Испечати | Затвори го прозорот

Меѓунационални односи

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9660
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 00:47
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Меѓунационални односи
Постирано од: dras
Наслов: Меѓунационални односи
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 19:32
Живеам во мултиетничка средина, ни помалку ни повеќе дури 49 години. Зошто во задниве 6-7 години ме брка опсесија дека „случајно“ албанциве се ми на врат? Падна „бивша“ YU а да не бидеме во зблуда и „не информирани“ благодарејки на медиумите видовме (на телевизија) како тоа се случи почнувајки од Романија и Чаушески. И сега по фингираната 2001г и нашите старо нови политичари кои единствено се засегнати за нивните столици, пак сме на почеток на некои фингирани случаи кои ќе не приближеле незнам каде, ако не кон поголеми давачки. И сега наместо да се грижиме за нашата скапа егзистенција зачинета со нови покачувања на цени и „новата инфлациа која е на праг“ ние ќе ги исправаме Косовските проблеми, или пак нашите сограѓани албанци ќе си го сонуваат „ГОЛЕМО АЛБАНСКИОТ СОН“, прашањето е дали нашите сограѓани, „СИТЕ“  мислам на албанците, живеат со ист стандард како нивните  богати сонародници или и кај нив има олигарси (М . ф . ј . . и) или пак, кај нив сите се исти (нема прашок и недозволено оружје), па прашањето е залудно? Се сеќавам на времиња кога и со албанците имавме добар соживот и покрај тоа што истите мислат дека тогаш биле оштетени на културно национален план. Јас и понатаму мислам дека пред 25 години во тојгашна YU сите граѓани на Р Македонија го имаа истото право. Што се смени од тогаш?



Коментари:
Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 23:24
Multietnickiot Sozivot vo Makedonija e zagrozen od strana na Makedoncite ,ili potocno kazano od politikata na novata vlada ,no toa ne znaci deka minatata  vlada bese nesto podobra vo toj slucaj ,no da se osvrnam na segasnata problematika .Dlaboko vo strukturite na Partijata Vmro Dpmne se luge koi se Antialbansko nastroeni i luge koi samo cekaat moment da i se odmazdat na Albancite za 2001 ,takvata navodna odmazda e nasocena kon "DUI" kako politicki prestavnik na Togasnata "UCK" i takvata agresivna politia na Vmro stvara Politicka Kriza ,bidejki normalno e da ocekuvas otpor od strana na DUI kako legitimen pretstavnik na Albancite vo Makedonija ,namesto Premierot Gruevski da se obide totalno da gi resi problemite od 2001 ,toa znaci celosno implementiranje na Ramkovniot Dogovor ,tie gi odbegnuvaat obvrskite prozizlezeni od Ramkovniot i navodno bile za "ekonomskiot razvoj na Drzava" smetajki deka Politickite prasanja se reseni i deka na Politicki plan se e Rozovo ,no fakticki ne e taka, nema nikakvi informacii od mediumite za situacijata vo Tanusevci ,a lugeto  na Odza uste se tamu ,tie uste go kontroliraat Tanusevci ,znaci eve ti del kade ne e pod kontrola na Drzavata i red drugi raboti za koi do sabajle treba da pisuvam.Multietnickiot sozivot e realnost samo ako Makedoncite navistina sakaat da ziveat so Albancite ,a ne postojano da gi obvinuvaat albancite kako luge koi "sonuvaat" za "Golema Albanija" ,i narod koi samo ceka moment da "prigrabi" del od Makedonskata Teritorija,Multietnickiot sozivot totalno zavisi od Makedoncite ,a ne za site vasi problemi da velite deka se vinovni Albancite ,nikoj ne vinoven za propadnatite frimi osven vie , koj ja ukrade Makedonija ,vie ,Albancite nemaa nisto vo svoi race ,tie i posle vojnata nemaat nisto vo svoi race ,kade e Ekonomija , Finansii , Transport i vrski , Odbrana ,Policija ,izvini na govor Ebate tie neznacajni Ministerstva ,osven zdravstvoto aj da kazam , kade ima najmnogu problem tamu im dale Ministerstva na Albancite ,Obrazovanie , Zdravstvo , Lokalna samouprava ... ,ja ne vikam deka vo drugite ministerstva nema problemi ,naprotiv , no Zdravstvoto ,Obrazovanieto ,Lokalnata samouprava se po custvitelni za Graganite , tie (Graganite ) polesno gi osekaat nedostizite na ovie resori.Taka da ,spasot za Makedonija e ednas Makedoncite da poznat da rabotat za sebe ,a ne za Goelmo-srpskite idei ili Agresivnata politika nA bUGARITE I NA gRCITE.

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 23:39
Originally posted by Ibn Khaldun Ibn Khaldun напиша:

Multietnickiot Sozivot vo Makedonija e zagrozen od strana na Makedoncite ,ili potocno kazano od politikata na novata vlada ,no toa ne znaci deka minatata  vlada bese nesto podobra vo toj slucaj ,no da se osvrnam na segasnata problematika .Dlaboko vo strukturite na Partijata Vmro Dpmne se luge koi se Antialbansko nastroeni i luge koi samo cekaat moment da i se odmazdat na Albancite za 2001 ,takvata navodna odmazda e nasocena kon "DUI" kako politicki prestavnik na Togasnata "UCK" i takvata agresivna politia na Vmro stvara Politicka Kriza ,bidejki normalno e da ocekuvas otpor od strana na DUI kako legitimen pretstavnik na Albancite vo Makedonija ,namesto Premierot Gruevski da se obide totalno da gi resi problemite od 2001 ,toa znaci celosno implementiranje na Ramkovniot Dogovor ,tie gi odbegnuvaat obvrskite prozizlezeni od Ramkovniot i navodno bile za "ekonomskiot razvoj na Drzava" smetajki deka Politickite prasanja se reseni i deka na Politicki plan se e Rozovo ,no fakticki ne e taka, nema nikakvi informacii od mediumite za situacijata vo Tanusevci ,a lugeto  na Odza uste se tamu ,tie uste go kontroliraat Tanusevci ,znaci eve ti del kade ne e pod kontrola na Drzavata i red drugi raboti za koi do sabajle treba da pisuvam.Multietnickiot sozivot e realnost samo ako Makedoncite navistina sakaat da ziveat so Albancite ,a ne postojano da gi obvinuvaat albancite kako luge koi "sonuvaat" za "Golema Albanija" ,i narod koi samo ceka moment da "prigrabi" del od Makedonskata Teritorija,Multietnickiot sozivot totalno zavisi od Makedoncite ,a ne za site vasi problemi da velite deka se vinovni Albancite ,nikoj ne vinoven za propadnatite frimi osven vie , koj ja ukrade Makedonija ,vie ,Albancite nemaa nisto vo svoi race ,tie i posle vojnata nemaat nisto vo svoi race ,kade e Ekonomija , Finansii , Transport i vrski , Odbrana ,Policija ,izvini na govor Ebate tie neznacajni Ministerstva ,osven zdravstvoto aj da kazam , kade ima najmnogu problem tamu im dale Ministerstva na Albancite ,Obrazovanie , Zdravstvo , Lokalna samouprava ... ,ja ne vikam deka vo drugite ministerstva nema problemi ,naprotiv , no Zdravstvoto ,Obrazovanieto ,Lokalnata samouprava se po custvitelni za Graganite , tie (Graganite ) polesno gi osekaat nedostizite na ovie resori.Taka da ,spasot za Makedonija e ednas Makedoncite da poznat da rabotat za sebe ,a ne za Goelmo-srpskite idei ili Agresivnata politika nA bUGARITE I NA gRCITE.



Se soglasuvam so tebe NO raka na srce ako ja zememe politikata koja ja vodat albancite kaj nas e megju najradikalnite vo EU...ne moze da se kaze deka makedonsite se tie koi ne sakaat dobri odnosi...iako vo DPMNE ima radikalisti koi cekaata da se zapukame pak...tie se marginalizirani .....ili NE!!!! ostanuva da vidime


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: ZoranSk
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 01:03
Живеам во Ѓорче и меѓу другото во друштвото имавме Срби,Роми,Албанци.
Заедно јадење,пиење,девојки, по одмори итн.
Еден ден Албанецот ни вика морам да се селам.
И ние срипавме, кој те закача бе.
Не бе ми рекоа мора да се селам во Чаир, моите така викаат.
Се гледаме на свадба после 4 години, човекот е друг.
На Солана,Оли Рен може прикаски за угнетеност, мене не.
На факултет на Машински исто со Албанци студиравме,1% дискриминација немаше.
Еднаквост за сите.
Грото што ги бараа тие права и по пат на војна говореа лош српски, доселени од Косово.
А Југославија беше држава која не ги решаваше суштинските проблеми и таа наштери на одредени народи а одредени беа наградени.
Како резултат на тоа 4 држави неможат да се стабилизираат од погрешните политики на Ју елитата, меѓу нив е и Македонија.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 01:30
Можеби мајките на веке загинатите не се за крв, но да ги прашаме родителите на новороденчињата од 2001 па навака дали сакаат нивните штотуку родени деца да продолжат да живеат у оваа агонија наречена "УЦЕНУВАЊЕ И ЕТНИЧКО ДОГОВАРАЊЕ"

Ова е балкан а на балкан може да функционираат само чисти етнички држави,ако сме способни сами да го расчистиме ова срање од етничко малцинство - ајде да завршиме со тоа што поскоро а ако не - да им ја подариме државата на западните(македонскиот запад) сили и нека владеат умно и со благословлутина


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 01:56


Se soglasuvam so tebe NO raka na srce ako ja zememe politikata koja ja vodat albancite kaj nas e megju najradikalnite vo EU...ne moze da se kaze deka makedonsite se tie koi ne sakaat dobri odnosi...iako vo DPMNE ima radikalisti koi cekaata da se zapukame pak...tie se marginalizirani .....ili NE!!!! ostanuva da vidime
[/QUOTE]  Ne znam na sto mislis potocno,koga velis deka Albancite vodele "radikalna"Politika ????

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 02:26
pa ti da ne si od MARS, pa da ne gledas sto se igra kaj nas...razmisli pa ako ne znaes sto eradikalizam ke ti go definiram>>>>>>KARPALAK I NE MI SE PRAJ GLUP samo te molamлутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутина


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 02:54
Pak istata prikazna , do koga be luge ke se vrakame nazad, do koga postojano ke zboruvame i diskutirame za 2001 , taman trgnavme napred , ti pak me vrakas na 2001,toa Bese posledica na dRzavnata represivna politika sprema Albancite , klasicen otpor sprema edna gresna politika ...

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 03:09
Toa klasicni otpori u IRAK i AVGANISTAN ovde na balkan nema otpor,ako pocnuvas nesto zavrsi go do kraj-do smrt ako ne si sposoben odi si a ne da places i da vikas pomos,avtobusi,obse,nato i dr.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 03:17
Otpor si e Otpor ,bez razlika dali se raboti za Irak , Afganistan ili nekoe drugo mesto.Zapocnavme i uspesno ja zavrsivme ,"se e dobro ,koga dobro ke zavrsi" ,da te potsetam kako zavrsi 2001 -so Ramkoven Dogovor ,koi im garantira prava na Albancite ,i tokmu od toj dogovor zavisi idninata na Drzavata narecena R.Makedonija.

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 03:23
Нееееееее,никако.Абе не бидете глупи можете вие повеке права да добиете,може дводомен парламент,може двонационална држава,леле како сега ве минимизираа циганите,власите и турците.Абе само пушка и се е можно исто како со скопско.Мора еднаш да се заврши таа 2001 не вака на пола да оставамеголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 03:29
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нееееееее,никако.Абе не бидете глупи можете вие повеке права да добиете,може дводомен парламент,може двонационална држава,леле како сега ве минимизираа циганите,власите и турците.Абе само пушка и се е можно исто како со скопско.Мора еднаш да се заврши таа 2001 не вака на пола да оставамеголема%20насмевка
  Postojano del od Makedonskiot narod povikuva na odmazda ,tvrdi deka 2001 ke ima vtora epizoda i deka navodno se spremaat za "konecna presmetka", a od druga strana gi obvinuvaat Albancite kako generatori na Krizi i Konflikti i Narod koj samo preku oruzje gi resava problemite (nesto sto ne e vistina)..., Se poveke i poveke sum pesimist vo vrska so mozniot sozivot so Makedoncite .

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 03:33
Па кажав јас на балканов рамноправност помеѓу две нации нема,погледни ја босна и се ке ти е јасно.Ако сакаш Македонија да е Босна тогаш ок за тебе ја несакам и затоа мора да има "konecna presmetka",не само поради тебе туку поради дваицата заедно.Така само ке имаме мир и јас и тинамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 03:34
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Па кажав јас на балканов рамноправност помеѓу две нации нема,погледни ја босна и се ке ти е јасно.Ако сакаш Македонија да е Босна тогаш ок за тебе ја несакам и затоа мора да има "konecna presmetka",не само поради тебе туку поради дваицата заедно.Така само ке имаме мир и јас и тинамигнување
Mozebi imas pravo .

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 03:37
Не можеби,сигурно имам право.До кога ти ке се убедуваш дека имаш право а ја ке се убедувам дека сум ти попуштил и сум ти дал право кога ниту ја сум ти нешто на тебе ниту ти си ми нешто на мене.
Ја и ти најдругарски може само низ нишан да се гледаме и тогаш најголеми пријатели ке бидеме бидејки и ти и ја ке си добиеме она што си го заслужуваменамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 03:37

Pa Mozebi taa navodna "presmetka"da se zameni , so "dogovor" pomegu dvete nacii , Podelba preku dogovor ... i taka biva neli ?

 



-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 03:39
Не пак ке се мрзиме повеке бидејки и ти и ја ке си мислиме дека сме можеле да земеме повеке.Вака машки најфер секој ке си добие толку колку ке успее да земе,ова ја не го измислувам ова е законот на природатасреќа

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 03:46
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не пак ке се мрзиме повеке бидејки и ти и ја ке си мислиме дека сме можеле да земеме повеке.Вака машки најфер секој ке си добие толку колку ке успее да земе,ова ја не го измислувам ова е законот на природатасреќа
Ostanuva da se vidi kako ke se odvivaat rabotite ,"Ne treba da bideme inicijatori na Vojni , no koga ke ni se nametne togas ,ne treba da svrtime grb" (Muhammed a.s)

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 03:48

Гоце Делчев - Македонски Мухамед

  • Ослободувањето на Македонија се крие во вооружена пресметка. Кој мисли инаку да се ослободи Македонија, тој се лаже и себеси и другите."


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 03:55
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Гоце Делчев - Македонски Мухамед

  • Ослободувањето на Македонија се крие во вооружена пресметка. Кој мисли инаку да се ослободи Македонија, тој се лаже и себеси и другите."
Goce Delcev toa go kazal koga Makedonija bila pod Otomanska vlast ,toa mislam deka ne vazi i za sega ... ,Makedonija e nezavisna i suverena drzava ,mislam ne e okupirana za tvrdime deka "so oruzje treba da se oslobodi" ,ako mislis deka Makedoncite treba da vojuvaat so Albancite ,togas bidi siguren deka od tvojata Makedonija ke ostane mnogu malce ,ili potocno kazano ,Makedonija kako Drzava ke ja snema ,ne deka Albancite imaat pretenzii za celata Teritorija na Drzavata Makedonija , tuku togas ke se mesaat poveke "race" i se znae sto sleduva potoa ,taka da toa kazuvanje na Delcev vazelo za togasnite okolnosti , no nikako i za denesnoto vreme .Uste ednas ke povtoram :Spasot na Makedonija e vo Albansko-Makedonskite dobri odnosi ,ako na ovoj plan uspeete ,togas nema da vi fali ni parce zemja od zegasnata teritorija na R.Makedonija , vo sprotivno ,nema da ima ni"M" od Makedonija.

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: borec
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 07:02
Originally posted by Ibn Khaldun Ibn Khaldun напиша:

Pa Mozebi taa navodna "presmetka"da se zameni , so "dogovor" pomegu dvete nacii , Podelba preku dogovor ... i taka biva neli ?

 


Za kakava podelba zboruvas bre...".FGJKYFVNM*" - zarem sekoja ethnicka zaednica sto ke stvori nekoe mnozinstvo vo opredeleni mesni zaednici ili sela vo bilo koja drzava (sirum svetot) VEDNAS ke treba da si proglasuva "nezavisnost" ili "nova drzava"??????????? смешен

NASATA MAKEDONSKA TERITORIJA NIKOGAS NE BILA VO ALBANSKO VLASNISTVO - NEMA NI DA BIDE!!!!!!!!! намигнување

DODEKA PAK OD DRUGA STRANA ALBANCITE IMAAT NELEGALNO-PRISVOENA MAKEDONSKA TERITORIJA - ZA KOJA TREBA DOPRVA DA SE RASPRAVA I VRATI NA MAKEDONIJA!!!!! големо%20гушкање


VIE ALBANCITE , PA I SITE DRUGI MALCINSTVA - IMATE PRAVA DURI I ZA IZVOZ NA SITE ONIE STO ZIVEAT VO DRUGI DRZAVI, pocnuvajki od Grcija, Bugarija i site drugi Evropski pa i positoko drzavi.

Pod "prava" na malcinstvata NIKADE ne podrazbiraat NISTO poveke osven normalni covecki prava za nediskriminacija, prepoznavanje na etnickata zaednica so podrzuvanje pri zacuvuvanjeto i neguvanjeto na NIVNATA kultura i tradicija preku;  otvaranje na nivni religiozni objekti, kultirni drustva, klubovi a nekade duri moze i ucilista na NIVNIOT JAZIK megutoa SAMO VO NIVNATA RANA UCILISNA VOZRAST -
a ne i sekoj level od obrazovanieto PA DURI I UNIVERZITETI???????  збунетост

SEKADE VO SVETOT SEKOJ MORA PRED SE DA RABOTI ZA DRZAVATA VO KOJA ZIVEE I VO SKLOP SO NIVNITE ZAKONI, JAZIK I CULTURA - a se drugo e vo zavisnost od vremeto sto ke ti ostane za sebe, svojata etnicka grupa, lazik i kultura, pak vo ramkite na predhodno spomnatiot text I NISTO POVEKE OD TOA!!!!!!!  плазење

POLITIKATA SEKADE E DEKA - "NIE TOLKU MOZEME I  DAVAME KAKO PRAVA NA ETNICKITE ZAEDNICI, AKO VI SE DOPAGA, DOBRO, AKO NE ODETE SI TAMU OD KAJ STO SI DOSLE"  мафтање

TAKA DA I JAS BI VI REKOL VAS ISTOTO - PLUS TOA I NE VI E DALEKU, ETE GO KADE E PA BARAJTE SI GI SITE "PRAVA" VO SVOJATA ZEMJA - A NE NA DRUGI MESTA DA SE PRAVITE SHIZICI I BISNISMENI, DODEKA VO SVOJATA ZEMJA "POSLEDNA DUPKA NA SVIRALOTO"   губитник




Постирано од: butel2
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 11:38
Tocno deka pred 25 godini vo bivsata YU imavme dobar sozivot so Albancite vo Makedonija. Problemite pocnuvaa da se slucuvaat otkoga Makedonija se napolni so Albancite od Kosovo.

Albancite otsekogas gi imale site prava kako i site drzavjana i na togasna YU i na segasna Makedonija. Duri imaa i prednosti vo mnogu raboti, eden Albanec imase 10 poeni + samo zatoa sto e Albanec pri upis na fakultet. koj bil tuka obespraven na nacionalna baza, albanskiot ili makedonskiot student.

Denes sto ni se slucuva vo Makedonija? So nekakov si ramkoven dogovor koj e cista glupost, nie imame mnogu nestrucen i nesoodvetno skoluvan kadar vrabote vo institucii od vitalen karakter, sto vo denesno vreme ne smee da se slucuva vo edna drzava. Imame sestri albanki vo bolnicite koi ne znaat da gi procitaat dijagnosite.
Samiot fakt deka pacientite albanci ne sakaat da bidat operirani od hirurzi albanci zboruva mnogu.

Ne sakam so ova sa go napagjam albanskiot narod, megutao vladata ne smee da dozvoli toa da ni se slucuva, sekoj neka bide na ona mesto koe so trud i znaenje go zasluzuva a ne oporadi svojata nacija ili pripadnost na odredena partija.

Samo taka moze da se trgne napred, koga lugjeto ke sfatat deka treba da si go zagreat stolceto, a ne samo so clenskite kniski i vecnite zalbi za ugnetenost.


Постирано од: мало дете
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 15:33
Ако меѓунационалните односи неможат да се решат по мировен пат тогаш се знае што следува,но овој пат треба да им кажеме на албанците каде им е местото.

-------------
Мало дете


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 15:43
меѓунационалните односи секаде во светот се тешки за решавање и се со огромен набој, посебно меѓу обичните луѓе...Ние цело време си имаме вакви проблеми поради фактот што нашите политичари се толку боси што нема каде...посебно овде мислам на ДПМНЕ...таму почнувајќи од главата па надоле нема еден здрав и нормален политичар кој што ќе може умерено да влече политички потези кои ќе бидат за доброто на државата...а без стабилна политика нема економија...ама на врапчињата во ДПМНЕ не им е јасно....ТИЕ ПОВТОРНО БИ СЕ ТЕПАЛЕ И ДО КРАЈ...какви морончиња се кога можат така да размислуваат....ама тоа е....аланците се доволно неписмени за веднаш да земат оружје, поради тоа ние мораме да бидеме мудри. 


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: abu al zarkawi
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 15:51
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Tocno deka pred 25 godini vo bivsata YU imavme dobar sozivot so Albancite vo Makedonija. Problemite pocnuvaa da se slucuvaat otkoga Makedonija se napolni so Albancite od Kosovo.

Albancite otsekogas gi imale site prava kako i site drzavjana i na togasna YU i na segasna Makedonija. Duri imaa i prednosti vo mnogu raboti, eden Albanec imase 10 poeni + samo zatoa sto e Albanec pri upis na fakultet. koj bil tuka obespraven na nacionalna baza, albanskiot ili makedonskiot student. Ma daj ne treskaj gluposti zar ne se sekavas na gopstivar zar za takvi prava zboruvas.

Denes sto ni se slucuva vo Makedonija? vi se slucuva toa sto ste go barale So nekakov si ramkoven dogovor koj e cista glupost, nie imame mnogu nestrucen i nesoodvetno skoluvan kadar vrabote vo institucii od vitalen karakter, sto vo denesno vreme ne smee da se slucuva vo edna drzava. Imame sestri albanki vo bolnicite koi ne znaat da gi procitaat dijagnosite. Imame i makedonski Dr koi sto ostavaat nozici vo telata na pacientite.A zs se slucuva toa epa zasto tatko mu bil minister za zdravstvo.
Samiot fakt deka pacientite albanci ne sakaat da bidat operirani od hirurzi albanci zboruva mnogu. Ova od ** go izvadi среќа

Ne sakam so ova sa go napagjam albanskiot narod, megutao vladata ne smee da dozvoli toa da ni se slucuva,Epa oces neces moras da se pomiris so toa.sekoj neka bide na ona mesto koe so trud i znaenje go zasluzuva epa toa mesto go zasluzivme posle tolku god


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 16:36
Павлин најискрено ти се чудам,партиските интереси пред интересот на иднината на земјата никогаш несмее да преовладува без разлика дали се тоа цреши,ружи,лавчиња или врапчиња.

Нема и несмее да има веке никакви преговори и договори со планински необразовани луѓе.Ке кажеш па необразовани се да им дадеме шанса да се образуваат,па ете имаа шанса 6 год само кочат прогрес за подобро утре на нашите деца.Нив не им е гајле за Македонците и Македонската иднина тие имаат потполна друга цел од нашата,тие се повеке и погласно се изјаснуваат за голема Албанија а ти ни јас тоа неможеме политички да го сопреме.Еден егзодус на тоа население од западна Македонија ке заврши цела работа а оружјето треба да биде нашиот гласноговорник.Ние ако ич ништо друго барем треба да извлечеме една поука од 2001год. треба и они да знаат дека ние само искажавме добра воља за договор кои тие се повеке и повеке го злоупотребуваат а поуката за нас треба да е дека со нив договор нема,компромис нема само треба да се заврши до крај започнатото.И кога повторно ке плачат и ке бараат автобуси да им ги извлекуваат ранетите тогаш ке сватат дека овде тие каков сакаат ранг да имаат сепак ке бидат малцинство.Неможе а и нема случај никаде во светот каде што малцинството го минимизира поголемиот дел од населението.Такво нешто неможе и нема да има затоа единствен начин на справување е оружјето,си знаат тиенамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 00:47
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Павлин најискрено ти се чудам,партиските интереси пред интересот на иднината на земјата никогаш несмее да преовладува без разлика дали се тоа цреши,ружи,лавчиња или врапчиња.

Нема и несмее да има веке никакви преговори и договори со планински необразовани луѓе.Ке кажеш па необразовани се да им дадеме шанса да се образуваат,па ете имаа шанса 6 год само кочат прогрес за подобро утре на нашите деца.Нив не им е гајле за Македонците и Македонската иднина тие имаат потполна друга цел од нашата,тие се повеке и погласно се изјаснуваат за голема Албанија а ти ни јас тоа неможеме политички да го сопреме.Еден егзодус на тоа население од западна Македонија ке заврши цела работа а оружјето треба да биде нашиот гласноговорник.Ние ако ич ништо друго барем треба да извлечеме една поука од 2001год. треба и они да знаат дека ние само искажавме добра воља за договор кои тие се повеке и повеке го злоупотребуваат а поуката за нас треба да е дека со нив договор нема,компромис нема само треба да се заврши до крај започнатото.И кога повторно ке плачат и ке бараат автобуси да им ги извлекуваат ранетите тогаш ке сватат дека овде тие каков сакаат ранг да имаат сепак ке бидат малцинство.Неможе а и нема случај никаде во светот каде што малцинството го минимизира поголемиот дел од населението.Такво нешто неможе и нема да има затоа единствен начин на справување е оружјето,си знаат тиенамигнување
  Svrti ja lentata malce na nazad i ke vidis koj go koci Progresot na ovaa drzava  ,toa sigurno ne se Albancite.Apsolutno sum na mislenjeto deka vie Makedoncite treba da izvlecete puka od 2001 ,da se setite na toa sto mozese da i se slucuva na Makedonija vo toj period i so kakvi posledici ke "zavrsese"  taa vojna .Vie treba da i bidete  blagodarni na Megunarodnata Zaednica ,inace Makedonija kako drzava ke ja snemase za nekolku meseci , posebno da go spomenam Mr.Piter Fejd  ,ne znam kolku pati bese zazemeno gradot Tetovo od strana na UCK ,a Piter Fejd bese toj koj mu velese na Ahmeti da gi povlece vojnicite ,ovie so gi spomnuvam se raboti koi dobro se znaat ,no ete samo sakav da gi povotoram,oti gledam deka Mislis deka "lesno ke se spravis so Albancite".

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 00:50
Vie Makedoncite ne znaete nisto ,osven ,te Vmro e najdobra ,te Sdsm ... ,te Ljubco e los , te branko ,pa sega Gruebski , bucko i ne znam koj drug... i zaboraiv da kazam:"Albancite vi se krivi za se "i toa ne go zaboravate ,kako predjadenje vie ,ami glavno jadenje .

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 02:30
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Павлин најискрено ти се чудам,партиските интереси пред интересот на иднината на земјата никогаш несмее да преовладува без разлика дали се тоа цреши,ружи,лавчиња или врапчиња.

Нема и несмее да има веке никакви преговори и договори со планински необразовани луѓе.Ке кажеш па необразовани се да им дадеме шанса да се образуваат,па ете имаа шанса 6 год само кочат прогрес за подобро утре на нашите деца.Нив не им е гајле за Македонците и Македонската иднина тие имаат потполна друга цел од нашата,тие се повеке и погласно се изјаснуваат за голема Албанија а ти ни јас тоа неможеме политички да го сопреме.Еден егзодус на тоа население од западна Македонија ке заврши цела работа а оружјето треба да биде нашиот гласноговорник.Ние ако ич ништо друго барем треба да извлечеме една поука од 2001год. треба и они да знаат дека ние само искажавме добра воља за договор кои тие се повеке и повеке го злоупотребуваат а поуката за нас треба да е дека со нив договор нема,компромис нема само треба да се заврши до крај започнатото.И кога повторно ке плачат и ке бараат автобуси да им ги извлекуваат ранетите тогаш ке сватат дека овде тие каков сакаат ранг да имаат сепак ке бидат малцинство.Неможе а и нема случај никаде во светот каде што малцинството го минимизира поголемиот дел од населението.Такво нешто неможе и нема да има затоа единствен начин на справување е оружјето,си знаат тиенамигнување


na ista strana sme samo ti si mnogu radikalen, a toa e mnogu porazitelno za nas ... makedonija ne e mokna da vodi vojni....Nie nemame tolku omraza vo nas za da se ispokoleme kako srbite i hrvatite, bosancite, albancite kade sto ostanaa bez zdravi maski deca sega...nie ne sme vleguvale vo vojna zaradi nas samite tuku sekogas zaradi drugi...
Sega vo ovoj moment otvaranje nova vojna(koja ja zagovaraat odredeni strukturi vo DPMNE) na nasa teritorija ke znaci gubenje na suverenitetot i gubenje na drzavata...a inaku za nasive orli sto letaat vo oblaci ne se sekiraj ...so pocit do obrazovanite...ostanatoto nema osnovni moralni normi da ne zboruvame za politicki...so eden zbor sljam nak*rcen


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: ZoranSk
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 14:33

Бевме репресирани затоа ви ги деревме кожите ?

Не бе брат децата од мали ги учете со камен да маваат по другите, како кучиња се нафрлате ако некој залута во ваша средина.

Бајките се одамна завршени.Прочитани сте.Обратен е сега процентот на Македонците кои веруваат во соживот и 2001 беше добра лекција за нас.



Постирано од: moira
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 16:14
Boogie: Ние ако ич ништо друго барем треба да извлечеме една поука од 2001год. треба и они да знаат дека ние само искажавме добра воља за договор кои тие се повеке и повеке го злоупотребуваат а поуката за нас треба да е дека со нив договор нема,компромис нема само треба да се заврши до крај започнатото.

Nie voopsto nemavme dobra volja za dogovorot vo ramka, tuku taa volja ni bese nametnata, a nasite politicari so iskakani cazinja moraa da ja prifatat, zatoa sto od toa zavisese nivnata politicka sudbina. Taka da ne govori za volja, tuku za prinuda, zatoa sto ne ni se znaese sto pisuva vo toj dogovor, nitu pak nekoj go prasa narodot vo vrska so istiot.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 16:23
Pavlin: Sega vo ovoj moment otvaranje nova vojna(koja ja zagovaraat odredeni strukturi vo DPMNE) na nasa teritorija ke znaci gubenje na suverenitetot i gubenje na drzavata...a inaku za nasive orli sto letaat vo oblaci ne se sekiraj ...so pocit do obrazovanite...ostanatoto nema osnovni moralni normi da ne zboruvame za politicki...so eden zbor sljam nak*rcen

Sosema drugi strukturi zagovaraat vojna vo Makedonija, onie na koi im e mnogu vazno da bidat na vlast ili pak dokolku ne e mozno da vladeat drzavata da ne postoi za da ne odgovaraat eden den za zlodelata kon sopstveniot narod. Onie koi se mnogu kooperativni i zagrizeni vo momentov za sudbinata nasa i katadnevno placat vrz istata.
A za obrazovanite orli…. Tie se najopasnite, zatoa sto tie se onie koi se marksisti-leninisti i tie gi letaat prostite neobrazuvani orli.


Постирано од: ZoranSk
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 16:26
Војна заговарана од ДПМНЕ ?
Зошто ?
Зошто се на власт и имаат резултати ?
Зошто имаат рејтинг 3 пати поголем од СДСМ.
Војна ако има тогаш тоа е вонредна состојба и власта ја има Претседателот.
Или можда има некој друга логика која јас не ја познавам која е логиката на црната дупка.
 
Комуњарите сеуште ја имаат таа сила да манипулираат со државата.
Тие 1990 не држеа во стенбај за да видат Белград како ќе одоговри.
ТИе 17 години не држат во неизвеснот за да може се што е државно да се ограби и изнесе.
Тој систем денеска се користи во разни цели а најчесто криминални.
Тој е во дипломатијата, полицијата, тајните служби, медиумите, невладините организации.
Тој е системот кој ја држи Македонија за гуша.
 
ВМРО-ДПМНЕ нема континуитет во државните институции затоа и они се слаби при секој потрес.
Башка пола од нив се сељачишта со истетовирани лавчиња се лизгаат на секоја блофа на комуњарите.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 19:20
Abu samo retki poedinci albanci se obrazovani, sposobni i zasluzile da bidat na odredeni mesta. Se drugo e gola voda a jas nisto ne vadam od.... odi po bolnicite , pa ke vidis.


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 20:18
Originally posted by moira moira напиша:


Sosema drugi strukturi zagovaraat vojna vo Makedonija, onie na koi im e mnogu vazno da bidat na vlast ili pak dokolku ne e mozno da vladeat drzavata da ne postoi za da ne odgovaraat eden den za zlodelata kon sopstveniot narod. Onie koi se mnogu kooperativni i zagrizeni vo momentov za sudbinata nasa i katadnevno placat vrz istata.
A za obrazovanite orli…. Tie se najopasnite, zatoa sto tie se onie koi se marksisti-leninisti i tie gi letaat prostite neobrazuvani orli.


Vo odnosot koj sto go ima kon albancite, DPMNE ne e za sozivot so niv...za niv Ahmeti e predvnik i terorist...Toa e osnovnata pricina sto DUI ne vleze vo vladata(iako ovoj poteg od glava mu se udri tokmu sega pred NATO)..sto jas licno ne go odbruvam...ako e za dobroto na drzavata da vleze vo NATO pa makar i DUI bila vo vladata bi se prifatilo i tocka....AMA ne e taka, sega koga se istepaa i zovrea loncinjata(ne mozocite zasto gi nemaat)...edinstven vistinski izlez sega e pregovaranje so Ahmeti a toa tesko mu pagja na premierot.....a kako odgovor na tvoeto prasanje dali e polesno obrazuvan i namirisan siptar da sedne do tebe ili .....drugiot pa makar toj bil najradikalen


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 22:51
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Abu samo retki poedinci albanci se obrazovani, sposobni i zasluzile da bidat na odredeni mesta. Se drugo e gola voda a jas nisto ne vadam od.... odi po bolnicite , pa ke vidis.
      Abu ???Komsija ,imas pravo ali ne se samo retki poedinci ,znam deka samo mal del od Albancite se obrazovani ,no toa ne se poeedinci ,sepak se "golema" brojka . Pozdrav

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 23:08
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:



Vo odnosot koj sto go ima kon albancite, DPMNE ne e za sozivot so niv...za niv Ahmeti e predvnik i terorist...Toa e osnovnata pricina sto DUI ne vleze vo vladata(iako ovoj poteg od glava mu se udri tokmu sega pred NATO)..sto jas licno ne go odbruvam...ako e za dobroto na drzavata da vleze vo NATO pa makar i DUI bila vo vladata bi se prifatilo i tocka....AMA ne e taka, sega koga se istepaa i zovrea loncinjata(ne mozocite zasto gi nemaat)...edinstven vistinski izlez sega e pregovaranje so Ahmeti a toa tesko mu pagja na premierot.....a kako odgovor na tvoeto prasanje dali e polesno obrazuvan i namirisan siptar da sedne do tebe ili .....drugiot pa makar toj bil najradikalen


Незнам колку си политички образован но секоја десна партија со национален предзнак се грижи за социјал-националниот живот во својата земја.Тоа е основа на една политичка култура во било која демократска земја и еве откако комуњарите со скриената петокрака позади трнливата роза се одлепија од власта политичкиот живот почна да функционира на демократски начин.Нема задкулисни игри,нема ситнополитички договори и што е најважно има човек на власт кој знае да каже " не и доста " на тероризам,заплашување,криминал и корупција.
Е сега кога ке разгледаш сето ова не им чини само на ДУИ и СДСМ со нивните помали сателитчиња,на ДУИ и го пресекоа каналот на дрога и проституција,а на СДСМ и го опколија октоподот кој се повеке и повеке губи од папците и останува само главата.

Затоа на сите црвено плави комуњари или производи од комуњарско,ленинистички идеали како ДУИ и СДСМ може слободно да им се порача дека војната против нив е почната на познатиот 15 септември а се повеке и повеке се движиме кон вооружената пресметка која овие кукавици ја избегнуваат.Прво кога ке завршиме со балистичко качачките банди ке се вратиме на квинслишко комуњарската елита од СДСМ и помалите сателит партии за да им приредиме на граѓаните на Скопје долго очекуваното јавно бесење на познатиот плоштад каде што на 15 септември се даде пресудата на најголемиот криминалец во Македонија Г-динот Б.Ц.
Се надевам дека ке се стрпите уште малку бидејки овој ден е се поблискунамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 23:34
 
Горе ви е типичен фашиста од ВМРОвска провиниенција. Вие братче се покажавте како јалови, да не кажам ќорци (а што може да излезе од Љ.Г.?), и со никого и ништо вие не можете да расчистите, ниту сопствените гомна, камоли државата. Опозицијата е на најниската можна точка - и тоа по сопствена вина, но вемеорото сеуште не убедува дека СДСМ се тие што го прават хаосот во државата. На ДПМНЕ како да не му е јасно дека е на власт, а не во опозиција, и дека одговорноста за состојбата е нивна.
 
 
 
 
 


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 23:39
Еве прост пример - се јави една кукавичка економска бежалица да соли памет за живот во Македонија.Абе оди си по патот земи си таму пасош каков што ти даваат и заборави ја Македонија,од тие такви како тебе аир овде освен празни муабети прочитани во бајати весници нема.
Уживај и пливај ако не р`мбашнамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 00:32
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Е сега кога ке разгледаш сето ова не им чини само на ДУИ и СДСМ со нивните помали сателитчиња,на ДУИ и го пресекоа каналот на дрога и проституција,а на СДСМ и го опколија октоподот кој се повеке и повеке губи од папците и останува само главата.


tuka si vo pravo i poradi toa i glasav za promeni...no  vo vladata ima uste edni strukturi so mnogu posilni kanali i banditsko minato(seti se na skandaloznoto osloboduvanje na Krasnici)...zarem tie ne treba da se opkolat i uapsat...tuka nema da moze Grujo sam da izigra...ke mu treba podrska od site nas...A inaku vo politikata vakvi resenija skapo cinat, vakvi spletkarenja skapo cinat...jas sum kriticki nastroen ne samo sprema DMPNE, pa ti...Bucko ne go vadevme od usta ja upropasti RM....No nema da se smiram vo kritikite se dodeka postojat  kriminalni i konsporativni dejanija na narodnkite izbranici...abe za edna afera letaat glavi na pet ministri vo Romanija, vo bugarija...zasto kaj nas seuste nikoj ne si dal barem moralna ostavka...Mislam na Vera -STRASNO(drz.  kapacitet ne znae na kogo go prodala - TEC negotino), na Mile janakievski koj e totalno AUT za pozicijata koja ja ima(3 aferi -  40 mil.evra i 300 gragjani IZMAMENI)...zaradi vakvi deca ke bidam kriticar ...pozdravне%20слушам


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 00:56
Моламне%20слушаммафтањеголема%20насмевкаголемо%20гушкањесмеење

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 01:13
Ова е балкан а на балкан може да функционираат само чисти етнички држави.Aко ниене си направиме чиста- македонска етничка држава можеме слободно и под хитно да се селимие од сопствените огништа. Дошљаците АРНАУТИ ќе бида газди. Затоа во покрет. Способни сме сами да го расчистиме ова срање од етничко малцинство. 

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 02:16
граѓанинот....citizen.....e glaven


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 11:01
Да но Македонски граѓанин е домаќин во Македонска државанамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 11:57
Originally posted by Ibn Khaldun Ibn Khaldun напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Abu samo retki poedinci albanci se obrazovani, sposobni i zasluzile da bidat na odredeni mesta. Se drugo e gola voda a jas nisto ne vadam od.... odi po bolnicite , pa ke vidis.
      Abu ???Komsija ,imas pravo ali ne se samo retki poedinci ,znam deka samo mal del od Albancite se obrazovani ,no toa ne se poeedinci ,sepak se "golema" brojka . Pozdrav



Zosto prasalnici? Mojot post se odnesuvase na Abu al zarkavi. Se uste vidot dobro me sluzi


Постирано од: moira
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 12:46
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:


Vo odnosot koj sto go ima kon albancite, DPMNE ne e za sozivot so niv...za niv Ahmeti e predvnik i terorist...Toa e osnovnata pricina sto DUI ne vleze vo vladata(iako ovoj poteg od glava mu se udri tokmu sega pred NATO)..sto jas licno ne go odbruvam...ako e za dobroto na drzavata da vleze vo NATO pa makar i DUI bila vo vladata bi se prifatilo i tocka....AMA ne e taka, sega koga se istepaa i zovrea loncinjata(ne mozocite zasto gi nemaat)...edinstven vistinski izlez sega e pregovaranje so Ahmeti a toa tesko mu pagja na premierot.....a kako odgovor na tvoeto prasanje dali e polesno obrazuvan i namirisan siptar da sedne do tebe ili .....drugiot pa makar toj bil najradikalen <div style=": ; width: 28px; height: 28px; : 1000; display: none;">[/QUOTE]

Zarem za tebe Ahmeti e mirotvorec? Mestoto na A.A. i bandata, vo site normalni drzavi se znae kade im e, a ne vo parlament. Ne postoi dobro za drzavata ako treba da koaliciras so onoj koj pukall vo ustavniot poredok na istata. Toa bil edinstveniot izlez za nas . Zarem mislis deka idninata na drzavata ni zavisi od takva polusvest?


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 13:17
Он га бори за човеките права на аљабањците..
Вољи да га прави Сједињење Аљбанска Држав!
Значи, не само миротворец, ами и светец како и неговиот учител од Уарабија-ас-Саудија!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Averoes
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 16:35
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Ibn Khaldun Ibn Khaldun напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Abu samo retki poedinci albanci se obrazovani, sposobni i zasluzile da bidat na odredeni mesta. Se drugo e gola voda a jas nisto ne vadam od.... odi po bolnicite , pa ke vidis.
      Abu ???Komsija ,imas pravo ali ne se samo retki poedinci ,znam deka samo mal del od Albancite se obrazovani ,no toa ne se poeedinci ,sepak se "golema" brojka . Pozdrav



Zosto prasalnici? Mojot post se odnesuvase na Abu al zarkavi. Se uste vidot dobro me sluzi
oK .Si mislev da nee do mene upateno.

-------------
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !


Постирано од: filibe
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 16:53
А зашто сите в Македония не забравите мегуетничките различия и не наблегнете на иконорическото развитие.Оште една криза като тази 2001 ште ви върне 20г назад

-------------
Съединението прави силата


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 16:58
Originally posted by moira moira напиша:


Zarem za tebe Ahmeti e mirotvorec? Mestoto na A.A. i bandata, vo site normalni drzavi se znae kade im e, a ne vo parlament. Ne postoi dobro za drzavata ako treba da koaliciras so onoj koj pukall vo ustavniot poredok na istata. Toa bil edinstveniot izlez za nas . Zarem mislis deka idninata na drzavata ni zavisi od takva polusvest?


e pa vidi go orelcevo kako razmilsuva i AA h meti ne e nisto podobar ...za politika tie se svetlosni godini nazad...inaku nemase da se borat za Kosovo so krv, tuku so demokratija...ili kaj nas 2001 i den denes ne znam sto dobija os Oh. dogovor a sto nemaa pred toa


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 18:43
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Еве прост пример - се јави една кукавичка економска бежалица да соли памет за живот во Македонија.Абе оди си по патот земи си таму пасош каков што ти даваат и заборави ја Македонија,од тие такви како тебе аир овде освен празни муабети прочитани во бајати весници нема.
Уживај и пливај ако не р`мбашнамигнување
 
 
 
Гледам, со храбрите како тебе од арно не може државата да к*ртули, од трн на глог ја носат - но може со некоја блиц-криг акција, нормално на штета на Македонија, во следната гарнитура ќе те стават за министер, или амбасадор во Вашингтон. Впрочем Македонија затоа и постои, инаку каде Б.Ц., Љ.Г., Н.Г. и слични гомна и отпадоци од човечкиот род би можеле да направат кариера. Ќе си одам по патот и ќе заборавам за Македонија кога ќе ја видам чиста од шљамот, а брате го има многу, ќе потрае.
 
намигнување


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 19:41
Така те сакам,полека полека ке се исчисти се.Да ке потрае време но затоа конечно ке се оправиме барем тие што ке останеме у МКсреќа


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 23:40
Originally posted by Boogie

Еве прост пример - се јави една кукавичка економска бежалица да соли памет за живот во Македонија.Абе оди си по патот земи си таму пасош каков што ти даваат и заборави ја Македонија,од тие такви како тебе аир овде освен празни муабети прочитани во бајати весници нема.
Уживај и пливај ако не р`мбашнамигнување


Интересно,
Ако твоите постови се базираат на бајати весници тогаш нешто не е во ред.
Незнам дали со последната реченица тешиш некого или...........


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 00:27
????????????????????????????????

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 04:00
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by Boogie

Еве прост пример - се јави една кукавичка економска бежалица да соли памет за живот во Македонија.Абе оди си по патот земи си таму пасош каков што ти даваат и заборави ја Македонија,од тие такви како тебе аир овде освен празни муабети прочитани во бајати весници нема.
Уживај и пливај ако не р`мбашнамигнување


Интересно,
Ако твоите постови се базираат на бајати весници тогаш нешто не е во ред.
Незнам дали со последната реченица тешиш некого или...........


oooo orlov pa ti mozes da pisuvas i bez nervoza aaa...pozdrav i ne se karajнамигнување


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Epirot
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 13:00
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Така те сакам,полека полека ке се исчисти се.Да ке потрае време но затоа конечно ке се оправиме барем тие што ке останеме у МКсреќа
И јас верувам дека ке се исчисти и нема многу да трае,бидејќи отидовте сите за Бугарија да си земете државјансво и Бугарски пасош само и само да си можете да си излагате во Европа,и така ке го снема Ѓубрето што го има сега во МАКХЕДОНИЈА.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 13:02
Баш така,нели почнаа шиптари да земаат Бугарски пасоши треба се да е јасно нели.

Полека полек се ке се исчисти и на крајот ке остане Македонија како што треба да е Македонсканамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: novace
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 15:47
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Баш така,нели почнаа шиптари да земаат Бугарски пасоши треба се да е јасно нели.

Полека полек се ке се исчисти и на крајот ке остане Македонија како што треба да е Македонсканамигнување
Немој да бидеш 100% сигурен во тоа..
Оти шќиптарите имаа(т) и косовски и албански и МК документи..
Затоа и своевремено предложив...а тоа го реализира во Парламентот..пратеникот Андов...ама не пројде...и се состоеше во тоа да се изврши истовремен ПОПИС (ЦЕНЗУС) во сите 3 територии на населението кое престојува таму...едновремено да се изброиме кој колку е ..со тоа што сите граници ќе бидат затворени за време на ПОПИСОТ..за да не може ни пиле да прелета..преку нив.
Одговорот беше дека не е потребен таков попис..
Погодувај зашто..нел?
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 16:23

Шќипоните е повеќе од јасно дека гласаат во најмалку три држави, ако не и во Швицарска. Мислам дека бугарите се многу поумни од нас, и не верувам дека (воопшто) им даваат бугарско државјанство.

 
 


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 16:54
Davaat, davaat, tie se vo ljubov, imaat zaednicki interesi.


Постирано од: filibe
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 17:03
Абе аз оште не сам видел албанец наживо(не казвам дека немаме нито еден).

-------------
Съединението прави силата


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 17:04
A na mrtvo


Постирано од: filibe
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 17:09
Originally posted by moira moira напиша:

A na mrtvo



 хахаха и на мртво не съм


-------------
Съединението прави силата


Постирано од: novace
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 17:13
Originally posted by filibe filibe напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

A na mrtvo



 хахаха и на мртво не съм
 
Па ти бе букарче..си бил ептен за жалење беее???
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 17:14
Даваат даваат Бугарите државјанства како да се раэгледници,сега и на Србите од Пирот до Ниш и Врање почнале да им даваат

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: filibe
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 17:16
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Даваат даваат Бугарите државјанства како да се раэгледници,сега и на Србите од Пирот до Ниш и Врање почнале да им даваат



Тамо са западните български покрайнини.


-------------
Съединението прави силата


Постирано од: novace
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 17:20
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Даваат даваат Бугарите државјанства како да се раэгледници,сега и на Србите од Пирот до Ниш и Врање почнале да им даваат
 
Пих...па ќе им снема тоалет-хартија бе!!!!!
И после...драсканици насекаде ќе гледаме??
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 17:22
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Даваат даваат Бугарите државјанства како да се раэгледници,сега и на Србите од Пирот до Ниш и Врање почнале да им даваат

 

Пих...па ќе им снема тоалет-хартија бе!!!!!

И после...драсканици насекаде ќе гледаме??

голема%20насмевка


Pa niv ke im smrdi


Постирано од: novace
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 17:23
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Даваат даваат Бугарите државјанства како да се раэгледници,сега и на Србите од Пирот до Ниш и Врање почнале да им даваат

 

Пих...па ќе им снема тоалет-хартија бе!!!!!

И после...драсканици насекаде ќе гледаме??

голема%20насмевка


Pa niv ke im smrdi
 
Кога смрди кај најблискиот сосоед..и кај нас троа ќе замириса..од тие превентивни причини и приговарам?
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 17:27
ke lustrirame nie, sto se grizis


Постирано од: novace
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 17:47
Originally posted by moira moira напиша:

ke lustrirame nie, sto se grizis
Јас веќе и започнав..за имотот на Алкалоид и неговиот сегашен 30-сетина годишен „газда„ Мукаетов..
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: dras
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 21:54
„Незнам колку си политички образован но секоја десна партија со национален предзнак се грижи за социјал-националниот живот во својата земја.“
Десната ориентација на владеачката партија очигледно многу граѓани ќе ги направи социјални случаи, а побудувањето на националистичките страсти, барем во Македонија очигледно дека неоди добро, тоа секако можевме да го видиме во 2001г. и тоа не поради нас самите, него кројачите однадвор така смислиле, па затоа за подршка ја избраа по неписмената група. Што се однесува до судирот од 2001г, можеби во почетокот беше притисокот и дестабилизацијата на страна на албаската „обесправена страна“, но во судирот за Арачиново, кога америте им обезбедија сигурен коридор  и ги извлекоа „своите експерти“ а со нив и армадата на воените УЧК-ки кои беа во незвидна состојба, се виде дека воената моќ на УЧК не биле самите тие него некој друг.
Но цел на темата не беше да ги полемизираме меѓунационалните односи со браќата б’лгари, тие и онака во сите македонци гледаат б’лгари, но таргет групата секако беа баш „обесправените“ албанци, а за жал нив многу малку ги има  на темава колку што можев да видам низ постовите, така да нивното мислење се уште останува затворено во поглед на меѓунационалните односи во државава, иако некои нивни колумнисти во дневниот печат процениле дека меѓунационалните односи се движат во нагорна линија.



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 23:01
смеењесмеењесмеењеШтета не ти вреди коментарот бидејки комуњариве од СДСМ и нивните повекегодишни сателитчиња партии направиа 100% социјалка од Македонските граѓани - мислам затоа и на ВМРО-ДПМНЕ сега им оди толку добро пошто полошо само СДСМ може да направисмеењесмеењесмеењесмеење

И да повторам дека Македонија може да успее само кога ке се знае кој е газда у куќа,една куќа со многу газди не е куќа.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 01:50

На ДПМНЕ не му треба СДСМ за да ја растури државата.

А ако мислиш дека единствени газди ќе бидат бугарско-фашистичките банди на ДПМНЕ, тука си се заебал. газење%20од%20смеење Стварно ги потценуваш македонците.


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 01:55
Македонците можат да победат само во една обединета национална опција,таква опција во моментов е само ВМРО-ДПМНЕ.Кога би постоела друга десно ориентирана опција - подобра од ВМРО-ДПМНЕ, ја сигурно ке бев во неа(лажам).
Ние од ВМРО бацуваме кама и пиштол,во светото писмо се колнеме - СЛОБОДА или СМРТнамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: novace
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 02:01
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

смеењесмеењесмеењеШтета не ти вреди коментарот бидејки комуњариве од СДСМ и нивните повекегодишни сателитчиња партии направиа 100% социјалка од Македонските граѓани - мислам затоа и на ВМРО-ДПМНЕ сега им оди толку добро пошто полошо само СДСМ може да направисмеењесмеењесмеењесмеење

И да повторам дека Македонија може да успее само кога ке се знае кој е газда у куќа,една куќа со многу газди не е куќа.
Сосема си во право..за куќата со повеќе сајбии (газди)..
пс
Во Македонија нема албанци (освен во нивната амбасада) туку  малцинство од албански поранешни граѓани пребегани овде...
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: bugar
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 02:21
Originally posted by filibe filibe напиша:

Абе аз оште не сам видел албанец наживо(не казвам дека немаме нито еден).
 
Imate, batka, imate..
Ako ne veruvas, prosetaj se vo Kjustendil, tamu ima preku 800 koj postojano ziveat tamu..
Plus onie koi se kandidati za zitelstvo, nivniot broj ne go znam..
 


-------------
Јас сум си бугараш.
Кој верува - нека верува. А кој не верува - нека не верува!
По националност Турко-Татаро-Монголо-Афганистанец!(Со декрет на Boogie)



Постирано од: moira
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 13:54
Dsds, ili se izvinuvam kako bese:...„Десната ориентација на владеачката партија очигледно многу граѓани ќе ги направи социјални случаи, а побудувањето на националистичките страсти, барем во Македонија очигледно дека неоди добро, тоа секако можевме да го видиме во 2001г. и тоа не поради нас самите, него кројачите однадвор така смислиле, па затоа за подршка ја избраа по неписмената група...."

Dosta so demagogija te molam. ! Budenjeto na nacionalistickite strasti "barem" (ova "barem" go akcentiram) vo Makedonija ocigledno ne odelo na dobro itn.itn. So drugi zborovi drn, drn jarinja. Ne mozam da razberam sto loso ima ako nekoj e nacionalno osvesten i drzi do svojata nacionalna svest i kultura i identitet? Dali voopsto znaes sto se podrazbira pod poimot "NACIONALIZAM" ili samo ti e poznata iskrivenata definicija koja kaj nas se plasira so godini i od iskrivuvanjeto i zloupotrebata na poimot percepirame deka nacionalizmot e negativna pojava.
"Nacionalizam e ideologija koja ja postavuva NACIJATA, odnosno etnickata zaednica za osnova na covekoviot i opstestveniot zivot i koja za odrzuvanje na istiata dava prednost nad bilo koi ostanati politicki ili opstestveni principi"
Za ova pisuvav i vo drugi postovi i veke mi zdosadi da objasnuvam, no ocigledno ima nejasni raboti kaj poveketo clenovi na forumov vo vrska so poimot. Nasekade nacionalizmot ja jakne drzavata, svesta na narodot, konstitutivnosta, samo kaj nas e negativen, pa zatoa ke imame problemi so sosedite, so imeto, so znameto, i so orlite koi letaat vo pogresen pravec. Zemi primeri od Amerika, Anglija, Francija, ajde da ne odam tolku daleku, eve na Balkanot Grcija, Albanija, Bugarija, Hrvatska. So nacionalnata svest, cijasto osnova e nacionalizmot izgradija drzavi so jasno definirani principi na postoenje. A kade sme nie? Nas ni se sluci 2001 godina, i pet godini podocna seuste na druga strana gi barame vinovnicite, a vo sopstvenata nemok da gi sogledame vistinite, vinovni ni se nacionalistickite strasti. Tokmu za ova i govorev pogore vo postot. Zlopotreba na poimot "nacionalizam". Daj Boze da bevme nacionalisti, ke imavme saglam drzava uste pred 500 godini.
Nam 2001 godina ni se sluci vojna, no ne poradi makedonskite nacionalisticki strasti, tuku poradi zelbata za gola vlast i samo vlast.
No dokolku imavme nacionalana svet i "nacionalisticka strast", nemase da dojde do menuvanje na ustavot, nitu pak povtorno da imame deja vu na nastanite koi prethodea na takanareceniot "konflikt".
A krojacite odnadvor, poznavajki ja odlicno sostojbata na nacionalnata svest kaj makedoncite go napravija odeloto po merka, no sekako ne po nasa, pa zatoa ni e tesno.
Pozdrav


Постирано од: novace
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 14:01
Originally posted by moira moira напиша:

Dsds, ili se izvinuvam kako bese:...„Десната ориентација на владеачката партија очигледно многу граѓани ќе ги направи социјални случаи, а побудувањето на националистичките страсти, барем во Македонија очигледно дека неоди добро, тоа секако можевме да го видиме во 2001г. и тоа не поради нас самите, него кројачите однадвор така смислиле, па затоа за подршка ја избраа по неписмената група...."

Dosta so demagogija te molam.
 
Нека ни чита цитати од Капитал овде...интерсно (ми) е..нели?
Сепак и тоа е (одумрена во пракса) филозофија...
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Amdi Bajram
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 14:50
Originally posted by Epirot Epirot напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Така те сакам,полека полека ке се исчисти се.Да ке потрае време но затоа конечно ке се оправиме барем тие што ке останеме у МКсреќа
И јас верувам дека ке се исчисти и нема многу да трае,бидејќи отидовте сите за Бугарија да си земете државјансво и Бугарски пасош само и само да си можете да си излагате во Европа,и така ке го снема Ѓубрето што го има сега во МАКХЕДОНИЈА.
Abe more Epirote shto mislis ti so toj gubre zar makedoncite se gubre, poshto tie idat za bugarija i zemat pasoshi,
i na vas da vi ostane Makedonija???? ne ne dodeka sme nie Romite zhivi nema.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 14:56
E, nema da moze se dodeka ste prvo Romi a ne prvo MAKEDONCI


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 20:13

Па омразата е само одговор на вашиот децениски однос кон населението што не припаѓа на вашето стадо. Вие од мали деца сте задоени со омраза, па омраза сега ќе ви се врати повеќекратно.

 
 


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 20:57
Точно така,вие аљбањците го свртевте грбот на пријателски подадената рака на Македонецот.Кога ние ви ги прибиравме бегалските браќа од косово вие планиравте како нашето пријателство ке го (зло)употребите.Ние Македонците бевме најголеми пријатели на Албанецот до 2001год. бидејки ви ги спасувавме бегалците од енвер хоџа,тито,милошевиќ и др. повеке од 40 год. но не вие моравте нашето Македонско искрено пријателство да го свртите против самите себе.
Е сега тоа ви е,никој Македонец повеке нема да биде било каков искрен пријател на Албанците бидејки удривте по најсветлото Македонско - Македонијалутина


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: dras
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 21:29
Originally posted by moira moira напиша:

Dsds, ili se izvinuvam kako bese:...„Десната ориентација на владеачката партија очигледно многу граѓани ќе ги направи социјални случаи, а побудувањето на националистичките страсти, барем во Македонија очигледно дека неоди добро, тоа секако можевме да го видиме во 2001г. и тоа не поради нас самите, него кројачите однадвор така смислиле, па затоа за подршка ја избраа по неписмената група...."

Dosta so demagogija te molam. ! Budenjeto na nacionalistickite strasti "barem" (ova "barem" go akcentiram) vo Makedonija ocigledno ne odelo na dobro itn.itn. So drugi zborovi drn, drn jarinja. Ne mozam da razberam sto loso ima ako nekoj e nacionalno osvesten i drzi do svojata nacionalna svest i kultura i identitet? Dali voopsto znaes sto se podrazbira pod poimot "NACIONALIZAM" ili samo ti e poznata iskrivenata definicija koja kaj nas se plasira so godini i od iskrivuvanjeto i zloupotrebata na poimot percepirame deka nacionalizmot e negativna pojava.
"Nacionalizam e ideologija koja ja postavuva NACIJATA, odnosno etnickata zaednica za osnova na covekoviot i opstestveniot zivot i koja za odrzuvanje na istiata dava prednost nad bilo koi ostanati politicki ili opstestveni principi"
Za ova pisuvav i vo drugi postovi i veke mi zdosadi da objasnuvam, no ocigledno ima nejasni raboti kaj poveketo clenovi na forumov vo vrska so poimot. Nasekade nacionalizmot ja jakne drzavata, svesta na narodot, konstitutivnosta, samo kaj nas e negativen, pa zatoa ke imame problemi so sosedite, so imeto, so znameto, i so orlite koi letaat vo pogresen pravec. Zemi primeri od Amerika, Anglija, Francija, ajde da ne odam tolku daleku, eve na Balkanot Grcija, Albanija, Bugarija, Hrvatska. So nacionalnata svest, cijasto osnova e nacionalizmot izgradija drzavi so jasno definirani principi na postoenje. A kade sme nie? Nas ni se sluci 2001 godina, i pet godini podocna seuste na druga strana gi barame vinovnicite, a vo sopstvenata nemok da gi sogledame vistinite, vinovni ni se nacionalistickite strasti. Tokmu za ova i govorev pogore vo postot. Zlopotreba na poimot "nacionalizam". Daj Boze da bevme nacionalisti, ke imavme saglam drzava uste pred 500 godini.
Nam 2001 godina ni se sluci vojna, no ne poradi makedonskite nacionalisticki strasti, tuku poradi zelbata za gola vlast i samo vlast.
No dokolku imavme nacionalana svet i "nacionalisticka strast", nemase da dojde do menuvanje na ustavot, nitu pak povtorno da imame deja vu na nastanite koi prethodea na takanareceniot "konflikt".
A krojacite odnadvor, poznavajki ja odlicno sostojbata na nacionalnata svest kaj makedoncite go napravija odeloto po merka, no sekako ne po nasa, pa zatoa ni e tesno.
Pozdrav


„Zemi primeri od Amerika, Anglija, Francija, ajde da ne odam tolku daleku, eve na Balkanot Grcija, Albanija, Bugarija, Hrvatska.“
Колку што знам САД не е еднонационална држава  но таму секако не е нацијата над државата, кај нив „сите се амери“, што кај нас не е случај, апетитите на албанското население, кое незнам како си се смета исто така автохтоно во границите северозападно од Вардар и дури работи на „чистење“ на територијата секако во своја корист, веројатно си има свои цели, па затоа добро е да се чуе нивното вистинско мислење, а не подгрејување на албанскиот или македонскиот нацинализам.
Од балканските држави мислам дека можеш да се повикаш само на Словенија, останатите си имаат проблем со меѓунацонални односи на одредени територии, но ако ја исклучиме Хрватска, проблемот поодавна го решиле, а гледано од денешен агол сите наведени без Хрватска имаат помалку апетит дури и кон Македонија во сегашните граници,....упс ја заборавив Србија.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 22:03

Макфакс

Војната на Балканот е неизбежна ако Косово не добие целосна меѓународно призната независност.

Ова се наведува во изјавата на претставникот на терористичката група Албанска национална армија (АНА) Гафур Адили, објавена на интернет страницата на Балканската истражувачка мрежа (БИРН).

Адили меѓу другото посочува дека неговата организација „се бори за обединување на Албанците од сите реони и од сите држави на Балканот во кои живеат тие“.големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 23:01
Многу блиску е до вистината дека војната на балканот која престои многу лесно може да добие широки- светски димензии.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 23:18
Нострадамус напишал дека се ке тргне од Македонијатага

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 10:44
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нострадамус напишал дека се ке тргне од Македонијатага




Mакедонија со милениуми била Casus Beli, а сега повеќе одсигурно ќе биде така.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Epirot
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 10:55
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нострадамус напишал дека се ке тргне од Македонијатага
Што се глупираш бе Нострадамус напишал се ке тргне од Македонија????
Ако воопшто се верува во тоа што тој Квазипророк напишал тој напишал деке се ке тргне од Перзискиот залив.
Ама он напишал и тоа деке Дајана ке стане Кралица на Велика Британија???? ама незнам кога или уште веруаш во таа глупост.трепкањетрепкањезбунетостзбунетостзбунетост


Постирано од: moira
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 13:33
Ibn Khaldun: ….a koga e nesto da protestirate protiv Albancite vie i so bebinja izleguvate na protesti….
Da ne se vregame sega te molamDecata i bebinjata se vasa ikonografija na protesti


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 14:38
odnosot so albancite go opisuvam kao : ja te volim a ti ne osecas hahahahah.
голема%20насмевка


-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: dragon
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 17:48
Jas kako dete imav drugar albanec, zaedno igravme i rastevme, na rabota imam prijateli albanci zaedno rabotime. Znaete li koga nie makedoncite povtorno ke mozeme normalno da ziveeme so albancite? Togas koga tie ednas zasekogas i iskreno ke ja zaboravat idejata za golema Albanija, togas koga ke nema da gi interesira kako ke zavrsi kosovskata vekovna pesna, togas koga ne ke moraat da se seksaat po necija naredba za da iznakotat deca od koi po edno za sekoj biznis (valkan), togas koga Makedonija ke ja pocuvstvuvaat kako svoja tatkovina, togas koga ke prestanat da vejat znaminja na tugji drzavi i ...... Gledate kolku precki za normalen sozivot navedov a ima uste. Sto toa znaci? Toa znaci deka nie sme seuste epten mnogu daleku od sozivot so albancite. A koj znae dali ke docekame se gorenavedeno da bide nadminato od stranata na albancite za da mozeme normalno zaedno so niv da zacekorime vo Evropskoto semejstvo. Gospoda albanci ne barajte neprijatel vo makedoncite samo razmislete dobro za ona sto pogore vi go nabrojav i potrudete se, od vas zavisat mnogu raboti. Oruzjeto ne resava nisto samo nosi pogolema i pogolema omraza vprocem vie samite toa dobro go znaete pa do koga kaj vas ke se slucuvaat krvni odmazdi zarem toa ne e na nivo na 17-18 vek. 


Постирано од: dragon
Датум на внесување: 16.Октомври.2007 во 17:43
Kade e sega toj Ibn Khaldun, da odgovori na moite prasanja, toa ne se samo moi tuku na celiot makedonski narod. Khaldun ako si ja sakate Makedonija, togas pocnete veke ednas da ja pocituvate, da ja unapreduvate, da ja vozdigate i da rabotite za nea. Nemoze veke taka jas ziveam i gi koristam blagodetite na Makedonija a na srce mi lezat Albanija i Kosovo a znameto na tugja sosedna drzava. Ti teknuva li deka so dvojazicnost pravite pogolem jaz ne jaz tuku cela reka pomegju makedoncite i albancite, koga ke pocnete da gi gradite mostovite  a ne da go kopate jazot podlabok. Svesti se bre glavo  bukova, edno zborite drugo  pravite, kaj se naogjate bre vie. Ne narekuvas makedonski nacionalisti, ne bre prijatele kolku poveke vie zabeguvate vo prostorot i vremeto nie nemame drug izbor tuku da stanuvama nacionalisti, znaci problemot povtorno e vo vasite glavi neiskreni. 



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk