Испечати | Затвори го прозорот

Промени да или не?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мода и убавина
Опис на форумот: Креатори, козметика, фризура, целулит, трендови...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13411
Датум на принтање: 01.Мај.2024 во 12:09
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Промени да или не?
Постирано од: mamma
Наслов: Промени да или не?
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 13:39
Imate li potreba chesto da go menuvate svojot izgled?
Sakate li da ste sekogash razlichni menuvajki ja frizurata,garderobata,
stilot na oblekuvanje?Koga i zoshto??



-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]



Коментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 13:42
nekoj kako dfa bara ,..odobruvanje?!намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 23:40
Последен пат кога се менував не излезе на добро , нема да ризикувам пак...

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 03:19
trebaat dosta pari za celosna promena od eden stil vo drug pa vo tret itn...
jas sakam dva sosema razlichni stilovi na oblekuvanje i si sozdavam problemi pri kupuvanje, na chevli osobeno...i koga treba da odam nekade podaleku ne znam shto da spakuvam oti i vo dvata stila sakam da se nosam i taka sum vo dilemi cel zivot...

frizura obichno ne menuvam chesto sho ne mi e bash najpametno ama ich nejkam da trosham vreme za frizuri pravenje, peglanje, feniranje i ne znam ushte shto...sakam peri-nosi, ednostavna frizura, zdrava kosa

menuvam izgled pod vlijanie na chuvstva, povekje poradi negativni, a ponekogash i poradi pozitivni.

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: ahinora
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 10:15
Да ме извините, че не пиша на македонски език, но темата е много интересна, и най-вече би могла да бъде полезна, и не се въздържах от коментар.
Мисля,че най-общо причините за промяна във външния вид най- общо са:

1. имаш силен стимул- обикновено това е любовта. Повеч(ето жени в този случай просто подсилват природната даденост, правят я да изпъква. Да бъдат красиви вече не само за себе си, а да открият красотата за този, който е обект на това силно чувство.
2. нямаш стимул- обикновено това състояние е познато като депресия /осъзната или не/. Има два типа поведение : или външния вид не се поддържа, дори се стига до крайни състояния на занемареност. втория тип поведение предполага коренната промяна - на цвят на косата на стил на обличане, изобщо една цялостна трансформация. За съжаление тази промяна всъщност прикрива вътрешното ни разстройство и се отдалечева от истинската ни същност, от вътрешното ни Аз. Това е бягството от самия себе си.

Това е мое мислене, темата би могла да бъде актуална и за философия и психология.среќа Да добавя, написаното е мое мислене, оформено като убеждение в резултат на личен опит.тага



Постирано од: seka
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 12:40
zena koga ke posaka da promeni, frizura ili obleka, znak e deka ili nesto vo zivotot promenila ili donesla odluka za promena, barem jas taka mislam i kaj mene e taka...

stilot na oblekuvanje retko go menuvam, imam 2 moi stila, sportski i eleganten stil...zavisi do raspolozenieto sto oblekuvam. tie 2 stila gi imam veke so godini i nemam namera da gi menuvam... po nekogas gi kombiniram sto isto taka ne izgleda loso, na primer farmerki so kosulce i nekoj cevli so stikla... ( toa koga ne sum odlucna)

stilot na frizurata.... uf toa e tema kaj mene pustam, pa kratam, pa pak pustam pa pak kratam, boi menuvam itn....toa mnogu zavisi vo koja faza na zivotot sum... no ne sakam da imam golema rabota so kosata, skam da e ednostavno i prakticno, da motzam i za sportski i za eleganten stil da ja "koristam"...


Постирано од: leukoplacia
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 21:14
Promena na stilot na oblekuvanje,frizura,sminka po mene mislam deka e potrebno od period na period.Dopolnitelni osvezuvanja,prefinetosti so cel da se dovede do edna perfekcija.
No toa da bide dobro osmisleno poddrzano od profesionalci-stilisti pa toa im e rabota.Samata moda i trendovi go baraat toa samo bez nivni zrtvi po sekoja cena.
Radikalni promeni osobeno za kratok vremenski period ne odobruvam mozat da bidat i fatalni totalni greski koi tesko se sreduvaat i potrebno i dosta vreme (menuvanje na boja i kratenje na mnogu dolga kosa)
Toa bi trebalo da bide nekoe emotivno nezadovolsto,nepostojanost,nemanje stil,i ne pronaoganje na sebe    


Постирано од: ivi
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 22:52
Da,obozavam promeni,ama drasticni,ne mali Da se znae deka e napravena promena.Ama za takvo nesto treba covek da ima poveke hrabrost.Obicno pravam promena koga ke mi zdosadi,a toa se slucuva cesto.So oblekata menuvam,ama ne tolku cesto,ama zatoa so kosata pravam drasticni promeni

-------------


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 26.Април.2008 во 19:44
Менувам, на периоди.
И тоа инстинктивно ми доаѓа, зависи како се чувствувам во тој период.

Едно време носев ниски чевли, обожавав чипка, лелеави панталони или маички, фустанчиња, длабоко деколте, светли бои исклучиво и плус со луди комбинации; и бев плава, со распуштена дива коса.
Ми одговараше на чувството за себе, да носам нешто свежо, женствено и лежерно.

Сега, не можам да смислам таква комбинација.
Сега имам -построги- комбинации, носам потесно, со истакнати нозе а позатворено деколте, штикли, скоцкана во една боја- темно црвена, кафеава или црна боја, со плус јак накит. И сум бринета, со собрана косасреќа

Значи, промени, ДА. Добредојдени сенамигнување



-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 26.Април.2008 во 19:51
и да сменам пак ке бидам забегана у стилот..ма%20ајде што и да облечам пак некако на свој начин го носам....

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 26.Април.2008 во 20:27
i jas sakam 4esto pati da eksperimentiram so oblekata,na4inot na sminkanje!sakam promeni,zasto dobro mi godat,me raspolozuvaat

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 26.Април.2008 во 22:42
Јас пред некое време ја сменив фризурата. Имав прилично долга коса, шишана во некој си емо стил, со шишки. Сакав прво црн да се фарбам, ама немаше да ми стои на тенот (пошто сум бел ко сирење), па решив да ја фарбам природно плава (дури побарав совет и од вас на една тема ). Арно ама кога отидов на фризер ме штрецна нешто во мојата луда глава и и` реков на фризерката да ме шиша ептен кратко, и наместо блонд, излгов без коса, поточно со ептееен кратка.

Значи да, сум за промени.

-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: Izzi
Датум на внесување: 27.Април.2008 во 04:02
сменив малце стил,имав средно долга коса,а сега ми е 3ка плазењеплазењеплазење

-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 27.Април.2008 во 14:49
промена на физички план секогаш е добредојдена
Во животов сум сменила 100 фризури и сум ги пробала сите могучи бои за коса.
Со бојата на косата иде и нова шминка итн..
Обожавам да се трансформирам. И секогаш све ми стоело шик,
Ама се исфалив


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 01.Септември.2008 во 16:20
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

промена на физички план секогаш е добредојдена
Во животов сум сменила 100 фризури и сум ги пробала сите могучи бои за коса.
Со бојата на косата иде и нова шминка итн..
Обожавам да се трансформирам. И секогаш све ми стоело шик,
Ама се исфалив
 
 
А бе и зелена бев еден период...во косата...голема%20насмевка
Нема боја и фризура што не сум ја пробала...за да се задржам сега на ептен кратка фризурка... шашава... најмногу се пронаоѓам во неа... најлесна е за одржување... и најубаво ми стои...трепкање
Стил спортски...фармерки - закон... тесни маички...понекоја кошулка...елеганција само во соодветни прилики...голема%20насмевка
Иако уживам да се трансформирам и експериментирам со стилови...и понекогаш правам промени...сепак се задржувам на стилот што лично најмногу ми одговара...намигнување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 01.Септември.2008 во 19:00
да сакам промени.....и правам не драстични ама сепак кога ќе промениш нешто подруго се чуствуваш


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 01.Септември.2008 во 20:49
Сите сакаме промени... само прашање е колку сме храбри да направиме нешто драстично?
Во секој случај, јас сум за... едно те исто станува досадно, монотоно...

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 01.Септември.2008 во 22:45
Сакам промени и храбра сум во тоа...менувам..и знам да се носам со секоја променатрепкање

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 08.Март.2012 во 01:06
Originally posted by mamma mamma напиша:

Imate li potreba chesto da go menuvate svojot izgled?
Sakate li da ste sekogash razlichni menuvajki ja frizurata,garderobata,
stilot na oblekuvanje?Koga i zoshto??


Немам потреба често да го менувам стилот. Имаше периоди кога имав темно црвена (накај бордо) коса и по некое време мака мачев додека ми го снема тоа црвенило!
Со облеката експериментирам само кога сакам да сменам нешто драстично во животот....мислам дека деновиве ќе одам да купам нешто за носење...што не е мој стил..барем до сега не било...

Ми треба промена...промена на подобро...
И ај доста е, да не звучам како на партиски митингсмеење


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 04.Јули.2015 во 01:41
да во последно време доста често....



Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 05.Јули.2015 во 03:38
Промените во изгледот се неизбежни со текот на годините, кај некого повеке кај некого помалце(а кај некого минимални)

Конкретно кај мене промените во изгледот ме пратат уште од поодамна.
Многу луге гледајки ги некои од сликите мои не веруваат дека сум јас истиот.(дали е до сликите или што е, тоа е).

Летно време косата ми е повеке на смеѓа од колку кафеава а зимно време обратно исто како и бојата на очите(се менува од зелена кон кафеава).

Промени или не, тука јас ништо неможам да направам во врска со тоа.




Инаку за гардеробата и за карактерот не менувам премногу.

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk