Испечати | Затвори го прозорот

Владо Бучковски

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8692
Датум на принтање: 20.Септември.2024 во 05:42
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Владо Бучковски
Постирано од: bojan81
Наслов: Владо Бучковски
Датум на внесување: 08.Октомври.2006 во 13:57
Неветениот љоч со македонско потекло конечно го проголта земја. Вчера беше поразен од Шеќеринска. Катастрофата наречена Бучко си замина од неговата политичка кариера заврши најверојатно за секогаш. По заминувањето на ЛјуБчо татарчето сите мислеа дека тоа е најлошиот премиер во историјата на Македонија но оваа будала ги помина сите до тогаш поместувани граници. Како и да е Владо Бучковски на вчерашната конвенција делегатите му изгласаа недоверба со 339 гласа наспроти 200. Со што уште еднаш во македонските партии се покажува правилото дека антимакедонска политика во македонија е непопуларна и лоша.

Бучковски не ја доби довербата од СДСМ

08.10.2006
Владо Бучковски

 

На лидерот на СДСМ Владо Бучковски на вчерашната конвенција делегатите му изгласаа недоверба со 339 гласа наспроти 200.

Со 299 наспроти 244, недоверба беше изразена и кон Надзорниот одбор. За доверба на Централниот одбор на партијата гласале 276 делегати, наспроти 266 кои биле против.

Според статутот на партијата, изгласувањето недоверба на лидерот автоматски се однесува и на другите раководни органи. СДСМ за в среда најави седница на ЦО за формирање на работна група, која во рок од 30 дена ќе го закаже конгресот на партијата.

Веднаш по објавувањето на резултатите Радмила Шеќеринска изјавила дека е подготвена да се кандидира за лидер на СДСМ.





Коментари:
Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 08.Октомври.2006 во 17:21
Добро бе деца, вас изгледа не ви се јасни некои работи?
Не може при жив кум, Срѓан Керим, Шеќеринска да биде нон стоп втора!
Па и не е некој, да речиш, кум за никаде. Човекот контактите си ги врза низ цел свет. Па и претседател на собранието на ОН сака да биде!
Бучковски беше детето кое требаше да се фрли во вода, само да се види каква е водата. А сега новиот бран, неокомунисти, или социјалдемократи, како што милуваат да се нарекуваат, доаѓа и веќе е на повидок цунами!
Но интересно е да се знае дека кога Јани и Радмила правеа вицови за политичарите, па вклучително и за Црвенковски, ТОЈ големиот, но и луѓето околу него си се нафатираа, дали од нафта, дали од шеќер, слушам пак ќе поскапувал, дали од ...
А бе од што не!
И сега крив бил Бучковски, а Зоре има хотел во Бугарија!
Е ај сега.
Јас не сум политички ориентиран, а и да ви кажам право немам ни многу време да се бафтам со однапред исконструирани сценарија и драмички, во кои се знаат и актерите и режисерите.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: izaf
Датум на внесување: 08.Октомври.2006 во 21:23
koga zborime za pliticharite treba samo da se kazhe koj povekhe ima rezultati

-------------
iza


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Октомври.2006 во 21:26
Е неможе да го судите Бучко па он најмалку седеше на чело на партијата од сите политичари јаден он не се ни нафатира доволно а го шутнаа ова ми изгледа како игра,го наместија човекотLOLLOL

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 09.Октомври.2006 во 13:13
Ако де.
Ново лајно на ѓубриштето на историјата.
А историјата е полна со лајна и други слични биопродукти!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: bojan81
Датум на внесување: 09.Октомври.2006 во 15:16
Убаво кажано уште едно гомно отиде во историјата.

-------------


Постирано од: mornar
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 17:23
vLADO, TVOITE MANDATI BEA PREPOLNI SO PLANIRANJA.
-PLANIRANI ZAGUBI, PLANIRANA TRGOVIJA, PLANIRANI TENDERI, DURI I RAZVODOT TI BESHE PLANIRAN. NO, DAJ KAZJI- BIDI MAZJ, TI LI GO ISPLANIRA I DOGOVORI KARPALAK?????? SAMO TAKA BAR EDNASH KJE TI BIDE LESNO NA DUSHATA.


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 17:35
Zboruvam vo ime na buchkovki:
da jas go isplanirav karpalak....
uf, mi olesni, blagodaram mlad momaku, ke im raskazuvam za ovaa slucka na moite sinovi i vnuci i ke se snimam dur go pravam toa...i na TV ke go pustam...kako kampanja....LOLLOLLOL
eh, bucko, bucko....LOLLOLLOL
mornar, dzabe e be...nema da go najdes tuka bucko...on sega si e na odmor nekade....i bas go zabole za nas....Censored negova


-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 18:02
Originally posted by mornar mornar напиша:

vLADO, TVOITE MANDATI BEA PREPOLNI SO PLANIRANJA.
-PLANIRANI ZAGUBI, PLANIRANA TRGOVIJA, PLANIRANI TENDERI, DURI I RAZVODOT TI BESHE PLANIRAN. NO, DAJ KAZJI- BIDI MAZJ, TI LI GO ISPLANIRA I DOGOVORI KARPALAK?????? SAMO TAKA BAR EDNASH KJE TI BIDE LESNO NA DUSHATA.
   ne znam za ,..buchkovskiot,...ama,tebe ti e sigurno polesno,...sega ,...koga se "istrese"LOL


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: intel
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 19:50

Buckovski ne e na odmor. Vo Brisel e. Imase izjava za vecerasnive vesti. Veli:

-nema datum za pregovori bez ispolnuvanje na dogovorot Gruevski & ALI AHMETI.
Gledam nekoj se iznerviral od vakvite se pocesti razotkrivanja na mini ramkovniot pomegu dpmne i dui SmileSmileSmileSmile.
 
 
 

Политичка зрелост и на Владата и на опозицијата, само од тоа ќе зависи започнувањето на преговорите со ЕУ. Ова е акцентот на денешните средби на македонската делегација со Европарламентот пред утрешната дебата за извештајот за Македонија во Стразбур.

Како што изјавуваат за А1 извори од овие разговори, европарламентарците бараат имплементирање на договорот, но и предупредуваат дека е нарушен имиџот на Македонија со политичката нестабилност и лошото менаџирање на меѓуетничките односи.

Причина за загриженост кај македонската делегација е и силната грчка офанзива, но и предупредувањата на некои од европарламентарците дека на Македонија и се потребни силни партнери и лобисти, целејќи на силната десница која во моментов суверено владее во Европа.

А, од друга страна, очигледно дека на Македонија и се наклонети помалите партии - „Зелените“ и либералдемократите.

Утре е дебатата за Македонија, а после тоа во четврток следи гласање во Европарламентот во Стразбур. Шеф на македонската делегација е Иван Анастасовски, еден од членовите е и екс премиерот Владо Бучковски.



Постирано од: moira
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 21:41
MA COVEKOT PLANSKI SI RABOTI!


Постирано од: MAGNAT
Датум на внесување: 01.Август.2007 во 23:10
Originally posted by mornar mornar напиша:

vLADO, TVOITE MANDATI BEA PREPOLNI SO PLANIRANJA.
-PLANIRANI ZAGUBI, PLANIRANA TRGOVIJA, PLANIRANI TENDERI, DURI I RAZVODOT TI BESHE PLANIRAN. NO, DAJ KAZJI- BIDI MAZJ, TI LI GO ISPLANIRA I DOGOVORI KARPALAK?????? SAMO TAKA BAR EDNASH KJE TI BIDE LESNO NA DUSHATA.



....Владо, зошто бе згреши? Зошто не испланира и овој ден дека ќе дојде. А, ако искажеше покајание за сите зла во војната можеби немаше ова да ти се случи.....Но, свесен дека и до ова ќе дојде еспресно го поништи првиот брак само за да ги сокриеш незаконските придобивки. Но, дојде и судниот ден.


-------------
KRIG BLIC,


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 03.Август.2007 во 00:48
др. Владо Бучковски беше очигледно возбуден, криејќи се во штабот.

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: moira
Датум на внесување: 03.Август.2007 во 04:32
NE GALAMETE DA NE DOJDE SEMA!


Постирано од: dras
Датум на внесување: 03.Август.2007 во 11:15
Дали почнавме ние самите да си правиме колатерална штета од нашите политичари, или пак  си правиме кампања? Мислам дека е доста Власта да ги суди луѓето нека остави судиите да си ја вршат работата и така земаат супер големи надоместоци, или пак затоа е проблем да се департизира судството. Ќе сме имале демократија во државава, за ова не се ни криви ниту ЕУ ниту НАТО, .....кој е кривецот....???збунетостзбунетостзбунетост


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 03.Август.2007 во 12:29
a za sto zboruvas voopsto?
kolku so razbrav hahahhahahha
istrazniot pisal nalog
zakon e de JURE a ne DE FACTO


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Trilili
Датум на внесување: 03.Август.2007 во 12:31
more tie komunjari, ke im se vratiлутина

-------------
LEFT SIDE OUT SIDE RIGHT SIDE HE SHOOT HE SCOREEEEEES!!!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 03.Август.2007 во 12:42
smrt na komunizmot fasizam na narodotголема%20насмевка

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: dragon
Датум на внесување: 03.Август.2007 во 13:05
Na toj Buckovski ne treba da mu sudat nitu vlasta nitu sudiite tuku ozalenite majki, tatkovci, brakja, sestri, soprugi, deca i rodnini T.E narodot. Da go zanemarime i zaboravime kontoto koj Bucko si go nakrade za celoto negovo pokolenie ama nikako ne smeeme da mu go zaboravime CRNIOT PLAN "B" vo 2001 godina. Za da sedne na vlastovska slatka fotelja toj i negovite DRUGARI Makedonija vo crno ja zavitkaa i rasplakaa pa redno e ednas da ja proba golata zatvorska daska.     


Постирано од: dragon
Датум на внесување: 03.Август.2007 во 17:54
Abre mornar leka poleka toj Bucko se blizi kon Sutka ili Idrizovo ama ti kako strucnjak i blizok posmatrac na 2001 godina deder kazi kaj mu e na Bucko drugarceto onoj be silniot od Vukovar i toj ke da ima nesto so Karpalak. 


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 03.Август.2007 во 18:26
Originally posted by dragon dragon напиша:

Abre mornar leka poleka toj Bucko se blizi kon Sutka ili Idrizovo ama ti kako strucnjak i blizok posmatrac na 2001 godina deder kazi kaj mu e na Bucko drugarceto onoj be silniot od Vukovar i toj ke da ima nesto so Karpalak. 


Како прво претпоставен на mornar, пратејкија состојбата, иако и пред тоа имав контола врз се кое се случува, решив во заштита на него и magnat да се јавам и децидно ве уверувам дека сите огрешени, поради кои бев отстранет, ќе си го најдат местото таму каде е Стамболиски, сега веќе Бучко и сите по ред, па и твојот ,,идол,,  од Вуковар. Патем речено на 15.Авгост  беше најголемиот масакар во Хрватска.  ........deder bolane, povodom toga bitchu u Croatiii, na upokoj palih DRAGOVOLJACA. колку со ова ти помогнав незнам но сепк Вуковарецот не се назначи сам. Потребни се непобитни докази кој и зошто го назначи токму баш него. Но знај само едно дека има уште многу вукодлаци- пардон Вуковарци, и се ставени на список со свој реден број.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 03.Август.2007 во 20:02
Originally posted by dragon dragon напиша:

Na toj Buckovski ne treba da mu sudat nitu vlasta nitu sudiite tuku ozalenite majki, tatkovci, brakja, sestri, soprugi, deca i rodnini T.E narodot. Da go zanemarime i zaboravime kontoto koj Bucko si go nakrade za celoto negovo pokolenie ama nikako ne smeeme da mu go zaboravime CRNIOT PLAN "B" vo 2001 godina. Za da sedne na vlastovska slatka fotelja toj i negovite DRUGARI Makedonija vo crno ja zavitkaa i rasplakaa pa redno e ednas da ja proba golata zatvorska daska.     


Planot ,,B,, e crn za makedonija, a za nego beshe zlaten, no ne mu uspea oti go zaeba B.C, da ja drapne na Florida, kade mu se i parite. Tri miliona eura se kapka vo moreto.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: dragon
Датум на внесување: 03.Август.2007 во 20:31
Jas prozivam eden drug se javuva, pa ovoj forum me iznenaduva kolku portparoli imaat toa registriranite. Gospodine orlov neznam dali mislime za ist fraer od Vukovar ama da mi e bas idol i deka bas moj. Stvarno si go stavil vo navodnici ama sepak bi bilo fer da mi se izvinis sto vo navodnici ili ne go pravis nekojsi moj. 


Постирано од: polikarp
Датум на внесување: 04.Август.2007 во 01:04
Ова е невиден парадокс, го има само во Македонија и не верувам на друго место.Бучко лапна 3 милиона евра(ех да беше само тоа) и сега нема кој да го уапси.Тоа што му го одземаа имунитетот беше одлична работа но требаше и да оди зад решетки под итно а не на слобода.Ми се згади кога ги видов изманипулирани членови на СДСМ како излегле да го бранат и си реков дека на оваа Македонска простотија им нема крај а пак власта уште се двоуми и не го апси.
Македонски народе освести се!!!!!!!!!!!!!!!!!!





-------------
Подобро да ме мразат заради тоа што сум, отколку да ме сакаат заради тоа што не сум.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 04.Август.2007 во 09:05
Mislam deka toa e maslo na negovata nova zena. Si vika : - Sega imam pari, uste da se otkacam od Garganelov


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 04.Август.2007 во 11:50
Еврата него му се од помалите `заслуги`
Си има тој многу по големи недела против македонија, македонскиот народ и македонската иднина.
А шиптарите треба да го слават, поради што им ја подари Струга и Куманово..
Во секој случај одвратен човек, одвратна психа и одвратни недела.
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 04.Август.2007 во 11:52
Него треба да му судат (македонските) граѓани на Струга.
Бев присутен таму кога ќе го запалеа говното живо да изгори...
И тоа токму неговите од СДСМ, не јас!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 04.Август.2007 во 12:47
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Mislam deka toa e maslo na negovata nova zena. Si vika : - Sega imam pari, uste da se otkacam od Garganelov


naravoucenie- ostani ergen kako Vojo i Lambe


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 04.Август.2007 во 19:57
ne go branam toj ukral pari i ja ostetil drzavata...ama da apsis eks premier i posle eden den da go pustis e mnogu neseriozno...a ako i go osudis politicki treba celotot negovo vladeenje da go proglasis za kriminalno...Sakam da  imame pravna drzava no ostavame ovaa vlada da go pokaze toa....

P.S: No sto pravime so Ljubco, so vojo, so lambe, so Makedonska banka, so makedonija tabak, so smilenski so staninov.... ѓавол... NE mi ODI NEKAKO...


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Патриот
Датум на внесување: 04.Август.2007 во 20:27
 Првообвинетиот дома, второ и трето обвинетиот  30 дена Шутка-Браво за судијката
 Е тек сега ние имаме ВЕРБА во правдата и судството на  Македонија.
 Добар беше предлогот на некои парламентарци-На сите судии отказни решенија па поново конк*рс.
   
   


Постирано од: Патриот
Датум на внесување: 04.Август.2007 во 20:36
Еве нешто за НЕВИНО обвинетиот

Владо Бучковски (роден 2 декември, 1962 во Скопје) е премиер на Република Македонија, избран од парламентот на 15 декември 2004. Тој е претседател на СДСМ.

Владо Бучковски дипломирал на Правниот факултет - правосудна насока во 1986, а магистрирал во 1991. Во 1998 докторирал на тема “Римско и современо заложно право”.

Од 1987 до 1988 година Бучковски работи како стручен соработник во Собранието на Република Македонија. Во периодот од 1988 до 2002 година тој работи како наставник, соработник, помлад асистент и асистент на Правниот факултет во Скопје. Во 1998 е избран за доцент по предметот римско право, додека во 2003 година е избран за вонреден професор.

Во периодот од 1998 до 2000 година Бучковски е член на Државната изборна комисија, а од 2000 до 2001 година е претседавач на Советот на град Скопје.

Во периодот од 13 мај до 26 ноември 2001 година тој е министер за одбрана во широката коалициска влада.

Од 1 ноември 2002 година Бучковски е член на Владата на Република Македонија, во која ја врши функцијата министер за одбрана. На оваа функција е до ноември 2001.

Од ноември 2002 до декември 2004 повторно ја врши функцијата министер за одбрана во владата на Бранко Црвенковски.

На 15 септември 2003 година стана претседател на Правниот совет на Владата.

На 26 ноември 2004 беше избран за лидер на СДСМ. Истиот ден му беше доеверен мандатот да формира нова Влада по оставката на претходниот премиер Хари Костов.

На 15 декември 2004 година Владо Бучковски беше избран за претседател на Владата на Република Македонија, функција која ја извршува и денес.



Постирано од: Патриот
Датум на внесување: 04.Август.2007 во 20:38
Грешка
функција која ја извршува и денес. неточно


Постирано од: teofil
Датум на внесување: 04.Август.2007 во 21:05

P.S: No sto pravime so Ljubco, so vojo, so lambe, so Makedonska banka, so makedonija tabak, so smilenski so staninov.... ѓавол... NE mi ODI NEKAKO...
koj se tie? 


Постирано од: moira
Датум на внесување: 05.Август.2007 во 04:02
Originally posted by teofil teofil напиша:



P.S: No sto pravime so Ljubco, so vojo, so lambe, so Makedonska banka, so makedonija tabak, so smilenski so staninov.... ѓавол... NE mi ODI NEKAKO...

<DIV style="DISPLAY: none; WIDTH: 28px; HEIGHT: 28px">
koj se tie? 

OVIE BODAT A? A SITE OSTANATI SE OK?


Постирано од: moira
Датум на внесување: 05.Август.2007 во 04:58
Originally posted by Калпазан Калпазан напиша:

Него треба да му судат (македонските) граѓани на Струга.
Бев присутен таму кога ќе го запалеа говното живо да изгори...

И тоа токму неговите од СДСМ, не јас!

 

PA TI NE NI MOZESE OD SLOVENIJA SI , SE SILEA STRUZANI AMA ZA DJABE, A KOGA PAK IM OTIDE - NISTO NEMA PROBLEM , KO NISTO DA NE BILO PRED TOA. IM PROSETA PO STRUGA KO CAR. SRAMOTA


Постирано од: teofil
Датум на внесување: 05.Август.2007 во 17:17

abe zosto pak mesame babi i zhabi,eve ostanatite gi zatvaraat gi soslusuvaat ,ubavo,zakon terame,ama zosto gi delis na ovie i na ostanati .. covekot samo prasa sto e so niv.mora li odma da se partizira nekoj ako prasa nesto    



Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 05.Август.2007 во 18:51
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by teofil teofil напиша:



P.S: No sto pravime so Ljubco, so vojo, so lambe, so Makedonska banka, so makedonija tabak, so smilenski so staninov.... ѓавол... NE mi ODI NEKAKO...

<DIV style="DISPLAY: none; WIDTH: 28px; HEIGHT: 28px">
koj se tie? 

OVIE BODAT A? A SITE OSTANATI SE OK?



moira a zasto za ovie mislis deka ne treba da se resat a (privilegirani da ne se-ili imaat nekoja prasliva partiska kniska so crvena boja pa zatoa)...ako ja terame rabotata kako bara zakonot togas VLADATA na Gvujo, MORA DA GO STAVI NA OBVINITELNA KLUPA LJUPCO GEORGIEVSKI i da prasa kaj se parite od telekomot...se drugo e pepel i brkanje gluvci...pa vo negovata vlada Ljuben Paunivski ukrade 11  milioni evra i ne lezi vo zatvor лутиналутина


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: moira
Датум на внесување: 05.Август.2007 во 23:18
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:



Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by teofil teofil напиша:



P.S: No sto pravime so Ljubco, so vojo, so lambe, so Makedonska banka, so makedonija tabak, so smilenski so staninov.... ѓавол... NE mi ODI NEKAKO...

<DIV style="DISPLAY: none; WIDTH: 28px; HEIGHT: 28px">
koj se tie? 

OVIE BODAT A? A SITE OSTANATI SE OK?
moira a zasto za ovie mislis deka ne treba da se resat a (privilegirani da ne se-ili imaat nekoja prasliva partiska kniska so crvena boja pa zatoa)...ako ja terame rabotata kako bara zakonot togas VLADATA na Gvujo, MORA DA GO STAVI NA OBVINITELNA KLUPA LJUPCO GEORGIEVSKI i da prasa kaj se parite od telekomot...se drugo e pepel i brkanje gluvci...pa vo negovata vlada Ljuben Paunivski ukrade 11  milioni evra i ne lezi vo zatvor лутиналутина<div style="width: 28px; height: 28px; display: none;"><div style=": ; width: 28px; height: 28px; : 1000; display: none;">

NE BE AMA IMA I POGOLEMI ZLOSTORI I KRIMINALCI OD NIV KOI 16 GODINI NE ZAMLATUVAAT I OGRABUVAAT, A SEUSTE VLADEAT I NARODOT SLEP GI GLASA. OVIE SE SITNA BORANIJA ZA NIV. KADE SE OLIGARSITE VO PRIKAZNATA I KADE E PAPA?


Постирано од: novace
Датум на внесување: 06.Август.2007 во 11:55
Originally posted by polikarp polikarp напиша:

Ми се згади кога ги видов изманипулирани членови на СДСМ како излегле да го бранат и си реков дека на оваа Македонска простотија им нема крај а пак власта уште се двоуми и не го апси.
Македонски народе освести се!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Тоа само покажа ..оти самите тие лично не ги почитуваат законите за кои се јавно „залагаат„..односно законот за јавни собири.
пс
Ваков ненајавен протест или пак собир (притисок) на Судот е недозволен...но кој е крив од полицијата што не го спроведе законот на дело..односно да ги растури..односно да ги натера да го почитуваат законот.
 
збунетост
 
 


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: moira
Датум на внесување: 06.Август.2007 во 16:23
'' IZMANIPULIRANI CLENOVI NA SDSM", TAKVI NE POSTOJAAT. TRAGICNO E STO SAMOVOLNO GO NAPRAVILE TOA. STO NE ME IZMANIPULIRAAT, TEBE, MENE.......


Постирано од: moira
Датум на внесување: 06.Август.2007 во 16:41
KARPALAK GO DOGOVORIJA ISTITE ONIE STO JA DOGOVORIJA I VOJNATA VO 2001 GODINA. A SITE ZNAEME KOI SE!


Постирано од: dragon
Датум на внесување: 06.Август.2007 во 18:33
Taka e moira dogovor za vojnata vo 2001 godina vprocem bese gorespomenatiot famozniot donemajkade crniot "plan B" na uskoto Bucko. Ama dodeka edni gnijat vo zemja, drugi po zatvori treti bez race i noze, cetvrti bez familii Buceto pak em so kupista pari em pak na sloboda. Negovite, denovive gospod - svetinja go napraija. Ama sto i da receme za ovoj prost makedonski narod popusto e, toj da bil kako sto treba nemalo da trpi petvekovno tursko ropstvo. No za temava maheri se magnat, orlov, tenija pa i toj mornar, ama nesto poslabo se pojavuvaat vo posledno vreme.
Ama nekoi od niv mnogu i davat pa podobro koga gi nema среќасреќасреќа      


Постирано од: dras
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 10:18
Originally posted by polikarp polikarp напиша:

Ова е невиден парадокс, го има само во Македонија и не верувам на друго место.Бучко лапна 3 милиона евра(ех да беше само тоа) и сега нема кој да го уапси.Тоа што му го одземаа имунитетот беше одлична работа но требаше и да оди зад решетки под итно а не на слобода.Ми се згади кога ги видов изманипулирани членови на СДСМ како излегле да го бранат и си реков дека на оваа Македонска простотија им нема крај а пак власта уште се двоуми и не го апси.
Македонски народе освести се!!!!!!!!!!!!!!!!!!



 
Нека ти и биде точно твоето мислење, меѓутоа за да некого ставиш во затвор треба и да го легално осудиш а не само да му ставиш лисици на раце, и што сега ако гледаме како да сме  демократска држава, опозицијата се побуни за не спроведување на процедурата за имунитет, пропадна спектакуларното апсење на Бучко, нема веќе театар на телевизија и на крај, крив бил некој од опозицијата, кривците ако се во општо кривци допрва треба да одат на суд, и да одговараат за нешто за што 2001 г се потроши многу од народните пари. Дали си се запрашал зошто Бугарија ни даде оружје без пари кое истата Бугарија мораше да го отуѓи ако сака во ЕУ, заборавив, и секако  без муниција  небаре ќе ги гаѓавме терористичките ридови со цевките од тенковите? Дали си се запрашал каде се сухоите, колку чинеа и за коку ги продадовме, или пак колку плативме за муницијата од околните држави која моравме да ја набавиме, сите дадоа оружје али муницијата се плаќа. И сега ќе сме суделе некој, се прашувам кој, во тоа време имавме друг министер за финансии, зошто истиот не сугерирал дека  ќе се направи злоупотреба. Да се вратиме на темата која веќе постои на форумов, не е проблем Бучковски во нашата држава, него правната држава.


Постирано од: dras
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 11:31
црвенеење izgleda propadna spektaklot na krimi serijalot Buckovski, koj sega ce go plati cehot?збунетост


Постирано од: moira
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 12:52
Originally posted by dsds dsds напиша:

Originally posted by polikarp polikarp напиша:

Ова е невиден парадокс, го има само во Македонија и не верувам на друго место.Бучко лапна 3 милиона евра(ех да беше само тоа) и сега нема кој да го уапси.Тоа што му го одземаа имунитетот беше одлична работа но требаше и да оди зад решетки под итно а не на слобода.Ми се згади кога ги видов изманипулирани членови на СДСМ како излегле да го бранат и си реков дека на оваа Македонска простотија им нема крај а пак власта уште се двоуми и не го апси.Македонски народе освести се!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Нека ти и биде точно твоето мислење, меѓутоа за да некого ставиш во затвор треба и да го легално осудиш а не само да му ставиш лисици на раце, и што сега ако гледаме како да сме  демократска држава, опозицијата се побуни за не спроведување на процедурата за имунитет, пропадна спектакуларното апсење на Бучко, нема веќе театар на телевизија и на крај, крив бил некој од опозицијата, кривците ако се во општо кривци допрва треба да одат на суд, и да одговараат за нешто за што 2001 г се потроши многу од народните пари. Дали си се запрашал зошто Бугарија ни даде оружје без пари кое истата Бугарија мораше да го отуѓи ако сака во ЕУ, заборавив, и секако  без муниција  небаре ќе ги гаѓавме терористичките ридови со цевките од тенковите? Дали си се запрашал каде се сухоите, колку чинеа и за коку ги продадовме, или пак колку плативме за муницијата од околните држави која моравме да ја набавиме, сите дадоа оружје али муницијата се плаќа. И сега ќе сме суделе некој, се прашувам кој, во тоа време имавме друг министер за финансии, зошто истиот не сугерирал дека  ќе се направи злоупотреба. Да се вратиме на темата која веќе постои на форумов, не е проблем Бучковски во нашата држава, него правната држава.

A KADE SE SUHOITE? KOJ SE "OSLOBODI" OD NIV? ILI I ZA TOA NE PAMETITE, KAKO I ZA MNOGU DRUGI RABOTI?


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 16:03
                     BUCKO E ZA U XAK голема%20насмевка NO AKO ODE TAM KE IMA INCIDENTI .
                                                TAKOV E ZIVOTOT .


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 17:08
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by dragon dragon напиша:

Na toj Buckovski ne treba da mu sudat nitu vlasta nitu sudiite tuku ozalenite majki, tatkovci, brakja, sestri, soprugi, deca i rodnini T.E narodot. Da go zanemarime i zaboravime kontoto koj Bucko si go nakrade za celoto negovo pokolenie ama nikako ne smeeme da mu go zaboravime CRNIOT PLAN "B" vo 2001 godina. Za da sedne na vlastovska slatka fotelja toj i negovite DRUGARI Makedonija vo crno ja zavitkaa i rasplakaa pa redno e ednas da ja proba golata zatvorska daska.     


Planot ,,B,, e crn za makedonija, a za nego beshe zlaten, no ne mu uspea oti go zaeba B.C, da ja drapne na Florida, kade mu se i parite. Tri miliona eura se kapka vo moreto.


 Утре во месноста КАРПАЛАК, и во градот херој Прилеп, ќе се потсетиме на црниот план ,,Б,, на Бучковски. Со овој план може беше зацртана поголема бројка на жртви, но и десетте се премногу. ,,НЕКА ИМ Е ВЕЧНА СЛАВАТА,,


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: dras
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 17:23
На загинатите македонски војници нека им е вечна слава, десет млади изгубени животи за цел која ниту ним а ниту на нивните семејсва верувам никогаш нема да им се разјасни, секако е трагедија за нашето општество, ако се сетиме дека многу од повиканите во тоа време, да застанат на браникот на татковината се загубија некаде во околните блиски далечни земји „на одмор“. Меѓутоа овде секако дека прашалникот зад насловот на темата не е за кривицата на дотичниот екс премиер, него за процедурата на институциите на системот, за правна држава, за етичкиот кодекс, за содветна транспарентност во законодавните институции,...., на крај нели сме демократска држава во која се почитува правото и законот.


Постирано од: dras
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 17:34
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by dsds dsds напиша:

Originally posted by polikarp polikarp напиша:

Ова е невиден парадокс, го има само во Македонија и не верувам на друго место.Бучко лапна 3 милиона евра(ех да беше само тоа) и сега нема кој да го уапси.Тоа што му го одземаа имунитетот беше одлична работа но требаше и да оди зад решетки под итно а не на слобода.Ми се згади кога ги видов изманипулирани членови на СДСМ како излегле да го бранат и си реков дека на оваа Македонска простотија им нема крај а пак власта уште се двоуми и не го апси.Македонски народе освести се!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Нека ти и биде точно твоето мислење, меѓутоа за да некого ставиш во затвор треба и да го легално осудиш а не само да му ставиш лисици на раце, и што сега ако гледаме како да сме  демократска држава, опозицијата се побуни за не спроведување на процедурата за имунитет, пропадна спектакуларното апсење на Бучко, нема веќе театар на телевизија и на крај, крив бил некој од опозицијата, кривците ако се во општо кривци допрва треба да одат на суд, и да одговараат за нешто за што 2001 г се потроши многу од народните пари. Дали си се запрашал зошто Бугарија ни даде оружје без пари кое истата Бугарија мораше да го отуѓи ако сака во ЕУ, заборавив, и секако  без муниција  небаре ќе ги гаѓавме терористичките ридови со цевките од тенковите? Дали си се запрашал каде се сухоите, колку чинеа и за коку ги продадовме, или пак колку плативме за муницијата од околните држави која моравме да ја набавиме, сите дадоа оружје али муницијата се плаќа. И сега ќе сме суделе некој, се прашувам кој, во тоа време имавме друг министер за финансии, зошто истиот не сугерирал дека  ќе се направи злоупотреба. Да се вратиме на темата која веќе постои на форумов, не е проблем Бучковски во нашата држава, него правната држава.

A KADE SE SUHOITE? KOJ SE "OSLOBODI" OD NIV? ILI I ZA TOA NE PAMETITE, KAKO I ZA MNOGU DRUGI RABOTI?


Незнам зошто мене би ме интересирало за тоа кој се ослободил од сухоите, постот е во смисла дека и оние пред овие што денес се на власт, како и предходните на Љубчо, на Македонија не донесоа нешто ново, а најмалку добро, за да биде јасно би требало да се позанимава антикорупциската комисија со банките на Кипар, Кајманите идр банана држави,... прочитав накој напис во денешните дневни листови во кој се прозиваат некои од македонските олигарси, а што се однесува до Бучковски, треба судот да биде тој кој би трбало да го суди, сигорно не парламентот, МВР, а најмалку портпаролите на ВМРО или СДСМ, или пак новинарите како напр. оној од Сител.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 08.Август.2007 во 22:14
Originally posted by dsds dsds напиша:

На загинатите македонски војници нека им е вечна слава, десет млади изгубени животи за цел која ниту ним а ниту на нивните семејсва верувам никогаш нема да им се разјасни, секако е трагедија за нашето општество, ако се сетиме дека многу од повиканите во тоа време, да застанат на браникот на татковината се загубија некаде во околните блиски далечни земји „на одмор“. Меѓутоа овде секако дека прашалникот зад насловот на темата не е за кривицата на дотичниот екс премиер, него за процедурата на институциите на системот, за правна држава, за етичкиот кодекс, за содветна транспарентност во законодавните институции,...., на крај нели сме демократска држава во која се почитува правото и законот.


 ДА, НО ИМА ЕДНА НЕПОТИСТИЧКА ВИСАТИНА КОЈА ВЕЛИ: СИЛА БОГА НЕ МОЛИ. АКО ГИ ПРАШАТЕ БРАНКОВИСТИТЕ И  БУЧКОВИСТИТЕ  ЗА ОВАА ТЕМА КОГА СЕ НА ВЛАСТ ПА И СЕГА НЕЗНАМ КАКО ЌЕ СИ ПОМИНЕТЕ.

 


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 09.Август.2007 во 08:52
 БУЧКОВСКИ, ЗОШТО НЕ ДОЈДЕ ДА И ПОГЛЕДНЕШ НА ВИСТИНАТА  ВО ОЧИ. ИЛИ ЗИСТИНАТА КАРПАЛАК ТИ СТВАРА НОЌНИ МОРИ. Е, УШТЕ КОЛКУ ЛИ СУРОВИ ВИСТИНИ ТЕ МАЧАТ, САМО ЕДЕН ГОСПОД ЗНАЕ И НОРМАЛНО ТИ САМИОТ????

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: connected
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 00:36
kutriot, kasno sfati deka e ustvari maskota na pogolemite ribi.тага

-------------


Постирано од: dras
Датум на внесување: 11.Август.2007 во 16:12
Веројатно дека тргнавме во други води,  темата беше Бучко да оди во затвор за 3 милиончиња, но откога судот ќе го осуди.
И секако проблемот настано откога истиот реши сам да оди на разговор кај судијата и ја прескокна медиумската комедија на апсење на граница од страна на специјалните единици на МВР во присуство на камери.
Зошто МВР не си ја гура работата како задниве денови, ловејки недозволено оружје а може и да прошири  на наркотични средства по кафулињата кои ја имат честа да имат такви гости, МВР секако има информации каде се одвиваат таквите активности, и треба работа да ја врши секојдневно а не само кога нивната прва полицајка ќе се најде на одстрел на опозицијата, можеби во тој случај младите ќе почнат повеќе да спортуваат со вистински спортови.



Постирано од: marence
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 20:22
Buckovski ako ukral pari pod itno da odgovara, so toj da ne e privilegiram, jaz neznam sudovite sto cekale dosega se treba da se apsi a ne da skoka ko majmuni okolku nego ce branat aramii tie od SDS


Постирано од: novace
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 00:25
Originally posted by marence marence напиша:

Buckovski ako ukral pari pod itno da odgovara, so toj da ne e privilegiram, jaz neznam sudovite sto cekale dosega se treba da se apsi a ne da skoka ko majmuni okolku nego ce branat aramii tie od SDS
 
Па чекале на упатства за работа...оти досега такви работи никојпат и не работеле..освен бркање на криминалци за крадени сливници и по некоја векна леб...а Инструкторите им се сега на одмор некаде отидени..нели?
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: dras
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 12:05
„а Инструкторите им се сега на одмор некаде отидени..нели?“
 
Е ова ми се допаѓа, многу интересен заклучок.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 18:04
Da, da, teatarot na apsurdot zapocnuva denes.....


Постирано од: dras
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 19:27
Чудни се случувањата во Македонија, 19.часот и неколку минути, на вторит канал на МРТВ се презентира комедиската престава „Бучковски!„ од собранието на РМ, заклучокот е секако познат и веќе донесен, меѓутоа секој граѓанин на Македонија кој нема друга обврска во ова време може да го следи излагањето на увид  на прлавата долна облека на пратениците или политичките партии од македонското поднебје, кому ова му е потребно, зарем законодавниот дом нема попаметна работа? Зошто малку не зборуваат како граѓаните да ја дочекаат зимата.


Постирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 20:15

Мизерно!

тага


-------------
You are fired!


Постирано од: novace
Датум на внесување: 18.Август.2007 во 23:33
Прочитано во денешниот весник вечер....
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=4D40225D3E1D194F850890F9F13DE029 - http://www.vecer.com.mk/?ItemID=4D40225D3E1D194F850890F9F13DE029
 

ДЕБАТАТА ЗА ОДЗЕМАЊЕ ИМУНИТЕТ ОТКРИ НОВИ СКАНДАЛИ ОД НЕГОВО ВРЕМЕ:


Истрагата за Бучко се претвора во октопод!


- Тони е натоварен како брод. Доволна е неговата Иднина инжинеринг која требаше да го направи водоводот во Тетово за шест милиони евра. Тежи многу повеќе од сите нас. Истото е и со Борче Петровски, Владо Димов, а да не го заборавиме и Маниќ, на кој за 500 евра годишно му го дадовте Воениот базен, им порача Влатко Ѓорчев на народните избраници од СДСМ


Не лажи, срамота е, ајдеееее, аууууу - вака пратеникот Владо Бучковски реагираше на вчерашните напади од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на собраниската седница на која се расправаше за имунитетот на екс-премиерот. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев им порача на СДСМ да не го бранат толку многу Бучковски, бидејќи, како што потенцираше неговиот бодигард Тони, вреди повеќе од 10 пратеници на СДСМ.

- Тони е натоварен како брод. Доволна е неговата Иднина инжинеринг која требаше да го направи водоводот во Тетово за шест милиони евра. Тежи многу повеќе од сите нас. Истото е и со Борче Петровски, Владо Димов, а да не го заборавиме и Маниќ, на кој за 500 евра годишно му го дадовте Воениот базен, им порача Влатко Ѓорчев на народните избраници од СДСМ.

Тој го обвини Бучковски дека е виновен за изгубената војна во 2001 година.

- Проблем Ви е што сите Ви се во затвор. Сите финансиски афери потекнуваат од Вашето министерство. Вашите соработници пропеаја колку пари имало за Вас, колку за кампања, колку за другите. Да, да, пред истражен судија признаа кој колку земал и колку од парите завршија во кампањата 2004 година. Проблем Ви се случаите со оружјето, Бачило, Домот на АРМ во Велес, Миле Драгиќ, изјави Ѓорчев.
И неговата колешка, Ружа Ѓорѓевска, го спомена воениот конфликт, обвинувајќи дека поради недостин на аргументи, Бучковски ја покажува својата некултура и вулгарност.

- Вие сте виновни за Љуботен, за Карпалак и сите други. И одамна требаше да одговарате за тоа, кога бевте министер, рече Ѓорѓевска.
За време на говорот на Ѓорѓевска, Бучковски изгуби контрола, се сврте кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, посочувајќи му на Ѓорчев дека е копиљ, а дека Ѓорѓевска тресе глупости. Обвинувањата од пратеникот од позицијата, Васко Шутарев дека Бучковски царинарниците на граничниот премин Богородица, при неговото задржување на граница, ги прашал што работат, во која држава работат и дека нема држава.

Екс-премиерот му рече дека е хоштаплер. По некое време, реши да му се извини за тоа хоштаплер, но сепак, му посочи дека премногу лаже.
Навреди имаше од сите страни. Никола Рилковски од СДСМ му се обрати на Ѓорчев со зборовите: "Навистина си убав, со убава фризура, со клопче позади, чиниш женско е. Но, женските хормони користи ги за друго, а не за плукање во погрешна насока". Неговиот колега Иван Ивановски го обвини Ѓорчев за морбидно и микрофилско однесување и заради користењето на името на покојниот претседател Борис Трајковски. И Ацо Киров од СДСМ му се обрати на претседателот на Собранието, Љубиша Георгиевски барајќи од него говорите на Ѓорчев да бидат снимени на ЦД и наместо да му дозволуваат да збори, на седниците да се пушта ЦД, бидејќи тој постојано едно исто зборува.

И денеска, до затворањето на весникот, во Собранието се слушна се и сешто, но не се случи гласањето за одземање на имунитетот на екс-премиерот Бучковски. Тој на почетокот на седницата побара од спикерот Георгиевски повторно да и напише писмо на истражната судијка за да се информира до каде е истражната постапка. Според него, беспредметно е да се разговара за неговиот имунитет кога веќе истражната постапка е завршена. Но, Љубиша Георгиевски смета дека нова преписка со судијката ќе значи вршење на пресија врз неа.

- Даде Господ да се браните од слобода. Ние немавме по што да одлучуваме, се додека не дојде писмото од истражната судијка дека истрагата не е завршена, посочи Георгиевски. Тој, пак од Цветанка Иванова од СДСМ беше обвинет дека повторно во Собранието се однесува како режисер, исполнувајќи ја партиската задача којашто ја добил во четвртокот вечерта сите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да ги прочитаат говорите на партискиот штаб. Од него побара претходно да ги провери говорите, бидејќи тие биле полни со омраза и ширеле национална омраза.



-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 19.Август.2007 во 01:47
Ајде више да видиме барем еден функционер у затвортага

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 09:16
mikrofilsko vo tekstot ne e  nepismen eden , nekrofilsko se pisuva , ne pravi izmeni bez veze i sto ne se vo sklop . negooooo vo vrksa so temata , bucko napusten od site , ke go krka k*rot , nego ako pocne da zboruva sto ke pravat , a kaj e ljubco umobolniot da odgovara za svoite zlodela protiv makedonija . A za gubenjeto na vojanta vo  makedonija ne e vinoven bucko , sramota e da se pisuva nesto sto ne e vistina , mnogu luge treba da odat vo zatvor i od VMRO I od SDSM i od DUI i od PDP , da se iscisti makedonija od mafijasite. Sepak objektivno i realno treba da se zboruva , ne pristrasno i so kleveti bez veze i nepismeno голема%20насмевка

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: novace
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 10:51
Originally posted by hektor hektor напиша:

mikrofilsko vo tekstot ne e  nepismen eden , nekrofilsko se pisuva , ne pravi izmeni bez veze i sto ne se vo sklop . голема%20насмевка
 
 
Пред да почнеш да навредуваш...барем погледај го погоре приложениот сајт во текстот...и САМ спореди си го...
Ќе видиш дека и во оригиналниот текст е напишано..исто како и овде..
„писмен„ еден....
бла%20бла
 
 


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: dras
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 17:40
задоволство „Да се преброиме“, „вклучете ги сите камери“ би можело и по некој фотографски апарат, „уште еднаш ве молам“, толку сме колку сме  па нели сме мнозинство, ајде да гласаме, и изгласавме, процедурата е запазена, ...., сега топката е кај судот, уште да го осудат.
Поминуваме на друга тема,.... да каже народот што му лежи надуша крадците се веќе на пат кон затворите,... а што тоа поскапе!?, па нели го скинавме ДДВ-то на лековите!, сега медикаментите ќе бидат поевтини ако ги најдете во аптеките,......за месото, јајцата, зејтинот!!! (да зејтинот,.... ќе увеземе суровини интервентно, мораме био дизелот да го извезуваме, а тука се парите-девизите) што е поскапување од од 35%, летото помина уште ли ќе пржите пиперки, па нели лебот е решен.
Се наближува учебната година школството е задолжително, хрватите почнаа со делењето бесплатни учебници,..., малку доцниме, иако наместо учебници решивме да делиме сметачи, ионака учебниците можат да бидат во електронска форма, ќе помогнат наставниците инаку ќе го заборават сето она што го научија на јунскиот ИТ семинар, школите ако ги отворат санитарните инспектори, ќе почнат на 1-ви септември, меѓутоа наставата може да биде „он лине“ во македонија интернетот го користат веќе 19,99999 % граѓани, а учениците ќе можат наставата да ја следат и во бесплатните интернет кафулиња, секако додека состојбата се среди, а тука е и брадестиот синдикалец, можеби тој ќе сака да штрајкува, зошто платите да се качат само на културните работници.
Е,.... Бучковски, Бучковски многу  одзеде од драгоценото време на парламентот, убаво можевме со нешто да помогнеме во работа на Владата, па нели сме тука за граѓаните,.... доаѓа есен па потоа зима, огрев, зимница, школарина ...грешка заборавив ...школството нели беше бесплатно, на учениците им ги дадовме бесплатно формуларте за свидетелствата.
И седниците си течат во недоглед, афери имало и ќе има, за граѓаните е лесно, па на пат се толку многу инвестиции кои кога тогаш ќе пристигнат, да почекаме година две ....пет или десет па не се подига стандардот прку ноќ, транзиција е, 50 до 100 години не се ништо за новите генерации кои пристигаат, и онака на наталитетот веќе ни завидува цела Европа.
Да почекаме,.......до кога? веројатно самиот господ занае, но дали и тој!!!!!!, кога е во прашање Македонија.голема%20насмевкаголема%20насмевка


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 17:51
bucko u zatvor!лутина

-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 17:56
во текот на седницата, господинот Бучковски стана Џордано Бруно.
уште да измисли некој нов закон, бучкоцентричен!


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: novace
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 20:15
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

во текот на седницата, господинот Бучковски стана Џордано Бруно.
уште да измисли некој нов закон, бучкоцентричен!
 
Сега го гледав...еееееј кој професор по Римско Право..сме имале...без да знаеме???!!!
Комисијата за МИП не беше и не е СУД...а овој „тазе„ малдоженецов со брадиче...им дава на увид документација од цца 50 страници...и ги „дави„ цели 30 минути???
пс
Еве го сега и овој „шема„...дојде овде , ама со повисок глас од вообичаеното...за моите уши...
Циркус ...a la sdsm
изненадување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 21:49
A be sto go vrtam, ni na kraj pamet ne mi e, no samo edno me cudi, nieden shiptar ne zatvoria, ama vojna ke imalo, pa neka ima veke ednas, bar pokoleniata po nas neka ziveat, a ne da ni se mocaat na grobovite


Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 10:58
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

A be sto go vrtam, ni na kraj pamet ne mi e, no samo edno me cudi, nieden shiptar ne zatvoria, ama vojna ke imalo, pa neka ima veke ednas, bar pokoleniata po nas neka ziveat, a ne da ni se mocaat na grobovite
 
При добро организирана држава..а која може да се (из)гради со едуциран и културен во секој поглед народ..ваквите „работи„ се вон интересот на обичниот граѓанин...а кој гледа само начин да најде ...како да си го подбри животот..со подобра работа..
пс
Останатото ...за што овде стана збор...си го работат служби..а пак кои се платени со парите кои се собираат од платените даноци од граѓаните...
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 11:03
Originally posted by dsds dsds напиша:

Чудни се случувањата во Македонија, 19.часот и неколку минути, на вторит канал на МРТВ се презентира комедиската престава „Бучковски!„ од собранието на РМ, заклучокот е секако познат и веќе донесен, меѓутоа секој граѓанин на Македонија кој нема друга обврска во ова време може да го следи излагањето на увид  на прлавата долна облека на пратениците или политичките партии од македонското поднебје, кому ова му е потребно, зарем законодавниот дом нема попаметна работа? Зошто малку не зборуваат како граѓаните да ја дочекаат зимата.
 
Многу умна забелешка..ама упатена на погрешно место..нели?
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: dras
Датум на внесување: 22.Август.2007 во 01:13
Кога веќе не сте партиски офарбани, зошто ги цитирате фронтмените на ДПМНЕ, па нели сите сме за спроведување на законот, ионака бламажата и на едните и другите ги премина границите,....или грешам вториот канал на МРТВ барем денес емитираше некоја музика. Оставете проблемот сега да го реши судот, зошто со предвремени дисквалификации, кому му е тоа потребно!? и дали е вопшто потребно, да се прашаме?, или не сте сигурни во „непартизирано“ судство па господо „партиски необоени“, нели ДПМНЕ е на власт а министерот за правда незнам дали беше на одмор со фелата на Груевски, или имаше некоја задача во задните две недели.
На форумот може од политички аспект да разгледаме и некои други проблеми на граѓаните, дали тоа, сите ние се залагавме за граѓанско општество или пак не, или проблемот од актуелните теми за граѓаните: економија, здравство, образование, СИРОМАШТИЈА, „олигархија“ и ред други работи ќе ги замениме со партиска политика и теснопартиски интереси на партиските војници.
Дали на форумот нема нешто ново!!!!? или само Бучко, Бранко, Љупчо, Груевски, 2001!?, Бугарофили, Србофили, голема Албанија. Зошто не зборувате малку за македоскиот стандард!!!!?....или тоа не е политички проблем!!?збунетостизненадувањедоста%20е


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 22.Август.2007 во 01:47
а да се навратиме во 1994, да видиме кој тогаш во вториот круг направи диверзија и го натера Љубчо да бојкотира избори?
цитат од овде http://janimak.blog.com.mk/comment/reply/16038/54190%20 - http://janimak.blog.com.mk/comment/reply/16038/54190  „Изборите БЕЗ НИКАКВИ ПРИЧИНИ ги БОЈКОТИРАШЕ ВЕМЕРО„
без никакви причини!? комедии!!!
а да се навратиме уште поназад, кој беше тој Глигорие Гоговски, што прави сега?
Благој Попов? товари со пари во Панорама?
комедии, не октопод, ова ќе испадне печурка подземна, која кога ќе заврне дожд само пушта плодови над земјата, а ние ако ги скинеме мислиме дека готово е со печурката, но сме се зезнале ако е отровна!


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 22.Август.2007 во 10:36
интересно е да се каже дека организираниот криминал не е од 1990 или од 1992, па наваму. тоа ми беше муабетот. сите тие инсталации на погодни и непогодни се одвивале уште од 45'. а тоа е тешко да се искорени, се додека не се направи семејно (олигархиско) стебло на функционери од 45', па до сега, до нивните деца, внуци, правнуци.
секој, со име и презиме. барем тоа не е ништо нелегално или против законито.
или како што милуваат да кажат сите сега, бела книга.
ама со црно писмо. а не пак бело, па да нема ништо на неа.
дали ќе се најде јунак да го направи тоа, ќе видиме.
така ќе се појави и главата на октоподот.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: novace
Датум на внесување: 22.Август.2007 во 11:06
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

интересно е да се каже дека организираниот криминал не е од 1990 или од 1992, па наваму. тоа ми беше муабетот. сите тие инсталации на погодни и непогодни се одвивале уште од 45'. а тоа е тешко да се искорени, се додека не се направи семејно (олигархиско) стебло на функционери од 45', па до сега, до нивните деца, внуци, правнуци.
секој, со име и презиме. барем тоа не е ништо нелегално или против законито.
или како што милуваат да кажат сите сега, бела книга.
ама со црно писмо. а не пак бело, па да нема ништо на неа.
дали ќе се најде јунак да го направи тоа, ќе видиме.
така ќе се појави и главата на октоподот.
 
Главата или (главите)  на ОКТОПОДОТ (с)е на ВОДНО...за да не се замарате да го/ги барате...нели
Понатамо е ...само работа на рутина...како ќе (се) дојде до „коренот„ на проблемот наречен корупција..
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: dras
Датум на внесување: 22.Август.2007 во 14:40
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by dsds dsds напиша:

Чудни се случувањата во Македонија, 19.часот и неколку минути, на вторит канал на МРТВ се презентира комедиската престава „Бучковски!„ од собранието на РМ, заклучокот е секако познат и веќе донесен, меѓутоа секој граѓанин на Македонија кој нема друга обврска во ова време може да го следи излагањето на увид  на прлавата долна облека на пратениците или политичките партии од македонското поднебје, кому ова му е потребно, зарем законодавниот дом нема попаметна работа? Зошто малку не зборуваат како граѓаните да ја дочекаат зимата.
 
Многу умна забелешка..ама упатена на погрешно место..нели?
голема%20насмевка
 
Пораката е испорачана на собрнието, меѓутоа вистинска адреса е Владата на Р. Македонија. Зошто е тоа така?, мнозинството на собранието е печат на Владата, е па сега се е јасно.


Постирано од: dragon
Датум на внесување: 23.Август.2007 во 20:25
Ma i trista rogoi na Bucko da mu stavite i trista gjavolski opaski toj za dsds ke si ostane IDOL. Dzabe nemu mu objasnuvate na taa tema.


Постирано од: dragon
Датум на внесување: 23.Август.2007 во 20:37
Vo Makedonija Oktopodot na glavata ima bradicka. Primerno ostrizena ama sekojpat mrsna i so viski natopena. Tesko e navistina da se pogodi koj e glavata na oktopodot NELI?


Постирано од: ZoranSk
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 11:15
А раката во џеб додека збори на говорница?

До гуша е во гомненици ама стилот му е опасен, тој Бучко жртвата на македонскиот прогрес, човекот што ја изгради својата кариера врз коските на болните луѓе од државна клиника, високиот моралист, патриот кој ги праќаше хелихоптерите невооружани да ги бранат опколените македонски бранители тој ....

Ми се гади.

Тројка само за вас.



Постирано од: 551mb
Датум на внесување: 26.Август.2007 во 19:03
ZA NEKOJ KOJ DOBRO GO POZNAVAS NE VREDAT ZBOROVITE ISKAZANI OD DRUGI,SEKOJ SI IMA SVOE MISLENJE ZA ODREDENI LUGE NEZAVISNO OD DRUGITE  SUGESTII


Постирано од: MoNiI
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 17:27
   COVECEEEE! BUCKO TREBA DA ODI VO ZATVOR ZAEDNO DO LUBE BOSKOVSKI I KOJ PRAVI LOSO LOSO KE MU SE VRATE трепкањетрепкањесреќа MOZOK
                              SUM WE EE . голема%20насмевка


Постирано од: dras
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 02:01
Originally posted by dragon dragon напиша:

Ma i trista rogoi na Bucko da mu stavite i trista gjavolski opaski toj za dsds ke si ostane IDOL. Dzabe nemu mu objasnuvate na taa tema.


изненадување ИДОЛ е цел, кон која тежнееш да се поистоветиш во смисла на на поистоветување со позитивните особини на личноста од аспект на персонален, професионален, интелектуален карактер или пак од аспект на содветен талент во некоја област, меѓутоа овде невидам ништо од тоа, единствено нешто што е во прашање се правото и толкувањето на правото за поединци и јавни личности, останува констатацијата дека, ако судот го осуди истиот треба да си ја сноси одговорноста дури и да ја надомести штетата. Ако веќе се постави прашање за циркусот во собранието, по мое мислење, не требаше да се троши толку време за прашање кое веќе беше одговорено пред да започне седницата на комисијата на 1-ви август, прлавиот веш на пратениците сепак мислам дека не е тема на собраниска седница, особено кога некој мавта со некакви си фотокопирани материјали и донесува судски одлуки, сепак пратениците не се судии и покрај тоа што можеби имаат желба.



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 02:58
Значи не идел туку господ е Бучко за dsds и убаво му е на човекот Бучко што му прави па вие остајте го


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 22:55
Бучковски, PNG. мислам господа ќе се сложите.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 00:55
Сеуште нкој да да го натера да пропее.
Ги страв, највероватно да не во песната има рефренца и за нив!!??


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: napoleon
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 10:24
Кој го договори карпалак? Интересно прашање. Карпалак беше напад на конвој од заседа. Ајде да видиме како е потребно да се движи конвој во окупирана територија, кои безбедносни мерки да се превземат пред да тргне конвојот и како треба да бите опремен конвојот. За време на движењето помеѓу возилата на конвојот се движело швајцарско бмв со 4 лица во него кои постојано зборувале на мобилен и пред карпалак бмв-то го снемало. Имало разузнавачки податоци дека на тој терен оперира терористичка група, имавме хелихоптери ми-24 со термички визири и термички нишани. И покрај се никој ништо не презел. Грешката не е во министерот, тој сноси само политичка одговорност. Грешката е ГЕНЕРАЛИТЕ. Не се станува грнерал со завршен факултет за одбрана и со 6 месеци стаж. За водење воња потребно е искуство, а сите наши искусни старешини беа отстранети од раководните функции и на нивно место беа донесени партиски војници. Тоа е вистината се согласувале вие или не. А терористите беа обучени и искусни од Хрватска и Косово и потпомогнати од искусни муџахедини.

-------------
NEMA POTPIS


Постирано од: DESPOT
Датум на внесување: 06.Октомври.2007 во 12:38
Originally posted by NAPOLEON NAPOLEON напиша:

Кој го договори карпалак? Интересно прашање. Карпалак беше напад на конвој од заседа. Ајде да видиме како е потребно да се движи конвој во окупирана територија, кои безбедносни мерки да се превземат пред да тргне конвојот и како треба да бите опремен конвојот. За време на движењето помеѓу возилата на конвојот се движело швајцарско бмв со 4 лица во него кои постојано зборувале на мобилен и пред карпалак бмв-то го снемало. Имало разузнавачки податоци дека на тој терен оперира терористичка група, имавме хелихоптери ми-24 со термички визири и термички нишани. И покрај се никој ништо не презел. Грешката не е во министерот, тој сноси само политичка одговорност. Грешката е ГЕНЕРАЛИТЕ. Не се станува грнерал со завршен факултет за одбрана и со 6 месеци стаж. За водење воња потребно е искуство, а сите наши искусни старешини беа отстранети од раководните функции и на нивно место беа донесени партиски војници. Тоа е вистината се согласувале вие или не. А терористите беа обучени и искусни од Хрватска и Косово и потпомогнати од искусни муџахедини.




цитат:
,,Грешката не е во министерот, тој сноси само политичка одговорност. Грешката е ГЕНЕРАЛИТЕ. Не се станува грнерал со завршен факултет за одбрана и со 6 месеци стаж,,.
одговор:
Војната ја договорија политичарите, ја водеа старешините- заедно со нив и генералите како кормилари.Политичарите ја координираа согласно договореното со терористичката врхушка.
Така министерот како политичар и војник сноси најголема одговорност, дотолку повеќе што е професор по правни науки- Римско Право каде најдобар дел De jure- законите во тогашно и сегашно време се произлезени од практичниот дел кој се викал- тогаш освојување а сега војна, а се со цел да се натера поробениот народ на покор. Така да без предметно би било одговорноста ја симнеме од професорот по право а со истата го теретиме некој висок старешина кој само ги извршувал наредбите на политишарите.



-------------
,, IN VINO VERITAS ,,


Постирано од: dragon
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 12:00
Koj toa veli deka ministerot nema odgovornost za seto onaa sto ni se sluci 2001 godina, pa ako nemal odgovornost i ne se mesal vo taa igra a fakt e deka bese igra toest PLAN B za doagjanje na vlast, zosto togas mu ja odbi Naredbata na Pretsedatelot Trajkovski, armijata da go zavzeme i drzi pod kontrola patot Tetovo - Jazince. Sekoj koj malku se razbira od armijata znae deka za neizvrsuvanje naredba sleduva sankcija, a za neizvrsuvanje naredba vo vojna se dobiva i k*rsum vo celenka. A za ova neizvrsuvanje na naredba i toa na vrhovniot komandant na bate Bule ni vlakno od glava ne mu padna.
A dali na nekoj ne mu tekna deka zrtvite na Karpalak ne se dogovoreni (t.e glava za glava) bidejki nekolku dena pred Karpalak sipcite imaa nekolku zaginati. No vo posleden moment bese odluceno namesto profesionalni glavi (Skorpioni) da se dadat mnogu poevtini glavi na rezervistite. Vistinata za 2001 e mnogu pobolna odkolku moze da si predpostavi obicniot makedonski gradjanin. Site zrtvi bile dogovoreni i naplateni pa kaj e sega ligaviot inspektor od Tetovo (zamenik komandir na Popova Sapka) koj za toa sto gi prodade volcite vo Vejce inkasira poprilicna suma pari, stan vo Skopje i avtomobil i si se obezbedi do krajot na zivotot. Kaj e generalot Jovan Andreevski koj bese glaven igrac na amerikancite koj ima ja igrase nivnata valkana i krvava igra. Kako samo tie luge mozat mirno da spijat zarem na niv ne vlijae nikakov sindrom pa ni toj izdajnickiot pederskiot. Mestoto na Bule nesomneno mu e vo dozivoten pritvor a ne uste da drzi predavanja vo sobranieto.    


Постирано од: napoleon
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 19:30
Изгледа целта е да се напаѓа Бучковски а не да се расчисти вистината. Ниеден министер не смее да донесе одлука без знаење и амин од премиерот, така да подобро е да се бара вината во Љубче-Бугарче кој беше тогаш премиер и работеше и тогаш по налог на Бугарските разузнавачки служби за поделба на Македонија и припојување кон Бугарија. Тој и сега не го негира тоа, а да имаше вмешаност на Американците во таа воња се гледаше од месечина.

-------------
NEMA POTPIS


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 21:53
Originally posted by NAPOLEON NAPOLEON напиша:

Изгледа целта е да се напаѓа Бучковски а не да се расчисти вистината. Ниеден министер не смее да донесе одлука без знаење и амин од премиерот, така да подобро е да се бара вината во Љубче-Бугарче кој беше тогаш премиер и работеше и тогаш по налог на Бугарските разузнавачки служби за поделба на Македонија и припојување кон Бугарија. Тој и сега не го негира тоа, а да имаше вмешаност на Американците во таа воња се гледаше од месечина.


Зошто еднаш не ви стане јасно дека СДСМ- Б/Ц бараше да не се прогласи воена состојба него тие да влезат во власта и заеднички да го решат наводниот проблемот
,,(наводниот проблем- во меѓу редови читај  проблемот кој го створи СДСМ,а за да не одиме подалеку во минатото ќе почнеме  со гостиварските немири 1997 година, во обид да се покрие ТАТ, Македонија  Реклам,  Алфа- С,  перењето на пари  со реекспорт на гориво, техничка роба, прехрана и што ли уште не кон тогаш Репуиблика Југославија),,. Затоа тие по секоја цена беа решени да влезат во власта и колку за ваша информација во делот на Одбраната Бучковски заедно со Пивоваров и Несторовска беа неприкосновени.  Парадоксално е да се споменува Премиер, Врховен командант, Совет за Национална безбедност. За прозваниот Владо Бучковски тоа не важеше. А дека е тоа така ке ви спомнам само еден податок, на 23.11.2001 год. Ден кога е сменет од функција има потпишано тој и по негово овластување Несторовска СТОТИНА Договори за Дело од кои во добар дел на деца кои ја немаа регулирано воената обврска, а според Бучковски требаше да бидат возачи на воени возила со кое нешто го крши законот за служба во АРМ.А истиот Владо на денот кога лицата кои ги имаа готови Договорите за Дело на 26.11.2001 година веќе не е министер, а на тој ден тие се јавуваат во единиците каде се испратени.
Така, НАПОЛЕОНЕ, беспредметна е вашата квалификација дека некој врши атак врз Владо.
Информирајсе подобро, а потоа ќе водиш дека си грешка со написот
.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: SHTUKA
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 15:33
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by NAPOLEON NAPOLEON напиша:

Изгледа целта е да се напаѓа Бучковски а не да се расчисти вистината. Ниеден министер не смее да донесе одлука без знаење и амин од премиерот, така да подобро е да се бара вината во Љубче-Бугарче кој беше тогаш премиер и работеше и тогаш по налог на Бугарските разузнавачки служби за поделба на Македонија и припојување кон Бугарија. Тој и сега не го негира тоа, а да имаше вмешаност на Американците во таа воња се гледаше од месечина.


Зошто еднаш не ви стане јасно дека СДСМ- Б/Ц бараше да не се прогласи воена состојба него тие да влезат во власта и заеднички да го решат наводниот проблемот
,,(наводниот проблем- во меѓу редови читај  проблемот кој го створи СДСМ,а за да не одиме подалеку во минатото ќе почнеме  со гостиварските немири 1997 година, во обид да се покрие ТАТ, Македонија  Реклам,  Алфа- С,  перењето на пари  со реекспорт на гориво, техничка роба, прехрана и што ли уште не кон тогаш Репуиблика Југославија),,. Затоа тие по секоја цена беа решени да влезат во власта и колку за ваша информација во делот на Одбраната Бучковски заедно со Пивоваров и Несторовска беа неприкосновени.  Парадоксално е да се споменува Премиер, Врховен командант, Совет за Национална безбедност. За прозваниот Владо Бучковски тоа не важеше. А дека е тоа така ке ви спомнам само еден податок, на 23.11.2001 год. Ден кога е сменет од функција има потпишано тој и по негово овластување Несторовска СТОТИНА Договори за Дело од кои во добар дел на деца кои ја немаа регулирано воената обврска, а според Бучковски требаше да бидат возачи на воени возила со кое нешто го крши законот за служба во АРМ.А истиот Владо на денот кога лицата кои ги имаа готови Договорите за Дело на 26.11.2001 година веќе не е министер, а на тој ден тие се јавуваат во единиците каде се испратени.
Така, НАПОЛЕОНЕ, беспредметна е вашата квалификација дека некој врши атак врз Владо.
Информирајсе подобро, а потоа ќе водиш дека си грешка со написот
.



А Владо Бучковски и понатаму си тера по свое. Парламентарци, свесте се.





-------------
,,DO POBEDATA I NAZAD,,


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 21:33
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

др. Владо Бучковски беше очигледно возбуден, криејќи се во штабот.




Да, и се во стилот на процедурално.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: moira
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 22:23

Јавното обвинителство денеска ги презентираше завршните зборови во процесот во кој Бучковски заедно со генералот Методиј Стамболиски е обвинет за прекумерна набавка на резервни тенковски делови во 2001-та.

Според обвинителството, Бучковски, Стамболиски, вработените во логистиката Менкиновски и Ѓурѓевски и директорот на МЗТ ФОП го оштетиле буџетот на државата за над 2.400.000 евра бидејќи набавиле огромна количина на резервни делови за тенковите Т-55 иако од вкупно 90 тенкови, 30 од нив биле ремонтирани во Украина.

Бурна реакција на негодување предизвика тврдењето на обвинителството дека двајцата логистичари во одбраната се вработиле по партиска линија и дека целокупната набавка на тенковски делови е поврзана со политиката.

Во следниве денови одбраната на обвинетите ќе ги презентира завршните зборови, по што се очекува најдоцна следната недела да биде соопштена пресудата.



-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: SuicideMessiah
Датум на внесување: 03.Декември.2008 во 06:42
Originally posted by moira moira напиша:


OVIE BODAT A? A SITE OSTANATI SE OK?


Dokazhi za Buchkovski pa kje praime muabet,2god kutri G'uevski se machi da go obvini Buchkovski seushte ne mu uspeva.Dodeka za G'uevski i DPMNE ima chovek cela kniga da pishuva.

-------------
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former. " - Albert Einstein (1879- 1955)


Постирано од: oon
Датум на внесување: 09.Декември.2008 во 17:31
Основниот суд Скопје 1 го прогласи за виновен експремиерот и поранешен министер за одбрана Владо Бучковски за злоупотреба на својата положба и функција за случајот „Делови за армиски тенкови“ и му одреди казна затвор од 3,5 години.

Бучковски се товари дека со злоупотреба на својата положба и функција набавил енормни количини резервни делови за тенковите Т-55 во текот на 2001 година и со тоа го оштетил Буџетот за околу 2,5 милиони евра.

Покрај Бучковски, казна затвор од 3,5 години доби и поранешниот началник на ГШ на АРМ генералот Методиј Стамболиски, а по три години затвор и советникот во МО Ацо Ѓурчевски, раководителот на Секторот за логистика Нелко Менковски и директорот на МЗТ-ФОП Митре Петковски.

Бучковски, по објавувањето на пресудата, одлуката на Судот ја оцени како скандалозна.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=101348


Постирано од: moira
Датум на внесување: 09.Декември.2008 во 17:33
Ne e valjda...!!!...aj AIRLIJA...

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Декември.2008 во 17:37
ete kolku malku mu e potrebno na ovoj narod za da mu se svrti vnimanieto od se ostanato sto e TRULO vo ovaa zemja болен ........ prosti dnevno politicki ogovaranja i prepukuvanja ...... i dodeka brodot tone , KAPETANITE PRVI GO NAPUSTAAT смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 09.Декември.2008 во 17:49
Wow... каква вестизненадување
Бучковски - затвореник? Со лисици и сите нишани?...збунетост
 
Ако не го аболицира Бранко, има време до мартнамигнување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Декември.2008 во 17:53
uste samo GLUPAVIOT gVujo da go piknat zad resetki i se kje bide o rajt голема%20насмевка .......... za " vojvodata " ljuBco ne moze da stane zbor oti toj e NAD zakonot ...... bugarski drzavjanin e смеење..........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 09.Декември.2008 во 18:00
Originally posted by anastea anastea напиша:

Wow... каква вестизненадување
Бучковски - затвореник? Со лисици и сите нишани?...збунетост

 

Ако не го аболицира Бранко, има време до мартнамигнување


Vo pravo si mila, da pocekame... mene na abolicija mi mirisa od sega

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 09.Декември.2008 во 18:24
Еден да не остане.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk