Испечати | Затвори го прозорот

Фрчковски имаш ли коментар за Глигоров 1995-та?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8254
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 16:39
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Фрчковски имаш ли коментар за Глигоров 1995-та?
Постирано од: mornar
Наслов: Фрчковски имаш ли коментар за Глигоров 1995-та?
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 14:10
-ФОНДАЦИЈАТА ГЛИГОРОВ, има свој директор. Колку за информација тоа е екс полицаецот Фрчковсаки. Зошто токму баш тој ,тоа е другоа тема.
-ЦЕЛ на денешнава тема е под кои околности почина истражниот судија ЗДРАВКО ВАСИЛЕВ, човекот кој чесно и совесно истрагата за атентатот и режисерите заедно со извршителот/извршителите верувам ја донесе до крај.
-Што Здравко Василев во кобната за него 2001 година, година во која наводно почина понесе со себе?, а што стана со матерјалите како доказ кои тој ги остави. Факт е дека смртта негова е режирана, но од кого?
-Што за тоа ќе каже Љубомир Данило Фрчковски? Кое оправдување за 03.Октомври 1995 година ќе го сервирате за затворање на границите на Р.Македонија само пет минути по вашето заминување во Бугарија. Зошто баш тогаш моравте да заминете? Тогаш бевте најпотребен во државата. Толку ли бевте сигурни дека нема да ни се случи во најмала рака државен удар.
Што за тоа има да кажат сите останати политичари: -Црвенковски, Андов, Ханџиски,



Коментари:
Постирано од: аџија
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 14:24
Како во секој криминал (кражба, убиство, атенатат) така и овде, кривецот мора да се бара во оние кои најмногу профитирале од тој криминал.


Што мислите кој најмногу профитираше?

помош... почнува на буквата Б....LOLLOLLOL


-------------


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 25.Јуни.2007 во 12:20
И не само од Глигоров ами и од Председателот Трајковски...
Не само нарачател ами и актер на убиството..
LOL


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 23:44
Прашајте го Бранко Црвенковски.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 11:59
Мајката, како погопди бе?
Алал да ти е!
LOL


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: intel
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 16:19
Originally posted by Калпазан Калпазан напиша:

И не само од Глигоров ами и од Председателот Трајковски...
Не само нарачател ами и актер на убиството..
LOL
Skoro sekogas vakvite somnezi doagaat od simpatizerite ili clenovite na DPMNE. Is muvo is e rabotava.
Istragata bi trebalo da pocne tokmu od onoj koj najmnogu ja bara. Vo nekoi drzavi za napisanoto od kalpazan se vika na raspit, zatoa sto ocigledno nesto znae.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 17:44
абе види интел, дај уклучи малце ИНТЕЛигенција...
Кога некој ќе украде ТВ, се знае крадецот, по тоа кај кого ќе го најдеш ТВ...

Епа и ова... Се гледа кој го тргна Глигоров, по тоа кој му ги лапна фотељите...Wink

значи треба да се направи потера по столици, и се ќе си излезе на виделина...LOLLOLLOL


-------------


Постирано од: mornar
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 19:24
Здравко само што беше ја заврчил истрагата и ненадејно си почина. Кој ли само тоа го стори? Државата ни е криминална. Но , зошто баш Здравко и зошто баш тогаш??? Безбедњаци, разузнавачи, дајте доста самобендисано мислите на себе. Па ја претеравте. Кажетеја вистината за атентатот врз Глигоров, и класичното убиство на Борис Трајковски.
Инаку ако ве интересира сум селејство кое масовно учествувало во НОВ и дало доста за македонија. Не дозволувам никој да ме споредува со било која политичка партија. Сите оние кои се помешани во цензурите на оваа страница се предавници, и се плашат од вистината.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 19:37
a,......what's happened to baby jane?!LOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: tenija
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 19:53
BRZA,.... даваш впечаток како да си доушник на криминогениот елемент во сите досегашни власти. Зошто бре се продаваш за бедни пари. Зар не знаеш дека Бранко ја контролира мафијата. Ај седи си мирен, или биди МАКЕДОНЕЦ. Не се дружи со оние кои имаат ариевска крв- поточно не им биди МОМОК.


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 21:50
Милошевиќ, барем според она, кој последен ќе го бакни атентираниот!
Стара сицилијанска.
А Глигоров беше кај Милошевиќ, дента пред да му се случи Бристол.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 22:01

jasno e koj B.Crvenkovski.nemam zloba vo mene no koga se raboti za ova covece bi mu sudela i bi bila zadovolna koga bi go videla na elekticna stolica. Deadnaracatel na dva atentata zad koj vesto se krie Deadno na se mu doagja kraj, taka i na ovaa mafija od covek Dead



-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 22:24
Originally posted by MisIcA, MisIcA, напиша:

jasno e koj B.Crvenkovski.nemam zloba vo mene no koga se raboti za ova covece bi mu sudela i bi bila zadovolna koga bi go videla na elekticna stolica. Deadnaracatel na dva atentata zad koj vesto se krie Deadno na se mu doagja kraj, taka i na ovaa mafija od covek Dead

 
Така е.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 23:10
a??!!!,....a,be ne e losho da vidish povtorno za kogo e brza,...LOLLOLLOLLOLLOLako ne sfatish,....jas ke ti kazam ,...ama posle toa,...ako se ushte ne ti e jasno,...mislam deka od mene nema pojasen tuka za kogo e ,..a ,za kogo ne e 

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: intel
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 08:58
Originally posted by аџија аџија напиша:

абе види интел, дај уклучи малце ИНТЕЛигенција...
Кога некој ќе украде ТВ, се знае крадецот, по тоа кај кого ќе го најдеш ТВ...

Епа и ова... Се гледа кој го тргна Глигоров, по тоа кој му ги лапна фотељите...Wink

значи треба да се направи потера по столици, и се ќе си излезе на виделина...LOLLOLLOL
Prv vo foteljata se namesti Stojan Andov, dodeka drugite trcaa nakaj gradska pa potoa kon drzavna bace Stole ja praznese tashnata na biroto od pretsedatelot. Na prasanje sto pravis ? Odgovoril , pa spored ustavot jas go menuvam. Ova za pocetokot za borabata okolu foteljata.
Vtora rabota, za Trajkovski. Bese kadar na DPMNE. Za vreme na konfliktot natezna vo ideite kon SDSM. Ljubco vednas po izborniot poraz 2002 od pozicija seuste na pretsedatel na DPMNE vo sobranieto javno mu se izvini na makedonskiot narod za toa sto mu nametnal tolku los prestedatel kako Trajkovski. Go smestija vo predavnicite na idejata na "vmro". Dali znes koj bil sudot za takvite vo VMRO.
 


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 10:05
LOLLOLLOLLOLГо браниш Бранче или така мене ми се чини.Љупчо му се извини на народот за Трајковски поради нерешителноста негова за енергична одбрана на Македонија и за преговорите со УЧКитеWink

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: intel
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 11:27
Go smestija vo predavnicite na idejata na "vmro". Dali znes koj bil sudot za takvite vo VMRO.
 
Obrna vnimaniae na ova ???LOL
 
 


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 11:32
LOLLOLLOLНема тоа никаква врска со Трајковски,Љупчо беше потполно немоќен кога станува збор за Трајковски.Сите неофицијални сознанија покажуваат на таканаречениот усмен договор помеѓу Ахмети и Бранче за официјализирање на Терористите и нивниот "упад" во парламентот против кој беше Трајковски.Најголема грешка на Трајковски беше не документирањето на договорите во четири очи со Бранче и странските преговарачи па затоа и настапи неговата смрт по што сега никој неможе да дознае против што толку Трајковски бил против

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 13:48
http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=88&FID=49 - intel   kako uste si zaslepen od SDSM posebno od BRANKODeadDeadDead

-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: intel
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 15:35
Misice aj vo tvoj stil kje ti odgovoram, a ti uste li si zaslepena po Dpmne ????? LOLLOL
Dajte dokazi , rekla kazala Dpmnovski muabeti nisto ne znacat.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 16:54
јас реков кој извлече најмногу корист од атентатот на Кирца?

Љупчо Георгиевски? па тој заради кирца не стана Премиер, а откако беше атентатот го снема се до 1998.

Но затоа, де факто, од тогаш Бране е МАРШАЛОТ во СДСМ, титула што беше резервирана за Кирца, но која тој вешто, без јавно да се спроитвстави, по школата на Ранковиќ и Тито, ја приграби за себе...


-------------


Постирано од: tenija
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 19:13
A, бре македовчиња ако воопшто ве има сие добро знаете дека ФРЧКО прв ја дувна од македонија во бугарија и од таму нареди во 12:о5 часот да се затворат границите. Дајте повикајтего да се изјасни што бараше таму? Да беше во албанија пак некако ќе разберевме ете човекот си отичол на гости кај роднините по тогашната негова жена. Извини ФРЧКО, ама не бегај од вистината. Не случајно му се пикна на КИРЦА да те назначи за прв човек на сомнителната фондација ..ГЛИГОРОВ,, . Излези во јавноста и расветлија мистеријата. Впрочем тоа ти е и занает како правник а плус и како тогашен ПРВ ПОЛИЦАЕЦ.


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 29.Јуни.2007 во 12:17
Што ли уште нема да чуеме за тој атентат?
Се ќе чуеме, само вистината никогаш нема никој да ја знае!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 30.Јуни.2007 во 11:27
Originally posted by intel intel напиша:

Go smestija vo predavnicite na idejata na "vmro". Dali znes koj bil sudot za takvite vo VMRO.
 
 
ВМРО има 4 казни:
1. Предупредување
2. Парична глоба (казна)
3. Бој (Ќотек)
4. Смртна казна
 
Последната казна.
 
ВМРО забавја но не забравја.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 01.Јули.2007 во 09:35
Originally posted by MisIcA, MisIcA, напиша:

http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=88&FID=49 - intel   kako uste si zaslepen od SDSM posebno od BRANKODeadDeadDead
 
Ти го жалам паметот, комшивке од соседна Хрватска, од кога почнаа љочки да членуваат во СДСМ?
Па уште таму да работаат?
Провери, поарно на платниот список на ДУИ, ееее, таму ќе го најдеш!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: mark
Датум на внесување: 01.Јули.2007 во 20:58
leleee ja od gradinka bev na taa ulica za malku ke me krknele!!!1Dead


Постирано од: intel
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 16:27
Znaes Hrvatski ? Pa ti si Star
Mnogu tezok jazik.
Inaku za komentarive sto da vi kazam. Tipicno Dpmnovski, vo nedostatok na konstruktiven muabet sleduva vreganje, plukanje, beganje od temata itn.
Samo uste eden dokaz deka seuste ste, i kje si ostanete sitna boranija.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 16:33
Интел некако не посочуваш факти а судиш.СДСМ беше повеке од една деценија на власт а не докажа или покажа ништо со што би можело да се расчисти било каков атентат што им се препишува на нив или на квази личноста Б.Ц.Имаме доста тајни убиства во кои спаѓа и атентатот на Кирче едноокиот и сите посочуваат директно кон главниот соработник на бившата КПЈ - Б.Ц а ти посочуваш кон ситните души од ДПМНЕ кои едвај успеваа да се одбранат од секакви сценарија.
Голем играч е Бранче наш немој да го ставаш у ист кош со било кој од ДПМНЕ бидејки они само сакаат да имаат разработено таква криминална структура како што има разработено БранчеWink


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 16:48
e,stvarno vie makedoncite se pravite pogolemi amerikanci od niv,....a,be kakov atentat?,....ednostavno se sovpadnale nekolku negativni okolnosti i ,...padnal avionot,...koj faktor beshe strumichanecot,...pa nekoj da saka da go atentatira,...a,be ajde,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: intel
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 17:24
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Интел некако не посочуваш факти а судиш.
 
Ne sudam. Ne mi ni paga na pamet. Sudi DPMNE vekje 12-3 godini od togas. Neka dokazat deka e Branko zad atentatot na Kiro ako vekje imaat dokazi.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 21:27
Се знае дека докази нема против бранко иначе ке висеше до сегаLOLLOLLOLLOL

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: tenija
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 20:41
ПРОЗВАН СИ ВО НАСТАНОТ НА 03. ОКТОМВРИ 1995 ГОДИНА.
Мислам дека не е коректно и ЕТИЧКИ, споменатите да молчат. Тоа укажува на податокот дека признаваат. Дај бре Фрчко кажи нешто колку за да се оправдаш.



-------------
what's up doc?


Постирано од: moira
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 21:52
NE MOZE, ZAFATEN E, GO SOVETUVA GLIGOROV ! VO NOVATA SEZONA NA EDNOOKI KE GO NEMA LAZO, ...I TOGAS FRCKO MI RECE.........NE!


Постирано од: Tomislav
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 21:32
A Ace ciganot? a Dime Postarot koj go ubi? parite od znameto kaj otidoa LOLLOL


Постирано од: tenija
Датум на внесување: 05.Август.2007 во 00:55
Originally posted by moira moira напиша:

NE MOZE, ZAFATEN E, GO SOVETUVA GLIGOROV ! VO NOVATA SEZONA NA EDNOOKI KE GO NEMA LAZO, ...I TOGAS FRCKO MI RECE.........NE!



 neshto smrdi,,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!!


-------------
what's up doc?


Постирано од: tenija
Датум на внесување: 05.Август.2007 во 01:02
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

LOLLOLLOLLOLГо браниш Бранче или така мене ми се чини.Љупчо му се извини на народот за Трајковски поради нерешителноста негова за енергична одбрана на Македонија и за преговорите со УЧКитеWink


 kaжи, кажииии,  море  ФРЧКО,  зошто умре  Здравко Василев?????!!!!!!


-------------
what's up doc?


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 05.Август.2007 во 19:07
Originally posted by intel intel напиша:

Misice aj vo tvoj stil kje ti odgovoram, a ti uste li si zaslepena po Dpmne ????? LOLLOL
Dajte dokazi , rekla kazala Dpmnovski muabeti nisto ne znacat.


se soglasuvam so ova deka za vakva tema ne treba da se raspravame dali sme politicki simpatizeri ili ne...sto bre ljuge ste dobile od TIE partii, ako te vrabotat posle dusata ke ti ja zemat za niv da odrabotis..drugari moi vlegoa vo politika i posle samo edna godina si gi izgubija rabotnite mesta i ostanaa na ulica...najintersno e sto uste se za taa politicka opcija ....STRASNO....ѓавол


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: moira
Датум на внесување: 06.Август.2007 во 16:27
Originally posted by intel intel напиша:

Misice aj vo tvoj stil kje ti odgovoram, a ti uste li si zaslepena po Dpmne ????? LOLLOL
Dajte dokazi , rekla kazala Dpmnovski muabeti nisto ne znacat.

DA, DA, "VMROVSKI MUABETI NISTO NE ZNACAT", SAMO SDSMOVSKI KONSTRUKTIVNI MUABETI ZNACAT NESTO VO DRZAVAVA. SE GLEDA I SE CUVSTVUVA TOA VEKE 17 GODINI!!!


Постирано од: Makedonski
Датум на внесување: 06.Август.2007 во 16:29
Originally posted by intel intel напиша:

Originally posted by Калпазан Калпазан напиша:

И не само од Глигоров ами и од Председателот Трајковски...
Не само нарачател ами и актер на убиството..
LOL
Skoro sekogas vakvite somnezi doagaat od simpatizerite ili clenovite na DPMNE. Is muvo is e rabotava.
Istragata bi trebalo da pocne tokmu od onoj koj najmnogu ja bara. Vo nekoi drzavi za napisanoto od kalpazan se vika na raspit, zatoa sto ocigledno nesto znae.
 
Deka vakvite somnevanja doagaat samo od DPMNE - drapaj si meot (so izvinenie). Ne se znae samo koja organizacija/drzhava e pozadi atentatot, zosto SDSM se nekadarni da ja izvedat celata rabota.
 
Otkako ne uspeaja da go ubijat Kiro so atentatot, sakaa da go dokrajcat so aferata sto mu ja obelodenija - so taa "glumicata" de...


-------------
Makedonija na Makedoncite!


Постирано од: moira
Датум на внесување: 06.Август.2007 во 16:37
Originally posted by Makedonski Makedonski напиша:

Originally posted by intel intel напиша:

Originally posted by Калпазан Калпазан напиша:

И не само од Глигоров ами и од Председателот Трајковски...
Не само нарачател ами и актер на убиството..

LOL


Skoro sekogas vakvite somnezi doagaat od simpatizerite ili clenovite na DPMNE. Is muvo is e rabotava.

Istragata bi trebalo da pocne tokmu od onoj koj najmnogu ja bara. Vo nekoi drzavi za napisanoto od kalpazan se vika na raspit, zatoa sto ocigledno nesto znae.

 

Deka vakvite somnevanja doagaat samo od DPMNE - drapaj si meot (so izvinenie). Ne se znae samo koja organizacija/drzhava e pozadi atentatot, zosto SDSM se nekadarni da ja izvedat celata rabota.

 

Otkako ne uspeaja da go ubijat Kiro so atentatot, sakaa da go dokrajcat so aferata sto mu ja obelodenija - so taa "glumicata" de...

DA NE STE SKLEROTICNI? PA LICNO BABA NI NADA JA OBELODENI AFERATA!!! PA POTOA POVTORNO IZLEZE I SI JA POVLECE IZJAVATA. ZABORAVIVTE ILI PAK VI ODGOVARA I OVAA AFERA DA BIDE KONSTRUKCIJA NA VMRO! A I STO IMA TUKA AKO 001 IMAL AFERA SO KATE, PA NIE SME PONAPREDNI OD AMERIKANCITE. BILLY BOY KOLKU GODINI POKASNO JA IMASE AFERATA SO MONICA?


Постирано од: MAGNAT
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 17:15
Originally posted by tenija tenija напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

NE MOZE, ZAFATEN E, GO SOVETUVA GLIGOROV ! VO NOVATA SEZONA NA EDNOOKI KE GO NEMA LAZO, ...I TOGAS FRCKO MI RECE.........NE!



 neshto smrdi,,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!!
  


 Зар не е тоа оној Лазо на Киро, кој го продаде свети Прохор Пчински- македонски на србите ?? ????????????????????????????????


-------------
KRIG BLIC,


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 09.Август.2007 во 17:37
  ??????????????????????????

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 09.Август.2007 во 17:46
Originally posted by аџија аџија напиша:

Како во секој криминал (кражба, убиство, атенатат) така и овде, кривецот мора да се бара во оние кои најмногу профитирале од тој криминал.


Што мислите кој најмногу профитираше?

помош... почнува на буквата Б....LOLLOLLOL


 Признај!!!!!!!!!!!!!!!!


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: moira
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 18:08
Originally posted by intel intel напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Интел некако не посочуваш факти а судиш.

 

Ne sudam. Ne mi ni paga na pamet. Sudi DPMNE vekje 12-3 godini od togas. Neka dokazat deka e Branko zad atentatot na Kiro ako vekje imaat dokazi.

Gospod e sudijata ili zaboravivte?


Постирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 18:48
Леѓенда од тиквешијата:
 
Vtornik, трети октомври, 1995. Спалната соба на Стојан Андов.
Жена му го буди: „СтојАнееее, станУвај, утепАа го Ќиро!“
А овој скока и одговара: „Еваааа, десет ли е саато?“
 
смеењесмеењесмеење


-------------
You are fired!


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 11.Август.2007 во 07:39
Абе, се успал човекот...се случува, така ли е?


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 23:31
Зошто семолчи?
-Што се кријат одговорните.?


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: moira
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 02:37
Pa nekoi prasanja ne zasluzuvaat odgovor, neli?


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 03:36
Уште не најдовте којголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: dragon
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 19:25
Abe pokraj dedo Ando zoso nikoj ne go spomnuva filozofo Frle, tie dvajca ke da bea prvite kompanjoni vo toj period i najzasluzni za okceto na dedo Kirce koj da ne bese toa uste ke brkase mladi momicki po kabineto ili parlamentot.


Постирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 18:31
Originally posted by dragon dragon напиша:

Abe pokraj dedo Ando zoso nikoj ne go spomnuva filozofo Frle, tie dvajca ke da bea prvite kompanjoni vo toj period i najzasluzni za okceto na dedo Kirce koj da ne bese toa uste ke brkase mladi momicki po kabineto ili parlamentot.
 
Дедо Чиро и со едно око е поголем шизик од некои лигуши со две ама со мали маденца. Тој Фрле е едно од тие к*риња без мадиња.
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 


-------------
You are fired!


Постирано од: novace
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 22:33
Originally posted by Mr.Trump Mr.Trump напиша:

Originally posted by dragon dragon напиша:

Abe pokraj dedo Ando zoso nikoj ne go spomnuva filozofo Frle, tie dvajca ke da bea prvite kompanjoni vo toj period i najzasluzni za okceto na dedo Kirce koj da ne bese toa uste ke brkase mladi momicki po kabineto ili parlamentot.
 
Дедо Чиро и со едно око е поголем шизик од некои лигуши со две ама со мали маденца. Тој Фрле е едно од тие к*риња без мадиња.
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 
 
Другарот Шврчковски..е тазе женет за некоја си студентка кај него која (најверојатно) своевремено „полагала„???.
Исто као и со колегата-му бУЧКо...нели?.
пс
Чиро ги брка и денес девојките..ама нема координација во просторот..а и тука му е стално над глава..бабата-му Нада..нели?
 
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 23:02
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Mr.Trump Mr.Trump напиша:

Originally posted by dragon dragon напиша:

Abe pokraj dedo Ando zoso nikoj ne go spomnuva filozofo Frle, tie dvajca ke da bea prvite kompanjoni vo toj period i najzasluzni za okceto na dedo Kirce koj da ne bese toa uste ke brkase mladi momicki po kabineto ili parlamentot.
 
Дедо Чиро и со едно око е поголем шизик од некои лигуши со две ама со мали маденца. Тој Фрле е едно од тие к*риња без мадиња.
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 
 
Другарот Шврчковски..е тазе женет за некоја си студентка кај него која (најверојатно) своевремено „полагала„???.
Исто као и со колегата-му бУЧКо...нели?.
пс
Чиро ги брка и денес девојките..ама нема координација во просторот..а и тука му е стално над глава..бабата-му Нада..нели?
 
голема%20насмевка



и, пак дојдовме на почетокот и пак баш на тазе женетиот Фрле. Тој фрле и денес нема дадено изјава зошто на 03.10.1995 по атентатот во 12:00, замина за бугарија, а во 12:05 ја издаде НАРЕДБАТА да се затвори границата на сите четири страни. Што тој бараше во бугарија?






-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 23:04
никој не го оспорува фактот дека сите се сомневаат на неговата поврзаност со мулти групот.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: novace
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 23:06
Originally posted by orlov orlov напиша:

  

и, пак дојдовме на почетокот и пак баш на тазе женетиот Фрле. Тој фрле и денес нема дадено изјава зошто на 03.10.1995 по атентатот во 12:00, замина за бугарија, а во 12:05 ја издаде НАРЕДБАТА да се затвори границата на сите четири страни. Што тој бараше во бугарија?
 
И зашто ги пребаруваше гаражите низ Скопје..односно песокот во некои делови на Скопје..
збунетост


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 08.Септември.2007 во 13:55
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

  

и, пак дојдовме на почетокот и пак баш на тазе женетиот Фрле. Тој фрле и денес нема дадено изјава зошто на 03.10.1995 по атентатот во 12:00, замина за бугарија, а во 12:05 ја издаде НАРЕДБАТА да се затвори границата на сите четири страни. Што тој бараше во бугарија?
 
И зашто ги пребаруваше гаражите низ Скопје..односно песокот во некои делови на Скопје..
збунетост


незнам дали го тоа Фрле направи, или оние кои му го штитеа гзот, а и сами се штитеа, па измислиа дека имало демек песок, па ајде сега ќе ги чешламе сите можни песочни места во македонија.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: bisovski
Датум на внесување: 20.Септември.2007 во 01:52

atentatot na gligorov go naraca onoj koj gi skri dokumentite od mostar atentataot go naraca istiot onoj koj go izmisli bugarskiot cador i istiot onoj koj pri poslednoto pozdravuvanje cinicno mu go svrte grbot na golemiot boris trajkovski i seto toa go stor za nejzinoto velicestvo alcnosta i vlasta no zapamtete oko za oko zap za zab i semokniot ke mu presudi



Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 20.Септември.2007 во 01:56
ne se soglasuvam deka Frle go naracal atentaot...toa e za mene teska glupost NEMA ARGUMENTI 


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Септември.2007 во 17:03
Originally posted by bisovski bisovski напиша:

atentatot na gligorov go naraca onoj koj gi skri dokumentite od mostar atentataot go naraca istiot onoj koj go izmisli bugarskiot cador i istiot onoj koj pri poslednoto pozdravuvanje cinicno mu go svrte grbot na golemiot boris trajkovski i seto toa go stor za nejzinoto velicestvo alcnosta i vlasta no zapamtete oko za oko zap za zab i semokniot ke mu presudi





А, што ти друго знаеш за тоа?
Навидум добро си информирам. Па пропејптицо еднаш или замолкни.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: bisovski
Датум на внесување: 20.Септември.2007 во 17:05
se izvinuvam gospodine dokolku ve boli ona sto go napisav no faktite se na moja strana i vie mn dobro znaete koj go stori set ona sto jas go napisav . a jas sum informiran kolku i site drugi koj sakaat da ja vidat realnosta


Постирано од: moira
Датум на внесување: 20.Септември.2007 во 17:19
ORLOV: А, што ти друго знаеш за тоа?
Навидум добро си информирам. Па пропејптицо еднаш или замолкни.


Pticite umiraat peejki


Постирано од: SOKOL-X
Датум на внесување: 20.Септември.2007 во 17:24
Originally posted by moira moira напиша:

ORLOV: А, што ти друго знаеш за тоа?
Навидум добро си информирам. Па пропејптицо еднаш или замолкни.


Pticite umiraat peejki



Navistina dobra serija beshe, samo shto ne traeshe 16-godini.


-------------
,, IN VINO VERITAS ,,


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 20.Септември.2007 во 18:31
 
Кој го нарача АТЕНТАТОТ на ГЛИГОРОВ во 1995г??
 
 
Кој и да беше, веќе е мртов, жена му е во Русија, а и да не беше мртов ќе беше во затвор. намигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањеголема%20насмевка


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: dragon
Датум на внесување: 20.Септември.2007 во 19:07
Opaaaaa nekoj saka da ne nasoci na "kriv pravec" (Navremeto izleze edna takva kniga  koja preku nok ja zabranija i povlekoa od prodazba). Najlesno e da se obvini onoj sto veke go nema. Ne e problemot vo toa bre prijateli ama setete se onoj sto gi okrvavil racete ednas pa dvapati toj ke tera i do 64 kolku polinja ima sah tablata, zarem go zaboravivte monstrumot. Ako ne mu zastaneme na patot na nasiot monstrum i toj koj znae do koja brojka ke tera. 


Постирано од: bisovski
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 16:49
zosto mislite deka samo svoete mislenje go iskazuvat clenovite na dpmne ili onie drugite ziveat seuste vo vremeto na drugarot i se plasat javno da govorat deka seuste ne se izlezeni od komunistickite strukturi govori dosieto marta za filip petrovski mu se svigalo na nekoj ili ne toa vreme pomina vreme e za demokratija


Постирано од: skoch
Датум на внесување: 25.Септември.2007 во 12:17
Koj ja ubi Indira Gandi?Filip II?Aleksandar?pa tie sto se postojano do niv...lica vo koj  IMA NAJGOLEMA SIGURNOST ZA SVOJATA LICNA BEZBEDNOST..задоволство


Постирано од: vancomihajlov
Датум на внесување: 25.Септември.2007 во 12:43
Јас знам кој го нарача обидот за атентат на Глигоров.
И знам кој го нарача и атентатот врз Трајковски.


Постирано од: naum 1518118
Датум на внесување: 25.Септември.2007 во 12:55
Абре ти се си знаел...
е кој де ајде кажи!!!


-------------
После рата сам добио ово садашње звање
За паре убијам,ломим кости и слично срање
Избегавам конфликте,нечу да се тучем
знам да бит че мртвих ако ја своју берету извучем!!!


Постирано од: skoch
Датум на внесување: 25.Септември.2007 во 13:21
Originally posted by vancomihajlov vancomihajlov напиша:

Јас знам кој го нарача обидот за атентат на Глигоров.
И знам кој го нарача и атентатот врз Трајковски.
 
намигнувањесреќанамигнување


Постирано од: borec
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 18:14
Prav Makedonec - NA DELO si znachi, nema sto!  голема%20насмевка
 
 
 


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 21.Јуни.2008 во 09:52
zapravo referendum e edinstvena rabota koja kje ne spasi od ova agonija

edno NE

kje gi napravi - site ovie nateganja bezpredmetni

nemozes da pregovaras za neso BETONIRANO
nitu kje sakat da pregovarat

i drugo

vo nato i eu kje ne primat koga kje sakat

oti imeto i taka bi bilo betonirano

pa mozebi kje kazat---- radi vasiot beton nikogas
da toa ne e dobro
no ne e i dobro- da zivees za potsmev na site 205 drzavi vo UN




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 16:41
 
Ќе го цитирам делот од неговата колумна во денешен Дневник, на кој се однесува прашањето, без оние тралалајките за признавањето на Косово....
 

Баналноста на злото

Кога се појави таа фотка во весници со објаснение дека е направена од некој Германец, па нашиве уште пратиле екипа да го бара во Германија заедно со нивното БНД, се здрвив! Кај ќе го најдат во Германија, кога тој „Германец“ е овде. Напишав за тоа белешка до повисоките инстанци, која подоцна исчезна. Надалеку е позната синтагмата на љубовницата на Мартин Хајдегер, Хана Арент, за „баналноста на злото“. Позната е токму по применливоста на поширок план од концентрационите логори каде што измислена. Ќе ви кажам една хорор-приказна каде оваа синтагма живее кај нас, тука до нас секојдневно, а ние се обидуваме да не ја видиме, драги мои...

...Деновиве дојде кај мене едно лице што сега работи во компанија надвор од полиција и ми се претстави како бивш полицаец од државна безбедност, вработен за време на атентатот на претседателот Киро Глигоров во Седмата управа за следење. Фино! Професоре, јас сум тој службеник во МВР кој ја сликаше фотографијата на наводниот германски турист пред Бристол, на кој се гледа паркираниот „ами 6“, ден пред атентатот. Еден од државна ми рече да сликам, како што сликаме куп фотки секој ден, не ми објаснуваше зошто и јас сликав, ги предадов фотките и негативите нему и заборавив. Кога се појави таа фотка во весници со објаснение дека е направена од некој Германец, па нашиве уште пратиле екипа да го бара во Германија заедно со нивното БНД, се здрвив! Кај ќе го најдат во Германија, кога тој „Германец“ е овде. Напишав за тоа белешка до повисоките инстанци, која подоцна исчезна. Сега ја нема во документите за атентатот.

Професоре, тие што ми наредија ги знам по име и презиме, тој што го купи „амито“ од фотороботот го знам, тој е службеник на ДБК и мој колега, кој се издаде дека купил „ами“ за негов братучед од Алексинац. Тој тоа го призна пред мене. Тоа е спец-акција на ДБК, се знае кој ја наредува и се знае без чие знаење може да се нареди. Оваа приказна, драги мои, може да се нарече СВЕДОК, сведокот што долго го чекавме. Сега има приказната очевидец, сведок од прва рака. Го упатив на обвинителството, бидејќи јас не можам ништо особено да сторам освен да ви ја приопштам приказнава. Ќе видиме како „локалниов хорор“ ќе се развива и дали баналноста на злото што живее околу нас и ни се смее в лице ќе продолжи така? Станува јасно зошто странскиве служби немале многу информации за атентатот. Секој здив што го дишат оние што се учесници однатре во овој мрачен акт на себепорекнување во Македонија, секој нивни здив неказнет - е навреда за сите нас. Имаме ли сила да си се погледнеме в огледало и да кажеме што ќе видиме таму. Тоа е конститутивен акт на себевтемелување. Мораме да го расчистиме ова за себе и за следните генерации македонски граѓани.

Љубомир Д. Фрчковски

Па кој беше бе Фрле министер за внатрешни за време на атентатот на Глигоров???... Ако некој најмногу треба да знае, тоа си ти!
Или... имаш некоја мува на капата, па си ја ишкаш???...збунетост
 


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 16:54
imase edna emisija pred nekoja godina ... ne se sekjavam na koja TV stanica bese .... vo koja bese gostin eden tip od srbija ... blizok sorabotnik na sega pokojniot djindjic ... i na covekot sosema slucajno mu ispadna od usta deka frcko i toj , pokojniot , imeto ne sakam da mu go spomenam po ftor pat , rabotele za BND .... i , nekoj kje se zaprasa sto e tolku vazno ... e pa vazno e ... zosto vo reprizata na taa emisija , toj del go snema .... i ne znam sto tolku ve cudi deka frcko raboti za bnd ... pa na balkanot site koi ne prifatija da rabotat za bnd , cia ili nekoja druga stranska razuznavacka sluzba , a so samoto toa i na PRODAVANJE na sopstvenata zemja i interesite na svojot NAROD , site zavrsija vo HAG ... sto vi e cudno ? polovina evropski zemji , posebno italija imaat pokrenato krivicni postapki a tipot i ponataka e glaven amerikanski igrac vo crna ( da pocrna ne mere bit ) gora голема%20насмевка 

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 18:48
ajde frcko pokazi se :)
ke te uapsat za deloto na branko :0


-------------


Постирано од: DJAKONDO
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 20:20
a be da ve prasam nesto, ama iskreno da mi odgovorite
 
 
ste nacionalisti ili ne?


-------------
Изјавувам дека ги прочитав условите за користење на форумот и со истите се согласувам и ги прифаќам
s.r. Dzaki



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 20:31
dokolku prasanjevo se odnesuva do nas  ( djaurite - tvoj omilen termin ) Makedoncite , kje ti odgovoram vaka ..... ne sme kolku bugarite , hrvatite ili grcite .... a uste pomalku kako i kolku albancite ..... zadovolen ? ............

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 23:51
Originally posted by DJAKONDO DJAKONDO напиша:

a be da ve prasam nesto, ama iskreno da mi odgovorite
 
 
ste nacionalisti ili ne?
 
 
А до кого е упатено прашањето?...
 
И каде тука виде национализам... ако се однесува на темава?...збунетост


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 23:57
Тука е колумнистот ете го се огласи денес...му проработела совеста или пак некоја каша спрема по нечиј налог наскоро ке имаме прилика да видиме...барем се надевам дека и ова нема да биде "издуван балон"!






-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: moira
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 00:08
Интересно...!... според еден наш дневен весник, кој нели секогаш има "ексклузивни" вести, бриферите на колумнистот се негови стари познаници и пријатели бивши инспектори во МВР, од кои едниот има кривична пријава за криминал, познат под случајот Грчец, a презимињата на бриферите се Палевски и Костовски!




-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 00:20
Ова баш сега го прочитав во Вечер!
Иако е од Латас, премногу е бомбастично за да биде невистина.
Што утре ќе му каже Фрле на обвинителот?... Најавил дека ќе дојде на разговорот и ќе го открие идентитетот на сведокот...
Ќе се одмота ли клопчето или повеќе ќе се замота...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 01:49
Ако требаше да се одмота клопчето оддамна ќе се одмоташе. Немаше да стане јазол, искрено мислам дека зад ова стои нешто големо, од кое треба да се одвлече вниманието на јавноста. Инаку нема логика после 13 години по атентатот, човекот кој беше министер на МеВеРето и чиишто познаници и пријатели се споменатите сведоци да не знаел досега апсолутно ништо за сето тоа, и ете деновиве го посетиле и просветлиле и тој веднаш оп, колумна со сознанијата за атентатот!




-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 02:16
Шо ќе се одмота клопчето, ќе се одмота, само прашање е дали ќе се оди до крај или ова ќе е само негов повторен обид за себеамнестирање, како и многупати до сега, кога беше упрпан од страв... Фрчко има мнооооогу што да каже, тоа сигурно, само што ќе каже...
А и мене ова не ми личи на местенка, знаејќи во колкава љубов се со Груевски, пологично би било да е наместен во таква ситуација...
А и што толку лошо може да ни се случи во моментов, кога најлошото е тука: нема датум за преговори со ЕУ, нема ни НАТО додека не смениме име, а грците најавија замрзнување на преговорите до 2009-та, Косово веќе го признавме... збунетост


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 17:23
Мал дел од едно интересно интервју...
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=DC286B63E7B174D8DF53DDEFACE4CF6 -  
http://Интервју%20-Роли%20Јакуповиќ,%20поранешен%20шеф%20на%20обезбедувањето%20на%20СДСМ - Интервју -Роли Јакуповиќ, поранешен шеф на обезбедувањето на СДСМ
 
Велите дека се занимавал со криминал?
- Апсолутно. Јас одговорно, и кривично и материјално, тврдам дека тој човек е криминалец. Тоа што го обвинуваат Војо и Ламбе е само 0,001 отсто од тоа што го правеше Фрчко. Па само за презентација за една Нова година потроши 40.000 марки, 1.000 марки даде само за шноли и вратоврски. Да не зборувам за милионските бизниси со фри шоповите, во кои влезе заедно со неговиот брат.
Сигурно се сеќавате на рејбан очилата. Јас и Славчо Саздов му ги понудивме за 15 марки по парче, а тој купи од Србија по 98 марки. Фрлаше пари за слики, за скулптури, за што уште не без никакви тендери, се договорено во четири очи за износи од стотици илјади долари. А пак кога беше министер за надворешни работи го праќаше Славчо дури во Куба за да му купи пури. Ќе ви кажам и друга случка. Во една прилика бевме во Турција за да го поправиме моторот од полициската јахта. Бевме со "мерцедес кабриолетè јас, возачот на Фрчко, Диме, возачот на Бранко Црвенковски, Зоки Миравац и еден инженер Ристо, на презимето не се сеќавам. Отидовме и ни кажаа дека моторот не го бива. Му јавив на Фрчко, тој ми рече: "Продај го, и дај му ги парите на Димеè. Бидна работата а од износот издвоивме околу 1.000 марки за на шопинг, бидејќи добивме порачка на Фрчко да му купиме нешто за гардероба. Во продавницата Диме извади 20.000 долари, кои беа гланц нови, како да ги печател вечерта во хотелот. Нив и парите од моторот ги потрошивме во целост, ама му купивме добри работи на Фрчко. Кога се вративме, му велам: "Што само на возачот му даваш пари, мене никогаш не си ми далè. Фрчко само ми рече "Па никогаш не си побарал, кажи колку сакаш не е проблемè.
Освен овие, се спомнуваат и криминали кои се ценеа над 10-тина милиони евра?
- Да. Пример за тоа се набавките и печатењето на пасоши, сообраќајни и возачки дозволи преку фирмата ЗУС. Јас и Славчо Саздов го запознавме со директорот на ЗУС, Милан. Само што ги запознавме, веднаш се поврзаа, и целиот профит од обрасците кои МВР ги набавуваше од ЗУС го делеа 30 отсто за Фрчко, 70 за ЗУС. Само за наводни дизајни на сообраќајните и возачките дозволи Фрчко фиктивно исплати над 20.000 долари. Бизнисот се плати за 18 милиони долари, а вредеше половина од тоа. Дури Фрчко на ЗУС им отвори и барака кај полициската "Бекоè за да даваат услуги на граѓани. Тогаш кај Фрчко во кабинет не можеше да влезе никој освен Милан од ЗУС. За овој случај сў е документирано, дури и во МВР.
Дали тие профити беа доволни за Фрчковски?
- Секако не. Работејќи ги фри-шоповите, дозна дека сў се врти околу шверцот на цигари, па се поврза со моќниот бос на трговијата со цигари - Данчо Шутурков, од Македонија табак. Шутурков не го познавав, но луѓе од обезбедувањето ми кажаа дека сакал да ме види мене и моите соработници. Се консултирав со Лазе Китановски, тогаш кадровик од СДСМ, кој инаку беше комшија со Шутурков да се распрашам за него. Откако ми кажаа дека е "наш, иако играл со ситеè, отидовме. Бевме јас, Чаволи, Горан Тајсон и уште двајца. Шутурков ми кажа дека сака да бидеме пријатели, и за возврат ми понуди 300.000 швајцарски франци да ни се најдат за лобирањето во негова полза. Ние парите не ги зедовме, а за средбта, се разбира, му кажавме и на тогашниот премиер и партиски шеф - Бранко Црвенковски, оти не сакавме да работиме зад грб ништо. Црвенковски се заблагодари за информацијата, но беше лут на Шутурков.
Додека бевме кај Шутурков, неговиот директор Сашо Неловски неколку пати ме праша како да им изградам добри контакти и релации со министерот Фрчковски. Тогаш разбрав дека Нелковски бил член на ЦО на СДСМ, помислив дека го бара нешто за партијата, па му реков барај го Црвенковски, што ќе ти е Фрчко. После тоа, по свои канали, успеал да дојде до Фрчко и веднаш да го вклучи во бизнисот со цигари. Брат му на Фрчко, Влатко, ги сместуваше сите бизнисмени со цигари и алкохол во Гранд хотел. Најчесто Срби, оти тогаш беше ембаргото, па најмногу работеше со нив. Во еден наврат бевме кај Лазе Китановски дома и случајно го видовме Фрчковски, како со својот "голфè ГТИ кој вредеше околу сегашни 40.000 евра, влегува кај Шутурков. Го забележавме тоа, почнавме да го сликаме. Кога голфот излегуваше од кај Шутурков, имаше нешто тешко во гепекот бидејки задниот дел беше искосен речиси допирајќи го асфалтот. Тие слики постојат, му ги дадовме на Лазе Китановски. Што имаше во автомобилот не знам, ама може да претпоставите. За неговите средби со Шутурков не знаеше ниту неговиот шеф, Црвенковски.
 
 
Btw, денеска Фрле пред обвинителот го открил името на таинствениот сведок... Што ќе следи?...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 23:07
За прв пат нашиот колумнист ех министер беше шкрт на зборови и на големо изненадување умерен!
А еве ги исказите на ценетиот комунист и јавниот обвинител:

Поранешниот министер за внатрешни работи не сакаше да детализира и пред камерите не беше толку директен како во својата колумна.

„Не е мој извор тоа, туку е сведок кој мислам дека во истрагата може да им користи и ништо повеќе. Јас тие информации што ги имав му ги дадов на обвинителот“, вели Љубомир Фрчковски, екс министер за внатрешни работи.

Ниту обвинителот Шврговски не откри детали од исказот на поранешниот министер за внатрешни. Идентитетот на сведокот останува тајна.

„Ние немаме официјална истрага. Се е ова во пред кривична постапка. Дејствијата што се преземаат се преземаат во пред кривична постапка, бидејќи немаме познат извршител на кривичното дело. Ако од исказот на сведокот произлезат сомненија дека одредени лица конкретно се вклучени во атентатот, ние сигурно дека ќе ја официјализираме постапката. Мислам дека е многу рано, да не прејудицираме сега“, изјави Љупчо Шврговски, државен јавен обвинител.





-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 01:09
Ма Фрчко треба прво да каже зошто мораше да замине под хитно на 03.10.1995 после обидот за атентат врз Глигоров во Бугарија и од таму да нареди затворање на граница. Каде беше, и зошто баш тој ден во Сандански имаше средба со Босовите на Мулти на Групот? Како и зошто токму тој е директор на фондацијата Глигоров?



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 18:34
..Љубомир Данило Фрчкофски, како да заборава дека баш во неговиот занает е напишано дека молчњењето значи и согласување или одобрување на нештата. Но, исто заборава или не сака да каже зошто кога Здравко Василев- стражен судија од Основе Суд 1 од Скопје, задолжен за истрагата за обидот за атентат врз Глигоров, откако ги заврши сите потребни дејанија и откако требаше да ги презентира резултатите од истрагата одненадеж во 2001 година почина. Кој ли само ја нарача смртта на Здравко Василев? Кој ли толку се плашеше и бегаше од некоја вистина? И, каде се актите кои ги имаше тој изготвено за извештај? Знам само дека доколку некој се дрзне да одговори одговорот ќе биде:,,Здравко Василев почина од природна смрт, а резултатаи од истрагата немаше никакви............ Но, зошто некој чекаше да поминат седум години од смртта на Василев, па потоа да го отвори ова прашање кое како одредени кругови велат до сега било мистерија и дека сега мора да се реши....

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 20:10
Интересен текст:
Бранко нарача, УДБА изврши, Фрчкоски покрива?! 

Напишано од http://www.forum.com.mk/index.php?option=com_comprofiler&task=userProfile&user=68&Itemid=100 - Екипа на Форум   
14:22 - 23.10.2008
Бившиот министер за внатрешни работи Љубомир Данаилов Фрчкоски, од комотната позиција на универзитетски професор во вторникот конк*рираше за наградата од 1 милион евра што ја дава МВР за битна информација во врска со атентатот на Киро Глигоров. Професорот не можеше да ја открие мистеријата за тоа кој се обиде да го убие претседателот на "Оазата на мирот" додека тој беше министер во МВР, но затоа 13 години подоцна во неговиот универзитетски кабинет му дошол "крунски сведок", негов полицаец, кој му дал јасна слика за тоа што се случувало во структурите со кои тој, инаку, раководеше и на кои им издаваше наредби

Според Фрчко, Бранко го нарачал атентатот, ДБК го извршила, а тој го покрил. И тоа во Вашингтон, каде што замина како полицаец, а се врати како дипломат.
Признанието на професорот во целост ја потврдува анализата на Форум, објавена пред две недели по повод 13 години од трагичниот настан, дека атентатот на Глигоров беше само обид да се исплаши претседателот кој упорно и тврдоглаво инсистираше на борба против организираниот криминал, наспроти тогашниот премиер Бранко Црвенковски за кого отворено се ширеа муабети дека е близок со структури кои го организираа шверцот со нафта и цигари, како и пирамидалните штедилници.
Впрочем, уште во тоа време се говореше дека Црвенковски бил приморан од Глигоров да го одржи познатиот говор во Собранието за расчистување со "октоподот" и за криминалните "пипки" кои длабоко навлегле во државните структури.
"Професоре, јас сум тој службеник на МВР кој ја сликаше фотографијата на наводниот германски турист пред Бристол на која се гледа паркираното ами 6, ден пред атентатот. Еден од државна (н.з., Дирекцијата за државна безбедност) ми рече да сликаме куп фотки секој ден, не ми објаснуваше зошто. Јас сликав и му ги предадов фотографиите и негативите нему и заборавив", пишува Фрчкоски за тоа што му кажал некогашниот полицаец на некогашниот негов шеф, во кабинетот на сега веќе "еминентниот" професор и "експерт" без чија запршка нема политичка чорба во Македонија!
Бившиот министер, кој неуспешно ја водеше истрагата за трагикомичниот атентат на Глигоров извршен токму во негово време, на овој начин признава дека атентатот не бил организиран од надворешни фактори како што најавуваше во 1995 г., туку од внатрешни структури, полициски структури.
Со сета нему својствена апсурдност, Фрчкоски раскажувајќи ја "прикаската" пропушта да потсети дека тој беше челникот во МВР во тоа време, тој и’ издаваше наредби на Дирекцијата за државна безбедност и, згора, сите информации му беа достапни. Сега, 13 несреќни години подоцна, се прави невешт, вистинољубив, безмалку безгрешно зачнат!
Зошто и токму сега Фрчкоски го објавува ова? Кои се мотивите на министерот кој не го реши случајот, а за тоа подоцна од неговиот премиер Црвенковски наместо со оставка беше награден со позицијата министер за надворешни работи? Кои, пак, биле мотивите на човекот, кој отишол право кај својот поранешен шеф, а не кај сегашната министерка за внатрешни работи или во јавното обвинителство кои го водат случајот?



-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 20:58
more sum vi rekol deka ovoj branko e opasen...i kaj trajkovski ima mesano prsti ovoj...covekot ne saka konk*rencija...i sto e najloso sve resava so eliminacija...

-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: moira
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 00:59
Originally posted by moira moira напиша:

Ако требаше да се одмота клопчето оддамна ќе се одмоташе. Немаше да стане јазол, искрено мислам дека зад ова стои нешто големо, од кое треба да се одвлече вниманието на јавноста. Инаку нема логика после 13 години по атентатот, човекот кој беше министер на МеВеРето и чиишто познаници и пријатели се споменатите сведоци да не знаел досега апсолутно ништо за сето тоа, и ете деновиве го посетиле и просветлиле и тој веднаш оп, колумна со сознанијата за атентатот!


...пак се цитирам самата себе...истата исповед во облик на колумна од нашиот ценет колумнист излезена е една недела претходно во еден друг дневен весник, Нова Македонија, но тогаш никој не и обрнал внимание...интересно, нели?...дури подоцна откако ке се случат низа неуспеси во однос на спорот со Името и останати работи, оп исповетта искача во Дневник и се дига целата оваа врева, се ангажираат медиуми, нивинарите се во потрага по вистинитоста на напишаното, дури и јавниот обвинител се разбуди и огласи со изјава,  и веднаш колумнистот беше повикан да даде изјава пред надлежните органи...мошне интересно...само кој ќе ми објасни ЗОШТО СПИЕА ПОВЕКЕ ОД НЕДЕЛА ДЕНА или колумна во Нова Македонија и колумна во Дневник нема иста тежина?...




-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 15:33
Не се работи за колумна на Фрчковски, туку за новинарски напис, во кој пишива (дел):
 
“На 3 октомври „Нова Македонија“ ја објави оваа фотографија и двете верзии за тоа кој е всушност вистинскиот фотограф. Љубомир Фрчкоски, кој за време на атентатот беше министер за внатрешни работи, изјави дека бил запознаен со информациите за фотографијата, дека тоа бил оперативец на ДБК.Тоа е сосема спротивно од официјалната верзија, дека фотографијата всушност сосема случајно ја направил некој германски турист. Од тогаш до вчера не се огласи ниту полицијата, а уште помалку македонското обвинителство.

Во вчерашната колумна во „Дневник“ Фрчкоски раскажува дека деновиве оперативецот од ДБК сосема случајно се појавил кај него.“

Во написот од 3 октомври пишува: http://“Од%20многуте%20информации,%20последната%20до%20која%20дојде%20„Нова%20Македонија“%20е%20судбината%20на%20фотографијата%20објавена%20во%20медиумите%20на%20која%20се%20гледа%20автомобилот-бомба%20„ситроен%20ами%208“,%20паркиран%20пред%20хотелот%20„Бристол“%20ден-два%20пред%20атентатот...“%20DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=198&top=1&ArticleID=8330 - “Од многуте информации, последната до која дојде „Нова Македонија“ е судбината на фотографијата објавена во медиумите на која се гледа автомобилот-бомба „ситроен ами 8“, паркиран пред хотелот „Бристол“ ден-два пред атентатот...“  

Во написот има и други интересни моменти, а зошто на него не реагирала полицијата?
Изгледа никој веќе не чита Нова Македонија, па ни полицајците...голема%20насмевка

 



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 15:37
Јас се повеќе си мислам дека Фрчко останал шворц, па му текнало да се пријави за наградата од еден милион евра, која сеуште важи за оној кој ќе достави клучна информација за истрагата...голема%20насмевка

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 20:51
Тешко дека ќе е тоа. Но, поизвесно е дека на некој друг му зависи главата па решил да прозбори.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: laki svedska
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 00:32

Ja mislam kako po obicaj Frle nas pak saka da e vo centarot na site slucuvanja a normalno od toa saka i nesto da profitira pa razmisluvam na slednovo :
Posto nasiot "sakan" predsedatel na drzava saka da se vrati vo politickiot zivot i normalno deka nikoj vo SDSM-ot ne mu e ni do kolena toa lesno moze da go ostvari a tuka profesorov ne pominuva ni pod razno( setete se samo koga bil samaran od Brance) e sega vo dogovor so nekoj potencijalen kandidat za lider na partijata imaat napraveno plan da go kompromitiraat Brance za da ne dojde pak na vlast a , sekako za toa da bide velikodusno nagraden
Ja mislam deka e toa patkata sto sega saka uceniov da ni ja sitne , a ne e i nevozmozno deka poedini lica od spomnatite se i stvarno vmesani vo atentatot.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 09:13
Originally posted by moira moira напиша:

Интересен текст:
Бранко нарача, УДБА изврши, Фрчкоски покрива?! 

Напишано од http://www.forum.com.mk/index.php?option=com_comprofiler&task=userProfile&user=68&Itemid=100 - Екипа на Форум   
14:22 - 23.10.2008
Бившиот министер за внатрешни работи Љубомир Данаилов Фрчкоски, од комотната позиција на универзитетски професор во вторникот конк*рираше за наградата од 1 милион евра што ја дава МВР за битна информација во врска со атентатот на Киро Глигоров. Професорот не можеше да ја открие мистеријата за тоа кој се обиде да го убие претседателот на "Оазата на мирот" додека тој беше министер во МВР, но затоа 13 години подоцна во неговиот универзитетски кабинет му дошол "крунски сведок", негов полицаец, кој му дал јасна слика за тоа што се случувало во структурите со кои тој, инаку, раководеше и на кои им издаваше наредби

Според Фрчко, Бранко го нарачал атентатот, ДБК го извршила, а тој го покрил. И тоа во Вашингтон, каде што замина како полицаец, а се врати како дипломат.
Признанието на професорот во целост ја потврдува анализата на Форум, објавена пред две недели по повод 13 години од трагичниот настан, дека атентатот на Глигоров беше само обид да се исплаши претседателот кој упорно и тврдоглаво инсистираше на борба против организираниот криминал, наспроти тогашниот премиер Бранко Црвенковски за кого отворено се ширеа муабети дека е близок со структури кои го организираа шверцот со нафта и цигари, како и пирамидалните штедилници.
Впрочем, уште во тоа време се говореше дека Црвенковски бил приморан од Глигоров да го одржи познатиот говор во Собранието за расчистување со "октоподот" и за криминалните "пипки" кои длабоко навлегле во државните структури.
"Професоре, јас сум тој службеник на МВР кој ја сликаше фотографијата на наводниот германски турист пред Бристол на која се гледа паркираното ами 6, ден пред атентатот. Еден од државна (н.з., Дирекцијата за државна безбедност) ми рече да сликаме куп фотки секој ден, не ми објаснуваше зошто. Јас сликав и му ги предадов фотографиите и негативите нему и заборавив", пишува Фрчкоски за тоа што му кажал некогашниот полицаец на некогашниот негов шеф, во кабинетот на сега веќе "еминентниот" професор и "експерт" без чија запршка нема политичка чорба во Македонија!
Бившиот министер, кој неуспешно ја водеше истрагата за трагикомичниот атентат на Глигоров извршен токму во негово време, на овој начин признава дека атентатот не бил организиран од надворешни фактори како што најавуваше во 1995 г., туку од внатрешни структури, полициски структури.
Со сета нему својствена апсурдност, Фрчкоски раскажувајќи ја "прикаската" пропушта да потсети дека тој беше челникот во МВР во тоа време, тој и’ издаваше наредби на Дирекцијата за државна безбедност и, згора, сите информации му беа достапни. Сега, 13 несреќни години подоцна, се прави невешт, вистинољубив, безмалку безгрешно зачнат!
Зошто и токму сега Фрчкоски го објавува ова? Кои се мотивите на министерот кој не го реши случајот, а за тоа подоцна од неговиот премиер Црвенковски наместо со оставка беше награден со позицијата министер за надворешни работи? Кои, пак, биле мотивите на човекот, кој отишол право кај својот поранешен шеф, а не кај сегашната министерка за внатрешни работи или во јавното обвинителство кои го водат случајот?



Да. Се е во ред доколку како и сама кажуваш Фрчковски самиот себе уште во старт не се негира. Или можеби тоа е последица на бунило- но тогаш како личност треба да добие свој третман и сосема друг класификација од што како последица треба да му се одземе правото на Универзитетски Професор..
Но,во ред. Условно се сложувам дека е така. А, што работеше сиве овие 13- години универзитетскиот КОЛУМНИСТ Фрчковски? Зошто во ниту една колумна не спомна бар нешто за Здрвко Василев?- колку за појасновање: Василев пред да стане судија работеше се до 1975 година во тогаш СВР во Скопје а потоа стана судија. Значи беше комплетна личност за водење на успешни истраги. До неговата мистериозна смрт сите истраги и целокупната негова работа беше врвна, па затоа и беше наградуван и пофалувам. Но, сепак некому му сметаше. Затоа и наеднаш мистериозно завши неговит живот.
Што ли во себе таи Фрчковски? Зошто не открие зошто и по чии налог стана директор на фондацијата Глигоров? Зар како министер тој имаше задача да се дружи со босовите од регионалното подземје- МУЛТИГРУПОТ?
Сето тоа кога ќе го презентира ќе биде добра приказна за обичниот народ. Но, само приказна. Приказна затоа што во ова лудо македонско реално време, време на можни се потешки економски и социјални кризи на обичниот народ потребну му се приказни за успивање. Но гледано од аголот на оние кои бар малку или повеќе ги работеле безбедносните работи не е така.
Сега очекувајте во стилот на екс првиот разузнавач Драган Стојмановски- Млекце, Фрчковски да почне да кажува како некој го издал а се со цел да ги сокрие сопствените негативности.
И да има свој ФЕЉТОН во најмала рака во неделниккот Фокус. И се ќе заврши као ништо во државава да не се случило.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: SuicideMessiah
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 09:42
Ne e ni Branko ni Frchko kriv tuka...glaven odgovoren i narachatel ke izleze Pavle Trajanov...zabluda e opasna stvar...neka vi tekne deka Pavle Trajanov beshe od sekogash nastroen protiv K.Gligorov kako togashen chelnik na DBK.Imeno Frchkovski ne e glup da prezentira dokazi ako znae deka gzot mu e vo ogan.

-------------
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former. " - Albert Einstein (1879- 1955)


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 10:06
nadvor od tema, ama koga e veke spomnat...

jas se sekavam deka koga Trajanov bese minister, sekade kade sto odese , parkinzite moraa da bidat prazni ... od kogo li toj tolku se plasese ?


Постирано од: SuicideMessiah
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 10:40
Poln Pogodok!

-------------
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former. " - Albert Einstein (1879- 1955)


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 11:19
Originally posted by SuicideMessiah SuicideMessiah напиша:

Ne e ni Branko ni Frchko kriv tuka...glaven odgovoren i narachatel ke izleze Pavle Trajanov...zabluda e opasna stvar...neka vi tekne deka Pavle Trajanov beshe od sekogash nastroen protiv K.Gligorov kako togashen chelnik na DBK.Imeno Frchkovski ne e glup da prezentira dokazi ako znae deka gzot mu e vo ogan.



Не би се рекло дека е така.
Фрчковски за да се извлече од сопствената каша спремен е да ги издаде сите инволвирани во неговата акција, само за да добие амнестија.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: SuicideMessiah
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 14:23
orlov ne lupaj... i aman so toa VEMEROVSKI filmchinja...deset pati go chitam istoto od simpatizeri na VEMERO potoa chudi se koga ke te etiketiraat kako takov...Edno e jasno ako Frchkovski si ja imashe muvata na kapata nemashe da go spomni svedokot...prosto e kako grav da mu se snevidi.Ne e do tolku glup aman.

-------------
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former. " - Albert Einstein (1879- 1955)


Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 14:58
@SuicideMessiah
Престани да навредуваш и внимавај како се обраќаш кон членовите!!!

Поздрав



-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk