Испечати | Затвори го прозорот

Прашање до бугарите

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4158
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 07:06
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Прашање до бугарите
Постирано од: zapatoski
Наслов: Прашање до бугарите
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 23:21
  http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4160&PN=1 - чуму РАЗЛИКИ ?

-------------
http://turlitava.13.forumer.com/ - MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE



Коментари:
Постирано од: ilarius
Датум на внесување: 21.Мај.2006 во 09:16
Можеме да прочитаме што напишал во својот фундаментален труд „Средновековни градови и тврдини во Македонија" издаден во 1997г. во Скопје, истакнатиот македонски археолог и професор во универзитетот Св. Кирил и Методи - Микулчиќ. Книгата, голема на убава хартија со многу илустрации за информација е издадена не со пари од Софија, туку со средства на македонското министерство за образование и култура и на македонското представништво на фондацијата „Сорос". Истата книга не е издадена по време на „бугарската" влада на ВМРО-ДПМНЕ, туку по време на чистата „македонска" влада на Бранко Црвенковски. Што утврдил проф. Микулиќ? Сумирајќи ги резултатите од разкопините и сондажите во сите 538 стари градови и тврдини во Македонија тој соопштува, дека очигледно словенските завојувачи уште во почетокот на VI век го принудиле преживеаното античко население масовно да ја напушти Македонија и истото се населило во денешна турска Тракија. Но словените не се населуваат во Вардарска Македонија, истакнува проф. Микулчиќ. Невините хумусни слоеви врз античките урнатини сочат на тоа дека високите македонски планини на Вардарска Македонија не биле „атрактивни" како што пишува проф. Микулчиќ за дојденците од север. Затоа тие продолжиле на југ и се населиле покрај денешните грчки крајморски рамнини. Двеста години според Микулчиќ, Македонија останала без население. Првите новонаселеници биле прабугарите под Водство на хан Кубер, син на основачот на Дунавска Бугарија хан Кубрат. Околу 680-та година со околу 600 семејства тој ги напуштил земјите на денешна Унгарија и по патот Белград - Ниш - Скопје се установил засекогаш на така наречените Керамисијсќи полиња - тоа се Битолско, Прилепско, Ресенско, Охридско и Корчанското поле. Визатиските хронисти и некои бугарски камени натписи околу Мадарскиот коњак во денешна Североисточна Бугарија покажува дека и хан Кубер, основал во денешна Јужна Македонија држава наречена Бугарија, која во сојуз со Дунавска Бугарија превземала во 7-ми почетокот на 8-ми век заеднички дејствија против Византија. Нејзините дејствија против Солун биле одбиени, но затоа пак територијалното проширување на државата на запад во рамките на Денешна Албанија било повеќе од успешно - во околината на селото Врап е пронајдена голема прабугарска ризница, која сведочи за самиот факт. Вториот бран преселници според проф. Микулчиќ во останатите ненаселени земји на Вардарска Македонија бил пак од... прабугари.
Тие дошле и се населиле во Источна и Северна Македонија после победоносната војна на бугарскиот хан Крум во Тракија против Византија во 811 година. Проф. Микулчиќ покажува, дека во тврдините покрај Крива Паланќа, Куманово, Скопје, Тетово,
Гостивар, Штип се појавува грнчарија, бронзени предмети како и токи на ремени потполно идентични со откриените во бугарскатаа престолнина Плиска. А во рамнините покрај нив Микулчиќ ги одбележува посебните прабугарски населби зацврстени со земјен насип, наречени аули. Така за народот кој што живеел од Јадранското до Црното Море и од Дунав до Егеј се наметнало името, бугари заклучил Микулчиќ.


Постирано од: perinosi
Датум на внесување: 21.Мај.2006 во 13:29
Абе лањар ВМРО ДПМНЕ не е бугарска партија нити пак нивната влада била бугарска. А те*е да те е*е проф. Микулиќ и СДСМ Зарем може да му се верува на еден србин и на една партија просрпски ориентирана што уште ги боли душата за поранешна Југославија. Работат на тоа само да ја разнебитат Македонија.
  СИТЕ ШТО ИМАТЕ ПРЕТЕНЗИИ КОН НАКЕДОНИЈА ( СРБИ,БУГАРИ,ГРЦИ,АЛБАНЦИ И БИЛО КОИ ДРУГИ ) ДА ВИ ГО НАЧУКАМ У ГЗ.           ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА!


Постирано од: 100LE
Датум на внесување: 25.Мај.2006 во 17:15
TAKA E BRAT NEKA NI SE FATAT ZA ONA....

-------------
SYSTEM


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 05.Јуни.2006 во 16:18

Aj da ne zborime mnogu da ne recat samo nie go tvrdime toa sto so vekovi gi maci...ako veke neste, togas procitajte go intervjuto na eden bugarski prof. so najobicno i cesno covecko razbiranje na svetskata isrtorija.

vo dnevnik(brojot od sabotata 03 juni)
 

ClapClapClapClapClapClapClap

http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=170E9AC65481B044855C53F7A5377401 - http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=170E9AC65481B044855C53F7A5377401 http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=170E9AC65481B044855C53F7A5377401 -


Постирано од: Makedonski
Датум на внесување: 06.Јуни.2006 во 02:53
Што утврдил проф. Микулиќ? Сумирајќи ги резултатите од разкопините и сондажите во сите 538 стари градови и тврдини во Македонија тој соопштува, дека очигледно словенските завојувачи уште во почетокот на VI век го принудиле преживеаното античко население масовно да ја напушти Македонија и истото се населило во денешна турска Тракија....
_________________________________________________________
 
 
Neverojatno e shto Tatarive se ushte go citiraat Mikulchic!  Prvo, toj kazhanovo pogore ne go tvrdi, a ako go tvrdi togash e obichna budala.  Nikoj nikade nema dokazhano deka nash*te predci, antichkite Makedonci, ischeznale!   Od politichki prichini najmnogu im prechi na Bugarite i Grcite da priznaat deka imalo DOMORODNO MAKEDONSKO NASELENIE, zosto togas pagjaat vo voda nivnite lazhni istorii, pa sega ajde falfikuvanje i teorii i drzh-ne daj! 
 
Ushte neshto, do duri i edna ispolitizirana truba kako Ivan Mikulchic mora da priznae deka malubrojnite dojdeni turko-mongolski Bugari vo Makedonija bile nabrgu proterani!  Znachi Bugarite ne uchestvuvaat vo makedonskata etnogeneza, ili uchestvuvaat tolku minimalno shto e blisku do nula. 


-------------
Makedonija na Makedoncite!


Постирано од: јоцо
Датум на внесување: 07.Јуни.2006 во 01:14
еј слушајте сите вие нели научивте нешто досега, победникот ја пишува историјата, а за бугаритте а бе оставете ги нив, сто ако се обидувате да се докажете кај некого кога ке умреме како нација сега сите бегат во странство и тоа со бугарски пасоши, вие мафтајте се минатото а тие ќе ни ја земат иднината, а тоа да се исели целото населени од балканот и да се пресели не било постигнато никогаш и тој што го тврди нека ја чукне главата малку посилно.


Постирано од: kris
Датум на внесување: 12.Јуни.2006 во 20:49

Oste dedo mi kazuvase blgari sme site od makedonia,a ia si mislev da e star i sbores samo gluposti.a sega ke izleze ia sum bil budalo do sega



-------------
ке ви бакне месечина


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 10:02
Originally posted by kris kris напиша:

Oste dedo mi kazuvase blgari sme site od makedonia,a ia si mislev da e star i sbores samo gluposti.a sega ke izleze ia sum bil budalo do sega


    

Н бил во право дедо ти, јас сум од Македонија, ама не сум бугарка


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 22:42
Originally posted by kris kris напиша:

Oste dedo mi kazuvase blgari sme site od makedonia,a ia si mislev da e star i sbores samo gluposti.a sega ke izleze ia sum bil budalo do sega



Дедоти бил многу паметен нормално дека потеклото како и културата,верата,јазикот и писмото на ПоТатарчените Македонци е од Македонија сепак сите Бугари не се Монголоидни татари па мора да имаат корен од негде а тоа е Македонија


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 17:36
Аз съм българин и нито приличам нито съм татарин. Нито някой от роднините ми. Баща ми идва от Хасковско, майка ми от Софийско.

Пиша на кирилица и говоря български, които вие разбирате макар и с малко затруднение (както и аз македонския).

Ако не ми вярвайте, питайте някой от хилядите македонци, които всяка година идват в България или тези които учат там. Или Крис, чийто дядо се смятал за българин.

Аз уважавам правото ви да се наричате както искате и да си управлявате страната както искат, но ще е добре и за нас и за вас ако не робувате на злобна пропаганда.

Искам да се извиня, че не пиша на литературния ви език, но по-добре да пиша на добър български отколкото да кривя думи на македонски.

Останете със здраве.

Венелин


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 23:34
Пријателе убави се твоите мисли но подлегаш под многу јака пропаганда која ја пласираат непријателите на Бугарската нација во Бугарија.Тие сакаат вие Бугарите да се одродите од вистинската Матица и лулка на единствениот народ кој постои во нашите две држави.Вие сте Бугари по националност да но не сте татари по потекло значи вашето потекло може да е единствено Македонско значи вие треба да изберете или ке бидете добри татари или ке бидете добри Македонци ние никој не ви ја сакаме вашата држава и територија туку само да ја спознаете вистината која се крие со векови.

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 02:32
Нема потреба да се караме воопшто бидејки ние овде сме да пишуваме разумно ако му одговара на некој ако не немора да пишува.
Видиш се е во ред со сите твои постови и гледам дека си прочитал значи си се заинтересирал за вистината.Значи за да ја знаеш вистината треба да почнеш од самиот почеток а не да се навраќаш на некои пропагандни пароли на таканаречени историчари кои и самите Бугари од една страна ги сметаат за предавници.По завршување на комунизмот во Бугарија се навраќаме на местото каде што застана тогашниот Бугарски цар и сега неговиот наследник мисли дека може да продолжи со иста мера.Моментално имаме Македонска држава,Македонска Црква и Македонски Јазик се покажува дека тој постоел многу поодамна од некои жители тука на Балканот кои со текот на времето настојуваат да го присвојат или минимизираат а ке објаснам и како.Воедно нашите најблиски браќа Србите и Бугарите низ целата историја од нивното постоење пробуваат да го придобијат Македонскиот народ и територија на нивна страна зошто?Па како што е Рим и Ватикан за Католицизмот,Ерусалим за Христијанството така Македонија и Македонскиот народ се јазол за Православието на Балканот па и подалеку.Македонскиот јазик го зборат сите возможни православни нации со исклучок на Грците а нема да ме убеди никој дека тоа бил Словенски,Српски или Бугарски јазик бидејки Словените доаѓаат од зад Карпати-околина каде што владеат Златните Хорди (монголи и татари) и зборуваат на јазик поблиску до турскиот него до Македонскиот.Бугарите исто потекнуваат од Татарско племе Волгари а за тоа пишува и на официјалниот сајт на Бугарската историска академија и секој Бугарин тоа го знае но политиката е нешто сосема друго ние може да се караме околу тоа дали Гоце делчев е Бугарин или Васил Левски е Македонец но Македонската нација сите добро знаеме дека е една од најстарите нации на Балканот ако не и најстара и баш поради сите тие душмани опстојува до ден денес


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 12:22
Сеуште не ми веруваш дека си излажан а јас пробувам само да ти ја кажам вистината,добро.Има доста документи за Македонското постоење во раниот среден век а најдобар показател е верата.Значи додека староседелското Македонско население на овој дел од светот го има прифатено христијанството уште од самиот почеток значи 1-2 век Бугарите со нивното доаѓање и оригинална вера се тантристи и подоцна Муслимани,Словените и Аварите се повекебожници и безбожници па се претопуваат во Македонскиот начин на живот.Знам дека после твоето образование во Бугарија ова е чудно но треба да разбереш дека Историјата не е политика а Бугарија има Политичка историја каде што повеке владетели не се опишани како што биле.Еве нешто за Македонскиот среден век и Македонскиот народ за време на навалата на варварските племиња.Бугарските Ханови дали се твои предци чисто ме интересира.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Иван Камениат, солунчанец кој се*еси се декларирал како Македонец, ја има напишано историјата за Солун во 904 г., при неговата опсада од страна на Арапите. Имено, Арапите во 904 г. го зазеле Солун, сите солунчани што ги затекле во градот ги испоубиле или продале како робје, додека најголем број од солунчаните претходно пре*егнале по македонските кнежевства, по планините: струмјаните, ринхините и драговитите. Тој го опишува и карактерот на Македонците и македонските власти од 10 век, па пишува:

...На запад (од Солун) се простира една рамнина, која завршува до едни други планини, каде се издига еден град, нарекуван Вероја (Бер), град познат како по жителите, така и по сите особини, со кои може да се пофали еден град по конструкција. Во средното пространство на таа рамнина, се наоѓаат некои распрснати села, од кои едни близу до градов (Солун), нарекувани со име драговите и сагудати, потчинети на градов, други пак плаќаат данок на соседниот Скитски-бугарски народ, кој не е далеку. Инаку селата живеат по соседство едни со други, па како и бидува, неретко влегуваат во сродство едни меѓу се*е и со солунчаните, а тргуваат со бугарите....[79. Joannes Cameniata, De excidio Thessalonicensi, cap. 6, в изданието на Theophanis Contin., ed. Bon., p. 498. T. Tafel, De Thessalonica eiusque argo, Berolini, 1839, p. LXXVII — LXXVIII, et p. 252. ].

Гледајки дека Солун ќе биде заземен од Арапите, солунчаните решиле да побараат помош од околните Македонци т.е. од македонските кнежевства, пред се од Стримионската тема (денеска пиринска Македонија и источна егејска Македонија). Но, Македонците од околината не се одзвале на повикот на помош на солунчани, а Камениат пишува: "тоа стана поради тоа што некои од нив се прости, а кнезовите им се многу лоши; тие (кнезовите) си ја ставаат сопствената корист над општото добро, имаат обичај да прават зло на соседите, да се залагаат да добиваат подароци и не се занимаваат со ништо друго освен со сопствениот имот....
...На Војводата (струмјански-стримионски) не му беше гајле за загунувањето на еден таков град и не се погрижи тој, ниту некој од неговите потчинети да дојде и да помогне во таквата беда на нас опсадените, но како не залажуваше сите со надеж дека ќе пристигне на помош, дури до последниот ден на војната тајно го постигна злото намислено против нас и многу се потсмеваше на несреќата која не измачуваше [J. Cameniata, ibid., p. 5152–19].

Јужните Македонци биле разделени меѓу Бугарите и Византијците, но тоа ропство не било класично, ами под ропство се подразбирало плаќање данок на Бугарите и Византијците, за да не бидат напаѓани (типично македонче, не смее да се бори!). На Византија плаќале данок Драговитите и Сагудатите, додека северно од нив била Стримионската тема каде Ринхините, Смолјаните и дел од Струмјаните (пиринска Македонија) плаќале Данок на Бугарите. Македонците си имале целосна автономија, со свои кнезови и војводи на чело на кнежествата, а Бугарите и Византијците не им се мешале во уредувањето на кнежествата, ниту имале свои војски таму [81. L. Niederle, 425—428].
Овде се кажува Македонското поробување а не припадност на Бугарски народ

Уште еден важен историски факт е тоа што Македонците во 10-от век имале и своја посебна црковна организација, во времето кога Бугарите веќе имаат оформена бугарска канонски призната Црква, и покрај тоа што северна и центрлна Македонија биле окупирана од бугарската држава. Во Житието на Св. Наум Охридски се зборува за „епископ Словенски“ Марко, четврт епископ на Словените од Девол, што јасно кажува дека средновековните Македонци имале религиска автономија, како посе*ен етникум во рамките на средновековна Бугарија од 10от век (Извор: „Житието на Св. Наум Охридски“, „Спомен за нашиот преподобен отец Наум“, 10 век, Охрид). Да биле средновековните Македонците потчинети на бугарската или ромејската црква, тогаш, би биле покорни на бугарскиот преславски или ромејскиот константинополски патријарх, и нив би ги славиле и спомнувале по пишаните документи.



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: ГОЦЕ МАКЕДОНСКИ
Датум на внесување: 19.Јуни.2006 во 22:47
И ШТО АКО СМЕ БЛГАРИ СИТЕ?И НАШИТЕ ПРЕРОДБЕНИЦИ  СА БИЛИ.ОД ЦАР САМОИЛ ПА ДО 1945 ,ПА И СЕГА

-------------
КЕ БИДЕ


Постирано од: ГОЦЕ МАКЕДОНСКИ
Датум на внесување: 19.Јуни.2006 во 22:48
ТОВА НЕ НИ ПРАВИ ПО МАЛКО МАКЕДОНЦИ,А ПОВЕКЕ

-------------
КЕ БИДЕ


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 19.Јуни.2006 во 23:42
Може да бидете Бугари или ПоТатарчени Македонци тоа е ваш проблем нас оставете не на раат ние никогаш не сме биле а нема ни да бидеме Бугари

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 20.Јуни.2006 во 09:30
Boogie,

в периода от 1870 до 1913 имало ли е българи в Македония и колко?

А сега?

По какво ги различаваш днешните българи в Македония от чистите македонци? Език, цвят на кожата, форма на лицето, ДНК?

Като темата е за гените, някой може ли да посочи някое научно изследване, което да прочетем. Че иначе е само празно чесане на езици (ако не броим, че някои се обиждат).


Още нещо. (Към модератора на този форум)
Като темата е питане към българите защо ми изчезват коментарите? Това е петия коментар, който пиша тук, а се вижда само първия :(

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Јуни.2006 во 11:17
Прво и основно треба да научиш да го разликуваш националниот идентиотет значи има голема разлика од Бугарин до Македонец од почетокот на претопоувањето на татарите па до ден денес.Значи од доаѓањето на татарите на Балканот нивната улога тука е многу минорна се до балканските војни каде што го откриваат вистинскиот идентитет.Бугарите тешко опстојуваат надвор од својата заедница (се претопуваат) баш поради начинот на кој ги третираат другите народи на Балканот (некогаш и денес) но сепак по примањето на православието и претопување во култура како Македонската Бугарите почнуваат да чувствуваат некоја сигурност но ја злоупотребуваат и стануваат казнети и во 1 и во 2 балканска војна.Малку им беше тоа па продолжија.
Еве прочитај кој и што биле твоите предци ако си Бугарин.


922 Официальное принятие ислама Волжской Булгарией.

В 922 г. на Среднюю Волгу прибывает посольство халифа, известное под названием посольство Ибн - Фадлана. Булгарский царь Альмуш признает номинальную политическую зависимость своего государства от Багдатского халифата, религия которого ислам становится государственной религией булгар.

События того времени описаны в дошедшей до нас книге Ахмеда Ибн-Фадлана, посла халифа Альмуктадира к царю Сакалиба, в которой он сообщает увиденное своими глазами в стране тюрок, хазар, русов, булгар, башкир и других обитающих в тех землях народов, повествует также об их религиях, обычаях, царях и обстоятельствах жизни и других делах. .........






-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 20.Јуни.2006 во 14:06
Ей, според теб през 922 от Казан на Волга до южните части на Балканския полуостров всичко било българско! Остава утре някой да каже, че сме били и монголци, че да ни подарят и цяла Азия :)

А сега сериозно.
Boogie, писах ти вече, че волжските българи попадат под ударите на съвсем други сили и обстоятелства за разлика от Аспаруховите. Не можеш ей така да поставяш знак за равенство между тези два клона на един народ. Все едно да очакваш хунза в Хималаите да са същите като славянските македонци.

Всеки народ търпи промени. Вие се наричате славяни, говорите славянски, а казвате, че сте потомци на Александър, който въобще не е чувал за славяните.

Искаш да обидиш българите от България като ги асоциираш с тези от старата Волжска България, където сега е Република Татарстан.
1. Християнин съм и държа на това, но не мога да упреквам волжските българи, че са приели исляма. В друга тема http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4111&PN=4 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4111&PN=4
са изброени някои велики приноси на арабската култура. Знаеш, че по това време Западна Европа е била едно културно блато.
2. Българите около Волга са били победени и поробени на няколко пъти - от татари и руси. Самите българи там се борят за разграничаване от татарската култура и етнос.

По въпроса за татарите мога и още да пиша, но нямам време сега, а гледам, че и ти доста си чел, само дето си го тълкувал както си научен.

Не ми отговори на въпроса дали е имало българи в Македония по време на Екзархията.

Не ми се иска да се караме като се опитваме да отделим това, което е смесвано и променяно много пъти. По нашите земи са минали и заминали толкова много народи. Много са и останали. Някои са претопени, други не. Аз и ти чии потомци сме не можем да кажем. Поне не можем да направим директна връзка с определени хора, които са живели преди 150 и повече години.

Аз лично се опитвам да събера историята на моя собствен род, да направя родословно дърво, но освен някакви предания за хора от 3-4 поколения назад не мога да намеря нищо. И няма и да намеря защото освен евреите и аристократите не знам някой да пази родословно дърво с толкова дълбоки корени.

Ако някой ми помогне да възстановя родословното си дърво до 10ти век ще съм много благодарен. Ако се окаже, че тогава всичките ми предци са били татари, тогава ще можете да ме наричате така СЪС ПРАВО.

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 00:27
Добро си разбрал и многу ми се допаѓа тоа што сакаш да си ја дознаеш историската лоза но за да го направиш тоа прво треба да рашчистиш со својата земја па после и самиот со се*еси.Значи официјално во Бугарија националната историја ја сведуваат на вакви предци.
1.Тракијци кои се претопиле во Волгари.
2.Волгари кои се претопиле во Словени и
3.Словени кои денеска се национално определени како Бугари.
Таков проблем ние во Македонија немаме и не ствараме никакви збрки со националната историја.Значи едно и основно што треба да го знаеш за официјалната национална историја на Македонија е тоа дека ние Македонците сме едни од најстарите нации на Балканот и тоа во што е можно пооригинална форма од почеток на нашата нација па до ден денеска.Поради изолирање на самиот народ,пљачкања,војни,религиски немири,повторно војни,културни успеси и падови и повторно војни до конечна слобода и независна држава Македонскиот народ се одржал до ден денеска во најумереното национално единство и идентитет.Нормално тука имало и големо мешање на народи и култури но како независна идеја слободата и непокорот му помогнале на Македонецот да успее и да преживее до ден денес.А на твоето прашање дали имало Бугари во Македонија од тоа време па и до ден денес можам да ти потврдам дека имало и ке има секогаш како Бугари така и ПоБугарчени Македонци,како Срби така и ПоСрбени Македонци,како Грци така и ПоГрчени Македонци.Знам дека за време пред и после илинден 1903 а тоа може да го прочиташ и во Крушевскиот Илинденски Манифест во Штабот на Илинденци имало - Македонци,Турци,Шопи,Албанци,Власи,Срби и Бугари и за тоа Македонија е првата земја на Балканот која барала обединување на нации под едно знаме во потрага или борба за слобода.Ова го знам можеби најубаво од сите бидејки прадедоми како Војвода бил учесник во пред и после Илинденскиот период,живеел во многу земји и на крајот во 1953 г. умрел во родната Македонија како Македонец,син му загинал за ослободување на Македонија од Бугарската фашистичка окупација 1944 г. а баба ми жива и здрава ни раскажуваше на нас за подвизите на нејзиниот татко и подоцна нејзиниот брат кои несебично го жртвувале и изгубил животот за Слободна и Независна Македонија на Македонците.Нема сила или лага што таа вистина може да ја избрише или фалсификува


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Jo be
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 00:39
edno znam onie koi na nekoj nacin se ponadmokni tie i ja pisuvaat istorijata taka kako na niv mu odgovara.

-------------
TALE


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 01:17
Можеби но има нешто многу различно од другите истории до Македоската историја дури можеш да заклучиш и дека е неуништлива и вечна ако поубаво размислиш.Погледнете ги сите оние места во оваа мало парче земја што остана погледнете ги Античките градови,Среднивековните тврдини,црквите и манастирите,фреските и молитвите,приказните и песните  дали не се неуништливи и дали некој може нив да ги одземе

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 02:32
Boogie, за кои песни казваш, че са антични?

Историята не може да се променя защото каквото е станало отдавна е заминало. Само знанията ни за миналите събития могат да се променят.

Мисля обаче, че искаш да кажеш, че македонското остава вечно и не може да се унищожи. А да се промени?

Кои са нещта, които ви свързват с Александър? Гените? Не се ли сметате за словени? Езикът? Не е ли и той словенски? А религията? В какво е вервал Александър и в какво сегашните "чисти македонци"?  Май само символите и името. Това не ви прави по-лоши хора или по-долна класа. Няма народ, който да е оцелял без да се променя.

Историята е за да се учи човек от нея (и най-вече политиците). Ако познаването на историята мотивира и радва хората, това е добре. Ако обаче си вирят носовете и гледат на другите отгоре това значи, дека тие не са добри люде ако и да са добри историчари. А ако през това време някой им разтури сегашната държава докато те мечтаят за славното минато, значи са и глупави. Това е исто за всички. И за "чистите" македонци и за "чистите" българи.

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 11:55
Значи Македонскиот народ е носител на словенството можеби нема да веруваш ни има еден и единствен празник кој го слават сите словени(христијани)значи  а е Антички Македонски.Значи главниот Бог на Античките македонци бил Дабот(дрво даб) а денеска сите го славиме Бадник и главниот симнол на Бадник е дабово гранче баш како и Античките Македонци.

Овде можеш да ја видиш реката Венетика која е крстена по Македонското племе Венети и таа сеуште се вика така.
Ако ние сме словени како што тврдите вие Бугарите каде се остатоците од Словенската култура и некои нивни Словенски записи или Словенството го рачунаме од Кирил и Методија.
Ако православието е Словенизација имам уште едно прашање Античките македонци верувале во мајката земја и ја симболизираат обично со синот слично како Богородица и Христос но во Античка Македонија синот на Мајката земја е сонцето ако си православен христијанин сигурно си забележал дека на секоја Православна Богородица во било која црква го има сонцето на виргина(симболот на Александар)на челото и на рамото.Античките македонци го тетовирале сонцето на виргина на десното рамо како симбол на космополитизам
Има уште многу примери но најбитниот е што според историчарите Античките Македонци и денешните Македонци би можеле да разговараат и да се разберат зборуваат многу слично.На Антички македонски сонцето се вика сонсе,земјата е земиа,водата е вова и др.



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 12:16
Още веднъж благодаря

Дай някой линк да прочета повече за древния македонски език. Също и за общите му елементи с днешния.

Аз все си мислех, че е близък до древногръцкия.

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Јуни.2006 во 01:06
Македонскиот јазик во текот на времето преживеал доста промени но суштината на јазикот благодарејки на Византиската империја останал во глобала сличен.Работите што те интересираат всушност се секаде пред те*е и ги има во било кој историски документ од раниот среден век,значи единствено треба да забележиш убаво во годините и ке видиш дека Бугарските ханови до 11 век. имале свое царство со свој јазик и писмо кое се разликува од денешното Бугарско писмо и јазик а за верата не ни спомнувам бидејки тоа го знаеш.
Благодарам на учтивата конверзација и да знаеш дека до сега на овој форум ни еден Бугарин не се покажал културен како ти воедно сакам да додадам и до сите учесници на темава дека твоето присуство не е воопшто непријателско и да престанат да ги злоупотребуваат МОДЕРАТОРСКИТЕ можности и да ги бришат твоите постови.Сепак мислам дека иако доста од работите што ке ги прочиташ нема да ти се вистинити и можеби нема да поверуваш во нив ке научиш доста за Македонската нација и нејзината Горделивата Историја,па ке сватиш зошто сите комшиски нации пробуваат да присвојат дел од таа историја.Еве една слика од Македонски музеј  од Охрид и сликата е од чаша на Самуил интересна изработка нели

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 22.Јуни.2006 во 10:19
Boogie

с тази икона ти провокира интереса ми. Хубава е.
Не съм специалист по иконите, но направих малка разходка из интернет. Може и да си прав за слънцето на Виргина, но това, което видях, не подкрепя убедително тезата ти. Видях икони с подобен знак и на двете рамена, видях икони със знака само на челото, а също и такива без никакъв знак. На някои икони този знак прилича повече на кръст отколкото на слънце.
Виж страницата на МПЦ - http://www.mpc.org.mk/vGal.asp?kw=Ikoni - http://www.mpc.org.mk/vGal.asp?kw=Ikoni
Но ще питам насам натам из православните среди, че ми е интересно.


Защо говориш за български ханове пре 11ти век, когато през 9ти Борис се кръщава и обръща българите в християнството, за коетое обявен и за светец. Първият му Син Владимир Расате връща езическите богове (не Аллах) и затова бива свален от престола, ослепен и хвърлен в тъмница. Синът му Симеон спечелва титлата цар (владетел на самостоятелна православна държава), както и много земи. Неговото време е златен век за българската държава. Насетне България е само християнска (предимно православна, но с малки залитания към католизма по времето на Калоян). Това го знаеш.

Ако ти се чете за Волжка България, която наистина е била велика за времето си, но отделена с хиляди километри от Аспаруховата, можеш да погледнеш тук http://forum.all.bg/showthreaded.php?Cat=0&Board=history&Number=1129888 - http://forum.all.bg/showthreaded.php?Cat=0&Board=history&Number=1129888

Чашата е интересна. Не мога да определя формата й, но със сигурност не е за шампанско Smile. Кажи нещо повече за нея, моля (кой каза, че е на Самуил, къде е намерена, къде се пази)?

Благодаря за благите думи. Интересувам се от исторически факти и се старая да не обсъждам хората, нито да ги обиждам. Но и аз съм човек и не съм застрахован против грешки.

И аз благодаря за добрата атмосфера и толерантност.

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Јуни.2006 во 10:41
Чашата е најдена во Преспа а се чува во музеј во Охрид иначе е утврдено дека е 10 - 11 век значи во времето на Самуил.Друго сакав да те прашам нешто дали Кнез и Цар е исто и што означува Цар за Бугарската Држава бидејки сеуште имате Цар нели,мога Бугарската држава добива Царска круна и на која основа се добива Царска круна неможе сигурно на мене да ми текне дека сум Цар и сега да добијам Царска круна.Македонската Царска лоза е доста позната и трае во континуитет до времето на Цар Душан кој ја презема од Самуил и тука веке Царската линија се меша со многу познати рицари од овие простори но последен признаен Македонски принц (Цар)  бил Ѓорѓиа Кастриот од познатото Мијачко семејтво Кастриоти.За иконите може многу да дознаеш од Ерусалимската или Константиновата православна црква која може да ја најдеш на интернет,симболот на сонцето или звездата ја има на доста стари икони па и ден денеска но не верувам дека денеска се следи значењето на сонцето туку само традиција која се гледа како продолжува.
Македонската и Бугарската како и другите Православни вери имаат многу заеднички работи но за тоа треба да се даде голема благодарност на Македонскиот народ бидејки кога тие почнале да веруваат во Исус и Христијанството племињата како Бугарските,Словенските,Аварските и др. воопшто не биле дојдени на балканот.Штета што сеуште ја нема на Интернет најстарата црква на Светот која се верува дека е изградена од Св.Петар а на основа на крвта на Исус Христос која паѓал на камењатапод крстот,св.Петар ги донел камењата од Израел во Македонија.Иначе црквата се наоѓа во с.Враништа близу Струга и е проценета дека е од 1 век. па ја прави најстара Христијанска црква на Светот но тоа ке мораш да дојдеш и да го видиш.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 22.Јуни.2006 во 12:24
Видях звездичка и в моите коментари. Явно системата търси неприлични думи и заменя каст от буквите им със звездичкаSmile
А аз си мислех, че това замества някакъв конкретен символ (буква), която моя компютър не може да покаже.

Една загадка по-малко Smile

Със здраве,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 23.Јуни.2006 во 21:45
Во близина на селото Таор, 20 километри јужно од Скопје, во непосредна близина на Зелениково е откриен археолошкиот локалитет со исто име (Таор). На овој локалитет пронајдени се, еден врз друг, слоеви на три населби од различни периоди. Едната е од праисториското време, од крајот на енеолитот, датирана во 3000 и 2000 година пред Христа, втората од доцноантичкиот период (IV - VI век по Христа), додека третата е од средновековниот период (IX - X век).

На Таор се очекуваат ексклузивни наоди

Иако локалитетот е откриен пред сто години (од англискиот патописец Артур Еванс), сепак тој се уште не е доистражен и крие во се*е уште многу потврдувачи за нашата историја. Археолозите вклучени во истражувањата на овој локалитет постојано си го поставуваат прашањето: Ќе ја "најдеме" ли "Јустинијана Прима"?! Ваквите констатации им се наметнуваат поради сличноста на топонимијата на селото Таор со топонимијата на античкиот град Таорисиум каде што е роден по многу нешта најзначајниот владетел од доцноантичкиот период, царот Јустинијан Први. Извесниот факт дека тоа е местото на раѓањето на Јустинијан Први е токму она што нашите археолози ги концентрира најмногу да се позанимаваат со истражувањето на античкиот период на оваа населба.

ЈУСТИНИЈАНА ПРИМА?

Иако локалитетот е откриен пред еден век, сепак систематските истражувања започнаа пред две години од страна на Музеј на град Скопје. Она што е особено интересно во истражувањата на Таор е тоа што археолозите се надеваат дека тамошните откритија ќе ги доведат до фантастичниот град Јустинијана Прима кој, наводно, Јустинијан го изградил многу бргу по реизградбата на Таорисиум, и тоа во непосредна близина. Но, сепак за него историската и археолошката наука досега немат речиси никаков извесен факт дека воопшто постоел.
Од пишувањата на античкиот теоретичар Прокопиј, кој инаку бил биограф на Јустинијан Први, извесно е дека тој бил роден во Таор. Дека по големиот земјотрес во 518 година, чиј епицентар бил на местото на денешно Скопје, а во кој најмногу ќе настрада античко Скупи, тој сега веќе цар, решава да му се оддолжи на своето родно село и да го изгради повторно. Така се создала, според пишувањата на Прокопиј, оваа урбана и за тоа време сосема современа населба. Истиот Прокопиј, во своите биографски забелешки за Јустинијан Први вели и тоа дека тој набргу потоа, во сосема непосредна близина на Таор, го изградил и волшебниот град Јустинијана Прима. Интерсно е што Прокопиј во биографијата со чудење се прашува како е можно таков генијалец да се роди во една таква провинција каква што е Дарданија. За Јустинијана Прима во своите белешки Прокопиј кажува дека во градот биле изградени библиотеки, систем за водовод, градски чешми, плоштади, дека целиот бил во мермер и убавина.

Во двориштето се откриени расфрлани столбови

Археолозите, а меѓу нив најревносен истражувач на Таор е Киро Ристов, немаат објаснување зошто еден таков велелепен град, речиси под нашите нозе, се уште не е откриен. Но, се надеваат дека токму Таор ќе го каже одговорот. И тоа набргу. Од друга страна, Киро Ристов кажува и една претпоставка која се уште е само на ниво на размислување и без конкретни факти.

Јустинијан Први кој владеел повеќе од триесет години (од 527 до 565 година по Христа) и кој пред тоталниот распад на Римското Царство успеал на кратко повторно да го обедини, бил вистински визионер. Тој, имено, уште тогаш го осознал овој дел од светот (Балканот) точно онака како што денес го согледува современата политичка наука, како крстосница помеѓу Исток и Запад, како средба на две култури. Токму поради овој факт имал и амбиција да создаде религиска доминација. Да формира архиепископија која ќе и се наметне на Атинската, а ќе биде независна од Римската, на чија територија требало да се најде Јустинијана Прима како седиште на таа архиепископија. Но, архиепископијата на Јустинијан Први, иако функционира едно време независна канонски, никогаш не заживува сосема, бидејќи е оспорувана и од Исток и од Запад. Токму тој неуспех некои археолози ги наведува на размислата дека Јустинијана Прима, градот седиште на неговата архиепископија, бил само пуста желба и дека никогаш не е ни изграден.

ДВИЖНИ НАОДИ

Можеби се уште е рано да се констатира што конкретно нуди Таор, но веќе постојат показатели исклучителни за нашата историја. Досега се откриени две големи јавни градби чии објекти ги "дели" широка улица. За археолозите посебно е интересна првата градба која е една атриумска просторија. Тие се уште не се сигурни, но тоа може да биде дел од форум. Едната од градбите имала атриум - отворено предворје, со колонада од столбови на кои се потпирал тремот, а во двориштето откриле расфрлани столбови и базиси и два капитела (горни делови од столбови). Пронајдени се и околу 130 монети, фрагменти од керамички садови, оружје, орудие, воена опрема, крстови, женски накит, стаклени садови, прозорски стакла...

Дали Таор е родното место на Јустинијан Први?!

Она што е значајно во истражувањето на локалитетот Таор е што е утврдено дека населбата е градена плански, поточно дека има статус на урбанизирана населба. Материјалот со кој е градена е со неверојатен квалитет. Ѕидовите се со значителна де*елина и исклучително добро се зачувани. На места изгледаат дури и како да се конзервирани, вели Киро Ристов. Исто така, голем интерес кај нас предизвика периодот кога евидентиравме две фази на живеење. Првата населба, од IV век до крајот на V век, била урната за време на големиот земјотрес во 518 година. Втората, која "живуркала" до почетокот на VII век, ја обновил и ја изградил Јустинијан Први. Од фактите на теренот заклучуваме дека во изградбата имало "Царска интервенција". Инвестирал човек што бил моќен.

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 01:41
a,be ,koga ke vidish,ako stvarno,...... i si go prochital ova i imash neshto vo glavata,.....ne moze da chita chovek bez nishto,...!LOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 25.Јуни.2006 во 16:21
Сигурно някъде го пише, но ще се радвам да ми помогнете.

Какво се разбира под македонска църква? Кога е основана и защо Охрид се брои за православния Ерусалим?

Доколкото знам от Библията (книга Деяния на светите апостоли) ап. Павел основава първата европейска църва във Филипи. По-късно той работи няколко години в Солун и има много близки контакти с тази църква. С писмата си споменава съшо и Никопол(ис). Някой знае ли къде е бил този град?

Как и кога Охрид се издига до това положение? При Юстиниан Първи? Защо Охрид, а не Солун или Филипи?

Въпросите ми са искрени и ще се радвам на вашата помощ.

Поздрав,
Венелин




-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Јуни.2006 во 22:42
Ова е извадок од Историја на Македонската православна Црква
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Христијанството во Македонија, па и пошироко на Балканот, прв го проповеда и проширува Светиот апостол Павле при своите мисионерски патувања, за што сведочат и Делата Апостолски. На тие негови патувања го придружуваат и апостолите Лука, Тимотеј, Сила и Тихик кои и самите независно од Светиот апостол Павле работат на христијанизација на овие простори. Низ Македонија проповеда и Светиот апостол Андреј Првоповикан кој и го поставува Светиот апостол Урбан за прв епископ во Македонија. Светиот апостол Силуан бил првиот епископ во Солун, а Епафродит во Адрија или Адријакија (погранично место со Тракија). Што значи дека уште тогаш се поставени темели на организирана Црква. Би спомнале тука и дека апостолите Аристарх и Секунд биле Солунјани, Епафродит бил од Филипи, а Гај од Добер (Дервија) кој се лоцира накаде меѓу Струмица и Валандово. Во тоа време Македонија била под римска власт така што често ги менувала своите граници и својот етнички состав. Како резултат на христијанизацијата извршена во првите три века, веќе на почетокот на IV век Христијаните на просторот на Македонија имале организирана Црква со црковна ерархија, чии епископи понатаму редовно учествуваат на помесните и вселенските Собори.

Во V век на просторот низ цела територија на Македонија постојат повеќе митрополии и епископии, од кои попознати биле Солун, Скопје, Хераклеа, Баргала и Стоби. Во тој пероиод и низ цела територија на Македонија никнуваат многу ранохристијански базилики.

За време на владеењето на царот Јустинијан I (527-565), кој потекнувал од с. Таврисион, близу до денешното Скопје, бил изграден нов град наречен Јустинијана Прима, во близината на родното место на царот. Скупскиот митрополит бил издигнат на ниво на автокефален Архиепископ. Кателијан бил првиот Архиепископ на Архиепископијата Јустинијана Прима. Имало и други архиепископи, како што се: Бененат, Павле, Јован I, Леон, и последниот - Јован IX, кој во 680-681 година учествувал на Трулскиот Собор во Цариград.

Свимент ОхридскиВо VII век на територијата на Македонија е извршена словенска колонизација при што доаѓа до мешање на староседелците со Словените. Нивната христијанизација започнува во IX век, со делото и со животот на браќата Свети Методиј и Кирил, кои потекнувале од Солун. Тие ја составиле азбуката на словенскиот јазик и го превеле Светото Писмо и другите дела што биле потребни, за да можат црковните служби да се молитвословат на јазикот на кој зборувал народот. Нивното дело го продолжуваат Свети Климент и Свети Наум Охридски, Свети Константин Брегалнички и нивните ученици кон крајот на IX и почетокот на X век. Свети Климент го основал првиот Универзитет на Словените на овие простори, а Свети Наум го основал првиот словенски манастир на брегот на Охридското Езеро. Во втората половина на X век, во рамките на Самуиловата држава е организирана Охридската автокефална Архиепископија, во достоинство на патријаршија, а подоцна, по паѓањето на Самуиловото Царство, повторно е сведена на степен на архиепископија и како таква постои цели осум века, сè до 1767 година кога е укината од страна на турскиот султан Мустафа III, а нејзините епархии се присоединети кон Цариградската патријаршија. Од овој момент па натаму, македонскиот народ прави постојани напори за нејзино обновување. Нејзините епархии смениле неколку јурисдикции од соседните православни Цркви. Особено жестоки борби биле водени во втората половина на XIX и првата половина на XX век, но поволни услови за враќање на самостојноста се создаваат дури во текот на Втората светска војна (1941-45 г.). Пред самиот крај на војната, во 1944 г. во селото Врановци е создаден Иницијативен Одбор за организирање на Македонската Православна Црква. Во месец март 1945 година во Скопје е одржан првиот Црковно-народен собор, на кој е донесена Резолуција за обновување на Охридската Архиепископија, како Македонска Православна Црква. Оваа одлука е доставена и до Архиерејскиот собор на СПЦ, бидејќи пред војната епархиите во делот на Вардарска Македонија беа во составот на Обединетата Православна Црква на Србите, Хрватите и Словенците, подоцна - Српска Православна Црква. Архиерејскиот собор на СПЦ не ја прифаќа оваа одлука, заради што во своите понатамошни барања Иницијативниот одбор истапува со одредени редукции: наместо како автокефална, бара да биде признаена како самостојна Црква. Но, повторно не наидува на одобрување. Во 1958 година во Охрид е одржан Вториот македонски Црковно-народен собор, каде што е прифатен предлогот за обнова на Свети-Климентовата Охридска Архиепископија, олицетворена во самостојната Македонска Православна Црква, а за нејзин прв епископ е избран г. Доситеј.

За повеке на http://www.mpc.org.mk/MPC/istorija.asp




-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Јуни.2006 во 23:13
СЕНЗАЦИОНАЛНО ОТКРИТИЕ НА ДВАЈЦА МАКЕДОНСКИ НАУЧНИЦИ
Писмо и текст на македонски стари 2.200 години
Академик Томе Бошевски и проф. д-р Аристотел Тентов го дешифрираа мистериозниот среден текст од "Каменот од Розета"

Двајца македонски научници по неколкугодишни истражувања го дешифрираа средниот текст од "Каменот од Розета" кој е 200 години е мистерија за светската наука. Академик Томе Бошевски од МАНУ и проф. д-р Аристотел Тентов од Институтот за компјутерска техника и информатика на Електро-техничкиот факултет во Скопје неодамна го дешифрираа мистериозниот текст, а нивната книга "По трагите на писмото и јазикот на античките Македонци" ќе биде промовирана на 29 јуни во МАНУ.
Пред 207 години во Египет е најден камен со три писма од пред 2.200 години: со египетски хиероглифи, со непознато писмо во средината наречено демотско и со старогрчко писмо. Каменот е наречен "Каменот од Розета", според местото Розета (Ел-Рашид). Текстот од старогрчки е преведен наскоро по откривањето, а врз основа на него се дешифрирани хиероглифите од францускиот ориентолог Жан Франсоа Шамполион во 1822 година.
Според Бошевски и Тентов, средниот текст е на македонски јазик со запрепастувачка сличност до идентичност на одделни зборови со сегашните македонски говори и дијалекти, судејќи според приложените 167 зборови. Писмото е слоговно од типот согласка-самогласка. Идентификувани се 25 согласки и 8 самогласки. Основните знаци (согласките) се наоѓаат во по 8 положби и, во зависност од позицијата, односно аголот под кој се наоѓаат, се чита слогот со изговор на самогласката, како еден вид јотовање во старословескиот јазик. Често се употребува предлогот "на" и сврзникот "и", а множина се прави со додавање на "и" на крајот од зборот, како, впрочем, и денес.
Средниот текст, всушност, бил оригиналот од кој описно се преводите на старогрчки и на староегипетски. Македонскиот текст не се совпаѓа буквално со другите два текста. Никој во светот не успеа 207 години да го дешифрира средниот текст оти сите поаѓаат во таканареченото озвучување на зборот според јазиците во употреба на египетското подрачје. Двајцата истражувачи тргнаа од претпоставката дека јазикот бил македонски, односно од балканскиот ареал. Основа за таков пристап е фактот што со Египет владееле македонски династии цели 302 години: Македонска династија со фараони Александар Македонски, брат му Филип Аридеј и Александар Четврти (од 323 до 304 г. пр. н. е. ) и Птоломеиди (до последната македонска принцеза Клеопатра Седма (3 0 г. пр. н.е.). Текстот е пишуван како декрет на Птоломеј Петти Епифан Евхаристос од 27 март 196 г. пр. н.е. Најдени се уште два камена пишувани по Каменот од Розета. Во декретот се наведени местата каде да се постават камењата со текстот. Според преводот, во македонскиот текст Египјаните се запишани како Аѓупци, Македонците како Живи господари, а Грците како Данајци. Еве некои зборови: наше име, најнаше име, деца, децана, деца мои, божен, најбожен, господар, господари, же(и)во, бога, бога нашион, на нашево бога Sе (Светлина, Sевс?), на бога се деца, налеа (статуа налеана), надеж', тој, мој, мо (јас), мои, вои (вие), ј'ви (јави), б'де (да биде), најзе (нејзе), дивејеи (се диви, восхитува), ата (татко на старословенски) итн.
Спасе Шуплиновски


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 29.Јуни.2006 во 01:03
Привет

Boogie, благодаря за информацията. Досега съм срещал само кратка новинарска информация, но никакви подробности по същество.

Дали в интернет има документ от самите автори? Или всичко е в тази книга "По трагите на писмото и јазикот на античките Македонци"?

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 11:12
Виж какво намерих

Ѕвездата од Вергина не е од ,,Вергина,,

http://arheo.blog.com.mk/node/14105

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 13:36
Прашање до Бугарите: Кај сте бе??? шо праите??? Big smileBig smileBig smile

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 21:43
Да изгледа е грешка Сонцето е на Виргина или Кутлеш,а професорите го работеле истражувањето на своја рака и дошле до заклучок ова е сеуште неофицијален заклучок бидејки на 24.септември имаат излагање на фактите пред Англиското Кралско Археолошко Здружение а подоцна и во Франција - Европа.Се надевам дека Историската неправда конечно ке се исправи и ке се дознае за неправдите нанесени на најголемата цивилизација во светот.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 01.Јули.2006 во 03:06
Ghost,
не знам за другите, но аз съм добре. В момента приключвам един служе*ен документ и отивам да се паркирам в леглото. Надявам се и ти да си добре. И благодаря, че попита.

Boogie,
Ще се радвам истината да излезе на бял свят. Може някой да го заболи, но е за добро. Нали Исус казва, че тя ще ни освободи.

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Јули.2006 во 07:50
Така е се согласувам со те*е вистината секогаш е болна за тој што таа не му одговара.

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: bagio
Датум на внесување: 02.Јули.2006 во 11:45
bugarite najmnogu ja poshtovet makedonija...ednostavno se del od nea....

-------------
I`m back in the game


Постирано од: ILCO
Датум на внесување: 03.Јули.2006 во 08:29
jas sum makedonec od skopje i moderatore neko raboti ne mi se jasni i me nerviraat koga zobart da recam glupost. Site vikaat aticka makedonija antici makedonci aleksandar makedonski toa e mogu smesno nie da se sporeduvame so atikta i da se vrakame tolku nazad zaota sto sovremenite nacii nasekade vo svetot se sozdavvat vo srediot vek i smesno e da se vrakame tolku daleku.
E sega sto mislis dali imame mesto slovensko i dali postoelo preseluvanje od zad karpatite. a jazikot deka ni e od slovensko poteklo e e taka pa toa se uci i vo sredno vo makedonski jazik za sredno taka pisuva e sega ako ne ucele pogresno i uste gi ucat decat posto jaz zavrsiv stvarno ne mi jasno ali pogledni go ruskiot jazik i ke vidis deka ima slucosti so makedonskiot pa i mnogu se razbiraruskiot  znaci. A eden narod ne se gleda po genetikta nego po kulturata . i dosta vise so toa poteklo pa sigurno deka si posto sovremena makedonska, bugarska , srpska , grcka i drugii nacii i si imat svoja sovremema kultura i zatoa sme mnogu smesni .
a ako veke se vrame vo antikarta sto e glupost od kade vodi poteklo makedonskiot jazik i na koj jazik zboruvale antickite makedonci posto enda nacija najmogu se gleda po jazikot i eve sto pisuva vo makedoski jazik za sredno obrazovanie i ako toa e ne toco ako mak jazik kako i drugite nema slovensko poteklo togas kakvo ima da ne bidme smesni oti ako e taka toga ne postoi  ni amerikanska nacija oti se se koloni od evropa pa i jazik duri nemat anglisi zborat pa si se formirala sovemena amerikanska nacija i si posto kako takava so svoja kultura  ne se karaat za istorija se pameti lugeto ako e taka treba da se isokrat so englezite.
 
videte so pisuva vo makedonski jazik za zredno i kako moze jazikot vo slovenska  guopa da spaga a da nemame nisto slovensko ili i toa ne e tocno pa taka pa taka samite si se ucime. a sto ke receks za foklorot ako zaes nesto fala mogu-patriota sum golem ama koga slusam guposti mi ide da se otkazam od sekakva nacija uostalom site potekuvame od od adam i eva i gospod ne ima sozdadeno. Mesto site narodi od balanot zadnici da se druzime i da ja prezentirame sovremenata kulturata film teatar literatura slikarstvo pa i folklorot vo svetot nie se karame za istorija sramota.
 


-------------
ILE


Постирано од: bagio
Датум на внесување: 03.Јули.2006 во 10:35
Originally posted by ILCO ILCO напиша:

jas sum makedonec od skopje i moderatore neko raboti ne mi se jasni i me nerviraat koga zobart da recam glupost. Site vikaat aticka makedonija antici makedonci aleksandar makedonski toa e mogu smesno nie da se sporeduvame so atikta i da se vrakame tolku nazad zaota sto sovremenite nacii nasekade vo svetot se sozdavvat vo srediot vek i smesno e da se vrakame tolku daleku.
E sega sto mislis dali imame mesto slovensko i dali postoelo preseluvanje od zad karpatite. a jazikot deka ni e od slovensko poteklo e e taka pa toa se uci i vo sredno vo makedonski jazik za sredno taka pisuva e sega ako ne ucele pogresno i uste gi ucat decat posto jaz zavrsiv stvarno ne mi jasno ali pogledni go ruskiot jazik i ke vidis deka ima slucosti so makedonskiot pa i mnogu se razbiraruskiot  znaci. A eden narod ne se gleda po genetikta nego po kulturata . i dosta vise so toa poteklo pa sigurno deka si posto sovremena makedonska, bugarska , srpska , grcka i drugii nacii i si imat svoja sovremema kultura i zatoa sme mnogu smesni .
a ako veke se vrame vo antikarta sto e glupost od kade vodi poteklo makedonskiot jazik i na koj jazik zboruvale antickite makedonci posto enda nacija najmogu se gleda po jazikot i eve sto pisuva vo makedoski jazik za sredno obrazovanie i ako toa e ne toco ako mak jazik kako i drugite nema slovensko poteklo togas kakvo ima da ne bidme smesni oti ako e taka toga ne postoi  ni amerikanska nacija oti se se koloni od evropa pa i jazik duri nemat anglisi zborat pa si se formirala sovemena amerikanska nacija i si posto kako takava so svoja kultura  ne se karaat za istorija se pameti lugeto ako e taka treba da se isokrat so englezite.
 
videte so pisuva vo makedonski jazik za zredno i kako moze jazikot vo slovenska  guopa da spaga a da nemame nisto slovensko ili i toa ne e tocno pa taka pa taka samite si se ucime. a sto ke receks za foklorot ako zaes nesto fala mogu-patriota sum golem ama koga slusam guposti mi ide da se otkazam od sekakva nacija uostalom site potekuvame od od adam i eva i gospod ne ima sozdadeno. Mesto site narodi od balanot zadnici da se druzime i da ja prezentirame sovremenata kulturata film teatar literatura slikarstvo pa i folklorot vo svetot nie se karame za istorija sramota.
 
so e be ova pisenje

-------------
I`m back in the game


Постирано од: ILCO
Датум на внесување: 04.Јули.2006 во 03:33
dobro moderatore ke mi odgovoris na  moeto izlaganje ili ne.FALA MNOGU

-------------
ILE


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 04.Јули.2006 во 22:44
Originally posted by ILCO ILCO напиша:

jas sum makedonec od skopje i moderatore neko raboti ne mi se jasni i me nerviraat koga zobart da recam glupost. Site vikaat aticka makedonija antici makedonci aleksandar makedonski toa e mogu smesno nie da se sporeduvame so atikta i da se vrakame tolku nazad zaota sto sovremenite nacii nasekade vo svetot se sozdavvat vo srediot vek i smesno e da se vrakame tolku daleku.
E sega sto mislis dali imame mesto slovensko i dali postoelo preseluvanje od zad karpatite. a jazikot deka ni e od slovensko poteklo e e taka pa toa se uci i vo sredno vo makedonski jazik za sredno taka pisuva e sega ako ne ucele pogresno i uste gi ucat decat posto jaz zavrsiv stvarno ne mi jasno ali pogledni go ruskiot jazik i ke vidis deka ima slucosti so makedonskiot pa i mnogu se razbiraruskiot  znaci. A eden narod ne se gleda po genetikta nego po kulturata . i dosta vise so toa poteklo pa sigurno deka si posto sovremena makedonska, bugarska , srpska , grcka i drugii nacii i si imat svoja sovremema kultura i zatoa sme mnogu smesni .
a ako veke se vrame vo antikarta sto e glupost od kade vodi poteklo makedonskiot jazik i na koj jazik zboruvale antickite makedonci posto enda nacija najmogu se gleda po jazikot i eve sto pisuva vo makedoski jazik za sredno obrazovanie i ako toa e ne toco ako mak jazik kako i drugite nema slovensko poteklo togas kakvo ima da ne bidme smesni oti ako e taka toga ne postoi  ni amerikanska nacija oti se se koloni od evropa pa i jazik duri nemat anglisi zborat pa si se formirala sovemena amerikanska nacija i si posto kako takava so svoja kultura  ne se karaat za istorija se pameti lugeto ako e taka treba da se isokrat so englezite.
 
videte so pisuva vo makedonski jazik za zredno i kako moze jazikot vo slovenska  guopa da spaga a da nemame nisto slovensko ili i toa ne e tocno pa taka pa taka samite si se ucime. a sto ke receks za foklorot ako zaes nesto fala mogu-patriota sum golem ama koga slusam guposti mi ide da se otkazam od sekakva nacija uostalom site potekuvame od od adam i eva i gospod ne ima sozdadeno. Mesto site narodi od balanot zadnici da se druzime i da ja prezentirame sovremenata kulturata film teatar literatura slikarstvo pa i folklorot vo svetot nie se karame za istorija sramota.
 


Се согласувам со те*е и еве да ти одговорам на прашањето.Значи вистина е се што учиме денеска и тука нема што да се порекнува но има доста пропусти и скокање на години и векови,ако убаво забележиш можеш да најдеш и дупка од неколку векови во нашата историја.Значи една нација неможе да изумре или да исчезне,може да се претопи или да превземе друг културен идентитет што нема врска со Националниот.Па види ги убаво писмата на Македонските револуционери од 18 и 19 век. тие во своите говори за слобода на Македонската нација секогаш ги спомнуваат Филип,Александар,Цар Самуил,Крале Марко и др. кои се од Средниот век па и порано нели.Од каде тие луѓе(Гоце,Карев,Ѓорче,Питу,Беровски,Малешевски) без историја и идентитет знаеле за овие Македонски херои.
Значи едно треба да ни е јасно пред Александар во Русија не постоеле Антички градови туку степи со номадски племиња тој ги изградил првите градови во Русија и зачнал култура.Погледајте во историјата на Русија колку Антички градови има во Русија и кои се тие.ЗНАЧИ ДА СЕ ЗНАЕ НЕМОЖЕ НА БИДЕ ДЕТЕТО ПОСТАРО ОД ТАТКОТО - тука е пропустот во Историјата,тука е грешката која ние ја увидуваме и ја знаеме,таа вистина што ја знаеме нема никогаш да умре бидејки е во Македонскиот народ не во книги или научни друштва - НАРОДОТ ЈА ЗНАЕ ВИСТИНАТА БИДЕЈКИ ПАМТИ.
Светилиштата во вид на "Камени Столици" ("Долмени") од Црна Лома или Илина Гора кај Осинчани - Скопско и комплексот од разновидни долмени од "Штерпа" близу до Богданци, како и најстариот неолитски обелиск од "Милисин" на подножјето на Кожуф Планина близу до Гевгелија се само непобитни праисториски сведоштва за континуитетот и разновидноста на материјалната култура на Македонија, чија територија била и долго време ќе остане привлечна за секој вид истражувачки работи и репер за проверка, споредба и ширење на другите светски цивилизации. Ваквиот македонски супстрат целосно го објаснува еволутивниот процес на македонската писменост, јазик и култура и овозможува да се објасни и степенот на материјалниот и духовниот растеж кој овозможил во историското време да се создаде, созрее и оформи во ИВ в.п.н.е. Големото македонско царство од времето на Филип II Македонски [359 - 336 г.п.н.е.) и Александар III Македонски [336 -323 г.п.н.е.) со територија од 3,8 милиони квадратни километри од Дунав до Северна Африка и од Јадран и Египет до Индија и Централна Азија со извонредната и незгасливата филозофија на синкретизмот за обединување на државите, народите, митологиите, боговите, обичаите итн., овозможувајќи да се шири на Исток и по целокупниот цивилизиран свет Големата македонска цивилизација, која перманентно се оплодувала со нови импулси. Тој македонски космополитизам најмалку 2336 години се шири, тлее и се распламтува независно од севозможните облици на притајување, приграбување, заборавање, присвојување, преиначување и приспособување од страна на подоцнежните цивилизации, империи, царства, држави и народи. Вековите и годините што изминале не биле секогаш наклонети кон афирмацијата на Македонската Цивилизација. По македонската доминација со светот [336 - 30 г.п.н.е.), дури во периодот на Второто историско македонско царство [таканареченото Византиско Царство), големиот Македонец од Таор - Управда, Вистинијан, Истинијан или Јустинијан И [527 - 565 г.н.е.) во 529 и 534 година успеал да го кодифицира супстратот на македонското право, кое во вид на Јустинијанов Кодекс со 4652 укази мораше да најде своја плодна почва и во таканареченото Римско Царство во кое само се завршувале отпочнатите големи проекти на Древната Македонска Цивилизација. Големиот историчар, писател и просветител Т'рп Руен [567 г.н.е.) е само уште едно сведоштво за способноста на Македонецот да се враќа кон корењата на своето потекло, да го модифицира македонскиот супстрат на писменоста и да го оплоди семето на македонското историско памтење во развојот на писменоста и културата на човештвото пред големите семакедонски и сесловенски просветители Св. Кирил, Св. Методиј и Св. Климент. Република Македонија и нејзиниот стручен и научен потенцијал не смее да си дозволи да го заборави или да го отстапи културниот идентитет на својот народ или да го промени ИМЕТО кое, како МАКЕДОНЦИ, го носиме најмалку од времето на зетот Пир М'кед'нзки или во постојано траење најмалку од околу 7.000 години. Древната, средновековната и современата МАКЕДОНИСТИКА треба да најде свое заслужено место во сите етапи на системот на образованието во Република Македонија. Сегашните и наредните македонски истражувачи треба да вложат напори да се ослободат од заблудите на 18, 19, и 20 век, т.е. на минатото, и аргументирано и убедливо најновите истражувања од областа на писменоста, јазикот и културата да ги вградат трајно во континуитетот на македонската цивилизација, да најдат свое заслужено место во сите публикации и средства за јавно информирање кај нас и во светот и на тој начин во третиот милениум да се фрли соодветна МАКЕДОНСКА СВЕТЛИНА на СЕ што е МАКЕДОНСКО за да се расветли најстарото жариште на цивилизациите – МАКЕДОНИЈА.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Само за Бугарите
Зошто ПР-ВО-СЛА-ВНА (со акцент на третиот слог од лево на десно)? Затоа што Македонците ПРВИ во Европа како ПРВО-СЛАВНИ го прославиле Господ Бог Исус Христ! Многу едноставно, нели? Во времето на - Светиот Апостол Павле во Македонија, не постоела ниту Албанија, ниту Бугарија, ниту Грција, ниту Србија, ниту Албанската, ниту Бугарската, ниту Грчката, ниту Српската православна црква, не постоеле ниту Албанците, ниту Бугарите, ниту Грците, ниту Србите! Постоела само МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНЦИТЕ! МАКЕДОНЦИТЕ по Библијата го повикале Светиот Апостол Павле да дојде во Македонија, а не во Албанија, Бугарија, Грција или Србија. Впрочем, тогаш и тие биле само Македонија, како што се и денес! Патем, за Македонците од Гевгелија до Солун Македонската црква е ПРВОСЛАВНА, а не ПРАВОСЛАВНА, бидејќи прво е исто што и пред второ, како што за ПРАВО велат ПРААВО а не ПРВО, поради што не е ПРААВОСЛАВНА, туку само и никако поинаку освен ПРВОСЛАВНА! И кога сме веќе кај христијанството - не ХРИСТОС бидејќи не сме ХРИСТОСИЈАНИ, туку ХРИСТИЈАНИ од ХРИСТ кому фанариотите го прекрстиле со додавката “ОС”, наведувајќи дека можеби е Грк како што не бил! Исто како со додавките “ос”, “ас”, “ес” или “ис” произведените грчки зборови од македонската архаична форма. Од род-родос, од од-одос, од гора-горос, од пат-патос, од друм-дромос итн. цел еден етимолошки речник на современиот литературен грчки јазик!
Ај сега


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 06.Јули.2006 во 10:44
Boogie
това название Първославна употребява ли се някъде другаде извън Македония?

Апостол Павел наистина е имал видение, в което един македонец го вика "Дойди в Македония и помогни ни." Това, не значи, че по онова време е съществувала нация.

В Деянията на светите апостоли се изброяват редица области - Македония, Ахайя (Гърция), Мизия, Витиния, Юдея, Галилея, Самария, Финикия, Кападокия, Понт, Азия, Фригия, Галатия, Памфилия, Египет, Ливия, Киринея, Рим, Писидия, Сирия, Киликия, Кипър и много други. Там не се прази разлика между град с околностите му, географска територия и царство (в момента не напълно независимо, а под властта на Рим). За колко от изброените области можеш да кажеш, че има (или е имало) и  нация с това име? Това просто е било териториалното разделение в Римската империя.


Да се върна на думата Първославна. Не смятам, че отговаря на истината, поне не в този смисъл, който ти представяш. Първата църква е била в Ерусалим. Там първо се е прославило Господното име. Освен това Христовите ученици са наречени християни за първи път в Антиохия (Д.А. гл. 11 ст. 26). Наистина Ерусалим и Антиохия не са в Европа, но не знам някъде по света да се отдава особено значение на такъв вид събития. За да не става недоразумение какво искате да кажете с това "първославна" ще трябва да споменете някъде в името и "европейска".

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 06.Јули.2006 во 15:12
Иди научи историја како треба па после скандирај пропаганди.. Малку на сограганинот Венилин да се метнеше..
Сте држеле окупација па мислите се е ваше...

-------------


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 06.Јули.2006 во 16:52
Наталия,

Струмица и още някои части от България (като Пиротско) са дадени на Сърбия след Първата световна война от стратегически причини - за да се затрудни нападение от страна на България и да се застраши столицата. (Межу Пирот и Драгоман има едни такива клисури и урви, които и сега са проблем за пътуващите в мирно време, а да не говорим при война. А от Драгоман към София е само поле.) При това по време когато на България е забранено да има собствена войска.

Тези райони не са отцепени от България защото в тях няма българи. Напротив, множество известни европейски личности оценяват този акт като откъсване на живо месо от тялото на България. През много села границата минава посредата даже през дворовете на хората. Къщите от едната страна, а полето и гробищата от другата. Семейства са разделени при по-нечовешки условия отколкото с Берлинската стена.

За тези райони не можеш да кажеш, че са били окупирани, защото никога не са били. И печатите на Елемаг са верни (отбележи и годините, все пак тогава не е имало никакви войни).

Чувал съм за един случай и ще се радвам някой да ми каже дали е истина.

Когато албанските бунтовници натиснаха Македония, която беше останала съвсем без оръжие и военни кадри, българите подариха няколко танка с боеприпасите. По онова време във вашия парламент някой от албанските депутати се оплакал, че в Македония има български войници защото раговорите между танкистите били на български. Тогава вашия президент Киро Глигоров казал "Нема нищо чудно защото танкистите са от Струмица, а те нали знаете са сите бугари, нихната мама".

Верно ли е това? Ще трябва да питам тези, които разказват за този случай да ми кажат повече подробности. Например, кога е станало това, кой е бил албанецът и т.н. Предполагам в такъв случай ще могат да се потърсят протоколите и да се види дали е истина. Но ще се радвам да ми кажете дали вие знаете нещо по въпроса.

Няколко думи към Елемаг.

Брате, не се ядосвай. Ако целта ти е да убедиш другите, че не разбират от история и са заблудени грешно си си направил сметката. Насила хубост не става. Който има уши да слуша, който има очи да гледа. Ако някой има интерес от алтернативно на официалното мнение може да отиде в българските форумии ще научи много неща.

Тук си гост (дори и да се чустваш като в къщата на дядо си) и не обиждай домакините. Виждаш, че и те както всички хора са чуствителни когато им се казва, че са заблудени. Така няма да ги убедиш в парвотата си. Най-много да ги убедиш, че ти и всички българи сме агресивни националисти.

Миналото е минало. Който не го познава рискува да го повтори откъм тъжната му страна. Настоящето обаче е друго и трябва да се разбираме като съседи и братя (в това, че сме братя всички сме единодушни, българите казват, че повечето македонци по произход са българи, а македонците казват, че българите са заблудени македонци Smile) ако искаме да вървим напред. Не трябва да хвърляме излишна енергия за да се караме. Виж какво става в Западна Европа - всички се стараят да строят заедно бъдещето независимо от бурната и кръвопролитна история.

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 06.Јули.2006 во 17:20
Zosto go tepavete "vasiot narod", "vasite braka" vo Makedonija, zosto gi macevte   i ubivavte dodeka bevme pod tatarska okupacija, ako sme vasi braka. Ako e toa vas narod? Zarem megu sebe se ubivate?


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 06.Јули.2006 во 17:38
Only_me,
В България има също много пострадали от официалните власти. Виж събитията през 23та, 25та, 41-45та.
В Македония без война колко хора си отидоха в Идризово? Не беха ли от вашия народ.

Гледам, че и ти (не само ти, както ти е името) си голям привърженик на татарската теория. Виж какво писах днес на Boogie по отношение на татарите и българите в http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4473&PN=3 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4473&PN=3 . Отнася се и за теб. Чакам отговор от някой.

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 06.Јули.2006 во 17:57
Nesto si zborel predhodno zosto nepisvualo ohrid tuku SOlun. Epa se ake ti objasnam Sv. Pavle ne stignal do Ohrid pa zatoa napisal Solun. Kaj i da bil za Makedonci zboruva, a i vo Stariot zavet istoto ke go najdes...no ima eden problem..
Te gledam mnogu ja koristis Biblijata, moze li da mi najdes koga Sv. Pavle gi poseti bugarite, neznam kako se vikase toa poslanie...Poslanie do Mongolite mozebi e...aj proveri pa kazi mi..a jas ke ti gi citiram potoa site tie poslania sto se do NAS; MAKEDONCITE!LOLLOLLOLClap


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 06.Јули.2006 во 17:58
Originally posted by venstar venstar напиша:

Only_me,
В България има също много пострадали от официалните власти. Виж събитията през 23та, 25та, 41-45та.
В Македония без война колко хора си отидоха в Идризово? Не беха ли от вашия народ.

Гледам, че и ти (не само ти, както ти е името) си голям привърженик на татарската теория. Виж какво писах днес на Boogie по отношение на татарите и българите в http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4473&PN=3 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4473&PN=3 . Отнася се и за теб. Чакам отговор от някой.

Поздрав,
Венелин
Nemi odgovori na prasanjeto ama nema veza...Mesas zabi i babi!! Kako i sekoj pat sto pravite koga neznaete da odgovorite!!!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јули.2006 во 22:19
Само го чекав ова но неможам да се изнасмејам на она Славјанско - Блгарски јазик.На тој јазик зборат и Русите нели не само Бугарите а видиш на Македонскиот јазик зборат сите Славјани тука е разликата во јазичните подрачја.
А за црквата можете само да сонувате бидејки Охридската Архиепископија постои од 4 век. а тогаш Татаро Чувашките хорди незнаеле да зборат Македонски како денеска а камоли да се молат на еден Бог.

Петко Рачов Славејков фебруари 1874 год., ”Две писма”


”Ваше блаженство

Во Солун пристигнав на 14 минаитот месец вечерта.
Веднаш успеав да се сретнам со сите поважни месни и некои други лица од другите македонски градови.

За ова време додека сум во Македонија јас го констатирав она што од поодамна го знеме и за кое пишувавме пред три години. И сега како и тогаш , како и пред дваесетина години, станува збор за македонското прашање.

Во разговор со некои македонски ”патриоти” разбрав дека ова движење, кое пред само неколку години беше голи зборови, сега е јасно прецизирана мислата: Македонците не се Бугари и тие упорно настојуваат без оглед на цената , да се здобијат со одделна црква. Во тој свој партикуларизам имаат подршка од некои црковни високодостојници во Цариград, особено од Високопросветениот Натанаил Охридски, Панарет Пловдивски, Анхимандритот Харитон Карпузов.

Во текот на овој месец дознав од доверливи извори дека секојденевно пристигнуваат писма од Цариград до солунската општина, од каде што се испраќаат до другите општини во внатрешноста. Писмата се пишувани во тој дух. Едно такво писмо, кое солунската општина и го испратила на воденската, ги повикува воденочани да ја прекинат секаквата врска со егзархијата додека не се реши македонскот црковно прашање, зашто како што велат тие ”сега е моментот”.

Особена активност во ширењето на идејата за обнова на Охридската архиепископија покажа нам познатиот Кузман Шапкарев од Охрид, кој постојано скита од Охрид до Кукуш и обратно, не знам ни чии патни трошоци. Не помалку е активен и господин Димитар Македонски, ”македонски учебникар” кој прима плата како учител на eгзархијата и од овдешните лазаристи како учител.

Поради таквите неразумни проповеди од страна на македонските патриоти - дека црковното прашање е решено само во корист на Бугарите, во народот се појави нерасположение кон епархиите во Дунавскиот и Едренскиот вилает и зависта поради пораното будење на Бугарите. Особено се чуствува голем отпор против источнобугарскиот говор во литературата.

Општ впечаток е дека овдешните сметаат оти Македонците се навредени од решавањето на црковното прашање во корист на крајдунавските и тракиските Бугари. Тоа нерасположение веќе прерасна во недоверба спрема егзархот и неговата висока ерархија, и е оформена мислата за истакнување на месното македонско наречје како литературен јазик, како и создавање на македонска ерархија.

Посебно внимание, ваше Блаженство, треба да се обрне на неговото високопросвештенство Натанаил, кој им ветува на месните луѓе штом ќе дојде во својата епархија, оти ќе превземе чекори за обнова на Охридската архиепископија.

Прашањето на дедо Нил е мошне деликатно. Како Егзархиски пратеник, тој како најинформиран ги шири гласовите за спогодбата со Патријаршијата...”
Петко Рачов Славејков фебруари 1874 год.:

"...Имам личен впечаток, Ваше блаженство, дека некој тука не моли за вистинска унија со Римокатоличката црква. Таа треба да биде средство за обнова на Охридската архиепископија. Ова го чуствуваат и католичките средини и затоа немаат голема доверба во луѓето со кои преговараат. Затоа сметам дека не е доцна да се дејствувa. Предводи Кукуш, по него иде Дојран, сочуствува Струмица, Малешево. По нив клинкаат солунските , мелничките, серските, драмските села.

Агентите и приврзаниците на унијата во разговорот што го водев не случајно сметаат дека само преку унијата може да се постигне разрешување на македонското прашање. Тие зборуваат за македонското прашање врз црковна основа, но истовремено ги потхрануваат стаите сепаратистички тенденции кај Македонците преку Унијата да се создаде една нова етничка област. Веќе и во комуникациониот јазик на македонските дејци се зборува за македонското движење под кое треба да се подразбира независно национално и црковно помирување.”
Друго доста добро сочувани докази за Македонската борба за независнос противТурското,Српското и Бугарското угнетување.

1). "Александар Велики и идеала на Македонците" ("Автономна Македония", II, 76, София, 1922, c. 2-3)

2). "Няколко думи бърху Македонцкия произход на Аристотеля" ("Автономна Македония", II, 91, 27.XI.1922, c. 1-2 : Dr. T. Grecow, Quelques notes sur l'origine macedonienne d'Aristote", Bulletin pour l'independence da la Macedoine", I, 4, Geneve, Janvier 1922, 47).

Овоj предан Македонец продолжил неуморно да работи на прикажувањето на континуитетот на македонската нациjа од антиката дио денес. Во 1924 година, виенскиот весник "Македонско сознание" обjавил во четири продолжениjа "Кратка историjа на Македониjа" во коjа го дискутира тоj континуитет ("Македонско съзнание", I, бр. 2, 6, 7 и 9, Виена, 1924, с 4).
Подготвувачите на македонската национално-ослободителната борба биле инспирирани од нашите антички предци како нужен фактор за мобилизациjата на свеста на Македонците. Мошне укажувачко е писмото на д-р Трифун Греков од Женева напишано на 11. X. 1922 година до раководителот на Македонската федеративна партиjа во Софиjа, Н. Jуруков, во кое мегу другото се вели:

"Бев испратил статиjа до "Автономна Македония" за Александар Велики за да биде публикувана како подлисник; настоjчиво молам за неjзиното публикување. Од капитално значење е да jа сврземе нашата кауза со старата историjа на Македониjа..."

(Н. Киров Майски, В строя за Македония - Исторически факти, бележки и документи, I, София, 1957, 110а - ракопис во АО на ИНИ, Сл. IV, 192/I).

"Македонци!

Сетете се за светскиот победител, за светската слава на Македониjа - великиот Александар Македонски; сетете се храбриот Цар Самоил, македонскиот великан, за прекрасниот Марко Крале, општословенcкa слава - дека во нив текла македонска крв; тие од не*есните височини бдеат и го благословуваат нашето започнато дело. Да се покажеме достоjни нивни потомци[...]"


"Рaд македонских комитета," Браник, XVIII, 131, Нови Сад, 26.IX / 9.10. 1902, стр. 2.

Има уште такви, кои денешните жители на Македониjа не ги сметаат ни за Срби ни за Бугари, туку за посебна народност, вероjатно наследници на старите Македонци..."

(Jаков Слишковиќ, "Албаниjа и Македониjа", Сараево 1904 година, стр. 160)
"...Когато нам се налага да предприемем защитата на угнетените македонци, ние требва на радо сърце да направим това. Нам тука ни е твърде охотно да отбележим, че Александар Великий, тоя цар на вселената, е засвидетелствувал добродетелите на славянското племе, когато е казал, че славяните носат геройски сърца и поради това заслужават да носат великото име славяни, което ще рече славни.

Преди да издъхне тоя велик, наш завещател заявил,че проклина всекиго който за напред би злословил славчните. За всичките войнствени качества техни, той им завещал всичките земи от Адриятическо море до океана на вечите ледове. Освен това, той заклел не*есните си покровителои да пазят од нещастия и постоянно да се притичат на помощ на дванадесеттех князе, потомци на дванадесеттех негови другари.

Сега, ако македонците не са в положение сами да спрат техното истребление и да подобрат свойата участ, то Българите, Сърбите, Черногорците, и другите славяни са дължни да се притекат на помощ на тия братя по кърв и вера, на тия които са родени от "майка дойна" [Македония] и откъдето са излезли най-знаменитите начала и светила... "


("Автономна Македония" I, 9, София, 30.VIII.1903, cтр. 1)


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 01:23
Originally posted by only_me only_me напиша:

Sv. Pavle ne stignal do Ohrid pa zatoa napisal Solun.


only_me,
Тук не те разбирах. Моля за пояснение. Как и кога Охрид се е издигнал до такова ниво, че там, а не в Солун или Филипи, да е центърът на по-късната архипиескопия?

Originally posted by only_me only_me напиша:

Te gledam mnogu ja koristis Biblijata, moze li da mi najdes koga Sv. Pavle gi poseti bugarite, neznam kako se vikase toa poslanie...Poslanie do Mongolite mozebi e...aj proveri pa kazi mi..a jas ke ti gi citiram potoa site tie poslania sto se do NAS; MAKEDONCITE!LOLLOLLOLClap


Няма апостолско писмо до българите. Прав си. Няма и до германците, испанците и руснаците. Но това не ги прави по-лоши християни или втора класа народи. Просто тези народи не са били в района на действие на апостолите.

В първото си писмо до Солунците (или солуняните) Павел ги хвали за усърдието, с което се отдават за вярата и ги дава за пример.

Това го пожелавам  и на вас и на нас. На всички, които се наричат християни.

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 01:32
neznam dali e ova za vo ova tema no imam prasanje do NAS
koga bugarite kje recat nie sme sshti hora
ZASTO MIE SE VREGJAME PORADI TOA?
neli e sramno ako so toa ja ismejuvame nivnata nacija

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 01:39
Originally posted by only_me only_me напиша:

Nemi odgovori na prasanjeto ama nema veza...Mesas zabi i babi!! Kako i sekoj pat sto pravite koga neznaete da odgovorite!!!


only_me,
за кога говориш? за 41-44та ли?

не мога да ти кажа защо са избити тези хора. Не знам и какви са били по народност и политически убеждения. Не знам и колко са били. Ще се радвам да ми кажеш.

При всички случаи е жалко да се погуби нечий човешки живот.

Знам как слушах със зяпнала уста дядо ми когато разказваше как при Драва убил на щик един немски автоматчик. Тогава се чудех защо не разказва повече за геройствата си през войната. Сега мисля, че знам. Мисля, че не се е гордеел с това, че му се е наложило да убива. За това, че са го поставили в ситуация или него да го убият или той да убие. Все пак онзи човек е бил може би баща, съпруг и със сигурност син на някоя нещастна майка.

Знам и за злодействата извършени от българи, сърби и гърци по време на балканските войни. Не ме утешава фактът, че в анализите на войните се казва, че от всички виновни българите са най-малко виновни.

Не знам дали имате време да четете художествена литература, но ви препоръчвам Йордан Йовков, наречен с право Душеведецът.

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 01:41
VENSTAR BRATKO
ZIVEJ MI 100 GODINI I TI I TVOJATA FAMILIJA
A NIE DA ZBORUVAME ZA POHUBAVI TEMI
ZA DRUZENJE ZENI I PESNI MOIT?

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 01:43
Boogie,
ей затова те уважавам. Благодаря ти за Славейковите писма и другите материали. Не съм ги срещал досега.

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 01:52
TE PITVAM NESTO BUGARIN
MENE TUK SEGA MI E DOSADNO A TEBE?

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 03:27
Originally posted by mikus mikus напиша:

TE PITVAM NESTO BUGARIN
MENE TUK SEGA MI E DOSADNO A TEBE?


Mikus,
и тук ли да говорим за жениSmile

Не ми е досадно. Даже съжалявам, че нямам сили да прочета всички интересни материали, които ми пуска Boogie.

Прав е Соломон
"А колкото за нещо повече от това, сине мой, приеми увещание,
Че правене много книги няма край,
И много четене е труд на плътта." http://bgbible.com/paralel/bible.php?r=bc&b=ecclesiastes&c=12&v1=12&c1=1 - Еклесиаст 12:12

Хайде аз отивам да се паркирам.
Лека нощ на теб и всички останали,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Јули.2006 во 02:50
А види го http://www.makedonika.org/NarodnaVolja/about.html - ОВА ОВДЕ

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 08.Јули.2006 во 13:09
    Искам да попитам какви по народност са:
1.Кузман Шапкарев 2.Лазар Кулишев 3.Михаил Апостолски
Някой може ли да ми отговори на този въпрос?


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Јули.2006 во 21:07
Македонци се по националност гарант како и Христо Ботев абе ГАРАНТ

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Јули.2006 во 23:08
БИСТРИШКИ, "30ШТ0 НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ СМЕ ОДДЕЛНА НАЦИЈА"
Декември 1934 г.

Одговорот на тоа прашање е пред се од огромно политичко значење. Познато е дека како бугарскиот, така и српскиот и грчкиот империјализам го одрекуваат постоењето на македонската нација. Според првиот, Македонците се „најдобриот дел од бугарската нација". Според вториот, Македонците се „чисти Срби", а според третиот, Македонците се „словеногласни Елини". Така, секој од тие наши поробувачи го „оправдува" задржувањето под свое ропство на соодветниот поробен дел од нашата татковина и истовремено ги оправдува претензиите за завладување на цела Македонија.
За да ги разобличиме тие маневри на поробувачите и да покажеме дека тие немаат никакво право над Македонија, да ја попречиме нивната асимилаторска политика и да водиме доследна борба за извојување на правото на самоопределување на македонскиог народ до неговото издвојување од бугарската, српска-та и грчката империјалисгичка држава и неговото обединување во самостојна независна република на работниот македонски народ, ние Македонциге треба високо да изјавиме дека не сме ниту Срби, ниту Грци, ниту Бугари, туку сме оддепна македонска нација која се бори за своето национално ослабодување и одделување на своја македонска држава. Се разбира, тоа не треба да го правиме само од полигички причини. До колку македонската нација не би постоела, не би можеле да говориме за таква. Меѓутоа, таа е на лице и нејзиното постоење треба да им се предочи на сите. N8 таков начин до голем степен тоа ќе ја олесни нашата националноослободителна борба.

Во Македонија постојат сите елементи на една самостојна македонска нација, со своја територија и економска целост, со свој јазик и општ национален карактер и со своја македонска историја.

1. Територијата на Македонците е одделна од територијата на грчката, српската и бугарската нација. Таа има утврдени географски етнографски граници меѓу реката Места, планините Родопи, Рила и Шар, реката Дрим, планината Грамос, реката Бистра и Егејско Море со пространство од 65 илјади кв. километри. Тоа што денеска Македонија е распарчена - тоа е резултат на империјалистичките мировни договори. „Раскинувањето на единствената македонска територија на делови и нивното приклучување кон териториите на бугарската, српската и грчката држава е на-силно".

2. Економски Македонија претставува една целина одделена од државите што ја владеат. Уште под власта на Турската империја Македонија тргна по патот на својот самостоен развиток по доцна, но независно од Србија, Бугарија и Грција. Ниту една од последниве немаше тесни економски врски и општи трговски па-тишта со Македонија, иако се наоѓаа заедно со неа, во рамките на една и иста држава - Турција. А, со појавата на капиталистичкото стопанство и во Македонија овде се создадоа внатрешни трговски патишта и пазари со еден општ и главен ценгар - Солун, а не Белград, Софија или Атна.
Насилното распарчување на стопанската целина на Македонија на три дела и нивното присоединување кон три туѓи економски единици - Србија, Бугарија и Грција - се одрази катасгрофално врз стопанството на Македонија. Катастрофален пример за тоа претставува и денешната положба на Солун, којшто, откако беше откинат од својата природна економска заднина источна и централна Македонија, сосема опадна, и од првостепено пристаниш-те на Егејско Море се претвори во жалосен спомен на богат неодамнешен трговски центар. Денеска веќе Солун се наоѓа на трето место во споредба со Атина и Пиреја. Истата судбина ја имаат доживеано и Битола, Охрид и сите други градови во централна и југозападна Македонија, кои, откинати од природниот солунски пазар, се принудени да се служат со за нив неприродниот тр-говски пат кон Белград. Во иста положба е и Македонија под бугарско ропство, стопанскиот просперитет на која е тесно поврзан со трговските патишта кон Серес, Драма, Кавала, Солун и Струмица, а не со Софија-Видин и Пловдив-Бургас.

3. Јазикот на луѓето што ја сочинуваат македонската наиија е словенски, со особен дијалект - македонски. Тој јазик е заеднички за нив. Различните провинцијални (т.е. дијалектни - б.р.) нијанси во македонскиот јазик се резултат на неизживеаните остатоци од некогашната родовска и феудална распокинатост на Македонија. Меѓутоа, провинцијализмот на овој јазик се покрива со еден општ македонски словенски дијалект по кој секој го разликува Македонецот од Србинот, од Бугаринот, од Русинот и од секој човек од која и да е друга словенска нација. Провинцијалните нијанси во јазикот уште не се ликвидирани дури ни кај најразвиени-те нации а не кај македонската нација којашго е национално по робена, не е организирана во своја национална држава и уште не изградила литературен јазик.

Освен по дијалектот (т.е. по своите особености -б.р.), македонскиог јазик се разликува од српскиот и бугарскиот и по тоа што во него старословенскиог елемент е многу позачуван и со држи повеќе зборови што ги нема во јазиците на соседните и на другите словенски нации.
Бугарските и српските великодржавни шовинисти ја користат блискоста на македонскиот јазик со јазиците на нивните нации за да тврдат дека Македонците се „дел од бугарската нација" или „чисти Срби". А ние Македонците не сме ниту едното, ниту другото. Ние не сме „тесто од кое сешто може да се измеси", како што беше изјавил Цвииќ, еден од агентите-историчари на српската завојувачка политика. Ние сме одделна нација. Сличноста на нашиот јазик со бугарскиот и српскиот е обична сличност меѓу јазици на блиски, но самостојно развиени нации. Таква сличност на јазиците постои помеѓу Русите, Украинците и Белорусите како и помегу Хрватите, Црногорците и Србите, но наспроти тоа тие претставуваат одделни нации.

Великобугарските шовинисти особено спекулираат со фактот дека македонскиот јазик е поблизок до бугарскиот отколку до српскиот и тоа им служи како аргумент во нивните тврдења дека Македонците се дел од бугарската нација. Аргументот им е крајно неоснован, зашто и Хрватите по јазик се многу поблиски до српската отколку до чешката нација.

При тоа се знае дека не е само јазикот што ја определува нацијата. Дури и еднаков да биде јазикот на Македонците со овој на Бугарите тоа уште не значи дека ние Македонците сме „дел од бугарската нација", кога живееме со поколенија на друга терито-рија, претставуваме одделна стопанска целина, имаме своја историја, специфични нарави, обичаи и така натаму. Англичаните, Ирците и Американците од Соединетите Американски Држави на Северна Америка говорат на еден и ист јазик, но се одделни нации.

4. Четвртата по ред заедничка особина за луѓето што сочинуваат одделна нација е националниот карактер, во тој број и македонската нација. Еднакви се нивните нарави, обичаи, игри, песни, ора и другите народни умотворби коишто повеќе или помалку се разликуваат од (оние на) српската, бугарската и другите словен-ски нации. Елементите на самостојниот национален карактер на Македонците се толку силни, што наспроти националното угнетување во Македонија тие никогаш не престанале да се пројавуваат. По вечеринки, свадби, имендени итн. тие постојано се пројавуваат и среде емигрантско-бегалските маси во Бугарија, Америка и секаде каде што има такви.
Сите тие елементи, земени заедно, ја составуваат македонската нација. Тие се непобитен доказ за тоа дека ние, Македонците, не им припаѓаме ниту на српската, ниту на бугарската, ниту на грчката нација, туку сме одделна нација.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 01:04
[QUOTE=Boogie]
Македонци се по националност гарант

тогава вижте какви ги пише този гарант Кузман Шапкарев:

    

А ето и гаранция от Лазар Кулишев:



А това е от бащата на Михаил Апостолски:

    

и ето сапун за нечисти съвести защото това е също история и то истинска в документи:



Пред фактите мълчат и боговете


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 10:53
Браво бе па ти си бил навистина Бугарски Колумбо откриваш невозможни работи демек незнаеме дека Македонија била под Бугарско ропство во тоа време и луѓето на кој да се обраќаат на Турскиот султан можеби.Ете пак смешки а Ботев што у центар на Солун се качил на клупа и викал Македонија на Македонците (има видео запис за тоа) што е Ботев по националност Бугарин или Македонец.
Пуста желба Бугарче Пуста желба имаш но недоделкана


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 11:03
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Браво бе па ти си бил навистина Бугарски Колумбо откриваш невозможни работи демек незнаеме дека Македонија била под Бугарско ропство во тоа време и луѓето на кој да се обраќаат на Турскиот султан можеби.Ете пак смешки а Ботев што у центар на Солун се качил на клупа и викал Македонија на Македонците (има видео запис за тоа) што е Ботев по националност Бугарин или Македонец.Пуста желба Бугарче Пуста желба имаш но недоделкана

    Не знам какво робство сънуваш но прочете ли какво пише а вземи прочети/нали можеш/защото това са докумнети а не празни приказки.Все пак говорим за история а не митология или там каквото щеш.Естествено че ще се обърнат към цар Борис но не това е важното а .......
прочети документа и виж дали там не се споменава някаква народност която се различава от твоя гарант.Понеже се занимаваш с история трябва да обрънеш внимание не само това което пише в началото но и в самия текст.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 11:28
Па да за таа историја вие немате познавање него само терате така како што ви одговара него нема врска иначе Македонија е поробена од Бугарското Царство по балканските војни и сеуште има еден окупиран дел-Пиринска Македонија.

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 11:38
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Па да за таа историја вие немате познавање него само терате така како што ви одговара него нема врска иначе Македонија е поробена од Бугарското Царство по балканските војни и сеуште има еден окупиран дел-Пиринска Македонија.

    Пак ти казвам не говоря за окупации и други работи тука не сме на едно мнение и нито ти можеш да ме убедиш нито пък аз те*е макар че мога да ти извадя и снимки от онова време.
Въпросът ми беше от каква народност са горепосочените.И понеже в документите пише а на теб май не ти харсва какво пише вътре за тяхната народност започна да разтягаш локуми за окупация робство и прочие. Недей така уважавай противника


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 11:45
Почитувам јас се па и меѓународни конвенции но ти не почитуваш народност како што кажав претходно во 21 век кога луѓето се декларираат како Македонци со доказ за нивната историја и култура,јазик и писмо ти ме убедуваш дека тоа не е можно ти кој тврдиш дека твојата нација 5 пати до сега ја сменила националната предодредба за да стане Бугарска денес.Видиш и ние Македонците може да тврдиме дека Бугарите не постојат како што кажав има снимка од Ботев кој извикува МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ па дали тој е Македонец,има цар кој е со германско потекло па тврдите дека е Бугарин или луѓе(Македонци) кои во окупирана средина мора да кажуваат дека се Бугари или Срби.Добро е барем Бугарите за разлика од Србите не ги терале Македонците да носат Шајкачи и да се прекрстуваат


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 12:00
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Почитувам јас се па и меѓународни конвенции но ти не почитуваш народност како што кажав претходно во 21 век кога луѓето се декларираат како Македонци со доказ за нивната историја и култура,јазик и писмо ти ме убедуваш дека тоа не е можно ти кој тврдиш дека твојата нација 5 пати до сега ја сменила националната предодредба за да стане Бугарска денес.Видиш и ние Македонците може да тврдиме дека Бугарите не постојат како што кажав има снимка од Ботев кој извикува МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ па дали тој е Македонец,има цар кој е со германско потекло па тврдите дека е Бугарин или луѓе(Македонци) кои во окупирана средина мора да кажуваат дека се Бугари или Срби.Добро е барем Бугарите за разлика од Србите не ги терале Македонците да носат Шајкачи и да се прекрстуваат


Пак не ми отговори явно не щеш но хайде мир да има,колкото до царя че бил германец а се пишел българин,ти казах да го питаш .Всеки е такъв за какъвто се има и ако ти речеш че си занзибарец примерна каквото и да ти кажа няма да те убедя че си македонец.Те за това ми е приказката защото тези Лазар Кулишев,бащата на михаил Апостолски а и не само те пишат че са българи ти с какво право им викаш македонци.Разбра ли ме не че искам да обидя някого но все пак имам право.
    


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 12:07
Пак ке повторам луѓето значи биле во затвор затворени како политички водачи од страна на Биугарскиот окупатор,нивните родители го молеле царот за слобода на нивните деца дали ти мислиш дека тие луѓе требале додатно да го налутат царот и да кажат дека се Македонци или понизно да пишат Бугари(чисто за да направат кеиф).Значи тоа се Македонци кои во незгодна лоша ситуација морале да напишат дека се Бугари за да ги спасат своите деца па Гоце цело време се преправал у турчин за да ги излаже турците во време на Македонската револуција под турско но тоа незначи дека е Турчин или Гоце Делчев е Турчин а?
Иначе се оддалечивме од темата Прашањето беше до Бугарите значи каква националнос денес во 21 век сте вие Бугарите и колку стара нација сте вие.Значи со денешниот народ,цар,територија,јазик,култура колку е стара Бугарската нација


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 12:31
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Пак ке повторам луѓето значи биле во затвор затворени како политички водачи од страна на Биугарскиот окупатор,нивните родители го молеле царот за слобода на нивните деца дали ти мислиш дека тие луѓе требале додатно да го налутат царот и да кажат дека се Македонци или понизно да пишат Бугари(чисто за да направат кеиф).Значи тоа се Македонци кои во незгодна лоша ситуација морале да напишат дека се Бугари за да ги спасат своите деца па Гоце цело време се преправал у турчин за да ги излаже турците во време на Македонската револуција под турско но тоа незначи дека е Турчин или Гоце Делчев е Турчин а?Иначе се оддалечивме од темата Прашањето беше до Бугарите значи каква националнос денес во 21 век сте вие Бугарите и колку стара нација сте вие.Значи со денешниот народ,цар,територија,јазик,култура колку е стара Бугарската нација

Колко е стара българската народност? Първо трябва да видим как се е образувала българската държава кои са били етносите които участвуват в този процес на формиране на народността:а именнто Седемте славянски племена в Мизия,прабългарите на Аспарух и местното трако-римско население.Годината е 681 а мирния договор с Византия води до създаването на нова държава която после наред с Византия ще играе важноа роля във политическата история на Югоизточна Европа.Така че дъжавата ни се е появила преди повече от 1300 години а народността се е образувала като един процесна сливане на тези 3 етнически компонента процес продължил онт 681 година до началото на 10 век но все пак виж кои са тези които създадоха държавата и и дадоха своето име:прабългарите-велик народ имал свои държавни традиции и преди това.
Чети тука:
     http://protobulgarians.com/ - http://protobulgarians.com/


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 12:44
Е добро како сега ми шеташ од 100 на 200 год разлика значи за Бугарската нација е дозволено да ги има сите Балкански национални приливи и ден денеска пак да е тоа Бугарија.Значи ние у Бугарија имаме национална историја од Траки,Римјани,Татари,Словени,Авари и др. сето тоа кога ке го собереш добиваш производ Бугари ако точно го разбрав текстот.Но една работа не ми е јасна за разлика од Бугарите Србите си тврдат дека се Словенско население и нова нација на Балканот која се доселила од зад Карпати значи нив воопшто не ги интересира кои биле тие Словени и каква им била територијата,царот,ханот,кнезот туку си направиле историја на Србија значи од почеток на Српската држава па до ден денес истот го прават и Македонците значи нас не ен интересира од каде дошол принц Македон кој бил и каква му била територијата и титулата битно се населил на Балканот и Македонците во континуитет постојат,Румуните истото го тврдат како и Србите и Македонците,Албанците и Грците истото значи сите се сведуваат на една етничка припадност додека Бугарите ги апсорбираат сите Етникуси во нивната нација и денес кога ке прашаш еден Бугарин што си ти он незнае да каже дали е Бугарин,Циган,Турчин,Влав,Грк или др. па решете се бре што сте конечно никој не сака да ви кажува кои сте и што сте но неможе да сте производ од се ако е така ако станувате производ од се тогаш сте прилично нова нација(Бугарска) на Балканот дури понова и од Српската нација.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 13:32
Не одговара нешто а??????????

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 14:02
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Е добро како сега ми шеташ од 100 на 200 год разлика значи за Бугарската нација е дозволено да ги има сите Балкански национални приливи и ден денеска пак да е тоа Бугарија.Значи ние у Бугарија имаме национална историја од Траки,Римјани,Татари,Словени,Авари и др. сето тоа кога ке го собереш добиваш производ Бугари ако точно го разбрав текстот.Но една работа не ми е јасна за разлика од Бугарите Србите си тврдат дека се Словенско население и нова нација на Балканот која се доселила од зад Карпати значи нив воопшто не ги интересира кои биле тие Словени и каква им била територијата,царот,ханот,кнезот туку си направиле историја на Србија значи од почеток на Српската држава па до ден денес истот го прават и Македонците значи нас не ен интересира од каде дошол принц Македон кој бил и каква му била територијата и титулата битно се населил на Балканот и Македонците во континуитет постојат,Румуните истото го тврдат како и Србите и Македонците,Албанците и Грците истото значи сите се сведуваат на една етничка припадност додека Бугарите ги апсорбираат сите Етникуси во нивната нација и денес кога ке прашаш еден Бугарин што си ти он незнае да каже дали е Бугарин,Циган,Турчин,Влав,Грк или др. па решете се бре што сте конечно никој не сака да ви кажува кои сте и што сте но неможе да сте производ од се ако е така ако станувате производ од се тогаш сте прилично нова нација(Бугарска) на Балканот дури понова и од Српската нација.
Кои може да аже тука на Балканския полуостров откъде произходжда неговия род.Че тука са живели много наароди:пеони,траки,илири,даки,римляни,елини,вестготи,
славяни,прабългари,печенези,нормани,латини,авари,кумани,
турци,черкези,аромъни не съм нацист да казвам че има чиста нация просто българската народност е образувана от 3 компонента не че няма и други но тези са в основата:славяни,прабългари и тракоримляни.За това какъв народ сме говори езика който е славянски което е доказателство че славяните са най-многобройния от тези три компонента и всички останали са се претопили във тях.
Пример за нарастналото влияние на славяните са имената на потомците на хан Крум :Воин,Звиница и хан Маламир/това са славянски имена/Така че когато се образува държава с името Българияпрез 681 на картата на Европа няма нито една от съвременните европейски държави.Не се и съмнявам че произхода ми е славянски както и твоя .
А колкото до славяните тяхната прародина е в Централна Европа - в басейна на Одер и Висла,междуречието на Днепър и Буг и Южна Белорусия/виж какво пише за лужицката култура/ по късно те се разделят на 3 групи:ветети,анти и славини.През IV век те започват да се разселват на запад,юг и изток под влияние на Великото преселение на народите както и увеличаването на броя на населението като през втората половина на V век стигат до дунавската граница на Източната римска империя след което започват да нападат Балканския полуосровв началото на IV век като това продължава и по късно което принуждава император Юстиниян I да им позволи/на антите/ да се заселят на територията на империята като федерати.
Бунтът на византийската дунавска армия през 602 слага край на усилията на империята да спре славянските нападения и след тази година славяните масово се заселват на юг от река Дунав.Славянските племена които обитават земите на днешна Северна България са северите и съюза на седемте племена.Други като езерци и милинги стигат чак до полуостров Пелопонес.Към южнославянската българска група спадат и :смоляни,ринхини,струмци,драговити,березити,ваюнити,
сагудати,велегезити,тимочани,моравци,абодрити,браничевци и др.това е мнението на съвременната историческа наука

    


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 14:12
Јас несакам да те навредам или да тврдам дека Бугарската нација не е производ од сите тие народи но сепак тоа се Бугари на крајот нели е сега ти мене ме убедуваш дека производот на Македонската нација не постои значи не постојат Македонци,Македонски јазик,писмо,историја и др. епа не е тоа фер и се додека ти ме негираш мене јас ке те негирам те*е ако сакаш и до утре сабајле и назад повторно убедувај ме но јас и уште 4,5 милиони луѓе во Македонија и надвор од неа се чувствуваат како Македонци со Македонска национална свест и совест и ти тука ништо неможеш да смениш.
И на сите тие твои карти од 600 г. 900 г. 1200 г. и понатака јас имам постари карти од твоите бидејки Македонската нација е најстара нација на Балканот и тоа можеше внимателно да го прочиташ од артиклот за Кокино но тоа не ти одговараше.Епа наздравје Бугарин или како и да е.....


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 14:40
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Јас несакам да те навредам или да тврдам дека Бугарската нација не е производ од сите тие народи но сепак тоа се Бугари на крајот нели е сега ти мене ме убедуваш дека производот на Македонската нација не постои значи не постојат Македонци,Македонски јазик,писмо,историја и др. епа не е тоа фер и се додека ти ме негираш мене јас ке те негирам те*е ако сакаш и до утре сабајле и назад повторно убедувај ме но јас и уште 4,5 милиони луѓе во Македонија и надвор од неа се чувствуваат како Македонци со Македонска национална свест и совест и ти тука ништо неможеш да смениш.И на сите тие твои карти од 600 г. 900 г. 1200 г. и понатака јас имам постари карти од твоите бидејки Македонската нација е најстара нација на Балканот и тоа можеше внимателно да го прочиташ од артиклот за Кокино но тоа не ти одговараше.Епа наздравје Бугарин или како и да е.....


А така може и да караме до утре просто няма смисъл да те убеждавам повече а за документите и литературата моите аргументи са много по силни но няма смисъл като си толкова ентусиазиран па вземи върви в София във Националния исторически музей хем ще го разгледаш хем ще имаш възможност да припечелиш 1000000 евро като се срещнеш с проф.Божидар Димитров и му представиш доказателства за съществуването на македонски език и нация преди 20 век.Ето ти начин да си оправиш живота .

Тагава поне ще имаш повод да почерпиш за добрата идея
    
     


    


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 14:44
Посилни се моите нели ,документ е документ но мојот е Македонски

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 14:49
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Посилни се моите нели ,документ е документ но мојот е Македонски

    Ако е само македонски не чини важно е да са много и от разни източници а такива аз имам дори такива дето не си подозирал че съществуват но пак казвам не държа да се карам ти си си ти бъди си македонец или какъвто щеш но не ми казвай че си най великия.Просто си един от нас тези които живеем на Балканите и сме съседи но май не държите да бъдем приятели....Както и да е щом казваш наздраве а онова за Божидар Димитров си помисли.

Искам да ми кажеш какво е твоето мнение по това което го видях тука ама го прочети внимателно и недей бърза с квалификацията ,това са стенографски протоколи които ме хвърлят в дълбок размисъл.Тка че прочети и ми кажи мнението си но пак казвам това не е фалшификат а истина/виждал съм оригиналите/Чети:
   
     http://www.promacedonia.org/ik/ik_2.html - http://www.promacedonia.org/ik/ik_2.html

А ето и мнението на един специалист:

   
     http://www.promacedonia.org/ik/ik_3.html - http://www.promacedonia.org/ik/ik_3.html


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 22:09
Добро е што се размислува така како што пишува и е многу добро што може да се види како Бугарите сваќаат дека јазикот на сите нас оде на балканот ни е ист,значи како што напишал специјалистот тажно е да се види еден јазик како е распарчан на повеке писма но тоа е факт на Балканот а и ке ти кажам зошто.Значи вистината за Македонското писмо е скоро готова а кога ке биде готова бидејки светски стручни лица ја разгледуваат етиката и целиот материјал обработен од Македонските професори кои ке имаат завршна обработка на 17 Август оваа година на Бугарите сигурно нема да им се допадне и потполно ке ја негираат(како ние Македонците да сме загрижени или незнаеме дека ке негираат),ако Србите кои пред Вук Караџиќ да ја донесе нивната азбука кажат дека како словени они имаат најголема заслуга за Азбуката и е нивна истото нема да им се допадне ниту на Бугарите,ниту на Македонците а за Хрватите да не зборуваме бидејки тие веднаш кога се описмени словенството ја преземаа латиницата,а ако Хрватите кажат дека јазикот кој го зборуваме е сличен со Илирскиот што тогаш би рекле Србите или Бугарите и Македонците.Значи единствено решение е да си имаме сите различна Азбука и да си имаме различна историја бидејки некој едноставно незнае да губи и да се помири со вистината.Неможе некој дојденец без разлика дали е Рус,Турчин или др. да дојде во Бугарија и да каже е сега ние овде сме староседелци тоа не е возможно нели така и со Татарите неможат да дојдат во Македонија и да им кажуваат на Македонците дека не постојат,немаат јазик,писмо или вероисповед тоа е невозможно бидејки сепак тие Татари се дојденци тука не се староседелци.Дали не заклучуваш од овие постови дека Македонија и Македонскиот народ е ВЕЧЕН,до сега кога сите оние сили што поминале низ Македонија не успеале да го уништат овој народ и неговата свест зошто мислиш дека сега во 21 век кога има радио,телевизија Македонскиот народ ке дозволи да биде убеден од Татарско-Бугарска историја дека не се Македонци дека немаат јазик или писмо кое е Македонско а другите само го искористиле и сега им е криво што е на Македонците а не нивно.
Значи батали немаш шанси неможеш ниту ти ниту цела Бугарија против 4-5000 год Историја која е врежана во свеста на Македонецот и згора на тоа свеста е најгорда бидејки сме Македонци и никој неможе друг да е Македонец колку и да сака да е.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 10.Јули.2006 во 00:02
    Стига с това коренно население на балканския полуостров твоите антични македонци не са най-старото население преди тях са и илирите и траките.Че то на територията на България е съществувало Одриското царство да не говорим за златните съкровища и Варненския некропол,храма на Дионис,Перперикон е тогава и аз ще кажа че най-старата цивилизация в Европа е на траките преди 6000 години /Варненски некропол/а ние сме и техни потомци не само на славяните и прабългарите.И ако карам както те*е излиза че нашия народ и цивилизация са най старите на континента тогава какво повече да говорим.
Ето и един владетел живял преди 6500 години:

Одесос - както някога се е наричала Варна, е град, роден от морето преди 26 века. На това място се преплитат няколко културни пласта - античност, средновековие, епохи на националното възраждане и съвременност. Не случайно именно тук, в предградията на Варна при разкопките на т.нар. Варненски некропол, бе открито най-старото златно съкровище на планетата (IV хил. пр.Хр.), експонирано днес във варненския Археологически музей. Историята действително не познава друг подобен паметник, създаден от загадъчния народ, живял по тези земи дълго преди траките.
Нещо повече - откриването на Варненския некропол застави историците да преосмислят изцяло представите си за развитието на човешката цивилизация.
Варна е един от най-древните градове в Европа. Шест века преди Христос, привлечени от необичайното спокойствие на Черно море в този район, милетски гърци-мореплаватели доплавали до земите на траките и след дълги войни създали своя колония. Днешното си име Варна получава с основаването на Българската държава през 681 година.   


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Јули.2006 во 01:00
ЕЈ ПА НЕМОЈ ТАКА БУГАРЧЕ КОГА ЗНАЕШ ДЕКА НЕМА ВРСКА МУАБЕТОВ ТВОЈ АЈ УБАВО ПОГЛЕДНИ ВО БИБЛИЈАТА АКО СИ ХРИСТИЈАНИН ПА КАЖИ МИ ДАЛИ ТАМУ ИМА НЕКОЈ ТРАКИЕЦ,ИЛИР ИЛИ ТАТАРИН.НЕМОЈ ЗА НАЈСТАРИ ЖИТЕЛИ НА БАЛКАНОТ ДА ЗБОРУВАМЕ БИДЕЈКИ ЗНАЕМЕ ДОБРО И ЈАС И ТИ ДЕКА ТУКА НЕМА ФАЛШ НИ ЗА МЕНЕ НИ ЗА Те*е МАКЕДОНЕЦ СИ Е МАКЕДОНЕЦ А ТИ НЕКАКО СО ОВИЕ МУАБЕТИ МИ СЕ ЧИНИ ДЕКА СЕ ОСЕЌАШ КАКО ПОНАЗАД И ПАТИШ ОД КОМПЛЕКС ЗОШТО ТОА Е ТАКА,ИЛИ ТОА Е ПРОБЛЕМ НА СИТЕ ТАТАРИ ОД 6 ВЕК ПА НАВАМУ

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 10.Јули.2006 во 06:56
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

ЕЈ ПА НЕМОЈ ТАКА БУГАРЧЕ КОГА ЗНАЕШ ДЕКА НЕМА ВРСКА МУАБЕТОВ ТВОЈ АЈ УБАВО ПОГЛЕДНИ ВО БИБЛИЈАТА АКО СИ ХРИСТИЈАНИН ПА КАЖИ МИ ДАЛИ ТАМУ ИМА НЕКОЈ ТРАКИЕЦ,ИЛИР ИЛИ ТАТАРИН.НЕМОЈ ЗА НАЈСТАРИ ЖИТЕЛИ НА БАЛКАНОТ ДА ЗБОРУВАМЕ БИДЕЈКИ ЗНАЕМЕ ДОБРО И ЈАС И ТИ ДЕКА ТУКА НЕМА ФАЛШ НИ ЗА МЕНЕ НИ ЗА Те*е МАКЕДОНЕЦ СИ Е МАКЕДОНЕЦ А ТИ НЕКАКО СО ОВИЕ МУАБЕТИ МИ СЕ ЧИНИ ДЕКА СЕ ОСЕЌАШ КАКО ПОНАЗАД И ПАТИШ ОД КОМПЛЕКС ЗОШТО ТОА Е ТАКА,ИЛИ ТОА Е ПРОБЛЕМ НА СИТЕ ТАТАРИ ОД 6 ВЕК ПА НАВАМУ


Може да не ти харесва но е истина и остави Библията/Стария завет/защото тази цивилизация е съществувала преди да бъде написан най -стария текст от нея така че не може да се говори така .Ако те интересува сведения за траките има и в "Илиада" на Омир те са били съюзници на троянците по време на Троянската война да не говорим че това погре*ение което показах е от населението живялло по нашите земи преди траките т.е.най-старото/.Нали ти си любител на античната история но по нашите земи хора са живели отпреди 120 000 години .за траките прочети от Херодот който ги нарича най-многобройния народ на света след индусите.Остави тези татари те идват на пхолуострова през 13 век дори българските царе Иван Асен II и Ивайло водят успешни войни с тях.А през шести век тука няма никакви татари не го пиши повече защото ако някой сериозен историк го прочете ще има да се смее.Беше попитал къде са изчезнали античните македонци ще ти кажа -там където са изчезнали траките,даките,аварите,хуните и други народи просто са се претопили в славянското море и затова сега ние с те*е си пишем на славянски език и така добре се разбираме защото езикът ни е общ .Затова недей си мисли че само по вашите земи през древността са живяли хора тука в България можем да се похвалим с много по-стари култури от останалите но както виждаш аз наблягам на Средните векове а тогава тука възниква най-старата от съвременните европейски държави -Аспарухова България.
Уникална изложба, която ще събере всички български съкровища на едно място ще бъде представена във Варна. Изложбата е по повод 100-годишнината на Варненския археологически музей. Емблематичните съкровища на тракийската култура ще бъдат изложени в зала “юг” в музея.

"От 15 май до 15 септември жителите и гостите на морската столица ще могат да видят Панагюрското, Вълчитрънското и Рогозенското, Варненското съкровища, както и съкровищата от село Борово. Посетителите ще имат възможността да разгледат и двете нови находки от село Златица и село Дъбене, съобщи директорът на Регионалния исторически музей Валентин Плетньов.
Сензационните находки, 2400-годишни златни предмети, от разкопаната Тракийска гробница между ямболските села Златиница и Маломирово са открити при археологическа експедиция под ръководството на Даниела Агре от БАН. Съкровищата са открити в могила на 11 м дълбочина, в която най-вероятно е погребан тракийски владетел. Съкровищата открити край карловското село Дъбене, смайват с високото качество на изработката. Водената от младия археолог Мартин Христов експедиция е открила 15 000 халки, обици, апликации, конични висулки, цилиндърчета и пръстени.
Но главната стойност на съкровището не е в бройката на накитите, а в тяхната възраст - около 3200 г. пр. Хр. Посетителите ще имат възможността да разгледат и уникалното сребърно тракийско съкровище, открито край село Борово, известно още като Русенското съкровище. То се отличава майсторката прецизна украса от фигури на животни и митологични сцени.
От варненските съкровища посетителите няма да могат да видят 1 гроб на Никропола, който е част от постоянната експозиция на музея в София, обясни още Плетньов. Целта на изложбата е българските граждани и туристи да се запознаят с древната култура на България."


Игоре чети историята,стига си спорил.
     

    
    


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 10.Јули.2006 во 13:10
   Най-старата писменост в Европа открита в нашите земи

В България е открита най-старата писменост в Европа. Учени от университета в “Хайделберг” потвърдиха хипотезата на български археолози, че в България е открита най-старата писменост в Европа. Това съобщи ръководителят на археологическата експедиция на Перперикон Николай Овчаров.
Германските учени са изследвали откритите при разкопки в района на Кърджали плочки с надписи на езика на Критската цивилизация. Тяхното становище е, че писмото е на възраст над 35 века. То датира от 15-14 век преди новата ера и е известно като линеарно писмо А. Според Николай Овчаров откритието е революционно. Той каза, че то преобръща представите за историята на България, защото доказва, че в древността районът е бил част от богатата средиземноморска култура. Най-добрите археологически находки от Перперикон през последните четири години вече са събрани в обща изложба. Тя включва ценни експонати без аналог в света и се показва в Кърджали за първи път у нас.



     
Игоре това е древна история


Постирано од: laki
Датум на внесување: 10.Јули.2006 во 14:55
Aj priznajte  deka sakate da bidete makedonci i odime vo bar da se napieme nesto.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Јули.2006 во 22:48
Елемаг секоја чест за Тракијците,Илирите и др. племиња кои живееле во античкиот свет сите ние знаеме дека Балканските простори се пребогати со историја но со те*е постојано се враќаме на едно исто прашање кое ти збунето незнаеш да го одговориш или упорно несакаш да го видиш и признаеш.Значи Македонската нација без разлика дали е продукт на мешање од многу разни племиња и народи од почетокот на нејзиното постоење до ден денеска постои а ти сега више и незнаеш што си значи ми тврдиш Тракиско потекло а Траки повеке нема ни под име ни под крвна група,ми тврдиш Татарско потекло а од траките може да се најде дел само во Турците и Циганите у Бугарија и на крај некакво Славјано Бугарство кое никаде го нема освен во модерна Бугарија значи зборуваме за 18 век па понатака.Дали Бугарија е толку стара држава 18 век па ако е тогаш таа не е Словенска држава да се потсетиме ја направил Германски Владетел.Значи јас цело време пишувам факти КОКИНО Е ставено во 5 најстари опсерватории во свет или на 4 место по старост а ти ми пишуваш за властелини и нивни ископини од тракиско време.Па имаш ли проблем со години да те потсетам Пред Христа годините по старост се бројат наназад а не напред како денес.Се гледа дека имаш знаење но Бугарско и тоа не е доволно за учество и конверзација на овој форум или со мене бидејки секој мој податок е верификуван од Светски реномирани Историчари а ти ми даваш Бугарски Фалшови или несвидливи изјави на квази Бугарски Историчари.Преиспитај си го твоето учество на овој форум и знај дека овдека си гост и јас те толерирам цело време доколку незнаеш да пишуваш како што треба ке те предупредам уште еднаш и ке јадеш БАН.

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Јули.2006 во 00:33
Значи го видовме вистинското лице на Елемаг и неговиот национализам,колку и да се вистинити неговите приказни треба да се знае дека тие се вистинити во Бугарија тука во нашата татковина Р.Македонија такви пишувања се шовинизам и национализам,рушење на Македонската државност,историја и национален идентитет.Ве пречекав лично со многу убави зборови и постови ви дадов простор за разговор иако многу од нас знаеме до каде води разговор со било кој Бугарин - квази историчар или не затоа нашето гостопримство гледам дека е злоупотре*ено и бев приморан да го избришам постот од ЕЛЕМАГ,нема да го банирам за сега но предупредувам да се разговара со историски факти а не навреди

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 11.Јули.2006 во 18:18
НАЙ-СТАРОТО ПИСМО В СВЕТА Е ДЕКОДИРАНО

от Д-р Стефан Гайд, български американец, живеещ в Калифорния, съобщиха многобройни медийни източници веднага преди и след прес-конференцията на 29 Март 2006г. в БТА, София,


     http://www.institutet-science.com/introb.htm - http://www.institutet-science.com/introb.htm

Интересно и любопитно


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Јули.2006 во 18:24
Многу просто и едноставно Венелин ако ти како гостин го навредуваш нашето постоење и го негираш нашиот јазик со навреди и тврдоглави постови тогаш и ти нема да си добредојден тука.Инаку може да пишуваме и да разгледуваме факти до сто и едно но никако со негирање на Македонската нација и јазик тоа за нас како народ е неопростливо и нема да се толерира.
Да се вратам на темата и да одговорам со моето тетовирачко знаење
Оваа тема во неколку наврати се споменуваше во различни контекси и различни ситуации. Се изнесуваат различни претпоставки, возможни и невозможни. Па ајде да собереме на куп се што знаеме. Јас како биолог можам да ви посочам неколку испитувања на оваа тематика. Со некои се сложувам со некои не. Би сакал да размислите сите и да се развие квалитетна дискусија.

Во првиот пост ќе цитирам неколку работи кои ги наведени во трудот на B.A.Malyarchuk, Differentiation and Genetic Position of Slavs among Euroasian Ethnic Groups as Inferred from Variation in Mitochondrial DNA објавено во Russian Journal of Genetics 37 (12): 1437-1443, December 2001.

Дистрибуцијата на идентични или слични типови на хиперваријабилниот сегмент 1 (HVS1) од митохондријалната ДНК се проучувани во човечката популација кај три Словенски групи и девет етногеографски групи во Евроазија (вкупно 2772 примерока). Резултатите го потврдуваат заедничкото потекло на Западните, Јужните и Источните Словени и го откриваат централното значење на Западните Словени меѓу сите овие групи. Пожано е дека мешањето има битна улога во формирањето на спецификите на овие три Словенски групи. Податоците од митохондријална ДНК (мтДНК) на Словенските етнички групи сугерираат заеднички предок на овие со Јужните Словени (особено оние од Балканскиот Полуостров).

Западните Словени го завземаат централното место меѓу сите Словенски групи. Генскиот капацитет на Западните Словени го содржи максималниот број на вообичаени и слични мтДНК типови споредено со гените на Русите и Бугарите, додека овие две пак се помалку слични и тоа само гледано во проширен аспект.

Интеретничките интеракции играле значајна улога во формиањето на генетскиот портрет на различните групи на Словени. Западните Словени покажуваат голема сличност со Германските етнички групи (Германци и Австријци); Бугарите се слични со етничките групи на Балканскиот Полуостров а Русите со Фино-Унгарските етнички групи од Северна и Источна Европа.

Резултатите од ова истражување водат кон следните заклучоци:

Генската слика на сите Словенски етнички групи покажува видна сличност со генските слики на Јужно Европските етнички групи а посебно со етничките групи на Балканскиот Полуостров. Како дополнение на ова битна фракција на ретки и уникатни мтДНК типови кои се наоѓаат во популацијата на Италија и Медитеранските острови имаат аналози во генетските слики на Западните и Источните Словени. Ова ја потврдува хипотезата дека потомците на модерните Словени оригинално потекнуваат од Јужно Словенските популации кои формирале индивидуална гранка.

Од антрополошки аспект високата сличност на Русите со Западните Словени може да се објасни врз база на хипотезата дека главниот антрополошки тип е донесен на Руското плато од запад и југозапад преку Источно Словенските групи. Како додаток на ова, нашите генетски податоци укажуваат дека генетската слика на модерните Руси е добиена со мешање на Словенски и Финско – Унгарски популации од Источна Европа. Откривањето на заеднички мтДНА тип во генската слика на Русите и Иранците сугерира на античка поврзаност помеѓу Словените и Скитите во Источна Европа.


Генетските студии индицираат дека популациите во Европа вклучително и „Словените” се присутни многу пред 6-от век на истите простори кои и сега ги населуваат. На пример Richards M. (2000), во студијата по mtDNA, (која патем речено се наследува само по мајчина страна), заклучува дека поголемиот дел од постоечката mtDNA доаѓа во Европа во неколку бранови:

1. во тек на Горниот Палеолит,

2. во време на последното ледено доба пред 20,000 години, од кое се развила најголемата фракција на постоечките линии,

3. имигрантска Неолитска компонента која најверојатно зафаќа околу една четвртина од модерните Европејци. Исто така наведува дека во време на Бронзеното доба заради миграции оваа линија на mtDNA е донесена во Алпскиот регион со 6.9%, Југоисточна Европа со 8.2%, Североисточна Европа 5.5%.

4. Огромна миграција назад кон Блискиот Исток и тоа најмногу од народи кои биле населени во Источна Европа, како и значителната трговија со робови. Исто така да не ги забораваме и масовните дезертации од Византијската војска.

Malyarchuk B.A. (2003) со студијата по mtDNA кај Босанците и Словенците искажува гоелма сличност на денешните популации со античките популации на Етрурија и Венеција.

Зачудувачки 4 од 5 (80%) од mtDNA лини најдени во скелетни остатоци во Адриа, Римска провинција на Venetia et Histria, исто така се наоѓаат и кај денешните Босанци и Словенци. Ова заедно со уште неколку други студии дава индикација дека има генетски континуитет од најмалку 2500 години помеѓу Балканските народи и народите од северно источна Италија.

Belyaeva O. (2003), базирано на mtDNA студии, предлага централно Европско потекло на Источните Словени.

Qamar R. (2003) забележал дека четири од пет фрекфренции на хаплогрупите во Пакистан или вкупно 79% од целата попуалција се забележуваат и во Западна Азија и во Европа но не и во Кина и Јапонија

Неодамнешната студија пак на National Geographic (2004) "Who were the Phoenicians" and the Return of the Phoenicians, кажува дека геномската слика на популацијата од денешен Либан, (работено по HLA) особено од крајбрежните зони е всушност наследената Феникијска генетска слика. Во споредба со 172 не - родбински испитаници, Македонци од Скопје; 98 од Мароко; 98 Бербери, 94 Марокански Евреи; 80 Баски; 228 Португалци; 179 Французи; 102 Алжирци; 91 Сардинијци; 284 Италијани; 135 од Крит; 85 Грци од Егејските острови; 95 од Атика; 101 од Кипар; 100 Иранци; 228 Турци; 105 Ерменци; 101 Египќани; 77 Бушмани; 192 Сенегалци; и 86 црнци од Јужна Африка заклучува дека Либанците се меѓу постарите медитерански народи со најголеми сличности со Македонците, Португалците, жителите на Крит, Ерменците и Иранците. Исто така Иванова, М. Во Distributions of HLA class I alleles and haplotypes in Bulgarians – contribution to understanding the origin of the population, 2001 искажува сличности на неколку Европски популации па така генетската варијација на Бугарите е најмала со Италијаните 0.07, и Романците 0.92 додека со „Словенските” полулации меѓу кои Словенците 7.15 и Чесите 11.96 наоѓа поголеми варијации.

Заклучно, потеклото и генетската структура особено на Јужните Словенски популации е сеуште недоволно проучена и јасна.

Сепак „Словените” најверојатно потекнуваат од примарно две популации кои се селеле на југ за време на Последното Ледено Доба една од Балканот и една од подрачјето на денешна Украина, а кои повторно мигрираат на Север со подобрување на климата. Апенините се западниот лимит на нивната експанзија
 

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 12.Јули.2006 во 11:15
    Това е официалната владетелска хронология а не празни приказки:

http://www.hostkingdom.net/balkan.html


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 12.Јули.2006 во 11:45
Елемаг

какво значи "официална"? Не казвам че хронологията не е вярна, но не знам защо я наричаш официална.

Но пък има богата секция с линкове и ресурси.

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: elemag
Датум на внесување: 12.Јули.2006 во 13:09
Originally posted by venstar venstar напиша:

Елемагкакво значи "официална"? Не казвам че хронологията не е вярна, но не знам защо я наричаш официална.Но пък има богата секция с линкове и ресурси.Поздрав,Венелин


Нарекох я официална защото е общоприета от историческата наука от цял свят.Понеже се занимавам отдавна с хронология на династии и владетели съществуването на този сайт е цяло богатство и ако ти е направило впечатление има и дадени алтернативни и спорни мнения и хипотези.Само погледни библиографията и ще разбереш за какво става дума .Ако тръгнеш да правиш труд върху историята на света в династии и владетели това трябва да ти е отправната точка.
Специално за те*е ето още един адрескойто също представлява интерес заедно с форума в него.

http://www.boinaslava.net/
    


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 12.Јули.2006 во 21:47
Мислам дека ДНК докажувањето е сеуште ново и неможе да се тврди во потполна сигурнос во него исто како и генетската распределба.Во целиот свет више гените се толку измешани што е многу тешко да се каже со 100% точност (тоа е мое мислење) иако некои тврдат дека со модернава наука пдатоците се 100% точни.Но има и вакви искази и табели со вакви докази
Да бидеме искрени: Name of Bulgars The origin of Bulgars was looked for for a period more than 150 years, and it was claimed that they were of Ural, Finnish, Slav, Tatar etc. origin. At last, the opinion alleged first by Vambery that they were of Turkish origin was finalized with the archeological studies of G. Feher and linguistic investigations of Gy. Nemeth. The word "Bulgar", as a nation's name, was not present before the 2nd half of 5th century, it first revealed as the name of a community to the north of Black Sea to whom Byzantine emperor Zenon applied for military assistance to fight against Eastern-Gots in 482.
The name Bulgar arose from a historical event: The Hun masses who left Middle Europe under the command of Irnek, after the death of 2nd son of European Hun emperor Attila, Dengizik because of the struggles emerged between the dependent nations and sons pursuant to Attila's death, mingled with other Turkish communities they met at Black Sea coast. The new community given birth by this mingling was called "Bulgar" in Turkish.
History The oldest people of Culman (Kama) river basin consisted of various Finnish tribes (Cirmis, Moksi, Ar-mar), however, Turkish tribes started to occupy Kaba river mouth and Ak-idil basin very early. It is found out that a Turkish group named Suvar used to live in the southern zone of Kama river mouth in 1st century. We could not find out clear information about the nature and history of that tribe. It is alleged that "Suvar" city in this region was constructed by them; it is also probable that some of the names of other places and rivers may have relations with this Turkish tribe.
The state which developed in military and political aspects being established in south Dobruca breaking the resistance of Emperor Konstantinos the 4th by Asparuh, is most long-lasting the political organization established by Ogur Turks. We can understand that the state was founded on sound foundations because it could survive between two major powers such as Byzantium and Avar empires. Bulgar Turks from abroad came out successful in taking Slavic masses in the region under their control. The Bulgars, being unfamiliar with state idea, armed Slavs who used to live in tribe order and ensured their protecting themselves from Byzantium. The strictest political relations of Danube Bulgars were with Byzantium. Emperor Justinianus the 2nd, who married to Hazar princess, was ascended the throne for the second time in 705 with assistance of Bulgarian Khan Tervel (702-718). Emperor Philippikos' being overthrown in 713 is also considered as a result of Bulgarian advance in Byzantium territories. The force Bulgarian state gained in a short time can be understood from this event too. The Bulgarian helped Byzantium during Istanbul siege of Arabs in 717-718. Such cooperation brought about many financial interests to the Bulgarian state. However, Byzantium, taking advantage of the chaos in Bulgarian country in 8th century, organized various expeditions on Bulgarian territories. "Krum Khan" (803-814), who acceded to Bulgar throne in early 9th century, seized Hungary and Transylvania. Byzantine Emperor Nikepheros the 1st, being afraid of the "skillful warrior and intellectual organizer" personality of Krum, acted to get rid of him (811). He destroyed the capital city of the country Pereyaslav, now to the southwest of Şumnu (Shumen). However, in the end, Nikephoros was defeated, his army was routed, and he was killed at the battlefield. It was the first time a Byzantine emperor was killed by an enemy for 450 years. Krum Khan then defeated Mikhael the 2nd, who marched against the Bulgars commanding his army strengthened with units from eastern states of the empire, took an oath to hang his golden sparrow on the gilded Gate (the ceremony gate in Yedikule), by eliminating Byzantium. He occupied Sofia, Nis, and Belgrade city castles and thus took the greatest commercial and military transportation way between Europe and Middle East under control. He reached Edirne in 813 and leaving there under siege, went on proceeding. He besieged Istanbul in 814 Spring. However, he died instantly on 13 April 814 in the most impetuous moment of the attacks. His son Omurtag Khan (814-831) signed a commercial agreement of 30 years with Byzantium. Omurtag Khan, who wanted to agree also with Frankish Empire, could not be successful in that, and thus used his weapons and opened the saltpans for management again which were all closed after Roman Period, and thus earned for his state a great wealth. His period was the brightest period of Danube Bulgars. Constructed cities, palaces, constructions and improvements on a wide scale, aqueducts, monuments, developed cities and the epitaph and relief of Krum Han on horse on a high rock covering an area of 40 m2 are all the memories of that period. However, Bulgar Turks who were less in population (м.з. and culture) compared to the Slavs, began to be influenced by Slavic culture under Byzantine effect in time. The number of Slavs commissioned in civil service increased, the two societies mixed by means of marriages more and more, the influence of Slavic language grew and Turks began to get Slav rapidly. On Boris Khan's accepting Orthodox sect officially, the process of Bulgar's getting Slav came to an end.
http://www.maknews.com/html/articles/skulj/origin_of_the_slavs.html - http://www.maknews.com/html/articles...the_slavs.html


Само не ми е јасно од каде на каде излегуваат вакви шеми и дали Бугарите ке се одлучат од кој вид на луѓе потекнуваат
Види го сега ова
Austria = 35% Noric, 25% Dinaric, 20% Alpine, 15% Keltic Nordic, 5% Hallstatt Nordic = 55% Nordish (20% central and 35% periphery types)
Poland = 55% Neo-Danubian, 10% Ladogan, 10% Alpine, 10% Dinaric, 5% Hallstatt Nordic, 5% Noric, 5% East Baltic = 70% Nordish (5% central and 65% periphery types)
Finland and the Baltic States = 50% East Baltic, 15% Hallstatt Nordic (most common in the Swedish-settled areas of Finland), 30% Neo-Danubian (most common in southeast Lithuania and northeast Finland), 5% Ladogan = 95% Nordish (15% central and 80% periphery types)
The Czech Republic and Slovakia = 40% Alpine and 15% Noric (most common in Bohemia), 25% Dinaric (most common in Moravia), 20% Neo-Danubian (most common in Slovakia) = 35% Periphery Nordish
Hungary = 35% Neo-Danubian (most common in the northeast), 25% Turanid (of Magyar derivation), 20% Dinaric (most common in the southwest), 15% Alpine (most common in the south), 2% Nordic, 2% Noric, 1% East Mediterranean = 39% Nordish (2% central and 37% periphery types)
Russia, Belorussia and Ukraine = 40% Neo-Danubian (most common in Belorussia and western Ukraine), 35% Ladogan, 8% Nordic, 7% East Mediterranean (most common near the Black Sea coast), 5% Dinaric (most common in eastern Ukraine), 5% Noric = 53% Nordish (8% central and 45% periphery types)
Spain and Portugal = 85% West Mediterranean, 9% South Mediterranean, 5% Dinaric, 1% Nordic (most common in the remnants of the Visigoth aristocracy) = 1% Central Nordish
Italy = 50% Dinaricized Mediterranean (most common in the south and Sicily), 20% Dinaric (most common in the north), 15% Alpine (most common in the northwest), 10% West Mediterranean (most common in Sardinia), 4% Noric (most common in the north, 1% Nordic (most common in the remnants of the Ostrogoth and Lombard aristocracy) = 5% Nordish (1% central and 4% periphery types). Italy, much like the other southern European countries of the Mediterranean region -- Spain, Portugal and Greece -- experienced several waves of Nordish invasions during ancient and early Medieval times, from the Danubians (circa 2,000-1,500 B.C.), who brought the Indo-European language that developed into Latin, and the Kelts (beginning circa 500 B.C.), to the Germanic Ostrogoths and Lombards (A.D. 400-700). These Nordish elements have been gradually assimilated into the majority Mediterranean population, but some of their genetic traits, existing in solution, occasionally recombine to appear in individuals whose other traits are mostly non-Nordish.
Serbia, Croatia, Bosnia, Slovenia and Macedonia = 75% Dinaric, 10% West Mediterranean (most common on the coast), 10% Noric and 5% Neo-Danubian (most common in the north) = 15% periphery Nordish types
Romania = 35% Dinaric (most common in the west), 25% East Mediterranean (most common on the coast), 20% Neo-Danubian (most common in the northeast), 10% Alpine, 7% Noric and 3% Nordic (most common in the west) = 30% Nordish (3% central and 27% periphery types)
Albania = 75% Dinaric, 10% West Mediterranean, 10% Alpine, 5% Noric = 5% periphery Nordish
Bulgaria = 60% East Mediterranean, 15% Alpine, 15% Dinaric, 5% Turanid, 5% Nordish
Greece = 40% East Mediterranean, 25% Dinaricized Mediterranean, 20% Alpine (most common in Epirus), 10% Dinaric, 5% Nordish (partly assimilated remnant, or genetic recombinations from solution, of various past Nordish invaders, mostly of Danubian type, going back to the ancient Achaeans and Dorians; most common in the north)

Christian Bulgar

Mohammedan Bulgar
Не ми се јасни понекогаш воопшто но тоа е подразбирливо бидејки и многу Бугари се во забуна и незнаат од каде потекнуваат ние МАКЕДОНЦИТЕ барем таков проблем немаме


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: srboman
Датум на внесување: 14.Јули.2006 во 14:52

Makedonci, imam vakvo prasane - moze li nekoi od vas da mi pokaze kniga na MAKEDONSKI jazik, izdadena predi 1944? Mi e bas ljubopitno imate li vakvi knigi vo vasite kuki - od vasite babi i dedovci. Ve molam samo, ne se sekirajte, odogovorete mi na prasaneto. Odnapred fala! LOL



Постирано од: bojan81
Датум на внесување: 14.Јули.2006 во 15:07
http://www.misirkov.org/kpm_zmr_mak.htm - http://www.misirkov.org/kpm_zmr_mak.htm
 
 
I sega sedni i citaj ne se srami sebesi i srbomanstvoto, zosto tvoeito glupoti se sema za nas Wink


-------------


Постирано од: srboman
Датум на внесување: 14.Јули.2006 во 15:23
Tongue Браво, Бояне! А можеш ли да ми пратиш снимка на оригинала на тази книга? Баш ми е любопитно.
 
Поздрав,
Србоман
 
ПС И да знаеш завършил съм сръбска и българска история и българска филология в София. Ако искаш мога да ти пиша на сръбски за по-лесноShocked


Постирано од: prlichev
Датум на внесување: 14.Јули.2006 во 15:30
Originally posted by bojan81 bojan81 напиша:

http://www.misirkov.org/kpm_zmr_mak.htm - http://www.misirkov.org/kpm_zmr_mak.htm
 
 
I sega sedni i citaj ne se srami sebesi i srbomanstvoto, zosto tvoeito glupoti se sema za nas Wink


Взех, че седнах и прочетох:

"Некои ќе речат: зошто отцепување од Бугарите, кога ние досега сме се велеле Бугари и соединувањето, а не расцепувањето, ја прави силата?"


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 15.Јули.2006 во 03:48
Гледам било жешко овде нели епа убаво ми се допаѓа кога знаете конструктивно да сте расположени.Иначе повторно гледам има некое недоразбирање и тоа недоразбирање е крајот на програмата како Македонската Азбука а и гледам Азбуката на Вук Караџиќ се вклучила во дилемата за да биде поинтересно.Епа јас можам гордо да кажам дека сте во право да Македонија си направи независна азбука 1945 г. за да се отргне од шовинистичките браќа од Србија и Бугарија но тоа прашање не треба тука да се затвара туку треба да се постави прашањето на кој јазик зборат тие Варварски народи кои се доселија на Балканот,кој ги покрсти тие две нации,кој им даде писмо и јазик и зошто денес постојат такви какви што се.Многу просто прашање до Бугарчињата и Српчињата.
Се надевам на добар и интелегентен не навредлив одговор како што и јас не се навредив од горе пишаното.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk