Испечати | Затвори го прозорот

Дали е битно од каква фамилија е тој/таа?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Љубов
Опис на форумот: Верност, другарство, страст, љубомора, мерак... или се’ заедно?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26161
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 09:27
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали е битно од каква фамилија е тој/таа?
Постирано од: rodeoblue_xx
Наслов: Дали е битно од каква фамилија е тој/таа?
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:16
na taja tema forumgii licno za mene , od devojkami stranata i mu preca nivnite roditeli za mene me nejca zosto oti tatkomi e alkoholicar sum mn posiromasen od niv, i se polasele da ne nebidela bidela srejcna taja pokraj mene ,neznam so da recam nekos si mislam vo pravo da ne se ,baram mislejen da vidam o furmzive dali ima vrska koj od kakva famoilija e ?



Коментари:
Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:17
krusata pod krusa paga 


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:20
Важно е  

Ама ако се сакате двајцата мислењето на родителите Ви не треба да ви пречи 


-------------


Постирано од: rodeoblue_xx
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:26
Originally posted by емил емил напиша:

Важно е  <div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">

Ама ако се сакате двајцата мислењето на родителите Ви не треба да ви пречи 
dobro emil ija stak a mislam ama pa so ako ako bi imal deca i tije da ima nekoj gen takov alkoholicarski da recime ona starono so se zboruba ce se istera gen na nekoj ,jas ne gi gledam ovie raboti ama bas me interesiraa mislejna


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:27
zavisi kogo prasuvas

-------------
vivi


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:31
Originally posted by rodeoblue_xx rodeoblue_xx напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Важно е  <div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">

Ама ако се сакате двајцата мислењето на родителите Ви не треба да ви пречи 
dobro emil ija stak a mislam ama pa so ako ako bi imal deca i tije da ima nekoj gen takov alkoholicarski da recime ona starono so se zboruba ce se istera gen na nekoj ,jas ne gi gledam ovie raboti ama bas me interesiraa mislejna
 

детето ќе биде такво какво го воспиташ . Нема ген , нема ништо....


-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:31
Ne e vazno koj od kakva familija e se dodeka ti ne si gi poprimil navikite od tatko ti...t.e dali i ti pies ili si covek na mesto
Parite se pecalat ama i se gubat
za nejzinata srekja ne mozat da odlucat nejzinite roditeli tuku taa samata



-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:33
I se soglasuvam so emil (konecno)...deka deteto ke ti bide onakvo kakvo sto sam ke go vospitas i da znaes ...pienjeto ne e nasledno..no sekako pogolema e verojatnosta deka sinot ke e kopija na tatkoto...osven normalno, koga ne e!

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: rodeoblue_xx
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:33
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Ne e vazno koj od kakva familija e se dodeka ti ne si gi poprimil navikite od tatko ti...t.e dali i ti pies ili si covek na mesto
Parite se pecalat ama i se gubat
za nejzinata srekja ne mozat da odlucat nejzinite roditeli tuku taa samata

nema sansi daleku od toa so gi ima tije naviki moj cale e toe to


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:34
Originally posted by rodeoblue_xx rodeoblue_xx напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Важно е  <div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">

Ама ако се сакате двајцата мислењето на родителите Ви не треба да ви пречи 
dobro emil ija stak a mislam ama pa so ako ako bi imal deca i tije da ima nekoj gen takov alkoholicarski da recime ona starono so se zboruba ce se istera gen na nekoj ,jas ne gi gledam ovie raboti ama bas me interesiraa mislejna



Алкохолизмот не е наследен тоа ти ствар избора, исто како цигарите, дрогата и слично. Од какво семејство си е доста битно бидејќи ти и да си најдобриот во семејството, секогаш те бие тој лош семеен глас. Единствено обиди се да докажеш дека не си како твојот татко, дека си човек на место. Ма да не претерувај и не се потценувај во таквите обиди, ако и понатаму не те прифаќаат слободно терај ги у пм и вози даље. Тркалото се врти, кој знае што ќе биде утре.да


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: rodeoblue_xx
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:36
eh so znaci ko ce go zivekjs zivot so nekoj ti go naprajl takov da zivbejs a go nejcis a moras ,, forumzgii blazesivi ako gi nemate ovie problemi so gi imam jas veruvajte nema poloso


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:40
Originally posted by rodeoblue_xx rodeoblue_xx напиша:

eh so znaci ko ce go zivekjs zivot so nekoj ti go naprajl takov da zivbejs a go nejcis a moras ,, forumzgii blazesivi ako gi nemate ovie problemi so gi imam jas veruvajte nema poloso


Има и бетер , не се секирај намигнување


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 25.Ноември.2012 во 00:39
Taa ima mnogu dobar cicko  голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 21.Декември.2012 во 14:18
Originally posted by rodeoblue_xx rodeoblue_xx напиша:

Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Ne e vazno koj od kakva familija e se dodeka ti ne si gi poprimil navikite od tatko ti...t.e dali i ti pies ili si covek na mesto
Parite se pecalat ama i se gubat
za nejzinata srekja ne mozat da odlucat nejzinite roditeli tuku taa samata

nema sansi daleku od toa so gi ima tije naviki moj cale e toe to


No moze so vreme da se izmenis...i posle 30 godini da ti recat... ti si ist kako tatko ti... pies, pusis, vikas, pcues...

Toa se sluci kaj mene...i posle edniot ke si ja cuka glavata od zid a drugiot ke se treska od zemjaда


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 23.Август.2013 во 10:55
Сосема небитно...битно е каков е тој
битни сме само ние двајца во таа приказна.


-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 13.Декември.2013 во 16:48
Како бе не е битно ....збунетост
А кога бабата ќе постави прашање: „Ти дете на кого си?“ ... Што ќе прават тогаш а?збунетостголема насмевка


-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 13.Декември.2013 во 16:53
Што вика другар ми...
па куче ќе земеш за чување...
и ќе прашаш...
што е како е...

не па за жена бе...намигнување


Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 13.Декември.2013 во 16:59
И плус .... и едните и другите со “педигре“ се скапи ... голема насмевкаплазење

-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 13.Декември.2013 во 17:24
Ама види...
јас не се согласувам...
со другар ми...
целосно...намигнување
но...

и...
сакав да кажам нешто паметно...
ама..
у право си...
скапи се...
јбг...





Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 13.Декември.2013 во 17:31
Јбг ... и јас не се согласувам со бабите ама сепак ги почитувам ... постари се ... 
Како и да е и вака и онака јас не сум принцезата што тие ја барале за својот внук .... газење од смеење


-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 13.Декември.2013 во 17:38
najbitno e da se sakaat...drugoto se resava

-------------
vivi


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 13.Декември.2013 во 17:39
Се решава...
ама...
како...?


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 13.Декември.2013 во 17:41
pa koj e problemot...?

-------------
vivi


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 13.Декември.2013 во 17:44
мислиш на исповед...?!


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 13.Декември.2013 во 17:46
ne znam ti na sto mislis, no ima dobri primeri koga i toa ne e prepreka nekoj da se saka

-------------
vivi


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 13.Декември.2013 во 17:58
јас знам дека тоа не е пречка...
но не знам ти што мислиш...


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 14.Декември.2013 во 01:38
важно е само да се сакаат
Ама откако врската ќе се круниса со брак, по некој месец, два, три ќе почнат да испливуваат разликите на површина (од типот домашна култура, сфаќања и размислувања) и ќе им остане само да се трпат атер за децата замисленост


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 14.Декември.2013 во 13:21
da da, ama razlicnostite i mnogu povrzuvaat , znes onaa ili mnogu se privlekuvaat ili  se odbivaat

-------------
vivi


Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 14.Декември.2013 во 14:13
Не ќе да е баш да ме привлекуваат разликите ..... па тоа расправиите би биле како да започнала апокалипсата .... замисленостѓавол
Јас би сепак да се држам до сличностите .... за мир во светот .... голема насмевка



-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 14.Декември.2013 во 16:56
Крушата под круша паѓа и не се чуди после ако упаднеш во гомна до гуша  голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 15.Декември.2013 во 00:25
Битно е... 100 пати велам..
Не е пресудно но е битно.НЕ е битна финансиската состојба, туку од „шо луѓе е“.
Какви се луѓето дома, каква смисла за хигиена имаат, какви се нивните критериуми за избор (на се и сешто).... па дури и до вкусот на храната што се припрема...
Девојче што растело во семејство во кое прашината била составен дел од регалот, така ќе гледа на тоа до крајот на животот.  Некој што се научил мајка му да му ја поставува масата, да пресечи леб и да го намести ручекот - така ќе си чека до крајот на животот.
На почеток се е океј... Тој се труди, таа се труди... ОК
Ама тоа е само на почеток. Потоа секој ќе си го побара удобството со кое живеел.
На едниот ќе му пречи прашината, на другиот нема да му пречи. На едниот ќе му пречат чорапите во ќошот, другиот нема ни да ги запримети... И ете ти војна. Во таа војна (кај најголемиот дел од светов) излегуваат муабети: .... ко она мајка ти, ист си ко онај татко ти волон, будалана, пропалицана.... Тука може и да плусне по некој шамар после овај муабет... и ете ти од играчка плачка.


Затоа, просто кажано... не дека бракот ќе биде беспрекорен али:
црнец со црнкиња, албанец со албанка, немијан за некоја што не пери, неперена за некој што нма да му смрди...

РАЗЛИКИ ДА: Доминантен тип со кротка и услужлива, агресивна со повлечен... инаку НИШТО НЕ БИВА.... Но разлики од типот немиен ром со педантна работохоличарка - не функционира...



-------------


Постирано од: Фолксвагенка
Датум на внесување: 15.Декември.2013 во 01:16
Осетот за стварите околу тебе го добиваш од родителите. Колку и да е тој флексибилен, никогаш не може да се промени сосема. Не за џабе голем број луѓе наоѓаат сличност меѓу мајка му и жена му, меѓу татко и и маж и. Ако сакаш да функционираш без да мораш да застанеш на глава и да стоиш така едно 2-3 години дури стварите на се променат, тогаш внимавај во која фамилија влегуваш. А верувај, тоа стоењето на глава не е баш некоја привлечна работа. Ретко кој може да издржи и ретко каде се појавуваат резултати. А и ретко кој сака да учи допрва како треба а како не треба. Плус, секогаш може да излезе нешто ново, нешто за што имате сосема различни поими со партнерот. Секогаш и во секое доба од животот. И не е исто лесно на 40 и на 18 години да се расправаш за нешто зошто имаш различни претстави за него. Не можеш туку така да си заминеш дома кај мама и да ја викнеш другарка ти за да и раскажеш каков кретен од дечко имаш, со искривени претстави и ненормални очекувања.
Сличноста е потребна за да можете да се разбирате, да донесувате решенија без многу-многу, да се читате со поглед, и на крај краишта да не поминувате еден цел ден во карање за тоа дали треба да се готви секој ден ручек или не, и тоа да ви го одзема времето што нема да го имате којзнае колку...
Верувањето дека „разликите не се пречка зошто ние се сакаме“ е за мали деца што не можат да сврзат две со две, и е нормално да се појави, ама кога имаш 13 а не 25... Така да гледај шо праиш, оти може јако да се зафркнеш, па после да си ја траскаш главата цел живот... истото па истото, over and over again...


Постирано од: Devojcence
Датум на внесување: 28.Март.2015 во 06:01
Bitno e ima edna izreka vika krusata pod krusa pagja. Sto znaci nemoze od losa loza dobro steblo i obtano, so cest na isklucocite.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk