Испечати | Затвори го прозорот

А што прави овој народ?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22017
Датум на принтање: 19.Април.2024 во 20:13
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: А што прави овој народ?
Постирано од: brza
Наслов: А што прави овој народ?
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 13:14
uchitelkata se prasha shto pravi,...e pa , eve,kazete i shto pravi narodot.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein



Коментари:
Постирано од: zagor
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 13:18
...moze jas prv?
 
nema sto drugo da pravi...pa se zeza !se zaebava po naski...голема%20насмевка


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 13:18
народот не прави ништо зошто нема потреба да прави било што во време како ова и со влада како оваа сега поради која живее во мед и млеко а нашата мила државичка во споредба со останатите е како калифорнија .......... само глуп народ би се бунел ............газење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 13:58
Што прави овој народ (95% од народот), другите не.
1. Зема пенкало во рака и смета- овој месец плаќам парно, другите сметки нека почекаат
2. Ако вратам една рата на ОК кредитот ке платам помала каматазбунетост
збунетост3. Ке платам една струја оти ке ме исклучат.тага
Ке позајмам ПП апарат од 2 литра за да не ме казнат од комсијата, па ке видам ако не си го побара ке с епраам на Тошонамигнување
4. Ке одам вечерва кај тие и тие на гости. Не с ежалење, имаат уште зимница.да
И така шема до шема, цел ден. А навечер, од попладне негде после 16 саатот
пред ТВ и  монолог
Тања Бумбар- аха арно им изнарече се оној од Битола, комуњари едни
па канал 5- ахаа арно ги открија, лопови едни
па Сител дознава се- леле ама му го плеснаа на Бранкооо
па а1- овие па овие само против Груевски одат
Па јанко јаде бурек- ...и така ке си с еумори народецот од ситење што с еим рекоа на политичарите и уморен ке си заспие.изненадувањеизненадување Абе топ не го буди до сабајле- оти ако с еразбуди и ке му с епријаде, а нема што да јаде.тагатага



-------------


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 14:20
никако да ги симне розевите очила народов...што народ ќе бевме бре?
слабо памтиме...брзо забораваме...ништо не не потресува...се ни е ок...секој политичар се би дал за ваков народ


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 15:20
што прави народот?... па прилично ништо за жал, и тоа во време кога најмногу треба да го крева гласот, да одлучува и да учествува во случувањата тага

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 16:00
...treba da go pravi ( i napravi !)....ona shto i negovite komshii,...rumunite, srbite,...grcite......e, togash ke go dobie i mojot respekt i gordost shto sum ( koja li zla sudbina?!тага)...shto sum del od nego !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: dras
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 17:29
....освен што гласа за ПРЕРОДБАТА,...., а пота ТРПИ и го псуе својот лош ИЗБОР,....ВЕРОЈАТНО ги чека ново печените извршители ( државни ВТЕРУВАЧИ НА ДОЛГОВИ) да дојдат и да си ја звршат ЗАКОНСКАТА работна обврска!?....нозете се пружаат колку е чергата,...., но кога е празен стомакот,..,не помага ни долга исцепана черга!?....


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 21:08
E, mi se gadi od ovoj narod.

Mi se gadi od primitivizmot, gluposta na Makedoncite zrtvi.

Tolkavi zrtvi i tolkava teska sudbina, sto od gomnata nikako ne se izleguva.

So sistemot i vodacite moze da se spravi samo zdrav narod. Samo zdrav narod, i pravi vrednosti pravat revolucija, nudat moznosti da se sprotivstavis, da se izboris za svoite prava.
Znaci, ne e problemot Gruevski, ni negovite primitivni nacini, kolku sto e problem celnata grupa.

Problem se ovie zrtvi, koi ne razmisluvaat za svoite deca i ona sto im go ostavaat. Za vrekja brasno si ja prodavaat idninata na svoite deca? Sto gi ucat, deka uspehot lezi vo korupcijata, vo navredite, vo partijata?

Dzabe e se, dodeka postoi vakov narod. Sto moze da se ocekuva, dodeka postoi vakva svest?




Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 21:15
да


shto pravi?!збунетост...paa, napravi toa shto e kazano pogore,..napravi, normalen chovek da se srami da kaze shto  e ...nadvor od nea, ( kako shto i pravat)...

a, tuka nekoj nashol da mu go diga ......so bezumno troshenje na negovite pari !....e, pa ,...i go zasluzil izgleda ,...toa shto mu go pravat!не


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 21:17
Originally posted by Kali Kali напиша:

E, mi se gadi od ovoj narod.

Mi se gadi od primitivizmot, gluposta na Makedoncite zrtvi.

Tolkavi zrtvi i tolkava teska sudbina, sto od gomnata nikako ne se izleguva.

So sistemot i vodacite moze da se spravi samo zdrav narod. Samo zdrav narod, i pravi vrednosti pravat revolucija, nudat moznosti da se sprotivstavis, da se izboris za svoite prava.
Znaci, ne e problemot Gruevski, ni negovite primitivni nacini, kolku sto e problem celnata grupa.

Problem se ovie zrtvi, koi ne razmisluvaat za svoite deca i ona sto im go ostavaat. Za vrekja brasno si ja prodavaat idninata na svoite deca? Sto gi ucat, deka uspehot lezi vo korupcijata, vo navredite, vo partijata?

Dzabe e se, dodeka postoi vakov narod. Sto moze da se ocekuva, dodeka postoi vakva svest?


 
 
аплауз


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 21:23
а што да прави кога однапред му е подготвена програмата збунетост 
 
 


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 21:28
Овој народ плаќа ретроактивно радио-дифузна такса.....за да може да ја гледа програмата што ја наведе другарот Маршал....намигнување

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Античкиот
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 21:56
Овој народ - гласа - исто како браќата Роми - за оној кој ке даде вреќа брашно или сто евра...
А ако случајно ми обезбедат работа во државно- иако нема ни биро ни стол, а камоли канцеларија или компјутер , и земам плата од 10,000,00 ден. ке гласам доживотно за него... макар и магаре кандидирале... за фикус еднаш гласав... сепак гласање за магаре е напредок - да не речам еволуција во кандидатите...
Ке се прам патриот дома и по форуми, ама на шопинг се знае „У СОЛУН БРАТЧЕ--- ПРОФИ“....
КЕ ја дадам леб и сол - само војна да нема - нели навалена гла сабја не ја сечит...
Да скратам- нашиот народ е како мувите- само брмчи... И таков зачмаен за едно 50 до 100 години- ке не збриши глобализацијата....ако не го сторат албанците тоа предходно....
Жалосно...

-------------


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 22:03
Ovoj narod e zakluchen doma i samo naslu[kuva dali danochnicite kje mu tropnat na vrata............
Drugo i onaka nema shto da raboti......



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 22:08
Овој народ ТРПИ....
нема за гола егзистенција, нема за сметки, нема за ништо....
Ама тој што гласал за ОВИЕ, вика дека е арно, дека ќе се преживеело и така...а останатите ја зборат вистината....намигнување


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 22:12
овој народ со причина НЕ плаќа радиодифузна такса ......... а што би плаќал кога едно исто се врти ...........
 
 



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 23:15
Си ја пее:
,,ЕЈ, ДОСТА КУКУ ЛЕЛЕ..,,
Во сета немоќ само тоа и му преостана.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: novace
Датум на внесување: 19.Март.2010 во 15:48
Народот..порано нели...си имаше „свои„ преставници..а кои пак  (насекаде си) кукаа наместо народот..
Ама еве сега..тој ..демек НАРОДОТ..самиот си е  на себе преставник..без „посредници„ и си гласа лично...како што се гледа досега ..во последниве неколку Изборни Циклуси.
пс
Наредните Избори... пак сам ќе гласа..без „посредници„ кои (гласно) лелекаат наседе , а кој ќе биде „избраникот„ негов..ќе видиме..сите.
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: dras
Датум на внесување: 19.Март.2010 во 17:26
....ПА НА НАРОДОТ МУ Е ДОБРО,ЗОШТО би требало нешто да прави,....., за него работат народните изабраници!?....


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 14:23
прочитав тука една констатација дека народот сам си гласал и сам си избрал кој да го води, што е точно и е факт. Но, се сеќавам и на една изјава на професор Марјановик на која се почесто сега истиот тој народ кој гласал и си избрал (во сите овие 20 години) се повикува- Секој народ има влада каква си заслужил (избрал). И пак точно. Народот тоа прави- си избира влада каква сака. Но народот кога избира не знае што го чека од своите избраници и откако ке дознае некако му е касно да си ја поправи грешката, односно треба да чека цел изборен циклус. И уште пострашно е што народот е ставен во позиција да нема што да избере односно кого да избере оти од бетер има само полошо а никако поарно.
И сега затоа што си избрал- ке си трпи се што му прави токму оној кој си го бирал (избрал).
Читам, ама некако не ми се верува. Па ја извадив од архивата домашна програмата која ја гласав и барам, барам ама не најдов кај стојат казните. Нигде не прочитав дека ке има список на казни според кои може секој од нас да биде казнет. И тоа дебело.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1974&ArticleID=136814 - - Казнувај, па владеј!


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 14:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

прочитав тука една констатација дека народот сам си гласал и сам си избрал кој да го води, што е точно и е факт. Но, се сеќавам и на една изјава на професор Марјановик на која се почесто сега истиот тој народ кој гласал и си избрал (во сите овие 20 години) се повикува- Секој народ има влада каква си заслужил (избрал). И пак точно. Народот тоа прави- си избира влада каква сака. Но народот кога избира не знае што го чека од своите избраници и откако ке дознае некако му е касно да си ја поправи грешката, односно треба да чека цел изборен циклус. И уште пострашно е што народот е ставен во позиција да нема што да избере односно кого да избере оти од бетер има само полошо а никако поарно.
И сега затоа што си избрал!?- ке си трпи се што му прави токму оној кој си го бирал (избрал).
Читам, ама некако не ми се верува. Па ја извадив од архивата домашна програмата која ја гласав и барам, барам ама не најдов кај стојат казните. Нигде не прочитав дека ке има список на казни според кои може секој од нас да биде казнет. И тоа дебело.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1974&ArticleID=136814 - аплауз,....a ova crvenovo najmnogu me nervira,..koga nekoj, ( inache pametno deluva na drugi mesta tuka!изненадување),...ke go tropne kako neshto ,...od "gospod" dadeno !не...pa shto ako sum go izbral be?!збунетост....pa,ne sum go biral  da mi pravi se shto ke mu prdne na mozokot negov!....kako shto pravat site dosega  izbrani od ovoj narod!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 14:51
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


И сега затоа што си избрал!?- ке си трпи се што му прави токму оној кој си го бирал (избрал).

дааплауз,....a ova crvenovo najmnogu me nervira,..koga nekoj, ( inache pametno deluva na drugi mesta tuka!изненадување),...ke go tropne kako neshto ,...od "gospod" dadeno !не...pa shto ako sum go izbral be?!збунетост....pa,ne sum go biral  da mi pravi se shto ke mu prdne na mozokot negov!....kako shto pravat site dosega  izbrani od ovoj narod!

Ама и мене ме нервира тоа повлеченото со црвено, но не замижувам пред вистината дека е така. Ај нека ми каже некој дека може нешто да се промени и дека може на сред мандат некого (ако тој не сака да си распише избори) да смениш. И уште пострашно е тоа што дека ако хипотетички замислиме дека можеме да го смениме, некој нека ми каже од ’’понудата’’ кого би избрале?тага


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 14:53
И муабетот повеке ми беше за казните. Оти ако народов мора да с еказни според законот, ако народот мора д аплати (посебно оние со фирмите) наредени се казните, тогаш зошто државата да не се казни самата себе. Ги гледам вработените во градинките кои ’’работат на црно’’ и не им е дадена плата и се прашувам- Зошто државата не с еказни себеси со 17 000 евра по вработентага

За пушење цела плата


- за фрлање отпад 50 евра
- за плукање 50 евра
- за вршење нужда на јавно место 50 евра
- за фрлање догорчиња 50 евра
- за немање противпожарен апарат
и елек во автомобилот 150 евра
- за пушење во јавна просторија од 150 до 300 евра
- за паркирање на недозволено место 45 евра
- за возење во алкохолизирана состојба до 300 евра


За фирмите „богатство“ од казни


- ненавремено пријавување добивка 2.000- 3.000 евра
- неподнесување или доцнење со пријава на персонален данок 500- 1.000 евра
- неподнесување или доцнење со пријава на ДДВ 5.000 евра
- немање регистар на трансакциски сметки 15.000-20.000 евра
- немање фискален апарат 4.000-5.000 евра
- неиздавање фискална сметка 4.00-5.000 евра
- доцнење даночна пријава 7.000-9.000 евра
- непријавен работник 15.000 евра
- ненавремено плаќање акциза 4.000-5.000 евра





-------------


Постирано од: dras
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 18:40
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by mamamd mamamd напиша:

прочитав тука една констатација дека народот сам си гласал и сам си избрал кој да го води, што е точно и е факт. Но, се сеќавам и на една изјава на професор Марјановик на која се почесто сега истиот тој народ кој гласал и си избрал (во сите овие 20 години) се повикува- Секој народ има влада каква си заслужил (избрал). И пак точно. Народот тоа прави- си избира влада каква сака. Но народот кога избира не знае што го чека од своите избраници и откако ке дознае некако му е касно да си ја поправи грешката, односно треба да чека цел изборен циклус. И уште пострашно е што народот е ставен во позиција да нема што да избере односно кого да избере оти од бетер има само полошо а никако поарно. И сега затоа што си избрал!?- ке си трпи се што му прави токму оној кој си
го бирал
(избрал).
Читам, ама некако не ми се верува. Па ја извадив од архивата домашна програмата која ја гласав и барам, барам ама не најдов кај стојат казните. Нигде не прочитав дека ке има список на казни според кои може секој од нас да биде казнет. И тоа дебело. http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1974&ArticleID=136814 - <span id="_ctl8_dtlArticles__ctl0_Label5">Казнувај,
па владеј!</span>
дааплауз,....a ova crvenovo najmnogu me nervira,..koga nekoj, ( inache pametno deluva na drugi mesta tuka!изненадување),...ke go tropne kako neshto ,...od "gospod" dadeno !не...pa shto ako sum go izbral be?!збунетост....pa,ne sum go biral  da mi pravi se shto ke mu prdne na mozokot negov!....kako shto pravat site dosega  izbrani od ovoj narod!


....ете видиш наште закони даваат толку,..., ќе го бираш,...,ќе те зае****,....а Ти ништо не му можеш,...,додека самиот Изабраник не одлучи дека пак треба да го избереш „2оо8г.“....и пак ќе те зае****,...., и сега,....., дали ПАК!?....

-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 20:53
одмара

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 22:22
вегетира ......... не

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 15:36
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

вегетира ......... не
toa i ne e tolku strashno,...postrashno e shto narodot veruva deka ,...zivee!смеење


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: alankan
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 23:03
 
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

И муабетот повеке ми беше за казните. Оти ако народов мора да с еказни според законот, ако народот мора д аплати (посебно оние со фирмите) наредени се казните, тогаш зошто државата да не се казни самата себе. Ги гледам вработените во градинките кои ’’работат на црно’’ и не им е дадена плата и се прашувам- Зошто државата не с еказни себеси со 17 000 евра по вработентага

За пушење цела плата


- за фрлање отпад 50 евра
- за плукање 50 евра
- за вршење нужда на јавно место 50 евра
- за фрлање догорчиња 50 евра
- за немање противпожарен апарат
и елек во автомобилот 150 евра
- за пушење во јавна просторија од 150 до 300 евра
- за паркирање на недозволено место 45 евра
- за возење во алкохолизирана состојба до 300 евра


За фирмите „богатство“ од казни


- ненавремено пријавување добивка 2.000- 3.000 евра
- неподнесување или доцнење со пријава на персонален данок 500- 1.000 евра
- неподнесување или доцнење со пријава на ДДВ 5.000 евра
- немање регистар на трансакциски сметки 15.000-20.000 евра
- немање фискален апарат 4.000-5.000 евра
- неиздавање фискална сметка 4.00-5.000 евра
- доцнење даночна пријава 7.000-9.000 евра
- непријавен работник 15.000 евра
- ненавремено плаќање акциза 4.000-5.000 евра



Gospogo ama ova se zakoni koi ne shtitat nas graganite,a ne poedinci,ni ja shtitat okolinata,i mora kaznite da bidat golemi za da se pocituvaat pravilata.Znaesh li kolku ima zaposleni vo privatniot sektor koi zemaat po 6000 den a nemaat nikakvo osiguruvanje,a duri i gazdite gi seksualno maltretiraat.Za takvi prekrsh*teli na zakoni treba golemi kazni,nikoj ne ve tera da gi prekrshuvate zakonite,ako mislite deka ste pogolemi od niv ke si platite kazna ili idrizovo ako mozete da dojdete na red od komshiite albanci

-------------


Постирано од: dras
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 15:54
...., ВЕРОЈАТНО ЧЕКА ДА МУ ОПНАТ НЕКОЈА КАЗНА!?,... па полесно се поминува платен месец во државните институции!?,...ако има место?,...и таму се чекало на ред!?...поготово ако си на социјална помош од државата!;...


Постирано од: Генерал Митре
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 22:44
Гледа како оваа влада не ги почитува ТИЕ ЗАКОНИ(на пример повраток на ддв, исплаќање на пензии и плати на време, одржување на своите обврски) и нема кој да ја казни и одлучува да не плати ниту една казна!!!  


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 22:45
чека закон за ЕУТАНАЗИЈА ........... уште тоа остана да му го направат ........ да го исклучат од апаратите за одржување ...............

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 13:48
Спие на ушитага. Ај сега некој нека ми каже дека не му е криво што не разбрал за тендерот па да конк*рирал, да го добиел во строг центар, за тие паризбунетостКој од нас 2 милиона и кусурот не се јаде жив? Абе родиме мајко со к`смет и фрлиме на буниште ( ама блиску да владеачките гарнитуриголема%20насмевка)...па па пааа која заработка овој народ пропуштиизненадување
http://www.vest.com.mk/?ItemID=2A42D1E33F7FDA448DD317B206402FCA - Паркингот околу Собрание даден на 20 години за 26.800 евра


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 13:52
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Спие на ушитага. Ај сега некој нека ми каже дека не му е криво што не разбрал за тендерот па да конк*рирал, да го добиел во строг центар, за тие паризбунетостКој од нас 2 милиона и кусурот не се јаде жив? Абе родиме мајко со к`смет и фрлиме на буниште ( ама блиску да владеачките гарнитуриголема%20насмевка)...па па пааа која заработка овој народ пропуштиизненадување
http://www.vest.com.mk/?ItemID=2A42D1E33F7FDA448DD317B206402FCA - Паркингот околу Собрание даден на 20 години за 26.800 евра
 
 
а бе многу пари му зеле на човекот изненадувањеизненадување


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 14:45
....ijas se chudam !...budala nekoj sigurno ,...ama , najverojatno za denari se raboti !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 25.Март.2010 во 20:20
Dodeka francuskite prostitutki protestiraat za nekoj zakon koj niv gi zasega, makedonskata inteligencija spie. Spie za Skopje 2014, spie za imeto, spie za partiskite vrabotuvanja, spie za swedmilk...ali zatoa zrtvite se razbudija. Protestiraat ne od ideoloski, i demokratski pricini, ami od egzistencijalno- kratkorocno- sebicni: za vrekja brasno, i nekoja administrativna raboticka za 15 000. Pa protestiraat protiv minatoto a se slepi za segasnosta. Koi idioti protestiraat protiv ona sto vekje pominalo..osven Makedoncite????

Koga vekje ednas kje se naspie dovolno inteligencijava, pa da se razbudi? Oti nejze najmnogu treba ja interesira povisokata kolektivna cel, da cuvstvuva potreba da se vkluci vo kreiranjeto na sistemot, vo idninata.

Francuskite prostitutki se poosvesteni za ona sto niv gi tangira, od nasite umovi.
Sto e sledno?


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 25.Март.2010 во 20:42
Овој народ само докажува колку е садо-мазо настроен....лутина
Државата (Владата) го работи како што сака..... го цица како да сака да види која е долната граница на издржливост..... му наметнува глупави закони и ступидоидни проекти.....ги уништува сите морални вредности и наметнува нови погледи (наводно Демохристијански).... а народот...збунетост
Народот седи, молчи, трпи, гледа вести, се радува дека во Грција има криза, гладува....и се  дели, се дели како што никогаш до сега не бил поделен.....
 


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Radijator
Датум на внесување: 26.Март.2010 во 15:10
Najvaznoto prasanje:



Kolku sme spremni da go napustime toa sto go pravime vo momentot i da izlezeme na ulica???????????????

Ama ne da izlezeme na ulica za da protesirame protiv toa sto bilo , tuku za toa sto doprva treba da dojde.

Ocigledno deka nikoj ne e zadovolen vo ovaa drzava. Site sme nad 18 godini, a koga si polnoleten ima dva izbora, ili si NORMALEN ili si NENORMALEN. E ako sme NORMALNI, kako sto tvrdime site, pa togas sto cekame? Nekoj da ne organizira, pari, moral, mozok ili drugo?????????????????????????????? I jas ne sum zadovolen od ova sto se slucuva ama nekako ne znam sto treba da napravam za da bide podobro. Iskreno ne ni znam od kogo treba da pobaram pomos za da mi pomogne mene i na drugite luge koi sigurno imaat problemi sto za mene nikogas nema da bidat razbirlivi.

Sega ke vi kazam nesto. Nekoj ke poveruva, nekoj ne. Iskreno ne me ni interesire bidejki sum zgrozen od cinot na koj sto sum svedok pa ostavam vie sami da precenete vo kakva drzava " ZIVEEME ". Na mojot komsija vo Oktomvri, znaci pred 6 meseci, mu ja isklucja vodata i toa bez nikakva usna opomena, za pismena ne stanuva zbor dodeka zakonot veli deka mora da ima poseba posmena opomena pred isklucuvanje, nitu pak nekakva opomena za da napravi nekaka spogodba za plakanje na rati. Znaci VODATA eeeeeej velam VODATA ne nesto drugo. Osnovniot komponent bez koj fizicki covekoto telo nemoze da izdrzi poveke od 7 dena. Podnese tuzba protiv JPKD-Komunalec za naruseno vladeenje i nekorektna postapka a vo meguvreme sakase sudot da proiznese vremena merka za da mu ja priklucat VODATA dodeka pravosilno da zavrsi predmetot. Megutoa VODA nema. Predmetot go dobi, se prifati vremenata merka, VODA nema. Od Komunalec se zalea do Apelacija, go vratija predmetot na povtorno sudenje, VODA nema. I na krajot padna na predmetot i sega ne znae sto da pravi. A pari, " NORMALNO ", nema , a za VODA ne znam kolku e" NORMALNO " da nema!!!!!

A vo momentot ja slusam Go West od Pet Shop Boys na metropolis radio koja deluva premnogu optimisticki, za ralzika od zivotot na mojot komsija!!!!!!!





-------------
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!


Постирано од: alankan
Датум на внесување: 29.Март.2010 во 10:54
Narodot uziva vo seksot so Gruevski,si go znae zanaetot covekot,zar bi sakale seks so onoj Crvenkovski toj e kako crnogorec saka samo toj da uziva, mu e gajle za narodot

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Март.2010 во 22:49
Народов си молчи и се надева дека бргу ке помине
- високата цена на јагнешкото пред Велигдентага или се теши дека добро е и со кобасички
- се чуди кога стасаа да ги качат јајцата за Велигден, па слушам место по 2 табли ке фарбаат по 1-колку за адетот
- се покачила струја, му ја мисли како да не уклучува апарати
-се покачубва бензинот па му мисли како колите на крај ке служат како кокошарници
 И така му ја мисли, му ја мисли ама засега ништо не смислуваизненадување


-------------


Постирано од: mariija
Датум на внесување: 29.Март.2010 во 22:50
Nishto ne pravi da praveshe neshto nemashe da dojde do ova deredze


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Март.2010 во 22:57
Е ај да видам што се случува со оној народ кој се труди или барем се обидува нешто да правиизненадување
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=-1&egId=16&eventId=58900 -


Постирано од: zaratustra
Датум на внесување: 29.Март.2010 во 23:56
NARODOT E KRIV !!!
so zdravje da si gi nosime tie so gi izglasavme i gi donesovme se macat na vlast(zboram i za levi i za desni,i za narodna i za zabavna,i za Gunsnroses i za nevrzanite...)!!!Sega komsiite,kina ili juzna afrika(ah to pusto svecko vo fudbal...) da ne ni se krivi!
Predlog-da gi resavame rabotite kako starite sloveni(znam ne se aktuelni seka slovenite ama...)-tie koi delele,bile demek popametni i ponapredni od drugite gi BESELE za da odat na onoj svet i da mu pomagaat,da bidat poblisku do boga!
Hey ho lets go!!!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 13:00
Pocna da se organizira, dodusa ne site ama vazno od negde  se pocnuva...kako i sekogasнамигнување
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1982&ArticleID=137465 - - Арачиновци нема да плаќаат даноци


-------------


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 13:49
"Тема: А што прави овој народ?"

под народ најверојатно се мисли само на македонците, затоа што останатите и те како прават нешто, особено албанците.


-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 20:37
Shto pravi?
Trpi i STRADA.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 08:08
Моментално се чуди што да им прави на ПП апаратите од 2 кг. кои ги купи по препорака на Владата....а сега бидна "Пу-пу не важи" .....како и се секој Закон или правилник што го донела...хи,%20хи...

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 20:01
.....si trpi ...i trae,...dodeka go dupat....sopstvenite cheda!   

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Генерал Митре
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 20:14
Бев на Пастрмајлии..ете тоа праев


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 23:45
Se cudi..original li e... imitacija li eзбунетост

http://www.time.mk/read/843e6430ed/7eab312f9a/index.html - Скапиот часовник на Тодоровски бил фалсификат




-------------


Постирано од: alankan
Датум на внесување: 07.Април.2010 во 01:18
Kako i sekogash,kuka i place ko placi....


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 07.Април.2010 во 01:53
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Se cudi..original li e... imitacija li eзбунетост<h3> http://www.time.mk/read/843e6430ed/7eab312f9a/index.html - Скапиот часовник на Тодоровски бил фалсификат </h3>
Хуманист нема што.Нека го даде на некое дете во СОС селото ако е толку ефтин сатот.Ајде вмро-овци покажете се

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 07.Април.2010 во 02:01
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Se cudi..original li e... imitacija li eзбунетост<h3> http://www.time.mk/read/843e6430ed/7eab312f9a/index.html - Скапиот часовник на Тодоровски бил фалсификат </h3>
Хуманист нема што.Нека го даде на некое дете во СОС селото ако е толку ефтин сатот.Ајде вмро-овци покажете се

лавови мои


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Април.2010 во 06:49
Во сета мака од неплатени сметки, висење на инкасантите и банките на врат, неможноста да оди на кино и театар народецот си се ’’забавува’’ читајки, слушајки и обложувајки се со ’’интересни нешта’’ од нашето политичко миље, кој доволно е најадено, напиено, дотерано (па нека е тоа и со фалс часовници). И така сега една актуелност се повеќе се комплицира па сега докажувањето на фалсификатноста ке мора очигледно да се докажува пошироко. Знам само едно- во оваа беспоштедна борба за политичка превлсат има само едно добро- сите функционери се изложени на јавно видување и дефинитивно ке мора да внимаваат што носат и од каде им е. Помина времето на ’’Еј видејте ме, што имам!
И уште една интересна работа ке мора да се промени- портпаролите ке мора 5 да мерат а еднаш да дадат изјава и тоа добро осмислена, законски поткрепена, бидејки од паушалните произлегуваат консекфенции кој очигледно некој ке ги сноси. Еве случајот со ’’продажба’’ на саатот од 50 долари, сега се отвори ’’надавање’’ во кој на површина извлекоа закони кои не се додефинирани, институции кои немаат/имаат надлежност. Останува да чекаме разврска
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=65F23BC366B7084AB6936C4FD865BE16 - Расте цената на часовникот на Љупчо Тодоровски


-------------


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 10:39
Vchera koj se najde vo nebrano da pomine niz centarot na Sk, vide KOJ e KOJ vo ovaa zemja.

Koi likovi pleskaa so rachinjata, urlaa i duvaa svekjichki so Gruevski.

Ete taka ovoj narod.



-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 11:19
Originally posted by Античкиот Античкиот напиша:


Овој народ - гласа - исто како браќата Роми - за оној кој ке даде вреќа брашно или сто евра...
А ако случајно ми обезбедат работа во државно- иако нема ни биро ни стол, а камоли канцеларија или компјутер , и земам плата од 10,000,00 ден. ке гласам доживотно за него... макар и магаре кандидирале... за фикус еднаш гласав... сепак гласање за магаре е напредок - да не речам еволуција во кандидатите...
Ке се прам патриот дома и по форуми, ама на шопинг се знае „У СОЛУН БРАТЧЕ--- ПРОФИ“....
КЕ ја дадам леб и сол - само војна да нема - нели навалена гла сабја не ја сечит...
Да скратам- нашиот народ е како мувите- само брмчи... И таков зачмаен за едно 50 до 100 години- ке не збриши глобализацијата....ако не го сторат албанците тоа предходно....
Жалосно...


Za sto evra? Ajde ne zbori.Ta za tolku pari ke se naprajt koloni dur do Soluna grada.A ovie so narodnive pari ke si razdavaat i vladeat dodeka ima po sto evra. [:-&]

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 13:18
Kој човек оди на партиски митинг во Македонија?
Кој е тој  што ќе отиде на митинг и ќе слуша како БЦ/Гвујо после толку крадење скандали и сите работи што ги направија во последниве 20 години прави магаре од него и при здрав разум го лаже со лаги на кои ни дете не би поверувало.Па уште и ќе аплаудира!
 
Самото одење и правење на горенаведеното е навреда на сопствената интелегенција.
Иселениците се ослободени од обвинувањата бидеќи нити ја виделе Македонија нити знаат како живееме освен од гледање наши тв,и не знаат ништо за нашите политичари било од СДС било од ВМРО.
 
Еден човек го прашаа дали сега живееш подобро-одговорот беше не ама ќе живеам подобро.Со ова мислам беше доловено сето политичко дејствување во Македонија од ‘91 наваму...
 


-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 13:30
Fakt e deka lugjeto postanaa nechii orudija, bez svoj glas i stav.
Fakt e deka im e toa potrebno za da si obezbedat svoja materijalna egzistencija, a ne ideoloshka vizija.
Fakt e deka imaat mnogu malku sposobnosti i znaenje, da ne kazham ic...i mnogu malku poznavanje od politichka kultura ili demokratska kultura.
Od kade seto ova...pa golem e ovoj potforum, imame mnogu i mnogu pishuvano.
I seto toa doveduva do 29% na IRI.









-------------


Постирано од: novace
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 14:22
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Моментално се чуди што да им прави на ПП апаратите од 2 кг. кои ги купи по препорака на Владата....а сега бидна "Пу-пу не важи" .....како и се секој Закон или правилник што го донела...хи,%20хи...
 
Читајќи ве овде како си ептен стручно лелекате (ламентирате де..постручно кажано) ..си припомнувам...на ова:
ОТИ бре бУЧКо-саниот ни сега и по судови растрчан прај(трај)министер..навремето (советуван од таткото на истотаква „лејди„ викана Подај-Дигни СУКЊА) лесно си го „про-ДАДЕ„ ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВО ООЗТ Дистрибуција на Австријанците..па сега ЕВН како „приватна„ компанија..да си ги превеземе и „активира„ ПРЕРОГАТИВИТЕ на една Независна и Судска Институција..ТУЖАКАЈЌИ си ги сопствените коминтенти (поарно читај ЖРТВИ)...
Или ХАОСОТ викан СМЕТКИ на ЕВН е некому непознат досега?
И КАДЕ се сега „тие„...кои ја ПРОДАДОА „кокошката„ која носи ЗЛАТНИ ЈАЈЦА насекаде ..освен кај нас..на тие кои ја створиле?Ч
И каде  е сега „другарот„ да каже..КОГА ЌЕ ИМ ЈА ДАДАМ на ЕВН..ќе МО(РААТ СИТЕ ДА ПЛАЌААТ..криејќи ја сопствената НЕСПОСОБНОСТ..за она за што и (долго време) примал ГОЛЕМА ПЛАТА??
Ајде сега...од сдсм.....да ни објаснат..кој им даде право.....да продаваат НАРОДЕН ИМОТ?
намигнување
 


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 14:42
Ако еден СДСовец го прашате зошто бранко и цо.го сменија знамето и името во ‘95 тие ќе ви речат дека груевски во ‘08 го прифатил предлогот северна Македонија.Доколку пак еден ВМРОвец го прашате нешто како-зошто ги оставате стечајцине да умираат по улици за леб после 15 години скотски живот тој ќе ви рече дека БЦ ги створил стечајците.Во двата случаи очигледно одговорот нема никакви допирни точки со прашањето.Дотолку што веќе очигледно ни станува(со исклучок на некои СДС/ВМР-овци) дека тие всушност работат заедно со тоа што си служат како оправдување едни на други додека топовското месо во нивните редови се пцуе по форуми,кине плакати и си ги крши главите меѓу себегубитник
 
Ти novace (класично во твој стил)во постот немаш ни една нормална реченица освен бескрајна игра на зборови која е невидено клише веќе...
Јас лично ти препорачувам да одиш на подворум Литература во некое поетско катче па таму римувај си до 101 и назад...

 
И ве поздравувам сите со песната ,,криви смо ми,,од балашевиќ.Треба да направиме една компилација на песнава со слики од Мк политичка сцена во последниве 20 години.


-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 16:00
Originally posted by Kali Kali напиша:


Fakt e deka lugjeto postanaa nechii orudija, bez svoj glas i stav.
Fakt e deka imе согласувам од e toa potrebno za da si obezbedat svoja materijalna egzistencija, a ne ideoloshka vizija.
Fakt e deka imaat mnogu malku sposobnosti i znaenje, da ne kazham ic...i mnogu malku poznavanje od politichka kultura ili demokratska kultura.
Od kade seto ova...pa golem e ovoj potforum, imame mnogu i mnogu pishuvano.
I seto toa doveduva do 29% na IRI.

@Kali
вака кажано...
се согласувам со тебе, нема збор...
но тоа е нашето секојдневие...
и народот се поведува по речникот и однесувањето на политичарите...
не сфаќајќи дека политичарите намерно го разгоруваат огинот...
создаваат напната атмосфера полна со навреди и ниско ниво на комуникација...
така...
народот се пали на празни зборови...
на ти реков ми рече...
и се создаваат фанатички лојални членови на двата табори...
кои не се способни да размислуваат на друг начин освен на тој што ќе го каже лидерот...

дури и тука на форумов има форумџии...
кои имаат безобразно ниско ниво на комуникација со сите неистомисленици..
кои го плукаат, навредуваат, понижуваат и омаловажуваат сопствениот народ...
како да е малку што тоа го прават скоро сите соседи...
а нашиот народ е таков каков што е...

верувам дека кога интелектуалците би дискутирале на ним достојно ниво...
ќе им дадат пример и на другите...
и можеби ќе ги научат дека сите не може да мислиме исто...
но не мора да се навредуваме...
да им го оставиме тоа на политичарите...



-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 17:41
“Фанатична верба“ во лидер нема.Вербата е само „љубов од интерес„. Има и „љубов од страв„голема%20насмевка
И  едната и другата е за категорија која сака позиција, место кое по редовен пат не го добива.
Втората е за категоријата која е карактеристична за целиот период на нашата транзиција. Познвам барем 10тина млади луге кои се надеваат на решение за неопределено работно време и мора за да не ја изгубат можноста да одат каде ке бидат повикувани.
Неизвесноста, сиромаштијата која континуирано се тера, ги натера лугето да се приклонуваат кон оние кои се “лидери“.


-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 18:08
Точно така мамамд, и тоа е катастрофата која не снајде.
Продуцираат полтрони,партиски војници и на крај властитутки.Тешко дека набрзо ќе се извлечеме од оваа беља, што е битно на оние Властитутките тоа не им пречи???...

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 18:27
Кога веќе спомна лидери и лидерство, еве една кинеска мудрост.
 
TO LEAD PEOPLE,
WALK BESIDE THEM ...
AS FOR THE BEST LEADERS,
THE PEOPLE DO NOT NOTICE
THEIR EXISTENCE.
THE NEXT BEST, THE PEOPLE
HONOR AND PRAISE.
THE NEXT, THE PEOPLE FEAR;
AND THE NEXT,
THE PEOPLE HATE ...
WHEN THE BEST LEADER’S
WORK IS DONE,
THE PEOPLE SAY,
“WE DID IT OURSELVES!”
 
— LAO-TSU
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 18:39
Originally posted by marsovec marsovec напиша:


Точно така мамамд, и тоа е катастрофата која не снајде.
Продуцираат полтрони,партиски војници и на крај властитутки.Тешко дека набрзо ќе се извлечеме од оваа беља, што е битно на оние Властитутките тоа не им пречи???...

Премногу долго трае нашето “снајдување“тага
Бела мечко
кај нас Власите има една ваква мисла
Adjunlu shi shklopcanj va-smaka
Што во превод би му дошло.
Гладниот и шкљопцан ке јаде. Ова шкљопцан нема превод- се однесува на специјални љепчиња од трици месени за овчарските кучињаголема%20насмевка
Ние одејки по “лидеите„-дојдовме до таа фазатага


-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 22:13
зошто сеуште постои вакво прашање? зарем народот очекувате да прави нешто?
народот треба само власт да избере, другото е работа на власта, таа ја има моќта да ја контролира целата држава, а со тоа и народот, влијае врз него и го насочува, а самиот народ никогаш не се грижел за колективното добро, секој за себе, и така е секаде во светот, тоа е човечки, да се биде себичен, и најпоштените луѓе се себични
власта ги донесува одлуките и акциите потребни за да се подобриува и развива државата, народот само ги следи законите кои го контролираат, а тоа го има кога има солидна полиција, закони и контрола

доколку власта се опушти и почне да забушава, народот доколку не е загаден со партиските пропаганди, ќе знае како да реагира и доколку е обединет, ја има таа моќ да ја заплаши или симне таа власт





-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: novace
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 22:17
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

зошто сеуште постои вакво прашање? зарем народот очекувате да прави нешто?
народот треба само власт да избере, другото е работа на власта, таа ја има моќта да ја контролира целата држава, а со тоа и народот, влијае врз него и го насочува, а самиот народ никогаш не се грижел за колективното добро, секој за себе, и така е секаде во светот, тоа е човечки, да се биде себичен, и најпоштените луѓе се себични
власта ги донесува одлуките и акциите потребни за да се подобриува и развива државата, народот само ги следи законите кои го контролираат, а тоа го има кога има солидна полиција, закони и контрола

големо%20гушкањедоколку власта се опушти и почне да забушава, народот доколку не е загаден со партиските пропаганди, ќе знае како да реагира и доколку е обединет, ја има таа моќ да ја заплаши или симне таа властдадададада
 
Ни збор (не е потребен) повеќеголема%20насмевка
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 22:25
ја последен пат кога проверив и ВМРО беше партија со свои пропаганди
а ако ти е целта да кажеш дека народов не се буни бидејќи биле ок, да те потсетам дека народот не се бунел воопшто во последниве 20 години, само мирно гласал и чекал


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 22:27
Загаден е народот со партиските пропаганди.Види само колку народни пари се трошат за загадувањето!.
Но за слободата не е лесно да се изборите, но ќе ја биде!.
СИГУРНО!.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 22:33
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

зошто сеуште постои вакво прашање? зарем народот очекувате да прави нешто?
народот треба само власт да избере, другото е работа на власта, таа ја има моќта да ја контролира целата држава, а со тоа и народот, влијае врз него и го насочува, а самиот народ никогаш не се грижел за колективното добро, секој за себе, и така е секаде во светот, тоа е човечки, да се биде себичен, и најпоштените луѓе се себични
власта ги донесува одлуките и акциите потребни за да се подобриува и развива државата, народот само ги следи законите кои го контролираат, а тоа го има кога има солидна полиција, закони и контрола

доколку власта се опушти и почне да забушава, народот доколку не е загаден со партиските пропаганди, ќе знае како да реагира и доколку е обединет, ја има таа моќ да ја заплаши или симне таа власт
На оваа држава ќе и се случи народ верувај,успан народ сме и сето тоа ама кога тогаш ќе се разбудиме,а кога ќе се случи тоа ќе одат во три лепе и внатрешниве непријатели на државава и надворешните.Зошто Македонецот се разбудува со после огромни маки и злодела врз него,тоа го прави ѕвер, и никој не излегол на крај со таквиот Македонец,а спие тој во секого од нас,одамна го нема ама ќе дојде!А дотогаш да се радуваме на сите нечовечности што ни ги прават нашите власти и нашите соседи/рамковни браќа затоа што со секоја мака сме чекор поблиску до Македонецот... 
 
Tiocfaidhár lá !


-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 22:38
Ако се случи во Романија зошто не би се случил и овде?
Но кој е Чаушеску???

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 22:46
не е дека народот е успан, напротив, добро знае што точно се случува околу него, само или е партиско војниче, или е некој уплашен да не го одерат ако излезе со став
поради вербата и робијата кон партиите, народот се разединува, нема еден единствен став со кој се критикува властаи нејзините дела



-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 22:55
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Премногу долго трае нашето “снајдување“тага
Бела мечко
кај нас Власите има една ваква мисла
Adjunlu shi shklopcanj va-smaka
Што во превод би му дошло.
Гладниот и шкљопцан ке јаде. Ова шкљопцан нема превод- се однесува на специјални љепчиња од трици месени за овчарските кучињаголема%20насмевка
Ние одејки по “лидеите„-дојдовме до таа фазатага
 
 
Нашите лидери не се the best, туку се next to the best, и нивниот однос со народот е опишан во болдираното.
......
THE NEXT BEST, THE PEOPLE
HONOR AND PRAISE.
THE NEXT, THE PEOPLE FEAR;
AND THE NEXT,
THE PEOPLE HATE ...
....
 
Проблемот не е во лидерите, туку во народот. Народот во голема мерка има изопачен морал, не почитува вредности, лаком е за пари, нема мерка колкава штета е спремен да направи за ситна себична корист... Ајде сите погледнете се себе и околу себе и одговорете колкав процент од луѓето што ги знете се восхитуваат кога некој ќе направи незаконска работа (снаодлив)? Колку од нив оправдуваат незаконски и неморални дејствија, ако се направени од лица во „нивната“ партија? Ги третираат најдобрите и најталентираните ученици со подсмев. Рушат систем за минимална корист...
 
Додека не се научиме на етика и морал, и дека државата најпрво се брани со законско однесување и секојдневна патрола на законското однесување, своето и на другите, нема да имаме подобри лидери, затоа што тие се огледало на народот. Како може народ со криминоген (sorry, that's how it looks like) ментален склоп да избере некриминогена власт?
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 23:04
добро бе власта за што постои? ТАА ГО КОНТРОЛИРА НАРОДОТ, НЕГОВИОТ МОРАЛ И НЕГОВИТЕ ДЕЛА
законите се таму со причина, секој кој ги крши да биде казнет, а со тоа да се влијае врз неговиот морал, ако не се поправи, ќе биде казнуван, повторно и повторно, додека не му дојде памет

на моралот се влијае со пропаганда и со перење на мозок, а таа пропаганда  ја поддржуваат законите

и како може да посакувате да постои чесен и добротворен народ? такво нешто е утопија и не постои, секој секогаш прво мисли на себе, таков е светот, но постои некој да го спречува народот во неправилното постапување, а тоа е ВЛАСТА
и како очекувате народот да се реформира кога власта не реасгира, па да му се невиди, полицијата ни е најголемата мафија, што може да очекувате од тука?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 01:04
Navistina samo glasa i molci.A ova molci ne ke da e skoro 600 godini? So cesni isklucoci?

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 05:33
Забеган:
 
Колективната свест, морал, етика, сфаќања на огромното мнозинство на народот во МК исфрлаат на површина лидери, политичари, и на крај власт, кои се слика и огледало на таа свест. Џабе не викаат, Be careful what you wish for! Затоа што тоа што го мислиш, тоа и ќе те снајде, индивидуално или колективно, затоа треба да внимаваш што и како посакуваш. Ако луѓето во некоја партија имаат морал, нема да дозволат да изберат лидер (и потенцијален премиер) пред да побараат да ги објасни сите прљави приказни, вистинити или не, почнувајќи од препишувањето во школо, чоколадата што ја дигнал од самопослуга, казната за брзо возење, приказните за мито, неплатен данок, конфликт на интереси, к*рвите и дечкото на жена му... Не смеат да дозволат ништо да остане необјаснето. Да видиш како брзо ќе се сегментираат работите. Ако партијата не сака, гласачите ќе го направат тој филтер уште поефикасно. Да беше така, немаше никогаш Трифун Костовски да стане градоначелник... Половината од „политичарите“ што поминаа на македонската сцена немаше да можат да помирисаат до власта. Истото важи и за бизнисите. Ако некој не си ги плаќа обврските, спрема клентите и вработените, брзо ќе се најде осамен. Не знам само зошто се плашите да воспоставите систем на вредности со кој ќе им се спротивставите на транзиционите (уште?) политичари и „бизнисмени“.
 
http://www.youtube.com/watch?v=9p_Ho2_KS0k&feature=related - ... Još uvek sanjam neke bivše/ A mozda me neka i sad čeka, / Jos uvek ih pamtim po nekim ljudima, / Po mestima i čvrstim grudima. ... Дишете длабоко и уживајте со безсмртната Галија во живо.   голема%20насмевка

 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 06:53
Originally posted by brza brza напиша:

uchitelkata se prasha shto pravi,...e pa , eve,kazete i shto pravi narodot.

Ако учителките се народголема%20насмевка тогаш  еве што прави тој дел од народо:
-министрот вели, учебниците од прво до трето не се враќаат,
директорите наредуваат-собирааај...провери колку се оштетени, пополни обрасци за учебници!!! Кој да се слуша-кој е поголем закон во овој домен?
-министерот за информатика, премиерот и министерот за образование со полна уста се фалат дека ги компјутеризира училиштата (и фала им). Арно ама...пак некој се најде да каже дека- сведителствата со описните оценки мора да се пишуваат на рака. Аргумент-бледеелезбунетост
-министерот за образование вели- највани се резултатите од тестирањата- некој таму подолу во ешалоните вели- најважно е да имаш сертификати од обуки. Сега му е мајката-остај децата нека учат со родителите ти трчај од обука на обука, натрупај сертификати (дипломата заклучи ја во веце) и уживај. Платата ти е обезбедена- децата што не си ги научил-немај гајле, имаш сертификати!!!!
И така може цели фермани за народот.
Вчера една учителка рече вака- Луѓе, децата не се криви, училиштата бараат да учат-родителите (секоја чест на исклучоците) велат, абе кој ке ти стави единица, тој/таа вошлата. Уживај сине!!! Не ти можат ништо!!!
Така е и со наставниците. Кого да слушаат министерот (законот) или таму непосредниот раководител кој чим му се спротивстават прети  со казна од 5 %.Не го не го казнуваат-тој има партиско пусулче кое е појако и од зборот на министерот.
Еееее, бела мечко 5% и не е малку. Затоа ке слушаш, нема да се буниш. Ќе си речеш, ај ќе помине.тага




-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 08:02
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Забеган:

 

Колективната свест, морал, етика, сфаќања на огромното мнозинство на народот во МК исфрлаат на површина лидери, политичари, и на крај власт, кои се слика и огледало на таа свест. Џабе не викаат, Be careful what you wish for! Затоа што тоа што го мислиш, тоа и ќе те снајде, индивидуално или колективно, затоа треба да внимаваш што и како посакуваш. Ако луѓето во некоја партија имаат морал, нема да дозволат да изберат лидер (и потенцијален премиер) пред да побараат да ги објасни сите прљави приказни, вистинити или не, почнувајќи од препишувањето во школо, чоколадата што ја дигнал од самопослуга, казната за брзо возење, приказните за мито, неплатен данок, конфликт на интереси, к*рвите и дечкото на жена му... Не смеат да дозволат ништо да остане необјаснето. Да видиш како брзо ќе се сегментираат работите. Ако партијата не сака, гласачите ќе го направат тој филтер уште поефикасно. Да беше така, немаше никогаш Трифун Костовски да стане градоначелник... Половината од „политичарите“ што поминаа на македонската сцена немаше да можат да помирисаат до власта. Истото важи и за бизнисите. Ако некој не си ги плаќа обврските, спрема клентите и вработените, брзо ќе се најде осамен. Не знам само зошто се плашите да воспоставите систем на вредности со кој ќе им се спротивставите на транзиционите (уште?) политичари и „бизнисмени“.

 

http://www.youtube.com/watch?v=9p_Ho2_KS0k&feature=related - ... Još uvek sanjam neke bivše/ A mozda me neka i sad čeka, / Jos uvek ih pamtim po nekim ljudima, / Po mestima i čvrstim grudima. ... Дишете длабоко и уживајте со безсмртната Галија во живо.   голема%20насмевка

 

Nesso najstra[no za vladetelite e ako se vospostavi sistem na vrednosti.Kako togas ke vlijaat pri vrabotuvanja,tenderi,naimenuvanja..pri praktikuvanje na mokta- koja konecno znaci pari.A za parite se raboti.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: bingo
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 10:34
се сонча или сунча беше леле од ова топлото ништо незнам


Постирано од: Charmedgirl18
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 12:51
овој народ, седнува на маса, и прави план-денес ќе одам кај X на ручек, а кај Y на вечера, и денес не готвам.
утре ќе одам кај Миле Паника на доручек, кај Тошо Малерот на ручек, и кај Цацко Конопишки на вечера, и пак нема да готвам, да трошам струја, вода...

-------------
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 13:04
ко и стално ПАТИ од недоделкани... нема што да прави друго...

-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 13:54
А што прави овој народ?

Овој народ оди во
forum_posts.asp?TID=14325 - Клуб на политички фајтери... и се замара со политикаизненадувањеизненадување

Абе како да ги плаќаат некои луѓе за да се докажуваат чија партија е подобра. А не се свесни дека ни едната ни другата партија нема да им го направат животот полесен и подобар. Ни едните ни другите нема да мрднат од мртва точка.
А оние другите што не се во Клубот...тие се нервираат како да врзат крај со крај затоа што никој не им обезбедил работа и пристоен живот.не%20знамне%20знамне%20знам

Ивинете ако ве навредив со нешто ама таква ни е реалноста. Или си од едната партија па те вработиле претходни или си од другата партија па си тазе вработен. И едните и другите си ги штитат своите.намигнување Ете тоа прави народот


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 13:56
Умиратага
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=2046&ArticleID=142770 - - Болните од леукемија умираат без лекови


-------------


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 16:31
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Умиратага
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=2046&ArticleID=142770 -


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 17:15
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Умиратага http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=2046&ArticleID=142770 - <span id="_ctl8_dtlArticles__ctl8_Label5" ="PublicationTitle - Болните од
леукемија умираат без лекови</span>


Премиерот да го прашате ќе одговори дека за тоа се криви А1 и БЦ.Тој има за се одговор.МНОГУ Е УМЕН!.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 17:24

Не само премиерот туку и неговите реинкарнации на форумовголема%20насмевкаА пак другите ќе ти речат дека премиерот е крив и за работиве што ги наведов од другата партија така да...

Доста беше разбуди се-свестисе не спиј ти!намигнување


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 17:35
Вакви изјави ме ставаат во ситуација да бранам, а јас мразам да бранам некого.
Дали премиерот може да стигне да кара во секоја пора на оваа земја?
Банален пр. (кој за што јас за образованиенамигнување)
потикнати од соседното конк*рентско училиште кое по медиумите им се заблагодарувало на родителите кои дале донации за подобрување на условите во училиштето, членови на родителскиот совет нашле свои донатори. И кога  почнале со работа и кога успеале да ги анимираат и другите родители да се вклучат и дадат свој придонес немало од училиштето кој да им помогне. Дури се шпекулира дека ги терале сами да бараат одобренија за работа од локалната самоуправа.
И сега се поставува прашање- како едниот директор ги мотивирал, им се заблагодарил за некои 1000 евра, а другиов за некои 3 до 4000 евра не мрда со прст.збунетост
Што да прави Груевски, да му удри чврги на овој кој чека се да му даде државата и да се фали дека е добар менаџер. Што да прават родителите (народотголема%20насмевка) да му оди на Груевски и да му каже да ги тргне таквите раководители??????


-------------


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 17:41

Да го стави во затвор,како може да се санкционираат во сите држави тие што не работат како што треба,само кај нас никој никому ништо не му може.А грујоски како репрезент на партијава го спомнуваме а не мислиме лично само на него туку целата негова власт.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 18:02
Кого попрво да затвори човекот?
Се шпекулира дека некој си висок функционер си ја поставил братучедката на една одговорна позиција. И таа нормално си направила круг на раководители со кои “соработува“.И сега народ ко народ шпекулира. Демек „високиов фукционер“  ги штити и братучедка му и другарките избунетост
И човек не знае дали да верува на шпекулации или во секоја шпекулација има бајаги вистина????


-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 18:46
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Кого попрво да затвори човекот?Се шпекулира дека некој си висок функционер си ја поставил братучедката на една одговорна позиција. И таа нормално си направила круг на раководители со кои “соработува“.И сега народ ко народ шпекулира. Демек „високиов фукционер“  ги штити и братучедка му и другарките избунетостИ човек не знае дали да верува на шпекулации или во секоја шпекулација има бајаги вистина????


Та целата влада или голем дел се пресликан кабинетот на денешниот ни премиер од времето кога министеруваше.Разбира се и кумови и братчеди?
Ниту кралските семејства не биле на толку функции и секаде во државата.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 18:58
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
Нашите лидери не се the best, туку се next to the best, и нивниот однос со народот е опишан во болдираното.
......
THE NEXT BEST, THE PEOPLE
HONOR AND PRAISE.
THE NEXT, THE PEOPLE FEAR;
AND THE NEXT,
THE PEOPLE HATE ...
....
 
Проблемот не е во лидерите, туку во народот. Народот во голема мерка има изопачен морал, не почитува вредности, лаком е за пари, нема мерка колкава штета е спремен да направи за ситна себична корист... Ајде сите погледнете се себе и околу себе и одговорете колкав процент од луѓето што ги знете се восхитуваат кога некој ќе направи незаконска работа (снаодлив)? Колку од нив оправдуваат незаконски и неморални дејствија, ако се направени од лица во „нивната“ партија? Ги третираат најдобрите и најталентираните ученици со подсмев. Рушат систем за минимална корист...
 
Додека не се научиме на етика и морал, и дека државата најпрво се брани со законско однесување и секојдневна патрола на законското однесување, своето и на другите, нема да имаме подобри лидери, затоа што тие се огледало на народот. Како може народ со криминоген (sorry, that's how it looks like) ментален склоп да избере некриминогена власт?
 


Da, ova e tazhno i mnogu vistinito.

No, i mnogu normalno so ogled deka so vekovi ne sme imale samostojnost, sloboda i pravo na odluchuvanje. Ednostavno, ne sme uspeale da nauchime shto znachi da se bide samostoen i odgovoren narod, sposoben da funkcionira vo sistem od pravila i normi. I koga kapata na Jugoslavija otpadna, ostanavme neuki za mnogu neshta.
Vo tolkute vekovi ugnetuvanje na ovoj narod... istorijata se povtoruva, onepravdanite stanaa onepravduvachi.
Narodot cija istorija se falsifikuvashe, vo dokazhuvanjeto na sebesi i svojata istorija, pochna i samiot da se falsifikuva.


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 20:16
Kali, за ова можеби ќе ви се налути Големиот Брат информиран преку Големото Уво, но право да ви кажам, МИСЛАМ ДЕКА СКОРО ДА ЌЕ СТЕ ПОТПОЛНО ВО ПРАВО?
За жал имаме уште многу да учиме.Со исклучок нели ма умниве на кои тоа не им е потребно.Тие се знаат.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Јуни.2010 во 19:20
Чита, анализира, се чудизбунетост
http://www.time.mk/read/79e7e0c4d7/302991685e/index.html - Даравелски со македонски пари се луксузира во Белград



-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 18.Јуни.2010 во 19:29
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Чита, анализира, се чудизбунетост<div ="additional-article"><div ="aa-inner"> http://www.time.mk/read/79e7e0c4d7/302991685e/index.html - Даравелски
со македонски пари се луксузира во Белград <span ="source"></span>


А дали другарите му, се стремат повеќекратно да го надминат?
А како џепџииве се утепаа со одлежување во шутка, или деловите од фамилиите се недопирливи.Овој рекетаров...наградениов и овој...кој го посочи антикорупциска..кој вработувал ...надвор од законот ...ко оној ...бегалецон..во Полска...А овој не бега.Што е со власта...сега нема проблем...кога ќе ја изгубат власта ќе бега ...и ќе ужива како Даравелски...а и други?...Глуп сум...ништо не разбирам...молам потпатол..Бичеклички да ми објасни он објаснуе се како шо требит...Многу е надарењн ...и умен...дете на мама..се знае...

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 03:31
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Чита, анализира, се чудизбунетост
http://www.time.mk/read/79e7e0c4d7/302991685e/index.html - Даравелски со македонски пари се луксузира во Белград
 
Токму за тоа и зборувам. Да функционираа моралните и етички принципи кај македонскиот народ, никој од племето Далаверски немаше да може да приближи до државни пари. Кого и да прашате во Куманово, дури и случаен минувач на улица, ќе ви каже дека Томе Стојановски - Далавера е невидена бараба, лопов и банѕов. Нема жена што била во негова близина, а да не била напаствувана од овој гад, кој во даден момент беше претседател на собранието, втор човек во државата. Исто така ќе ви објаснат каков силеџија е и син му Драган, кој толку е горд на прекарот на татко му, што го зема за презиме - Далаверски. Тој збор после се изврте во ДаРавеЛски откога овој стана јавна личност.
 
Е сега да прашам, научивте ли некоја лекција од овој случај? Дали некој во Македонија прави анализа како ваквите шљамови стигаат толку високо во државата? Нели сметате дека тие канали треба да се затворат? Или пак се слагате да ви се повторуваат вакви работи до изнемоштеност? Ова е работа за невладините организации, граѓанските здруженија и сл. Откога ќе се идентифицираат механизмите како овие битанги се буткаат толку високо, ќе му се објасни на народот, не по име и презиме, туку во принцип, и ќе се изврши притисок врз власта да ги оневозможи тие механизми со законска регулатива. Но изгледа никому во Македонија не му е гајле за тоа. Е па драги сонародници, кога немате механизми или не саката да се занимавате со филтрирање, кога корупцијата не ве вознемирува длабоко, кога немате желба да го дигнете гласот на време и мислите дека некој друг треба да го направи тоа за вас, тогаш осудени сте да работите и мизерувате за некои што не им е гајле за вас.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 19.Јуни.2010 во 11:54
ТОЧНО; КАКО ВАКОВ ШЉАМ СТИГНУВА И СЕ ОДРЖУВА ВО ВРВОТ.
Влаституткиве се множат како стаорци во канализација та тие да не прават дисбаланс во државата.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 22.Јуни.2010 во 13:18
Чита и се чуди-има криза-нема кризач излеговме ли од рецесија-влегуваме ли во рецесија. Сега ке не убедуваат дека не е многу поскапеноизненадување
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=622101030469&id=10&prilog=0&setIzdanie=22014 - Лебот поскапи, што е следното?
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=62210103119&id=10&prilog=0&setIzdanie=22014 - Поскапеа и горивата


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 23.Јуни.2010 во 15:31
Не само народот, туку интелектуалната сила и студентите ( кои секаде во светот се силата пред која се повлекуваат и владите на најмокните земји) читаат и молчат.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4AB2B94A7FC3614296B4437AA68FA9C8 - Приватен факултет ќе ги рангира државните универзитети
Интересен податок
Над 3.200 академци - корисници на студентски кредити и стипендии, во догледно време нема да ги добијат очекуваните пари од кои на многумина им зависи останувањето на студии, но, затоа државата одвои над 160.000 евра за рангирање на јавните високообразовни установи. За да биде апсурдот поголем, оценувањето на државните универзитети би требало да го врши приватна образовна институција! збунетост


-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 16:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Не само народот, туку интелектуалната сила и студентите ( кои секаде во светот се силата пред која се повлекуваат и владите на најмокните земји) читаат и молчат.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4AB2B94A7FC3614296B4437AA68FA9C8 - Приватен факултет ќе ги рангира државните универзитети
Интересен податок
Над 3.200 академци - корисници на студентски кредити и стипендии, во догледно време нема да ги добијат очекуваните пари од кои на многумина им зависи останувањето на студии, но, затоа државата одвои над 160.000 евра за рангирање на јавните високообразовни установи. За да биде апсурдот поголем, оценувањето на државните универзитети би требало да го врши приватна образовна институција! збунетост
Би се зачудиле да се објават дадени средства за разни интелектуални услуги, чии резултати потоа и не се користат.Зарем немаме интелектуалци кои би ги дале своите услуги за многу помалку средства и со ист квалитет?.
Знаењето е сила знаењето е моќ.
Срамно е потценување на нашите стручни лица.не


-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 01.Август.2010 во 21:59
Абре македонче, може и ти доваѓа умот.............

Падна фамата за чесност, работливост и борба за името на власта

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=F6C4840F83C5AB43BAA4A9A09638CC00 - http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=F6C4840F83C5AB43BAA4A9A09638CC00




-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk