Испечати | Затвори го прозорот

Во Шпанија да не има некој ?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7863
Датум на принтање: 25.Април.2024 во 19:25
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Во Шпанија да не има некој ?
Постирано од: nindza
Наслов: Во Шпанија да не има некој ?
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 11:48
slucajno ?

I sto stana so onaa preselnica tipkata sto kanese na gosti ???

ako ima nekoj neka pise


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata



Коментари:
Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 11:49
ne e aktivna vo momentov mislam deka nikot i bese preselnica_mkd....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 14:53
ok fala

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 18.Август.2007 во 22:36
За Македонската амбасада во Шпанија!

Znam deka moze stranava ne e za zalbi i poplaki ama se iznervirav pred nekoj den abe si mislam da ti se pljuknam vo drzavava nasa i site nejzini instiucii. Pazite ova neli nie si imame ambasadi nadvor od R.M koi glavno sluzat za pomos na makedonski gragani ili barem za toa se staveni e neznam za drugite ambasadi ama makedonska ambasada vo Spanija e 24 casa na odmor ili pauza ne daj boze da imas nekoj problem ili da ti treba nekoja informacija nema kade mora da se javis vo Skopje pa od tamu da ti kazuvaat sto kako ovie ovde spijat ma brate nema sansi da gi dobies a najveke mi e krivo amerikanci glupi vakvi takvi ama eden drugar si go izgubi pasosot pisa mail i drugiot den ete ti gi na vrata od amerikanski konzulat da se resi rabotata a ja ovde cista informacija za viza baram abe ne se pomacija ni mail da napisat moze nemoze nekakov odgovor da dadat . Stvarno ne mi e jasno sto praat osven toa aj da kazes puni se rabota spored statistika ima okolu 30 makedonci vo spanija dajta ve molam pa site 30 da barame nesto odednas nema da bide problem. Duri im pisav mail dali ima potreba da odam do Madrid ili ne ma nema nikakov odgovor ali zaebi toa e. Moze na nekoj ke mu bide odsadna statijava ali samo sakav da kazam deka e ova seriozen problem za onie koi ziveat vo stranstvo i e golema sramota za R. M

Pozdrav



Ова не го пишував јас туку го пастирав од друг член , па ме интересира дали е точно ова што го има напишано збунетостзбунетостзбунетост


-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 19.Август.2007 во 00:05
 Si bile dvajca gresni drugarii. Im doslo vreme da odat na onoj svet i Sveti Petar im veli :
 - Oti ste bile gresni mnogu ke odite vo pekolot, e sea birajte; ima zapaden vo koj sekoe sabajle u sedum po edna lazica gomna mora da izedete i istocen pekol kade ve ceka kofa so gomna, pa sea frlajte zrepka i odete.
 I oni si frlile zrepka koj kade mu padnalo i se dogovorile po izvesno vreme da se najdat.
 Se srekavaat po toa izvesno vreme i po tapsanje se rasprasuvaat na kogo kako mu e.
 Ovoj sto otisol u zapaden pekol : - A be germanska rabota, precizno, sekoe sabajle u sedum lazica gomna i posle sum sloboden.
 A ovoj od istocniot : - A be da ti kazam pravo ; de nemalo gomna, te nemalo kofa, te nemalo koj da gi donese i uste nemam ni probano.


Постирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 07:33
смеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеење

-------------
You are fired!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 01:12
изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување
изненадувањеизненадување

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 09:31
A be sega duri vidov deka nekoj prashuval dali ima nekoj Shpanija. Pa ako ima neka mi pishi. i jas sakam da zapoznaam. Zapoznav 4 ama nishto... ¨zafateni¨ mnogu se.

-------------
Прилепчанка


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 09:45
si si senioritta....el culo fantastico

un beso de makedonija

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 09:59
A be ti znajsh shto zboruvash!!!!!!лутина
 
 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 10:34
deka spanjolkite imat dobro gazence a za nasite ne ni sumljam

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: MENANY
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 21:41
Ne sum od spanija,ama mnogu si ja sakamголемо%20гушкање,sekoe letence si odam tamu i do kaj majorka,mi ostana ibiza,blaze tebe drugarce,kaj zivees,jas sum od komsiite,malku nalevoнамигнување,a sto se odnesuva do ambasadata,ne se sekiraj ne se samo tamu takvi nasite ambasadori,abe so denovi gi imam cekano tuka i placeno pred ambasada za da me pustat da vlezam,ne mozis da gi najdis,do dusa ovie vnatre se ama po cel den jadeja makdonlald,se nadevam eden den ke mu zastani na grlotoзадоволство!


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 09:49
Navistina e porazitelno kolku malku znaeme za Spanija, spanskiot mentalitet i ekonomija... na pochetokov mislev deka samo vo mojata familija e taka ama i forumdziite me razocharavte mnogu!!! тага
 
I ne samo toa tuku uste potazno e sto spancive znaat za nas. ednostavno mi se plachi koga ke slusnam sto znaat!!!
 
Znaci, imam namera da ja iskoristam temava ¨Vo Spanija da ne ima nekoj?¨za da vi pisam narednive denovi nekoi raboti za Spanija sto treba da gi znaete za da ne vi se smeat tamu kade sto ke tropnite nekoja glupost
 
Koj go interesa neka prasa sto i da e za Spanija a koj ne neka si odi i chita drugo sto go interesa... ima uste mnogu temi na forumov...
 
Za pochetok zabelezav deka na nekoi ne im e jasno kade e Spanija, pa niv da im kazam deka e vo EVROPA, vo istata vo koja sto sme i nie (im se dopagalo na nekoi ili ne ama i nie sme vo Evropa...намигнување). Znaci ne e vo Juzna Amerika... itn.
 
Za ova me pottikna eden chlen tuka na forumov (nema da kazam koj, bidejki ne sakam da go navredam kako toj mene). Se iznalupa gluposti za Spanija, a i najtazno bese sto bese ubeden deka e vo pravo...
 
Inaku, ne e loso da ne znaes, pa chovek uchi dodeka e ziv, tuku da si ubeden vo sprotivnoto...
 
I onaka malku mi e zdosadeno na forumov, prvo zatoa sto ne sum mnogu vo tek za nekoi raboti vo Makedonija i zatoa sto nekoi temi se ednostavno ¨zatrueni¨....
 
Znachi se chitame 
 
 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 22:02
abe aj ne zaebavaj....ima nekoj so ne znae kade e spanija!?!?!?среќасреќа
zalosno.....


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 10:13
Ostaj toa i ne e taka zalosno... da slusnish samo sto Spancite znaat za nas, taka procitale ne samo tie tuku i od drugi drzavi a i so svoi ochi sum procitala, mi se plachi koga ke slusnam... A toa go ima na INTERNET... Jas ne sum go napisala sigurno, nekoj imal interes taka da se pretstavi Makedonija....
 
 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 10:27
holla chica

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: blue666
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 10:30
sto ti znaci poliglota


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 10:31
si, mi amor

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 14:58
Незнам зошто очекувате некој нешто да знае за некоја друга држава кога не се доволно информирани ни за сопствената
Јас престанав да мислам повеќе на тоа, бидејќи гледам дека секаде има луѓе кои што се ги занимаат различни информации и има луѓе тапани, ама врска немаат од живот, тупи и ограничени за се.
Ниту Македонците се па толку информирани. Оно вистина на школо до 8 одд се учи светска географија но колку им останува на луѓето во глава за понатака во живот?!
Секој си гледа животот поедноставен да му биде, без многу замарање, освен поедини луѓе кои живо се интересираат за се и сешто.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 19:15
 
Тема: Во Шпанија да не има некој ?
 
 
Немет никој. Сите сне во Канада.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 11:03

Polar Bear, ima kako ne!!!намигнување

Vchera vo 2 Noemvri 2008 vo vesnikot ¨El Mundo¨ prijatno me iznenadi slednava vest za Makedonija. Pa eve prevod od vesnikot:
 
BALKANSKATA GRUPA SYNTESIS VCHERA GI ZAGREA MOTORITE I DENESKA GI GLEDAME POVTORNO VO PRIDRUZBA NA SINFONISKIOT ORKESTAR OD BURGOS 
 
Chlenovite na Balkanskata grupa ke se kachat na tribinata vo Burgos po vtor pat. Za prv pat se pretstavija vchera i toa za prv pat nadvor od Makedonija, zemjata na poteklo, otkrivajki ni tajnite od nivnoit album Identity kade sto mozeme da gi slusnime emotivnite izvedbi na pesnite vo kombinacija so izvornata muzika.
 
Vtorata shansa ke ja imaat deneska vo 19.30h i toa vo Teatro Principal vo Burgos pridruzeni od Simfoniskiot Orkestar od Burgos. Ke imaat moznost da ne prosetaat po svojata muzichka kariera y da im se pretstavat na publikata so ovaa edinstvenma kombinacija pomegu nivnata muzika i sinfonisktata muzika.
 
 
I posle nemalo Makedonci...трепкање
  


-------------
Прилепчанка


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 11:15
gi ima, mojata lepsa polovina bese skoro dve godini tam u severot zaglavena...

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: oliver30
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 02:18
za mak ambasada vo spanija? a da mi kazaa deka rabotela tamu nekoja daniela od prilep ja znae nekoj?


Постирано од: oliver30
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 02:26
ejj akaj se najde pa sega uste edna prilepcanka vo spanija????jas idam za nova godina tamu pa se gledame:)


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 09:54
Originally posted by oliver30 oliver30 напиша:

za mak ambasada vo spanija? a da mi kazaa deka rabotela tamu nekoja daniela od prilep ja znae nekoj?
 
Devojcheto sto raboti tamu mislam deka e od Prilep, i mislam deka se vika Meri...Dva pati sum bila ovaa godina poradi potreba i samo sum zbornala so taa Meri i so edno mashko sto raboti tamu. Drugi ne sum videla (a po glasovite imase i drugi tamu po sobiteголема%20насмевка). Ambasadata e na ubavo mesto vo centarot na Madrid Calle Ramon De La Cruz, paralelna na Goya i e vo eden stan najnormalen (t.e. nisto posebno).
 
Ambasadata se naoga vo edna zgrada na istoimenata ulica na vtori sprat. Na edinstvenata terasa kade sto se naoga Makedonskata ambasada se vee golemo zname na Makedonija. Taka znaes deka ne si ja utnal - tuka e ambasadata.Pred vrata gledash edna plochka vo pozlatena boja na koja pisuva Ambasada na Makedonija na Makedonski i Spanski. Arno ama ne im teknalo da pishat koj stan e, pa sekagash moram da prasuvam nekoj sto izleguva od zgrada. Potoa vleguvash i vlezot e onaka ubavo doteran, potsetuva na minatoto, kako i celata zgrada... Vnatre vo stanot e pristojno uredeno bez pompeznosti... tri beli fotelji i dve mali masicki na koi sto ima business spisanija na angliski od Makedonija, a na zidot sliki od Oxrid, potoa eden saren mal kilim na sredina (pretpostavuvam od IKEA) i toa. Za nashi uslovi i zemajki go vo predvid brojot na Makedonci tamu - MNOGU PRISTOJNO!!!  
 
Da ne zboruvam ponatamu za uslugite zosto da ne me prochita nekoj od tamu, pa posle ja zaebavmeголема%20насмевка! Nema mnogu Biljani tuka vo Spanija, a posebno Madridголема%20насмевка
 
Nema Makedonci tuka, i tie sto sme sosema sluchajno... ne e onaa tipichna imigracija od Makedonija za baranje podobar zivot... tuku druga prichina... Nikogas ne bila Spanija nasha destinacija za podobar zivot, kako sto e Kanada, USA, Australia, Germanija i sl...
 
Na pochetokot od devedesettite Spanija dozivuva golema kriza so nevrabotenost od okolu 25 % za po nekolku godini da se iskachi na osmo mesto na najsilnite ekonomii vo svetot (vo momentov e na osmo mesto). Vo momentov kako i cel svet ja zafati recesija, ama ne kako od 1993 i najvazno nikoj ne ochekuva taka da bidi. Znaat tie sto e siromashtija, ako mi se zanesuvaat tuka, trosat kako nenormalni... I tie za leb molea kako nasголема%20насмевка... Vo 60-tite, 70-tite i 80-tite pola Spanija bese nadvor da bara rabota... sega im smetaat strancite tuka... Kolku sme licemerni lugevoизненадување... Ne se chudete i nie sme isti, zato jas kako doma sum tukaголема%20насмевка
 
Chlen e na Evropskata Unija od 1986 godina, koga zaedno se pridruzuvaa so Portugalija.


-------------
Прилепчанка


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 16:44
Интересно Билјана...баш ме заинтересира..Инаку учам шпански па истражувам за Шпанија...Ме интересира - викаш нема многу македонци во Шпанија..А тие што се - се знаете ли меѓу себе?И каков е стандардот?Пристојни плати,скапо - нормално?


Постирано од: oliver30
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 21:46
WOW biljana pa ti da ne si profesorka?se salam taka treba dokazise deka si makedonka fala za informacijata se nadevam deka ke se snajdam ako treba da odam i do makedonska ambasada vo madrid se najubavo POZDRAV


Постирано од: oliver30
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 21:56
a da ne ima nekoj makedonec vo burgos?ili slaba rabota?


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 23.Ноември.2008 во 22:45
Originally posted by oliver30 oliver30 напиша:

a da ne ima nekoj makedonec vo burgos?ili slaba rabota?
 
E jas za vikendov bev Burgos... Toa vo cela Spanija ne mozesh da najdesh Makedonec pa Burgos ke imalo...Site Bugari i Romanci tamu se... Inaku odam Burgos za vikend koga mozam... Zamrznuvachka e tamu... Kazaa od utre mnogu ke se rasipi vremeto Burgos.
 
Bev Alcampo vikendov da si kupam nekoja dekoracija za Nova Godina...
 
Inaku, ako ti treba nesto pishi LP i ke se razberime podobro...
 
 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: darkomalaga
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 23:35
pozdrav do site,eve jas veke 5 godini ziveam vo malaga i do sega ne sum sretnal nitu eden makedonec,pa ako ima nekoj i saka drustvo za pivo ,neka je javi,cao


Постирано од: MacJoseph
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 14:52
Ние сме во Севиља неколку месеци, од февруари 2009. До сега не знаеме никој од Македонија во близина. Пишете на private. Би сакале да запознаеме некој македонец во Шпанија.
Поздрав


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 20:20

 A be, mnogu makedonci se javija od Spanija.



-------------
Прилепчанка


Постирано од: lilyallen
Датум на внесување: 08.Декември.2009 во 13:58
:) ima, ima Biljana i tie shto ne gi znaete...
Eve jas sum uste edna, mnogu podaleku od vas, vo Barcelona i tuka ima uste nekoj makedonec koi licno ne gi znam, imam slusnato samo deka ima edna ili dve familii. Jas se znam i poznavam so drugo devojce od tamu koja zivee ovde. Nakaj Costa Brava, treba da ima uste nekoj. :)
Biljana, dali znaes dali seuste funkcionira nasata ambasadata vo Madrid, dali seuste e na istoto mesto i dali imaat nekoja email adresa? Dodusa sto se, kozulat ili ambasada? Porano beshe konzulat i cinam na istoto mesto, vo istiot stan.
Barajki po internet me dovede do ovoj forum...
pozdravi i se citame povtorno


Постирано од: vanja_55
Датум на внесување: 31.Јануари.2010 во 20:28
Zdravo na site Makedonci vo Spania...Jas sum Vanja i od skopo sum ovde...Zivam vo Madrid...Ako ima nekoj ...Mozeme da se druzime...Pozdrav


Постирано од: maicka122
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 13:07
jas sum vo spanija kako aupair i se trudam da ja dobijam mak ambasada ama ne mi vraka na mail.ako nekoj e zainteresiran site zaedno vo madrid kaj ambasada:)
drugo care nema


Постирано од: maicka122
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 13:10
hey jas ziveam vo barcelona neznaev deka ima i tuka makedonci bas mie milo mozeme da se druzime!
jas sum tuka veke 1 mesec i ke bidam 1 godina pa bi sakala da sretnam makedonci


Постирано од: dina_dodo_dido
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 12:15
јас доаѓам често во Аликанте. има ли некој таму? знам дека има еден дечко, работи во кафич, летово сигурно ќе го запознам. ако има и некој друг, баш би било супер да се најдеме.

А во Валенсиа? летово ќе бидам на пракса таму.

инаку за иселеници незнам, ама секоја година од македонија во шпанија одат минимум 10 студенти на работа во шпански фирми.



Постирано од: dina_dodo_dido
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 12:17
во Барселона летово ќе има дечки на пракса. ако те интересира повеќе, побарај IAESTE Barcelona. таа е студентска организација, и преку неа имаме размена. лани се среќаваа во Gato Negro, еднаш неделно


Постирано од: ovcarce
Датум на внесување: 23.Јуни.2010 во 17:29
ej zdravo ja sum vo madrid veke 1 mesec kade si ti vo madrid?daj da se vidime da se druzime ja sum od skopje,probuvam da najdam rabota ima li nesto ili???pisi pozzzzz


Постирано од: MacJoseph
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 11:33
se uste nema nikoj drug vamu dolu juzno? Nakaj Sevilla? ;)
Maicka, dokolku seuste ne si dobila nisto od ambasada, pisi na pvt da ti dadam broj.
mailot im e na gmail... ti na koj im pisuvas?


Постирано од: LNA
Датум на внесување: 24.Септември.2010 во 04:10
ZDR!! I jas sum vo Madrid vekje 3god. Tapa e za rabota ako ne si so zanaet. Kako i sekade, predpostavuvam.
Pa javete se za druzenje ili za rabota : )
besos


Постирано од: dina_dodo_dido
Датум на внесување: 25.Февруари.2011 во 12:40
Zdravo! Jas so idniot soprug se selime vo Madrid naredniot mesec. Bas bi bilo super ako ima nekoj tamu da si pozborvam makedonski :) a sekako i bilo kakva pomos ili sovet so administracijata ke mi bide dobredojdena. se nadevam deka ke bideme vo kontakt.



Постирано од: didi1982
Датум на внесување: 18.Февруари.2012 во 14:34
Hi, jas sum momentalno vo Barselona, dojdov pred mesec dena, ke ostanam do juli ovaa godina, taka da ako ima nekoj nekoj nas, neka pise. Pozdrav i se nadevam nekoj ke pise


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 10:08
Hey makedonci , ima li nekoj u Spanija za da se videme , eve pred saat vreme stignav tuka pa denes i utre ke bidam vo Madrid ...........ako ima nekoj neka me kontaktira po lp
pozdrav pa se nadevam ke sretnam nekoj slucajno na ulicite tuka
 
 
Vreme e za utrinsko kafe da se rasonam  malce


-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 15:32
..како нема,еве јас сум во Барселона!...почекај ме,палам патиките...како и да е ќе дотрчам ,се гледаме вечер во 22,00 кај фонтаната.за пропознавање лесно е...ако видиш некој да стои одстрана и зјапа наоколу а највеќе во небо..тој сум!.големо гушкање

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 15:33
....blaze si im ....na tie shto gi ....ima!да

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 23:09
Tema: Во Шпанија да не има некој ?


Ima... eden kup Spanci... i Spanjolki

-------------
Incredible Blue


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 23:09
Mesito be

-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: UNITONO
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 20:49
pa nema mnogu makedonci ,jas ziveam veke 10 godini vo cantabria i ne sum zapoznala nikogo ,samo bugari premnogu


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Април.2012 во 10:57
kaj otide be?изненадување

...da ni kazeshe ...i shpanija da ne e ,...sluchajno,...pomizerna od...celata severna amerika ?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: victoria
Датум на внесување: 13.Април.2012 во 10:44
А бе, еден коментар да пишам атер да не ви се стори ама има македонци (малку, ама има) ама ептен ујдисани се со Бугарите па по нивни ум се тргнати т.е. многу од нив по деликтивни активности се тргнати, посебно сега кога нема работа. Многу криминал бе има од ова Романциве предводени мафии, страв да те фати.
То е. Ако има некој чесен македонец тука нека пиши Лична порака да си помуабетиме, а кој не е чесен ич да не се малтретира оти можи да нае*и Инаку јас сум во Јужен Мадрид.
Поздрав до сите и пишувајте на темава :)


Постирано од: NatashaT
Датум на внесување: 15.Мај.2012 во 20:33
Zdravo Makedonci,

Planirame so decko mi na pocetok na juni da odime vo Spanija, Magaluf,Majorka, da barame rabota. Sto mislite, moze da se najde rabota tamu koga kje stigneme, kakva e situacijata?

Nie barame i na internet, ama tesko vaka da ne primat.

Fala odnapred


Постирано од: LGBT
Датум на внесување: 13.Јуни.2012 во 15:27
Ако сака некој да објасни подобро како е можно да се емигрира во панија? Преку образование, колку пари и слично. Благодарам.


Постирано од: MacJoseph
Датум на внесување: 14.Јуни.2012 во 16:27
Nemojte da ve lazi umot da idite vo Spanija! Tesko se najduva rabota, ja nema ni za spancite, se kratat pari od site strani, se brka od rabota, itn, itn. Mozebi ke uspeete da najdite rabota po turisticki mesta, ama ke bidi na crno, a kontrolite se zasileni. Za obrazovanie da ne pravime muabet, vladata go skrati budgetot od obrazovanie (uste ednas), a i inaku obrazovanieto ne e na najvisoko nivo. I spanci i stranci gledaat da najdat nesto podobro otkolku Spanija.
Pozdrav


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Јуни.2012 во 16:45
a shto majka barash pa  u shpanija?изненадување

..ne gledash li deka i nivniot balon previsoko se dignal pa,...sega mu preostanuva ushte samo da pukne , ama ne se znae koga .

..na site  ke im pukbnat , samo makedonskiot ke ostane da lebdi ,...sam na  neboto ! намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 21.Јуни.2012 во 19:50
Македонскиот допрва ќе треба да се дува....споро оди ама се дува.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: maimak
Датум на внесување: 04.Октомври.2015 во 17:31
Здраво! Јас сум Македонец / шпански девојка и сакав да знам сите Македонци што живеат во Барселона. Ние може да биде еднаш неделно или месечно и се забавуваат!
(Por desgracia mi español es bastante mejor, porque nací y crecí aquí, pero adoro a la buena gente macedonia y nuestra cultura, escribidme!)

поздрави:)



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk