Испечати | Затвори го прозорот

Македонска банка- ликвидирана

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Бизнис и економија
Опис на форумот: Берза, менаџмент, вработувања, инвестиции...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9822
Датум на принтање: 01.Октомври.2024 во 01:43
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Македонска банка- ликвидирана
Постирано од: bojan81
Наслов: Македонска банка- ликвидирана
Датум на внесување: 18.Октомври.2007 во 01:40
Ме интересира што ќе биде со оние клиенти кои должат на банката. Како они ќе ги вратат парите, дали воопшто ќе ги враќаат, каде ќе ги враќаат и дали ако одпосле се враќаат ќе биде пресметена камата за периодот додека е затворена банката. 



Коментари:
Постирано од: krin
Датум на внесување: 18.Октомври.2007 во 01:42
OBICNO BANKATA NE TI DAVA KAMATA AMA AKO DOLZIS STOKRATNO KE TI JA NAPLATI


Постирано од: naum 1518118
Датум на внесување: 18.Октомври.2007 во 10:13

Ке оди во стечај.. Па на акциоенерите , следствено од редот на акционерство и приоритет ке ја делат стечајната маса... Прибидејки државата и партиите се доминантни таму (поради тоа и пропадна-заедно со огромни суми и перени пари на ВМРО) - физичките лица ич да не се саклдисвет... државата ке им наплака за собирање на стечајна маса... бидејки активата ке се рачуна ко стечајна маса....

А власта сега може да здивне... со време си ги ликвидираат мајмунлаците... Нели гвујо???


-------------
После рата сам добио ово садашње звање
За паре убијам,ломим кости и слично срање
Избегавам конфликте,нечу да се тучем
знам да бит че мртвих ако ја своју берету извучем!!!


Постирано од: bojan81
Датум на внесување: 18.Октомври.2007 во 19:56
Значи сигунро според вас сигурно ќе ги побараат парите а дали ќе бараат камата за истите додека тече ликвидацијата никој не знае. 

-------------


Постирано од: naum 1518118
Датум на внесување: 19.Октомври.2007 во 08:22
Абе во нормален случај да ама сега ова шо го разбрав шефе е без преседан...НБ затвора банка која работи  по прописи и е профитабилна. Ова го нема ни во тунгузија,,,, Мислам дека по одкачена Влада сме немале.... Сите пари кои од дука ги земаа за кампањи но и переа пари од матни бизниси , сега едноставноа....Ја ликвидираа банката... Искрено прв пат видов ваков случај ама сигурен сум дека и Западов можит да почнит да учит од нас....
По дрзок потег не сум видел. Јас вчера не те разбрав, праев муабет како е предвидено според Законот за Банки од 2007 , но ова бојан81 е случај кој не знам шо би коментирал... Скроз погршен и криминоген, затвораш профитабилна институција, срамота.. За да си ги покрие криминалните хипотеки од минатото... Не мислев на Гошев, тој кутриот работи по налог....
 
Луѓе , ова е невидено и фантастично... Браво за ВеМеРо...


-------------
После рата сам добио ово садашње звање
За паре убијам,ломим кости и слично срање
Избегавам конфликте,нечу да се тучем
знам да бит че мртвих ако ја своју берету извучем!!!


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 19.Октомври.2007 во 14:07
da bankata raboti prifitabilno i ne treba da se zatvara...vaka samo 250 lugje ke ostanat na ulica nisto drugo nema da se sluci...a Slavseki se fali deka ova e poteg na vladata za privlekuvanje na stranski investitori...abe gluposti ne videni...  

-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Октомври.2007 во 18:24
Originally posted by bojan81 bojan81 напиша:

Ме интересира што ќе биде со оние клиенти кои должат на банката. Како они ќе ги вратат парите, дали воопшто ќе ги враќаат, каде ќе ги враќаат и дали ако одпосле се враќаат ќе биде пресметена камата за периодот додека е затворена банката. 



Ке биде исто како и во досегашните ликвидаци на банки. Народот е секогаш губитник.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 00:52
Ne bi bilo loso nekoj posle 2 godini da napise do kade e stignato so ovoj slucaj, ako nekoj dolzel pari dali gi vratil, dali ako tie dolzele na nekogo si gi zel parite???

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 09:47
Neli nesto ke da bese formirana od VMRO?

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk