Испечати | Затвори го прозорот

Каде би сакале да патувате за Нова Година

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Патувања...
Опис на форумот: Многу ме нервираат типови кои се фалат дека сакаат патувања. Па добро бе, кој не сака?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=23789
Датум на принтање: 07.Мај.2024 во 10:22
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Каде би сакале да патувате за Нова Година
Постирано од: zamislena
Наслов: Каде би сакале да патувате за Нова Година
Датум на внесување: 27.Декември.2010 во 21:30
Каде би сакале да патувате за Нова Година ....
Во  кое  место би сакале да ја дочекате ...Новата Година ....???
 

Седум дестинации за дочек на Новата Година

Доколку сакате дочекот на новата 2011 година да ви остане во долго сеќавање....еве предлог  на  седум дестинации низ светот каде би имале прекрасен дочек.............

Париз, Франција

http://urbantime.com.mk/Stil/Nova_godina/Nova_godina.html#">

Сиднеј, Австралија

http://urbantime.com.mk/Stil/Nova_godina/Nova_godina.html#">

Берлин, Германија

http://urbantime.com.mk/Stil/Nova_godina/Nova_godina.html#">

Венеција, Италија

http://urbantime.com.mk/Stil/Nova_godina/Nova_godina.html#">

Токио, Јапонија

http://urbantime.com.mk/Stil/Nova_godina/Nova_godina.html#">

Рио де Женеиро, Бразил

http://urbantime.com.mk/Stil/Nova_godina/Nova_godina.html#">

Торонто, Канада

http://urbantime.com.mk/Stil/Nova_godina/Nova_godina.html#">





Коментари:
Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 29.Декември.2010 во 10:33
Торонтоооо.... или Сиднеј хм.... што е можно подалеку од тука ме привлекуваат далечни дестинации

-------------


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 30.Декември.2010 во 02:23
za nova godina dobra destinacija bi bila verona italija

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 30.Декември.2010 во 13:44
venecija...мечтаење

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 30.Декември.2010 во 13:45

Онаму каде што ја дочекав и 2010љубовљубовљубовмечтаење



-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 30.Декември.2010 во 14:29
Рио или Токио..............мечтаење

колку спектакуларно звучи............

баш тие два градасреќа
кога би имала можност да бирамголема%20насмевка


а подолу гледам Венеција..Верона имаат желби некои форумџии...Па за тие дестинации има многу убави и ефтини понуди по агенциите....
За џабе шо би се рекло...............А за моите дестинации слабо ...слабо е...плазење


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 05.Јануари.2011 во 13:52
Годинава планот беше да се иде за Барселона , но беше откажано. тага

Новата 2011 година ја дочекав во Виена , а бидејки пакетот идеше 5 дена во Виена + 1 ден во Будимпешта , прошетав и до таму


Премногу сум воодушевена од Виена љубов , а што се однесува до  Будимпешта не , некако селски ми изгледаше градот ....не ми е јасно како може да не примаат евра бе овие од Унгарија ,,,морало да се заменат парите во форинти изненадување , ептен цигански град Будимпешта ,,,барем јас така го доживеав не


Ок, како и да е, бидејки ова ми е прв пост тука на форумот во оваа 2011 година , сакам да ви ги честитам божиќните празници и да ви посакам секое добро во 2011 на сите форумџии среќа





Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 06.Јануари.2011 во 13:47
pa normalno kje ti izgleda selski, Mindi... Koga od Viena si otisla u Budimpesta. Da otidese prvo vo Prnjavor pa posle vo Budimpesta, poinakvi impresii kje imase...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 10:54
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Годинава планот беше да се иде за Барселона , но беше откажано. тага

Новата 2011 година ја дочекав во Виена , а бидејки пакетот идеше 5 дена во Виена + 1 ден во Будимпешта , прошетав и до таму


Премногу сум воодушевена од Виена љубов , а што се однесува до  Будимпешта не , некако селски ми изгледаше градот ....не ми е јасно како може да не примаат евра бе овие од Унгарија ,,,морало да се заменат парите во форинти изненадување , ептен цигански град Будимпешта ,,,барем јас така го доживеав не


Ок, како и да е, бидејки ова ми е прв пост тука на форумот во оваа 2011 година , сакам да ви ги честитам божиќните празници и да ви посакам секое добро во 2011 на сите форумџии среќа





Башка камен ладно...беше моја другарка...јас не се нафатив...па ми кажа дека испомрзнале во истите градови...


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 10.Јануари.2011 во 13:09
Originally posted by MyWay MyWay напиша:



Башка камен ладно...беше моја другарка...јас не се нафатив...па ми кажа дека испомрзнале во истите градови...


Мене не ми беше ладно , па таман работа, дечко ми цело време до мене задоволство

Освен тоа, навикната сум на ладно , зимско дете сум јас , преферирам ладно отколку топло среќа


Него се мислам сега за стара нова година да идам до Солун размислување

Вујко ми и вујна ми за дочекот беа таму , па јас кусо да не сум , ми се присака и мене чекање


Постирано од: zverka_
Датум на внесување: 23.Јануари.2011 во 01:21
Moskva.....Crveniot plostadда

-------------
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 23.Јануари.2011 во 13:31
New York!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 06.Ноември.2011 во 19:36

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

New York!


Одличен избор .. само под претпоставка дека не би чекал на Times Square надвор... иако сите викаат .. wooow најубавото нешто е тоа.. е богами не е најубавото нешто .. во таа гужва што се собира уште од доцна попладнето ..
метрото не работи во околината на Times Square уште од кај 6 ... има ограничување на приодот до Times Square.....

Кога би се решила да чекам НГ тука .. би одбрала вечерта да ја поминам во една од собите во хотелот Marriott Marquis ... со поглед на Times Square делот кај што се спушта топката ... Евентуално во Cipriani на 42nd St.... или Ruby Tuesday .. во срцето на случувањата ...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 08.Ноември.2011 во 18:17
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

New York!


Одличен избор .. само под претпоставка дека не би чекал на Times Square надвор... иако сите викаат .. wooow најубавото нешто е тоа.. е богами не е најубавото нешто .. во таа гужва што се собира уште од доцна попладнето ..
метрото не работи во околината на Times Square уште од кај 6 ... има ограничување на приодот до Times Square.....

Кога би се решила да чекам НГ тука .. би одбрала вечерта да ја поминам во една од собите во хотелот Marriott Marquis ... со поглед на Times Square делот кај што се спушта топката ... Евентуално во Cipriani на 42nd St.... или Ruby Tuesday .. во срцето на случувањата ...
Мислев на Long Island во некоја удобна куќа, но в предвид доаѓа и станови низ Manhatan, Brooklyn... Во секој случај фала на интерсните информации   

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 08.Ноември.2011 во 20:56
Идам 10 дена во Париз, да си ги видам пријателите!

Уз пат ќе ги „посетам“ сите оние волшебни слаткарници со најубави кроасани, еклери, мус...

Па после ќе удрам една тура на француски чајни кобасици, добитници на златни и сребрени медали...уз пат ќе намачкам и некоја крцкава багета со паштета од гуска..

Потоа со полн стомак ќе одам да си ги полнам очите и душата со сите оние слики, ремек дела во музеите...

Ќе идам да слушам оргули во Нотр Дам...

Paris, j'arrive!!!



Постирано од: Pavlito®©
Датум на внесување: 09.Ноември.2011 во 02:54
Ubedlivo najubaviot grad za mene e Rio de Janeiro,(ne deka drugite gradovi se losi ili slicno) toa e gradot koj seuste mi e predizvik da go posetam vo zivotot,fan sum na Brazilskata reprezentacija, vo Rio e eden od najgolemite karnevali vo svetot i taka natamu, kratko kazano ima mnogu da se vidi :D Mozebi ovaa godina obvrskite nema da mi dozvolat toa da go storam ali za toa tuka e narednata , nikogas ne se znae...


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 09.Ноември.2011 во 09:26
Татко ми беше два пати во Рио и после тоа рече дека нема потреба веќе никаде да патува, затоа што Рио бил најубавото нешто што го видел.
А човекот е бааѓи нашетан, шетал на сите пет континенти.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 11.Ноември.2011 во 20:06
Koga bi bila vo moznost ovaa godina da odberam edna destinacija na koja bi ja dochekala novata godina, toa bi bil Edinburgh.
Pred se poradi nachinot na proslava na novata godina. Prednovogodishnata proslava zapochnuva ushte na 29ti i trae i trae :)
 
 


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 24.Ноември.2011 во 10:04
Е за оваа нова година никој не ме прашува каде јас сакам, туку баш на 31 Декември имам лет за Египет - Луксор(така ми ставија во распоред). Се надевам убаво ќе биде таму ко за прв пат среќа



-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 24.Ноември.2011 во 10:19
Сакам да одам во Канада


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 07.Декември.2011 во 09:33
...да видиш што е прав студ!


Постирано од: Klara-D
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 11:37
Na  Hawai    среќа
 


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 14:40
има да се изналеташ...колку што се сеќавам директно летање би било 15 часа (а таков лет нема).


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 15:45
Оваа Нова Година сакав да одам во Перу, ама се откажа планот


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 22:48
Никаде подалеку од најблиските...Уште да има некој неработен ден плус,поубаво здравје


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 23:01
...

Na mesta kade sto ne e nova godina...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 08.Декември.2013 во 18:57
Во комшилук среќа на Златибор.


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 27.Декември.2013 во 16:43
Оваа нова година ќе бидам во Барселона 


Значи полетуваме на 30 декември вечер , се пристигнува рано сабајле на 31 декември во Барселона и таму 2 дена ……… а се враќаме на 2 Јануари попладне



Јупииииииии    ќе  биде интересно со колегите од работа кул


Среќни празници на сите среќа





-------------


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 00:45
Монте Карлоголема насмевка

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 01:23

Доброто расположение, конфети, шампањ и одбројување се чини доволно за фин дочек на Нова година. Но, некои светски градови навистина нудат големо славење, незаборавни моменти, импресивен огномет и неверојатна забава.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-01

Всушност тоа е причината поради која бројни туристи штедат во текот на целата година, само за една ноќ да поминат во некоја од светските градови кои знаат на вистински начин да зачекорат во новата година.

Доколку стандардните кафулиња во вашиот град решите да ги замените со спектакуларен дочек во некоја од светските метрополи, ви ги нудиме некои од највеличенствените кои сигурно ќе ве воодушеват и за кои вреди да потрошите и малку повеќе од вообичаено.

1. Амстердам

Во престолнината на Холандија за Нова Година славењето е со шампањ, крофни со јаболка и грозје, многу огномети кои официјално се продаваат ден пред новогодишната вечер.

После полноќ улиците и баровите од кои повеќето се отвораат дури на полноќ, наеднаш се преполнуваат со луѓе кои слават. Доколку сте во Амстердам места кои не смеете да ги пропуштите се Nieuwmarkt и плоштадот Dam.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-1

2. Барселона

Типично во шпански стил, прославата почнува подоцна од очекуваното. На полноќ традиција е да се изедат 12 зрна грозје пред да почне прославата. Plaça de Catalunya и Las Ramblas се најважните локации со илјадници луѓе кои се забавуваат.

Овде можете исто така да одите и до некое кафуле или бар, па дури и на плажа за да продолжите со славењето. Што може да биде подобро од гледање на зајдисонцето за Нова година?

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-2

3. Берлин

Берлинците имаат посебна страст кога се работи за петардите и ракетите кои често ги лансираат од сопствените прозори и тераси. Ова го прави Берлин многу живописно место во новогодишната ноќ.

Илјадници луѓе ја дочекуваат Нова година кај Бранденбуршката порта, а има многу и во паркот „Викторија“ во Кројцберг, од каде се гледаат огнометите ширум градот.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-3

4. Будимпешта

Атмосферата во Будимпешта за време на најлудата ноќ е навистина жива. Маса луѓе се собира на главните плоштади за да го дочека полноќ. Штом чукне последниот час од старата година се свири унгарската химна и насекаде се точи шампањ, се слави со здравици, бакнежи и огномети.

На плоштадот прославата трае цели 3 дена од 30. декември до 1. јануари. Јавниот превоз за време на прославата е организиран во текот на целата тридневна прослава.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-4

5. Истанбул

На кое друго место во светот можете да ја дочекате Нова година на два континента истовремено? Без разлика дали прославувате на европската или азиската страна, ќе си поминете феноменално.

Илјадници луѓе се собираат на плоштадот Таксим и на улицата Истиклал, каде константното свирење на возачите само ја подобруваат празничната атмосфера. Како алтернатива може да ја посетите улицата Нисантаси која е преполна со декорации и во која се делат ќебапи на сите страни.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-5

6. Лондон

Оние кои ќе одлучат Нова година да ја дочекаат покрај реката Темза и на лондонските улици, може да присуствуваат на спектакуларен огномет со мирис на јагода и светлосно шоу. Целата новогодишна програма може да се следи на големи екрани пред парламентот.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-6

7. Њујорк

Ова е град кој стана синоним за место во кое е гарантирана добрата забава за време на дочекот на Нова година. Милиони луѓе од целиот свет доаѓаат за да го видат традиционалното спуштање на прочуената светлосна топка, но и за да уживаат во пиротехничкиот спектакл.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-7

8. Рио де Жанеиро

Плажата Ревелион во Рио де Жанеиро во Бразил важи за едно од најдобрите места во светот за дочек на Нова година. Имено, во текот на прославата по должина на плажата се поставени огромни бини, а посетителите уживаат во музиката и традиционалните танци. На плажата доаѓаат облечени во бело, бидејќи Бразилците сметаат дека е боја која носи среќа, пијат шампањ, играат самба, а кога часот отчукува полноќ над океанот почнува вистински огнометен спектакл.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-8

9. Единбург

Доколку една ноќ славење не ви е доволна, тогаш посетете го Единбург во Шкотска. Таму славењето на Нова година трае 4 дена, а кулминира со преубав огномет над дворецот Единбург. Овој град нуди добри концерти, традиционални танци и добра забава.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-9

10. Виена

Ако сакате да заиграте во некој дворец, тогаш изберете ја Виена. По повод Нова година таму се организира голем бал во палатата Хофбург, уживање со класична музика, балет и неодолива храна. На полноќ следи огномет и традиционален валцер.

svetskite-metropoli-so-najubav-novogodisen-docek-10



-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk