Испечати | Затвори го прозорот

Работа во Грција

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Патувања...
Опис на форумот: Многу ме нервираат типови кои се фалат дека сакаат патувања. Па добро бе, кој не сака?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12427
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 05:30
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Работа во Грција
Постирано од: Keti*
Наслов: Работа во Грција
Датум на внесување: 29.Февруари.2008 во 03:22
Letovo sakam da odam da rabotam vo grcka...pa bi bilo fino ako spodelite nekoi iskustva..kade ste rabotele, kolkava e platata i kaj e najubavo za rabota? трепкање

-------------
http://ketiscloset.blogspot.com/



Коментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Февруари.2008 во 14:57
kakvi licemeri se be ,... makedoncite?!,....tuka mi frlate sve,...i drvja i kamenja po amerika i grcija,...a,od druga strana ,..sakate da odite tamu!,...pa,neli be,...tuka e najdobro na svetot!?,...лутиналутина,...koj k*r barate tamu???!!!лутина


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Февруари.2008 во 15:00
лутиналутиналутина,.........................................................лутина

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 29.Февруари.2008 во 15:14
ДОСТОИНСТВОТО НА ЧОВЕКОТ ТРЕБА ДА Е ПОСИЛНО И ОД НЕМАШТИЈАТА И ОД ГЛАДОТ. ВО МАКЕДОНИЈА НЕ МОЖЕ ДА УМРЕ ОД ГЛАД ТОЈ ШТО САКА ДА РАБОТИ. МОЖЕБИ СО ЧЕСЕН ТРУД НЕ МОЖЕ ДА ВОЗИ ФЕРАРИ И ДА ИМА ВИЛА СО БАЗЕНИ, НО ЗА ЖИВОТ, МОЖЕ ДА СИ ОБЕЗБЕДИ.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Февруари.2008 во 15:24
ajde i ti,....ne go tupi!голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Keti*
Датум на внесување: 29.Февруари.2008 во 23:15
ja barem nema da odam da gi trosam parite tamu, kako sto pravat iljadnici sto odat na soping samo vo solun i na odmor vo grcka. ja odam da zarabotam tamu. Jasno??? Barem imam povekje dostoinstvo. I mislam deka ne barav odobruvanje dali da odam ili ne, tuku iskustva od ljuge so bile. Idi isturaj agresija na drugo mesto a mozes i pred ambasada:>

-------------
http://ketiscloset.blogspot.com/


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 01.Март.2008 во 00:41
ЕЈ, НЕМА МЕСТО ЗА ЛУТЕЊЕ...НИКОГАШ НЕ СУМ БИЛ, НИТУ ПАК ЌЕ ОТИДАМ ВО ГРЦИЈА.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: TheBlackQueen
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 09:27
Originally posted by Keti* Keti* напиша:

Letovo sakam da odam da rabotam vo grcka...pa bi bilo fino ako spodelite nekoi iskustva..kade ste rabotele, kolkava e platata i kaj e najubavo za rabota? трепкање




sakam da odam i jas...platata e spored evropskite standardi..zavisi kade ke rabotish..+ mozes da gi koristish i beneficiite na hotelot(ako rabotish vo hotel) spa,sauna LOL:D
mene najubavi mesta mi se mykanos,santorini,krit,zakintos..
ama teshko davaat vizi sega:(

-------------
Before eternity beckons i ll make you mine ....GOODBYE MYSTERY GOODBYE PAIN GOODBYE LOVE WE LL MEET AGAIN

a name u had never heard,that had no meaning at all,a super natural echo in ur dream!


Постирано од: Goddes of Chaos
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:35
ВИЕ СТЕ ЛУДИ смешен КЕ ВЕ ОТЕПААТ ТАМУ ВО ГРЦИЈА ЕВЕ ПАМТЕТЕ МИ ГО ЗБОРОТ.....А ЈАС БИ ОТИШЛА САМО СО РАФАЛ И СЕ ЖИВО ДА УМРЕ....КАКВИ ПРЕДАВНИЦИ КАКВИ ЈУДИ ЖИВЕАТ У МАКЕДОНИЈАВА ОДИТЕ И НЕ СЕ ВРАЌАЈТЕ ПОВЕЌЕлутиналутиналутиналутиналутиналутиналутина
 


-------------
Narodot za najmudra kniga ja smeta onaa koja e najnerazbirliva za nego.-A.Hitler


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 21:51
Abe ajde ke ides da im crncis na grcite za so??Bratuced moj odamna rabotese,ne znam tocno kade u so..ama bese krajno nezadovolen..samo te koristat,a platata deka e golema toa..malce da se zamislime..koj ti dava golema plata tuku taka??ja ne znam so e so narodov..so drva i kamenja mavaat po Grcija,a leto stom ke dojde site furaat tamo..im gi punime dzebovite,a oni ustvari te d*upat u zdrav mozok..ne deka ti solam pamet sea neso(tvoja odluka si e toa,i tvoe mislenje)


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 21:53
СРЕЌЕН ВИ ПАТ ВО НЕПОВРАТ! НАДАМ СЕ КЕ СИ ЗЕМЕТЕ И НИВНО ДРЖАВЈАНСТВО И НЕМА ВЕКЕ НИКАД ДА ВИ ТЕКНЕ ДА  ДОЈДЕТЕ ОВДЕ!!! А АКО СЕ ОСМЕЛИТЕ ДА ДОЈДЕТЕ ДА ВЕ ПЛУКААТ НА СЕКОЈ ЧЕКОР! ПРИЈАТЕН ЛЕТ! безпатриоштвото само на овој начин треба да се третира. засрамете се! тие ве нарекуваат секако освен македонци и вие ке им берете таму маслинки и мушмули. не заборавајте да ги прашате како ве декларираат ако знаете што сте уствари.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 21:56
Originally posted by TheBlackQueen TheBlackQueen напиша:

Originally posted by Keti* Keti* напиша:

Letovo sakam da odam da rabotam vo grcka...pa bi bilo fino ako spodelite nekoi iskustva..kade ste rabotele, kolkava e platata i kaj e najubavo za rabota? трепкање




sakam da odam i jas...platata e spored evropskite standardi..zavisi kade ke rabotish..+ mozes da gi koristish i beneficiite na hotelot(ako rabotish vo hotel) spa,sauna LOL:D
mene najubavi mesta mi se mykanos,santorini,krit,zakintos..
ama teshko davaat vizi sega:(

ц ц ц за една сауна леле леле тој женски памет твој!!!


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Keti*
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 19:02
Iskreno i jas na tebe ti posakuvam sreken pat vo nepovrat, na  mesto od kade sto stvarno ne mozes da se vratish, isfrustrirana eden. Ne go postaviv prasanjevo da gi citam tvoite bolni shizofrenicarski izjavi. Treba da se zasramish sto na nekoj mu posakuvas pat vo nepovrat.изненадување

-------------
http://ketiscloset.blogspot.com/


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Март.2008 во 00:50
a,da najdeme nekoj bazen,....so kal,....a,.?намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: sonja63
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 12:08
dali nekoj slucajno znae kade da se obratam za da najdam rabota za letovo vo grcija ili pa nekoja strana da me upatite ili nekoj sto prethodno bil.fala


Постирано од: sonja63
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 14:00
fala :)


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 06:48
Грција пропаѓала ама има работа и за нас???
Ние не пропаѓаме ама работа нема ни за лек - освен за оние кои седат дома - немало столчиња а земаат плата - тоа е најважно.На овие без столчиња не им е поубаво отколку да одат да работат во Грција???
Да живее недостигот на столчиња и партизацијата!!!!!!!!!!!!!!!

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 14:34
da!....ke proadne grcija,...ako makedoncite i albancite i bugarite ne otidat da im gi oberat mandarinite, maslinkite,...jabuki...isl...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 12.Мај.2010 во 03:15
Луѓе, дај споделете искуства ако некој бил на сезонска работа во Грција.

Поздрав.


Постирано од: Cheeky
Датум на внесување: 12.Мај.2010 во 10:48
Јас бев пред 5 години, прекрасно си поминав, и да не морав да се вработам за постојано - следното лето пак ќе одев

На вториот крак на Халкидики работев, во beach bar, со обезбедено спиење, пиење и ладни сендвичи што ги дававме во барот. Мора да се сфати дека без мака нема пари, па така, кој сака да замине на ваква авантура, мора да е спремен и 45 степени да е надвор, да биде на плажа и да служи луѓе

Јас зборувам грчки, што ми беше плус, меѓутоа имаше и дечки кои зборуваа само англиски, и немаа проблем.

Се на се, беше прекрасно искуство И мое мислење: егзистенцијалните и личните причини немаат врска со национализмот...и тоа дека тие што сме работеле во Грчка сме биле нивни „робови“ - па јас со мојата работа стекнав искуство плус, запознав мнооооооогу различни луѓе и што е најважно: тој труд ми беше баш добро платен


Постирано од: Cheeky
Датум на внесување: 12.Мај.2010 во 15:06
Тоа плус


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 22.Мај.2010 во 23:47
Кажете како сте отишле, кој ве бутна?


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 01:57
Originally posted by KGB KGB напиша:

Кажете како сте отишле, кој ве бутна?

Како што одиш во секоја држава каде што е вади полесно виза така и ваму...намигнување Одиш во грчка амбасада,вадиш виза (работна) за 3 или 6 месеци а ако имаш среќа и годишна и потоа си ја бараш среќата... Одиш на лето на некоја плантажа да збираш маслинки или портокали или што и да е... Те плакаат добро, дел од парите за тебе дел за фамилијата и се така си оди тоа...намигнувањесреќа


-------------


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 01:59
Катимерини: Имигранти масовно ја напуштаат Грција
13:45 | 16.05.2010 | Автор: МИА



Многу имигранти кои со години работат во Грција ја напуштаат државата заради тешката финансиска криза и се враќаат во татковината или бараат подобра работа во друга држава од Европа, објави Катимерини.Пазарни експерти алармираат за сериозен пад на приходите на продавниците во кои работат странци.Дури и на берзата на трудот каде можеа да се видат странци да бараат помош, сега нема никој, коментира весникот.



Eve vi slobodni rabotni mesta , bez konk*rencija...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 24.Мај.2010 во 15:16
Дали морам да имам работна виза за да работам во Грција?
Кога е најдобро да заминам?
Која локација е најдобра за работа плажи,острови итд..
Имали некој на форумов кој планира да оди да работи летово?

Поздрав.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Мај.2010 во 15:48
nema prblem be!изненадување....da ne sakash i da te odneseme do tamu?збунетост....ili ushte podobro( za tebe!)...ja ke odam da porabotam a, platata mi, na tvoja adresa ke ti ide.намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: nina_nina
Датум на внесување: 03.Мај.2011 во 21:31
dali ima nekoj zainteresiran sto ova leto ke odi na mikonos za rabota,po moznos zensko,ako ima neka neka se obratat na sanja_angel@.com    ne me svakajte glupavo no jas baram drusto sto mb mozele da odime na mikonos i da barame direkno rabota,agencivee vo mk ne im veruvam


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 03.Мај.2011 во 23:56
sanja_angel@.com ....


A tvojot e mail sto e pa za veruvanje....изненадување


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: najmmila
Датум на внесување: 05.Мај.2011 во 23:07
Ovaa godina sakame da odime da rabotime vo Grcija so drugarki,na Mikonos.Imame ponuda da delime flaeri.Bil li nekoj? Nekakvi impresii???Sekakvi informacii se dobredojdeni zatoa sto sepak prv pat ke odime i sakame da znaeme sto e mozno poveke


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 18:27
ma,изненадување...u grcija ide chovek da si uziva ,...ne da raboti !да

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: viktor rotkiv
Датум на внесување: 07.Мај.2011 во 03:18
pozdrav i jas ovoj mesec treba da odam na mikonos da rabotam se rasprasav ubavo pa addni me na facebook ke ti kazam sto te interesira


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Мај.2011 во 16:40
...ma ,kakva rabota!!ма%20ајде
 
 
....idam ovoj mesec u thessaloniki na ,....pivooooooo!....да........среќазадоволство


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 07.Мај.2011 во 16:47
Originally posted by brza brza напиша:

...ma ,kakva rabota!!ма%20ајде
 
 
....idam ovoj mesec u thessaloniki na ,....pivooooooo!....да........среќазадоволство
 
 
они имат ли убаво пиво или нема да пиеш нивно ?


-------------


Постирано од: nina_nina
Датум на внесување: 08.Мај.2011 во 04:31
sanja_angel@live.com


Постирано од: MarjanP
Датум на внесување: 27.Мај.2011 во 16:49
Originally posted by viktor rotkiv viktor rotkiv напиша:

pozdrav i jas ovoj mesec treba da odam na mikonos da rabotam se rasprasav ubavo pa addni me na facebook ke ti kazam sto te interesira

Pozdrav Viktor, i jas sum zainteresiran za rabota na Mikonos ako mozes da mi ostavis nekoj podatoci email ili slicno za da se informiram poveke.


Постирано од: ljoce
Датум на внесување: 02.Јуни.2011 во 09:30
Нареднава недела одам во Кожани за берење на цреши. Газдата е Македонец и ќе работам на црно, значи нема да плаќам даноци на грчката држава . Одам прв пат во Грција и незнам како ќе се снајдам . Ако некој има совет нека кажи додека сум тука во Прилеп...

-------------
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Јуни.2011 во 17:01
....ti nema da plakjash na grchkata drzava?!збунетост
 
...e, pa ,...togash nikoj ne mu e kriv na toj grchki makedonec,....koga ke go slepchaat za toa,
 
...da ne kuka deka, samo zatoa shto e maledonec ,...go gonat!
 
...neshto  strashno potsetuva na nekoi tuka!изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk