Испечати | Затвори го прозорот

Лаптопи

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Хардвер и софтвер
Опис на форумот: Матични плочи, монитори, оперативни системи, антивируси, интересни програмчиња ....
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17906
Датум на принтање: 17.Јули.2024 во 15:23
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Лаптопи
Постирано од: RebeL
Наслов: Лаптопи
Датум на внесување: 12.Февруари.2009 во 16:59
Која марка од следните лаптопи е подобра?

Fujitsu Siemens, Toshiba, Acer, или Lenovo ?


-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!Коментари:
Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 12.Февруари.2009 во 17:12
Според мене, од искуство одат некако вака: Lenovo, Toshiba, Acer, Fujitsu Siemens...

Ако сакаш совет каков лаптоп да си купиш - тогаш моја препорака е дефинитивно Toshiba...


-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 12.Февруари.2009 во 18:21
Да од наведените Тошиба е без конк*ренција подобра, јас моментално имам два лаптопи и тоа тошиба презадоволен сум намигнување

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 13:12
Аха, ок..

А HP кај би се нашол во оваа ранг листа?-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 18:09
Па Hp и Тоshiba се на исто рамниште во нешто можи и да се подобри од тошиба :) незнам голема%20насмевка

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 07:28
Oк фала дечки!! намигнување


-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 16:32
Dell или HP за секакви компјутер А од листта Toshiba.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 11:34
Сега видов дека прашуваш и за HP... мој совет - немој, по никоја цена немој таков да купуваш... тие што се продаваат овде не се добри... еве, тројца познавам што имаат HP лаптопи - на сите им се расипа истото копче, левото на touch pad-от за кратко време откако ги купија...

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 13:24
HP само од невада се купва се другото е за нигде што е кај нас. намигнување

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 13:32
HP лаптоп не зимај ако мислиш да користиш Vista piracka никогаш нема да ја активираш

-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 22.Февруари.2009 во 20:08
Jas zedov HP pred 3 meseci i za sega e se vo red so levoto na touch pad-ot (a ne e kupen od Nevada) i kazi mi Dark Hacker ako sakam Vista piratska da stavam nema da raboti i zosto e toa taka???

RebeL: Koj i da go zemis ke bide super,jas na pr. Lenovo nikogash nema da zemam oti mi se grdi na izgled a mozi se i otrovni (hahaha) a HP zedov oti edno so imaat ubav dizajn drugo se i prvi vo svetot kako Nokia vo mobilnite. A mozi se dobri i Asus i Dell iako gi nema na tvojata lista.


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 17:02
Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

Jas zedov HP pred 3 meseci i za sega e se vo red so levoto na touch pad-ot (a ne e kupen od Nevada) i kazi mi Dark Hacker ako sakam Vista piratska da stavam nema da raboti i zosto e toa taka???

RebeL: Koj i da go zemis ke bide super,jas na pr. Lenovo nikogash nema da zemam oti mi se grdi na izgled a mozi se i otrovni (hahaha) a HP zedov oti edno so imaat ubav dizajn drugo se i prvi vo svetot kako Nokia vo mobilnite. A mozi se dobri i Asus i Dell iako gi nema na tvojata lista.


Асус се срање , безвезни се вкрај едни од понеквалитетните а дел се супер ама држат висока цена плаќаш многу повеќе а помалку добиваш. намигнување


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: elen4eto_94
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 11:10
imam istalirano vista ama mnogu e glup za razlika od xp ..


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 03.Јули.2009 во 14:58
Мој совет е да си земеш Dell или Fujitsu Siemens. Тошибата што се носи кај нас веќе не е она што беше, истото вежи и за Lenovo. Леновото беше дел од IBM, но сега го купи некоја кинеска фирма и не знам дали ги задржаа истите стандарди од претходно.
Тошибате беше закон, но веќе не е. HP моментално е најпродаван, но за истите пари можеш да земеш многу подобар Dell со ист квалитет на изработка и подршка.

За Fujitsu Siemens немам коментар, имам AmiloPro 2055 веќе третта година и душа му вадам, грее веќе како луд но не ми се случило да падне или нешто сл, има дигнато до 78 степени и ништо. Само пофалби за него. Инаку колку шо знам соработката меѓу Fujitsu и Siemens за изработка на заеднички лаптопи беше завршена пред скоро година и повеќе, така што се уште не ми е јасно како се продаваат под заеднички бренд.

Ќе го заборавев HP. Иако е водечки бренд по продажба, лично сметам дека според квалитетот и цените на лаптопите не може да им парира на Dell и Toshiba.

Acer и Asus воопшто не ги ставам во конк*ренција со останатите.

Како и да е гласам среќа за Dell од лично искуство. Скоро сите пријатели кога ќе заглават со компјутер ме викаат така што имам чачкано од сите брендови по неколку модели.

Вакво е моето искуство голема%20насмевка-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 03.Јули.2009 во 17:31
Dell , нема компанија што може да се рамни со Dell компјутери не HP не Toshiba не ASUS dell си е Dell

-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 03.Јули.2009 во 18:35
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Dell , нема компанија што може да се рамни со Dell компјутери не HP не Toshiba не ASUS dell си е Dell


sto e fintata so Dell (znam deka se malku poskapi)
vo sto se podobri od drugite

-------------


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 03.Јули.2009 во 23:54
Во се, нема компанија која може да се рамни со Dell

-------------


Постирано од: Bobi_gv
Датум на внесување: 04.Јули.2009 во 00:26
Jas mislam deka Lenovo na IBM se najbolji ali zatoa se i malku poveke soleni vo cenite. ali toa so nudi lenovo kako support nikoja kompanija ne nudi. ako ti crkne baterija od laptop posle 2 meseci od zavrsuvanje na garancija nepravat problem odma ja menuvaat, duri i na domasna adresa ti stiga. Edinstvena mana im e kako sto kazav cenata. Dell se dobri za rabotni masini, no IBM e coorporacija koja voopto nemoze da se potceni ;)

-------------
Jas sum egocentrik. Me smetaat za aroganten, a vsusnost sum sueten.


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 06.Јули.2009 во 13:23
Извинете за претходната дезимформација Леново не БИЛ на ИБМ, туку го КУПИЛ делот за производство на лаптопи од ИБМ во 2005 ;)

За зделката и кој колку поседува и сл. види: http://knowledge.wharton.upenn.edu/article.cfm?articleid=1106

http://www.pcworld.com/article/120670/lenovo_completes_purchase_of_ibms_pc_unit.html

http://www.infoworld.com/t/hardware/chinas-lenovo-buy-ibms-pc-business-293

http://www.networkworld.com/news/2004/1208updat-chi.html

Извинете уште еднаш црвенеење


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: drki4ot
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 03:31
druze hp ti e najbolje, jas koristam toa


Постирано од: Skopski Mason
Датум на внесување: 26.Декември.2009 во 01:58
Јас земав пред 2мес Acer Aspire 5737z,лап топот е прва лига сега за сега и плус доста игри гледам дека идат на него,графика има nvidia 9400 512mb ама зависно од меморијата иде до 1300mb.

-------------
Верувај во господ,верата е најмоќната страна...Alexander the Great been Great Freemason


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 15:23

Еве пронајдов една анкета на нет за гласање кој е најдобар произведувач на лап топи.

 
http://www.kupilaptop.com/index.php?option=com_poll&id=15:which-cms-do-you-use - http://www.kupilaptop.com/index.php?option=com_poll&id=15:which-cms-do-you-use
 
Одете back и самите можете да гласате.
 
A би препорачал и темата да се претвори во анкета, така ќе можеме и да гласаме.среќа


-------------


Постирано од: computer
Датум на внесување: 25.Март.2010 во 15:05
Тошиба се најдобри.


Постирано од: Andrey
Датум на внесување: 25.Ноември.2010 во 13:35
Според мене најдобри лап топ компјутери произведуваат SONY.Мискам дека таа компанија во се е најдобра,затоа што се е многу квалитетно.Исто така имам добро искуство и со HP и Toshiba лап топи.
Но,помегу овие би ја одбрал Toshiba


Постирано од: Avira
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 11:53
Toshiba лаптопите се најдобри и најкорисни. Ти кажувам од лично искуство, имам 3 Toshiba лаптоп компјутери и немам никаков проблем.


Постирано од: bonytop
Датум на внесување: 11.Декември.2012 во 17:43
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=36069&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=0851134&Action=    дали овој е добар?


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 11.Декември.2012 во 21:16
Originally posted by bonytop bonytop напиша:

http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=36069&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=0851134&Action=    дали овој е добар?Добар е, што му фали?


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 08.Јануари.2013 во 12:01
Sony Vaio ,Спрема цена и перформанси е одличен избор доколку работиш со понапредни графички програми или музика, за интернет игри,Фејсбук и гледање филмови се во рангот од 17000 - 20000 ден е добро зошто по истекот на гарантниот рок не очекувај чуда .


Постирано од: konron
Датум на внесување: 05.Март.2013 во 19:45
Сакам да купам MacBook Pro 13" со i5 процесор денес го гледав во iSTYLE во City Mall многу е убав, што мислите вие?

http://www.youtube.com/watch?v=oOSD_sLQiHk


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 05.Март.2013 во 22:05
Прво го купуваш дека е убав или го купуваш зошто ке работиш на него...??
Ако работиш со музика или графика во ред но доколку лаптопот е само за обични апликации и интернет имаш модели кои се пониски со цена а со перформанси не заостануваат зад овој кој сакаш да го земиш.
DELL XPS ultrabook
Овој модел е исто многу добар но кај нас сеуште не е пристигнат ,вероватно од Април веке ке го има на продажба.
Позз.


Постирано од: konron
Датум на внесување: 12.Март.2013 во 11:43
Се одлучив за овој http://www.istyle.eu/mk/mac/macbook-pro/macbook-pro-13-1.html" rel="nofollow - модел на MacBook Pro , ми треба за работа а и плус сум фан на Apple продукти.

-------------
kupi Apple


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 16.Јули.2014 во 16:22
http://www.fakulteti.mk/news/14-07-16/shto_ja_unishtuva_baterijata_na_vashiot_prenosen_kompjuter.aspx" rel="nofollow - Google Chrome драстично влијае врз животот на батеријата кај преносните компјутери.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk