Испечати | Затвори го прозорот

Бурми

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Свадба
Опис на форумот: Свадби.Се на едно место..Модерна или Традиционална....или било каква?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22051
Датум на принтање: 01.Јуни.2020 во 02:20
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Бурми
Постирано од: La Ninja
Наслов: Бурми
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 01:27
Zdr lugje, aj molim vas (na koljenama :P) malku pomos okolu OVA burmive, i takodje vas molim da me postedite od zlato, t.e. ZUTO zlato tuku neso u stilu platinka ili srebro. falaaaaaaaaaaaaголема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....Коментари:
Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 10:11
Македонски не беше официјален јазик на форумот ?

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 10:19
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Македонски не беше официјален јазик на форумот ?
 
 
Ајде сега па ти подробности............


-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 17:39
fala na pomosta ...SVAKA VAM CAST намигнување

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 18:59
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:

fala na pomosta ...SVAKA VAM CAST намигнувањеPotenciraj kakva pomos ti treba sto konkretno...stil, cena, trend, prodavnici, licno iskustvo ???

jas mozam da ti kazam deka mojata burma ja nosev 5 god dodeka ne ja izrasnav ,se zbuckav 15 kg za toa vreme i mi bese mala...proveri malku na google , prosetaj po prodavnici , postavi nekoja slika sto ti se dopagja, pa nie ce ti pomogneme okolu izborot...samo pari ne ni baraj da gi kupis

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 20:37
Ааа... Ла Нинџа ја фатило невестинска треска... голема%20насмевкаголемо%20гушкање
Овие погорниве ми се свиѓаат и убави би ти била (на пример нели...) ако сакаш нешто.. по... ѕинѕи-миѕи, со детали и све.. голема%20насмевка
Ако ви дозволува џебот..

Инаку.. сајт за сребрени прстени: http://www.silver-wedding-rings.com/ - http://www.silver-wedding-rings.com/

Ѕирни некоја идеја.
-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 00:05


мојата омилена...па и со посвета си ја обожавам

се надевам дека ова одговара на горе опишаното

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 15:33
Preubavi se site tri sliki, fala vi decki големо%20гушкање fala za sovetite, utre se frlam u soping za vakvo neso голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 25.Март.2010 во 16:11
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:

Preubavi se site tri sliki, fala vi decki големо%20гушкање fala za sovetite, utre se frlam u soping za vakvo neso голема%20насмевка
бакнежголемо%20гушкање

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 09.Април.2010 во 12:29
 
 
Кинеската легенда... објаснува мошне едноставно и уверливо....

зошто вeнчалниот  прстен се носи на четвртиот прст (до малото прсте).....!

Нема да ви се верува крајот.

Палците ги претставуваат родителите.

Показалците се браќата и сестрите.

Средниот прст си ти.

Четвртиот прст е твојот пар (партнер).

Малиот прст се децата.

Сега склопи ги дланките и средните прсти постави ги како што  е прикажано на сликата...

 

1. Обиди се да ги раздвоиш палците (родителите), се раздвојуваат затоа што не треба да живеат со тебе вечно. Повторно спои ги.

2. Обиди се да ги раздвоиш показалците  (браќата, сестрите и пријателите), се отвораат затоа што сите имаат свои животни патишта и заминуваат.

3. Обиди се да ги раздвоиш малите прсти (твоите деца) – се отвораат затоа што децата растат и си заминуваат. Повторно спои ги.

4. Конечно, обиди се да ги раздвоиш прстите наменети за вереничкиот прстен и ќе се изненадиш. Тоа е невозможно. Судбински сте поврзани и затоа венчалниот прстен е носи токму на овој прст....

 
 


-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 14:46
bravo среќа

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 18:58
http://vjencanja.covermagazin.com/wp-content/uploads/2009/05/5-moderan-vjencani-prsten.jpg">5-moderan-vjencani-prsten http://vjencanja.covermagazin.com/wp-content/uploads/2009/04/zarucnicko-prstenje-1.jpg">zarucnicko-prstenje-1 http://vjencanja.covermagazin.com/wp-content/uploads/2009/04/zarucnicko-prstenje-2.jpg">zarucnicko-prstenje-2 http://vjencanja.covermagazin.com/wp-content/uploads/2009/04/zarucnicko-prstenje-4.jpg">zarucnicko-prstenje-4 http://vjencanja.covermagazin.com/wp-content/uploads/2009/04/zarucnicko-prstenje-5.jpg">zarucnicko-prstenje-5 http://vjencanja.covermagazin.com/wp-content/uploads/2009/04/neobicno-vjencano-prstenje-4.jpg">neobicno-vjencano-prstenje-4 http://vjencanja.covermagazin.com/wp-content/uploads/2009/04/neobicno-vjencano-prstenje-4.jpg"> http://vjencanja.covermagazin.com/wp-content/uploads/2009/04/neobicno-vjencano-prstenje-3.jpg">neobicno-vjencano-prstenje-3 http://vjencanja.covermagazin.com/wp-content/uploads/2009/04/neobicno-vjencano-prstenje-3.jpg"> http://vjencanja.covermagazin.com/wp-content/uploads/2009/04/neobicno-vjencano-prstenje-2.jpg">neobicno-vjencano-prstenje-2


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 19:16
А зошо мора прстен?...
-Зошо мора накит воопшто? голема%20насмевкатрепкање


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 15:57
Originally posted by Џо Џо напиша:

А зошо мора прстен?...
-Зошо мора накит воопшто? голема%20насмевкатрепкање
хаха... абе чудно дете си тида

а, зш да не прстен... 


а накит, многу нормално, па и не мора, ама јас си сакам да си носам златни ланци и сл...голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 18:53
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Originally posted by Џо Џо напиша:

А зошо мора прстен?...
-Зошо мора накит воопшто? голема%20насмевкатрепкање
хаха... абе чудно дете си тида

а, зш да не прстен... 


а накит, многу нормално, па и не мора, ама јас си сакам да си носам златни ланци и сл...голема%20насмевка


абе добро , чуден или белец , заслужувам одговор...голема%20насмевкатрепкање
откај па сеа носење парчиња метал околу ектремитите е ‘Фенси‘?голема%20насмевкаголема%20насмевкаизненадување


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 19:55
Ваљда накит е.. пошо жените сакаат накит...
а мажите онака... ради реда...


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 20:03
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Ваљда накит е.. пошо жените сакаат накит...
а мажите онака... ради реда...абе добро...тоа капирам...
ама зошто венавчка и накит??? збунетост


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 13:48
Џо брат, како издржуваат твоите дома со тебе? изненадување
Сварно чудно дете... голема%20насмевка големо%20гушкање

Ваљда така треба да биде, ебаго. голема%20насмевка


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 15:41
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Џо брат, како издржуваат твоите дома со тебе? изненадување
Сварно чудно дете... голема%20насмевка големо%20гушкање

Ваљда така треба да биде, ебаго. голема%20насмевка


абе глеј ... љубовта нели е слобода...а ти ставаш метални окови ( прстени )...добро тоа...и ринташ до смрт ‘по нејзино‘...е не бива...изненадувањеголема%20насмевка


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 08:49
Burmata mie belo zlato so mali nezni crticki od zolto zlato , siroki i nas dvata ni bea stosni.
Zaprosivackiot prsten e belo zlato , so srce a vo srceto ima briljant . Dvata vo kombinacija e soglasni i ubavi mi deluvaat.
Ne gi menvam :)))


Постирано од: емил
Датум на внесување: 08.Јануари.2011 во 08:20
Од каде потекнува бурмата и каква е нејзината симболика?

Најпрво се појавила во Старото Египетско Кралство, во 2800 година пред нашата ера. Зошто нема ни почеток ни крај кругот за Египјаните претставувал вечност и така станал идеален детал за венчалните церемонии- бракот значел врзување засекогаш.
 
Бурмите од најубаво злато биле многу ценето во друштвата на богатите Еѓипјани а подоцна и кај Римјаните. За својата невеста еден просечно богат Римјанин бил спремен да изгуби се.
 
Интересен е фактот дека помеѓу бројните пронајдени прстени пронајдени во Помпеја, се наоѓа еден чиј изглед, многу подоцна во Европа станал многу популарен, посебно кај хипиците. Бил наречен „прстен на пријателство“, бил составен од две раце кои се ракуваат.
 
Еден христијански свештеник Тертулијан во вториот век од нашата ера, забележал дека многу жени немаат никакво познавање за златото и неговата вредност освен за бурмата што ја носат. Пред очите на јавноста тие со гордост го носеле своето злато, но дома, само дрвен накит.


-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 04:41
би ја претставувале испреплетеноста на нашиот животен пат...судбина е, не е шалада

  


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 19:48
Слика


Слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 19:50


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 19:52


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 21:56
Слика
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 21:58


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 22:04


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 22:06


http://wedding-splendor.com/wp-content/uploads/2011/06/White-Gold-Wedding-Rings-4.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 22:08


http://2.bp.blogspot.com/_qxc5e2UpeFU/SqxcztuFq-I/AAAAAAAABSg/heLbdO0whhU/s400/wedding_rings_2.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 22:10
Резултат со слика за photos of weedung rings


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 22:11
http://shakatime.com/images/wedding-rings.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 15:50
http://www.modnivrisak.com/pub/download/13480029559673_4.jpg

http://www.savrsenovencanje.com/slike/dopuna/burme-panic.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 15:51
http://www.onaportal.com/content_images/sandalica/001/Burme_by_Zlatarna_Celje_2.jpg
http://www.zlatarababic.rs/wp-content/gallery/burme-2012/burme-0178.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 15:52


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 15:54
http://www.yellowpages.rs/komitent_multimedia/35900/35961/slike/zlatara_mitic_-_happy_diamonds_-_burme_od_zutog_zlata.jpg
http://www.yellowpages.rs/komitent_multimedia/35900/35961/slike/zlatara_mitic_-_happy_diamonds_-_burma_zuto-belo_zlato.jpg
http://stefanovic1886.com/wp-content/uploads/10v_k_burme.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 27.Јули.2014 во 23:41
   

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 15.Септември.2014 во 22:03

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Ноември.2014 во 23:02


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Февруари.2015 во 15:53
Weight-gain-is-a-sign-of-happy-marriage


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 04.Март.2015 во 17:07


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 31.Март.2015 во 07:18


Зошто и од кога носиме бурми?голема насмевка


Кругот претставува симбол на вечност во  други древни култури. Дупката во средина на прстенот исто така имала значење.  Да се даде на жена прстен значело вечна и бесмртна љубов.

Некои веруваат дека најстариот помен за размена на прстени во тек на венчавки потекнува од Египет, пред 4.800 години. Шаш, рогозина и трска, кои растеле покрај добро познатиот папирус, биле вртени и плетени во прстени или други парчиња накит, кои жените ги носеле во текот на овие свечености.

Подоцна и Римјаните  ја прифатиле оваа традиција, но со сопствено значење. Место давање прстен кон жената како симбол на љубов, тие го давале како симбол на сопственост. Римјаните ја потврдувале сопственоста над својата жена со подарување на прстен.

Дури во 860 година од нашата ера христијаните почнале да користат прстени во свадбените церемонии и прстените биле украсувани со гравирани лебеди, лири или споени раце. Црквата ги осудувала тие прстени како небожни и во 18 век, бурмите и свршеничките прстени биле многу поедноставени, а во таа пригода им бил даден поинаков изглед, кој тогашните бискупи го нарекле симбол на единство на срцата.

Бурмите во текот на различни историски времиња биле носени на различни прсти. Според традицијата за која се верува дека потекнува од Римјаните, бурмите во многу култури се носеле на прстот до малиот на левата рака.

   Раните христијански бракови имале ритуал за носење прстен на средниот прст. Додека свештеникот ги изговарал зборовите: Во име на Отецот, Синот и Светиот дух, тој со прстенот го допирал палецот, показалецот и средниот прст, а потоа со Амин го ставал прстенот на прстот до малиот прст, со што се склучувал бракот.

Попрактична теорија се темели на тоа дека меките метали како традиционалното злато за бурмите, помалку се трошат на прстот на левата рака, пред сè бидејќи луѓето се деснаци. Воедно прстот до малиот на левата рака е најверојатно втор најмалку користен прст на раце на човекот веднаш по малиот прст.

Малите прсти, секако се мали бидејќи прстенот би имал мала површина за декорации, што можеби ги мотивирало луѓето прстенот да го преместат на следниот најмалку користен прст, кои има иста големина како и другите прсти.-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Април.2015 во 16:56


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Април.2015 во 16:57


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Април.2015 во 16:58


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 14.Мај.2015 во 11:49
jas vidov edna burma na internet napisano na nea od gornata strana da se gleda true love
ete taa mi se sviga


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 31.Мај.2015 во 09:40


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Јуни.2015 во 14:33


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Септември.2015 во 21:59


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Септември.2015 во 22:00


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Септември.2015 во 22:00


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Септември.2015 во 22:02


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Декември.2015 во 21:18


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Декември.2015 во 21:18


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 09.Декември.2015 во 13:38
guy girl ring flower situation mood love wallpaper background


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Декември.2015 во 16:09


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Декември.2015 во 16:15


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Декември.2015 во 16:16


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Декември.2015 во 16:16


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Април.2016 во 19:53
3-znaci-deka-ste-go-nashle-idealniot-partner-za-brak-01.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Април.2016 во 08:10
unikatna-tehnika-na-fotografiranje-svadbata-niz-odblesok-od-burmi-01.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Мај.2016 во 16:43


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Мај.2016 во 16:44


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Мај.2016 во 16:49


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Октомври.2017 во 09:42


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Октомври.2017 во 09:45


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Ноември.2017 во 17:06


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Ноември.2017 во 17:08


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Ноември.2017 во 17:08
Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Декември.2017 во 18:43
Резултат со слика за photos of weedung rings


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Јануари.2018 во 11:24


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Јануари.2018 во 13:55


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Јануари.2018 во 13:55


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Јануари.2018 во 13:56


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Јануари.2018 во 13:57


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Јануари.2018 во 13:58


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Јануари.2018 во 16:28


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Јануари.2018 во 16:29
Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Јануари.2018 во 16:29


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Јануари.2018 во 16:30


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Јануари.2018 во 16:31
Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Февруари.2018 во 20:14
Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 04.Февруари.2018 во 11:19


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 04.Февруари.2018 во 11:23


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 04.Февруари.2018 во 11:24


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Јуни.2018 во 09:58
Резултат со слика за phots of WEEDING RINGS


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 21.Јули.2018 во 15:28
maz-od-rusija-gi-pravi-najunikatnite-burmi-na-svetot-foto-01.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Август.2018 во 21:18
Свадбата на Хилари Свонк


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2018 во 22:01
Резултат со слика за пхотос оф women  rings silver


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Ноември.2018 во 19:20
Резултат со слика за photos of weedung rings


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Ноември.2018 во 20:54
Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Ноември.2018 во 20:59
Резултат со слика за photos of weedung rings


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Ноември.2018 во 21:00Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk