Испечати | Затвори го прозорот

Prashanje do administratorot na foto.idividi

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Фотографија, камери и видео
Опис на форумот: foto.idividi.com.mk, опрема, локации, совети за аматери...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6829
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 22:54
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Prashanje do administratorot na foto.idividi
Постирано од: Janus
Наслов: Prashanje do administratorot na foto.idividi
Датум на внесување: 02.Март.2007 во 18:11
Resiv kompletno da se pasiviziram na sajtov zatoa sto rabotava zabega. Zaradi nekoe bedno nedorasnato devojciste padna celata komunikacija na sajtov. I uste postrasno, toa se tolerira. Ve pozdravuvam, poveketo ke mi nedostigate. No, da si go trosam vremeto za nervozi vo vakva atmosfera, jok! Veke predloziv, kako i na site normalni sajtovi, da moze da se prijavi komentar za nedolicen ili nekulturen. I, nisto. Pa, nisto i od mene ponatamu. ke se gledame na nekoi pofini sajtovi, barem dodeka ovde ne se vrati normalniot duh.



Коментари:
Постирано од: zatko
Датум на внесување: 02.Март.2007 во 18:55
I jas istoto go mislam,poradi nekoe iskompleksirano devojciste i nekojsi taka narecen fotograf kako aristos preku glava mi e.ste se zaprazale kade se angel,zoran karapancev i dosta drugi dobri fotografi???
Dead


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 02.Март.2007 во 19:50
jas pa mislam
ako smeam naravno oti ne sum fotograf

a sto ako edna AM pisala strasno losi i navredlivi kritiki
nevredi nieden fotograf koj si ja saka navistina ja saka svojata profesija ili hobi da mnogu razmisluva na takvi komentari
prosto dovolno e da gi ignorira

i sto?

pocnavte da i odgoovarate so ista merka

i sto?

sega sakate da go napustite ovoj sajt

i sto?

mislite deka ste pametni i gordi

ne         izleguva deka ste samo slabi-

vrakjajte se nazad- stavajte gi vasite ubavi sliki
a na site losi kritiki stisnete gi zabite

a bidete gordi- pisuvajte samo realno

taka samite kje imate dokaz deka si ja sakate navistina si ja sakate svojata profesija i hobi

se nadevam ova moeto
go svakjate dobronamerno oti navistina sakam da ste tuka so vasi prekrasni sliki

 ako stignavte do tuka fala sto me doprocitavte





-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: zatko
Датум на внесување: 03.Март.2007 во 17:24
Te procitav,ama ne e taka ovoj sajt 90% se pocetnici i ako tie luge koj sto ja sakaat fotografijata pomislat deka komentarite na onie koj sto plukaat na se i sesto se vo red togas jas nesakam da bidam del od ovaa papazanija,nesakam lugeto da mislat deka nekoja si mocla koja sto nema nikakvo znaenje za fotografija a dava komenrtari da pomislis nebare bila ziri na 100 internacionalni izlozbi,ne tuka veke se zboruva za diletatizamAngry


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 03.Март.2007 во 18:15
vo pravo ste....

ama...
dajte resenie :)
dosta so problemi i otkazuvanja
..............
Dobro e ovaj predlogot na Janus....



Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 03.Март.2007 во 19:41
I SEGA ...?????Ouch

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Janus
Датум на внесување: 03.Март.2007 во 20:20
I nisto. Poglednete kolku od fotografite sto postiraa kvalitetni fotki i davaa kvalitetni komentari isceznaa od forumot. I, nie ke se prasuvame sto da pravime... jas veke napisav: konfirmacija na identitet so edmb, bez vakvi gluposti. aj da razgledame edno vakvo scenario: agent-provokator od konk*rentski provajder go upropastuva najdobriot del od IDIVIDI za par nedeli, bez maka. Ne deka portalov zasluzuva nesto poarno koga administriranjeto fuinkcionira na volonterska (samo vo rabotni denovi od 9 do 5) baza.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 03.Март.2007 во 20:23
sepak mislam deka
taa ve natera cela ova rabota da ja sfatite preseriozno
a vie se fativte ko muva za lepak
abe cool cool cool cool
toa e prava odbrana


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 03.Март.2007 во 22:24
Originally posted by anakin anakin напиша:

jas pa mislam
ako smeam naravno oti ne sum fotograf

a sto ako edna AM pisala strasno losi i navredlivi kritiki
nevredi nieden fotograf koj si ja saka navistina ja saka svojata profesija ili hobi da mnogu razmisluva na takvi komentari
prosto dovolno e da gi ignorira

i sto?

pocnavte da i odgoovarate so ista merka

i sto?

sega sakate da go napustite ovoj sajt

i sto?

mislite deka ste pametni i gordi

ne         izleguva deka ste samo slabi-

vrakjajte se nazad- stavajte gi vasite ubavi sliki
a na site losi kritiki stisnete gi zabite

a bidete gordi- pisuvajte samo realno

taka samite kje imate dokaz deka si ja sakate navistina si ja sakate svojata profesija i hobi

se nadevam ova moeto
go svakjate dobronamerno oti navistina sakam da ste tuka so vasi prekrasni sliki

 ako stignavte do tuka fala sto me doprocitavte



 
ClapClapClapClapClap
Потполно се согласувам со мислењето на Анакин. Прочитајте го пак. И уште еднаш. И уште еднаш.


Постирано од: Janus
Датум на внесување: 03.Март.2007 во 22:47
Decki,
fala na moralnata podrska, ama toa ne funkcionira vo ovoj sluchaj, za zal. I 300 pati da go preprocitate Anakin, koj e simpa momak vo sekoj sluchaj, dzabe e. Foto.idividi bese mnogu decentno mesto za objavuvanje fotografii i razmena na iskustva. Negativnite kritiki, dokolku ne se izdrzani, nosat samo zla krv. Sporedete gi portfoliata na aristos, ili fotografkaSK ili nekoj od niv so onie na Zatko, Dimi, moeto... (plackovcite, kako sto miluva da ne narece cenetata wanna be koleska). I posle nekoj ke mi kaze be cool??? Aman vise so be cool. U PM takvite drveni filozofi. Da ne mi prenesoa nekoja fotoshop tehnika, ili da ne mi dadoa sovet za kompozicija? Ja na sajtov nauciv mnogu, i prenesov mnogu. I ako dozvolime takvata atmosfera da se narusi zaradi par krelinja, ne ni zasluzuvame poarno. Aj videte razlika pred niv i so niv, vo broj na komentari, izmeneti mislenja, postiranja na forumov... Be cool??? Tek pocnav da pizdam...


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 03.Март.2007 во 23:04
Јанус, јас многу добро те разбирам. И јас од скоро почнав срамежливо да објавувам од моите аматерски фотографии, со огромна радост, но за жал немам време да ги читам коментарите за кои зборувате.
Мислам дека кога човек се занимава со нешто како „јавна дејност“ мора да смета дека на сајтот може да се јави било кој, АПСОЛУТНО било кој. И идиоти, кретени, конк*ренти, комплексаши, исфрустрирани асоцијални неостварени ликови кои се насладуваат другите да ги вреѓаат (ох, колку е тоа лесно! особено на интернет кога никој не те ни гледа ни слуша!) и да уништуваат нешто што е убаво, вредно и со перспектива да се развива.
Ти спомна дека многу си научил, дека самиот многу си пренел, дека многу луѓе од форумов ќе ти недостасуваат.
Според мене тоа е богатство. Најсериозно.
И не вреди тоа да се остави поради некои ситни гниди. Не вреди да им се дава толку сила. Ти им даваш сила. А всушност сигурна сум дека може да се најде решение.


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 09:06
Lele mislev deka sme pozreliConfused
Dojdoa nekoi ajvani od nekade, se prosraa malku i site opaskite svieni pod gz, i ja ke si odam, mene mama me vika, jas imam za ucenje, jas ke odam na rabota, te film na tv ke sum gledal............AngryAngryAngryAngryAngry
Eeeej kade so toj pamet. Razmislete sto pravite... So pasivizacija i pacifizacija denes nisto ne se pravi. Batalete gi i ignorirajte gi ajvanite, a koga ke se pojavat in live ke im gi skrsime koskiteOuchOuchOuchOuchOuchOuch
LOLLOLLOLLOLLOL
sega ova moze da im dolee maslo na ognot, ili ako se umni da se dosetat deka e krajno vreme da prestanat, da se izvinat i ako ja sakaat fotografijata vistinski neka povelat i tie (neli hristijanski e da se prostuva, se izvinuvam na ostanatite koi ne se hristijani, ama veruvam deka i tie ke prostat)
Aj razmislete malku dali e nekoj povreden od nas da mu go prepustame nasiot prostor tolku lesno. Sepak ova e prostor namenet za fotografija, a ne za ajvani.... a nie sto pravime im go prepustame na ajvaniteConfusedConfusedConfused
Aj podpriberete se malku i prodolzete so fotografijata, fotoshopijata i slikite kako sto nekoi gi vikaatSmile.
Povik do site sto gi snema da se vratat nazad, sega e polesno imame prasok za bolviBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile, i niedna gnida nema da gi lazi osven ako samite toa ne go dozvolat


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: *ivi*
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 10:37
nesto sto mnogu mi se dopadna e komentarot na pavle odavic na negova sopstvena photo, i kje go pastiram tuka (se nadevam nema da se naluti):
 
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=22677 - ...welcome to IDIOTICA!!!
IDIOTICA je stil zivota.Ime nije zvuchno,ali ciljevi su primaljivi.
Pravila Idiotic-e su sledeca:uvek budite shokantni,suicidni,na pola zaljubljeni,ali uvek puni prezira,cinichni,sarkastichni,morbidni,dvoloichni,PROVOCIRAJTE,nikada ne implodirajte,UVEK explodirajte,
IDIOTICA je sa vama,drzi vas kao taoca,koristi vas kao oruzije…
Од авторот, 05.03.2007 00:54:00
 
i:
 
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=22677 - ...welcome to IDIOTICA!!!
…cilj smo mi,pobeda nasheg razuma I suda o stvarima,revolucije su mrtve,ali su ratovi josh uvek tu.Za sve boje,mi se borimo,za mishljenje izvan kocke,umiremo,za slobodu,pobedjujemo!

IDIOTICA!!!!
…napred MARSH!!!!!
Од авторот, 05.03.2007 00:58:00
 
e nemoze edno dete vcerasno od beograd da razmisluva popamentno od "magarinja stari" koi sajtov prakticno go sozdadoa!Angry
ednostavno MORA DA POSTOI NACIN SETO OVA DA SE RESI!
 
ako ne zabelezuvate, na sajtot postojano ima okolu 100 posetiteli, arno ama nikoj ne komentira i mnogu malce postiraat! epa togas, zasto jas da objavam moja skromna fotografija ako edinstveniot komentar na koj sto mozam da smetam e nesto od tipot: crnila, crnila, izgorenici od 5ti stepen, katastrofa, zasto ja objavi?, tuka li ja izgubi nevinosta?, prazno li ti e dole?, itn.
 
ovde nauciv mnogu nesta od oblasta na fotografija. no, ne se- sakam usteeee!!! sum se molela da mi pise komentar mire, janus, bobi, zoran, zatko... porano imase drazz Cry
sega, osven za gadostite sto na nekoi lugje-nelugje im se motaat vo glava i im se stil na izrazuvanje, ovde mozam da naucam i za bednata idnina na nasata drzava, pasivata vo koja se staveni onie koi treba da gi vodat rabotite, ramnodusnosta i apatijata. vprocem, istite pricini poradi koi, kaj nas, na mestata kade  prodavacite/sluzbenicite/vratarite se najneljubezni i najmnogu ponizuvaat, sekogas ima najmnogu musterii/klienti/posetiteli! ili sto bi rekol pavle:
"cilj smo mi,pobeda nasheg razuma I suda o stvarima,revolucije su mrtve,ali su ratovi josh uvek tu"
 
uste ednas UUUAAAAA za ignorancijata i drzenjeto na strana od slucuvanjata!
 
 


-------------
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.

Gandhi


Постирано од: dimo
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 14:17
*Ivi* odlicno napisano, potpolno se slozuvam !!!!!!!!!

Pocnav da slikam so aparat 3.2 mp(idiotce) i sekojdnevno objavuvav sliki i me nervirase toa sto limotot bese na 3 sliki dnevno objavuvanje. Uchev! Zainteresiran(izgoren od zelba) kupiv DSLR so 8.2 mp so cel da pravam i objavuvam podobri sliki. I ne e deka ne slikam no objavuvam po 2 sliki mesecno. zosto?! poradi spomenatite pricini !

Mora da se sredat rabotite i da se vrati rejtingot i kvalitetot na sajtot.



-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1288 - portfolio


Постирано од: Janus
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 16:33
Aleluja glory!


Постирано од: janevskiR
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 21:51


Има еден многу лесен начин за истребување на овие виртуелни гниди. Дајте 5 докажани члена(од калибарот на Мире, Зоран, Јанус, Боби, Билјана...или некој друг нека даде предлог)  се назначат како членови кои ќе може да удрат со сатарот во секој момент кога некоја гнида прераснува во вошка со амбиција да ја пие позитивната атмосфера на сајтов.
Ако тројца од овие пет маркираат еден член за непожелен, до неговото име со појавува вошка и од истиот момент губи право да коментира и за три дена сатарот удира и му се брише акаунтот (му давам три дена за да видат сите дека бил вошка Big%20smile).
Со вакво решение нема да тормозиме некој од админите(очигледно они немаат баш некој мотив за сериозно да се занимаваат со сајтов) ем брзо ќе ги решаваме проблемите.


Иначе првично бев против идејата за идентификација со лична карта(или пасош) при зачленувањето на сајтов. (Незнам зошто се повлече темата од форумов). Но еве по неколу девијантни однесувања на поедини членови во последно време, се повеќе сум на ум дека тоа и не е така лоша идеја. Во моментов ако не друго сега барем не сум ни против таа идеја.
Е сега незнам колку е тоа воопшто изводливо. Мислам дека ниеден администратор нема да ти се занимава со скенирани лични карти и пасоши.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 22:20
bilo pa pominalo

kje bide pa kje pomine

se diga prasina mnogu

loso e toa

oti
postoi izreka

zad dobrite konji se diga prasina

sami stvarate dobri konji
voopsto nema potreba od toa
no sepak sekoj so svojata glava i svojot sud



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: janevskiR
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 22:37
Анакин. Зад вошките не се крева прашина. Тие ти се едни ситни крвопии кои едноставно треба да се требат. Како да ти кажам...досадни се!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 23:31
NE MENE MI LICI POVEKJE NA

MALI AJKULI I GOLEMI RIBI

KOI SE KACUVAT SO TAKVA VASA POMOS NA MONT EVEREST
LOL
SORRY AMA E TRAGIKOMICNO-- NO IMATE PODRSKA MOJA ZA VASIOT NAPOR DA NAPRAVITE PRIJATNA, KULTURNA I ESTETSKA ATMOSFERA NA VASIOT SAJT
NISTO POUBAVO OD MIRNO OBJEKTIVNA DISKUSIJA NA PRIJATELI SO ISTO HOBI ILI PROFESIJA




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 13:32
LUGE PRESTANETE SO OVIE DISKUSII, I AKO NEKOJ GI CITA VOOPSTO DAJ TRGETE GI VEKE I OVAA I ANETA OD FORUMOV . MNOGU MESTO DRZAT NA DRUGI PODOBRI TEMI



-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: *ivi*
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 10:50
Sto se odluci, dali i koga kje se sprovede identifikacija na clenovite so kopija od licen dokument?!
Odgovorete, fer e da se znae!


-------------
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.

Gandhi


Постирано од: zarijan85
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 13:25
Hm...Uste se zamarate se Aristos i Aneti i trista gluposti na sajtov!???....Za greota ste...Mislam deka takvite ko niv treba da letaat pa ako treba i po 2 pat...
Ivi ne se odnesuva ova licno do tebe normalno....Nego do tie sto treba da go resat toa...
P.S. I ako se pravat nekoj izmeni neka se napravi i opcijata za BLOCK.....



Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 15:44

Јас милсам дека треба администраторот да најми еден сектор од М.В.Р. кој постојано ќе врши идентификација на членовите и тоа пред секое нивно логирање, и тоа лично да ги проверува личните исправи зошто во случај да се праќа по интернет повторно некои од членовите би можеле да се послужат со фалсификати.



-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: bokic
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 16:43
Identifikacija na clenovite so sken od licna karta ili pasos ne e mozna i nema da bide sprovedena.
 
Clenot registriran pod ime Fotografka_SK ke bide blokiran (po vtor pat) i site komentari koi ne zasluzuvaat da stojat na foto.idividi.com.mk ke bidat izbirsani.
 
Dokolku propustam da izbirisam nekoj komentar, Ve molam informirajte me na mailto:foto@idividi.com.mk - foto@idividi.com.mk
 
Pozdrav,
Bokic


Постирано од: dimo
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 16:55



-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1288 - portfolio


Постирано од: dimi
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 17:05
i jas povtorno mislam deka brisenjeto na juzerot ne e resenieto...
brisenje na koemntari da no ne i direktno brisenje na juzer
 
bidejki sega povtorno ke se pojavi pod neko ime mozebi "Fotografka AM"
i povtorno ke dojdeme na istata situacija!
 
***
 
bidejki administratorkata kaza deka identifikacija nema da bide vozmozna
eve drug predlog koj vekje nekolku pati e spomnat
 
- do sekoj komentar da ima kvadratce koe moze da se koristi za informiranje na administratorite za nedolicen komentar. Ako pet clenovi so clenstvo podolgo od edna godina go prijavat (so stikliranje)  komentarot kako nedolicen, sledi avtomatsko brisenje na komentarot. Ako toa se povtori pet pati sledi avtomatsko brisenje na clenot sto gi postiral komentarite
 
***
 
 
dali moze da proverite dali postojat dvojni akaunti koi se zloupotrbuvaat i dali moze toj problem da se resi?
 
 


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1695 - Моето Портфолио



Постирано од: Sanja84
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 17:15
Ne e poednostavno sekoj user da moze da si gi kontrolira komentarite odkolku 5 usera da go pravat toa?

-------------


Постирано од: Milan S.
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 17:35
Ako gi brisete clenovite, po zelba na drugi clenovi (koj imaat pojaki vrski vo ...... ), togas da se informirame na cii fotografii smeeme da dademe komentar.... Ve informiram deka vnesuvate podelenost na clenovite, i predizvikuvate posledici na koi vie licno ke bidete povikani.


Постирано од: zarijan85
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 17:37
Fala Bogu....
Iskreno vi blagodarime za toa sto ne postedivte od losite komentari...
Blagodarime...:)



Постирано од: zarijan85
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 17:38
P.S. Bi sakal da postoi moznost za BLOCK THIS USER...



Постирано од: Sanja84
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 17:56
Povlekuvanjeto e samo znak na predavanje,belo zname.Lugje tuka sme eden za drug,zivotot ide ponatamu,borbata prodolzuva Star Ne treba da se ostavame i da go sitime gjavolot sto slusha satanisticki bendovi kako OPETH!!!Evil%20Smile

-------------


Постирано од: Milan S.
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 18:03
sega uste i satanista Fotografkata SK. ja napravivme...... 15vek.... uste klada ni fali. e golem uspeh e ova za sajtot.


Постирано од: zarijan85
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 18:05
Uspeh e bogami sto ja izbrisaa...:)


Постирано од: *ivi*
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 18:12

Bokic se nadevam deka ovoj mail koj ni go davas cesto go proveruvas, pa nema da ima problemi!

 
Dimi mi se dopagja taa ideja so prijavuvanjeto na nedolicniot komentar, taka da i jas ja poddrzuvam!
 

Milan S tocno e deka clenovi se brisat po zelba na drugi clenovi koi imaat vrski vo... Vrskite se: kultura, bon-ton i dolicno komentiranje. Komentari od kalibarot na Aneta M ne smeete da davate na clenovite koi imaat vrski. Podelenost vnesuvaat samite clenovi koi imaat neiskreni i perverzni nameri kon ovoj sajt!



-------------
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.

Gandhi


Постирано од: Sanja84
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 18:14
Originally posted by Milan S. Milan S. напиша:

sega uste i satanista Fotografkata SK. ja napravivme...... 15vek.... uste klada ni fali. e golem uspeh e ova za sajtot.


Nemozes so sila,da napravis nekoj sto ne e nesto,da bide.

http://cradledamnation.imeem.com/music/1W4N0MWw/windowpane/
Si go dade javno odgovorot na prasanjeto - sto muzika slusas?
Dobro sum informirana za toj m.pravec,i ideologijata na istiot.Satanizam !


-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 18:38
Vo "Uslovite i pravilata" na ovoj sajt stoi:

Администраторите на страницата се оградуваат од содржината на коментарите и фотографииите внесени на оваа страница и го задржуваат правото за:
                                                                           
бришење на коментарите и фотографиите со вулгарна и недолична содржина.
                                      
бришење на фотографиите кои се противат со условите за користење на страницата.
                                   
отстранување на корисниците кои вршат злоупотреба на страницата или кои ќе се обидат да манипулираат со бодувањето.

Tuke e sosem jasno naznacheno deka imame dve opcii na razreshuvanje na problemite: brishenje na sliki i komentari so vulgarna i nedolichna sodrzhina koi vo sekoj sluchaj se nerelevantni so fotografijata i fotografskata umetnost, kako i odstranuvanje na chlenovi koi se odnesuvaat nedolichno i go zloupotrebuvaat sajtov.

Moeto prashanje e koj e procesot na detektiranje, informiranje i egzekucija na vaka postaveniot pravilnik? Dali sekoj chlen poedinechno treba direktno da se javuva do administratorot na stranicava za eventualnite zloupotrebi, dali toa treba da se stori od strana na moderatorite na forumot i kakov kriterijum koristi administratorot vo odlukata dali i koga ke gi primeni sankciite garantirani so pravilnikot na ovoj sajt?

Ovie raboti treba da gi raschistime i precizirame dokolku sakame poefikasno da funckionirame vo vaka ogranicheni ramki.

Ochekuvam podetalen odgovor od administratorot koj ke odi podaleku i poprecizno od veke poznatoto slovo vo "Uslovite i pravilata". Bi sakal chlenovite da bidat precizno iinformirani za celiot proces kako tochno mozhat da gi prakticiraat svoite prava, garantirani na sajtov, za zashtita na svojata lichnost.


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 18:42
NECUENO NEVIDENO BRUKA I SRAMOTA,

15 GODINI SUM PO FORUMI POCNUVAJKI OD BBS PA DO DEN DENESEN. VAKVO NEDOLICNO ODNESUVANJE NE SUM VIDEL. NEKOJ TREBA DA DADE ODGOVOR ZA OVA VEDNAS..................!

DA IZBRISESH SLIKI PORAKI POSTOVI ISTORIJA VO KOJA SME UCESTVUVALE SITE NIE BEZ PRITOA DA BIDE DADENO OBRAZLOZENIE E VO NAJMALA RAKA BRUTALNO NAZADNO NEDOLICNO I MNOGU " MAKEDONSKI".

BARAM ODGOVOR VEDNAS.

IMA NEKOJ ZADOLZEN ILI DA BRKAM VRSKI I JAS I DA PISUVAM PO MEDIUMI ZA OVA>>??????

PA NE E OVA KAFKA.....
INTERNET E OPEN SOCIETY
IDIVIDI!>>????.......CEKAM ODGOVOR I OBRAZLOZENIE ZOSTO......!
MOITE POSTOVI NA tie fotografi iSI GI BARAM NAZAD.........!

MOJATA PROFESIJA E LEKAR....DA NE VE PREGLEDUVAM DEKA NE MI SE SVIGJATE!?????
DA FATISH VRSKI ZA DA TE ISPISAM OD BOLNICA?

SRAMOTA NECUENO

P.S I NE SE SITITE MNOGU NA OBSTRUKCIJA NA GOVOROT I OGRANICUVANJE NA SLOBODITE. SRAMOTA

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Sanja84
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 18:57
Igor ne baraj nesto sto nema,vremeto tece ponataka...

-------------


Постирано од: Sanja84
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 19:14
Da,poznata izreka "nepoznavanjeto na pravoto ne koristi" koja mozhe da se primeni vo sluchajov...Koj ne e upaten deka eventualno bi mozhel da bide izbrishan zaradi nedolichni komentari(..megjudrugoto..),a i pod pretpostavka deka e svesen za istite,nemozhe da go iskoristi toa kako nekoj kriterium na koj kje se bazira negovoto ponatamoshno chudenje "zoshto JAS?"
Po pravilo administratorot treba da go vrshi detektiranjeto,i pretpostavuvam deka osnoven kriterium e nepishano pravo Zoran...,odnosno razgranichuvanjeto na moral od nemoral  (iako toa e dosta subjektivno-no sepak postoi nekoj vid opsht,generalen moral) No rabotite ne se taka ednostavni kako shto navidum izgledaat,pa vo sluchajov nie treba da izigruvame detektori :) beep beep beep
Star


-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 19:33
Originally posted by MissMurder MissMurder напиша:

No rabotite ne se taka ednostavni kako shto navidum izgledaat,pa vo sluchajov nie treba da izigruvame detektori :) beep beep beepStar


Dokolku sistemot garantiran od administratorot raboti brzo i efikasno, jas ne gledam nikakov problem nie zaedno da si gi stitime nasite chovechki prava i dostoinstvo zabelezhuvajki i reagirajki na nedolichnostite sto se pojavuvaat na nasiot sajt.


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 19:38
"Koga se raboti za stil plivaj so strujata, koga se raboti za princip zastani kako karpa" ...... ova me vodi vo poslednite i idnite postovi na ovaa tema. Vremeto tece, da no za tie sto sakaat sevo ova da ostane bez komentar i da se zaboravi..nema da DOZVOLAM. Se ogranicuva pravo na sloboda na govor. MORA DA IMA OBRAZLOZENIE I RASPRAVA.

P.S. ZA MORALOT MOZE DA DISKUTIRAME 101 i nazad. Niche vo geneologija na moralot veli deka ziveeme vo lazen moral.
P.P.S Ne velam deka del od komentarite ne bea nedolicni no NE BEA SITE. Reagirav na nejzinite postovi isto kako i vie...no moite postovi ne bea nedolicni kako nejzinite pa situacijata se normalizira. Posebno se normalizira vo poslednite 7 dena. Za slucajot so Aneta M ne reagirav no sega otide predaleku. FOTOGRAFIITE ne BEA NEDOLICNI.

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Sanja84
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 19:46
Vo uslovite se spomnuvaat i nedolicni komentari kako kriterium za eventualno brishenje,a na fotografijata mozat da bidat i prstenite na Uran-dzabe.

-------------


Постирано од: bomboni
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 20:05
Najubavo resenie e da poplacete malce na odgovornite na mt.net...
Malce da go izrenovoraat sajtot a ne samo im frcat mt.net rekalmi a web-resenie nula. Uste malce ke poplukam po niv : za koncerti i mitinzi site gi sponzoriraat, a za svoite stranici ne mozat da platat dobar kod od 10000 evra?
Koga ke napravat pameten sajt nema da ima zamaranja od pogore navedeniot tip...Poglednete go photo.net, pocnuvajki od procesot na registracija do opciite koi gi nudi... Docna e, da ne pocnuvam...PozdravLOLLOL


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 20:13
Do miss murder:

Dali e nedolicen komentar da pretis so kjotek?
Dali e nedolicen komentar da pcuesh i da se zakanuvash?

Toa go gledam cesto.......i nikoj ne e baniran i izbrisan!!!??

razgledaj gi komentarite vo temata kafe muabet!!

MORAL PIH!!........lazen!!!

POZDRAV

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 20:16
Temata e "kako pominavte na kafe muabet"

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 20:53
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Do miss murder:

Dali e nedolicen komentar da pretis so kjotek?
Dali e nedolicen komentar da pcuesh i da se zakanuvash?

Toa go gledam cesto.......i nikoj ne e baniran i izbrisan!!!??

razgledaj gi komentarite vo temata kafe muabet!!

MORAL PIH!!........lazen!!!

POZDRAV


Go razbiram tvojot sentiment. Toa pokazhuva deka do sega ne sme go koristele pravilnikot na sajtov kako sto treba i zatoa sme zatalkale poveke otkolku sto moze da se tolerira.

Od druga strana, toa ne go opravduva nedolichnoto odnesuvanje protiv koe se prevzemeni sankciite. Propustenoto sankcioniranje na edni pojavi ne e odobruvanje na drugi.

I nekade mora da se preseche za da se dovedat rabotite na podnoslivo kulturno nivo. Vo toa mozebi ke nastrada i nesto zdravo, no toa e cenata sto mora da se plati za da se dovedat rabotite do nekoj red i nivo koi se opstoprifatlivi za poveketo chlenovi.



Постирано од: *ivi*
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 20:54
ne Glecin, si utnal! temata e "Prashanje do administratorot na foto.idividi". Seedno, tocno e deka nacinot ne e ispraven, i jas nemam nisto protiv da se pronajde nov nacin za spravuvanje so nedolicni komentari, zatoa sto vaka ocigledno nesto ne stima.

-------------
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.

Gandhi


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 21:13
Vo prethodiot post spomenav tema "kafe muabeti". Pa vidov deka ona sto sakav da go posocam e vo drugata so naslov " kako pominavte na kafe muabet". Znam vo koja tema postiram.
Do Zoran K: ima poenta ona sto go posocuvash, i go prifakjam, NO sto e so obrazlozenie nekakvo!?..,.... so toa bi se ukazalo koj tip na psstovi ili kakvo odnesuvanje e ne prifatlivo za vo idnina....JAS SEGA NAVISTINA NE ZNAM KOJ BESE MOTIVOT NA BRISENJE NA SE I SESTO NA SAJTOV.


-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 23:18
Te razbiram i mislam deka se slozhuvam so tvojot stav okolu brishenje na komentari, sliki i portfolia bez davanje najednostavno objasnuvanje barem so edna rechenica, ne ostava dobar vpechatok kaj chlenovite. Del od chlenovite nema da znaat sto se sluchuva, a del nema da nauchat nishto od toa.

Od druga strana jas ne bi sakal objavuvanjeto na sankciite da bidat povod za diskusii dali bilo dobro ili ne sto bile sprovedeni i toa da se razvleche do beskraj so filozofiranje i moraliziranje. So sekoe pristapuvanje kon ovaa asocijacija chlenovite se OBVRZUVAAT da go pochituvaat pravilnikot i osnovniot kodeks na kulturno odnesuvanje i so toa da ochekuvaat soodvetni sankcii za eventualnite prekrshuvanja. Sekakvo opravduvanje, filozofiranje i polemiziranje okolu toa smetam deka e kontraproduktivno.

Od druga strana se slozhuvam so tvojata ideja sekoe POGOLEMO brishenje na komentari, kako i isfrlanje od chlenstvo da bide prosledeno so javna objava na forumov so edna rechenica. I neka se znae po ime i prezime koj e sankcioniran i zoshto. Mislam deka takvata praksa ke pomogne za pobrzoto i poefikasnoto sreduvanje na sostojbata na sajtov. Tvojava ideja mi se dopagja!


Постирано од: bobicar1
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 23:38
Сега се враќам од работа и гледам дека многу работи се случиле во текот на денов

Додека ги читав коментарите мислев да не се мешам во дискусијава, но предмалку се зачленив на еден фото-сајт http://www.eyefetch.com - http://www.eyefetch.com и баш бев пријатно изненаден кога приметив дека таму нашле многу едноставен начин да се "ослободат" од "несаканите" членови а тие сеуште да бидат активни на сајтот.


Едноставноста е во тоа што во профилот има полиња за штиклирање кои служат за блокирање на одреден член.

На следнава фотографија тоа добро може да се види






-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 00:01
Dobra ideja Bobi. Ako mozhe da se implementira kaj nas bi bilo dobro.

Tuku sega kazi mi kako ke go eliminiras toj chlen koi ke komentira za tebe na drugi mesta, na drugi fotografii, kaj drugi chlenovi? Ke gi zamolish tie drugi chlenovi da go blokiraat istiot akaunt?


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 00:04
Bobi, vo sekoj sluchaj kontaktiraj go administratorot za ova opcija. Vo nea ima potencijal.


Постирано од: janevskiR
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 09:56
Иако јас сум за нешто поостро спротивставување на појави од типот на Анета М, Фотографка СК.... сепак го поддржувам предлогот на Боби.

Иначе мој став е дека акаунти од типот на горенаведените треба да се бришат. Еве зошто, без многу филозофии:

На сајтов има една група на луѓе кои се занимаваат со фотографија и уште една група на луѓе(поточно неколку индивидуи) кои преку фотографијата се занимаваат со личноста на другите. Овие вториве треба да се избришат.

Ова е сајт на кој се коментира фотографијата, а не личноста. Нека си отворат сајт каде ќе се занимаваат со психологија, психијатрија, психопатија, шизофренија, демагогија, своето и туѓото IQ итн.



Постирано од: bokic
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 11:03

Pocituvani,

Se nadevam deka vo mojot post ke gi najdete odgovorite na postavenite prasanja:

Na IDIVIDI foto postojat uslovi i pravila do koi moraat da se prodrzuvaat kako posetitelite na sajtot, taka i administratorite.

Vo uslovite i pravilata na sajtot e navedeno deka administratorite imaat pravo na:

- бришење на коментарите и фотографиите со вулгарна и недолична содржина.
                                      
- бришење на фотографиите кои се противат со условите за користење на страницата.
         - Фотографиите не смеат да содржат рекламни пораки, логоа или навредливи и вулгарни елементи ниту пак да имаат содржина со која се наметнуваат политички или верски убедувања.
         - Не е дозволено лажно претставување и објавување на фотографии кои не се во сопственост на авторот.)

                                   
- отстранување на корисниците кои вршат злоупотреба на страницата или кои ќе се обидат да манипулираат со бодувањето.

Administratorite stom ke primetat deka nekoja fotografija/komenatar/clen gi prekrsuva uslovite, vednas reagirat za nivno otstranuvanje.

Ova ne znaci ako na nekoja fotografija se pojavuvaat nedolicni komentari, deka istata ke bide izbrisana. Se brisat samo komentarite od fotografijata.
Pri blokiranje na clen, odnosno brisenje na negovi komentari najprvo se opomenuva clenot, po mail, i izvestuva deka negovite komentari ke bidat izbrisani i dkollu clenot prodolzi so istite komentari se blokira i neovoto clenstvo.

Vo slucajov na Fotografka_SK, taa iako bese vekje ednas opomenata za vozrzuvanje od navredlivi komentari i nejziniot prv account bese blokiran (Aneta_M), taa povtorno se pojavi pod drug account (Fotografka_SK). Vo vtoriot slucaj povtorno bea izbrisani samo nejzinite komentari. Sto se odnesuva do nejzinoto portfolio, istoto bese povleceno od nejzina strana, vednas otkako isprativ izvestuvanje na forumot deka ke bide blokirana.

Bidejki administratorite ne se moznost postojano da vrsat kontrola na slucuvanjata na sajtot, ve molam izvestuvajte me na mailto:foto@idividi.com.mk - foto@idividi.com.mk ako primetite bilo kakvi nepravilnosti.

Vo megjuvreme ke ja razgledame idejata na Bobi za blokiranje na user, kako od primerot.

Pozdrav,
Bokic



Постирано од: Janus
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 11:30
***DA IZBRISESH SLIKI PORAKI POSTOVI ISTORIJA VO KOJA SME UCESTVUVALE SITE NIE BEZ PRITOA DA BIDE DADENO OBRAZLOZENIE E VO NAJMALA RAKA BRUTALNO NAZADNO NEDOLICNO I MNOGU " MAKEDONSKI".

BARAM ODGOVOR VEDNAS.

IMA NEKOJ ZADOLZEN ILI DA BRKAM VRSKI I JAS I DA PISUVAM PO MEDIUMI ZA OVA>>??????

PA NE E OVA KAFKA.....
INTERNET E OPEN SOCIETY***

Internet, za zal, ne e open society, tuku e kompjuterska mreza, vo koja odredeni aktivnosti se prepusteni na samo-ureduvanje. Inaku, foto.idividi.com.mk e privatna sopstvenost na privatna kompanija, koja im ovozmozuva na site zainteresirani besplatno koristenje na sajtot, pod odredeni propisani uslovi. Sopstvenicite pred nikogo nemaat obvrska da odgovaraat za svoite postapki, odluki, i prezemeni cekori vo odnos na ureduvanjeto i novoto na demokratija na sajtot. Nikoj ne moze da izjavi deka e izmamen, zatoa sto se raboti za besplatna, neprofitna usluga, koja se koristi na volonterska osnova. Znaci, site nie, mozeme samo DA ZAMOLIME da se stori nesto za da se promeni aktuelnoto, bez nikakva izvrshna mokj. Administratorot postaven od sopstvenikot e edinstven, koj po svoja volja GO ADMINISTRIRA SAJTOT. Ne mi e jasno dali ne vi se poznati postapkite baniranje, ukinuvanje account, i slicno, nasekade po net-ov. Barate odgovornosti, pravite komparacii, neznam sto... Napravete si sajt, pa ureduvajte go po svoe. Ako ovoj sajt ne mi se dopagja, po svojata politika, postavenost, atmosfera... ednostavno ke go napustam (sto i go storiv). Istata postapka i vam toplo vi ja preporacuvam, a na ADMINISTRATOROT NA FOTO.IDIVIDI.COM.MK BESKRAJNO BLAGODARAM STO POKRAJ CELATA REDOVNA RABOTA, MORA DA SE ZANIMAVA I SO MILION DETISKI RABOTI....


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 11:45
15 godini ucestvuvam po vakvi forumi. Sekade ima moderatori, tokmu zaradi vakvi slucuvanja. Se izvinuvam NO POSLE mojata reakcija dobiv obrazlozenie koe spored mene trebase da go ima PRED da ima nekakva reakcija!. Vo sekoj slucaj blagodaram za objasnuvanjeto, mnogu raboti za slucuvanjata mi se pojasni vo momentov i zal mi e sto morav da reagiram za da gi dobijam.Blagodaram!
Ako administratorot nema vreme da se bavi so sajtot da se dogovorim nie koi kje se bavi so sajtot!? Pretpostavuvam deka e tvoj isto kolku sto e i moj, ili e poinaku!!
: Sopstvenicite pred nikogo nemaat obvrska da odgovaraat za svoite postapki, odluki, i prezemeni cekori vo odnos na ureduvanjeto i novoto na demokratija na sajtot:
Ova e tvrdenje so koe sajtot moze mnogu brzo da propadne, ne sum siguren deka sopstvenicite go posakuvaat toa! Zatoa vnimavaj za stepenot na diktatura vo pak kje kazam OPEN SOCIETY. Odnosot sopstvenik korisnik e interaktiven. Nam ni treba za zabava na sopstvenikot za biznis. I dvete strani treba da bidat vnimatelni i da ima PRAVILA NA IGRA
:STO POKRAJ CELATA REDOVNA RABOTA, MORA DA SE ZANIMAVA I SO MILION DETISKI RABOTI:........so cela pocit navistina mislam ako administratorot nema vreme da zadolzi nekoj sto bi imal povekje vreme. Predlog: Ti, Zatko, Bobi, Zoran karapancev, Petar Jurukovski, Milan ili nekoj drug. Pa kje imame odgovornost i avtoureduvanje na pogolemo nivo.
P. S OGROMEN POZDRAV. DISKUSIJAVA E SAMO ZA DA SE PODOBRIME I DA NEMA VAKVI KARANICI VO IDNINA.

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Janus
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 11:56
Glecin, deka e potrebna interaktivnost se soglasuvam. Reagirav na zborovite MORA, BARAM, INSISTIRAM i slicno. Spored mene, bi trebalo BOBI da bide moderator so golemi administratorski ovlastuvanja, a pokraj sekoj komentar vo svoeto portfolio, sekoj da ima ikonce "brisi", koe odma ke go brise komentarot, a site ostanati "predlozhi za brishenje". I gotovo. Ocenkite neka si stojat... Taka nikogas nema da se najdeme vo vakva situacija. DA ne se navrakjame milioniti pat na temi koi za ovie par godini od koga postoi sajtot odnovo gi raspravame so sekoja nova generacija clenovi: ogranicete se na foto. Za se drugo, si ima mesta po internet...


Постирано од: janevskiR
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 12:01
Во контекст на претходно кажаното од Glecin и Јанус го пастирам мојот предлог го напишав во една од претходните теми:

Има еден многу лесен начин за истребување на овие виртуелни гниди. Дајте 5 докажани члена(од калибарот на Мире, Зоран, Јанус, Боби, Билјана...или некој друг нека даде предлог)  се назначат како членови кои ќе може да удрат со сатарот во секој момент кога некоја гнида прераснува во вошка со амбиција да ја пие позитивната атмосфера на сајтов.
Ако тројца од овие пет маркираат еден член за непожелен, до неговото име со појавува вошка и од истиот момент губи право да коментира и за три дена сатарот удира и му се брише акаунтот (му давам три дена за да видат сите дека бил вошка Big%20smile).
Со вакво решение нема да тормозиме некој од админите(очигледно они немаат баш некој мотив и можности сериозно да се занимаваат со сајтов) ем брзо ќе ги решаваме проблемите.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 12:03
da zbrisano e nejzino portfolio----------------------->>Cry
izbrisani i nejzini komentari--------------------------->> SmileSmile
no vo mojot place imam skoro site nejzini sliki---->>Big%20smileBig%20smileBig%20smile


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 12:05
" Napravete si sajt, pa ureduvajte go po svoe. Ako ovoj sajt ne mi se dopagja, po svojata politika, postavenost, atmosfera... ednostavno ke go napustam (sto i go storiv). Istata postapka i vam toplo vi ja preporacuvam"
Pa ne sum siguren deka kje si zaminam od sajtov iako e taka ljubezno preporacan. kje bidam tuka i kje se obidam da doprinesam za POGOLEMA PRAVDA i DEMOKRATIJA.

Edno prasanje: Semtam deka ima i drugi likovi so nedolicni komentari, zosto se seuste na sajtov?

Do Bokic- administrator: Ni treba pogolemo info za slucuvanjata, ni treba moderatori od nasite redovi, predlogot na Bobi e nekakvo resenie...da se zeme vo predvid.!
P.S POZDRAV


-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: janevskiR
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 12:07
Јанус, мислам дека не треба да е еден оној кој ќе решава за сајтот од проста причина што човекот (ако тоа е Боби) ќе има периоди кога е зафатен (со остатокот од животот) и отсутен од сајтот некое време. Да не обврзуваме некого да е присутен на сајтот цело време.
Ако поставиме 5 модератори, мислам дека 3-ца би биле доволно присутни за да реагираат на неправилности.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 12:09
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

" Napravete si sajt, pa ureduvajte go po svoe. Ako ovoj sajt ne mi se dopagja, po svojata politika, postavenost, atmosfera... ednostavno ke go napustam (sto i go storiv). Istata postapka i vam toplo vi ja preporacuvam"
Pa ne sum siguren deka kje si zaminam od sajtov iako e taka ljubezno preporacan. kje bidam tuka i kje se obidam da doprinesam za POGOLEMA PRAVDA i DEMOKRATIJA.

Edno prasanje: Semtam deka ima i drugi likovi so nedolicni komentari, zosto se seuste na sajtov?

Do Bokic- administrator: Ni treba pogolemo info za slucuvanjata, ni treba moderatori od nasite redovi, predlogot na Bobi e nekakvo resenie...da se zeme vo predvid.!
P.S POZDRAV


samo slab i nesiguren bega-- nemoj
popameten ostanuva i naogja i ubavi raboti tuka
non salanno treba glecin



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: janevskiR
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 12:09
Под присутни подразбирам да го посетуваат сајтов барем еднаш во 3-4 дена.


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 12:15
MORA BARAM INSISTIRAM bea dramaticni zborovi za da provociram vnimanie i za da se otvori diskusija. Se izvinuavm ako bea poinaku razbrani!

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 12:47
LOLDDDDramaaaaaaaaaaaaaaaLOL
ne be
bea taka razbrani dramaticno
no toa i bese celta neli?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: mviktor
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 15:45
Jas kolku sto znam edinstveno pravno lice koe sto imase nekakva formalna sorabotka so foto.idividi e skoloto za fotografija sponzorirano od soros, i normalno e tie dve strani da se podrzuvaat medju sebe. Spored moeto laichko gledanje nivnata sorabotka e sledna: ednite davaat prostor za nekakva besplatna afirmacija, a drugite imaat moznost za neplatena rabota kako moderatori po nekolku saati dnevno - taka da se se vrti okolu parite koi nikade gi nema :(
Taka da vakvi raboti - brisenje na korisnici, brisenje na reklami za drugi shkoli e plodot na sorabotkata - ama ako se pobaraat nekoi normalni raboti za sajtot kako sto e avtomatsko logiranje, istorijat na primeni/parteni komentari, notifikacija i sledenje na komentari koe sto bi povleklo triesetina saati rabota togas ke vidis deka vrskite ne se bas dovolno silni (administratorite imaat mnogu rabota; dobro e i ova sto go ima; ova e besplatno i e prvo vo makedonija....)


Постирано од: Bob Rock
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 22:08
Posledno spomnuvanje na "fotografka sk"
http://www.deviantart.com/deviation/47748506/?qo=102&q=by%3Aintergalacticstock&qh=sort%3Atime+-in%3Ascraps&offset=25 - http://www.deviantart.com/deviation/47748506/?qo=102&q=by%3Aintergalacticstock&qh=sort%3Atime+-in%3Ascraps&offset=25

Niedna fotografija ne mu(i) beshe avtorska..
Kako so ovoj problem?koj e prisuten tuka i toa vo pogolem obem?
P.S. Imate pozdrav od Stole





-------------
_______
Niz mojot zivot pominuvaat mnogu budali-samo jas ostanuvam
_______
Zdenko


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 22:52
Originally posted by Bob Rock Bob Rock напиша:


Niedna fotografija ne mu(i) beshe avtorska..Kako so ovoj problem?koj e prisuten tuka i toa vo pogolem obem?


Brishenje portfolia i akaunti i blokiranje na IP adresi!

Krajno vreme e da se sprovede red, disciplina i vzaemen respekt megju chlenovite na ovoj sajt. Nam ni se potrebni fotografi i LUGJE, a ne klovnovi i psihijatarski sluchai. Za takvite postojat cirkusi i dushevni bolnici i nivnoto mesto ne im e megju nas.

Se izvinuvam ako zvucham grubo i netolerantno, no posle seto onoa sto ni se sluchi od takvite nezreli lichnosti, ne mozham da najdam posoodvetni zborovi.

Povelete, koregirajte me ako smetate deka ne sum vo pravo.



Постирано од: janevskiR
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 23:05
Зоран, не звучиш воопшто грубо. Сатарот само за нив!
Помисли само колкава штета е направена ако заради ваквите вошки каква што беше Фотографка_ск, некој кој најискрено сакал да се занимава со фотографија му пукнал филмот и го напуштил сајтот. Мислам дека заради ваквата атмосфера која владее во последно време на сајтов веќе изгубивме неколку сериозни фотографи од кои сите учевме.


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 23:15
Huh...ne znam sto da kazam....ova vekje e krsh od site strani...stvarno ima umobolni lugje vo bestraga. No comment!
Ostanuva idejata na Bobi i predlogot za 5 moderatri od nasite redovi!

POZDRAV

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 23:15
Milo mi e sto ne sum edinstveniot so vakov sentiment.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 11.Март.2007 во 00:39
sega sum razocaran
ja citav i si vikav ako e takva
no ima drugi kvaliteti eptem slikite i bea uf
no ako ne se nejzini
togas nemase vo neja bukvalno nisto
mnogu sum razocaranCry


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: *ivi*
Датум на внесување: 11.Март.2007 во 02:34
Anakin, covek so nejzinoto/ negovoto odnesuvanje i postapki ne moze da bide dobar vo nisto. Nesposobnosta kje ja/ go natera vo zivotot uste podrasticno da se odnesuva,se dodeka ne stane monstrum, opasen za okolinata.

-------------
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.

Gandhi


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 11.Март.2007 во 02:37
Cry DA NO SEPAK SUM RAZOCARAN
MISLEV NEGATIVNATA ENERGIJA OSLOBODUVA NEJZINA NEZNA KREACIJA
A ZENSKO BESE VERUVAJ MI
JAS NEGRESAM VO TIE RABOTI


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: zatko
Датум на внесување: 11.Март.2007 во 11:27
e sega jasno li bese zosto resiv da apstiniram od sajtov,bev uveren deka ne se nivni fotografii kako i mnogu drugi na sajtov ama nemozev da se setam kade gi imam videno,kako i da e poleka se smiruvaat rabotite sto iskreno me raduvaWink











www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 11.Март.2007 во 15:26
I ti se vrakas nazad, neli?


Постирано од: dimo
Датум на внесување: 11.Март.2007 во 16:11
Ajde vrakaj seBig%20smile

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1288 - portfolio


Постирано од: janevskiR
Датум на внесување: 11.Март.2007 во 16:38



Постирано од: zarijan85
Датум на внесување: 11.Март.2007 во 16:49
Prasanje do site sto i se klanjaa na FOTOGRAFKA_SK...
Sega posle ova...Seuste e odlicen fotograf so odlicni poznavanja na fotografskata tehnika!?

Da potenciram...Prasanjevo se odnesuva do Aristos, Milan....I uste nekolku na koi nemozam da se setam!


Постирано од: *ivi*
Датум на внесување: 11.Март.2007 во 16:57
Originally posted by anakin anakin напиша:

Cry DA NO SEPAK SUM RAZOCARAN
MISLEV NEGATIVNATA ENERGIJA OSLOBODUVA NEJZINA NEZNA KREACIJA
A ZENSKO BESE VERUVAJ MI
JAS NEGRESAM VO TIE RABOTI
 
 
Toa e edna od najgolemite zabludi! Golemite lugje, naucnicite i umetnicite, se i najgolemite altruisti. Tie go sakaat svetot i seto ona koe na nego zzivee.
Samiot Nikola Tesla, ne izleguval od doma so denovi za da izleci eden gulab, koj so skrsheno krilo doletal na negoviot prozor. Zamisli go, na primer, Dali, ziveejkji vo denesni uslovi, posle rabota brza doma da vidi dali Janus objavil photografija na foto.idividi za da vo komentar mu gi isturi gadostite koi mu se na um. Ili Einstein, izrevoltiran od site sitni i krupni nepravdi koi se slucuvaat na planeteva, kaze "Jas sega kje ve vospitam, i direktno kje ja primenam fuzijava sto ja otkriv, na vas!" Smile Nezamislivo, neli?
 
Nie, obicnite smrtnici, zzivotot i odnesuvanjeto na golemite svetski umovi si go objasnuvame premnogu ednostavno - genijalnost=ludost, pa po default si zaklucuvame i vo obraten pravec t.e. ludost=genijalnost. Opravduvame sekakvi devijacii, so objasnuvanje "Mnogu e nadaren!". Toa, za zzal, ni se odrazuva vo sekojdnevniot zzivot.
 
Na krajot na kraistata i Mengele bil enormno nadaren lekar! Dali i na nego kje mu prostime sto "negativnata energija" si ja praznel na negovite "nezzni kreacii"?
 
A dali e mashko ili zzensko, toa e apsolutno irelevantno Smile


-------------
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.

Gandhi


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 11.Март.2007 во 18:06
Dechki,

ne e do Milan ili Aristos.....ili do fotografka!

Smetam deka nikoj od nas ne napravil greska. Plagijatorstvoto e tezina sto kje si ja nosi Fotografka SK a ne nie. Lugjeto sto reagiraa: Milan Zoran a za mene da ne zboram imaa cesni bi rekol VITESKI nameri. Slobodata na govorot e bitna rabota, sekogash koga se obstruira mora dobro da se razgleda da ima rasprava i da bide transparentno. Se uste treba da rabotime za da se organizirame podobro vo taa nasoka. Za sega tolku zosto milion ubavi sliki mi preletaa pred nos raspravajki se za nesto vozviseno a i zleze istovremeno i mnogu trulo.

P.S Pozdrav so nadez deka tuka nekade kje zastane diskusijata i kje se vratime poleka na poubavi raboti!!

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 11.Март.2007 во 19:04
Originally posted by *ivi* *ivi* напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

Cry DA NO SEPAK SUM RAZOCARANMISLEV NEGATIVNATA ENERGIJA OSLOBODUVA NEJZINA NEZNA KREACIJAA ZENSKO BESE VERUVAJ MIJAS NEGRESAM VO TIE RABOTI

 

 

Toa e edna od najgolemite zabludi! Golemite lugje, naucnicite i umetnicite, se i najgolemite altruisti. Tie go sakaat svetot i seto ona koe na nego zzivee.

Samiot Nikola Tesla, ne izleguval od doma so denovi za da izleci eden gulab, koj so skrsheno krilo doletal na negoviot prozor. Zamisli go, na primer, Dali, ziveejkji vo denesni uslovi, posle rabota brza doma da vidi dali Janus objavil photografija na foto.idividi za da vo komentar mu gi isturi gadostite koi mu se na um. Ili Einstein, izrevoltiran od site sitni i krupni nepravdi koi se slucuvaat na planeteva, kaze "Jas sega kje ve vospitam, i direktno kje ja primenam fuzijava sto ja otkriv, na vas!" Smile Nezamislivo, neli?

 

Nie, obicnite smrtnici, zzivotot i odnesuvanjeto na golemite svetski umovi si go objasnuvame premnogu ednostavno - genijalnost=ludost, pa po default si zaklucuvame i vo obraten pravec t.e. ludost=genijalnost. Opravduvame sekakvi devijacii, so objasnuvanje "Mnogu e nadaren!". Toa, za zzal, ni se odrazuva vo sekojdnevniot zzivot.

 

Na krajot na kraistata i Mengele bil enormno nadaren lekar! Dali i na nego kje mu prostime sto "negativnata energija" si ja praznel na negovite "nezzni kreacii"?

 

A dali e mashko ili zzensko, toa e apsolutno irelevantno Smile




Постирано од: сашо
Датум на внесување: 12.Март.2007 во 11:07
иако „никој“ не се одзва на форумов на мојот пост по повод Анета М. пак јас се шинав од читање на овој пост.
 искрено, ме плаши „мрачната“ страна на некои од членовите кои заговараат цензура... толку ли се страшни пар членови кои креваат по троа прашина на сајтов?... колку долго треба за да сите сконтаме кои се и да не обраќаме внимание на нивните коментари?...
сметам дека поголемо зло е направено ако некој „дојави“ некому за некој да биде тргнат од сајтов, и тоа СЕРИОЗНО поголемо зло
да не тупам - во голема мерка се согласувам со ставот на
Glecin  на форумов односно на: Игор Спироски
http://www.foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=22804...
единствен поднослив компромис помеѓу нашите суети (очигледна потреба која колку и да не ми се допаѓа е видлива и реална)  и „шкакљивите“ коментари е предлогот на боби(на форумов, на овој пост) и притоа да биде јасно дека јас како user сум блокирал некои коментари-мора да биде трансарентно инаку и тоа е и тоа како подложно на злоупотреба (јас ке си блокирам се што не ми се допаѓа и ... Confused)...
ете така, аман Confused


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 12.Март.2007 во 12:53
Бидејќи и јас ја бранев фотографка СК и Анета.М да се јавам и јас во дискусијава.
Ме разочара работата што фотографка ск испадна (очигледно) плагијатор. Тоа е тоа. По фотографиите и она што беше презентирано (било како фотографија било како коментар) сепак мислам дека се работи за личност која има познавања во фотографија. Но сега.... некако веќе тоа неможе да даде на тежина. Колку и да е некој добар познавач и љубител на фотографијата самото лажно представување т.е. плагијаторство остава една дамка (да не речам мрља) на целата работа.
Но сега доколку го чита ова фотографка... Анета... или која и да е, нека не очајува, секоја работа може да се поправи, во православието тоа се вика покајание, а тоа чисти се.
Така да верувам дека не само јас туку и сите други љубители на оваа уметност би ја прифатиле назад, ако двигателот и бил истиот што и нам. Се надевам и покрај се дека не е лоша и злобна личност далеку од тоа. Иако мене не ме имаше подбрано (дирекно) согледав колку сум си суетен и горд, мада врлина е човек да биде смирен... ама ...
Без оглед на се мислам дека не треба да се затвараме туку напротив, за оние кои (нови) ќе пристапат на сајтот. Мислам дека треба да сме спремни на критики без оглед на тоа кој колку е професионалец или аматер или што и да е.
Во секој случај ако било што згрешив (во бранењето на фотографка и ...) проштевајте, немам зла намера.
Повторно да се приклучи некој нов мислам дека пак би бил благонаклонет, знаете кога ќе дојде некој на "гости"  убаво е пријатно да се чувствува а не како странец, а за тоа мислам дека треба сите да се потрудиме.
Проштевајте уште еднаш.
Поздрав до сите!
 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Sanja84
Датум на внесување: 14.Март.2007 во 02:11
Moze da se prosti,no ne i da se zaboravi LOLBig%20smileSmileBig%20smile

-------------


Постирано од: *ivi*
Датум на внесување: 14.Март.2007 во 10:56
Tocno!
 
Pravoslavieto prostuva i prostitucija, i ubistvo, se! Samo treba da se pokaes!
 
Zosto pa na edna Aneta M ne bi i prostilo LOL
 


-------------
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.

Gandhi



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk