Испечати | Затвори го прозорот

Осветлување во домот!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Дом и градина
Опис на форумот: Уредување, фенг шуи, ентериер
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18894
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 08:29
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Осветлување во домот!
Постирано од: mamamd
Наслов: Осветлување во домот!
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 15:27
Порано многу сакав лустери арно ама маките за нивно одржување ме натераа да си ставам во цел стан плафоњерки и тек тук по некоја столна. Убавите кристални лустери се одлучив да ги гледам само на сликаголема%20насмевка



Какво е вашето искуство?



Коментари:
Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 15:39
Или нешто ваквоголема%20насмевка




-------------


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 15:41


-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 15:41


-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 17:00
ех што имаше еден убав лустер кај баба ми,...... мечтаење  тетка ми кога првиот пат си ставала леќи........ го потчукнала од нервоза,.... и толку му беше тагатага

и јас сакав да си најдам некој убав за кај мене во соба,... ама или беа ептен детски или минималистичко модерни....... сепак се одлучив за три  халогени светилки на обична дрвена подлога, и иста таква ѕидна ламба....... среќа

тие што се од велес, можеби го имаат видено лустерот во новиот бутик кај гимназијата....... убавини голема%20насмевка  ( да ти се влезе само лустерот да го видиш голема%20насмевка )

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 19:28
Убави столни ламби








-------------


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 20:16
јас имам многу убава столна ламба
поклон ми е за роденден од Анџелинче
што може ова моме да направи со тие свои раце, па не можете да замислите. Преубава е! среќа


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 13:38
Belo, tesko za odrzuvawe ama ubavo izgleda
100%%20holmes



-------------


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 23:17
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

јас имам многу убава столна ламба
поклон ми е за роденден од Анџелинче
што може ова моме да направи со тие свои раце, па не можете да замислите. Преубава е! среќа
 
A da ja slikas pa da ni ja pokazes da vidime..bas me interesira ...i jas pravam stolni lampi ..


-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 23:29
i jas sakam da ja slika кокошка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 01:14
сакам секаде дома да ми биде светло
само само јас дома дигам ролетни.............
Инаку имам неонки
по две во соба
лустерот во детска слабо се користи,само за гледање е


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 01:14
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

ех што имаше еден убав лустер кај баба ми,...... мечтаење  тетка ми кога првиот пат си ставала леќи........ го потчукнала од нервоза,.... и толку му беше тагатагаи јас сакав да си најдам некој убав за кај мене во соба,... ама или беа ептен детски или минималистичко модерни....... сепак се одлучив за три  халогени светилки на обична дрвена подлога, и иста таква ѕидна ламба....... среќатие што се од велес, можеби го имаат видено лустерот во новиот бутик кај гимназијата....... убавини голема%20насмевка  ( да ти се влезе само лустерот да го видиш голема%20насмевка )
да да
лустерот е фантазија каков сјај дава.....милина


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 20:17
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

јас имам многу убава столна ламба
поклон ми е за роденден од Анџелинче
што може ова моме да направи со тие свои раце, па не можете да замислите. Преубава е! среќа
 
A da ja slikas pa da ni ja pokazes da vidime..bas me interesira ...i jas pravam stolni lampi ..
 
уф...има еден проблем, јас би ја сликала, ама сум смотана па не знам после да ја намалам за да ја ставам тука глупчо


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 22:00
kejt срцка си



и јас незнам


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 21:26


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Мај.2009 во 13:24
Покрај цвекињата, уште еднжа моја слабост. Сега почнав само да ги гледам, да не купувамизненадување





-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 21:27


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 21:40


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 23:25


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 19:51
http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-100789/100789">

-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 17:34



-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 18:51
 
 
 Главното светло, т.е. осветлувањето на таванот (лустер или висечко светло, плафоњерка или рефлекторот) треба да биде поставено на тој начин што нема да создава преголеми сенки. Ѕидните светилки што фрлаат светлост кон таванот допринесуваат за попријатна атмосфера. Светлоста секогаш е во нијансата на бојата на ѕидот на кој е поставена.
 Позади фотељата може да се постави, стоечка подна лампа која ќе фрла светлина кон таванот.

 За романтична атмосфера искористете ги ѕидните светла заедно со запалени свеќи.среќа

 Телевизорот и компјутерот побаруваат светло со низок интензитет кое нема да има одсјај и нема да го попречува гледањето. Добри би биле,  мини-рефлектори или флуоросцентни извори кои ќе го задоволуваат тој услов и поставете ги така да помеѓу нив и екранот се наоѓа некаков заклон (на пример под полицата).


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 20:47


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 22:42
 
 
Доколку дневната соба има прилагодлива шема на осветлување, многу лесно можат да се создадат различни амбиенти за секоја активност.
А знаеме дека дневните соби денес претставуваат повеќенаменски простори во кои се гледа телевизија,  се јаде, се комуницира или се чита.
Истакнување на предметите со осветлување е најсоодветно токму во овој дел од домот, како на пример, истакнување на растенија, книги, слики или мебел.
Но кога станува збор за фиксното осветлување, не треба да се претерува со негово поставување бидејќи еден ден можеби ќе се определите за промена на распоредот на мебелот, па тоа веќе нема да биде во потполност функционално.
 
Препорачливо би било да се употребат, волфрамови светилки доколку сакате помек и попријатен амбиент. Искористете ги столните светилки и поставете ги на рабните делови на собата, на комодите или на полиците. На овој начин ќе се создаде впечаток на пространост и пријатен амбиент...


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 00:20


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 17:38
среќа
 Расветните тела претставуваат исклучителен декоративен елемент, кои можат да се покријат некои недостатоци во домот, а исто така и да ги истакнат сите негови убавини.

Распоредот на расветните тела треба да биде доволно флексибилен за да може да се создадат различни амбиенти во различни периоди од денот. Различната насоченост на светлата може да го менува и изгледот на просторијата, особено кога станува збор за нејзините димензии, како и изгледот на боите.



-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 19:07


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 22:44
 
 
 Ако сакате собата да ви изгледа попространа, тогаш искористете ги ѕидните светилки кои ја насочуваат светлоста кон таванот. Доколку таванот е обоен со некоја посветла боја и ефектот ќе биде поинтензивен.
Ако пак сакате собата да ви изгледа повисока... Употребувајте највисоки вертикални зраци на светлост.Спуштете ги светилките на таванот ниско (лустерот или висечките светла).
 
И ако сакате собата да ви изгледа попријатно,  поставете неколку мали столни лампи за да создадете низа од мали и ниски извори на светлина што ќе допринесе собата да делува потопло и попријатно, но не го осветлувајте таванот. намигнување

 



-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 19:00
http://www.mojnet.com/korisnik/alex_/slika/jordan-23/107948">mlohava_čuna

газење%20од%20смеење

а бе сега што сум крива..........грицкање%20нокти таков е лустерот....





-------------


Постирано од: Jovan.74
Датум на внесување: 04.Декември.2009 во 21:00
јас од дома не се селам (ако не ми даат у палата да живеам :D)


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 16:42


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 22:41


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 22:43


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 23:07
http://imageshack.us/"> http://imageshack.us/">

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 23:10
http://imageshack.us/">

-------------


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 16:32

Осветлување на дневната соба

Дневните соби денес претставуваат повеќенаменски простори во кои се гледа телевизија, се обедува, се јаде, се комуницира или се чита.Доколку дневната соба има прилагоглива шема на осветлување, многу лесно можат да се создадат различни амбиенти за секоја активност.

Истакнување на предметите со осветлување е најсоодветно токму во овој дел од домот, како на пример, истакнување на растенија, книги, слики или мебел.

Кога станува збор за фиксното осветлување, не треба да се претерува со негово поставување бидејќи еден ден можеби ќе се определите за промена на распоредот на мебелот, па тоа веќе нема да биде во потполност функционално.

Еве неколку практични совети за подобро осветлување на дневната соба :

• Употребувајте волфрамови светилки доколку сакате помек и попријатен амбиент;

• Искористете ги столните светилки и поставете ги на рабните делови на собата, на комодите или на полиците. На овој начин ќе се создаде впечаток на пространост и пријатен амбиент;

• Главното светло, т.е. осветлувањето на таванот (лустер или висечко светло, плафоњерка или рефлекторот) треба да биде поставено на тој начин што нема да создава преголеми сенки;

• Ѕидните светилки што фрлаат светлост кон таванот допринесуваат за попријатна атмосфера. Светлоста секогаш е во нијансата на бојата на ѕидот на кој е поставена;

• Ѕидните лампи поставете ги покрај парчиња на мебел кои нема да се поместуваат (камин и сл.);

• Позади фотељата поставете стоечка подна лампа која ќе фрла светлина кон таванот.

• За романтична атмосфера искористете ги ѕидните светла заедно со запалени свеќи.

• Сликите и постерите може да ги осветлите со нисковолтажни лампи со халоген-тунгстен сијалици кои се монтираат на рамот од сликата или на ѕидот, а даваат силно бел сноп на светлост по целата површина на сликата.

• Растенијата и скулптурите можат да се нагласат со лампи насочени нагоре со што да ја фрлаат сенката на ѕидот позади предметите, создавајќи драматична силуета на осветлениот објект.

• Барот може да се осветли од горе со индиректно светло или со низа на насочени светилки закачени така да се чини дека “лебдат“ ниско над површината на барот. Полиците со кристал и чашите можат да се истакнат со употреба на два подесиви извори на осветлување со халоген-тунгстен сијалици. Положбата на светилките треба да биде таква да нивното бело светло се прекршува на кристалните површини.

• Телевизорот и компјутерот побаруваат светло со низок интензитет кое нема да има одсјај и нема да го попречува гледањето. Изберете мини-рефлектори или флуоросцентни извори кои ќе го задоволуваат тој услов и поставете ги така да помеѓу нив и екранот се наоѓа некаков заклон (на пример под полицата).

• За масичката во дневната соба потребно е јасно и изедначено осветлување од страна на извор поставен над неа. Тоа може да биде лустер со ниско поставен абажур или флуокомпактни сијалици сместени во непроѕирните цевка кои би ја насочувала светлоста во еден правец. Можно е и да се постават две такви светилки – по една над секоја половина на масата.




Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 13:09

http://www.radikal.ru/">Коллекция%20красивых%20анимаций:%20СВЕЧИ



-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 01.Август.2010 во 21:31
http://www.theoillampstore.com/pair_blue_moderator_lamps_supersize.htm">Image%20of%20Very%20Rare%20Pair%20of%20Victorian%20Moderator%20Oil%20Lamps

-------------


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Април.2011 во 21:35


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 03.Април.2011 во 18:52


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 03.Април.2011 во 18:53


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 03.Април.2011 во 18:55



-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 30.Октомври.2011 во 16:34




Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 18:30


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 18:32


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 22:51

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/15325-kreativni-lusteri-meduzi" rel="nofollow - Креативни лустери - медузи

Кој би рекол дека медуза може да даде посебен шмек на домот?

kreativni-lusteri-meduzi-1

Лустерите дизајнирани од Рокси Расел со форми на медузи даваат посебен сјај и светлина, ќе направат да го почувствувате океанот.

Ги има во неколку видови и форми:

kreativni-lusteri-meduzi-2

kreativni-lusteri-meduzi-3

kreativni-lusteri-meduzi-4

kreativni-lusteri-meduzi-5

kreativni-lusteri-meduzi-6

kreativni-lusteri-meduzi-7

kreativni-lusteri-meduzi-8



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Јануари.2014 во 15:20

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/20900-shareni-lusteri-kako-baloni-se-noviot-trend-foto" rel="nofollow - Шарени лустери како балони се новиот тренд во ентериерот (фото)

Чешкиот дизајнер Борис Климек за компанијата Брокис осмислил фасцинантна колекција на лустери и ламби наречена „Memory“ во облик на балони кои нè навраќаат во детството.

shareni-lusteri-kako-baloni-se-noviot-trend-foto-01

Направени се со цел во секој дом да внесат доза радост и позитивна енергија, бидејќи изгледаат исто како вистински балони. Првите зборови кои ви доаѓаат кога ќе ги погледнете овие феноменални лустери се разиграно, шарено, имагинарно.

„Memory“ ѕидните ламби и лустери прават разиграна атмосфера во секој дом, особено ако ги поставите групно, во поголема количина и во неколку различни големини и бои.

„Memory“ ламбите се направени од тројно стакло, а врвката која виси од балонот, всушност служи за нивно вклучување и исклучување.

Достапни се две варијанти од овие забавни светлосни тела - оние кои се монтираат на плафонот и оние кои се ставаат бочно на ѕидот.

Светлата се исто така достапни во три различни големини и девет различни бои.

Бела, жолта, портокалова, црвена, сина, зелена, светло розева и тиркизна сина боја се балоните кои може да ги ставите во својата соба, дневната соба или ходникот.

Всушност, таа разновидност на бои и големини нуди многу комбинации кои овие ламби ги прават идеални за секоја просторија во вашиот дом, па дури и канцеларија.

Имено, овие фасцинантни ѕидни ламби и лустери не се само за деца. Може одлично да се искористат во јавните простори, клубови или како интересно уредување за кафулиња, хотели и ресторани.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Март.2014 во 17:28

Креативни светилки за малите принцови


Родителите често го сакаат најдоброто за своите деца. Ова се однесува и на декорацијата на детската соба. И во собата за момчиња, како во собата за девојчиња, светилката може да биде интересен елемент. Еве неколку примери на светилки за во собата на вашиот мал принц.  

http://www.bravacasa.rs/kreativni-lusteri-za-male-princeve/lusteri-za-klince-slika-2/" rel="nofollow">Lusteri za klince slika 2 http://www.bravacasa.rs/kreativni-lusteri-za-male-princeve/lusteri-za-klince-slika-3/" rel="nofollow">Lusteri za klince slika 3 http://www.bravacasa.rs/kreativni-lusteri-za-male-princeve/lusteri-za-klince-slika-4/" rel="nofollow">Lusteri za klince slika 4 http://www.bravacasa.rs/kreativni-lusteri-za-male-princeve/lusteri-za-klince-slika-5/" rel="nofollow">Lusteri za klince slika 5 http://www.bravacasa.rs/kreativni-lusteri-za-male-princeve/lusteri-za-klince-slika-6/" rel="nofollow">Lusteri za klince slika 6

Дизајнот на детската соба зависи од тоа што сакаат вашите деца. За детската соба на вашето момче тоа може да бидат автомобили, животни, различни спортови или занимања, како што се морнар, пожарникар, астронаут, пилот и слично.

http://www.bravacasa.rs/kreativni-lusteri-za-male-princeve/lusteri-za-klince-slika-7/" rel="nofollow">Lusteri za klince slika 7 http://www.bravacasa.rs/kreativni-lusteri-za-male-princeve/lusteri-za-klince-slika-8/" rel="nofollow">Lusteri za klince slika 8 http://www.bravacasa.rs/kreativni-lusteri-za-male-princeve/lusteri-za-klince-slika-9/" rel="nofollow">Lusteri za klince slika 9 http://www.bravacasa.rs/kreativni-lusteri-za-male-princeve/lusteri-za-klince-slika-10/" rel="nofollow">Lusteri za klince slika 10

Омилените ликови од цртаните филмови исто така високо котираат на листата на омилени работи што може да послужат за дизајнот. Токму овие светилки ни покажуваат колку може да бидат интересни елементи за во детската соба на момчето. 



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Март.2014 во 08:27

Прекрасни лустери од обоено стакло



Sareni-lusteri

Естер Патерсон од фирмата „Curiosa & Curiosa“ го креира лустерот наречен „Tryptych Stacks“, кој претставува екплозија од обоено стакло во форма на балон што ќе ја осветли вашата соба. Лустерот е уметничко дело составено од три дела.

http://www.bravacasa.rs/fenomenalni-lusteri-od-obojenog-stakla/sareni-lusteri-slika2/" rel="nofollow">Šareni lusteri slika2

Дизајнерот ја пронајде инспирацијата во азиските и мароканските орнаменти и украси, и лустерот успеа да ја пренесе магијата на Азија и на Мароко.

http://www.bravacasa.rs/fenomenalni-lusteri-od-obojenog-stakla/sareni-lusteri-slika3/" rel="nofollow">Šareni lusteri slika3

Стаклените делови се комбинирани со темни дискови од ореово дрво за да се добие различна текстура.

http://www.bravacasa.rs/fenomenalni-lusteri-od-obojenog-stakla/sareni-lusteri-slika4/" rel="nofollow">Šareni lusteri slika4

Секој лустер е единствен бидејќи нема две исти парчиња од дувано стакло, а купувачот може да ја нарача бојата што ја сака.

http://www.bravacasa.rs/fenomenalni-lusteri-od-obojenog-stakla/sareni-lusteri-slika5/" rel="nofollow">Šareni lusteri slika5



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Октомври.2015 во 16:44




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Октомври.2015 во 16:45


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Декември.2017 во 20:50


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Декември.2017 во 20:51


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Декември.2017 во 20:52


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Декември.2017 во 20:53


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Декември.2017 во 20:55


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Декември.2017 во 20:56


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Декември.2017 во 21:41




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Декември.2017 во 21:42


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Декември.2017 во 21:43


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 04.Декември.2017 во 09:06


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 04.Декември.2017 во 09:13


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 04.Декември.2017 во 16:37





-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Јануари.2018 во 11:46


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Јануари.2018 во 11:48


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Јануари.2018 во 11:50


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Јануари.2018 во 11:51


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Април.2018 во 11:53
Image result for photos of light in your home


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Ноември.2018 во 12:13
Резултат со слика за осветлувањето во домот


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Ноември.2018 во 12:15
Поврзана слика


Поврзана слика


Резултат со слика за осветлувањето во домот


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Ноември.2018 во 12:16



Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Ноември.2018 во 12:16
Резултат со слика за осветлувањето во домот


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Јануари.2019 во 16:51
Резултат со слика за photos of  light  in your home


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Јануари.2019 во 16:52
Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Јануари.2019 во 16:52
Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Јануари.2019 во 16:53
Резултат со слика за photos of  light  in your home


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Јануари.2019 во 16:54
Поврзана слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 17.Ноември.2019 во 23:01
Image result for PHOTOS OF ELEGANT LIGHTING IN THE HOSE"


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 17.Ноември.2019 во 23:04
Image result for PHOTOS OF ELEGANT LIGHTING IN THE HOSE"


Image result for PHOTOS OF ELEGANT LIGHTING IN THE HOSE"




Image result for PHOTOS OF ELEGANT LIGHTING IN THE HOSE"


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 17.Ноември.2019 во 23:07
Image result for PHOTOS OF ELEGANT LIGHTING IN THE HOSE"


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Ноември.2020 во 21:26


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Ноември.2020 во 21:29


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk