Испечати | Затвори го прозорот

Спиритуална јога

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мистерии и астрологија
Опис на форумот: Хороскоп, сонови, гледање во кафе, во карти, во раце, во НЛО...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9589
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 10:36
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Спиритуална јога
Постирано од: marco_antony
Наслов: Спиритуална јога
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 13:21


Acelera ...

moze da napiseme nekoi iskustva tuka za toa ...
lichni ...
ili od prijateli ...

toa se veke videni raboti ...
no za zal ...
stalno nekoj ke bide zafrknat ...
nekoj sto misli deka toa na nego nemoze da mu se desi ...

ako dozvoluvas bi napisal nekoi raboti ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA



Коментари:
Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 13:44


covekot e stvoren da bide sloboden ...

a ne rob ...

na ovoj nacin toj/taa edinka stanuva rob ...
na tie veruvanja ...

imam prijatel koj e verski mnogu izgraden ...
muabetime dosta ...
me iznenaduva toa sto ako kazam nesto ...
toj odma go prifaka ili go otfrla ...
vo zavisnost od "negovite" kriteriumi ...

jas moze denes edno da mislam ...
ama utre moze toa ili da si go potvrdam ..
ili da go otfrlam ...

nemora da se drzam striktno ...

i nikoj ne me tera na toa ...

a i da saka nema da mu se slozam ...


Sakam da kazam ...
deka covekot treba da e sloboden ...
i otvoren ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 17:23

Da plakja covek za usovrsuvanje na dusata,koga vo original terapijata (bez promeni) ni se nudi besplatno ??????

Ne ni troska pofunkcionalna Jogata od eden iskren i cist namaz (koncentracija vo nego) i koncentriranje dodeka se uci Qur'an (Allahov-Bozji govor).
Allah na sekoj narod im pratil svoj pratenik,pa nesomneno deka i tie narodi,kade sto se praktikuva Jogata imale pratenik,za koj,kako i na ostanatite,im se iskrivilo ucenjeto.
Sive ovie raboti,koi Acelera (so proipusti) ni gi pojasni,se izvadeni od Allahovata Objava i sekako,izmeneti i iskriveni.
Halalite sto so ovoj post mozebi ke vi ja izmenam temata,no naprotiv,sakam tokmu da se priklucam kon nea.
 
Kako sto na eden post kazav taka i tuka ke napomenam,Isus,Mojsie pa i drugite Bozji pratenici a.s (neka e mir so niv) ne pravele cuda sto imale ili poseduvale nekakva mok,tuku pravele cuda so SVOJATA VERA.
Namazot e PROCISTUVANJE NA DUSATA. No ne namaz koj se klanja za nesto drugo,osven vo Imeto na Stvoritelot. Koga ke klanjas namaz,da bides potpolno koncentriran na nego,da znaes deka vo toj mig se naogjas pred SOZDATELOT.... Slusanje na Qur'an na Arapski jazik,,,toa e preporacano od Samiot KREATOR za odrzuvanje na nasite dusi i na nasite tela,zdravi,onaka kako sto ni gi poklonil.
 
Ima (spored toa veruvanje) sedum nivoa na svesnosti.
1.Minerali
2.Rastenija i Zivotni
3.Luge
4. Ovoj se opisuva kako fizicko stanje kade sto onie koi "diplomirale" vo prethodnata dimenzija (3) mozat da ja popravat ili da go donesat do perfekcija polaritetot koj go izbrale.
5. Dusite od poniskite dimenzii se naogjaat izmegju svoite inkarnacii 5D.Toa e takanarecena Zona na kontemplacija zona kade sto dusite mozat da gi razgledaat svoite minati zivoti od edno cisto etericko stanje na bistvuvanje.
6.Tuka se naogjaat entiteti od OPDtip koj nemaat potreba da se inkarniraat poveke. Toa se Vonzemjanite,Reptilite....
7.Toa e nivo kade sto se' e edno i kade sto edno e se'.
 
Ova sum go izucuval i sum go praktikuval nekogas odavna,pred da bidam staven na edno golemo iskusenie i pred da go Prifatam Allah dz.s kako EDEN I EDINSTVEN BOG koj SE' SOZDAVA,citajki go Qur'anot,negovata POSLEDNA OBJAVA.
Site ovie ucenja se opisani na SOVRSEN NACIN vo NEGOVIOT GOVOR. Daden e tocen RECEPT bez iskrivuvanje kako da se praktikuva seto toa USOVRSUVANJE NA DUSATA.
Znaci isto taka ne' uci na sive ovie nivoa,koi vo Casniot Qur'an se nareceni kako sedum neba i deka Allah e toj koj e KONTROLOR NA SE'.
 
Mnogu bi sakal da pisuvam i na ovaa tema,koja navistina ima i dosta bitni raboti,no za zal,,,, nemozam cesto toa kako do sega da go pravam,posto mi se baniraat ip adresite pa postojano treba da si gi menuvam.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 11:22


dobro e sto acelera pisuva za vakvi raboti ...

i da im se skreni vnimanie na ludjeto ...

iako sekoj ima pravo na izbor ...

go citav komentarot na miralem ...
stvarno ima edna "vistina" nema poveke ...

ama patot do nea e razlichen ...

jas sum pravoslaven hristijanin - ortodox ...
i vo naseto veruvanje e najvazno ...
ako na covek mu dojdi umot arno ...
ako ne ...
ne go terame so sila da "svati" ...

dodeka kaj katolicite ...
se pravat takvi spektakli ...
sto se "zabrzuva" podiganjeto ...

sepak da ne tvrdime deka e samo ova naseto ispravno ...

jas za da otidam nekade so kolata ...
moze da odbiram razni patista....

ima edna dobra misla ...

cudni se patistata Gospodovi ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: ASTRIX
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 13:40
лично знам неколку кои го посетуваа овој к*рс
од аслни луѓе се претворија во егоцентрични арогантни и
 ‘јас сум над другите‘ луѓе тага


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 13:49


sepak ke nadopolnam ...

Gospod podednakvo gi saka site ...
i dobrite ...
i losite ...

i prosvetlenite ...
i neprosvetlenite ...

taka da ako e prosvetluvanjeto takvo ...
da se izgubi komunikacijata so okolinata e strasno,
tazno ... nikakvo ...

Covekot ima struktura ...

ako e nekoj na pust ostrov ...
i godini da nema nikoj ...
toj ke bide potpolno izguben ...

samo ke napisam deka ...
sekoj covek treba da ima poznati 10.000 ludje ...
od tie 10.000 ... ke ima 1.000 koi podobro gi znae...
od tie 1.000 ... ke ima   100 so koi zivee ...
od tie    100 ... ke ima    10 koi go stegaat za vrat ...

tie 10 mu se sudbinata ...

od tie 10 ... ke ima 1 koj mu e glavna licnost ...

takva e strukturata na sekoj covek ...

zatoa ne treba da se bide ekcentrik ...
tuku obratno ...
sto poveke ludje znaes ...
toa e podobro ...


-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 14:26
Dobro e Acelera,kazav neli deka ubava tema si otvorila.
Ete vprocem gledas kako nekoi raboti se tolku jasni vo toa dvizenje a nekoi nemaat smisla. Koga vodacot im umrel,lugeto ja izgubile voljata.
Se' sto se ragja se' ke umre. Toa e i edna od pricinite za vtoroto doagjanje na Isus a.s.
Ne mi e jasno drugo sto Islamot se kritikuva a nikoj ne go spoznal. Tokmu zatoa i se sive ovie lagi prefrleni kon Islamot,za da ne im se dade ni volja na lugeto da go izucat,zatoa sto Islamot e KLUC. Sum imal prilika da zapoznam mnogu ex hristijani (mozebi glupavo sto cesto gi spomnuvam i ve' nervira) sekoj go ima istoto tvrdenje,deka so Otkrivanjeto na Islamot,se pronasol SAM SEBESI.
Vo Qur'anot imas zakon,tocno kolku covek denes treba da se hrani,kako bi go odrzal zdravo teloto. Nie sme Allahova tvorba,Allah znae za nas sto e naj dobro i toa ni go NAREDIL zatoa sto ova sto ni go dal na zaem (Dusata i Teloto) treba takvo cisto da mu go vratime.
Kako na primer,go pozajmis avtomobilot na prijatelot. Pred da ti go dade ke ti kaze koi se negovite mani,deka volanot e labav,rucnata ne drzi,da vnimavas i ke ti kaze deka nazad ti go bara onakov kakov sto ti go dava,stetata ke si ja platis.Ete sto sme nie na ovoj svet.
 
Taka i KREATOROT ni dal UPATSTVO. LICNO NEGOVI ZBOROVI.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 14:45


Miralem1 ... temata e za "prosvetluvanjeto" so shy ...


ne mi e jasno ...

sto e vazno koj kade e ???

zosto e vazno nekoj od hristijanin
da se prefrli vo musliman ili obratno ... ???

ne ja gledam celta koja e .... ?

zosto tolku energija se gubi koj e vistinkiot pat ...

za NEGO vremeto ne postoi ....

pa sto e vazno dali ke stigneme nekade ...
utre ...
ili po 100.000.000 godini ....

ili pak nie ne sme tie ...
moze da bide nekoj drug sto toa ke go napravi ...

moze i nekoj veke toa go pravi ....

i ne se buni ...

moze se kitovite ...

fakt e : mnogu sme zbuneti ...

ama nema toa da go resi ako se prefrluvam vamo ili tamo ...




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 14:48


sepak ovaa tema bi bila dobra ....

da se kazat nekoi raboti sto se desavaat ...
ete tuka i kaj nas ...

strasno ....
covek da si prodade kuka ili stan ...
i da plati nekoe prosvetluvanje ...

i opstanokot da si go zagorchi ...

aram da mu se parite na takvite prosvetiteli ...

sepak da se drzime na temata ...




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 18.Август.2007 во 13:27

 

Ete zosto mnogu luge ustvari i go napustaat Hristijanstvoto i drugite religii a redok e slucajot da se napusti Islamot.

Zatoa sto se objasneti site tie raboti NA SOVRSEN NACIN. Sekoj Musliman svesen e I znae sto se krie pozadi Telepatija,Telekineza,Spiritizam….. I site takvi raboti. Jas navistina pouka zemam I od B.D Benedikt I od negovata Ateisticka kniga ”Paralelni svet”. Zatoa sto mi go potvrduva Islamot,zatoa sto sum go spoznal toj nevidliv svet. Za da bide se’ jasno,kakva e taa komunikacija,so “onie koi se na negovo nivo” dosta bi mu bilo da ja procita knigata “Pravi put stranputice”

Telepatija e voglavnom neobjasnet termin a I fenomen za onoj koj go podrazbira toj termin.Se sto znaeme za toj termin e deka grcki zbor,deka e natpriroden fenomen,deka toa se desilo tuka I tuka I naveduvaat slucai,uste neznacat nisto.

Taka na Laicite pozadi maskite se krijat poedini termini,bilo grcki ili latinski,se krie neobicno NEZNAENJE.

Mislat deka toa e dovolno krstenje na eden priroden fenomen so nekoi od bombasticnite termini,kako bi (neznajna)masa,neznaejki ja celata profinetost na taa rabota da bide ubedena kako se raboti za luge koi gi spoznale tajnite na zivotot.

Onoj koj veruva vo postoenje na Dzini (demoni) Meleki (Angeli) I Sejtani (gjavoli),koi se vo moznost da za eden mig prevalat ogromna dalecina,a mozat I da nosat,zatoa sto se svesni zivi bitija,informacii,misli pa duri I predmeti. So ova postanuva jasno kako eden covek na eden strana od zemjava drug na drugata strana komuniciraat.

A za DANG ne se sekiraj,ke dojde nekoj drug,pa ke izjavat deka DANG povtorno se inkarniral :)



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 18.Август.2007 во 15:49

Цитирај zosto e vazno nekoj od hristijanin
da se prefrli vo musliman ili obratno ... ???

Pa drugar Marko Antoni,ne e voopsto vazno.
Zboruvame koja e vistinata. Ti nemoras,nemoram nitu jas poveke da se prefrlam. Samo se opomenuvame.
Neli sekogas tvrdat Hristijanite deka Muhammed e lazen prorok ?
Neli e pravilno ako se pojavi licnost koja vo Biblijata ili Qur'anot e spomnata kako Antihrist a taa licnost privlekuva luge,da opomenime ?
I nekoj otvori tema na Forumot vo koja ja velica taa licnost dali e nadvor od temata ako kazeme nie vernicite deka taa licnost e ustvari onaa koja odavna se spomnuva vo s.knigi ?
Mene bi me raduvalo koga bi ispadnal nekoj Hristijanin koj za ovie slucuvanja ima nesto da napise i da ja pobie ovaa laga,deka Dusite posle smrtta se vrakjaat i ostanuvaat pomegju nas. I toa ne e odvojuvanje na temata tuku gledanje na istoto od niven agol.
Nikade ne spomnav deka treba da ja smenite verata,naprotiv,hristijanskata,kakva i da e,povredna e od ovoj mix na (ni edna od Bozjite religii) tuku Hinduizmot,Budizmot..... zatoa sto ni edna od denesnive religii ne veruva vo reinkarnacija. Site veruvame vo SUDNUIOT DEN i nego poreknuvame (nekoj porazlicito veruva) Site veruvame vo Sozdatelot (nekoj poinaku sme go svatile) Site veruvame vo Bozjite pratenici (nekoj pogresno sme gi razbrale).
Kazav samo koja e pricinata sto mnogu Hristijani se zaclenile tamu i sto uste ke se zaclenuvaat.... imate srekja sto cenata e visoka,da e besplatno site ke go napustevte hristijanstvoto (STO NE BI SAKAL TOA DA BIDE... POVEKE BI SAKAL DA SI BIDETE HRISTIJANI). 
Jas ako sretnam covek koj so pogled dvizi predmeti,jas znam sto se slucuva tuka... Zatoa sto vo Qur'anot i Hadisite opisano e dejstvoto na Dzinovite(onie dobrite i onie losite) i Sejtanite a i Melekite.
Koga bi go spoznale nevidliviot svet,onaka kako sto e opisan vo Qur'anot,se sto se slucuva vo svetot,se' bi vi bilo KRISTALNO JASNO. Zatoa sto Ti ne si samo Ti,so tebe igraat mnogu drugi koi ne si moken da gi vidis.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 18.Август.2007 во 23:41
Ete kako poleka se priblizuvame. Ne e edinstvena laga,taa sto tvrdat deka Muhammed bil prosvetlen na toj nacin ili taka,tuku i site Bozji pratenici. Citaj ja knigata "Paralelni Svet" od B.D Benedikt. 76.str. "Nestanak Isusa" Ke procitate lagi i lagi... deka skola zavrsil vo Indija kade sto gi vezbal tie "vestini". Deka Isus bil tokmu sledbenik na tie "religii". Sto e celata rabota. Iskoristena e Bozjata objava,od nea e napravena edna polovicna "vera" kako luge od praviot pat bi bile ottrgnati. Licno mislam deka na covekot mu e polesno da veruva vo nesto sto e "logicno" Megjutoa,dali mojata logika,so koja jas donesuvam zaklucok za rabotite i slucuvanjata e edinstven ispraven barometar po koj ke gi zemam rabotite za tocni ? Cesto pati se slucuvaat raboti koi "ne se logicni za prifakjanje" a gi prifakjame kako takvi. Dali mojata logika moze da svati kako nastanal svetot od nisto ? Ne moze !
Pokraj X teorii koi i pred postoele (a se znae,teorijata postoi dodeka ne dojde druga)za postanokot na se' ,doagja i onaa,verovatno do sega i najubedliva za Bangot. I koga taa teorija malku ke ja prostudiras i probas da ja svatis po svoja logika,togas ednostavno ke vidis deka posle tolku mileniumi na dokazuvanje,se doslo i ostanalo na samiot pocetok,kade sto Stvoritelot veli deka SE' STVORIL OD NISTO. Ednostavno,BANG,vo prevod BIDI,i toa biva.
 
Vo Reinkarnacija ne veruvam.
 
Ako zememe deka od site svetovi koi Stvoritelot gi stvoril,covekot e naj kompleksnoto i naj sovrsenoto bitie,zosto bi veruval deka nekogas mozebi ke se inkarniram vo Komarec. Ne deka i samiot komarec ne e kompleksno bitie (onoj koj ja poznava malku poveke ovaa tematika,ke vidi deka i samata kompleksnost na eden tolku malecok komarec covekot go nosi do razmisluvanje i da se zaprasa kako edno tolku malecko stvorenie a taka sovrseno uskladeno,mada od nasa perspektiva toa izgleda malecko i beznacajno) sto povtorno ne' vrakja do pricinata za negovoto sozdavanje na toa bitie takvo a i samiot covek.Razlikata,sto mislam deka kaj poveketo od onie koi veruvaat vo reinkarnacija se zaborava e sto Covekot poseduva RAZUM a komarecot NE. Nitu bilkata. I sega jas,koj da receme ziveame vo ovoj zivot poseduvam Razum se reinkarniram vo bilka... da go ostavime komarecot namira. Logika,kade e tuka logikata ???


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 01:20
од милиони  во цел свет енергијата има помогнато во многу случаи.  истражувајте. не верувајте во нешто што не сте го доживеале или почувствувале.
хаосот секогаш привлекува внимание. бидејки е хаос.
мирот привлекува мир. затоа е мир.голема%20насмевка

-------------
..........


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 13:50
Draga Acelera, stotina lugje moze da zemat eden lek i da ne im deluva isto. Taka e i so SHY. Zatoa nema 100% uspeh vo tretmanite. Znaci i ako sto lugje dojdat vo SHY nema da ja primat isto kako metod. Se e individualno i nisto ne e pogresno. Sekoj sam neka si odluci za kade e. Na kraj, SHY e eden od retkite metodi koj ne se reklamira nikade, go nema na radio, na TV. Nema sugestii, nema ubeduvanje. Sekoj ima pravo na sloboden izbor, no ako od nesto sme videle dobro, ne treba da go kudime, tuku da bideme blagodarni, a ako ne ni funkcioniralo ne znaci deka energijata ne funkcionira ( isto kako sto eden lek nekade deluva, nekade ne).
Nema preporaki, nema reklama i propaganda, ednostavno ako nekoj saka vratite se otvoreni, ako ne pak dobro. Na kraj ne e voopsto vazno dali ste ili ne ste vo nekoj metod. Se sto vodi kon podignuvanje na svesta kaj lugjeto deka treba da mislime i pravime dobro, prvo na sebe a i na drugite lugje, za mene e ok. Nikade vo SHY ne pisuva deka ne treba da odite na lekar, naprotiv, se kazuva deka treba da ofite na lekar i deka master Dang ne e medicinsko lice.  Najdobro se deluva samo vo edinstvo, materija i energija, dusa i telo, klasicna medicina i alternativa. Koga ke deluvaat vo sorabotka i edinstvo, togas se slucuvaat cuda.....a cudata voopsto ne se cuda, tuku prirodni zakoni na koi nie odamna sme zaboravile.

 

-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 14:06


mnogu interesen post ...

jas licno grubo ke kazam ...
i go odbivam ...
ako nesto ne mi se dopadja ...

na primer ne mi se dopadja zborot SIROMASTIJA ...
isto taka zborot NEMA RABOTA ...

mi se dopadja zborot PROFIT ...

eve sega ke kazam i zosto ...

trosocite vo zivotot se sekogas obezbedeni ...
prblemi se prihodite ...

ama nekoj ni nametnal deka sramota e da se zboruva za pari ...

duhovno da kazam ....

parite se neutralni ...
bitna e NAMERATA ...

so niv moze da kupime :
1. noz
2. leb

i da kupime noz ...
bitna e NAMERATA ...
so nozot moze da seceme leb ...
a i nekogo da ubieme ...

ako dademe pari na pizza - ne se dumame ...

a ako dademe pari za nas ...
za nasiot duh ...

se bunime ... ponekogas ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 14:22
Ti blagodaram Becenevem!

Sledi odgovor na postot na marco anthony:

sosema si vo pravo, namerata e taa sto e najvazna vo bilo koe nase dejstvo.
zatoa i mislata se zema vo obzir. taa ne e vo nasata glava, tuku e sekogas usmerena sprema ona na sto ili na kogo mislime, zatoa, sekogas da mislime DOBRO I ZA DOBRO!





-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 14:24
ama e ubavo koga ludjeto se druzoljubivi

-------------


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 14:28
knigata sto ja napomena kade moze da se kupi i dali e prevedena na makedonski?

-------------


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 14:30
koja kniga?

-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 14:31
preporaca kniga od Dr. ......
D-r Ernst Muldashev

-------------


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 14:33
jas imam srpska kopija, odnosno knigata ja imam na srpski a dali e prevedena na makedonski, ne znam. Na srpski naslovot e" Od koga smo postali" 

-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 14:54
да кажам да го гледате филмот Целестинското Пророштво
многу убав филм, на кој ке видите поописно што човекот има во себе а не е свесен
гледајте го филмот.


-------------
..........


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 14:56
kaj go ima filmot?

-------------


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 14:57
ja imam citano knigata, ne znaev deka e snimen i film. pozdrav Anzelika

-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 15:00
knigata i filmot sto se ponudeni ne se isti

-------------


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 15:06
па можам да ви го дадам јас, но како прашање е?
сестра ми го спушти од интернет, да ја прашам од каде да го спуштила,  па вие да си го симнете,или некако да ви го дадам?


-------------
..........


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 15:08
Originally posted by Анжелика Анжелика напиша:

па можам да ви го дадам јас, но како прашање е?сестра ми го спушти од интернет, да ја прашам од каде да го спуштила,  па вие да си го симнете,или некако да ви го дадам?

dali e na makedonski,ne treba na vie da mi se obrakate

-------------


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 15:16
со српски превод е, ама се разбира. има и неколку филмови што се во тој контекст, ама ги нема гледано уште. можам да направам едно двд па да ви го пратам, или да ја почекам сестрами да дојде да ми каже од каде да ги симнете филмовите. голема%20насмевка

-------------
..........


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 15:17
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

Originally posted by Анжелика Анжелика напиша:

па можам да ви го дадам јас, но како прашање е?сестра ми го спушти од интернет, да ја прашам од каде да го спуштила,  па вие да си го симнете,или некако да ви го дадам?

dali e na makedonski,ne treba na vie da mi se obrakate


јас се обракав на сите затоа, инаку сме пријатели, такаголемо%20гушкање


-------------
..........


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 18:24
go najdov filmot na imdb:
 
http://www.imdb.com/title/tt0398842/ - http://www.imdb.com/title/tt0398842/
 
ama ke proveram dali go ima po dvdtekite.
 
Svetlosen pozdrav,големо%20гушкање


-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 18:25
fala ti odma ke proveram a filmot ako go ima ke go kupam

-------------


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 19:59
филмот бил спуштен на katz.cd  но сега го нема, или барем јас не можев да го најдам. кој сака нека ми пише лп па ке му го пратам некако. поздравголема%20насмевка

-------------
..........


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 21:06

Sum ja cital i knigata i filmot sum go gledal...

Se plasam deka ke bidam proglasen za fanatik ako kazam deka se e laga do laga...
Ne mi e jasno kako nekoi luge sakaat da ni dokazat deka se vo pravo samo spomnuvajki go zborot LJUBOV a ne i sproveduvajki go na delo.
Se' so cel da se zataska pravata vistina.
Zalosno e kolku sekakvi nekakvi dvizenja se pojavija so sekakvi nekakvi veruvanja,,,, koi na lugeto samo im zvucat "ubavi"... toa e zamackuvanje na oci.
Na istava tema kazav deka na lugeto polesno im e da veruvaat vo ona sto e "logicki". No,dali mojata logika,so koja licno jas donesuvam zaklucok na rabotite i slucuvanjata moze da bide edinstven isprave barometar po koj ke gi zemam rabotite za tocni ???
Kolkua pati ni se slucuvaat raboti koi ne se logicki za prifakjanje a gi prifakjame kako takvi.
Dali nasata logika moze da svati kako svetot nastanal od nisto ? NEMOZE.
(IZVINETE STO SE POVTORUVAM).
 
Edno od ovie veruvanja e Reinkarnacijata,koja nema apsolutno nikakva logika. 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 22:29
tuka nikoj nikomu nisto ne dokazuva....a dali i koj ja ima i sproveduva Ljubovta vo svojot zivot toa sekoj si go znae za sebe, ne mozete vie da go znaete za site, tuku samo za sebe. Kako i site nie vprocem......
 
a tocno e toa deka se e laga, ama za zal, lagata e edinstven nacin da dojdeme do Vistinata i zborovite se laga i filmovite i knigite.....koga se doagja do Vistinata togas ne se potrebni zborovi, ednostavno zanemuvate zasto tie togas se suvisni, nepotrebni ( ke upotre*am srpski izraz). Taa zboruva sama za sebe, ne i e potrebno objasnuvanje od nikogo!


-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 22:31
Nie lugjeto sme premnogu sitni i kapacitetot na nasiot mozok e premnogu malecok za da ja sfati Vistinata, zatoa ni e seuste potrebna lagata za da dojdeme do nea!среќа

-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 22:55

Сакаш да кажеш дека преку лагата се стигнува до Вистината? збунетост



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 22:57
има многу вистини, затоа тридимензионалниот свет е комплексен, за некого една вистина, за некого друга вистина. но надвор од таа димензија се е едно. ама како што кажавме нашиот ум е толку ограничен и мал што за него тоа не е така.

-------------
..........


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 23:01
Многу вистини може да има ако тие вистини се однесуваат за различни работи. Но за една работа постои една вистина. Ако постојат две различни вистини за една работа, тоаш или првата ќе е лага или втората. Не може да се каже за едно овошје дека е и јаболко и круша во исто време. Ако првиот исказ е вистина, тогаш вториот е лага и обратно.

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 23:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Многу вистини може да има ако тие вистини се однесуваат за различни работи. Но за една работа постои една вистина. Ако постојат две различни вистини за една работа, тоаш или првата ќе е лага или втората. Не може да се каже за едно овошје дека е и јаболко и круша во исто време. Ако првиот исказ е вистина, тогаш вториот е лага и обратно.


зборувам за луѓето, кај природата е така, впрочем таа не учи секојдневно како треба. а кај луѓето постапките мои кои се спротивни на твоите, имаат вистина и кај мене и кај тебе. различно се толкуваат и доживуваат. а пак и јас ке бидам во право и ти од наша гледна точка.
затоа е и таа комплексност. додека во спиритуалниот свет е една апсолутна вистина. болеста кај нас и несреката се најголеми лаги. но кој ги толкува така.голема%20насмевка


-------------
..........


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 23:11

Цитирај Nie lugjeto sme premnogu sitni i kapacitetot na nasiot mozok e premnogu malecok za da ja sfati Vistinata, zatoa ni e seuste potrebna lagata za da dojdeme do nea!среќа

Me potsetuvas na Mototo na Hitler: "Lagata neka bide golema,neka bide ednostavna.... povtoruvaja pokepati i konecno lugeto ke poveruvaat vo nea !"
 
Do nekade si vo pravo,no ubavo e da se nadovrzam :)
 
Lagata sekogas ostanuva Laga. Ima edna kuneska pogovorka "Iako iljadnici luge veruvaat vo gluposta,taa i ponatamu ostanuva glupava"
 
Da se doznae Vistinata preku lagata e edno a da se veruva vo lagata kako vistina e drugo. Vistinata postoi blagodarejki na lagata,neli... da ne bese lagata,nemase da znaeme i sto e vistina.
 
Na istava tema kazav deka  trudot za lagite na tie Avtori e ustvari dokaz za Vistinata koja Allah dz.s odavna mu ja objavil na poslednit negov Bozji pratenik Muhammed s.a.w.s.
 
Za da se zagusi poslednata Bozja objava-Qur'anot i za da se ottrgne od racete na lugeto,se izisluvaat i se pojavuvaat sekakvi nekakvi dvizenja koi nudat logicki poprifatlivi "veri".
Povtorno ke kazam.Na covekot polesno mu e da poveruva vo nesto sto e "logicki" No,dali mojata logika,so koja jas donesuvam zaklucok na slucuvanjata i rabotite e edinstven ispraven barometar so koj ke gi zemam rabotite za tocni ? Kolku pati nesto sto ne e logicki za prifakjanje go prifakjame kako takvo ?
Dali nasata logika moze da svati kako nastanal svetot od nisto ? Nemoze.
 
Otidov predaleku.
Sekti i sekti,dvizenja i dvizenja ima koi ni zboruvaat za nadgraduvanje na svesta za stepeni na povisoko nivo na svesnosta,koe VEKE E OBJAVENO,samo sto USLOVITE SE DRUGI i pologicki za covekoviot um,kako bi go na polesen nacin privlekle i ottrgnale od vistinskiot pat.  E citajki gi site tie LAGI ustvari mi ja potvrduvaat Verata vo EDINSTVENIOT BOG.
Acelera si gi izbrisa nejzinitepostovi.
Napisa ednas deka covek moze da dostigne do stepen na telepatija,sto za mene e SOSEMA NORMALEN I JASEN POIM dodeka za nea bese nesto posebno i nadnaravno... kako i za poimot Telekineza.... citajki gi ovie raboti,jas sum vooduseven i iznenaden od Mokta na Allahovata vera,sto toa jas ODAVNA SUM GO ZNAEL a za nekoj misli deka se raboti za luge koi gi otkrile tajnite na svetot. Znaci za nekogo Lagata postanuva "vistina" a nekoj Lagata ja prepoznava poznavajki ja Vistinata.
 
 
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 23:20
од каде знаеш дека Бог нема да прати друг човек.  знам луѓе што лечат со биоенергија, со методи со икс начини. дали тие паднале така од небо или има Бог и во нив. ако к*ранот е толку добар зошто тогаш муслиманите се најголемите припадници во терористички групации.
религиите се само поделби. сите сме исти инаку. сите имаме срце. и разум кој кај кого како размислува.голема%20насмевка


-------------
..........


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 23:26
Originally posted by Анжелика Анжелика напиша:

а кај луѓето постапките мои кои се спротивни на твоите, имаат вистина и кај мене и кај тебе. различно се толкуваат и доживуваат. а пак и јас ке бидам во право и ти од наша гледна точка.
 
Дали тука зборуваш за релативни морални и етички вредности?
Дали ова погоре може да се протолкува во стилот секој си има своја вистина, секој си прави што сака, сите сме во право, не постои ни колективна ни индивидуална одговорност...
Јас убивам човек и согласно мојот морален кодекс тоа е ок, тоа е мојата вистина и сите треба да се толерантни на мојата вистина среќа
Можеби не мислиме на исто, затоа биди поконкретна, да го спуштиме малку филозофското ниво, почни да илустрираш, давај примери..
 
Originally posted by Анжелика Анжелика напиша:

додека во спиритуалниот свет е една апсолутна вистина. болеста кај нас и несреката се најголеми лаги. но кој ги толкува така.голема%20насмевка
 
Каква е таа апсолутна вистина во спиритуалниот (духовниот?) свет? Што претставува таа? Посебно те замолувам за ова да ми објасниш. среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 23:35

 

Eve kako jadnici prefrlaat ema vo pogresna nasoka.
Imas temi vo "Veroispoved" za Dzihadot i za teroristickite grupacii... pa bujrum da te vidam. Ne sakam temava daotide vo druga nasoka.
Qur'anot ne sto e dobar,tuku e EDINSTVENO SOVRSENSTVO BEZ MANA !

Za Bio energijata:

Poznavajki go Dzinsko Sejtanskiot svet,koj Allah dz.s ni go opisal vo Qur'anot i Muhammed s.a.w.s vo Hadisite,togas povtorno se e kristalno jasno.

Kazavme deka na Dzinovite i Sejtanite dadena im e izvesna mok sto moze da se kaze i energija so koja barataat.
Lesno im e da vlezat vo covekot i da mu gi blokiraat odredeni organi kako bi na takvi i slicni bi im pomognale na svoite zemski sorabotnici.

Nam ni e sosema poznato deka vo svetot moze da postojat,no mnogu retko i onie koi imaat bozestvena energija vo sebe. Nie toa voopsto ne go negirame so napomena deka takvite se naj pokorni sledbenici na Muhammed s.a.w.s.
Ako bi se videl nekoj kako pod zvezdite odi i ozivuva mrtvi,kako sto e receno vo Hadisite za Dedzdzal (Antihrist) deka mrtvi ke prozivuva,zatoa sto Allah toa mu go dopustil za da nas ne' iskusuva a da pritoa ne ja osvojuva objavata: Qur'an a.sh i Sunnet Alejhiselamov,treba otvoreno da kazeme deka e LAGA.

 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 23:50
апсолутната вистина значи во спиритуалниот свет каде сме надвор од простор и време, т.е. нашата душа, каде се е едно. додека пак тридимензионалниот свет е комплексен каде она што е денес вистина утре може нема да биде. значи релативна ВИСТИНА. ние со нашата душа сме во спиритуалниот свет, а нашето тело во тридимензионалниот. нашата несвест не ни дозволува да продреме подлабоко. инаку за убијците мислам лично дека имаат многу малку душа, тотално слепи чим убиваат луѓе. немам коментр околу тоа не сум јас тука судија за убијците. кажувам мислење. кој како го разбира е секако во ред. не сме сите исти. голема%20насмевка

-------------
..........


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 01.Октомври.2007 во 23:55
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 

Eve kako jadnici prefrlaat ema vo pogresna nasoka.
Imas temi vo "Veroispoved" za Dzihadot i za teroristickite grupacii... pa bujrum da te vidam. Ne sakam temava daotide vo druga nasoka.
Qur'anot ne sto e dobar,tuku e EDINSTVENO SOVRSENSTVO BEZ MANA !

Za Bio energijata:

Poznavajki go Dzinsko Sejtanskiot svet,koj Allah dz.s ni go opisal vo Qur'anot i Muhammed s.a.w.s vo Hadisite,togas povtorno se e kristalno jasno.

Kazavme deka na Dzinovite i Sejtanite dadena im e izvesna mok sto moze da se kaze i energija so koja barataat.
Lesno im e da vlezat vo covekot i da mu gi blokiraat odredeni organi kako bi na takvi i slicni bi im pomognale na svoite zemski sorabotnici.

Nam ni e sosema poznato deka vo svetot moze da postojat,no mnogu retko i onie koi imaat bozestvena energija vo sebe. Nie toa voopsto ne go negirame so napomena deka takvite se naj pokorni sledbenici na Muhammed s.a.w.s.
Ako bi se videl nekoj kako pod zvezdite odi i ozivuva mrtvi,kako sto e receno vo Hadisite za Dedzdzal (Antihrist) deka mrtvi ke prozivuva,zatoa sto Allah toa mu go dopustil za da nas ne' iskusuva a da pritoa ne ja osvojuva objavata: Qur'an a.sh i Sunnet Alejhiselamov,treba otvoreno da kazeme deka e LAGA.

 


добро, ти си ги толкуваш нештата од светот поврзани со к*ранот. тоа е во ред тоа си учел тоа си го прифатил и го применуваш во аспектите во твојот живот. Алах за тебе, Исус за христијаните , Буда за будистите е исто. сепак треба да се истражува и во други работи кои можеби немаат сите врска со мухамед. јас и ти сме поврзани. двајцата имаме душа. само сме растеле во различна средина, во различна религија. јас сум ти, и ти си јас. мајка ни е природата. голема%20насмевка


-------------
..........


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Октомври.2007 во 00:16
Originally posted by Анжелика Анжелика напиша:

...значи релативна ВИСТИНА......
 инаку за убијците мислам лично дека имаат многу малку душа, тотално слепи чим убиваат луѓе. немам коментр околу тоа не сум јас тука судија за убијците. кажувам мислење. кој како го разбира е секако во ред. не сме сите исти. голема%20насмевка
 
Зошто сметаш дека убијците имаат малку душа и се тотално слепи? Па нели самата погоре спомнуваш дека вистината во, како што велиш, тродимензионалниот свет е РЕЛАТИВНА? Значи нема апсолут, нема апсолутни морални стандарди во тродимензионалниот свет и според тоа секој убиец може да си направи свој сопствен кодекс на морални вреднсоти каде на пример убиството е света работа и доблест.
 
Хитлер бил убеден (согласно својата индивидуална вистина и самоправеднсот) дека прави добро со тоа што сакал да создаде една "чиста аријевска раса" на луѓе со тоа што ќе ги елиминира евреите, ромите, инвалидите итн. Со тоа само сакал да ја убрза еволуцијата на луѓето, природната селекција..ништо лошо согласно неговата вистина.
 
Нешто не штима нели? Знам, но тоа е последица од релативизирањето на вистината и негирањето на апсолутни морално етички норми.
 
Според мене постои апсолутна вистина и тоа е нашиот Создател - Бог. Постојат и, од Него поставени, апсолутни морално-етички стандарди. Бог како наш Творец најдобро си ги познава Своите созданија и затоа е компетентен да ни каже што е добро, а што лошо за нас.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Анжелика
Датум на внесување: 02.Октомври.2007 во 00:26

Според мене постои апсолутна вистина и тоа е нашиот Создател - Бог. Постојат и, од Него поставени, апсолутни морално-етички стандарди. Бог како наш Творец најдобро си ги познава Своите созданија и затоа е компетентен да ни каже што е добро, а што лошо за нас.

 се согласувам апсолутно со тебе, Бог е нашиот Творец, Вистина, за тоа и зборувам, само може не си ме сватил не сум се изразила добро. Душата наша е дел од Бог во нас. а Бог нас ни оставил слобода на избор така за убијците во нашиот свет има судство, полиција.... значи не зобрувам оправдување на убиствата, асолутно не. кажувам на начинот на кој секој го спроведува тоа што го прави. ако за мене нешто е во ред, не мора да биде и за тебе. и обратно. а злоделата се резултат на крајно изопачени умови кои си наогаат оправдување во злоделата. зборувам субјективно, објективно злоделата не се одобруваат. тероритичките напади и нивните следбеници имаат свои цели вистини за нив оправдани, за поголемиот дел од светот не. секој создава вистина која ја сватил од своето животно искуство, средина во која живеел и израснал. значи разни вистини. А потполно се согласувам со тебе. Бог е нашиот Создател.


-------------
..........


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 02.Октомври.2007 во 09:01
Jas mislam deka lugjeto nemaat dusa, tuku deka tie se dusa. na prvo mesto e dusata pa posle ostanatoto. samo tesko se gleda.

-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 02.Октомври.2007 во 09:31


dusata na covekot e kako svetlinata na svekata ...

site zemaat sveki ...
ama nema svetlina ...

posle toa eden ke zapali ...
i toa ke go prenese na drugite ...
kako se pali svetlinata ...
na slicen nacin e i dusata na covekot ...

prijaten i uspesen den !!!!



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 02.Октомври.2007 во 10:47

среќаљубов Sekogas imajte Ljubov vo Srceto i Svetlina vo Dusata!



-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 02.Октомври.2007 во 11:14
pticite letaat vo jato, kako komuniciraat?

-------------


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 02.Октомври.2007 во 21:20
Ja poznavas TAA licnost sto cel tvoj zivot bese pokraj tebe i te trpese?
Ne, koj e toj?
TI.
A go znaes li odgovorot na se sto postoi?
Sto e toa???
TI.
A ke pogodis li sto e resenieto na
site tvoi problemi???
Ne, se predavam!
TI.
              Anthony De Mello

-------------


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 02.Октомври.2007 во 21:33
Sto korist imame od Mudrecot?
Da ne nauci na toa sto
odsekogas go znaevme,
da ni go pokaze toa sto
odsekogas go gledavme.
Umetnikot so svoeto delo
ne naucil da go vidime
momentot na zajdisonce,
Mudrecot te nasocuva da naucis
da go gledas
sekoj moment na
realnosta


-------------


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 02.Октомври.2007 во 22:32
Site odgovori se vo nas, nasata Dusa znae se, samo nie mnogu retko ja slusame.....da go svrtime malku vnimanieto vnatre, taa e najsvetloto i najmudroto nesto sto go imame, ne umot, ne teloto, samo taa, nasata Dusa, koja strplivo ne ceka da ja slusneme......среќа

-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 03.Октомври.2007 во 08:01


добро утро друштво ...

може аналогија да се направи на човекот со колата ...

резервоарот кај колата е желудникот кај човекот,
моторот се мускулите,
пумата за бензин е срцето,
тркалата се нозете,
воланот се рацете,
и така натамо ...

за да заживее колата потребно е некој да ја ДОПРИ,
и колата заживува ...

се појавуваат разни дефекти ...
од некои дефекти може да се оди ...

ама при некој дефект ...
колата застанува ...
и ја губи душата ...

една мала утринска аналогија ...


-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 03.Октомври.2007 во 17:36
dvajca slepi se karaat neprekinato,
edniot veli deka:
trevata ima boja kako prijatna muzika,

drugiot veli: ne, ne
trevata ima boja kako prijatno galenje so svila
Za niv kolku vistini ima? za vas kolku vistini ima?

-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 03.Октомври.2007 во 18:32


точно е дека не знаеме што е тревата ...

ама се правиме дека знаеме ...
и тоа успешно ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 04.Октомври.2007 во 09:35
среќа Koga ke se stisi umot, koga ke go slusneme zvukot na tisinata i ke nurneme vo sopstvenoto bitie, togas i samo togas, sme tuka i sega....
 
Imajte prekrasen den, sekoj nov den ni e Bozji blagoslov!


-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 04.Октомври.2007 во 11:48
jogata e meditacija
a meditacija e nepravenje nisto
a nepravenje nisto e=o kako tvojata krvna grupa...
se nashaliv

-------------


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 15:35

site sme delumno duhovni, a kolku,  zavisi koj covek kade ke go nasoci svojot razvoj, kon materijalizmot ili kon duhovnosta, a najdobrop e koga dvete se razvivaat naporedno, zatoa sme dusi vo telo, pa kazi svope mislenje za duhovnosta......mene mnogu mi pomogna metodot na SHY , sosema mi go promeni nacinot na mislenje i sogleduvanje na zivotot, no imav i dobra podloga, taka da se najdov na vistinskoto mesto vo vistinsko vreme.

 
среќаголемо%20гушкање


-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: barmomk
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 20:09
http://www.shymakedonija.com/
Ova e cenatarot vo Makedonija kade se odrzuvaat predavajna i seminari za spiritualnata humana joga. Vredi dase poseti pa da se razjasnat dosta raboti od taa oblast...



Постирано од: orlov
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 21:35
covekot e stvoren da bide sloboden ...

a ne rob ...


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 00:38
Originally posted by orlov orlov напиша:

covekot e stvoren da bide sloboden ...

a ne rob ...





ova e i sustinata na covekot ....

da bide sloboden vo vistinska smisla na zborot ...
a ne rob ...

sepak vo filmot za Mojsie ...
moze da se zabelezi edna rabota ...

deka covek koj bil rob ...
pa mu se dade da bide sloboden ...

razmisluva vaka:
kako rob ...
se osekam siguren ...
gradime piramidi; dobivame kotek; malku hrana ...

ama sme barem SIGURNI !!!

a vaka vo sloboda ...
se e ubavo ....
slatko ...
ama se osekame NESIGURNI !!!

zatoa videte naokolu ...
kolku ludje se kako robovi ...
a se osekaat SIGURNI !!!



-------------
                             PARADISE MACEDONIA



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk