Испечати | Затвори го прозорот

Мешање во бракот од страна на родителите

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4852
Датум на принтање: 22.Септември.2024 во 06:03
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Мешање во бракот од страна на родителите
Постирано од: maja 30
Наслов: Мешање во бракот од страна на родителите
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 10:47
     dali imate mešanje vo brakot ili barem nekakvo vlijanie od strana na svekrvata zolvite i drugite rodnini.jas se sretnuvam so eden takov problem samo koga ke se soberat site od kaj mažot mi i debatata nastanuva  zošto jas na deteto mu zboram makedonski i dr raboti koi se povrzani so mojata pripadnost.Po nivno sum trebala da se naviknam sosema tuka i da gi zaboravam site moi raboti i načela koi gi donesov so mene od makedonija.blesavo i glupo duri za plačenje  



Коментари:
Постирано од: babyy
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 10:53
НАвистина себично од нив а тажно за тебе....но не се откажувај,продолжи и понатаму да му зборуваш на детето на твојот мајчин јазик.Детето има право да знае од каде потекнува неговата мајка и да се запознае со културата и начинот на живеење на твоите и негови роднини

-------------
http://www.glitterkiss.com">


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:04
komedija se nekoe čudno semejstvo vaka nema da im tekne na pamet da dignat telefon da prašaat za sara a koga ke se soberat eve ti demek se sekiraat za nea kolku me nervira toa prepravanjei lažno sekiranje .Ima mnogu takvi luđe koi svoite problemi ne si gi gledaat  a za  tuđite d demek stručnjaci za rešavanje i sovetuvanje


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:05
   čitav denovive na ringaraja tuka vi slovenija kako se dopišuvaat členovite i za kakvi temi razgovaraat kako da se najbliski a od niv mnogu i lično ne se poznavat


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:08
Не обожувам луге дволични иц, нити посесивни нити лицемерни..На таквите затварам врата пред нос..
Во лоша позиција си жалам, таму без никој и ништо, па мора да гладиш работи..
Мој совет, капата на страна и од едно уво влегло од друго излегло..Немој нити да се секираш нити па на ум да ставаш..
Гледај си се малку ти со своето дете, ако те подржи сопругот ок...ако не пак ок..
Иначе они важат за многу посесивен и ладен народ за ралика ние што сме во Мкд.. Така да маја30 уживај во животот не си прави секирации на душа.. Терај како мислиш дека треба.

-------------


Постирано од: babyy
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:09
Скоро сите се такви,сакаат да се наметнуваат со свои мислења и мислат дека секогаш се во право затоа што се постари.

-------------
http://www.glitterkiss.com">


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:10
ne samo što se laden narod nego se i malku fašizoidni pogotovo vo posledno vreme oti se brojat celata država e polna so našite od jug srbi bosanci crnogorci i ostanati a jas pa rabotata  si ja teram poleka i za moeto dete jas se mačam i nikoj drug a sekoj od niv da si tera nivna rabotaa e pa sega zaradi toa sum snaa


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:11
Така е маја30 браво.

-------------


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:13
 kolku li vi e ubavo tamu dole nekade južno posle 15 septemvri doađam da si gi napolnam bateriite i srceto so ubavini


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:14
ke bidam vo moeto kumanovo što se zatrpuva od đubre slušav na radio


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:14
Не си ставај насрце...


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:19
jas mislev samo kaj nas ima takvi raboti ovie ovdeka bile beter od nas so tralala ti rekov mi reče


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:29
kako mi gi pogodivte temite ... cista 10.

Mesanjeto vo brakot e golem problem.
Mnogu se interesni izgovorote:
- mnogu se grizime za Vas...
- ami za kogo nie stvarame... se ova ke bide tvoe...

Vo sekoj slucaj treba golema diplomatija za da se oslobodime od stegite na mesanjeto vo brakovite...

Kako i vo mnogu drugi situacii ova mi lici na edna tema koja treba da se obraboti:
NORMALNO E JAS DA TUPAM,
A NENORMALNO E TI DA REAGIRAS!!!
TREBA DA TRPIS!!!




Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:55
Kako jas go speciv mesanjeto vo brakot...

Edno utro ... stanav mnogu rano....
i mu slegov na roditelite....
mu zvonev vo 5 nautro...
stanaa zbuneti...
i se cudea ???
nabrzina ima kazav slednoto... posebno na tatko mi:
- od denes pa natamu... tuka broj 1 ke bidam jas... a ti ke bides broj 2..

posle godini koga edniot sin od dvata polozi za vozacka... pak mu rekov na tatko mi:
- Alex ke bide broj 1, jas broj 2.. a ti ke bides br.3

istoto ke mu se desi koga ke polozi i vtoriot sin...
Igor i Alex broj1,2
jas broj 3
a tatko mi broj 4...

I od toj moment poveke ne mi se pravese glaven... pa da moram se nego da go prasuvam.. hehee


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 11:58
 super i neobičen način na rešavanje no i so efekti 


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 12:12
da Maja... na nekoi ludje treba da im se ispravis...
sto vika eden moj kolega na rabota:
- more ako im se otkopcham nekoj den... ke vidat tie...


Постирано од: maja
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 12:17
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

      dali imate mešanje vo brakot ili barem nekakvo vlijanie od strana na svekrvata zolvite i drugite rodnini.jas se sretnuvam so eden takov problem samo koga ke se soberat site od kaj mažot mi i debatata nastanuva zošto jas na deteto mu zboram makedonski i dr raboti koi se povrzani so mojata pripadnost.Po nivno sum trebala da se naviknam sosema tuka i da gi zaboravam site moi raboti i načela koi gi donesov so mene od makedonija.blesavo i glupo duri za plačenje

Ti si vo edno bi rekla konzervativno semejstvo, megjutoa zabranite od strana na roditelite na tvojot soprug ke dovedat samo do vlosuvanje na vashiot zaednichki odnos.Treba da razgovarash so tvojot soprug otvoreno za ova okolu nametnuvanjeto na mislenjeto od roditelite, zatoa sto ako tvojot soprug stane dobar poslushen mamin sin , togash vasiot brak ke pochne da se raznisuva.So razgovor ke resis se, kazi go tvoeto mislenje, kazi otvoreno deka tvoeto dete sakash da go poznava makedonskiot jazik deka ti si majka na toa dete, deka barash podrshka od soprugot za se okolu toa dete, deka sakash ti i toj da ste tie koi ke odlucuvaat za vaseto semejstvo zosto vie ste kletkata na semejstvoto.Roditelite treba da se pocituvaat no sekoe nivno vmesuvanje ke bide so posledici.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 12:27
najdobro resenie e da sekoj brak bide sto ponezavisen...

no i bilo kakov razgovor moze da ne dovede do rezultat... po mene potrebno e da se koristi "diplomatija"...



Постирано од: maja
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 12:39
Diplomatijata e taa koja treba da se upotrebi koga veke stanuva zbor za roditeli.Treba da se napravi edna vaga na odnosot so niv, poveke tolerancija kon niv.Mislam deka moeto obrakanje so fin, smiren ton kon niv ke dade rezultat kako i iskreniot otvoren razgovor za nestata koi im smetaat niv no i mene.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 13:07
Mesanjeto vo brakot treba da go spreci mazot...



Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 13:19
 diplomatijata se koristi koga imaš rabota so pametni luđe koi imat širok vidik na rabotite  i koi ja razbiraat sami težinata na zborot diplomatija


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 13:33
nekogas diplomatija e da si pokutis...
a da si napravis pak po tvoe...
otkolku da se iskaras... i da bide po nivno!!


Постирано од: marga
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 15:44
Pa sega nikoj veke ne mi se mesa bidejki ziveeme posebnono dodeka bevme do niv imase normalno komentari,soveti,kritiki...Sega svekor mi i svekrva mi, samo mozat da mi dojdat na gosti,zolvata zivee vo Avstralija i mislam deka e najdobro da ne si zaedno,togas ne bi mozele tolku da sugestiraat ili da se mesaat vo bilo sto.Edna kulturna komunikacija togas lesno se vospostavuva.

-------------
marga


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 20.Август.2006 во 10:30
Mesanjeto vo brakot so obrazlozenie deka toa se pravi od najdobri nameri i ljubov kon decata ili bratot i sestrata e nesto najloso.

Imase nekoi obidi od strana na zolva mi ( koja e nemazena , pa nema svoi obvrski) no brzo go resivme toa.

Za Maja 30 , nikako ne treba da zaboravis i tvoeto dete( ili deca, ne znam dali imas edno ili poveke) ubavo e da go znaat jazikot na majkata. Tuka tvojot soprug e toj koj treba da im kaze na svoite roditeli deka toa e vase dete i vie najdobro znaete da se grizite za nego. Moze da im go postavite prasanjeto, dokolku soprugot dojdese i da ziveevte ovde , dali bi bilo vo red da zaboravi sve svoe od tamu.


Постирано од: boli glava
Датум на внесување: 20.Август.2006 во 16:21
Roditelite na soprugata moze da si dojdat koga sakaat,koga ja ne sum doma

-------------


Постирано од: ribari
Датум на внесување: 21.Август.2006 во 08:18
najloso nesto vo zivotot e koga se mesaat roditelite bilo od zenska ili od maska strana zatoa nemoj da dozvolis soveti od strana od bilo koj . mazot i zenata se tie sto bilo koj problem treba sami dago resat i ......


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 21.Август.2006 во 08:33
za nemesanje vo brakot treba mazot da se ispravi pred roditelite i se da im nareche...

a tie se roditeli... toa ke go prifatat... iako ne sakaat...

ama ako im se dade pole na deluvanje...
roditelite mozat da bidat mnogu gadni... brrrrrrrrrr


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 21.Август.2006 во 11:30
Ne mislam deka nekoj odi na tema koja e nadvor od nego, tuku tamu kade sto ima sto da kaze i saka da razmeni mislenja okolu toa.


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 24.Август.2006 во 22:11
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

jas mislev samo kaj nas ima takvi raboti ovie ovdeka bile beter od nas so tralala ti rekov mi reče
 
 
Sekade kade sto mazot nema da sfati deka zenata e negoviot zivot se slucuvaat vakvi raboti,ama ti ne se nerviraj so godinite se ke si dojde na svoe mesto


-------------


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 16:50
Originally posted by beleg beleg напиша:

 
Sekade kade sto mazot nema da sfati deka zenata e negoviot zivot se slucuvaat vakvi raboti,ama ti ne se nerviraj so godinite se ke si dojde na svoe mesto


Mazot duri otkako ke se ozeni uviduva deka majka mu ne cini, deka sestra mu ne cini...

Mene nikoj ne mi se mesa ni moite ni negovite. Super se sl*gam so negovite, pogotovo so majka mu iako nikogas mamo ne sum i rekla, a ona mene me vika "dete".  Obavezno koga i da se javime mora so mene da se cue, ako vo toj moment spijam ili ne sum doma, se javuva drugiot den i me prasuva da mi zgresila nesto pa nejkam da se cujam ili prasuva da ne sme se skarale pa zatoa nesakam nea da ja cujam itn. Maz mi zraci so ljubov, dosta e sentimentalen, ne se srami cuvstvata da si gi pokaze, a toa e pred se zatoa sto e taka izrasnet i za tie negovi osobini sum i blagodarna na svekrva mi.Zolva nemam ama imam jatrva so koja isto super se sl*game. Ama imam snaa koja se pravi deka e p**ka ipol a nevredi ni pola.

Svekrva mi stalno vika: Zena zali pola godina (pa pomalce ja bi rekla) a majka cel zivot. Samo edna e majkata dodeka za zeni - kolku sakas.



Постирано од: maja
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 17:03
Originally posted by влечка влечка напиша:



Originally posted by beleg beleg напиша:


Sekade kade sto mazot nema da sfati deka zenata e negoviot zivot se slucuvaat vakvi raboti,ama ti ne se nerviraj so godinite se ke si dojde na svoe mesto
Mazot duri otkako ke se ozeni uviduva deka majka mu ne cini, deka sestra mu ne cini... .
Jas ova ne te svativ i ne mi e jasno zosto da uvidi deka majka mu, sestra mu ne cini, zarem treba nesto vakvo da se uvidi, taa mu e majka da.Nego mestoto mu e pokraj zenata i decata, no ne znaci da ja zaboravi majkata ili pak da pagja pod nejzino vlijanie i da si predizvikuva nesoglasuvanje so soprugata.Tolerancija, pocituvanje i sekoj so svoj zivot ke funkcioniraat najdobro.



-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: maja
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 17:06
Originally posted by влечка влечка напиша:



Ama imam snaa koja se pravi deka e p**ka ipol a nevredi ni pola.
Kakva i da e tvojata snaa, mislam deka nema potreba od vakvi izjavi, taa e sopruga na tvojot brat, kolku tebe ti se dopagja ili ne, izborot bil negov.So ova veke ti navleguvash vo zivotot na tvojot brat.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 17:13
Originally posted by maja maja напиша:

Originally posted by влечка влечка напиша:



Originally posted by beleg beleg напиша:


Sekade kade sto mazot nema da sfati deka zenata e negoviot zivot se slucuvaat vakvi raboti,ama ti ne se nerviraj so godinite se ke si dojde na svoe mesto
Mazot duri otkako ke se ozeni uviduva deka majka mu ne cini, deka sestra mu ne cini... .
Jas ova ne te svativ i ne mi e jasno zosto da uvidi deka majka mu, sestra mu ne cini, zarem treba nesto vakvo da se uvidi, taa mu e majka da.Nego mestoto mu e pokraj zenata i decata, no ne znaci da ja zaboravi majkata ili pak da pagja pod nejzino vlijanie i da si predizvikuva nesoglasuvanje so soprugata.Tolerancija, pocituvanje i sekoj so svoj zivot ke funkcioniraat najdobro.



Toa e ironicno kazano... Za toa deka na mazot zenata mu e NEGOVIOT ZIVOT.

A toa za snaa mi e bas taka... i samo sakav da kazam deka ni snaite ne se bas SVETICI... i tie premnogu pametni se pravat i rckaat kaj sto ne treba i se mesaat vo familijarni raboti.

I na kraj ne sudam i ne zazemam stav koga mi e poznata samo ednata prikaska.


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 17:36


Toa e ironicno kazano... Za toa deka na mazot zenata mu e NEGOVIOT ZIVOT.

 

Moj stav e deka mazot i zenata si se se vo zivotot,tie si se potkrepa i uteha i vo dobri i vo loshi momenti,pred bog tie sklopile brak dvajcata ,se zavetile na vechen brachen zivot....e sega kade e ulogata na roditelite....sramota e vo 21 vek da se razgovara za moi i negovi,roditelite imale uloga gi porasnale,vospitale,osamostoile svoite deca i toa tuka zavrsuva....netreba mazot da trgnuva od toa taa mi e majka ke me zali cel zivottuku od devizata zenata mi e potkrepa za cel zivot,taa e majka na moite deca.Tesko na taa zena sto ke ostane vdovica i ke mora solzite vo ocite na decata da gi gleda...skraja da e.....

 
Vo zaednica na bracni drugari nikoj netreba da se mesa,ni moite,ni negovite,pocituvanje treba da ima i e odraz na vospituvanje lichno na chovekot,no sekoe drugo stavanje na prvo mesto majka pa se ostanato e bolna rabota.Roditelite kako e red treba prvi da go napushtat ovoj svet,decata ke zaminat koga ke se osamostojat kako sto e red i ostanuvame TOJ I JAS SAMI SEGA I VO STAROSTA DA SI BIDEME NADEZ I UTEHA ZASEKOGASH,a za roditelite dolzno pocituvanje sto ne porasnale


-------------


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 17:53
Edna rabota ke kazam... toa e se vo red AMA... stalno postoi toa AMA... realnosta e druga...

Vaka koga ke procitam, mi doaga nesto preidealizirano itn.

Realnosta, draga moja, e druga... I ne sekogas roditelite se tie sto se mesaat.
Ne sakam da globaliziram.

Vo denesno vreme e sve izmesano. Roditelite sepak se pogrizile stambenoto prasanje da im go resat na poveke "mladi parovi" za sto nikogas ni edno fala nemaat slusnato, pa uste i se etiketirani kako "mesaci" vo brakovi. Roditelite se prvi koi ke ti pomognat vo bilo kakvi "gomna" (pogotovo finansiski) da se naogas.

Site si imae losi i dobri denovi i samo so komunikacija preckite mozat da se nadminat.

Ako nekoj misli deka nekoj od familijata mu se mesa treba da se sedne i otvoreno da se diskutira... Sepak roditelite se posledni sto mu mislat "loso" na svoeto dete (sepak za nasite roditeli i so po 50 godini ostanuvame nivni deca)



Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 20:59

POLPOSO OD TOA NEMA!!!!!!!!! Mislam deka 60 % toa e pricina za razvod!!



-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: vesni
Датум на внесување: 28.Август.2006 во 00:14
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

     dali imate mešanje vo brakot ili barem nekakvo vlijanie od strana na svekrvata zolvite i drugite rodnini.jas se sretnuvam so eden takov problem samo koga ke se soberat site od kaj mažot mi i debatata nastanuva  zošto jas na deteto mu zboram makedonski i dr raboti koi se povrzani so mojata pripadnost.Po nivno sum trebala da se naviknam sosema tuka i da gi zaboravam site moi raboti i načela koi gi donesov so mene od makedonija.blesavo i glupo duri za plačenje  
Tebe na ulica te najdoa neli pa da zaboravis na se! Da znaes kolku se nalutiv od ovaa c c c...
Imam i jas problemi svekrva mi ne moze da se pomiri so faktot deka sin i se ozenil i deka donel doma iste eden clen...saka se da bide kako so bilo porano...


Постирано од: luj6
Датум на внесување: 28.Август.2006 во 00:26
dali imate me?anje vo brakot ili barem nekakvo vlijanie od strana na svekrvata zolvite i drugite rodnini.jas se sretnuvam so eden takov problem samo koga ke se soberat site od kaj ma?ot mi i debatata nastanuva zo?to jas na deteto mu zboram makedonski i dr raboti koi se povrzani so mojata pripadnost.Po nivno sum trebala da se naviknam sosema tuka i da gi zaboravam site moi raboti i na?ela koi gi donesov so mene od makedonija.blesavo i glupo duri za pla?enje
---------------------------------------------------------------
Imav porano i kako rezultat se razvedovme. Sega ne dozvoluvam nikoj da ni se mesa. Jas I on i nikoj drug. Imame sreka sto sme tuka daleku i od negovite i od moite, site odluki sami gi donesuvame, site problemi sami si gi resavame. Mesanje od roditeli a kamoli od zolvi i sl ne postoi. Nitu komentiram moi problemi na telefon, nitu sakam da znam za nivnite. Sekogas sme ok, ona dobri sme super ni e vie kako ste so zdravje i taka. Nisto poveke.
Sto se odnesuva do problemot deka mu zboruvas makedonski na deteto, ne gi ni slusaj i teraj si po svoe. Deteto ke razvie dva centra za jazika, od toa moze samo da dobie, a nisto da ne izgubi. Jas imam dva sina i non stop im zboruvam makedonski. Ne mi zboruvaa do 4 godini ama sega zboruvaat i makedonski i angliski bez akcent i bez greski. I znaat ubavo deka doma se zboruva makedonski a na skolo i vo gradinka angliski. I da vidis niednas ne zgresile. A za takvi prosti dusi kako rodninite kazi im aha taka e i zavrsi so niv. Tie ne se so tebe 24 casa pa da te kontroliraat. Ako se glupi toa e niven problem , ne tvoj. Ti gledaj so partnerot da ti bide super i da go izvedes na pat deteto a za niv ne vredat da si gi trosis nervtei i zivcite.

-------------
I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 28.Август.2006 во 01:35
 Mešanje vo brakot ti e toa snaa ke dojde vo edna familija i se treba da prifati od familijata na mažot a tie pak demek ni sme poveće mora da go prifati našeto a nejzinoto neka ostane tamu od tamu od kade što dojde.toa ti emšanje vo brak koga imaš rabota so luđe koi nemaat širok vidik na rabotite i nemaat sposobnost za prifaćanje na nekoi suštestveni bitni raboti i luđe.


Постирано од: luj6
Датум на внесување: 28.Август.2006 во 01:48
E pa zemi si ja ulogata na 'losa snaa' i brkaj sve zivo od doma . Togas nikoj ne ke smee da ti zucne

-------------
I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 28.Август.2006 во 11:39
jas nemam uloga na loša snaa tuku imam uloga i karakteristika na  snaa


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 28.Август.2006 во 15:32
za ova so gjavolot me iznasmea

-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 29.Август.2006 во 10:48
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

jas nemam uloga na loša snaa tuku imam uloga i karakteristika na  snaa



Uh....dolgo mi trebase da sfatam deka problemot e vo toa sto sum snaa, a ne vo mene kako licnost i karakter...a od druga strana cesto razmisluvam sto koga eden den ke bidan svekrva....i tie nikogas ne se dobri   


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 29.Август.2006 во 11:36
Koga rodninite od strana na partnerot ke svatat deka ne sme samo snai nego ličnosti so svoj karakter i principi togaš nema da ima problemi  a do togaš jas ke  si go nosam toj epitet i drugite takvi kako mene


Постирано од: максимус
Датум на внесување: 30.Август.2006 во 14:49
tocno e prvo licnosta e vazna pa se drugo e po red


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 30.Август.2006 во 21:44
Ste primeti le li deka poveke zalbi ima za mesanje od roditelite po mashka linija otkolku od strana na zenata....sto mislite zosto e taka?

-------------


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 31.Август.2006 во 00:27
Site treba da bidat svesni deka vo familijata site tri stolba na kućata gi drži ženata Sega na nekoj ne mu odgovara pa ete ti mešanje


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 31.Август.2006 во 12:16
маја 30, имам неколку прашања за тебе... немора да одговориш ако не сакаш:

1. Дали работиш?
2. Колку често се слушаш со мајка ти и сестра ти?
3. Што те советуваат кога им кажуваш за твојот проблем?
4. Дали разговорите околу мешањето ги правиш во присуство на малата?


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 31.Август.2006 во 12:27
Интересна констатација влечка...

Мое мислење кога секој ќе си ги среди односите дома, како и даде до знаење на родителите да не се мешаат, ќе има мир во ќуката..
До оној момент додека се остава се на случајност ќе има слобода било кој да каже се нешто и да додаде и кавга да создаде.
Кога мажот/жената ќе си направат моабет со родителите и јасно и гласно дадат на знаење да си седат на страна и да не матат вода да не биде бистра ќе ги има сите несогласувања мешање во ручеци како и во воспитување на децата..

Иначе нема правило кој повеќе се меша од страна на невестата или младоженецот, оправило е кој само како си ај наредил водата каде да тече.


-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 31.Август.2006 во 12:29

Mesanjeto vo brakovite e normalna rabota...
toa treba da se prifati....
prava demokratija....
sekoj kazuva sto saka...
ti napravisi kako sto si mislis!!!!

Kaj majmunite ima hirearhija...
eden e glaven... site zeni negovi...
ama doadja den... toj glavniot nekoj ke go surne...
i pak ke bide...
eden glaven.. site zeni negovi....

Kaj ludjeto...
mazot treba da ripne... i na starite da im kaze
"Od denes jas sum glaven"!
Slobodni ste...


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 31.Август.2006 во 12:35
ovoj posledniov del navistina pomaga

-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 31.Август.2006 во 12:57
Originally posted by beleg beleg напиша:

Ste primeti le li deka poveke zalbi ima za mesanje od roditelite po
mashka linija otkolku od strana na zenata....sto mislite zosto e taka?



Toa e taka zatoa sto koga majkata ke go kaze istoto sto i svekrvata, na majkata ne i se faka za loso bidejki e majka.

Ako majkata kaze " aman, pak kasno se vrakate, ne mozam da vi gi pazam decata" toa ne e tolku strasno, ama svekrvata ako go kaze istoto.....e togas e poinaku.


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 31.Август.2006 во 14:27
Vlečka eve odgovor Ne rabotam.So moite se slušam ednaš vo nedelata ili vo dve nedeli pred malata takvi muabeti ne se pravat a jas takva konstatacija donesov posle tri godini brak so mažot mi i toa poradi nekoi situacii i slučki koi me navedoa na takvo razmisluvanje.Se bira koi zborovi se ipotrebuvaat pred deteto taka da na tie temi voopšto ne razgovarame.


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 31.Август.2006 во 14:34
маја 30,

Искрено ти посакувам што побрзо да си најдеш работа. Мноооогу ќе ти помогне да се тргнеш од “ти реков“, “ми рече“ итн...


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 31.Август.2006 во 14:39
So deteto veruvaj ne možeš ni ti rekov ni mi reče Imam i dovolno obvrski i bez rabota i vrabotuvanje.So deteto sme sami pa taka da nemam vreme za ništo da se opteretuvam  


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 08:03
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by beleg beleg напиша:

Ste primeti le li deka poveke zalbi ima za mesanje od roditelite po
mashka linija otkolku od strana na zenata....sto mislite zosto e taka?



Toa e taka zatoa sto koga majkata ke go kaze istoto sto i svekrvata, na majkata ne i se faka za loso bidejki e majka.

Ako majkata kaze " aman, pak kasno se vrakate, ne mozam da vi gi pazam decata" toa ne e tolku strasno, ama svekrvata ako go kaze istoto.....e togas e poinaku.


a znaesh deka moze e taka.......


-------------


Постирано од: sexyemma
Датум на внесување: 23.Септември.2006 во 14:06
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

     dali imate mešanje vo brakot ili barem nekakvo vlijanie od strana na svekrvata zolvite i drugite rodnini.jas se sretnuvam so eden takov problem samo koga ke se soberat site od kaj mažot mi i debatata nastanuva  zošto jas na deteto mu zboram makedonski i dr raboti koi se povrzani so mojata pripadnost.Po nivno sum trebala da se naviknam sosema tuka i da gi zaboravam site moi raboti i načela koi gi donesov so mene od makedonija.blesavo i glupo duri za plačenje  
 
ova e mojot sovet:
koga ke mu zboruvas na detenceto na mk. ti vikaat taka?
ako ti pravat debati togas 1-2 dena prekini da mu zboruvas na mk jazik i potopa posle tie dena pocni odnovo da mu zboruvas, normalno tie pak e ti pravat debati ama ti pravi sto sakas


-------------
Don't drink and drive, just walk and fly


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 09:01
Сепак мислам дека се работи до почит..
Од тие причини треба да се размисли пред да се стапи во брак..
Не сакам никој да ми го оспорува нитио пак шкрта потеклото..Мое е на кој јазик ке зборам.


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 10:08
jas duri sega procitav nekoi raboti napisani od vlecka....ako roditelite finansiski pomagaat, toa ne im dava za pravo da ti kazat kakva spalna da kupis. Snaata se mesala vo familijarni raboti...snaata koga ke dojde vo taa familija , stanuva del od istata. Ne velam deka site svekrvi se losi nitu deka site snai se sjajni, no problemot e vo toa sto nekogas majkite se posesivni i od sto mislat deka tie podobro znaat sto e dobro za nivniot sin, samo mu go vlosuvaat odnosot so zenata. Hajnakraj, ljubovta kon majkata i ljubovta kon zenata e nesporedliva.

Uste edno, tocno deka majka e edna a zena moze da bide bilo koja, no koga ke dojdat decata, ne moze bilo koja na niv da im bide majka.


Постирано од: vesni
Датум на внесување: 01.Октомври.2006 во 00:40
Originally posted by butel2 butel2 напиша:



Uste edno, tocno deka majka e edna a zena moze da bide bilo koja, no koga ke dojdat decata, ne moze bilo koja na niv da im bide majka.
ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 01.Октомври.2006 во 01:01

важно е да се почитува родител за важно прашање како што е бракот но не е родителот пресуден фактор за тоа синот со која ке се жени или ќерката со кого ќе се мажи. па сега есапете како се работите наклонети и како ке излезете на крај со сите тие работи. 



-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: vesni
Датум на внесување: 06.Октомври.2006 во 00:54
Originally posted by natalija natalija напиша:



Мое мислење кога секој ќе си ги среди односите дома, како и даде до знаење на родителите да не се мешаат, ќе има мир во ќуката..
До оној момент додека се остава се на случајност ќе има слобода било кој да каже се нешто и да додаде и кавга да создаде.
Кога мажот/жената ќе си направат моабет со родителите и јасно и гласно дадат на знаење да си седат на страна и да не матат вода да не биде бистра ќе ги има сите несогласувања мешање во ручеци како и во воспитување на децата..

Иначе нема правило кој повеќе се меша од страна на невестата или младоженецот, оправило е кој само како си ај наредил водата каде да тече.
Хе колку е ова добро кажано АМА НЕ Е ТАКА!!!
И ние мислевме дека кога ке им кажеме вака и вака не ни се мешајте, така и ке биде...уствари родителиве не разбираат дека тоа што они мислат дека е добро можеби за нас не е....кога и да зазбориме на оваа тема секогаш ни викаат дека уствари они не советуваат а не дека ни се мешаат...


Постирано од: максимус
Датум на внесување: 08.Октомври.2006 во 07:28

sekoj saka da bide samostoen vo toa nema dilemi ,roditelite treba da se poslusaaat ,ponekogas zatoa sto imaat iskustvo,zboruvam za pomladite ,ne pravilo nekogas preteruvat ali sepak se familija



Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 08.Октомври.2006 во 16:52
Ај вака да видиме, проблемот е во тоа што се кажува од страна на родителите или во начинот на кој се кажува?
Оти нормално секој би сакал да си ги оствари своите цели!
Е тука е проблемот. Ако родителите, словенци, сакаат детето да се осеќа повеќе како словенски граѓанин, тоа можат да го направат на поинаков начин. Да го водат на некои спортски натпревари на нивната репрезентација, да му ги кажуваат особеностите на земјата, во целина, да го запознаваат со особеностите на луѓето од таа земја.
А не, едноставно, нема да учи, или зборува македонски!
Мислам дека тоа е проблемот на маја30.
Контролата врз семејството отсекогаш била битна, но заради добробит на самото семејство, а не и заради остварување на некои лични цели. Ќе биде јас како што ќе кажам или никако! И на крајот на краиштата, не е проблем да им се даде малку од малку простор на постарите да кажат онаа што знаат, она што го научиле во текот на животот. Но крајната одлука сепак е на оној кој што има одговорност за тоа. А за детето, најголема одговорност имаат родителите, тоа е така и според законот и според сите непишани правила. Освен ако почнат да се однесуваат неразумно, а тука тогаш стапува во сила старателството на државата, не дај боже!


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: panter
Датум на внесување: 11.Октомври.2006 во 00:36
Cryпочитувањето е пред се но нека не се злажуваат и убедуваат дека    се е идеално сепак нешто ке искрсне и опа проблемот е тука крива е она или ти сепак самостојноста е најубавото нешто за да се осети суштината на бракот.иначе сите родители повеќе или помалку сакаат да не контолираат но некои успеваат а некои завршуваат со вечен раскол LOLнели е супер  самостојност  она вистинското  

-------------
delfin


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 10.Ноември.2006 во 20:51

 Zavisi od karakterite na lugjeto dali ke se meshaat ili ne...kaj mene nema koj da se mesha,ni roditeli,braka,sestri udzum.....Confused



-------------


Постирано од: maja
Датум на внесување: 10.Ноември.2006 во 22:22
I kaj mene nema koj da se "mesa" vo ova.Sama daleku....koja sreka a:))))

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 01:51
Многу ги мразам таквите родители... Среќа моите не се такви Smile и не ми зборат ништо лошо за дечко ми, дури и го фалат Smile, а и неговите се супер.... Како зборам ја ко да ќе се мажам со него LOLLOLLOL Ама кој знае... Можеби ќе биде LOLLOLLOLLOLLOL

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 22:16
Во бракот влагаат машко и женско. Ниту машкото се жени со мајка и ниту пак женското со мајка му. Советот е секогаш добредојден. НО форсирањето никогаш. Не дај Боже пак партнерот да е таков да слуша се што неговите-нејзините ке кажат....во бракот се двајца и тие одлучуваат....(двајца дур да добијат потомство јасно) 

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Blue Magic
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 23:39
Ами ако му текни на мажот ти среде ноќ да стани и да ти речи...Ќе одам со мама и тато да си спијам оти така сум навикнат ... Чаре после???


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 23:50
razvod

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Blue Magic
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 23:57
Ами ако му речи мајка му да не ти дава развод... Кај ќе ти е крајот тогаш


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 28.Септември.2008 во 01:10
Не можам да се пожалам на мешање од ниедна страна, можеби затоа што физички сме далеку и од едните и другите родители а и како тип на луѓе свекорот и свекрвата не се баш многу заинтересирани за мене.
Нивниот игнорантски однос што од една страна е добар, нит ги прашувам нит ме прашуваат, од др.страна ги прави да бидат и тотално нечуствителни спрема мене.
Се потешко ги толерирам, особено свекрвата која нема никакво разбирање за разликите помеѓу луѓето на национална, верска, јазична, гастрономска, професионала основа. Решена сум моите деца да научат македонски, зошто секако и пола македонци во суштина ќе бидат и никој не може да ми каже како да зборувам во сопствениот дом. Секако дека прво треба да го научат јазикот во средината која живеат, но напоредно од извесна возраст може да се отпочне со зборување на мојот мајчин јазик.
Како што рече една членка, децата се бистри, брзо учат и не мешаат како што мислат некои.
Среќа што и едните и другите родители се физички доста далеку од нас, и среќна сум поради ова.
Да не звучам себично, но никој не ми недостига од проста причина што животот ми е исполнет, имам сопствени обврски и пофино ми е кога ќе разменам муабет на телефон.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 28.Септември.2008 во 01:37
Во принцип не дозволувам мешање од родителите, миту моите ниту неговите, иако некогаш ги пуштам да си кажат, да им биде ќефот... И самите знаат дека нема да биде така како што тие мислат, туку така како ние ќе се договориме и како нам ни одговара. Нема ни многу шанси за мешање, од далеку по телефон или на компјутер, толку и стигнуваат да кажат. И тоа секој сам си го средува: јас со моите, маж ми со неговите, така е најбезболно и никој не се лути... Како ќе си се поставиш, така ќе се однесуваат со тебе. Се разбира, освен ако не се работи за ептен тврди глави...
А за мајчиниот јазик... нема потреба од паника. Децата се сунѓери, примаат се и учат подобро од постарите. Прво мајчиниот јазик, ако си во странство (може и обратно, важно е да се почне на околу 2-3 години, тогаш се спремни). Никој нема право да ми наложи како јас ќе зборувам дома со моето дете, па било тоа да е мајка ми или мајка му!..

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 04.Октомври.2008 во 14:41
Originally posted by vesni vesni напиша:

Originally posted by natalija natalija напиша:



Мое мислење кога секој ќе си ги среди односите дома, како и даде до знаење на родителите да не се мешаат, ќе има мир во ќуката..
До оној момент додека се остава се на случајност ќе има слобода било кој да каже се нешто и да додаде и кавга да создаде.
Кога мажот/жената ќе си направат моабет со родителите и јасно и гласно дадат на знаење да си седат на страна и да не матат вода да не биде бистра ќе ги има сите несогласувања мешање во ручеци како и во воспитување на децата..

Иначе нема правило кој повеќе се меша од страна на невестата или младоженецот, оправило е кој само како си ај наредил водата каде да тече.
Хе колку е ова добро кажано АМА НЕ Е ТАКА!!!
И ние мислевме дека кога ке им кажеме вака и вака не ни се мешајте, така и ке биде...уствари родителиве не разбираат дека тоа што они мислат дека е добро можеби за нас не е....кога и да зазбориме на оваа тема секогаш ни викаат дека уствари они не советуваат а не дека ни се мешаат...



Според мене Наталија си е во право. Ако вие со сопругот сте си донеле решение и стоите зад него, што ви е гајле што зборуваат родителите? Ќе зборуваат, ќе видат дека сте одлучни, ќе престанат.







-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 06.Октомври.2008 во 14:32

Podobro i za mladi i za stari mladite da se nastrana. Ne da se mnogu daleku, ama dovolno da mozis za nekoj saat so kola da gi vidis. Za site e najdobro,

Barem vo mojata familija ima i ne mi e jasno kako moze taka. Ni edniot ni drugiot na rabota i skluchuvaat brakзбунетост. I posle.... Za eden kondom treba na svekor mi ili svekrva mi da im se molam, ili za edna vloshka... збунетост Pa posle se zalime zosto ni se mesale vo brakot... Pa ke se mesaat... koga na drug mu gi trosis parite. 
 
Ima mnogu vakvi sluchai vo Makedonija, znachi nisto ne izmisluvam, ama ne mozam da gi razberam. Eve na primer edna drugarka moja obratno. Taa vikase deka ako ne najdel barem edniot rabota nema brak. Za sreka i dvajcata se vrabotija i sega se vo brak.
 
 
 
 


-------------
Прилепчанка



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk