново масло. Зачинете со сол и бибер. Промешајте ги добро.
    Печете ги ракчињата по 2-3 минути од секоја страна.
    Послужете ги веднаш со сосот од соја.    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


    Постирано од: Valerija
    Датум на внесување: 25.Февруари.2020 во 22:27

    Печен лосос со зеленчуци


    http://www.femina.mk/images/articles/19651/large/01.jpg" rel="nofollow">
    http://www.femina.mk/images/articles/19651/large/01.jpg" rel="nofollow">Лосос со зеленчуци

    Состојки (за 2 лица)

    2 парчињалосос
    зачин за риба https://www.vegeta.hr/hr/proizvodi/specijali/vegeta-natur-za-ribu" rel="nofollow - Vegeta Natur
    20 грпутер
    200 грброкула
    300 грзелена и жолта боранија
    100 гршери домати

    Подготовка

    1. Загрејте ја рерната на 220°C. Ставете ги парчињата лосос во тава и премачкајте ги со растопен путер. Поросете од двете страни на лососот со зачинот за риба. Печете 15 минути.
    2. Ставете малку путер во тавче на оган на средна температура. Додајте ги зеленчуците и збогатете им го вкусот со  https://www.vegeta.hr/hr/proizvodi/univerzalna/vegeta-natur-univerzalna/vegeta-natur" rel="nofollow - Vegeta Natur зачин со зеленчук . Гответе ги минимално за да им ја зачувате максимално хранливата вредност.
    http://www.femina.mk/images/articles/19651/large/02.jpg" rel="nofollow">Лосос со зеленчуци


    -------------
    Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!    Испечати | Затвори го прозорот

    Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
    Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk