Испечати | Затвори го прозорот

Moon diet

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Исхрана и кулинарство
Опис на форумот: Еднаш се живее... здраво или нездраво?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4123
Датум на принтање: 24.Април.2024 во 13:49
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Moon diet
Постирано од: Antiqua
Наслов: Moon diet
Датум на внесување: 05.Мај.2006 во 10:26
Ne znam dali ste slusnale za ovaa dieta, no ocekuvam komentari od tie koi veke ja isprobale.

-------------
Veni Vidi Vici



Коментари:
Постирано од: natalija
Датум на внесување: 05.Мај.2006 во 13:26
Не сум ја слушнала ако не ти е проблем објасни за што се работи па членовите ке можат да ја применат доколку сакаат.

-------------


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 05.Мај.2006 во 16:11
Дали мислиш на онаа диета кога има полна месечина (мислам така беше) и тој ден ништо не се ни јаде ни пие и наводно се ослабнувало 2кг. денат.

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 05.Мај.2006 во 16:12
Хмм..... Интересно.. немам поима дека така иде.. Ке ја почекаме милата ке ни објасни..

-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 05.Мај.2006 во 21:47
Еве ја комплетната месечева диета

MESECEVA DIJETA
Meseceva dijeta u poslednje vreme je jedna od najpopularnijih dijeta i o njoj se dosta govori. Osim što skida suvišne kilograme i cisti organizam od toksina, ova dijeta zasniva se na samo jednom pravilu: nije dopušteno ništa jesti 24 sata od prvog sata promene lunarne faze. To je zapravo "post" koji zapocinje odredenog sata, u vreme Meseceve mene i promene magnetnog polja na Zemlji (to traje 24 sata).

U to vreme dolazi do pojacanog izlucivanja tecnosti koju organizam inace zadržava usled loše ili preobilne ishrane, ali i pojacanog stanja stresa. Dakle, tog dana može se "izgubiti" (smršati) i do 3 kilograma, a da to ne bude štetno za organizam. Jednodnevni post omogucava organizmu da se odmori, što doprinosi daljem jacanju njegovih odbrambenih sposobnosti.
Meseceva dijeta nema loše posledice po telesne, fizicke i intelektualne sposobnosti. Gladovati jedan dan nije teško, narocito kada se zna kakav ce rezultat biti na kraju, a pri tom nisu potrebni nikakvi lekovi za odstranjivanje tecnosti.
U toku dana trebalo bi popiti najmanje 2, a može i do 4 litra tecnosti (preporucljivo je da to bude voda, nikako zasladeni cajevi ili gazirana pica). Mogu se piti i vocni sokovi, ali samo prirodni, bez ikakvih dodataka, dok su alkohol i mleko zabranjeni.
Ova dijeta nije preporucljiva za skidanje prevelike težine (telesne mase), ali jeste za njeno pravilno održavanje i jacanje organizma, kao i za podizanje odbrambenih sposobnosti organizma.

UPUTSTVA
Posvetite sebi malo vremena i pokušajte sledece:
Kada Mesec opada, jedite hranu koju inace redovno uzimate i na koju ste navikli. U to vreme, za telo se ne "lepi" hrana kao kada se Mesec nalazi u nekoj od ostalih faza.
Kada Mesec raste, jedite manje nego uobicajeno, ili uzimajte manju kolicinu hrane na koju ste navikli.
Kada je pun Mesec i Mladjak, jedan dan obavezno odredite za "post". Za vreme punog Meseca, telo najuocljivije koristi i preraduje hranu, a za vreme mladog Meseca, najbolje se oslobada sala i razlicitih toksina. Bez radikalnih zahvata i na veoma jednostavan ili jedva primetan nacin, nakon nekoliko meseci možete steci vrlo korisno životno iskustvo koje ce vas ispuniti pozitivnim raspoloženjem, vecim samopouzdanjem i zadovoljstvom zbog boljeg psihofizickog stanja. Pri tome, možete se uspešno rešiti barem onog "kriticnog dela" viška kilograma, bez imalo muke i štetnih posledica za organizam.

Inace, ako odlucite da "postite" jednog dana u vreme mladog Meseca, poznato je da na takav nacin možete spreciti i pojavu raznih bolesti. Naime, u to vreme je spremnost organizma da se oslobodi nagomilanih otrova i štetnih sastojaka mnogo veca nego inace.
Na osnovu dosadašnjih rezultata - kada je rec o odvikavanju od pušenja ili alkohola, od prekomernog jela ili od konzumiranja prevelikih kolicina kafe - pokazalo se da su izgledi za uspeh mnogo bolji u ovoj Mesecevoj fazi nego inace. Tacnije, u fazi mladog Meseca, svi ovi "gubici" se mnogo lakše podnose.

MESECEVE MENE
Mlad Mesec - kada se Mesec nalazi izmedu Zemlje i Sunca; posmatran sa Zemlje, on je nevidljiv. U kalendaru se prikazuje zatamnjenim krugom.
Prva cetvrt -kada osa Mesec-Zemlja formira pravi ugao sa osom Zemlja-Sunce. Prva cetvrt ili polumesec nastupa 6 dana nakon novog meseca. U kalendaru je prikazan kao krug cija je leva polovina zatamnjena.
Pun Mesec - Zemlja se nalazi izmedu Sunca i Meseca koji je potpuno osvetljen suncevim svetlom. Pun Mesec se prikazuje nezatamnjenim krugom.
Poslednja cetvrt -položaj planeta je identican kao u prvoj cetvrti, ali se vidi leva strana Meseca. U kalendaru je prikazana krugom cija je desna polovina zatamnjena.


Не сум ја пробала...Кој ќе ја проба нека пренесе искуства

-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 08.Мај.2006 во 11:08

Toa e dietata. Eve gi i datumite za 2006 godina, za da ne mora da ja sledite mesecinata sekoj den:

JANUARY

6
First Quarter
18:56 h

14
Full Moon
9:48 h

22
Last Quarter
15:14 h

29
New Moon
14:15 h

 

FEBRUARY

5
First Quarter
6:29 h

13
Full Moon
4:44 h

21
Last Quarter
7:17 h

28
New Moon
0:31 h

 

MARCH

6
First Quarter
20:16 h

14
Full Moon
23:35 h

22
Last Quarter
19:10 h

29
New Moon
10:15 h

 

APRIL

5
First Quarter
12:01 h

13
Full Moon
16:40 h

21
Last Quarter
3:28 h

27
New Moon
3:28 h

 

MAY

5
First Quarter
5:13h

13
Full Moon
 6:51h

20
Last Quarter
9:20h

27
New Moon
5:26h

 

JUNE

3
First Quarter
23:06 h

11
Full Moon
18:03 h

18
Last Quarter
14:08 h

25
New Moon
16:05 h

 

JULY

3
First Quarter
16:37 h

11
Full Moon
3:02 h

17
Last Quarter
19:12 h

25
New Moon
4:31 h

 

AUGUST

2
First Quarter
8:46 h

9
Full Moon
1:51 h

16
Last Quarter
19:10 h

23
New Moon
22:56 h

 

SEPTEMBER

7
First Quarter
18:42 h

14
Full Moon
11:15 h

22
Last Quarter
11:45 h

30
New Moon
11:04 h

 

OCTOBER

7
First Quarter
3:13 h

14
Full Moon
0:25 h

22
Last Quarter
5:14 h

29
New Moon
21:25 h

 

NOVEMBER

5
First Quarter
12:58 h

12
Full Moon
17:45 h

20
Last Quarter
22:18 h

28
New Moon
6:29 h

 

DECEMBER

5
First Quarter
0:25 h

12
Full Moon
14:32 h

20
Last Quarter
14:01 h

27
New Moon
14:48 h

 



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 08.Мај.2006 во 11:42
Antiqua Те молам појасни за месеците и за првата и последната четвртина.. Ги гледам саатите па малку не ми се јасни..


-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 08.Мај.2006 во 11:52

Dietata (postot) pocnuva na navedenata data od navedeniot saat i trae  narednite 24 casa. Znaci, prvite 24 saati od sekoja promena na mesecinata ne treba da se konzumira nisto odven voda i lesni tecnosti.

Na primer: Sledniot datum e 13 maj (sabota). Pocnuvajki od 6.51 h nautro pa se do 14 maj (nedela) do 6.51 h, se pie voda, caj, crno kafe ili svezo ceden sok od ovosje. Potoa, si jades se najnormalno, se do 20 maj do 9.20 h, koga ti pocnuva noviot post.



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 08.Мај.2006 во 12:13
Супер објаснување мила ти благодарам..

-------------


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 08.Мај.2006 во 12:40
абе од оваа моон диет да не се станува како  полна месечина случајно , јас имам проблем што неможам да се поправам а овие диети ми држат

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 09:54

Kokolo, ti ne znaes kolku si sreken sto ne mozes da se zdebelis.

A ako veke tolku sakas da se popravis, kazi, jas ke ti prepisam specijalna dieta za debeleenje! Uspesna e kompletno, cel zivot ja primenuvam!



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 10:01
Мила мила...
Мажи како мажи... Дај испиши рецепт за де*елеење имаме т'нки мажиња тука


-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 12:44

Ok. Eve go prviot cekor:

Zaboravete na odenje peski ili trcanje po avtobusi. Edinstvenata relacija za pesacenje moze da vi bide od doma do kola i od kola do posakuvanata destinacija. Stortovi, fitnesi, vezbi fizicki da izbrisete od glava. Nikakov fizicki napor da nemate. Seto toa slobodno vreme da go pominuvate pred computer ili zavaleni vo krevet pred televizija. Dvizenje e dozvoleno samo na prstite na racete (na tastatura, mouse ili daljinsko).

Koga ke se sovlada prvata lekcija, ke preminam na vtorata...



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 12:45
коплетно Ве поддржувам  во тоа да се напише некој рецепт за поправање, па не е фер имам висина 187 а само 76 кг. 

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 12:47
ајде на втората лекција. оваа ја применувам али нема ефекти 

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 13:00

Vtora lekcija:

Redovno si obrokuvas obilni obroci tri pati na den. Vazno e da si fatis red vo denot t.e. sekoj den vo tocno vreme da si jades obrocite. Na primer: pojadok vo 10h, rucek vo 16h i vecera vo 21h.

Obrocite treba da ti se kvalitetni i kvantitetni. Pojadokot preporaclivo e da bide burek so pola litro jogurt ili nekoe lisnato testo. Rucekot si go jades doma, od ona sto majka ti ti go spremila (majkite sekogas gotvat kvalitetno). A vecerata ja jades so drustvo vo kafana, osobeno ako ste po skarata. Nikogas da ne zaboravis na kraj da izedes golem deser, po moznost cokoladen. Cokoladna torta e najdobra.

Napomena: Posle sekoj obrok ne smees da imas nikakva fizicka aktivnost, osobeno posle rucekot, koga treba da si legnes i da si otspies kvalitetni 2 do 2,5 casa. A posle vecerata, pozelno e da si legnes sam!



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 14:50

ова ке го пробам али со 4 оброци како што гледам 3 ми се малце



-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 02:25
Uff ova moze ke ti pomogne da se popravish ama seta taa mrsna hrana i meso ne znam kako ke se odrazi na celokupnoto zdravje...toa ne sum sigurna a i delot so kompletna neaktivnost nekako ne mi odi bash...sigurno ne sakash stomak da pushtish na tvoi godini

-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 08:40

Kokolo, molim te da ne ja primenuvas ovaa dieta za debeleenje! Posle ke ti bide zal, veruvaj!

Dietata ti ja pisav na sala.I sekako deka preuvelicuvav!

Ako sakas da se zdebelis, pocekaj uste nekoja godina. Toa samo po sebe ke si dojde!



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 11:22

Ама не реков дека сакам да се зде*елам, туку дека сакам само да се поправам 5-6 килца, а за де*елеење нема шанси најголема причина за тоа е што генот,  не ми дозволува да се де*елам. 



-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 13:26

Podobro e da sakas da se popravis, otkolku da se macis da oslabnes!



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 17:43
Javno se izvinuvam so go ostaviv kokolo bez rucek denes

-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 11.Мај.2006 во 10:11
прифатено е извинувањето, али сепак морав две вечери да изедам за да надохнадам

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Bella_Tigrica
Датум на внесување: 16.Јули.2006 во 01:07
Dobra dieta.....da ne ja kradese od mene ???? c c c LOL lopoff .... ali ova moon dieta nema sansi da ja primenam bidejki treba samo vodicka da pijam....a posle od WC ne se izleguva..ke mi se napraat dupki u zeludnikottt...pf.....nema sansi ....ke si prodolzam jas po moe...ili ke si izmislam nekoja novo....xexexe.ppfff...tuka e marijaa ajnstajnjott LOL

-------------
Mislam....znaci postojam


Постирано од: laki
Датум на внесување: 16.Јули.2006 во 03:18
BEZ SHEGA :MOZE LI DA SE OSLABE AKO JA NAMALIS ISHRANATA A DA NE SI KRATAM OD PIVOTO!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: ivancic
Датум на внесување: 16.Јули.2006 во 18:06
koga e sledniot den samo za tecnosti

-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 19.Јули.2006 во 14:49
Pogledni ja prvata stranica na temava, tamu ima cela shema za ovaa godina

-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: PENKOV
Датум на внесување: 26.Јули.2006 во 12:33
abe vie ste mrdnati zimi se moon diet LOL 


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 26.Јули.2006 во 12:41
Originally posted by PENKOV PENKOV напиша:

abe vie ste mrdnati zimi se moon diet LOL 
 
LOLLOLLOLLOLLOL
 
Bas ludo zvuci, znam! Ama, se ispostavi deka e mnogu efikasna. Jas dva pati ja drzev i imase rezultat.
 
p.s. Penkov, isprazni go INBOXot na "licna" pa ke ti gi pratam detalite


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 26.Јули.2006 во 12:41
Вреди да се проба се ако има потреба и е препорачливо за ЗДРАВЈЕ.. така да мрднатите чуваат здравје..
    П:С мила сакам и јас детали...

-------------


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 26.Јули.2006 во 15:24
Originally posted by laki laki напиша:

BEZ SHEGA :MOZE LI DA SE OSLABE AKO JA NAMALIS ISHRANATA A DA NE SI KRATAM OD PIVOTO!!!!!!!!!!!!!
 
Moze! Samo pobavno! Jas taka oslabnav, a od pivo ne si skrativ, nema sansi, ne... Ama ke si pazis sto kambiniras, nema jaglenohidrati i proteini zaedno vo ist den, i pomali obroci ke jades.


Постирано од: angelwings
Датум на внесување: 26.Јули.2006 во 16:00
 i mojata sefica oslabe so ovaa dieta jas se nekako go promasuvam denot ili zaboravm

-------------


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 26.Јули.2006 во 16:02
Mnogu bara pridrzuvanje do denovite ovaa diteta, ne veruvam deka bi uspeala.. Za brzo slabeenje, Jo Jo dietata na Rene Zelveger si ja drzam, ili onaa od Diet Clubot...


Постирано од: angelwings
Датум на внесување: 26.Јули.2006 во 16:15
za mene li se odnesva onaa za ne uspevanjeto ? pa jas i ne sum probala seriozno kako sto kazav ako namislam ne me plasat odrekuvanjata koga gi otkazav cigarite mozam se drugo.

-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 10:44
Originally posted by angelwings angelwings напиша:

 jas se nekako go promasuvam denot ili zaboravm
 
Isprintaj si ja semata i zakaci ja na frizider!


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: angelwings
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 13:32
mila jas ja imam semata od ina dieti spisanieto

-------------


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 13:39
Originally posted by angelwings angelwings напиша:

za mene li se odnesva onaa za ne uspevanjeto ?
 
Ne, na mene se osnesuvase, mnogu zapazuvanje na terminite baraa ovaa moon diet, jas ne veruvam deka bi uspeala..


Постирано од: angelwings
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 13:45
pa neli ti si oslabela so taa dieta sega ne me razocaruvaj jas od 9 avgust planiram da ja pocnam

-------------


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 14:06
Ne be, jas ne so moon diet, tuku so jo jo na Rene Zelveger, pa malce so Diet Club..


Постирано од: angelwings
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 14:08
kakva e taa jo jo ako moze da kazes?

-------------


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 14:14
Taa e dietata so koja Rene posle sekoja Brigit slabeela, jas ja imam probano, i majka mi isto, i deluva, mozes i kako nekoj vid na post ili procistuvanje na organizmot da ja racunas. Se drzi 7 dena, sigurno simnuvas 6 kg. Osnovna e supata od zelka, kolku poveke ja jades, tolku moveke masti isfrlas. Pojraj toa, eden den imas ovosje, drug zelencuk, pa parce meso i 1 domat.. Ke ja vidam doma kako bese tocno, pa ke ti ja napisam, a supata se pravi lesno i ic ne e gadna za jadenje.


Постирано од: angelwings
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 14:17
ok

-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 15:12
Originally posted by Dana Dana напиша:

Taa e dietata so koja Rene posle sekoja Brigit slabeela, jas ja imam probano, i majka mi isto, i deluva, mozes i kako nekoj vid na post ili procistuvanje na organizmot da ja racunas. Se drzi 7 dena, sigurno simnuvas 6 kg. Osnovna e supata od zelka, kolku poveke ja jades, tolku moveke masti isfrlas. Pojraj toa, eden den imas ovosje, drug zelencuk, pa parce meso i 1 domat.. Ke ja vidam doma kako bese tocno, pa ke ti ja napisam, a supata se pravi lesno i ic ne e gadna za jadenje.
 
Uf! I jas ja drzev taa dieta. Dva pati! I oslabnav mnogu lesno po 5-6 kg, samo sto posle toa pak gi vrativ kilogramite.
 
Baska, toa corbata od zelka mi stana gadna posle III den i do den denes zelka ne mozam da poglednam!


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 18:32
Mene ne mi bese gadna, a ne gi vrativ kilata zasto epten ppostepeno voveduvav hrana, i vo mali kolicini a cesti obrici.. I toa mi stana navika, i do den denes...


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 28.Јули.2006 во 19:31
ako sakate da oslabet na alkoholot zaboravet , ne smeete ni kapka , minimum 3 litra voda na den plus jaka fizicka aktivnost i pesacenje plus , garantiran rezultat

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 02:54
Originally posted by Dana Dana напиша:

Mnogu bara pridrzuvanje do denovite ovaa diteta, ne veruvam deka bi uspeala.. Za brzo slabeenje, Jo Jo dietata na Rene Zelveger si ja drzam, ili onaa od Diet Clubot...
dana aj ako ne te mrzi,napisi nesto za jo jo dietata....jas imam slusnato deka od nea kolku simnuvas-duplo kacuvas.....ama izglea loso sum slusnala......
ej i ako nekoj ja znae "obedineti nacii" dietata,neka ja pise....


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 10:33
Moram da vi se pofalam deka za rok od 6 meseci uspeav da oslabnam 10 kg i toa bez drzenje dieta vo klasicen smisol na zborot. dva pati bez na ovaa mesecevata, go izbrisav blagoto od jelovnik i ne veceram posle 18h. I ete! Konecno sum na kilaza koja sakam da ja imam!
 
I sekako, super se cuvstvuvam!Wink


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 15:17
a dali vo ovaa moon diet e dozvoleno pienje na ovosni sokovi od tipot na prigat od visni ili neso taka,juice ili slicno?



-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 15:22
ne.....jas kolku sto znam,se pie samo voda-obicna ili gazirana...

-------------
kuliraj


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 12:44
Jas piev se, pa duri i jogurt! Ako sakas epten da se pridrzuvas kon dietata, togas dozvoleni ti se site pijaloci koi nemaat sekeri. Znaci, samo caj i voda.
 
Jas piev se sto mi se piese i pak imase uspeh.
 
A gaziranoto e kompletno iskluceno!


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 13:41
Originally posted by KaLiNa KaLiNa напиша:

[
dana aj ako ne te mrzi,napisi nesto za jo jo dietata....jas imam slusnato deka od nea kolku simnuvas-duplo kacuvas.....ama izglea loso sum slusnala.....
 
Duri sega go gledam ova, sorry, aj ke ja vidam doma i utre ke ja pisam.


-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 16:40
Originally posted by Dana Dana напиша:

Originally posted by KaLiNa KaLiNa напиша:

[
dana aj ako ne te mrzi,napisi nesto za jo jo dietata....jas imam slusnato deka od nea kolku simnuvas-duplo kacuvas.....ama izglea loso sum slusnala.....
 
Duri sega go gledam ova, sorry, aj ke ja vidam doma i utre ke ja pisam.
ok....sega otvoriv tema za dieti.....mozes tamu da ja pises


-------------
kuliraj


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 28.Ноември.2006 во 11:59
mozda e glupo prasanjevo ama kazete pobrzo,dali mozit da se pusit za vreme ovaa dieta.

-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 28.Ноември.2006 во 13:25
  MozitBig%20smile

-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: raging bull
Датум на внесување: 28.Ноември.2006 во 14:34
abe ova stvarno ,,,jas mislev me zaebavat koleshkava.....taa ja vodit 2-3 meseci...

-------------
Anger is a gift


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 10:36

I? Ima li nekoj uspeh?



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 11.Декември.2006 во 11:18
dva pati po red ja drzev ama nemam pojma dali imat uspeh.mislam deka utre e pak,pa ko ke se vratam doma,ako sum okolu 65 kila togas imat uspeh,ama ako sum pak 69 ne vervam.inaku edno prasanje.ko go gledav kalendaron so promenite na mesecinata mislam deka se mereni spored srednoevropsko vreme.poso sum vo romanija a ovde se eden sat napred i jas taka praev,dodava eden sat plus,znacit pocnuvav sat vreme pokasno i zavrsvev isto taka sat vreme pokasno.dali e pravilno?

-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: skakulce
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 20:52

aj ve molam neka kaze nekoj ako e za 2007 god dietata  t.e.satnicite kako moze da se jade a koga da da se drzat tie posti

 i ako ja drzel veke nekoj neka kaze kolku kila najveke moze da se izgubat za eden mesec


-------------
zdravej


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 21:01
Originally posted by skakulce skakulce напиша:

aj ve molam neka kaze nekoj ako e za 2007 god dietata  t.e.satnicite kako moze da se jade a koga da da se drzat tie posti


 i ako ja drzel veke nekoj neka kaze kolku kila najveke moze da se izgubat za eden mesec


Погледни http://aa.usno.navy.mil/data/docs/MoonPhase.html - овде




-------------


Постирано од: simona_kiss
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 13:05
EJ ZNAETE DEKA OVAA DIETA IMA EFEKT. IMAM SLUSNATO ZA NEA AMA I KE SE OBIDAB DA JA PROBAM PA KE VI KAZAM POSLE.среќа

-------------
$imo#@


Постирано од: simona_kiss
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 13:14
AMA ZNAETE STO MALCE NE JA SVAKAMнамигнување

-------------
$imo#@


Постирано од: simona_kiss
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 13:19
AJ NEKOJ AKO SAKA NEKA MI JA OBJASNI MALCE OVAA DIETA
 
EVE ZA 2007
      NEW MOON    FIRST QUARTER        FULL MOON     LAST QUARTER

       d  h  m          d  h  m          d  h  m         d  h  m
      
                                  JAN.   3 13 57   JAN. 11 12 45   
JAN.  19  4 01   JAN.  25 23 01   FEB.   2  5 45   FEB. 10  9 51
FEB.  17 16 14   FEB.  24  7 56   MAR.   3 23 17   MAR. 12  3 54
MAR.  19  2 43   MAR.  25 18 16   APR.   2 17 15   APR. 10 18 04
APR.  17 11 36   APR.  24  6 36   MAY    2 10 09   MAY  10  4 27
MAY   16 19 27   MAY   23 21 03   JUNE   1  1 04   JUNE  8 11 43
JUNE  15  3 13   JUNE  22 13 15   JUNE  30 13 49   JULY  7 16 54
JULY  14 12 04   JULY  22  6 29   JULY  30  0 48   AUG.  5 21 20
AUG.  12 23 03   AUG.  20 23 54   AUG.  28 10 35   SEPT. 4  2 32
SEPT. 11 12 44   SEPT. 19 16 48   SEPT. 26 19 45   OCT.  3 10 06
OCT.  11  5 01   OCT.  19  8 33   OCT.  26  4 52   NOV.  1 21 18
NOV.   9 23 03   NOV.  17 22 33   NOV.  24 14 30   DEC.  1 12 44
DEC.   9 17 40   DEC.  17 10 18   DEC.  24  1 16   DEC. 31  7 51



-------------
$imo#@


Постирано од: cinciri
Датум на внесување: 18.Мај.2009 во 18:38
a ke moze li za 2009????????????ve molaam mnogu mi treba veke dva casa baram za 2009 god za taa dieta


Постирано од: cinciri
Датум на внесување: 18.Мај.2009 во 18:43
ako ne pisite ja na forumov ili na ovaa adresa petrovska.simona@yahoo.com    ve molaaam


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 08:25
eve ti srce

Moon Phases, May 2009
First Quarter - May 1, 20:44
Full Moon - May 9, 04:01
Last Quarter - May 17, 07:26
New Moon - May 24, 12:11
First Quarter - May 31, 03:22

Moon Phases, June 2009
Full Moon - June 7, 18:12
Last Quarter - June 15, 22:15
New Moon - June 22, 19:35
First Quarter - June 29, 11:28

Moon Phases, July 2009
Full Moon - July 7, 09:21
Last Quarter - July 15, 09:53
New Moon - July 22, 02:35
First Quarter - July 28, 22:00

Moon Phases, August 2009
Full Moon - August 6, 00:55
Last Quarter - August 13, 18:55
New Moon - August 20, 10:02
First Quarter - August 27, 11:42

Moon Phases, September 2009
Full Moon - September 4, 16:03
Last Quarter - September 12, 02:16
New Moon - September 18, 18:44
First Quarter - September 26, 04:50

Moon Phases, October 2009
Full Moon - October 4, 06:10
Last Quarter - October 11, 08:56
New Moon - October 18, 05:33
First Quarter - October 26, 00:42

Moon Phases, November 2009
Full Moon - November 2, 19:14
Last Quarter - November 9, 15:56
New Moon - November 16, 19:14
First Quarter - November 24, 21:39

Moon Phases, December 2009
Full Moon - December 2, 07:30
Last Quarter - December 9, 00:13
New Moon - December 16, 12:02
First Quarter - December 24, 17:36
Full Moon - December 31, 19:13


Постирано од: zverka_
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 12:34
Originally posted by Dana Dana напиша:

Originally posted by laki laki напиша:

BEZ SHEGA :MOZE LI DA SE OSLABE AKO JA NAMALIS ISHRANATA A DA NE SI KRATAM OD PIVOTO!!!!!!!!!!!!!

 

Moze! Samo pobavno! Jas taka oslabnav, a od pivo ne si skrativ, nema sansi, ne... Ama ke si pazis sto kambiniras, nema jaglenohidrati i proteini zaedno vo ist den, i pomali obroci ke jades.


yes yes yes,toa e za mene


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 16:42

Месечеви фази во 2010 година (за Македонија)


Септември

01.09.2010 – 19:22 – последна четвртина

08.09.2010 – 12:30 – млада Месечина

15.09.2010 – 07:50 – прва четвртина

23.09.2010 – 11:17 – полна Месечина

Октомври

01.10.2010 – 05:52 – последна четвртина

07.10.2010 – 20:44 – млада Месечина

14.10.2010 – 23:27 – прва четвртина

23.10.2010 – 03:36 – полна Месечина

30.10.2010 – 14:46 – последна четвртина

Ноември

06.11.2010 – 05:52 – млада Месечина

13.11.2010 – 17:38 – прва четвртина

21.11.2010 – 18:27 – полна Месечина

28.11.2010 – 21:36 – последна четвртина

Декември

05.12.2010 – 18:36 – млада Месечина

13.12.2010 – 14:59 – прва четвртина

21.12.2010 – 09:13 – полна Месечина

28.12.2010 – 05:18 – последна четвртина





-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 17.Декември.2013 во 08:15

http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/15157-meseceva-dieta-za-2013" rel="nofollow - Месечева диета за 2013

„Месечева диета“ е добро познат метод за кој се вели дека врши детоксификација на организмот и го поттикнува телото на губење тежина – дури и до 3 килограми дневно!

meseceva-dieta-za-2013-1

Принципи
Оваа диета се состои од пост во траење од 24 часа во периодот кога месечината е млада. Постојат доста докази дека и на полна месечина (во траење од 24 часа) постот дава одредени резултати, но ни приближно како во времето на млада Месечина.

Кога да ја започнете месечевата диета?
Оној момент кога започнува младата Месечина (Месечината преоѓа во нова фаза) – почнува и вашата диета. Во табелата подолу е наведено кои датуми и време оваа година.

meseceva-dieta-za-2013-2

Што е дозволено да се јаде/пие за време на месечевата диета?
Дозволено е консумирање само на течности и тоа најдобро обична вода или билен чај (без шеќер). Доколку би е тешко да пиете само вода и чај, можете да додадете и свеж сок од овошје и зеленчук, без шеќер и адитиви. Алкохол и млеко се стриктно забранети како и цврста храна. Количината на течности која треба да ја внесете варира од личност до личност, и се движи измеѓу 3 и 4 литри.

Што ако почувствувате силна глад?
Ако чувствувате глад, испијте голема чаша сок од зеленчук.

Дали е дозволена физичка активност за време на тие 24 часа?
Да, дури е и пожелна. Лесни вежби и прошетка помагаат во губење на килограмите и побрза детоксификација.

Какви резултати можете да очекувате?
За 24 часа би требало да изгубите до 3 килограми – секако, ако ги почитувате горенаведените правило. Еднодневниот пост е и добра начин за зајакнување на имунитетот и детоксификација на телото.

Дополнителни напомени
Продолжете да се храните со лесна храна и прилагодете го животниот стил според оваа диета. Ако сте „борец“ на долги стази ова е одличен начин без преголем труд за неколку месеци да се ослободите од вишокот килограми.

Табела
Месечевата диета можете да ја започнете според податоците во оваа табела. Времето е наведено за наши простори (Централно Европско време). Ова е табелата за млада Месечина во 2013 година.

Календарски месец
ден
час
минута
 Јануари
11
20
44
 Февруари
10
08
20
 Март
11
20
51
 Април
10
11
36
 Мај
10
02
29
 Јуни
08
17
57
 Јули
08
09
15
 Август
06
23
51
 Септември
05
13
37
 Октомври
05
02
35
 Ноември
03
13
50
 Декември
03
01
23


Споделете ги со нас резултатите и досегашните искуства.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk