Испечати | Затвори го прозорот

Мали поуки за животот

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15741
Датум на принтање: 27.Септември.2020 во 21:01
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Мали поуки за животот
Постирано од: La Ninja
Наслов: Мали поуки за животот
Датум на внесување: 25.Септември.2008 во 17:17
-Верувај во љубов на прв поглед
-Никогаш немој да се потсмеваш на нечии сништа
-Кога се чуствуваш добро, направи тоа да се види на твоето лице
-Сакај длабоко и страсно. Можеби ке бидеш повреден, но тоа е единствениот начин да го живееш животот целосно.
-Дисциплината одржувај ја со железна рака во кадифена ракавица.
-Секоја есен собери ги паднатите лисја од дворот во куп, а потоа фрли се во нив со саканата личност.
-Никогаш не ја пропуштај можноста да с еповозиш со детето во забавниот парк.
-Секогаш на време потпиши го и испрати го гарантниот лист.
Измисли некој знак кој ке го знае само твојата сакана личност така да и во преполна сала луге ке можеш со тој знак да и кажеш дека ја сакаш.
-Никогаш немој прв да  ја прекршиш семејната традиција.
-Кога се караш, биди фер, никогаш немој да навредуваш.
-За лугето немој да судиш според нивните роднини.
-Кога одиш да позајмуваш пари облечи се како да ги имаш премногу.
-Зборувај полека, но мисли брзо.
-Запомни дека секој што ке го сретнеш има страв од нешто, има љубов кон нешто и има изгубено нешто.
-Кога некој ке ти постави прашање на кое не сакаш да одговориш, насмевни се и прашај го -Зошто токму тоа сакате да го знаете?
-Запомни ги трите П
*Почитување на самиот себе
*Почитување на останатите
*Прифаќање на одговорноста на сите твои постапки.
-Кога губиш, не ја губи и лекцијата од поразот која треба да ја научиш.
-Немој да дозволиш мало недоразбирање да уништи големо пријателство.
-На лугето давај им повеке од што очекуваат од тебе и прави го тоа со голема радост.
-Кога ке видиш дека си згрешил, веднаш потруди се да ја исправиш грешката.
-Кога победуваш не се фали
-Кога губиш не си барај оправдувања
-на љубовта и на готвењето приоѓај им безгрижно
-Не ги заборавај оние ко и те сакаат
-За време на празниците биди секогаш дома
-Навивај за домашната екипа
-Следија својата сопствена желба
-Стој понастрана од човек кој мисли дека се знае
-Кога треба да се премести пијаното, не се фаќај за столчето...А вие? Што ке кажете ? Некоја од баба дедо поука ако имате ајде да прочитаме....


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....Коментари:
Постирано од: nikita
Датум на внесување: 25.Септември.2008 во 17:32
bravo za temava blue
Najdobra e merata!
Spoznaj se sebesi!
Grizi se za site!
Zboruvaj togas koga treba!
Otkazi se od omrazata!
P.S.Ovie se taka po filozofski


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 25.Септември.2008 во 17:33
големо%20гушкањеаплауз


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 25.Септември.2008 во 17:36
and respect everyone....

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 25.Септември.2008 во 17:51

- Полесно е да добиеш прошка отколку дозвола.
- Ниту еден маж не бил убиен додека ги миел садовите.
- Вештачката интелигенција нема шанси со природната глупост.

- Не грижете се што мислат луѓето, тие не го прават тоа премногу често.
- Фармерките не се виновни што вашиот задник изгледа голем.
- Ниту еден најмал доказ не го подржува тврдењето дека животот е сериозен.
- Ако имате отворен ум за повеќе работи, мозокот може да ви испадне.
- Сметките патуваат по пошта два пати побрзо од чековите.
- Свеста е она што боли, кога сите други делови се чувствуваат одлично.
- Мажите се од Земјата. Жените се од Земјата. Соочете се со тоа.
- Балансирана исхрана ne значи колаче во секоја рака.
- Средовечноста е период во кој широчината на умот и тесноста на струкот, ги замениле своите места.
- Шансите секогаш изгледаат поголеми кога си заминуваат отколку кога доаѓаат.
- Ѓубре е нешто што сте чувале со години и сте го фрлиле три недели пред да ви потреба.
- Секогаш има еден имбецил кого не сте го преброиле.
- Искуството е прекрасна работа. Ви овозможува да ги препознаете грешките кога повторно ќе ги направите.
- Немој да тежиш повеќе од фрижидерот.
- Ако мора да избереш помеѓу две зла, одбери го она што не си го пробал никогаш претходно.


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 25.Септември.2008 во 17:55
газење%20од%20смеење


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 25.Септември.2008 во 18:32
zenmaster


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 25.Септември.2008 во 18:37
-Постигнувај цел со убедување,не со насилство

-Несреќен е оној кој незнае да ја поднесува несреќата

-Трнот е телохранител на ружата

-Одбегнувај наслада која носи тага

-Не го потценувај оној што не го поднесуваш

-Кога срцето ќе заплаче, тогаш мислата е виновна

-Луѓето проштеваат се, освен искреноста


Постирано од: jelena14
Датум на внесување: 28.Септември.2008 во 12:18
ovie mi se najomileni:


Zivej go sekoj den kako da ti e posleden.
Samo ti bidi glupav toa ne boli.
Site nie sme deca razlika e samo vo igrackite!
Ona sto moze da go donese momentot, ne moze ni celiot zivot.
Ljubovta e kako pesna, a ne postoi pesna bez kraj.
Vistinskata radost vsusnost e bez pricina.
Sakaj za da bides sakan.
Ne soli mu um na onoj koj go nema.
Ne go sledi zivotot. Nateraj go toj da te sledi tebe.
Mislam znaci postojam.
Uci na tugi,a ne na svi greski.
Ljubovta so pari ne se kupuva.
Se sto e ubavo, kratko trae.
Toa sto poveke se saka,potesko se dobiva...


se nadevam deka vi se dopagaat


Постирано од: evridika
Датум на внесување: 28.Септември.2008 во 12:36
zivej go sekoj Den KO da ti e posleden..oti..Zivotot NemA repriZa
praj mu dobro na drugiTe...ako sakas Da ti praat arno
Izbiraj so srce...a Ne So Oci¦
sakaj gi drugite i samo taka ke bidis sakan
VnivavAj!!!Ili Sigurno gresis
ne dozvoluvaj da te gazat
bidIi iskren i taka ke bidi swetot poubav
Koga Mozis Da pomogniS pomogni, ako ne vopstvo ne se mesaj
Potrudise da napravis Barem Eden covek sreken
Ne ja pokazuvaj svojata taga, bidejki neKoj na nea se raduva..


Постирано од: evridika
Датум на внесување: 28.Септември.2008 во 12:37
i se dodeka imas srce ke ima koj da ti go krsi


Постирано од: jelena14
Датум на внесување: 28.Септември.2008 во 12:37
From all the things that i've lost...I miss my mind the most!!!
People Change And Things Go Wrong,But Just Remember LIFE GOES ON!
Dont trust anyone.
don't worry, be stupid.
FIRST YOU GET THE MONEY THEN YOU GET THE POWER THEN YOU GET THE WOMEN Then you are poor again.
Friendship often ends in love, but love in friendship - never.
Everythink will be Okay in the End.I's not Okey and It's not the End.
Never lie,never trust.


Постирано од: Keri
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 04:00
Вети го само она сто можеш да го исполниш, а потоа исполни повеќе отколку што си ветил.
Секој човек знае нешто што ти не го знаеш!Учи од секого.
Ако немаш можност да правиш големи работи, прави ги малите работи во голем стил.
И најмалотоо дело е подобро од најголемата намера.
Простувај им на другите како што си простуваш себеси.
Апсолутната љубов подразбира и апсолутен ризик.
Никогаш не се откажувај од никого, чуда се случуваат секој ден.
Насмевката е закривена црта која може да исправи многу нешта!


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 17:40
Ne pravi mu na drugiot ona shto nesakash na tebe da ti go pravat


Постирано од: Ssssssssssssss
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 01:41
Bolje ista nego nista


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 14:40
dva pati meri ednas seci.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Sho-Sana
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 14:47
FESTINA LENTE (БРЗАЈ БАВНО). 

-------------
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 15:10
не бидете им на своите деца РОДИТЕЛИ
бидете им МАМИЧ И ТАТИЧ

РОДИТЕЛИТЕ ги малтретираат своите деца
МАМИЧ И ТАТИЧ се срценца и прави другари


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 15:12


И после децата ќе бидат сериски убијци и наркомани.
Родител на детето треба да му биде родител ни ништо друго.Децата и родителите не се другари туку се дете и родител.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Dora Bakojani
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 15:12
ne slusaj sto zborat - gledaj sto pravat!

-------------


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 15:13
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:И после децата ќе бидат сериски убијци и наркомани.
Родител на детето треба да му биде родител ни ништо друго.Децата и родителите не се другари туку се дете и родител.


големо%20гушкање


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 15:14


-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 16:00
Немојте со малку пари и малку власт да докажувате дека сте во право
тое секогаш ќе изгледа наивно и неубедливо


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 16:18
Живеј го животот како што можеш кога не можеш како што сакаш

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 18:07
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

не бидете им на своите деца РОДИТЕЛИ
бидете им МАМИЧ И ТАТИЧ

РОДИТЕЛИТЕ ги малтретираат своите деца
МАМИЧ И ТАТИЧ се срценца и прави другари

А вие пак деца:"Научете да ги слушате родителите. Не мора да ги послушате, ама треба да знаете да ги слушате."

-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 18:15
"Ako ne zboruvas nisto, ne te molat da im povtoris"

"Nemoj da go gradis dzidot se dodeka
ne utvrdis sto ke stavis vnatre,
a sto nadvor"


-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 19:23
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

Немојте со малку пари и малку власт да докажувате дека сте во право
тое секогаш ќе изгледа наивно и неубедливоUmnata ona  големо%20гушкање   бакнеж    големо%20гушкање


-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 19:26
поука за секој почетник нимфоманец-секогаш имај двајца до тебе....за ако на едниот му легне на другиот да се префрлиш.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Дак
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 22:51
Живеј го животот,тој е еден и единствен-Реприза на живот нема.

-------------
Љубов и само љубов


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 13:58
Podobro e da te mrazat takov kakov sto si,otkolku da te sakaat a da bides toa sto vsusnost ne si..

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 14:01
Originally posted by Eli Eli напиша:

Podobro e da te mrazat takov kakov sto si,otkolku da te sakaat a da bides toa sto vsusnost ne si..


wowwне%20вреден


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 14:04
da,zborovote bollat a racete poveke do srce dosta e

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 12:09
додека некој живее цел живот под кирија,
друг веќе си има обезбедено и куќа, и викендичка, па дури и гробница


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 12:18
и на крајот од животот на сите ни следуваат два метра под земја
живеел добро или живеел лошо на крај сите мора да умреме-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: nelson
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 12:54
za maskite i avtobusot nikogas ne trcajte...sekogas ke dojde ...drugiotголема%20насмевка

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 13:01

i od koliba moze da izleze golem covek, zasto doblesta se raga na sekoe mesto

Nikoj ne e tolku slep kako onie sto nesakaat da vidatПостирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 13:28
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

и на крајот од животот на сите ни следуваат два метра под земја
живеел добро или живеел лошо на крај сите мора да умремеда! сите вие еден ден ќе умрете! замисленост


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 13:40
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:


Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

и на крајот од животот на сите ни следуваат два метра под земјаживеел добро или живеел лошо на крај сите мора да умреме
да! сите вие еден ден ќе умрете! замисленост

I jas znam, i mene mi kaza direktorot!!!


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 15:21
има луѓе кои живеат само затоа што се родиле
други причини немаат не%20знамПостирано од: nelson
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 16:03
zvezdite vladeat so budalite, a pametnite ljuge so svoite zvezdi!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 10:24
обичниот човек нема за што друго да го користи мозокот,
па размислува дури и за тоа каде да го фрли ѓубрето.

Интелектуалците го фрлаат ѓубрето без да му се думаат
тие имаат поважни работи за мислење.Постирано од: nnikol
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 18:22
Човекот е млад колку што му се млади и мислите!

Умот не може да се види,ама сепак постои.
Ни животот не може да се види,но многу добро знаете дека сте живи!

-------------
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат


Постирано од: nnikol
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 10:12
Ispolni gi godinite so zhivot,a ne zhivotot so godini!!!

-------------
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 20:25
вози само толку колку што можеш да ја контролираш брзината


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 20:39
Zelezoto se kova dur e toplo! sekogas mislete na toa.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 23:30
Covek sekogas treba da ostane covek bez razlika so sto se bavi i kakov uspeh ima

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: bond....james b
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 23:56
ubij ! nemasto da bides  ubien!намигнување

-------------
You live only ONCE!


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 22.Февруари.2009 во 22:35
знаете....има и такви кои се чесни и не корумпирани
само што тоа се најчесто тие кои не се на функција


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 22.Февруари.2009 во 23:11
знаете....тие што немале прилика да украдат
сами себе се сметаат за поштени луѓе  голема%20насмевка


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 22.Февруари.2009 во 23:16
вие знаете??? еве јас и зен знаеме голема%20насмевка


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 11:14
Vremeto vrvi, nam ni se kusi!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 11:49
kucinjata lajat,karvanite si vrvat!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 15:34
Кој рано рани ...две среќи граби....или останува ненаспан ...како беше???

-------------


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 16:30
Кој рано рани,цел ден му се спие,вака беше


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 18:57
"Koga na nekogo ke mu napravis usluga, toa sekogas stanuva tvoja rabota i obvrska" - MARFI


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 18:58
"redicata vo koja stois ti, sekogas odi posporo" - MARFI


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 19:43
Нема задоцнети работи,има само луѓе што доцнат.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 23:41
ЛУЃЕТО ОПРОСТУВААТ СВЕ ...ОСВЕН ИСКРЕНОСТА НЕ !!!

-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 01.Март.2009 во 01:13
Srekata e vo nasi race. Samo problemot e sto ni se vrzani.

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 01.Март.2009 во 16:11
Site ideali na svetot ne vredat kolku solzite na edno dete


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 01.Март.2009 во 20:12
.....Edna francuska pogovorka kazuva..."Nema sreka bez oblaci"....

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 01.Март.2009 во 23:04
evo malo istina za razmišljanje

Nekolku univerzalni vistini:

- ako mislis deka nikoj ne te slusa, pobaj da prdneš.
-sekogas imaj na um deka si edinstven.Kako i site ostanati.
-nikogas ne ja proveruvaj dlabocinata so dvete noze.
-sex je kako vozduh. Ne e preterano vazen , osven ako go nemas.
-Ako mislis da nikogo e  briga da li si ziv, probaj da ne platis nekoja rata za kredit.
- ako ti ne uspeva od prva, padobranstvoto definitvno ne e za tebe.
- ako na nekogo mu pozajmis 20Eura  i nikogas poveke ne go vidis, verovatno e vredno za tie pari.
-ne brini se: izgleda perverzno samo prviot pat.
-najbrz nacin da dupliras 1000 denari e da gi previtkas na pola.
-postojat dve teorii za  nadmudrivanje so zenite. Niedna ne  e dobra.
-iskustvo je nesto sto nema da go dobijas se dok ne pomine momentot koga ti treba.
-site izgledaat normalno dodeka ne gi zapoznajs!
 
 
Aj uzdravje!намигнување 
__________________
San svakog psa je da postane belgijski ovčar


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 12:27
Originally posted by nelson nelson напиша:

evo malo istina za razmišljanjeNekolku univerzalni vistini: - ako mislis deka nikoj ne te slusa, pobaj da prdneš. -sekogas imaj na um deka si edinstven.Kako i site ostanati. -nikogas ne ja proveruvaj dlabocinata so dvete noze. -sex je kako vozduh. Ne e preterano vazen , osven ako go nemas. -Ako mislis da nikogo e  briga da li si ziv, probaj da ne platis nekoja rata za kredit. - ako ti ne uspeva od prva, padobranstvoto definitvno ne e za tebe. - ako na nekogo mu pozajmis 20Eura  i nikogas poveke ne go vidis, verovatno e vredno za tie pari. -ne brini se: izgleda perverzno samo prviot pat. -najbrz nacin da dupliras 1000 denari e da gi previtkas na pola. -postojat dve teorii za  nadmudrivanje so zenite. Niedna ne  e dobra. -iskustvo je nesto sto nema da go dobijas se dok ne pomine momentot koga ti treba. -site izgledaat normalno dodeka ne gi zapoznajs!

 е па, најстумитју


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 14:33
изненадувањеголема%20насмевка

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 15:52
SEKOJ BI MOZEL DA NAPRAVI POVEKE DELA, KOGA NE BI GI SMETAL KAKO NEVOZMOZNI


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 20:55
Најголем подвиг е да поминеш низ густа населба со ретка столица

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 17:01
..."Gubitok na pari...mal gubitok,....Gubitok na çesta....golem gubitok,......Gubitik na hrabrost.....nepopravliv gubitok"......

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 22:23
   
 Ја остави задната врата на својот ресторан отворена.
- И потоа?
Утрото, кога влезе, го дочекаа тројца вооружени лица.
- И што се случи?
Додека Џери се обидуваше да го отвори сефот, збркан и исплашен, ја утна комбинацијата. Крадците збеснаа и го изрешетаа со пиштолите.
За среќа, брзо го најдоа и го однесоа во болница.
После 18h операција и неколку недели закрепнување, Џери го отпуштија од болница.
Го видов после шест месеци од несреќата.
Не сакав да ги видам раните, само го прашав, што му минуваше низ главата во тие мигови.
- Прво на што помислив е дека требаше да ја заклучам задната врата! Потоа, додека онака изрешетан лежев на подот, си реков, јас имам два избора, да живеам , или да умрам. Јас одлучив дека ќе живеам.
- Нели беше исплашен?
- Луѓето во Брзата Помош беа прекрасни. Цело време ми зборуваа дека се' ќе биде во ред. Ама кога ме внесоа во операциона сала и кога го видов изразот на лицата на докторите и сестрите, е тогаш навистина се исплашив. Од очите им читав - ова е мртов човек - . Знаев дека морам нешто да сторам!
- И? Што направи?
- Па имаше таму една сестра која ми поставуваше прашања. Ме праша дали сум на нешто алергичен. Да!-одговорив. Докторите и сестрите застанаа за миг. Длабоко воздивнав и викнав, -на к*ршуми! Јас одлучив дека ќе живеам! Ве молам, оперирајте ме како да сум жив, а не мртов!

Џери преживеа благодарение на докторите, но и на својот неверојатен став.
Тогаш научив од него: секој ден имаш избор, дали ќе уживаш во животот, или ќе го мразиш. Единствената работа која е твоја, која никој не може да ти ја контролира, или да ти ја одземе е твојот став. Така да, ако успееш да го изградиш како што треба, се' друго во животот станува многу полесно!

  
 
 


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 19:32
Site nesta imaat svoja ubavina,samo taa treba da se otkrie..

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 09:21
.....bogatite go ubivaat vremeto.........a siromasnite gi ubiva vremeto.......

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 13:25
многу се учи
малку се памти.
и грешките секогаш се повторуват.
за да нема грешки. памти.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 13:37
Ризикот носи профит!-Но!!
Многу често преминува во идиотизам.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: pagane
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 11:15
пази...
кога си себе си често остануваш неразбран.


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 11:32
Originally posted by pagane pagane напиша:

многу се учималку се памти.и грешките секогаш се повторуват.за да нема грешки. памти.


уф! а што да правиме ние слабите ученици?

http://www.youtube.com/watch?v=2X7jZozDNk0 - http://www.youtube.com/watch?v=2X7jZozDNk0


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 17:52
AKO NAJDIS PODOBAR OD MENE-KE ME ZABORAVIS MENE,AKO JADIS POLOS OD MENE- KE SE SETIS NA MENE( ruska nar. pesNa)


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 07.Април.2009 во 14:18

Zosto vo svetot ima poveke  zeni od mazi?

... Prirodata e mudra!-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 08.Април.2009 во 21:14
Mi se ne prestajemo igrati , samo zato sto postajemo stariji ;
Mi starimo , ako se prestanemo igrati!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Април.2009 во 14:30
Ne kresli certa na zed

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Sho-Sana
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 10:58
СЕДУМ МУДРЕЦИ
 
1. СОЛОН 740-558 п.н.е.
- Нека те води умот.
- Ништо премногу.
- Пред да почнеш да заповедаш, треба да научиш да слушаш.
2. ХИЛТОН ОД СПАРТА
- Спознај се себеси.
- Јазикот нека не ти е пред мислата.
- Не посакувај нешто невозможно.
3. ПИТАК 620п.н.е.
- Препознај го вистинскиот миг.
- Не прави го она за што го прекоруваш ближниот.
- Дружи се со достојните.
4. ПЕРИЈАНАР ОД КОРИНТ 672-587 п.н.е.
- Грижи се за сите.
- Задоволствата се смртни, добродетелите бесмртни.
- Демократијата е подобра од тиранијата
5. КЛЕОБУЛ ОД ЛИНД
- Најдобра е мерата.
- Не прави ништо на сила.
- Откажи се од омразата.
6. ТАЛЕС
- Необразованоста е тежок товар.
- Не верувај им нa сите.
- Не одложувај да им угодиш на родителите.
7. БИЈАС ОД ПРИЕНА
- Зборувај тогаш кога треба.
- Бавно пристапи и' на работата, но кога ќе почнеш продолжи силно.


-------------
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 11:25
 Пред да почнеш да заповедаш, треба да научиш да слушаш.
 Демократијата е подобра од тиранијата
 Бавно пристапи и' на работата, но кога ќе почнеш продолжи силно.
 
убавосреќа


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 11:29
niso ne e taka lesno, da nemoze da bide polesnoголема%20насмевка

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 11:33
и мојата омилена (рифреш)
 
,,бидете и умни и убави и вредни и способни, ама со усул
ако претерате, другите тоа никогаш нема да ви го простат,,


Постирано од: betii
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 19:00
Не се одмаздувајте и не враќајте со иста мера !

Секој проблем можно е да се реши .Секогаш постои решение .

Не дозволувајте другите да манипулираат со васиот ум !

Соочете се со предизвикот и ќе го надминете .

-------------
I grew in all my difficulties....


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 00:40
Ako vistinski veruvame deka samite ja pisuvame nasata zivotna prikaska, togas krajot zavisi od nas samite.


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 20:18
нема ништо по велико
од тоа да знаеш дека кога те нема
има некоj коj ке те направи бесмртен.


Постирано од: ManushkA
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 20:42
Mudriot covek ne samo sto ne zboruva gluposti, tuku i ne saka da gi slusha!!!


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 21:08
најважно во животот е да не дозволиш да те заведуваат туѓи идеи кои патем не ти се ни јасни


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 22:01
Preteranata pretpazlivost e isto tolku opasna kolku i nedovolnata


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 06:58
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Preteranata pretpazlivost e isto tolku opasna kolku i nedovolnata

Da,potpolno se soglasuvam so tebe.So toa se vrsi potisnuvanje na mnogu zelbi i potrebi i se stanuva sadisticki nastroena licnost (ako si masko kon zenite,ako si zensko kon sebe).


-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 07:00
Ne si prepisuvaj nesto za svoe,koga ne e tvoe.-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 07:03
Ako nemozes da si sozdades sopstvena sreka,ne im ja rasipuvaj na drugite,na vakov ili onakov nacin.

-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 22:25
Во многумина има ум, ама во малкумина разум


Постирано од: Valeta
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 22:37
Подобро е искрена шлаканица в лице ,отколку лицемерен бакнеж.

-------------
Вистината е нашата најценета сопственост. Затоа ја употребуваме толку штедливо.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 22:37

ПОПРЕКУ е најдолго растојание меѓу почетокот и крајот на посакуваната дестинација.

 

фак, од денешните гужви 

 -------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 22:40
Кога имаш маша, не факај го огнот со рака


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 22:48
ako mozes da lezis nemoj da sedisголема%20насмевка

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 08:32
Помалку ќе ти наштетат сто искрени непријатели од еден лицемерен пријател...

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 08:35
Не плаши се од куче што лае, туку од тоа што се умилкува...

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 08:40
злобата е семе од пеколот на душатана нејзиниот сеач...

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 09:01
Добриот збор надалеку се слуша ама лошиот уште понадалекуИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk