Испечати | Затвори го прозорот

Крие ли нашата земја некакви мистерии?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мистерии и астрологија
Опис на форумот: Хороскоп, сонови, гледање во кафе, во карти, во раце, во НЛО...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15143
Датум на принтање: 22.Септември.2024 во 08:36
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Крие ли нашата земја некакви мистерии?
Постирано од: Ani4ka_xxxxxxxx
Наслов: Крие ли нашата земја некакви мистерии?
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 19:11
што мислите, има ли во нашата мала и пренапатена Македонија некакви мистерии?ако некој знае нешто нека пиши!
поздрав..

-------------
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...



Коментари:
Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 19:22
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

што мислите, има ли во нашата мала и пренапатена Македонија некакви мистерии?ако некој знае нешто нека пиши!
поздрав..

Ej za misterii imame eden kup. A najgolemata ni e Boki 13. Sala na strana, ajde da kazam. Za misterii ima i ajde da nabrojam nekoi: Krunata na Car Samiul nikoj ne znae kade e, a se misli deka e nekade na Planinata Belasica, mestoto kade e zakopana sestrata na Samiul Struma e podignato okolu pola metar nad zemjata bidejki Samiul ja prokolnal zemjata da ja vadi nadvor od nea koga ke umre, Golem Grad spored nekoi se smeta kako mesto kade e raspnat Isus, pronajdoci na koski od afriknski zivotni za koi se smeta deka ziveele na ovie kraista pred poveke od 2500 godini. Mislam deka dovolno nabrojav, ajde sledejci koj saka da napise za nekoja druga.


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 19:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ani4ka и neo, вие си се свиѓате а? црвенеењеголема%20насмевка


Heheheh, ne moze da mi se sviga koga ne ja ni znam, a ni slika ne sum videl od nea. Samo imame slicni mislenja i razmisluvame slicno, sto e dobro za da ima pointeresni diskusii. Pozdrav


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 17:16
евангелос, остави ги децата голема%20насмевка само туку им сметаш нека%20ти%20е%20срам

да не бидам офтопик ( како и цела тема плазење ).... може има нешто во македонија... којзнае трепкање


-------------


Постирано од: TETKA ZIZI
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 17:25
нострадамус veli deka Mакедонија ќе биде местото каде ќе се сопира најсилниот продор на муслиманството,нострадамус вели дека во
Mакедонија теле тригодишно ќе се дави во крвта која ќе се пролее,значи некаде 2009 год се очекува во Mакедонија да се појави политичар кој
Mакедонската политика ќе ја преврти за 360 степени,многу политичари тогаш засекогаш ќе заминат од политиката,иначе према предвидувањето и на Tарабич се споменува Mакедонија дека во 2012 ќе биде пронајден гробот на цар самоил,и многу тези на бугарија ќе паднат во вода,е сега овој македонец кој ќе се појави во 2009 год исто го имаат предвидено и тарабич но тој не е роден во македонија,ќе биди релативно млад sto vikate a ova e isecok od knigata na Nostradamus ke nemate vreme za spojuvanje deca pobrzajte!!!!!!!!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 17:26
Јас пишувам сосема он топик. Ani4ka и neo се една од мистериите што ги крие нашата Земја. среќа

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 17:27
Нострадамус многу работи кажа, и многу работи утна. Вистинскиот пророк не прави утки намигнување

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 18:44
Не сум бе јас против вас, туку ЗА вас. Јас сакам вас да ве биде, а не да не ве биде. Во конекст на темава, вие сте моја позитивна мистерија што ја крие нашата земја големо%20гушкање
 
Голем сум јас за Ani4ka, не преголем, ама доволно голем. Ќе си најдам јас друга аничка, а оваа прекрасна Ani4ka ти ја оставам тебе трепкањељубов


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 18:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не сум бе јас против вас, туку ЗА вас. Јас сакам вас да ве биде, а не да не ве биде. Во конекст на темава, вие сте моја позитивна мистерија што ја крие нашата земја големо%20гушкање

 

Голем сум јас за Ani4ka, не преголем, ама доволно голем. Ќе си најдам јас друга аничка, а оваа прекрасна Ani4ka ти ја оставам тебе трепкањељубов

Hehe, fala stom mi ja ostavas mene. Inaku denes mi dojdoa doma Jehovini Svedoci i mi dadoa nekoe spisanie "Strazarska Kula" i na poslednata strana pisuva deka nema da se unisti zemjata nikogas. Ke go pastiram na edna druga tema od Ani4ka , mislam deka bese deka se ke pocne od pocetok.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 22:20
..ja se drzam za temata!..toa e za mene momentalno "GOLEMA misterija,vo ovaa nasa mala i napatena MA KEDONIJA"..!...na makedoncite de ..

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: TETKA ZIZI
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 17:09
a Makedonija???????


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 17:20
Originally posted by TETKA ZIZI TETKA ZIZI напиша:

a Makedonija???????

Sto Makedonija, ajde doiskazi se malku.


Постирано од: TETKA ZIZI
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 02:49
bravo sega moze da pocneme so temata neli   ????????                        


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 03:39
е ајде де почни чекање

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: TETKA ZIZI
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 09:12
Poznatite muzi imale ~isto makedonsko poteklo!
Orfej bil roden i ubien vo Makedonija!


Dali postoele i originalni makedonski mitolo{ki likovi za koi nema somnenie deka poteknuvale od Makedonija? Odgovorot na ova pra{awe e pozitiven.

Od originalnite makedonski mitolo{ki likovi, najnapred }e gi izdvoime poznatite muzi. Kultot na muzite za prv pat bil posvedo~en vo makedonskata oblast Pierija, a ottamu bil prifaten od preostanatite anti~ki narodi. Ovoj podatok e dobro poznat vo svetskata nau~na javnost. Samo kako ilustracija }e spomneme citat od CD Grolier enciklopedija (cit. delo), kade vo naslovot "Muzi" (Muses), ~itame:

"Muzite ... ponekoga{ bile narekuvani kako pieridi, spored nivniot prvobiten dom Pierija vo Makedonija, od kade ~estopati go posetuvale izvorot na Aganipa".

I Karlos Parada decidno go potencira makedonskoto poteklo na muzite. Otkako pi{uva deka muzite prvo bile tri, Parada konstatira:

"Se smeta deka Pier Makedonecot vostanovil devet muzi i gi promenil nivnite imiwa... Poradi toa muzite ponekoga{ bile narekuvani pieridi... Pier bil kral od Pela vo Makedonija. (Karlos Parada, cit. delo, naslov Muses).

Spored edna legenda, muzata na istorijata, koja se vikala Klio (Clio), imala deca so Pier. Vo vrska so ova Karlos Parada pi{uva:

"Klio imala qubovna vrska so kralot Peir od Pela (Makedonija) i mu gi rodila Hjakint (Hyacinthus) i Polibeja (Polyboea), devojka koja podocna bila odnesena na nebesata" (Karlos Parada, cit. delo, naslov Muses).

Spored druga legenda, pieridite bile }erki na Pier ({to e vo sprotivnost so legendata spored koja pieridite bile samite muzi - ova ne e edinstven slu~aj vo razli~ni legendi od ovaa mitologija da se sre}avaat kontradiktorni podatoci). [to se odnesuva do potekloto na Pier, Karlos Parada pi{uva:

"Pier bil kral od Pela vo Makedonija. Toj bil sin na Magnes i Neada (Naiad). Od vrskata so Evipa (Evippe) Pier gi dobil }erkite pieridi". (Karlos Parada, cit. delo, naslov Pierus).

Za potekloto na `enata na Pier (Evipa) Karlos Parada (povikuvaj}i se na "Metamorfozite" od Ovidij) pi{uva:

"Evipa bila `ena od Peonija (oblast vo Makedonija)" (Karlos Parada, cit. delo, naslov Evippe 4).

Zna~i muzite poteknuvaat od veruvawata na Makedoncite koi, da potsetime, spored samite toga{ni Grci, zboruvale na, za niv, nerazbirliv makedonski jazik i koi zatoa bile narekuvani barbari


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 16:51
Originally posted by TETKA ZIZI TETKA ZIZI напиша:

Poznatite muzi imale ~isto makedonsko poteklo!
Orfej bil roden i ubien vo Makedonija!

Dali postoele i originalni makedonski mitolo{ki likovi za koi nema somnenie deka poteknuvale od Makedonija? Odgovorot na ova pra{awe e pozitiven.



Меѓутоа тоа е од античката Македонија и античките македонци, не сегашната Македонија. Тоа се две различни работи, како што и денешните грци немаат многу врска со античка Грција(иако се фалат дека имаат).


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 18:14
Tocno Majkl. Jas spomnav za nasata Makedonija, a tie pisat za anticka Makedonija. Eve edna misterija e Ohridskiot Triagolnik, koj ima vlijanie isto kako vlijanieto na Bermudskiot triagolnik odnosno tamu se imaat udaveno mnogu ribari i mnogu brodcinja imaat doziveano "brodolom". Koj e od Ohrid moze da potvrdi.


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 21:38
haha osven kriminalci nisto drugo ne moze da se krie tuka

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: invader
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 21:12
hahaha,
celata e -misterija,
i toa,
 voopsto  nesfatliva!


-------------
在美居住和工作 ——快来参加官方举办的美国绿卡抽奖!


Постирано од: Ani4ka_xxxxxxxx
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 22:22
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Tocno Majkl. Jas spomnav za nasata Makedonija, a tie pisat za anticka Makedonija. Eve edna misterija e Ohridskiot Triagolnik, koj ima vlijanie isto kako vlijanieto na Bermudskiot triagolnik odnosno tamu se imaat udaveno mnogu ribari i mnogu brodcinja imaat doziveano "brodolom". Koj e od Ohrid moze da potvrdi.


мн интересна работа, само што немам слушнато мн да се зборва скоро ич, баш ме интересира сакам да дознаам нешто повеќе!

-------------
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 23:10
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Tocno Majkl. Jas spomnav za nasata Makedonija, a tie pisat za anticka Makedonija. Eve edna misterija e Ohridskiot Triagolnik, koj ima vlijanie isto kako vlijanieto na Bermudskiot triagolnik odnosno tamu se imaat udaveno mnogu ribari i mnogu brodcinja imaat doziveano "brodolom". Koj e od Ohrid moze da potvrdi.


мн интересна работа, само што немам слушнато мн да се зборва скоро ич, баш ме интересира сакам да дознаам нешто повеќе!

Јас следниот пат кога ке одам во Охрид ке се распрашам повеке ѕа појавата па ке добиете информации од прва рака.


Постирано од: janeppmk
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 15:26
be ne slusavte na vesti deka letovo ima mnogu zrtvi vo ohridsko ezero ama jas ne veruvam deka toa e bermudski triagolnik bidejki,vistinskiot bermudski triagolnik e magnetno pole kade ne moze da raboti nisto(ni avioni.ni avtomobili) nisto sto e na elektricna energija........... a za vo ohridskoto ezero koe e tolku malo ne veruvam deka e mozno da se stvori takvo magnetno pole.....i neli vo vistinskiot bermudski triagolnik zrtvite ne se najdeni.. a vo ohridskoto ezero telata gi najdoa site...... sto znaci deka se udavile od obicna nesreka...


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 17:18
Originally posted by janeppmk janeppmk напиша:

be ne slusavte na vesti deka letovo ima mnogu zrtvi vo ohridsko ezero ama jas ne veruvam deka toa e bermudski triagolnik bidejki,vistinskiot bermudski triagolnik e magnetno pole kade ne moze da raboti nisto(ni avioni.ni avtomobili) nisto sto e na elektricna energija........... a za vo ohridskoto ezero koe e tolku malo ne veruvam deka e mozno da se stvori takvo magnetno pole.....i neli vo vistinskiot bermudski triagolnik zrtvite ne se najdeni.. a vo ohridskoto ezero telata gi najdoa site...... sto znaci deka se udavile od obicna nesreka...

E dobro de, ne mora da e d tolku moken kako Bermudskiot Triagolnik. Edna misterija zaboraviv da ja napisam, a toa e Boki 13 (ke go ubijam). Se seguvam za Boki. Ajde pisete i vie nekoja misterija, pa da se nadovrzime na diskusijata.


Постирано од: Ani4ka_xxxxxxxx
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 19:54
Originally posted by janeppmk janeppmk напиша:

be ne slusavte na vesti deka letovo ima mnogu zrtvi vo ohridsko ezero ama jas ne veruvam deka toa e bermudski triagolnik bidejki,vistinskiot bermudski triagolnik e magnetno pole kade ne moze da raboti nisto(ni avioni.ni avtomobili) nisto sto e na elektricna energija........... a za vo ohridskoto ezero koe e tolku malo ne veruvam deka e mozno da se stvori takvo magnetno pole.....i neli vo vistinskiot bermudski triagolnik zrtvite ne se najdeni.. a vo ohridskoto ezero telata gi najdoa site...... sto znaci deka se udavile od obicna nesreka...



леле па и вие колку ги преувеличувате работите, Охрид не е Бермудски Триаголник, не мора се да е исто, ако толку знајш да кажваш оди таму на сред езеро кај шо е „триаголникот„ па да видиме дали ке биде несреќа!

-------------
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 20:07
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

Originally posted by janeppmk janeppmk напиша:

be ne slusavte na vesti deka letovo ima mnogu zrtvi vo ohridsko ezero ama jas ne veruvam deka toa e bermudski triagolnik bidejki,vistinskiot bermudski triagolnik e magnetno pole kade ne moze da raboti nisto(ni avioni.ni avtomobili) nisto sto e na elektricna energija........... a za vo ohridskoto ezero koe e tolku malo ne veruvam deka e mozno da se stvori takvo magnetno pole.....i neli vo vistinskiot bermudski triagolnik zrtvite ne se najdeni.. a vo ohridskoto ezero telata gi najdoa site...... sto znaci deka se udavile od obicna nesreka...



леле па и вие колку ги преувеличувате работите, Охрид не е Бермудски Триаголник, не мора се да е исто, ако толку знајш да кажваш оди таму на сред езеро кај шо е „триаголникот„ па да видиме дали ке биде несреќа!

Pa normalno deka ne e ist kako vistinskiot bermudski triagolnik. Sega ima nekoi slicnosti, no ako bese ist ke zabranea i pristap vo Ohridskoto Ezero i ke ispoumrea Ohrigani bez turisti. Hehe.


Постирано од: TETKA ZIZI
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 23:17
ZNACI OD DOJRANSKO KADE BESE ZRTVENO SEKOJ 2-RI AVGUST SE PREFRLI MISTERIJATA NA OHRIDSKIOT TRIAGOLNIK STO LI SME ZGRESILE NIE MAKEDONCINJATA,STO NE SE PREFRLI VO SARANDA ILI VALONA ILI PAK HANIOTI !!!!


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 23:49
Originally posted by TETKA ZIZI TETKA ZIZI напиша:

ZNACI OD DOJRANSKO KADE BESE ZRTVENO SEKOJ 2-RI AVGUST SE PREFRLI MISTERIJATA NA OHRIDSKIOT TRIAGOLNIK STO LI SME ZGRESILE NIE MAKEDONCINJATA,STO NE SE PREFRLI VO SARANDA ILI VALONA ILI PAK HANIOTI !!!!

Da, da. I jas pomisliv na toa. Sto ne odi prokletstvoto nekade vo Grcija pa da ispoumrat Grcite.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: Ani4ka_xxxxxxxx
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 23:51
уште Охридскиот Триаголник ни фалеше нас,и се ќе ни биде таман...

-------------
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 23:56
Abe sega misterija e ova a interesnoto e sto i mnogu luge ima umreno tamu i ne se samo muabeti.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: Ani4ka_xxxxxxxx
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 00:07
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Abe sega misterija e ova a interesnoto e sto i mnogu luge ima umreno tamu i ne se samo muabeti.


да знам, ама зошто само нас ни се дешават вакви работи па?!?

-------------
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 00:11
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Abe sega misterija e ova a interesnoto e sto i mnogu luge ima umreno tamu i ne se samo muabeti.


да знам, ама зошто само нас ни се дешават вакви работи па?!?

Pa kaj nas ima nesto sto go nemaat drugite, a i nie ne znaeme deka go imame. Znaes deka Makedonija e najposetuvana zemja od NLO. Imame nesto sto go nema svetot.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: Ani4ka_xxxxxxxx
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 00:18
само да знаеш колку ме израдува кога го прочитав ова,ама anyway почнува да ме фаќа страв!

-------------
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 00:20
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

само да знаеш колку ме израдува кога го прочитав ова,ама anyway почнува да ме фаќа страв!

Abe ne e za strav. Jas ne se plasam od NLO. Ajde ke otvoram tema za ovaa rudata sto ja ima vo MK, ne mi teknuva kako se vika sega. Ke go prasam tato za nesto poveke i ke otvoram tema. Mislam deka e misteriozna ruda i deka ja ima samo na Sonceto i vo MK i deka mnogu mu pomagala na Aceta Makedonski.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: Zdravko81
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 00:21
само кокино е несоборлив ФАКТ, за многу работи...

-------------
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор


Постирано од: eden1
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 04:35
Еј здраво баш интересна тема и интересни коментари. Како прво интересно ми беше за ова со охрид и мене навистина сето тоа ми е чудно како е можно во езерото со педелинка и бес бура и ништо да се удават децата и тоа двујцата не едниот и плус слични случаи слушав за во охридско а исто така НА свети илија (2 август) во дојран секоја година бесхе фатална имаше жртви но се смета откако го изградија оваа година манастирот св.Илија не се случи ништо( пу пу да чукнам во дрво) А пред некој месец гледав тоа за нло на А1 на бисери и тој човекот кажа дека македонија била на 3 или 4 место посетувана од вонземјани а најместа кои биле посетувани биле охридско прилепско струми4ко и уште некои ... И така поздрав до сите посебно до ани4ка и нео :)


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 11:00
Originally posted by eden1 eden1 напиша:

Еј здраво баш интересна тема и интересни коментари. Како прво интересно ми беше за ова со охрид и мене навистина сето тоа ми е чудно како е можно во езерото со педелинка и бес бура и ништо да се удават децата и тоа двујцата не едниот и плус слични случаи слушав за во охридско а исто така НА свети илија (2 август) во дојран секоја година бесхе фатална имаше жртви но се смета откако го изградија оваа година манастирот св.Илија не се случи ништо( пу пу да чукнам во дрво) А пред некој месец гледав тоа за нло на А1 на бисери и тој човекот кажа дека македонија била на 3 или 4 место посетувана од вонземјани а најместа кои биле посетувани биле охридско прилепско струми4ко и уште некои ... И така поздрав до сите посебно до ани4ка и нео :)

Kako sto kaza ovoj gostinot vo "Biseri", vonzemjanite se zainteresirani za antickite civilizacii, a Makedonija e edna od najstarata civilizacija na svetot. Kaj nas ne sum slusnal za slucai kidnapirani od vonzemjani, no nasekade niz svetot gi ima.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: eden1
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 17:11
Pa nas vonzemjanite ne ne kidnepirat samo tie zlobnite narodi :))) barem oni ne sakat .... :


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 17:13
krie i toa edna od nagolemite misterii na denesnicata ..... KAKO OVOJ NAROD USPEVA DA PREZIVEE газење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: konan
Датум на внесување: 28.Август.2008 во 20:38
Polna e so misterii od peru i isceznuvanjeto na inkite do 7 te svetski cuda


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 14.Септември.2008 во 22:25
Originally posted by TETKA ZIZI TETKA ZIZI напиша:

нострадамус veli deka Mакедонија ќе биде местото каде ќе се сопира најсилниот продор на муслиманството,нострадамус вели дека во
Mакедонија теле тригодишно ќе се дави во крвта која ќе се пролее,значи некаде 2009 год се очекува во Mакедонија да се појави политичар кој
Mакедонската политика ќе ја преврти за 360 степени
,многу политичари тогаш засекогаш ќе заминат од политиката,иначе према предвидувањето и на Tарабич се споменува Mакедонија дека во 2012 ќе биде пронајден гробот на цар самоил,и многу тези на бугарија ќе паднат во вода,е сега овој македонец кој ќе се појави во 2009 год исто го имаат предвидено и тарабич но тој не е роден во македонија,ќе биди релативно млад sto vikate a ova e isecok od knigata na Nostradamus ke nemate vreme za spojuvanje deca pobrzajte!!!!!!!!!




....da ne pisuva na forum TOJ...???..kutete,imalo spas za Makedonija... (..inace, jas sum roden vo MK...nemajte gajle,ne sum JAS...TOJ... !!!    )

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 18:20
Ние сме отворена земја и не сакаме многу да се мистериозираме и затоа фрламе ѓубре кај ќе ни текне зошто сме свесни дека некогаш археолозите ке ги интересира како сме живееле, што сме јаделе и какви бинди се користеле. Непоставувањето на корпи за отпадоци наспроти апелите за повисока свест за хигиена се само маска за западот да не јаде гомна многу и да ни наоѓа само некои забелешки, ама затоа во иднината децата за нас ќе учат зошто ќе постојат мноштво сведоштва преку материјални докази, а за западот нцки, никој нема да знае и џабе изигравале некоја си цивилизација каде подобро се живее, но како општо е познато дека историјата ја пишуваат победниците тоа значи дека ние на крајот ќе победиме со ѓубре, нехигиена и некултура од која се грозат и најстрого ја осудуваат и не знаат дека тоа кај е само смислена борба за име и место под сонцето кое ни прави понекогаш неподнослива смрдеа, но тоа е жртва која со леснотија ја поднесуваме заради повисоки цели. Нам не ни е потребно високо образование за да ја сватиме историската поента и затоа ни е во интерес да имаме што повеќе со ниско или никакво оразование и затоа цените во образованието се повеќе од ненормални, а и кога ќе изучат и кога ќе сватат дека залудно трошеле пари, нерви и време регресираат повторно кон примитивното ниво од кое не требале ни да излегуваат и тогаш тие се бетер нехигиенични и фрлаат кај стигнат и дури развиваат посебни методи како фрлање кеси со ѓубре од балкон или полнат сандуче за писма со комшија со кого дошле во конфликт.
И така овие и сите оние ненаброени фактори у ствари служат за повисоки цели кои се плод на висока интелигенција, а не дело на примитивизам како сакаат да не убедат таму некои жутокљунци...еве и јас гледам да допринесам додека го пишувам ова си го чепкам носот и она што ќе се собере го шуткам со средниот прст низ широко отворениот прозор кон иднината во која многу ќе бидеме прдмет за дебати меѓу научниците во иднината дали ние сме биле супер сила која владеела со планетава...


Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 04.Октомври.2008 во 03:39
Атлантида луѓе, атлантида е во Македонија!


Постирано од: Предраг
Датум на внесување: 09.Јули.2009 во 18:19
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

krie i toa edna od nagolemite misterii na denesnicata ..... KAKO OVOJ NAROD USPEVA DA PREZIVEE газење%20од%20смеење

ХАХАХАХА...
Шала на страна
Слушнав на еден друг форум за подземни(вградени)објекти слични на аеродромот Жељава во близина на Бихач во БиХ.Ќе се обидам да најдам нешто,in the mean time-
Дали некој знае за вакви објекти или билокакви слични коишто се "невидливи" за јавноста?

-------------
http://www.userbars.be">


Постирано од: Предраг
Датум на внесување: 11.Јули.2009 во 01:22
Оокеј вака,глеам никој не постира па да си се презентирам.
Шетам ја на Википедија ии еве ти га...Жељава...се сеќавам кога проаѓав околу Бихач како го глеав од кола еве едно брзо Копи Пејст како да не видите дека измислувам.

Položaj objekta izabran je poslije opsežnih studija pri čemu se najviše vodilo računa o njegovom geostrateškom značaju. Osnovni zahtjev bio je da se mora nalaziti na tadašnjoj jugoslavenskoj geostrateškoj osnovici: dovoljno u dubini državnog teritorija kako bi se moga dugotrajno i uspješno braniti, a ravnomjerno udaljen od najvažnijih strateških ciljeva i objekata. Prilikom izbora lokacije idejnim tvorcima i projektantima išlo je na ruku to što se upravo u tako projektiranom pojasu nalazilo nekoliko povoljno razmještenih planina. Izbor je pao na Plješevicu. Njen geomorfološki sastav bio je idealan za takvu vrstu objekata, što je pak, s druge strane, pred graditelje postavilo vrlo teške, ali ostvarive zadatke i terenske radove što se kasnije i potvrdilo. Ukupna tadašnja vojno-politička i društvena situacija, kao i razvoj taktičkog i strateškog naoružanja i oružnih sustava u potpunosti su opravdavali ovakav izbor. Ogromno ratno iskustvo, provjereni ljudski resursi i nesumnjivo veliko stručno znanje dali su za pravo projektantima i graditeljima da se poduhvate ogromnog stručnog, vojnog, a time i političkog izazova. Jugoslavija je imala veliko iskustvo u gradnji takvih objekata i njih je bilo širom zemlje (pet u Hrvatskoj, tri u Sloveniji, sedam u Srbiji, tri u Crnoj Gori i dva u Makedoniji). Četrdesetak objekata strateške namjene građenih sve do 1990-ih godina, koštali su tadašnju državu oko 90 milijardi US dolara. Bilo je potrebno da objekt bude takav da služi u narednim desetljećima bez većih prepravki i tako opravda ideju nastanka i uložena ogromna sredstva.

Uzimajući u obzir pravilno procjenjene geostrateške karakteristike, vrlo povoljnu logističku bazu, blizinu pomoćnih aerodroma, objekata i ostalih resursa, može se reći da je i vojni značaj objekta bio ogroman, kako u miru tako i u ratu. Sama planina predstavljala je idealnu prepreku bilo kakvom iznenadnom i razarajućem napadu, a njen položaj u taktičkom smislu omogućavao je korisniku taktičko iznenađenje: avioni su sigurno polijetali iz radarske sjene planine, ne primijećeni iz očekivanih pravaca osmatranja sa zapada. Taj položaj isključivao je iznenadni napad na objekt. Sa sjeverne i sjeveroistočne strane situacija je bila još povoljnija jer je prostrana slavonska ravnica onemogućavala bilo kakvo prikriveno prilaženje i djelovanje po objektu.

Дали е тоа измислено,факти од архива...незнам.
Ако некој видел авиони како полетуваат од подрум ...Жити СФЕ...пишете...
Имајте Згоден Ден!!!

-------------
http://www.userbars.be">


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 11.Јули.2009 во 01:33
ние сме мистеријата...,, - како може толку смотан[со извинење]народ да се собере на едно место....

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 11.Јули.2009 во 20:36
koga bi mozele da znaeme sto se krie na Alshar

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 11.Јули.2009 во 20:37
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

koga bi mozele da znaeme sto se krie na Alshar

ama koj bi vlegol tamu ( koj vlegol ne izlegol )

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 11.Јули.2009 во 21:51
Originally posted by Командантица Командантица напиша:

ние сме мистеријата...,, - како може толку смотан[со извинење]народ да се собере на едно место....
апсолутно!! нема на друго место таква концентрација од така "бистри" луѓе...........на толку мал простор!газење%20од%20смеење

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Јули.2009 во 22:51
Крие, септички јами.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 12.Јули.2009 во 23:30
Македонија крие премногу тајни кои можат да бидат цел на научни истражувања, а и своевидни туристички атракции.
Сите македонци знаат какви се убавини поседува Македонија и од оние прочуените, а и од оние скриените кои се рај за телото и душата.
Но, вистинското прашање е колку се знае за тоа какви се мистерии крие Македонија. Македонија можеби е најмистична земја уште од нејзините почетоци ако тоа може да се нарече уште и од античко време. За жал во Македонија не постои таква технологија со која би можеле да се испитаат ваквите феномени.Но зашто не се обрне повеке внимание на пропагандата за истите низ целиот свет. Тоа може да ни го зајакне туризмот како и да ја подобри финансиската состојба на Македонија. Еден Лох нес не е ништо посебно да не пстоеше легендата за Неси која не се знае дали е вистинита.

Тиквешко езеро

На прекрасното Тиквешко езеро се наогаат ,,чуда,, од риби. Порано постоела една рибарска приказна која се пренесувала со генерации дека во езерото постоеле огромни риби кои голтале цели чамци со се луѓе. И нормално ќе си речете во рибарска приказна кој верува.Така тоа останало легенда. Се до пред некоја година додека не дојде на истото езеро една словенска експедиција за друга цел за на крај да бидат толку преплашени од што се наоѓало на дното на езетото. Во Тиквешко езето постојат сомови кои се претпоставува дека се премногу стари и се ненормална големина. Има претпоставки дека најголемиот е од прилика колку некој вид на кит. Не постојат такви кранови кои би можеле да ги извададат и ако успеа да се извади еден кој беше со големина на чамец. И истиот беше поставен на плоштадот во Скопје. Бидејќи сомовите се мрзливи суштества кои само за да се прехранат излагаат на површината ја отвараат устата и чекаат нешто да влезе.Можеби ако сте на ова езеро еден ден ке видите еден ваков сом кој сигурно би ви го одземал здивот. За разлика од Неси овие сомови навистина постојат и туристите со повеќе среќа можат навистина да видат едно вакво чудно животно. Кога сме веќе кај митовте и легендите Македонскта историја е преполна со исти.Имаме толку многу волшебни шуми и пештери, гори, езера и мистични тврдини.Секое си има своја приказна и легенда исполнета со митски суштества која е убава да се чуе и како за крај убаво да се спакува и продаде.

Планината Кожув

Планината Кожув е полна со мистерии. Треба ли веднаш да се каже дека рудникот Алшар, на планината Кожуф кај Кавадарци, во изминативе години и децении е веќе доволно истражен за да се донесат релевантни научни заклучоци: во него во изобилство ја има талиумовата руда лорандит, која е природен детектор на "неутрино", честичка која од Сонцето до Земјата патува за 8 секунди. Со други зборови, тој единствено ги препознава реакциите што доаѓаат директно од јадрото на Сонцето.


Лорандитот најмногу ги преокупира светските научни кругови, бидејќи станува збор за мошне редок минерал, за кој е утврдено дека во целиот свет го има единствено во Македонија и можеби уште во Шри Ланка.
Лоцирани се 32 минералa на талиумот, од кои 17 единствено ги има во Алшар.
Во него, исто така има и злато (некои тврдат околу 20 тони, чија вредност се проценува на околу 150 милиони евра), потоа антимон, хром и бакар.
Денес постои само едно отворено окно, кое се наоѓа на 25 метри во планината. Ходникот е долг 300 метри, а постои и вертикален за вентилација.
Постојат легенди за минералот лорандит кои се поврзани со Александар Македонски. Наводно, тој прв ја открил неговата моќ, па неговата фаланга ги премачкувала своите штитови со овој минерал. Во битките, кои тој ги водел секогаш точно напладне и со движење на војската од запад кон исток, се јавувал силен одблесок од штитовите кој ја заслепувал противничката војска. Со тоа и се поврзуваат успесите на Александар. Тоа, пак, се поврзува и со изгравираното сонце на нив, она од Вергина, па оттаму и култот на Македонците спрема Сонцето.
Легендата не е начуно потврдена, само се знае дека рудникот Алшар бил активен и во антиката. Имено, при ископувањата во минатиот век се најдени рударски алатки од античкиот период, што е непобитен факт дека тогаш бил активен.
Приказните за неверојатната моќ на лорандитот во своите уметнички дела ги прикажува и академскиот сликар Ацо Станковски, кој режираше и филм.


Ако ова уште е мистерија сигурно не е дрвото кое вирее само на Кожув и за кои претпоставувам не сте чуле.
Дрвото се вика Гол човек баш поради фактот што нема кора на стеблото на дрвото.Составено е само од срцевина и има боја на човечка кожа. Интересно е тоа што ова дрво ја менува својата боја.
Кога сонцето изгрева стеблото му позеленува ,во текот на денот има боја на човечка кожа додека пак на зајдисонце поцрвенува.



МИСТЕРИЈАТА НА ЦРКВАТА ЗАШТИТНИЧКА НА СКОПЈЕ - "СВЕТА БОГОРОДИЦА"
Чудна сила уриваше се што ќе почнеше да се гради на темелите на старата црква

По земјотресот, властите одлучиле на местото на црквата да изградат културен дом, но сите обиди нешто да се изгради биле кобни- работниците се повредувале, а двајца ги затрупале тукушто изградените темели

Она што ја прави оваа црква поразлична од другите, е тоа што објектот е само привремено подигнат, во близина на темелите на некогашната црква "Света Богородица" која била заштитничка на Скопје. Таа во себе ја крие историјата на градот, испреплетена со многу легенди и мистерии. Старите скопјани не само што ја чувствуваат црквата "Света Богородица" како заштитничка на Скопје туку, поради мистичните и натприродни случувања, сметаат дека местото на кое е изградена е свето и на него не може да има ништо друго освен црква.
Старата црква "Света Богородица", чие цело име гласи "Рождество на Света Богородица", била изградена во 1835 година кога Македонија била дел од Османлиската Империја. Во тоа време, Македонците не смееле да градат цркви, вели протојереј Методи Лазаревски, кој денес работи во "Св. Богородица". "Тогаш никој не смеел да гради црква. И оние што се изградени, направени се ниски, повеќе во земја. За да ја изградат 'Света Богородица', христијаните се послужиле со итрина, затоа што само на тој начин можеле да ја изградат. На местото на црквата тие закопале икони и крстови, а потоа отишле кај султанот да бараат дозвола на тоа место да изградат црква, со образложение дека е свето. Султановите служители дошле во Скопје, копале на посоченото место и кога навистина нашле закопани христијански обележја, султанот им дал дозвола да изградат црква", вели прота Лазаревски.
Таа била подигната за многу кусо време, а се зборува дека, покрај бројните еснафи кои дале свој придонес, најмногу пари за нејзина изградба дал некој богаташ кој имал два сина. Каменот со кој ја граделе бил пренесуван од човек на човек од каменолом во подножјето на Водно, па преку Вардар. Во изградбата учествувале 10.000 луѓе кои работеле со голем ентузијазам за да се заврши што побрзо. Таа била една од најголемите цркви во Скопје и прераснала во Соборен храм. Веднаш до неа била сместена Митрополијата, а само на неколку метри од неа, подоцна никнала и малата црква "Света Мина". Самото тоа што била Соборен храм, говори дека била многу посетена, во неа се крштавало и се венчавало, се држеле литургии и се славело христијанството.
"'Света Богородица' беше голема и многу убава црква. Внатре целата беше во резби од борово дрво. Sидовите беа покриени со златни икони. Постојано беше полна со луѓе. Јас сум венчана во неа и таа ми е во најубавите спомени", вели Милка Дебарлиева, која израснала во Пајко Маало каде што сега се темелите на црквата.
Баба Милка се сеќава и на времето кога црквата била запалена и опљачкана во 1943 година, за време на бугарската окупација. "И денес пред очи ми е таа слика. Додека пламенот уште не беше многу голем, Бугарите влегуваа внатре и ги изнесуваа златните икони. Ништо не оставија. По огнот, од црквата останаа само изгорени sидини, но традицијата никој не можеше ниту да ни ја запали ниту, пак, да ни ја украде. За празниците ние продолживме да се собираме тука. Ги чистевме камените плочи и традицијата ја одржувавме во урнатините кои за нас беа свети", раскажува баба Милка.
Со палењето и пљачкосувањето, скопјани ја изгубиле својата заштитничка. Баба Милка верува дека од тогаш работите во градов тргнале на лошо - поплава, земјотрес, па се до ова што се случува денес. Таа вели дека за време на комунизмот им ги одзеле и урнатините. По земјотресот, државата решила на темелите на црквата да изгради културен дом, но токму тогаш се покажало дека местото каде што е црквата е свето.
"Дојдоа со булдожери и ги урнаа сите остатоци од црквата. Сакаа тука да градат културен дом, во нејзините темели. Но, не им даде господ. Денес ќе изградат, а утре ќе го најдат урнато. Некоја сила буташе се што ќе изградеа. Што раце, нозе и 'рбети искршија работниците, а двајца загинаа во темелите", вели Баба Миклка, потенцирајќи дека оваа мистерија ја знаат речиси сите стари скопјани, но молчат. Лазаревски пак, осведочи дека смртта на двајцата работници и несреќните случаи за време на обидите да се изгради културен дом не се само мистериозна легенда за која се зборува меѓу луѓето.
"Тоа е чиста вистина. Овде се случуваа необични нешта. Двајца работници, навистина загинаа во темелите на 'Света Богородица'. Мој пријател, судија, беше на увидот кога загинаа. Од неразјаснети причини, тукушто изградените темели се урнале и ги затрупале двајцата работници. Тогаш властите се откажаа од градењето културен дом врз камењата на црквата. Тоа е чудо божјо, мајката божја тука ставила рака и како да вели 'тука е мојот дом'. И денес тука стојат масивните бетонски темели на несудениот културен дом. Од тогаш, местото почна да се запустува и до пред некоја година не се познаваше дека тука имало црква", вели прота Лазаревски.
Тој, поддржан од група скопјани кои организираа движење за храмот "Света Богородица" поставија крст, како камен-темелник на новата црква која треба да се изгради на темелите на старата. Нешто подоцна беше изграден привремениот објект, па скопјани за Богородица и за другите христијански празници почнаа тука да се собираат. Подоцна се појави и идејата за изградба на нова црква.
"Немавме во план овде да градиме црква. Планот беше да се гради некаде во Аеродром или во Карпош каде што има верници, а нема цркви. Но, луѓето доаѓаа кај нас и ни кажуваа дека сониле или им се видело дека треба да се изгради црква на темелите на старата 'Света Богородица', и тие ни ја дадоа таа идеја. Прво, земјиштето не беше на црквата, поведовме постапка и го добивме .


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 10:40
edistvena misterija tuka e,.
 
..zoshto nikako da mrdne od...mestoto kaj shto e!изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: vlad0
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 11:21
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Tocno Majkl. Jas spomnav za nasata Makedonija, a tie pisat za anticka Makedonija. Eve edna misterija e Ohridskiot Triagolnik, koj ima vlijanie isto kako vlijanieto na Bermudskiot triagolnik odnosno tamu se imaat udaveno mnogu ribari i mnogu brodcinja imaat doziveano "brodolom". Koj e od Ohrid moze da potvrdi.

stara replika ama nema vrska.
jas ziveam vo ohrid 12 godini i nemam za ova slusnato ama kje se rasprasam po postarive lica pa moze kje doznaam pojkje i kje pisam neso ovde.намигнување
edinstvena golema misterija e koga kje se resi sporot so grcija?голема%20насмевка


-------------
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 03.Септември.2010 во 01:29
Владо дете како не си чул бе мило Гарант си подчул нешто само не ти текнува

Се зборува демек за во водите пред св.Заум дека е то

Ај да не постирам надолго - нашироко, еве ти линкче па читни си сам за:

http://www.kralemarko.org.mk/default-mk.asp?ItemID=E1282A166119CA4D824D41B55DECC88A - Охридскиот бермудски триаголник

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: jahra
Датум на внесување: 27.Септември.2010 во 12:34
Originally posted by Предраг Предраг напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

krie i toa edna od nagolemite misterii na denesnicata ..... KAKO OVOJ NAROD USPEVA DA PREZIVEE газење%20од%20смеење

ХАХАХАХА...
Шала на страна
Слушнав на еден друг форум за подземни(вградени)објекти слични на аеродромот Жељава во близина на Бихач во БиХ.Ќе се обидам да најдам нешто,in the mean time-
Дали некој знае за вакви објекти или билокакви слични коишто се "невидливи" за јавноста?

Da,ima....znam samo za vo dva grada vo makedonija


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 27.Септември.2010 во 12:43
Ohridksi Loh Nessi imate?

-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 27.Септември.2010 во 12:46
Originally posted by Vercingetorix Vercingetorix напиша:


Баба Милка се сеќава и на времето кога црквата била запалена и опљачкана во 1943 година, за време на бугарската окупација. "И денес пред очи ми е таа слика. Додека пламенот уште не беше многу голем, Бугарите влегуваа внатре и ги изнесуваа златните икони. Ништо не оставија. ....


Babeto misli deka trbalo da gi ostavat?

kade e logikata?
a kade e razumot?


-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: IvaMk
Датум на внесување: 21.Октомври.2011 во 00:34
Македонија.. Света Земја..
Сигурно многу од вас слушнале за Армакедон (местото на кое треба да се одржи последната битка меѓу Господ и ѓаволот). Така е запишано во Библијата поточно во Откровението на Св. Јован.
Црквата вели дека тоа е полето Армакедон во Ерусалим. Меѓутоа, ако земеме во предвид дека историјата ја пишуваат победниците, а најголемиот победник до ден денес е црквата ќе дојдеме до заклучок дека постои можност сето ова да е само измислица. А причината за тоа е нормално црквата да ја одбрани својата догма и на луѓето да им го наметне нејзиното мислење и да си ја сврти работата во нејзина корист.
Наспроти ова, ако убаво го разгледаме и протолкуваме зборот АРМАКЕДОН и земеме во предвид дека нашите предци за терминот "земја" го користеле зборот "АР" ни станува јасно за што всушност станува збор.. АР МАКЕДОН т.е Земјата Македонија.. местото каде што треба да се одрши последната битка помеѓу Бог и ѓаволот..
Освен тоа, не е за ѓабе запишано уште од минатото.. Македонија, света земја.. :)
Бидете горди што сте Македонци, затоа што сте благословени меѓу народите.. :)


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 16.Декември.2011 во 22:44
Да крие сигурно крие...Hего како да дознаеме што најдоа во оној тунелот со германските 'златни' камиони...лакомост

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 17.Декември.2011 во 01:19
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Да крие сигурно крие...Hего како да дознаеме што најдоа во оној тунелот со германските 'златни' камиони...лакомост

Ништо, само џабе парите ги фрлија. После 70 години комуњарско владеење малку ми е сумњиво дека било што некогаш оставено од швабите до сега не е откриено.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 19.Јануари.2012 во 17:31

Крајот на светот почнува во Македонија?

Досега се изнаслушавме теории што тврдат дека крајот на светот, според Маите, ќе биде во 2012 година. Баба Ванѓа предвидува дека до крајот на овој месец ќе почне Третата светска војна, а Нострадамус, пак, во голем дел од своите катрени ги поткрепувал овие тврдења. 

 

Сведоци сме на серија земјотреси што минатата година ги најавија италијанските сеизмолози на територијата на Балканот, a  пред некој ден  бевме сведоци на еден многу невообичаен настан на ноќното небо – метеоритот што падна на границата меѓу Македонија и Србија и спектакуларно го осветли речиси целото небо над Скопје.

 

Светските блогови што се занимаваат со пророштва и теории на заговор во последно време дел од своите постови ги посветуваат на Македонија. Што не е ни чудно! Нострадамус своите пасуси ги пишувал кодирано (катрени) и речиси никогаш не користел имиња на земји , но Македонија како територија се јавува во неговите катрени дури десет пати  !

 

Особено интересно е идентификувањето на следниов катрен што им свртел внимание на аналитичарите и по кој следуваат катрени со објаснувања на ужасите на Третата светска војна:

 

96 Quatrains - Century II:

 

Burning torch will be sеen in the sky at night

Near the end and beginning of the Rhone:

Famine, steel: the relief provided late,

Persia turns to invade Macedonia.

 

Во превод би изгледало вака:

 

Факел што гори ќе се види на ноќното небо

Во близина на почетокот и крајот на Рајна (реката)

Глад, челик, помошта доаѓа премногу доцна

Персија ја напаѓа Македонија.

 



-------------


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 30.Јануари.2012 во 20:35
Originally posted by IvaMk IvaMk напиша:

Македонија.. Света Земја..
Сигурно многу од вас слушнале за Армакедон (местото на кое треба да се одржи последната битка меѓу Господ и ѓаволот). Така е запишано во Библијата поточно во Откровението на Св. Јован.
Црквата вели дека тоа е полето Армакедон во Ерусалим. Меѓутоа, ако земеме во предвид дека историјата ја пишуваат победниците, а најголемиот победник до ден денес е црквата ќе дојдеме до заклучок дека постои можност сето ова да е само измислица. А причината за тоа е нормално црквата да ја одбрани својата догма и на луѓето да им го наметне нејзиното мислење и да си ја сврти работата во нејзина корист.
Наспроти ова, ако убаво го разгледаме и протолкуваме зборот АРМАКЕДОН и земеме во предвид дека нашите предци за терминот "земја" го користеле зборот "АР" ни станува јасно за што всушност станува збор.. АР МАКЕДОН т.е Земјата Македонија.. местото каде што треба да се одрши последната битка помеѓу Бог и ѓаволот..
Освен тоа, не е за ѓабе запишано уште од минатото.. Македонија, света земја.. :)
Бидете горди што сте Македонци, затоа што сте благословени меѓу народите.. :)


Jas kolku sto znam e АрмаГедон (Armageddon) a ne АрмаКедон , mestoto na koe treba da se odrzi poslednata bitka megu Bog i gjavolot...


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 30.Јануари.2012 во 21:33
Originally posted by zamislena zamislena напиша:



 

96 Quatrains - Century II:

 

Burning torch will be sеen in the sky at night

Near the end and beginning of the Rhone:

Famine, steel: the relief provided late,

Persia turns to invade Macedonia.

 

Во превод би изгледало вака:

 

Факел што гори ќе се види на ноќното небо

Во близина на почетокот и крајот на Рајна (реката)

Глад, челик, помошта доаѓа премногу доцна

Персија ја напаѓа Македонија.

 


Лош ти е преводот, се мисли на реката Рона во Франција, Рајна ( се пишува Rhine ) се наоѓа во Германија.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 30.Јануари.2012 во 22:03
што све нема да се изначитам по интернетов... газење од смеење

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 31.Јануари.2012 во 01:01
Алшар

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: paton
Датум на внесување: 31.Јануари.2012 во 01:07
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Алшар


од каде знаеш и што е тоа алшар?


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Јануари.2012 во 12:58
 so nego ,momche, makedonija pak ke zavladee so svetot,...i nema vekje nishto da moze da pravi bez da gi prasha ,...makedoncite !намигнување

...a,taa bajka  tek treba da se ...napishe!голема насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 31.Јануари.2012 во 15:01
Misteriozni i dvajcataплазење pa pisete po nekoj zbor da se znae za sto mislite i sto e toa ....ccccc

 

Македонскиот рудник “Алшар” на планината Кожув е единственото наоѓалиште на светот на талиум и потенцијален “рудник” на еколошки чиста енергија.

Од 2004 год., рудникот е евидентиран како споменик на природата и дел од мрежата на “Емералд” - мрежата за заштита на природните реткости.

Во “Алшар” досега се регистрирани десетици видови минерали. Од нив дури седум ги има само во Македонија, а за најзначен се смета - лорандитот.

Заради ова и македонски стручњаци се вклучени во експериментот кој може да ја измени алармантната состојба на загадувањето со фосилни горива и да се дојде до производство на еколошки чиста енергија.

Со овие истражувања се очекува да се покаже како се создава енергијата на сонцето и на таа база создавање на нов моќен енергетски извор, соодветен на онаа од сонцето.

Ова значи дека би можело да се произведуваат т.н “мали сонца”, што би ги заменило атомските централи, а не се радиоактивни.
Уште пред стотина години од “Алшар” испитувале руда елитните Универзитети во Прага, Виена, Будимпешта и за она време биле пронајдени дотогаш непознати минерали.

Во 250 000 тони руда која содржи 2% арсен, 2,5% антимон и 0,1% талиум што го прави рудникот најбогато и единствено наоѓалиште на талиум во светот, кој пак се користи за вселенски истражувања и во телекомуникациските технологии.

http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=9&pid=33&ppid=277&tid=801" rel="nofollow - http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=9&pid=33&ppid=277&tid=801



Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Јануари.2012 во 18:31
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Misteriozni i dvajcataплазење pa pisete po nekoj zbor da se znae za sto mislite i sto e toa ....ccccc

 

Македонскиот рудник “Алшар” на планината Кожув е единственото наоѓалиште на светот на талиум и потенцијален “рудник” на еколошки чиста енергија.


...koj be toa ve laze deka edinstveno tuka go ima toj mineral?изненадување....ke si go spushtat li nekogash nosot makedoncive od ...nebo?
============================================================================

"

Lorandite was first discovered at the http://en.wikipedia.org/wiki/Allchar_deposit" rel="nofollow - Allchar deposit , near http://en.wikipedia.org/wiki/Kavadarci" rel="nofollow - Kavadarci , http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Macedonia" rel="nofollow - Macedonia in 1894 and named after http://en.wikipedia.org/wiki/Lor%C3%A1nd_E%C3%B6tv%C3%B6s" rel="nofollow - Loránd Eötvös , a prominent Hungarian http://en.wikipedia.org/wiki/Physics" rel="nofollow - physicist . http://en.wikipedia.org/wiki/Lorandite#cite_note-Handbook-0" rel="nofollow - [1] http://en.wikipedia.org/wiki/Lorandite#cite_note-mindat-2" rel="nofollow - [3]

[ http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Lorandite&action=edit&section=2" rel="nofollow - edit ] Distribution

Apart from the Allchar deposit in Macedonia, lorandite is also found at the Dzhizhikrut Sb–Hg deposit in http://en.wikipedia.org/wiki/Tajikistan" rel="nofollow - Tajikistan and at the http://en.wikipedia.org/wiki/Beshtau" rel="nofollow - Beshtau uranium deposit, near http://en.wikipedia.org/wiki/Pyatigorsk" rel="nofollow - Pyatigorsk , northern http://en.wikipedia.org/wiki/Caucasus_Mountains" rel="nofollow - Caucasus Mountains , Russia. As an ore mineral, it is encountered at the Lanmuchang Hg–Tl deposit, Guizhou Province, China; at the Zarshuran gold deposit in northeastern http://en.wikipedia.org/wiki/Iran" rel="nofollow - Iran ; and at the http://en.wikipedia.org/wiki/Lengenbach_Quarry" rel="nofollow - Lengenbach Quarry in http://en.wikipedia.org/wiki/Switzerland" rel="nofollow - Switzerland . In the US, it is present at the New Rambler Cu–Ni mine in Wyoming; at the Jerritt Canyon mines, Independence Mountains district and Carlin Gold mine in Nevada; and at the Mercury-gold deposit in Utah. http://en.wikipedia.org/wiki/Lorandite#cite_note-Handbook-0" rel="nofollow - [1] http://en.wikipedia.org/wiki/Lorandite#cite_note-mindat-2" rel="nofollow - [3]"

http://en.wikipedia.org/wiki/Lorandite#cite_note-mindat-2" rel="nofollow - +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++...

http://en.wikipedia.org/wiki/Lorandite#cite_note-mindat-2" rel="nofollow - .
http://en.wikipedia.org/wiki/Lorandite#cite_note-mindat-2" rel="nofollow -

http://en.wikipedia.org/wiki/Lorandite#cite_note-mindat-2" rel="nofollow - ...a , svetot ubavo napishal deka  toj mineral e prvpat otkrien vo zemjava  i dosega bilo najbogato toa naogjalishte ,...inache go ima otkrieno i na drugi mesta nma planetava,..+  nashle i sintetichki kako da go napravat !


http://en.wikipedia.org/wiki/Lorandite#cite_note-mindat-2" rel="nofollow -

http://en.wikipedia.org/wiki/Lorandite#cite_note-mindat-2" rel="nofollow - ...zatoa ,...makedonci,..dole nosot....nema makedonija da go spasio svetot od...shto i da e!

http://en.wikipedia.org/wiki/Lorandite#cite_note-mindat-2" rel="nofollow -



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 31.Јануари.2012 во 18:44
Brza , bravo decko намигнување.....e ova mi se dopaga ,proaktivnost a ne provokacii od tipot ...
"dole nosovi" ili "so nego ,momche, makedonija pak ke zavladee so svetot,...i nema vekje nishto da moze da pravi bez da gi prasha ,...makedoncite !намигнување...a,taa bajka  tek treba da se ...napishe!голема насмевка"...

Neli e toa poenteta , diskutiranje ,spodeluvanje na znaenje i sl..ili mozebi ja nesto gresamзбунетост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Јануари.2012 во 19:18
  Fidel....ili Raul  da ne si,збунетост
...jas pa sé si mislam deka ti  imash ....sol za prodavanje! намигнување

...inache , suvoparnoto komentiranje mene ne mi lezi i e epten ,..dosadno,..osobeno ako e i  maratonsko !голема насмевка

...kratkoto i koncizno e najjasno !да

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 03:35
Originally posted by brza brza напиша:

  

...kratkoto i koncizno e najjasno !да

лаконски поточно голема насмевкаголема насмевкаголема насмевка

Кај си ма Брза, старо форумџииште, одамна те нема да пишнеш некој збор, барем нешто од нешто, досаден стана форумов без тебенамигнување
 




-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 23:24
aj sega,...ne me dupi,..za da ne si otidam pak!намигнување

...tuku,...sigurno si zalutal,.збунетост..ili ,mozebi, samo usput si zastanal tuka ¿

..a za misterii vo zemjava?изненадување...nema vrska ,..sê e bash kako  shto i izgleda,...bedno i za zalenje!голема насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk