Испечати | Затвори го прозорот

Bашиот прв средношколски/училишен ден

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4104
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 23:43
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Bашиот прв средношколски/училишен ден
Постирано од: Ghost
Наслов: Bашиот прв средношколски/училишен ден
Датум на внесување: 30.Април.2006 во 01:29
Како се осеќавте, што праевте, дали се снајдовте уште од одма како што треба????

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          



Коментари:
Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 30.Април.2006 во 01:30
Првиот ден појдов со татко ми таму пошто ми беше врска, и за 15-ина минути си заминав 

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: maja
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 22:14
I mene me odnese tatko mi , me ostavi pred ekonomsko i tolku, drugoto se snajdov sama, ne mi trebashe dolgo vreme a veke muabetev so site kako da se poznavam podolgo vreme, a od sredno ja imam seuste mojata naj naj drugarka.:)Sepak odlicen i najdobar skolski period koj mi e vo prekrasni spomeni

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 22:29
Се сеќавам дека станав во 6 сабајле, направив појадок за сите, се облеков (црна сукња и розе блуза), на татко ми и мајка ми им реков дека ќе одам со автобус, ми посакаа среќа и толку беше.

Си стигнав во школото, си прашав каде да го најдам својот клас (тогаш имаше ранг листа и секо си знаеше во кој клас е ... сега не знам како е), си влегов во училница и седнав во средна редица, трета клупа, десно и тоа сместување ми остана се' до крајот на четврта година.

Никого не познавав и баш ми беше супер. Се покажа низ годините дека имав многу фини другари.



-------------


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 23:55

epa imase lista vo dvorot, a jas tamu se znaev skoro so site....:) taka da si se sobravme na edno mesto i cekavme da ne viknat da vlezime....

inace jas od prvo do cetvrto ucev vo edno skolo, pa od petto do osmo vo drugo, a od prvo do cetvrto imav edna najdobra drugarka so koja sobevme nerazdelni - sekogas bevme zaedno...ama so samoto toa so se prefrliv vo drugo skoo prestanavme da se druzime i se gledavme ednas na tri meseci mozda ako se sretnevme....i sega vo prvagodina ispadna pak da ucime zaedno i sega sedime vo ista klupai mnogu si ja sakam.....iii nema drugarka ko nea....i taa mi go razubavuva sekoj skolski den....ako ne etaa jas ne bi imala 5ka hemija, ne bi bila tolku namseana na sekoj cas, ne bi bila tolku opomenuvana na casovite, .....voopsto ne bi bila tolku raspolozena..... iii taka drugo znam za prviot skolski den deka otidov sama ne znam vo so bev oblecena, znam samo deka bev mnogu izgubena i ne mi bese jasno koga porasnav i jas da odam gimnazija....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 11.Мај.2006 во 09:49
Отидов сама, блидку ми е економското , ама таму имав еден куп другари и другарки од основно училиште. Не внесоа во холот кој тогаш ми изгледаше огромен. Наставниците си ги читаа учениците и клас по клас си заминуваа во училниците. Јас бев I 5 и ниеден познат од основно немаше во мојот клас.Класната од првиот ден ми се допадна, мислам дека е тоа многу важно, да имаш добар класен раководител.


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 11.Мај.2006 во 10:14
Сама изгубена.. Огромен хол цитаа се најдов во 1-еден и се преместив после имаше поинтересни во друг клас.. Сама без никој познат

-------------


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 11.Мај.2006 во 10:39
бреј тоа не се заборава, си стоиме со еден братучед така како изгубени германци пред кабинетот каде што требаше да ни се одржи првиот час, никого не познаваме и ОП две момички идат и ни пуштаат раце да се запознаеме, бреј тоа беше добар почеток на училиште а уште подобро пријателство излезе со тие момички, со кои контактираме и ден денес.

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: joki
Датум на внесување: 11.Мај.2006 во 13:29

трнав со една другарка...и истрчав да видам со кој сум падната...глеам листата...со тие шо сакав бев...со појќето...ама глеам и таму некој бубалици и шмирзли...прво нешо шо почуствував беше страф...си милев леле ќе требит да се убијам од учење(и не грешев)...после ко видов сите деца...се израдвав...па ојдовме во новата ни училница...и дојде класната...се разочарав од све...али ко видов дека сум паднала и со баче и со к*рте...си реков...шуќур нешо паметно во класон...

и така...



-------------
Точачиња.


Постирано од: maja_070
Датум на внесување: 12.Мај.2006 во 12:45
prviot den bese interesen den zbunuvacki isto kako vcera da bese .
nemav nekoja zelba da trgnam ali sakav porano zaradi mojata drugarka do mene sto zivee.bese interesno sadevme drvo vo dvor se zapoznav so mnogu drugarki sto se uste kontaktiram so niv.ali pocnuva vise ucenjeto i super go vladeev.isto kako i sega na fax


-------------
m.v


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 02.Октомври.2006 во 13:36
mene denes mi bese prv studentski den....Big%20smileBig%20smileBig%20smile

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 02.Октомври.2006 во 22:43
prviot den u prva nema da go zaboravam...se smestuvam so drugarka mi u cetvrta klupa do zid i u ucilna vlaga edna "pojava"........Embarrassed
koga go vidov,sfativ deka nema da mi bide dosadno srednoto obrazovanie......i plus mi se pogodi najdobriot(najslozniot i najbudaliot) klas u generacija.....Smile


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 03.Октомври.2006 во 01:25
e ja ovaa godina si go propustiv toj prv den na faks, zaradi toa glupo zapalenie na pluca.....OuchOuchOuchAngryAngryAngryAngry

-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: bone
Датум на внесување: 03.Октомври.2006 во 07:34
...добро поминав имаше еден тон мали слатки чупенца LOL LOL LOL...

-------------
http://imageshack.us">


Постирано од: snegulka
Датум на внесување: 03.Октомври.2006 во 19:58
еј баш се сеќавам на тој ден,сите бевме собрани во ходникот на училиштето,колку само сите бевме изгубени и се ни беше ново,сепак не бев сама имав неколку другарки со кои бев таму и се разбира после следеа запоознавања и .т .н 

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 03.Октомври.2006 во 20:19
mnogu mi bese strav nikogo ne znaev, so site maski od zabaviste padnav vo klas koj bese napumpan do kraj, ama uste ovaa godina i posle odam vo gimnazija


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 11:32
prviot pat koga vlegov vo gimnazijana gi vidov emi, marina, oki... ne e vazno koi bea. Vazno ne znam zs, ama tie mnogu ne mrazeja. Koga vlegov samo go svrtev pogledot kon drugite deca... mnogu malku gi poznavav. vazno se padnav so mojata najverna drugarka. a sto e uste povazno se smirivme so emi, marina i oki i sega sme drugarki... Big%20smile

-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: CoLdPlAy`
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 12:32
Originally posted by plavusa plavusa напиша:

prviot pat koga vlegov vo gimnazijana gi vidov emi, marina, oki... ne e vazno koi bea. Vazno ne znam zs, ama tie mnogu ne mrazeja. Koga vlegov samo go svrtev pogledot kon drugite deca... mnogu malku gi poznavav. vazno se padnav so mojata najverna drugarka. a sto e uste povazno se smirivme so emi, marina i oki i sega sme drugarki... Big%20smile
 
не ве мразеја бе.. кј может тие да мразет :))
Иначе јас првиот ден не бев воопшто изгубена зш знаев кој кај кој ќе паднит.. јас со другарка ми сашка бев во 7, марина (попе), еми, оки, андреа беа во 2ка, ели и кате во 5ка, другите во 6ка :) па така си влегов во училница, видов дека се знам со 90%, прво не бевме задоволни од класон ама сеа ни е супер. и така преживеав :)


-------------
мариниште


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 15:58

fala za utehata.... Wink inace ako mozit preku lp da me potsetis koja bese ti... ne mi tekvit.... Confused 



-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: CoLdPlAy`
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 16:00
ко ќе те видам следниот пат, ќе ти кажам :)

-------------
мариниште


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 16:02
ok Wink vecer ke izleguvas? jas paladium ke odam

-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Декември.2006 во 01:14
a,koj da pamti!?LOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Ana_bt
Датум на внесување: 29.Декември.2006 во 22:47

Prviot  den  na  uciliste  mi  bese  majtap...Otidov  so  mojata  najdobra  drugarka  i  skoro  i  nikoj  ne  poznavavme  no  sepak  se  snajdovme.



Постирано од: The Duke
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 01:20
никој не познавам-си реков,а потоа сите ми станаа најдобри другари,тоа е живототLOLLOLLOL


-------------
I do not see why man should not be just as cruel as nature...


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 21.Јануари.2007 во 20:17
Првиот ден не бев на школо LOLLOLLOL Отидов тек четвртиот Big%20smile И многу бедно се осеќав.... Знаете на филмови кога во некое школо доаѓа нов ученик и учителката го претставува пред сите? LOL Тоа никогаш не сакав да ми се случи, ама ич немав среќа, и БАШ тоа ми се случи LOLLOLLOL

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 13.Февруари.2007 во 23:57
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Како се осеќавте, што праевте, дали се снајдовте уште од одма како што треба????

 

pa ne se bas sekavam na mojot prv srednoskolski den, toa bese nekade pred 7 godini

hmmm znam samo deka si sedev mirna na klupata i deka samo 2 ucenici poznavav,drugite mi izgledaa se nekoi shmizli i ligavesi, pa moram da priznaam deka prviot vpecatok i ne me bas izlazal, so tekot na godinite i taka se pokazaa i dokazaa moite soklasnici, kako ona sto jas gi zamisliv prviot den


hmmm dobra procenka Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile


-------------


Постирано од: Pimp Daddy Manev
Датум на внесување: 20.Февруари.2007 во 00:03
pa mojot prv den vo skolo bese ne nesto posebno zatoa sto jas znaev mnogu deca od tamu a i od tie sto se padnaa od mojot klas i takaTongue

-------------
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!


Постирано од: superbaby
Датум на внесување: 08.Август.2007 во 01:52
haha prvo se custvuvav cudno.. nova sredina novi deca ali za kratko vreme se vklopiv i najdov mnogu novi i dobri drugari i drugarki


Постирано од: Fiki
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 13:22
ne znam,uste neam pojdeno naskolo mislam vo sredno..taka da ke vi kazam za 2-3 nedeli ko ke go doziveam toj den

-------------
FIKI Lives again


Постирано од: polikarp
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 02:29
Dodeka bev sredno najmnogu od se gi sakav prviot i posledniot  srednoskolski den.Uste se sekavam  na prviot den koga bev prva godina sredno i si mislev deka sum porasnat голема%20насмевка i deka ke bidam glaven vo gimnazijataкул ha ha ha ha .

-------------
Подобро да ме мразат заради тоа што сум, отколку да ме сакаат заради тоа што не сум.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 10:55
во прво не ни се сеќавам... ама за во средно уште ми е во памтење кога ме прочитаа прва во прва еден црвенеење и кај сета изгубена... наместо десно во ходникот јас нагоре по скалите... директорката само ми ги стегна забите и ми вика... добро кај одиш нагоре лутина... газење%20од%20смеење

иначе коа го видов класот одма фанав патот... сега е ок голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 12:37
Во основно - Од свечената сала не` однесоа во училница, се мислев дал да заплачам но половина од децата плачеа, и си реков дека нема потреба има доволно што плачат. Потоа ни поделиа кришки леб со дебел слој на THOMY мајонез, по 90 минути не пуштиа, т.е. дојдоа мама, тато, како кому... Бев среќен што така лесно помина и сериозно мислев дека секој ден ќе биде така... Каква заблуда и разочарување!

Во средно не` имаше премногу во класот, дојдоа директорката и педагогот и бараа доброволци да преминат во другиот клас каде покрај англиски се учи или француски или руски. Искрено сакав да останам таму каде што бев - во англиско-германската варијанта. Така и бидна.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 16:09
...godinashnive "prvolacinja" srednoshkolci ke go zapamtat svojot prv srednoshkolski den...

Забава во Градски парк за средношколците

Градоначалникот Трифун Костовски, в понеделник, на стартот на новата учебна година, ќе организира забава за сите средношколци. Зборното место е Градскиот парк, кај популарната „Школка“ во 16 часот. На забавата, која треба да го поттикне другарувањето меѓу учениците од сите средни училишта во Скопје, ќе настапат бендовите „Единствена опција“, „Саут парк“, „Новиот почеток“ и „Некст џенерејшн“. На сите средношколци градоначалникот Костовски им посакува успешна учебна година исполнета со многу успеси и среќа.


Постирано од: ^italina
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 23:09
na prviot skolski den voopsto, vo prvo oddelenie placev cel den(izgleda sum znaela so me ceka , vo sredno mi bese pomalku seedno, e na faks bese epten vozbudlivo, srekavas novi luge site otvoreni za bratstvo i prijatelstvo:)

-------------
A closed mouth catches no flies


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 30.Август.2008 во 23:32
Na prviot srednoskolski den otidov sam. I ne sobraa nie sto bevme za prva godina i jas trgnav da odam pred klasnata (kuce bese, site ne jadese) i taa mi rece "Decko znaes li sam kade da odis?", jas i rekov "Ne znam", taa "Emi ne trcaj prle pred magare koga prvpat vleguvas vo skolovo", jas posramoten se vrativ nazad. Abe peza, i posle prva celo vreme samo ispituvase, a retko lekcii zimavme. Zenata bese psihopat, ama ajde da ne go sirime mubaetot.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 31.Август.2008 во 14:43
Go pametam prviot skolski den i vo osnovno i vo sredno..i dvata mi bea onaka cudni..nova sredina ,novi luge,megutoa interesno iskustvo za sekoj..potoa se naviknuvas na se i sekoj den stanuva se pointeresno i pointeresno..

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 01.Септември.2008 во 11:15
...SO SREKJA NA SITE...A NAJMNOGU NA ONIE MALECKITE ANGELCINJA... SO ISPLASHEN SRNECKI POGLED. ZABAVACINJATA NARECENI PRVACINJA.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 01.Септември.2008 во 11:41
...срценца беа и "џомбите" од второ одделение...Неможеше наставничката да ги надвика...сите да си кажат како си поминале за распустот...во исто време...секој мораше да биде прв

-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 13.Март.2010 во 13:44
Првиот училиштен ден во основно како бил - не се сеќавам, но овој од средно го паметам и те како.
Тоа беше пред 4 години. Одам јас со другарка ми и бидејќи ни кажаа ќе сме биле прва смена ние рано стигнавме во училиштето и тоа пред 7 часот, да го отвориме смеење
леле лудо, први бевме долу на вратата и седиме така, чекаме. Потоа почнаа да доаѓаат другите ученици ( тие од трета ) а и тие што ми се генерација. Се гледаме така сите бледо, никој не почнува муабет и потоа не собраа во една училница и јас седнав на прва или втора клупа не се сеќавам.
Влезе веднаш класната итн итн. И сите ќутевме, како изгубени бевме, чиниш на бесење сме дошле, а не во училиштесмеење
Имавме само 3 часа и после си заминавме да се почестиме сладолед голема%20насмевка
И после неколку дена беше така, додека се стабилизиравме, а со тек на време - мајко мила, најнемирни станавме голема%20насмевка


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 22:36
Имав “стајлинг“ а ла новогодишна елка.
Мама така ме накити. голема%20насмевка
И така ние малечки, раче под раче, се фативме и тргнавме кон училишниот двор.
Таму не пречека наставничката која ја мразев.
И ме мавна по прстите. тага
Можда поради тоа сега ми се дебелки...

Енивеј...

Од тука почнуваат моите патешествија! тага



-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 22:49
Како моето школо беше дива лига, ние гуштерчињата се имавме собрано кој-каде, висевме у дворот а тие постарите одма почнаа да го оговаараат професорскиот борд, кој бил лев, кој десен, кој удрен, кој алкос, кој со кого шврља за да си знаеме. Не советуваа кај да пушиме и пред кого да, пред кого не....
Јас носев мартинс на 30 икусур степени дента и нозете ми се сварија ко пача дента.
Ги видов сите суратишта со кои ќе треба да ги поминам наредните 4 год, си реков која багра човече и седнав во последна клупа со едно бош девојчиште која ми стана најдобра другарка у животсмеење
и така...си беше тоа еднаш, многу одамнамечтаење
Закон, супер си поминав


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Jovan.74
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 16:40
не се сеќавам на првиот ама знам дека сеа наставниците неможат да се справат со нас

-------------
LD Pistolero a.k.a Demolero


Постирано од: G1RL
Датум на внесување: 09.Април.2010 во 22:03
prviot srednoskolski den taka vesela vleguvam vo dvorot a tamu guzva sto da ti kazam vo eden agol gi zabelezav onie od bivsi klas im se pridruzuvam posle vleguvame i ne delat vo paralelki majko mila koj maler ni eden poznat od osnovno nema vo moj klas, taka izgubena sednuvam vo posledna klupa a vednas do mene sednuva edna devojka (mi stana najdobra drugarka podocna)i po nekolku dena trgnaa rabotite i stanavme najdobar klas

-------------
TODAY COULD BE YOUR BEST, WORST OR LAST DAY IN YOUR LIFE...


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 19:05
оо човеку...
што ли беше....
знам само дека на едно детенце му направив сопка , и после почна да плаче...
а ја му реков , не плачи , мама ќе ти даде сирупче и ќе ти помине...

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima






Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk