Испечати | Затвори го прозорот

LCD или PLAZMA TV?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Технологија
Опис на форумот: Мобилни тел., DVD плеери, телевизори, mp3 плеери...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5637
Датум на принтање: 30.Март.2020 во 22:26
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: LCD или PLAZMA TV?
Постирано од: harbur
Наслов: LCD или PLAZMA TV?
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 21:27
imam namera da kupuvam tv pa vo dilema sum sto da se kupi lcd ili plazma ?

-------------Коментари:
Постирано од: Flix
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 21:58
E pa moj predlog Plazma, Imaat pogolem kontras i mnogu poubava slika.

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: harbur
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 22:41
fala za sovetot

-------------


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 03.Декември.2006 во 11:01
од мене совет - лцд зш можда се постара ама се поиспитана техника. ние имаме лцд и многу е убав.

-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 03.Декември.2006 во 15:32
Ili pa pocekaj si da izlezat Laserskite tie ke bidat najdobri/.

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Maro
Датум на внесување: 04.Декември.2006 во 23:47
Плазма е втора, ЛЦД трета генерација. Слушам другарчиња се жалат од Плазимте. Незнам јас мислам ЛЦД

-------------


Постирано од: harbur
Датум на внесување: 05.Декември.2006 во 00:13

kakvi ke bidat tie laserski ,imas  nekoj sajt?-------------


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 05.Декември.2006 во 00:48
e pa eve razgledaj

http://www.i4u.com/article5383.html - http://www.i4u.com/article5383.html

http://www.engadget.com/2006/02/16/mitsubishi-develops-laser-powered-projection-tv/ - http://www.engadget.com/2006/02/16/mitsubishi-develops-laser-powered-projection-tv/

http://www.redherring.com/Article.aspx?a=19101&hed=Laser+TV%3A+The+Next-Gen+Screen%3F - http://www.redherring.com/Article.aspx?a=19101&hed=Laser+TV%3A+The+Next-Gen+Screen%3F


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Audiofil
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 17:51
Plazma ekranite imaat vek na traenje samo 10000 rabotni saati.LCD ekranite do 30000 rabotni saati a za tie najnovite laserski stvarno nemam nikakov podatok.Moj sovet za onie sto imaat podlabok djeb e LCD iako tehnologijata ne e se uste usovrsena za da eden ekran trae najmalku 10 godini kolku sto trae sekoj standarden televizor so katodna cevka.


Постирано од: harbur
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 18:20
Fala za informaciite ,ama sega epten se zbuniv. 10000 rabotni saati se premalce, ako raboti 12 saati dnevno najvise 2,5 godini znaci, sepak lcd to iako e navidum poskapa sepak se isplaka ,sto bi znacelo vekot mu e 7-8 god.

-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 09.Декември.2006 во 14:26
LCD!

Plazmata, poradi pokusiot vek na traenje, progoruvanjeto na ekranot poradi dolgo i nepodvizno proektiranje na ista slika, golemata potrosuvachka na energija i toplinskata disipacija, najverojatno ke bide kompletno potisnata od LCD i laserskata tehnologija. Edinstveno ja spasuva kompletno reinventiranje na tehnoloskiot proces na proektiranje na slikata.


Постирано од: Audiofil
Датум на внесување: 09.Декември.2006 во 18:27
Sega za sega samo standarden so katodna cevka jas bi kupil.Nema sansi da dadam 1000 evra za nesto sto za 5 godini treba da go smenam.Za tie pari mnogu podobra varijanta mi e eden Loewe od Audio Centar nego LCD.


Постирано од: Anarhist
Датум на внесување: 09.Декември.2006 во 18:48
Cel svet kupuva plazma, ako toa ne e dovolen dokaz togas neznam sto, a toa sto na nas ni e skapo toa e veke drugo. Ako imas pari ic ne mu ja misli - PLAZMA Thumbs%20Up

-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 10.Декември.2006 во 02:36
Se uste plazmata i LCD ne gi stignaa najdobrite katodni cevki...iako LCD stigna neverojatno blizu. Se uste ima artefekti na ovie novi tehnologii koi kako bebeshki bolesti katodnata cevka gi preleza mnogu odamna. Ako imate pred sebe HD katoda i plazma screen vednas ke ja zabelezite razlikata. No, kako sto odi tehnikata napred za samo uste nekoja godina veke nema da ima razliki. Edna od rabotite koi treba da se resi kaj novive tehnologii e inertnosta, ili brzinata, na promena na signalot. Dodeka kaj katodite toa e skoro instantno, kaj ovie novive se uste ne odi taka brzo.

A na prasanjeto zosto se forsiraat plazmite i LCD ekranite ima ednostaven odgovor. Prvo, katodite stanaa mnogu eftini i proizvoditeliote poveke ne pravat golemi profiti. So ponudata na novata tehnologija imaat shansa da naplakaat daleku poveke i so toa da go zgolemat profitniot procent. Vtoro, na ovoj nachin mozat da ponudat pogolemi ekrani (povtorno za poveke pari) koi poradi malata dlabochina i pomalata tezhina mozat da bidat smesteni vo skoro sekoj dom.Постирано од: Flix
Датум на внесување: 10.Декември.2006 во 15:22
Pocekajte si Laserski

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ILCO
Датум на внесување: 12.Декември.2006 во 17:45

DEFINITIVO PLAZMA I LCD SE PODOBRI OD OBICNITE TOA E FAKT A I IMALO ISTRAZUVNJE POMLCE ZRACAT SE KE IDE KON NIV VO IDINA I VO HD TEHOLOGIJA-------------
ILE


Постирано од: SURFAC
Датум на внесување: 12.Декември.2006 во 22:57
LCD

-------------
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 22.Јуни.2008 во 15:21

vo vrska so ovaa tema najdov nesto na idividi.com.mk... pa povelete procitaj te среќа

 
 

LCD Vs Плазма телевизори

Популарноста на рамните екрани веќе не е потребно да се нагласува. Тие веќе на големо се украсен дел на излозите на продавниците, се користат за претставување на производи во шопинг центрите, ги красат ѕидовите на дневните соби.

Едноставно мора да ги сакате поради нивните перформанси и елегантност. Цените паѓаат, технологијата напредува, а голема е веројатноста дека оваа врста ќе владее уште многу години. Но, не е сè совршено во светот на рамните телевизори.

Еве неколку експертски совети за предностите и недостатоците на LCD и плазма телевизорите.

Предности на модерниот ТВ

Големина:
Дебелината и тежината се некои од најважните предности, во споредба со класичните телевизори. Нивната тежина е толку мала, што можете да ги носите сами, без притоа да користите помош од друго лице.

Избор: Спектарот на големини на рамните телевизори е особено голем – од големина на дланка па се до огромните од 100 инча во дијагонала (254 сантиметри).

Изглед: Кога ќе споредиме плазма и LCD телевизор, веќе на прв поглед можеме да забележиме дека плазма технологијата има подобра слика, подобро ги прикажува црните бои, има подобар контраст и има подобро време на прикажување (delay), додека најголема предност на LCD сетовите, во споредба со плазмата е нивната компатибилност со компјутерите. Можноста истовремено да прима два различна сигнала им дава опција на корисниците на уредот да го користат и како телевизор, но и како монитор за компјутер.

Но,  и останатите сегменти на LCD телевизорите постепено ја стигнуваат плазмата, а дополнителна предност е малата потрошувачка на енергија, трајноста, како и недостиг на таканаречен „burn in“ ефект.

Квалитет на слика: Плазма телевизорите имаат апсолутно најдобар квалитет на слика, после катодните телевизори. Содржината со висока резолуција изгледа совршено доколку е прикажана на плазма телевизор. LCD телевизорите не заостануваат многу зад плазмата во прикажаниот квалитет, но овие имаат проблем со прикажување на содржини со ниска резолуција.

Век на траење: Плазма и LCD телевизорите траат од 30.000 до 60.000 работни часа. Тоа во пракса значи дека треба да очекувате вашиот телевизор да работи најмалку 15 години, во некои случаи и повеќе.

Мана на „новиот прозорец на светот“

Цена: Просечната цена на плазма или LCD телевизорите е над 30 илјади денари, додека за моделите кои прикажуваат полна резолуција (full HD) цената расте и до неколку стотина илјади денари.

Добар или не? Ова првенствено се однесува на LCD телевизорите. Плазма телевизорите претежно го почитуваат начелото тоа што ќе го платиш, тоа и ќе го добиеш. LCD телевизорите најчесто прикажуваат слика од приклучено ДВД или друг извор со висока резолуција и таа задача е одлично завршена. Приказот на аналогниот сигнал во повеќето случаи е лош и на тоа треба да се обрне посебно внимание.

Кабли: Овој недостаток произлегува од предноста – поради нивната мала длабочина, LCD и плазма сетовите се за монтирање на ѕид, Повеќето корисници немаат спроведено кабли во ѕидовите, како последица на тоа имаат кабли кои висат од телевизорот. Како решение може да послужат каналите кои ги маскираат каблите или просто, телевизорот ставете го на комода. Доколку планирате да градите куќа или да го адаптирате станот, имајте го тоа в предвид и планирајте вградување на канали во ѕидот.

Ефект на двојна слика (burn in): Ова се однесува само на плазма телевизорите. Сликите кои долго време остануваат на екранот предизвикуваат ефект на „втиснување“ на тој мотив. Преклопување на тој мотив со постојниот сигнал создава ефект на двојна слика. Сепак, овој ефект не треба да ве плаши, бидејќи тој ефект се јавува после долго време на користење.

Големина на екраните: Сите ние се обидуваме да извлечеме некој сантиметар повеќе од новиот телевизор, но преголемите телевизори можат да имаат спротивен ефект – преголемата слика е зрнеста и тоа дополнително ги заморува очите.Постирано од: ivotoyota
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 04:20
Plazmite na Panasonic denes veke gi stignaa LCD-ata vo rabotni casovi (60-100 iljadi zavisno od modelot). Inaku za pogolemi ekrani nad 32 inci isklucivo plazma! Denes LCD-ata se falat so 2 ms odgovor na slika, a plazmite imaat 0,001 ms! Plazmite imaat i podobar kontrast (mnogu vazno za okoto) a Panasonic i Pioneer go resija ghosting problemot (na testovi so 8 saata staticna slika na niv nemale posle ghosting) itn. I samo napomena deka Sony izgubi mnogu kupuvaci deka celosno se prefrli na LCD i se otkaza od Plasma. Panasonic ima i LCD (do 32 inci) i Plasma (nad 32) i se najprodavani TV-a na svetot. Zatoa, zavisno od goleminata, izberi si TV. Za pogolemite Plasma se uste e podobra!


Постирано од: seka
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 11:31
LCD телевизор со враден Blu-ray DVD рекоредер

Компанијата Sharp го претстави првиот LCD телевизор со враден Blu-ray DVD рекоредер.

Новиот модел е дел од линијата на Sharp Aquos, која треба да се појави на јапонскиот пазар во текот на следниот месец. Со новите Aquos LCD телевизор, кои не поседуваат хард диск, корисниците ќе можат своите HD содржини од телевизиските канали веднаш да ги снимат на Blu-ray дисковите. Според најавите цената на телевизорите од оваа линија ќе се движат од 1.680 до 5.000 американски долари, во зависност од големината на екранот.

„Во денешно време, време на голема конк*ренција и лоша финансиска криза во светот, Sharp нуди производи со голем квалитет,  коj воедно е лесeн за управување. Така со Aquos "DX series" корисниците нема да мораат посебно да купуваат Blu-ray плеери и рекордери. Сето тоа сега ќе го имаат на едно место“, изјави Микио Катајама, извршeн директор на Sharp.


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: 10101
Датум на внесување: 26.Мај.2009 во 01:20
lcd


Постирано од: igi975
Датум на внесување: 20.Јули.2009 во 15:41
koj e najdobar LCD za poevtini pari>>>>>>>>>>>?????????????


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 23.Јули.2009 во 22:26
Задна проекција е закон, сем чиповите за бојата која се менува по изминати 4-6 години (чини околу 6000 ден.) друго нема што да се менува.
Јас веке 6 години користам задна проекција ТВ, и презадоволен сум.


Постирано од: Dr. Cullen
Датум на внесување: 19.Ноември.2009 во 14:58
Планирам да зеам ЛЦД или плазма, ама да го користам како монитор на PC.
Да ми објасни која е разликата меѓу ЛЦД и плазма?
Дали може да се користи како монитор (прикачен на зид)?
По која цена се движат (ако го исполнува второто прашање)?

Фала.

П.С. Што е тоа задна проекција?


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 02.Декември.2009 во 10:26
Originally posted by Dr. Cullen Dr. Cullen напиша:

Планирам да зеам ЛЦД или плазма, ама да го користам како монитор на PC.
Да ми објасни која е разликата меѓу ЛЦД и плазма?
Дали може да се користи како монитор (прикачен на зид)?
По која цена се движат (ако го исполнува второто прашање)?

Фала.

П.С. Што е тоа задна проекција?


Modernite flat monitori se vsusnost LCD tehnologija, taka da nemas potreba od kupuvanje na LCD tv za da go koristis kako monitor... Najednostavno zemi si 23 inchen monitor i dobivas 2 vo 1... sosema e dovolno, vsusnost sega vekje imas monitori za PC, koi voedno mozes da gi koristis kako LCD tv, imaat priklucok za antena, izlezi za zvucnici, remote control... cenata e priblizna do eden standarden LCD tv, no sepak gi imas i dvete spoeni vo edno... taka da malce prosetaj po pc salonive, ke bides prijatno iznenaden, kako od cenata, taka od kvalitetot, taka i od performansite..

Btw...
Koristam LCS Samsung Series 8... go imam nekoj si 10 meseci i sum prezadovolen, osven sto moram da se pozalam deka proekcijata na slikata kaj kanalite so slab signal e dosta bleda... Toa go imav na um koga go kupuvav no ne ocekuvav deka Cable Tel pusta tolku los signal...
Sepak do celosen izraz doagja LCD-to koga ke pustam DVD... E toa e merak za oci....-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Jovan.74
Датум на внесување: 04.Декември.2009 во 22:18
јас мислам LCD...

п.с кави се тие ласерски???


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 05.Декември.2009 во 19:54
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

јас мислам LCD...

п.с кави се тие ласерски???


Немам слушнато за ласерски , најнови се LED

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Ивона02
Датум на внесување: 07.Декември.2009 во 00:49

LCD Samsung Series 8..ovie monitori se okolu 28 000 denari


-------------


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 07.Декември.2009 во 14:54
Originally posted by Ивона02 Ивона02 напиша:


LCD Samsung Series 8..ovie monitori se okolu 28 000 denari


Ne e monitor tuku LCD TV... A ima i priklucok za pc, i surround..


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Ивона02
Датум на внесување: 07.Декември.2009 во 17:10
ok


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 04.Јануари.2010 во 00:05
Информациите за плазмите и лцедеата малку ви се стари. Технологијата отидена е малку подалеку од она што е пишано претходно. Само како пример, БРН ИН ефекто кај плазмите го нема веќе 2 години, а најслабите марки пример како ЛГ (LG) лански модел го има во Нептун во парк фабрички гарантираат 100 000 работни часа, а не како што спомна некој понапред само 10 000. Разликата е само една нула голема%20насмевка

Една работа која навистина ме збунува е тоа што во Македонија LCD е поскапо од плазмата или некоја минимална разлика во цените.

Лански модел на плазма (LG) од 42 инча или по нашки 106 сантиметри ширина, а не дијагонала, чини 29 999 и 30 999 денари! а ако се потрудиш можеби и 1-2000 помалку!

LCD оваа големина исто лански модел оди накај 40 000, ако воопшто и најдеш.

Чуден свет сме.


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: ivan-ve
Датум на внесување: 21.Јуни.2010 во 19:52
НА ФОРУМОВ НАЈДОВ ТЕМА ПОД ИСТИ НАСЛОВ НО БЕШЕ МАЛЦЕ ЗАСТАРЕНА ПА МЕ ИНТЕРЕСИРА КОЈ Е ПОДОБАР. ВЕРУВАМ ДЕКА ИМА МНОГУ КОЈ ШТО СЕ ДВОУМАТ ИЗМЕЃУ Plasma И LCD.
КАКО ПРИМЕР МОЖЕ ДА ПОСЛУЖАТ ОВИЕ ДВА МОДЕЛА НА LG АКО ВЕЌЕ НЕКОЈ ИМА ИСКУСТВО ИЛИ НА БИЛО КОЈ МОДЕЛ.

Plasma - LG 42PJ350 - 30,990.00
LCD    - LG 42LH3000 - 37,990.00

            


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Мај.2012 во 01:41
ma kakva plazam , kakov lcd?!
..sosema proziren i bez bilo kakva ramka  ....HDTVизненадување.....да


http://www.yahoo.com/_ylt=AkkZjEJurcYmzQmy.ShtNMeevZx4;_ylc=X3oDMWFqaWhma2dwBF9TAzIwMjM1MzgwNzgEYQMxMjA1MTUgYXV0b3MgbGFtYm9yZ2hpbmkgY3Jhc2ggdARjY29kZQNwemJ1ZmNhaDUEY3BvcwMxBGVkAzEEZwNpZC0yMjg1MDQ2BGludGwDdXMEaXRjAzAEbHR4dANEcml2ZXJnZXRzdG9vYWdncmVzc2l2ZQRtY29kZQNwemJ1YWxsY2FonQRtcG9zAzEEcGtndAMxBHBrZ3YDMTAEcG9zAzAEc2VjA3RkLWZlYQRzbGsDdGh1bWJsaW5rBHRhcgNodHRwOi8vYXV0b3MueWFob28uY29tL2Jsb2dzL21vdG9yYW1pYy9sYW1ib3JnaGluaS1nYWxsYXJkby1jcmFzaC13cmVja3MtZHJpdmVyLXJlcHV0YXRpb24tc3VidXJiYW4tY2hpY2Fnby0xNDI0MjkyOTQuaHRtbAR0ZXN0AzcwMQ--/SIG=14enfh18a/EXP=1337247608/**http%3A//autos.yahoo.com/blogs/motoramic/lamborghini-gallardo-crash-wrecks-driver-reputation-suburban-chicago-142429294.html" rel="nofollow - - http://www.yahoo.com/_ylt=AkkZjEJurcYmzQmy.ShtNMeevZx4;_ylc=X3oDMTk4NnNnaHZxBF9TAzIwMjM1MzgwNzgEYQMxMjA1MTUgbmV3cyBzb2xhciBlY2xpcHNlIHQEY2NvZGUDcHpidWZjYWg1BGNwb3MDMgRlZAMxBGcDaWQtMjI4NTIzOQRpbnRsA3VzBGl0YwMwBGx0eHQDU29sYXJlY2xpcHNlJiMzOTtzcmluZ29mZmlyZQRtY29kZQNwemJ1YWxsY2FonQRtcG9zAzEEcGtndAMxBHBrZ3YDOARwb3MDMARzZWMDdGQtZmVhBHNsawN0aHVtYmxpbmsEdGFyA2h0dHA6Ly9uZXdzLnlhaG9vLmNvbS9zdW5kYXktc29sYXItZWNsaXBzZS12aXNpYmxlLW5hdGlvbmFsLXBhcmtzLTE5NTg0NTkxMy5odG1sBHRlc3QDNzAx/SIG=134f3d1mi/EXP=1337247608/**http%3A//news.yahoo.com/sunday-solar-eclipse-visible-national-parks-195845913.html" rel="nofollow - The Loewe Invisio TV (Loewe) Transparent TV on the way?
-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: reuma
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 20:12
Имам ЛЦД телевизор, купен 2011г, ама од пред 1 месец некаде на средината на екранот се појавија две вертикални паралелни линии,оддалечени мегу себе на 1 см, како низ нив да не минува боја, тие секогаш се светли. Кога екранот е црн, тие се бели, кога има некоја светла слика едвај се приметуваат. Дали ова е дефект, како се попава или нема чаре? Гранцијата ми е уште оваа недела - до петок 18.10. Совет ве молам, ако некој имал ист проблем што превзел?Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk