Испечати | Затвори го прозорот

Правен факултет Јустинијан Први

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13842
Датум на принтање: 22.Септември.2024 во 03:02
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Правен факултет Јустинијан Први
Постирано од: Eli
Наслов: Правен факултет Јустинијан Први
Датум на внесување: 23.Мај.2008 во 20:14
Ja ne znam dali ja ima temava,ako ja ima se izvinuvam..me interesira dali nekoj moze da mi dade nekoja informacija poveke za pravniov fakultet..kako e,neso taka za profesorive,od koj da se pazi i taka... mislam dokolku nekoj studira,pa da razmeni nekoja informacija vaka cisto da znaeme so ne ceka nie so sakame da se upiseme..konkretno me interesira za smerot pravni nauki..fala odnapred pa dajte si svoe mislenje..



Коментари:
Постирано од: Irenica
Датум на внесување: 23.Мај.2008 во 20:37
Eve jas prva!
Na pravni nauki sum i jas!
Iskreno fakultetot ne izleze bas kako sto go zamusluvav
ama toa sakam da go rabotam
pa ke go zavrsam koga-togas!
Ne znam bas kako odi spored EKTS(EvropskiKreditTransferSistem)
zatoa sto jas sum po starata programa!
Mislam deka se pozadovolni po novava programa!
Pazenje mila definitivno ke ti treba!
Veruvaj deka ako ne zaglavis na prva godina
se somnevam deka ke zaglavis na nekoja od narednite godini!
Prva godina
ozbilno sfati go 'Voved vo pravoto' kaj Dimitar Bajaldjiev(jas kaj nego zaglaviv) ili kaj Miodrag Micajkov!
Dvajcata se prilicni zahtevni!Priliiiiiiiiiiiicno!
Predmetot sodrzi dve knigi:Voved vo pravo-Drzava i Voved vo pravo-Pravo
i dvete se 'teski' po okolu 450-500 strani!
Porano se polagase na cetiri kolokviumi!
So ovoj nema zezanje!
Mislam deka sega i 'Gragansko pravo' i 'Stvarno pravo' se polagaat vo prva godina
a G-ga Rodna Zivkovska koja gi drzi ovie dva predmeta
e "one of a kind' zena!
Tuka zezanje nema ni pod razno
Kaj nea e najtesko sto ne znaes sto bara da znaes!
Nekogas e premalku napisano
nekogas e premnogu napisano!

Materiite ne se tolku teski
kolku isfrustriranite luge koi go drzat katedrite!

Sekoja cest na isklucocite!

Nikogas ne ispustiv prilika da go pofalam Vlado Buckovski
covekot e isklucitelen vo odnosot profesor-student!
cesto ostanuvase so nas na pauzite i razgovarase so grupata!
Mene mi predavase 'Rimsko pravo'
ama mislam deka funkcijata profesor mu e sega vo miruvanje!


Iskreno
se nadevam deka po noviot sistem na studiranje ke imas pomalku problemi !
Ako ti treba uste nekoja informacija
ti stojam na raspolaganje!
Pozdrav idna koleske!

-------------
Понекогаш токму она што го бараш е она што не можеш да го видиш!


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 27.Мај.2008 во 15:27
E fala mnogu na informaciive ke mi trebaat..pozz


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 31.Мај.2008 во 20:08
Tu bre nikoj li nema da kaze neso za fakultetov,nekoe razmisluvanje??Ili site ste za privatni fakulteti a???


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Јули.2008 во 09:16
Originally posted by Eli Eli напиша:

Tu bre nikoj li nema da kaze neso za fakultetov,nekoe razmisluvanje??Ili site ste za privatni fakulteti a???

... ajde Eli... eve jas ke ti kazam... i toa so gordost...i zadovolstvo...
... i ova godina studentite na Praven fakultet od Skopje, go povtorija minatogodishniot uspeh na najgolemiot natprevar vo Viena, za studenti po pravo, ekonomija i informaticka tehnologija na Jugoistocna Evropa... Ovaa godina vo konk*rencija na 12 studenti na zemji od regionot... na natprevarot po pravo....Elena Miloshevska go osvoi prvoto, a Katerina Todorovska vtoroto mesto i dokazaa deka nashiot "Justinijana Prima" so ja ostvaruva svojata misija... vadi kadri so koi mozeme da se gordeeme...
...zadovolnaголемо%20гушкање....


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 18.Јули.2008 во 21:54
Kako ne..prezadovolna na ovaa informacija..ve sakam i guskam

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Јули.2008 во 22:58
...barem nekomu deneska...jas i Justinijana Prima....mu go razubavuvme denot....големо%20гушкање....


Постирано од: Irenica
Датум на внесување: 19.Јули.2008 во 03:24

Честитки за колешките!

А ти мила?Запиша правен?
Ако ти треба некоја информација,скрипта...што да е...тука сум!


-------------
Понекогаш токму она што го бараш е она што не можеш да го видиш!


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 19.Јули.2008 во 18:41
pa upisite se na 25 i 26..ke vidime so kako ke bide..fala mnogu na podrskata i ponudata za pomos.. ke imam vo predvid..

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 15.Септември.2008 во 20:35
Slobodni mesta,na praven fakultet ostanaa samo za studiite po novinarstvo..drugo se e popolneto..ocigledno nokogas ne stivnuva interesot za studiranje pravo..pa koj e iden ili segasen student na ovoj fax,moze tuka da pise se vo vrska so nego,da si razmenime mislenja i sl..:) pozz

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 15.Септември.2008 во 20:36
Originally posted by Irenica Irenica напиша:


Честитки за колешките!

А ти мила?Запиша правен?
Ако ти треба некоја информација,скрипта...што да е...тука сум!


Eve sega konecno ke ti kazam..se upisav..se e ok..se nadevam ke nemam nekoi problemi ponatamu..pozz

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: unicorn
Датум на внесување: 01.Октомври.2008 во 23:42
Здраво! Вака имам едно прашање до поупатените на факултетов, ако може да ми објаснат нешто.Веќе 2 год. сум на факултетов ама вонредно(се префрлив вон. од минатат год.)поради тоа што ме главеше еден предмет и сеуште сум прва година. Сеа пошто почна нова учебна год. да ли треба да се презапишува нешто или не? Би прашала и на студентски али знаете како е таму Поздрав!!


Постирано од: Irenica
Датум на внесување: 03.Октомври.2008 во 03:25
Originally posted by Eli Eli напиша:

Originally posted by Irenica Irenica напиша:


Честитки за колешките!

А ти мила?Запиша правен?
Ако ти треба некоја информација,скрипта...што да е...тука сум!


Eve sega konecno ke ti kazam..se upisav..se e ok..se nadevam ke nemam nekoi problemi ponatamu..pozz


Ели честитки ...колешке!

-------------
Понекогаш токму она што го бараш е она што не можеш да го видиш!


Постирано од: Irenica
Датум на внесување: 03.Октомври.2008 во 03:29

Unicorn ти си најверојатно по ЕКТС,а за тоа не сум баш упатена!
Жалам што не ти помогнав!


П.С.-Обиди се на студентски кај тетката од лево...Зоре...најкоректна е од сите!

-------------
Понекогаш токму она што го бараш е она што не можеш да го видиш!


Постирано од: momce
Датум на внесување: 08.Октомври.2008 во 00:43
Pravniot fakultet e prikazna sama za sebe... Koj ne studira na praven ne znae kako e...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 15:35
... ova e redok biser...
Вечните професори Шкариќ, Пеливанов, Галев и Поповски не ги напуштаат кабинетите
Универзитетските професори Светомир Шкариќ, Тодор Пеливанов, Владо Поповски, доскорашниот декан Гале Галев, се само дел од пензионираните професори на правниот факултет „Јустинијан Први“, кои се веќе пензионирани, а сè уште ги користат кабинетите на факултетот. Деканот Борче Давитковски и професор по управно право вели дека со писмо им наложил на професорите да ги ослободат своите канцеларии најдоцна до крајот на месецов.
zarem vaka treba da se zavrshi karierata...zarem treba da se ceka nekoj da te izbrka..kade e dignitetot..profesorski i covecki...pa lugje moi doagjaat novi lugje... sekoj shto si go odraboti svoeto...treba da im go ostapi mestoto na novite sili...zoshto zaboravija ovie lugje deka i tie nekogash bea mladi...pocetnici...zoshto ne se ogledaat na nivnite profesori-mentori...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 15:45
...i ova vredi da se znae...

Како што рекоа од факултетот, идната година во пензија треба да заминат Димитар Бајалџиев, професорот по основи на политички науки, и Миодраг Мицајков, професорот по вовед во право.

Во Законот стои и дека редовен професор во пензија може да им предава само на студенти што се на докторски студии, а не и на студенти што се на додипломски и на постдипломски студии.




Постирано од: Blind Justice
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 01:14
Abe fakultetot e odlicen spored novata programa na ekts se nudat poveke moznosti za dobivanje na ocenka,ne deka tie moznosti se realni za dobivanje na ocena a toa so pazenjeto od profesorite sea ne e potrebno zaso student po ekts programata nema skoro nikakvi dopirni tocki so profesorot za ocenuvanje i itn,ja sum apsolvent i eden sovet,NE GI SLUSAJTE GLASINITE bidejki u prva i vtora se iznaslusav glasini so koi samo dopolnitelno se zamarav


Постирано од: Irenica
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 02:16
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... ova e redok biser...<span id="_ctl0_lblTitle" ="PublicationTitleBig">Вечните професори Шкариќ, Пеливанов, Галев и Поповски не ги напуштаат кабинетите</span><span id="_ctl0_lblArticleContent" ="ArticleTekst"><font size="2" face="Calibri">Универзитетските
професори Светомир Шкариќ, Тодор Пеливанов, Владо Поповски,
доскорашниот декан Гале Галев, се само дел од пензионираните професори
на правниот факултет „Јустинијан Први“, кои се веќе пензионирани, а сè
уште ги користат кабинетите на факултетот. Деканот Борче Давитковски и
професор по управно право вели дека со писмо им наложил на професорите
да ги ослободат своите канцеларии најдоцна до крајот на месецов. </span>zarem vaka treba da se zavrshi karierata...zarem treba da se ceka nekoj da te izbrka..kade e dignitetot..profesorski i covecki...pa lugje moi doagjaat novi lugje... sekoj shto si go odraboti svoeto...treba da im go ostapi mestoto na novite sili...zoshto zaboravija ovie lugje deka i tie nekogash bea mladi...pocetnici...zoshto ne se ogledaat na nivnite profesori-mentori...


Не мислев дека Поповски и Галев се во пензија...не ми изгледаат толку старо!
А тоа дека фотелјата тешко им се дава...ништо ново...кој има син/ќерка скоро секогаш ја наследува!
Сепак мислам дека Давитковски ќе ги среди колку-толку работите на факулетет!Човекот е прилично принципиелен и строг!

-------------
Понекогаш токму она што го бараш е она што не можеш да го видиш!


Постирано од: Irenica
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 02:16
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...i ova vredi da se znae...<span id="_ctl0_lblArticleContent" ="ArticleTekst"><p ="Msonormal" style="margin: 0cm 0cm 10pt;"><font size="2" face="Calibri">Како
што рекоа од факултетот, идната година во пензија треба да заминат
Димитар Бајалџиев, професорот по основи на политички науки, и Миодраг
Мицајков, професорот по вовед во право.


<p ="Msonormal" style="margin: 0cm 0cm 10pt;"><font size="2" face="Calibri">Во
Законот стои и дека редовен професор во пензија може да им предава само
на студенти што се на докторски студии, а не и на студенти што се на
додипломски и на постдипломски студии.

</span>


За ова ќе има славје на факултет!

-------------
Понекогаш токму она што го бараш е она што не можеш да го видиш!


Постирано од: Irenica
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 02:18
Originally posted by Blind Justice Blind Justice напиша:

Abe fakultetot e odlicen spored novata programa na ekts se nudat poveke moznosti za dobivanje na ocenka,ne deka tie moznosti se realni za dobivanje na ocena a toa so pazenjeto od profesorite sea ne e potrebno zaso student po ekts programata nema skoro nikakvi dopirni tocki so profesorot za ocenuvanje i itn,ja sum apsolvent i eden sovet,NE GI SLUSAJTE GLASINITE bidejki u prva i vtora se iznaslusav glasini so koi samo dopolnitelno se zamarav


Убаво колега...само што на Јустинијан сеуште има и студенти по стара програма...како мене!
Поздрав!

-------------
Понекогаш токму она што го бараш е она што не можеш да го видиш!


Постирано од: Blind Justice
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 02:16
Убаво колега...само што на Јустинијан сеуште има и студенти по стара програма...како мене!
Поздрав! [/QUOTE]

DA IMA STUDENTI PO STARA PROGRAMA AMA OVA IM E POSLEDNA GODINA,NEGO STO KE SE PRAVI NA POSTDIPLOMSKI?


Постирано од: Irenica
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 08:25
Originally posted by Blind Justice Blind Justice напиша:

Убаво колега...само што на Јустинијан сеуште има и студенти по стара програма...како мене!
Поздрав!


DA IMA STUDENTI PO STARA PROGRAMA AMA OVA IM E POSLEDNA GODINA,NEGO STO KE SE PRAVI NA POSTDIPLOMSKI?[/QUOTE]

Погрешно си информиран колега...последна година за студентите по стара програма е академската 2009/2010!
А за постдипломски...појма немам што ќе се прави!

-------------
Понекогаш токму она што го бараш е она што не можеш да го видиш!


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 18:32
Originally posted by momce momce напиша:

Pravniot fakultet e prikazna sama za sebe... Koj ne studira na praven ne znae kako e...


taka e..slikata e poinakva pred da se upises..ali zatoa koa ke se upises gleas so si naprvil ustvari

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 13:32
..Najnovite informacii velat...
Криминалци и тепачи ни ги едуцираат студентите
На студентите во Македонија им предаваат професори за кои има судски одлуки или правосилни пресуди за издржување затворски казни. Љубе Трпески, кој е осуден на затворска казна во траење од четири и пол години, сè уште е професор на скопскиот економски факултет. Деновиве јавноста ја разбранува пресудата за професорот по римско право Владо Бучковски, кој доби затворска казна од три и пол години.

- Со кое лице сега професорот ќе застане и ќе ни предава право? Јасно ни е дека кај нас сè е политизирано и дека можеби таа пресуда е само политичка хајка. Но недозволиво е да нè учат неморални професори или, пак, професори со криминално досие - реагираат студенти на Правниот факултет, на кои тој им предава римско право.

Тие не заборавија да го споменат и нивниот професор по меѓународно право Љубомир Фрчкоски, кој пред извесно време се степа со момче на паркинг.

- На што личи име на универзитетски професор да се влече по медиумите затоа што се тепал со некого - коментираат студентите.

Кај нас нема јасни критериуми за тоа каков треба да биде профилот на еден професор, смета Слаѓана Тасева, деканка на Факултетот за детективи и криминалистика на Европскиот универзитет.

- Секако дека ваквите пресуди и кривични пријави за професори влијаат на нивниот углед. А по правило, тие треба да се пример по кој ќе се угледаат младите луѓе, но и сите граѓани. Професорот е врв на етика, принципи, а тоа подразбира дека тој не смее ниту да помисли да е дел од некаков криминал - вели Тасева.

Според неа, најголем проблем е тоа што универзитетските професори, откако ќе дојдат на функцијата, стануваат незаменливи.

- Мора редовно да се прават евалуации за работата на професорот, да се испитува дали студентите се задоволни од него, па потоа да се утврди дали тој треба да продолжи да предава или не. Кај нас тоа го нема, затоа ситуацијата е каква што е - додава Тасева.

Професорот Трпески, кој беше и гувернер на Народна банка, е осуден на затворска казна за проневера на државни пари. Тој и бизнисменот Методија Смиленски, кој, пак, веќе е на издржување на затворската казна, префрлале пари на сметката на Смиленски со кои купувале обврзници. Судот по пресудата ги обврза двајцата да и вратат на државата 22 милиона долари.

Фрчкоски, пак, досега не е осудуван, но не е странец за судовите. Медиумите пренесуваа за многу кривични пријави што биле поднесувани против него. Најпозната беше пријавата што ја доби за незаконска набавка на очилата „рејбан“ за полицајците во Министерство за внатрешни работи во периодот кога тој беше министер. Сега е актуелна кривичната пријава за клевета што премиерот Никола Груевски ја поднесе против Фрчкоски.




Етички кодекс - што беше тоа?

Некои професори немаат поим што е содржано во етичкиот кодекс на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Во тоа се уверивме по разговорот со професор на Правниот факултет, кој вели дека професорите мораат да го почитуваат кодексот. Кога побаравме да ги каже барем суштинските норми што треба да се почитуваат, тој рече:

- Ама не знам сега јас, ќе го најдете и ќе си прочитате!
Овој кодекс е усвоен пред две години. Во него стои дека на универзитетот нема место за неморално однесување, корупција и каква било злоупотреба. Криминалот и неетичкото однесување се недозволиви. Студентите коментираат дека залудно постои таков кодекс.

- Ако некој од професорите почувствувал морална одговорност за некое дело што го направил, ќе поднел оставка. Такво нешто досега никој не направил - велат тие.



Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 23:32
Бајалџиев и Мицајков....


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 02:04
Тууу бре, толку многу правници, а државава никако да се исправи!голема%20насмевкаплазењенамигнувањесмеење

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Арогантен
Датум на внесување: 02.Август.2009 во 23:23
Потешко е сега на Мастер студиите, одошто беше предходните 3 години. Но сепак, мастер е мастер, ќе мора многу повеќе да се учи. Инаку горе-доле задоволен сум од факултетот. Има пропусти, но каде ги нема?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Октомври.2009 во 18:51
Originally posted by Арогантен Арогантен напиша:

Потешко е сега на Мастер студиите, одошто беше предходните 3 години. Но сепак, мастер е мастер, ќе мора многу повеќе да се учи. Инаку горе-доле задоволен сум од факултетот. Има пропусти, но каде ги нема?


Пред малку на вести кажаа дека државата не ги признава мастер студиите. Дали е ова точно? Зарем државата не признава мастер студии од сопствениот универзитет?изненадување


-------------


Постирано од: mariija
Датум на внесување: 06.Октомври.2009 во 08:47
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...i ova vredi da se znae...

Како што рекоа од факултетот, идната година во пензија треба да заминат Димитар Бајалџиев, професорот по основи на политички науки, и Миодраг Мицајков, професорот по вовед во право.

Во Законот стои и дека редовен професор во пензија може да им предава само на студенти што се на докторски студии, а не и на студенти што се на додипломски и на постдипломски студии.


Мицајков предава и Филозофија на право на правни студии 4 та година и можам да замислам колку ќе бидат среќни студентите ако овој фосил отиде во пензија но јас мислам дека се тоа шпекулации затоа што и јас чекав да си отиде и на крај си го положив испитот со судни маки а он уште си седеше на исто местолутина


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Ноември.2009 во 07:15
Со дрва и камења се мава по правниците (било да се тоа одамна завршени или во поново време) а кутрите тие на старт уште не вработени се суочуваат со НЕПРАВОТО и самоволитео. Еве уште еден пример,  место свечано да ги примаат дипломите- резултатот од своето учење, правниците дотерани и вратени на една неделаизненадување
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0E1BDE70619DD9408D78305CD0A28F8B - Ректорот Стојковски не ги потпиша дипломите на правниците


-------------


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 24.Ноември.2009 во 14:25
леле што се нема да им направат на студентите...ова навистина ме чуди...Да не сака(нема време ) да ги потпише дипломите на студентите?
па за што студирале толку време?за што плаќале секоја година?зошто платиле за дипломата?За да не ја добијат???
и после ќе ми речат државните универзитети се попризнаени од приватните...Е како кога на државен неможеш ни да си ја подигнеш тешко заработената диплома,а не па со неа да конк*рираш негде надвор(било да е за продолжување на студиите,било да е за работа) а богами ни внатре во границиве на државава...

-------------


Постирано од: BoaVista
Датум на внесување: 25.Ноември.2009 во 16:16
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

..Najnovite informacii velat...<span id="_ctl0_lblTitle" ="PublicationTitleBig">Криминалци и тепачи ни ги едуцираат студентите</span><span id="_ctl0_lblArticleContent" ="ArticleTekst">На студентите
во Македонија им предаваат професори за кои има судски одлуки или
правосилни пресуди за издржување затворски казни. Љубе Трпески, кој е
осуден на затворска казна во траење од четири и пол години, сè уште е
професор на скопскиот економски факултет. Деновиве јавноста ја
разбранува пресудата за професорот по римско право Владо Бучковски, кој
доби затворска казна од три и пол години. - Со кое лице сега
професорот ќе застане и ќе ни предава право? Јасно ни е дека кај нас сè
е политизирано и дека можеби таа пресуда е само политичка хајка. Но
недозволиво е да нè учат неморални професори или, пак, професори со
криминално досие
- реагираат студенти на Правниот факултет, на кои тој
им предава римско право. Тие не заборавија да го споменат и
нивниот професор по меѓународно право Љубомир Фрчкоски, кој пред
извесно време се степа со момче на паркинг.
- На што личи име на универзитетски професор да се влече по медиумите затоа што се тепал со некого - коментираат студентите. Кај
нас нема јасни критериуми за тоа каков треба да биде профилот на еден
професор,
смета Слаѓана Тасева, деканка на Факултетот за детективи и
криминалистика на Европскиот универзитет. - Секако дека
ваквите пресуди и кривични пријави за професори влијаат на нивниот
углед. А по правило, тие треба да се пример по кој ќе се угледаат
младите луѓе, но и сите граѓани. Професорот е врв на етика, принципи, а
тоа подразбира дека тој не смее ниту да помисли да е дел од некаков
криминал - вели Тасева. Според неа, најголем проблем е тоа што универзитетските професори, откако ќе дојдат на функцијата, стануваат незаменливи.-
Мора редовно да се прават евалуации за работата на професорот, да се
испитува дали студентите се задоволни од него, па потоа да се утврди
дали тој треба да продолжи да предава или не
. Кај нас тоа го нема,
затоа ситуацијата е каква што е - додава Тасева. Професорот
Трпески, кој беше и гувернер на Народна банка, е осуден на затворска
казна за проневера на државни пари. Тој и бизнисменот Методија
Смиленски, кој, пак, веќе е на издржување на затворската казна,
префрлале пари на сметката на Смиленски со кои купувале обврзници.
Судот по пресудата ги обврза двајцата да и вратат на државата 22
милиона долари. Фрчкоски, пак, досега не е осудуван, но не е
странец за судовите. Медиумите пренесуваа за многу кривични пријави што
биле поднесувани против него. Најпозната беше пријавата што ја доби за
незаконска набавка на очилата „рејбан“ за полицајците во Министерство
за внатрешни работи во периодот кога тој беше министер. Сега е актуелна
кривичната пријава за клевета што премиерот Никола Груевски ја поднесе
против Фрчкоски. Етички кодекс - што беше тоа? Некои
професори немаат поим што е содржано во етичкиот кодекс на
универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Во тоа се уверивме по разговорот
со професор на Правниот факултет, кој вели дека професорите мораат да
го почитуваат кодексот. Кога побаравме да ги каже барем суштинските
норми што треба да се почитуваат, тој рече: - Ама не знам сега јас, ќе го најдете и ќе си прочитате! Овој
кодекс е усвоен пред две години. Во него стои дека на универзитетот
нема место за неморално однесување, корупција и каква било злоупотреба.
Криминалот и неетичкото однесување се недозволиви. Студентите
коментираат дека залудно постои таков кодекс. - Ако некој од
професорите почувствувал морална одговорност за некое дело што го
направил, ќе поднел оставка. Такво нешто досега никој не направил -
велат тие.</span>


Ej znaci stvarno neznam koi studenti zboruvale onakvi gluposti protiv Buckovski i Frckovski. Kako prvo Buckovski e mozebi eden od najdobrite i najkorektnite profesori na Praven fakultet, ova go pisuvam od iskustvo. Frcko mozda e malku postrog, no covekot e realen vo ocenuvanje. Za znaenjeto koe go ima Frckovski i nacinot na koj se izrazuva mislam deka e izlisno da zboruvam, sekoj koj barem ednas otisol na negovo predavanje znae deka covekot e mnogu nacitan.

E sega vtoro. Tie studenti koi zboruvale za toa kako moze profesorot Buckovski da predava, a da mu e izrecena kazna zatvor, jas na tie studenti im predlagam da si gi povlecat dokumentite od fakultetot, zatoa sto ocigledno nisto ne naucile. Dali tie studenti go zaboravija institutot persumpcija na nevinost- sekoe lice se smeta za nevino se dodeka so pravosilna sudska presuda ne se dokaze sprotivnoto.

I treto. Eve Apellaconiot sud ja ukina presudata za Prof. Buckovski i sega? Bitno studentite go proglasija za vinoven bez da ja pocekaat konecnosta na presudata.


Постирано од: Sweetgirlsk
Датум на внесување: 06.Јануари.2010 во 13:32
Мене ме интересира дали има вистина во тоа дека од наредната учебна година за во приватна квота ќе се плаќа 1200 евра, а не 800 како што беше до сега? И ме интересира за книгите и за скриптите како се набавуваат, колку чинат... поздрав и се надевам дека ќе добијам ваш одговор!


Постирано од: eliii
Датум на внесување: 22.Јануари.2010 во 22:44
KE VE MOLAM ZA POMOS VIE SO UCITE PRAVEN FAKULTET AKO IMAT MATERJALI ZA TEMATA DELOVNA SPOSOBNOST NA FIZICKITE LICA NEKA MI PISI.VI BLAGODARAM


Постирано од: Elmo
Датум на внесување: 20.Септември.2010 во 23:10
Еј народе. Ајде еден брз водич што треба да направи вонреден студент на Правен. Јас се запишав вонредно ама в година ке си одам редовно ветувам. Таква тактика напраив од икс небитни причини. Најбитно е дали може вонреден да си дреме на часови со редовни и онака немам друга работа но ако има и други совети не е лошо малку да помогнете.

-------------
Sakam da kazam neznam da recam


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 20.Септември.2010 во 23:35
Колку што сум запознаена никој не може да ти забрани
да присуствуваш на предавања иако си вонреден,
тоа е твоја одлука дали ќе одиш само на испити или
ќе одиш и на предавања кога сакаш...не сум на правен, туку на друг државен факултет
и кај нас вонредните доаѓаа одвреме навреме, по сопствен избор...


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: luix2
Датум на внесување: 29.Септември.2010 во 21:40
zdravo
jas sum prva godina na praven megjutoa sum vonredno i nemozam da dobijam nikakvi informacii okolu nacinot za polaganje i ako ima nekoj materijali za prv semestar da mi dade bi mu bil mnogu blagodaren
pozz


Постирано од: Elmo
Датум на внесување: 30.Септември.2010 во 14:20
Ima postari tuka na forumot od mene pa poubavo ke ti kazat.

Ama najdobro e da se prosetas do praven i da si najdes vo knizarnicite ili fotokopirnicite za pocetok so ti treba. A so ti treba ke vidis od internet stranica tamu kaj Silabusite za pravni, politicki i novinarski studii. A najdobro ti e da se prosetas i da si vidis koj den im se priemni denovi na asistenti i profesori pa da si naprais kratok muabet pokonkretno.

Uste podobro ako imas vreme malku da si dremnes na nastava i da si gi zapoznaes kolegite i neformalno se ke ti kazat. ja ke si dremnuvam pomalku oti i taka sum tamu paralelno dremnuvam i na edno drugo mesto pa koga imam vreme ke si dremnuvam na nastava. Inaku toa mozes da napravis i ako sakas da si zemes elektronski indeks gotovi se od minatata nedela.

Ete tolku od mene. Zasega tolku znam.

-------------
Sakam da kazam neznam da recam


Постирано од: Pravnichka
Датум на внесување: 04.Јануари.2012 во 00:37
Lugje pomagajte,
sega na 42 godini mi tekna da go prodolzam fakultetot.Ne deka stignav do neznam kade, ama merak me fati resiv da prodolzam.Zapisana sum na Praven fakultet Justinijan Prvi i od stara se prefrliv na nova programa po EKTS, vonredno.A tie od kancelarijata od EKTS se posebna prikazna kako mi odat na nervi.
Nego ne e vazno toa, tuku pomagajte davajte skrateni verzii od ispitive, skripti i ispitni prasanja.Za pocetok mi treba Pravo na informaticka Tehnologija kaj Goce Naumovski, Angliski kaj Meri Lazarevska i Opst del od Gradjansko Pravo.Pa site 3 gi prijaviv so cel pamet.Epten se ambicirav


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 11.Јануари.2012 во 18:51
Mozam samo da ti chestitam za tvojata odluka. Retki se onie koi shto dobivaat zelba da uchat posle tolku godini. 
Mozam samo da ti dadam sovet za vrabotenite na studentski prashanja (vsushnost opsht sovet za site vraboteni tamu) - Bidi uporna koga neshto barash. Nema ne moze, ne znam kako, ne sum zapoznaena i sl. Takvi odgovori nemoj da prifakjash. 

Prashanja i skripti ne mozam da ti dadam, bidejkji mojata struka ne e povrzana so pravoto.


Постирано од: lide22
Датум на внесување: 09.Октомври.2012 во 19:18
Zdravo,
Ne si edinstven! I jas sum prva godina na Praven - vonredno i jas nemam nikakvi informacii! Ne znam dali taka mi se cini ama ovie na Studentski prasanja se ili mrzlivi ili nemaat vrska. Ne mozam da dobijam nikakvi informacii.
Eve i jas gi zamoluvam studentite sto se redovni vo prva godina da bidat solidarni i da ni dadat barem tie nekakva informacija, barem vo vrska so predmetite i so toa od kade da nabavime materijali. Dali mora da kupuvame knigi ili ima skripti i kade tie se kupuvaat?
Pocituvani kolegi, sigurna sum deka ke ni pomognete i ke gi naucite nasite profesori deka tie se tuka za studentite, a ne obratno!
Pozdrav!


Постирано од: Izzi
Датум на внесување: 12.Октомври.2012 во 02:25
Originally posted by lide22 lide22 напиша:

Zdravo,
Ne si edinstven! I jas sum prva godina na Praven - vonredno i jas nemam nikakvi informacii! Ne znam dali taka mi se cini ama ovie na Studentski prasanja se ili mrzlivi ili nemaat vrska. Ne mozam da dobijam nikakvi informacii.


И двете. Во Студентски и ЕКТС канцеларијата никогаш не сум завршил работа како што сакам (брзо и ефикасно) заради полуписменост, мрза и некоординираност.

Originally posted by lide22 lide22 напиша:

Eve i jas gi zamoluvam studentite sto se redovni vo prva godina da bidat solidarni i da ni dadat barem tie nekakva informacija, barem vo vrska so predmetite i so toa od kade da nabavime materijali. Dali mora da kupuvame knigi ili ima skripti i kade tie se kupuvaat?
Pocituvani kolegi, sigurna sum deka ke ni pomognete i ke gi naucite nasite profesori deka tie se tuka za studentite, a ne obratno!
Pozdrav!


Имаше еден обид за уцена со книгите по Историја на правото, т.е. „не ве обврзувам да ги купите оригиналите ама без нив нема на колоквиум појавување“. За среќа студентскиот правобранител го среди тоа по приговор од студент/и. Скрипти и најразлични материјали има во Зоки, Либро и уште една копирница што не знам да ти објаснам точно кај се наоѓа (отприлика блиску до автобуската постојка пред влезот). 

Туку, додека сум тука уште една работа - од минатата година (мојата прва студентска година) системот на Правен стана каша попара. Разгледај го убаво Водичот за студирање, не сум информиран дали повторно има некои измени и годинава. Доколку нема, важното е:
- максимум 15 поени од еден колоквиум, 8 за да се смета за положен
- максимум 60 поени од испит
- 10 поени ги доделува професорот за активност и сл. но од досегашното искуство - тие поени не ги гледаш
- 3 последователни испитни сесии може да се полага еден предмет пред да треба да се презапишува, презапишувањето чини 8 евра по кредит
- освоени 14 кредити се услов за проодност низ семестри


Би ти рекол „со лесно“, ама...

-------------


Постирано од: lide22
Датум на внесување: 15.Октомври.2012 во 18:37
Mnogu ti blagodaram za informaciite. Imam uste mnogu prasanja, no najvaznoto mi e upateno do vonrednite studenti. Dali tie ispitite gi polagaat odednas ili na delovi ( ne mi e jasen noviov sistem )! Dali, na primer sega ispitite sto momentalno se slusaat ( prva godina ) se polagaat vo januarska sesija ili ima nesto pred toa, i dali i vonrednite studenti pisuvaat esei ( od kaj znaat koga i sto treba da pisuvaat bidejki tie ne se vo kontakt so profesorite? )
Pomagajte so informacii, ve molam!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 15.Октомври.2012 во 18:41
А мене нешто не ми е јасно..
Зборев со една пријателка што се запиша по онаа програмата за лица над 40 години баш на правен и ми вика дека имаат контакт со професори, асистенти па дури и на студентски прашања немале проблем... итн ред други работи...
Како тоа вие никако не можете да стигнете до некој асистентзбунетост
Нели скопскиот државен универзитет се стремеше да биде најдобар меѓу најдобрите, а професорите како од онаа кампањата на владава, Осмели се .. (пиши ми мејл)

За срамота, за една таква демек најдобра образовна институција во нашава земја..


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: lide22
Датум на внесување: 18.Октомври.2012 во 23:15
Ne znam so kogo si zborel, no i jas sum vo toj proekt i nikoj nisto ne mi kazuva, Na Studentski vikaat gledaj na internet, na internet za nas nema nisto i nemam poima kako ke se studira... Pa kako ke imam kontakt so profesori ( asistenti ) koga voopsto ne znam koi se??? A i profesorite imaat konsultacii predpladne, a nie sme na rabota... Vo denesno vreme nikoj ne te pusta da izlezes... Ajde barem ti pomogni, pa prasaj ja tvojata prijatelka barem koi profesori se vo prv semestar i kako e nacinot na polaganje, od ednas ili na delovi, pismeno, usno, prasanja, raskazuvanje.... Aj, bidi srce...


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 18.Октомври.2012 во 23:20
Е да зборам со неа, ама раат можам само кога ќе одам во Скопје.
Ама послушај ми го советов..
Оди на студентски прашања и не мрдај додека не ти ги дадат сите одговори. Ако случајно не сакаат, кажи им дека ќе одиш кај студентскиот правобранител затоа што ти се прекршени основните права како студент.


Еве ти контакт..

На Универзитетот е формиран студентски правобранител заради заштита на правата на студентите. Студентскиот правобранител работи врз основа на Статутотна Универзитетот и Правилникот за студентски правобранител и постапува по барање на студентот доколку е повредено некое право од лицата вклучени во наставно-образовниот процес, од страна на факултетот или универзитетската администрација. Во периодот 2009/2011г., за Студентски правобранител е изран Никола Главинче.

 

WEB:  http://spukm.org.mk/mk/studentski_pravobranitel" rel="nofollow - http://spukm.org.mk/mk/studentski_pravobranitel

КОНТАКТ:  mailto:st_pravobranitel@ukim.edu.mk" rel="nofollow - st_pravobranitel@ukim.edu.mk

моб: 072 30 20 20



-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: lide22
Датум на внесување: 19.Октомври.2012 во 17:51
Zlato si, fala ti mnogu!!!


Постирано од: lide22
Датум на внесување: 23.Октомври.2012 во 13:04
Dali znaes na koj materijal e kolokviumot po Ekonomika i dali se prijavuvas nekade za polaganje ili samo si odis i si polagas?


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 24.Октомври.2012 во 03:25
Не знам за материјали, ама скоро секаде мораш да го пријавиш колоквиумот или испитот пред полагање. Не знам зошто кај вас би било поинаку среќа

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: nikolaa
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 12:23
Koj ima elektronski materijal za predmetot gragjansko pravo, eventualno i prasanja ne bi bile na odmet ?

Blagodaram



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk