Испечати | Затвори го прозорот

Грижа на родителите

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6139
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 00:23
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Грижа на родителите
Постирано од: BiG_kIsS
Наслов: Грижа на родителите
Датум на внесување: 29.Декември.2006 во 17:00
Што мислите за оние родители на кои не им е гајле за децата? Под тоа не им е гајле мислам да не се интересираат за детето..... За тоа каде оди, со кого се дружи, еве сега каде ќе слави нова година и со кога...... Дали мислите дека се такви поради тоа што се преокупирани? Или зараси нешто друго?

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!



Коментари:
Постирано од: ultra
Датум на внесување: 29.Декември.2006 во 19:45
Не познавам родители на кои не им е гајле за децата...

А колку се децата слободни да кажат стварно со кого се дружат и каде одат и да послушаат кога ќе им се каже дека тоа друштво не им одговара и да не отидат??

Поверојатно е децата да ги лажат родителите отколку родителите да не се грижат...


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 29.Декември.2006 во 19:48
Епа јас познавам.....
А за ова другово си многу во право.....


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 29.Декември.2006 во 20:21
Postojat sekakvi primeri...roditeli sto ne se grizat za decata,no postojat i deca koi i pokraj celoto vnomanie i griza sepak odbrale los pat...koga bi bilo lesno da se ischuva ili vospita dete bi postoel eden opsht prirachnik,site bi odele strogo po nego i decata bi bile super,roditelite zadovolni...NO NE E TAKA ...da se postigne od edno dete da stane pred se dobar chovek bara denonokno trpenie,komunikacija,razbiranje,razgovor i koga ne vi se razgovara,da uspeete da ne se iznervirate duri i koga glavata vi buchi i sekojpat da postoi mislata kaj roditelot deka i toj bil nekogas na tie godini....stvarno ne e lesno...

-------------


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 29.Декември.2006 во 20:22
Originally posted by beleg beleg напиша:

Postojat sekakvi primeri...roditeli sto ne se grizat za decata,no postojat i deca koi i pokraj celoto vnomanie i griza sepak odbrale los pat...koga bi bilo lesno da se ischuva ili vospita dete bi postoel eden opsht prirachnik,site bi odele strogo po nego i decata bi bile super,roditelite zadovolni...NO NE E TAKA ...da se postigne od edno dete da stane pred se dobar chovek bara denonokno trpenie,komunikacija,razbiranje,razgovor i koga ne vi se razgovara,da uspeete da ne se iznervirate duri i koga glavata vi buchi i sekojpat da postoi mislata kaj roditelot deka i toj bil nekogas na tie godini....stvarno ne e lesno...



ClapClapClapClap


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 30.Декември.2006 во 09:54
Golem broj roditeli ne sakaat da se soocat so problemite na denesnicata i cesto ja otfrlaat moznosta deka nivnoto dete moze da bide zrtva na nekoj od tie poroci.

Denes imame roditeli koi od premnogu rabota duri ne si gi gledaat decata i kako toj roditel moze da znae so kogo navistina se druzi i sto navistina pravi negovoto dete?


Постирано од: maja
Датум на внесување: 30.Декември.2006 во 10:40
Originally posted by beleg beleg напиша:

Postojat sekakvi primeri...roditeli sto ne se grizat za decata,no postojat i deca koi i pokraj celoto vnomanie i griza sepak odbrale los pat...koga bi bilo lesno da se ischuva ili vospita dete bi postoel eden opsht prirachnik,site bi odele strogo po nego i decata bi bile super,roditelite zadovolni...NO NE E TAKA ...da se postigne od edno dete da stane pred se dobar chovek bara denonokno trpenie,komunikacija,razbiranje,razgovor i koga ne vi se razgovara,da uspeete da ne se iznervirate duri i koga glavata vi buchi i sekojpat da postoi mislata kaj roditelot deka i toj bil nekogas na tie godini....stvarno ne e lesno...
Prekrasno kazano beleg:)Roditel e najteshkata odgovornost koja prirodata ti ja dodeluva

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 30.Декември.2006 во 14:32
Originally posted by BiG_kIsS BiG_kIsS напиша:

Што мислите за оние родители на кои не им е гајле за децата? Под тоа не им е гајле мислам да не се интересираат за детето..... За тоа каде оди, со кого се дружи, еве сега каде ќе слави нова година и со кога...... Дали мислите дека се такви поради тоа што се преокупирани? Или зараси нешто друго?
 
Мислам дека се пример за тоа каков родител НЕ треба да се биде.


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 30.Декември.2006 во 15:25
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Originally posted by BiG_kIsS BiG_kIsS напиша:

Што мислите за оние родители на кои не им е гајле за децата? Под тоа не им е гајле мислам да не се интересираат за детето..... За тоа каде оди, со кого се дружи, еве сега каде ќе слави нова година и со кога...... Дали мислите дека се такви поради тоа што се преокупирани? Или зараси нешто друго?
 
Мислам дека се пример за тоа каков родител НЕ треба да се биде.


И јас мислам така!


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 31.Декември.2006 во 00:00
nepostoi roditel koj ne se grizi za svoeto dete....samo sto nekoi roiteli na cuden nacin ja iskazuvaat taa svoja griza sprema decata


Постирано од: luj6
Датум на внесување: 31.Декември.2006 во 23:00
Mislam deka najgolemiot problem sto roditelite go imaat e negiranje. Ne, moeto dete ne moze da bide so drogi i sl zasto toa im se slucuva na drugi ama ne i na moeto dete. Tocno kako sto kazavte porano, nema priracnik za roditeli, sepak mislam deka najmnogu treba da se bide strpliv i non stop da im se zboruva na decata, da im se stanuva duri i dosaden sto e dobro a sto loso za niv. Sekoja situacija da im se bide objasneta i ne samo da im se kaze ne toa ne moze taka , tuku i da se objasni zosto toa ne moze taka i koi posledici bi se dobile od taa nesakana situacija. Uste edna vazna rabota kako roditel e da se bide dosleden. Koga ke kazete ne, ne otstapuvate od toa pa makar da padnal svetot. E sega ne da se inaetite, nego da bidete razumni za problemot. Na primer ako ste rekle ne moze deneska da se izleguva, na prasanjeto zosto, ne da se odgovara zasto jas sum umoren i ne mozam da te cekam, nego zasto deneska e nasiot den za film ili vecera ili nesto sl. Uste eden problem e sto decata otprilika znaat sto sleduva ako ne pocituvaat pravile, deka ke bidat kazneti i sl, pa i ne se osekaat slobodni da zboruvaat za nekoj biten problem, kako droga, tepacka, ostanuvanje trudna i sl. Treba da mu se stavi na znaenje na deteto deka sto problem da ima moze da se resi samo ako go kaze problemot i deka posledicite ke se pogolemi ako ne kaze ili laze od samiot problem. Znam, ne e lesno ama toa e


-------------
I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect


Постирано од: bela
Датум на внесување: 06.Јануари.2007 во 01:11
Sekoja negriza za rodot nosi pomala ili pogolema duševna poremetenost porano, podocna ili koga e navistina veke docna. Tuka nema vinovnici. Koga se kine vrvkata e starsno za site.


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 06.Јануари.2007 во 10:18
Originally posted by BiG_kIsS BiG_kIsS напиша:

Што мислите за оние родители на кои не им е гајле за децата? Под тоа не им е гајле мислам да не се интересираат за детето..... За тоа каде оди, со кого се дружи, еве сега каде ќе слави Нова година и со кого...... Дали мислите дека се такви поради тоа што се преокупирани? Или зараси нешто друго?


Можни се, според мене, два случаја:

1. или се децата испуштени од раце многу одамна, па родителот се откажал од секаква забелешка (што површно може да се гледа како негрижа)

2. или родителот навистина нема родителско чувство (познавам мајки кои немаат ни грам мајчинско чувство)

Во вториот случај не може да се стори ништо...Господ таков ги дал и тоа е...

Во првиот случај потребен е разговор на рамна нога...
Како тоа да се изведе е вистинска уметност, зашто децата не прифаќаат солење памет ниту пак евоцирање спомени, а уште помалку споредба со некои си "примерни" деца... Тука се потребни рибарски вештини (сте држеле ли риба в рака без да ви се слизне на земја? Е, па, ова е токму тоа)

Според мене, детето уште од мало треба да се учи да биде одговорно за своите постапки, почнувајќи од тоа зошто не смее да ги фаќа ринглите на шпоретот или да брца желевца во штекерите, па се' до изборот на другарите, местата што ги посетува и времетраењето на излезот...



-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 16.Јануари.2007 во 11:03
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Golem broj roditeli ne sakaat da se soocat so problemite na denesnicata i cesto ja otfrlaat moznosta deka nivnoto dete moze da bide zrtva na nekoj od tie poroci.

Denes imame roditeli koi od premnogu rabota duri ne si gi gledaat decata i kako toj roditel moze da znae so kogo navistina se druzi i sto navistina pravi negovoto dete?


Најреално и најточно кажано Бутел...

Гледајки ја општата ситуација трчајки за парче леб излегувајки од дома во 7.30 до 18.00 тешко се раководи со нив... Плус ако нема совест и близина..Ништо од тоа..

Најлошото е што сум присуствувала на многу НЕРВОЗНИ разговори..
Доага родител дома со милион проблеми и грижи во глава и истурајки ја нервозата на сопственото дете не гледајки дека не е за ништо криво...
И после??? Детето ќе ги реши или пак ке си тера живот видно покажувајки ја омразата и непослушноста према родителот..
Проблемите се решаваат детето кога ке заспие, а не оно да ги реши мислејки дека мама и тато немаат разбирање..

И оддтука доага мама и тато не ме сакаат нити пак им е гајле за мене..





-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 16.Јануари.2007 во 12:04


Jas bi rekol griza za decata ...

roditel sum na dve deca ... vozrasni...

cesto pati se desava vo 22 ili 23 casot
da saka nekade da odi...
i dokolku toa go pobara od mene....
odma stanuvam ...
go nosam... kade saka...
i toa voopsto ne go kometiram...

go rabotam so 100 % zadovolstvo....

no so roditelite e druga rabota...

sto se podrazbira za griza za roditelot...

koga ke dojde moment...
odma odime vo bolnica...
cekam tamo vo hodnici...
gi nosam doma...

ama zborot griza...
da im dadam voda ili slichno ... ne...

imam za kogo da se grizam!!!!

od nivna strana da se na noze...
i da ne mi odmagaat ...
ako nemoze da pomagnat...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: laze
Датум на внесување: 16.Јануари.2007 во 23:51
Па треба секој родител да се грижи за своето дете

-------------
CUVAJ MOJE SLIKE,SRCE TE MOLE,JER KOPIJA TE GLEDA,A OGIGINAL VOLE!!!!!!!!


Постирано од: ChildStory
Датум на внесување: 30.Мај.2013 во 12:34
Најголемата одговорност на родителите се нивните деца. Нема никакво оправдување за тоа да ги занемарите децата. Одлуката да се има дете е доброволна и не превземање на одговорноста за последиците од одлуката е срамна.Да се биде свесен за сопствените одлуки е највисокото ниво на рзвој на секое човечко суштество.
http://www.childdevelopmentstory.com/if-your-child-is-perschool-age/" rel="nofollow - воспитување


Постирано од: brza
Датум на внесување: 30.Мај.2013 во 14:23
-e, povekje nema da smeat  vo ovaa zemja  dobrovolno ako go nabavile,... ni kuche ni mache,... da go zapostavuvaat, a kamoli pa  da go napushtat !

...a za decata neznam .збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: г.Министерка
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 04:43
Хм ....колку и да сакам не можам да ги сменам мојте родители , само учам и си клавам на мојо список од нив , шо нема да прам ко че бидам родител , а најмногу од мајка ми .


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 01.Април.2015 во 16:29
deteto na prvo mesto


Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 18.Февруари.2016 во 10:11
mamo, mamo! - kachiv duri na sheest,ka..

-------------
едно е - не се две


Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 07.Март.2016 во 14:12
mamo! - polozhiv!

-------------
едно е - не се две


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 13.Април.2017 во 19:06
 grizhata na roditelite nasproti decata,,,,mozhebi bez potreba ,,no celosno do krajot na zhivotot,,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk