Испечати | Затвори го прозорот

Macedonia-Timeless на CNN

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Медиуми
Опис на форумот: Телевизии, радио, списанија, весници...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17179
Датум на принтање: 26.Септември.2024 во 06:51
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Macedonia-Timeless на CNN
Постирано од: DarlinG
Наслов: Macedonia-Timeless на CNN
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 08:45
Ова е линкот кај што можете да ја видите рекламата

http://www.youtube.com/watch?v=XmQMEJPJ_Q0&feature=channel_page - Macedonia-Timeless

-------------



Коментари:
Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 12:05
Не е лоша,онака... но од убавото секогаш има и поубаво...


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 17:27
Ochajno losho-vistinsko razocharuvanje- osobeno likot na Krale Marko- toa bi trebalo da bide onoj klovnot shto se pojavuva vo spotot so bushava kosa i mustakji so topuz vo raka -koj neznae kako izgledal Krale Marko neka pojde vo Markov Manastir - gi ima na freska naslikani zaedno so tatko mu-razlikata e ogromna - losho, mnogu losho...

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 02.Јануари.2009 во 10:48
"Krajno razocaran od grdosiite na Makedonija!!!" - taka bi pomislil dokolku go gledav spotot na CNN vo New York a da ne bev roden vo MK. No mozebi i ne e daleku od vistinata. Samo sto celta na reklamiranjeto e istaknuvanjeto na sminkata, za podobar turizam i razvoj.

Ne znam zosto tokmu Mancevski go angazirale za rezija... edno e marketing drugo se umetnicki filmovi. Se soglasuvam so Anthony deka naj bezveze prikazan lik e onoj na Krali Marko.


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 02.Јануари.2009 во 21:11
So gruba slika za makedonija, toj so go naprae ova i tolkua pari lapna u krec da se stajt, more mie divljaci ne sme


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 02.Јануари.2009 во 22:24
Izglea deka ovoj pat na Milco ne mu bila celta tipicno da stai od najubavite sliki od Ohrid,ili crkvite tuku sakal da ja prikaze Makedonija na eden porazlicen nacin..nekako istoriski avtenticno..u sekoj slucaj sekogas moze i podobro sto ne znaci deka ova e loso

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 03.Јануари.2009 во 21:27
искрено ..мене не ми изгледа толку лошо...има и многу полоши..


Постирано од: Nin4e
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 00:22
Originally posted by blagorodna blagorodna напиша:

So gruba slika za makedonija, toj so go naprae ova i tolkua pari lapna u krec da se stajt, more mie divljaci ne sme


Ne sme divjaci, no zatoa pak imame istorija koja vo slucajov e dobro prikazana. Samo koj saka da razbere


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 16:40
зашто македонскиов народ е толку глуп?
зарем не сфаќа колку е битна една ваква реклама која ќе се емитува несекаде низ светот? гледана од нас можда не е ништо посебно, ама гледана од некој што појма нема што е тоа Македонија е нешто друго.




-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 17:43
mene generalno mi se dopagja, so isklucok na edna-dve sceni.

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 17:48
Македонија вечна

Скопје, 12 јуни (MIA) - Продукцијата Пристоп МК денеска го промовираше новиот спот за туристичка и културна презентација на Македонија под наслов „Македонија вечна“, чиј сценарист и режисер е Игор Иванов - Изи.

Проектот е нарачан и финансиран од македонската Влада, а ќе се емитува на странски ТВ канали.

Оваа видео презентација е замислена како своевидно патување низ природните убавини, културното наследство и туристичките потенцијали на Република Македонија.

- На ова авторско дело работеше 80-член тим, интернационална екипа составена од врвни филмски професионалци од Македонија, Англија, Хрватска, Словенија, Србија и Белгија. Директор на фотографија е Џајлс Натџенс, музиката е на Златко Ориѓански, сценограф е Игор Тошевски, монтажер Нина Велниќ, а костимите се на Жаклина Крстевска и Бланка Будак, рече на промоцијата Иванов.
Спотот бил работен во периодот од 1-ви април до 10-ти јуни на познати и атрактивни туристички локации во Охрид, Скопје, Матка, Витачево, Галичник, Св.Јован Бигорски, Струмица, Стоби. Снимен е на 35 милиметарска лента со високо-професионална техника која вклучува три филмски камери, специјална камера на хеликоптер, најсовремена сценска техника и осветлување. Пост-продукцијата се одвивала во Словенија, Австрија, Хрватска и Македонија.
 
 
http://www.youtube.com/watch?v=FHwS5uEVPMg&eurl=http%3A%2F%2Fwww.idividi.com.mk%2Fvesti%2Fmakedonija%2F533939%2Findex.html&feature=player_embedded - Македонија вечна
 
prekrasen spot...duri i mi e poubav od toj na M.Mаплауз


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 18:38
Супер е,стварно многу ми се бендиса.



Постирано од: Eli
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 12:05
Ми се допаѓа стварно..ептен е ок..

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 12:18
http://www.youtube.com/watch?v=FHwS5uEVPMg - http://www.youtube.com/watch?v=FHwS5uEVPMg

Fantastichen spot,odlichno si ja srabotija rabotata Manchevski i Izi,prikazani prirodnite ubavini,tradicijata...sve na sve peubavo.


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 16:05
Добра работа завршил и Изи... секоја чест!
Дури подобар ми е од тој на Манчевски... иако и тој беше убав, ете дури е и награден во Варшава за најдобар промотивен спот во светски рамки

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: GoXI
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 14:47
prviot na Mancevski e podobar vo sekoj pogled


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 17:06
mnogu e ubav!!изненадување,..sega turistite fakjaat vrska, slusham , za da dojdat navamu. Kaj li ke gi smestime?збунетост,..trijat race taxistive skopski,..za kilometar dva,..triesetina € ,...najmalku!,...i pak ke dojdat,...shishanite ovci,..vazno e deka na spotot e se ,......."med i mleko" !

bravo za mincho!аплауз ,..a kolku toj "sobral"za nego?,збунетост....mislam ,..kolku ja koshtalo drzavata za negoviot trud?!,...ne kolku toj dobil,...toa e sigurno mnogukratno pomalku,..


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 20:05
Ja пак ќе кажам дека и двата ми се допаѓаат,можеби овој на Изи за нијанса повеќе,ама пак затоа музиката на Милчо ми беше појака..у секој случај браво за двајцата,и требаат на Македонија вакви работи!

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 20:51
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

<SPAN =fontNaslov>Македонија вечна</SPAN>Скопје, 12 јуни (MIA) - Продукцијата Пристоп МК денеска го промовираше новиот спот за туристичка и културна презентација на Македонија под наслов „Македонија вечна“, чиј сценарист и режисер е Игор Иванов - Изи. http://www.youtube.com/watch?v=FHwS5uEVPMg&eurl=http%3A%2F%2Fwww.idividi.com.mk%2Fvesti%2Fmakedonija%2F533939%2Findex.html&feature=player_embedded - Македонија вечна

Nemam zborovi! Odlicno nesto!!! Alal da mu e i za muziakata i za kamerata i za fotografijata i koceptot i sè!!!

Mancevski moze voda da mu nosi...


Постирано од: гјувеза
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 22:19
I dvata spota se odlicni se nadopolnuvaat eden so drug edniot raskazuva edna prikazna drugiot prodolzuva so drugiot del od prikaznata fali uste eden del .......CESTITKI za dvata spota

-------------
Ако некој прави чекор назад ....не се радувај ...можеби зема залет....




Постирано од: Goran71
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 02:40
So prviot spot ja puknavme lambata a i parite 180000 EUR.
A sega so vtoriot nemam komentar, samo ne znam kolku pari se potrosija.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 09:14
Originally posted by Goran71 Goran71 напиша:

So prviot spot ja puknavme lambata a i parite 180000 EUR.
A sega so vtoriot nemam komentar, samo ne znam kolku pari se potrosija.


So spotovite barem kje se promovirame vo svetot,a koga kje presmetame kolku pari se frlaat na reklami i drugi bespotrebni raboti,ova kje izleze deka se namenski potrosheni pari.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 09:50
Originally posted by brza brza напиша:

mnogu e ubav!!изненадување,..sega turistite fakjaat vrska, slusham , za da dojdat navamu. Kaj li ke gi smestime?збунетост,..trijat race taxistive skopski,..za kilometar dva,..triesetina € ,...najmalku!,...i pak ke dojdat,...shishanite ovci,..vazno e deka na spotot e se ,......."med i mleko" !

bravo za mincho!аплауз ,..a kolku toj "sobral"za nego?,збунетост....mislam ,..kolku ja koshtalo drzavata za negoviot trud?!,...ne kolku toj dobil,...toa e sigurno mnogukratno pomalku,..
 
 
TAKA E големо%20гушкање mislam deka kje treba da se napravi uste nekoja nadvodna stambena naselba vo ezerono za da gi soberi site голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 12:35
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by blackeye blackeye напиша:

<SPAN =fontNaslov>Македонија вечна</SPAN>Скопје, 12 јуни (MIA) - Продукцијата Пристоп МК денеска го промовираше новиот спот за туристичка и културна презентација на Македонија под наслов „Македонија вечна“, чиј сценарист и режисер е Игор Иванов - Изи. http://www.youtube.com/watch?v=FHwS5uEVPMg&eurl=http%3A%2F%2Fwww.idividi.com.mk%2Fvesti%2Fmakedonija%2F533939%2Findex.html&feature=player_embedded - Македонија вечна

Nemam zborovi! Odlicno nesto!!! Alal da mu e i za muziakata i za kamerata i za fotografijata i koceptot i sè!!!

Mancevski moze voda da mu nosi...


Се согласувам, и мене овој спот ми се допаѓа многу повеќе од оној на Манчевски, иако тој беше награден со прва награда на фестивал во Словачка мислам.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 14:07
Da, da super e, mnogu dobro osmislen, sve e opfateno i minato i segasnost i tradicija.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 18:01
првиот ми е подобар..... иако можеби малце е ,,забеган,, по антиката намигнување..... не ме тепајте одма сега голема%20насмевка

ама и двата се многу убави..... ми се допаѓа галичката свадба, т.е почетокот на вториот спот среќа

п.с. плус во првиот го има велес задоволство


-------------


Постирано од: Dr. Cullen
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 22:39
Ова се најдобрите реклами досега направени во Македонија. Особено ми се допага делот со антиката. Ние сме античка земја и треба да ги истакнеме античките вредности на нашата земја.


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 14:39

Деновиве се најавува премиерно прикажување на Си-Eн-Eн на  четвртиот во низатa спотови за туристичко рекламирање на Македонија.  Автор на сценариото и на режијата е Милчо Манчевски.  Ова е прв спот специјализиран за одреден сегмент на туризмот, односно за сакрален туризам (цркви, манастири и џамии).  Спотот е насловен Македонски храмови (Macedonian Temples).

Продолжувајќи ја темата од циклусот Македонија - вечна, овој
спот го прикажува единството на природата и човекот во сакралните објекти во Македонија.  Вечното течение на времето е преточено во магична промена на светлото, боите и сенките од страна на директорот на фотографија Мишо Ристов.  Во контрапункт, ноќните сцени се случуваат во хипер-урбана средина.  Како дел од циклусот, повторно е употребена современа обработка на народната песна Учи ме, мајко, карај ме во аранжман на Кирил Џајковски.  Продуцент на спотот е Елена Станишева.
 
Спотот е сниман во период од скоро два месеци на локации во Зрзе, Варош, Матка, Вељуса, Велес, Мустафа-Пашина Џамија и ГТЦ во Скопје.  Употребени се методи и технологија кои вообичаено се користат за снимање на популарни документарци - вложени се стотици часови снимање, a снименото потоа трпеливо e обработуванo со најсовремени специјални ефекти.

Ова е четврт спот во циклусот Македонија - вечна.  Премиерниот го режираше Милчо Манчевски, вториот во серијата е на Игор Иванов - Изи, а третиот е на Ѓорче Ставревски.
 
Првиот спот на Манчевски освои прва награда за спот на Меѓународниот фестивал за туристички филмови и спотови во Полска, и предизвика огромен меѓународен интерес, а има над половина милион посети на интернет линкови.

Погледнете го спотот:

http://kajgana.com/video/nov-spot-na-manchevski-za-makedonija.html - http://kajgana.com/video/nov-spot-na-manchevski-za-makedonija.html


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 16:05
"Da, da super e, mnogu dobro osmislen, sve e opfateno i minato i segasnost i tradicija."


-koe minato,..gospod da vi pomogne!збунетост,..minatoto na narodov se znae koe bilo,..sekoe drugo e,..prepotentno,..blago kazano,..kakvi amfori ,..kakvi stubovi m( dorski,..jonski ,..koi li?),...kakva idila,..kakvi "drangulii",...mozebii e interesno tukada si ,..nedel ,..dve,..ili osum,...ama ,neka zeme stranec neka zivee tuka podolgo vreme,..i so nasha plata,..pa , da go vidam posle shto mu e tolku ubavo ....


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ThePPPTrooper
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 18:46
Originally posted by brza brza напиша:

"Da, da super e, mnogu dobro osmislen, sve e opfateno i minato i segasnost i tradicija."-koe minato,..gospod da vi pomogne!збунетост,..minatoto na narodov se znae koe bilo,..sekoe drugo e,..prepotentno,..blago kazano,..kakvi amfori ,..kakvi stubovi m( dorski,..jonski ,..koi li?),...kakva idila,..kakvi "drangulii",...mozebii e interesno tukada si ,..nedel ,..dve,..ili osum,...ama ,neka zeme stranec neka zivee tuka podolgo vreme,..i so nasha plata,..pa , da go vidam posle shto mu e tolku ubavo ....


целта на спотовите не е да ги каниме странците да живеат тука подолго време, туку да не посетат, да остават некој денар и да си заминат, затоа е ТУРИЗАМ, затоа и спотовите се за ТУРИСТИЧКА промоција...а не за промоција на демокрафска политика...

а што се однесува на тоа дека не ви чини стандардот и платите и животот, одете си, што да ви се каже друго или убаво ви е пред компјутер, како паразитчиња некои, неспособни да се носите со проблемите, плукни ваму, плукни таму...

извинете за off-topic ама кога гледам дека некои членови си дозволуваат да забегуваат од темите, ќе си дозволам и јас, па ако треба да ризикувам да добијам и банирање...

-------------
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!


Постирано од: kokomoko81
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 01:27
Macedonia-Timeless .... napraveno vo Makedonija , napraveno od Makedonec, napraveno za Makedonija.... sekoja cest majstore

-------------
......


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јуни.2009 во 12:55
Сега пред малку ја емитуваа на CNN, прекрасно нешто.
Платон и Аристотел се шеткаат по пешкири, а лепојки го појат царот со вино од пехар...Чиста антика.голема%20насмевка


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 28.Јуни.2009 во 23:21
да! уште да имаше  врска со македонија, супер ќе беше!

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 06.Јули.2009 во 23:33
Се изненадив кога денес го пуштија на CNN - Имаше интервју со братот на Мајкл Џексон, па во меѓувреме пуштија спот и за Ангола и за Јужна Африка тага - сепак убаво ми дојде голема%20насмевка




Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Јули.2009 во 21:43
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Сега пред малку ја емитуваа на CNN, прекрасно нешто.
Платон и Аристотел се шеткаат по пешкири, а лепојки го појат царот со вино од пехар...Чиста антика.голема%20насмевка
никаде не е нагласено кои се тие луѓе, кое е тоа време и чија култура е, зарем Рим не припаѓа во антиката намигнување


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Јули.2009 во 21:48
Originally posted by Dr. Cullen Dr. Cullen напиша:

Ова се најдобрите реклами досега направени во Македонија. Особено ми се допага делот со антиката. Ние сме античка земја и треба да ги истакнеме античките вредности на нашата земја.
абе глеј, не сме ние античка земја и во моментов живееме во 2009, историјата треба да се прикаже преку она што го имаме денес, без разлика од кое време потекнува
убаво е да се прикаже дека тука постоела цивилизација уште од древни времиња, но нека го прикажат тоа преку остатоците од антиката што ги имаме денес, а не да даваат луѓе во пешкири како што кажа марија магдалена


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 07.Јули.2009 во 22:19
и јас така мисламголемо%20гушкање


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 08.Јули.2009 во 12:56
Има и една понова, вчера ја дадоа...Зар мора Каролина да е присутна во секоја манџа? Зар е навистина таа најдоброто од Македонија? Фујјјј...веќеболен.
Што и да отвори човек, весник, ТВ канал-се истите фаци-Каролина, Лила и Боки 13. Абе тоа ли се само наши “ВИП“ фаци?

Зар навистина немаме некоја анонимна убава девојка или пак убава манекенка која може достојно да го претстави Македонското девојче?





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 08.Јули.2009 во 13:03
многу инвентивно, нема што!

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: marija-92
Датум на внесување: 08.Јули.2009 во 18:54
koa gi vidov sranjana za macedonia timeless..mislam ne da nema veze coek koa ke vidi reklamana ke si pomisli mak kojznae so e..ko prvo i najosnovno zagadeno ni e skopjevo do nemaj kade..


Постирано од: kokomoko81
Датум на внесување: 16.Август.2009 во 10:11
мислам дека ни фалат многу вакви проекти ! Фактот што некој заработил и не е толку битен . Според мене целта на овие проекти треба  да го поткрене она внатрешно чувство за татковината кое и те како бледнее 

-------------
......


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Август.2009 во 11:01
Originally posted by kokomoko81 kokomoko81 напиша:

мислам дека ни фалат многу вакви проекти ! Фактот што некој заработил и не е толку битен . Според мене целта на овие проекти треба  да го поткрене она внатрешно чувство за татковината кое и те како бледнее 
moree,....i te kako mi go potkrena chuvsvoto.. i mi go pocrne k'o najcrn gjavol.....so tie ..lazni...idilichni sliki na ...aktuelnata situacija....( i minatata...mnogu jasno !)


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 16.Август.2009 во 11:15
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by kokomoko81 kokomoko81 напиша:

мислам дека ни фалат многу вакви проекти ! Фактот што некој заработил и не е толку битен . Според мене целта на овие проекти треба  да го поткрене она внатрешно чувство за татковината кое и те како бледнее 
moree,....i te kako mi go potkrena chuvsvoto.. i mi go pocrne k'o najcrn gjavol.....so tie ..lazni...idilichni sliki na ...aktuelnata situacija....( i minatata...mnogu jasno !)
 
 

како тргнало ќе остане само бледа слика ..............

а идиличните слики и призори верувам дека ќе остават ефект ама на оние кои навистина не знаат каква  е вистинската слика голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk