Испечати | Затвори го прозорот

"ПОКЛОН-И" ОД СТРАНСТВО

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4491
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 01:22
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: "ПОКЛОН-И" ОД СТРАНСТВО
Постирано од: LouWeed
Наслов: "ПОКЛОН-И" ОД СТРАНСТВО
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 14:10
    ...што им носете на саканите од странство...или што би сакале да ви донесат???



за мене јасно...баварско пиво,баварски колбасичиња или пак холандско вид...

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL



Коментари:
Постирано од: eli1
Датум на внесување: 22.Јуни.2006 во 00:11
mi zdosadi da nosam poloni... sega ne im nosam nisto...
 


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 22.Јуни.2006 во 01:30

Kesh najpametno...pa ni maani da naogaat ni ti da se zamarashBig smileBig smile



-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 22.Јуни.2006 во 03:36
Originally posted by Eleni Eleni напиша:

Kesh najpametno...pa ni maani da naogaat ni ti da se zamarash[IMG]height=17 alt="Big smile" src="http://forum.idividi.com.mk/smileys/smiley4.gif" width=17 align=absMiddle>[IMG]height=17 alt="Big smile" src="http://forum.idividi.com.mk/smileys/smiley4.gif" width=17 align=absMiddle>



demek nema maana.......
ja odma ke ti najdam......MALCE SEEEEE!!!

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: eli1
Датум на внесување: 04.Јули.2006 во 22:51

Od iskusto: so godini nosev pokloni.Osobeno pred da si dojdam, pominuvav po celi vikendi pazaruvanje...

I koga im gi nosev, samo decata se raduvaa...
Vozrasnite zavisi koj: na onie so sum im mila mi velat da ne se trosam..a onie so mi zaviduvaat: najpoveke mani naogaat..
 
Sega prestanav da nosam...
iskreno mi e zdosadeno...zatoa sto lugeto ne ni cenat i sakaat poveke.....
 
 


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 24.Јули.2006 во 16:21
Чудна работа ама не погодувам вкусови... што значи мрзам поклони да носам...


Постирано од: ohrigjanka
Датум на внесување: 26.Јули.2006 во 18:58
nesakam na site da im nosam pokloni ko po pravilo ama posle se lutet.kupvam sitni no ubav pokloni.mrazam da kupvam obleka zs nemozam da pogodam broj.

-------------
Yo


Постирано од: zajasna
Датум на внесување: 24.Февруари.2008 во 04:16
Јас поклони ќе однесам само за најмалите , за бебенцето на брат ми и за дечињата на братучедите. Тие навистина им се радуваат на поклоните, заслужуваат

-------------
Sekogas e ubavo da se slusnat razlicni mislenja zasto toa ja zbogatuva idejata


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 10:40
Секогаш носам подароци, за фамилијата, за пријателите, нивните дечиња...Зависи од приликите, возраста...секогаш различно, за секого различно...


Постирано од: SummerLove
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 17:43
vo mkd roditelite nosat pokloni razlicni na rodnini,prijateli ... jas samo na moite drugari i drugarki

-------------
Bidi Neverna, Da Ti Bide Veren,Vrti Mu Go Grbot Ke Trca Po Tebe.Ne Roni Solzi Kolku I Da Boli ,Bidi Hrabra I Toj Ke Te Moli!!!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 18:21
jas chekam neshto od kuklichkara!среќа

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 18:37
Originally posted by brza brza напиша:

jas chekam neshto od kuklichkara!среќа



цел список имам направено  задоволство  ако се пренесам некако  добро ке бидеголема%20насмевка


се знае брза, специјално за тебе големо%20гушкање


-------------


Постирано од: inessX
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 19:08
Sekogas nosam nesto za nekogo
najcesto nekakov predmet sto e odlicje na
mestoto od kade sum go kupila
Edna razglednica obavezno i drugi
vise naracani raboti od koi mi e smucenoтага


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 19:11
iiiiiii  od stranstvo????
jas sekogas nosam od tamu legendi
tie gi baram i gi prenesuvam
prekrasni se no i eftini
no mnogu mnogu ne im pravi kjef ,,,,hehhehehe


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 19:27
јас сакам Анакин да ми донесе...хмммм.......не знам...било што мечтаење

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 11:07
Paricka na raka e najdobriot poklon spored mene ionaka vo Makedonija ima se i sesto.
Osven toa podobro e pari doma da si gi trosime.


Постирано од: ilko
Датум на внесување: 01.Март.2008 во 18:54
popoleka ne se troseto po tolku pa nie vo makedonija edvaj cekame pokloni da ni donesite                                                                                                                                                   


Постирано од: topsexy
Датум на внесување: 01.Март.2008 во 19:11

mene sekogas mi nosat neso so ne mi se dopagja



Постирано од: rome1
Датум на внесување: 03.Март.2008 во 07:23
ok vi nosat sto ne vi se dopagja .a vie sto im davate ?pa neli se gledate poslem tolku god a tie sepak ve cestat so sto i kolku da e .ama vie so sto i cestite?ili ne sti zamislile so toa.ne je stvarta za edna pak kafe sto ke pratite za niv pozdrav.tie dasle mnooogu pojke i za pojke narod i se uste se bunite.poarno moze e za nikoj nisto ni poklon ni pari.

-------------
if u have nothing nice to say then don,t say anything at all


Постирано од: borec
Датум на внесување: 03.Март.2008 во 07:43
Originally posted by rome1 rome1 напиша:

ok vi nosat sto ne vi se dopagja .a vie sto im davate ?pa neli se gledate poslem tolku god a tie sepak ve cestat so sto i kolku da e .ama vie so sto i cestite?ili ne sti zamislile so toa.ne je stvarta za edna pak kafe sto ke pratite za niv pozdrav.tie dasle mnooogu pojke i za pojke narod i se uste se bunite.poarno moze e za nikoj nisto ni poklon ni pari.
 
Za ova si vo pravo....tie NE rachunaat deka toj nekoj od stranstvo koga doagja nosi ili kupuva OD EDEN DJEB za najmalce 50 dushi....a da ne rachuname tamu chastenja po kafichi, restorani....pak chekaat od niv...(od stranstvo doshol).  I ushte red drugi raboti da ne gi nabrojuvam sega...
 


Постирано од: seka
Датум на внесување: 03.Март.2008 во 09:27
Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by rome1 rome1 напиша:

ok vi nosat sto ne vi se dopagja .a vie sto im davate ?pa neli se gledate poslem tolku god a tie sepak ve cestat so sto i kolku da e .ama vie so sto i cestite?ili ne sti zamislile so toa.ne je stvarta za edna pak kafe sto ke pratite za niv pozdrav.tie dasle mnooogu pojke i za pojke narod i se uste se bunite.poarno moze e za nikoj nisto ni poklon ni pari.

 

Za ova si vo pravo....tie NE rachunaat deka toj nekoj od stranstvo koga doagja nosi ili kupuva OD EDEN DJEB za najmalce 50 dushi....a da ne rachuname tamu chastenja po kafichi, restorani....pak chekaat od niv...(od stranstvo doshol).  I ushte red drugi raboti da ne gi nabrojuvam sega...

 


Gi odviknav od pokloni... nosam samo Cokoladi... posto site gi sakaat... koj me ceni znae deka od srce mu ja nosam... a koj ne... nemu i da mu iznakupam najskapi pokoloni nema da znae da ceni i nema nikogas da mu e dosta...


Постирано од: borec
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 03:02

Tochno taka....shto poveke im se pritresuvash, tie poveke maani ti naogjaat! 

 
 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 10:43
Za ova si vo pravo....tie NE rachunaat deka toj nekoj od stranstvo koga doagja nosi ili kupuva OD EDEN DJEB za najmalce 50 dushi....a da ne rachuname tamu chastenja po kafichi, restorani....pak chekaat od niv...(od stranstvo doshol).  I ushte red drugi raboti da ne gi nabrojuvam sega...
 -------------------------------------------------------------------------------------------------
Nie racuname i zatoa koga ni doagate vie od stranstvo so meseci se spremame, ama ne za podaroci tuku ova ni e prilika da se sobereme i podsetime na starite vreminja. Ne zaboravajte deka zboruvate za Makedonija i ne zaboravajte deka tuka koga doaga gostin debelo se troshi za da si zamezime...potpivneme. Podaroci...barem za mene ne treba...najgolem podarok mi e shto ke si ja vidam drugarkata- mojata Egejka po 10 godini, rodninite... 


Постирано од: seka
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 11:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Za ova si vo pravo....tie NE rachunaat deka toj nekoj od stranstvo
koga doagja nosi ili kupuva OD EDEN DJEB za najmalce 50 dushi....a da
ne rachuname tamu chastenja po kafichi, restorani....pak chekaat od
niv...(od stranstvo doshol).  I ushte red drugi raboti da ne gi
nabrojuvam sega...

 -------------------------------------------------------------------------------------------------Nie racuname i zatoa koga ni doagate vie od stranstvo so meseci se spremame, ama ne za podaroci tuku ova ni e prilika da se sobereme i podsetime na starite vreminja. Ne zaboravajte deka zboruvate za Makedonija i ne zaboravajte deka tuka koga doaga gostin debelo se troshi za da si zamezime...potpivneme. Podaroci...barem za mene ne treba...najgolem podarok mi e shto ke si ja vidam drugarkata- mojata Egejka po 10 godini, rodninite... 



mamamd ubavo receno od tvoja strana, i sigurna sum deka kaj tebe ne se vazni poklonite... no nazalost osobi kako tebe se retki... ne zboruvam za drugarki/drugari... posto tie si gi odbral sam/a i znaes tocno kakvi se... pojse kazuvam za bliskite od familijata, bas od onie koi tocno znaat kako ti e vo tuginata, kako se "macis" ...tie najvise osevuvaat od tebe...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 11:31
Ne se opteretuvajte tolku...ta i tuka si imame rodnini na koi oci nejkeme da im videme...pa i na svadbi ne gi kanime...malku si se potkaruvame...pa si ogovarame...pa zatoa e ova Makedonija...edna i edinstvena...gospod da gi cuva site...koj kaj se nashol...i kade mu e ubavo...A vo Makedonija... ubavo e i pokraj site problemi...eeee da ste sega tuka shto ubavo gree sonce...pa penzionerite si shetaat vnuci vo parkot...se tresat tepisite vo shkolski dvor...se brishat prozorci...pa plus vodata odozgora pravo na glavata na nekoj slucaen minuvac...aj da ve raspolozam...da ve potsetam kako e tuka kaj nas...da ne podzaboravite koga ke se vratite...Za pokloni ic ne mislete...dojdete da si kasnete piperce...patlidzance...lukce... i malku zuta...


Постирано од: seka
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 14:16
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Ne se opteretuvajte tolku...ta i tuka si imame rodnini na koi oci nejkeme da im videme...pa i na svadbi ne gi kanime...malku si se potkaruvame...pa si ogovarame...pa zatoa e ova Makedonija...edna i edinstvena...gospod da gi cuva site...koj kaj se nashol...i kade mu e ubavo...A vo Makedonija... ubavo e i pokraj site problemi...eeee da ste sega tuka shto ubavo gree sonce...pa penzionerite si shetaat vnuci vo parkot...se tresat tepisite vo shkolski dvor...se brishat prozorci...pa plus vodata odozgora pravo na glavata na nekoj slucaen minuvac...aj da ve raspolozam...da ve potsetam kako e tuka kaj nas...da ne podzaboravite koga ke se vratite...Za pokloni ic ne mislete...dojdete da si kasnete piperce...patlidzance...lukce... i malku zuta...


ehhhhh mamicke.... .... odma bi dosla... da mozam.... ne se opteretuvam so pokonite... jas sekoja godina istoto nosam, nema sto da razmisluvam...da znaes sega kolku me natazi....


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 17:57
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Ne se opteretuvajte tolku...ta i tuka si imame rodnini na koi oci nejkeme da im videme...pa i na svadbi ne gi kanime...malku si se potkaruvame...pa si ogovarame...pa zatoa e ova Makedonija...edna i edinstvena...gospod da gi cuva site...koj kaj se nashol...i kade mu e ubavo...A vo Makedonija... ubavo e i pokraj site problemi...eeee da ste sega tuka shto ubavo gree sonce...pa penzionerite si shetaat vnuci vo parkot...se tresat tepisite vo shkolski dvor...se brishat prozorci...pa plus vodata odozgora pravo na glavata na nekoj slucaen minuvac...aj da ve raspolozam...da ve potsetam kako e tuka kaj nas...da ne podzaboravite koga ke se vratite...Za pokloni ic ne mislete...dojdete da si kasnete piperce...patlidzance...lukce... i malku zuta...


ehhhhh mamicke.... .... odma bi dosla... da mozam.... ne se opteretuvam so pokonite... jas sekoja godina istoto nosam, nema sto da razmisluvam...da znaes sega kolku me natazi....
 
Мене пак ме исполни... Кога ги читам или слушам нашите како викаат дека ништо веќе не е како што беше порано, ми е тажно. Но кога гледам или читам дека луѓето си го живеат секојдневието онака како што е типично за кај нас (не мислам сега на економски или политички проблеми), ми е убаво. Баш убаво.љубов


Постирано од: rome1
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 12:36
aj ke vi dadam eden mal primer
Koga pojdovne 2 god edno poedno vo mk.
zajsovne em pari na sekoja fam em pokloni za decata.
i imaa guts riditelite da mi recat oti ami ima i tuka alista i igracki podobro ke bese pari da mi pridajte.
a ne gledaat kako ecata se radvaat tuku zinati za pari .
ama ne im kupiv nisto poevtino od kolku za moite deca.se bese isto.
to me faka inaet.
plus baska koj praj kuki ova ona pomos
pa nese vide odmor ili kako da ne sakat od srce tuku mi se cini ne gledaa samo za da zemat koj pojke od nas
zato sega ko ke pojdam na nikoj nisto ne im nosam ni davam
bog neka mi prosti ama koga ne se blegodarni i ne me cenat ko coek .kako mozam so srce da dam?
podobro da ne dam ako ne je so drago srce neli bog to ke go ceni pojke od kako d dam so stegnata dusa.

-------------
if u have nothing nice to say then don,t say anything at all


Постирано од: topsexy
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 13:22
Originally posted by rome1 rome1 напиша:

ok vi nosat sto ne vi se dopagja .a vie sto im davate ?pa neli se gledate poslem tolku god a tie sepak ve cestat so sto i kolku da e .ama vie so sto i cestite?ili ne sti zamislile so toa.ne je stvarta za edna pak kafe sto ke pratite za niv pozdrav.tie dasle mnooogu pojke i za pojke narod i se uste se bunite.poarno moze e za nikoj nisto ni poklon ni pari.
 
 
ja zatoa sekogas si prasuvam koj sto saka ili ako na nekoj mu go poznavam donekade vkusot....togas toa im go kupuvam...za da im se dopadne


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 13:41
aj ke vi dadam eden mal primer
Koga pojdovne 2 god edno poedno vo mk.
zajsovne em pari na sekoja fam em pokloni za decata.
i imaa guts riditelite da mi recat oti ami ima i tuka alista i igracki podobro ke bese pari da mi pridajte.
a ne gledaat kako ecata se radvaat tuku zinati za pari .
ama ne im kupiv nisto poevtino od kolku za moite deca.se bese isto.
to me faka inaet.
plus baska koj praj kuki ova ona pomos
pa nese vide odmor ili kako da ne sakat od srce tuku mi se cini ne gledaa samo za da zemat koj pojke od nas
zato sega ko ke pojdam na nikoj nisto ne im nosam ni davam
bog neka mi prosti ama koga ne se blegodarni i ne me cenat ko coek .kako mozam so srce da dam?
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Ocigledno ne se razbravme...tie shto baraat, baraat od sekogo... i od vas koj doagate od nadvor...i od nas koi sme tuka bidejki  ziveat po principot...grabni shto mozesh i od kogo mozesh...ama znam deka mnogu luge... barem 90% vo Makedonija znaat deka nash*te "stranci" ne mozat da nosat "bidejki nie sme mnogu". Zboruvam za lugeto so koi sekojdnevno diskutiram i znam deka so dusha gi cekame "nash*te stranci" bidejki togash ni e prilika site da se sobereme, da si zamezeme...da si napravime gezme...
....aj vi prakam na site malku od nashiov vozduh...od nasheto zaproletuvanje...procvetanite drvja...prashinkata od ulicite...sekojdnevieto na Makedonija...mislam deka toa vi nedostasuva... i gospod da ve cuva...vas i vash*te familii i tamu i tuka...



Постирано од: rome1
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 13:42
OK NO SEPAK POKLON SI JE POKLON NE SUM OD TIE KOI SE CENKAAT ZA PARA KO KE JE ZA DRUG .AMA SEPAK NE SE RADOSNI.PA ZATO KE DOBIJAT USTE EDNAS.

-------------
if u have nothing nice to say then don,t say anything at all


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 13:48
More dete ne se nerviraj...ako poklonish se stavash na maka...da ti najdat maana ili da te pofalat...ako ne poklonish...ednash ke te zbornat... i tolku... aj bidi ziv i zdrav.... ti dojdi si vo Makedonija...da vidish ubavina shto e...srdecnost... a za pokloni...ne se sekiraj...vo Makedonija ima za sekogo se...od pile mleko-kako shto velat starite...ne sme nie tolku zapadnati... moze nemame za luksuz....ama za ziveacka...za pindzurce...tavce gravce... makalo... i po nekoe pivce imame...


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 14:32
Да, и јас мислам дека не е „до македонците“ туку до човекот. Што се однесува до моето искуство во западно-европскиве земји, тука сум сретнала многу повеќе себични и пресметливи луѓе отколку во МК. Но, имам и прекрасни пријатели кои секогаш кога ми била потребна помош од било каков тип - биле и се тука за мене. Така да, релативна е таа работа.
А во МК имам и фамилија и многу пријатели (многу се и отидени) со кои се среќаваме со многу љубов и топлина, евоцирајки спомени но и делејки се. Едвај чекаме да се видиме и тие во МК како и маммамд викаат дека супер е кога доаѓаме, за да се собереме сите, па и тие меѓусебе да се видат, бидејки и во МК секојдневието и обврските го „газат“ човека.


Постирано од: rome1
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 10:50
Originally posted by mamamd mamamd напиша:



More dete ne se nerviraj...ako poklonish se stavash na maka...da ti najdat maana ili da te pofalat...ako ne poklonish...ednash ke te zbornat... i tolku... aj bidi ziv i zdrav.... ti dojdi si vo Makedonija...da vidish ubavina shto e...srdecnost... a za pokloni...ne se sekiraj...vo Makedonija ima za sekogo se...od pile mleko-kako shto velat starite...ne sme nie tolku zapadnati... moze nemame za luksuz....ama za ziveacka...za pindzurce...tavce gravce... makalo... i po nekoe pivce imame...
ne sum dete i bev vo mk vidov se .
znam ima od se samo za zak nema pari ,ama bese za poklonite,i jas si kazvam kako sto pativ .
koj saka neka verva a koj ne ne.

-------------
if u have nothing nice to say then don,t say anything at all


Постирано од: seka
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 11:28
Rome, kako sto gledam to od AUS si? moze edno prasanje?
Na kolku godini si odis vo Makedonija?


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 13:26
ne sum dete i bev vo mk vidov se .
znam ima od se samo za zak nema pari ,ama bese za poklonite,i jas si kazvam kako sto pativ .
koj saka neka verva a koj ne ne.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Izvini ako te navrediv...so ona dete...toa mi e zargon...inaku pari dovolno se nema nikogash..i jas zboruvam za pokloni...zoshto nekoj da se opteretuva...da se sopre da dojde da se vidime...zatoa shto nema pari za podaroci...ima li poubav podarok od dobriot zbor...evociranjeto spomeni za zaednickite palavshtini..dozivuvanja...zivotot ne e podaroci...tuku zivot...


Постирано од: Izzi
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 20:12
јас им однесов на грците поклон летото-маица со наше знаме и натпис МАКЕДОНИЈА...коментарот беше “Охи Македонија-ФИРОМ ФИРОМ!плазење

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 21:25
Skromen poklon od Makedonija..-mirisot na tatkovinata...Sreken 8-mi Mart   nashi dalecni forumdziki/ a vie forumdzii prenesete im gi pozdravite na vash*te nevesti/devojki/majki


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 23:28
ЈАС КОГА СИ ДОАЃАМ ОД СТРАНСТВО МУ КУПУВАМ НЕ СЕКОЈ ШТО МИ ДАЛ ПАРИ ТОА ШТО СИ ПОРАЧАЛ И НИКОГАШ НЕ ГО ПОГРЕШУВАМ ВКУСОТ.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 23:52
Na mazot mi vnuka zivee vo stranstvo..i koga doaga vo Makedonija...sekogash se zeza so edna fora...abe vi nosev podaroci...ama mi zaluta kuferot...vo Belgrad...Zagreb...Sega toa ni e kako fazon...abe mi zaluta kuferot...i site slatko se smeeme...a najsmeshno e shto na pocetok koga se omazi tamu...nie site ja zalevme deka nema nashi jadenja...pa koga dojde prv pat...koga se zaredivme site...koj so tegli ajvar...koj lutica...a edna od strinite...so niza suvi piperki-vezenki (vnukava obozava makalo). taa si zamina...nie sobrani kaj nejzinite...a tie polna masa meze...pienje...i sekoj pocna da si gi prepoznava svoite specijaliteti...od togash koga doaga se sobirame site i nosime za nejze...ama gi jademe zaednicki...cekajki gi zalutanite kuferi...


Постирано од: ilko
Датум на внесување: 16.Март.2008 во 01:25
aman ne se trosete po tolku


Постирано од: nedopirliviot
Датум на внесување: 26.Март.2008 во 16:08
пристоен поклон.


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 18.Јуни.2008 во 19:08
...pari na mail-provajderive, puno e so zelbi i pokani za kafe na mail...плазењегазење%20од%20смеење

-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: MENANY
Датум на внесување: 25.Јули.2008 во 11:45
Za site po eden pokln ama vreden,site znam sto preferiraat taka da ne sum zgresila,uf obozavam da gledam zadovolni lica,ke si skratam za mene ama ke im odnesam toa mi e eden omilen del od odmorot koga me cekaat vnukite,teto teto so mi donese ,e aj daj mu partal ziti sve,ovojpat mu zedov satcina swatch ubajna se!


Постирано од: seka
Датум на внесување: 05.Август.2008 во 21:55
a znaete sto bi bilo uste po interesno da se znae, sto ste dobile vie kako poklon od Makedonija голема%20насмевкаголема%20насмевка


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 28.Август.2008 во 22:38
Originally posted by seka seka напиша:

a znaete sto bi bilo uste po interesno da se znae, sto ste dobile vie kako poklon od Makedonija голема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Сум добивала подароци и од пријателите или фамилијата од МК. Додуша не така често или редовно како што јас носам подароци, кои не се скапи, туку се подароци со љубов и внимание. Ама не фаќам кусури воопшто, не мерам на кантар...
 Ова со „скапи - не скапи“ го кажувам бидејки по странствово има луѓе кои ќе живеат мизерно во сопче на леб и сол, само да соберат пари за добра кола и по некој подарок и да се прават важни дома, да се „покажат“ колку добро им оди. Не е тоа само македонски туку е познат феномен кај сите луѓе од сиромашните земји (и јужна Европа на времето и источна - сега).


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 10:31
Па некое роботче што сака да се кара

-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: zaneta2009
Датум на внесување: 16.Февруари.2009 во 19:08
Jas obozavam da imam poveke pari na raspolaganje da iznakupuvam podaroci mnogu za dragi luge kaj nas.E sega problemot mi e sto mene sekogas mi se gleda malce po edna stvarcica na covek da kupam pa sekogas se raspravame so soprugot koga treba da se kupuva pokloni za vo Makedonija.Sakam da se zadovolni lugeto na koi sum im kupila nesto toa me ispolnuva i mene so zadovolstvo.A isto taka i lugeto od tamu mi davaat po nekoe poklonce e sega toa ne e nesto bog znae golemo no ja razbiram i situacijata kaj nas pa ne gledam mnogu na toa sto sum dobila.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 25.Февруари.2009 во 17:34
Koga odam na poseta vo stranstvo zadolzitelno nosam nekoj nash tradicionalen podarok...i ist takov za poklon najmnogu me raduva.


Постирано од: KRISTINA21
Датум на внесување: 25.Февруари.2009 во 18:50
Originally posted by zaneta2009 zaneta2009 напиша:

Jas obozavam da imam poveke pari na raspolaganje da iznakupuvam podaroci mnogu za dragi luge kaj nas.E sega problemot mi e sto mene sekogas mi se gleda malce po edna stvarcica na covek da kupam pa sekogas se raspravame so soprugot koga treba da se kupuva pokloni za vo Makedonija.Sakam da se zadovolni lugeto na koi sum im kupila nesto toa me ispolnuva i mene so zadovolstvo.A isto taka i lugeto od tamu mi davaat po nekoe poklonce e sega toa ne e nesto bog znae golemo no ja razbiram i situacijata kaj nas pa ne gledam mnogu na toa sto sum dobila.



koga go procitav ovaa se pronajdov sebesi zosto i jas sum isti slucaj uzivam vo momenti koga podaruvam ubavo pokloni na mili luge i uzivam koga gi gledam zadovolni od toa sto ke im go podaram no i mojot soprug e mnogu protiv tie raboti taka sto i nie sekogas se raspravame za pokonite sto sakam da gi kupam za najmilite


Постирано од: KRISTINA21
Датум на внесување: 25.Февруари.2009 во 18:56
Originally posted by seka seka напиша:

a znaete sto bi bilo uste po interesno da se znae, sto ste dobile vie kako poklon od Makedonija голема%20насмевкаголема%20насмевка


po ovaa sto si go napisala predostavuvam deka ne zivees vo mk i jas ne ziveam no moram da ti dadam replika na tekstot.zamisli se ti da zivees vo mk so plata od 6.000 denari so dve tri deca i site tie drugi davacki i kolku bi mozela ti da odvois pari za na nekogo da mu kupis nesto skapo za da mu podaris


Постирано од: Saevus
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 12:35
Nosam 10kg Cokoladi a se vrakjam so Antika5 i nekolku skovin i tikvesh :D


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 12:48
a da doneses drug pat za mene a schwiezer graserl?

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: russia
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 07:48
Mnogu interesna tema!!! )))
Imam mnogu rodnini vo stranstvo, i sekoe leto, dobivam po eden kup podaroci,...
Garderoba i dendenes si nemam kupeno sam,zatoa sto ja imam vo golemi kolicini, i duri da prebiram, pak imam mnogu, pa zatoa vo posledno vreme im rekov na site da ne mi nosat alista, tuku samo dodatoci od tipot: kaisi, lancinja, sandali,kapi,ranci,penkala,novcanici.No toa ne znaci deka nie im nemame nisto pokloneto,..
Na grcite sekoj pat im gi polnime torbite so hrana, sto e ovde mn.poevtina na primer, 2-3 gajbi jabolki,5kg vegeta(zatoa sto do skoro nemaa),suvomesnati i slicno
Na svegjanite im podarivme umetnicka slika ,ne mi teknuva od koj slikar bese,ama tatko mi debelo si ja plati, ili cesto nesto umetnicko.
Na avstralijancite , neznaevme sto da im podarime, i po nivna zelba gi odnesovme 7dena vo Ohrid
Na bratucetka mi od Holandija , mn i se svigase mojot telefon, pa i go podariv
Na bratuced mi mu podariv parfem,(kupuvav za mene pa aj i za nego)
Nikogas ne sme nasle maana na podarok, a bogami sme podaruvale i nie ubavi pokloni


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 12:41
ејјј....како бе јаболка ...па во грција врие од јаболка и праски...

моментално имам една братучетка на гости од USA и ми донесе...
две ташни...од Franco Sarto и Michael Kors
модни додатоци..две капчиња,обетки,паричник...
и јас што и порачав некои работи...

а планирам да не и купувам глупости затоа што таму има се...ќе ја однесам во охрид и маврово затоа што ги обожава тие места

-------------


Постирано од: russia
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 05:36
Jabolka zatoa sto kaj nas se znacitelno poevtini,tamu se po 5 eur za 1 kg, dodeka kaj nas 5 eur za 10kg.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 16:33
Нит ми носат, ни носам. Секојпат мана ќе ти најдат,оти очекувањата им се превисоки(особено роднини), затоа на големите на никого ништо само на мали деца оти тие искрено се радуваат.
Отекогаш сум мрзела тракатанци и шминки, гардероби беспотребни дребулии без вредност.
Такви ситници сам си купуваш и си купуваат во секое време.
На мои блиски пријатели сум им купувала книги или некои специфични музички цд-иња кои ми ги нарачале инаку специјални шопинзи да правам, да е расфрлам со пари па после не им одговарало-НЕ.
Парфеми, злато и останати скапи работи може да подарам само по значаен повод и тоа стриктно само на одредени луѓе, ептен блиски.
Не се замарам, ниту допира до мене што ќе зборат или што ќе мислат оти тоа ништо не ми менува во животот.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: invonare
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 16:09
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Нит ми носат, ни носам. Секојпат мана ќе ти најдат,оти очекувањата им се превисоки(особено роднини), затоа на големите на никого ништо само на мали деца оти тие искрено се радуваат.
Отекогаш сум мрзела тракатанци и шминки, гардероби беспотребни дребулии без вредност.

Такви ситници сам си купуваш и си купуваат во секое време.

На мои блиски пријатели сум им купувала книги или некои специфични музички цд-иња кои ми ги нарачале инаку специјални шопинзи да правам, да е расфрлам со пари па после не им одговарало-НЕ.

Парфеми, злато и останати скапи работи може да подарам само по значаен повод и тоа стриктно само на одредени луѓе, ептен блиски.

Не се замарам, ниту допира до мене што ќе зборат или што ќе мислат оти тоа ништо не ми менува во животот.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 14:57
Бре се замарате со непотребни работи...Секоја година бааѓи гости ни се протеруваат од старна,и стварно тие приказни знаат да ги разочараат луѓето како одма во раце ги гледаат...па како преку трет слушнале ваков таков муабет...Дека до година не им се ни доаѓа итн итн...Лошо е да генерализира човек дека таква ни е државата и народецот...Не си заборавајте земјата не заборавајте да истата им ја покажете на поколенијата тоа е поклонот кој се цени ако се знае...Најубавиот поклон го добив прехлани кога за прв пат се видов со прв братучед да сега кога и се начекаме низ нетов и убаво си поприкажеме а не само преку мајките да се поздравуваме оти и не знаеме што да си кажеме...А патувањето вие си го планирате па напрајте си го и опуштено...Иако сум си тука не секому и чест правам кога знам шо човек е...

-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 25.Јули.2010 во 14:01
Pokloni samo na deca a na povozrasnite im davam moi sliki, pokloni onakvi kakvi na niv im se dopagaat.A i se relaksiram slikajki.So maslo najcesto...даSakam da pomagam na lugeto ...pa i ponekogas i im gi podu;uvam decata...Ubavo e da se dava...toa me pravi sreken...љубов
Никогаш и од никого нисто не барам.Тоа ми е принцип...

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk