Испечати | Затвори го прозорот

Екстинкција на договори

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Право
Опис на форумот: Tолкување и коментирање закони, правни совети, судска практика
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25912
Датум на принтање: 25.Септември.2020 во 16:19
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Екстинкција на договори
Постирано од: Asdis Islandska
Наслов: Екстинкција на договори
Датум на внесување: 09.Јули.2012 во 13:01
Здраво,
Ме интересира како во нашето судство се нарекува или дали постои термин „екстинкција на договори“? или гаснење, умирање, слабеење...

На француски е extinction du traté, а на англиски претпоставува treaty extinguishment.

Благодарам многу,
АсдисИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk