Испечати | Затвори го прозорот

Банка за сперма!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Секс
Опис на форумот: Неисцрпна, најчитана... најжешка тема...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8655
Датум на принтање: 27.Септември.2024 во 14:26
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Банка за сперма!
Постирано од: brza
Наслов: Банка за сперма!
Датум на внесување: 30.Јули.2007 во 20:37

Ima li takvo neshto tuka?,…inache,poslednive godini,…makedoncite si pokazaa dekanemaat muda za nekoi raboti,…a,…se si mislam deka, i koga bi imalo,…epten rabota bi imale “bankarite”,…pa,neli toa treba da se plakja,..a,tuka se shto se plakja ,…a,”nishto” ne te koshta,…epten e dobrodojdeno,.,..samom ako sudish sprema “berenjeto” plastika i stara hartija (stotina kg….za stotina dinari),……momcite makedonski,..brgu ke bidat “iscrpeni”,….a,pak nema nishto da zarabotat!>>

> >



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein



Коментари:
Постирано од: anakin
Датум на внесување: 30.Јули.2007 во 20:38
abe brzaaaaaaaaaaa
naivcino
sto pati ti imam kazano i jas i drugite
sperma imaaaaaaaaaaaaa
pederi imaaaaaaaaaaaaa
pari nemaaaaaaaaaaaaaaaaa


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 30.Јули.2007 во 21:07
a be brat?,..pa shto rekov jas?!,....nema da se oparat,...vlozuvachite vo bankata,..mozokot ti se isushil od ovie indivduite,..изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: kocko
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 00:53
a kolkava kamata davat?изненадување


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 09:53
I sto so taa sperma ponataka, praat pasta za zabi ?


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 13:20
ne,kremi za lice ne si cul??

-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 20:34
opaa,...i galena laboratorija ke nikne od ova,...i ke i trgne konechno na zemjava,....so drkanje,...fala bogu,...голема%20насмевкасреќазадоволство

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 21:06
jas ke ucestvuvam vo pravenjeto na bazata плазењеплазењеплазење

-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 21:24
izvini,...ama ,mislam deka ke bidesh podobar vo ,.."izvlekuvanjeto" na bazata ,..od klientite  голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: miki-li
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 21:36
јас веќе си ја чувам мојата во фрижидер, јави ми ако некој отвори таква банка, па да заработам некој денар да не ми е дркањето без пари


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 21:52
Originally posted by mamma mamma напиша:

ne,kremi za lice ne si cul??
e,pa,ova e banka vo osnovanje,...nema mnogu pocheten kapital,...zatoa ,za pochetok ,barem,...drkajte od keif,...i zadovolstvo,..shto poveke sakate,!?,.... i pari sakale lugeto!!,...auuu,...nevideno,..


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 22:13
Originally posted by brza brza напиша:

izvini,...ama ,mislam deka ke bidesh podobar vo ,.."izvlekuvanjeto" na bazata ,..od klientite  голема%20насмевка


za toa ti kebides odgovoren kako decko so vizija



-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 22:24
ajde sega,..pig-pong ke si igrame?!лутинаem ti davame inventivna rabota,...em se bunishголема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 22:49
vazi be a izvrsen direktor mora da bide nekoja od tie sto si gi prosol na forumov



-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: ASTRIX
Датум на внесување: 01.Август.2007 во 18:44
и да има не би донирал, сепак твое дете ке шета некаде по свет..не е така едноставно


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 14:31
Originally posted by brza brza напиша:

Ima li takvo neshto tuka?,…inache,poslednive godini,…makedoncite si pokazaa dekanemaat muda za nekoi raboti,…a,…se si mislam deka, i koga bi imalo,…epten rabota bi imale “bankarite”,…pa,neli toa treba da se plakja,..a,tuka se shto se plakja ,…a,”nishto” ne te koshta,…epten e dobrodojdeno,.,..samom ako sudish sprema “berenjeto” plastika i stara hartija (stotina kg….za stotina dinari),……momcite makedonski,..brgu ke bidat “iscrpeni”,….a,pak nema nishto da zarabotat!


  shto e?,...presushivte od mnogu,....drkanje u prazno!голема%20насмевка


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 14.Јануари.2008 во 02:15
Незнам по другите градови дали има, но во Битола има. Не е банка за сперма туку е гинеколошка ординација „Плодност“ (заборајв гинекологот како се вика). Таму примаат донации од сперма и ако е се во ред со неа, ти даваат околу 500 ден (така имам слушнато - за парите). Исто и се прави вештачко оплодување и слични ствари. Над вратата има натпис нешто како "Clinic for assisted reproduction"

намигнување


-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 14.Јануари.2008 во 02:36
opa znaci do bitola :)ideme :) ako se nema pari:)
ma ne mi se splati prevozot:)
голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 14.Јануари.2008 во 18:51
Донирајте бесплатно бе дечки.

Замислете, да ви ја замрзнат спермата. И како што светов се движи денеска, може за 100 години да се случи да имате наследник во Того или Чиле.
Може да бидете бесмртни, македонските гени да се прошират исто ко Александар што ги засеал на Истоков.

Во 2143, може некој претседател- мулат да има педигре со сонценце.

голема%20насмевка




-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Јануари.2008 во 23:18
ajdeee,...ushte eden fantazer!смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 18:05
da, ima banka na sperma-vo Sistina
znam, zasto drugarka mi ja iskoristi! Nekjese maz, a sakse bebe!
I fino-lepo si pojde tamu i cp-cp...zavrsena rabota za cas!
Bebceto sega ima 8 meseci,
a...sto e uste povazno...pogodete koj e kuma???голема%20насмевка


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 18:45
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

da, ima banka na sperma-vo Sistina
znam, zasto drugarka mi ja iskoristi! Nekjese maz, a sakse bebe!
I fino-lepo si pojde tamu i cp-cp...zavrsena rabota za cas!
Bebceto sega ima 8 meseci,
a...sto e uste povazno...pogodete koj e kuma???голема%20насмевка



...pozdravi ja drugarka ti i koa ke i porasne zdravje boze zdravo da e poshto decata ne se krivi za kapricite na roditelite, ke ja prasha eden den majka si, siguren sum za ova... koa ke se skaraat ubavo za neshto, zasto si ma takva, zasto site imaat samo jas nemam i neznam tatko...zasto???


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 19:06

 
 
GRESKA!...
A TI PAK MNOOOOGU SI KONZERVATIVEN
 


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: blue666
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 19:20
ajd, cestito

kolku pari cini toa?


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 19:23
Originally posted by blue666 blue666 напиша:

ajd, cestito

kolku pari cini toa?
 
1000 EU OPLODUVANJETO VO SISTINA, AKO ZA TOA ME PRASUVAS
A KUMSTVOTO....HHMMMMM....BLIZU, BLIZU...


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 19:26

 
 
GRESKA!...
A TI PAK MNOOOOGU SI KONZERVATIVEN
[/QUOTE]

...uf da znaesh samo kolku sum ja "konzervirannnn"...mmmmmmm...трепкањетрепкањетрепкање

...nego epten propast rabota e toa, se sto e neprirodno e otrovno na nekoj nachin...

...ejjjjjjjjjjjj...ama sum bil priroden...трепкањетрепкањетрепкање


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 19:32
ZNACI, ZOSTO E TOA PROPAST? A? A?
 


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 19:43
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

ZNACI, ZOSTO E TOA PROPAST? A? A?
 


...sto sakash da kazesh deka ne sum u pravo deka mislam i drzam stav za toa deka deteto treba da ima dva roditela...toa li sakash da mi dokazesh...malce poteshko ke ti ide toa.., poshto odnapred ja izgibi bitkata...




-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 19:50
NE E VAZNO DALI DETETO IMA EDEN, DVA ILI TRI RODITELA POKRAJ SEBE, VAZNO E DA E TOJ POKRAJ NEGO KARAKTERNA LICNOST, A MOJATA DRUGARKA TOA E!
I DETETO POKRAJ NEA EDNA IMA POVEKJE SANSI DA PORASNE VO ZDRAVA LICNOST OTKOLKU POKRAJ DVA-TROJCA-CETVORICA BUDALI
 
 


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 19:51
Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

[QUOTE=kejt-d-grejt]
ZNACI, ZOSTO E TOA PROPAST? A? A?
..sto sakash da kazesh deka ne sum u pravo deka mislam i drzam stav za toa deka deteto treba da ima dva roditela...toa li sakash da mi dokazesh...malce poteshko ke ti ide toa.., poshto odnapred ja izgibi bitkata...

.
...oh tesko na alfa-muzjacite ko tebe..cela Makedonija samo alfa muzjaci...

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 20:04
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

Originally posted by .. 
<DIV></DIV>ZNACI, ZOSTO E TOA PROPAST? A? A? 
<DIV> </DIV></td></tr></table><BR><BR>....sto sakash da kazesh deka ne sum u pravo deka mislam i drzam stav za toa deka deteto treba da ima dva roditela...toa li sakash da mi dokazesh...malce poteshko ke ti ide toa... poshto odnapred ja izgibi bitkata...<BR><BR><BR>[/QUOTE ..
ZNACI, ZOSTO E TOA PROPAST? A? A?
 


....sto sakash da kazesh deka ne sum u pravo deka mislam i drzam stav za toa deka deteto treba da ima dva roditela...toa li sakash da mi dokazesh...malce poteshko ke ti ide toa... poshto odnapred ja izgibi bitkata...


[/QUOTE напиша:

...oh tesko na alfa-muzjacite ko tebe..cela Makedonija samo alfa muzjaci...

...da be i koa se onaduem go vikam glasno moeto ime...ahahahahaha
...oh tesko na alfa-muzjacite ko tebe..cela Makedonija samo alfa muzjaci...

...da be i koa se onaduem go vikam glasno moeto ime...ahahahahaha


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 20:06
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

NE E VAZNO DALI DETETO IMA EDEN, DVA ILI TRI RODITELA POKRAJ SEBE, VAZNO E DA E TOJ POKRAJ NEGO KARAKTERNA LICNOST, A MOJATA DRUGARKA TOA E!
I DETETO POKRAJ NEA EDNA IMA POVEKJE SANSI DA PORASNE VO ZDRAVA LICNOST OTKOLKU POKRAJ DVA-TROJCA-CETVORICA BUDALI
 
.


...of mori Kejti, da znaesh kako e vazno...za dzabe na zapad ne primaat celi familii koa emigriraat i red drugi prichini, posho ako deteto raste so polovnjacha, i ono ke stane takvo isto sebichno a za taa rabota da stanesh polovnjacha treba dvajca ne samo eden...abe ti vikam ja pripodna reprodukcija mu e majtata..cvrc-cvrc-prc...zbrc...kvrc...плазењегазење%20од%20смеење


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 20:34
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

Originally posted by blue666 blue666 напиша:

ajd, cestito kolku pari cini toa?

 

1000 EU OPLODUVANJETO VO SISTINA, AKO ZA TOA ME PRASUVAS

A KUMSTVOTO....HHMMMMM....BLIZU, BLIZU...


ШТО ЗБОРИШ МА..1000ЕВРА!!!ПА,ПА,ПАА..ЗА ТИЕ ПАРИ....ЛЕЛЕЕЕЕЕ!!!И КАКВА БАНКА ,КАКВИ БАКРАЧИ...ДА НЕ И ДАЛ НЕКОЈ НА НЕА ПАРИ, А НЕ ОБРАТНО...МАКЕДОНИЈА Е ОВА..АЛОООООО...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 20:42
Јас се сложувам дека детето треба да има двајца родители, ама ако некоја жена сака дете, а сеуште не го сретнала човекот со кој сака да има семејство, дали тоа значи дека таа треба да чека додека да го сретне, макар и на 50 години? Искрено, јас мислам дека ваква банка е добра опција и за родители што не можат да имаат деца од х-причини...секако дека природната репродукција е најдобра, ама секогаш не дава резултати...


-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 21:56
и јас ова го поддржувам а понекогаш од конзервативците нема спас....


Но за ова и на вести кажаа а видов и дека доста солидно го представија , браво прекрасен чекор за некој на кој што стварно му треба!

намигнување



-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 00:36
ПО НАЈАВАТА ДЕКА И КАЈ НАС ЌЕ СЕ ФОРМИРА БАНКА ЗА МАШКИ ПОЛОВИ КЛЕТКИ


Ќе донирам сперма ако дебело ми се плати!


Најавата дека во Македонија ќе се отвори банка за сперма наиде на различни реакции во јавноста и кај потенцијалните донатори


Спас за брачните двојки и парнерите што не можат да имаат деца, бидејќи во земјава наскоро треба да се отвори банка за сперма. Во овие специјални банки, според посебни услови и пропишани правила, ќе се чува донираната сперма што ќе биде искористена за инвитро -(вештачко оплодување). Како што најави министерот за здравство Имер Селмани, предлог-законот за биомедицинско потпомогнато оплодување е подготвен, се чека само последниот збор да го кажат народните избраници. Според Селмани донирањето ќе биде бесплатно, донаторот треба да потпише изјава дека се откажува од секакво право врз детето, а од еден донатор законски ќе може да се родат само две деца.

Оваа информација предизвика најразлични реакции во јавноста. Вечер спроведе анкета меѓу неколку скопјани и наиде на интересни ставови и мислења. Законот го поздравија сите оние кои долги години наназад не можеа да станат родители. Тие се задоволни што конечно ќе им се оствари желбата и што донаторот ќе биде од нашата средина,оти досега вештачкото оплодување со донирана сперма се реализираше со материјал од странски банки.

Наспроти нивното позитивистичко размислување, младите скопјани, потенцијални донатори поинаку гледаат на овие вести на министерот Селмани.

- Не би донирал сперма во никој случај. Не сакам мојот ген да го има некое дете што јас нема да можам да го огледувам и воспитувам - вели еден млад скопјанец. Тој дополни дека го оправдува донесувањето на еден ваков закон по европски терк, но тој лично не се пронаоѓа во него.

Слично размислуваа повеќето млади. Тие велат дека иако не се конзервативни типови, го прифаќаат модерниот начин на живот, сепак постои нешто што не им дозволува да прифатат такво нешто.
Помал број од младите кои се подготвени да бидат донатори рекоа дека главниот мотив ќе им биде дека на некој ќе му помогнат и некого ќе направат да биде среќен.

- Знам дека тие луѓе неизмерно сакаат да имаат потомство и дека кога ќе го добијат ќе се грижат максимално. Токму тоа ќе ми биде сатисфакцијата, кога ќе знам дека некаде мое дете некого го прави среќен и дека некој со многу љубов го чува - кажа еден 27-годишник. Неговиот другар пак дополни дека ќе донирам сперма, но само ако "дебело" му се плати, а без пари не.

За целосна заштита од генетски наследни болести, законот предвидува донирана сперма да се испитува. Предвидено е и заштита на личните податоци и на донорот и на примателот на машки полови клетки. Селмани кажа дека ќе се формира и специјален државен регистар, каде ќе се чуваат сите овие тајни податоци. За донаторот треба да има податоци за негова лична идентификација, неговата здравствена состојба и историја на минати заболувања. Тој треба да даде и писмена согласност за донирањето, оти тие немаат родителски права, ниту обврски кон детето.

Ин витро оплодувањето треба да биде вклучено во основниот здравствен пакет. Така првите три вештачки оплодувања кај жени до 40 години ќе бидат на товар на Фондот. Во овој предлог-закон не се предвидува сурогат мајчинство, односно раѓање дете за друг.

Валентина МАРАЈАНОВИЌ

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 00:41
После оваа вест следеа и анкети на граѓани како и ставовите на ИВЗ и МПЦ...Претпоставувам дека ги гледавте тие вести и образложенијата “ПРОТИВ“

Ако и тоа не им е доволно на некои...нека чуваат белосветски е***ици.





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 01:37
a po poracka da ne pravat ????? da ostavam ako ne kontakt......voa noa


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 01:37
Stais sperma u banka, gi orocis na devet meseci i op !...kamata !...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 12:50
Се прашувам, како еден ден слободоумната мајка ќе му објасни на детето за неговото потекло.

“Знаеш, синко/ќерко, поради својата себична потреба да имам дете а не се најде ниеден (алфаголема%20насмевка) мажјак, решив да дадам допринос за Вардар, т.е. да ја поштедам канализацијата од нечиј ејакулат...“

Не е битно, сосем небитно, дали тој донатор бил затвореник за педофилија, убиство, дали бил некој со три штици (битно нема да има генетски заболувања)....


Па луѓе трагаат по корените, не боли кога како  Македонци не нарекуваат вака или онака, па се нешто докажуваме, еве во историјата на син ми сега гледам нова работа, не, не сме дошле од зад Карпатите туку прво сме биле антички македонци....збунетост

А можеби детето нема ни да праша пошто можам да претпоставам како ќе го воспита таа современа и себична мајка.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 13:09
смеење  аплауз


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 16:54
E DOBRO, BE MARICE, KAKVA VRSKA IMA SEBICNOSTA SO MAJCINSTVOTO???  tie dve raboti se apsolutno nespoivi!!!
bas naprotiv: ne se ragja dete od sebicnost, tuku od nesebicnost
 
SVASTA!!!!
 ova e tooolku tipicno za Marice


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 17:36
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

E DOBRO, BE MARICE, KAKVA VRSKA IMA SEBICNOSTA SO MAJCINSTVOTO???  tie dve raboti se apsolutno nespoivi!!!
bas naprotiv: ne se ragja dete od sebicnost, tuku od nesebicnost
 
SVASTA!!!!
 ova e tooolku tipicno za Marice
kejt-d-grejt, vaka jas ne sakam da osuduvam nikoj, ima i postrashni rabotiod toa da rodish dete,od donirana sperma, ama me interesira dali majkata znae cija e taa sperma, ako ne e tajna, sepak deteto ke gi nasledi tie gene i mnogu e vazhno da ne e nositel na nekoi genetski predodredeni bolesti itn, osven deka e HIV NEGATIVEN, dali se znae ushte neshto za donatorot, mislam deka sfakjash shto sakam da te prasham, ne znam kako zakonski toa e regulirano kaj nas, bidejki toa sepak e novitet kaj nas.


-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 18:43
OK, VAKA: SPERMA NE MOZE DA DONIRA SEKOJ! PRED DA BIDE PRIFATENA "DONACIJATA", SE RAZBIRA DEKA SE PRAVAT SITE POTREBNI ISPITUVANJA.
(koi by the way ne se pravat koga slucajno legnuvas so nekogo i po greska pravis bebe)
IDENTITETOT NA DONATOROT MAJKATA NE GO ZNAE, OSVEN NEKOI OSNOVNI FIZICKI KARAKTERISTIKI ZA NEGO.
JAS SOSEMA GO OPRAVDUVAM TOA STO TAA GO NAPRAVI, CUDNO I NESFATLIVO MI E SAMO, KAKO MOZESE DA DADE TOLKU PARI ZA NESTO STO MOZES DA GO NAJDES NA SEKOJ KJOS - BESPLATNO!


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 19:07
ЛЕЛЕЕЕЕ...ДОКТОРОТ,ЧИСТАЧОТ..ДОБРО ДЕ...ХИГИЕНИЧАРОТ,ПОРТИРОТ,ХАУС-МАЈСТОРОТ...КОЈ УШТЕ НЕ,МОЖЕБИ СЕ ДОНАТОРИ Т.Е.МАЈСТОРИ ВО ОВОЈ ПРОЕКТ...!!НЕ ЈА БИВА ОВАА РАБОТА КАЈ НАС...!!!СКРАЈА ДА Е..!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 19:10
 
Originally posted by zagor zagor напиша:

ЛЕЛЕЕЕЕ...ДОКТОРОТ,ЧИСТАЧОТ..ДОБРО ДЕ...ХИГИЕНИЧАРОТ,ПОРТИРОТ,ХАУС-МАЈСТОРОТ...КОЈ УШТЕ НЕ,МОЖЕБИ СЕ ДОНАТОРИ Т.Е.МАЈСТОРИ ВО ОВОЈ ПРОЕКТ...!!НЕ ЈА БИВА ОВАА РАБОТА КАЈ НАС...!!!СКРАЈА ДА Е..!
 
AMAN!!! AMAN!!! AMAN!!! OD KONZERVIRANI KONZERVI!!! EDEN KUP VE IMA NA FORUMOV!!! PA TOLKU...


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 19:12
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

AMAN!!! AMAN!!! AMAN!!! OD KONZERVIRANI KONZERVI!!! EDEN KUP VE IMA NA FORUMOV!!! PA TOLKU...
Кејти, душо, не се нервирај.... тоа ти е општ балкански менталитет... нагло неможиш да го смениш.. ама затоа постепено да! намигнувањеголемо%20гушкањебакнеж



-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 19:15
..ДА МА..ЗАР МОЖЕ ДО ТОЛКУ НЕКОЈА ТАКВО НЕШТО ДА СТОРИ КАЈ НАС...ОВДЕ..СЕГА..!!!ЛУЃЕВО ВО БРАК СЕ ПА НЕ СЕ СИГУРНИ ЧИИ СЕ ДЕЦАТА ..А НЕ ВАКА..ИЛИ НЕ Е ВАЖНО..МАМО И ТАТО НЕКА ИМА ДА ВИКААТ..А ШТО ЌЕ ИМААТ ПО 100-200 БРАЌА ИЛИ СЕСТРИ,НЕ Е ВАЖНО...КАЈ ИЗЛЕЗЕ СВЕТОВ ОД ..КОНЗЕРВА..ПАРДОН ЕПРУВЕТА!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Freya
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 19:45
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

E DOBRO, BE MARICE, KAKVA VRSKA IMA SEBICNOSTA SO MAJCINSTVOTO???  tie dve raboti se apsolutno nespoivi!!!
bas naprotiv: ne se ragja dete od sebicnost, tuku od nesebicnost
 
SVASTA!!!!
 ova e tooolku tipicno za Marice


Kejt tocno deka majcinstvoto nema vrska so sebicnosta, no ti ocigledno ne ja razbra Mariceto. Mislam deka taa aludirashe na taa sebicnost od strana na tvojata drugarka stho nesakajki tvojata drugarka da se backa so maz( perenje peglanje, praenje rucek i dr. propratni domakinski raboti) go osuduva deteto da raste bez tatko.









-------------
Во мене се борат две личности,идиот и гение, се плашам да не попушти попаметниот.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 19:53
BABY, MOJATA DRUGARKA BESE VO BRAK I TOJ BRAK PROPADNA
I SEGA SE VRAKJAME NA STAROTO PRASANJE: STO E PODOBRO ZA DETETO, DA RASTE POKRAJ DVA RODITELI KOI NE FUNKCIONIRAAT DOBRO ILI SAMO POKRAJ MAJKA KOJA NA OVOJ NACIN ODLICNO FUNKCIONIRA?
A? A?


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 00:19

Каква реплика можам да очекувам од некој кој место глава има-тиква?збунетост



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 00:26
Но како и да е....

Детето не е цвет кој треба да се скине и да се ужива во неговиот мирис, а на коренот да му се .....дефецира.

Е сега, бидејќи во државава покрај хомосексуалци, манијаци, арамолепци...ќе почнат да шетаат и дрканици, предлагам имиња за овие дечица на иднината:

Дрко, на пример,
Епрувета 135
Мануџоб
Џрррррр-шљакголема%20насмевка

Современи имиња за современи деца, предлози до кумите.






-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: UnforgiveN
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 00:36
Дрко,
Епрувета 135
Мануџоб

Џрррррр-шљак

Топ имиња


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 00:38
Па јас тоа...да им олеснам на кумите, што ќе бараат предлози по црковните календарчиња, ич да не се мучатнамигнување


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Sweet angel^^^
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 00:41
еј зашто сте такви ова е баш добар предлог


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 00:46
Па ако ма душо, кој ти брани, немора но 1000 евра во систина да потрошиш,
Купи си од аптека стерилен сад (20 денари се, за уриноанализи)
Оди крај кеј така после 23 часот
Побарај некој да ти шљакне (дај му и некој динар, арнина ќе сториш)
Стимулирај го
Затворија дрканицата со капачето
Потоа оди дома (небрзај, сперматозоидите живеат 72 часа)
Инјектирај го ејакулатот но полежи малу со кренати нозе да се фати
Чекај девет месеци-и ете ти Дрко или Маниџоб


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Sweet angel^^^
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 00:52
па да ок ти ја сватив до некаде поентата

ама тие луге кои се таму прво ги прегкедуваат а на кеј незнам баш на што се ке налеташ


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 00:53
..ЗАВИСИ!ИМА ТИПОВИ ПО ЗАТВОРИТЕ СО ОДРЕДЕНИ ПРЕДИСПОЗИЦИИ ШТО ЗА ,,ВАКВИТЕ "МАЈКИ БИ БИЛЕ ИНТЕРЕСНИ ,ПА ИМИЊАТА БИ МОЖЕЛЕ И СО БРОЈ ДА БИДАТ ЗАМЕНЕТИ...Пр.UM7421-08..ОД КОЈ ,ПРВИТЕ ЌЕ БИДАТ РЕДНИ БРОЕВИ НА ЕДИНКИТЕ НА КОИ,,ALFA-TYPOT"ИМ ДАЛ ЖИВОТ,А ПОСЛЕДНИТЕ ДВА...ОД ТЕКОВНАТА ГОДИНА...08=2008...!ВАКА НЕМА ДА ИМА ЗАБУНА...!ОД ДОНАТОРИТЕ ,ВРАБОТЕНИ ВО ДРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ(ДОКОЛКУ СЕ УТВРДИ ДЕКА СЕ ТИЕ..ТИЕ),НУМЕРИРАЊЕТО БИ БИЛО СЛИЧНО ,САМО СО МАЛА РАЗЛИКА ВО ПРЕФИКСОТ НА БУКВИТЕ..ЌЕ ТРЕБА ДА СТОИ..RM####-08MVR ..ПРИМЕР..ИЛИ RM####-08ZELS..!ОВА МОРА ДА СЕ ВОВЕДЕ..ДА НЕМА ЗАБУНА ПОСЛЕ...ДО СЛЕДНАТА НУМЕРАЦИЈА,КОГА ЌЕ ВЛЕЗЕМЕ ВО EU...Пр.EU5781245-28,(28 ја означува приближната година за влез на РМ ВО EU!


...СО СРЕЌА ВО ПОСРЕЌНИ ДНИ!!!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 00:56
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Па ако ма душо, кој ти брани, немора но 1000 евра во систина да потрошиш, Купи си од аптека стерилен сад (20 денари се, за уриноанализи)Оди крај кеј така после 23 часотПобарај некој да ти шљакне (дај му и некој динар, арнина ќе сториш)Стимулирај гоЗатворија дрканицата со капачетоПотоа оди дома (небрзај, сперматозоидите живеат 72 часа)Инјектирај го ејакулатот но полежи малу со кренати нозе да се фатиЧекај девет месеци-и ете ти Дрко или Маниџоб


ДЕЕЕЕ...ШТО ИМА НА КЕЈ ДА ОДИ...!МОЖЕ И ОВДЕ ДА СЕ КОНТАКТИРА ПО LP..!ВЕРУВАМ ОВДЕ ВРИЕ ОД...!БАРЕМ ЌЕ ИМА КОЈ ДА ПИШУВА ПОНАТАМУ НА IDIVIDI !!!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Sweet angel^^^
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 00:58
ауу зарем и тука има кандидати а?


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 00:58
Originally posted by Sweet angel^^^ Sweet angel^^^ напиша:

па да ок ти ја сватив до некаде поентата

ама тие луге кои се таму прво ги прегкедуваат а на кеј незнам баш на што се ке налеташ


Ја мајкатаааа....
Прегледуваат за ХИВ, за сексуално преносливи болести и евентуално некои генетски заболувања (а па кај нас ептен се јаки во оваголема%20насмевка)
Е сега за тоа прегледуваат.

Но интелигенција?
Предиспозиции?
Склоност кон зависности?
Болести во семејството?
Од микроскопскиот преглед на сперматозоидите не се утврдува IQ-то, не се гледа дали тој бил манијак, педер, дали дремел на кеј...

Луѓе од дом посвојуваат па после излегуваат на видело 300 работи, а не па дрканици од белосветски мастурбанти.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Sweet angel^^^
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:00
ај ок


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:01
ETE TAKA !...АЈ СЕГА НА СПИЕЊЕ!!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:14
mnogu e mizerno mlada i zdrava zena da se resi na takov cekor da ima deca sama so vestacko oploduvanje....

edna prijatelka, so ambicii za poveke, ednas rece deka e spremna na takvo nesto, i mnogu loso zvucese,... razocaruvacki. Mnogu govori za karakterot.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Sweet angel^^^
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:16
зашто така гледате не ми е јасно па некој природно неможе тоа да го постигне па иде на таа варијанта или и вие сте пуни со предрасуди ...

Ова на запад е сосема нормално....


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:20
zboruvam za zdrava zena,....

Ne e normalno zdrava zena da zacnuva na takov nacin.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Sweet angel^^^
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:21
Originally posted by sensei sensei напиша:

zboruvam za zdrava zena,....Ne e normalno zdrava zena da zacnuva na takov nacin.


а што е со нејзиниот партнер?


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:30
Ај сеа, кој ќе ти објаснуе...
Има овде доста чкрабаници за родителство, здраво семејство....разлистај, па после....


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:34
Originally posted by Sweet angel^^^ Sweet angel^^^ напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

zboruvam za zdrava zena,....Ne e normalno zdrava zena da zacnuva na takov nacin.


а што е со нејзиниот партнер?


Zboruvam za zdrava zena bez partner среќа Sto saka sama da gleda deca.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:42
Ами мажот да е стерилен? Да неможи да ја оплоди жената?? Тогаш би одобриле ин витро?збунетост

-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: granny
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:43
citam i se cudam kako moze mlad covek da razmisli...to e da ne misli na dete?...ne e tesko da imas dete...samo toa dete eden den ke porasne u covek...a ko takov ke saka da znae koj e i sto e...kakov odgovor ke mu se dade?..ne znam sine koj e tatko...dali e od tuka ili od preku bara...sto toa dete(covek) ke ima da misli?kolku braka i sestri mu se u mmaaloto...u sekoj eden ke gleda da najde nesto zaednicko....razmislete malce..nikogas nema da znae dali sopruznikot e u krvno srodstvo ,direktno, so nego-nea....
ako nekoja saka da stane majka bez maz da ima,neka se dogovori so nekoj sto go znae,misli deka e ispravna osobo,neka bara da donira sperma(bez obvrska kon deteto)..taka lepo fino ke ima bel obraz pred sojata rozba...ke moze da mu kaze koj e tatkoto,

-------------
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:45
На која и треба сперма?

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: granny
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:49
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Ами мажот да е стерилен? Да неможи да ја оплоди жената?? Тогаш би одобриле ин витро?збунетост
toa e druga prica...togas donatorot se znae...taka da deteto koga ke porasne ke treba da znae koja krv e...za utre da ne se desi da se mazi-zeni so rodnina

-------------
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:54
Originally posted by granny granny напиша:

[QUOTE=RebeL] Ами мажот да е стерилен? Да неможи да ја оплоди жената?? Тогаш би одобриле ин витро?збунетост
toa e druga prica...togas donatorot se znae...
 
 
Се знае, се знае.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 05:54
Originally posted by sensei sensei напиша:

Originally posted by Sweet angel^^^ Sweet angel^^^ напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

zboruvam za zdrava zena,....Ne e normalno zdrava zena da zacnuva na takov nacin.


а што е со нејзиниот партнер?


Zboruvam za zdrava zena bez partner среќа Sto saka sama da gleda deca.


...toa zdrava si trebal pod navodnici da go staish...плазењегазење%20од%20смеење


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 05:58
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

BABY, MOJATA DRUGARKA BESE VO BRAK I TOJ BRAK PROPADNA
I SEGA SE VRAKJAME NA STAROTO PRASANJE: STO E PODOBRO ZA DETETO, DA RASTE POKRAJ DVA RODITELI KOI NE FUNKCIONIRAAT DOBRO ILI SAMO POKRAJ MAJKA KOJA NA OVOJ NACIN ODLICNO FUNKCIONIRA?
A? A?


...aaaaaa...majkata nemoze da najde drug tatko?..ili se a mrzi sve zivo i divo mushko ko po obichaj...demek u pravo bila ona...i posle ke mu kaze na deteto..."abe vii sine, nemash tatko posho ja gi mrzam muskite"...of lele kakov apsurd...imam sin - mrazam mashki...nedaj boze kerka da se pogodi...ima da bide ogin ziv...


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 08:45
Ja ne davam od mojata. Uste eden kako mene e premnogu...u stvari ke otkrijam edna tajna...ja prodavam...kako vosok za depilacija...


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 14:06
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Sweet angel^^^ Sweet angel^^^ напиша:

па да ок ти ја сватив до некаде поентата

ама тие луге кои се таму прво ги прегкедуваат а на кеј незнам баш на што се ке налеташ


Ја мајкатаааа....
Прегледуваат за ХИВ, за сексуално преносливи болести и евентуално некои генетски заболувања (а па кај нас ептен се јаки во оваголема%20насмевка)
Е сега за тоа прегледуваат.

Но интелигенција?
Предиспозиции?
Склоност кон зависности?
Болести во семејството?
Од микроскопскиот преглед на сперматозоидите не се утврдува IQ-то, не се гледа дали тој бил манијак, педер, дали дремел на кеј...

Луѓе од дом посвојуваат па после излегуваат на видело 300 работи, а не па дрканици од белосветски мастурбанти.


 
 
A TI DEMEK KOGA LEGNUVAS SO NEKOGO PRVIN PREGLEDUVAS
-I INTELEGENCIJA
-I PREDISPOZICII
-I SKLONOST KON ZAVISNOSTI
-I BOLESTI VO SEMEJSTVOTO
-I DALI E LOS KO TEBE
-I DRN-DRN
PRVIN SE' PREGLEDUVAS, PA POSLE LEGNUVAS, TAKA?
TAKA MARICE, TAKA, NEMOJ SLUCAJNO POSLE DA TI SE RODI NEKOJ SIN HOMO, KOJ KE TI GI GLEDA GREVOVITE


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 15:16
?

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 17:44
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Sweet angel^^^ Sweet angel^^^ напиша:

па да ок ти ја сватив до некаде поентата

ама тие луге кои се таму прво ги прегкедуваат а на кеј незнам баш на што се ке налеташ


Ја мајкатаааа....
Прегледуваат за ХИВ, за сексуално преносливи болести и евентуално некои генетски заболувања (а па кај нас ептен се јаки во оваголема%20насмевка)
Е сега за тоа прегледуваат.

Но интелигенција?
Предиспозиции?
Склоност кон зависности?
Болести во семејството?
Од микроскопскиот преглед на сперматозоидите не се утврдува IQ-то, не се гледа дали тој бил манијак, педер, дали дремел на кеј...

Луѓе од дом посвојуваат па после излегуваат на видело 300 работи, а не па дрканици од белосветски мастурбанти.


 
 Иако не заслужуваш, сепак ќе те удостојам со одговор, но тоа ќе биде за последен пат оти искрено, не си ми баш нешто интелигентна за да ти појаснувам а немам ни време.

A TI DEMEK KOGA LEGNUVAS SO NEKOGO PRVIN PREGLEDUVAS
-I INTELEGENCIJA
-I PREDISPOZICII
-I SKLONOST KON ZAVISNOSTI
-I BOLESTI VO SEMEJSTVOTO
-I DALI E LOS KO TEBE
-I DRN-DRN
PRVIN SE' PREGLEDUVAS, PA POSLE LEGNUVAS, TAKA?
TAKA MARICE, TAKA, NEMOJ SLUCAJNO POSLE DA TI SE RODI NEKOJ SIN HOMO, KOJ KE TI GI GLEDA GREVOVITE

За легнувањето со некого-тоа што е за тебе некого односно секого, за мене е моја светиња-мојот сопруг.

Љубов на прво место, интелект, убавина...., како цвет со прекрасен мирис и изглед и проверен корен.
 (така да немам потреба одново и одново да проверувам-но за тебе не би било лошо)
намигнување

Резултат-потомство за какво можеш да сонуваш.
мафтањемафтањемафтање
Папај си ја кашата, а и уште една рачка со лист на тиквата-не би ти дошла лошо.
мафтање



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 17:45
Originally posted by Anthony Anthony напиша:

N eum vo tek so debatava - no se soglasuvan so Kejt. Koga postoi pivlechnost pomegju dve lichnosti - nisto ne e vazno...


Антони, очигледно не си во тек, зашто не станува збор за привлечност меѓу две особи, туку за нешто сосема друго.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 18:08
Љубов на прво место, интелект, убавина...., како цвет со прекрасен мирис и изглед и проверен корен.
 
I TOJ TEBE TI DOZVOLI DA MU GI PROVERIS KORENITE??? I DA MU NAPRAVIS HIV TEST? I TEST ZA EVENTUALNI GENETSKI ZABOLUVANJA? I GO TESTIRA DALI E LOS KOLKU TEBE? SMESTA!!! I POD ITNO DA SI GO SMENILA NIKOT!!! NEMAS NIKAKVI SLICNOSTI SO MARIJA-MAGDALENA, LOSOTIJO EDNA


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 18:23
ah Kejt d Grjt...abe ne mozes ti so maria _magdalena da izlezes..kako samata mi kaza ednas..ona bila dama...samo nikako da razbere deka dama se raga a ne se stanuva..i by d vej..nemoj so nea..bliska bika so "onoj odozgora"...pa sto znaes sto se moze da ti se desi...pusti ovca neka pase..

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 18:23
ЕЕЕЕЕЕЈ....АЛООООО...КАЈ ОТИДОВТЕ?ДАЈТЕ МАЛКУ ... !!!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 18:31
UBAVO E KOGA E SE' IDEALNO.
GO SREKJAVAS COVEKOT NA SVOJOT ZIVOT, SE ZALJUBUVAS VO NEGO I TOJ VO TEBE, VI SE RAGJAAT ZDRAVI, UBAVI DECA, A VIE SEKOJ DEN SI LEGNUVATE SO POMISLATA: KOLKU E UBAV ZIVOTOT!
I IMA LI NEKOJ STO TOA NE GO SAKA?
 
NO VO ZIVOTOT SEKOGAS NE CVETAAT ROZI, DRAGI MOI. I TOA NE E ZATOA STO E TAA POMALKU PAMETNA, ILI POMALKU JA BIVA, ILI ZATOA STO E "SEBICNA" ILI LUDA. NE E NISTO OD SETO TOA, NAPROTIV!!!
NEKOGAS - EDNOSTAVNO NE TI ODI!!!
A VAM, GOSPODA "SOVRSENI" VI ODI, OTI TAKA VI SE POSREKJILO, A NE OTI STE POPAMETNI.
 
GOLEMINATA NA COVEKOT SE GLEDA VO NEGOVATA MOKJ, OSET I SIRINA NA DUSATA DA SFATI, DA PRIFATI, DA UTESI, DA NAJDE RAZBIRANJE ZA ONOJ STO E POMALKU "SOVRSEN" OD NEGO. PAZI, MARICE: SOVRSEN CELO VREME GO STAVAM VO NAVODNICI!!! TOA STO TI IMAS UBAV ZIVOT, KAKO STO VELIS, NE TI DAVA ZA PRAVO DA VREGJAS I DA GAZIS SE' STO NE LICI NA TEBE, VO SITE MOZNI TEMI NA FORUMOV.


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 18:36
ma daj Kejt..koj od niv ti rekol deka ima sovrsen zivot?..Da bese taka nemase tuka da bidat i da pokusavaat da te razuverat deka vo Salem se uste palat vestici...se se oni virtuelni likovi..na koi sekogas im e se ok..se ko sto treba....ubavi..pametni..no za zal..vistinata..realna e sekogas mnogu poinakva



-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 20:03
Кејт, оф топик- огромно браво за постов!
Сега ќе пишам тема во филозофија, ме инспирирашенамигнување

Он топик, зашто не раширите, не ја спомнете и машката страна?
Кој е оној кој отишол во банка да донира сперма?
Дали ќе му е важно да знае дека утре ќе има дете кое нема да го познава и воспитува?
Кои се неговите причини?
итн..



-------------


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 20:32
...100 luge 100 sudbini 100 karaktera...zivotot e surov sekako, ja sum za borba do kraj ma sto i se desilo, zasho znam deka toj sto sakal ednashka ma kako se svrtelo sposoben e da saka i da dade povtorno pa i poveke od predhodnite pati...taka da bitno e chovek da dade se od sebe vo edna vrska a ako nema poz reakcija od drugata strana- negov problem,"life goes on 1000 miles away", so chista sovest deka ste vredni za pochit, ali predavanje nikad i za nishto...zasto osamenosta e tajna ljubovnica...ne biva taka za familija i deca odgleduenje...barem jas taka mislam...

-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 20:59
...well..., така мислам и јас, како што викаш.
Ама земи пример, жена која има 40 години, и’ отчукува биолошки часовник, сама е ( можеби е разведена, можеби вдовица, можеби...таа си знае зашто), ама е финансиски стабилна, и ја има сета љубов на светот која сака да му ја даде на своето дете.
Да излезе низ град и да бара машко за -расплод-, и отворено да му каже -јас само сакам дете од тебе, друго не ме интересира.../или па ништо да не му каже, а го намести- еве ти кажи од машки аспект како би изреагирал. А можеби и некој ќе се согласи на тоа...

А може и само да отиде во таква банка, и да го има тоа дете.

Исто, можеби и има сопруг, а тој е стерилен? А и двајцата сакаат да имаат деца.

Ако е веќе муабетот, не знаеш од кого ќе имаш дете, кој е и што е ( и тоа стварно е за замислување), па што тогаш со оние кои посвојуваат деца? Колку можат тие да знаат за детето што го земаат?
итн..



-------------


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 21:14
Originally posted by Kali Kali напиша:

...well..., така мислам и јас, како што викаш.
Ама земи пример, жена која има 40 години, и’ отчукува биолошки часовник, сама е ( можеби е разведена, можеби вдовица, можеби...таа си знае зашто), ама е финансиски стабилна, и ја има сета љубов на светот која сака да му ја даде на своето дете.
Да излезе низ град и да бара машко за -расплод-, и отворено да му каже -јас само сакам дете од тебе, друго не ме интересира.../или па ништо да не му каже, а го намести- еве ти кажи од машки аспект како би изреагирал. А можеби и некој ќе се согласи на тоа...

А може и само да отиде во таква банка, и да го има тоа дете.

Исто, можеби и има сопруг, а тој е стерилен? А и двајцата сакаат да имаат деца.

Ако е веќе муабетот, не знаеш од кого ќе имаш дете, кој е и што е ( и тоа стварно е за замислување), па што тогаш со оние кои посвојуваат деца? Колку можат тие да знаат за детето што го земаат?
итн..




...epa glupo e malce de, ima i toa, nemoj da mislish deka nema...ama mnogu retko dodushe, sea koa razgovarame neka ide za poveketo sluchaevi...ne ona "all I wana do is making love to you"...ima i parovi sto nemozat da imaat deca pa baraat "donator naturale"...


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 03:49
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

UBAVO E KOGA E SE' IDEALNO.
GO SREKJAVAS COVEKOT NA SVOJOT ZIVOT, SE ZALJUBUVAS VO NEGO I TOJ VO TEBE, VI SE RAGJAAT ZDRAVI, UBAVI DECA, A VIE SEKOJ DEN SI LEGNUVATE SO POMISLATA: KOLKU E UBAV ZIVOTOT!
I IMA LI NEKOJ STO TOA NE GO SAKA?
 
NO VO ZIVOTOT SEKOGAS NE CVETAAT ROZI, DRAGI MOI. I TOA NE E ZATOA STO E TAA POMALKU PAMETNA, ILI POMALKU JA BIVA, ILI ZATOA STO E "SEBICNA" ILI LUDA. NE E NISTO OD SETO TOA, NAPROTIV!!!
NEKOGAS - EDNOSTAVNO NE TI ODI!!!
A VAM, GOSPODA "SOVRSENI" VI ODI, OTI TAKA VI SE POSREKJILO, A NE OTI STE POPAMETNI.
 
GOLEMINATA NA COVEKOT SE GLEDA VO NEGOVATA MOKJ, OSET I SIRINA NA DUSATA DA SFATI, DA PRIFATI, DA UTESI, DA NAJDE RAZBIRANJE ZA ONOJ STO E POMALKU "SOVRSEN" OD NEGO. PAZI, MARICE: SOVRSEN CELO VREME GO STAVAM VO NAVODNICI!!! TOA STO TI IMAS UBAV ZIVOT, KAKO STO VELIS, NE TI DAVA ZA PRAVO DA VREGJAS I DA GAZIS SE' STO NE LICI NA TEBE, VO SITE MOZNI TEMI NA FORUMOV.

Не смеат децата да се осудат да бидат експеримент затоа што некој не ги направил вистинските постапки на време.
Таквата личност треба да ја прифати одговорноста за своите постапки, а не да жртвува некое дете за остварување на своите веќе промашени амбиции.
Се си има ред и свое време. Ако некоа личност е комплетно надвор од сите редови, каков родител може таа да биде, и дали заслужува?


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 03:59
taka e sensei se soglasuvam so tebe

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 04:40
Originally posted by sensei sensei напиша:

Не смеат децата да се осудат да бидат експеримент затоа што некој не ги направил вистинските постапки на време.
Таквата личност треба да ја прифати одговорноста за своите постапки, а не да жртвува некое дете за остварување на своите веќе промашени амбиции.
Се си има ред и свое време. Ако некоа личност е комплетно надвор од сите редови, каков родител може таа да биде, и дали заслужува?
Ин витро не е експеримент, тоа е реалност и се практикува во развиените земји. Сенсеи, све шо тураш во епрувета не е експеримент. Не си на час по хемија.

Ситуација: Жена 38-40 години, немажена, разочарана од предходна подолга врска, па години сама. Многу емотивна, несака да се мажи ради реда, туку сака вистинска љубов. Едноставно неможи да ја најди, а  мајчинскиот инстинкт врие во неа и таа гори од желба да има дете. И шо сеа, таа несмее да се оплоди ин витро???


-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 06:16
...golem rizik...prvo fizichki posle toa emocionalno...kako sto kaza sensei...na vreme kachuenje u voz, zashto ako voz ode...nema drug...

...ziti sfe, koja e taa sto ke cheka do 38-40 godini da se razochara pa da se odluchi da raga...sepak vo realnosta...neshto tuka bi falelo...neshto bitno...mnogu bitno...pa koj kako si saka...kako ke naterash nekoj da ne go naprai toa...svashta praat pa toa e najmal problem...odlukata e na poedinecot, megutoa so toj poedinec def.neshto ne e vo red, ili bi rekol deka poedinecot e..."potencialy dangerous and not yet sociable"...


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 07:47
?.

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 11:40
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

Не смеат децата да се осудат да бидат експеримент затоа што некој не ги направил вистинските постапки на време.
Таквата личност треба да ја прифати одговорноста за своите постапки, а не да жртвува некое дете за остварување на своите веќе промашени амбиции.
Се си има ред и свое време. Ако некоа личност е комплетно надвор од сите редови, каков родител може таа да биде, и дали заслужува?
Ин витро не е експеримент, тоа е реалност и се практикува во развиените земји. Сенсеи, све шо тураш во епрувета не е експеримент. Не си на час по хемија.

Ситуација: Жена 38-40 години, немажена, разочарана од предходна подолга врска, па години сама. Многу емотивна, несака да се мажи ради реда, туку сака вистинска љубов. Едноставно неможи да ја најди, а  мајчинскиот инстинкт врие во неа и таа гори од желба да има дете. И шо сеа, таа несмее да се оплоди ин витро???

Не разбираш....

Експеримент во смисла на одгледување на едно дете со намерно внесување на аномалија во неговиот развој,... да расте без еден родител.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 12:36
Originally posted by sensei sensei напиша:

Не разбираш....

Експеримент во смисла на одгледување на едно дете со намерно внесување на аномалија во неговиот развој,... да расте без еден родител.
Е шо да праи жената? Кога не го нашла вистинскиот маж, а несака колку ради реда да се мажи?


-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 12:55
Originally posted by sensei sensei напиша:

Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

UBAVO E KOGA E SE' IDEALNO.
GO SREKJAVAS COVEKOT NA SVOJOT ZIVOT, SE ZALJUBUVAS VO NEGO I TOJ VO TEBE, VI SE RAGJAAT ZDRAVI, UBAVI DECA, A VIE SEKOJ DEN SI LEGNUVATE SO POMISLATA: KOLKU E UBAV ZIVOTOT!
I IMA LI NEKOJ STO TOA NE GO SAKA?
 
NO VO ZIVOTOT SEKOGAS NE CVETAAT ROZI, DRAGI MOI. I TOA NE E ZATOA STO E TAA POMALKU PAMETNA, ILI POMALKU JA BIVA, ILI ZATOA STO E "SEBICNA" ILI LUDA. NE E NISTO OD SETO TOA, NAPROTIV!!!
NEKOGAS - EDNOSTAVNO NE TI ODI!!!
A VAM, GOSPODA "SOVRSENI" VI ODI, OTI TAKA VI SE POSREKJILO, A NE OTI STE POPAMETNI.
 
GOLEMINATA NA COVEKOT SE GLEDA VO NEGOVATA MOKJ, OSET I SIRINA NA DUSATA DA SFATI, DA PRIFATI, DA UTESI, DA NAJDE RAZBIRANJE ZA ONOJ STO E POMALKU "SOVRSEN" OD NEGO. PAZI, MARICE: SOVRSEN CELO VREME GO STAVAM VO NAVODNICI!!! TOA STO TI IMAS UBAV ZIVOT, KAKO STO VELIS, NE TI DAVA ZA PRAVO DA VREGJAS I DA GAZIS SE' STO NE LICI NA TEBE, VO SITE MOZNI TEMI NA FORUMOV.

Не смеат децата да се осудат да бидат експеримент затоа што некој не ги направил вистинските постапки на време.
Таквата личност треба да ја прифати одговорноста за своите постапки, а не да жртвува некое дете за остварување на своите веќе промашени амбиции.
Се си има ред и свое време. Ако некоа личност е комплетно надвор од сите редови, каков родител може таа да биде, и дали заслужува?
 
JAS STVARNO NE ZNAM ZOSTO SI ME CITIRALзбунетост
TVOJOT POST NE E ODGOVOR NA MOJOTизненадување
TI SI SIGUREN DEKA ZENATA ZA KOJA KE SE OZENIS KE BIDE NAJIDEALNATA MAJKA ZA TVOETO DETE? DEKA NEMA DA IMA GENETSKI RIZICI TRI KOLENA NANAZAD, I DEKA KE BIDE OSLOBODENA OD SITE DRUGI SOMNEZI KOI BI GI IMAL NAJVEROJATNO VO DRUGIOV SLUCAJ?
SIGURNO DEKA NE! ZNACI I TI KE RIZIKUVAS, TAKA?
 
"Ако некоа личност е комплетно надвор од сите редови, каков родител може таа да биде, и дали заслужува?"
TAA LICNOST KE BIDE PODOBAR RODITEL OD MNOGU KATASTROFALNI BRACNI DVOJKI KOI GI POZNAVAM...ILI TI NE POZNAVAS TAKVI???збунетост


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 13:09
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

Не разбираш....

Експеримент во смисла на одгледување на едно дете со намерно внесување на аномалија во неговиот развој,... да расте без еден родител.
Е шо да праи жената? Кога не го нашла вистинскиот маж, а несака колку ради реда да се мажи?
 
AMA TI NISTO "NE RAZBIRAS!" . MORA RADI REDA DA SE OMAZI - OTI TAKA E RED! I  TI MORAS DA SE ZALJUBIS VO DEVOJKA, RAZBIRAS? OTI TAKA E RED! OTI TAKA I ODGOVARA NA TOLPATA!
 


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 13:11
Da be, ja uste ne sum se sredil, ke ranam uste usti



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk