Испечати | Затвори го прозорот

Делата кој Бог ги направил за вас.

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19133
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 04:35
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Делата кој Бог ги направил за вас.
Постирано од: DDarko
Наслов: Делата кој Бог ги направил за вас.
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 21:38
Како што Пентакосталец, а исто и јас, се охрабрува кога ќе сушне или прочита некое сведоштво, исто јас се повеќе охрабрувам кога ќе слушнам или прочитам за некое чудесно дело кое Господ ви го склонил вам.
Па затоа ќе ве замолам на оваа тема да ги пишувате делата и своите секојдневни доживувања со Бог!



Коментари:
Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 01:21

   Gi ima tolku mnogu,sto ako pocnam da im raspravam nema kraj. Toj me sakal i mi pomagal uste pred da poveruvam vo Nego, a sega pravi uste poveke za mene ... Ne sakam da otkrivam intimni detali od mojot zivot, BOG e veke edinaeset godini del od mojot zivot, mnogu sum sreken poradi toa.

Fala ti Boze sto si sekogas so mene i vo dobro i vo zlo,AMIN!


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 18:46
(Псалм 111:2) Големи се Господовите дела, нека размислуваат за нив сите, што ги љубат.

-------------


Постирано од: IzGubEnA
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 19:01
mislam deka treba sama da se sakam i da si pomagam...da se boram za sebe...nemoze cel zivot da places za losata sudbina i da cekas gospod da ti pomogne

-------------



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 20:01
Реј Чарлс

Никаде во Библијата, ниту во Стариот, ниту во Новиот завет, не пишува „Ако верувате во Мене, ќе немате никакви проблеми“.

Изрека...Вистинита.!

-------------


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 00:11
Originally posted by IzGubEnA IzGubEnA напиша:

mislam deka treba sama da se sakam i da si pomagam...da se boram za sebe...nemoze cel zivot da places za losata sudbina i da cekas gospod da ti pomogne


Хаха......ако веруваш во Бог, нема да плачеш за лошата судбина.......малку си се помешала...

-------------
МИР со сите


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 00:48
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by IzGubEnA IzGubEnA напиша:

mislam deka treba sama da se sakam i da si pomagam...da se boram za sebe...nemoze cel zivot da places za losata sudbina i da cekas gospod da ti pomogne


Хаха......ако веруваш во Бог, нема да плачеш за лошата судбина.......малку си се помешала...



Taka e polzavce! Raduvajte se vo Gospoda! ALELUJAH!

ZIVOTOT E TOLKU UBAV KOGA SE ZIVEE SO BOGA! AMIN!


Постирано од: IzGubEnA
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 00:53
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by IzGubEnA IzGubEnA напиша:

mislam deka treba sama da se sakam i da si pomagam...da se boram za sebe...nemoze cel zivot da places za losata sudbina i da cekas gospod da ti pomogne


Хаха......ако веруваш во Бог, нема да плачеш за лошата судбина.......малку си се помешала...


sakas da kazes...kolku i da mi e mizeren i los zivotot i bilo sto loso da mi se sluci...ja ke se smeam i ke si svirkam zatoa sto veruvam vo gospod i netreba da se zalam i da placam za losata sudbina

-------------



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 01:01

Nieden vistinski vernik vo Hrista ne zivee mizerno.

Toj e ispolnet so vera i Sveti Duh i ne zavisi od okolnostite vo zivotot,znae deka Nebesniot Tatko vnimava i pazi na nego, ima pozitiven stav kon zivotot i nadez za idninata i za vecen zivot, bez razlika kolkavo mu e bogatstvoto. Toa treba da se iskusi, da se dozivee , ne moze da se raskazuva ni da se opise.

P.S. Se izvinuvam sto jas ti odgovoriv namesto polzavce, sigurno i taa ke ti go kaze svojot stav

Bog neka te blagoslovi


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 08:42
Животот со Исус е вечна авантура...
Некаде пречки, па искушенија, па победа во Христа....


-------------


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 11:27
Originally posted by IzGubEnA IzGubEnA напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by IzGubEnA IzGubEnA напиша:

mislam deka treba sama da se sakam i da si pomagam...da se boram za sebe...nemoze cel zivot da places za losata sudbina i da cekas gospod da ti pomogne


Хаха......ако веруваш во Бог, нема да плачеш за лошата судбина.......малку си се помешала...


sakas da kazes...kolku i da mi e mizeren i los zivotot i bilo sto loso da mi se sluci...ja ke se smeam i ke si svirkam zatoa sto veruvam vo gospod i netreba da se zalam i da placam za losata sudbina


ИЗГУБЕНА, кога би живеела духовно твојот живот не би го перцепирала, не би го доживувала како мизерен.......Знам дека вака малку идеалистички ти звучи зашто сеуште си надво од верата......Кога ќе зачекориш по духовните патеки на спасението (ако сакаш се разбира), тогаш ќе ти се сменат многу погледи на свет....Поинаку ќе гледаш на материјалните состојби во светов, на односите меѓу луѓето, на својата позиција во општеството и сл..многу поинаку ќе просудуваш за тоа што значи среќа а што несреќа, што е мизерија, а што не е тоа.......

-------------
МИР со сите


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 27.Мај.2009 во 17:04
Телесниот живот е најмалку важен, што ќе се јаде и што ќе се пие, мораме да се одржуваме и духовно и да го заслужиме спасението на нашите души!

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Мај.2009 во 19:22
mene samo belji mi napravil,..ama, ...ne e toa prichinata shto ne ,..postoi !намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 06:45
Белји Господ не прави, туку сатаната се радува кога ние страдаме и твдриме дека нема Господ и такви слични работи, тој ужива во не верието...Да не му дозволиме да не победи, сами не можеме, но со вера во Христа сме посилни.

-------------


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 01.Јуни.2009 во 15:01
ми дозволи да бидам маjкаљубов


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 01.Јуни.2009 во 15:11
Originally posted by pagane pagane напиша:

ми дозволи да бидам маjкаљубов


Ti cestitam pagane . Bog neka te blagoslovi


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 01.Јуни.2009 во 15:14
а, тие на кои што не им дозволил? што да  кажат тие?збунетостако тој едно исто нешто дозволува на едни а на други не!или некој друг е одговорен за тоа? ај , глупости!изненадување  ке му заблагодарува  некој на господ што преживеал, а истовремено на други им го одзел животот?! милостивиот господ, а?

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Јуни.2009 во 15:28
[QUOTE=abnormalen]а, тие на кои што не им дозволил? што да  кажат тие?збунетостако тој едно исто нешто дозволува на едни а на други не!или некој друг е одговорен за тоа? ај , глупости!изненадување  ке му заблагодарува  некој на господ што преживеал, а истовремено на други им го одзел животот?! милостивиот господ, а? [/

Нештата не се толку добри или лоши како што на прв поглед секогаш ни се чинат.
Навистина, не секој е обдарен со тоа да биде родител, но затоа пак ќе има некоја друга доблест, на пример да вдоми деца без родители и со тоа да им направи голема добрина.
Никогаш не знаеме зошто некои работи се такви какви ни се чинат, но само ако длабоко во себе се замислиме, можеби ќе го видиме благословот за кој не сме биле свесни.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 01.Јуни.2009 во 15:35
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

а, тие на кои што не им дозволил? што да  кажат тие?збунетостако тој едно исто нешто дозволува на едни а на други не!или некој друг е одговорен за тоа? ај , глупости!изненадување  ке му заблагодарува  некој на господ што преживеал, а истовремено на други им го одзел животот?! милостивиот господ, а?


Epa gledas abnormalen, Gospod ne e takov kakov sto si go zamisluvas. Ti mu velis na Boga, "Boze, ne mi se dopagas vakov. Begaj od mene, ne vredis nisto, sega ke te osudam!"

Ti si osuden i ti ke bides pred Bog na obvinitelnata klupa. Togas Bog ke te prasuva a ti ke molcis.

Ke te prasa: Zosto lazese? Zosto ne me povikuvase? Zosto ne ziveese cist zivot? Zosto mrazese? Zosto se karase ?


"A vam, na moite prijateli, vi velam: ne bojte se od onie, sto go ubivaat teloto i potoa nisto ne mozat da vi napravat;

no ke vi kazam od kogo da se boite:bojte se od Onoj, Koj po ubivanjeto ima vlast da frli vo pekolot; da vi velam, od Nego bojte se"!( Luka 12:4, 5)

Zborovi na Isus do Negovite ucenici . AMIN!


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 01.Јуни.2009 во 15:38
"Никогаш не знаеме зошто некои работи се такви какви ни се чинат,"




од каде тогаш некој знае дека баш господ му дозволил нешто?збунетостили  тој не спаѓа во тие некои? ако не ти се скинал конецот, крив е господ, а ако ти се скинал....така ти било пишано!,. нели?


-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Јуни.2009 во 15:43
Не.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Јуни.2009 во 15:52
Nekoi vernici mislat deka Bog go kontrolira sekoj detal i deka se se sluchuva zatoa sto Toj neshto saka ili ne saka, zatoa sto Toj neshto dozvoluva ili nedozvoluva, zatoa sto toj nagraduva i kaznuva so tochno odredena prichina i t.n.

Od druga strana evidentno e deka postojat najgolemi nevernici koi se roditeli i koi zhiveat vo blagosostojba, kako i najgolemi vernici koi nemozhat da imaat deca i koi patat vo mizerija. Ima nevernici koi dozhiuvuvaat dlaboka starost i nevini deca koi zaginuvaat ushte vo procutit na svojata mladost...

Ovaa bila od sekogash najproblematichnata rabota so koja se srekjavala teologijata i iako ponudila povekje razlichni reshenija/odgovori na ovie pojavi nikogash ne dala eden seopfaten i definitiven odgovor koj, pred se, bi ja zadovoli nea samata, a da ne zboruvam za onie koi se nadvor od verata.

Tokmu zatoa na krajot se pojavuvaat apokalipticharite so nivnite tekstovi vo koi propovedaat definitivno unishtuvanje na nashiov zemen svet koj vekje izbegal od kontrola i od mozhnosta da bide upravuvan od strana na Boga po nachinot "nagrada i kazna".


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 12:06
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

а, тие на кои што не им дозволил? што да  кажат тие?збунетостако тој едно исто нешто дозволува на едни а на други не!или некој друг е одговорен за тоа? ај , глупости!изненадување  ке му заблагодарува  некој на господ што преживеал, а истовремено на други им го одзел животот?! милостивиот господ, а?


А замисли како ни е нам верниците кој Го молиме Бог за добро во животот, а ни се случуваат искушенија од секаде или кога на некој не верен му се случат толку многу добри работи....
Што треба да сториме тогаш ние: Да љубомориме?- грев е.
Да кажеме: Доста ми е Боже не можам повеќе?

Се што треба е да се има голема вера во Бог, ако нешто немаме, ако ни е неопходно Бог ќе ни Го даде, само треба да бидеме стрпеливи..


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 12:07
Originally posted by pagane pagane напиша:

ми дозволи да бидам маjкаљубов

Честитам Пагане, Нека те Бог Благоствови со посебни Благоствови кој ги има за тебе и нека ти даде мудрост правилно да го воспиташ потомството.


-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 20:26
Многу ме размазил и само нешто мрморам и негодувам.

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 20:27
bi go zamolil da prestane da gi pravi .... mozebi najposle kje mi bide poubavo голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 20:36
 - Зошто го тепаш брат ми ?
 - Ми се тепа бе !
 - Ај удри го уше еднаш.
 - Туп !
 - Ај уше еднаш !
 - Бам !
 - Ај уше еднаш !
 - Трас !
 - Бате, ај доста ме браниш, доволно беше.


-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 20:38
Originally posted by pagane pagane напиша:

ми дозволи да бидам маjкаљубов

среќа


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 20:40
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

 - Зошто го тепаш брат ми ?
 - Ми се тепа бе !
 - Ај удри го уше еднаш.
 - Туп !
 - Ај уше еднаш !
 - Бам !
 - Ај уше еднаш !
 - Трас !
 - Бате, ај доста ме браниш, доволно беше.

Е што има везе ова со делата Господови.


-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 20:57
Има и тоа многу. Кој би дозволил чедото некој да му го тепа ( во случајов е брат ) , нели сме ние чеда господови ?

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 21:43


-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 23:18
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Има и тоа многу. Кој би дозволил чедото некој да му го тепа ( во случајов е брат ) , нели сме ние чеда господови ?
Чеда Господови сме, само кој колку си спомнува за  тоа...


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 23:18
Денес сум многу благодарана и среќна. Моето дете замина со другарите од одделение да го прослави завршетокот на основното училиште. Се разбира, го испратив, без некои посебни “дандани“ дома. Сепак тоа е САМО осмолетка=описменување.
Допрва следи она вистинското, потешкото...

Тоа е мал јубилеј, но сепак голем за мене како родител. Кога го испраќав, му ја наместив крагничката од кошулката и го бакнав, и просто му го впив оној невин мирис од лицето. Се воздржав да не заплакам, од радост се разбира, но и благодарност кон Бог, што ми дал сила да минам низ мноооогу потешкотии и турбуленции во животот кои можеби обичен човек не би ги доживеал за цел еден век.

Тивко се заблагодарив, и ви посакувам на сите вас што порадосни и поубави мигови во животот со вашите семејства. Тие се највредното нешто во животот.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 17:24
 
 
  Секој ден кога ќе погледнам нагоре кон небото мрак на очиве ми паѓа и  се запрашувам....
....Постоиш ли боже...???   Дали си праведен... ??? дали гледаш на сите исто ... ???  Зошто ги земаш луѓево толку млади ...???  Во најубавите години од својот живот... ???   Каде јас сега да барам и гледам...долу на земјава каде што е закопан....??? или таму горе на небото... ???
.........Многу прашања....... без  одговор.....


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 18:58
Продолжи да прашуваш ама така, лично да Му се обраќаш, и верувај, енма да те остави без одговор. Можеби нема да ти одговори во време кога ти сакаш, (а ние сакаме се одма и сега), но одговорот кој треба да го знаеш сигурно ќе го добиеш во мера во која ќе можеш да поднесеш.големо%20гушкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 18:59
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Има и тоа многу. Кој би дозволил чедото некој да му го тепа ( во случајов е брат ) , нели сме ние чеда господови ?


големо%20гушкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 23:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Денес сум многу благодарана и среќна. Моето дете замина со другарите од одделение да го прослави завршетокот на основното училиште. Се разбира, го испратив, без некои посебни “дандани“ дома. Сепак тоа е САМО осмолетка=описменување.Допрва следи она вистинското, потешкото...Тоа е мал јубилеј, но сепак голем за мене како родител. Кога го испраќав, му ја наместив крагничката од кошулката и го бакнав, и просто му го впив оној невин мирис од лицето. Се воздржав да не заплакам, од радост се разбира, но и благодарност кон Бог, што ми дал сила да минам низ мноооогу потешкотии и турбуленции во животот кои можеби обичен човек не би ги доживеал за цел еден век.Тивко се заблагодарив, и ви посакувам на сите вас што порадосни и поубави мигови во животот со вашите семејства. Тие се највредното нешто во животот.



Секому, па и на нас. АМИН!

Додека го читав текстот потполно се соживеав, како да бев и јас присатен на испраќањето ...


БОГ да ги благослови сите чеда на овој свет во Името ИСУСОВО и да им Го вдахне ДУХОТ на Спасението !

Иншалах!





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 23:28

Alhamdulillah (الحمد لله)


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 23:44
Марија, еве одсрце еден тазе скинат и сликан каранфил, женами што ги сеела и што ги одгледува.

Може ли?







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 00:26
Примено, од срце благодарам, поздрав до сопругата и синот, Божји благослов до цело ваше семејствоголемо%20гушкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: vistinskipravoslavec
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 04:30
Iscelil Zena Sedum Godini Paralizirana Vo Koli4ka i Gluva Proslusala za mene nz...

-------------
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 13:23
Originally posted by vistinskipravoslavec vistinskipravoslavec напиша:

Iscelil Zena Sedum Godini Paralizirana Vo Koli4ka i Gluva Proslusala za mene nz...


Звучи прекрасно, може ли малку појасно и подетално, сите да разбереме?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: vistinskipravoslavec
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 18:41
Pa Beshe Eden Hristianin od Avstralija Steef Ryder i ima dar na iscelenie i drzese kako propoved Vo Kinoto i dojdoa mnogu bolni i pred mene edna zena so bese vo koli4ka sedum godini paralizirana stana,Samo Sto gi polozi racite na neja i se pomoli vo imeto na ISUS,edna zena gluva proslusa,i taka a za mene BOG sto ima napraveno iskreno ne znam nish posebno:S:S:S

-------------
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 23:09
Aleluja!

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 00:36

вистински, а дали може да ни дадеш малку повеќе информации за тие две жени, од каде се? за кое кино станува збор т.е. во кој град се десило ова? Искрено сакам да ги проверам овие податоци, а верувам и тие јавно би сакале да кажат и со тоа да го прослават Бог за големите дела што Тој евентуално ги направил за нив.

Дури и ме чуди како тоа на вести не објавија за ова несекојдневно чудо. Речиси нема новинар кој би пропуштил вакво сензационално дело. Затоа сум збунет и со резерва ја примам оваа информација. Исто така сум чул за една жена што неколку пати проодела вака кога доаѓале некои шоу мени што исцелуваат, па ме става во мисла да не станува збор за уште едно такво "исцеление".


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 13:30
Евангелос, спомена “вести“-токму вчера на Дневникот на МТВ се зборуваше за тоа дека многу наркомани се исцелиле без метадонска терапија, само со вера, молитва, потоа дека во манастирите престојуваат многу млади кои имаат ваков проблем и едно момче сведочеше.

Сведоците се околу нас, и драго ми е што јавно зборуваат за тоа.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 17:25

Марија, воопшто не го оспорувам тоа, впрочем и лично познавам неколку христијани кои го победиле тој порок (дрогата) само со помош на вера и молитва. Едно од тие сведоштва го запишав и на темата Христијанска Убавина ( http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16309&PID=1391488#1391488 - Сведоштвото на Алпин Поп Николов ).

Јас конкретно прашав за овие две жени кај кои Бог, според сведоштвото на vistinskipravoslavec, без сомнение направил спектакуларни чуда. Напуштањето на дрогата може, но и не мора да биде Божјо чудо. Има случаи каде што пациентите немале голема зависност и самата промена на средината им делувала позитивно во нивното напуштање на таа лоша навика - дрогата. Истите тие би го доживеале истиот ефект и доколку би престојувале и во некој исламски центар за лечење или пак во некој будистички манастир.
 
Но станување на седумгодишно парализирана жена при положувањето на рацете на пентакосталниот евангелизатор и исцелител Стив Рајдер, доколку навистина се случило, е навистина спектакуларно чудо и затоа барам повеќе информации за таа жена. Би сакал да ја посетам, да ја видам како оди и да проверам дали навистина била парализирана 7 години и потоа, ако е вистина, со задоволство би ги повикал медиумите за да јавно и нашироко се прошири Божјото дело во оваа жена.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: vistinskipravoslavec
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 17:29
Toa Se Sluchi Vo Veles Vo Kinoto,Imashe Televizija MegjuToa Veleshka i Izgleda Oni Objavija Ne Sum Siguren.

-------------
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 18:01

А дали би сакал да ја побараш адресата или некаков контакт од жената и да ми го пратиш по лична порака, па потоа јас да контактирам со неа и, доколку е вистина тоа, лесно ќе средам таа да излезе на пошироките медиуми и така Бог ќе се прослави во целата наша држава. Зарем не е тоа прекрасно? Зарем не е тоа желбата на секој верник? Зарем не е тоа твоја желба и желба на таа жената што проодела  - Бог да се прослави?

Велес не е толку голем град и лесно може да се дојде до оваа жена, сигурно некој од пентекосната или евангелската црква таму ја поканил (ако не била и самата од овие цркви). Се надевам дека ќе можеш да дојдеш до некаков контакт до таа жена, а другото остави ми го мене.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 18:51

Mozebi zenata ne saka publicitet


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 19:06
за мене е направил засега едно, но огромно.љубов


Постирано од: vistinskipravoslavec
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 23:43
Abe Zenata Koa Stanuvashe Ja Snimashe Eden Tip So Kamera i Toj E Valjda Pentakostalec,i Koa Stanuvashe So Mikrofon Vikashe Slaven Da E ISUS i Placese Mnogu Ezlivo!!!

-------------
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 26.Јуни.2009 во 23:45
mnogu gi mrazam :(

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Јуни.2009 во 02:15
Originally posted by vistinskipravoslavec vistinskipravoslavec напиша:

Abe Zenata Koa Stanuvashe Ja Snimashe Eden Tip So Kamera i Toj E Valjda Pentakostalec,i Koa Stanuvashe So Mikrofon Vikashe Slaven Da E ISUS i Placese Mnogu Ezlivo!!!
 
А бре дете. Јас не те прашав дали некој ја снимал со камера женичката, дали камерманот е пентакосталец, дали врискала, плачела или сл. Туку те прашав дали можеш да дојдеш до некаков контакт од неа за да ја провериме дали навистина била парализирана или пак била само добра глумица среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 27.Јуни.2009 во 12:45
me ratisa od tuzbata od FZO голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: cupeto
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 10:59
da , ne e sporno ,
ama stvoril i dela so nepravda ??
dali toa se negovi dela??

-------------
Vo zivotot pola zdravje go trosime za pravenje pari,a posle parite gi trosime za zdravjeto,pa ne e podobro da se uziva vaka ?


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 11:12

Не.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: cupeto
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 11:32
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не.


dobroooooooo ,
togas ideme vaka !!
deteto e najnevino cisto ko solza bozijo stvorenje ??
taka??
togas kako go objasnuvas faktot ,
deka toa dete so samoto ragjanje e osudeno na umiranje??
ete polno slucaevi na frleni vo deponija i kontajneri,
zosto plakjat tie nevini sustestva za drugi??
zasto bog prvo im gi dava , zasto bog ne gi uduhovi za da preziveat?? a da gi kazni drugite koi imaat grev ??

-------------
Vo zivotot pola zdravje go trosime za pravenje pari,a posle parite gi trosime za zdravjeto,pa ne e podobro da se uziva vaka ?


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 11:45
Детето се раѓа невино, но не се раѓа чисто "како солза", туку се раѓа со наследена грешна природа од грешните родители. Да се разбереме, не велам дека детето се раѓа со наследена осуда т.е. да плаќа за гревовите на мама и тато, туку само со наследена грешна (бунтовна) природа која понатаму ги тера на грев. Па оттаму малите дечиња се себични, егоцентрични, лажат, оттаму потребата да ги караме, да ги учиме да не лажат, да не крадат, да не се закачаат, тепаат, дека тоа не е убаво итн. затоа што нивната сопствена природа ги тера кон грев, а ние мораме да ги учиме на морал, или уште подобро на Божјиот морал и етика.
 
Целото човештво (и мали и големи) е паднато во гревот и нема ниту еден праведен, затоа и сите (не само малите деца) сме осудени на смрт, затоа што платата за гревот е смрт.
Но Бог не не остави на цедило да тонеме во оваа жива кал, туку ни испрати Спасител. Неговото Име е Исус Христос. Секој што верува во Него, простени му/и се гревовите и има живот вечен, и дури и да умре, ќе биде воскреснат кога ќе се врати Христос - и ќе живее вечно во Неговото царство.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: cupeto
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 12:00
aman be so kaza za tolku kratko vreme ,
prvo decata se cisti kako solza ,
toa kradenjeto , lazenjeto sto velis ne im e nasledno ,
tuku sto gledaat taka pravat , znaci vo kakva sredina rastat takvi ke se ,
da zivot ima ama samo ovde i na nikoe drugo mesto,
sve toa pepel i nisto ,
da imase nesto NAD veruvaj barem tatko mi ke mi se javese,
nema carstvo nema nisto ,
ima samo edna Biblija i eden dvigatel vo nea Isus ,
koj mora da drzi pravilno nasocuvanje na covekot,
a najosetlivo nesto kaj covekot e verata i strav od
vozvisnoto i vo ime na toa pravilno se nasocuva za da opstane   


-------------
Vo zivotot pola zdravje go trosime za pravenje pari,a posle parite gi trosime za zdravjeto,pa ne e podobro da se uziva vaka ?


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 12:20
Како што кажав, децата не се чисти како солза, крадењето, лажењето, себичноста, егоцентричноста и другите грешни особини им се наследни. Тешко дека ќе не убедиш дека едно 9 месечно бебе се нагледало кражби, себичност, егоцентричност, бунтовност, а сепак дури и на таа возраст го прават тоа.
Живот има и на други места, а татко ти нема мобилен таму за да ти го јави тоа - те молам разбери го.
Има и Царство, има и живет вечен, и токму тој Исус од Библијата која ја спомнуваш неколкупати го кажа тоа.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 14:06
4upence Kako Prvo Sama Si Odgovorash So Toa Sto Velish


"prvo decata se cisti kako solza ,
toa kradenjeto , lazenjeto sto velis ne im e nasledno ,
tuku sto gledaat taka pravat , znaci vo kakva sredina rastat takvi ke se ,"

Ako Jas Gledam Film So Ubivanja i Zemam Ubijam Nekoj Toa Ne Znachi Deka Mi E Nasledno Ama Znachi Deka Sum Napravil GREV.

A Kako Vtoro,Ako BOG Ne Postoese,Nemashe Da Sedis Tuka I Da Mi Se Bunis Na Prazno,

Mnogu Ednostavno BOG da ve blagoslovi.


-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk