Испечати | Затвори го прозорот

Хемија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Наука
Опис на форумот: Астрономија, Генетика, Физика...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7847
Датум на принтање: 14.Јули.2024 во 10:00
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Хемија
Постирано од: *DrEaMeR*
Наслов: Хемија
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 00:07
Сакате ли хемија? Мене ми е најомилен предмет во училиште и за во иднина планирам да студирам хемија на ПМФ!

Сакате ли вие? И како ви оди? Дали ја сакате научно-истражувачката работа? Дали сакате да експериментирате? Tongue

- Јас го обожавам тоа!


-------------
Кога се сака се бара начин ... а кога не се сака се бара изговор!Коментари:
Постирано од: male4ka
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 00:41
Hehehe abe ne obozavam hemija,ama moze da se kaze deka e zabavno da eksperimentirasi da istrazuvasSmileProfesorkata da mi beshe bolje mozebi i ke sakav poveke hemija,ama ne eLOL


Постирано од: *DrEaMeR*
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 00:44
да, да, тоа многу зависи и кој ти предава , како  предава, и колку цени Smile

-------------
Кога се сака се бара начин ... а кога не се сака се бара изговор!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 00:52
hemija?,......od sedmo do kraj na sredno,...bev najdobar po hemija,....ama,poradi razni okolnosti zemav samo dve godini na hemiski fakultet,....i taka ostana!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: *DrEaMeR*
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 00:54
а зошто само 2 години си земал? кои се околностите ако не е тајна?

-------------
Кога се сака се бара начин ... а кога не се сака се бара изговор!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 01:20
pa,ima poveke,..pokraj drugite,...koga zapishav prva godina,imashe samo 16 ispiti do kraj ,...ne bev bash redoven student,....i ne polagav redovno ispiti,...ama,gi slushav redovno godinite,...pa taka i treta ja islushav,...i zapishav i sedmi semestar,,....duri za tablo se slikav,...ama ,togash koj kako ke dojdeshe za sekretar za obrazovanie,..ke si napravashe neshto po svoe ,..demek reformi,...i taka,...dodadoa ushte tri chetiri predmeti ,..i toa od onie najteshkite,...matematichki metodi ,fizika,...i da ne davam,...se se sobra,..i taka mi ostana samo toa shto go zemav,...ama taka beshe togash,...pred dvaeset i kusur godini,..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mark
Датум на внесување: 01.Јули.2007 во 20:24

pa Hemijata e ubava nauka iako za mnogu luge i edna od najteskite kako i biologijata. Jas mozebi ke se zapisam na medicinski fakultet uste ne se znae.Постирано од: хемичар
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 14:12
pozdrav do site mi idni kolegi


Постирано од: engie
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 14:38
Jas zavrsiv sredno hemisko..mislam deka se e jasnoсреќа.A i da ne zaboravam, se zabisav na Tehnoloski prehranben smer, ama za zal ne go zavrsiv zasto dojdov tuka.

-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 05.Август.2007 во 00:36
не да се фалам, ама одсекогаш хемија повеке ми одело од физика

уште од почетокот имав мерак на книгата по хемија, а таа професорката што ни предаваше не само што беше Мис на Македонија, туку многу добар карактер имаше среќа


-------------


Постирано од: *DrEaMeR*
Датум на внесување: 08.Август.2007 во 04:24
Originally posted by хемичар хемичар напиша:

pozdrav do site mi idni kolegi


еј а на факултет ли си?


-------------
Кога се сака се бара начин ... а кога не се сака се бара изговор!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 08.Август.2007 во 15:28
Како помал многу сакав сега послабо. Некогаш му помагам на другарми тој е прв во македонија и незнам 10 негде во светот мислам по хемија последно во Белорусија беше на олимпијада среќа

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: 551mb
Датум на внесување: 22.Август.2007 во 03:13
PREMNOGU E APSTRAKTNA ZA DA JA SVATAM


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Август.2007 во 01:05
si ima pravo pogore,...se sama teorija i apstrakcija,....nema vezbi ,..i slichni raboti,...nishto praktichno,.......................................bog da ......chuva!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 23.Август.2007 во 18:39


hemijata e sposobnost da se povrzuvaat razni hemijski elementi ...

elektrikata se bazira na slobodnite elektroni ...

hemijata se bazira na valentnosta na spojuvanje ...
toa se brojot na elektroni vo poslednata orbita ...

vodorodot e edno-valenten
kislorodot e dvo valenten ...

i taka se pravi H-O-H ...

ili H2O ... vodata ... :)

mnogu ednostavno ....

slicno se pravi i covekot ....
na mnogu ednostaven nacin ...

a ne slozeno kako sto ne ucea koga bevme mali ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: macenceto
Датум на внесување: 25.Декември.2007 во 20:17
 JAS OBOZAVAM HEMIJA I NEZNAM AMA SUPER E
NITU EDEN PREDMET NEMAM SAKANO I STUDIRANO TOLKU MN KAKO HEMIJATA
 
 
no sepak na kraj moite studii pominaa vo drug pravec...


-------------


Постирано од: hacko
Датум на внесување: 04.Јануари.2008 во 15:53
Originally posted by *DrEaMeR* *DrEaMeR* напиша:

Сакате ли хемија? Мене ми е најомилен предмет во училиште и за во иднина планирам да студирам хемија на ПМФ!

Сакате ли вие? И како ви оди? Дали ја сакате научно-истражувачката работа? Дали сакате да експериментирате? Tongue

- Јас го обожавам тоа!


Sakam da ekspirementiram,no inaku povekje ja sakam fizikata

-------------
Svijet je okrutan...Okrutniji od juce...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јануари.2008 во 01:32
Originally posted by hacko hacko напиша:

Sakam da ekspirementiram,no inaku povekje ja sakam fizikata
Па и во физиката постојат експерименти, и таму можеш да експериментираш.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: IN@
Датум на внесување: 30.Март.2008 во 21:53
Obozavam Hemija nema pouba prirodna nauka, premnogu e sovrsena


Постирано од: *DrEaMeR*
Датум на внесување: 17.Јули.2008 во 15:34
Originally posted by IN@ IN@ напиша:

Obozavam Hemija nema pouba prirodna nauka, premnogu e sovrsena


точно


-------------
Кога се сака се бара начин ... а кога не се сака се бара изговор!


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 14:26
Додека учев порано многу ми се допагаше хемијата. Во средно не учиме Хемија и се оддалечив од неа. Како и да е хемијата е закон предмет.


Постирано од: xman
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 20:08
хемијата и физиката се надоврзуват и убаво е да се изучуват и двете науки, а за тоа е најсоодветен мислам технолошки факултет. јас сум машинец и стварно жалам шо имам ногу малку познавање од хемија.


Постирано од: Рокси
Датум на внесување: 08.Септември.2008 во 16:50
Originally posted by *DrEaMeR* *DrEaMeR* напиша:


Сакате ли вие? И како ви оди? Дали ја сакате научно-истражувачката работа? Дали сакате да експериментирате? Tongue

- Јас го обожавам тоа!Ја сакам хемијата и се шо е поврзано со неа

-------------
Eternity is a mere moment.. just long enough for a joke!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 01.Февруари.2009 во 22:23
da,poveke od fizika.
prvo mora da dojde do hemija kao bi doslo do fizicki kontakt

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 09:49
смеење Абе забеган еден! голема%20насмевка плазење Децава зборуваат за школски предмети, а ти одиш на „применета хемија“!   

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 16.Февруари.2009 во 16:24
od fizi4ko nema po ubo:D:D

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 11:45
hemijata e del od mojata profesija i sekogas sum ja sakala


Постирано од: Kostova
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 01:08
da ne imate nesto vo vrska so Srebro podatoci zanimlivosti ae pisiste ako imate tnx odnapred


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 08:50
mene najdobar link mi e ovoj.. za skolska hemija....ama e na hrvatski
 
http://www.svethemije.com/ - http://www.svethemije.com/


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 20:29
...uste koga ke pocneme da izdvojuvame etericni masla, da duvame baloi so jaglerod dioksid od mineralna voda, odreduvame sostav na analgetici

gi obozavam tie vezbi, sekoj eksperiment e neobicen na svoj nacin

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 21:29

Kako su elementi dobili imena?

Svaki element nosi svoju priču. Ovo je priča o tome gde i kada je otkriven i zašto je dobio baš to ime. Ako ste mislili da znate kako da dokažete jon broma, da li ste ikad, da li ste ikad pomislili da znate da dokažete i "smrad"?

 1. Vodonik je otkriven u Engleskoj. Ime je dobio od grčkih reči hudor (voda) i gennan (stvarati).
 2. Helijum je otkriven u Škotskoj, a ime je dobio po grčkoj reči helios (sunce). Helijum je pre toga bio identifikovan (pomoću specifičnog spektra) na suncu. Može se reći da je helijum jedini element koji je nije prvo otkriven na zemlji.
 3. Litijum je izolovan u Švedskoj. Ime je dobio od grčke reči lithos (kamen).
 4. Berilijum je izolovan nezavisno u Francuskoj i Nemačkoj. Ime je dobio po dragom kamenu i mineralu berilu u čiji sastav ulazi.
 5. Bor je otkriven u Engleskoj odnosno Francuskoj. Ime je dobio po mineralu boraksu u čiji sastav ulazi.
 6. Ugljenik je čovečanstvu poznat iz najstarijih vremena. Može se predpostaviti da je to prvi element koji su ljudi upoznali ( u obliku uglja po kome je i dobio ime - grčki carbo). Vrlo zanimljiva podudarnost jer se i ceo živi svet upravo zasniva na ugljeniku.
 7. Azot je otkrio škotski hemičar. Ime je dobio od latinskih reči nitros (šalitra) i genes (stvarati, graditi). Lavoazje uvodi i ime od grčkih reči a i zoe (ili vie) što znači "bez života".
 8. Кiseonik je otkriven 1772. u Švedskoj i 1774. u Engleskoj. Ime mu dolazi od grčkih reči oxus (kiselina) i gennan (graditi).
 9. Fluor je izolovan u Francuskoj. Ime je dobio po grčkom fluo (tečno). Ovo naizgled čudno ime dobio je po mineralu fluoritu koji je služio za sniženje temperature topljenja drugih minerala.
 10. Neon su je otkriven u Engleskoj. Ime je dobio po grčkoj reči neos (nov).
 11. Natrijum je otkriven u Engleskoj. Ime je dobio po latinskoj reči natrium (soda).
 12. Magnezijum je takođe takođe otkriven u Engleskoj. Ime je gobio po drevnom gradu u Maloj Aziji (Magnesia).
 13. Aluminijum je izolovan u Danskoj. Ime je dobio po mineralu stipsi (latinski alumem) ili alaunu u čiji sastav ulazi.
 14. Silicijum je otkriven u Švedskoj. Ime je dobio po latinskoj reči silex (kvarc).
 15. Fosfor je otkriven u nemačkoj. Ime mu dolazi od grčkih reči phos (svetlo) i phoros (nosilac).
 16. Sumpor je poznat od davnina, a ime mu dolazi od latinskog naziva sulphur.
 17. Hlor je izolovan u Švedskoj i dobio je ime zbog karakteristične boje. Latinski khloros (zelen).
 18. Argon je prvi izolovan plemeniti gas (Škotska, 1894). Ime je dobio od grčke reči argos (lenj, trom, inertan).
 19. Kalijum je otkriven u Engleskoj, a ime mu dolazi od arapskog al kali (biljni pepeo). Veoma značajno jedinjenje kalijuma je njegov karbonat (potaša) koji se dobijao iz pepela biljaka.
 20. Kalcijum je otkriven u Engleskoj, a ime mu dolazi od latinske reči calx (kreč).
 21. Skandijum je otkrviven u Švedskoj, a ime je dobio po Skandinaviji.
 22. Titan je otkriven u Engleskoj i ime je dobio po grčkim divovima (Titanima).
 23. Vanadijum je prvi put izolovan u Švedskoj, a ime je dobio po skandinavskoj boginji ljubavi, Vanadis.
 24. Hrom je otkriven u Francuskoj, a ime mu dolazi od grčke reči Chroma (boja), jer se neka njegova jedinjenja koriste za boje.
 25. Mangan je otkriven u Švedskoj, a ime mu dolazi od italijanske reči manganese, koja je nastala od latinske mangnes (magnet).
 26. Gvožđe je čovečanstvu poznato od davnina, a ferrum je njegovo latinsko ime.
 27. Kobalt je otkriven u Švedskoj. Za rude kobalta se dugo verovalo da su rude bakra, ali iz njih se nikako nije mogao izdvojiti bakar, te su ga prozvali kobold (zao duh rudnika).
 28. Nikal je takođe otkriven u Švedskoj, a priča o imenu mu je slična kao za kobalt. Ime je dobio po nemačkim rečima kupfernickel (đavolski bakar) ili samo nickel (đavo).
 29. Bakar je ljudima poznat od davnina. Ime je dobio od latinske reči cyprium (ostrvo Kipar, na kom su se nalazile zalihe bakarnih ruda).
 30. Cink je otkriven u Nemačkoj. Ime mu dolazi od nemačke reči zin, što znači kalaj.
 31. Galijum je otkriven u Francuskoj po kojoj je dobio i ime (rimska pokrajina Galija).
 32. Germanijum je otkriven i dobio je ime u po Nemačkoj.
 33. Arsen je otkrio alhemičar Albertus Magna. Ime mu dolazi od grčke reči arsenikos, žuti pigment. Grci su kao žuti pigment koristili arsen-trisulfid.
 34. Selen je prvi pu izolovan u Švedskoj. Ime mu dolazi od grčke reči Selene (Mesec).
 35. Brom je otkriven u Francuskoj, a Antoniju Balardu smetao je miris bromovih isparenja, te ga je nazvao po grčkoj reči bromos (smrad).
 36. Kripton je otkriven u Škotskoj, a ime je dobio po grčkoj reči kryptos (skriven).
 37. Rubidijum je prvi put izolovan u Nemačkoj, a ime mu dolazi od latinske reči rubidus (crveno). Rubidijumove soli boje plamen izrazito crveno.
 38. Stroncijum je otkriven u Škotskoj, a na imenu može da zahvali malom škotskom gradu Stroncijanu. Blizu grada je bilo nalaište rude stroncijanita koja je po gradu dobila ime, a u čijem se sastavu nalazi stoncijum.
 39. Itrijum je otkrviven u Finskoj, a jedan je od četiri elementa koji su dobili ime po gradu Iterbiju u  Švedskoj.
 40. Cirkonijum je otkriven u Nemačkoj, a ime je dobio po mineralu cirkonu u čiji sastav ulazi.
 41. Niobijum je otkriven u Engleskoj. Ime mu je pozajmila ćerka grčkog mitološkog junaka Tantala (Nioba). Tako između Tantala i Niobijuma postoje bliske rodbinske veze. Dugo se smatralo da su ta dva elementa jedan.
 42. Molibden je otkriven u Švedskoj, a ime mu dolazi od grčke reči molubdos (sličan olovu).
 43. Tehnicijum je otkriven u Italiji, a ime mu dolazi od grčke reči technetos (veštački), jer je to prvi veštački dobijen element.
 44. Rutenijum je otkriven u Rusiji, kojoj može zahvaliti i na imenu. Ruthenia je latinsko ime za Rusiju.
 45. Rodijum je prvi put izolovan u Engleskoj. Ime je dobio po grčkoj reči rhodon (roze), jer njegove soli rastvor boje u roze.
 46. Paladijum je otkriven u Engleskoj. Postoje dva tumačenja o njegovom imenu. Po prvom mu je ime pozajmio asteroid Palas, koji je pao dve godine pre njegovog otkrića. Po druogom je dobio ime po boginji Atini (ili Atini Paladi), grčkoj boginji mudrosti.
 47. Srebro je ljudima poznato od davnina. Latinsko ime je argentum.
 48. Kadmijum je prvi put izolovan u Nemačkoj iz cinkove karbonatne rude. Ova ruda je na grčkom kadmeia, a na latinskom cadmia.
 49. Indigo je otkriven u Nemačkoj. U njegovom spektru dominira indigo plava.
 50. Kalaj je čovečanstvu poznat od davnina. Njegovo latinsko ime je stannum.
 51. Antimon je čovečanstvu poznat od davnina. Ime mu je vrlo čudno. Dolazi od grčkih reči anti (suprotno) i monos (sam, usamljen, jedini). Simbol (Sb) mu pak dolazi od latinske reči. Većinom se spominje reč stibium, ali i to je predmet brojnih špekulacija.
 52. Telur je otkriven u Rumuniji, a ime mu dolazi od grčke reči tellus (Zemlja).
 53. Jod je otkriven u Francuskoj, a ime je dobio zahvaljujući svojoj ljubičastoj boji (grčki iodes).
 54. Ksenon je otkriven u Škotskoj, a ime mu dolazi od grčke reči xenon (stran).
 55. Cezijum je otkriven u Nemačkoj, a ime je dobio po latinskoj reči ceasius (nebesko plavo). Njegove soli boje plamen u plavo.
 56. Barijum je otkriven u Engleskoj, a ime mu dolazi od latinske reči barys (težak).
 57. Lantan je otkriven u Švedskoj. Ime mu potiče od grčke reči lanthanein (prikriti se).
 58. Cer je otkriven u Švedskoj, a ime je dobio po asteroidu Ceresu, otkrivenom dve godine pre njegovog otkrića.
 59. Prazeodim je otkriven u Austriji. Ime mu dolazi od grčkih reči prasios (zelen kao praziluk) i didymos (blizanac). Soli ovog elementa su zelene, a element se često mešao sa neodimom prilikom idenitifikovanja.
 60. Neodim je otkriven u Austriji. Ime mu dolazi od grčkih reči neos (nov) i didymos (blizanac). Kao što je već rečeno, naučnici su ga dugo mešali sa prazeodimom.
 61. Prometijum je otkriven u Sjedinjenim Državama, a ime mu je pozajmio grčki junak Prometej.
 62. Samarijum je otkriven u Francuskoj. Ime je dobio po mineralu samarskitu. Samarskit je pak dobio ime po ruskom rudarskom sekretaru Kolonelu Samarskom.
 63. Europijum je otkriven u Francuskoj. Ime mu je pozajmila Evropa.
 64. Gadolinijum je otkriven u Švajcarskoj. Ime je dobio u čast finskog hemičara Johana Gadolina koji je proučavao lantanoide.
 65. Terbijum je prvi put izolovan u Švedskoj i drugi je u nizu elemenata koji mogu na imenu da zahvale Švedskom gradu Iterbiju.
 66. Disprozijum je otkriven u Francuskoj, a ime mu dolazi od grčke reči dysprositos (nepristupačan).
 67. Holmijum je otkriven u Švajcarskoj, a ime je dobio po latinskom nazivu za Stokholm (Holmia).
 68. Erbijum je prvi put izolovan u vedskoj. Treći je u nizu elemenata koji su dobili ime po Švedskom gradu Iterbiju.
 69. Tulijum je, kao i mnogi elementi iz grupe retkih zemalja, otkriven u Švedskoj. Ime mu dolazi od drevnog naziva za skandinaviju (Thule).
 70. Iterbijum je poslednji u nizu elemenata koji, mada nije otkriven u Švedskoj (već u Švajcarskoj), može da zahvali na imenu švedskom gradu Iterbiju. Svakako, ne nezasluženo.
 71. Lutecijum je otkrivenh u Francuskoj. Ime mu dolazi od drevnog naziva za Pariz (Lutetia).
 72. Hafnijum je otkriven u Danskoj, a ime je dobio pr latinskom nazivu Kopenhagena (Hafnia).
 73. Tantal je otkriven u Švedskoj, a ime je dobio po Tnatalu, mitološkom grčkom kralju.
 74. Volfram je otkriven u Španiji. Ime je dobio po švedskom tungs ten (težak kamen). Simbol dolazi od nemačkog imena wolfram.
 75. Renijum je otkriven u Nemačkoj. Ime mu dolazi od Rajnske obalsti u Nemačkoj.
 76. Osmijum je otkriven u Engleskoj. Ime je dobio po grčkoj reči osme (smrad). To je metal oštrog mirisa.
 77. Iridijum je otkriven u Engleskoj i Francuskoj. Ime mu dolazi od latinskih reči iris, iridis (duga). Mnoge njegove soli su jarko obojene.
 78. Platina je otkrivena u Peruu. Ime je dobilam, po španskoj reči platina (malo srebro).
 79. Zlato je ljudima poznato od davnina. Latinsko ime je aurum.
 80. Živa je čovečanstvu poznata od davnina. Simbol dolazi od latinske reči hyhydragyrum koja pak potiče od grčke hydragyros (tečno srebro). Upotrebljava se i naziv merk*r koji dolazi od grčkog boga Merk*ra, glasnika bogova.
 81. Talijum je prvi put izolovan u Engleskoj. Ime mu dolazi od grčke reči thallos (mladica). U njegovom spektru dominira svetlozelena boja.
 82. Olovo je ljudima poznato od davnina. latinski naziv je plumbum.
 83. Bizmut je čovečanstvu poznat od davnina. Ime mu dolazi od nemačke reči wismuth čije tačno značenje nije jasno, ali se predpostavlja da znači "bela masa".
 84. Polonijum je otkriven u Francuskoj. Ime je dobio po Poljskoj, domovini Marije Kiri.
 85. Astat je otkriven u Sjedinjenim Državama. Ime je dobio po grčkoj reči astatos (nestabilan).
 86. Radon je otkriven u Nemačkoj, a ime je dobio po elementu radijumu kada je utvrđeno da nastaje radioaktivnim raspadom radijuma.
 87. Francijum je otkriven u Francuskoj po kojoj je i dobio ime.
 88. Radijum je otkriven u Francuskoj, a ime mu dolazi od latinske reči radius (zrak).
 89. Aktinijum je takođe otkriven u Francuskoj. Ime mu dolazi od grčke reči aktinos (mlaz, zrak).
 90. Torijum je otkriven u Švedskoj. Ime je dobi po skandinavskom bogu gromovniku - Toru.
 91. Protaktinijum je otkriven u Engleskoj odnosno Francuskoj. Pošto njegovim radioaktivnim raspadom nastaje aktinijum, dobio je ime "otac aktinijuma" ili protos aktinijum.
 92. Uran je otkriven u Nemačkoj, a ime je dobio po planeti Uranu.
 93. Neptunijum je otkriven u Sjedinjenim Državama, a ime je dobio po planeti Neptunu.
 94. Plutonijum je otkriven u Sjedinjenim Državama, a ime je dobio po planeti Plutonu.
 95. Americijum je otkriven u Sjedinjenim Državama, a ime je dobio analogno europijumu.
 96. Kirijum je otkriven u Sjedinjenim Državama, a ime je dobio u čas suprujnika Kiri.
 97. Berkelijum je otkriven u Sjedinjenim Državama. Ime je dobijo po Berkliju, središtu Kalifornijskog univerziteta i Instituta za nuklearna istraživanja.
 98. Kalifornijum je otkriven u Sjedinjenim Državama. Ime je dobio po državi i univerzitetu.
 99. Ajnštajnijum je otkriven u Sjedinjenim Državama. Ime je dobio u čast Alberta Ajnštajna.
 100. Fermijum je otkriven u Sjedinjenim Državama. Ime je dobio u časta naučnika Enrika Fermija.
 101. Mendeljevijum je otkriven u Sjedinjenim Državama i ime je dobio u čast Mendeljejeva.
 102. Nobelijum je otkriven u Rusiji. Ime je dobio po Alfredu Nobelu.
 103. Lorencijum je otkriven u Rusiji odnosno Sjedinjenim Državama. Ime je dobio po Ernestu Lorencu, osnivaču Instituta za nuklearna istraživanja koji nosi njegovo ime.
 104. Raderfordijum je otkriven u Sjedinjenim Državama. Ime je dobio u časta Ernesta Raderforda, novozelandskog fizičara.
 105. Dubnijum je otkriven u Rusiji u Institutu za nuklearna istraživanja u Dubni po kome je i dobio ime.
 106. Siborgijum je otkriven u Rusiji. Ime je dobio u čast velikana nuklearne fizike, Glena Teodora Siborga koji je zaslužan za sintezu velikog broja transuranskih elemenata. To je bio prvi živi naučnik po kome je nazvan neki element.
 107. Borijum je otkriven u Rusiji, a ime je dobio u čast Nilsa Bora.
 108. Hasijum je otkriven u Nemačkoj. ime je dobio po nekadašnjoj nemačkoj kneževini Hass-Darmstradt, sada pokrajini u kojoj se nalazi Institut za istraživanje teških jona koji je i otkrio ovaj element.
 109. Majntermijum je otkriven u nemačkoj. Ime je dobio po vedskoj naučnici Lisi Majnter koja je pomagala pri otkriću protaktinijuma i otkrila fisiju urana.
 110. Darmštatijum je otkriven u Nemačkoj u GSI institutu u Darmstradtu po kome je i dobio ime.
 111. Rendgenijum je otkriven u Nemačkoj. Ime je dobio u čast velikog nemačkog naučnika, nobelovca koji je otkrio x-zrake.

Tu se, nažalost, završava priča o imenima elemenata. IUPAC je odbio predloge naučnika iz Darmstradta za imena elemenata 109 i 111, te su se naučnici iz Darmstradta odrekli prava da daju imena elementima koje su otkrili. Mada je IUPAC na kraju prihvatio njihove predloge, protest nije prestao, a istu praksu nastavili su i naučnici iz Dubne. IUPAC je novootkrivenim elementima dao privremena imena koja se sastoje iz latinskih naziva brojeva.zoshto bi bilo dosadno ova?збунетост


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 22:47
ne be stanko...super eголема%20насмевка

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 18.Мај.2009 во 22:24
Originally posted by lane62 lane62 напиша:

mene najdobar link mi e ovoj.. za skolska hemija....ama e na hrvatski
 
http://www.svethemije.com/ - http://www.svethemije.com/


SVEUCILISHTE u Zagrebu je najstarija kukja znanosti.
Taka i od tamu site knigi od prirodnite i drushtvenite nauki vo najgolem del pretezjno se na Croacijskom jeziku.
Shto sme nie vinovni shto nasite znanstvenici gi brkale nadvor.-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 14:24
Не стојам толку добро со хемијата ви школо...Редам 4 и 5...Инаку е се на се, интересен предмет.среќа

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: tevis
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 19:59
Онака не ја сакам баш хемијата..
иначе да ве замолам вчера учевме за равенки оние основни за вас и валентност(ова го знам појше).али ја си неам појма.во среда правам тест и ми треба некој да ми објасни
ке ми помогнете.?
фала однапред


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 20:08
Па валентноста е најлесна работа,но тоа не ти треба кога се работи за реакции.
Валентноста ти кажува колку електрони се ангажирани при образувањето на некоја хемиска врска.
За реакции е потребен оксидацискиот број кој може да се смени.
Значи Оскидациски број ти покажува дали ангажираните електрони за образување на енкоја врска атомот ги примил или испуштил.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 12:36
Нов хемиски елемент копернициум

Научниците го избраа името копернициум за новиот хемиски елемент во чест на полскиот астроном Никола Коперник.

Симболот на новиот, 112-ти хемиски елемент ќе биде „Cn“, наместо првично предложениот „Cr“, кој има и други научни значења, со цел да се избегне конфузија.

Елементот е откриен пред 14 години, а неодамна е ставен во периодичниот систем на елементите.

Меѓународната унија за чиста и применета хемија го даде називот копернициум на овој елемент наместо првобитно користениот унубијум.

Новиот хемиски елемент е 227 пати потежок од водородот и најтежок елемент кој официјално го признала Меѓународната унија за чиста и применета хемија.

Унијата официјално го објави прифаќањето на новото име на овој елемент на 19 февруари на денот на раѓањето на Никола Коперник, творецот на модерниот хелиоцентричен систем, кој е роден во 1473 година во Торун во Полска.

Коперник утврдил дека планетите кружат околу Сонцето и дефинитивно го поби учењето дека Земјата се наоѓа во центарот на вселената.

Меѓународниот тим научници, кој го предводеше Сигурд Хофман, успеа да го произведе елементот копернициум првпат уште на 9 февруари 1996 година.
-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 19:43
Органска хемија.љубов

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 22.Јуни.2010 во 11:41
За сите љубители на Хемијата,еве една многу интересна програма во која ептен добро се објаснети карактеристиките на сите открени елементи од Периодниот Систем.
Полна со податоци за елементите,има и нивен преиказ на фотки(не се баш најдобри и се црно-бели).
Со само еден клик на елементот на програмата се добиваат сите негови физички и хемиски особини.
Благодарност повторно до member_profile.asp?PF=3597&FID=67 - brza за информацијата за оваа програмасреќа
Бесплатна е и секој може да си ја данлодира и користи.
Мислам дека големината и е 36 мегабајти.
Уживајтесреќа

http://www.qualitysciencelabs.com/product.php?printable=Y&productid=10&js=n - Quality Science Labs, LLC :: Science Software :: Aardvark Digital ...
-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 22.Јуни.2010 во 14:01
http://www.qualitysciencelabs.com/product.php?printable=Y&productid=10&js=n - Quality Science Labs, LLC ::
Science Software :: Aardvark Digital ...


добра работа ова

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 29.Август.2010 во 14:31
оваа физичка хемија... нерви скинав веќе,комплицирано до бескрај

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Август.2010 во 14:47
zatoa,..posveti i se na ...organskata ,..stopati e pinteresna i polesna ,..od fizichkata( neorganska) hemija.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 29.Август.2010 во 17:33
неорганската ми е поинтересна,ама во комбинација со термодинамика,кинетика, механики,интеграли е лудило

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 29.Август.2010 во 19:22
Неорганската е поинтересна ама и многу полеснасреќа
 
Органската Хемија е лудило,многу време треба за да се совлада,за основите ти се потребни барем 3 недели учење,ама пак потоа оди доста брзо останатотода


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Август.2010 во 21:05
....i matematikata,..nekoi vikaat deka im bila lesna , pa...изненадување-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 04.Ноември.2010 во 14:37
Имав добра основа...
Сакам хемија, ми оди и се тоа...

Ама... професорката ми ја убива желбата за учење.
Еве имам тројка сега за тромесечие и од сите предмети, најмногу за тоа ми е криво.

Шта се може...

Како наука, хемијата е прекрасна. Ај љав хемија и ми стојат тоа епруветите кога ги фаќам во раце, така во комбинација со бушава коса изгледам како да сум напраила некоја беља во лабараторија.   

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 09.Јануари.2011 во 15:46
Originally posted by brza brza напиша:

pa,ima poveke,..pokraj drugite,...koga zapishav prva godina,imashe samo 16 ispiti do kraj ,...ne bev bash redoven student,....i ne polagav redovno ispiti,...ama,gi slushav redovno godinite,...pa taka i treta ja islushav,...i zapishav i sedmi semestar,,....duri za tablo se slikav,...ama ,togash koj kako ke dojdeshe za sekretar za obrazovanie,..ke si napravashe neshto po svoe ,..demek reformi,...i taka,...dodadoa ushte tri chetiri predmeti ,..i toa od onie najteshkite,...matematichki metodi ,fizika,...i da ne davam,...se se sobra,..i taka mi ostana samo toa shto go zemav,...ama taka beshe togash,...pred dvaeset i kusur godini,..


Брзи...ја начека мадам Фроса по органска хемија...

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Јануари.2011 во 16:24
...ovaa baba ja vikaa...ako e seushte ziva....збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 09.Јануари.2011 во 21:30
Originally posted by brza brza напиша:

...ovaa baba ja vikaa...ako e seushte ziva....збунетост


сега е вештерка...таа на хемиски ќе умре во нејзините темни одаи

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 08:22

Зошто се става хлор во базените за пливање

 

Хлорот е смртоносен отров во неговата чиста форма, но сепак го конзумираме цело време ! Како е можно тоа ?

Хлорот е елеменѕ, исто како и железото и кислородот, но во природата не може да се најде сам. Најчесто се наоѓа во соединение со натриумот, кое се вика натриум хлорид - што е нормално име за готварска сол! Значи кога конзумираме хлор, тоа го правиме „измешан“ со натриум, и во форма која не е опасна за нас.

Чистиот хлор се употебува како отров за убуивање на бактерии во водата за пиење или во водата во базените за пливање. Хлорот е толку отровен за бакериите што водата може да се прочисти во однос 1:200,000!

Хлорот што денес се употребува најчесто се добива со одвојување од натриумот во готварската сол, со помош на електролоза. Хлорот не се употребува само за дезинфекција, туку и за белење на ткаенини и хартија.-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 19:08
зар има некој што не го знае ова за хлорот

инструменталната хемија, што опфаќа... која е суштината на оваа хемија

Брзи чекам одговор

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 14:30
a?изненадување

..pa samoto ime ...''zbori'' !

-instrumentalnata hemija e del od analitichkata hemija, koja shto gi analizira supstanciite so ...nauchni instrumenti i aparati.

...kako shto se:..spektroskopot...maseniot spektrometar,...kristalografot...mikroskopija...elektro hemiski analizatori......termalni analizi....


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 17:49
ќе биде интересно значи

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 18:04
..interesnoto e relativen poim,
..ako neshto ne ti ide,..kolku i da e interesno...nema da ti ide!да

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 18:07
лично ми стануваат одбивни хемииве поради професорите, а не зошто предметот е тежок или не ми оди

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 18:15
Види,види идивидиразмислување

За Сањево знаев,ама дека Брзиов дифкал Кемистри ни на крај памет хмммммм

Ама пак ко ќе се подсетам дека го стави линкот за програмата за Периоден систем не ми е чудно.

А може само знае да Гугла доброголема%20насмевка


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 18:20
Брзи е најстар хемичар меѓу нас

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 18:21
Не сум знаел дека бил најстар хемичар меѓу нас Сања.

Брзо бе,оти не си кажал до сега а?изненадување


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 18:32
shto e be? изненадување

sakash da ti pushtam N2O..za da se nasmeesh poubavo?намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 18:35
а да праиме една хемиска собиранка па да се почастиме со некој реагенс

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 18:38
Немој со Азот субоксит Брзо,ќе се скинам од смеење бе,стомак ќе ме болигазење%20од%20смеење

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 18:41
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

а да праиме една хемиска собиранка па да се почастиме со некој реагенс
eve,.....jas ke donesam ...CHCl3 (hloroform) ......za zenskite!да

a,na fiksot celo shishe N2O!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 18:44
Немој Брзи со Хлороформ,не чини за срцето.

А за Азот субоксит можеме да се договоримеголема%20насмевка


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 18:46
од мене имате фелингов реагенс... ке мешаме

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 18:51
...abe...hloroformot ke bide za onie koishto  ne mozat so ....svesni zeski....намигнувањеголема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:09
Сања а зошто ни е Фелингов раствор?збунетост

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:10
да провериме активност на сахараза во дигестивен систем

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:14
Аха,значи прво ќе им измериме шеќер на сите за да видиме дали ќе издржат до крај на собиранкатагазење%20од%20смеење

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:17
можеме и липаза да провериме ако имаме некое мезе

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:18
....jas i  rasol ke donesam,

 ...ke ni treba toa e sigurno !намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:19
Немаме материјали за Фелинг да напрајме,батали го,директно ќе преминеме на уништување на мозочни клетки со алкохолголема%20насмевка

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:22
и расолот не е лоша идеа...

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:24
a i po nekoe viagriche,...mnogu ke si go (po)baraat ....kako mi se chini...намигнување

...se e toa  hemija....pa i gumickite....голема%20насмевка


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:25
Туку арно го спомна Фелинг,да се подсетам малку за него што како бешесреќа

Расол едно буре,зелката ќе ја замезиме,а водата да не освести наредното утроголема%20насмевка


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:27
Еве специјално за Брзи,доказ дека Љубовта е чиста Хемија и ништо повеќе.

http://www.hemija.net/statii/statija.php?ids=30 - Љубов или Хемија?


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:29
felingot i mee me zbuni изненадување...toj e za u retorti   ,..ne za u stomak,

...za u nego samo...,meze i ...''so potoci'' ...pivo..vio...viski,..vodka...djin...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:39...a ova ke ni bide za...otposle...koga vekje ke i stane ...monotono..голема%20насмевка


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:42
А ова е што?збунетост

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 19:57
Lysergic acid diethylamide

..alias...LSD да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 20:04
Полека Брзи,без брзање,што ќе прајме ние собиранка за запознавање или група наркоманизбунетост

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 20:15
Originally posted by brza brza напиша:


Lysergic acid diethylamide..alias...LSD да


ќе трипаме

а рецептот за фенгот е :
фелинг 1 ( бакар сулфат) и фелинг 2 (калиум натриум тартарат и NaOH) се мешаат и се загреваат до вриење.Ние додававме дигестивен сок( за да се докаже дека внесениот скроб се разложил до глукоза) и пак загреваме и ако смени боја од сина преку зелена до ќерамидесто црвена е позитивна проба т.е. се докажува редукцијата која што ја вршат моносахаридите врз метали( во случајов бакарот), а моносахаридот се оксидира до киселина ...
се си знам

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 21:04
Да,да и во талог останува Бакар( l ) оксид мислам бешезбунетост

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 02.Март.2011 во 18:55
Originally posted by brza brza напиша:

a?изненадување..pa samoto ime ...''zbori'' !-instrumentalnata hemija e del od analitichkata hemija, koja shto gi analizira supstanciite so ...nauchni instrumenti i aparati....kako shto se:..spektroskopot...maseniot spektrometar,...kristalografot...mikroskopija...elektro hemiski analizatori......termalni analizi....


прво предавање денес... задачи, теорија едно чудо... да му е мерак на чоек да учи...ама таа мадамот не ми е нешто фина     

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Март.2011 во 22:00
pa, za se treba prvo teorija!

...kako inache bi znael kako funkcioniraat instrumentite i raznorazni aparati vo koja i da e oblast , ne samo vo hemijata.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: milena-barbie
Датум на внесување: 09.Август.2011 во 01:05
auuuffffff mn ja sakam hemijata taa nauka od sekogas mi odese kako i biologijata pa poradi toa se zapisav na biohemija i pri kraj sum so studiite se na se prekrasno e da studiras hemija ili biohemija seedno.pozz


Постирано од: niki4e-
Датум на внесување: 03.Септември.2011 во 15:04
pozdrav mi treba mala pomos. ke odam za 8 i profesorkata ni rece da se potspremime i da povtorime za formuli valentnost ravenki kiselini bazi i soli no bidejki knigite se vrateni preodjame na organska hemija i nema od sto da povtoram pa ako moze mala pomos mi treba originalni definicii za sekoe a moze i nekoj link da gi najdam i ako moze malo pojasnuvanje posebno za valentnosta nesto za solite ravenkite i formulite. blagodaram odnapred i ako moze odgovor sto pobrzo bidejki mi e potrebno za vo ponedelnik.pozz


Постирано од: Nikolagse
Датум на внесување: 16.Октомври.2011 во 18:02
znae li nekoj da mi gi resi ravenkive..
p.s. broevite se vo index

CuO + CO2 ---- _______

CH2=CH2 + Br2 ---- _________

KCLO3 ---- KCL + _______

AgBr + CL2 ---- ________ + _______

H2SO4 ---- _________ + _____


Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 16.Јануари.2012 во 09:48
Mendeley model na atomot:-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 16.Јануари.2012 во 17:46
Деданое, досега мислев дека е до мене (и до нас, членовиве на форумов) што не те разбирам/е.
Но добро е што го даде сајтот во претходниот пост, за да видиме дека и таму „некаде“ има луѓе кои ги имаат истите неразбирања и мислења како и ние овде на форумов.
Еве дел од еден одговор упатен кон тебе (во случај ако не си забележал):

by Martin17 | 22 February 2010 - 4:42am
... This shows what happens when you try to do science in your head rather than in the lab; you end up with a load of bullsh*t. Forget this nonsense and take a real chemistry course.

превод:
... Ова покажува што се случува кога се обидуваш да практикуваш наука во твојата глава повеќе отколку во лабораторија; доста со пишување срања. Заборави ја оваа глупост и зафати се со вистински курс по хемија.

Мислам дека човеков (Мartin) ти даде добар предлог!
Секако, на тебе останува дали ќе го прифатиш или не!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 17.Јануари.2012 во 08:35
Chemistry will never be Chemistry enough unless MATHEMATICS BECOMES MATH OF EDEN (1)

-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 17.Јануари.2012 во 10:15
Pred da ja frlish "shtakata" ti treba UVID deka sam po sebe e EDEN.

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 17.Јануари.2012 во 14:28


-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 17.Јануари.2012 во 18:15
eve vi kako toa Wolfram Mathematica go plot-ue1^0 e najsitnata kruzhnica a 1^8 e najkrupnata oni se i dve ednovredni a site onie izmegju se povekje vredni vo smisol na: ako fiksirash radius vector so proizvolna faza toj na kruzhnicata od nivo n otsekuva n tocki so n = 2..7, ovie wise krugovive se so ista lostova formula kako ednovrednite samo sho namesto da imaat realna faza imaat kompleksna faza (a + b I) pa zatoa galktiraat (kompleksna faza i so povekje imaginarni edinici ne samo sqrt(-1))

kje mi ja renovirash li ti mene sea ovaa troshna kukja od dedota mi Pando (Pandovoto kukjivche) oti jas vishe od pola zhivot ja re-invent-nuvam sekoja tvoja obrzovna disciplina... vishe od polovina zhivlost sum na pechalba somewhere out of my mind i kako odrabotuvav taka ti podaruvav. kako silum doselenite na jugoistok i jugozapad vo mojata Pandovina go prigrabija ona sho mi beshe dedovo (prvo go naslabea do max zatim so kusur go otkupija) taka sakam sea i ti nim da gi izbrkash oti All The Power, Wealth, Wisdom, Strength, Honor, Glory and Blessings belong only to EDEN.

-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 23:40
Originally posted by Nikolagse Nikolagse напиша:

znae li nekoj da mi gi resi ravenkive..
p.s. broevite se vo index

CuO + CO2 ---- _______

CH2=CH2 + Br2 ---- _________

KCLO3 ---- KCL + _______

AgBr + CL2 ---- ________ + _______

H2SO4 ---- _________ + _____

Еве шефе со закаснување од три години

CuO + CO2 ---- CuCO3

CH2=CH2 + Br2 ----CH2Br-CH2Br   првото е алкен и се кини двојна врска,се адира Бром

4KCLO3 ---- KCL +  3KCLO4  мора 4 пред Калиум перхлоратот

AgBr + CL2 ---- AgCl2 + Br

H2SO4 ---- _H2O+ SO3

среќа


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk