Испечати | Затвори го прозорот

Дали би гласале на избори во Македонија?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6291
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 20:27
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали би гласале на избори во Македонија?
Постирано од: dras
Наслов: Дали би гласале на избори во Македонија?
Датум на внесување: 17.Јануари.2007 во 08:37

Во Вашата матична држава се крева голем прав околу можноста да се обезбедат услови за изјаснување на дијаспората на изборите.Се прашувам дали кај Вас има интерес за такво изјаснување, дали некој досега ве анкетирал за таа работа, какви би биле Вашите заложби за дополнување на Изборниот закон во овој правец и на крај ако Ви се овозможи да гласате и да бидете изберени со што и на каков начин би и помогнале на Вашата матична држава. И досега со уставот на РМ сте го имале тоа право, меѓутоа дали досега сте презеле нешто. 




Коментари:
Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 14.Февруари.2007 во 20:03
Mojot stav po toa prasanje deka ne moze gazot da ti bide na dve mesta. Sekoj treba da glasa tamu kade sto zivee. Voopsto sum protiv stranski drzavjani vo bilo koja vlada i vlast. Kanadskite drzavjanini i ziteli imaat obvrska sa gi sproveduvaat  i stitat interesite na Kanada. Sto stanuva koga tie ke se sudrat so makedonskite? Koj saka da bide vo makedonskata vlast, treba da se otkaze od site drugi drzavjanstva i da zivee vo makedonija.
Nastrana sto tehnicki e tesko izvodlivo. Dali za sekoja sednica na clenovite na parlamentot od avstralija ke im se plakjaat avionski karti i hoteli? Sto mislite, kolkava plata treba da im se ponudi za da se nafatat za ozbilno. Kako sto mi lici, parlamentot taka ke se napolni so uste pogolem dzgan, oti salam i etabliran iselenik ne se nafakja na taa rabota. Najmalku sto moze da se sluci e da tie patuvanja da pokrivaat necii biznisi (citaj sverc).
Drugo, ostava prostor za manipulacija so glasovi, slicno kako so vojnickite glasovi. Jas nikogas ne sum glasal od ovde, no nemam nacin da proveram dali nekoj glasal za mene.
Treto, krajno e nebezbedno za drzavata. Koj i kako ke pravi security screening na kandidatite? Se ostava otvorena vrata za vleguvanje na uste povekje stranski obavestajci vo parlamentot, i toa na smetka na osiromaseniot makedonski narod.
Mislite deka na nakoj mu e gajle za iselenicite? Kako i dosega, se pravat zakoni koi vlasta ima odnapred namera da gi zloupotrebi.
Ouch


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: nikoloskir
Датум на внесување: 15.Февруари.2007 во 14:54
vo Avstralija zakonski mora da glasa sekoj polnoleten covek.......Ako odis na odmor pred glasane ili za vreme na glasane moras da im kazis na vlasta deka ke si nadvor od drzavata i ti se obezbeduva nacin na glasane.
Ako zives nadvor od Avstralija i si nivni drzavjanin, vlasta ke ti obezbedi pravo na glas preki svoi diplomatski prestavnistvaLOL
 
Zosto ni MAKEDONCITE sto zivejeme nadvor od nasata tatkovina da ne go imame to vazen glas.
 
I nie negogas ke se vratime nazad vo svojata tatkovina, i nije ke ja kroime sudbinata na nasata tatkovina kako i site drugi.
 
Toa ni e i nase USTAVNO pravo.
Samo nemase nikoj toa da ni go ovozmozi, blagodarnost na Nikola Gruevski nie nema da se custvuvame kako zaboraveni od nasata MakedonijaBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile   


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 01:40
 
Zosto ni MAKEDONCITE sto zivejeme nadvor od nasata tatkovina da ne go imame to vazen glas.
 
I nie negogas ke se vratime nazad vo svojata tatkovina, i nije ke ja kroime sudbinata na nasata tatkovina kako i site drugi.
 
Toa ni e i nase USTAVNO pravo.
Samo nemase nikoj toa da ni go ovozmozi, blagodarnost na Nikola Gruevski nie nema da se custvuvame kako zaboraveni od nasata MakedonijaBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile   
[/QUOTE]

 Koe ti ti e tvoe ustavno pravo da glasas vo Avstralija i da im ja krois sudbinata na Makedoncite vo Makedonija. Sto imas ti so Makedonija osven sto tvoite se najverojatno rodeni tamu. Da ne plakas slucajno danok na Makedonija, da ne bese slucajno da sluzis vo ARM, a da ne te prasam kaj si go prcese k...t 2001.
Zasto ti so tvojot glas da resavas koj ke bide na vlast, i koj ke krade, a nema da si tamu i da osetis na tvoja koza kako e da zivees i da te dupi toj za kogo si glasal.
Ti brat nemas ama bas nikakvo pravo da glasas, isto kako sto nemam ni jas sto sum izlegol od tamu pred 2 godini.
A toa deka ke se vratis eden den da zivees tamu i deka toa sto si zastedil ke go investiras i ke ja pomognes ekonomijata u Mk, toa samo mozes sam da si se lazes, zasto nieden Makedonec  sto zivee u MK ne im veruva na Iselenicite deka eden den ke se vratat nazad a da ne pravime muabet deka ke donesat nekoj dolar .
Da si Albanec , da ti veruvam nekako, ama posto ne si, muabetov ti e gola voda.
Nemoj da se zalis na toj zivot sto imas tamu, zasto nemas poim kako e da zivees u Mk.


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 01:58
http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=8942&FID=48 -
 
 
 
nikoloskir
OStvari si go svoeto ustavno pravo vo Avstralija.
 
Rabotata ne e samo vo glasanjeto na iselenicite... Planiraat da im obezbedat 20 pratenicki mesta vo parlamentot i fizicki da gi donesat tamu. Perverzija.
Ako e taka, jas predlagam sekoj polnoleten ne-rezident na makedonija, drzavjanin na bilo koja drzava, bilo sto po rod, da moze da se kandidira za edno od tie dvaeset mesta. Ako nito drugo, ke ima pokvaliteten izbor na lugje.


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: nikoloskir
Датум на внесување: 18.Февруари.2007 во 03:27

јас живееф таму и знам какое......

 
добро та да не си бугар?????
слижено имам во АРМ и гласав во македонија
 
па и ние трабит да инвестирме а не само финансиски да им помжвиме не нашите најблиски............
Сакаш да си малцинство ва македонија????
Сигурно морат да се вратиме назад......гледај што се случвит
 
 
ЕДЕН ДЕН Ќе добијеме OuchOuchOuchOuchOuchOuchOuchOuchOuchOuchOuchOuchOuchOuchOuch


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 18.Февруари.2007 во 04:40
Tesko si na Makedonija so zapalenite glavi kako tebe! Sto ima vrska investiranjeto vo MAkedonija so mestata vo parlamentot? Parlamentot ne e firma. Mozebi i ke dobiJAte ama Makedonija ke izgubi so toa, i to mnogu.
 
A toa sto koj e po nacionalnost, najdobro se gleda po cistotata na jazikot sto go upotrebuvame.


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: dras
Датум на внесување: 18.Март.2007 во 22:20
Rezonot ti e na mesto, inace ovde se diga mnogu prav okolu izbirackoto pravo na iselenicite, duri i opozicijata nudi podrska za donesuvanje zkon koj bi imal zdravi osnovi, sto mislam e samo gubenje vreme zosto Nie vo nasata nasusna duri i ne znaeme kade se ne ima po beliot svet.


Постирано од: speed
Датум на внесување: 20.Март.2007 во 23:10
treba da glasaat site koi sto se makedonci taka da site iselenici treba da se vklucat vo izborite bez razlika kade se naogaat... pa daj boze i da se realizira toa vo idnina...

-------------
speed


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Март.2007 во 23:25
brziii,.....ne tropaj !!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Miss_Naughty
Датум на внесување: 21.Март.2007 во 01:13
Elem ne se razbiram mnogu vo politika ama epten mi e dosadno vecerva pa ako gresham slobodno ispravete me :)

Smetam deka Makedonskata emigracija ne treba da glasa od pricni shto: Ima mnogu povece Makedonci nadvor od MK shto se zakoraveni patrioti a skoro da nikogash ne bile vo MK i nemaat poima kako se zivee sega tamu i imaat nekoja svoja pretstava kako i shto treba da e pravi i kakva politika treba da se vodi.
Samo ce dovedat do sudir so Albancite nishto drugo..Od druga strana ima i mnogu Albanci nadvor od MK koi poseduvaat Makedonsko drzajanstvo i koi nema da sedat mirni i da gledaat, sepak i tie se Makedonski drzavjani..

Premierot  gi sredi site ostanati problemi pa dojde red i na glasanjeto na dijasporata Smile


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 21.Март.2007 во 01:34
Originally posted by Miss_Naughty Miss_Naughty напиша:

Elem ne se razbiram mnogu vo politika ama epten mi e dosadno vecerva pa ako gresham slobodno ispravete me :)

Smetam deka Makedonskata emigracija ne treba da glasa od pricni shto: Ima mnogu povece Makedonci nadvor od MK shto se zakoraveni patrioti a skoro da nikogash ne bile vo MK i nemaat poima kako se zivee sega tamu i imaat nekoja svoja pretstava kako i shto treba da e pravi i kakva politika treba da se vodi.
Samo ce dovedat do sudir so Albancite nishto drugo..Od druga strana ima i mnogu Albanci nadvor od MK koi poseduvaat Makedonsko drzajanstvo i koi nema da sedat mirni i da gledaat, sepak i tie se Makedonski drzavjani..

Premierot  gi sredi site ostanati problemi pa dojde red i na glasanjeto na dijasporata Smile

 Noramlno deka ne treba da glasaat.Kako ke glasa za nesto sto nema poim.


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Март.2007 во 01:36
da,...kazi im tamu na site,da se vratat,...."premierot" napravi samo med i mleko da teche ,....i sega dojde red na niv,..da odluchuvaat koi sledni gomnari ke gi stavat na chelo na "nivnata"zemja,..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: dras
Датум на внесување: 25.Март.2007 во 22:45
Originally posted by Miss_Naughty Miss_Naughty напиша:

Elem ne se razbiram mnogu vo politika ama epten mi e dosadno vecerva pa ako gresham slobodno ispravete me :)

Smetam deka Makedonskata emigracija ne treba da glasa od pricni shto: Ima mnogu povece Makedonci nadvor od MK shto se zakoraveni patrioti a skoro da nikogash ne bile vo MK i nemaat poima kako se zivee sega tamu i imaat nekoja svoja pretstava kako i shto treba da e pravi i kakva politika treba da se vodi.
Samo ce dovedat do sudir so Albancite nishto drugo..Od druga strana ima i mnogu Albanci nadvor od MK koi poseduvaat Makedonsko drzajanstvo i koi nema da sedat mirni i da gledaat, sepak i tie se Makedonski drzavjani..

Premierot  gi sredi site ostanati problemi pa dojde red i na glasanjeto na dijasporata Smile


Veruvajte konstatacijata Vi e sosema ispravna. A sto se odnesuva do premierot, sekako deka treba malku da poraboti  na ekonomijata vo drzavava, kako bi ovozmozil barem malku podobar zivot na gladnite i nevrabotenite gradjani, a ne da gi zamajuva so akcioni filmovi od policijata i toa ni  malku  ni povece  nego vo  dnevnite  informaciski  emisii  na site mediumi,  ako gi pratite vestite na CNN mozebi i tamu nesto ce cuete.
A sto se odnesuva do izbirackoto pravo, zaosto  da ne glasaat iselenicite,  medjutoa prvo bi trebalo  da  se obezbedi  nacinot i mehanizmot za glasanje kako bi se obezbedile od site  nepogodnosti sto bi dosle so toa, a ne istoto da se koristi kako reklamen trik i nikogas da ne se ostvari.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 04.Октомври.2008 во 16:23
Македонија не смеат да гласаат од странство? Баш вчера една моја пријателка американка која моментално живее во Германија - гласаше.
Како може тоа да се смени?
Дали би гласале доколку можете?
И дали некој има идеја како (и дали воопшто) може тие избори да се под контрола и регуларни.
 
 


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 04.Октомври.2008 во 16:57
нели донесоа закон за гласање на иселеници ?? збунетост

-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 04.Октомври.2008 во 18:35
Да и јас така знам, во мак.амбасади треба да си има организирано регуларни избори на денот, со сите матракуки, зошто има и мак.државјани кои се на привремен престој по некои земји и треба да имаат можност да гласаат.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 05.Октомври.2008 во 01:54
Јас сум против гласањето на емигрантите - мислам дека секој што гласа треба да ги сноси консеквенците од својата одлука, што не е можно ако гласачот не живее во Македонија. Мој став е дека гласачите треба да се и жители (не само државјани) на земјата во која гласаат.
 
Доколку лицата се привремено иселени, тогаш треба да се организира гласање во матичната земја за нив.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 06.Октомври.2008 во 08:34
I jas sum protiv za glasanje na emigrantite , imame idealizrana slika od Mk , postavena od ljubov i nostalgija kon staroto VMRo , narodnite ni heroji , Cento i slicni i nemame blaga veza sto se slucuva vo drzavata i tuka zavrsuva naseto pravo da reshavame sudbini na zitelite na MK.

-------------


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 06.Октомври.2008 во 09:48
Donekade ste vo pravo deka nekoi navistina pojma nemaat sto se sluchuva vo Makedonija. Zboruvam za emigrantite. Kako i da e mozebi tuka treba nesto da napravi drzavata za da gi povrze na nekoj nachin so matichnata zemja za poveke da se interesiraat i da znaat sto se sluchuva. Ima luge sto so godini (20-30) ne se dojdeni vo Mk i mislat uste e kako vo 70-tite Makedonija.
 
Sepak ne mozam da recham deka sum protiv da glasame... ne se site isti i nekoi navistina se interesiraat.
 
Isto taka edna rabota mnooooooooogu vazna. e bas toa sto sme nadvor ni pomaga mnogu dobro da gi sogledame rabotite. Jas lichno postojano sporeduvam so Spanija i znam (barem taka mislam) sto e loso a sto dobro i kako treba da bidi vo spòredba so toa sto nekoi napravile. Mnogu tesko da me impresionira nesto sto go pravi nekoj politichar bidejki za da me impresionira mnogu treba bidejki nie nisto nema da izmislime, se e izmisleno od drugite i ostanuva istoto da go sprovedime.
 
 
  
 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 06.Октомври.2008 во 10:31
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Македонија не смеат да гласаат од странство? Баш вчера една моја пријателка американка која моментално живее во Германија - гласаше.
Како може тоа да се смени?

Дали би гласале доколку можете?

И дали некој има идеја како (и дали воопшто) може тие избори да се под контрола и регуларни.

 

 


vo kotrola ne se tie sto se tuka ,a kamoli tie sto ke bidat na kilometri

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 06.Октомври.2008 во 11:32
..definitivno na dve stolcinja ne se sedi...!
....po moe nemaat dolznost ,nitu pak treba da im se dozvoli da glasaat..!toa bi doslo isto kako jas da bi glasal za Italija...!nema da obrazlozuvam zosto bas za nea,no taka mu doaga...!..mnogu e lesno odstrana da se deli pamet....iako na golema vrata zboruvaat za nivnata tatkovina...nekoi duri ni zbor ne znaat makedonski...
.. a za graganite od drugite nacionalnosti, koj za glasanjeto doagaat organizirano,i  ne zalat za parite sto ke frlat za da dojdat i da glasaat za nivnite,neznam sto da kazam...


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 06.Октомври.2008 во 11:53
Problemot e sto mislite deka e sekoj koj e nadvor od Makedonija e ANTIMAKEDONEC. Pozadovolni sme koga Kosovarite i drugite imaat pravo da glasaat i gledame kako da napravime tie da glasaat zosto mnogu ¨pridonesuvaat¨za drzavava, ama koga ke se spomne deka trebalo makedoncite da glasaat sto se nadvor od Makedonija ne sakame ni da slusnime....
Izvinete, ama taka meno ova mi lichi....


-------------
Прилепчанка


Постирано од: seka
Датум на внесување: 06.Октомври.2008 во 16:20
Originally posted by zagor zagor напиша:

..definitivno na dve stolcinja ne se sedi...!
....po moe nemaat dolznost ,nitu pak treba da im se dozvoli da glasaat..!toa bi doslo isto kako jas da bi glasal za Italija...!nema da obrazlozuvam zosto bas za nea,no taka mu doaga...!..mnogu e lesno odstrana da se deli pamet....iako na golema vrata zboruvaat za nivnata tatkovina...nekoi duri ni zbor ne znaat makedonski...
.. a za graganite od drugite nacionalnosti, koj za glasanjeto doagaat organizirano,i  ne zalat za parite sto ke frlat za da dojdat i da glasaat za nivnite,neznam sto da kazam...
 
nie bare ke glasama bez da ni napravat ulici! posto sekogas pred izborite nesto po gradovite se pravi, a potoa? od kako se se glasa za niv? sto dobivaat graganite? Nie "strancite" (kako sto ne narekuvate) barem ke glasame za TOJ sto mislime deka za drzavata ke pridonese pozitivni promeni!!!
I samo ako mi rekol nekoj deka nie od tuka ne mozeme da procenime!!! I nie tuka imam nasi programi, vesti i novini, koi redovno gi pratime!!!
I da vovedeno e da mozeme i nie da glasame koi ziveeme vo stranstvo, treba vo ambasadata na Republika Makedonija da si pojdes i tamu imas moznost... podobro bi bilo da mozes i po posta da go napravis toa... ili po internet, za identifikacija moze broj na pasos da se vnesuva i licni podatoci...
 


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 07.Октомври.2008 во 00:13
Originally posted by zagor zagor напиша:

..definitivno na dve stolcinja ne se sedi...!
....po moe nemaat dolznost ,nitu pak treba da im se dozvoli da glasaat..!toa bi doslo isto kako jas da bi glasal za Italija...!nema da obrazlozuvam zosto bas za nea,no taka mu doaga...!..mnogu e lesno odstrana da se deli pamet....iako na golema vrata zboruvaat za nivnata tatkovina...nekoi duri ni zbor ne znaat makedonski...
.. a za graganite od drugite nacionalnosti, koj za glasanjeto doagaat organizirano,i  ne zalat za parite sto ke frlat za da dojdat i da glasaat za nivnite,neznam sto da kazam...
 
Кажи ми, дали ти си роден во Италија? Таму ти е фамилијата? Имаш таму пријатели? Си пораснал таму, си одел во школо, си го откривал и осознавал светот? си работел таму? И си живеел барем 25 години?
Ајде те молам.
 
Не е сега времето кога со гулаби и по бродови кои патуваат по две недели се пракјаат писма или телеграми. Во денешно време скоро сеедно станува каде живееш, секоја информација е достапна.
 
Оние кои се интересираат, следат што се случува во земјата и редовно ја посетуваат ќе имаат интерес да се одмкнат до амбасада и да гласаат. А тие изолираните и незаинтересираните (постарите генерации на иселеници) нема ни да знаат дека има избори во нивната матична земја.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Октомври.2008 во 06:27
А што мислите - кој има појасна слика за Македонија - некој што живее во Канада само две-три години, што редовно се информира за настаните во Македонија и што активно учествува во активности за нејзино промовирање, учествува во активности врзани директно со Македонија - или некој што живее во Македонија, што нема никаква врска ниту со настаните, со политиката, со економијата, гласа онака како што сопругот ќе каже да се гласа, и никогаш во животот со ништо не допринел/а за напредокот на државата?
Многу често се слушаат коментари за емигрантите од типот - ама тие не плаќаат тука данок... основана забелешка... но во тој случај речиси 40% од државата не треба да има право на глас.
Не велам дека треба да се дозволи на сите емигранти да гласаат, но дефинитивно треба да се изградат некакви критериуми. Светот е глобален и растојанијата стануваат се помали. Мене ми е полесно (и дури побрзо) да стигнам од Торонто до Скопје, отколку што е му е на некој што живее во Мариово да стигне до Скопје.
Не сум сигурен кој модел на гласање е предложен сега - но мислам дека е Италијанскиот - секоја зона има одреден број на претставници во зависност од бројот на емигранти во соодветните земји. Односно - од Европа се бираат 2ца претставници. Од Северна Америка уште двајца, од Австралија 2ца итн... На тој начин, емиграцијата има удел во политиката на државата, но доста ограничен, заради малиот број на пратеници.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 07.Октомври.2008 во 20:24
Гласањето е право да се одлучува поврзано се местото на живеење. Не станува збор дали некој и мисли добро на Македонија, колку е информиран и дали е писмен, или дали плаќа данок.
 
Еве како е ова прашање решено во Канада. Иако до сега не го знаев ова, моите сфаќања се поклопуваат.
 
 
Q: Can I vote if I am living or travelling outside Canada?

A: Canadians who are temporarily living or travelling outside Canada can, under certain conditions, vote in federal elections, by-elections, and referendums.

Canadian citizens may vote by special mail-in ballot, if they:

  • are 18 years or older on polling day; and
  • have an ordinary residence in Canada, but are away from their electoral districts during the electoral period; or
  • have been living outside Canada for less than five consecutive years (or longer if they meet certain employment-based criteria for exemption from the five-year limit).


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Октомври.2008 во 20:44
И јас истото го велам - треба да има одредени критериуми. Еве, канаѓаниве го решаваат тоа со луѓе што се помалку од 5 години надвор од земјата. Не гледам зошто не би се применил истиот принцип и во Македонија.
Инаку - лично сум против тоа луѓе кои се многу долго време надвор да гласаат...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 08.Октомври.2008 во 11:44
Дијаспората ќе гласа, но од следните претседателски и парламентарни избори. Прашањето за загрантирани места за етничките заедници одложено. Груевски вели, не се откажуваме од ова, но треба време за дебата и усогласување на ставовите, а измените во изборната регулатива треба да финишираат за 15-ина дена.


Uste ednas DIJASPORATA KE GLASAtaka se dogovorile liderite vcera.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 08.Октомври.2008 во 17:13
И тоа не е сосема во ред... како што беше даден примерот со Канада - треба да има некаква регулатива кој од иселениците ќе има право на глас (врзано со времето поминато надвор од земјата).

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 08.Октомври.2008 во 17:35
Канада е огромна земја и земја на имигранти. Макеоднија е многу мала, кревка со 2 милиони жители. Кај нас секој глас има многу повеќе тежина. И затоа е многу важно да се држиме взаемно (што е толку нетипично за нас. Последен пример е моменталната состојба во државниот врв во врска со прашањето за името).
 
Друго што ми доаѓа во мисливе е дека
 
од една страна
 
помошта од странство (значи од македонците во странство) е секогаш добредојдена но и многу често критикувана, бидејки демек „македонците во странство се себични“,
се очекува и ги радува нашите луѓе во МК кога нашите надвор од МК ја промовираат земјата во странство (врвен интелектуален кадар излезен од МК распрснат на сите 4 страни на светот)
 
но да немаат право на глас.
 
Нешто не штима во целава логиказбунетостзбунетостзбунетост.
 
 
 


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 08.Октомври.2008 во 22:25
Well, јас плашам дека многу повеќе од македонците во странство се „англиски не научивме, македонски заборавивме“. Немој да заборавиш, врвниот интелектуален и стручен кадар што е надвор од Македонија не излегол за да ја промовира татковината во странство, туку затоа што во татковината не му било овозможено да просперира. Тие се мал број од вкупниот број исленици и се од понов датум. Голем дел од нив имаат страдано од оваа или онаа транзициона политичка опција и им е преку таквото од македонска политика. Тие од враќање немаат абер.
 
Има едно чудо деца донесени на една, две години, кои по раѓање имаат МК државјанство, во МК биле еднаш, јали ниеднаш, и сега наеднаш имаат право да одлучуваат за политичка опција што воопшто не ги засега. Тоа не е фер спрема оние што живеат во МК, некој што цица од друга цицка, да одлучува за нив.
 
Друго, дали некој во МК знае и води евиденција кој граѓанин е надвор, кој е внатре, кој е жив а кој умрел. Колкав процент од гласачкото тело е надвор од земјата - 5%, 15% или 50%? Кој ќе обезбеди гласачки списоци? Кој ќе гарантира дека гласовите на оние што не се заинтересирани да гласаат (90%+) или можеби се умрени, нема да се злоупотребат.
 
И на крајот, ми се лоши од македонската патетика, демек мислеле на гласот на иселениците, и разни други повраќаници. Кај македонецот не постои алтруизам - генерално тој мисли само на себе, како да се дограби до власт за да граба. Гласовите на иселениците дефинитивно ќе бидат злоупотребени. 
 
Оние иселеници што сакаат да помогнат, на овој или оној начин, можат да го сторат без мешање во политиката. За оние што се привремено надвор, македонските амбасади треба да организираат избори, а за останатите што имаат стално живеалиште во странство македонските амбасади воопшто не се надлежни.
 
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 10.Октомври.2008 во 14:39
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


 

Оние иселеници што сакаат да помогнат, на овој или оној начин, можат да го сторат без мешање во политиката. За оние што се привремено надвор, македонските амбасади треба да организираат избори, а за останатите што имаат стално живеалиште во странство македонските амбасади воопшто не се надлежни.

 

 

 

Потполно се сложувам со постот на Белата Мечка, а со квотираново особено. Во мојот претходен пост изразив исто размислување но сега би додала дека би било многу неферски некој по раѓање мак.државјанин кој цел живот живее некаде по бели свет и нема абер да живее во Мак. да одлучува за судбината на Македонецот кој секојдневно го срка гравот од владеачкиот режим. Само државјани кои се на привремен престој со намери за враќање во матичната земја треба да им се овозможи гласање во земјата каде моментално престојуваат, работат, сеедно.
Во врска со тоа дека Македонија нема официјална бројка на привремено раселени, одеселени или умрени не е само грешка на администрацијата туку доста од истите тие луѓе никогаш не се одјавуваат за иселени освен ако не мораат да се откажат од државјанството доколку земјата каде живеат не дозволува двојно. Дури тогаш се регистрира некој за иселен и такви ствари.
Не сакам ни јас да зборувам напамет, зашто сепак постои закон и точки на истиот кои треба да се прочитаат внимателно, кои граѓански права ги имаш, кои ги стекнуваш а кои ги губиш во одредени околности.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk