Испечати | Затвори го прозорот

Верувате ли во задгробен живот?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мистерии и астрологија
Опис на форумот: Хороскоп, сонови, гледање во кафе, во карти, во раце, во НЛО...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6769
Датум на принтање: 27.Септември.2024 во 21:57
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Верувате ли во задгробен живот?
Постирано од: DaVinchi
Наслов: Верувате ли во задгробен живот?
Датум на внесување: 28.Март.2006 во 16:45
COVEKOT ILI BILO KOE DRUGO SUSTESTVO NA SVETOT NEMOZE DA UMRE.
ENERGIJATA NITI MOZE DA SE SOZDADE NITI MOZE DA ZGASNE.
PSIHATA NA COVEKOT ILI TAKA NARECENA DUSA PAK KE SE POJAVI VO NEKOJA DRUGA ZIVA RAZUMNA FORMA.....MALA E VEROJATNOSTA TOA DA BIDE NA OVOJ SVET APAK MNOGU POGOLEMA NA NEKOJA DRUGA PLANETA ILI GALAKSIJA KRATKO KAZANO PROCES NA DOLG VREMENSKI PERIOD...DA KAZEME OD VREME OD MOMENTOT PA I DO NEKOLKU MILIONI GODINI ENERGIJATA NA EDEN RAZUM OD NASATA PLANETA ZEMJA PAK KE SE RAZBUDI NA KOJ BILO DRUG SVET ...
NO TOJ DOLG PROSES NA VREMENSKI PERIOD COVEKOT NEMOZE DA GO ZAMISLI NITU PAK DA GO OSETI OZIVUVANJE...BIDEJCI GO NEMA VEKE RAZUMOT....
NORMALNO I TOJ UMIRA KOGA KE UMRE COVEKOT ILI BILO KOJA DRUGA RAZUMNA ZIVOTINSKA FORMA

A sto mislete vie????


-------------
davinci



Коментари:
Постирано од: walker_girl
Датум на внесување: 31.Март.2006 во 18:19

Originally posted by DaVinchi DaVinchi напиша:

COVEKOT ILI BILO KOE DRUGO SUSTESTVO NA SVETOT NEMOZE DA UMRE.
ENERGIJATA NITI MOZE DA SE SOZDADE NITI MOZE DA ZGASNE.
PSIHATA NA COVEKOT ILI TAKA NARECENA DUSA PAK KE SE POJAVI VO NEKOJA DRUGA ZIVA RAZUMNA FORMA.....MALA E VEROJATNOSTA TOA DA BIDE NA OVOJ SVET APAK MNOGU POGOLEMA NA NEKOJA DRUGA PLANETA ILI GALAKSIJA KRATKO KAZANO PROCES NA DOLG VREMENSKI PERIOD...DA KAZEME OD VREME OD MOMENTOT PA I DO NEKOLKU MILIONI GODINI ENERGIJATA NA EDEN RAZUM OD NASATA PLANETA ZEMJA PAK KE SE RAZBUDI NA KOJ BILO DRUG SVET ...
NO TOJ DOLG PROSES NA VREMENSKI PERIOD COVEKOT NEMOZE DA GO ZAMISLI NITU PAK DA GO OSETI OZIVUVANJE...BIDEJCI GO NEMA VEKE RAZUMOT....
NORMALNO I TOJ UMIRA KOGA KE UMRE COVEKOT ILI BILO KOJA DRUGA RAZUMNA ZIVOTINSKA FORMA

A sto mislete vie????

Umira negovoto fizicko telo a dusata t.e energijata vo nego ostanuva nasekade okolu nas, vprocem kolku pati se pocustvuvale nekoja pojava okolu sebe sto nemozete da si ja objasnite? E toa spored mene e onaa energija koja ne se gubi, samo se transformira i ja cuvstvuvame vo razlicni oblici

 



-------------
http://imageshack.us">


Постирано од: tajci
Датум на внесување: 31.Март.2006 во 18:32
pa.....krajot ne ni e sjajen'toa go znaeme site  a dusata....dali ja imame ili toa e sostojba na umot,cuvstvata isto......reinkarnacija...kojznae kade,kako..


Постирано од: joki
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 20:51
мислам дека самото верување во рај и пекол е верба во задгробен живот...јас уше сум измеќу во размислувањето....али сепак ...да...не можит да умрит нашата душа...шо би рекле iced earth_human spirit can not dyezakon stih

-------------
Точачиња.


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 03.Април.2006 во 14:06
епа мислам дека таму позади гробот и нма баш многу место да се крене куќа, така да... 

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 15.Април.2006 во 18:27
Mislam deka postoi nekade nesto...energija nekakva sto nie ja narekuvame dusa...e taa dodeka naseto telo e zivo taa e vo nas,a posle ostanuva tuka okolu vo prostorot se reinkarnira.Jas veruvam vo zivot posle smrtta

-------------


Постирано од: DaVinchi
Датум на внесување: 17.Април.2006 во 01:39
Originally posted by brza brza напиша:

paa,........ kazete neshto so shto bi se soglasil ,............!


Nisto nemoze da se kaze ....Tuku samo moze da se pretpostave..neli
COVEKOT E SOSTAVEN OD SEDUM GLAVNI DELOVI
1.DUH
2.DUSA
3.MATERIJA
4.LICNOST
5.INDIVIDUA-BESMRTNO
6.PRINCIP NA INDIVIDUALNOST
7.PROCES NA REINKARNACIJA
                              1.DUH
1.BOZENSKI ILI KOSMICKI PRINCIP
2.NASTANOK NA NIRVANA
3.INDIVIDUALNA KOSMICKA INTELEGENCIJA''INDIVIDUALNO'' SE ZEMA KAKO BESMRTEN ELEMENT(DUSA)KOJ JA PRENESUVA KARMICKATA ODREDBA OD PRETHODNATA REINKARNACIJA
SETO ZAEDNO SOCINUVA INDIVIDU

                                2.DUSA
4.EGO...-PSIHATA I SVESNOSTA OD SOPSTVENOTO POSTOENJE.EGOTO PRETSTAVUVAGRANICA NA RAZDVOJUVANJE IZMEGU DUSATA I TELOTO
5.ASTRALNO TELO-NEZAVISNA SVEST KOJA MOZE DA SE ODVOI OD FIZICKOTO TELO I PRODOLZUVA DA ZIVEE POSLE SMRTTA.
VODE PROTOKOL OD POSTANOKOT NA NIRVANA I INDIVIDUA.
6.ETERICKO TELO-ZIVOTNA SNAGA KOJA JA SOCINUVA NASATA AURA.FIZICKOTO TELO NEMOZE DA POSTOE BEZ NEA,,A I NEA JA NEMA BRZO POSLE SMRTTA.

                             3.MATERIJA
7.FIZICKO TELO----SITE VIDLIVI OSOBINI NA EDEN COVEK PREKU CEL NEGOV ZIVOT.FIZICKOTO TELO GI VKLUCUVA SITE FUNKCII I ASPEKT NA ZIVOT::RAZUM,,EMOCII,,VESTINI,,MEMORIJA...
SETO ZAEDNO SOCINUVA ---LICNOST
                            
                             4.LICNOST-MINLIVA FAZA
LICNOSTA SE SOSTOJ OD SITE OSOBINI KOJ TRAAT SAMO VO VRME NA ZIVOTOTFIZICKOTO TELO E GLAVNA KOMPONENTA NA TOJ PERIOD.ZATOA TUKA SE VKLUCENI : ENERGIJATA,,SEKAVANJETO,,SNAGATA I SITE SLABOSTI NA SMRTNIKOT.LICNOSTA SAMA PO SEBE PRETSTAVUVA SAMO EDEN DEL OD COVEKOT.

                            5.INDIVIDUA-BESMRTNO
TAA NE SE ODVOJUVA I NE SE ODDELUVA SE SOSTOJ OD SITE DELOVI NA ZIVOTOT NA EDNA LICNOST KOJ CE PRODOLZE DA POSTOE I KOGA FIZICKIOT ZIVOT KE PRESTANE ..SOSEMA RAZVIENIOT DUH E BESMRTEN,A(DUHOT) KOGA KE GO POSTIGNE TOJ STEPEN NA RAZVIENOST ,IMA OSTVAREN POTENCIJAL ZA MOZNA REINKARNACIJA.

                           6.PROCES NA REINKARNACIJA
NEKOJ DOKTORI NA NAUKI SMETAAT DEKA MASKITE POSLE NIVNATA SMRT SE RAGAAT KAKO ZENI,SE VERUVA DEKA VO PROSEK (DUSATA)
SE REINKARNIRA DVA DO TRI PATI ZA VREME ZAEDNICKA ERA KOJA TRAE 2160 GODINI ALI PAK DO TOA DA BI DE CESTO ,DOKOLKU SMRTTA DOJDE NASILNO ILI PAK NA NE PRIRODEN NACIN.

                           7.PRINCIP NA INDIVIDUALNOST
SITE LUGE IMAAT EDEN (DUH) KOJ E INDEVIDUALN I BESMRTEN .TOJ (DUH) SE SPUSTA OD DUHOVNIOT SVET VO FIZICKOTO TELO ZA DA POSLE SMRTTA NANOVO SE VRATE VO DUHOVNATA SFERA.





-------------
davinci


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 18.Април.2006 во 09:57
Ги имам прочитано сите книги како живот после живот, реинкарнација, после живот смрт, карма, парапсихологија, материја и антиматерија, длабока филозофија на духот итн..
Од филозофски аспект гледано има нешто што ја дцвижи таа материја таа сила таа мисла.. На многу пати од сведоци под хипноза можат и да си го кажат предходниот живот. Душата според научна теза е бесмртна и според кармата или предходниот живот си ги испашта гревовите... Колку и да држивода или не.. Прекрасни се книгите за читање како и самите доживувања на лугето со факти...познати само на авторите.

-------------


Постирано од: bagio
Датум на внесување: 29.Јуни.2006 во 11:51
дефинитивно постојт задгробен зивот...немат логика зивотов да престанит со умирање на телово...пекол и рај се само симболики за задгробен живот...Cry

-------------
I`m back in the game


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 04.Јули.2006 во 09:22
Не верувам во задгробен живот.


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 05.Јули.2006 во 01:09
ама бе, као ќе живеам живот у два метра???? и тоа под земја???? Big smileBig smileBig smileBig smile

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 16.Јануари.2007 во 22:39
Originally posted by bagio bagio напиша:

дефинитивно постојт задгробен зивот...немат логика зивотов да престанит со умирање на телово...пекол и рај се само симболики за задгробен живот...Cry


сакаш да ти раскажувам за него?? LOLLOLLOL


-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 11:56
Не верувам во задргробен живот! Можда постои и нешто после смртта , но едно научно ништо не е докажано освен дека телото се рспаѓа и претвора во црви....OuchErmm

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 13:04
Не верувам баш во задгробен живот, ама верувам во реинкарнација Smile

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 11.Февруари.2007 во 12:17



ZIVOTOT POSLE SMRTTA ...

SMRTTA GO OSMISLUVA ZIVEENJETO ...

AKO NE BESE TAA ...
SITE NIE KE BEVME STARI .... BESKRAJNO....
ROZEVO... KAVALCINJA ... BIMBILCHINJA...
I DOSADNO ....

NEMA DA MOZEVME DA I KAZEME NA DEVOJKATA:
- TE SAKAM USTE OD ZABAVISTE !!!

TOA BILO PRED MNOGU-MNOGU GODINI ....

PRIRODATA NA SMRTTA I POSLE TOA ....

TOA ZNAENJE SE NAODJA VO GOLEMIOT PLAN ...

I PODOBRO E SE DA NE ZNAEME ...

ZA DA NI BIDE INTERESNO !!!!





-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: angelmk
Датум на внесување: 13.Февруари.2007 во 03:07
такво нешто не постои,старите египјани верувале у такво оти не можеле да ја поднесат смртта на фараоните или фараоните не можеле да се помирав со смртта па исмислувале секакви глупости(задгробен живот...)

-------------
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."


Постирано од: soldier
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 21:11
Neodamna vo edno spisanie pisuvase deka nekoj bil mrtov pa potoa se razbudil i demek go videl rajot,sega neznam tocno kako go opisa ama znam deka bilo kako da si vinozito,dali nekoj ima videno ili informacii od bliski izvori piset.

-------------
Zivej go sekoj den kako da ti e posleden


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 21:18
da ti kazam pravo ne sum cula za vakov slucaj kakov sto ti opisa,a inaku mnogu sum ljubopitna vo vrska so toa dali postoi zadgroben zivot iako vo podsvesta mi se mota mislata deka site prikazni okolu zadgrobniot zivot se laga nesto sto lugjeto go izmislile kolku da ja ottrgnat stravta od smrtta.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 22:19
kako ,be nema,...ima,...i toa celiot zadgroben zivot e "skroen "po primer na predgrobniot zivot vo makedonija,...a,be shto da vi kazam ,...vistinski raj LOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 23:09
brza ti kako da go imas oseteno nekogas "toj" zivot , da ne zbores od iskustvo more ? Smile 
prenesi ni nekoe tvoe neobicno dozivuvanje od tamu


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 23:17
pa,neli ti vikam ,...isti k*rac i tamu i vamu,...mislam zivotot,...zatoa voopshto ne se sekirajte,...istoto ve cheka LOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 23:19
dobro e znaci ke ziveeme u rajot Wink  ispravime ja nekako Smile

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 23:51
ne,..KE,.................veke sme tamu.....samo ke se preselime!LOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 00:03
ne

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 00:57
dzabe
komu bi go raskazale toa?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 00:59
pa zatoa sto
50% kje ti veruvat a 50% bi sakale da ti veruvat


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 09:02
ne veruvam


Постирано од: ohriganka
Датум на внесување: 26.Март.2007 во 17:57
Mozebi ne stanuva zbor za veruvanje, poveke kako misla, deka navistina nesto postoi. Deka sepak ima nekakva visa sila.
A cesto mi se slucuva da se zaprasam za reinkarnacijata, od kade sum jas?


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Март.2007 во 17:57
дали верувам? верувам...

Зошто? долга тема, а не сте ни прашале... LOLLOLLOL


-------------


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 28.Март.2007 во 18:06
Ne-ne veruvam,ni slucajno

-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 29.Март.2007 во 10:46
Верувам во природа дека и од човекот сртанува она што станува природно , како пто викаат од земја доаѓаме во земја си одиме....

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 22:05
Veruvam
zosto?
pojma neam



-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zambrota
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 23:41
Da ne rasipuvam zabava ovdeka ama jas ne veruvam ni vo ovoj zivot pa kamoli.........Ouch


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 23:52
nemoras da veruvas deka si zgazil na gomno
no kje true se dodeka nepoveruvas ili slucajno kupis novi patiki


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: sandrica
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 13:42
Solider ako si go cital "Pekolot" od Dante Aligieri ke doznaes. Knigata e napisana kako vistinit nastan i e mnogu realna. 

-------------
Just love


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 12.Април.2007 во 11:08
Koga ke umram nema da osetam nikakva razlika, oti sum momce domakince od koe odzak sekogas cadi


Постирано од: joki
Датум на внесување: 12.Април.2007 во 12:53
Originally posted by sandrica sandrica напиша:

Solider ako si go cital "Pekolot" od Dante Aligieri ke doznaes. Knigata e napisana kako vistinit nastan i e mnogu realna. 
 
Пеколот е само една замачкана претстава на светот на грешниците...светот-реален, вистински, оној во кој живеатTongue


-------------
Точачиња.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 09:07
ako se veruva vo nesto samo vrz baza na edna procitana kniga.....


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 09:12
ako veruvas vo zadgrobniot zivot
nema da go cenis ovoj ovde
posle kje e kasno
no toa i taka nema da znaes neli?
hehhehheheh














-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: sandrica
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 09:25
CryVeke vo  nisto ne veruvamCry

-------------
Just love


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 09:31
gluposti
ti veruvaj vo mnogu raboti
no batali verba na ova tema
zivej tuka ne tamu


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 09:48
Samo merakliite nema da umrat ! - Citat od otec Tamantie


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 01:02
more,...vikaat zivotot bil podobar tamu,...da,da!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 01:27
.............togas site tamu.....patem i samoubistvoto ne e prifateno od hristijansakta crkva .....zosto togas podobar zadgroben zivot?


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 01:33
mozebi bash zatoa,....nema koj da ti popuva..LOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Dora
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 22:09
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

da ti kazam pravo ne sum cula za vakov slucaj kakov sto ti opisa,a inaku mnogu sum ljubopitna vo vrska so toa dali postoi zadgroben zivot iako vo podsvesta mi se mota mislata deka site prikazni okolu zadgrobniot zivot se laga nesto sto lugjeto go izmislile kolku da ja ottrgnat stravta od smrtta.
 
 
 
jas mislam deka zivotot posle smrta postoi zasto  sto bi im se desilo na nasite dusi otkako ke umreme nie,a?Shocked
 
jas veruvam deka ovoj mi e kojznae koj zivot po red i deka nasite dusi otkako ke ni umre teloto se selat vo drug organizamWink
 
a nekoj vo sevo ova ne veruvaat bidejki neli mortalitetot i natalitetot sekoja godina se razlicni bez razlika dali se namaluvaat ili zgolemuvaat ,no i za ova ima prikladen odgovor...
....nasite dusi ne znaci deka se selat povtorno vo luge,mozebi se selat vo zivotni marsovci...i kojznae sto se ne.


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 17:09
.........некогаш може да се случи душата веднаш да не се всели во нечие тело..може да лута подолго време.....затоа може наталитетот и мораталитетот да не се совпаѓаат секогаш.....а кога ќе ги сретнеш на сон те предупредуваат за нешто што ќе се случи или се случува без ваше знаење........можеби демонски ѓаволски звучи ова,но сепак веродостојно за некој кој го почувствувал тоа?!Shocked


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 21:10
a vie sto veruvate vo toj zadgroben zivot kade se e sjajno, kako ke se vratite pak ovde na zemjata eden den koga site ke voskresnat, kade sto i ne e bas se taka sjajno?    ako dusata se seli od telo vo telo....edna dusa na primer smenila 5 tela....koe od tie 5 ke voskresne? sto ke bide so ostanatite 4? ke voskresnat bez dusa? aj da ne prasuvam uste...da ostavam i za drug pat


Постирано од: rome
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 08:08
да има живот зад гробот но јас верувам да је вака.душата наша која ние дадена од Бога мора да оди некаде.Таа оди или во Рајот или во пеколот.невервам во рикарнација како некои луѓе што верваат,таа верба је од будистите,и знаеме оти будистите не се од исстиот Госпо Исус Христос.за тоа ве молам не навлегувајте многу во рекарнации.А за оние што не верваат во живот послем гробот нетребале ни за душа да даваат за својте сакани оти тоа припаѓа на хипокрити.а за души што вервате шетаа тоа се само демоните (ангелите на ѓаволот,слуги).

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 10:21
невервам во рикарнација како некои луѓе што верваат,таа верба је од будистите,и знаеме оти будистите не се од исстиот Госпо Исус Христос.

Isus bil bozji sin, ne Gospod, a od koj Gospod se budistite i neli Gospod e eden? I ako site se potomci na Adam i Eva , od koi Adam i Eva se budistite?

А за оние што не верваат во живот послем гробот нетребале ни за душа да даваат за својте сакани оти тоа припаѓа на хипокрити.а за души што вервате шетаа тоа се само демоните (ангелите на ѓаволот,слуги).

A ovde ako i samiot tvoj Bog te razbere sto kazuvas....


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 11:16
Rome e od Avstralija pa malku i e teshko da zboruva makBig%20smileSaka da kaze deka e losho ako ne veruvame.a odime na zadushnici i takvi raboti,vadime 7-9 dena,razdavame za umrenite..toa e gjavolska rabota.Ili veruvash ili voopshte neveruvash i ne pravish nishto od toa.Na primer mene zatoa i mi se dopagja Butel2-taa ne veruva i tochka.Nema licemerie,lagi i slichni rabotiTonguePozdravche

-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 12:04
pa tocno, odam na grobovite na moite bliski, zatoa sto zasluzile i ostanale vo sekavanje, a ne da razdavam za dusa ili da im se najde tamu....


Постирано од: rome
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 13:13
Бутел кога не си верен/на неразбираш што пишам ај малце попросто да ти кажам.Вака Христос је Госпо секој што верва во Христос го знае тоа и будистите не веруваат во нашиот Бог оти тие не веруваат во Христос.сите други вери што неверваат во Христос се од ѓаволот.и ѓаволот је госпо за сатанистите затоа велам оти будистите не веруваат во нашиот Госпо и да од адам и ева сне ама луѓето одбегнаја од вистинскиот Бог и затоа станаа пагани.(пример зуес и херцулес)грците ги рачунале за богови но знајме оти тоа е метологиа.а и ѓаволот постои и го лажи народот.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 23:00
Mnogu prosto mi kaza....nemoj da se trudis ponatamu, gi znam prikaskite i za Isus, i za Zevs i znam koj e koj i vo hristijanstvoto i vo grckata mitologija i ....


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 23:04
Clap
butel
raj treba na zemja
a ne na nebo
neli?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 23:20
butek i anakin како сакате така нема цел живот да ви зборвам за спасението и живот по смрта оти дури ви зборвам вас губам време оти во тоа време ке можев да му кажзм на други и тие да се спасат.а вие се гледа невие на срце клаено да го љубите мојот небесни Татко само мајтап си играте.но БУТЕК за жалост на толку знаење што велиш знаеш за џабе се ко него знаеш Христос.се друго одсвем Христос је bullsh*t.и Тој самио рече оти ѓомити знаените нема да се спасат од глава будала.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 23:25
Tokmu taka Anakin.

Rome jas nemam potreba od nikavo spasuvanje, nitu me goni nekoj, nitu imam nesto na sovest, nitu sum kriminalec....

A vo moeto srce, za razlika od tebe se onie sto mozam da gi vidam, slusnam , gusnam ...



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 00:05
to be butel
znaes so e najdobroto vo ova rabota
toa so nema nikoj iznad nas

do nas. so nas, vo nas ima kolku sakame
no nad nas nemaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 01:10

колку има во вас и што има во вас а за над вас вервајми оти има има и има но ке го видите еден ден



-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 01:12
kje
kje kje
so znam dali mi e potrebno toa rome


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 01:15
кое не ти е потребно сакаш да кажиш Госпо не тие потребен?или нешто друго објасни те молам

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 01:23
Originally posted by rome rome напиша:

колку има во вас и што има во вас а за над вас вервајми оти има има и има но ке го видите еден ден




dali mi e potrebno da go vidam eden den
toa se prasuvam
podobro da neodam nikade nego vo pekolot
kako so vikas ti ( za nevernicite)

znaes so da mi objasnis
zasto se vikat VERNICI
i VERUVANJE?????????????????

ako navistina postoi?

zar ima nekoi vernici koi veruvat deka 2+2=4
ili vernici koi veruvat deka zemjata se vrti okolu sonceto?






-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 01:32
анакин изгледа имаш страв од Бога па наместо да се покаиш ти велиш поарно да одиш во пеколот неместо да го видиш Госпо?извини ама со тоа ти го прифаќаш ѓаволот побро од како Госпо.но ако дојдеш кај Христос и навистина со цела душа и цело срце верваш оти Христос тука беше и умре на Крстот и Воскресна и покајсе од грешките ти нема да бидеш суден од Бога туку ќе одеш во Рајот.а за верници ова је работата веруваме во скоро све како што рече 2+2=4 и планетата се врти околу сонцето ама ние верваме оти све тоа је направено од Госпо.ние верниците не сне будали луѓе но нему даваме кредит на природата туку на Бога.оти природата нема темели на што да стои и на што да и веруваме.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 01:37
ne sakam da veruvam vo nesto
sakam da znam za nesto


razbiras li ti razlikata vo sto e??????????


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 01:40
jas ne veruvam deka 2+2=4

jas toa go znaaaaaaaaaaaaaaaaaaam


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 01:43
добро што сакаш да знајш ќе се потрудам да ти објаснам, и да знам што је разликата .но ако знаеш нешто значи и ќе поверуваш ако има логика во тоа ,ама ти за џабе ако знаеш што да е и не веруваш ,неби требало да го употребиш во дискусии оти може секој еден да те врти ,ако застаниш на здрави нозе во тоа што знајш и веруваш ,никој не ќе може да те фрла лево десно.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 01:46
Originally posted by anakin anakin напиша:

jas ne veruvam deka 2+2=4

jas toa go znaaaaaaaaaaaaaaaaaaam
од кај знајш оти је вистина изгледа веруваш оти је вистина па го прифати ,иначе ако не веруваш оти је точно како можеш да го употребиш во животот.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 01:49
vaka stojat rabotite

se sobrale nekolku lugje i pocnaa da veruvat deka za 10 dena kje bide kraj na svetot

tie stanale vernici


drugi pocnaa da se ubeduvat i da veruvat deka ako vaka prvat nema da umrat i kje odat vo rajot

i tie stanale vernici

tretite veruvat deka eden den kje dojdat marsovci i kje gi odnesat na mars

i tie se vernici

site vo nesto veruvat zatoa sto se vernici a nikoj neznae

poslem kje se ispotepat oti pocnale megusebno da se ubeduvat deka
toa sto veruvat e tocno a rdugoto nee

zasto???????????????

zatoa ste neznaele kako da dokazat edni na drugi

a znaes zasto???????????

veruvanje nemoze da se dokaze



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 01:54
individualno razmisluvanje vredno za diskusija.nemora sekogas da se slozuvame edni so drugi no treba da go pocituvame nekogas i tugoto mislenje kakvo i da e...........


Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 01:57
мојето верување је од Библијата.јас и мојата фамилија верваме оти Библијата је на Госпо зборот и намаме најдено контрадиксии во Неа .но во други книги има многу контрадиксии.и дека веруваме во Исус Христос имаме видено големи чуда ама пули вака јас тоа што верувам ке се дознае на крајот дали је така или не но неможам да замислам оти да не је оти го имам видено Христос во визиа и се што ми покажува све ми се исполнува затоа мојата верба во Него је голема.но за жал оние кој не веруваат ,пробвам да им кажам ама до нив је дали ќе прифатат или не јас важно пробав.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:00
Originally posted by black-eyes black-eyes напиша:

individualno razmisluvanje vredno za diskusija.nemora sekogas da se slozuvame edni so drugi no treba da go pocituvame nekogas i tugoto mislenje kakvo i da e...........
да но дали некогаш си бол во дискусиа за нешто што со цела твоја душа знаеш оти је вистина ама некои ти фрлаат зборови без поенти или без верба во тоа што кажваат само за да си го наранат своето гордливост.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:02
Originally posted by rome rome напиша:

мојето верување је од Библијата.јас и мојата фамилија верваме оти Библијата је на Госпо зборот и намаме најдено контрадиксии во Неа .но во други книги има многу контрадиксии.и дека веруваме во Исус Христос имаме видено големи чуда ама пули вака јас тоа што верувам ке се дознае на крајот дали је така или не но неможам да замислам оти да не је оти го имам видено Христос во визиа и се што ми покажува све ми се исполнува затоа мојата верба во Него је голема.но за жал оние кој не веруваат ,пробвам да им кажам ама до нив је дали ќе прифатат или не јас важно пробав.




veruvanje i znaenje e skoro dijametralno sprotivno

zivotot se razviva vrz baza na znaenje
a bajkite se slusat so veruvanje

vtoroto e poubavo oti e bajka
a zivotot e kucka bara znaenje




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:05
Originally posted by rome rome напиша:

Originally posted by black-eyes black-eyes напиша:

individualno razmisluvanje vredno za diskusija.nemora sekogas da se slozuvame edni so drugi no treba da go pocituvame nekogas i tugoto mislenje kakvo i da e...........
да но дали некогаш си бол во дискусиа за нешто што со цела твоја душа знаеш оти је вистина ама некои ти фрлаат зборови без поенти или без верба во тоа што кажваат само за да си го наранат своето гордливост.



nemoj taka rome
oti toa sto jas go kazuvam go mislam so seto moe srce
kako i ti so go mislis so seto tvoe srce

nemoj nikogas --- nikogas---- da mislis deka tvoeto srce vredi povekje
oti vaka go ponizuvas drugoit so nemisli kako tebe


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:06
добро анакин ајде ако сакаш да ја знаеш вистината те молам вечерва вака напрај клекни на колена и зборни му на Госпо и речи му абе Господе ако навистина постоиш кажи ми или покажисе на некаков начин да знам оти навистина имало Госпо како што кажваат некои верци .се је можно со Госпо.може да ти се јави и на визиа (дали знаеш што је визиа).

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:08
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by rome rome напиша:

Originally posted by black-eyes black-eyes напиша:

individualno razmisluvanje vredno za diskusija.nemora sekogas da se slozuvame edni so drugi no treba da go pocituvame nekogas i tugoto mislenje kakvo i da e...........
да но дали некогаш си бол во дискусиа за нешто што со цела твоја душа знаеш оти је вистина ама некои ти фрлаат зборови без поенти или без верба во тоа што кажваат само за да си го наранат своето гордливост.



nemoj taka rome
oti toa sto jas go kazuvam go mislam so seto moe srce
kako i ti so go mislis so seto tvoe srce

nemoj nikogas --- nikogas---- da mislis deka tvoeto srce vredi povekje
oti vaka go ponizuvas drugoit so nemisli kako tebe

jes da nesmeam da ti prakjam licni poraki gledam si me baniral....pa moze li ovde da te prasam sto ti znaci niko nesto ko ana kino ? ili ankino anino...?


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:08
a so vikas
da go ostavam na mira
neka toj mi se pojavi ako saka

valjda tolku malku vredam?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:09
Originally posted by rome rome напиша:

добро анакин ајде ако сакаш да ја знаеш вистината те молам вечерва вака напрај клекни на колена и зборни му на Госпо и речи му абе Господе ако навистина постоиш кажи ми или покажисе на некаков начин да знам оти навистина имало Госпо како што кажваат некои верци .се је можно со Госпо.може да ти се јави и на визиа (дали знаеш што је визиа).

epa tokmu zatoa sto se somnevas gospod ne ti gi ispolnuva ocekuvanjata.........


Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:10
анакин јас не зборував за тебе конкретно ако де навредив Извини .но поентата ми беше оти имам дојдено и до такви луѓе.а за јас повеќе да вредам ич не мислам  така оти сите сне чеда на Бог,ако сакаш да знаеш јас сум многу humble не само пред Госпо но и со луѓе.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:11
neka bide

neka bide citano obratno
nikola anastasov moit?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:16
Originally posted by anakin anakin напиша:

a so vikas
da go ostavam na mira
neka toj mi se pojavi ako saka

valjda tolku malku vredam?
јас незнам од каде го избувна тоа јас ти велам да го прашаш Госпо а не да го остаиш и да чекаш .немој да си замислуваш оти имам некаква омраза кон тебе .зошто да си ја клам душата во грев .не те знам ни познавам немам ни лошо видено од тебе но и да ми си најголемиот душман јас пак ќе се трудам да ти направам добро.јас не сум верник само со уста туку навистина вервам во Христос и Тој вели ако некој де удре шлакајнца завртиго и другиот образ.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:19
neznam deka taka rekol
no
znam deka
taka pisuva deka taka rekol


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:27

добро ко така имаш читано но не веруваш ајде да те прашам тоа што пишува во Библијата дали нешто се контрадиктува едно со друго.И јас кажувам тоа што пишува оти го верувам и оти таа је мојата задача оти кога си верец на Христос Тој те полни со љубов негова и сакаш за сите да се спасени од пеколот .тоа је целото мое.а неје за да се расправам и да велам пулиме мене колку знам .



-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:30
ene
jas sum ja cital knigata
ROMEO I JULIJA od SHAKEPEARE
tamu nisto nema kontradiktorno
no
sve toa tamu napisano
NIKOGAS NE SE SLUCILO



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:34
анакин да те прашам немие јасно колку одвас сте .ромео и јулиет?јас велев за Библијата ми се чини од едно на друго одиш но бегаш од нешто ајде молимте кажи ми што је работата или јас не те разбирам.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:37
ROME

I EDNO I DRUGO SE KNIGI
IMAT KORICA I ISPISANI STRANI
ZA MENE SE ISTI
ZNAM DEKA NEMA DA SE SOGLASIS SO TOA
NO
TOA SE ZA MENE
DVE KNIGI


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:43
добро ко така ај читај ја Библијата ако не појке еден месец барем и почни од новиот завет па потоа иди кај стариот завет ама со консентрација и со отворено срце.ако нешто не ти звучи добро кажи и ке разговараме.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:53
NE REKOV DEKA NEZVUCI DOBRO
ROME
MOZE DA ZVUCIIIIIIIIIIIII I NAJ NAJ NAJ NA SVETOT
NO
KAKO TOA ZVUCI NE E I PRICINA DEKA
TOA E VISTINA

ZA ZAL

VISTINITE VO POVEKJETO SLUCAEVI NE ZVUCAT NAJ NAJ NAJ


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 03:03
ами ко је така како можете да вервате во дарвин и други глупости а не во Библијата како одлучваш за ова је вистина а она неје нели бараш факт за се што читаш или си мислиш оџ је тоа је добро па ќе го прифатам или како објасни ми.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 03:04
.....PA I DENES MAJMUNITE ZIVEAT KAKO VO VREMETO NA DARVIN AMA NEPOSTANUVAAT SEGA LUGE.....

-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 03:07
тоа је точно но ајде ти кажи како одлучваш кога читаш дали је тоа точно или не

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 03:11
dodeka nema naucno tocno dokazano se e vistina...

-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 03:15
што је вистина ?оти планетава и све во неа стана од ништо експлодира и така ние си све сне тука?најголема глупост.ајде недржи ништо во раката и нешто нека се напрај,не је тоа можно.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 03:18
Originally posted by rome rome напиша:

што је вистина ?оти планетава и све во неа стана од ништо експлодира и така ние си све сне тука?најголема глупост.ајде недржи ништо во раката и нешто нека се напрај,не је тоа можно.

pa citas li se dodeka nema nisto konkretno,precizno,naucno dokazano sekoja teorija e  delumno tocna i darvinovata i bibliskata,makar sto vtorava mi e pobliska sto nezanci deka ne ja podrzuvam delumno i tvojata....


-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 03:22
добро но знеаш оти неможеш да седиш на два стола ама мора да одбериш една тоа не значи оти нема историа за планетава но стварта је оти све је од Госпо ко така дарвин је 100 по 100 лага.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 03:25
Originally posted by rome rome напиша:

добро но знеаш оти неможеш да седиш на два стола ама мора да одбериш една тоа не значи оти нема историа за планетава но стварта је оти све је од Госпо ко така дарвин је 100 по 100 лага.

da znes kolku jas cvrsto sedam na samo eden stoll....bi sakala barem eden del od svetot da sedat cvrsto ko jas....pa da vidis kakov bi bil togas...


-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 03:27
бравос и јас сум на еден стол и тоа је ви Исус Христос амен

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 03:34
ко така знаеш колкава је нашата работа за да ја раскажиме вистината.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: rome
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 04:06
видов и прочитај

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 15:42
Originally posted by rome rome напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

jas ne veruvam deka 2+2=4jas toa go znaaaaaaaaaaaaaaaaaaam
од кај знајш оти је вистина изгледа веруваш оти је вистина па го прифати ,иначе ако не веруваш оти је точно како можеш да го употребиш во животот.



cccccccccc

rome, rome, razmisluvas li malku sto pisuvas?


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 11:21
ВЕРУВАМ!!! не мислам дека со смртта на физичкото тело завршува се.Big%20smile

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk