Испечати | Затвори го прозорот

Која банка нуди најповолни услови за орочување ...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Бизнис и економија
Опис на форумот: Берза, менаџмент, вработувања, инвестиции...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22124
Датум на принтање: 20.Април.2024 во 06:43
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Која банка нуди најповолни услови за орочување ...
Постирано од: zamislena
Наслов: Која банка нуди најповолни услови за орочување ...
Датум на внесување: 31.Март.2010 во 09:31
 
 
  Која  од нашиве банки според Вас, нуди најповолни или најдобри услови за орочување на пари... Колкави се периодичните  камати... ?
Доколку имате искуства со орочување на пари ...повелете споделете ги  со    нас......да....
 



Коментари:
Постирано од: alankan
Датум на внесување: 31.Март.2010 во 22:55
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
 

  Која  од нашиве банки според Вас, нуди најповолни или најдобри услови за орочување на пари... Колкави се периодичните  камати... ?

Доколку имате искуства со орочување на пари ...повелете споделете ги  со    нас......да....

 
Toa e biznis tajna,mozam da ti shepnam samo na uvce


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Април.2010 во 15:20
ti samo shepni i, ama ,...ako ozbilno mislish deka toa im e tajna....изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 16:10
Originally posted by alankan alankan напиша:

Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
 

  Која  од нашиве банки според Вас, нуди најповолни или најдобри услови за орочување на пари... Колкави се периодичните  камати... ?

Доколку имате искуства со орочување на пари ...повелете споделете ги  со    нас......да....

 
Toa e biznis tajna,mozam da ti shepnam samo na uvce


каква тајна кога и на инернет страните ги имаат објавено каматите?/?

-------------


Постирано од: alankan
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 01:30
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Originally posted by alankan alankan напиша:

Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
 

  Која  од нашиве банки според Вас, нуди најповолни или најдобри услови за орочување на пари... Колкави се периодичните  камати... ?

Доколку имате искуства со орочување на пари ...повелете споделете ги  со    нас......да....

 
Toa e biznis tajna,mozam da ti shepnam samo na uvce


каква тајна кога и на инернет страните ги имаат објавено каматите?/?
Lele macketino kolku me skara a jas sakav samo da iskoristam prilika i da i shepotam malku za biznis i ekonomija na uvceto na zamislena


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 23.Април.2010 во 10:03
Приватните лихвари нудат најмногу.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 21:15
ОПС,.... И ВЛАДАТА СО ДРЖАВНИТЕ ЗАПИСИ.
КОЈ ИМА ПАРИ НЕКА ПРОДОЛЖИ ДА СЕ ОПАРУВА БЕЗ РАБОТА.
Државата мисли на вас.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 20:46

Шпаркасе банка со нови атрактивни понуди

29.06.2010 | автор: Нова Македонија

Со новиот краткорочен депозит за физички лица, оние што ќе ги орочат своите заштеди на 6 или на 12 месеци, ќе можат да ја подигнат каматата однапред, односно на првиот ден од јули, наместо по истекот на периодот на орочување.


Предвидени се атрактивни фиксни каматни стапки во висина од 8 до 9 проценти за денарските депозити и од 3,8 до 4,3 отсто за депозити во евра. Нови повисоки каматни стапки се воведени и за штедните влогови орочени на 24 и на 36 месеци.

- Овој долгорочен депозит е посебен по тоа што клиентите покрај редовната каматна стапка, добиваат и фиксен стимулативен додаток до 0,4 проценти. Во зависност од валутата и од времето на орочување, каматната стапка за депозитот се движи од 10 до 10,5 отсто за денарски депозити и од 5 до 5,4 проценти за депозити во евра - соопштуваат од банката.
 
prevzemeno mkfondovi.com



-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Јули.2010 во 16:45
primamlivo,изненадување...epten primamlivo ,.do tolku  shto stanuva duri i,...somnitelno !збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: antropos
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 09:48
Zosto somnitelno? Ke ti izbrojat od stedniot vlog 9% "na raka"... sozdravje po edna godina po vlozeniot iznos. Vlogovite se osigurani vo drzavniot fond za osiguruvanje, sto ti znaci garantira R. Makedonija za depozitot vo slucaj da rikne Bankata so 100% isplata na iznosi do 10.000 i 90% za depoziti do 20.000.-Eur... vo slucajov potesko e da rikne Sparkase! Somnitelno ne e, tuku rizicno! Ne se znae Denarot kolku moze da izdrzi... izgleda mnogu poveke otkolku mnogumina veruvaat!
Realno malku davaat na depoziti vo Evra, za razlika od lani koga UNI B. davase 7% kamata za depoziti vo Evra so mesecna isplata na kamatata, za razlika od lani sega e prepolovena kamatata vo site banki... Vo Bugarija na primer maticnata banka na UNI Prva Amerikanska... davaat 7% za dolarski depoziti, nekoi Banki i do 9% za depoziti vo evra, se na godisno nivo - se razbira! I toa Japonski, Germanski USA banki... i nivnata drzava garantira do 50.000 Eur.
E toa e dobrata vest, losata e sto prakticno nevozmozen e transfer na pari preku doznaki...2.500 mesecno! Smeski!

-------------
sol invictus


Постирано од: antropos
Датум на внесување: 22.Јули.2010 во 11:59
Drugite banki se katastrofa so kamatite za stedni vlogovi... Lani za depozit vo Evra od Uni dobivav 7% sega vo nekoi banki za stedenje vo Denari davaat tolku!... Ubavite vreminja za stedenje kako da pominuvaat!? Uste pa ako gi odanocat stednite vlogovi, kako sto se zboruva dogodina... Toa ke bide definitivno kraj (na ubavite vreminja) na stedenjeto... no sto po toa? Mozebi investiciski fondovi? Ilirika, Inovo i tn... Toa verojatno e cel na Vladata!? No sto postignuvaat so toa? Kini kosula - krpi gaki! Prefrli gi parite od eden vo drug dzeb... ama prefrlanjeto kosta... Danok!

-------------
sol invictus


Постирано од: gOJDO
Датум на внесување: 22.Јули.2010 во 14:53
Не знам колку прималиви се тие камати, но јас орочив евра во Тутунска на 13 месеци со 6.9% камата за тие 13 месеци.

Тогаш можев да ги ставам во долари со 6% каматаа за 13 години, и по втор пат во животот правам грешка што не ставам пари во долари. Ќе ми излезеше 30% каматата во денарска против-вредност...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Јули.2010 во 17:38
ehh,..babata da imshe,..изненадување

...ke ima i ponatakat ..mnogu kaenja ,..otposle...

samo shto odnapred ne mozeshe da go predvidish bash !да

...porano jas za $ i g's ke daev ,..ama , ete...koj da znae deka pak treba da go dadesh ,..za nego..изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: antropos
Датум на внесување: 20.Септември.2010 во 16:01
Originally posted by gOJDO gOJDO напиша:

Не знам колку прималиви се тие камати, но јас орочив евра во Тутунска на 13 месеци со 6.9% камата за тие 13 месеци.

Тогаш можев да ги ставам во долари со 6% каматаа за 13 години, и по втор пат во животот правам грешка што не ставам пари во долари. Ќе ми излезеше 30% каматата во денарска против-вредност...



Gledano dolgorocno ne si pogresi sto ne si orocil vo $! Ako go slisas Milenko, Amerika samo sto ne propadnala!

-------------
sol invictus


Постирано од: Pannet
Датум на внесување: 03.Април.2011 во 01:15
Може малку покасно се вклучувам во темава, ама сакам да ви кажам во ПроКредит никако да не вложувате пари...

Не знам дали знаете ама за половина година избркаа 300 луѓе. Братучетка ми јаизбркаа (т.е.присилно ја натераа да потпише спогодба - ова за во некоја друга тема) и се зборува дека банката оди надолу.

Ако не верувате, и во околните земји истава банка брка луѓе. На ФБ има група Procredit Bank (samo za bivse radnike ), погледнете ја, па ќе ви стане јасно во Босна колку луѓе избркале...

Моите имаа депозит во таа банка, но се разбира си ги извадовме од таму...Мене не ми е важна каматата, важно ми е да е посигурна банката.



Постирано од: zagor
Датум на внесување: 03.Декември.2011 во 22:14

ма каква банка...пак ќе Ви ги изгорат парите.

Немојте после да кажете..- абе не знаевме!.

Пробајте да подигнете(тие што имаат накај 10 000 евра)девизи па видете што ќе ви кажат и каде ќе ве упатат.НЕМА ПАРИ ВО БАНКА!.

во секој момент се очекува Германската национална банка да изврши "испад" од евро-зоната....па размислете што значи тоа.



-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 04.Декември.2011 во 09:19
ПроКредит не е банка како многуте банки што се во светот, таа е создадена исклучиво за интерес, за брз ќар, и оперира ислучиво во земји каде што не е до крај развиено банкарството и каде што се во прашање големи камати за нивните услуги. Оној момент кога каматите на кредитите во МК ќе се намалат истиот момент банката ќе ги затвори своите врати и за клиентите а и нормално за вработените.
На мојата сопруга во последната година прв братучед и една другарка изгубија работа во банката вероватно поради намален обим на работа.
Доколку јас се прашувам нормално би отворил сметка во некоја по "стабилна" по brand name банка која работи неколку децении него ли во новоформирани финансиски институции.
А и евра не би држел никогаш, подобро и побезбедно би било да штедам и во кинески јуани него ли во евра.
Барем за видот на штедењето секогаш има избор, некретнини, злато, државни обврзници, или пак ако е валута швајцарци.
Евра или долари во никој случај.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 12.Декември.2011 во 00:05
Tema: Која банка нуди најповолни услови...


valjda onaa so minimum obezbeduvanje?

-------------
Incredible Blue


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 14.Јануари.2013 во 00:22
..Komercijalna e najpovolna u momentov....
...i Vladata kaj neja se zadolzuvaнамигнување


-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk