Испечати | Затвори го прозорот

Љубовта може да не убие???

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Љубов
Опис на форумот: Верност, другарство, страст, љубомора, мерак... или се’ заедно?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9764
Датум на принтање: 27.Септември.2024 во 19:38
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Љубовта може да не убие???
Постирано од: connected
Наслов: Љубовта може да не убие???
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 20:59
Истражувањето кое опфати 9 илјади Британци, покажа дека од “скршено срце“ може да се умре. Резултатите кои се објавени во “Archives of Internal Medicine“ покажуваат...

... дека стресот и анксиозноста во романтичните и пријателски врски, во кој има повеќе лутина и расправии, го зголемуваат ризикот од појава на болести на срцето и крвотокот.

Веројатноста за срцев удар, или болки во градите е поголема за 34% во споредба со луѓето кои се во похармоничен однос со своите сакани.

“Здравствената состојба на срцето е под директно влијание на негативните интимни односи со партнерот“ - објавија експертите.

“Преку ова истражување дојдовме до заклучокот дека социјалните врски донесуваат до таканаречен “заштитен ефект“, односно поздрав живот“ - додава Roberto De Vogli, предводникот на истражувањето.




Коментари:
Постирано од: connected
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:01
malku jezivo, no vistinito.сршено%20срце
sekoj covek e svedok deka dokolku ljubovta skrshne kon pogresen pravec moze da dovede do mnogu fatalni greski, osobeno vo pogled na zdravjeto.




-------------


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:08
ne e sekoj covek svedok i poveketo ne znaat deka ljubovta ako ne se nasoci kon vistinskata cel predizvikuva rak. koj e zainteresiran neka pogledne naokolu.

-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:16
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

ne e sekoj covek svedok i poveketo ne znaat deka ljubovta ako ne se nasoci kon vistinskata cel predizvikuva rak. koj e zainteresiran neka pogledne naokolu.


i jas mislam deka poveketo bolesti se posledica na nasite cuvstva i emocii.
ljubovta moze da deluva destruktivno dokolku ne se kanalizira na soodveten i pravilen nacin.
treba da si mnogu priseben covek da gi podneses tie "teski momenti"




-------------


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:24
sto se odnesuva do ljubovta rakot mu e prijatel, za drugite bolesti ne spomnuvam da nema greski

-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:26
Originally posted by connected connected напиша:

Истражувањето кое опфати 9 илјади Британци, покажа дека од “скршено срце“ може да се умре. Резултатите кои се објавени во “Archives of Internal Medicine“ покажуваат...

... дека стресот и анксиозноста во романтичните и пријателски врски, во кој има повеќе лутина и расправии, го зголемуваат ризикот од појава на болести на срцето и крвотокот.

Веројатноста за срцев удар, или болки во градите е поголема за 34% во споредба со луѓето кои се во похармоничен однос со своите сакани.

“Здравствената состојба на срцето е под директно влијание на негативните интимни односи со партнерот“ - објавија експертите.

“Преку ова истражување дојдовме до заклучокот дека социјалните врски донесуваат до таканаречен “заштитен ефект“, односно поздрав живот“ - додава Roberto De Vogli, предводникот на истражувањето.

 
 
...УБАВО КАЖАНО...САМО НИЕ НЕ СМЕ БРЕ ,,ЕНГЛЕЗИ"...ОВА ЗА НАС НЕ ВАЖИ...ЈАС ВИ КАЖУВАМ...


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:28
toa vazi za cela zemina kugla

-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:30
...ЕПА  ДОБРО...ТОГАШ НАЈДОБРО ДА НЕ СЕ ЗАЦАПУВАМЕ(ЗАЉУБУВАМЕ) МНОГУ ...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:30
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

sto se odnesuva do ljubovta rakot mu e prijatel, za drugite bolesti ne spomnuvam da nema greski


ke kazes poveke zosto taka mislis? te molam objasni podobro

nekoi velat deka rakot ima golem udel zaradi nasledniot faktor
ama za da prodolzam ke te cekam da repliciras


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:31
Originally posted by zagor zagor напиша:

...ЕПА  ДОБРО...ТОГАШ НАЈДОБРО ДА НЕ СЕ ЗАЦАПУВАМЕ(ЗАЉУБУВАМЕ) МНОГУ ...


ne treba mnogu zagor, dovolno e i ednas ama fatalno тага


-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:34
Originally posted by connected connected напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

...ЕПА  ДОБРО...ТОГАШ НАЈДОБРО ДА НЕ СЕ ЗАЦАПУВАМЕ(ЗАЉУБУВАМЕ) МНОГУ ...


ne treba mnogu zagor, dovolno e i ednas ama fatalno тага
 
...АЈЈЈЈ,ЈАС ГОТОВ СУМ...ПУ МАЈКАТА СЕ ..!!!!    газење%20од%20смеење


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:35
koj e edinstveniot organ na kogo rakot kapa mu simnuva i ne go zakaca? prasanje za connected

-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:39
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

koj e edinstveniot organ na kogo rakot kapa mu simnuva i ne go zakaca? prasanje za connected


pa se razbira

da ne me prasase nikogas nemase da mi tekne na toa
cudno ej, covek nekogas kolku obicni i ednostavni raboti koi mu se pred oci da ne gi zaprimeti!

sekoja cest za ovaголема%20насмевка


-------------


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:40
fala ti na tebe milion cestitki

-------------


Постирано од: maja_tweety
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 21:49
joj


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 23:48
vekje me ubiva,...тагалутинаголема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: maja_tweety
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 23:52
i kako e?


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 00:05
ZNAEV...ZNAEV.... DEKA MOZE DA UBIE?????
ZNAEV JAS ,USHTE PRED SITE TIE NAUCHNICI....EKSPERTI...


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 00:24
.

-------------


Постирано од: dozd
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 00:26
ddali bavnotot e sekoas sigurno....bavno ama sigurno...


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 00:56
...NEMATE GAJLE, VIE STE OPERIRANI OD TOA...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 03:11
Понекогаш ме убива, понекогаш ми дава сила да се борам со непријатностите...ме става во гроб и ме оживува....ме полудува со радост и тага, ме прави најсреќна, ме прави најтажна....се зависи од љубовта...да ја немаше неа не знам како ќе опстанев, јас сум зависник од љубов како што сите се зависни од храна.....без љубов не ми е ни потребен живот, без таа мала слатка тајна која се крие во нашите срца и не тера да сакаме до бесвест....до небо и назад...
И ДА!!! Убива! Ама тоа нема во никој случај да ме спречи да ја земам и да ја давам дупло повеќе...па и да ме убие е многу поубаво да се умре од љубов или за љубов отколку ради некоја друга работа или од некоја туѓа рака.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 11:15
vekje sum mrtva, ama se nadevam na vtor zhivot

-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: connected
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 11:32
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Понекогаш ме убива, понекогаш ми дава сила да се борам со непријатностите...ме става во гроб и ме оживува....ме полудува со радост и тага, ме прави најсреќна, ме прави најтажна....се зависи од љубовта...да ја немаше неа не знам како ќе опстанев, јас сум зависник од љубов како што сите се зависни од храна.....без љубов не ми е ни потребен живот, без таа мала слатка тајна која се крие во нашите срца и не тера да сакаме до бесвест....до небо и назад...
И ДА!!! Убива! Ама тоа нема во никој случај да ме спречи да ја земам и да ја давам дупло повеќе...па и да ме убие е многу поубаво да се умре од љубов или за љубов отколку ради некоја друга работа или од некоја туѓа рака.


wow!
ova e nesto ubavo da se procita, iskreno me naezi blueprayer
apsolutno se soglasuvam so tebe

pozdrav големо%20гушкање


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 11:37
Najgolem pricinitel na stresot i pojava na razni (psihosomatski) bolesti e tokmu gubenjeto na sakanata licnost.

koj saka da procita poveke neka poveli:

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/307/


-------------


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 12:37
spored mene sakanata licnost nikogas ne moze da se izgubi, jas mozam da ja sakam bilo kade i da e, nemora da e pokraj mene jas pak mozam da ja sakam, ako umre pak mozam da ja sakam. stresot i bolestite pocnuvaat od taa tocka sto jas nema da mozam da se snajdam bez taa licnost sto celo vreme me druzese sluzese trpese.
toj sto e naviknat da go sluzat ili da mu ugoduvaat koga ke zamine, drugata polovina ostanuva kako paralizirana. samiot si e kriv samiot si gi navlekuva bolestite. ne e toj vinoven sto zaminuva.

-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 13:33


Ljubovta ima bozevstvena priroda ....

taka da ne e taa koja sto ubiva ...
tuku nasata zelba nekogo da go sakame ...
ili da bideme sakani ...

Vistinska ljubov e ako dvajcata se ZA ...

eden ako ne e za taa vrska ...
ili dvajcata ne sakaat ... ljubov tuka nema ...

e toa ubiva ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 14:26
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

spored mene sakanata licnost nikogas ne moze da se izgubi, jas mozam da ja sakam bilo kade i da e, nemora da e pokraj mene jas pak mozam da ja sakam, ako umre pak mozam da ja sakam. stresot i bolestite pocnuvaat od taa tocka sto jas nema da mozam da se snajdam bez taa licnost sto celo vreme me druzese sluzese trpese.
toj sto e naviknat da go sluzat ili da mu ugoduvaat koga ke zamine, drugata polovina ostanuva kako paralizirana. samiot si e kriv samiot si gi navlekuva bolestite. ne e toj vinoven sto zaminuva.

 изгубената личност може да се сака и откако ќе замине таа, но самата помисла на тоа и само тоа што не само психички ќе ни фали и физички. ќе посакаш да ја гушнеш, да ја бакнеш,да ја гледаш како се смее, да те погледне нежно, не можеш да живееш ти од минато и илузии. а болестите не се случуваат свесно, верувај ми, тие потсвесно работат, јас имав денови кога немав поим зашто ми се случува тоа, се ми беше ок, го прифатив фактот за крај, а завршив на доктор....
ДРАГИ МОИ ФОРУМЏИИ, ОБОЖАВАТЕЛИ И ЗАВИСНИЦИ ОД ЉУБОВТА, чувајте ја и негувајте ја додека ја имате...не ни помислувајте ни на крај памет што би ви се случило ако таа ја нема, зашто ако искрено сакате верувајте дека насловот на оваа тема е вистинит, па тоа е најкобното нешто што може да ви се случи поради фактот љубов. секогаш посакувајте ја нејзината добра и нежна страна...онаа која прави да се дигнеме до ѕвездите додека цврсто стоиме на земја, дозволете да преовладува со вас..таа е како дрога...но нема да ве убие додека не се вмеша вашиот памет таму.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 16:34
nemozam da ziveam? moram, a ako ne prifatam togas se sprotistavuvam na nesto sto ne postoi pa ete bolest.

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 18:22
беценевем..ништо не се мора...мора само да се умре...!

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 22:49
Интересна тема connected, само сметам дека на насловот фалат едни наводници кај тоа "Љубовта"
Љубовта не убива, напротив, таа кога е искрена и вистинска може да не излекува, мотивира, да ни даде сила, енергија, оптмистички поглед и позитивна енергија со која можеме да бидеме од благослов и за нашата околина.
Она што навистина убива е кога замислената љубов се претвара во кошмар. Тогаш се случува се спротивно од она што наведов погоре. Тоа е тешко за преживување и неретко некои завршуваат дишејќи - мртви. тага


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 22:55
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

беценевем..ништо не се мора...мора само да се умре...!

te molam prosti mi ama jas moram mnogu raboti da napravam a tie nemaat vrska so moeto umiranje
tie raboti povazni mi se od umiranjeto, pa zatoa moram da gi ispocituvam a za umiranje ne mi e gajle, vprocem toa ne e nisto strasno
a plus toa ne moram da umram moze i ve4en da ostanam

-------------


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 23:10
tebe ako samo ti se umira poveli ke dojdes na red, jas imam obvrski koj treba da gi ispolnam, ne moram da se tesam so toa deka nemoram nisto da pravam deka moram samo da umram. toa mi e na posledno mesto, pred toa imam mnogu zadaci. koga ke gi zavrsam, ke gi dobijam slednite, ne e za mene toa " mora samo da se umre"

-------------


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 23:31
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

tebe ako samo ti se umira poveli ke dojdes na red, jas imam obvrski koj treba da gi ispolnam, ne moram da se tesam so toa deka nemoram nisto da pravam deka moram samo da umram. toa mi e na posledno mesto, pred toa imam mnogu zadaci. koga ke gi zavrsam, ke gi dobijam slednite, ne e za mene toa " mora samo da se umre"
ovoj komentar zasluzuva aplauz.
mnogu raboti MORA da se napravat,ne slucajno postoime,ne sme bilki,zivi sme, imame obvrska kon sebe i svoite zelbi. ako emociite ne povreduvaat toa e samo uste eden dokaz kolku sme cisti vo dusata i toa ne e pricina da ne se ljubi.MORA da se ljubi....

-------------
people are strange


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 23:38


Ljubovta nemoze da ubie ...

toa mnogu lesno se dokazuva ...

Ljubovta e bezuslovno davanje ...
i tolku ...

ako se ocekuva nesto za vozvrat ...
e toa moze da ubiva ...




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 23:38
   ДА БЕ...ЌЕ ГИ ОСТАВАМЕ РАБОТИТЕ НЕДОВРШЕНИ Т.Е.НЕМА ДА СЕ БРЗАМЕ ,САМО ДА СЕ ЖИВЕЕ ПОДОЛГО ,НЕЛИ...ЕЕЕЕЕ...,НЕ МОЖЕ ТАКА...КАКО ВИКАШЕ ТОЈ ВО ФИЛМОТ...СИТЕ ЌЕ....!,А ТОЈ БОЖЕМ НЕ...газење%20од%20смеење

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 23:47
site sakame da ni se vozvrati ljubovta, no toa ne znaci deka sekoj e sposoben da go stori toa. sekoj ima svoj nacin na koj gi iskazuva svoite emocii, nekoj glasno nekoj nemo.
sekogas mi bilo tesko da razberam kako poveketo luge ne gledaat sto imaat pred sebe....duri i da si slep ke osetis, ke pocuvstvuvas, no toa e privilegija so koja malkumina mozat da se pofalat

-------------
people are strange


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 23:54
Originally posted by ekaterina ekaterina напиша:

site sakame da ni se vozvrati ljubovta, no toa ne znaci deka sekoj e sposoben da go stori toa. sekoj ima svoj nacin na koj gi iskazuva svoite emocii, nekoj glasno nekoj nemo.
sekogas mi bilo tesko da razberam kako poveketo luge ne gledaat sto imaat pred sebe....duri i da si slep ke osetis, ke pocuvstvuvas, no toa e privilegija so koja malkumina mozat da se pofalat
   
   ...NE ZNAM ,MISLAM DEKA OVAA E NAJKOMPLEKSNA PORAKA STO JA PROChITAV DENES...SE E KAZjANO...NAVISTINA TAKA E...BRAVO...задоволство


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 23:56
fala, od srce pisuvam sekogas
i znam da ljubam....mnogu....

-------------
people are strange


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 00:06
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

tebe ako samo ti se umira poveli ke dojdes na red, jas imam obvrski koj treba da gi ispolnam, ne moram da se tesam so toa deka nemoram nisto da pravam deka moram samo da umram. toa mi e na posledno mesto, pred toa imam mnogu zadaci. koga ke gi zavrsam, ke gi dobijam slednite, ne e za mene toa " mora samo da se umre"

па ако уште малце го испревртиш она што го кажав навистина ќе излезе ко јас само на смрт да мислам....а јас дали ќе повелам тоа си е моја работа. сите ние си имаме некои обврски овде доле што треба да ги завршиме, но ако погледнеш од вистинскиот агол...ние само еден ден ќе мораме да умреме, другото се е по наша желба, и обврските и се. и ако не е за тебе тоа мора само да се умре не мора на другите да им кажуваш дали да повелат или не....можеш да си преќутиош понекогаш нема да ти штети.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 00:12
pa,..i moze,...osobeno ako ima ,..ogneno oruzje,...i,...pomaten um голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 00:20
Originally posted by ekaterina ekaterina напиша:

od srce pisuvam sekogas
i znam da ljubam....mnogu....
 
екате, како се љуби?
 
п.с. Ајде да видиме што ќе напише твоето срце сега задоволство


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 00:29
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by ekaterina ekaterina напиша:

od srce pisuvam sekogas i znam da ljubam....mnogu....

 

екате, како се љуби?

 

п.с. Ајде да видиме што ќе напише твоето срце сега задоволство

kako se ljubi?
-lesno
-tivko, vo srceto
-glasno, koga ljubis so usnite
-strasno,koga ljubi teloto
-bolno,koga ljubis sam
-so dvete race,koga dopirot ke kaze se
-so ocite od koi mozes da vidis kolku dlaboko ljubam......

-------------
people are strange


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 00:40
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



Ljubovta nemoze da ubie ...

toa mnogu lesno se dokazuva ...

Ljubovta e bezuslovno davanje ...
i tolku ...

ako se ocekuva nesto za vozvrat ...
e toa moze da ubiva ...



marko za komentarot dobi desetka

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 00:50
Originally posted by ekaterina ekaterina напиша:

kako se ljubi?
-lesno
-tivko, vo srceto
-glasno, koga ljubis so usnite
-strasno,koga ljubi teloto
-bolno,koga ljubis sam
-so dvete race,koga dopirot ke kaze se
-so ocite od koi mozes da vidis kolku dlaboko ljubam......
 
екате, па ти си била жив поет
А дали е "љубов" кога и ги переш чорапите на твојата болна другарка додека таа е неспособна да го направи тоа?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 00:50
ekaterina Ti ne si za tuka,
Ti si za vo rajot,
inace rajot e tuka na zemjata
ama za dobrite


-------------


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 00:58
jas sum samo edna obicna zena...


veruvam vo drugarska ljubov, i da , perenjeto corapi na nekoj sto ne moze da go stori toa sam ne go smetam kako potvrda za golema ljubov..
toa e pomos-zelba da bides korisen, covecka odlika(ako si covek).
vo gorniot kontekst zboruvav za kontakt-emocija megu dvajca




-------------
people are strange


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 01:02
koj bara logika tamu kade shto rabotat custvata??????плазење



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 01:19
Originally posted by ekaterina ekaterina напиша:

perenjeto corapi na nekoj sto ne moze da go stori toa sam ne go smetam kako potvrda za golema ljubov..
 
Сметаш дека љубењето со усните и телото е поголема љубов од таа да и му ги испереш чорапите на ближниот свој?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 01:22
ne be evan....,...samo zadovolstvoto e pogolemo!,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 01:33
mislam deka nikako ne me razbiras...
imam srce kolku planina.....
imam pravo da ljubam i so usni i so telo
a da bidam sekogas tuka za tie na koi sum im potrebna...


-------------
people are strange


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 01:35


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 01:40
Originally posted by ekaterina ekaterina напиша:

mislam deka nikako ne me razbiras...
imam srce kolku planina.....
imam pravo da ljubam i so usni i so telo
a da bidam sekogas tuka za tie na koi sum im potrebna...
 
Јас те разбирам мило, не знам дали ти правилно ме разбираш. Љубовта со усни и тело популарно ја викаат СЕКС. Сексот не е нужно зависен од љубовта. Некој може да те "љуби" со тело и усни, а притоа да не ти каже дека е женет и воедно да си мисли на некоја сосема трета од насловната на XXL списанијата.
Поентата ми е дека секој може да љуби со усни и тело (иако можеби без некоја посебна страст), но ретко кој доброволно ќе ти ги испере чорапите при нужда. Не сфаќам зошто одбиваш ова да го наречеш љубов, бидејќи тоа од љубов се прави, и помагањето е љубов, да бидеш секогаш тука за тие на кои си им потребна - и тоа е љубов.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 01:42
браво за евангелос...

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 01:48
temata nema vrska so corapi
mozda ima vrska so papucari

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 01:49
abe religiozni demagoski tralalajki
ima vreme i za corapi brat
nego ................ abe so da zboram....... se predavamзбунетост


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 01:56
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

temata nema vrska so corapi
mozda ima vrska so papucari

беценевем не ги навредувај членовите!!!!!!!!!!!!!!!!!


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 02:05
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

ekaterina Ti ne si za tuka,
Ti si za vo rajot,
inace rajot e tuka na zemjata
ama za dobrite
 
becenevem, за какви папучари збориш? голема%20насмевка
иначе темава нема врска ниту со рајот намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 02:06
da nema vrska
no ti ja pravis da e religiozna temaголема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 02:10
pozdrav za site,se izvinuvam sto predizvikav reakcii...
religija, ljubov,megucovecki odnosi,...malku ja pobrkavme rabotata.
do utre

-------------
people are strange


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 02:14
Originally posted by anakin anakin напиша:

da nema vrska
no ti ja pravis da e religiozna temaголема%20насмевка
Од кога зборот "чорапа" има и религиозно значење? голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 02:24
дечки јас не можам за жал да седам цела вечер и да бришам оф топик постови пошто сум утре на работа...смирете ги страстите приберете чорапите и задржете се на темата ...секој со своето мислење нека се води со кавга и навреди од типот на беценевем нема да го наметнете своето мислење...поздрав

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: connected
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 09:13
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Интересна тема connected, само сметам дека на насловот фалат едни наводници кај тоа "Љубовта"
Љубовта не убива, напротив, таа кога е искрена и вистинска може да не излекува, мотивира, да ни даде сила, енергија, оптмистички поглед и позитивна енергија со која можеме да бидеме од благослов и за нашата околина.
Она што навистина убива е кога замислената љубов се претвара во кошмар. Тогаш се случува се спротивно од она што наведов погоре. Тоа е тешко за преживување и неретко некои завршуваат дишејќи - мртви. тага


vo pravo si, zatoa i go editirav povtorno naslovot na temava.
potocno, go prefrliv od druga tema za da otvoram nova se so cel da ne se "rasipe" prethodnata.
a kako sto gledam, ne sum zgresila sto sum ja otvorila ovaa tema, se iznacitav na mnogu ubavi postovi od ekaterina, bluprayer, i dr.
se nadevam deka bluprayer nema da izbrise del od postovite, prekrasni se.

pozdrav големо%20гушкање



-------------


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 12:53
zdravo connected, samo sto ja procitav tvojata poraka i se soglasuvam deka na temava moze da se procitaat dobri postovi, iskreni i jas ja zamoluvam bluprayer da na brise.
fala mnogu sto ti se dopadna moeto iskustvo.

-------------
people are strange


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 19:19
срцки темава е супер и бришам само тоа што е надвор од тема, нормално...продолжете со постирање темава ми станува една од омилените...големо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 19:35
i na forumov zapoznav eden mnogu interesen covek, mnogu inteligenten,sestran,mnogu me kara,mnogu mi dava...


-------------
people are strange


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 22:46
Kako i da e, nema zena sto so tekot na vremeto nema da stane gledacka so sekoe utrinsko kafe...kade ke go gleda mazot popreku... 


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 22:48
попреку??? зашто така мислиш?

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 23:15
e pa sekogas svoeto zdosaduva i mu se naoga mani...a sekogas postoi misla deka mozelo poinaku so poinakov ...sto mislis godinata sto sto se hrani ?...so ljubovta !...a godinite ? ....


Постирано од: krin
Датум на внесување: 19.Октомври.2007 во 03:12
a nasjloso e koga znae da boli


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 19.Октомври.2007 во 07:17


Popreku gledanje ne e ljubov ...

Ljubovta medju masko i zensko
treba da e obostrana ...

dokolku edna strana ne e vljubena
nema ljubov tuka ...

OVDE "LJUBOVTA" UBIVA !

ako dvajcata ne se sakaat

TUKA "LJUBOVTA" E = CAOOOOOOOOOOOOO !!!




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 20:58
moze...moze...ima edna takva tema , malku pogoreнамигнување

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: karamandi
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 18:15
kako moze da ne ubie


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 18:27
toa sto ne ubiva e nedostatok na ljubovta


Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 01:44
Значи лекцијата гласи, не љубете, само навика бидете си!


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 15:23
zosto da ne ubie ako e ljubov


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 21:09

Ма не се секирајте.........љубовта не може да не убие....

неверството во љубовта...ДА
разните недоразбирања....ДА
љубомората на партнерот..ДА

А сето горенаведено не е ЉУБОВ.........


-------------
МИР со сите


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 00:15
Zatoa se potpisuva predbracen dogovor deka partnerot po smrtta na drugiot ne dobiva nisto

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 21:45
Moze da ne ubie i toa kako

-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: Klapsomun
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 21:46
LJUBOVTA ME DOVEDE DO RABOT NA MOSTOT I MI TREBA USTE MALKU I DA PADNAM NEMAM SILI VEKE NEZNAM USTE STO POVEKE TREBA DA SE SLUCI


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 17:33
Otrpnav veke na zakani...de kiselina vo oci, de krc, krc na petleto glavceto

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Sho-Sana
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 21:22
Она што убива (и “убива“) не е љубов. Тоа е се’ друго што е пропратно на тој сентимент, само не е самиот тој, т.е. не е љубов.

-------------
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 21:47
Како не Јас си носам панцир


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 21:49
Може само невозвратената љубов да убие

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 15:55
toj sto ke se zaljubi vo smrta,
moze i da se ubie


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 00:56
ako ne sme vakcinirani - DA!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 00:59
љубовта не не‘ убива
но ние неа да


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: deranger
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 01:02
ne ubiva

-------------
Simnat od visokite planini


Постирано од: THEPRINCESS
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 16:16
e kako ne, ne se umira od ljubov


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 17:42
nikogas


Постирано од: anelija l
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 22:49
popoleka ali sigurno,ako ne gi otvrlas mislite, mislata ni stvara stres,najubavo bi bilo da ne dozvolis ,do tolku,zasto polesno bi i prebolele.


Постирано од: KING35
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 22:50
Koj film bese toa

-------------
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 00:44
не еднаш љубовта ме убила ... и препородила



Постирано од: fragola
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 01:00
Ljubovta ne shokira,ne stresuva,ne blokira pa duri i shlogira,no taka samo ne trenira i ne ne ubiva.

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 19:31
i da ne ubie ljubovta,
ljubovta vo nas ke ostane vecna


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 09:22
Љубовта доаѓа во различно време.
Некогаш премногу рано за да не повреди...
Уште во времето кога не знаеме
Колку е суров животот.
Тогаш не прави посилни.
Тогаш не прави поискусни.
Тогаш не прави непредвидливи
Некогаш доаѓа многу касно
И ни ги уништува сите втори шанси...

Затоа што веќе сме се разочарале
Од суровиот живот.
Тогаш не прави глупави.
Тогаш не прави слаби.
Тогаш не прави и нас сурови.

Љубовта доаѓа во различни облици.
Чиста и безусловна.
Вечна и едноставна.
Мила и љубезна.
Паметна и поучна.
Здрава и охрабрувачка.

Љубовта доаѓа со среќата и со тагата,
Со радоста и со болката.
Љубовта нема лош епитет...
Тогаш нема да е љубов.
Таа не е сурова.
Животот е...!!!

 



-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 09:23
ne


Постирано од: Klapsomun
Датум на внесување: 08.Април.2009 во 06:42
ma ubiva i tek kako ne sakam nikoj da go pocustvuva nekoj toa custvo


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 08.Април.2009 во 12:02
Toa custvo nikoj da ne go dozivee,jas go pominav ednas i toj period nikogas nema da go zaboravam...сршено%20срце e za toa sega ne se zaljubuvam i super mi eголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 08.Април.2009 во 12:36
Originally posted by MyWay MyWay напиша:


Toa custvo nikoj da ne go dozivee,jas go pominav ednas i toj period nikogas nema da go zaboravam...сршено%20срце e za toa sega ne se zaljubuvam i super mi eголема%20насмевкаголема%20насмевка


znaesh kako vikaat "vremeto leci se". bez ljubov ne biva nisto

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk