Испечати | Затвори го прозорот

Македонски народни приказни

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Медиуми
Опис на форумот: Телевизии, радио, списанија, весници...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18785
Датум на принтање: 25.Април.2024 во 22:52
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Македонски народни приказни
Постирано од: GoXI
Наслов: Македонски народни приказни
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 16:39
Pak gi davaat na MTV sabajle vo 10.20. Sto mislete za niv. Gjorgi Kolozov, Senka, Goce, Vanco.... Sto mislete za ovaa plejada na Makedonski akteri? Steta sto eden od niv (prviot) ne e veke megju nas, golema zaguba neli.
Nekade procitav deka Senka Kolozova sprema nekoi novi prikazni i deka ona se pojavuva ne kako akter tuku kako urednik ili reziser kako se vika.
Vase mislenje za makedonskite prikazni?



Коментари:
Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 17:04
Македонски народни приказни?   Со душа чекав да дојди четврток за да ги гледам. И сега ги обожавам. Интересни, хумористични и ептен поучни


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 17:59
kolku i da gi gledam ne mi se zdosadeni.Premnogu se poucni i dosta interesni.Gi imate i od sabajle vo 6 mislam deka i vo 10

-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: defma
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 21:56
Ги обожавави и сеуште ги обожавам. Растев со македонските народни приказни со Ѓорѓи и Шенка Колозови, Гоце, Ванчо и сеуште сакам да ги гледам.

Пред одреден период бев на една детска претстава "Рибарот и рипката" заедно со ученици од прво до трето одделение, во претставата глумеа Шенка и Ванчо и јас едноставно уживав многу, многу повеќе од учениците.


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 22:07
Nesto sto ne propustav koga bev pomala,sega gi gledam koga ke imam vreme
Makedonskite narodni prikazni se nesto sto nikogas ne zdosaduva kolku i da gi gledas...

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 10:57
Што да кажам,освен дека се нешто што колку и да го гледаш не здосадува,како што наведоа погоре..и јас растев со нив,и сега кога ги репризираат повторно со исто задоволство ги гледам..жал ми е многу за Колозов,што веќе не е меѓу нас,мислам дека никој нема да може да го замени во улогите на цар,чорбаџија,господар и сл..

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 11:17
Никогаш нема да ми здосадат да ги гледам најсмешни ми се со Каскатијата,Жена инатчика


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 11:20
http://www.youtube.com/watch?v=c3XZGSyE5YY&feature=PlayList&p=5AB9CD8D54002662&index=0&playnext=1 - Двајцата каскатии


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 11:33
Некогаш ги снимав на видео за да ги гледам почесто. И сега ги гледам, но можам да речам дека се снимани премногу аматерски. Еве пример за двајцата каскатии:
Влегува Колозов на порта (онаа распаднатата), а кога си поаѓа, нема никаква порта. Вакви примери има многу.
Инаку приказната е после вестите во 10 часот, а репризата наутро во 6 и 20 минути.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 11:38
  Auuu na MTV 1 si gi gledam jas sekoja den,,,leleee kolku gi obozavamm premnogu!!!duri vise napamet gi znamтрепкањетрепкањетрепкање

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 13:09
makedonski narodni prikazni...edvaj cekam da pocnat i so relax si gi gledam


Постирано од: zaguben
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 13:10
jas ke pauziram edno vreme

za d a mi bidat pak interesni


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 19:20
Многу ѓи сакам, пред да ида у дучан кај десет сато обавезно глеам.И колку поиче ѓи глеа не ми са досадни а најпојќе го сака Коловозов и Гоце поготоо коај го играт ѓаоло натемаго, сос това очите исцрнети, се цепа од смеа.


Постирано од: GoXI
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 23:18
na mene najinteresna mi e pisman adzija. A na vas? A setetese malku.


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 24.Април.2009 во 14:36
Најинтересна ми е женска итрина,така беше некако насловот..

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 16:11
gi gledav kako mala i sega gi gledam, prekrasni se, zabavni i pouchni, plus so soncence (nashi de )

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 13:11
Ееееее ја сакам царевата ќерка каков доживљај беа и ќе останат засекогаш.Македонските народни приказни моја омилена програма. Незаменливи се, како и една цела генерација на талентирани македонски актери од старата гарда кои се потрудија околу нивното создавање.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: гјувеза
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 18:41
Отсекогаш сум ги гледала и ќе ги гледам,никогаш не ми се здосадиле и сите по неколку пати веќе ги гледам секогаш ми се интересни.За глумците нема што да се каже отколку дека се оригинални како створени за тиа улоги,жалосно што најдобриот од нив не е веќе меѓу нас,но сепак постои преку неговите дела.

-------------
Ако некој прави чекор назад ....не се радувај ...можеби зема залет....




Постирано од: fiore
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 11:53
Gi gledam sekogas


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 16.Септември.2009 во 19:55
Kolku se dobri makedonskite narodni prikazni, kolku sakav da gi gledam, sega pak gi davaat na mtv i koga mozam gi gledam.


Постирано од: maestro13
Датум на внесување: 17.Септември.2009 во 22:43
А1 снима нови епизоди од Македонски народни приказни!


Постирано од: ini
Датум на внесување: 20.Септември.2009 во 15:19
македонските народни приказни се најдобрата серија која е снимена во Македонија и ќе биде одлично ако се снимаат нови


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 22.Септември.2009 во 07:47
sekogas gi gledam ,sekogas se interesni i ostanuvaat trajni


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 16:21
За икономот ми беше најубава, каде Ѓорѓи е скржавец-богаташ кога си ги носи опинците преку рамо да не ги оштети, а оди кај Ванчо на гости-а тој па ги штеди скалите да не се арчеле...

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 16:45
Македонските приказни вистински вредеа уште кога беа со Колозов,..новите што ги даваат мислам на Тв Кис се чисти глупости, актерите се млади и неискусни..промаршена инвестиција!

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 21:03
кога проектите на македонскиот народ беа успешни , ризница за сите времиња 

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: cokomoko
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 02:43
detstvoto mi pomina so niv,ama i den denes uste si gi sakam i so zadovolstvo si gi gledam....najubava za mene e epizodata DVAJCATA KASKATII....koj e po kaskatija: VANCO ili GORGI?....."CAJ NE PIEL OTI MRSEN MU BIL"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 03.Октомври.2009 во 19:19
Сега ја гледав “Со свој камен по глава“ каде синот го пратија да учи Богословија во градот, но кога дојде назад виде дека попот им проповеда на селаните сосем трето...
Многу јака нема што.

Инаку еве една од најомилените, за Каскатијата

http://www.youtube.com/watch?v=c3XZGSyE5YY - http://www.youtube.com/watch?v=c3XZGSyE5YY


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 11:52

Продолжуваат ’Македонските народни приказни’!

Дел од екипата што работи на Македонските народни приказни (фото МИА)

Проектот на легендарниот Ѓорѓи Колозов на радост на многубројната публика продолжува. Денес во Македонската радио телевизија се снимаше првата клапа на приказната ’Грнчарот’ со што и официјално почнува новиот серијал Македонски народни приказни!

Шенка Колозова, Ванчо Петрушевски, Гоце Тодоровски, Дубравка Киселичка, Кирил Андонов, Александар Микиќ, Владо Дојчиновски, се дел од актерската екипа што настапува во првата приказна ’Грнчарот’.

Сценариото е на Шенка Колозова, а режијата на Миле Гроздановски.

Од МРТ најавуваат дека ова е подолга серија и оти во нејзината реализација ќе учествуваат повеќе автори и режисери. За почеток ќе се снимаат околу 50 приказни, во етапи.

Режисер на првите приказни е Миле Гроздановски, а на следните ќе биде Љупчо Билбиловски. Приказните ќе се снимаат континуирано и веќе за 10 дена се очекува промоцијата на првата приказна.

Ефтим Гаштов, извршен директор на МРТ, изјави дека досега продуцирале повеќе од 200 епизоди на ’Македонски народни приказни’ и потенцира дека МРТ е подготвена да инвестира во продукцијата на „Македонските народни приказни“ зашто тие се белег на куќата.

Режисерот Миле Гроздановски по снимањето на првата клапа изјави дека „Македонски народни приказни“ се култна серија и оти заслужуваат повторно да се снимаат зашто почиваат на традицијата која ја имаат зацртано собирачите на народни умотворби, како Цепенков, Миладиновци...

- „Македонски народни приказни“ се четиво кое секој човек би сакал да го гледа, рече Гроздановски.

Актерката Шенка Колозова изјави дека почнуваат со македонската народна приказна „Грнчарот“, собрана од Кузман Шапкарев.

- Приказната зборува за итрината и добрината на еден обичен човек како може да му помогне да си помине убаво во животот, рече Колозова.

Според неа, досега се снимени помалку од 300 епизоди на „Македонските народни приказни“ и додаде дека дека некои приказни се изгубени и не се прикажани. Таа изрази надеж дека приказните повторно ќе бидат прифатени од гледачите и оти ќе доживеат голем успех.


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: la fille
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 19:42
Mrzlivata zena i metlataплазење

http://www.youtube.com/watch?v=1xR8hzdDIm4 - http://www.youtube.com/watch?v=1xR8hzdDIm4


http://www.youtube.com/watch?v=pxVssqpLVCY&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=pxVssqpLVCY&feature=related


-------------
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 19:39
Лелеееееееее, абе дечки вие ги гледате новиве снимени?
Абе ова е за мене осквернување на нашиот фолклор жими се...Катастрофалутиналутиналутина



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: roki09
Датум на внесување: 20.Декември.2009 во 11:45
starite se super novive na a1 se teska glupost katastofa    


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 26.Декември.2009 во 11:36
yeeeeeeeee super seголема%20насмевка

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 26.Февруари.2010 во 22:39
деновиве бев прилично ранобудна и видов дека ги даваат,... повторно голема%20насмевка
 
 
и многу ми беше смешна епизодата со тој, скржавецот... кога бараше невеста што не јаде леб голема%20насмевка ама пишии јаде газење%20од%20смеење
 
цитирам : едно за мајка, едно за тебе, едно за татка смеење


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 26.Февруари.2010 во 23:53
Еееј, дедо Колозов.
Легенда бреее.среќа


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 00:20
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Еееј, дедо Колозов.Легенда бреее.среќа

Ехе и беше и ќе си остане...фаќам по некоја од овие новиве ама бре некако тешко ги варам,премногу го изгубиле сјајот ајде и Џемс Бонд го одиграа многу глумци ама си остана Џемс Бонд 007.Кога слушнав како му вика жената на мажот "Ликсур" некако не ми штима за да бидат она што беа прикаските.

-------------


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 22:03
Новите се катастрофа не


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 22:07
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Новите се катастрофа не


кај си мор Габи???????????????големо%20гушкање


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 23:18
starite sekogash ke ostanat najdobri...да

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 16:44
Кој дозволи да се сквернави националното богатство, зар не знаеше дека приказните се душата на народот...не

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tor
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 21:33
ZENATA STO GO PUKNALA GAVOLOT

SKRZAVIOT ERGEN


2 Najdobri narodni prikazni


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 10:38
sega momentalno gledam..prikaznaголема%20насмевка

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 13:24
замисленостNA  sho ma myплазење

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 15:11
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

замисленостNA  sho ma myплазење




na tv na so mozeзамисленост


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 14:37
Од некое време а и сега новите, сепак нешто ретко, кое не е небулозно на МТВ а и поучни се.Ги сметам за дел од македонското културно наследство.


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 12.Мај.2010 во 16:13
super se makedonskite narodni prikazni, sega i novite dobro se napraveni.......


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 13:32
Ги гледам кога игра Борче Начев, дечкото ми е неверојатно привлечен и секси.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: nema_nick
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 16:11
so citirieset muroi

-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 22:42
Старите од 90тите беа доста интересни.. Ови поновиве не баш ми оставија некаков впечаток... Само што не знам колку е точно дека на Сител се емитувале исто така нови народни приказни но со старите и добро познати актери... Колку е точно не знам... среќа

-------------


Постирано од: manipura
Датум на внесување: 14.Мај.2010 во 09:03
Originally posted by Omar Omar напиша:

Старите од 90тите беа доста интересни.. Ови поновиве не баш ми оставија некаков впечаток... Само што не знам колку е точно дека на Сител се емитувале исто така нови народни приказни но со старите и добро познати актери... Колку е точно не знам... среќа



Da tochno e i daleku se podobri od ovie na A1 samo neznam koe vreme gi emituvaat


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 14.Мај.2010 во 09:42
мислам дека ги емитуваат само во недела на сител во 20:20
да сега сите гледам почнале да прават нови,исто и на мтв забележав дека даваат нови мнп
како и да е добри се и поучни,ги гледам кога можам


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 14.Мај.2010 во 13:14
super mi se sekogash gi gledam...да

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 03.Јуни.2010 во 20:27
najiskreno najdobroto nesto i edinstveno sto uzivam da go gledam se makedonskite narodni prikazni, osobeno starite, ama i ovie novite se podobruvaat se poveke, e toa treba da gledaat decata, a ne sapunici, pa posle se cudime kakvi se decava... :)


Постирано од: dekixxx
Датум на внесување: 23.Март.2011 во 00:11
Dali nekoj znae kako se vika uvodnata muzika od starite prikazni?Ili ako znaete kade moze da ja najdam.
Blagodaram odnapred.


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 20.Март.2014 во 14:13
Леле оние со Итар Пејо подобро да не ги снимаат, без врска
а и не се за децане


-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk