Испечати | Затвори го прозорот

Потење

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9276
Датум на принтање: 14.Мај.2024 во 21:45
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Потење
Постирано од: Mindy
Наслов: Потење
Датум на внесување: 15.Септември.2007 во 00:34
Дали често се потите и на кои делови ?

Инспирација за темава е тоа што често се потам меѓу ц*****e црвенеење

Дај кажете спас голема%20насмевка


-------------



Коментари:
Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 15.Септември.2007 во 03:58
најди некој кој сака многу солено намигнување
смеа настрана, барем таму во Германија би требало да има секакви антиперспиранти.
http://www.google.com/search?q=antiperspirant&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a - http://www.google.com/search?q=antiperspirant&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 15.Септември.2007 во 11:02
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

често се потам меѓу цицките црвенеење

Дај кажете спас голема%20насмевка

Не ги стегај со градникот, нека не ти се допираат.Сеа, незнам колкави ти се ама за да не се потиш меѓу нив, треба да има простор празен ... Можеш да си ставиш миризлив талк на просторот меѓу гредите кожата ке ти остане сува подоло време, а има и крема која го намалува потењето па можеш да се мачкаш таму плазење бакнеж


-------------


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 15.Септември.2007 во 11:58
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Дали често се потите и на кои делови ?

Инспирација за темава е тоа што често се потам меѓу цицките црвенеење

Дај кажете спас голема%20насмевка
mona srcko mnogo mi e zhal ama nema spas bidejki nosish prsluk a toa mora da se nosi i ja ja razbiram taa rabotra zatoa shto sum nosella goren kostim za na plazha i koga sum shetalla so nego mnogu sum se potella


-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Септември.2007 во 22:56
Originally posted by nina1 nina1 напиша:

Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Дали често се потите и на кои делови ?

Инспирација за темава е тоа што често се потам меѓу цицките црвенеење

Дај кажете спас голема%20насмевка
mona srcko mnogo mi e zhal ama nema spas bidejki nosish prsluk a toa mora da se nosi i ja ja razbiram taa rabotra zatoa shto sum nosella goren kostim za na plazha i koga sum shetalla so nego mnogu sum se potella
abe nejkam mnogu da se mesam u ovie raboti ama........vau kakov post ej плазење


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 16.Септември.2007 во 00:01
забеган , не го гледај постот, кажи лек друже 

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Септември.2007 во 00:28
pa ,..ti kaza ,..ace....be ,princeso!голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 16.Септември.2007 во 00:35
па видов дека ми кажа АЦЕЛЕРА,  ама во случај да нема ефект,,,  затоа барем уште некој нека каже лек црвенеење

еееее, па сега ме срамете само,  а и јас па будала, со кој памет ја отворив темата црвенеење


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Септември.2007 во 00:42
ne znam ,princeso,...ne znam!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: LAV
Датум на внесување: 16.Септември.2007 во 00:54
Mona srcc, probaj da ne jadis solena hrana, ako jadis mnogu soleno izgleda zatoa najcesto osekas deka se potis megu cicki.
Znaci koga gotvis koristi mnogu malku sol vo gotvenjeto,a mnogu poubavo e  ich da ne stavas sol vo jadenjeto, pa ke gi osetis rezultatite posle nekoe vreme, ke treba da pominat nekolu denovi(1 nedela)

-------------
KAKO SE VIKA DEVICA NA KINESKI?
NIKO NIJE CHUKO


Постирано од: MX-8441
Датум на внесување: 16.Септември.2007 во 21:50
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Дали често се потите и на кои делови ?

Инспирација за темава е тоа што често се потам меѓу цицките црвенеење

Дај кажете спас голема%20насмевка


Spasot e vo samokontrolata.


-------------
,,NEMA MIR DODEKA TERORISTITE SE SHEETAAT SLOBODNO,,


Постирано од: MX-8441
Датум на внесување: 16.Септември.2007 во 21:50
Samo bez nervoza, i se ke bide vo red.

-------------
,,NEMA MIR DODEKA TERORISTITE SE SHEETAAT SLOBODNO,,


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 17.Септември.2007 во 17:09
добро,  фала ви многу за советите

но ,изгледа од цел форум само јас се потам голема%20насмевка

вие нели се запотувате одвреме навреме ?плазење среќа


-------------


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 17.Септември.2007 во 18:51
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

добро,  фала ви многу за советите

но ,изгледа од цел форум само јас се потам голема%20насмевка

вие нели се запотувате одвреме навреме ?плазење среќа
i jas od denes se zapotuvam bidejki nosam beby doll detski prsluk


-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 17.Септември.2007 во 19:21
опааааа ниничка,,,па ти си била секси женска црвенеењецрвенеење бакнежбакнежбакнеж

море нина срцко, за жив срам, ке речат само жениве с епотат,,, ниту едно машко не си призна дали се поти на некој дел од телото голема%20насмевка


-------------


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 17.Септември.2007 во 20:14
o fala shto sum bila seki zenskaцрвенеењецрвенеењецрвенеењецрвенеењецрвенеењецрвенеењецрвенеењецрвенеењецрвенеењеama mashkite ne3 nosat prsluk a izgleda mnogu im je sram!!!црвенеење 

-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 17.Септември.2007 во 20:20
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

добро,  фала ви многу за советите
но ,изгледа од цел форум само јас се потам голема%20насмевка
вие нели се запотувате одвреме навреме ?плазење среќа

на тоа место што ти го наведе не
инаку секој се поти, нормално, само кај некои е повеќе кај некои помалку...и е поврзано со мн. фактори - зачинета храна, емоции, временски периоди и сл среќа


-------------


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 17.Септември.2007 во 20:41
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

добро,  фала ви многу за советите
но ,изгледа од цел форум само јас се потам голема%20насмевка
вие нели се запотувате одвреме навреме ?плазење среќа

на тоа место што ти го наведе не
инаку секој се поти, нормално, само кај некои е повеќе кај некои помалку...и е поврзано со мн. фактори - зачинета храна, емоции, временски периоди и сл среќа
acelera ima lughe shto ne se potat i imaat temperatura kaj mene toa se slu4uva pa samo se potam


-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 22:06
Opsto poznato e deka cajot od zalfija se koristi za prekumerno potenje.
Kako caevi sipaat na kosa zaradi ova ili ona, mozes da probas od istiot da se pominuvas so mokro pamukce na mestoto kade najveke se potis...


Постирано од: macedonian1
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 02:40
skoro i ic da ne se potam


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 05.Јули.2010 во 03:41
Потење

     
Потењето е нормален физиолошки процес со кој се исфрлуваат токсични материи што настанале како нуспродукт во процесите на метаболизмот. Потта содржи 99% вода и 1% органски и аноргански материи. Излегува од потните жлезди, кои се распоредени по целото тело, но најмногу под пазувите, на дланките на рацете, под градите, во ципите и во стапалата. Нормалното потење, како физиолошки процес, е мошне корисен за организмот, бидејќи преку потта се исфрлува вишокот телесна температура (значи го лади организмот) и некои штетни материи. Водата од потта механички ја чисти кожата, ја зголемува нејзината влажност и еластичност, а заедно со кожниот лој и ја дава толку потребната масност. Влажноста на дланките овозможува подобро функционирање на рацете во функцијата на прифаќањето на предметите, па затоа кога постои сувост на кожата имаме потреба дополнително да ги навлажиме. Влажноста, пак, на стапалата овозможува подобра еластичност и свитливост на екстремитетите.

Прекумерното потење може да се јави како резултат на одредени невровегетативни растројства или, пак, да е резултат на зголемените температури и влажност на воздухот. Најчесто тоа се манифестира под пазувите, под градите, на дланките и на стапалата (односно онаму каде што се погусти и потните жлезди). Во летните горештини, особено кога постои нагло покачување на температурите, организмот нема доволно време да се адаптира и потењето се засилува.

Засиленото потење е придружено со непријатна миризба. Миризбата доаѓа од секретот на апокрините жлезди кој се меша со потта или, пак, од распаѓањето на некои органски и аноргански материи што се наоѓаат во потта, а кои поради немарност подолго време не се отстранети од телото. Напати миризбата на потта може да биде толку непријатна и лицето да почувствува како сите бегаат од него. Ако потта не се отстранува подолго време, особено на летните жештини што им погодуваат на развојот на бактериите, кожата може дополнително да се воспали и да се исфрли со мозолчиња или фурнуклуси (чиреви), кои не само што се непријатни по миризбата туку предизвикуваат и силни болки, особено кога се изложени на триење. Засиленото потење на стапалата секогаш е придружено со силна непријатна миризба кој се чувствува и на далечина.

Најефикасната борба против засиленото потење и секундарните последици од него е секојдневната хигиена која се состои од повеќекратно туширање со силни млазеви ладна вода, медицински наменски сапуни што ги отстрануваат токсичните материи и бактериите од потта и редовна нега со специјални лосиони, спрејови и пудри за таа намена, а кои ги има во секоја парфимерија, аптека, па дури и подобро снабден трговски дуќан. Специјалните стикови многу ефикасно ја неутрализираат потта и го забавуваат засиленото потење, а наедно ги неутрализираат и сите непријатни миризби кои доаѓаат од потта. Во случај на инфицираност на кожата, најдобро е да го послушате советот на вашиот дерматолог и да си помогнете со некој специјален крем или маст.

Пред развојот на фармацевтската козметика, лекарите и козметичарите советуваа магистрални лекарства што се подготвуваа во аптеките, а кои најчесто содржеа одреден процент на оцетна, салицилна или борна киселина растворени во разреден етил алкохол. За засиленото лачење на стапалата најчесто се советуваше нега со раствор на формалдехид во алкохол. Денеска модерната козметика навистина располага со многу посовремени и поефикасни средства што ќе го неутрализираат засиленото потење и ќе ја отстранат миризбата од потта. Но одново повторувам: најдобар лек за засиленото потење е редовната хигиена, правилната исхрана, спортскиот живот и редовниот козметички третман.


За тоа потењето што го спомнала Мона ...сеуште не можам да најдам лек

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 07.Јули.2010 во 21:41
И јас како Минди и Нина на цицки се потам, али тоа ако прслукот е беби дол или е нешто по дебел, значи ако прикрива поголем дел од градите. Еднаш ме зезаа дека ако премногу се потам ќе ми се смалат. хD Појма неам, пробај да носиш полесни градници, ја на пример такви носам, нешто пооткриени напред, како горен дел од купаќи.

Лек: повеќе спорт, козметички третмани, туширање -она што го наведе ФБаба.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 16.Јули.2010 во 23:33
Како да не се потам олку....?
Знам дека е лето...апла жешко...и тоа резултира со потење...
Али ај бе...дајте некои совети...да не мењам маици на секој пола саат...тагаме мрзи да ги пеглам не за друго...голема%20насмевкаплазење
Значи...чисто совети како да се намали потењето.


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 00:07
Едно црево со тебе и прскалка на него. Нека те прска цело време.

-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 00:10
Дезедоранс и остранување на влакната под пазувите.
Намали со кафето (ако пиеш)

П.С: Се докажало “научно“ дека машката пот потсвесно ги привлекува жените.

Sure...

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 00:20
Абе влакната не се проблем...

На грб неам влакна...
Ја највеќе се потам кај кичмениот столб , баш како што ми е вдлабнат...Водопад...тага


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 00:29
Ќе се тушираш почесто. Тоа е.
Или ставај таму дезедоранс. (сеа малце сеир мавам, ама ќе ми простиш, нели?)

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 00:36
Абе простено ти е . . .
Само мислам , со мојава навика , ако се туширам уште почесто , ќе ми израсне кожа измеѓу прстите ... голема%20насмевкатага


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 00:40
Ау најс. Тоа би било јако.

Маме му је**м на тој пубертет, види ама срања прави.

Незнам Џо, тоа што знаев ти кажав...

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 13:27
Se potam kako stoka na toplo, voda mi tece od celo, mi se poti celo telo ramnomerno, ama vrat koga ke mi se zapoti mi ide da izlezam od kozaкубење%20коса

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 16:45
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Se potam kako stoka na toplo, voda mi tece od celo, mi se poti celo telo ramnomerno, ama vrat koga ke mi se zapoti mi ide da izlezam od kozaкубење%20коса


Ја вчера легнав во 2 часот , заспав некаде околу 3 ипол..
Само бидејќи неможев да најдам мир.
Цело време лизгава кожа , онака , менување маици секои пола саат..
И целосна емпатија кон тебе , кога ќе се запотам и ја на врат , и после кога ќе ме фати ладно...па тие топлински промени...
Стварно одвратна ствар..не


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 23:08
па нормално е да се потите....надвор е 200 степени!!

-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 23:36
Уствари, ако имаш клима е све боље...
А и да спиеш по гаќи помага.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 08:12
Има добра финта за заспивање во горештиниве. Идам под туш, и кога ќе се истуширам не се бришам, одма влагам у кревет. Водата одржува температура.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 11:53
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Има добра финта за заспивање во горештиниве. Идам под туш, и кога ќе се истуширам не се бришам, одма влагам у кревет. Водата одржува температура.
 
Praksava ne ti e losa, ama dusekot sto ke kaze posle? Ke go skapes taka, idealen izvor na bakteriiтага


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 18.Јули.2010 во 13:06
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Има добра финта за заспивање во горештиниве. Идам под туш, и кога ќе се истуширам не се бришам, одма влагам у кревет. Водата одржува температура.

а ако те фати ладен воздушен бран од некоја страна...
ќе плачеш следниот ден од болки...тагатагатага


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 02:52
Барајќи спас..налетав на ова...ама спас не најдов....среќа




СЕ ЗА ПОТЕЊЕТО

Потењето е нормален физиолошки процес со кој се исфрлуваат токсични материи што настанале како нуспродукт во процесите на метаболизмот. Потта содржи 99% вода и 1% органски и аноргански материи. Излегува од потните жлезди, кои се распоредени по целото тело, но најмногу под пазувите, на дланките на рацете, под градите, во ципите и во стапалата. Нормалното потење, како физиолошки процес, е мошне корисен за организмот, бидејќи преку потта се исфрлува вишокот телесна температура (значи го лади организмот) и некои штетни материи. Водата од потта механички ја чисти кожата, ја зголемува нејзината влажност и еластичност, а заедно со кожниот лој и ја дава толку потребната масност. Влажноста на дланките овозможува подобро функционирање на рацете во функцијата на прифаќањето на предметите, па затоа кога постои сувост на кожата имаме потреба дополнително да ги навлажиме. Влажноста, пак, на стапалата овозможува подобра еластичност и свитливост на екстремитетите. Прекумерното потење може да се јави како резултат на одредени невровегетативни растројства или, пак, да е резултат на зголемените температури и влажност на воздухот. Најчесто тоа се манифестира под пазувите, под градите, на дланките и на стапалата (односно онаму

каде што се погусти и потните жлезди). Во летните горештини, особено кога постои нагло покачување на температурите, организмот нема доволно време да се адаптира и потењето се засилува.
Засиленото потење е придружено со непријатна миризба. Миризбата доаѓа од секретот на апокрините жлезди кој се меша со потта или, пак, од распаѓањето на некои органски и аноргански материи што се наоѓаат во потта, а кои поради немарност подолго време не се отстранети од телото. Напати миризбата на потта може да биде толку непријатна и лицето да почувствува како сите бегаат од него. Ако потта не се отстранува подолго време, особено на летните жештини што им погодуваат на развојот на бактериите, кожата може дополнително да се воспали и да се исфрли со мозолчиња или фурнуклуси (чиреви), кои не само што се непријатни по миризбата туку предизвикуваат и силни болки, особено кога се изложени на триење. Засиленото потење на стапалата секогаш е придружено со силна непријатна миризба кој се чувствува и на далечина.

Најефикасната борба против засиленото потење и секундарните последици од него е секојдневната хигиена која се состои од повеќекратно
туширање со силни млазеви ладна вода, медицински наменски сапуни што ги отстрануваат токсичните материи и бактериите од потта и редовна нега со специјални лосиони, спрејови и пудри за таа намена, а кои ги има во секоја парфимерија, аптека, па дури и подобро снабден трговски дуќан. Специјалните стикови многу ефикасно ја неутрализираат потта и го забавуваат засиленото потење, а наедно ги неутрализираат и сите непријатни миризби кои доаѓаат од потта. Во случај на инфицираност на кожата, најдобро е да го послушате советот на вашиот дерматолог и да си помогнете со некој специјален крем или маст. Пред развојот на фармацевтската козметика, лекарите и козметичарите советуваа магистрални лекарства што се подготвуваа во аптеките, а кои најчесто содржеа одреден процент на оцетна, салицилна или борна киселина растворени во разреден етил алкохол. За засиленото лачење на стапалата најчесто се советуваше нега со раствор на формалдехид во алкохол. Денеска модерната козметика навистина располага со многу посовремени и поефикасни средства што ќе го неутрализираат засиленото потење и ќе ја отстранат миризбата од потта. Но одново повторувам: најдобар лек за засиленото потење е редовната хигиена, правилната исхрана, спортскиот живот и редовниот козметички третман.

http://www.kondicionentrener.com/index.php?option=com_content&view=article&id=208:se-za-potenjeto&catid=1:2009-11-13-19-46-43&Itemid=37 - http://www.kondicionentrener.com/index.php?option=com_content&view=article&id=208:se-za-potenjeto&catid=1:2009-11-13-19-46-43&Itemid=37


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 01.Август.2010 во 17:47
Па во продолжение на ова за козметичките средства, има едно многу убаво и ефикасно кремче од VICHY - Anti-transpirant treatment. Би требало да го има во аптеките, малку е скапичко ама е многу ефикасно, за потење под пазуви. Се мачка од кремот по малку под пазуви по два дена во неделата и за кратко време се губи непријатниот мирис на потта.
Не е парфимирано, не мириса на ништо освен на некоја трева - на чисто и свежо. да


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Radmila Rada
Датум на внесување: 29.Декември.2013 во 22:34
Брат ми имаше исто така проблеми со потта- и со смрдеата од неа... И по сосема друга потреба почна да пие зелен чај со лимон. Верувајте престана така обилно да поти...можи да се кажи- и не поти веќе!!! Пие по две три чаши на ден- ладен или топол небитно...


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 22:13
Претерано се потите: Ова можеби се причините

Температурите конечно почнаа да растат, а многумина имаат проблеми со потењето. Иако потењето е нормално, односно ја регулира температурата во телото - тоа може да биде и знак за здравствени проблеми. Проверете ги можните причини и дознајте што треба да преземете.

Премногу сте зафатени за да јадете

Потењето може да биде знак за хипогликемија - пад на нивото на шеќерот во крвта. Кога прескокнуваме оброк, недостатокот на глукоза во крвта ослободува адреналин и потењето започнува.

За да го зголемите нивото на шеќерот во крвта, изедете една рака желе бонбони. Потоа треба да изедете еден нормален оброк кој ќе го стабилизира нивото на шеќерот. Избегнувајте чоколадо бидејќи овој сладок производ ја намалува апсорпцијата на гликоза во ќелиите, па ќе ви биде потребно повеќе време да се чувствувате подобро.

Проблеми со тироидната жлезда

Константното потење може да биде и знак за претерано активна тироидна жлезда. Кога таа произведува многу хормони, може да предизвика непрестајно потење.

Нивото на хормоните може да се намали со лекови, но лечењето може да потрае околу еден месец за да биде постигната целта.

Хормоните ви се "хаос"

Мажите кои се потат навечер, дури и кога не е посебно топло, можеби имаат ниско ниво на тестостерон. Кога нивото на тестостерон е ниско, хипоталамусот прима лажни сигнали дека телото е прегреано, па се "вклучува" потењето како метод за ладење на телото.

Ниското ниво на тестостерон кај мажите може да се дијагностифицира со анализа на крвта и да се лекува со додавање на тестостерон во облик на гел или инјекција.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk