Испечати | Затвори го прозорот

Соларна Енергија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Општо
Име на форумот: Екологија
Опис на форумот: За спас на планетата Земја
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24770
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 12:04
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Соларна Енергија
Постирано од: Klara-D
Наслов: Соларна Енергија
Датум на внесување: 25.Јули.2011 во 14:59
 
 
На секој час од Сонцето стигнува доволно енергија за да ни ги задоволи
глобалните енергетски потреби за една цела година. Соларна енергија се добива преку соодветна технологија со искористувањето на енергијата на Сонцето. Денес, во светот се искористува нешто помалку од 0,1% од соларната енергија за задоволување на глобалниот енергетски глад. 

Многу луѓе се запознаени со фотоволтаични ќелии – популарно наречени соларни панели, кои денес ги има во вселенските летала, на покривите на многу згради и во малите калкулатори. Принципот на работа е едноставен – ќелиите имаат полуспроводници во нив, и кога ќе ги огрее Сонце, тие испуштаат електрони, кои пак прават струја.

На големи размери, има цели електрани кои произведуваат струја со помош на сончевата енергија. Тие можат да употребуваат различни техники, за добивање на струјата. Во некои сончевата енергија се користи како извор на топлина за загревање на вода до пареа која пак произведува струја – слично како и јагленот во термоелектрана или нуклеарна електрана.

Има и други техники на искористување на сончевата енергија. Подвижни огледала ја фокусираат сончевата светлина кон собиран кула каде е поставен рисивер. Во него се топи сол која пак го покренува генераторот. 

Пасивните соларни технологии се поставување на резервоари со вода на покривот за снабдување на домот со топла вода, посебни материјали кои апсорбираат сончева енергија во вид на топлина и во текот на ноќта ги греат просториите. 

Соларната енергија е неисцрпен извор на енергија, и од неа нема никакво загадување и никаква врева. Оваа технологија е многу разновидна. На пример, соларни плочи прават струја за сателитите кои орбитираат околу Земјата.

Но соларната енергија не функционира ноќе без направа за складирање на енергијата како батерија, и облачното време ја прави оваа технологија многу несигурна.  

Соларните панели сеуште се многу скапи и зафаќаат голема површина за собирање на сончевата енергија, особено ако треба да се произведе повеќе струја.

Најголеми производители на соларни технологии се Јапонија и Германија, и се очекува во иднина цените значително да паднат и технологиите да станат поефикасни



Коментари:
Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 26.Јануари.2012 во 21:46
Македонија е рај за соларна енергија. Не ми е јасно зошто владите (сегашни и претходни) по интензивно не се нафатат со изградба на соларни централи? Населението се жали на скапа ел. енергија, еве можност да се добие далеку поефтина, можеби не во сите делови на земјата, но барем за оние основни работи како што се топла вода, осветлување и сл.

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 26.Јануари.2012 во 22:07
Баш минатата година се распрашував како целиот кров да го покријам со соларни плочи и така да добијам бесплатно греење во зима...ама испадна дека се уште тоа не може да се реализира.
Чекам некоја подобра иднина за ова и едвај чекам да се откачам од топлификација.


Постирано од: mfc-solar
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 10:23
Почитувани
Гледам на големо се пишува на овој форум за користењето на соларната енергија во Македонија .Јас почнав да го давам мојот допринос на ова поле со почетокот на производството на соларни фотонапонски панели !!! Да, македонски производ , а не увезени панели со високи цени . Најпрво е произведена серија од 100 панели од 110вати , поликристални и 120 вати монокристални .Оваа серија е за да се види целокупниот производствен процес, машини и технологија , набавка на репроматеријал , неговата достапност и слично . и за неколку месеци скоро е распродадена .Излезе како што се очекуваше и веќе имам задоволни иматели на викендици кои после долги години ИМААТ ел.струја во градбите..
Во фаза сум на порачување на материјали и машини за производство на „појаки“ модели ( 130-140 вати ) , кои се надевам ќе излезат на пазарот напролет. Не сум многу финансиски моќен и затоа се овие мали серии , но со тек на време се надевам дека ќе биде подобро .Цените се далеку под оние со кои се продаваат увозните панели во МК и се подостапни за обичниот човек .Пробав и јас самиот да градам соларна централа со мои панели ,ама тешка бирократија ..А приватно лиице не може да постави панели и да продава вишок на струја на ЕВН , законите се такви кај нас ... Повеќе на мојата веб страна http://www.mfc-solar.mk" rel="nofollow - моја страна .
Звонко


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 14:37
Originally posted by mfc-solar mfc-solar напиша:

Почитувани
Гледам на големо се пишува на овој форум за користењето на соларната енергија во Македонија ................
e da be!изненадување...tolku nagolemo shto treba da rezervirash termin,...za da kazesh neshto.голема насмевка

 ...samo se chudam otkaj ti prekured , koga eve ,za pola i kusur godina ,...od ''golemata''diskusija okolu toa ,tuka...glava da te zaboli tuka?намигнување
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
...tuku, ubavo e toa , samo  so nekoja stotka evra mesechen prihod, teshko deka obichen makedonec bi se nafatil  i lichno da go ''troshi'' sonceto.

..inache,...moze da objasnish ,...shto mozesh da napravish  so toj panel od 100-tina vati?...mislam ,  za shto mozesh da ja iskoristish strujata od nego?

...i jasno, kazi gi i tvoite ceni, a ne samo,deka  stranskite bile mnogu skapi,
....veruvam i deka se , ama ,
...teshko deka mnogu poeftini bi bile i ako nekoj se nafati da gi proizveduva vo makedonija

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mfc-solar
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 16:08
Па ,гледајќи дека „се нафрли “ врз мене , ќе пробам да одговорам на твоите прашања.Сите ние страдаме од тој синдром дека странското е најдобро , најквалитетно и дека не може Македонецот да произведе нешто , како и во странство ! И така му ги полниме џебовите на странецот и си остануваме со тие „100 евра месечно„ во дупените џебови.
Не е прашањето што се прави се тие 100тина вати , туку што би сакал ти да направиш со тие стотина вати ( од панел) ,Во неколку викендички каде што досега се монтирани овие панели , луѓето се спасија од давање БЕСПОТРЕБНИ близу 1000 евра само за приклучок на ел.струја .Тие пари се баш оние пари што ЕВН ги прикажува како „големи инвестиции “ во МК. Кратко сум на пазарот , 2-3 месеци и не можам да ти набројам многу проекти , но како што тргнала работата , ќе биде ! Пробав да градам соларна централа во Прилеп со мои произведени панели , ама потрагата по локација и градежна дозвола ми одзеде 4 месеци од мојот живот , притоа не завршив воопшто работа и тешко дека пак ќе се нафатам да почнам со тоа .Се’ додека е вака комплицирана постапката за вадење на дозволи и лиценци .Зарем не може како во другите земји да се постават неколку киловати панели на покрив и да си произведуваш струја , поврзан во мрежата на ЕВН ? Може , ама треба некој од горе да ја свати целата работа..
За цената , погледни ја веб-страната , одговорено е во делот ПРАШАЊА .
и ако за тебе 1,54 евра од ват е мало намалување во споредба со странските панели , кои патем се нудат за 2,5 до 3 евра од ват , тогаш навистина не знам која би била „вистинската “ цена.. Предлог ?


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 19:31
Може ли да ми дадеш некои информации за тоа дали во блиска иднина ќе можам парното греење да го заменам со вакви слични извори на енергија? Живеам на последен спрат и во можност сум да користам цел кров.

Благодарам на корисните информации!


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 20:14
Би било уште поинтересно...
да ни каже колкав е векот на траење на панелите...
и на акумулаторите...
и колку ќе чинат кога ќе треба повторно да се купат...
да не го тупам многу...
ама неисплатливо е...
со 120 вати може 1 сијалица да се пушти....
треба најмалку 10 панели x 120 W = 1200 W...
со 1200 W не можеш ни една рингла ниту мало бољерче да пуштиш...
итоа преку лето...
за зимо, да не праиме муабет...
да е исплатливо, досега сите ќе ги користеа...


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 20:20
Vekje ima krovovi so solarni paneli na privatni objekti vo Makedonija.
Uslovite sto vladeat na "pazarot" se relativno povolni. Spored segasnite uslovi, investicijata kompletno se "vrakja" za okolu 7-8 godini.


I kaj vi tekna na temava koga nadvor e -200 i ima pola metar sneg?

-------------
Incredible Blue


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 20:31
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Vekje ima krovovi so solarni paneli na privatni objekti vo Makedonija.
Uslovite sto vladeat na "pazarot" se relativno povolni. Spored segasnite uslovi, investicijata kompletno se "vrakja" za okolu 7-8 godini.


I kaj vi tekna na temava koga nadvor e -200 i ima pola metar sneg?

За 7-8 години ќе мораш да купиш нови панели и акумулатори...
плус минус 1-2 години...
и дали си сигурен дека станува збор за фото напонски панели...
или панели за топла вода...


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 20:34
... more na vremevo se e ladno, nemet ni topla voda...

foto voltazni se.

-------------
Incredible Blue


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 21:05
...so stotina vati denes mozesh da go osvetlish cel prostor za ziveenje,...barem nema da treba da palish svekji i sl. ako nemash vovedeno struja.

...ama, shto praime ako sakash i da gledash tv , da svarish kafe,..ukljuchish nekoe mashinche  za rabota....za povekje da ne spomnuvam,
...trebaat barem ushte desetina paneli,..a, toa vekje e bajagi  evra  za sekoj poshten chovek.

a, za toa deka  fotoelektrichnite kletkiнамигнување se troshat,.....ne se troshat!....i ako fizichki ne se oshtetat bi trebalo so godini da traat ,a ne samo nekolku...taman rabota , ako e taka!




Originally posted by mfc-solar mfc-solar напиша:

Па ,гледајќи дека „се нафрли “ врз мене , ќе пробам да одговорам на твоите прашања.Сите ние страдаме од тој синдром дека странското е најдобро , најквалитетно и дека не може Македонецот да произведе нешто , како и во странство !............
..........и ако за тебе 1,54 евра од ват е мало намалување во споредба со странските панели , кои патем се нудат за 2,5 до 3 евра од ват , тогаш навистина не знам која би била „вистинската “ цена.. Предлог ?
...od kaj go izvadi takov zakljuchok ne  mi e jasno!

...a, ako ti e tolkava razlika vo cenata , toa ne e malku,изненадување...pod uslov da e barem so priblizen kvalitet tvoeto,...vo shto chisto sumnjam deka bi bil !
....ako ti mislish deka ''bez pari'' mozesh tolkav kvalitet da napravish, kolkav shto moze nekoj shto vlozil vo nivno proizvodstvo ...milioni evra,..togash ,..ti siminjam kapa!

znachi,..tamu kaj shto nema vovedeno struja,...se ispalti ,...ama , po zgradi i kukji ...seushte ne ...barem dodeka ne padne cenata  desetina pati ...pa, da moze masovno da se instaliraat .....




-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mfc-solar
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 21:13
Поздрав на сите
Ќе пробам да одговорам на сите овде...
Греење на струја е најскапиот и најрасипничкиот начин на греење , кога цел свет се грее на гас или со топлани на мазут .Само во МК се троши расипнички најфиниот облик на енергенс за толку груба работа како греење .А бидејки струјата добиена од соларни фотонапонски панели е неколку пати поскапа од онаа што ја трошиме од ЕВН , ГРЕЕЊЕТО НА СОЛАРНИ ФОТОНАПОНСКИ ПАНЕЛИ е многу скап спорт.
Подобро инвестирајте во соларни панели за топла вода , па догревајте ја водата преку електрични или плински котли .
Векот на траењето на панелите е над 20 години , а има доста панели кои се монтирани пред 30 години и сеуште функционираат .За акумулаторите , кои патем се поскапи од панелите , векот е толку 5-8 години .
120 вати не се малку , поготово што за еден ден ке се соберат околу 1KWчас енергија , и тоа значи дека еден ТВ на пример , може да работи барем 10 часа , а сијалиците од 120 вати слободно замени ги со 4 штедливи од по 25-30 вати потрошувачка , а со светлосна снага како тие од 120 вати и ке ја осветлуваш цела цела куќа 10тна часа.
Дали е сеуште малку снага добиена од еден панел ?!
Исто што напишав погоре за греење важи и за рингла и бојлерче
На запад ( и на исток ) луѓето готват и греат вода на гас , само наша жална Македонија е изгубена во вселената ...
Од слични причини кај нас не се носи законот со кој приватно лице , јас ти и било кој да постави 20-30 панели на покрив , да стави инвертор од 2-3 киловати , да се поврзи на ЕВН и сета струја да ја предава на мрежата .Ако му треба струја ќе повлече од мрежата колку му треба и на крај на месец ќе добиеш сметка близу 0 денари.
20-30 панела се веке 20-30тина иловатчаса на ден , онолку колку просечно домаќинство троши дневно кај нас .Таа инвестиција би била : 20 панели 3500 евра + инвертор и ситна електроника 2000 евра нека се , сума сумарум 5-5500 евра . ( акумулатори не требаат за овој начин) .Тоа е ништо инвестиција , еден подобар автомобил , половен , чини толку . Според домашните сметки за струја , сами пресметајте за колку години ќе Ви се вратат парите !
Додека на сите нас тоа ни одговара , ај запрашајте се на кого не му одговара ?!
И на крај ...
Да , соларни ФОТОНАПОНСКИ панели се , прво произведени во МК , а за топла вода има доста произведувачи ...
Ве канам уште еднаш да ја посетите веб-страната , има по мое мислење многу податоци .
Благодарам
Слободно прашајте се’ друго што Ве интересира, ќе одговорам тука или на е-маил


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 21:30
...znachi,...mene bi mi bile dosta desetina paneli,..bidejki trosham okolu 10 kw dnevno ( shporetot e na plin),
.....znachi toa se ,...nema ni dve iljadi evra,...i bi gi ''izvadil  za okolu 6-7 godini ,..shto i  ne e losho, ako se oslobodish od ushte eden "krvopijach"!
...samo,...problemot e shto sum na vtori   kat od pet katna zgrada!тага...a, na krovot moze da se kachi sekoj dobronamernik... shto ke posaka.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mfc-solar
Датум на внесување: 06.Февруари.2012 во 22:15
Не е мала мојата цена на панелите , туку е голема заработката на тие што ги увезуваат панелите !! Не велам дека и јас немам пристојна заработка од нив...
За квалитетот , не се сомневам дека е полош од другите , зошто не е штедено воопшто на материјали и купени се материјали со кои произведуваат сите производители на соларни панели .
Според оние тестови што можев да ги направам во наши лаборатории , панелите ги задоволуваат потребните карактеристики .Но кај нас на нашите факултети , прашано на Природно математички , не може да се направат сите испитувања и добијат цертификати .Ке морам со новата серија панели , напролет да ги однесам во странство и таму да добијам цертификати за квалитет .
Не се потребни премногу пари за ова производство , материјалите не се скапи , битен е технолошкиот процес и вистински подесени температури , вакум , притисок и време. Се разбира дека на почетокот се лута од едно до друго решение , но далеку од тоа дека требаат милиони евра.
Не требаат роботизирани машини , погледни ги кинезите , како „жути мрави “ се по тоа нивните погони и кај нив нема висока технологија .Исто е и кај мене !!!
Само , како што кажав немам многу пари за големи серии од по неколку илјади панели за еден месец , работам полека ...
Не е проблемот со 10те Квати дневно , проблемот е каде да се складира струјата ( во акумулатори ) .А ако можеше да биде т.н. ON-GRID , односно поврзани на EVN тогаш произведеното оди в мрежа..
А за кровот , некој да се качи лесна работа, може уште побрзо да се симне    , ке врзиш еден вучјак и ќе го држиш полугладен ( иако ќе завива цела ноќ , поради тоа ) ама целата ги оправдува средствата .Шегата настрана , се прави заграден простори со знакче ОПАСНО ПО ЖИВОТ , еден аларм и средена работа .
Поздрав


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Февруари.2012 во 00:02
...ne vikam deka za proizvodstvo trebaat milioni .......

...kako i da e ,..taa oblast tek ima ushte mnogu da se razviva i e na svoite pochetoci,...duri i vo razvienite zemji,.... a, cenata ,vo sekoj sluchaj , ushte mnogu ke im pagja vo bliska idnina.

...taka da,..da bev u kukja duri i sega bi nabavil takvo neshto ama ,..u zgrada e malku pokomplicirano,...pogotovo vo zgrada od nekolku desetini stana,
...lugjeto se zavidlivi,..a pogotovo makedoncive!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 16.Февруари.2012 во 12:57
mfc-solar браво што си се нафатил со производство на вакви работи. Ти посакувам многу успеДали можеш да ни кажеш повеќе за разликата кај соларните панели кои се користат само за греење и оние кои се употребуваат за ел. енергија? Разлика во цени?
Originally posted by mfc-solar mfc-solar напиша:

Таа инвестиција би била : 20 панели 3500 евра + и ситна електроника инвертор 2000 евра нека се , сума сумарум 5-5500 евра . (акумулатори не требаат за овој начин)
Што е тој инвертор? Колку трае?

Инаку еве како изгледа соларна централа:



-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: mfc-solar
Датум на внесување: 16.Февруари.2012 во 14:06
Поздрав
Соларни панели за греење , акко такви не постојат.Постојат соларни панели за греење на вода и панели за производство на струја .Не може да се даде споредба со цените на едните и другите зошто сосем различни се , за различна работа се наменета и различен тип и количина на енергија даваат.
Инвертор е уред окој од еднонасочна струја ( од акумулаторите и/или панелите произведува наизменична струја со различен напон , ( најчесто 220 в , 50 херци ). Трае доста долго и при правилна употреба тешко дека ќе треба да се замени .
Соларната централа на сликата е различна од оваа со соларни фотонапонски панели .Таа на сликата ,користи огледала и „кула “ во која е сконцентрисано секое огледало и каде се загрева и топи ( мислам дека се употребува сол ) која после циркулира низ турбини и така произведува струја .
А соларните фотонапонски панели дирекно ја претвораат сончевата светлина во ел.струја



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 19.Февруари.2012 во 11:28
- Зошто велиш ако има инвертор тогаш акумулатори дека не требаат? Како ќе користиме струја ноќе?
- Дали тие панели можат автоматски да се движат пратејќи ја положбата на сонцето(од исток кон запад) или треба едни од една страна други од друга страна?
- Колкава тежина има отприлика(килограми) еден панел кои ти ги произведуваш?
- Дали знае некој цена колку се тие соларни панели кои служат само за загревање на топла вода?

Благодариме на одговорите однапред!


-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: spasoja arizankoski
Датум на внесување: 22.Февруари.2012 во 18:37
se e vozmozno. Samo pred vek-dva nemozelo da se zamisli ovaa tehnologija sto ja ima sega! Sto ke bide po tolku vreme? Covestvoto sekogas imalo pametni megu sebe...


Постирано од: mfc-solar
Датум на внесување: 25.Февруари.2012 во 13:18
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

- Зошто велиш ако има инвертор тогаш акумулатори дека не требаат? Како ќе користиме струја ноќе?
- Дали тие панели можат автоматски да се движат пратејќи ја положбата на сонцето(од исток кон запад) или треба едни од една страна други од друга страна?
- Колкава тежина има отприлика(килограми) еден панел кои ти ги произведуваш?
- Дали знае некој цена колку се тие соларни панели кои служат само за загревање на топла вода?

align="middle[/IMG]


Системот ON-GRID што се употребува во дугите земји значи дека панелите , поврзани директно на инвертор и ја предаваат енергијата директно на мрежата .Значи,таа не се складира во акумулатори.
Ноке , кога нема сонце , бидејки сте приклучени на мрежата , земате струја од самата мрежа.На крај на месецот се раскусурувате со ЕВН , кој колку произвел , кој колку потрошил...
Овој систем кај нас се’уште не функционира , поради разноразни објективни и субјективни причини.Се зборува дека од 2013 ке може ...
За автоматското движење на панелите : Се прави конструкција која го следи сонцето , но сепак тоа ја поскапува целата електрана. Во моите панели се употребуваат стакла со призма ,кои призми овозможуваат поголем агол на делување на сонцето , па се ублажува самиот недостиг на автоматско следење на сонцето.
Тежината на панелите е 14-15 кг.
Мој пријател произведува панели за топла вода и цената е некаде околу 200 евра , со површина од околу 2 м квадратни.
Слободно поставете прашања што Ве интересираат , ќе се потрудам да одговорам на нив


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 13.Март.2012 во 21:17
Напис во Нова Македонија: http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=31312840573&id=9&prilog=0&setIzdanie=22529" rel="nofollow - Сончевите системи хит и кај нас

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 09.Април.2012 во 15:28
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=4912827243&id=9&prilog=0&setIzdanie=22552" rel="nofollow - Грција ќе печали милијарди од македонско сонце - напис во весникот „Нова Македонија„ од 9.04.2012

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Април.2012 во 01:14
...i sonceto  go zele?!изненадување

...znachi,...ovie grcive ,...ni sram ni perde imale!
......kaj solun...sega i sonceto vekje ne e  nashe li?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 22.Април.2012 во 00:31
Нова генерација на соларни панели создадена во САД 2009 кои се релативно поефтини за изработка а создаваат повеќе енергија:



-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Јуни.2012 во 11:18
Од вестите на СИТЕЛ:
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/otvoren-den-pod-mototo-%E2%80%9Esakam-sonchev-kolektor%E2%80%9C" rel="nofollow - Отворен ден под мотото: Сакам сончев колектор

Вести од сајтот ПлусИнфо:
http://www.plusinfo.mk/vest/45517/Izvlekuvanje-za-nadomest-za-kupen-i-vgraden-solaren-kolektor" rel="nofollow - Извлекување на добитниците за надомест за купен и вграден соларен колектор

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: mfc-solar
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 09:07
Здраво на сите
Би сакал даВе известам дека мојата фирма почна со производство на нови поефикасни соларни фотонапонски панели од претходните што беа произведени .Новите се со моќност од 125-130 вати и со помали димензии од претходните панели .Ова е добиено со користење на поефикасни соларни келии од претходните со над 17% ефикасност, што се едни од највисоките ( 18% е горната граница) .Во исто време ,поради смалените трошоци на производство и материјалите НАМАЛЕНА Е ЦЕНАТА ПО ВАТ на панелите и се движи од 1,7 евра од ват за неколку панели , па преку 1,6 за малку повеке и до 1,5 па и 1,4 евра од ват за поголеми количини .Сега сум во можност да приготвам и комплети за викендички со цени веке од 330 евра па нагоре. Мора да признаете дека 330 евра за да донесеш осветление, да работат и некои мали потрошувачи е сепак добра цена ...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Јуни.2012 во 23:55
...barem  i eden televizor da mozeshe da se  ''tera'',

.....ama ne moze!


a, zamena  na svekji ili neshto slichno od  330 evra i ne e bash malku .


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mfc-solar
Датум на внесување: 25.Јуни.2012 во 21:19
Кој рече дека не може ?   
Може ,без проблем , но не по цел ден .
Неколку часовно гледање на ТВ , осветление, цела вечер ( се разбира со штедливи сијалици ) и редица ситни потрошувачи , како радио , полначи за мобилни ,лаптоп ...
Еве една пресметка :
2 штедливи сијалици по 20 W ,по 5-6 часа = 120Wh
TВ - 80-100w 4-5 часа                    = 500wh

До 1 KWh вкупно добиена енергија од 1 панел остануваат уште 300-400 wh , кои можат да се употребат за ситните потрошувачи ...
И сето само за 330 евра      
А тек со 2 панела , овие апарати може да работат двојно повеке ( гледајте ТВ цел ден )


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Јуни.2012 во 16:01
...mozebi najnovive televizori (LED, OLED,...BIOLED) i troshat tolku ama, malku postari teshko da najdesh ispod 200W , ako ne sakash da gledash vo nego od  eden metar dalechina.

...a, shto pravime  ako ne e ubavo vremeto ,pa ti nemash popametna rabota od toa cel den da zjapash vo nego...(ili barem dcata) ?

kako i da e...ubavo vikashда ,...dva panela mu e majkata ,pa i tri,...ushte podobro .голема насмевка

...shto se  1000 evra ,..za bogatiot makedonec , kogfa vekje imal srekja da ima i  vikendica nekade vo ladovina.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 28.Јуни.2012 во 16:17
НЕ ФАЛА!...за вакво нешто нека му мисли државата!.

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: mfc-solar
Датум на внесување: 16.Јули.2012 во 12:28
Originally posted by brza brza напиша:

...mozebi najnovive televizori (LED, OLED,...BIOLED) i troshat tolku ama, malku postari teshko da najdesh ispod 200W , ako ne sakash da gledash vo nego od  eden metar dalechina.


Скоро сите постари ТВ ( освен тие со ламби ) имаат под или околу 100 W потрошувачка ,па и тие со дијагонала 50-60 цм.

Originally posted by brza brza напиша:

...a, shto pravime  ako ne e ubavo vremeto ,pa ti nemash popametna rabota od toa cel den da zjapash vo nego...(ili barem dcata) ?


Затоа тука се акумулаторите и тие ја чуваат струјата за лошо време и ноќе , така да имаш 24 часовно покривање со струја

Originally posted by brza brza напиша:

kako i da e...ubavo vikashда ,...dva panela mu e majkata ,pa i tri,...ushte podobro .голема насмевка

...shto se  1000 evra ,..za bogatiot makedonec , kogfa vekje imal srekja da ima i  vikendica nekade vo ladovina.


1000 евра се навистина пари , но пробај да добиеш приклучок од ЕВН , да видиш дека ќе ја платиш скоро истата сума ,а после секој месец , ке плаќаш струја , па улично осветление , па РТВ претплата ..
А вака си мирен , еднаш даваш пари и после уживаш .
Поздрав и секое добро


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Јули.2012 во 14:11
Originally posted by mfc-solar mfc-solar напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

...mozebi najnovive televizori (LED, OLED,...BIOLED) i troshat tolku ama, malku postari teshko da najdesh ispod 200W , ako ne sakash da gledash vo nego od  eden metar dalechina.


Скоро сите постари ТВ ( освен тие со ламби ) имаат под или околу 100 W потрошувачка ,па и тие со дијагонала 50-60 цм.


Originally posted by brza brza напиша:

kako i da e...ubavo vikashда ,...dva panela mu e majkata ,pa i tri,...ushte podobro .голема насмевка

...shto se  1000 evra ,..za bogatiot makedonec , kogfa vekje imal srekja da ima i  vikendica nekade vo ladovina.


1000 евра се навистина пари , но пробај да добиеш приклучок од ЕВН , да видиш дека ќе ја платиш скоро истата сума ,а после секој месец , ке плаќаш струја , па улично осветление , па РТВ претплата ..
А вака си мирен , еднаш даваш пари и после уживаш .
Поздрав и секое добро
moze u paneli si dobar ama,...za ova si greshka!

...trigodishen LCD ( i toa LG) od 94 sm ,...bash sega vidov ima potroshuvachka od  celi 200 W.
...kako shto kazav , mozebi onie (LED, OLED,...BIOLED...imaat pomala, ama ne veruvam deka onie pogolemite  imaat pod 120-140 W/h

...kako i da e,..vo pravo si  za poslednovo,да...zoshto na evn ,...koga moze parite na tebe,голема насмевка
...ako vekje ima chovek pari za takov luksuz !

pozdra i do tebe...i sekoe dobro  ,jasno !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 17.Јули.2012 во 00:40
1000 евра се навистина пари , но пробај да добиеш приклучок од ЕВН , да видиш дека ќе ја платиш скоро истата сума ,а после секој месец , ке плаќаш струја , па улично осветление , па РТВ претплата ..
А вака си мирен , еднаш даваш пари и после уживаш .

Поздрав и секое добро.



......газење од смеење..така ти мислиш сега,ама почекај уште некоја година луѓето да закачат повеќе такви плочи па ќе видиш какви се даноци и давачки ќе има.Кога ќе ти опнат некоја си дисперзирана тарифа од 22,22% за  некоја си дуфузна светлина,има да ти се стемни.



-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Јули.2012 во 19:04
Originally posted by zagor zagor напиша:


......газење од смеење..така ти мислиш сега,ама почекај уште некоја година луѓето да закачат повеќе такви плочи па ќе видиш какви се даноци и давачки ќе има.Кога ќе ти опнат некоја си дисперзирана тарифа од 22,22% за  некоја си дуфузна светлина,има да ти се стемни.

- jas rekov...chovekot e vo pravo ,

...barem nekoja godina .да

...dodeka i ti ne  bidesh vo pravo .намигнување ....  смеење

..a i navistina e taka,....zarem nekoj bi se machel da sobira   tv-pretplata , koga bi se rabotelo za samo nekolku iljadi ...pretplati?


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 19.Јули.2012 во 23:23
На гладните за профит и моќ може да им текне таква лудост да воведат данок на сонце. Треба благовремено да се превземат правни мерки да не дојде до тоа.

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Август.2012 во 18:25
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

На гладните за профит и моќ може да им текне таква лудост да воведат данок на сонце. Треба благовремено да се превземат правни мерки да не дојде до тоа.
-e da!да

...kako shto ne im tekna deka od mnogubrojnite vozika , mozat da zemaat ''nekoj''dinar koga se prakirani bilo kade ,
..pa sega i od onie na dve trkala ,...a utre , najverojatno,...i od tochaci,
...koga ke se osvesti narod i masovno i niv ke gi koristi,...kako vo kina pred desetici godini....

...taka i toa  nema da im padne na posraniot im ...um !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 22:19
"Романија од 2016 година ќе произведува повеќе соларна отколку нуклеарна енергија, под услов вложувањата во фотонапонски постројки да продолжат со сегашното темпо, се вели во податоци официјално објавени денеска." - Sitel TV

целата вест:
http://sitel.com.mk/zgolemeno-proizvodstvoto-na-solarna-energija-vo-romanija" rel="nofollow - Зголемено производството на соларна енергија во Романија

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 22.Ноември.2012 во 02:26
„Електраната зафаќа површина од 2,5 хектари под фотоволтаични модули, а ќе произведува електрична енергија со моќност од еден мегават

И покрај дождливото време, вчера во село Егри беше пуштена во употреба првата соларна електрана на територија на општина Битола, која сончевата топлина ќе ја преработува во електрична енергија. Електраната зафаќа површина од 2,5 хектари под фотоволтаични модули, а ќе произведува електрична енергија со моќност од еден мегават. Инвеститор е фирмата „Торпедо солар ГТ-Битола“, а изведувач бугарската компанија „Солар про холдинг“. Финансирањето на проектот беше овозможено од Kапитал банка АД Скопје.

Основачите на фирмата-инвеститор, професор Љупчо Трпезановски и бизнисменот Драган Герзовски, велат дека дошле на идеја да изградат соларна електрана откако Владата ги донела потребните регулативи, а општина Битола донела одлука ваквите објекти да се ослободат од плаќање давачки за инфраструктурно уредување. Покрај ова, собрале големо искуство посетувајќи саеми во Пекинг, Атина, Истанбул, Шангај и други места.

- Струјата ќе му се продава на оператор на пазарот на електрична енергија, а постои гарантирана цена за тие што имаат добиено решение од Регулаторната комисија за повластен производител. Таа е 26 евроценти за киловат-час - изјави Љупчо Трпезановски, еден од основачите на „Торпедо Солар ГТ“ од Битола.

Соларната централа е поставена на Пелагониското Поле, кое изобилува со сончеви денови во текот на годината. Дури и кога врне дожд, централата продолжува да произведува струја.

- И кога има дожд, односно нема интензивно сончево зрачење, има производство. Доволно е само да биде светло. Тогаш се добиваат 10 проценти од максималното производство, но сепак централата не згаснува - додава Трпезановски.

Од бугарската фирма „Солар про холдинг“, велат дека ова е крајно еколошко производство на електрична енергија, кое не ја загадува животната средина.

-Централата при производство на еден киловат-час електрична енергија заштедува 0,7 килограми јаглероден двооксид. Нејзиниот живот е 25 години, а 22 години централата ќе работи со нула емисии на штетни гасови и со тоа се заштитува околината - изјави Николај Димитров Беров од „Солар про холдинг“ од Бугарија.

Ова е втора соларна електрана во Пелагониско. Една со моќност од еден мегават е веќе пуштена во употреба во новачкото село Гермијан, а трета се гради во Демирхисарско. Соларни централи има во Прилепско и во Штип.

-Со Kјото-протоколот Македонија има обврска да ги зголеми обновливите извори на енергија до 20 проценти. Со уредбата на Владата треба да се добијат инвестиции од 150 мегатвати во делот на ветерна енергија, 10 мегавати во делот на сончева енергија и 10 мегавати во делот на биомаса и биогас. Од вкупниот капацитет од тие 10 мегавати инсталирана моќност во соларни електрани досега се пуштени во работа само 4 мегавати - изјави Лазар Гечевски, директор на Агенција за енергетика.„ - авторка: Жанета Здравковска

извор: http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=96889419C256804F8B86615A531B5519" rel="nofollow - „Дневник„ од 20.11.2012



-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: mfc-solar
Датум на внесување: 09.Мај.2013 во 14:00
Почитувани
Да не бидат само мали проекти , како викендички и куки да ги преставам неколкуте монтажи на поголеми објекти.На луѓето им е преку глава од цените на ЕВН за да донесат ел.струја и тоа да ги чини од неколку илјади па до над десет или дваесет илјади евра... Си пресметале самите дека е подобро парите да ги дадат за поставување на соларни фотонапонски панели, акумулатори и електроника , па после да имаат бесплатна струја за истите пари како и приклучокот од ЕВН , а струјата да им биде бесплатна...
Првиот проект што би го преставил е ресторан близу до селот Кафа ,Кичевско .Да напоменам дека целиот проект не е довршен , и за до крај треба да се дуплира бројот на панелите .Сега се поставени само 10 панели , акумулатори и придружната електроника.Сето ова напојува 24 часа , околу 20 штедливи сијалици , 2 големи фрижидера , тв и музички систем.
http://www.mfc-solar.mk/images-mont/fullscreen/227.jpg" rel="nofollow - ресторан1 , http://www.mfc-solar.mk/images-mont/fullscreen/230.jpg" rel="nofollow - ресторан2

Најголемиот проект е напојување на антенски столб со придружната електроника за една телевизија во Кичево , поставен на превојот Стража .
Поставени се 27 соларни фотонапонски панели , 20 + 20 акумулатори и придружна електроника .Ова треба да обезбеди 24 непрекинато напојување на предавателите и придружната електроника за прием на сигналот и пракање на линкови до др.предаватели...
http://www.mfc-solar.mk/images-mont/fullscreen/262.jpg" rel="nofollow - predavatel1 , http://www.mfc-solar.mk/images-mont/fullscreen/267.jpg" rel="nofollow - predavatel2 , http://www.mfc-solar.mk/images-mont/fullscreen/265.jpg" rel="nofollow - predavatel3

Значи , не е потребно да се градат само соларни фотонапонски централи за да се користи сонцето , можно е и преку вакви проекти да се донесе струја и онаму каде е невозможно од редица причини , па дури и поевтино од редовната цена на струјата ( сите објекти погоре „трошат индустриска тарифа “ па исплатливоста е многу подобра и побрза .И сето без никакви дозволи , квоти , пари за документи и чекање одговор од бирократијата...


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 09.Февруари.2014 во 00:58
СТАКЛЕНИ КЕРАМИДИ КОИ ЈА ЗАГРЕВААТ КУЌАТА СО СОЛАРНА ЕНЕРГИЈА

Шведска компанија Solartech која продава решенија за чиста соларна енергија, развила уникатен систем за затоплување на куќата, која се состои од керамиди направени од обично проѕирно стакло. Овие чудесни керемиди му даваат на покривот преубав леден изглед

236


Она што ги прави овие керамиди толку посебни и ги издвојува на пазарот е тоа дека се керамиди направени од обично стакло и имаат приближно иста тежина како и оние направени од глина. Овој систем не ја затоплува водата или вакуум цевките, туку чист воздух.

Стаклените керамиди се поставуваат на црно најлон платно, под кое се монтирани воздушни џебови.

Црната боја ја апсорбира сончевата топлина и воздухот почнува да циркулира. Топлиот воздух се користи за загревање на водата, а тој систем е поврзан со домашниот систем за загревање преку акумулаторот на топлина.

STAKLENI KJERAMIDI

Убавината на овој систем е во тоа што ги намалува трошоците за енергија во текот на годината и тогаш кога деновите се темни, а и во текот на ноќта, благодарение на способноста за чување топлината во изолациските слоеви под црното платно.

Овој енергетски систем генерира околу 350kWh топлина по квадратен метар, во зависност од климата, како и агол и насоката на покривот.

Во 2009 г. овој систем беше избран од страна на жири и номиниран меѓу девет други како “најдобар нов материјал” (Hottest New Material).

323

Врз основа на гласовите на публиката, стаклената ќерамида е наградена со златен медал на саемот за градежништво North Building Fair во Нордбиг, Шведска.

“Победничкиот материјал го комбинира атрактивниот дизајн со основните функции на чиста и одржлива енергија. Тоа е иновативен производ, кој е многу добредојден”, изјави претседателот на жирито, д-р Bengt Tolanen.

kukuriku.mk



-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 09.Февруари.2014 во 01:07
Интересно многу,уште цена да наведеше Џокси на сајтот негов и ќе беше комплетно све.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk