Испечати | Затвори го прозорот

Книга

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Уметност , култура и традиција
Опис на форумот: Литература, театар, сликарство, дијалекти...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4417
Датум на принтање: 14.Јуни.2024 во 15:18
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Книга
Постирано од: Dogi
Наслов: Книга
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 13:55
Дали некој од членовите на форумов се обидел да пишува книга?
И ако сте пробале на кои проблеми сте наишле, ви требаат ли издавачи, лектори, ...?


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)Коментари:
Постирано од: natalija
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 14:00
ех ме пипна во нерв

-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 14:30
зошто, си пробала?

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 14:40
а ти што мислиш? Зарем сумљаш во моите поетски и писателски способности мило мајсторче

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 14:42
Imam 190 strani spremni za pregled. Mislev ovaa godina  da la izdavam, ali pocnav i vtor del da pisuvam taka da ke poceka. A zasto prasuvas? Da ne si lektor???

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 14:50
не мила прашува само со какви проблеми се соочуваме ние што шкрабеме по хартиите.. Мајсторче мило тоа.. имам проблем понекогаш кога немам инспирацијаааааа

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 15:00
steta

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 16:21
јас стигнав до трета страна и ми дојде тешко, а идејата ми е страшна, роман - трилер

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 08:34
Мајсторче каде запна, во што? Ајде да ти помогнеме..

-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 11:42
време ми треба, ако има некој да ми позајми? инаку костурот на прикаската го имам, ликовите, односите меѓу нив, локации, ...

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 12:31
и сега мило од кај ке почнеме?
време ке се најде

-------------


Постирано од: la fille
Датум на внесување: 20.Јуни.2006 во 10:37
Dogi, so sreka so knigata. jas rabotam vo izdavacka kukja i znam kolku e tesko osobeno za eden makedonski pisatel, otkako ke ja napise knigata, potoa da ja izdade i tirazot da se prodade. obicno kaj nas pecatat vo ogromni tirazi a retko koj kupuva kniga od nasi avtori. site sme popaleni po svetskite bestseleri i ne znaeme da si ja cenime nasata umetnost.


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 20.Јуни.2006 во 10:45
за издаваштво немаш проблем, само напиши ја книгата

-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 20.Јуни.2006 во 10:51
Originally posted by la fille la fille напиша:

Dogi, so sreka so knigata. jas rabotam vo izdavacka kukja i znam kolku e tesko osobeno za eden makedonski pisatel, otkako ke ja napise knigata, potoa da ja izdade i tirazot da se prodade. obicno kaj nas pecatat vo ogromni tirazi a retko koj kupuva kniga od nasi avtori. site sme popaleni po svetskite bestseleri i ne znaeme da si ja cenime nasata umetnost.

    
Се сложувам мила, не може да се најат финансии за да се издаде, страшно

-------------


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 20.Јуни.2006 во 10:56
Originally posted by natalija natalija напиша:

    
Се сложувам мила, не може да се најат финансии за да се издаде, страшно
така е
Јас ќе му предложам издавачка куќа, а дали ќе му одговара цената, нека си спореди со други издавачки куќи па нека избере


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: la fille
Датум на внесување: 20.Јуни.2006 во 11:05
tesko e da se najdat finansii a uste potesko da gi opravdas tie finansii sto nekoj gi dal za da izdades kniga. 


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 19:39
ne sum probala da napisam kniga, ama imam napisano milioni raskazi....mnogu sakam da pisuvam i koga imam inspiracija "zabeguvam" epten.... Tongue

-------------
kuliraj


Постирано од: Цаци Галапчарот
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 03:50
 ИМАМ НАПИШАНО ДОВОЛЕН БРОЈ НА ПЕСНИ, НО СРАМЕЖЛИВО СИ ГИ ЧУВАМ ВО ФИОКА.

-------------
Еј, гулаби, гулаби бели.


Постирано од: superbaby
Датум на внесување: 08.Август.2007 во 18:08
ne me biva za tie raboti osven ako ne sum emocioalno rastrevozena ali od koga ke se smiram ke vikam sto sum pisuvala i da e sostavot nekoj dobar... mozebi mi fali malku samodoverba ali kako i da e mislam deka ne bi imala zifci da napisam cela kniga


Постирано од: FANCY
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 22:28
imam napisano mnogu sostavi koi i da gi pro4ital me prasuva zosto da ne gi soberam vo edna knigi4ka i da gi izdadam.... ali ne e toa za mene...
 
ah da... edns pocnav da pisuvam, napisav najmnogu 30 stranici i se otkazav sega ponekogas ke mi dojde nekoja zelba da ja prodolzam ali me mrzi....   


-------------
што ме боли за утре, гајле ми е само за денес -УТРЕ Е ДУРИ УТРЕ


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 02.Декември.2007 во 00:48
,,ЗОШТО СЕ СМЕНУВАНИ,,. од Блажо Мандиќ

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 12:35
Под мотото Подари вредност, подари со љубов Издавачкиот центар ТРИ, во својата кафе-книжарница во ГТЦ, го започна Зимскиот фестивал на книгата.

По Летниот фестивал на книгата, и огромната прифатеност од нашата читателска публика, решивме на книгата повторно да и дадеме фестивалско место, фестивал во смисла на славење на книгата, нејзината вредност и нејзиното значење. Главната порака на Зимскиот фестивал на книгата е, како што кажува и самото мото, потенцирање на вредноста на книгата како подарок. За таа цел во издание на ТРИ излегоа неколку книги, секоја од нив оставајќи свој печат во локални и светски рамки, книги кои го разбрануваа светот – П. С. Те сакам, Играј Играј Играј, Бруклински будалаштини, Остров, Пламен сјај, книги кои го свртеа вниманието на јавноста кај нас – Шмизла на Сашо Тасевски и Куфер со соништа на Сузана Турунџиева.. книги кои во себе носат силна порака и огромна вредност (пошироко за книгите во Бооклеттерот или на http://www.kniga.com.mk/ - www.kniga.com.mk ).

Освен промоција на новите наслови, во текот на Фестивалот сите изданија на ТРИ ке се продаваат со попуст до 50%, а подготвени се и огромен број на пакети од книги по навистина промотивни цени.

Третиот аспект на оваа кампања е промоција на новите изданија на TASCHEN, светски лидер во издавање на монографски изданија од областа архитектурата, дизајнот, фотографијата, уметноста и филмот. Се обидуваме да ги донесеме светските трендови во моментот на нивната актуелност во светски рамики, и да ги пренесеме и рашириме светските искуства и кај нас. Од огромниот избор би ги издвоиле Architecture Now 5, Contemporary Graphic Design, Advertising Now Print and On Line, Architecture in China, Netherland, Fashion Now... За повеќе информации http://www.taschen.com/ - www.taschen.com .-------------
kuliraj


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 10:43
намигнување

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 13:14
ja preprochitav ZORA od FRIDRIH NICHE.....toplo vi ja preporacuvam

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 16:51
Јас направив обид за книга, напишав само 3 страници. Не знам зошто застанав, дали немам инспирација или се вадам само со тоа, може ме кочи тоа што цело време си велам не ме бидува. Сега размислувам дали да почнам да пишувам книга за себе, доста се проектирам преку други ликови. Не знам навистина што да правам, премногу сакам да напишам книга, а нешто од внатре ме спречува.


Постирано од: mozesk
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 17:08
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Јас направив обид за книга, напишав само 3 страници. Не знам зошто застанав, дали немам инспирација или се вадам само со тоа, може ме кочи тоа што цело време си велам не ме бидува. Сега размислувам дали да почнам да пишувам книга за себе, доста се проектирам преку други ликови. Не знам навистина што да правам, премногу сакам да напишам книга, а нешто од внатре ме спречува.


KNIGATA MNE E ZENA PA DA JA SILUVAS!


Постирано од: macaparket
Датум на внесување: 17.Ноември.2008 во 18:24
Jas pisuvam kniga!!!
Imam zasega 30 i nesto kucani strani na kompjuter i napreduvam ponatamu ne se otkazauvam.
Mozebi ke ja izdadam mozebi ne.Ne mi e vazno posto i onaka pocna kako poklon za edna drugarka!!
Prekrasna poluvistinska polufiktivna ljubovna prikazna!!!

-------------
UMRENI LJUGE UMRENI LJUGJE
NA UVO MI SE DERAT
UMENI LJUGJE UMRENI LJUGE
MNOGU GOMNA SERATПостирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 22.Јануари.2020 во 16:17
Originally posted by la fille la fille напиша:

tesko e da se najdat finansii a uste potesko da gi opravdas tie finansii sto nekoj gi dal za da izdades kniga. 


ако ја правиш книгата и ко за филмско сценарио можеби полесно! тоа значи уште од почеток концептот да ти е ко https://www.medijskapismenost.hr/od-ideje-do-premijere-filma/" rel="nofollow - Железна Книга за Снимање ...

така како сториборд може да ви бидне муабетот подобен и за стрипувана верзија, а кога тоа би го заокружиле и со аудио-предожба конечно така пакет-аранжнанот би добил и музички спот на крај како промоција ... вака сигурно лајтмотивот ќе ви помине и на балкан ако не потака колку и да е за некого неразбирлив или неинтересен за да му посвети внимание белетристички, просто може ќе избере ете преку друга уметничка спона да го дофати, чинам тоа би му била целта на секој еден автор освен што некако има начин за креативно канализирање енергија, сигурно има и онакви кои пишуваат од разонода, но за нив еве денес доволни би биле еФоруми ако не блогови зависно дали сакаат да ја разглабаат инвентивноста или пак само да ја промовираат ко утринско кафе за викенд читнување ... камо ДПМ да има ваков пристап може Децата и би поднаучиле од спунт за тоа како изгледа вични Писатели меѓусебно да жонглираат знаења техники идеи воопшто ... а така пополека би се создала и мас-публика која Книгата би ја милувала и сред овие е-лоботомирачки времиња, Пишаниот Збор денес во аморфна форма чинам е поблизк за овие брзи времиња, но со малку волја истиот ете би можел да биде атрактивен и како стандардизирана форма ...Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 26.Јануари.2020 во 03:53
Originally posted by Zelenikovo Zelenikovo напиша:

ако ја правиш книгата и ко за филмско сценарио можеби полесно! тоа значи уште од почеток концептот да ти е ко https://www.medijskapismenost.hr/od-ideje-do-premijere-filma/" rel="nofollow - Книга за Снимање ...


еден ваков пример, до душа стрипуван е Никопол Трилогијата која посекако Енис Билалович ја срочил најнапред како текст [ https://www.tellerreport.com/life/--enki-bilal--i-prefer-to-write-than-to-draw-.SJMC-je9qE.html" rel="nofollow - 1 ] а потоа бидејќи уметник терал директно со нејзино блокосување [ https://books.google.mk/books?id=YbkJ0QJrEZ8C&pg=PA444&lpg=PA444&dq=La+Foire+aux+immortels+inspiration&source=bl&ots=SCZoB-hc8a&sig=ACfU3U2YlpRulJcLbnQ1IazpaCHOQQgFPA&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwib36mzkqDnAhUk_SoKHTRgBF8Q6AEwEnoECB0QAQ#v=onepage&q=La%20Foire%20aux%20immortels%20inspiration&f=false" rel="nofollow - 1 ] а после годиње самиот прави екранизација на оваа негова анти-еугеничарска приказна [ https://static.anarchivism.org/cyberpunkreview-archive/www.cyberpunkreview.com/movie/decade/2000-2009/immortel/index.html" rel="nofollow - 2 ] всушност чоекот некако е есхатолошки настроен свесно или не портретирајќи ја месонската визија за иднината во вистинско светло како всушност таа би завршила доколку тој нивни nwo опстане, би забележал таквите размисли не му се случајни чим тоа кај него го препознава како хоби некој стрипаџија [ http://archive.is/qMvLg#selection-33681.51-33681.199" rel="nofollow - 3 ] можеби на некој чуден начин предупредува кој им е филмот на елитите еугеничарски доколку и понатака ние како Луѓе мижиме хедонистички лоботомирани пред нивните научни бурлески како џин-драјвот [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&KW=crispr&PID=3152751#3152751" rel="nofollow - 4 ] или пак a.i.-a [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3134&KW=%D0%B5%D1%83%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B0%D1%80%D0%B8&PID=235947#235947" rel="nofollow - 4 ] а во однос паганскиот вајб сред таквиот еугеничарски мизнсцен можеби аберот му е од неговиот татко кој му бил кројач на тито та можеби од спунт и упатен во месонскиот бекграунд на маршалот [ https://en.wikipedia.org/wiki/Enki_Bilal#cite_ref-1" rel="nofollow - 5 ] мислам зошто би заминал од екс-ју ако баш нему му кроел штофот, но да речеме ваквиот спојлер е непотребен, сепак во споредба критички осврти од каде му на Енис поривот за трилогијата [ http://archive.ph/S1Fth#selection-1471.165-1471.735" rel="nofollow - 6 ] мојава предожба чинам далеку повеќе држи вода сепак би требало некој Енис пофино да го потпраша, можеби Јанко или Миленко :) но посекако постапокалиптичниот наратив вака или онака делува многу возможен доколку репер се месонски ордо-аб-чао фантазмагории [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2617&KW=%EA%E0%E1%E0%EB%E8%F1%F2%E8&PID=3152745#3152745" rel="nofollow - 6 ] всушност лајтмотивот може да му бил и поедноставен односно како анатемаго да си продолжи рок на траење виа месонски наштиман мизансцен!?

како просто сиже за оваа негова приказна од 1980-та би била траката на RHCH blood-sugar-sex-magic > еугеника-плавуша-парење-паганизам, а тшо супер се залепи на едикојси трибјут [ https://www.youtube.com/watch?v=QZlXJXftQ44" rel="nofollow - 1 ] ем биохакерска надополна како еугеничарски извичник [ https://www.youtube.com/watch?v=4vmHweDC5SY" rel="nofollow - 2 ]

https://www.bitchute.com/video/4QfoEafpTb1J/" rel="nofollow - https://www.bitchute.com/video/4QfoEafpTb1J/


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 26.Јануари.2020 во 22:22

во однос на коментарите од 1-вата втора фуснота горе, се залетав да постирам таму абер но сум забораил дека муабетот е архива, иако и порано другде ја бев постирал но во друг контекст [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3115&PID=185219#185219" rel="nofollow - ], та нека оди коментарот тука чисто како надополна дека денес можете да користите авто-ротоскопија т.н. CAI која си немам абер каков резултат колку брзо вади но еве има како функционира [ http://unsworks.unsw.edu.au/fapi/datastream/unsworks:10785/SOURCE01" rel="nofollow - 2 ][ https://www.borisdalstein.com/research/master-thesis/boris-dalstein-master-thesis-2012.pdf" rel="nofollow - 2 ] но класичниот начин на ретуширање или оној со филмстрип форматот порано ви е секогаш при рака за да снимите сценарио петпарачки а потоа да го шминкате та дури и ко за сајберпанк иако лично и немам големо мислење за афх бојаџисување [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3134&PID=212223#212223" rel="nofollow - ] попрво олдскул миксање [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3134&PN=17" rel="nofollow - ] ем филмстрип форматот веќе не подобен после Afx-Cs4 та брзи реметења во сцени тнко но доколку имате при себе ближни кои манипулисваат мат-пеинт техники не е лошо да си ги скорнете за што поатрактивна екранизација [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=312&PID=138382#138382" rel="nofollow - 4 ] макар и ко шорт во однос вашата прозна ако не поетска дума, така можеби ко што реков и побрзо би стигнале до спонзори на кои логото ќе им го убаците некако меѓуредои или сцени, можеби како игра на зборои, или пак нетипични илустрации, мислам не би расипало тоа ништо во однос атмосферата освен ако не е постојано нападно натурана таквата спонзорска наклоност, но и да е поарно во детство да се полтронишете него тоа да си го дозволите како полнолетни, книга ко книга навистина денес ќе заврши за потпала некому ако не е бар во корицата добро илустрирана, иако паметно е по некоја илустрација да има пред или по секое поглавје та макар била таа и минималстички шибната како перфорирана страница која може да се реупотреби ко подлога за честитка!

туку репликата која потенцијално тебаше да оди како реакција на cgi разочараноста во некој од коментарите! http://archive.is/J5l0l#selection-1475.96-1475.341" rel="nofollow - yo check ur vision or head! Луѓе навистина знаат да робуваат на трендови ем да немаат осет што е нечиј стил или табиет! сепак колкав буџет имал филмот а колку кеширале излегвит дека гото лујџе имаат таква диоптрија, сигурно мнозина ќе го сконтаат Енис и како неопаган, а всушност чоекот е предапокалиптична уметничка тревога, (тревожец?), вели после две идни светски војни е дејството, претпоставувам ова му е извлечено од некое арпаџик пророштво, хм тоа би значело не еден бран касапана во блиска иднина ами два! капак замислите биохакери ви поправаат внучиња, скраја да е!
Цитирај Phenomenal explanation of ordo-ab-chao singularity where eternal life dream gone wrong, its almost like Enis has predicted how the future will look if freemasonry is above all, if this was not enough as story and the comic as medium, here is the movie as acclamation mark! maybe two coz there is also video game for all those new generations to hook and rewind to the basic point - DONT GO THERE which is very clever approach in this CRISPR times of eugenics 2.0

10/10 would be my score if You have in mind that those wacky cgi charcters actually are rotoscoping animation technique mixed with 2.5D i.e. 2D+Depth, thus this could be said its masterpiece of its time, if You have in mind that automatic CAI is released 4 years later, tho one could easily used filmstrip pinpong among PS and AFX before, I am sorry that peoople forget about Enis background as comic author ... here is small contribution to his effort to warn us where we are heading to! (овде би требало да оди линкот од bitchute)
идеално романот ако ви доживе адаптација за театар или радио, на таквата аудио подлога можете да https://www.bitchute.com/video/dRTkpilLROiF/" rel="nofollow - залепите видеоарт од каков било контекст , ех кога ова би им било денес фора на К15 ко некогаш, таман да компензираат за шкарт пиво и ракија во овие времиња како инспирација, веројатно кросовер од анимациите на Еднооки и ем со ретуширање на К-15 скечои дене би било најсаглам монтипајтоновско продолжение на тие наши патосајла-серииали, во секој случај и едните и другите треба од време на време да отворат продукциски порти и за млади-креативни пичери ако не сценаристи или прозаисти, замислете кога Ката Мисиркова би имала во детство таков спунт на располагање сигурно ќе се искалела во акробат на МОБ сцена потака т.е. би поетисувала балетски пируети пред аквариум од документарци за охридско ...Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 27.Јануари.2020 во 02:40

НЕзнаев дека станало тренд да се бркаат пара виа booktube табиет [ https://www.youtube.com/watch?v=OYa8bJkad-w" rel="nofollow - 1 ] ха вели ни оние со 100k не праеле пара вака чупево, браво супер препорака не си губете времето воопшто со вакви глупости, мое мислење така креативноста ќе ви биде заробена!

можеби фора би било прво да почнете како Кантавтор на кого би му се посреќило со комшиите да склепа ворлдмјузик или етно-даб бенд чии албуми би го таргетирале англиското говорно подрачје, а потоа откако сторите подома и понадвор некакво име и ви потпотече нешто в џеб, шалтајте на вашата средношколска најчесто пасија за романистан канализирана енергија, сепак би рекол најубо Не Се Замарајте Со Издаваштво, имате денес интернет та промовирајте се на свој Портал или Блог а така ќе ви остане време за умствена акробација чим тоа ви е филмот, а посетне евентуално нешто да ушуќарите од рекламнича по е-банери, а така да си скоцкате и католигизација низ фанзин-тираж колку за празници и родендени да имате и харкопи да им подарите на Ближни или Далечни Пријатели ... можеби чаре е да размислувате како од фанзитот да сторите и боенка во позадина на текстот за да посочите кои страници или пасуси би требало да ги подвлечат засегнатите љубители на вашиот пишан збор, стајте им едно Бркај Работа од мене :)

всушност зошто ми е интересен муабетов, бреј во сред Креативен Набој заради разно немање тепање време по фејкбук 90-ти, а смачено од сателитски и видеокасети, ем потечен од мрмрисување фреквенции та фатив од спунт да пишувам Поезија средината на последната деценија од минатиот век, така канализирајќи подоста абери кои имав на крај идеја да ги срочам во моја прва Стихозбирка со наслов Збир Од Збрки в Каша Некаква ... но нели не е лесно да си расплинет на повеќе уметности та додека http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2948" rel="nofollow - да монтирам кристалчина подобно за позадина на секоја стиховница, ем немав фотошоп т.е. компјутер а не па скенер дома та некако се завлечка муабетот бидејќи беше време кога дури и извикани Паберџии немаа како да се испринтаат во тиражи а чекаа тук таму некој да им отвори врата во Маргина, и оп замина муабетот во фиока, а подоцна пак кога имав можност да си скоцкам Пзбрката во некаков китап ми светна заради икс околности дека сета уметност што ја имам ми натежнала и ме држи некако егоистично за земја та земав запалив што можам да запал нешто избришав а едвај да останала по некоја фотка или снимка, смешно но вистина ко да ми падна планина од рамена :) но ајт како сега да сотрам еФорумсково думање, хм, не му се секирам знаејќи дека кога тогаш во блиска идниа И нема да остане од интернетов, затоа паметно е со време да си инвестирате во некој поасолен ласерски принтер како би си испринтале не романите или поезијата во тиражи туку неопходни SURVIVAL абери кои иако сега ви се на клик по сите страни во околности на ww3 сликајте се дури и ако ги имате по хардискои бидејќи посекако во такви околности ќе збрчат и EMP оружја, та берете памет дали вие би пишувале книги пред да си спремите Preper Шпајзот подобно за безструјно или неинтерактивно користиње подома корисно ноу-хау како да Преживеете со леснотија!!! параноја ноу, Трезвеноумност попрво во однос сите ризици за кои претежно заверглав последнава година на форумов ...

Understanding the Threat of EMP
https://www.dailymotion.com/video/x3ve4kc" rel="nofollow - https://www.dailymotion.com/video/x3ve4kc

The Scariest (Disaster) Book I Have Ever Read
http://www.informit.com/articles/article.aspx?p=1736731" rel="nofollow - http://www.informit.com/articles/article.aspx?p=1736731


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 12.Април.2020 во 04:04

добро, и баш не бев најискрен, имав Пријател (на Татко ми) држеше Печатница, јас па нему му правев Прелом или Дизајн кај мои Пријатели дремејќи им по дизајнерски работилници (пр. кај Го.Ли векторисуење или кај МагнаСк. филмосуење), па тргни застани можев без проблем да си издадам стихозборката, арно ама не требало да биде, з’ш сакав да тера од заминато позаминато, нешто налик киригами-3д-сликовница [ https://vimeo.com/2295261" rel="nofollow - 1 ][ https://www.pinterest.com/search/pins/?q=kirigami" rel="nofollow - 1 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=509&PID=28845#28845" rel="nofollow - 1 ] за да аберите од песните добијат и поспецифичен контекст или попрво упатсво за каде најубо лежи муабето бидејќи исттите Стихои беа апстрактно срочени истечени и запечени како зарзават за таа каша-некаква ... среќа немаше околу мене маркетинг агенти своевремено инаку ојде на принтање муабето, а само години покасно на пријател шоферката од толку многу мои пријатели за миг успеа да ја земе сета таа приказна на читкање подома, којзнае зошто на другите им дремело, хм во канцеларија си стоеше пликото од секогаш на ачик ама никому не му текнало да буричне и да праша што е тоа, нели срамота е да тарашкаш по пријателски полици ... но затоа дочекав да некому-Пријателка (некоја комшика на Стела) да се дочепа до муабето и не само што не и дозволив да си ја земе натенате оригирналната демо-верзија подома да си ја чита туку со насмевка си кидна, сетне барај се бркај се ми ја врати топтан, но баш бидејќи беше топтан јасно ми бидна дека дотичната во таква авантура ја фрлиле удбашана она да мора да ми ја враќа мојта поезија за да прекине да се гуши од кашата за која забораила да земе упатство бидејќи непослушно самобендисано си зела туѓа поезија да си носи подома без дозвола, ајт, може ја копирала па место мене во некаква форма ја издала, ама извадено издадено кузнај што од сето тоа ко нусефект е муабето, се надевам на арно се’ си излегло, којзнае, во нормални околности дури и препев некој кога праи па и ремикси бар ќе ти заблагодари за да си знаеш ето и да сум сакал или не да пуштам муабето ето тој сам си се отпуштил, а што ако е случај и јас сум свесен за тоа посекако ќе сум се потрудел да доотпуштам и антидот-кутлачата три-дот-казано и мулти-дот пламено, за нели некој да не се прегори од читање едни исти неповторливи приказни, онака налик ако си одговорен за нешто мораш за тоа цел живот потоа да одговараш макар ете не си имал намера баш ти да си одговорен но некој наместо тебе она што било по полици на ачик си зел за одговорност да ти го отвори отпушти и на сите им го договори како крајно неопходно за колективна одговорност ... Корицата беше Цртана со Зелен Молив ХБ3 a одзади требаше да одат зелени кристали од разни минерали како аквамарини http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2948&PID=182996#182996" rel="nofollow - КАЛемералди ахати итн...

есе’га , пост’ле годи’ње ама’терско и грама’терско бафта’ње со граф’ич’ес’ки диза’ин, она што го научив во однос книгите е дека Корица Книга продава нешто налик Девојка која има ексклузивна гардероба секогаш заради необлеченост добива предност за до шалтер нели срамота греота да не настине пуштија предтебе, та така и книгите доколку со корицата оддалеку можат да се фокусираат дека стојат на Полица она миниму штрчење а максимум поентирање клучеви за контекстот внатре та се чудев како и никакви книги успеваат да се продаваат а заради Фронтпејџ кој бил набркан по некој д-огласник каде и тоа може огласените да си го побараат како услуга [ https://blog.designcrowd.com/article/365/case-study-how-i-crowdsourced-my-book-cover-design#" rel="nofollow - 1 ][ https://socialcompare.com/en/comparison/webdesign-logo-creation-contests-websites" rel="nofollow - 1 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3134&PID=190359#190359" rel="nofollow - 1 ] она д-то е мало бидејќи мора да имате во предвид дека таму како нусефект од потребата за фронтковер за вашта книга ви испорачуваат она што сте си побарале во описо на огласо, а тоа е нешто налик одиш во супермаркет даваш рецепт што ти треба за јадењето дома а наместо зарзаватот сами да си го спремите или оставите тоа да го стори некој Ваш Ближен на кого и ќе му помагате во подготовката и обработката на намирниците доколку ВИе сами немате абер Фронтпејц да си склепате макар тоа го чинеле импровизирано, просто Вие сте остаиле според рецептот супермаркетџиите директ да ви испорачаат јадењето онака како им се чини дека треба некогаш убо но невкусно или некогаш вкусно а неелитно, нели не секој маркетинција има волја време или мерак да им склепуе на сите рецептите во Храна За Носење бидејќи вие најнапред затоа сте ошле таму без да се консултирате зошто всушност постои https://vimeo.com/95786097" rel="nofollow - psyop Марк’е’тинг Аген’ција со штембил а зошто воопшто има Ин’деп’ен’дент Фри’ленс’ер’и ... нејсе доколку имате волја сами да Клепате на Клепалото внимавајте да не наседнете дека така муабетот е завршен, туку така само се најавува истиот дека почнува, а потоа треба сами да знаете на која Полица во која Книжарница и на која Улица треба истиот да тече во континуитет од бранои т.е. едиции, сепак не заборавајте дека скекогаш може да се случи некој да праи ремикси од Вашите зарзавати макар и само фронтковерски, а дури и да не сте го дозволиле вие тоа системски, нели Фанзин рулз кај Панкери Корци воопшто Алтернативци по сите страни медиуми и субкултурни групи, та многу многу не стегајте Чалам бидејќи живејате на Бал’кан’ит’е ...     

http://archive.is/4xd6n" rel="nofollow - http://blogof.francescomugnai.com/2009/11/a-brief-history-of-illustration-part-i/


ко што можете да видите од линков, илустрирањето порано било фокусирано со тежина кон емоциите, додека денес се тера мозаично, а всушност оштроумна средина би била нзс од емоциционален мозаик, но кој за да не биде премногу маиндбоглинг треба да е што повеќе етеричен во боите и едноставен во формите за да секој преплет на комбинации е лесно дофатлив или попрво да може самостојно да отскокне од кашата, нешто како Скок Во Вис од ’Ртот на ДОбра НАдеж во центарот на срцето или душата, зависно http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2984&PID=182720#182720" rel="nofollow - која батерија ви е неопходна за полнење додека читате ...

https://www.grapheine.com/en/history-of-graphic-design/history-of-book-covers-1" rel="nofollow - https://www.grapheine.com/en/history-of-graphic-design/history-of-book-covers-1

https://www.youtube.com/watch?v=yUIrKKlddUM" rel="nofollow - lets Say Be More Like DOF Photographer ~ Look Think Deep

https://dribbble.com/shots/1825267-Book-Covers-Design" rel="nofollow - https://dribbble.com/shots/1825267-Book-Covers-Design [ https://abookapart.com/products/color-accessibility-workflows" rel="nofollow - 1 ][ https://shoptalkshow.com/272-color-accessibility-geri-coady/" rel="nofollow - 1 ][ http://5by5.tv/bigwebshow/160" rel="nofollow - 1 ]ова горе е нормал, но кога цела позадина на фоткатата би била Ковер на книгата ќе биде она ХМ тоа е тоа! ин-&-аут шемата е речиси како одење по жица, но поарно да ризикува Чоек со Корици него по Урбани Ивици, а она што е оригинално ем близу или во природа а се кадри без конК*ренција дефакто тоа и лесно ќе привлече навлече и зачуди ако не израдува некого ... пробајте вадете фотки и од видео-кадри, но глејте ретуширајте ги за да извадите принт резолуции и калибрации ...
Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 22.Април.2020 во 02:10
се’ на се’, корицата е корица, некогаш само заштитна обвивка, некогаш прва прилог најава, а секогаш прва страница! патем секогаш имајте на Ум дека некои Луѓе кои знаат да читаат знаат да читаат и наопаку, па не е на одмет ако таква ви е публиката да думате http://archive.is/ozbLs#selection-183.0-191.1" rel="nofollow - анаграм ско- https://www.math.fsu.edu/~mesterto/Unscramble/palingrams.html" rel="nofollow - палинграмски во однос кориците за така да бидете забележливи по полици и во одблесок од огледало под над па и од страна, а имајте во предвид дека некој намерно може да ви ја превртува книгата па не само што рефлексно треба да ја срочувате корицата туку и Опачината може да ја третирате како Корица ... а може и муабето да врви потака навнатре како преклопен диптих триптих секоја трета страна може здиплена како интерактивна илустрација ...   

https://en.wikipedia.org/wiki/Fore-edge_painting#Variations" rel="nofollow - https://en.wikipedia.org/wiki/Fore-edge_painting#Variations
https://en.wikipedia.org/wiki/Book_design


ќе речам и бистра река полна пастрмка да е пишаниот збор в некоја Книга доколку читателот не ја познал претходно атмосферата географски етнолошки ологосено, во таков случај вкусот на четивото кајнего ќе бидит скастрен озбилно од сите миомириси кои ги расфрлал писателот во прикажаното, затоа и неопходни се пред и по секоја Глава баш Фото, Графички или Аудио прикази [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=44&PID=34785#34785" rel="nofollow - 1 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=451&PID=228664#228664" rel="nofollow - 1 ][ https://forums.vmacedonia.com/f16/makedonska-izvorna-muzika-37936/" rel="nofollow - 1 ] во последниов случај нешто што е супер дофатливо со е-букоите, иако доволно е и’ стих од песна (со нагласок на кое оро се лепит) да се подзакачи така за да и во печатен медиум се доизвезе вака атмосферата, а зошто да не и со кратка мелодија ко на звучните честитки, конечно што и би ја направила пр. продажбата поосигурана бидејќи само оригинал вака во полнота би можел да збревта пожелна атмосфера, но ова има логика издавачте да се потрудат да го сторат за Монументални Писатели и нивни Уникатни Ракописи ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Booktrack#Origin" rel="nofollow - https://en.wikipedia.org/wiki/Booktrack#Origin
https://en.wikipedia.org/wiki/Interactive_fiction


... еве скоро, последна книга што ја дофатив наново да ја подосвежам во меморија, а на која исто и недостасува токму многу што од атмосфера-амортизери можеби од фотографии песни или илустрации е https://www.isbns.co.tt/isbn/9789989450921/" rel="nofollow - Големите Атови од Ката Руменова Мисиркова ( http://archive.is/Kn78A#selection-707.0-749.130" rel="nofollow - Внука-Поет на современиот македонски Апостол на нацијата http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1363&PID=227129#227129" rel="nofollow - Крсте Петков Мисирков ) која Книга е уредена фронтковерски токму ко Лектира но сепак за младите генерации Македонци да се дофатат по случаен избор донеа треба бар растрчаните Којни на Лицето да се открај докрај растрчани по цел прелом на корицата онака за да и на крајот од читанката пак читатело да биде упатен дека треба утре да и се наврати на книгата бидејќи и после секое ново читање нешто ново ќе открие од кој и да е аспект било читателски писателски илити издавачки можеби барајќи го оригиналниот ракопис за да се дофати и до белешките меѓуредои кој посекако останале како оставштина кај Деца или Внуци на Изворната Македонска Писателка во случајов ... чинам бидејќи се поминати 20 и кусур години од првото издание наследниците треба да се одважат бесплатно да ја реиздадат книгата како Народ би и се радувал и низ ремикси со видеоартовски фотографски или театарски набој ...

https://drive.google.com/file/d/1h1HzpmHLwrIvGiyvASgXb_oZihBZffN8/view?usp=sharing" rel="nofollow - Големите Атови ~ стр. 33-47
[ https://www.youtube.com/watch?v=vHY2qGcX3rw" rel="nofollow - 1 ][ https://www.youtube.com/watch?v=QAYAlO9Bw5o" rel="nofollow - 1 ][ https://www.youtube.com/watch?v=cxbiTl8RkTw" rel="nofollow - 1 ]

речиси афричко’крзнарско’суштно’кујунџиски аберПостирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 02.Мај.2020 во 04:04

ова со аудиото може е меч со две острици, та внимавајте околу трендоите!
Originally posted by <font color='#0000FF'>http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=198350#198350 rel=nofollow</font> - <u>Max</u> http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=198350#198350 rel=nofollow - Max напиша:

]mnogu normalno e deka naskoro narod kje treba masovno da bide relaksiran preku http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27883&KW=%ED%EE%E2%E8%EE+%F1%EA%F0%E8%ED%F8%EE%F2&PID=3155706#3155706" rel="nofollow - infrarasaund cestitki koi vekje im gi nadrobuvaat i preku toa sapunicite i sitkomoite, iako ova turskite serii tuka se so daleku pomala ostrica


сепак сето ова може е помалку терсене за разбирање доколку се соочите со недоумици од Ајвар-Чајанка во однос Читањето во Македонија т.е. колку е тренд кај младите да читаат книги [ https://web.archive.org/web/20031230234338/http://www.ajvarforum.com.mk/forum/topic.asp?TOPIC_ID=14892" rel="nofollow - 1 ] кои Млади знаејќи дека со појавата на mp3-то јутјуб-от но и ред други денешни гачки како нетфликс и слично, дефакто и’ да сакаат дефокусирани се Здраво од Читање, па дури и рецензии по нетот, а не пак да најдат време Книга да луфтираат од досада, Но, еве сега пандемијава е шанса сред Карантин мнозина да префрлат на листање Книги ако не Читање, само, кому што му останало подома од Родители или кога се селел дали пак на Полици ги наредил, на повеќето по кутии на тавани и подруми им фаќаат прашина освен место, чекајќи бар на внуците да ги подразлистаат ...
морам да признаам мнозина Можат со лесно денес да стигнат до невидена олдскул Литература Монографии и Книжиња по Книжарите на Отворено кои се намножија едно време, но повторно сето тоа таму е некатегоризирано правилно ниту се заведува кој е последниот Купувач бар како би знаел Кој од Каде што би позајмил, заради што неопходно е отворање е-КнигоБувљак а таму секој со посредство од државата бар во однос Стручна Литерату да биде потикнат да сподели своите хардкопии на позајмица, така речи бесплатно државата да му ги фотокопирне ем да му ги срочи во pdf формат во случај да му загине копијата за така реосигуран дупло да се опушти дека вреди да позајми книга некому макар завршила во канта по грешка кога домакинката или мајката расчистувала нечија работна соба ... ова Чинам треба да е норма бар за студентите и конечно самите тие да иницираат една ваква мрежа како веќе неповторливи парчиња пишан издаден збор за кои веќе не постојат авторски права бидејќи издавачот заминал во историјата, просто многу што да срочат во е-бук формат ем тоа да е срчабл како би се бркало брзо листање некој или нечиј труд додека во исто време се студира работи или пензионира ... СЕПАК за младите секогаш неопходна е екстра промоција та имајте Наум дека само доколку размислувате современо ќе допрете до поголема публика И не чекајте на издавачи туку бесплатно закачувајте ги вашите трудови по Лични-Блогови а сетне оставете некој ближен да ви брка спонзорства за на задна страна од писанијата, нормал со 30% компензација за маркетинг-агентурата ...
од друга страна на макстриповската-читни-чајанка за разлика од кај ајварџиите ќе сретнете поуки, колку и ситно да се насобрале поуки каков вкус и каква волја за читање имаат Стрипаџии, што чинам онака најискулирано се пофалиле што последно им се дофатило дорака, а во ваквите книжевни испади на Современи Автохтони Локални Цртачи ќе разберете полесно зошто Уметноста им е турни-ме-зошто-кинисав-за-да-си-се-вратам-подома ... Вистина замислите сте се навлекле на современ медиум како Анимација на кој му претходи од секој аспект Стрипот а на него пак Книжевните Жанрови, и оп зедовте ли да се навлекувате на некои анимирани муабети, па макар и Еднооки сте сркале од разонода воедно може и да се загрцнете или пак си отпушите вијуги со/до медиокритет, сепак таму Цртачо не е 100% посветен на муабето туку онака махинално присутен од спунт каде тој веќе ги срочил Ликои а друга тајфа анимира полумеханички, мислам програмо за анимирање им е таков, сепак ако земете да го натерате Мич да анимира сигурно од тоа ќе излезе некаква уникатна а не рариретна направија за делоботомирање Сограѓани ако не друг, а истото важи и за Белчо ако тој пак земе своите Раскази да ги Стрипува ко Сториборд бреј сигурно ќе почнат така сонив Комшии да си лепнуваат трето-око начело, но да е виолончело работава арно, туку треба мултитаскинг ко ванменшоу а што чинам е погрешно бидејќи колку и оркестарот да е терсене работа за оркестрирање посекако Пикантез извади анимирана обланда од Ноир Ивица и Марица при што хансел станал гретел и обратно, претпоставувам бидејќи освен промо не стигнав да го изгледам некаде муабето на Пикантнио екс-колега сега по бели свет затеран, којзнае може се вратил назад, ама во овој бизнис земено продукциско-постпродукциски враќање назад нема, единствено можеби ко Мич ако успее некој да одолее на гитавела па да рече Чоек евала бар ко Цртач ако не Режисер на Анимирани Муабети може Чоек Свој На Своето Да Остани, но ко што имам приметено тој пак заминал во место да скитка со акало пелагониски ... нејсе лонг-стори-шорт и Стрипаџии имаат голема дизна за пумпање Литературни Издишувања па еве од соодветната Нишка каде ова го реметат скромно пумпаџиски по некоја издвоена поента која би им помогнала на Млади Писатели да бар малку од малку да се заинтересираат и за Стрип-Култура освен Анимација та да можат да си визуелизираат муабетите полесно [ http://archive.is/zjOQR#selection-2477.1-2477.260" rel="nofollow - 1 ][ http://archive.is/EHna3#selection-2563.0-2563.448" rel="nofollow - 1 ][ http://archive.is/lLdHQ#selection-2287.0-2293.45" rel="nofollow - 1 ]

всушност на МАКСТРИппп бев најмахиналн присутен чисто бидејќи од спунт бев знаел неколку членои низ тенџерските години по скопските улици и гајби и надбеко работилници, па ми беше драго налик којекој да отркивам кој стои зад никот, сепак во даден друг момент сконтав колку пак и пак ко некогаш што поезијата си ја бев изгорел дека мора и опраките оттаму да ги извадам топтан ставајќи си сам себе прашални З’Ш бре, а за да еве денес пак се сетам дека шерување опен-сорс енергија по еФоруми каде фантастика рулз не е баш на арно, мислам З’Ш нели, бидејќи ако вам не ви е јасно таму сте во светот буквално на оние кои ги креираат и приказните и ликоите, а колку по-сф се муабетите толку и поврзани сте за едикојси светои, истото важи и за Литература, па зато и многу многуработи од книги не читам, пр. УмбертоЕ ќе ве замине по њуејџ беспаќа, Толкин по нео-самовилски рудници, а се’ на се демонологија течит по све страни, па и затоа штом сети некој дека му се раслојува душа по кој и да е основ поарно да скубнит од такви еСокаци доколку веќе се закачил се некои други поозбилни работи а како не би ги прегорел токму оние кои таму се за да менуваат искуства како Стрипаџии, мислам и само што почнав некој муабети зошто оваа или онаа приказна не добила своја и бар една Табла а не пак цел Стрип, мислам пази сум можел и сам да го срочам тоа ама одамна сум кренал раце од стрипување но ете чим има каде со стрипаџии да подзаверглаш конечно ќе си речеш ајт З’Ш да не им пуштиш и по некоја идеја, мислам ајт оние со ЗоранЦ за матпеинтот па и некако, ама кога веќе почнав да позамешувам ајвар во Приказни хм во даден момент си велам или се’ од абери ќе подзабришам што на форумо сум оставил или муабетите можат да ожиеат, среќа Мич не чувал архива па ето не ги вратил во живот едитираните од мене постои, па сега понив има по некој ретро-прашалник, НО нели никогаш не е касно да се врати и само таа скопска-приказна за некои исконски муабети та пак да биднам и јас и останатите врзани за муабетот и без да знаеме, среќа знам па ето брзо брзо по сите страни едитирав со надеж дека и никот којекој ќе ми испари, нејсе, нек ми простат за вакумот одвреме навреме по нишките, мислам не досаѓав по сите страни ко на Билд каде се паркирав ко да не сум видел во форум во животов а всушност таму си снимав филмои етеричн и без останатите да контаат колку букмаркбинот е бин колку букмарк а колку На-Бу-Ко бидејќи на-буква-корица букнало сетне во Корпата Буица Насловна некој мои размисли за она што Суштно и Помалку суштно та сеганекој ме перцепира сигурно како некој со некаков план, хм, никој и ништо без компас со импровизација под пазуви само ... к’смет да се дружиш со Уметници а да несакаш да уметникуваш, сетне нормал и без да знаеш од инает духоите ти сместуваат патки да ако не на млади по стари години за светов да се изврзиш, а потоем што ти биде ти биде, м ја утнале, бидејќи без фокус уметноста да ја вметнеш на право место во право време, нормал нема ни да се испили новопечена хармонија од соединенија кои ќе пејат делуваат растат и се мултиплицираат, Просто некому битн му е само да го дочека Возо и да си има Карта за в него, а потоа каде заминал заминал, зависно на кој перон каков кондуктер му застанал, мислам ти оди шверцај се ќе те остават секаде, ама нека ми каже некој дека тој шверцеро испикан по кузнај кој дуплиѕидои ќе види и попат шо имало а не пак да знае и бира на која станица би потслегол да се рашета пред конечно и да му истече картата, најубо е докрај да се извози а потоа ако треба и орук назад, но дефакто ако вам Уметноста ви омилела ќе забораите и на Патот ... особено тешки за влечење посебе се сите оние куфери авторски дела со потпис ем тантиеми! Всушност своето е тешко но бар Чоек знае каде и како ако не кога да го растовари та Пато да му е полесен, ама ако туѓото ви станало омилено Јадење кое ви одржува биоритам, хм, е тогаш маф ви е работа доколку межуредои се скриле многу лушпи адитиви и конзерванси а вие и без да знаете денес неможете без нив бидејќи сега имунитетот ви завии од таквата несвесна завист не само за вкусување туку и ждерење тешки муабети [ http://archive.is/KEgC0#selection-445.0-445.432" rel="nofollow - 1 ] ТАКА ДА МОЕ СКРОМНО МИСЛЕЊЕ Е додека трае пандемијава а вие мора дома да бирате што попрво да чините а да не ви паднат ѕидоите врзглава, прво ако Читате да Земете својта Традиција да ја Претарашкате била таа Духоносна Културна или пак Народна овде мислам во поширок контекст на Православие Словенство и Умотворно за да така разбудите в себе надземна генетика од своите Предци кои со вакви и побетер ситуација со Лесно излегувале на кРај у тоа без многу падавичарење, Но и за добиете исконски порив и сами да земете да биднете Креативни та вишокот енергија и скоцканост да ги канализирате преку Цртање Пишуење и Мелозвучност Топтан Во Едно па макар тоа било само низ хаику анегдотски пристап за преку минимализмот допрете и самите до Суштината На Вашето Постоење Да Низ Опонирање На Божјите Особини Разберете Дека Ви Е Дадена Волја За Творење Во Што Највозвишена Е Љубовта И Сите Нејзини Плодови Како Што Се Радоста Ревноста Раѓањето Милоста Мелосот Мудроста Сочувството Слободата Славата Незлобловоста Насмеаноста Невиноста ИТН. ИТН. ИТН. а што Всушност и ќе ви помогне кога ќе Думате а не пак Делувате Креативно во случајот со пишаниот збор тоа да го Чините заради Сите вклучително и Децата а така логично ќе оставате енергетски отисоци кои Лекуваат пр. преку пишаниот Збор абери преку кои Живот Ќе Разубавувате макар се’ околу вас се натажило! доколку ова не ви тргнува од рака секогаш можете да праите ремикси од нечии битни освежителни муабети (не и марифети) а сетне макар и сте импровизирале Вам нема да ви дотежи егото па да очекувате незнам каква валоризација, ко што знам често да кажам остави си патоказ засебе ако утре здрма амнези-интернашнл, нешто што може денес го чините секојдневно дигитално на фејкбук Но уверен сум дека така само сте си загинале и времето и аберите, зато поубо е да бркате Хартија или пак еФоруми за да со лесно се’ си категоризирате и утре не лутате кога ќе ви треба на самите вас рифрешн по кој и да е основ од вашиот некогашен енергетски отисок кој своевремено сте се потрудиле да биде од убав поубав, баш ко и сега што се трудите да држите од чисто почисто за да не чкордепсате, та бар помислата да ви е наместо ...Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 22.Мај.2020 во 05:41

болна вистина најпродавани ќе бидат параноилни сф-ои

http://archive.is/QLTRP#selection-2107.167-2107.351" rel="nofollow - https://www.latimes.com/entertainment-arts/books/story/2020-03-25/how-the-coronavirus-will-change-book-publishing-now-and-forever

Книга (освен во форма на ауди-документарец) тешко ќе биде хит!?


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 27.Мај.2020 во 18:35

синкир поефективно издаваштво ќе дочекаат Писатели ако книгите ги склепуваат и во еАудио освен е-Бук верзија , а за што иако неопходно ет екстра Напор, сепак тоа е шанса за Аматерските Глумци да се промовираат, но треба и Министерство За Култура да им притекне напомош на Слепите Сограѓани та бар најубаите изданија да бидат препеани од таквите Аматерски Театарски Трупи, а нив индиректно бар по тој основ државата да ги помага, ако не друго со AT&T нека склепаат некој Профи Ридер [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=134&PID=25924#25924" rel="nofollow - 1 ] можеби со иновативна волја на некои наши студенти [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27894&KW=%E2%EE%E8%F1+%F1%E8%ED%F2%E5%E7%E8%F1&PID=3152713#3152713" rel="nofollow - 1 ] битно така може магнетно да се архивираат и многу Национални Блага во НУБ ...

http://archive.is/4lmVl" rel="nofollow - http://nssrm.org.mk/category/audio-knigi/


а Убо би бил и ФИНКИ ако не МИО да им го подсредат сајтот на оние Граѓански Здруженија кои ги покриваат Инвалидните Области во општествово, еве колку само недостасува категоризација во горнава аудио-бук странива на веб-страната на НССРМ ...


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 29.Мај.2020 во 18:53

ако нешто би им помогнало на Млади да не се замараат околу трошоците во однос издаваштвото, само нека најдат добротворец меѓу Печатници кој би им иштанцал ето илјада примерока, за кои потоа Сами би бркале Повез т.е. би ги нитнусувале копии [ https://www.alibaba.com/product-detail/Brass-book-binding-screw-book-binding_60369686487.html" rel="nofollow - 1 ]

предноста кај овој тип на споеви е што може и на потешки каротони пластика метал дрво итн да се штанцаат Корици, нешто налик тоа саемските колор-палети што ги прават, комотно и цела книга доколку е Кратка Поезија да се листа ротационо, а идеално и за Буклет мали формати, еднаш токму на таков налетав во скопјево, знам беше портокалов но не ми текнуе што беше муабето, битно и без тоа фора беше што неморав да кинам страници туку да вадам по потреба културно што ми треба ...

https://www.youtube.com/playlist?list=PLyhbtaLcJaFLBUmrzLts742GeRWnuZ3Uk" rel="nofollow - Screw Posts & Chicago Screws
Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 08.Јуни.2020 во 03:30

https://www.bareconductive.com/news/best-community-projects-2016/" rel="nofollow - https://www.bareconductive.com/news/best-community-projects-2016/

https://alexandreechasseriau.com/Interactive-Wallpaper" rel="nofollow - https://alexandreechasseriau.com/Interactive-Wallpaperсо Звучник и Пикопроектор [ https://www.macnica.eu/node/326" rel="nofollow - 1 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=333&PID=228157#228157" rel="nofollow - 1 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=333&PID=17776#17776" rel="nofollow - 1 ] зад повезот или в нитната
ето и Интерактивност на секоја страница преку Пико-Нитна
која би проектирала http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=312&PID=108499#108499" rel="nofollow - Проџекшн Мапинг при Кликни-Ме СликаПостирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 20.Јуни.2020 во 10:41

бреј http://archive.is/PBz3F#selection-23.47-23.57" rel="nofollow - истио ден ево сличен кинески ноу-хау, и тоа пуштен како https://ifworlddesignguide.com/about/about-if/the-if-story" rel="nofollow - абер за награда

https://ifworlddesignguide.com/entry/160474-a-book" rel="nofollow - https://ifworlddesignguide.com/entry/160474-a-book

само што она со Пико-нитната е поестетска фора, иако ко повез тро нетипичен ... https://en.wikipedia.org/wiki/Noology" rel="nofollow - ноосфера или само киматична индустриска шпионажа!?


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 01.Август.2023 во 18:17

Сите што кажуваат дека животот се живее само еднаш, сигурно не прочитале ниту една книга во својот живот.

 Добра книга секогаш ќе те исцрпи до крајот, бидејќи ќе проживееш неколку животи пред да ја завршиш, читајќи ја.


Книгите ја бришат прашината на душата од секојдневието на животот...Постирано од: connected
Датум на внесување: 03.Септември.2023 во 13:56
dobar chovek nemozhe bez knigiИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk