Испечати | Затвори го прозорот

Секс или потрага по интимност

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Секс
Опис на форумот: Неисцрпна, најчитана... најжешка тема...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8624
Датум на принтање: 15.Мај.2024 во 04:42
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Секс или потрага по интимност
Постирано од: EvAngelos
Наслов: Секс или потрага по интимност
Датум на внесување: 28.Јули.2007 во 11:50
 
Што е тоа што го бараш во врската? Секс? Љубов? Интимност?
 
Се будиме и сфаќаме дека интимноста меѓу нас не постои. Сексуалниот однос веќе не нè задоволува, и така, на крај добивме нешто што воопшто не сме го посакувале. Добиваме двајца егоцентрични луѓе кои сакаат само себеси да си удоволат. Искрена љубов и интимност не можат да се добијат „инстантно“, а ние завршуваме во нераумнотежена состојба барајќи хармонија.
 
Секој од нас има пет значајни области од својот живот: физичкото, емоционалното, умственото, општественото и духовното.
Сите области се создадени за заедно да функционираат во хармонија. Во нашата потрага за хармонија, ние го сакаме решението денес, или по можност, вчера.
Еден од нашите проблеми е тоа што сакаме „инстант“ задоволување. Кога потребата за интимност во една врска не е задоволена, бараме „инстант“ решение. Каде бараме? Во физичкото, емоционалното, умственото, општественото или духовното?
-Во физичкото. Полесно е да се биде физички интимен со некого отколку да се биде интимен во која било друга област. Можеш да станеш интимен со некој од спротивниот пол за еден час, или за пола час, зависно од нагонот! Но набрзо откриваш дека сексот може да е само привремено задоволување на една површна желба. Постои една многу подлабока потреба која останува незадоволена. Што правиш кога возбудата избледнува, и колку што имаш повеќе секс, толку помалку ти се допаѓа? Ние наоѓаме рационално објаснување велејќи: „Ние не сме вљубени. Не, мислам навистина вљубени.“ Но сепак се чувствуваме виновни и незадоволни. Насекаде гледаме момчиња и девојки како бараат интимност и влетуваат од една врска во друга надевајќи се: „Овој пат ќе биде тоа вистинското. Овој пат ќе најдам трајна врска.“

Верувам дека она што навистина го сакаме не е секс. Ние всушност копнееме по интимност.

Сексот може да биде само привремено задоволување на една површна желба.

Постои многу подлабока потреба која останува незадоволена - Интимноста.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Коментари:
Постирано од: ASTRIX
Датум на внесување: 01.Август.2007 во 18:40
малкумина размислуваат вака
девојката сака да го ‘задоволи‘ на некој начин момчето,сака да се допадне, да ја сакаат (кој неќе?!) но можеби полесен и изгледа патот да го освои со изгледот и техниките во кревет, отколку да го освои со интелигенција, духовитост креативност и други доблести.
од друга страна пак има несериозни мажи (тинејџери, промискуитетни) на кој воопшто не им е до тоа да се замараат со процена на карактер на девојката и подлабоко запознавање со дотичната...
на некого му одговата one night stand.



Постирано од: ^NaJuBaFa^
Датум на внесување: 01.Август.2007 во 23:46


-------------
cvet4e


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 01:21
Originally posted by ASTRIX ASTRIX напиша:

но можеби полесен и изгледа патот да го освои со изгледот и техниките во кревет, отколку да го освои со интелигенција, духовитост креативност и други доблести.
 
Во право со ASTRIX, тоа се случува во пракса и тоа е реалнста за жал и кај повеќето машки и кај повеќето женски, но сепак остануваат отворени неколку од воведните прашања на темава кои се вклопуваат и во твојот коментар, а кои секој млад човек треба да си ги постави себеси:
 
Дали со таквиот приод на "освојување" на the личноста ние ја освојуваме неа или пак само нејзините/неговите хормони?
Дали откако хормоните ќе си ја извршат функцијата чувствата остануваат непроменети?
По бурната ноќ, кога ќе се разбудиме и ќе ја здогледаме неа/него, која е првата мисла што ни доаѓа на памет?
Што се случува кога ќе се појави некоја трета личност со подобар надворешен изглед или пак со нови "техники"?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 01:25
ajde sega,...evangelos,...ne bidi i ti vulgaren,...kakvi se tie ,.."ulichni" tehniki,..голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 02:09
сексот се знае зошто е.
за размножување!
тоа што се повеќе луѓето само го вежбаат тоа, а не се размножуваат, тоа е друга приказна.
а интимноста, тоа е уште подлабоко прашање.
секој човек кога е сам сака да слуша некоја музика, сака да чита некои книги, да размислува за тоа, но при тоа и убаво да се чувствува.
но во интимноста сето тоа треба да се дели.
ако се погодат интересите на партнерите, тогаш ќе ја споделат цела своја интима, а ако имаат малку поразлични интереси, ќе го делат само сексот, кој ионака не можат сами комплетно да го реализираат. намигнување намигнување намигнување


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: sara333
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 05:47

bi bilo idealno ako mozeme da gi imame site 3 raboti zaedno "seksot, ljubovta i intimnosta".....nekoi luge toa go doziveale i se srekni za toj blagoslov a za nekoi toa e "tiha patnja" da go doziveat.........smetam deka e tesko da se odredis dali sex ili intimnost zatoa sto tie se kako - i + среќа



Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 09:46
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

сексот се знае зошто е.за размножување!тоа што се повеќе луѓето само го вежбаат тоа, а не се размножуваат, тоа е друга приказна.


Многу интересно, размислување, не поистовети со животните, секс само заради размножување???
Ако беше така ке имавме секс само 2,3 пати во животот


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 09:47
Seksot e obicno zivotinsko praznenje od napnatosta sto se stvara, a drndanje demek, emocii, cuvstva...ah... ljubov...intima...ha! U staro vreme samo sto se kacil, se simnal i terale po deset deca,a negovata ne smeela da pomisli da go vara, oti odma glavata ke i ja stavi na trupce i so sekirce, ama sega e druga moda...ah!...sonce moe...uh!...lizni me megu prstite na nozete...oooh!...


Постирано од: sara333
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 09:49
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Seksot e obicno zivotinsko praznenje od napnatosta sto se stvara, a drndanje demek, emocii, cuvstva...ah... ljubov...intima...ha! U staro vreme samo sto se kacil, se simnal i terale po deset deca,a negovata ne smeela da pomisli da go vara, oti odma glavata ke i ja stavi na trupce i so sekirce, ama sega e druga moda...ah!...sonce moe...uh!...lizni me megu prstite na nozete...oooh!...
 
 
а, демек тоа тебе не ти се допаѓа и не те пали кога така ти збори???....аххххххх......охххххххх.......ахххххххх...........итнннамигнување


Постирано од: sara333
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 09:50
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Seksot e obicno zivotinsko praznenje od napnatosta sto se stvara, a drndanje demek, emocii, cuvstva...ah... ljubov...intima...ha! U staro vreme samo sto se kacil, se simnal i terale po deset deca,a negovata ne smeela da pomisli da go vara, oti odma glavata ke i ja stavi na trupce i so sekirce, ama sega e druga moda...ah!...sonce moe...uh!...lizni me megu prstite na nozete...oooh!...
 
 
Демек тоа тебе не ти се допаѓа кога така ти збори? намигнување


Постирано од: sara333
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 09:52

дееее, збунет што ми направи сега...............демек ти збунет, останав јас "збунета" pa pocnav po dvapati da ti repliciram среќа



Постирано од: sara333
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 09:53
ehhhhh, definitvno sum "zbuneta" плазење


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 09:56
Ne e domakinski. U mnogu staro vreme smeelo samo misionerski stav sto pokratko i ne smeele da se poglednat, oti toa go pravele samo zaradi deca da napravat, a ne sega i deca onaduvaat oti tolku golemo znacenie sto mu se dade na seksot. A u stvari se e do seksot od ednostavna pricina sto nemame sto drugo da dademe, nie sme obicni prazni kutii...


Постирано од: Горе_Лево
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 09:58
Скоро сите инстант решенија се баш такви. Брзо задоволување на некоја ( во случајот секс ) желба. Нормално дека не носи трајно решение, не секогаш, но знае да биде исто така вистински потег во одреден периодсреќа
Вистински потег - мислам на онаа исклучителна хемија и наплив на страст при одредени моменти со ХХ машко/женско.
Без лажна скромност, сексот е многу битен за една здрава врска, а многу солидни врски започнале баш на таа основа при тоа времено развивајќи ги другите елементи: љубов и интимност среќа
Не одат нештата секогаш и постојано по претходно одреден правецсреќа

Се случува и обратно. Луѓето стануваат претходно умствено, духовно и емоционално интимни па после доаѓа сексуалната интимност ( повеќе кај женските по овој редоследсреќа ).

Кога-како, нема правило....но едно е важно, за комплетна врска мора да ги има сите елементи, инаку тешко дека ќе функционира подолгорамнодушност



Постирано од: sara333
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 09:59
a, kade se emociite, cuvstvata.......ili mozebi tebe ti e seisto?среќа


Постирано од: Zoki_S
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 10:06
Основата, столбот на секоја врска е интимноста мегу партнерите..... (не мислам на физичката само). Сите оние мали ситни работи кои само НИЕ си ги знаеме се уставри алките сто не дрзат заедно.. А сексот... Сексот знае да биде прекрасен ако има полно такви алки....

-------------

Come on and be my little good luck charm -



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 10:07
Kako vojnicinjata kaoga unapred znaat sto ke imaat denes za rucek


Постирано од: Zoki_S
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 10:13
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Kako vojnicinjata kaoga unapred znaat sto ke imaat denes za rucek



Aj malku pojasni...


-------------

Come on and be my little good luck charm -



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 10:18
Seksot e samo seks i ne moze drugo da bide, a sekoe drndanje i voziganje e kako koga demek gi postuvame deset-te zapovedi, a nikoj ne gi primenuva


Постирано од: Zoki_S
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 10:20
Е добро де....

малку си у право тука

-------------

Come on and be my little good luck charm -



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 10:25
Sedi, ne me znaes ...


Постирано од: Горе_Лево
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 10:26
Originally posted by sara333 sara333 напиша:

a, kade se emociite, cuvstvata.......ili mozebi tebe ti e seisto?среќа


Ако се однесуваше на мене среќа

Комплетноста е целосна со сите елементи, кои не доаѓаат секогаш по претходно воспоставен редоследнамигнување


Постирано од: ASTRIX
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 14:32
мислам дека редоследот е битен
ако иде вака секс-па после запознавање на карактер и што сака/несака, незнам колкава е веројатноста дека ке биде баш комплетна (иако сигурно има исклучок)
по прифатливо ми изгледа прво да си се допаднеме како личност, карактерно физички и да сме со слични размислувања и интереси па после да ја испробаме компатибилноста во интимните односи


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 15:19
 za zal se pocesto denes nagonot isplivuva pred zaenickoto pripaganje i spojot na vantresnosta, kolku se ednakvi dvete licnosti.za zal se luta i se odi  se poveke vo potraga po "tehnikata".збунетост
mislam da i izletite nadvor od bracnata zaednica se tokmu ova, baranje na nesto novo, ne razmilsuvajki za posledicite.сршено%20срце
 


-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 16:58
Covek mora da izleze na pazar za da kupi potepstini za doma, a uz pat vo komunikacija moze nesto i da doznae


Постирано од: Mishell_G
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 11:58
Potraga po intimnost pa seks.. bar takov bi trebalo da bide redosledot. Intimnosta nosi mnogu poinakvi dimenzii vo vrskata i seksot.. Ali na kraj krajeva, na koj sto mu odgovara neka si bara. 


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 12:34
Na zeskovo intimnost ne moze da ima t.e. se upotrebuvaat samo onie delovi sto moraat da se trlaat, drugoto na distanca


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 20:56
Epa sigurno nema na plostad toa da pocnime da go prajme hahaha!Seksot e sled na edna intima,kruna na se ona so ne pravi taka bliski so partnerot!Ne moze da se dvojat tie dve raboti...намигнување


Постирано од: connected
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 14:01
seksot moze da go dozivee sekoj no ne i intimnosta i site popatni raboti koi idat so nea. Za da dozivee nekoj covek intimnost, mora da e so umot i so duhot edno nivo povisoko od prosecnite lugje.Normalno, za toa mu treba i soodveten partner


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 14:05
p.s. vakvi temi samo za emotivno sozreanite lugje

-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 15:36
Ја разбирам фрустрацијата искажана во дилемава, но мислам дека и интимноста како некој идеал не е доволна, како што не е доволен сексот. Можеш со некого да станеш интимен и да не ти се допадне тоа што ќе го видиш. Грешка е да се поистоветува интимноста со вистинската љубов. Затоа е во право конектед што вели дека сепак треба да се достигне едно уште повисоко ниво, но не само за интимност туку за љубов.

-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Mishell_G
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 15:44
Originally posted by sensei sensei напиша:

Ја разбирам фрустрацијата искажана во дилемава, но мислам дека и интимноста како некој идеал не е доволна, како што не е доволен сексот. Можеш со некого да станеш интимен и да не ти се допадне тоа што ќе го видиш. Грешка е да се поистоветува интимноста со вистинската љубов. Затоа е во право конектед што вели дека сепак треба да се достигне едно уште повисоко ниво, но не само за интимност туку за љубов.

A mislis deka moze da postoi intimnost a da ne postoi ljubov? Moja konstatacija e deka intimnosta ne mora da se poistovetuva so ljubov, a sepak preduslov za da se razvie ljubov e intimnosta.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 22:43
Imas seks ili si vo potraga po seks


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 11:26
Originally posted by Mishell_G Mishell_G напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

Ја разбирам фрустрацијата искажана во дилемава, но мислам дека и интимноста како некој идеал не е доволна, како што не е доволен сексот. Можеш со некого да станеш интимен и да не ти се допадне тоа што ќе го видиш. Грешка е да се поистоветува интимноста со вистинската љубов. Затоа е во право конектед што вели дека сепак треба да се достигне едно уште повисоко ниво, но не само за интимност туку за љубов.

A mislis deka moze da postoi intimnost a da ne postoi ljubov? Moja konstatacija e deka intimnosta ne mora da se poistovetuva so ljubov, a sepak preduslov za da se razvie ljubov e intimnosta.
Да, тоа го мислев.



-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 16:40
Originally posted by connected connected напиша:

Za da dozivee nekoj covek intimnost, mora da e so umot i so duhot edno nivo povisoko od prosecnite lugje.
 
Многу ти е висок критериумов.
Дај малку спушти го, дозволи им и на просечните да бидат интимни среќа
 
Или пак можеби за да бидеме попрецизни во поставвуањето на тој критериум, треба прво да дефинираме кои се просечни луѓе и што е интимност, ама да не забегаме во филозофирање голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 18:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

Za da dozivee nekoj covek intimnost, mora da e so umot i so duhot edno nivo povisoko od prosecnite lugje.
 
Многу ти е висок критериумов.
Дај малку спушти го, дозволи им и на просечните да бидат интимни среќа
 
Или пак можеби за да бидеме попрецизни во поставвуањето на тој критериум, треба прво да дефинираме кои се просечни луѓе и што е интимност, ама да не забегаме во филозофирање голема%20насмевка



jas davam prednost na lugjeto so ja koristat levata hemisfera malku povise od desnata, za mene tie ne se prosecni lugje.



-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 18:03
i neznaci deka ako jas taka razmisluvam deka sum vo pravo

-------------


Постирано од: Горе_Лево
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 10:26
Originally posted by connected connected напиша:

i neznaci deka ako jas taka razmisluvam deka sum vo pravo


Не размислуваш само ти така, сигурно повеќето, што е и нормално некакосреќа

Секс како секс е ОК, ама доколку ги нема другите елементи, нема ни потполно задоволство, чувство на исполнетост на целото битие.


-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 10:53
Kakva e taa intimnost koga mnogumina gi raskazuvaat do najsitni detali ?
Na dosta zenski veke im go znam stilot i nacinot na ofkanje ( sto e najstrasno pa i zenskite raskazuvaat) iako nikogas ne sum gi zapoznal, a to ti dodze kao nekoj da ti go raskaze filmot tamam si pocnal da go gledas, izborot mi se namaluva i ke moram da gledam samo drami


Постирано од: bibce
Датум на внесување: 16.Мај.2008 во 16:44
Originally posted by MisIcA, MisIcA, напиша:

 za zal se pocesto denes nagonot isplivuva pred zaenickoto pripaganje i spojot na vantresnosta, kolku se ednakvi dvete licnosti.za zal se luta i se odi  se poveke vo potraga po "tehnikata".збунетост
mislam da i izletite nadvor od bracnata zaednica se tokmu ova, baranje na nesto novo, ne razmilsuvajki za posledicite.сршено%20срце
 
 
.............tocno taka.............za zal............тага


-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 17.Мај.2008 во 09:10
Ova e ona vistinskoto




Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 22.Мај.2008 во 18:31
Intimnosta
e preduslov za dobar sex...!!


Постирано од: Lady Blue
Датум на внесување: 25.Мај.2008 во 16:58
Intimnost + Ljubov = ODLICEN SEX
Samo tolku mozam da kazam голема%20насмевка


-------------
I love life!!!


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 26.Мај.2008 во 09:09
Originally posted by Lady Blue Lady Blue напиша:

Intimnost + Ljubov = ODLICEN SEX
Samo tolku mozam da kazam голема%20насмевка

Zatoa
tragajte po intimnost....
Uuuf , so sakam da sum intimen....



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk