Испечати | Затвори го прозорот

Посетата на месечината од страна на САД...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Наука
Опис на форумот: Астрономија, Генетика, Физика...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4810
Датум на принтање: 11.Мај.2024 во 14:40
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Посетата на месечината од страна на САД...
Постирано од: Ghost
Наслов: Посетата на месечината од страна на САД...
Датум на внесување: 13.Август.2006 во 02:28
Вистина или лага????? Или тоа беше само лага за да се докаже дека американците се пред русите????

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          



Коментари:
Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 23:17
jas mislam stom Rusite ne bile tamu znaci nikoj nebil

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 23:52

Se soglasuvam...definitivno nevistinaSmile



-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 23:55
abe Bakjuska e toa kje dozvoli nekoj pred nego neso da napravi

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 17.Декември.2006 во 00:03
SmileBash sea na Sci-Fi go davaat Capricon One,sho ubavo pokazuva kako se e namestenoSmile

-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 17.Декември.2006 во 00:17
Лага е!!!! Дефинитивно!!!!Big%20smile

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Декември.2006 во 00:19
a zamislete da go nemaa holivud
epten ne kje mozea da go nasnimat
pa kje moraa da odat vo indija oti tie snimat mnogu filmovi pa kje im pomognaa no so indiska muzika vo pozadina ne bi bilo taka uverlivo


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 17.Декември.2006 во 00:27
а замислете Русите биле таму, а не се фалат? зошто? затоа што не можеле да ги вратат назад тие кутри луѓе!

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 17.Декември.2006 во 00:38
Pa toa poverojatno mi izgleda...

-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: vinona
Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 19:22
Kako be laga, vistina e

-------------
veni vidi vici


Постирано од: mak01
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 14:04

Laga americka


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 21.Јануари.2007 во 17:52
Имаше пред некоја година документарец на арте (една од најквалитетните програми за уметност, политика и сл. во Европа) за режисерот Кјубрик. Во кој се спомна дека има шпекулации и сомнежи дека тој бил ангажиран да го сними американското “слетување“ на месечината. Но ништо не е докажано.


Постирано од: bond007
Датум на внесување: 10.Февруари.2007 во 21:31
Ako "fraerite" bile na mesecinata uste PRETHODNIOT VEK,zosto ne bile USTE EDNAS sega,koga tehnologijata e 1000 pati ponapred?

Ova e NAJGOLEMATA LAGA NA 20 VEK.

-------------
EYES WIDE SHUT


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Февруари.2007 во 00:39

ma kakvi,...sumnjam i deka ima nivni sateliti vo orbitata na zemjata,......a i ova internetov e samo posofisticiran sistem na dimni signali,...a i tie ne se od niv,osnovata ja ukrale od indijancite shto gi ispotepaa,.....................ebati amerikancite,....go unazadija svetot so vekovi..........Angry



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: dras
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 21:32
Беа или небеа,...., според некои информации, погоре некој рече нешто за Кјубрик, и тоа според некои документарци од Национал географик и дискавери, претпоставувам дека се снимани некои филмчиња, веројатно тоа со снимањето е точно, меѓутоа тоа било резервната варијанта, стварно, изгледа дека успеале, меѓутоа дали во тоа време на телевизија америте ни го прикажаа филмчето, или стварноста прашањето останува,... Последиците од снимањето на филмчето, мислам дека скапо ги чинеше непосредните актери.... барем што се однесува до материјалите што ги имам видено на документарците и мислењето на експерти од таа област што беа интервијуирани.


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 22:06
Originally posted by bond007 bond007 напиша:

Ako "fraerite" bile na mesecinata uste PRETHODNIOT VEK,zosto ne bile USTE EDNAS sega,koga tehnologijata e 1000 pati ponapred?

Ova e NAJGOLEMATA LAGA NA 20 VEK.


ti drzi tezava...a stvarno zoshto ne otidat pakErmm


-------------


Постирано од: dras
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 22:39
Originally posted by beleg beleg напиша:

Originally posted by bond007 bond007 напиша:

Ako "fraerite" bile na mesecinata uste PRETHODNIOT VEK,zosto ne bile USTE EDNAS sega,koga tehnologijata e 1000 pati ponapred?

Ova e NAJGOLEMATA LAGA NA 20 VEK.


ti drzi tezava...a stvarno zoshto ne otidat pakErmm


Кога го даваа филмчето, мислам дека бев 7 или 8 одд во училиште, секако во тоа врема телевизијата беше црно бела. Контрдикторно од таа ТВ снимка колку што ми падна во очи гледајки ги снимките, мислам дека бше на национал географик, секако е виорењето на знаменцето, реално кога ќе размислиш се запрашуваш за каков ветер станува збор?
А зошто не одат сега?... па секако имаат работа тука на нашата планета (читај Ирак, Афганистан, Иран, Чеченија нафта итн) и искрено мислам дека сега за сега, ако и воопшто имаат пратено луѓе таму, дека нивната стратегија ќе биде насочена  кон праќање на техничко-технолошка опрема.


Постирано од: MorbidPagan
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 17:53
Наводно снимката е направена кај Area 51, во Невада, на еден документарец имаше "докази" до 101 и назад (кадрите снимани "горе", веење на знамето, немало траги од слетување на модулот итн. итн.), ама сеа кој е у право не знам баш Smile


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 21:42
Еве зошто е лага:

Кога беше несреќата во Чернобил, Русите побарале од Американците да им ги позајмат оделата на космонаутите коишто биле на Месечината, зашто тие одела би требало да можат да ја поднесуваат силната радијација којшто ја има на Месечината (да се потсетиме дека на Месечината нема атмосфера). Американците ги одбиле Русите, под изговор дека материјалот е тајна и слични глупости. Потоа 5000 Руси влегувале внатре кај реакторот да го затрупуваат и сите умреле за многу кратко време...

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 23:57
a,...si slushnala li deka ,..koga im potona k*rs 2001god.,...deka britancite i amerikancite im nudele pomosh za da gi spasat onie shto ja preziveale explozijata,...ama,rusite gi odbile,...i site zaginale poradi toa,samo za da ne doshle amerikancite vo blizina na nivnatsa "najmoderna"podmornica,...ete koj zrtvuva svoi luge i koj go laze svojot narod,....

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 18:01
Aha, sum go cula i toa :)

Ama priznaj deka e mnogu verojatno ona shto go napishav... Inaku mi go kaza eden profesor, go gledal ova na televizija....





-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Јуни.2007 во 02:10
ne priznavam,...toa e nagolema glupost,...a,profesorot e sigurno nekoj na ,..ICH,....tie sekakvi gluposti pishuvaat otkako im go sprashija amerikancite,...a,ako ne,..togash kazi koj e toj,..za ,moeto dete nikogash da ne dojde vo kontakt so takov "profesor",..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 04.Јуни.2007 во 21:38
Originally posted by brza brza напиша:

ne priznavam,...toa e nagolema glupost,...a,profesorot e sigurno nekoj na ,..ICH,....tie sekakvi gluposti pishuvaat otkako im go sprashija amerikancite,...a,ako ne,..togash kazi koj e toj,..za ,moeto dete nikogash da ne dojde vo kontakt so takov "profesor",..


Не кажувам :)) ама професорот е чистокрвен битолчанец :)

Да ти кажам право, мене таа теорија ми изгледа многу веројатна...

-------------


Постирано од: принцот
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 16:32

Интересен муабет слушнав пред извесно време дека на снимката каде што го забодува космонаутот американското знаме истото почнува да се вее,а нели тоа е невозможно на месечината затоа што нема ветрови...!!??што ке речете вие за ова



Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 16:40
da,be ,.mnogu glupavi amerikancive,...otishle chak tamu,...a,zaboravile deka ne moze da se vee znameto,....tamu,....LOLLOLLOL,..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: принцот
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 16:53

не,не - не ме разбра

Демек не отишле туку сакале со монтирана снимка да исценираат нешто ама демек глупаво им испаднало


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 17:13
hahah,...ti ne me razbra,...ako nekoj,veke mozel do tamu da otide,...valjda moze i toa da go ima vo predvid,...pa,da smisli neshto kako znameto da bide stalno "dignato",...inache shto mu vredi toa,...ako  e "legnato",..Big%20smile

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 08.Октомври.2007 во 17:29
E bre site ste kosmonauti razmislete so toj mozokot. Ako bile pred 60 i neso godini, do sega tamu ke imase bazi na amerikacite. Ke letaa sea sekoja nedela napred nazad nego rabotata e sto bilo onaka film na mileniumot to ili da se svrti mozkot na javnosta kon neso drugo pr. mesecinata ko so napraia za sve amerikancite vo poslednive godini + togas ne bila tolku napred tehnologijata za tolku dobri prenosi itn.
I za kraj do sega nikoj ne sletal na mesecinkata doprva ke bide ama ke vidime dali ke bide dobar holivud ili kosmonautite лажго


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 22.Октомври.2007 во 00:37
...АЈ ,ЗНАЕТЕ ЗА ОВА МЕНЕ МИ КАЖУВАШЕ ЕДЕН ЧОВЕК МНОГУ ОДАМНА ,АМА ЈАС НЕ МУ ВЕРУВАВ НА ТОА ,ЗОШТО ОВОЈ МОЈОВ НЕМАШЕ ШКОЛО БРЕ...ЕЕЕЕЕЈЈЈЈ...А ,МЕНЕ МЕ УЧЕЛЕ ВО ШКОЛО ДЕКА АМЕРИКАНЦИТЕ....ТУ,МАЈКУ МУ....лутиналутиналутиналутина

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Октомври.2007 во 01:13
da be ,...ebati amerikancite,...za nishto ne gi biva,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 22.Октомври.2007 во 01:17
AAAAAAAAAAAAA NE
JAS NEVERUVAV DODEKA NE NE PRIZNAA POD NASE IME
I SEKADE NA INTERNET BUTNAA MACEDONIJA
OD TOJ DEN SE IM VERUVAM
MORI I U TRI FINE MATERINE SA BILE
SAMO NEKA PUKNAT TOVA ELINASI SO SISKI


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 12:38
jas go gleav toj filmot kaj so kazuvaat deka ne bile, i to epten drzi voda. e sea, duri i filmot da e snimen vo holivud, to ne dokazuva deka ne bile na mesecinata taka? mozda bile, ali ne se vratile, mozda ne im se bendisal orginalot pa snimile ushte edna verzija so "kaskaderi" ... koj gi znae.

jas sepak mislam deka bile ... i deka ima pricina (dobra ili losa) zosto ne ja kazuvaat vistinata


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 17:45
Да бе...а јас и се смеев на пра-баба ми кога ми велеше “Како да не бе синко, се качил чуек на месец...“
Колку била во право, иако незнаела за филмски студија, за пустина Невада и сл.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 18:18
И јас, тогаш, ниту пет ниту дест...А ти гледај ме ваму в очи! Е, така...Оти нема туку - така, трте мрте, месечина е тоа бе,еееееееј, не е Марс...Види го ти него, ова, што сакав да кажам...А, да, мајмун еден...Да, да, не е смешно, мај мун ја викаат оние,како да кажам Енглезите... И му велам, ќе одам, бе батка, оти да не одам, мислиш ќе уплашиш...Абе, ај, не ми прави смешки... Ружо, Ружо мори, клај ми мори некое шише од пресната, ама од ланската не од оваа...Како да кажам...Од оваа мори, овогодишната...Пат е да му се сневеди, можеш да се пресечеш, и то...Мислим...А, ќе одам, зш да не одам, ама се прикажува ли таму Еднооки...мислам, овај, оние другитее триоките...К15

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 21:32
ne bile ne bile


Постирано од: Drlja
Датум на внесување: 15.Јануари.2008 во 16:44
Не верувам дека е лага, но сигурно е дека е комплекс на американците секогаш да бидат поекстровертни од русителутина...арно ама...не им успеваголема%20насмевка па славјани се тоа русите, наша сортаголема%20насмевка

-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Јануари.2008 во 01:42
па ако видите убаво во едно од ќошињата на знамето пишува made in china

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Јануари.2008 во 13:10
a,be ajde,...bile?!,...kako da ne!,...gi biva amerikancite za neshto!смеење....tuku,...
daznaete deka rusite stvarno bile,...a i den denes odat,...samo ne kazuvaat,...ne se tie falbagjii,...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 17.Јануари.2008 во 13:02
Originally posted by brza brza напиша:

a,be ajde,...bile?!,...kako da ne!,...gi biva amerikancite za neshto!смеење....tuku,...
daznaete deka rusite stvarno bile,...a i den denes odat,...samo ne kazuvaat,...ne se tie falbagjii,...
абе не знам за тоа ама знам дека додека американците се мачеле да направат пенкало ке ќе работи во вселената русите однесле моливи во вселената
паметни и едноставни



-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 12:01
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Вистина или лага????? Или тоа беше само лага за да се докаже дека американците се пред русите????


Не е лага, сепаксреќа
Точно е дека било прашање на престиж. Во тоа време доцни 60ти, натпреварувањето било големо меѓу Русија и Америка, особено по прашања на освојување на вселената итн. И Русите секако воделе, па на Американците им преостанало да ја освојат Месечината- за да бидат први во нешто. И тоа мислам дека повеќе слетувања се направени, со тоа што повеќе објекти се испратени на Месечината пред да стапне човекот.
И тука замрел интересот. Скапа играчкаголема%20насмевка

Инаку, еден вицголема%20насмевка
Армстронг кога кажал, ова е мал чекор за човекот, а голем за човештвото... рекол и уште нешто плус, што не било снимено: Сега можеш, комшија, на здравје нека ти е.
Се чуделе луѓето, Нил не кажал што значи тоа....По години, некој го прашал, абе што ти значеше тоа што го кажа....И Нил:
-Па ко бев дете, често лутав по улиците, по комшилукот.... и така еден ден, слушам комшиите се расправаат, партали се прават, па се потсмируваат...и прислушкувам до прозорот... Комшијата и’ вика на комшиката, жено ма, ај да имаме секс! А таа му вика, ко ќе отиде малиов на Месечината, тогаш ќе имам секс со тебе!!!
И така излезе таа реченица, поздравот до комшијата...




-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 13:53
http://www.aulis.com/jackstudies_index1.html - http://www.aulis.com/jackstudies_index1.html


Сајтов е ризница со инстражувања за вистиноста на посетата на месечината.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 17:41
Кај ми отиде првата порака?

http://video.google.com/videoplay?docid=-1138935117048624484&q=conspiracy&total=33159&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=2 - Видеото уште еднаш


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 01.Јуни.2008 во 02:08
SEKOJ E DOBREDOJDEN

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 01.Јуни.2008 во 16:38
...a tamu, moon...so venec od orhidei, ve cheka na izlez od svemirkiot brod i so nasmevka na liceto vi posakue dobrodoshlica...плазење

-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 01.Јуни.2008 во 22:06
Не знам дали биле или не, ама знам дека дедо ми ич не им верува на американцине, ама ич...

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: Astra
Датум на внесување: 02.Јуни.2008 во 09:20
Zosto dedo ti ne im veruva na amerikancite?Izvini Monuska ova bas me ineteresira? Ima nekoi posebni pricini za to? Iskreno i jas ne im veruvam bas.

-------------
What you see,hear and feel is not always true.


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 02.Јуни.2008 во 23:46
Искрено, ни јас не знаев дека не им верува се додека не почна повторно пред некое време да се зборува дека се е снимано во студио (не паметам кој беше поводот). Ама знам дека многу се смеев, затоа што човекот се возбуди и почна да мавта со показалецот и да и повторува на баба ми „Нели ти реков? Нели ти реков?...“ а јас од смеење не успеав да прашам зошто е толку убеден во тоа. Како и да е, ова ме потсети да го прашам па ќе ти пишам која е неговата филозофија. Инаку, според мене, американците биле...

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: Astra
Датум на внесување: 03.Јуни.2008 во 10:08
Благодарам Монуска за ова. Ако успееш да дознаеш пиши.
И јас налетав на 1 текст во 1 книга каде што авторот вели дека биле, ама на поинаков начин, не како во официјалното видео што го гледавме т.е. што е прикажано на времето.

-------------
What you see,hear and feel is not always true.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Јуни.2008 во 13:30
a,na koj nachin?!,...da ne veslale ,...do tamu? збунетост


a,bash me interesira ,..samo,....koj ti e avtorot na taa 1 kniga?


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 04.Јуни.2008 во 19:00
Snimkata e monataza napravena vo studio....!!!
Od Stenli kJubrik e rezirana....

A zarem ima nekoj so uste se somneva deka
Amerikancite bile na Mesecinata...????????
Pa ene ja kade e lugeeee...



Постирано од: dudulovski
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 11:01
Нормално дека биле.

-------------
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 00:57
a od kaj da znaesh?,...mozebi i bile,....ako gi viknale rusite na,...gosti !намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 25.Јуни.2008 во 22:54
Јас не сум бил со нив па да трвдам вистина ли биле, но да знаете дека теориите на завера се побиени.

Неколку примера:

Земјата е обвиткана од Ван Аленовиот појас во пречник од 20 милји силно радиоактивен што космонаутите не можеле да го издржат а да не умрат - Всушност Ван Аленовите појаси се од 600 до 40000 милји околу Земјата а космонаутите биле заштитени со тоа што не оделе пеш или со кабриолет туку со вселенско летало, освен тоа нивната траекторија беше пресметана така да тие во Ван Аленовите појаси се задржат минимално време и притоа бидат изложени на најкратка радијација.

Знамето се вее а нели нема ветер - нормално дека се вее, ама само додека го поставуваат-на целата снимка јасно се гледа дека запира откога ќе го остават на мира, нормален ефект на Њутновиот закон за инерција.

Нема ѕвезди на фотките а ако нема атмосфера тие јасно треба да се гледаат - па нормално дека нема кога пречи сонцето, а второ филмот не бил експониран доволно за да тие се видат(поентата е да се видат ридовите, леталото и тн. а не ѕвездите)

Тоа е направено за да САД се направат поголеми астро-фраери од русите - Русите ни најмалку не биле и не се наивни па ако тоа било така руските експерти со задоволство ќе ја обелоденеа лагата на „капиталистичките смрдливи свињи„. Сите филмови, слики, документи беа грижливо прибирани од рукса страна, анализирани и ажурирани во нивните бази на податоци за да се знае непријателот до каде е. Инаку русите имаа многу агресивна кампања за праќање на свои луѓе на месечината.

Повеќе факти на:
http://pirlwww.lpl.arizona.edu/~jscotti/NOT_faked/ - http://pirlwww.lpl.arizona.edu/~jscotti/NOT_faked/

А вселенските мисии до Месечината воопшто не се ефтини за да се оди таму секој 1ви мај на скара. Додуша тие не биле само еднашка таму, но при една расправа за буџетот во конгресот на САД програмата била остро критикувана во стилот толку многу пари а вие нам само камчиња и прашина - Воените интервенции низ светот се поекономични и морално пооправдани(демек така шират демократија, просперитет и тн.)- и решиле - оваа година и наредните нема пари за НАСА како минатите.

Мое лично мислење е: и да сме биле и да не сме биле, што со тоа понатака?


Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 27.Јуни.2008 во 00:42
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Јас не сум бил со нив па да трвдам вистина ли биле, но да знаете дека теориите на завера се побиени.

Неколку примера:

Земјата е обвиткана од Ван Аленовиот појас во пречник од 20 милји силно радиоактивен што космонаутите не можеле да го издржат а да не умрат - Всушност Ван Аленовите појаси се од 600 до 40000 милји околу Земјата а космонаутите биле заштитени со тоа што не оделе пеш или со кабриолет туку со вселенско летало, освен тоа нивната траекторија беше пресметана така да тие во Ван Аленовите појаси се задржат минимално време и притоа бидат изложени на најкратка радијација.

Знамето се вее а нели нема ветер - нормално дека се вее, ама само додека го поставуваат-на целата снимка јасно се гледа дека запира откога ќе го остават на мира, нормален ефект на Њутновиот закон за инерција.

Нема ѕвезди на фотките а ако нема атмосфера тие јасно треба да се гледаат - па нормално дека нема кога пречи сонцето, а второ филмот не бил експониран доволно за да тие се видат(поентата е да се видат ридовите, леталото и тн. а не ѕвездите)

Тоа е направено за да САД се направат поголеми астро-фраери од русите - Русите ни најмалку не биле и не се наивни па ако тоа било така руските експерти со задоволство ќе ја обелоденеа лагата на „капиталистичките смрдливи свињи„. Сите филмови, слики, документи беа грижливо прибирани од рукса страна, анализирани и ажурирани во нивните бази на податоци за да се знае непријателот до каде е. Инаку русите имаа многу агресивна кампања за праќање на свои луѓе на месечината.

Повеќе факти на:
http://pirlwww.lpl.arizona.edu/~jscotti/NOT_faked/ - http://pirlwww.lpl.arizona.edu/~jscotti/NOT_faked/

А вселенските мисии до Месечината воопшто не се ефтини за да се оди таму секој 1ви мај на скара. Додуша тие не биле само еднашка таму, но при една расправа за буџетот во конгресот на САД програмата била остро критикувана во стилот толку многу пари а вие нам само камчиња и прашина - Воените интервенции низ светот се поекономични и морално пооправдани(демек така шират демократија, просперитет и тн.)- и решиле - оваа година и наредните нема пари за НАСА како минатите.

Мое лично мислење е: и да сме биле и да не сме биле, што со тоа понатака?


Хех, податоците се од извадени од една аматерска веб страна и се можеби мислење на некој тип што, најверојатно, учел HTML во тоа време.
Мислам дека некои реплики се навистина смешни и не знам дали се вистинити но сигурно има нешто што би ги поттикнало луѓето да вложат труд и да најдат докази против успехот на нивната држава.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 01.Јули.2008 во 17:45
Напротив, податоците се аматерски за тоа дека наводно не сме биле на месечината, само што се филувани со научни зборови. А сајтот е можеби аматерски ама фактите држат вода(има ли на месечината вода?)


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 07.Октомври.2008 во 03:16
pa za prviot pat i ne sum bas sigurna dali bile

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 14:58
bas se cudam ,kako mozele bre pred 50 godini da otidat,a denes im e strav..nemozele...?sto e problemot?nemaat sega tehnika?

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 15:24
ma,..kako da ne ..bile?!изненадување..zimi ...bile!.....a, be ajde,...duri.....tri-chetiri pati ...ne bile!.......aj,razbiram ednash ...ama , povekje pati...,..da ne otidesh?збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 15:57
pa nemaat pari spored mene da odat "pak" (ako veke bile ednas). to koshta. toa e toa. ako najdat nesto profitabilno da praat na mesecinata, sigurno ke odat, i rusite i indijcite i japoncite, ta i evropejcite. ama, vaka, od sho maka da odat? i jas da sum ne bi frlal pari za dzabe, samo za da ne reci nekoj: ako si bil, zosto ne odis pak.

inace, tie bile poke pati, duri ne im go skratile budzetot, kako so napisa nekoj prethodno. duri i imase golema kriza edno vreme povrzano so internacionalnata vselenska stanica, i toas site se zdruzija i dobija svoi moduli na stanicata.

pozdrav


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk