Испечати | Затвори го прозорот

Дали би сакале да придонесете нешто за Македонија?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5132
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 16:08
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали би сакале да придонесете нешто за Македонија?
Постирано од: chuchuliga
Наслов: Дали би сакале да придонесете нешто за Македонија?
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 09:09
Прашање за македонците по светот: дали воопшто сакаш и како евентуално би можел/а  да придонесеш нешто за Македонија? Дали постои воопшто желба, интерес, воља кај тебе? Или со напуштањето на родината завршиле сите врски со неа?Можеби веќе си пробал/а, па раскажи ги своите искуства...



Коментари:
Постирано од: laki
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 22:46

    ja sum nekolku godini nadvor i edino sto mozam da kazam e:
- mnogu smeta korupcijata
- mnogu smetat prijatelskite vrski
- mnogu smeta svercot
-mnogu smeta kriminalot
- mnogu smeta sporata i glupa administracija
- smeta sto skoro nikoj ne plaka danok
- smeta sporoto i korumpirano sudstvo

site ovie raboti gi kocat lugeto da gi investirat parite vo svojata drzava ili barem specalenite pari gi vlozat vo nasite banki, ovde skoro site sto se podolgo i sto "imat"pari gi cuvat vo sefovi po banki a veruvajte toa se mnogu pari i toa samo vo Svedska a da ne zborime po drugi i pobogati zemji kako vo evropa taka i po svetov.
 Sto treba, da se rascisti veke ednas so tat, da ne se slucuva FI-KOM ni bacila,drzavnoto zemjiste i dr.
  Prvo sto nasite luge dobivat kako informacija od mediumite (preku satelit ili net)ili pecatenata stampa se samo aferi, malverzaci,bombi,begstva od zatvori,i drugi sranja sto se slucuvat kaj nas sekojdnevno a zaprasaj te se sto mozes dobro da slusnes od gore navedenive sredstva za informiranje ,mnogu malce ili nisto i kako moze stranicite od crna hronika da se ispolneti a od ekonomija da se sturi i poluprazni kako moze vest na denot da e nekoe ubistvo ili drug kriminal a ne nekoj uspesen primer na vodenje biznis
 Znaci mora da se informira poveke za uspeh a ne za neuspeh poveke za stabilnos a ne za nestabilnos poveke za otkrieni i presudeni prestapnici a ne za nekoji koi se na sloboda a veke odamna treba da se zad resetki pa bez razlika na partiska i verska pripadnos.
Koga ovie raboti ke pocnat da se popravat veruvajte ke dojdat i lugeto sto se po svetov da investirat i da pomognat prvo za sebe a preku vlozen kapital, plakanje na danoci i vrabotuvanja i na drzavata.
 Bez sreduvanje na ovie raboti veruvajte nikoj ne bi vlozil doma a od isti pricini sme i zadni vo Evropa po stranski investicii daleku nazad zad site.              


Постирано од: that's me
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 01:00
Originally posted by laki laki напиша:


    ja sum nekolku godini nadvor i edino sto mozam da kazam e:
- mnogu smeta korupcijata
- mnogu smetat prijatelskite vrski
- mnogu smeta svercot
-mnogu smeta kriminalot
- mnogu smeta sporata i glupa administracija
- smeta sto skoro nikoj ne plaka danok
- smeta sporoto i korumpirano sudstvo
,................................................................................................................
     ke ti bese polesno da kazes sto NE ti smeta,....ako uopste ima nesto t'kvo!

-------------
Пази,памтам к'ту слон.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 14:18
Originally posted by laki laki напиша:


    ja sum nekolku godini nadvor i edino sto mozam da kazam e:
- mnogu smeta korupcijata
- mnogu smetat prijatelskite vrski
- mnogu smeta svercot
-mnogu smeta kriminalot
- mnogu smeta sporata i glupa administracija
- smeta sto skoro nikoj ne plaka danok
- smeta sporoto i korumpirano sudstvo

site ovie raboti gi kocat lugeto da gi investirat parite vo svojata drzava ili barem specalenite pari gi vlozat vo nasite banki, ovde skoro site sto se podolgo i sto "imat"pari gi cuvat vo sefovi po banki a veruvajte toa se mnogu pari i toa samo vo Svedska a da ne zborime po drugi i pobogati zemji kako vo evropa taka i po svetov.
 Sto treba, da se rascisti veke ednas so tat, da ne se slucuva FI-KOM ni bacila,drzavnoto zemjiste i dr.
  Prvo sto nasite luge dobivat kako informacija od mediumite (preku satelit ili net)ili pecatenata stampa se samo aferi, malverzaci,bombi,begstva od zatvori,i drugi sranja sto se slucuvat kaj nas sekojdnevno a zaprasaj te se sto mozes dobro da slusnes od gore navedenive sredstva za informiranje ,mnogu malce ili nisto i kako moze stranicite od crna hronika da se ispolneti a od ekonomija da se sturi i poluprazni kako moze vest na denot da e nekoe ubistvo ili drug kriminal a ne nekoj uspesen primer na vodenje biznis
 Znaci mora da se informira poveke za uspeh a ne za neuspeh poveke za stabilnos a ne za nestabilnos poveke za otkrieni i presudeni prestapnici a ne za nekoji koi se na sloboda a veke odamna treba da se zad resetki pa bez razlika na partiska i verska pripadnos.
Koga ovie raboti ke pocnat da se popravat veruvajte ke dojdat i lugeto sto se po svetov da investirat i da pomognat prvo za sebe a preku vlozen kapital, plakanje na danoci i vrabotuvanja i na drzavata.
 Bez sreduvanje na ovie raboti veruvajte nikoj ne bi vlozil doma a od isti pricini sme i zadni vo Evropa po stranski investicii daleku nazad zad site.              
 
Ме интересира какви вести има на насловните страници во Шведските дневни весници и списанија.
Колку што ми е мене познато, вестите во цел свет (јас живеам во Германија) почнуваат и се однесуваат на исклучиво : војни, тероризам, убиства, киднапирања, безработица, сообраќајни несреќи, еколошки или природни катастрофи, скандали на политичари, политика генерално и разни други проблеми од тип на земјоделство и слично, па потоа следи спорт, па временска прогноза, и понекогаш на крајот од вестите се дава некоја интересна новост од типот: денеска се отвори нов забавен парк таму и таму, или коалата од зоолошката градина роди бебенца, и слично. Некоја убава новост за некој добар дил (договор) на некој бизнисмен во некој дневен весник на насловна страна во познатите списанија во Германија - никогаш не сум сретнала.
Поради сето тоа јас воопшто не гледам вести (не сакам да се трујам), и најмалку се потпирам на информациите од нив. Повеќе читам наслови од весници на интернет, и земам се со резерва, правам селекција. А за Македонија се информирам повеќе директно, во контактите со луѓето таму, пријателите итн...
Тоа не се однесува само на вестите од Македонија туку тоа е глобално, планетарно така разработено, и сите вести насекаде во светот се одвиваат на истиот принцип, по истата шема, ЗА ЖАЛ.
 
Така да, вестите дефинитивно не се единственото мерило за што и како се случува во една земја - насекаде се случуваат и убави, квалитетни и позитивни работи, не само лоши, негативни. И кој сака тие да ги најде и види, ќе ги види, колку и да се малку, колку и да се мали. И во нашата мала сиромашка, искорумпирана Македонија.


Постирано од: laki
Датум на внесување: 28.Септември.2006 во 23:05

    Sum optimist samo po nekad nekoi raboti me zamisluvat a vo proslive 3-4 meseci vo Makedonija se slucija premnogu bacila,FI-KOMi i drugi grdi raboti.
   


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 02:02
ja bi gi obesil site shto dosega bile izbrani od narodot,a,,....................za da mu se zablagodarat,....go pljachkaat koj kade i kako stigne,.....

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 10:30

Моето прашање се однесува на КОНКРЕТНО ПРАВЕЊЕ или ПРЕВЗЕМАЊЕ НЕШТО со што би се придонело развој во нешто или некоја неразвиена област (било план на економија, наука, уметност, или било што друго) во Македонија. Значи

Дали сакате или би сакале (дури и да ви се чини неостварливо и нереално)
Дали можете
Дали веќе сте пробале (и ако -да,  што се случило)
 
да НАПРАВИТЕ нешто КОНКРЕТНО за Македонија.(примери: да отворам дуќан со сендвичи со харинги, панини и кишови; да отворам јавни перални; да се отвори отсек за тоа и тоа на ЕТФ, ПМФ, ФДУ или не знам кој; да отворам школа за менаџмент во уметноста; школа за акупунктура и акупресура; welness салон со ајурведа масажи и исхрана; да формирам фирма/служба за чистење на охридските плажи)....БИЛО КАКВИ ИДЕИ кои би донеле нешто ново и интересно во МК. Како беше онаа кинеската: пат од илјада милји почнува со еден чекор.
 
 
А за мислење што и како треба во политиката во МК, за тоа сме сите најпаметни и  за тоа има рубрика политика на форумов кадешто може да се дискутира во недоглед.


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 00:32
NATALITET

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 01:03
veke pridonesov,...kako i site,..go frliv gubreto od balkon!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 01:14
а погоди некој?

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 01:54
би сакал еве чичо „brza" да го научам барем да го погодува контејнерот, ако не сака да му се приближува, туку ужива во фрлање тројки од балкон!

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 01:57
hahahah,...a,be mnogu e daleku,....edno 50-tina metri,....koj moze tolku da dobaciLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 03:31
eve na primer jas za makedonija od golem patriotizam ako trebe i 10 evra ke dadam, i kuceto ke go prekrstam u goce (samo na "kuc" se vrti)LOLLOLLOL

-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 08:39
eve 3 god sum vise tuka vo make ali dzabe ti e deka pogolema stoka od makedonec neam videno na svet.....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 15:49
LOLLOLLOL
 
Eve, na primer, jas i mojata familija se trgnavme od tamu, sledejki gi deceniskite interesi na Makedonija so koi bevme vo konflikt. Koj pogolem pridones mozam da go dadam od toa da ja ostavam da si odi po patot i da ne i precam vo razvojot?
 
LOLLOLLOL
 
 


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: konjot grom
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 15:50
pa ako sum vo moznost ko ke porasnam .,.,.,. so edna nuklearna bomba bi ja potopil 101 m pod zemja....LOLLOLLOL

-------------
onaj adminon ajvanon nek ne se budalit zs veke me mrzit da se zachlenvam....


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 16:23
Би сакала да придонесам, но некако многу апстрактно ми се гледа поимот "нешто за Македонија." Се надевам дека некогаш ќе бидам во можност да помогнам на неколку луѓе поединечно или барем на помала група - на пример ако имам пари да дадам стипендија на талентирано дете без родители, купување книги за училиште на сиромашни деца, итн.

Убаво звучи да се помогне на целата земја, ама поефективно е, барем според мене, ако напорот е фокусиран. Може би ќе се направи малку, но сепак нешто што ќе има значење за некој.
    

-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: pero
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 21:10

Posteno rabotete si ja rabotata , davajte si gi davackite na Makedonija i ste go dale vasiot pridones kon drzavataThumbs%20Up



Постирано од: Lallo
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 02:54
Јас како што повеќето знаат, студирам во Грција. И покрај проблемите што Македонија ги има го Грција, јас немам проблем со грците. Кога сме кај Македонија, и треба многу помош за да застане на нозе. А ќе застане. Верувам во тоа. Дали би сакал да придонесам нешто за Македонија?
Одговорот е многу лесен, бар за мене. Сакам да придонесам и мислам дека веќе го правам тоа - http://www.rezerva.org - РЕЗЕРВА ... Мислам дека придонесувам. Во најлош случај - бар се трудам, затоа и дадов право на глас на младината. Погледајте сами па кажете ми дали придонесувам.... Wink


-------------
Деан Коцевски - Lallo ( mailto:administrator@rezerva.org - пиши ми )
РЕЗЕРВА | мојот сајт


Постирано од: LEGENDA
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 02:12
Da ne se lazeme poveke od 5 dolara ne davam za makedonija
 
moze da pomognam da izvlecam nekoj od tamu ako moze inace drugo sve e zaludno


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 02:22
pet,...bogami,..mnogu ja cenish,....jas ne davam ni eden$!!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: shedow
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 02:37
DA PO 5$ ZA KOA KE DOJDAT SO KAROJTE PARKING DA IMAT...

-------------
poglednigo svetot poubavo ke najdes prijatno mesto za ziveenje i za tebe


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 09:34
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Би сакала да придонесам, но некако многу апстрактно ми се гледа поимот "нешто за Македонија." Се надевам дека некогаш ќе бидам во можност да помогнам на неколку луѓе поединечно или барем на помала група - на пример ако имам пари да дадам стипендија на талентирано дете без родители, купување книги за училиште на сиромашни деца, итн.

Убаво звучи да се помогне на целата земја, ама поефективно е, барем според мене, ако напорот е фокусиран. Може би ќе се направи малку, но сепак нешто што ќе има значење за некој.
    
 
Кога напишав „нешто за Македонија“ нормално мислев на нешто конкретно, некаква конкретна акција. Поинаку не е ни возможно...
 
Инаку лично се согласувам со Перо- ако секој си ја гледа работата, си ја врши како што треба и си плаќа данок на државата - веќе го дал својот придонес.
 
Сепак мислам дека е страшно колку многу луѓе на форумов си ја мразат земјата. Огорченоста ја разбирам, и јас си заминав од дома, но никогаш не ги прекинав врските, напротив, ги одржувам,соработувам, и знам дека на мој начин, во моите кругови на движење и работа ја промоворам мојата земја, која и покрај сите мани и несреќи, носи мноогу убавини во себе...не можам да сфатам како можете со толкава жар (ова воопшто не се однесува на Мирјам) да плукате по сопствените корени, по почвата од која што се родени....


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 09:57
chuchuliga mila, jas kolku sto svativ od postovite, poveketo se zalat deka vo mk  nema mnogu moznosti za vrabotuvanje, samo problemi so viza i dokumenti, a lugjeto sakaat da se skoluvaat vo nekoja evropska ili svetska drzava.

Dokolku Makedonija bi vlegla vo EU, togas ke se smeni i mislenjeto na narodot za Makedonija , posto ke imat moznost da izlezat nadvor od granicite, da go sporedat zivotot i duri togas da zboruvaat dali e  podobro vo Makedonija ili ne.

Ma, kompletno gi svakam,  i jas pred da dojdam tuka postojano im velev na moite doma....tuuu bre mamo , kako moze "toj i toj" da imaat moznost da ucat vo stranstvo ili imaat rodnini tamu, si ziveat, pa dovagjaat vo mk na odmor i imaat ubav zivot, i fala mu na Gospod, eve i jas sega sum nadvor od Mk i nemam namera da se vrakam nazad.


-------------


Постирано од: trucker21
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 10:29
POZDRAV DO VIKTORIJA VELKOVA...!!!!!ClapClapClap
 
Taa dama/zena....napravi pridones. Vo nedelata ja pustija na VH1 nejzinata lista na pesni(requested by)...i saat vreme stoese na ekran nejzinoto ime i zemja od kade e na eden svetski kanal.
 
Sekoja cest!!!!!!
 
ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap
 
 
 
 


-------------
sex, trucks & drinks!!!


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 14:04
mnogu cesto se slucuva na vh1 da ima lista na pesni requested by...nekoj od Makedonija Smile
toa mozes i ti da go napravis na http://www.vh1.com - www.vh1.com
se izvinuvam sto izbegav malce od temata Wink


-------------
kuliraj


Постирано од: kocko
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 00:28
kako prvo da se pridonese za makedonija treba da bides golem patriot.ne treba samo da grabis prema sebe .........treba da mislis i za makedonija....


Постирано од: LEGENDA
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 23:30
Makedonija shmakedonija... koj pridones koi bakraci koe plakanje danoci... za kogo za ljupco i branko i nivni naslednici ?

Abe samo pusto tursko za nas samo toa nie spas pak 500 godini robovi samo taka ... poovca narod ne sum videl u vselenata...

I ke pridonesam i jas eve ke pustam na toa VHS kanalot pesnata il da umram il zaginam bla bla bla i sto ima Makedonija od toa ?

Ej aloooo se raduete na pesna na nekojsi kanal na VHS ili kako veke beshe ...

KO sto reche brza ima pravo ne davam 5 davam 1 dolar ete i toa e mnogu



Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 00:17
ma,sega i jas,...koga podobro promisliv,....mnogu sum ponudilk,...sega ne davam, ni 2 centa!,...a i ne zaebavaj ,..kako nema poovci od narodov,....toa se vistinskite ovci,..LOL.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 14:18
Originally posted by LEGENDA LEGENDA напиша:

Makedonija shmakedonija... koj pridones koi bakraci koe plakanje danoci... za kogo za ljupco i branko i nivni naslednici ?

Abe samo pusto tursko za nas samo toa nie spas pak 500 godini robovi samo taka ... poovca narod ne sum videl u vselenata...

I ke pridonesam i jas eve ke pustam na toa VHS kanalot pesnata il da umram il zaginam bla bla bla i sto ima Makedonija od toa ?

Ej aloooo se raduete na pesna na nekojsi kanal na VHS ili kako veke beshe ...

KO sto reche brza ima pravo ne davam 5 davam 1 dolar ete i toa e mnogu

 
jas samo mu kazuvav na trucker deka cesto pustaat pesni nekoj nas sto gi poracal....ama ne vikam deka toa e nekojsi pridones za Makedonija LOL


-------------
kuliraj


Постирано од: LEGENDA
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 10:14
Znam be Kalince ti si mi umno devojce ... ne bese upateno kon tebe ...Wink


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 07.Јули.2007 во 14:46
Originally posted by trucker21 trucker21 напиша:

 
Taa dama/zena....napravi pridones. Vo nedelata ja pustija na VH1 nejzinata lista na pesni(requested by)...i saat vreme stoese na ekran nejzinoto ime i zemja od kade e na eden svetski kanal.
 


Леле каков придонес!!! Не ни знам која е Викторија Велкова, си порачала песни, убаво. Ама тоа да се смета за придонес ми е малку смешно. И точно тоа имав предвид со мојот претходен пост "да се придонесе нешто" значи да се помогне, макар и мала помош. А не само да се удира човек во гради и да вика колкав патриот е. Како што рекоа и пред мене, поголем придонес е да си работиш чесно и да си ги плаќаш даноците отколку само да се биеш во гради колку ја сакаш Мк а да немаш никаков конкретен придонес. 








-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 19:17
AMA TEMA KOJ NEJKE DA PRIDONES NESTO COOL ZA MAK DA ODI NA PRET .

DOBRO E TVA SO MAKEDONITE U STRANSTVO TVA GO PRAVAT A POSEBNO ZA AMERIKA SO SO NEA IMAME PRIJATELSKI ODNOSI ZOSTO?
NA BUS SNAATA IMA MAKEDONSKO POTEKLO PO TATKOVO.


E FILIP 2 LOL


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 19:20
MOMENT DA SI GI PLAKAS DANOCITE DA RABOTIS CESNO A KOJ KE NE ODBRANI AKO NE SE PATRIOTITE?

USTE NEMA VOJNA ZA PATRIOTIZAM I JUNACISTE MAK TREBA SAMO NAPRET I DA SE DOKAZE KAKVO BOGACTVO PRECTAVUVA NA SVETOT.





Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 19:21
da,tochno,...a,na najpridonesliviot,...i vosochna kreatura ke mu napravat,..pardon,mislev,...figuraBig%20smile

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 19:31

OKI CESNO PARITE COVEK VO MAK NAJNOGO ZIMA 15 DENARI PLATA

TI VO STO POPRVO DA GI IVESTIRAS. SETAJE FAKLUTET DEVOJKA
PRIMER FAMILIJA DANOCI DECA HRANA
 
COVEK SAKA DA SE PROSETA SKOLO ZA DECATA
 
 
 
I NA KRAJ ODMOR! VO MOMENTOT NESO DOMA TI SE RASIPALAO CESMATA BELEJE ..................................................................
 
 
MOZES LI TI DA IVESTIRAS VO MAK POKRAJ TIE USLOVI GOLEM Question


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 19:36
moniche,...dva pati go prochitav i stvarno ne mozam da razberam shto sakash da kazesh,...aj,na angliski ,..istoto,.. ako ti e polesno,ConfusedSmile

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 19:41
E NE ME BIVA PO JAZIKOT A POSEBNO NA ANGLISKI.
 
MOZE SAMO NA SPANSKI OTI GLEDAM NOGO SERII Big%20smile


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 19:42
I BRZA TOA NE SE ODNESUVASE ZA TEBE A ZA AMERIKANECOT


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 04:37
Aman veke od ovie languageless iselenici. AngryOuchOuch
Makedonski zaboravile, a angliski ne naucile.  
 
Nivniot najdobar pridones e da se drzat podaleku od makedonskata politika..............OuchOuchOuch


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 09:55
ne,be, monika bila  i e vo strumica,....odi pa razberi ,sega,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 12:06
LOL AWE SO IMA ZA RAZBIRAJE TOLKO OTI SUM BILA 12 GODINI VO SR IKE BIDAM .LOL

NA KOJ NE MU E JASNO NEMA JAS DA MU GO RAZJASNUUVAM


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 12:08
Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Aman veke od ovie languageless iselenici. AngryOuchOuch
Makedonski zaboravile, a angliski ne naucile.  
 
Nivniot najdobar pridones e da se drzat podaleku od makedonskata politika, ti e*am kopucite, da ti e*am..............OuchOuchOuch




AM................ GOLEM PRASALNIK

I NEM TI NA MENE PODALEKU OT MAKEDONSKIOT PA NA MENE MOS NE MI VRVA BAS ANGLISKI AMA ZNAM DA SI POTERAM DA JADAM I DA PIMM

NAJ GLAVNOTO .A TI PA OBICI SI GO BUGARSKIO


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 13:22
vazno na monika i odi makedonskio,...tova e najvazno,..LOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 15:04
Ништо не би сакал да допринесам за неа, колку ми дала толку и ќе и дадам...

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 15:19
pa,jas sum oduvek bilza toa,...koj kolku dava ,..tolku dobiva,....

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 16:05
DA DA DOBRO MISLATE !WinkBig%20smileLOL



Постирано од: str8up
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 16:07
ja ke dadam 10 marki za makedonija!!!Approve

-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 16:09
ne zaebavaj,...znaesh li po sto godini kolku ke vredat,?!....LOLLOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 16:11
neka vredat, po sto godini nema da bidam zivWinkLOLLOL

-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 16:22
pa,valjda nekoj ke ostavish,...pa,koga ke burichkaat na tavanot,...ke rechat,....lele,...da se "zivi",...dedo str8up ,..i baba blue....

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 16:25
e kako da ne, sve so ke napravam ke bide za mene, zaso nekoj so ke buricka na tavan da se zbogati od moi 10 marki, a?
more neka crknat od glad, ama jas moeto ne go davamEvil%20SmileCensored


-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 17:06
ti,be kako nekoj,....makedonija ,..pred se,...LOLLOL,,...osobeno,..gazot,.LOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 22:13
E SO SE FALATE JAS KE DADAM 10 000 ZA MAK Approve


KOJ KE KAK MENE LOLLOLLOLLOL


Постирано од: Miss_Naughty
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 22:52
Edno prashanje: Shto vsushtnost prestavuva "Makedonija" za vas?


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 09:53
TVA SO PRETSTVUVA ZA TEBE TVA I ZA MENESmile


Постирано од: Mishell_G
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 16:41
Istoto sto Makedonija mi go pruzila mene, bi pridonela i jas za nea... Vo prevod nula nisto. Uste i mi dolzi pari za izgubenite nervi dodeka studirav, za maratonskoto cekanje za vrabotuvanje, za nepotizmot, za seto ona sto veruvam mnogumina go pocuvstvuvale, a bile nemokni da go smenat. 

-------------


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 23:10
E AK SAM PRECEDATELKA SUBIRAM VOJSKA I ODam PRAVO DA SI GO ZEMAM SOLON I EGEJSKOTO MORE POSLE SIN MI PIRINSKIOT I TAKA Big%20smileBig%20smile

I MALO LI KE PRIDONESAM ZA MAK ?




NO SEPAK VOJNA BES ZRTVA NE BIVA Confused


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 23:13
LOLLOLLOLLOL,....osa si bila,..LOLLOLimash pravo,...solun e ,...tvoj LOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 15:42
DA  A  TVOJ NELI E ?  SmileSmileSmileSmileSmile


NA SVETOT IMA PO LOSI OSI OT MENE


Постирано од: LEGENDA
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 02:38
Originally posted by Miss_Naughty Miss_Naughty напиша:

Edno prashanje: Shto vsushtnost prestavuva "Makedonija" za vas?
 
geografski prostor


-------------
www.hjspain.com


Постирано од: shedow
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 02:40
MAPA,KARTA ILI SLIKA KAKO SAKASHTongue

-------------
poglednigo svetot poubavo ke najdes prijatno mesto za ziveenje i za tebe


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 17:11
На прашањето „што значи Македонија за вас“:
Македонија е мојата земја, кадешто сум родена, кадешто сум пораснала, кадешто сум се образувала и информирала за многу нешта што ми било основа за да можам да продолжам надвор од земјата да се дообразувам; во Македонија сум добивала стипендии за кои сум конк*рирала најрегуларно и без врски (можеби тогаш беа други времиња, бидејки не бевме до таа мера искорумпирани како сега)...
 
Македонија е земја кадешто ми е фамилијата и мноогу пријатели со кои многу се сакаме и бескрајно се радуваме кога ќе се видиме и покрај моето повеќегодишно живеење надвор, Македонија е земја на бои, мириси, топлина, динамика, некогаш многу угоре, некогаш многу удолу...
Македонија има прекрасна клима, храна, природа, луда историја, ретко природно интелигентен, музикален, талентиран народ....На таа почва дома, од тој воздух јас се регенерирам, си ги полнам батериите, ја обновувам душата...
 
Да, во Македонија има и никакви луѓе (кај ги нема?), има завист, има мноооогу мрзеливост, дезорганизираност, претерана гордост и детски ставови(ограниченост) па дури и помеѓу нај „умните“, пореметени критериуми (или ги нема воопшто)....има корупција, лаги, криминал....но знаете во кој град во светот има најмногу криминал? во Лондон. Повеќе од Њу Јорк! Лаги има насекаде, корупција....
 
Пак ќе речам, како и во многу други мои постови, секаде го има тоа, не постои совршено општество...некои работи кај нас ги има повеќе, некои на друго место...
но тоа не прави јас да не ги гледам , сакам, негувам и промовирам (во мојата непосредна околина) убавите нешта на мојата земја, на земјата од која доаѓам... и затоа многу луѓе од странство кои чуле за Македонија од мене - ја ценат, почитуваат нашата култура (музика,танц, сликарство, поезија, фреско-сликарство, историја) секогаш им е убаво кога ќе дојдат (клима, природа, храна, топлина и добрина на народот), и многу од нив посакале да си останат таму......не за џабе рекол некој: цени се себе си за да те ценат и другите....


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 20:54
Originally posted by MoNiKa MoNiKa напиша:

E AK SAM PRECEDATELKA SUBIRAM VOJSKA I ODam PRAVO DA SI GO ZEMAM SOLON I EGEJSKOTO MORE POSLE SIN MI PIRINSKIOT I TAKA Big%20smileBig%20smile

I MALO LI KE PRIDONESAM ZA MAK ?




NO SEPAK VOJNA BES ZRTVA NE BIVA Confused
 
 
 
LOLLOLLOL Ub'vo, ama prvo ke treba da a naredes vojskata pred grcki konzulat u Skopje da im dad't viza. A koga ke im dad't, posle edno pet-sest meseci, ke ti se razbega vojsk'ta po G'rcija da bere protokali. LOLLOLLOL
Ileriiiiiiii!!!!!!!!!!


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 22:07
E KE SE RAZBERE ARNI AJDUCI SME I KOMITI SME AMA TI SO SE NA GRANICATA SE MAKEDONCI KE GI POTKUPAM ZA 300 EVRA I OJDEH Tongue

PA NEKA E I 2000 EVRA SO TOLKO. MAKEDONIJA DARZAVA LI E ILI GRAT


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 22:07
TUKU GLEDI PRVA BUGARIJA DA NE ME U SUSRET A POSLE GRCIJA


Постирано од: Iblis s.a.v.s
Датум на внесување: 15.Јули.2007 во 16:59
SAKAME DA GO PRAVIME OVAA ZEMJA EVRSOPSKA DRZAVA

-------------


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 11:41
KA PRAME DE  Big%20smile AMA JAS NEJKAM EVROPSKA JAS SAKAM NATOFSKA


Постирано од: Trilili
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 11:45
JAS NEJKAM NI EVROSPKA NI NATOFSKA, da si ja vratime (LOL) monarhijataWink

-------------
LEFT SIDE OUT SIDE RIGHT SIDE HE SHOOT HE SCOREEEEEES!!!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 12:01
da,....tralala ke vi bide "prviot"kral,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 17.Јули.2007 во 19:36
so ke mi e be monarhija we KAZI A SI GI VRATAME DELOVITE. Tongue


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 01:15
Не е погона климата.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Diki
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 02:07
da zasto da ne, a sto na primer, imate nekoi donacii?


Постирано од: zaneta2009
Датум на внесување: 16.Февруари.2009 во 19:29
Ne bi sakala apsolutno nisto da pridonesam a i zosto toa bi go pravela?Koj mislel za nas mladite sto sme morale da zamineme vo stranstvo i da se macime ovde dodeka se adaptirame na novi sredini nov jazik nova kultura,nacija zakoni i sto ti ja znam drugo.Koj mislel za nas da ne zadrzi vo Makedonija na primer pa sega ja da se zrtvuvam za nekoj si vo Makedonija.Ako veke pravam nesto toa ke bide za moj licen interes t.e jas da imam profit no ne i za drugi luge.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Февруари.2009 во 19:34
Originally posted by zaneta2009 zaneta2009 напиша:

Ne bi sakala apsolutno nisto da pridonesam a i zosto toa bi go pravela?Koj mislel za nas mladite sto sme morale da zamineme vo stranstvo i da se macime ovde dodeka se adaptirame na novi sredini nov jazik nova kultura,nacija zakoni i sto ti ja znam drugo.Koj mislel za nas da ne zadrzi vo Makedonija na primer pa sega ja da se zrtvuvam za nekoj si vo Makedonija.Ako veke pravam nesto toa ke bide za moj licen interes t.e jas da imam profit no ne i za drugi luge.
па целта на македонската емиграција низ историјата била да му помогне на народот далеку од проблемите на балканот намигнувањеголемо%20гушкање
баш напротив, убаво е кога одите во странство да се развиете надвор од проблемите на сопствената држава, но не гледам зашто кога би сте се развиле, зошто не би инвестирале во македонија, за во иднина да нема толку иселеници  големо%20гушкање


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 17.Февруари.2009 во 20:18
Немам некоја посебна желба да придонесам ништо материјално за земјата

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 17.Февруари.2009 во 21:10
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Немам некоја посебна желба да придонесам ништо материјално за земјата
бре вечниот проблем на македонскиот народ голема%20насмевка


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 12:33
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Немам некоја посебна желба да придонесам ништо материјално за земјата
бре вечниот проблем на македонскиот народ голема%20насмевка


бре, а ти да не останеш покус ако не искоментираш сечив коментар
Кога во некоја странска држава ќе те дерат со даноци на секој чекор ќе се размислиш дали да го одврзеш ќесето за некој што ќе знаеш дека ќе ги издува парите у празно.
Само на индивидуални лица, блсики луѓе што ги почитувам и сакам можам да им излезам во пресрет, друго све е ветер и магла.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 12:39
taka e!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Saevus
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 12:41
NIKOGASH!!! koga sakav da napraam neshto vo MKD mi rekoa pravata vo ministerstvoto da si gi barash.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk