Испечати | Затвори го прозорот

Како ја замислувате иднината и Вие во неа

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2240
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 05:08
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Како ја замислувате иднината и Вие во неа
Постирано од: Pharaoh
Наслов: Како ја замислувате иднината и Вие во неа
Датум на внесување: 24.Ноември.2005 во 14:08
MIslam deka e interesna tema na koja mozeme da praodiskutirame gi ocekuvam vasite repliki

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите



Коментари:
Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 24.Ноември.2005 во 14:31
Idninata...? da kazam kakvi planovi imam...ili....so???????

-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 24.Ноември.2005 во 22:14
abe jas pravo da ti kazam sekogas koga ja zamisluvam idninata se gledam kako eden hronicen alkoholicar,sednat v kafana kaj so mi pejt nekoja pevalka-k*rva.ne znam zs ama stalno takov boemski zivot si zamisluvam.iako mislam deka ova e mnogu paradoksalno.obicno ljugjevo si se zamisluvet kako golemi i znacajni licnosti vo opstestvoto.stvarno ne znam so e so mene.


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 24.Ноември.2005 во 23:15
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

Idninata...? da kazam kakvi planovi imam...ili....so???????

Ne kako go zamisluvas svetot vo idninata i ti kako  se gledas sebe vo idninata eve ko Karamfilco neso taka


-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 24.Ноември.2005 во 23:16
Originally posted by Carnation Carnation напиша:

abe jas pravo da ti kazam sekogas koga ja zamisluvam idninata se gledam kako eden hronicen alkoholicar,sednat v kafana kaj so mi pejt nekoja pevalka-k*rva.ne znam zs ama stalno takov boemski zivot si zamisluvam.iako mislam deka ova e mnogu paradoksalno.obicno ljugjevo si se zamisluvet kako golemi i znacajni licnosti vo opstestvoto.stvarno ne znam so e so mene.

znaci toa i ke bides Ako ja zememe pogovorkata covekot si e sam kovac na svojata sudbina togas ti seriozno si ja kovas natamu bratce Karamfilco Buhahahahahaha


-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 25.Ноември.2005 во 13:32
Originally posted by Pharaoh Pharaoh напиша:

Originally posted by Carnation Carnation напиша:

abe jas pravo da ti kazam sekogas koga ja zamisluvam idninata se gledam kako eden hronicen alkoholicar,sednat v kafana kaj so mi pejt nekoja pevalka-k*rva.ne znam zs ama stalno takov boemski zivot si zamisluvam.iako mislam deka ova e mnogu paradoksalno.obicno ljugjevo si se zamisluvet kako golemi i znacajni licnosti vo opstestvoto.stvarno ne znam so e so mene.

znaci toa i ke bides Ako ja zememe pogovorkata covekot si e sam kovac na svojata sudbina togas ti seriozno si ja kovas natamu bratce Karamfilco Buhahahahahaha

klosarce.a snosti neso drugo jadese lajna."abe zneas sto,abe znaes deka ne sekogas ja kroime samite sudbinata.neli?"
btw,fala na pomosta zs stvarno ne mi  tekvese kako tocno go imase formulirano.


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 25.Ноември.2005 во 13:57
Nisto poveli i drug pat ama ako se sekavas imav jas primer vrz baza na koj te prasav dali stvarno pokraj vakvi primeri mozeme da kazeme deka vo celost sami si ja kreirame sudbinata neli? Dodusa so se zamaram jas tebe da ti objasnuvam za sudbina koa i vo nea ne veruvas ti si pederce more vo nisto ne veruvas ja neznam za so da polemiziram so tebe leleee Daca nu incepi sa crezi in ceva o sa te ajunga blestamarul - Pharaoh

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 25.Ноември.2005 во 18:09
Originally posted by Pharaoh Pharaoh напиша:

Nisto poveli i drug pat ama ako se sekavas imav jas primer vrz baza na koj te prasav dali stvarno pokraj vakvi primeri mozeme da kazeme deka vo celost sami si ja kreirame sudbinata neli? Dodusa so se zamaram jas tebe da ti objasnuvam za sudbina koa i vo nea ne veruvas ti si pederce more vo nisto ne veruvas ja neznam za so da polemiziram so tebe leleee Daca nu incepi sa crezi in ceva o sa te ajunga blestamarul - Pharaoh

aj sega da ti napram REFRESH na memorijata.VERVAM VO ENERGIJA.ama mi se pojavuvat "The page cannot be displayed"


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 25.Ноември.2005 во 19:24
Originally posted by Carnation Carnation напиша:

Originally posted by Pharaoh Pharaoh напиша:

Nisto poveli i drug pat ama ako se sekavas imav jas primer vrz baza na koj te prasav dali stvarno pokraj vakvi primeri mozeme da kazeme deka vo celost sami si ja kreirame sudbinata neli? Dodusa so se zamaram jas tebe da ti objasnuvam za sudbina koa i vo nea ne veruvas ti si pederce more vo nisto ne veruvas ja neznam za so da polemiziram so tebe leleee Daca nu incepi sa crezi in ceva o sa te ajunga blestamarul - Pharaoh

aj sega da ti napram REFRESH na memorijata.VERVAM VO ENERGIJA.ama mi se pojavuvat "The page cannot be displayed"
Izgleda ti ima padnato internetot a jas za toa ne sum ti kriv zalise kaj provajderot


-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 26.Ноември.2005 во 16:58
vekje begame od temava


Постирано од: mitko
Датум на внесување: 26.Ноември.2005 во 18:45
pa idninata ja zamisluvam kako nesto ne ostvareno vo zivotot,kako nesto blisku do mene sto me sledi sekoj den....znaci idninata ja zamisluvam mnogu normalno kako ta ke sviri jas taka ke igram.....vsusnos idninata e segasnos i minatoto....ot niv zavisi i idninata..........

-------------
fintata e da nemas devojka a silno da ja ljubis........


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 14.Декември.2005 во 18:13
Zarem tolku be nemate razmisluvano za idninata i toa kakvo mesto bi imale vie vo nea ajde ne me razocaruvajte

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 15.Декември.2005 во 17:22
Иднина. Секој се замислува само малку и гледано од страна и малку негативизам и не руши гледаноста на саканото.
Лично се гледам во хармонија, смиреност и големи посегнувања по животот. Ќе настојувам да советувам смирувам да се грижам за милите ми.
Да кажам дека се замислувам како успешна жена нема потреба тоа сум, да кажам дека се гледам во топол дом нема потреба ЗНАМ. Иднината сакам само да ми носи здравје. Другото со поставена цел ќе го реализирам. Мада више го прескокнувам делот до 50 год што е и нормално зашто со фамилијата ќе го уживам тој период. Повеке ми иде на насмеана бабичка опкружена со внучиња и задоволна што сум стигнала до некоја идеала на задоволенос на сето тоа што сум го постигнала, нормално со љубениот до мене.
Е сега пошто го немам животниот сопатник не можам да го видам во иднина ама го замислувам онаков каков што сум стремела со мирна и прекрасна душа исполнета со разбирање и љубов.

-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 15.Декември.2005 во 23:16
iskreno, nikako ne ja zamilsuvam idninata, edinstveno sto moze kaj mene da se sluci vo idnina e da se omazam i da sozdadam semejstvo, drugo nisto posebno

-------------


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 16.Декември.2005 во 12:24
Originally posted by girl^^^ girl^^^ напиша:

iskreno, nikako ne ja zamilsuvam idninata, edinstveno sto moze kaj mene da se sluci vo idnina e da se omazam i da sozdadam semejstvo, drugo nisto posebno
kako mozes da bides tolku sigurna deka nisto povekje od toa nema da ti se sluci vo idninata mnogu me interesira?


-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 21.Декември.2005 во 11:33

Originally posted by Pharaoh Pharaoh напиша:

Originally posted by girl^^^ girl^^^ напиша:

iskreno, nikako ne ja zamilsuvam idninata, edinstveno sto moze kaj mene da se sluci vo idnina e da se omazam i da sozdadam semejstvo, drugo nisto posebno
kako mozes da bides tolku sigurna deka nisto povekje od toa nema da ti se sluci vo idninata mnogu me interesira?

 

e dobro de, moz edno dete poveke ke imam....zdravje boze....



-------------


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 27.Декември.2005 во 13:15
Sekogas pravam planovi za idnina , razmisluvam unapred za posledicite od neokj raboti , sto moze da izleze najdobro a sto najloso. Jas kade se gledam vo idninata , pojma nemam

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: maja
Датум на внесување: 27.Декември.2005 во 13:21
Originally posted by girl^^^ girl^^^ напиша:

iskreno, nikako ne ja zamilsuvam idninata, edinstveno sto moze kaj mene da se sluci vo idnina e da se omazam i da sozdadam semejstvo, drugo nisto posebno
Ова да.Но што и како планираш по завршувањето на твоите студии.Па работата е таа која е дел од те*е, па во неа треба да се пронајдиш.Да си успешна како во домот како мајка и сопруга така и како успешна жена на работно поле.Работата ќе те направо во животот СВОЈА И НЕЗАВИСНА.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: joki
Датум на внесување: 28.Декември.2005 во 21:07

Originally posted by Pharaoh Pharaoh напиша:

Zarem tolku be nemate razmisluvano za idninata i toa kakvo mesto bi imale vie vo nea ajde ne me razocaruvajte
nemat niso razocaruvacki ovde, site sme bezcelni skitnici koi tragaat samo po ona sto e nevozmozno, ne gledajki ja realnosta koja ne sledi na sekoj cekor

ama to e so da prajme site se razocarani od nekogo

 i jas se nadevav deka na forumcevo moe zlatno, kako so si go narekuVAV ke sretnam novi, optimisticki raspolozeni i ljuge so zacrtan stav, ama za zal tie se malku

 se ostanato e kako i sekade; povrsnost, samo da gledame pred nosot i nikade podaleku, a ne daj boze pak da ti recit nekoj neso protiv, ko da si mu naprajl nesto najloso, ama aj nemat vrska



-------------
Точачиња.


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 28.Декември.2005 во 21:12
Originally posted by maja maja напиша:

Originally posted by girl^^^ girl^^^ напиша:

iskreno, nikako ne ja zamilsuvam idninata, edinstveno sto moze kaj mene da se sluci vo idnina e da se omazam i da sozdadam semejstvo, drugo nisto posebno
Ова да.Но што и како планираш по завршувањето на твоите студии.Па работата е таа која е дел од те*е, па во неа треба да се пронајдиш.Да си успешна како во домот како мајка и сопруга така и како успешна жена на работно поле.Работата ќе те направо во животот СВОЈА И НЕЗАВИСНА.



da maja taka e.....eve bas razmisluvam i za zivotot po zavrsuvanje na studiite....imam vreme uste 2 godini, zdravje ama vremeto leta


-------------


Постирано од: joki
Датум на внесување: 29.Декември.2005 во 15:35
Originally posted by joki joki напиша:

Originally posted by Pharaoh Pharaoh напиша:

Zarem tolku be nemate razmisluvano za idninata i toa kakvo mesto bi imale vie vo nea ajde ne me razocaruvajte
nemat niso razocaruvacki ovde, site sme bezcelni skitnici koi tragaat samo po ona sto e nevozmozno, ne gledajki ja realnosta koja ne sledi na sekoj cekor

ama to e so da prajme site se razocarani od nekogo

 i jas se nadevav deka na forumcevo moe zlatno, kako so si go narekuVAV ke sretnam novi, optimisticki raspolozeni i ljuge so zacrtan stav, ama za zal tie se malku

 se ostanato e kako i sekade; povrsnost, samo da gledame pred nosot i nikade podaleku, a ne daj boze pak da ti recit nekoj neso protiv, ko da si mu naprajl nesto najloso, ama aj nemat vrska

kolku deprimiracki zvucev vcera, straf ne fakat

a ko sme kaj idninata, sebesi se gledam kako  milionerka, pejacka najverojatno, turbo slang i mnooogu srekna

...mozda ova trebese da go stam vo RAZNO  vo AJ DA SE FILMAME



-------------
Точачиња.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 30.Декември.2005 во 15:40

 joki me iznasmea

vo idninata se gledam kako hipik koj seta po svetot....se gledam sekade vo site mesta na svetot kaj so ucam se za niv.....i posle 10 hipicki godini se gledam omzaena srekjna....vo kukja pod alpite so ogromen ranc i mnogu konji....itn.....joki definitivno trebase i jas ova vo Ajde Da Se Filmame....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: engie
Датум на внесување: 30.Декември.2005 во 16:03

jas pak mojata idnina ja zamisluvam kako raspolagam so finasiite na nekoja golema i uspesna kompanija ili kako profesoraka po finasii ili accounting.Ako stanuva zbor za brak-ke imam mnogu deca nekoi moi a nekoi posvoeni.Obozavam deca taka da sakam mojata kuka da bide polna so deca.

i da ne se sluci toa jas pak bi prodolzila da sonuvam.



Постирано од: joki
Датум на внесување: 30.Декември.2005 во 18:02
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

 joki me iznasmea

vo idninata se gledam kako hipik koj seta po svetot....se gledam sekade vo site mesta na svetot kaj so ucam se za niv.....i posle 10 hipicki godini se gledam omzaena srekjna....vo kukja pod alpite so ogromen ranc i mnogu konji....itn.....joki definitivno trebase i jas ova vo Ajde Da Se Filmame....

definitivno sme samo za reziseri, ma kakov spilberg, voda mozit da ni nosit, ne voda, vino mojt da ni nosit



-------------
Точачиња.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 01.Јануари.2006 во 14:26
Originally posted by joki joki напиша:

Originally posted by Alekta Alekta напиша:

 joki me iznasmea

vo idninata se gledam kako hipik koj seta po svetot....se gledam sekade vo site mesta na svetot kaj so ucam se za niv.....i posle 10 hipicki godini se gledam omzaena srekjna....vo kukja pod alpite so ogromen ranc i mnogu konji....itn.....joki definitivno trebase i jas ova vo Ajde Da Se Filmame....

definitivno sme samo za reziseri, ma kakov spilberg, voda mozit da ni nosit, ne voda, vino mojt da ni nosit

joki te obozavam!!!! ZAKON SI!!!!! :)))))

aj kazi koga da pominam od doma ti....dens, utre....:))) da ti go donesam poklonot:)))



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: rebeka
Датум на внесување: 02.Јануари.2006 во 12:17
ZA MENE KAKO I DOSEGA DOBRO MI E VAKA.SKROMNOSTA E MOJA DOBLES


-------------

mnjkl


Постирано од: joki
Датум на внесување: 03.Јануари.2006 во 00:15

ma kakva skromnost

kamo da bev tolku skromna, samo fantazii sum celava i sekogas baram neso pojke i pojke

vo sekoj slucaj bravo rebeka



-------------
Точачиња.


Постирано од: Cvekence
Датум на внесување: 30.Јануари.2006 во 18:09

za onaj so ja otvori temata: ja so metla u racite,ti cistes konec u konfekcija...ako ne se faneme za ak'l skoro...

a onaj carnation ke go vrabotat u metrorex-ke pee u metro ili ke ja smene tipkata so gi kazuva stanicite(atentie se inchid usile)

mos nema da go razberete ova ama toa e...



-------------
respect my authoritaaa


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 30.Јануари.2006 во 19:02
Originally posted by Cvekence Cvekence напиша:

za onaj so ja otvori temata: ja so metla u racite,ti cistes konec u konfekcija...ako ne se faneme za ak'l skoro...

a onaj carnation ke go vrabotat u metrorex-ke pee u metro ili ke ja smene tipkata so gi kazuva stanicite(atentie se inchid usile)

mos nema da go razberete ova ama toa e...

urmeaza statia eroilor cu peron pe partea stanga.stimati calatori,trenul circula in directia republica,pentru directia industriilor coborati in statia eroilor.wow,kolku dobro go kazvam ova



-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: angelce
Датум на внесување: 30.Јануари.2006 во 19:34

NE SONUVAJTE GO SVOJOT ZIVOT TUKU ZIVEJTE GO SVOJOT SON



-------------
was ist los?


Постирано од: Клементина
Датум на внесување: 30.Јануари.2006 во 21:53

ne mozam da mislam me mrzi, imam ispiti , a idninata ko sto trgnalo kaj ke me odnese samo Bog znae, a jas so ovaj pamet, bogami vo EU sigurno nema da me primat, ke mi recat gitla vo koj vek ti zivees...................



-------------
precious..


Постирано од: bomboni
Датум на внесување: 01.Февруари.2006 во 11:12
Za mene i zena mi vo idnina nie e plan da najdeme nekoe selo kade site se isselile zosto site sakaat vo grad da ziveat i da si naselime nekoja kuka, da ne znaeme za nesreki, politiki, zakoni... nisto takvo... ovcite, kucinjata, kokoskite. edno rastenie na prozor za dobro raspolozenie  internet za kontakt so podalecnite, pobliskite bujrum sekoj den ke bidat dobrodojdeni da odmorat nervi od 'ovoj prekrasen svet'. a za posirokata idnina na ovoj svet ic ne sum optimisticen, prostete mi na zborot ama mislam deka majkata priroda ni se sprema da ni ebe mamata


Постирано од: brmbrm
Датум на внесување: 01.Февруари.2006 во 11:47
Zgrapci ja segasnosta idninata e za idnite generacii


Постирано од: ilijana
Датум на внесување: 01.Февруари.2006 во 12:28
Idninata ne se zamisluva tuku se gradi


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 09.Февруари.2006 во 22:42
Originally posted by ilijana ilijana напиша:

Idninata ne se zamisluva tuku se gradi
da a spored sto se gradi spored nekoja zamisla za nea e ne na vozduh neli?

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Cvekence
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 17:23
abe ne mora da imas zamisla.kako demek site so uspeale vo zivotot da znaele i planirale so treba da im se sluci.

-------------
respect my authoritaaa


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 20:42
Originally posted by Cvekence Cvekence напиша:

abe ne mora da imas zamisla.kako demek site so uspeale vo zivotot da znaele i planirale so treba da im se sluci.
Ама ти ова од лично искуство ли го зборуваш. Ако ти немаш визија за својата иднина не мора да значи дека и другите треба да немаат. Да не имаш ти некои проблеми а?!

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Cvekence
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 21:35

slobodno neka si go planiraat zivotot i idninata onie koi sakaat,ama i sam znaes onie nesta koi ke se slucat neplanirano,spontano se najjaki...



-------------
respect my authoritaaa


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 11.Февруари.2006 во 11:41
Originally posted by Cvekence Cvekence напиша:

slobodno neka si go planiraat zivotot i idninata onie koi sakaat,ama i sam znaes onie nesta koi ke se slucat neplanirano,spontano se najjaki...

i jas go porzuvam ova,a to go imam i dokazano deka e taka9barem tie so me znaet,znaet deka ne lazam)



-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 11.Февруари.2006 во 12:48
Originally posted by Cvekence Cvekence напиша:

slobodno neka si go planiraat zivotot i idninata onie koi sakaat,ama i sam znaes onie nesta koi ke se slucat neplanirano,spontano se najjaki...

ccccccc mnogu si znaci leleeeeeeeeeee DA ama samo za odredeni raboti

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Cvekence
Датум на внесување: 11.Февруари.2006 во 19:04
abe ti mi kazuvase taka sea mi drzes nekoi predavanja...

-------------
respect my authoritaaa


Постирано од: Maro
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 00:50
idninata ja zamisluvam kako na 45 godini go smaluvam pivskiot stomak(koj kje go napravam vo brakot) lupajki bubnjevi u nekoj skopski neprosperiteten i neprofitabilen HardCore - Punk bend ili Rock&Roll bend zasto HC_punk ima poslozeni ritmovi, i kje nemozam da izdrzam edna pesna

-------------


Постирано од: FULL MOON
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 17:51
jas ne   ja zamisluvam idninata,zasto da si  predstavuvam nekoi svet ubav a posle koga nema da ispadni taka kako sto go zamisluvam da ne znam kako da reagiram.Imam cel vo zivotot i se stremam da ja  sledam-covek bez cel  e eden covek koi sto ne e zaintirisiran za  nisto

-------------
Eu sunt centrul universului


Постирано од: FULL MOON
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 17:52
ne sakam da me svakjate pogresno,sekoi ke go razbere kako sto saka

-------------
Eu sunt centrul universului


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 20:11
Originally posted by FULL MOON FULL MOON напиша:

jas ne   ja zamisluvam idninata,zasto da si  predstavuvam nekoi svet ubav a posle koga nema da ispadni taka kako sto go zamisluvam da ne znam kako da reagiram.Imam cel vo zivotot i se stremam da ja  sledam-covek bez cel  e eden covek koi sto ne e zaintirisiran za  nisto
ako nesto silno sakas mozes da si go ispolnis zasto da se razocaras a tvojata cel najverojatno ke te odnese do ubaviot svet od tvoite zelbi

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: FULL MOON
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 00:08
nekogas sakame nevazmozni nesta-trebva da sme realisti


-------------
Eu sunt centrul universului


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 08.Октомври.2006 во 03:57
Jas zamisluvam utre napoli da iziga x-1 da si vratam parite Wink

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 08.Октомври.2006 во 12:16
Еве како ја замислувам иднината.

Големата битка за месечината е во полн ек. Астронаути на САД ќе одат на месечината во 2015 година, од Европа ќе одат во 2020, а мали аспирации имаат Кина и Индија. Во оваа битка се вклучи и Јапонија која планира на Земјиниот сателит до 2030 година да изгради населба.




ТОКИО - Јапонската вселенска агенција (Jaxa) планира до 2020 година да испрати екипа на Месечината која би требала да започне со изградба на населба која би функционирала до 2030 година.

Според овој план, претставен на меѓународната конференција во Токио, за кој меѓутоа не постои никаква пресметка, Јапонија ќе започне со лансирање на сателити околу орбитата на Месечината во 2007 година.

Во првата фаза во вселената ќе се лансира брод без екипаж, кој ќе биде задолжен за собирање на примероци. Во следната фаза во 2020 година, астронаути би требало да се искачат на Месечината и да започнат со изградбата на населбата. Како што се предвидува таа би требала да трае десет години.

"Изводливоста на овој проект сеуште не е потполно јасна. Мораме да добиеме дозвола од Јапонската влада и народот, иако од технолошка гледна точка се е возможно да се направи точно за десет години", објасни портпаролот на JAXA - Сатоки Кукокава.

САД веќе планира да полета на Месечината во 2015 година, а Европската Унија во 2020. Тука не заостануваат и Индија и Кина кои исто така си имаат свои проекти.

А јас се замислувам како зивеам таму LOL



-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:22
вака-
сите нелуѓе се цркнати, Господ се симна и си ги наплати долговите, така да се што не требало да лази по светов исчезнало.
збришани се сите оружја, нуклеарки, нема организации ко ал каеда, циа, фби и сл.
нема влада држава јазици.
се е едно.
има 1 јазик.
1 Бог.
нема болести.
нема страдање.
сите луѓе се сакаат и си помагаат.
птиците пеат и летаат.
цвеќиња цветаат.
а јас си седам под палма и си пијам млеко од кокос


-------------


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:29
ah koga ce bide ova :)
jas sakam caj od goarana
:) nejcam mleko od kokos:)
 


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:30
ти се допаѓа мојава иднина пламенко?

-------------


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:31
aham:)


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:43
И ЕДНО 2-3 НАШИ ДЕЧИЊА ТРЧАКААТ НАВАМУ НАТАМУ
ЕЕЕЕЕЕЕЕХХХХХХХ

-------------


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:44
off topic,vratete se na temata...

-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:46
зошто оф топик, па за иднината е

-------------


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:48
carnington sto ti zabegala temava mnogu ili deca mrzis?
da en sakas da ti napravam u idnina nekoe pametno?
 


-------------


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:50
Originally posted by plamenko plamenko напиша:

carnington sto ti zabegala temava mnogu ili deca mrzis?
da en sakas da ti napravam u idnina nekoe pametno?
 
uzivaj,vo idnina ke imam dve do tri deca(od koi najverojatno dve ke se bliznaci)taka da ke te postedam od rabotaWink


-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:55
ah jas pa ne mozam zena da si najdam :) za vo idnina :) nekoj fudbalski tim sakam da imam :)
kolku mi trebaat 11 i plus eve 3 rezerva:)
14 deca:)
ima kandidatka?:)
 


-------------


Постирано од: perinosi
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 18:40
Јас? Иден претседател на Р.Македонија.Wink

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 20:53
Ќе се усреќиш...

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 20:54
pa ne se zamisluvam vo idninata
tamu sum


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 21:05
Јас и муж ми цели шарени(тетовирани) Big%20smile Едно синче покрај нас и шетаме низ светот LOLLOLLOL

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 08:59
Originally posted by perinosi perinosi напиша:

Јас? Иден претседател на Р.Македонија.Wink



LOL LOL LOL
LOL

-------------


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 08.Февруари.2007 во 01:46
Не ја замислувам.... Има време LOL

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: ivana_zi
Датум на внесување: 08.Февруари.2007 во 15:20
Иднината...хм...не знам како точно сакам да изгледа тоа, ама знам дека сакам да бидам среќна...многу среќна..

-------------
Ништо не е таинствено освен за да биде разоткриено, и ништо не е скриено освен за да биде откриено...


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 11.Февруари.2007 во 12:35


SEKOJ DEN
VO SEKOJ POGLED
SE POVEKE I POVEKE
NAPREDUVAM ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 03:41
Idninata ja zamisluvam polna so problemi.....A jas poln so energija da gi resam


Постирано од: ASTRIX
Датум на внесување: 23.Февруари.2007 во 12:13
не ја замислувам...не дека не планирам, ама не одам со планови за 10 год. унапред, незнаеш што може утре да се случи....


Постирано од: l_dijana
Датум на внесување: 23.Февруари.2007 во 13:01
 
  IDNINATA?!
Domakinka so 3-4 deca, poslusna sopruga, intelektualka, perenje, peglanje, kuvanje, metenje dvorovi i se ona sto edna domakinka ja pravi uspesna a ne ocajnaLOLLOLLOL


-------------
   DIJANA


Постирано од: angelmk
Датум на внесување: 24.Февруари.2007 во 05:00
тешко питање.не сум размислувал ногу на оваа тема ,пошто живото го живеам од денеска за утре,не го ногу планирам,не знам натаму дека ќе ме однесе реката на живото...

-------------
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 01:13
Originally posted by anakin anakin напиша:

pa ne se zamisluvam vo idninata
tamu sum
И јас имам таков став.Thumbs%20Up


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 01:18
ova jas sum go rekol?

kaj go najde ziv ti LOLLOL


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 01:28
на претходната странаTongue


Постирано од: Bufce
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 01:30
bel buf ispolnet so mudrosti i iskustvo!


-------------
put crepe bows round the white necks of the public doves...


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 01:30
тоа е добар пример и за онаа тема: времето. нема иднина -
иднината е сегаWink


Постирано од: speed
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 17:30
pa mislam deka vo idnina nie lugeto toest bioloskiot svet ke sozdade vestacki svet toest roboti so vestacka inteligencija koi ke mozat podobro od nas da se snajdat toesrt mislam deka poleka poleka vo idnina bobotikata i vestackata inteligencija se poveke i poveke ke go zamenuvaat covekot i so toa ke go iztisnat do rabot na unistuvanjeto.so eden zbor celta na bioloskiot svet e da sozdade nebioloska inteligencija koja veke i postoi a ie vo golem razvoj...so mislite vie za mojava teza???

-------------
speed


Постирано од: ASTRIX
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 23:27
ЖИВОCensored


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 23:44
Иднината ја замислувам како и сегашноста, ама подобра! Big%20smile МНОГУ подобра... LOLLOLLOL

-------------


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 02:48
BEZ IDNINA I NEMA IDEALNOST

-------------


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 10:05
Koga ja imas SEGASHNOSTA...ne razmisluvam za IDNINATA

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: sandrica
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 13:32
Ne ja zamisluvam idninata.
Ja gradam stapka po stapka i se nadevam na dobro...Smile


-------------
Just love


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Јуни.2007 во 00:17
Samo na denesniot den se raduvam zosto idnina nema da ima, oti ke dojde denot koga ke go javnam moeto magare i ke bidam osmiot javac na apokalipsataa !


Постирано од: someone
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 13:45
idninata............se dvoumam....od edna strana e kakva sakam da bide a od druga kakva navistina ke bide,a dali togas ke me ima mene......neznam.nemam posebni gledista vo vakvo vreme kakvo sto e duri e i smesno da zboruvame na temava


Постирано од: Cvekence
Датум на внесување: 19.Јуни.2007 во 00:50
a zosto e smesno da zboruvame na temava?

-------------
respect my authoritaaa


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 20.Јуни.2007 во 01:45
Ne zamisluvam nisto-teram po plan

-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 20.Јуни.2007 во 16:38
не многу различна од секојдневиево...освен што ке сум постара Smile


Постирано од: gunslinger
Датум на внесување: 20.Јуни.2007 во 23:34
Prekrasna intelegentna zena,2 maski deca i edno zensko dete.
Napredok vo karierata,zacesteni prosetki vo gradskiot park i ureduvanje na svojata gradina okolu kukjata,dobra penzija,dobro domasno vino i tn i tn....   


Постирано од: shedow
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 02:29
Originally posted by gunslinger gunslinger напиша:

Prekrasna intelegentna zena,2 maski deca i edno zensko dete.
Napredok vo karierata,zacesteni prosetki vo gradskiot park i ureduvanje na svojata gradina okolu kukjata,dobra penzija,dobro domasno vino i tn i tn....   




koj film go raskazuvas?


-------------
poglednigo svetot poubavo ke najdes prijatno mesto za ziveenje i za tebe


Постирано од: Цаци Галапчарот
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 23:51
ИДНИНАТА ЈА ЗАМИСЛУВАМ ПОРОЗОВА

-------------
Еј, гулаби, гулаби бели.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Јуни.2007 во 00:02
so imam da ja zamisluvam koga vekje sum tamu

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Јуни.2007 во 00:16
Originally posted by anakin anakin напиша:

so imam da ja zamisluvam koga vekje sum tamu
i sto nema poveke idnina za tebe?otsvem ako si se vratil od idninata nazad.ami po 20 god po 50 god kako zamisluvas ke bide ili si i tamu?

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: *bibi*
Датум на внесување: 26.Јули.2007 во 01:52
KOMENTATOR :)D:)p


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 26.Јули.2007 во 01:54
vo idninata zamisluvam kako ima jaka muzicka scena, a jas od selancinja pravam vrvni pevaci i pevaljki koi ke mi go polnat dzebotLOL

-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 03.Мај.2008 во 23:34
si ja zamisluvam idninata sekoja vecer pred da zaspijam
i ako nema nikogas da se ostvari....
mnoooogu e ubavo da se zamisluvaголемо%20гушкање


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 03.Мај.2008 во 23:38
со другарките сме во паркот и се лизгаме на тобоган, креваме врева, се смееме најгласно од сите, летаат очила, вештачки вилици и бастуни...
имаме по 90 години.



Постирано од: hanna4ever
Датум на внесување: 04.Мај.2008 во 06:42
Nepredvidliva


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 04.Мај.2008 во 08:21
Nemam idnina


Постирано од: iva_hot69
Датум на внесување: 04.Мај.2008 во 10:25
najseksi majka ke sum


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 04.Мај.2008 во 10:38
znam deka uplativ kirija za grobno mesto za slednive pet godini...skapcii mamu im ebem 2.300 den


Постирано од: Album
Датум на внесување: 08.Мај.2008 во 22:19


-------------
Onamu kade sto imas obvrska ne baraj kreacija,taa doaga otposle!!!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk