Испечати | Затвори го прозорот

Бојкот на Грчки производи и компании

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10342
Датум на принтање: 27.Септември.2024 во 14:32
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Бојкот на Грчки производи и компании
Постирано од: Alexandar Mak
Наслов: Бојкот на Грчки производи и компании
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 16:51
MISLAM DEKA SEKOJ RAZUMEN MAKEDONEC TREBA DA APSTINIRA OD KUPUVANJE VO VERO!
ONI  TUKA NA SEKOJ NACIN SE OBIDUBAAT DA NE UBIAT, UNISTAT, NEGIRAAT, DA JA UPROPASTAT I PODELAT ZEMJAVA, VIE IDITE USE PARI DA IM DAVATE I SITE  VASI SO POT STEDENI PARI ODMA U GRCKA ZA 10 DENA DA GI PORTOSITE IC DA NE MISLITE, PA I AKO TREBA I VISA DA SE PONIZITE DA CEKATE ZA PARI DA IM ODNESETE!

FALI MAKEDONSKI NACIONALIZAM SO VAKVI SOSEDI BEZ RECIPROCITET KE NE ZGAZAT!
SRAMOTA



Коментари:
Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 16:56
SRAMOTA


Постирано од: bojan81
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 17:04
Кај македонците постои еден психолошки проблем нив ако не ги пушташ во диско сите ќе дојдат, ако ги плукаш навредуваш сите ќе ти дојдат. Што знаеш можда им одговара. И ич да не се секираш ако нив не им е жал за нивните пари тогаш мене уште помалку. Јас лично им се смеам на мозокот по цели плати да трошиш во Икеа зошто само било во грчка тогаш што да кажам, малограѓанштина. Ако веќе сакаат да пазарат нека одат во Рим, Париз, Милано, Ница па нека бидат фраери а не на циганине кои им ги прогонале дедовците да ги клукаат со пари. 


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 17:16
I DOSTA SLUSAM SRANJA ZA "MAKEDONCITE" OD MAKEDONCI! MALKU DRUGITE NE VERGJAAT! toa se nekonstruktivni samonegiracki kritiki so samo ja vlosuvaat rabotata.
so e ova mozda "im" odgovara! Bojan ti si del od toa "nim" dosta samite si rabotime protiv sebe!
SRAMOTA


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 17:21
I OCAJNO NI FALI MAKEDONSKO NACIONALNO CUVSTVO
"so e toa od tipot ako oni sakaat mene ne mi e gajle"
NIE SME EDNO ISTO - MAKEDONCI-
AKO NEKOJ NA NEKOJ BRAT MAKEDONEC MU E UBAVO I NA MENE TOA KE SE ODRAZI
AKO NEKOJ BRAT MAKEDONEC MU E LOSO I NA MENE TOA KE SE ODRAZI

FALI ZDRAV KONSTRUKTIVEN MAKEDONSKI NACIONALIZAM I CUVSTVO NA ZAEDNISTVO! ZA NA SITE DA NI E PODOBRO!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 17:23
aве за последниов пост браво...аман веќе, сами меѓу себе се вреѓаме а другите сеир од страна ни фаќаат....патем, јас во веро не ни пазарам, најчесто тедико ако веќе одам во самопослуга.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 17:51
Zosto bojkot na Vero. Gazdata e grk, da, no vrabotenite se site makedonci.


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 17:55
gazdata i 99% od proizvodite se GRCKI, a za 100eu so im dava na vrabotenite ne fala, ako pazarime vo drug supermarket tie ke "porasnat" i ke gi vrabotat istite od Vero -grizata za vrabotenite ne drzi.

SEKOJ RAZUMEN MAKEDONEC, SO SI GO SAKA DOBROTO, -NETREBA DA PAZARI VO VERO-


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 17:57

 Zatoa jas ovde od Interspar vo Praga si kupuvam Spanski maslinki a ne Grcki,голема%20насмевка pa i holandska feta a ne Grcka...taka treba i vo Makedonija,
  Bojkot na se sto e Grcko, pa neka im skapuva robata po magacinite, i da vidat kolku ke im opadne suficitot vo izvozot sto go imaat so Makedonija.Em pecalat na nas, em ne plukaat..
 
  A licno, ne znam sto Makedoncite videle vo taa IKEA, eve jas minatata godina opremiv cel stan so oprema, del ja kupiv vo IKEA( spalanata soba) a ostanatite sobi vo Sconto(italijanski konk*rent na ikea)...
  mozam da kazam deka imaat mnogu nekvaliteten mebel, ubav na dizajn, no kvalitetot e za nikade.Ne bi preporacal proizvodi od IKEA- koznata fotelja vo rabotnata soba , kupena vo IKEA mi ostava crni tragi na kosulata..tolku za kvalitetot na IKEA)
  Da odam vo IKEA vo Solun kade mi lepat etiketi na avtomobilot, so navredlivi zborovi, i plus kupuvajki tamu da im go polnam budzetot na grcite preku DDV, i da ostavam pari zaraboteni kaj niv...nema sansi!

 Ama se prasuvam koga drugite Makedonci ke se svestat????
 


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 19:02
Треба добро да се размисли.
Колку македонци се вработени во ВЕРО??
Колку семејства ке останат на улица и гладни? и ред други послдователни работи.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 19:16
Orlov i Butel, decki ne ste apsolutno vo pravo!
Da zememe deka od denes nikoj nema poveke da stapne vo  bilokoj supermarket na VERO.  Znaci za 1 mesec  manje/vise ke zatvorat, i da, vrabotenite da ke ostanat na ulica,
- no dali mislite deka nema na mesto na Vero da otvori nekoj drug Supermarket?

Znaci kaj so bil Vero ke otvori Tinex ili Tediko, ili nekoj mlad makedonski finansier ke otvori svoj nov lanec supermarketi...
I toj so ke otvori ke ima porteba od vraboteni, znaci ne drzi voda vasava griza...

a koi se prednostite:

1 ke se prodavaat poveke proizvodi od Makedonija
2 znaci parata ke se vrti pak kaj nasite proizvediteli
3 toa sve donesuva podobar makedonski standard
4 grcite -donekade- ke vidat deka nemozat da lizat kaj so plukaat
5 celiot kapital ( a stanuva zbor za stvarno golemi pari) zaso da mu gi davam na Grk (so zgora na se me pluka) i znaci da gi izlevam od zemjava?? Da e nas gazda pak manje vise ke investira  doma!

BOJKOT NA VERO ZA NASE DOBRO



Постирано од: AK47
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 19:20

Daj be lugje sto vi e , ehehe i sto sega samo Vero li ke bojkotirate ?  znaete li vie kolku kompanii grcki ima vo ovaa drzava, ehehe pa grcija e najgolem investitor ?? ne si vo sostojba ti da bojkotiras nesto, nego treba da povikas na investicii, Okta, Cosmofon, kazina  , banki, fabriki ( sto gi terat vrabotenite da rabotat i za praznici) sve grcki, ne mozes nemas znagi , nie treba da se molime da ne begaat ovie grcite inaku iljadnici ke ostanat bez rabota



Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 19:22
member_profile.asp?PF=14834&FID=49 - AK47 glejsi rabota u tvoja zemja! Ah da i odlicno go zboruvas Makedonskiot jazik bravo!


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 19:23
Abe jas od damana SERAM vakvi gluposti ama toa e more IMA GLUPACI VO DRZAVAVA i TO E FAKT, PRVO VIDI BE KOLKU ODAt vo grcKA NA MORE? MA I TAMU DA IM SE LIZAT NA GRCITE, MI IDE DA GI UBIJAM TAKVITE BE I KOGA KE SLUSNAM NEKOJ DA MI RECE LICNO DEKA BIL VO GRCINA MU VIKAM SO k*r BARAS TAMU MORE MENTALEN EDEN EBATE PREDAVNIK GLUP ITN, GO NAVREDUVAM PA AKO SAKAI NEKA NIKOGAS NE MI NAPRAI MUABAT.

TIE NAS SKOPJE NIE KAJ NIV DA IDEME, MA NIKA IDAT U TRI PIZDE MATERINA I GRCITE I TIE SO ODAT ZA GRCIJA


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 19:24
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

Orlov i Butel, decki ne ste apsolutno vo pravo!
Da zememe deka od denes nikoj nema poveke da stapne vo  bilokoj supermarket na VERO.  Znaci za 1 mesec  manje/vise ke zatvorat, i da, vrabotenite da ke ostanat na ulica,
- no dali mislite deka nema na mesto na Vero da otvori nekoj drug Supermarket?

Znaci kaj so bil Vero ke otvori Tinex ili Tediko, ili nekoj mlad makedonski finansier ke otvori svoj nov lanec supermarketi...
I toj so ke otvori ke ima porteba od vraboteni, znaci ne drzi voda vasava griza...

a koi se prednostite:

1 ke se prodavaat poveke proizvodi od Makedonija
2 znaci parata ke se vrti pak kaj nasite proizvediteli
3 toa sve donesuva podobar makedonski standard
4 grcite -donekade- ke vidat deka nemozat da lizat kaj so plukaat
5 celiot kapital ( a stanuva zbor za stvarno golemi pari) zaso da mu gi davam na Grk (so zgora na se me pluka) i znaci da gi izlevam od zemjava?? Da e nas gazda pak manje vise ke investira  doma!

BOJKOT NA VERO ZA NASE DOBRO



 Moze da se Bojkotira, smenete sim-karticki namesto Kosmofon koristete VIP , barem Avstrija da go zema profitot, ionaka tie nema da go potrosat toj profit sponzorirajki akcii protiv imeto Makedonija, kako toa sto go pravat Grckite kompanii kako Cosmofon



Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 19:25
Alexandar MAk AK47 E PRODAENA DUSA. NE E ALBANec TUKU E KOSOVAR, KAJ SO MU NUDAT POVEJKE TAMU ODI, A I AKO MU PONUDAT NEKOJA 1000 IMA I DA SE EBI AKO TREBA SO NEGOVIOT TAKOV MOZOK ,TAKA DA NE GO FEMAJ...............


ZA VERO NIKOJ DA NE POSOL POVEJKE KOJ GO EBE VERO TAKA TREBA ZA GRCITE ILI DA GO FATIS I DA KAZE NA TELEVIZIJA OVA E MAKEDONIJA E TOGAS GO MENJAM POSTOV......


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 19:25
BOJKOT NA VERO ZA NASE DOBRO!
a ne se grizite so nasata najeftina rabotna raka, ic neveruvam deka ke begaat, treba oni da se molat na boga da im rabotime i polnime dzebovite..



Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:15
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

Orlov i Butel, decki ne ste apsolutno vo pravo!
Da zememe deka od denes nikoj nema poveke da stapne vo  bilokoj supermarket na VERO.  Znaci za 1 mesec  manje/vise ke zatvorat, i da, vrabotenite da ke ostanat na ulica,
- no dali mislite deka nema na mesto na Vero da otvori nekoj drug Supermarket?

Znaci kaj so bil Vero ke otvori Tinex ili Tediko, ili nekoj mlad makedonski finansier ke otvori svoj nov lanec supermarketi...
I toj so ke otvori ke ima porteba od vraboteni, znaci ne drzi voda vasava griza...

a koi se prednostite:

1 ke se prodavaat poveke proizvodi od Makedonija
2 znaci parata ke se vrti pak kaj nasite proizvediteli
3 toa sve donesuva podobar makedonski standard
4 grcite -donekade- ke vidat deka nemozat da lizat kaj so plukaat
5 celiot kapital ( a stanuva zbor za stvarno golemi pari) zaso da mu gi davam na Grk (so zgora na se me pluka) i znaci da gi izlevam od zemjava?? Da e nas gazda pak manje vise ke investira  doma!

BOJKOT NA VERO ZA NASE DOBRO



i te molam doobjasni...jas sum za bojkot na grcija vo sekoj pogled, ama bojkot na VERO nema nisto da znaci...kako prvo koj ke dobie od toj bojkot -tinex, hedis kam...nema realnost vo temava..aj da ne slusame bugarska i srpska muzika bi bilo podobro otkolku da go bojkotirame VERO, taka bi ostanale makedoncite sto rabotat vo ovoj lanec..I STO!!!...bzinisot ne treba da se mesa so politikata


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:20
Aleksandar ocigledno ti ne pazaris vo Vero, 80 % proizvodi se makedonski, piljarata i prizvodite koi imaat etiketa "proizvedeno za Vero" se proizveduvaat vo Makedonija, a da ne zboram za brojot na vrabotenite vo vkupno 8 hipermarketi koi se prijaveni i osigurani.

Nemoj da mi pravis sporedba so Tediko , kade nema nikakva usluga, kade gazdata makedonec e cicija da kupi 4 - 5 kameri , namesto toa 5-6 prodavacki stojat pomegju gondolite i da ne zboram kolku e prijatno da pazaris tamu koga vo cekor te sledat kako da si najgolem kradec, a samo edna prodavacka usluzuva na prostor od 15 metri sto znaci, leb, suvomesnati proizvodi, kafe, semki kikiriki... , zamrznati proizvodi, megjutoa ova veke e nadvor od temata.

Imame minister za nadvoresni raboti i neka si go raboti toa za sto e platen.


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:21

 A zosto Grcite, go koristat nivniot biznis vo politikata ako nema nikakva vrska? Pa nema ni edna izjava na Dora bez da spomen kolku lujge  "Grcija" vrabotala vo Makedonija, i kolku "investirale"
  demek toa usluga ni napravile nam, za nase dobro, zaboravajki gi teskite profiti koi gi zarabotuvaat vo Makedonija na smetka na Makedonskiot narod, koj e bedno platen.
  edna prodavacka vo VERO vo Grcija im plata od 1000 evra, vo makedonija kolku ima? 200? 250 evra,za istite rabotni casovi, i za identicna rabota...

  Bojkot na VERO i Cosmofon, i slicnite Grcki kompanii i proizovodi od Grcko poteklo!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:25
sekade kade sto ima nevrabotenost kako kaj nas i visok na rabotna sila, toa znaci i eftina rabotna sila.

neka razmislat moderatorite kolku tema " bojkot na Vero " ima vrska so politika.


Постирано од: Epirot
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:28
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

I OCAJNO NI FALI MAKEDONSKO NACIONALNO CUVSTVO
"so e toa od tipot ako oni sakaat mene ne mi e gajle"
NIE SME EDNO ISTO - MAKEDONCI-
AKO NEKOJ NA NEKOJ BRAT MAKEDONEC MU E UBAVO I NA MENE TOA KE SE ODRAZI
AKO NEKOJ BRAT MAKEDONEC MU E LOSO I NA MENE TOA KE SE ODRAZI

FALI ZDRAV KONSTRUKTIVEN MAKEDONSKI NACIONALIZAM I CUVSTVO NA ZAEDNISTVO! ZA NA SITE DA NI E PODOBRO!
Абе море,за да ти фали нешто треба првин да си го поседуваш,а пошто немате ама баш никакво национално чувство и не гладам дека нашто ви фали.
А што ке бојкотирате вие???? па зар не гледате Хелените преку 80% од странски инвестиции во Македонија ги поседуваат, па сега вие ке бојкотирате нешто!!!!!!
Па затоа ај слушнете еден добар совет па земете стапојите и правец Овчо Поле и пасете Овци оти за друго не ве бива.


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:31
Originally posted by Epirot Epirot напиша:

Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

I OCAJNO NI FALI MAKEDONSKO NACIONALNO CUVSTVO
"so e toa od tipot ako oni sakaat mene ne mi e gajle"
NIE SME EDNO ISTO - MAKEDONCI-
AKO NEKOJ NA NEKOJ BRAT MAKEDONEC MU E UBAVO I NA MENE TOA KE SE ODRAZI
AKO NEKOJ BRAT MAKEDONEC MU E LOSO I NA MENE TOA KE SE ODRAZI

FALI ZDRAV KONSTRUKTIVEN MAKEDONSKI NACIONALIZAM I CUVSTVO NA ZAEDNISTVO! ZA NA SITE DA NI E PODOBRO!
Абе море,за да ти фали нешто треба првин да си го поседуваш,а пошто немате ама баш никакво национално чувство и не гладам дека нашто ви фали.
А што ке бојкотирате вие???? па зар не гледате Хелените преку 80% од странски инвестиции во Македонија ги поседуваат, па сега вие ке бојкотирате нешто!!!!!!
Па затоа ај слушнете еден добар совет па земете стапојите и правец Овчо Поле и пасете Овци оти за друго не ве бива.


a ti od koja drzava si od babajanijaлутиналутина


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:33
Glej, nemoze sega "site nasi supermerkati da smrdele" a Vero da bli trendafil, so pazaranje vo Vero gi odlevate parite vo Grcija! i gi plakjate tie so ne plukaat! Ne im idam pa neznam! Politikata i parite se tesno povrzani, da nekazam deka ako se bojkotira Vero, Cosmofon etc se so e grcki interes vo Makedonija, samite Grci, tie samite, ke vidat deka neso so nivnata nadvoresna politika necini, i ke pomislat da glasaat poinaku.
Primer SAD gi obavesti denovive site poznacajni zapadni kompanii, Doiche Bank, Shell etc vo Iran deka sorabotkata so USA ke bide razgledana ako ne gi zatvorat sovite sedista vo Iran..i tie brzo brzo gi zatvorija...



Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:33
Originally posted by Epirot Epirot напиша:

Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

I OCAJNO NI FALI MAKEDONSKO NACIONALNO CUVSTVO
"so e toa od tipot ako oni sakaat mene ne mi e gajle"
NIE SME EDNO ISTO - MAKEDONCI-
AKO NEKOJ NA NEKOJ BRAT MAKEDONEC MU E UBAVO I NA MENE TOA KE SE ODRAZI
AKO NEKOJ BRAT MAKEDONEC MU E LOSO I NA MENE TOA KE SE ODRAZI

FALI ZDRAV KONSTRUKTIVEN MAKEDONSKI NACIONALIZAM I CUVSTVO NA ZAEDNISTVO! ZA NA SITE DA NI E PODOBRO!
Абе море,за да ти фали нешто треба првин да си го поседуваш,а пошто немате ама баш никакво национално чувство и не гладам дека нашто ви фали.
А што ке бојкотирате вие???? па зар не гледате Хелените преку 80% од странски инвестиции во Македонија ги поседуваат, па сега вие ке бојкотирате нешто!!!!!!
Па затоа ај слушнете еден добар совет па земете стапојите и правец Овчо Поле и пасете Овци оти за друго не ве бива.
]

Pozdrav do tebe so pesnata: NE TUKU SERI VIDI SE SAMIOT


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:35
"Абе море,за да ти фали нешто треба првин да си го поседуваш,а пошто немате ама баш никакво национално чувство и не гладам дека нашто ви фали."

-NEMATE- NACIONALNO CUVSTVOизненадување DECKI TI AKO NESI MAKEDONEC SO k*r BARAS NA NASI FORUMI, USE DA MRCIS, IDI KRSI GLAVA.

p.s. ne nee za tebe Kojot za Epirot e..



Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:36
ova poslednovo za mene e?мајмун


Постирано од: ZoranSk
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:41
Germanos Karavangelis.
Душманот на сите Македонци, човекот одговорен за спалување на секое село во егејска Македонија.
Благословувал турски топови.
Во сред центар е и добро работи.



Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:43
ај може кога ке се има можност ке го запалиме хехехехеххехехе


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:45
Originally posted by kojotovik kojotovik напиша:

ај може кога ке се има можност ке го запалиме хехехехеххехехе


големо%20гушкање
големо%20гушкање

-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 21:03


 "Sto ke si posees toa ke si poznees" odi uste malku da pazaris vo VERO i Cosmofon i Germanos... sekogas ima i ke imalo bedni "skopjancinja" koi za da se osekjaat visa klasa vo MK odat na soping vo Solun, lizat gazinja, i pazarat vo VERO i Cosmofon...

  Citajki go ova, barem nema da mi e zal koga ke cujam na BBC deka makedonija se rasparcila, ili go smenila imeto...zosto ne se Grcite krivi, tuku samiot Makedonski "narod"
 
  


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 21:12
a sto treba da napravi mak. narod...demokratski izbira vlada i toa e toa..ne e do narodotголемо%20гушкање

-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 21:32
Dali znaes deka Carefour(Francija) bese primoran da si gi povlece site Super marketi od Ceska lani? pa za badijala cena mu gi prodade na Tesco...a znaes zosto?Zosto Cesite od nekoi pricini go bojkotiraa Carefour, i ne odea da pazarat tamu(kako sto francija ne gi prima Ceskite rabotnici vo Francija sporeduvajki gi so polskiot vodovodzija). carefour si otide od Ceska prodavajki mu gi site kapaciteti na Angliski Tesco.
  ete gledas sto moze narod da ti napravi???? osven slepo da glasa za ovie ili onie????


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 22:41
mOZE DA SE NAPRAI AKO SE SEAKA .


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 23:36
Купувајте што повеќе во ВЕРО, створите клима да не можат да престигнат. Да вработуваат повеќе. Само така треба со нив.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 23:39
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Ќе те земам за маркетинг да ми водеш во фирмава?

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 00:42
Originally posted by orlov orlov напиша:

Купувајте што повеќе во ВЕРО, створите клима да не можат да престигнат. Да вработуваат повеќе. Само така треба со нив.

  Da ne si ti nekoj prodavac vo VERO? намигнувањенамигнувањенамигнување


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 01:30
BOJKOT NA VERO ZA NASE DOBRO!

racunajte deka sekoj denar potrosen vo vero e kako da ste mu go dale na vasiot najgolem krvnik, kako da mu kazete: sakas da me ubies eveti i nekoja paricka! sekoj denar potrosen u vero, racunajte deka ste go potrosile protiv sebesi! kako mesto hrana otrov da kupuvate, tolku e steten za Makedonija i Makedoncite!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 10:12
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

Купувајте што повеќе во ВЕРО, створите клима да не можат да престигнат. Да вработуваат повеќе. Само така треба со нив.

  Da ne si ti nekoj prodavac vo VERO? намигнувањенамигнувањенамигнување



Ne.
Strateg- militarist.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 10:14
Originally posted by kojotovik kojotovik напиша:

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Ќе те земам за маркетинг да ми водеш во фирмава?

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење



Oruzje ili orudija izrabotuvash ili prodavash.
Marketingot ne me interesira.
Strategijata DA.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: VerVer
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 10:19
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


"Sto ke si posees toa ke si poznees" odi uste malku da pazaris vo VERO i Cosmofon i Germanos... sekogas ima i ke imalo bedni "skopjancinja" koi za da se osekjaat visa klasa vo MK odat na soping vo Solun, lizat gazinja, i pazarat vo VERO i Cosmofon...
  


Ne samo s'to odat na s'oping vo VERO, nego toa e i stvar na prestizz i demonstracija na status. Tazzno, .
I toc'en e  faktot deka se nema dovolno NACIONALNO SAMOC'UVSTVO i DOSTOINSTVO.
Za toa treba da se bara vinata vo semejstvoto, instituciite mediumite, s'to narodot e potpolno obezlic'en.


-------------


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 10:25
Originally posted by Neonic Neonic напиша:



 "Sto ke si posees toa ke si poznees" odi uste malku da pazaris vo VERO i Cosmofon i Germanos... sekogas ima i ke imalo bedni "skopjancinja" koi za da se osekjaat visa klasa vo MK odat na soping vo Solun, lizat gazinja, i pazarat vo VERO i Cosmofon...

  Citajki go ova, barem nema da mi e zal koga ke cujam na BBC deka makedonija se rasparcila, ili go smenila imeto...zosto ne se Grcite krivi, tuku samiot Makedonski "narod"
 
  


Vistina i tuka malku se moze, no ako nekoi poedinci (toa so go vikas "skopjancinjata" so se pravat visa klasa se mnogu malku na broj, vero sigurno ne zivee od niv) pazarat tamu toa malku menuva... rabotata e da se sensibilizira posirokata javnost, pogloemiot del od gragjanite treba da se pocuvstvuvaat barem malku navredeni od grckoto odnesuvanje i da demonstriraat so nekupuvanje vo Vero, Cosmofon, Germanos etc... (ne znam koj go drzi Germanos ako nekoj ima info bi sakal da pise neso na tema..)


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 10:29
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:







BOJKOT NA VERO ZA NASE DOBRO!racunajte deka sekoj denar potrosen vo vero e kako da ste mu go dale na vasiot najgolem krvnik, kako da mu kazete: sakas da me ubies eveti i nekoja paricka! sekoj denar potrosen u vero, racunajte deka ste go potrosile protiv sebesi! kako mesto hrana otrov da kupuvate, tolku e steten za Makedonija i Makedoncite!



Ama bas nisto ne gledam deka sum napravila nesto protiv sebe, a so kupuvanjeto vo Tediko, isto ne gledam deka sum napravila nesto za sebe.

Otprilika vo isto vreme se otvoreno Vero i Tediko vo Skopje, za toa vreme Vero otvori uste 7 hipermarketi i vraboti mnogu lugje, a Tediko otvori nekoi sitni prodavnicki i ne vraboti nikogo. Site vraboteni se od Veles i sekojdnevno patuvaay natamu navamu a kolku oni se plateni i ne se eksploatirani... ne e tesko da se vidi. Pokraj toa bas nisto ne napravil za da ja podobri uslugato kon kupuvacot.

Narodoto cuda pravi da, pokazaa makedoncite deka mozat, 2001 koga prestanaa da kupuvaat na Bitpazar i vo plasticnata ulica, megjutoa sto posle? Nasite makedonski pazardzii i plasticari gi dignaa cenite 3 pati...

Za nacionalna svest potrebno e nesto mnogu poveke otkolku sto nasava Makedonija na nas ni dava.


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 10:36
Originally posted by butel2 butel2 напиша:


Za nacionalna svest potrebno e nesto mnogu poveke otkolku sto nasava Makedonija na nas ni dava.


Ne mrci so ti dava Makedonija na tebe nego kazi so si dala ti za Makedonija!
I stvarno nemozam da razberam kako ne se cuvstvuvas barem malku navredena od Grckovo odnesuvanje kon nas, zname ni smenija, ime praat se da smenat, identitet ni gazat, nasite od severna grcija gi ubivaa, i gi ubivaat i proteruvaat i den denes...

A nie use u vero da im ideme, zoso? deka malku bil poubav od nasite supermarketi...

link na makedoncite vo egejska makedonija
http://www.florina.org/index.html


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 10:45
Na Makedonija ( potocno na vlasta na Makedonija ) i ne i trebaat lugje koi mozat da i dadat , tuku onie od koi moze samo da zema.

Znameto ne go smenija grcite, tuku samite makedonci vo vlasta po baranje na grcite, dali ke bide taka i so imeto... ke vidime.

za nasite vo Grcija i nemoj da mi kazuvas...

I najnakraj i ne e vazno sto jas kako edinka mislam i pravam, megjutoa site mozevme da vidime vo emisijata "Biseri" na A1 kakvi genijani deca se rodeni vo nasava Makedinija, i kolku tie vredat. Sto sakam da kazam, tokmu ona sto ti go prasuvas, sto ovaa Makedonija pravi za niv, tie da ostanat ovde ili da se vratat ovde? NISTO

Se e kazano vo naslovot na eden nedelnik, " od se sto mozevme da napravime za Tose, uspeavme samo da go zalime "




Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 10:54
Butel... Makedonija e apstrakten poim (kako i sekoja drzava) a ti zboris za Mk kako za nekoja licnost od koja cekas neso!
Makedonija si TI!
toa so TI ke go napravis -e Makedonija-, pocni od sebe mesto da mrcis za toa so ne si go dobila od tvojata zemja, so si doprinela ti?

Politicarite kradele, politicarite ova politicarite ona! Bas me zabole za politicarite... koga narodot, eve ti na primer, nejke da si lisi edno pazarenje vo Vero vo ime na Makedonija i nacionalna gordost, i mi spominja deka vero bilo "poubavo" i slicni raboti so mi spominjas politicari...

i povtoruvam nesvakjam kako nesi barem malku navredena od vakvovo grcko odnesuvanje i kako ne gleas deka so pazarenje vo vero na dusmanite nasi pari im davas, i kako toa moze da ne te zasega???



Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 10:55




Постирано од: VerVer
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 11:01
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

Butel... Makedonija e apstrakten poim (kako i sekoja drzava) a ti zboris za Mk kako za nekoja licnost od koja cekas neso!
Makedonija si TI!
toa so ti ke go napravis e Makedonija, pocni od sebe mesto da mrcis za toa so ne si go dobila od tvojata zemja, so si doprinela ti?



големо%20гушкање
KRAJNO  VREME E TAKA DA POC'NE DA SE RAZMISLUVA.
SEKOJA EDINKA SE BROI


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 11:03
jas ne MRCAM tuku si go kazuvam moeto mislenje, Ne sum navredena zatoa sto pazaram tamu kade sto dobivam vrvna usluga namesto za istite pari da odam nekade kade sto so samoto vleguvanje me gledaat kako potencijalen kradec.

mnogu poveke sum navredena zatoa sto od dzep plakam za osiguruvanje i dobivam nikakva usluga po ambulantite i pak moram da plakam, a nekoi drzavjani na stranska drzava, koi nemaat vo sebe ni m od makedonija ke se lecat besplatno ovde. tuka treba nesto mnogu da se napravi zatoa sto ovde ona sto makedoncite go vlozuvaat , nekoj ke go odleva na drugo mesto.

a grkot dosol ovde, vlozil, ama del od kapitalot odi vo nasite fondovi i vo dzepovite na nasi vraboteni. ti sakas se da dade ovde ? aman, pa nikoj ne raboti za ubavi oci.

Megjutoa vo pravo si, treba da prestanam da pisuvam, za necija zal ili sreka, nekoi ovci duri ni ovcarot ne moze da gi tera kade toj saka.


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 11:17
Ova e tipicno egoisticko razmisluvanje na poedinka, so ne i e ic gajle za niso drugo podaleku od sopstveniot nos...
ti ne mislis kako Makedonka nego pred se kako edinec sama za sebe! ne ti bilo ic gajle za Makedonija, Makedoncite ili bilo so slicno... toa e kratkovido gledanje so za kratko vreme pagja vo voda... brzo ke svatis deka vo toa "makedoncite" za koi ne ti bilo gajle i protiv koi si pravela i dela... vo taa grupa spagjas i TI... ke svatis i deka so pravenje na raboti van Makedonski interes (samo deka ti bilo "poubavo" da pazaris vo Vero na primer, nedaj boze neso poveke da treba da se napravi...) si rabotela protiv samata sebesi...

bez nacionalen identitet, i so vakvo mislenje sama-za-sebe nerazbitas deka si sirace samo u svet, stanuvas meso za melenje so krvnicive nasi edvaj cekaat da go stavat u masina...ako ne si bereme dobro samite na sebesi koj ocekuvas dobro da ni bere???

Treba da ti bide gajle, deka toa so se slusuva okolu tebe, koga togas ke te zasegne i tebe, ke te udri i tebe po nos... (najverojatno veke i te zasegnuva, no use mi zboris deka "makedonija" ti e kriva...) 


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 11:33
davam poddrska da ne se pazari vo vero i ostanatite grcki kompanii , poarno zenite na tie sto rabotat vo konfekcii grcki da sedat doma i da si gledaat kukata i domakinlukot mesto da im rabotat na grcite , arno ama pust k*rvarlak тага. TOTALNO IGNORIRANJE . kaj da vidam grci vo prilep , gi paskam i gi brkam 

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 13:15
Aleksandar ti ne si kompetenten da davas karakteristika za mene kako licnost. Moze da diskutirame ti od tvoja gledna tocka i jas od moja. Kako sto jas ne davam karaktiristika za tebe, nemoj ni ti za mene zatoa sto toa preogja vo navreda.

Koga ne se znae da se dade adekvaten odgovor , togas se udira sekogas so negativni konstatacii za samiot clen koj si napisal samo svoe mislenje. Kolku ti mene me poznavas i sto znaes ti za mene, sto sum napravila ili sto ne sum napravila? Vozdrzi si se od takvite komentari zatoa sto voopsto ne im e mestoto tuka.


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 13:45
Izvini ako sum te navredil, toa sigurno ne mi e namerata i tuka najmalku sakam da pravam licni navredi na bilokoj тага... a to so go kazav ne bese samo za tebe, tuku nekako za site nas - Makedonci da imame poveke cuvstvo na zaednica, i konstruktiven nacionalizam!

BOJKOT NA VERO I SE SO NI PRODAVAAT GRCKO-ZA NASE DOBRO
pozdrav


Постирано од: moira
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 14:07
Vo VERO so mnogu mal procent se zastapeni grcki proizvodi, ima dosta i makedonski proizvodi, no dokolku se bojkotira VERO, ajde da gi bojkotirame i OKTA, KOSMOFON, GERMANOS, ALFA BANKA, ELBISCO (bivs Zito luks), STOPANSKA BANKA i red drugi kompanii i firmi vo koi makedoncite go pecalat lebot, ajde ili samo VERO e problem.....

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 14:15
100% sum za se toa! no moze i so Vero da se pocne pa posle se po red :)
Kosmofon, Germanos i Elbisco moze i momentalno da se bojkotiraat, za bankite i rafinerijata malku potesko deka veruvam deka e manje vise monopol.. no vazno e so neso da se pocne, da se dae na znaenje deka na nas ne ni e se ravno, i deka nemoze da ne vozat kako sakaat...



Постирано од: orlov
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 14:26
Како може да бојкотираме, кога сами со себе не сме начисто.
Неможе за сериозна работа да си играме по системот ,,држ не дај,, или едно или друго.
А најпаметно е собирање, блокада и протерување на газдата во знак на револт поради повреда на националното чувство. Останатите кои не се од македонска националност можат и тие како државјани на Република Македонија да се придружат. Нека опростат што говорам за национално чувство но, тоа е доста појако и во мене и во секој вистински македонец.
Затоа само демонстративно протерување на грчките фирми од Македонија, не само на ВЕРО, тоа важи и за сите останати па и на петрол компанијата која ќе ни ја испразни државната каса.
Па браќа македонци:  повелете.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 14:33
Da se proteraat? toa zvuci malku varvarski...
veruvam deka samo educirano konsumiracko opstestvo, kako so funkcionira u cel svet e poveke nego dovolno...
da ne im kupi nikoj u Vero, Cosmofon ili Germanos pa sami neka mislat so e rabotata i kaj zgresileнамигнување
Posle, ova prasanje ne ja zasega licnata nacionalnost, bi trebalo da gi zasegne site Makedonski gragjani, edno za Makedonskata ekonomija, drugo za Makedonskata nadvoresna politika so direkno ni ja koci Grcija!

Kako i da e veruvam deka brakjata ni nasi veke od poodamna pravat selektiran konsumizam i pazat na koj para davaat...

OBEDINET BOJKOT NA GRCKI INTERESI VO MAKEDONIJA!
da napravime nesto dobro
dobro e za nasiot dzep, dobro e za nasata drzava, dobro e za site nas!среќа


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 14:41
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

Da se proteraat? toa zvuci malku varvarski...
veruvam deka samo educirano konsumiracko opstestvo, kako so funkcionira u cel svet e poveke nego dovolno...
da ne im kupi nikoj u Vero, Cosmofon ili Germanos pa sami neka mislat so e rabotata i kaj zgresileнамигнување
Posle, ova prasanje ne ja zasega licnata nacionalnost, bi trebalo da gi zasegne site Makedonski gragjani, edno za Makedonskata ekonomija, drugo za Makedonskata nadvoresna politika so direkno ni ja koci Grcija!

OBEDINET BOJKOT NA GRCKI INTERESI VO MAKEDONIJA!
da napravime nesto dobro
dobro e za nasiot dzep, dobro e za nasata drzava, dobro e za site nas!среќа



Без РАДИКАЛИЗАМ нема ништо да се постигне. Ниту до сега нешто без радикализам во светот е постигнато.
Затоа само напред.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 14:53
Glej i samoto ova so se organizirame da gi bojkotirame Grckite prihodi od Makedonija, samoto ova so ja sensibilizirame javnosta da pravi selektiven konsumizam e radikalno. Posle ako saka nekoe Grce da dojde da ja vidi nasava zemja ko turista, ili saka na nekoj nacin da ostavi evra tuka, dobredojde, neam nisto protiv, veruvam deka so ova se sl*game site!
Toa so me zeze e koga Grk ke dojde tuka da muzi a nasite potosuvaci imajki izbor! mu gi davaat na nego parite a ne na nas covek...
i veruvam deka tuka moze mnogu da se doprinese...

OBEDINET BOJKOT NA GRCKI INTERESI VO MAKEDONIJA!
da napravime nesto dobro
dobro e za nasiot dzep, dobro e za nasata drzava, dobro e za site nas!среќа



Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 18:12
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

Da se proteraat? toa zvuci malku varvarski...
veruvam deka samo educirano konsumiracko opstestvo, kako so funkcionira u cel svet e poveke nego dovolno...
da ne im kupi nikoj u Vero, Cosmofon ili Germanos pa sami neka mislat so e rabotata i kaj zgresileнамигнување
Posle, ova prasanje ne ja zasega licnata nacionalnost, bi trebalo da gi zasegne site Makedonski gragjani, edno za Makedonskata ekonomija, drugo za Makedonskata nadvoresna politika so direkno ni ja koci Grcija!

Kako i da e veruvam deka brakjata ni nasi veke od poodamna pravat selektiran konsumizam i pazat na koj para davaat...

OBEDINET BOJKOT NA GRCKI INTERESI VO MAKEDONIJA!
da napravime nesto dobro
dobro e za nasiot dzep, dobro e za nasata drzava, dobro e za site nas!среќа


  Najverojatno mislese Proteruvanje, ama ne vo bukvalna smisla na zborot. Imeno, ako edna kompanija ,eve na primer VERO e soocena so nekolku mesecen ili godisen pad na profitot,veke vo samata kompanija se otvara prostor, za prodazba na taa kompanija i napustanje na pazarot, poradi nerentabilniot biznis. treba da se pritisne VERO, da gubi vo Makedonija, i da se primora da gi prodade svoite supermarketi zaedno so vrabotenite na drug gazda. Taka ke se izbrkaat Grcite od MK, i ne ke mozat da exploatiraat.


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 18:16
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

Glej i samoto ova so se organizirame da gi bojkotirame Grckite prihodi od Makedonija, samoto ova so ja sensibilizirame javnosta da pravi selektiven konsumizam e radikalno. Posle ako saka nekoe Grce da dojde da ja vidi nasava zemja ko turista, ili saka na nekoj nacin da ostavi evra tuka, dobredojde, neam nisto protiv, veruvam deka so ova se sl*game site!
Toa so me zeze e koga Grk ke dojde tuka da muzi a nasite potosuvaci imajki izbor! mu gi davaat na nego parite a ne na nas covek...
i veruvam deka tuka moze mnogu da se doprinese...

OBEDINET BOJKOT NA GRCKI INTERESI VO MAKEDONIJA!
da napravime nesto dobro
dobro e za nasiot dzep, dobro e za nasata drzava, dobro e za site nas!среќа


  A za GRCIKITE PROIZVODI,veke sum kazal. TREBA DA SE BOJKOTIRAAT i da ne kupuvame proizvodi od grcko proizvodstvo.
  Nekoj ke prasa zosto?
 
  Pa eve zemete cokoladen kroasan od Chipita, i videte na pakuvanjeto specifikacii na prizvodot. i pokraj site znaci na drzavi vo juzna evropa SRB,ALB,BG,HU,CZE, itn   ke vidite i toa neizbeznoto F.Y.R.O.M i potoa tekst na makedonski jazik od sto e napraven proizvodot.

   Dobar apetit posle toa.... голема%20насмевкаголема%20насмевка


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 18:45
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

Da se proteraat? toa zvuci malku varvarski...
veruvam deka samo educirano konsumiracko opstestvo, kako so funkcionira u cel svet e poveke nego dovolno...
da ne im kupi nikoj u Vero, Cosmofon ili Germanos pa sami neka mislat so e rabotata i kaj zgresileнамигнување
Posle, ova prasanje ne ja zasega licnata nacionalnost, bi trebalo da gi zasegne site Makedonski gragjani, edno za Makedonskata ekonomija, drugo za Makedonskata nadvoresna politika so direkno ni ja koci Grcija!

Kako i da e veruvam deka brakjata ni nasi veke od poodamna pravat selektiran konsumizam i pazat na koj para davaat...

OBEDINET BOJKOT NA GRCKI INTERESI VO MAKEDONIJA!
da napravime nesto dobro
dobro e za nasiot dzep, dobro e za nasata drzava, dobro e za site nas!среќа


  Najverojatno mislese Proteruvanje, ama ne vo bukvalna smisla na zborot. Imeno, ako edna kompanija ,eve na primer VERO e soocena so nekolku mesecen ili godisen pad na profitot,veke vo samata kompanija se otvara prostor, za prodazba na taa kompanija i napustanje na pazarot, poradi nerentabilniot biznis. treba da se pritisne VERO, da gubi vo Makedonija, i da se primora da gi prodade svoite supermarketi zaedno so vrabotenite na drug gazda. Taka ke se izbrkaat Grcite od MK, i ne ke mozat da exploatiraat.

BRAVO!


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 01:08
Originally posted by mrdnat mrdnat напиша:

ima pravo "golemiov,
eve ,jas imav pola sise OUZo i taman sakav malku da popijam ,koga go vidov agitatorov,i mi presedna pijackata,pa go isturiv vo mijalnikot!
a,kazete kako sum gi zaebal grcite?!

taka im treba!лутина


izgleda tie poise te zaebale tebe brat... mesto strumicka mastika da si pies...
голема%20насмевка


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 11:08
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

Originally posted by mrdnat mrdnat напиша:

ima pravo "golemiov,
eve ,jas imav pola sise OUZo i taman sakav malku da popijam ,koga go vidov agitatorov,i mi presedna pijackata,pa go isturiv vo mijalnikot!
a,kazete kako sum gi zaebal grcite?!

taka im treba!лутина


izgleda tie poise te zaebale tebe brat... mesto strumicka mastika da si pies...
голема%20насмевка


 I Turska Raki , toa ti e isto. Ama demek Ouzo bilo nesto specijalno ..obicna mastika strumicka

 "Isto sranje, drugo pakovanje" po dupla cena голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Постирано од: bond....james b
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 20:00
strumicka,

kolku prosto zvuci?!

-------------
You live only ONCE!


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 20:03
he he abe... i Strumicanka prosto zvuci...
he  he голема%20насмевка


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 20:06

 Eve sega vo VERO ke imate za kupuvanje i KIPARSKI  Lokum...
 
 
kaj se culo i vedelo deka lokumot e od Kipar, koga se znae deka lokumot po poteklo e od sredniot istok, a kaj nas dosol so Otomanskata Imperija, te preku Turcija..
  Ova Grcive bas se bolni....


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 11:47
ne mozam da vi se nacudam na plitkite razmisluvanja. se razbira li nekoj od vas voopsto od ekonomija ili samo onaka si pisuvate?

nekoj sto redovno plaka pridonesi ne gi odliva drzavnite fondovi tuku stava priliv.

vie toa nekako mnogu proleterski zvucite, radikalizam, protiv gazdite i burzoazijata.... pa neli komunizmot i opstestvenata sopstvenost ne cini? koj sakase demokratija, ete ja demokratijata. ama pak ne cini...

i prasajte gi vrabotenite dali poveke sakaat da rabotat tamu kade sto imaat osiguruvanje, tocno rabotno vreme i plata , ili tamu kade sto nemaat osiguruvanje, rabotat mnogu poveke od normalno rabotno vreme, nemaat slobodni denovi ni godsisni odmori a i plata kako ke mu se kefne na gazdata makedonec.

kulturata ne mi dozvoluva da napisam edna izreka ...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 18:01
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ne mozam da vi se nacudam na plitkite razmisluvanja. se razbira li nekoj od vas voopsto od ekonomija ili samo onaka si pisuvate?

nekoj sto redovno plaka pridonesi ne gi odliva drzavnite fondovi tuku stava priliv.

vie toa nekako mnogu proleterski zvucite, radikalizam, protiv gazdite i burzoazijata.... pa neli komunizmot i opstestvenata sopstvenost ne cini? koj sakase demokratija, ete ja demokratijata. ama pak ne cini...

i prasajte gi vrabotenite dali poveke sakaat da rabotat tamu kade sto imaat osiguruvanje, tocno rabotno vreme i plata , ili tamu kade sto nemaat osiguruvanje, rabotat mnogu poveke od normalno rabotno vreme, nemaat slobodni denovi ni godsisni odmori a i plata kako ke mu se kefne na gazdata makedonec.

kulturata ne mi dozvoluva da napisam edna izreka ...


 Da sum studiral ekonomija, i momentalno internacionalni odnosi i diplomatija.
  A ova tuka so VERO ne se gleda od ekonomska tocka, tuku od POLITICKA,bidejki kako takvo e koristeno nasekade vo svetot od strana na Grcija da se zacrni Makedonija( demek tie investirale kaj nas, ne hranele a nie sme bile tolku tvrdoglavi divi...varvari)
 
  Toa moze samo na nekoj neuk i nepismen da mu go "prodavaat". Ako Grcite nemaa DEBELI Materijalni interesi vo Makedonija(delumno i na nasa steta) nikogas nema da otvaraa biznisi vo Makedonija, na prvo mesto.
 A za toa dali VERO plakjal ili ne pridonesi, prvo treba drzavata da vospostavi sistem kade sekoj praven subjekt, firma ,kompanija i slicno MORA da ima fiksno rabotno vreme,socijalno i zdravotno osigurani rabotnici  koe e opredeleno so zakon, koj vazi za site i voedno  da ja suzbie sivata ekonomija vo celata drzava.
 
Dali VERO pravi dobro za Makedonija??? NE,jas bi go rekol sprotivnoto, duri i od ekonomska gledna tocka.VERO vrsi eksploatacija, vrz baza na nasata nezavidna ekonomska situacija vo zemjava!

  Makedonija ima najniski danocni stapki vo Evropa, a od druga strana ima najevtina rabotna raka, koja itekako se EKSPLOATIRA, od tie stranski(GRCKI) investitori vo zemjava.
  Eden prodavac vo VERO vo GRCIJA zema pridonesi od minimum 1000evra,i samiot VERO plakja povisoki danoci na Grcija, dodeka samiot VERO ima priblizno isti ceni vo nivnite prodavnici.
 Kolku zema prodavac na VERO vo Makedonija za istoto rabotno vreme, i istite rabotni uslovi? Sigurno 4 pati pomalku.
  Logicki gledano, mozes li da mi kazes kade VERO ima pogolem profit????????

  Makedonija VERO- niski proizvodstveni trosoci +  nisko platena rabotna raka + niski danoci = PROFIT( debel)
 Grcija VERO-visoki proizvodstveni trosoci + visoko platena rabotna sila + povisoki danoci = profit (tenok)
 Koj VERO- Makedonski ili Grcki e poprofitabilen????
 I najtragicno e sto Grcite svoite DEBELI PROFITI na Makedonska Teritorija sakaat na svetot da mu gi prikazat kako MILOSRDIE i VELIKODUSNOST..

  Aj sega drag kolega ekonomistu, daj sprotivni argumenti za pogore kazanovo....i dokazi deka gresam, i od politicka i od ekonomska gledna tocka
 pred da pocnes da VREGJAS i da ne pravis site Komunisti! Na zapad za takvite postovi kako tvojot i za takvite lugje se koristi eden izraz : SMART ASS!!!
 Pozdrav


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 18:10
Neznam kako pojasno da go napisam ova Butel2... So poveke ima da se kaze od toa so e veke kazano na temava do sega???...
Nerazbiram kako moze use da ne e jasno deka pazarenjeto vo Vero i pravenjeto promet na site Grcki firmi vo zemjava e pred se neMakedonsko...
I nesvakjam kako ne si/ste navredeni od niv, pa use promet da im pravite.

So se odnesuva do tvojava poraka, ama ic ne drzi voda:
vikas:

"nekoj sto redovno plaka pridonesi ne gi odliva drzavnite fondovi tuku stava priliv"

- da sosema se sl*gam, no ova nema smisla da go kazuvas tuka deka kolku plakja gazdata na Vero danok tolku plakja i gazdata na Tinex ili bilo koj NAS, ne deka Grkot plakja poveke danok, a koj zatajuval danok koj nezatajuval, teoretski i NASITE i Grckite firmi mozat da go pravat toa, i si ima danocna inspekcija da si misli za toa...

"prasajte gi vrabotenite dali poveke sakaat da rabotat tamu kade sto imaat osiguruvanje, tocno rabotno vreme i plata"

-od kaj znaes deka vo makedonskite supermerkati nemaat osiguruvanje nemaat tocno rabotno vreme i tocna plata, a bas u Vero imale? A zgora na se si ima institucii vo drzavava so se plateni da go kontroliraat toa (inspekcii) koi go monitoriraat i Vero i NASITE supermarketi. znaci i ova tvoe mislenje nedrzi.

a koi se prednostite od bojkotiranje na grckite interesi vo zemjava:

1 ke se prodavaat poveke proizvodi od Makedonija
2 znaci parata ke se vrti pak kaj nasite proizvoditeli
3 toa sve donesuva podobar makedonski standard
4 grcite -donekade- ke vidat deka nemozat da lizat kaj so plukaat
5 celiot kapital ( a stanuva zbor za stvarno golemi pari) zaso da mu gi davam na Grk (so zgora na se me pluka) i znaci da gi izlevam od zemjava??? (pazi ne vikam danok tuka se izliva nego kjarot)
Da e nas gazda ke investira pak doma!
(ova e prosta logika i netreba neznam kakov ekspert za ekonomija da si za da svatis deka e taka..)

I use neso ke ti kazam, selektivniot konsumizam e eden od najmoknite miroljubivi oruzja so gi imaat gragjanite vo bilokoe demokratsko kapitalisticko opstestvo, i e prv znak na emancipiran i educiran narod...

Primeri ima mal milion, vo 90' godini GreenPeace go obvini Shell za golemi ekoloski katastrofi, i ako nebea civiliziranite educirani gragjani od cel svet da go cujat toj apel i demonstriraat so nekupuvanje na proizvodi od Shell najverojatno kompanijata i den denes ke prodolzese da go pravi istoto...
So drugi zborovi ovcite se za strizenje...
E sega nie na zborovi sme site za Makedonija, za nase vleguvanje vo EU, za nasa podobra idnina, ama koga treba abe edno kupuvanje da pripazime kaj go pravime vo znak na demonstracija... tuka nigde ne nema... (ne daj boze da treba neso poveke da se napravi..)
kako da vikas deka si za ekologija, i deka necini zagaduvanjeto a da ides da davas pari na Shell (koj od togas mnogu se smeni kako kompanija)...







Постирано од: orlov
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 20:55
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

Glej i samoto ova so se organizirame da gi bojkotirame Grckite prihodi od Makedonija, samoto ova so ja sensibilizirame javnosta da pravi selektiven konsumizam e radikalno. Posle ako saka nekoe Grce da dojde da ja vidi nasava zemja ko turista, ili saka na nekoj nacin da ostavi evra tuka, dobredojde, neam nisto protiv, veruvam deka so ova se sl*game site!
Toa so me zeze e koga Grk ke dojde tuka da muzi a nasite potosuvaci imajki izbor! mu gi davaat na nego parite a ne na nas covek...
i veruvam deka tuka moze mnogu da se doprinese...

OBEDINET BOJKOT NA GRCKI INTERESI VO MAKEDONIJA!
da napravime nesto dobro
dobro e za nasiot dzep, dobro e za nasata drzava, dobro e za site nas!среќа




Па господа македонци, само напред.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 23:12
pa, neka vi e so sreka bojkotot....

inaku neblagodarno e da se pravi sporedba pomegju vero vo makedonija i vero vo grcija, sporedba moze da se pravi pomegju vero vo makedonija i sekoj drug supermarket, ili bilo koja druga rabotna organizacija vo makedonija.

normalno deka vero i site drugi grcki firmi sto dosle ovde dosle poradi interes, a ona, makedonski proizvodi za makedonski interes i makedonski dzep....kade bevte koga se prodavaa site firmi i koga se dozvoli da navlezat grcite, pa i ne samo grcite, site stranci, ako veke sakame da bideme realni...

kako i da e, so sreka akcijata


Постирано од: bond....james b
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 23:41
da be,vero gi explatiral,a tinex,kam,tediko,slopski pazar,....
se mnogu velikodusni sprema svoite vraboteni ,pa im davaat duri i celi 130 evra,
ama ,najvazno e sto tie ne gi explatiraat!
mi se smaci vekje od vakvi i slicni "razmisluvanja" na "pametnite" makedonci.


-------------
You live only ONCE!


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 00:33

  Tinex Kam, tediko, ne se grcki investicii, i ne se oni tie, koi se setaat po Evropa , Pariz London Berlin da kazat kolku milioni evra ivestirale vo "Skopia" i deka tie ne hranat i se grizat za nasiot progres a nie sme "glupavi primitivni nekooperativni iridentisticki varvari" koi ne go razbiraat toa, kako sto toa go pravi Grcija, koristejki gi investiciite kako VERO Cosmofon OKTA i sl, da dokaze deka tie ni sakaat dobro i rabotat za nasiot progres, a nie sme tie koi necinat.
  Tuka ne zborime za efikasnosta na Makedonija da se spravi so siva ekonomija i rabotnicki prava(eksploatacija), tuku zborime za toa kako Grcija gi zloupotrebuva nejzinite finansiski investicii na site mozni nacini da ja OCRNI Makedonija, prezentirajki gi kako nesto mnogu pozitivno vo zemjava, a i samite znaeme kakvi uslovi imaat tekstilnite rabotnici vo okolinatana Bitola i za nivnite Grcki gazdi.
 
 Na site Grcki prizvodi nema specifikacija so megjunarodni priznatiot kod MKD, tuku go korista FUROM, ili ostavaat prazno mesto.

 Dali si probal da uvezes Makedonski proizvod vo Grcija na koj pisuva Made in Macedonia????

   aj nema poveke da ubeduvam nekoi lugje tuka na koi im e smaceno od "pametnite" makedonci kako sto ne narece.
 
 Idi pazari si u VERO, jadi grcki maslinki,grcka feta i ozvezi se so GRCKO OUZO dodeka cekas kako SKOT pred Grcka Ambasada, za da imas sansa da gi molis da ti dadat Grcka viza, so cel da odis kaj niv i da gi potrosis za 10 dena tesko zarabotenite EVRA .

  Koja patetika od narod...em go gazat , em uziva vo toa!!!!

  aj caos голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

 


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 00:41
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

pa, neka vi e so sreka bojkotot....

inaku neblagodarno e da se pravi sporedba pomegju vero vo makedonija i vero vo grcija, sporedba moze da se pravi pomegju vero vo makedonija i sekoj drug supermarket, ili bilo koja druga rabotna organizacija vo makedonija.

normalno deka vero i site drugi grcki firmi sto dosle ovde dosle poradi interes, a ona, makedonski proizvodi za makedonski interes i makedonski dzep....kade bevte koga se prodavaa site firmi i koga se dozvoli da navlezat grcite, pa i ne samo grcite, site stranci, ako veke sakame da bideme realni...

kako i da e, so sreka akcijata


  Mojot stav za Bojkot poveke odi kon bojkot na site proizvodi koi se "Made in Greece" a bojkotot na VERO e samo sporedna rabota.

 


Постирано од: bond....james b
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 00:43
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


  ......................... a i samite znaeme kakvi uslovi imaat tekstilnite rabotnici vo okolinatana Bitola i za nivnite Grcki gazdi.........................................................

 
  ova ke ti "stoi",samo ako ako makedonskite gazdi davaat podobri uslovi na svojot narod!! bidejki ne e taka ,nemash pravo da gi klevetish na prazno strancite ,deka ti go explatiraat! Normalno e da odis tamu kaj sto imas najmali trosoci i toa ne e samo tuka taka.

-------------
You live only ONCE!


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 02:46
Originally posted by bond....james b bond....james b напиша:

da be,vero gi explatiral,a tinex,kam,tediko,slopski pazar,....
se mnogu velikodusni sprema svoite vraboteni ,pa im davaat duri i celi 130 evra,
ama ,najvazno e sto tie ne gi explatiraat!
mi se smaci vekje od vakvi i slicni "razmisluvanja" na "pametnite" makedonci.


Ne e voopsto poentata na mojov topic  koj rabotodavac daval podobri ili polosi uslovi... i ne e uopste muabetot koj ekspotiral  koj ne...koj plakjal danoci koj ne... i nee poentata deka site stranski firmi necinele...  vakvi muabteti  samo ne nosat nadvor od tema...se znae deka kaj nas site eksploatiraat, i se znae deka 120 eu se bedotija plata... ne e muabetot toa...vprocem zborenje za ovie gore raboti pa stvarno nema smisla i nigde nenosi...doeka standardot e toj so e so ocekuvate...


Poentata e deka netreba  da pazarime  kaj Grci vo znak na revolt  poradi  nivnata necovecna politika kon Makedonija i Makedoncite...
I poentata e deka ako pazarite kaj Makedonec, znaci ako  k j a r o t  mu go davate na Makedonec toj negoviot kjar ke go investira pak u Makedonija sakal ili ne, znaci ke napravi poveke rabota kaj nas (rabotni mesta za vasite deca i vnuci...), ako gi potrosite parite u Vero, kaj Grkot, Karamanlis ke si gi odnese doma kaj nego i od tie pari pak Makedonec (vie ili vase dete) nema nikad air da vidi... da ne kazam deka samo zlo ke vidime..

Mislam poucetese na ljiockite majkomu stara... ljocka samo na ljocka pari dava i rabota otvara, taka celata nivna zaednica ubavbo zivee, a Makedonec i kaj ljocka i kaj grk para ostava... prosta logika e deka tie ke ziveat podobro od Makedonceto... neka ide nekoj od vas da prodava kaj ljocki ili grci pa da viis kakov pazar ke imate...

Makedonec u grcija nemoze da prodava, Makedonec kaj ljockite nemoze da prodava.. ako i kaj Makedoncite Makedonec ne prodava... kako mislite pari da se vrtat kaj nas??? Ako ne si bereme dobro samite na sebesi od koj dobro ocekuvate od kletoto grce ili od ljocka dobro ke cekate, a?




Постирано од: bisovski
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 04:34
se slozuvam vo potpolnost so alkesandar mak treba da se bojkotira sekoj proizvod od grcija od igli do maslinki a ako propadne vero kle se izdigne tineks i ke vraboti mozebi i poverke luge i ke im plaka povege zosto e makedonec zosto znae kaooe da nemas VLADIMIR TODOROVIK -TINEX E COVEK SO SRCE NO NEKOJ DRUG GO KOCI 


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 05:36
Originally posted by bond....james b bond....james b напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:


  ......................... a i samite znaeme kakvi uslovi imaat tekstilnite rabotnici vo okolinatana Bitola i za nivnite Grcki gazdi.........................................................

 
  ova ke ti "stoi",samo ako ako makedonskite gazdi davaat podobri uslovi na svojot narod!! bidejki ne e taka ,nemash pravo da gi klevetish na prazno strancite ,deka ti go explatiraat! Normalno e da odis tamu kaj sto imas najmali trosoci i toa ne e samo tuka taka.


 Aman be brat, pa i Avstrija i Slovenija investirale vo Makedonija, dali si cul, nekoja od posocenive da se FALI internacionalno sto napravila za Makedonija i da go koristi toa za pritisok vo politicki celi?
 Takvi politicki investicii ne ni se potrebni!!!
  I nie odime sekoja godina na odmor vo Grcija i ostavame Milioni evra tamu, pa nikogas ne sum cul Makedonec od politickiot zivot javno toa da go kaze vo megjunarodnite odnosi, i da kaze kolku milioni evra se slevaat godisno vo Grcija samo od dupliot vizen rezim, pokraj godisnite odmori i aranzmanite, soping turite, i vikendite vo koi Makedoncite obozuvaat da "trknat" do Solun i da potrosat nekoe evro.(i pokraj toa sto gi tretiraat ko svinji tamu)
  A na Grcija toa i e kako dobar den...

 Kako sto rekov temava ne e ekonomska ekspoatacija vo Makedonija, tuku stop na Grckata propaganda i omalovazuvanje i stop na Nivnite investicii od "dobra volja" koi naprotiv im sluzat samo kako orudie da ne istrebat unistat, i da go osakatat nasiot identitet...

 A zosto investirale? se razbira za debel profit kako i sekoj ostanat.

 Ama tie ostanatite, ne odat sekoj mesec po Pariz i London da se falat so toa, i da ne pravat nenormalni lugje so izmieni mozoci, koi neznaat da ja "cenat" grckata dobra volja i  "spasot" nas preku nivnite investicii

 намигнувањенамигнувањенамигнување


Постирано од: borec
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 12:05
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Daj be lugje sto vi e , ehehe i sto sega samo Vero li ke bojkotirate ?  znaete li vie kolku kompanii grcki ima vo ovaa drzava, ehehe pa grcija e najgolem investitor ?? ne si vo sostojba ti da bojkotiras nesto, nego treba da povikas na investicii, Okta, Cosmofon, kazina  , banki, fabriki ( sto gi terat vrabotenite da rabotat i za praznici) sve grcki, ne mozes nemas znagi , nie treba da se molime da ne begaat ovie grcite inaku iljadnici ke ostanat bez rabota



A sto mislish, pa tie samite IMAAT VLOZENO TUKA - i ako ne im odi?????  збунетост

Mislish deka ke im bide LESNO ili SAKAAT da gi prodadat firmite??? голема%20насмевка

NE.

Tie samo blefiraat, za da go dobijat toa sto sakaat. голема%20насмевка

Ima eden kup drugi luge sto ke sakaat da gi otkupat nivnite firmi.  Samo NEKA POVELAT.  намигнување



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 12:57
Mislam poucetese na ljiockite majkomu stara... ljocka samo na ljocka pari dava i rabota otvara, taka celata nivna zaednica ubavbo zivee, a Makedonec i kaj ljocka i kaj grk para ostava... prosta logika e deka tie ke ziveat podobro od Makedonceto... neka ide nekoj od vas da prodava kaj ljocki ili grci pa da viis kakov pazar ke imate...



zaboravas da napises nekoi mnogu bitni elementi za nasata makedonstina.... koga e ramazanskiot post ili bajram ili bilo koj drug praznik, cenite na pazarite pagjaat kaj albancite, za da moze sekoj albanec i onoj posiromasniot da si go proslavi praznikot. a koga se blizi bozik, veligden, ... zosto nasite makedonci pazardzii ne gi spustat cenite, tuku tri pati gi nakacuvaat?

grkot od vero ja donese kaj nas i nagradata na onie sto kupuvaat kaj nego, pa vidoa ne vidoa, pocnaa i tinex i sp i drugite.

zosto tolku blagorodniot Vlado tinex ne im dade extra plati na vrabotenite za nova godina na pr?

i da, mnogu podobra ke bese ako akcijata ti nosi naslov "Bojkotirajte grcki proizvodi" a ne bojkotirajte go Vero.

Veke rekov, vo vero 80% proizvodi se makedonski , a ostanatite supermarketi isto imaat dosta grcki proizvodi vo svojot asortiman.


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 14:01
Originally posted by bisovski bisovski напиша:

VLADIMIR TODOROVIK -TINEX E COVEK SO SRCE NO NEKOJ DRUG GO KOCI 


g-dine Bisovski a go znaete doticniot gospodin....todorovic ili onaka tresnavte kakov e...?????????


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: moira
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 14:50
Originally posted by bisovski bisovski напиша:

VLADIMIR TODOROVIK -TINEX E COVEK SO SRCE NO NEKOJ DRUG GO KOCI 


IMAL SRCE, PA SITE IMAME SRCE .
KOJ GO KOCI BE, STO ZBORUVAS , GO KOCEL NEKOJ
TI SLUCAJNO DA NE RABOTIS KAJ NEGO

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 15:01

A zosto da se bojkotira samo Vero , mozda nekoj ima nekoj market , i sega Vero mu pravi konk*rencija, i samo zatoa ja ima otvoreno temata.

Trebalo da bide BOJKOT NA GRCKI PROIZVODI I BIZNISI
 
A jas vikam, Grcija e najgolem investitor vo Mk i ako sakas da ostanes bez leb , bojkotiraj


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 15:26
ti AK glejsi rabota u tvoja zemja, ne mi doagjaj tuka pamet da solis na Makedonski vo Makedonija, gleam Albansko zname gitla u Al... i ne buckaj tuka Makedonci da idat da pazarat kaj Grci koga tie tvoite de daj boze ni slucajno kaj drug da stupnat promet da napravat...
Veke nekolku lugje kazaa, ako znaes Makedonski jazik, citaj... Grceto sigurno nee tuka deka e dobro i deka ne saka i deka saka da ni pokloni paricka, ne zboram tuka za Grcite so proizveduvaat vo Mk nego za Grcite sto prodavaat tuka, da ne im kupuvame, za nase dobro. A jas 100% se soglasuvam da se bojkotira sekoj grcki proizvod i prodavnica vo Makedonija, ne samo Vero.


OBEDINET BOJKOT NA GRCKI INTERESI VO MAKEDONIJA!
da napravime nesto dobro
dobro e za nasiot dzep, dobro e za nasata drzava, dobro e za site nas!среќа


Постирано од: dolnodupenka
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 18:08
makedoncite se incestualni,
sakaat samo od svoite da bidat dupeni,
a,se lutat koga nekoj od nadvor gi dupi !


Постирано од: moira
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 18:15
Ne treskaj zeleni, anglicanite se incestualni

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 21:56
Grceto sigurno nee tuka deka e dobro i deka ne saka i deka saka da ni pokloni paricka,


aman, do koga treba nekoj nas da ne saka, da ni poklonuva....?

Koj e toj makedonski gazda sto poklonuva?ne samo sto ne poklonuvaat tuku se dusevadnici...

mislam moze na nekoi im e tesko da se sfati, ama treba da se raboti i zaraboti.


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 22:41
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Mislam poucetese na ljiockite majkomu stara... ljocka samo na ljocka pari dava i rabota otvara, taka celata nivna zaednica ubavbo zivee, a Makedonec i kaj ljocka i kaj grk para ostava... prosta logika e deka tie ke ziveat podobro od Makedonceto... neka ide nekoj od vas da prodava kaj ljocki ili grci pa da viis kakov pazar ke imate...



zaboravas da napises nekoi mnogu bitni elementi za nasata makedonstina.... koga e ramazanskiot post ili bajram ili bilo koj drug praznik, cenite na pazarite pagjaat kaj albancite, za da moze sekoj albanec i onoj posiromasniot da si go proslavi praznikot. a koga se blizi bozik, veligden, ... zosto nasite makedonci pazardzii ne gi spustat cenite, tuku tri pati gi nakacuvaat?

grkot od vero ja donese kaj nas i nagradata na onie sto kupuvaat kaj nego, pa vidoa ne vidoa, pocnaa i tinex i sp i drugite.

zosto tolku blagorodniot Vlado tinex ne im dade extra plati na vrabotenite za nova godina na pr?

i da, mnogu podobra ke bese ako akcijata ti nosi naslov "Bojkotirajte grcki proizvodi" a ne bojkotirajte go Vero.

Veke rekov, vo vero 80% proizvodi se makedonski , a ostanatite supermarketi isto imaat dosta grcki proizvodi vo svojot asortiman.
  ostaj toa ,tuku vo denovite koga siptarite ne rabotat,makedoncite koristat prilika i gi nabivaat cenite,na primer,bananite se 35 din.,a koga gi nema siptarite,makedoncite imgi gi preprodavaat (na makedoncite)za minimum 50.
ebati narodot!лутина


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 01:07
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Grceto sigurno nee tuka deka e dobro i deka ne saka i deka saka da ni pokloni paricka,


aman, do koga treba nekoj nas da ne saka, da ni poklonuva....?

Koj e toj makedonski gazda sto poklonuva?ne samo sto ne poklonuvaat tuku se dusevadnici...

mislam moze na nekoi im e tesko da se sfati, ama treba da se raboti i zaraboti.


Butel2 gleam deka dzabe muabet praam so tebe, a od tvoja strana prodolzisi u Vero da si kupuvas kaj so ti bilo ubo na gzeto i kaj so Grkot za potroseni 10 000 denari daval edna cinija nagrada... A ako neso nesvakjas i nedocituvas ova postovive, barem, barem vozdrzise od pisuvanje i tresenje gluposti, od tipot deka sme bile komunisti, ili od tipot deka makedonija trebala neso na TEBE da ti dade za da te ZASLUZI, ili gluposti od tipot deka Makedonskite gazdi poloso gi tretirale vrabotenite od Grckite i nasite neplakjale pridonesi a site Grci plakjale... So ova ne samo so ne svakjas poentata na ovoj topic, i na mnogu lugje so pisuvaat tuka, nego so nenamesto postovi ja skrenuvas u drugi nasoki diskusijata;

ako i vaka kazano e komplicirano eve i prevod:
pisuvas raboti so nese za tuka, otvori novi topici i pisi do utre ako sakas so Mk ti duzela i kolku nasite danok ne plakjale...

A ako nedovolno svati, ovoj citat so si go izvadila ovde gore bese ironicen (ironija - se nadevam i za ova ne treba prevod) odgovor na postot na AK
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Grcija e najgolem investitor vo Mk i ako sakas da ostanes bez leb , bojkotiraj...

Koj (objasnuvanje: ovoj citat gore napisan od AK) sto zvuci kako grcite nesto da ni podaruvaat na nas deka se dobri i ako sme gi naljutele i ne im kupuvame ke sme ostanale bez leb, a jas se obiduvav da go kazam bas obratnoto --> oni ke ostanat bez leb i ke zatvorat ako ne im kupuvame...

...ergo (prevod od latinski: znaci) grceto e tuka deka moze da muzi, znaci mu cinime dodeka muzi a Makedonija kako ime necini, ako moze i kako zemja da nepostoi za Grkot use poubavo, Makedoncite (doobjasnuvanje: megju koi si i TI Butel2) za Grkot se cigani (prevod: grkot te pravi cigan Butel2) dojdeni na grcka zemja vo V vek, Egejska Makedonija (prevod: Makedonci kako ja i ti Bute2, mozebi i nasi rodnini, mozebi i nie) ja UBIJA! i ja UBIVAAT i den denes... pa kako da nebidam navreden od niv, pa i pari da im davam... i nerazbiram kako tie so pazarat vo vero, ili vo drugi grcki firmi ili ednostavno 10 dena vo grcija gzot sakaat da si go soncaat i na grk pari da ostavat nese navredeni od grckoto odnesuvanje pa use pari da im davaat...



Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 01:24

OBEDINET BOJKOT NA GRCKI INTERESI VO MAKEDONIJA!
da napravime nesto dobro
dobro e za nasiot dzep, dobro e za nasata drzava, dobro e za site nas!среќа




Gleam deka temava ide van kolosek, i mislam deka treba neso da pisam:

- so ovaa tema nesakam da kazam deka makedonskite pazardzii bile cvekje za mirisanje; so toa so pisuvate deka se koristoljubivi neranimajkovci se sl*gam nacisto, temava nee za makedonskite pazardzii nego za grckite! a ako ako bas gi sporeduvame makedonskite pazardzii kolku i da necinat se POMALOTO ZLO!

-ne e ovoj post samo za bojkot na Vero (kako so glasi naslovot) no za bojkot na site grcki prodavnici (Vero, Germanos, itn); pa i posiroko naprimer neidenje na odmor u grcka, ednostavno poradi protest ...da pokazeme deka nesme ovci za strizenje...

-ne e ovoj post za bojkot na grckite firmi sto proizveduvaat nesto vo Makedonija, deka so toa (so bojkot na fabrikite grcki npr) samo gubime (gubime rabotni mesta), topicov e za bojkot na konsumiranjeto na grcki proizvodi!











Постирано од: seksi
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 01:30
 Najprvin mislam deka ne si vo pravo taka da se obrakas na nekoj sto se deklarira za albanec. Sekoj ima pravo na mislenje.
Vo odnos na VERO te podrzuvam, no zborovi tuka ne pomagaat. Treba da se formira, mobilizira gragansko dvizenje koe na site kupuvaci pred vrata vo VERO ke im dava flaeri so podatoci za grckata politika kon Makedonija. Nekoj toa treba da go napravi, ispecati, i podeli. Toa e veke legalno (treba da se vnimava na porakite vo flaerite).Kako i da e jas sum DA, no treba pametna i efektivna akcija, no ne samo za VERO, ima mal milion firmi koi ja cicaat potta na ovoj narod - OKTA, ZITO LUKS, VIZI i lugeto koi ponizuvacki cekaat pred ambasada, mal milion drugi pomali firmi vo drzavava.
 A sto tuka???
IMA LI NEKOJ STO KE NAPRAVI AKCIJA. ILI SAMO KE SE PENAVIME OD NEEFEKTIVNI KOMENTARI?!!


-------------
Za da go postignes svojot son, najprvin treba da se razbudis!


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 01:43

OBEDINET BOJKOT NA GRCKI INTERESI VO MAKEDONIJA!
da napravime nesto dobro
dobro e za nasiot dzep, dobro e za nasata drzava, dobro e za site nas!среќа

"Treba da se formira i mobilizira gragansko dvizenje"
"Ima li nekoj so ke napravi akcija"" zborovi tuka ne pomagaat"

Gresis zborovite se toa sto tuka najmnogu pomaga - sensibiliziranje na javnoto mnenie. No ova so ti go vikas e ok i sum ZA!, i so toa (pecaten medium, delenje letoci itn) ke se ima stvarno mnogu pogolem dopir do gragjanite. Jasno deka ke treba da se najde nekoja organizacija (politicka ili gragjanska) so ke stoi zad toa, sto na nekoj nacin ke gi stiti interesite na Makedonskite gragjani...(na zapad slicni inicijativi prevzemaat zdruzenijata na potrosuvacite)
kako GreenPeace so bese protiv zagaduvanjeto na Shell ili kako so denes e PETA protiv maltretiranjeto na zivotnite od strana na Kineskite proizvoditeli na krzno, sto ja sensibiliziraat javnosta, t.e. potrosuvacite (na shell ili na ovie krzna npr) koi se indirekno glavnite odgovorni za vakvoto odnesuvanje... vo Makedonski razmer toa bi zvucelo vaka:

Makedoncite so samoto toa sto na Grcite im davaat pari, nesamo so se sl*gaat so nivnata antiMakedonska politika, nego davaat jasen znak deka preferiraat tokmu takva politika...


Mislam deka najgolemata akcija so bilokoj moze da ja napravi e da ne dava para na Grk!


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 04:09
Originally posted by seksi seksi напиша:

 Najprvin mislam deka ne si vo pravo taka da se obrakas na nekoj sto se deklarira za albanec. Sekoj ima pravo na mislenje.
Vo odnos na VERO te podrzuvam, no zborovi tuka ne pomagaat. Treba da se formira, mobilizira gragansko dvizenje koe na site kupuvaci pred vrata vo VERO ke im dava flaeri so podatoci za grckata politika kon Makedonija. Nekoj toa treba da go napravi, ispecati, i podeli. Toa e veke legalno (treba da se vnimava na porakite vo flaerite).Kako i da e jas sum DA, no treba pametna i efektivna akcija, no ne samo za VERO, ima mal milion firmi koi ja cicaat potta na ovoj narod - OKTA, ZITO LUKS, VIZI i lugeto koi ponizuvacki cekaat pred ambasada, mal milion drugi pomali firmi vo drzavava.
 A sto tuka???
IMA LI NEKOJ STO KE NAPRAVI AKCIJA. ILI SAMO KE SE PENAVIME OD NEEFEKTIVNI KOMENTARI?!!


 Pametno kazano! Bravo!!!!намигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнување


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 14:58
Butel2 gleam deka dzabe muabet praam so tebe, a od tvoja strana prodolzisi u Vero da si kupuvas kaj so ti bilo ubo na gzeto i kaj so Grkot za potroseni 10 000 denari daval edna cinija nagrada... A ako neso nesvakjas i nedocituvas ova postovive, barem, barem vozdrzise od pisuvanje i tresenje gluposti,


Jas veke ti napisav, i ke povtoram, ako ne znaes da dades odgovor kade ke me pobies, nemoj da preogjas vo komentari od licen karakter.

jas ne begam od temata, tuku naveduvam fakti poradi koi Vero kako Vero e od interes i na makedonskite gragjani. ti moze da ne se slozuvas so mene , megjutoa komentarot
"kaj so ti bilo ubo na gzeto" e nadvor od dobar protivodgovor. i da ke prestanam da postiram na ovaa tema , ne zatoa sto jas nemam sto da kazam ili ne znam sto da odgovoram, tuku zatoa sto mi e pod nivo da diskutiram so onie koi nemaat ni gram dobro odnesuvanje kon sogovornicite.


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 15:02
Butel 7 strana veke fakti pisuvame neso ne ti se slusaat...
a ja i ti pisav za koi raboti nema poenta da se diskutira tuka:

- so ovaa tema nesakam da kazam deka makedonskite pazardzii bile cvekje za mirisanje; so toa so pisuvate deka se koristoljubivi neranimajkovci se sl*gam nacisto, temava nee za makedonskite pazardzii nego za grckite! a ako ako bas gi sporeduvame makedonskite pazardzii kolku i da necinat se POMALOTO ZLO!

-ne e ovoj post samo za bojkot na Vero (kako so glasi naslovot) no za bojkot na site grcki prodavnici (Vero, Germanos, itn); pa i posiroko naprimer neidenje na odmor u grcka, ednostavno poradi protest ...da pokazeme deka nesme ovci za strizenje...

-ne e ovoj post za bojkot na grckite firmi sto proizveduvaat nesto vo Makedonija, deka so toa (so bojkot na fabrikite grcki npr) samo gubime (gubime rabotni mesta), topicov e za bojkot na konsumiranjeto na grcki proizvodi!

a ako go docita postot moj od koj se izvadeni tvoive citati ke videse i argumenti...



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 15:03
а вие малце да оладите другари??? среќаголемо%20гушкање кој сака нека купува кој неке не мора...ја не морам 

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 15:06
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

а вие малце да оладите другари??? среќаголемо%20гушкање кој сака нека купува кој неке не мора...ја не морам 


u pravo si големо%20гушкање


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 15:10
вие слободно дискутирајте си . ама нема што да си наметнувате мислења...и мене не ми се допаѓа што веро воопшто го има ама ете...тоа е.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Alexandar Mak
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 16:19
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A4317ACD0064954AA90EF88C527C154E - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A4317ACD0064954AA90EF88C527C154E - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A4317ACD0064954AA90EF88C527C154E

Билиќ нема да купува ниту лубеници од Македонија,
samo deka zagubile na utakmica, kamoli zemjata i narodot nekoj da im go gazi...




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk