Испечати | Затвори го прозорот

Оштетена коса

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мода и убавина
Опис на форумот: Креатори, козметика, фризура, целулит, трендови...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19284
Датум на принтање: 26.Септември.2024 во 20:05
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Оштетена коса
Постирано од: polzavce
Наслов: Оштетена коса
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 00:15
Знаете ли некои финтички оштетената коса да се врати во живот....

Јас избланширав делови од мојата коса и ја добив посакуваната боја, но ми изгоре косата и џабе ми е бојата сега...

-------------
МИР со сите



Коментари:
Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 02:59
jas se farbam plava so godini...posvetuvam dosta vnimanie i ja neguvam kosata...
-vo mesecot 2-3 pati stavam med so folija(pramen po pramen mackam i vitkam)
-stavam cickovo maslo so vitaminski ampuli(na mesec dva od apteka kupuvam b6, b12, c ampuli, kombiniram )
- koristam dobra farba koja spored mene ne ja ostetuva tolku kosata kako nekoi drugi pojaki(koristam Loreal, a bukvalno gi imam site podobri i pokvalitetni farbi probano),
- koristam sampon za tretirana kosa(za neutraliziranje) od Keune,
-obavezno stavam maska ..ja koristam Alter ego i navistina e prekrasna
 
 
големо%20гушкањеmilo k emi bide ako pomogav na nekoj   


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 09:38
Со години го користев овој од Dove кој е за светло обоена,сува и оштетена коса
И бев многу задоволна.Од пред месец дена пробав нов,за иста намена

ми се чини дури и дека е подобар,помека ја прави косата,подобро се расчешлува и има поубав сјај.
И редовно користам силиконски капкисреќа







Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 09:59
Можеби личам на подвижна реклама,... на маскаваголема%20насмевка.... ама мене мноогу ми помогна..... полжавче... Top Care



и стално ми викаат... ти шишана да не си збунетост нема врвови, нема испукано, изгорено.... задоволство


-------------


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 10:08
голема%20насмевкаБисерна треба и јас да се пропознаам во муабетот за рекламатаголема%20насмевка
А не ме ни плаќаатсмеење


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 11:04
Бисерно, а каде ја има маскава за коса? Дали ја има секаде или пак може да се купи само кај фризер?


Инаку Мила, не си едниствена... производите на Gliss за коса веќе три години наназад ги користам и сум презадоволна

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: nali5555
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 19:51
zatoa ne se farbajte kako mene i ke imate meka nezna,zdrava,sjajna i cvrsta kosa samo koristam maska od genera drugo nisto,no sepak prirodnoto e najubavo!!pozdrav


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 19:58
ampuli hairline....

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 21:40
и денеска однесов уште една кутија од кај фризерката.... треба стотче барем да ми дава газење%20од%20смеење

иначе, јас си ја купувам од кај мојата фризерка,... 550 денари...... имам приметено дека и косата побрзо ми порасна... од фебруари до сега.... ми стаса од под уши до под рамена..... расцветани врвчиња немам воопшто...... задоволство а можам да речам дека речиси секојдневно ја пеглам косата......


-------------


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 01:04
Оуууу, ама сте биле срциња....

Ај ќе пробам нешто...од наведеново...

Абе јас си користам шампон и регенератор Лореал, серум за третирана коса....понекогаш ставам и ленено масло како маска за коса. Силиконски капки обавезно користам....Но сува е и пак е сува....и лустер ќе се ишишам

-------------
МИР со сите


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 13:15
Полжавче само едно нешто запамти, бланширана коса е мртва коса. Секогаш е посува за разлика од обично бојадисаната и нема природен сјај, туку мораш вештачки да до добиеш, со маски, серуми за висок сјај, шампони на база на камилица и мед(тие природно се погодни за руса или многу осветлена коса).
Ама кога ќе се навикнеш на „сламата„ нема да ти пречи понатаму.
Еве ја 10 години платинста блондинка бев и минатата година силом прилике(под принуда) ја променив бојата на косата и еве нит ми е оштетена, има природен сјај, мека е и се тоа ама бојата ми е тапа.
Се враќам постепено кон бланш ефектот зашто како што кажа Дејан Миличевиќ еднаш „ Једном плавуша, увек плавуша„.ОК ова не важи за сите

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: bla bla
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 15:45
Пробував со маски, ама некако само брзо ми се мрсеше косава, а не гледав некое подобрување. Сега и ставам маслиново масло пред да ја мијам и така еве сега глеам поарно е


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 23:55
Јас би ти препорачала прво малку да ги скратиш врвовите и после секое миење задолжително маска за фарбана и оштетена коса(на коренот не,бидејки се мрси),а кога си дома неколку часа пред миење маслиново масло.голема%20насмевка


Постирано од: bla bla
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 14:13
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Јас би ти препорачала прво малку да ги скратиш врвовите и после секое миење задолжително маска за фарбана и оштетена коса(на коренот не,бидејки се мрси),а кога си дома неколку часа пред миење маслиново масло.голема%20насмевка


Не се фарбам и редовно ја шишам косата, ама сува ми е и затоа и ставам маслиново и така ја држам два саата.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 14:39
епа најверојатно имаш виткана коса
тие коси се по суви


Постирано од: bla bla
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 14:42
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

епа најверојатно имаш виткана коса
тие коси се по суви


не
права ми е...не знам бе, таква си е


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 19:23
devojce vaka ima nekoi raboti koi sama mozes da si gi napravis eve: lazicka med, lazicka rizinovo ulje i edna zolcka, se obrabotuva se stava na kosata stoi 2 casa i se mie, ovaa maska ti e za suva i ostetena kosa a i za rast na kosata (provereno), druga:mozes pred mienje da ja namackas so majonez, da , da majonez,treta:casa jogurt i edno jajce,se drzi 20 minuti,cetvrta:0,5 dl.maslinovo i 0,5 dl. ricinuvo maslo e ovaa maska se drzi 3 casa,aaaaaaaaaaa od kolekcii jas najveke sum zadovolna od GLISS, se sto e GLISS,ima Ehpress Repair Regenerator od glis za suvi i osteteni vrvovi,probaj go, isto i maskata od Gliss ti e mnogu dobra, toa, poz


Постирано од: bla bla
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 20:40
Originally posted by sneska_v sneska_v напиша:

devojce vaka ima nekoi raboti koi sama mozes da si gi napravis eve: lazicka med, lazicka rizinovo ulje i edna zolcka, se obrabotuva se stava na kosata stoi 2 casa i se mie, ovaa maska ti e za suva i ostetena kosa a i za rast na kosata (provereno), druga:mozes pred mienje da ja namackas so majonez, da , da majonez,treta:casa jogurt i edno jajce,se drzi 20 minuti,cetvrta:0,5 dl.maslinovo i 0,5 dl. ricinuvo maslo e ovaa maska se drzi 3 casa,aaaaaaaaaaa od kolekcii jas najveke sum zadovolna od GLISS, se sto e GLISS,ima Ehpress Repair Regenerator od glis za suvi i osteteni vrvovi,probaj go, isto i maskata od Gliss ti e mnogu dobra, toa, poz


Фала фала за советите


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Јуни.2009 во 21:29
Obicno plavata kosa koja e izlozena na golemi maltretiranja e suva i cesto oshtetena,se farbam skoro deset godini,konecno ja postignav sakanata boja i dolzina,ali so postojani tretmani,maski,kapki i vo posledno vreme so ampuli so placenta,koi gi stavam na sekoe feniranje,efektot e odlicen,,kosa,meka,neguvana,svilenaсреќа

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Dirty cruel bitch
Датум на внесување: 14.Јули.2009 во 00:08
ехх ние девојчињата и нашите оштетени коси....
јас имав виткана коса али со пеглање веке нејке не се витка ко ја измијам ...сакампак да ги вратам тие локнички што ги имав пред да почнам да ја пеглам косата некој да ми помогне ??
фала


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 11.Јануари.2010 во 18:31

спреј регенератор
го пробав добар е

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Јануари.2010 во 23:08
Мојава како метла стана, немилосрдна бев со неа изминативе месеци.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 12.Јануари.2010 во 18:36
Kosata ja neguvam mnogu, duri i premnogu, pocna intezivno da mi paga, sto veke ne staviv, ampuli, maski, si parvev maski, i sega koristam eden sampon od "ROJAL", devojki probajte go nema da zazalete, samponot  e neverojaten, kosata pocna da mi se obnovuva, ne mi paga poveke i sum mnogu epten mnogu zadovolna........


Постирано од: Dina94
Датум на внесување: 14.Јануари.2010 во 23:04
Ve molam ako mozete nekako da mi pomognete! imam prilicno sredna kosa no ne znam sto da koristam za da mozam da e odrzavam i da moze da mi porasne kosata bi skala da imam podolga kosa ako imate nekoj sovet ve molam pomognete:)



Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 22.Јануари.2010 во 20:19
 
 
 

Оштетената и сува  коса е крута, без сјај, лесно се кине, врвовите на влакната брзо расцветуваат и често наликуваат на слама. Освен тоа сувата коса може да предизвика и првут.

Што ја прави косата сува?
Сувата коса може да биде наследна или да биде резултат од надворешни фактори како силни хемикалии, бојадисување, често исправување или виткање на косата со преса, хлорот во базените, предолго изложување на сонце и сл. Затоа обидете се да ги елиминирате овие штетни влијанија.

Совети за нега на сувата коса

     Не претерувајте со шампонот. Честото миење на косата со шампон може да е причината за тоа што вашата коса е сува. Многу луѓе веруваат дека само премногу чистата коса е здрава и убава и поради тоа ја мијат еднаш или два пати дневно. Но, многу често шампоните содржат силни хемикалии кои што ги одземаат природните масла на косата и премногу го сушат влакното.

    Бидете нежни. Сувата коса е најсклона кон кинење, па затоа треба да бидете внимателни. Додека ја миете со шампон бидете нежни и не ја тргајте силно за да ја расплетете. Не ги употребувајте ноктите додека го миете скалпот. Масирајте го скалпот само со помош на врвовите на прстите. Чешлајте ја косата помалку, затоа што прекумерното чешлање ја прави послаба и полесно се кине.

Употребувајте регенератор. На оштетената  коса очајно и е потребен регенератор. Купувајте производи кои што содржат многу малку или воопшто не содржат алкохол. Алкохолот дополнително ја суши косата и поради тоа треба да се избегнува неговата употреба. Најчесто регенераторите со многу нежна арома или регенераторите без мирис, имаат најмалку алкохол во нивниот состав.

   Чешлајте ја помалку. И покрај тоа што повеќето луѓе сметаат дека колку повеќе ја чешлаат косата таа ќе биде поубава, прекумерното чешлање ја прави косата по слаба и полесно се кине. Секогаш чешлајте ја косата внимателно и никогаш кога е влажна. Изберете си убава четка за коса.

   Правете си масажа на скалпот. Еден од начините да ги стимулирате масните жлезди на скалпот е да го масирате додека ја миете косата со шампон. Масирајте внимателно со врвовите на прстите.

   Избегнувајте го жешкото. Носете капа ако се изложувате подолго на сонце. Исправувањето и виткањето на косата со преса или фигаро дополнително ја суши косата. Избегнувајте ги колку што можете. Сушете ја косата со фен на најниска температура. Држете го фенот на растојание од 15cm од вашата коса. Никогаш не се задржувајте на еден прамен подолго од 15 секунди.



Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 06.Март.2010 во 01:04
Се решив од оштетената коса...

- Ја скратив доста,
- ја префарбав како што си е мојата природна боја,
- не ја фарбам веќе 5 месеци,
- си ја тинтрам со сите нишани како порано (маски, силиконски капки, ампули, како и природни маски од мајонез, јајца, маслиново и ленено масло итн итн)

Ми се обнови косава, супер е, омекна, не е наелектризирана и сува....

Сфатив една работа: Дур не почнат бели влакна да ми се појавуваат, не ја фарбам веќе никогаш...Е ТАКА...

-------------
МИР со сите


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 06.Март.2010 во 17:01
Не се пеглам.
Не се сушам со фен.
Ништо од тоа.

А пак ми “цвета“ косата...тага


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 16:14
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Не се пеглам.
Не се сушам со фен.
Ништо од тоа.

А пак ми “цвета“ косата...тага
 
Обично во пубертет знае да цвета коса, докај 18-19 година додека да се стишаат хормоните. Мене до 16 год косата ми цветаше безвезе, после престанасреќа


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 19:48
и јас како tiggy.... абе што не пробав.. keune, loreal маски шампони...среќа немам права коса...мислам дека кај нив повеќе се приметува...
единствено порано кога користев Ojon и Alterna препарати за коса...косата ми беше најнајнајубава....еххх

-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 00:07
Имам здрава ,густа и квалитетна коса,користам само серум од Авон за сјај на косата.
Oд искуството на моја пријателка,овие шампони многу и помогнаа.
 
 
 
http://img99.imageshack.us/my.php?image=k*rezakosudd0.jpg">


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 13:05
renatax кој е тој серум...и јас имам густа полувиткана коса ама неможам да ја пораснам како што треба многу ми се оштетуваат врвовите па многу често се шишам...

-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 15:32

Серумот што го користам јас е од Авон (Advance techniques) profesional hair care,има прекрасен мирис и дава сјај на косата,постојат  и специјални серуми за оштетена коса,се нанесуваат неколку капки  на врвовите на полувлажна коса.

Инаку другиот препарат ,е на Gliss k*r,може да се најде во парфимеријата на Unique.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 16:40

Еве за кои спрејчиња се работи,сите се двофазни и се слични по состав има околу 4-5вида
малиов серум од линиката со мед мислам дека беше е убав
и од Авон овој плавиов е најубав

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 17:08
momentalno gi koristam samponot za farbana kosa i maskata za suva i ostetena kosa od Alter Ego. ne stavam nisto drugo osven ovie 2 preparati.
kosata mi e prekrasna, mprezadovolna sum.
a Gliss-ovite se prekrasni, jas praktikuvam niv da gi koristam preku leto koga sum na odmor.togas pocesto se mie kosata, pa tie se dobri za pothranuvanje. gledam po netov deka i od Loreal elseve  ima vajvi sprejcinja, sigurno se so ista namena, ne znam kolku se pokvalitetni i podelotvorni no znam deka se malku poskapi od Gliss (za okolu 100 tina denairi)


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 17:56
На лореал не се двофазни
Составот е по јак подобри се.

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 21:20
намигнување znaci opravdana e taa stotkata povekeсреќа

-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 21:34







после породуването имах проблем со косата. тоа е што мене ми помогна. регенерирането беше потполно.






Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 23:25
ај може сум офтопик но да си прашам... знае ли некој како се движи цената  - мислам на тие што откупуваа коса... да знам дали ќе се збогатам или не...голема%20насмевказбунетостголемо%20гушкање
некој да ми даде некоја информација за откупување коса... баш ме интересира...
 


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 23:34
Охо значи ти си имаш коса за извоз намигнување

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 23:40
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Охо значи ти си имаш коса за извоз намигнување
па сега имам во кеса... пред некој месец на глава...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
а има бајаги,...

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 11.Март.2010 во 21:39
Бог да чува. голема%20насмевка
Која боја ти е косата бе тетратко?



-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 26.Август.2010 во 22:27
 
 

ТРЕТМАН НА КОСАТА ПО ОДМОР

Ја напуштате плажата - со загриженост. Сонцето и соленото море се однесувале грубо со вашата коса .... И сега се прашувате како да ја вратите свежината и бујноста на косата ....?
 
Хемиската и термичката обработка на косата и изложеноста на сонце и ветер може навистина да го уништи квалитетот на косата. Па затоа еве еден третман со природни состојки кој можете да го направите дома за да ја вратите свежината на косата....
 
Измешајте 1 шоља млеко и една шоља вода заедно со сушени ливчиња од роза.
Оставете ја содржината да се излади
Додадете 2 лажички мед и малку бадемово масло
Измешајте ја целата содржина заедно и масирајте го скалпот и целата коса
Завиткајте ја косата во пластична кеса и исплакнете после 30 минути....


-------------


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 27.Август.2010 во 01:09
Мислам многу смеса ќе се добие,ако шолот е голем.
па и оној за кафе да е пак е многу

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 27.Август.2010 во 02:04
не е многу...барем за мојата коса. ваква доза..некогаш ми е и малку

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 27.Август.2010 во 02:32
Обично канче за матење фарба кое е полно е повеќе од доволно за премачкување на цела коса.
Оваа цела смеса сигурно не би ја собрало во тоа....можеби ако имаш коса три пати колку мојава

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 27.Август.2010 во 02:49
Три пати не... ..ама два пати ...мене од овие домашниве маски...ако е помалку од едно такво...од кисело млеко....нема да завршам работа ..
а и овие шољиве...не верувам дека се од оние големите...така да...
--
..и морам да те пофалам...убава коса имаш

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 13.Февруари.2011 во 20:01

мене ова ми помогна за сјај и и дава волумен на косата...
и бадемовото масло... косата е баш мекана

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 13.Октомври.2011 во 01:06
Пет лажни митови за поубава коса


Иако митовите за косата се од далечното минато, како што е миењето на коса со ладна вода за сјај, навистина држат вода, меѓутоа постојат и такви кои се далеку од вистината.

Ако сте една од оние кои имаат надеж дека по природен начин ќе достигнат добри резултати, ги користеле овие рецепти, време е да прекинат, поради тоа што станува збор само за лажни митови.

Митот за миење на косата со ладна вода е вистина, но затоа оној за лечење на испуканите врвови за жал не е.

Мит1- Од сок од лимон косата ќе ви стане плава.
Би било многу едноставно да било вистина, на тој начин би штеделе многу пари и време, но едно што од лимон може да добиете е една нијанса на посветла коса на некои места и од големата киселина да добиете исушена коса.

Мит2- Мајонезот е добра замена за регенератор за коса.
Ако ја намачкате косата со мајонез, како прво косата ќе ви мириса многу лошо, а како второ вашата коса долго време ќе биде мрсна и тоа е тоа.

Мит3- Со чешлање на косата, таа расте побрзо и станува по густа.
Уште една невистина. Просечна коса расте од 0,3 до 0,5 милиметри дневно и чешлањето нема никаква врска со тоа. Сакате вашата коса да изгледа погуста и појака, фокусирајте се на прехраната, поради тоа што производите како што е рибата, чистото месо и јајца ја ранат вашата коса. Избегнувајте агресивни препарати за косата, и кога станува збор за чешлање бидете нежни.

Мит4-Ако искинете седо влакно на негово место ќе израснат уште три нови.
Иако ви се чини дека е вистина, станува збор за лажен мит, поради тоа што на влакното му се потребни три месеци да ја пробие кожата и вероватно уште толку за да порасне до таа должина за воопшто да се примети. Едно што може да е вистина за ова е што можете да го оштетите фоликулот и да предизвикате паѓање на косата.

Мит5-Испуканите врвови може да се излечат
Единствен начин за испуканите врвови да ги нема е со помош на ножици. Препаратите за опоравување на испуканите врвови се привремено решение, но ако не ги исечете тие ќе продолжат да пукаат уште појако.


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk